"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Off topic

Home Forums Forum Off topic

This topic contains 78 replies, has 19 voices, and was last updated by  jacike 1 hour, 35 minutes ago.

• Author

Prezes
    Keymaster

W tym wątku wpisujemy/omawiamy dowolne tematy nie związane z giełdą. Jeśli kogoś boli głowa i chce to nam przekazać to może to zrobić w tym wątku.

Trzymamy się tylko jednej zasady – nie obrażamy i nie piszemy wulgaryzmów.

Poniżej załączam regulamin forum
    Regulamin forum

Nieuk
    Participant

Co do zasady-będę się jej trzymał Dawno już powinieneś założyć taki wątek. Przynajmniej nie sluchalbym w co drugim wątku, że jestem debilem. Chociaż w sumie to jestem;)

Prezes
    Keymaster

Prezes
    Keymaster

PIS prawdopodobnie rządzi samodzielnie więc jutro u nas hossa :-)

Nieuk
    Participant

Hehe:) Wynik robi wrażenie…Drugie, samodzielne rządy…Spece od ich marketingu politycznego będą rozchwytywani na rynku…

Grzegorz
    Participant

Pamiętam jak były głosy, że dostaną większość konstytucyjną. Na razie według sondaży na to się jakoś nie zanosi.
    Ale fakt należą się gratulacje za skuteczność.

Łukasz
    Participant

Wam też nie działa stooq ?

Prezes
      Keymaster

Tak, od wczoraj wieczorem. Ciężko teraz patrzyć na różne notowania (walut czy surowców) choć i u mnie na stronie kilka jest wrzuconych.

MiB
    Participant

Stooq już działa. Nie ma jeszcze komentarzy bieżących, ale notowania są już aktualne. Bez stooq, jak bez ręki trochę ;-)

Nieuk
    Participant

Wyjales mi to z ust…Dzisiaj zdałem sobie sprawę-jak to niezbędny portal. Przydałaby im się jakaś konkurencja…

Pozdrawiam.

Prezes
    Keymaster

Zaczyna się robić wesoło z kredytami w chf – sąd apelacyjny nie unieważnił umowy tylko zamienił na kredyt w pln, umowa nie jest unieważniona i nie ma zwrotu różnicy wypłaconego chf do PLN – moim zdaniem dobra wiadomość dla banku/ów
    https://www.wnp.pl/finanse/jest-pierwszy-wyrok-po-frankowym-orzeczeniu-tsue,354999.html

anti
      Participant

Nie wiem czy tak dobrze dla banków, mogę coś źle odczytywać, ale tutaj piszą, że bank musi zwrócić wszystkie raty CHF w całości:
      https://serwisy.gazetaprawna.pl/finanse-osobiste/artykuly/1434623,pierwszy-prawomocny-wyrok-w-sprawie-frankowej-po-wyroku-tsue-14-pazdziernika.html

Cytat:

„Sąd Apelacyjny uznał, że skoro nie wiąże mechanizm indeksacji, a kredyt jest złotówkowy, to nie było podstawy do aneksowania umowy w celu przejścia na spłatę kredytu we frankach szwajcarskich, tj. kredytobiorca w ogóle nie powinien był spełniać świadczenia we franku szwajcarskich. Oznacza to konieczność uwzględnienia jego roszczenia o całość spłaconych rat w walucie CHF na podstawie aneksu, a nie tylko o tzw. nadpłaty i w tym zakresie apelacja banku została oddalona.”

„Jest to nawet bardziej korzystne rozwiązanie dla kredytobiorcy niż same nadpłaty w ratach zapłaconych w walucie CHF zasądzane do tej pory często w walucie CHF przy opcji kredytu w PLN ze stawką LIOBR, ponieważ kredytobiorca ma dostać wartość całych rat zapłaconych we franku szwajcarskim. W tym przypadku to 28,5 tys. franków szwajcarskich, które kredytobiorca może wymienić na rynku po aktualnym wyższym kursie niż kurs po którym nabywał franki. Na takim rozwiązaniu kredytobiorca dodatkowo zyskuje, a bank traci bo franki dla kredytobiorcy albo musi kupić na rynku albo musi zapłacić je w złotówkach po bieżącym kursie, mimo, że sam dostał mniejszą równowartość franków liczonych wg wartości PLN z daty spłaty, czyli paradoksalnie przez swoje nieuczciwe umowy bank sam wystawił się na ryzyko walutowe, którym chciał obciążyć kredytobiorcę.”

