"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Trans Polonia

Home Forums Forum Trans Polonia

This topic contains 39 replies, has 9 voices, and was last updated by  Prezes 4 years, 5 months ago.

  • Author
    Posts
  • #2552

    Prezes
    Keymaster

    Spółka jest na liście spółek obserwowanych do potencjalnego kupna
    Analiza spółki linki poniżej
    https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/trans-polonia-sprzedaem-wszystkie-akcje/
    https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/trans-polonia-dzieki-emisji-akcji-mocno/

    Przed komentowaniem proszę o zapoznanie się regulaminem forum
    Regulamin forum

  • #2691

    Przemo

    super, czekamy na analizę :-)

  • #2797

    Prezes
    Keymaster

    Analiza TP została już opublikowana i jest na razie dostępna dla użytkowników zarejestrowanych. O godz. 14 w poniedziałek zostanie udostępniona dla wszystkich uczestników bloga.

  • #2841

    zgred
    Blocked
  • #2893

    Prezes
    Keymaster

    Tak jak można było oczekiwać uchwalony został skup akcji w Trans Poloni – zobaczymy jak szybko zaczną go realizować.
    Ciekawostką jest że poza Cegielskim i Quercusem około jeszcze 700.000 akcji głosowało za skupem (pewnie Ci którzy ostatnio odkupowali akcje od Quercusa po 2,60)
    Kolejną ciekawostką (ale do której trzeba ostrożnie podchodzić) to fakt iż Quercus na Walnym miał 2.153.453 akcje a jeszcze na koniec stycznia (gdy sprzedawał pakiety akcji) miał 2.416.761. Mam nadzieję że nie sypał tego w rynek bo znał po ile mogą byc skupowane akcje :-(

    ps źle mi się wkleiło i do entera w południe wrzuciło

  • #4126

    Prezes
    Keymaster

    Zaczyna się skup akcji, na początek 1 mln akcji po 3,70, chyba już nie uda się kupić jak liczyłem poniżej 3,30.

    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/32948578,trans-polonia-sa-11-2019-ustalenie-warunkow-pierwszego-etapu-programu-nabywania-akcji-wlasnych-emitenta

  • #4127

    zgred
    Blocked

    Prezes nie uważasz, że trochę mały ten skup… zaledwie 4,4%…
    przy 10 tyś zł nie za bardzo się opłaca zapisywać… szczególnie jeśli jest się z mniejszego miasta…

    • #4128

      Prezes
      Keymaster

      Średni jest jeśli weźmiesz pod uwagę że główny akcjonariusz z 40% akcjami nie bierze udziału. Kolejna rzecz to ten skup to dopiero 23% uchwalonego dużego skupu i główne pytanie pozostaje czy dalsze etapy będą w tym roku czy będą co rok robić kolejne transze.
      Ja raczej jutro będę szukał możliwości do sprzedaży akcji (gdyby wzrosło w okolice 3,70) a gdyby jakimś cudem udało się złapać poniżej 3,50 to może dokupię.
      W załatwianie papierowe spraw związanych ze skupem nie chcę mi się na pewno bawić.
      Nikogo nie namawiam bo sam widzę że kokosów nie zarobi się, plusem jest tej inwestycji fakt iż wyniki powinny trzymać kurs dosyć wysoko w przyszłych miesiącach. Ciekawe czy też dywidendę cykną ale mam wątpliwości.

  • #4626

    zgred
    Blocked

    TRANS POLONIA SA (14/2019) Odwołanie realizacji pierwszego etapu programu nabywania akcji własnych Emitenta
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33034602,trans-polonia-sa-14-2019-odwolanie-realizacji-pierwszego-etapu-programu-nabywania-akcji-wlasnych-emitenta

    ciekawe komu bardziej skup nie pasował….?

    • #4627

      Prezes
      Keymaster

      Nie przypominam sobie takiego dziwnego komunikatu na gpw.
      Może quercus inaczej się z TP dogadywał a inaczej TP postanowił.
      Moim zdaniem powinni ten etap skupu dokończyć a najwyżej w kolejnym powiększyć cenę.

  • #4683

    Lukasz_S
    Blocked

    Prezesie jakie masz obecnie nastawienie do TransPolonii? kurs dotarł do wskazanej przez Ciebie swego czasu granicy 3,5, czy po ostatniej informacji dot. odstąpienia od skupu wstrzymujesz się od dalszych działań.

    Jutro publikacja raportu Ropczyc za I kw. też może się wiele wyjaśnić.

  • #4684

    Prezes
    Keymaster

    Trans Polonia to taka inwestycja aby wejść, zabrać 5-10% i uciekać. Jutro możliwy jest spadek bo mogą sprzedawać Ci którzy kupili pod skup. Gdyby w okolice 3,30 spadło to można próbować coś złapać. Powód odwołania skupu jest wręcz niesamowity i ktoś chce kogoś wykręcić.

    Czy Ropczyce coś jutro wyjaśnią to wątpię, ja po planach programu motywacyjnego zawiodłem się na zarządzie bo do tej pory nie miałem zastrzeżeniem i będę szukał okazji do wyjścia nie zależnie od wyników.

  • #4685

    Nieuk
    Blocked

    To tłumaczenie jest wręcz infantylne…Pewnie potrzebują więcej kapitału obrotowego (didaskalia). Ciekawe jak ich najlepszy „platnik”, czyli Quercus na to zareaguje a pewnie chcieli partycypować podążą:) Bardzo ciekawa i dziwna sytuacja…

  • #4694

    Marksman

    @ Prezesie

    Kurs TRN to 3,5
    Piszesz o nieczytelnych powodach odwołania, a zdanie dalej, że jak spadnie na 3,3 to można jednak pomyśleć (???) Między tymi wartościami jest ….kilka % różnucy, czyli tyle co na tej spółce wynosi zwykle spread ? Gdzie tu jest logika?

  • #4695

    Prezes
    Keymaster

    Żeby było jasne nikogo nie namawiam do kupna TP po żadnej cenie choć sam ewentualny spadek gdyby był w okolice zamierzam wykorzystać do kupna (jeszcze nie podjąłem decyzji kupna a i spadek nie jest pewny). Między 3,30 (gdyby spadło) a 3,50 (późniejszy ewentualny wzrost) to 6% wzrostu a po tyle lubię się schylać. Liczę że spadnie bo niektórzy mogą sprzedawać pod zawieszony skup a liczę że później wzrośnie bo skup wróci może z wyższą ceną oraz wyniki pierwszego półrocza powinny być dużo lepsze r/r a wycena nie jest jakoś wysoka.

  • #6319

    Prezes
    Keymaster

    W 1 kwartale spółka wyszła na 0 przy 1 mln straty rok wcześniej. Niestety jest to gorszy wynik od moich oczekiwań o 1 mln i to dla mnie zawód. Nie do końca mogę rozgryźć tą firmę bo wydawało się że wzrost przychodów o 10% powinien dać mocniejszy wzrost zysku, tym bardziej że 0,4 mln mieli niższych kosztów z różnic kursowych. Teoretycznie ceny paliwa były wyższe r/r a to dla firmy transportowej główny koszt i napisali jeszcze że większe koszty wygenerowało im podpisanie i wdrożenie umowy z Lotos Asfalt (w kolejnych kwartałach mają rosnąć przychody) ale to raczej wymówka. C/z spada na 11, można oczekiwać znacznie lepszego zysku netto w 2 kwartale i informacji co ze skupem i jaki podział zysku za 2018.
    https://www.money.pl/gielda/trans-polonia-miala-4-tys-zl-zysku-netto-1-34-mln-zl-zysku-ebit-w-i-kw-2019-r-6385553096018049a.html

    Cytat wypowiedzi prezesa Wzrost przepływów operacyjnych i kapitału obrotowego netto oraz stabilny stan środków pieniężnych w otoczeniu realizacji inwestycji flotowych to czynniki pozwalające korzystnie oceniać sytuację fundamentalną i bilansową Grupy. W ujęciu wynikowym i sprzedażowym liczymy na pozytywne odczyty w II i III kwartale, czyli zwyczajowo najlepszych okresach w branży cysternowych przewozów płynnych surowców i produktów” – dodał Cegielski.

  • #6433

    Prezes
    Keymaster

    Jest propozycja 12 groszy dywidendy (3,5% stopa dywidendy) czyli o połowę niżej niż rok temu. Powstaje pytanie czy niższa dywidenda oznacza że niedługo będzie drugie podejście do skupu akcji ? http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33351969,lsi-software-sa-8-2019-rekomendacja-rady-nadzorczej-w-sprawie-podzialu-zysku-za-rok-2018

  • #6434

    Nieuk
    Blocked

    Quercus to jest problem i tyle w temacie. Z resztą gdybym był prokuraturą-zastanowilbym się, czy to nie jest sprawa dla służb celnych. Co raz bardziej ten Buczek mi niezbyt ładnie pachnie…ale to taka publicystyka…

    • #6556

      STAT1

      @ Nieuk

      Możesz jaśniej w czym Buczek Ci źle pachnie… czasami jak się czyta te Twoje komentarze (w odniesieniu do rożnych osób/spółek) to tak jak idem per idem (cyt.: „Buczek mi niezbyt ładnie pachnie… ale to taka publicystyka…”). To po co to pisać? Blog nie płaci przecież za ilość kom. Co źle pachnie w sprawie Buczek vs TRN? ŁD.