Prezes
        Keymaster

Ten artykuł też tego samego dotyczy https://www.pb.pl/jest-wyrok-w-sprawie-kredytu-w-chf-972877
        Moim zdaniem jest to mniej korzystny wariant dla klientów niż gdyby bank musiał przewalutować początkowy kredyt na pln i oddać różnicę. Najważniejsze jednak pytanie jest jakie Sąd będzie kazał naliczyć odsetki PLN za ten okres, bo jeśli one będą oparte o WIBOR (mogą być Libor i bez odsetek również) to wcale tak dobrze nie wyjdą.

MarcinG
    Participant

Panowie, jaki dom maklerski jest najlepszy do ekspozycji na zagranicę? Wolę jakiś związany z bankiem, a raczej chciałbym uniknąć platform typu de giro etc. Zależy mi na możliwie niskich prowizjach i bezproblemowym dostępie do etfów w euro. Wiem, że były jakieś ograniczenia co do inwestowania w te instrumenty, czy ktoś wie na czym obecnie stanęło?
    Co sądzicie o stałym trzymaniu 10-15% kapitału w etfie na złoto, macie jakiś sprawdzony? Najlepszy moment na kupno już raczej był, ale wydaje się, że to może być dobry typ na najbliższe lata, trochę przekonał mnie ten artykuł: https://dnarynkow.pl/co-moga-przeczuwac-banki-centralne-kupujac-zloto/
    Jeszcze zależy mi na etfie na rynki wschodzące, wydaje mi się, że grając pod jakąś hossę na gpw warto tym zdywersyfikować portfel, bo np. przez banki będziemy relatywnie słabsi.

Prezes
      Keymaster

anti
      Participant

Jaki najlepszy DM do zagranicy to nie wiem, ale jeśli chodzi o ograniczenia w inwestowaniu w ETF, to część jest zablokowana bo nie mają przygotowanych obowiązkowych w EU dokumentów KID (Key Information Document).
      Na przykładzie DM BOŚ, tu są ETF w które można u nich inwestować (u większości DM lista będzie pewnie wyglądać podobnie):
      https://info.bossa.pl/oferta/dokumenty/kidzgr/

Maly
      Participant

Możesz skorzystać z polskich biur maklerskich np. MBank, xtb lub z zagranicznych typu degiro, Lynx. Koszty utrzymania są mniejsze w zagranicznych.
      Przy zakupie ETF na złoto szukaj takich które zabezpieczają akcje w kruszcu, np. Brytyjski igln.uk.
      Na brytyjskim rynku są też ETF na emerging markets.

Marcin M.
    Participant

Jest kilka problemów z polskimi brokerami dla rynków zagranicznych:
    1) dywidenda opodatkowana 30%
    2) bardzo wysokie koszty zawierania transakcji
    3) opłata za utrzymywanie pozycji
    Polecam:
    Lynx – brak opłaty stałej za konto, min 5USD za transakcję i bardzo niska opłata od każdej akcji, więc trudno przekroczyć te 5USD.
    Interactive Brokers – 10USD miesięczna opłata dla srodkow < 100k USD, jeśli masz większy kapitał, brak opłaty. Opłaty za transakcję są minimalne. Nie jestem pewien, czy zeszli do zera z tymi opłatami, bo była ostatnio jakąś akcja- do sprawdzenia.
    Obaj brokerzy od dywidendy pobierają Ci 15% podatku, a resztę rozliczać w polskim PIT.