  • #6450

    Dei

    Dywidenda niższa, bo zysk niższy. Zastanawiam się czy tu nie będzie jakiegoś wezwania po 4 zł, bo chyba nie ucieszyłoby zbyt wielu osób. Odwołanie skupu i przeciągający się czas bez informacji wygląda trochę jak granie na czas, gdy np. organizują sobie finansowanie. Obym się mylił. Dywidenda przy tej cenie daje DY, którego nie muszą się wstydzić, ale biorąc pod uwagę spadek kursu za ostatnie 2 lata po emisji to niesmak jest bardzo duży.

    • #6457

      Prezes
      Keymaster

      Oni nie muszą organizować sobie finansowania bo mają ponad 40 mln wolnej gotówki (jeszcze z poprzedniej emisji akcji ), chyba że oficjalnie nie chcą tych pieniędzy ruszać bo emisja miała konkretny cel i przeznaczenie.

      • #6557

        STAT1

        Przemek good point! Połowa kapitalizacji=gotówka… niech każdy sobie odpowie, czy drogo, czy „okazja”… też mi się nie podobały wyniki, ale już logiczne tłumaczenie Cegielskiego jestem w stanie przyjąć (rosnący rynek dla Firmy+cały czas pracują, wdrażają zapowiedzi z czasu kiedy zwrócili się do inwestorów po pieniądze). Wystarczą 2 dobre kw. (jak zwykle nie oczekiwane przez rynek) i kurs będzie w cenie ostatniej emisji… ŁD.

      • #6560

        Dei

        Kolego, ale ja pisze o wezwaniu przez wiekwiekszosciowego a nie o skupie akcji.

        • #6566

          STAT1
          Blocked

          So what? A ja piszę o perspektywach i fundamentach biznesu prowadzonego zgodnie z zapowiedziami właściciela + obecnej wycenie… ŁD.

  • #6561

    Nieuk
    Blocked

    Przejedziecie się na tej spółce…i tyle w temacie. Jak firma śpi na gotówce-to też zagrożenie…Nie ma pomysłu. Oprócz tego, że Quercus może wyjść bez wahania…

    • This reply was modified 4 years, 10 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 4 years, 10 months ago by  Nieuk.
    • #6567

      STAT1
      Blocked

      Wałkowaliśmy ten temat (ile to razy?)… wtykaliśmy kij we wszystkie dziury… nie wiem o co come on, ale dla mnie kurs jest jasny: cena ze skupu trzyma i będzie trzymać(+/-), która nota bene była i jest śmieszna! Nie rozumiem motywacji, ale pewne założenia trzeba mieć: skoro biznes (wyniki) nie jest się w stanie załamać nieoczekiwane, wycena jest niska (+ są oportunity w postaci skupu/DY), to jak powinien postąpić inteligentny inwestor? Trzymać kasę w skarpecie/lokacie (nawet okazyjnej na +4% w bankach Czarneckiego do kwoty gwarantowanej), czy kupić akcje z możliwością upside +25% w każdym momencie? Nie wiem jak Wy, ale ja uważam, że w ciągu np. 2 lat nie da się stracić na tym papierze i zarówno z tą perspektywą (jak i powyższymi) akumulowałem. ŁD.

  • #6568

    Nieuk
    Blocked

    Masz rację. Ale jest pewien problem. Tobie- prawnikowi nie chyba musze tego tłumaczyć…Weszła ustawa generująca olbrzumie podatki…

  • #6569

    STAT1
    Blocked

    Ich rynek, innych rynek jest, był i będzie zawsze regulowany, co jest zagrożeniem, ale i oportunity… czyli jak z każdą inwestycją ;-) Nie mniej przypominam o wąskiej specjalizacji, prawach do wypełnienia (=koncesjach), rosnącym rynku… tu nie może byle łajza z ciągnikiem, czy kilkoma sobie wejść i zacząć wozić chemikalia z ARA! (nie mówiąc już o innym podobnym przewozie). Trzeba mieć tabor, klientów. Słuchajcie Firma położyła kasę na szkolenie kierowców (=lojalność), planuje znacznie dalej niż sobie można poczytać w raportach, ja tak uważam. Lepiej nie można było zrobić właśnie w sytuacji z prawem, którego się nie kontroluje (=myślenia europejskich liderów, których celem jest protekcjonizm własnych wyborców i ciężko im mieć do za złe). Uważam, że (i pisałem to wcześniej) wpływ na ten biznes destrukcyjny może mieć tylko Nowy Jedwabny Szlak (wożenie koleją: mniej kosztowne, lepiej kontrolowalne przez Państwa), który jest projektem idącym do przodu (polecam googlować, oglądać YouTube). Ale ten szlak to perspektywa 10 lat, chyba. A dziś, tu i teraz nikt mi nie powie, że TRN nie jest Spółką, obok której należy po prostu przejść i olać. Pracuje na rynku lokalnym i międzynarodowym. Zbyt dużo jest „za”. Nie jest też tak, że się z nią żenię na całe życie ;-) Wypoczynku i miłej soboty! ŁD.

  • #6574

    Nieuk
    Blocked

    Z tym jedwabnym szlakiem bym jwdnak uważał:) Naogpądalem się reportaży i filmów dokumentalnych:)

    Trump nie jest głupi. Te wszystkie zagrania z Jego strony nie są bez przyczyny. Ale najlepsze6 jest to, że za miesiąc zniosą wizy i Duda się ttm pochwali.

    • #6581

      STAT1

      Przeciez to jest jasne, ze starcie jakiego jestesmy swiadkami jest WIELOWATKOWE, rozpisane na lata/moze dekady… Chinczycy sie dusza juz exportem (zreszta ciezko to rowniez jednoznacznie okreslic, bo knuja i manipuluja danymi), przestawili jednak wajhe nieco na konsumpcjonizm wew., poprawe efektywnosci itd. Ale nalezaloby pamietac, ze Chinczycy strategicznie kontroluja surowce przemyslu 2.0 w Koreii, ktora nie ma kasy na inwestycje w wydobycie, dlatego Trumpek i FANG jest w potrzasku, potrzebuja tych surowcow do wlasnej gosp. Ciekawe jak sie ostatecznie dogadaja… A sami Chinczycy konsekwentnie inwestuja w porty, drogi, rozmawiaja z UE (tzn. wykorzystuja slabe Panstwa jak Wlochy np. usilujac „skupowac” ich majatek logistyczny: glownie infrastructura jak porty, centra intermodalne), lub buduja nowe autostrady laczace ich okregi z portami na Pacyfiku. Wszystko po to, aby jeszcze bardziej skrocic przewoz z ARA do swoich produktywnych prowincji i na odwrot-wysylka surowcow koleja, nie tankowcami (to jest coraz bardziej kosztowne I narazone na bardziej zuchwala kradziez, okupy/piractwo). Popatrzcie top 10 portow na Swiecie, wnioski sa bardzo oczywiste w kwestii kierunkow. Ja to sledze rowniez pod katem PKP Cargo, ktore jest moim zdaniem strategicznym dobrem Naszego panstwa w CEE, ale puki jest ta jebnieta partia u nas nastawiona tylko na „daj” to akcji nie tykam, nie mniej sama Spolka wydaje sie z tymi planami (os Baltyk-Triest) bardzo dobrym celem (mam na mysli stworzenie aliasu z innymi operatorami, przed wykupem tego przez Chinczykow). Natomiast na razie nie widze zadnych zagrozen dla TRN z tego tytulu (Nowy Jedwabny Szlak). LD

  • #6582

    anti
    Blocked

    Nie wgłębiałem się za bardzo w TRN, ale podobnie jak Nieuk mam co do tej spółki złe przeczucie. Za dużo kombinacji z emisjami, skupami. W takich sytuacjach mali akcjonariusze zazwyczaj dowiadują się ostatni o co chodzi.
    Może sami nie wiedzą co zrobić z tym biznesem? 2 lata temu była emisja na inwestycje, których efektów za bardzo nie widać. Pieniędzy z tej emisji chyba też wszystkich nie wydali – czy gdzieś było wyjaśnione dlaczego (nie śledzę spółki na bieżąco)?
    No i dalej nie wiadomo co będzie z pakietem mobilności, jak sądzę może to mieć duże znaczenie dla spółki.

  • #8028

    Prezes
    Keymaster

    W ostatnich dniach dużo się na akcjach dzieje, kurs od kwietniowego szczytu spadł już 20% a chyba głównie na to wpłynęło niespodziewane wstrzymanie uchwalonego skupu akcji dlatego postanowiłem pokazać mój szacunek zysku za 2 kw 2019r. Rok temu mieli jednorazowych kosztów 3 mln (odsyłam do wpisu co to było link a teraz tego nie będzie dlatego oczekuję nawet blisko 1000% wzrostu zysku netto. Oczekuję 3,5 mln zysku netto (+-0,5 mln) przy 0,3 mln rok temu przy 10% wzroście przychodów i spadek c/z do 7.
    Żeby było jasne nie namawiam do kupna bo jest ryzyko że za obecnymi spadkami stoi TFI Quercus który ma 10% wszystkich akcji. Możliwe że nie dogadał się z właścicielami firmy (ktoś kogoś oszukał ?) dlatego sprzedają akcje.