MarcinG
    Participant

Jakiego rzędu jest ta opłata za utrzymywanie pozycji? Na szybko nie widzę tej informacji w mbanku. Prowizje wyglądają znośnie. Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Marcin M.
    Participant

nie znam wszytkich oplat w MBanku, ale w Santanderze placisz 0,02% od wartosci posiadanych papierow.
    nie wydaje sie to duzo, ale jak podliczysz sobie wszystkie roznice, to przy wiekszych kwotach robi sie calkiem sporo. sam nie spekuluje na rynku amerykanskim, ale mam tam pozycje dlugookresowe. to, co robi najwieksza roznice, to podatek od dywidend – 30% vs 19%.
    Jak masz ponizej 100k USD i nie chcesz wykonywac wiecej niz 2 transakcje w miesiacu – LYNX, jesli masz powyzej 100K USD lub nastawiasz sie na krotkotrwale spekulacje – IB.
    https://www.tradingforaliving.pl/lynx-broker-opinie/
    https://www.tradingforaliving.pl/interactive-brokers-opinie/

jacike
    Participant

Prezes
    Keymaster

Przepraszam za brak dostępu do bloga, zawinił dostawca hostingu (mieli naprawić w 1 godzinę a zajęło im to 6 godzin).

robcio
      Participant

Prezesie dostęp już jest ale czasami wysypie http „508 Resource Limit is reached”…
      Może chwilowy ruch w pewnych wypadkach jest większy niż zakładany dla tego typu konta hostingowego albo brak jakiejś optymalizacji wykonania…

Prezes
    Keymaster

Przeniosłem z wątku prywatne zagrania wpisy nie związane z giełdą

Nieuk
    Participant

Po co? To w temacie giełdy dodam serial „Billions”. Nie musisz wywalac postów na niewiadomo co…Jakbyś obejrzal te seriLe-ro zrozumialbys, ze one dotyczą psychologii giełdy i są z nią związane.

Grzegorz
    Participant

@nieuk nie wiem jakie głupoty masz na myśli ale chyba nie masz za co przepraszać :)
    A @prezes przeniósł wątek bo lubi porządek, cenię go za to i postaram się więcej nie dorzucać do bałaganu już.

Prezes
      Keymaster

Tu nawet nie chodzi o porządek a o zapychanie istotnych postów. Off topic może wolniej działać ale wątek z prywatnymi zagraniami lepiej aby szybciej działał i był bardziej przejrzysty.

Nieuk
    Participant

Grzegorz,

To cieszę się, że nawet tego nie przeczytałeś:)

Ps. Po przemyśleniach-dobrze, że to wrzuciles Prezesie na off topic.

• This reply was modified 2 weeks, 4 days ago by  Nieuk.

Slawek
    Participant

jednak jest szansa na hossę, myślę że sektor bankowy ją napędzi ale to dopiero koło maja przysłego roku po wynikach za 2019 i pierwszy kwartał. do tego czasu widze ciemność i około 5500-6000 na wig banki. słabsze wyniki za trzeci czwarty i pierwszy 20tego bedą szansą do poprawy w kolejnych które zaczną napędzać hossę w kolejnych kwartałach. Myślę że ani ppk ani zagranica nie pchnie do przodu reszty giełdy tak jak mógłby pchnąc sektor bankowy a ten szansę na poprawę ma za rok- ale giełda tak o pół roku wyprzedza więc pod koniec pierszwego półrocza 20tego można byłoby mysleć o dołku.
    to postrzeganie nie uwzględnia wpływu zagranicy- ale tam myślę że jest przynajmniej do wyborów w usa spokój.

Nieuk
    Participant

Ja Trumpa uwielbiam:) Zajebisty gość. On nie przejmuje się opiniami-tylko wali prosto z mostu. Z resztą fajny dokument o Nim oglądałem. Ma korzenie niemieckie. Z resztą mozna o nim wiele mowic, ale to jest nietuzinkowa postać. Jak Demokraci dadzą znowu Hillary-to wygraną ma w kieszeni.

• This reply was modified 2 weeks, 3 days ago by  Nieuk.

Grzegorz
    Participant

@sławek
    Co według Ciebie da szansę na poprawę wyników banków ? Na razie widać odwrót inwestorów od tego sektora w Polsce. Zwrot na kapitale po wprowadzeniu podatku bankowego jest słaby, do tego spora konkurencja i niskie przez to opłaty w porównaniu z innymi krajami naszego regionu. Spodziewasz się podwyżek opłat lub stóp procentowych w ciągu kilku najbliższych miesięcy ?