  • #8031

    Lukasz2016
    Blocked

    Rzeczywiście ktoś na siłę sprzedaje i raczej nie patrzy na przyszłe wyniki. Myślę, że przy cenie 2,5-2,7 warto na zakupy ruszyć – jeśli rzeczywiście są zawirowania w akcjonariacie.

  • #8194

    Prezes
    Keymaster

    Drugą sesję z rzędu mocne są obroty na spółce, najpierw spadek kursu a pod koniec sesji podbicie kursu. Zobaczymy co z tego się „urodzi”.

  • #10882

    Prezes
    Keymaster

    Firma przedstawiła wyniki za 2 kwartał i na poziomie zysku jest trochę lepiej niż oczekiwałem bo jest 3,8 mln zysku przy 3,5 mln moich oczekiwań, przychody wzrosły o 6% a ja oczekiwałem 10%. Generalnie działalność operacyjna mocno płaska r/r a lepsza trochę działalność finansowa niż oczekiwałem bo przeszacowali zadłużenie w euro, c/z spada do do 6,40 czyli dosyć nisko, nic nie napisali kiedy uruchomią duży skup akcji.
    Wyniki za 3 kwartał mogą być gorsze r/r bo rok temu mieli pozytywne przeszacowania (chyba z 1 mln) a w tym kwartale jak eur/pln sie na tak wysokich poziomach utrzyma to mogą z 1 mln w dół przeszacować 9łącznie 2 mln gorzej r/r może być).
    Żeby było jasne nikogo nie namawiam do kupna (sam nie mam akcji) ale jako że spółka była częściej przeze mnie omawiany to czułem się zobowiązany do krótkiego omówienia.

  • #11113

    luki_bak
    Blocked

    W arkuszu pojawiło się zlecenie po stronie kupna na ponad 80 tyś zł
    Raczej nie często widuje się takie zlecenia tutaj, może niedługo pojawi się info o wznowieniu skupu ?
    Może ktoś coś już wie i powoli sobie zbiera ;)

    • #11117

      Prezes
      Keymaster

      Straszne dziwne są ruchy na tej firmie, nie ma prawie ofert kupna a czasami nie wiadomo skąd nagle pojawiają się po kilka tysięcy akcji. Oni teraz raczej mają szczyt sezonu i wydaje mi się że temat skupu może ruszyć w zimę, wówczas mają mniej pracy i zarząd może się takimi sprawami zająć. Ciężka firma choć na pewno nie jest wysoko wyceniana, widać też że Quercus został wprowadzony w błąd i teraz kombinuje jak tu wyjść z tej inwestycji.

  • #13063

    luki_bak
    Blocked

    Quercus zwiększył zaangażowanie. Ciekawe czy ma to związek z tym mitycznym skupem. Ewentualne informacje pewnie pojawią się po 19 listopada, po wynikach.

    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34567557,trans-polonia-sa-23-2019-informacja-o-zwiekszeniu-stanu-posiadania-znacznego-pakietu-akcji

    • #13064

      Prezes
      Keymaster

      Pytanie tylko kto im sprzedał tyle akcji bo ewidentnie była to umówiona transakcja (obserwowałem bo maleńką pozycję po 2,50 otworzyłem. Quercus jest raczej na bieżąco w kontakcie z zarządem TP więc może i faktycznie skup ruszy. Przypomnę tylko że za 3 kwartał na poziomie zysku netto wyniki mogą być gorsze ze 2 mln r/r ze względu na przeszacowanie zadłużenia w eur ale operacyjnie a to najważniejsze pewnie będzie podobnie r/r.

  • #13789

    Prezes
    Keymaster

    Dobre wyniki pokazała spółka bo jest 10% wzrost przychodów i 11% wzrost zysku netto – spodziewałem się gorszego ze względu na niekorzystne różnice kursowe wpływając na zadłużenie. Nie jest rozbite ile było takich kosztów ale wynik jest fajny, c/z spada na 6 i gdyby jeszcze wysoki skup uruchomili to byłaby dobra inwestycja.
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34666246,trans-polonia-sa-raport-okresowy-kwartalny-skonsolidowany-3-2019-qsr

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.