@nieuk
    Sporo czytałem o Trumpie, zgadzam się, że to nietuzinkowa postać. Czy jednak Amerykanie uznają go za dobrego prezydenta, godnego kolejnej kadencji ? Pewny nie jestem. On uważa, ze „w swojej wielkiej mądrości” może wszystko. Czy tylko konsekwencją tego myślenia nie będzie odwrócenie się sojuszników w końcu od nich ? Kto wie czy najczęściej używanym słowem przez następce nie będzie „przepraszam”.

Nieuk
    Participant

On jest z leksza walniety. Ale kiedyś pisałem magisterke z marketingu politycznego. Ma jedną, niepodwazalna cechę-charyzmę. A jeszcze w wielu filmach wystąpił:)

Grzegorz
    Participant

Celebrytą jest od zawsze prawie. To jego naturalne środowisko i czuje się w nim jak ryba w wodzie.
    Atutem Trumpa w kolejnych wyborach może być to, że obywatele tam są mocno związani jednak z rynkiem kapitałowym. Odkładanie na emeryturę lub na studia dla dzieci jest powszechne. Amerykanie mogą zagłosować przez pryzmat swoich portfeli. A Trump rozegra to kosztem portfeli reszty świata.

Mnie osobiście drażni jego nieprzewidywalność i bardzo lekkie podejście do przyzwoitości.

Grzegorz
    Participant

A jeszcze dodam, że jego przodek (chyba faktycznie Niemiec z pochodzenia) w czasie gorączki złota pierwszych pieniędzy dla rodu dorobił się otwierając burdel. Pieniądze okazały się być dużo pewniejsze niż te z kopania łopatą. A u nas czepiają się jakiegoś Banasia :)

Nieuk
    Participant

Haha:) Po Twoim poście nie potrafię się ogarnąć z podłogi. Banasia będą bronić za wszelką cenę, bo wywodzi się z Porozumienia. Centrum.

robcio
    Participant

Czy tylko ja mam takie odczucie, że dziś wystąpiły problemy z dostępem do Bloga z użyciem niektórych sieci komórkowych?

Prezes
      Keymaster

Nic mi na ten temat nie wiadomo ale faktycznie piszących dzisiaj mniej ?

Prezes
    Keymaster

Nieuk
      Participant

Mi także żal Henka, że jest ofiarą własnej głupoty. Co Jeronimo Martins miało ich przejąć. To dobry bajkopisarz nawet by tego nie wymyślił. On jest powiązany z pewną firmą z NC. Przenieśli nawet siedzibę.

• This reply was modified 2 weeks, 1 day ago by  Nieuk.

Karol Adx
    Participant

a wystarczyło odrobinę lepiej „prowadzić” firmę aby nie miała długów, kreatywnej księgowości i znikających pieniędzy :)

Nieuk
    Participant

Ale mam ubaw. Ogladam po raz setny skecz Kabaretu Młodych Panów „Powrót pilkarzy” i ubaw po pachy:) „Nie będę chlopa bronił. On miał strategie, taktykę” (…). A czasem słyszałem, jak cblopaki przez sen krzyczą te hasła z reklam: Pazdan raz krzyczał: nie zabierajcie mi telewizora a najlepsze jak kiedyś Lewy krzyknął: Ania ja mam łupież:)

• This reply was modified 2 weeks, 1 day ago by  Nieuk.

luki_bak
    Participant

Napisałem parę słów o PPK, pewnie Was nic tam nie zaskoczy ale możecie podesłać artykuł do mniej zorientowanych ;)

Czy warto wchodzić w PPK?

Nieuk
    Participant

Naprawdę dobry materiał. Napisałem komentarz na Twoim blogu. W jakiej firmie pracujesz?:)

luki_bak
    Participant

pracuje w audycie jednej z firm BIG4 :)

• This reply was modified 1 week, 6 days ago by  luki_bak.

Prezes
      Keymaster

Tylko czas musisz zmienić na blogu ale tak generalnie to fajnie. Widzę że i ja muszę fejsa otworzyć.

Nieuk
        Participant

Otwórz Kochany Prezesie. Bedziesz miał tyle reklamodawców, że szkoda gadać. Będą się o Twoją skromną, pokorną osobę zabijać:) A najwyżej zatrudnię się u Ciebie jako wolontariusz i Ci pomogę rozwalić system:)

Nieuk
    Participant

Hehe ja też:) W PwC. Ale naprawdę jesteś świetny pod kątem czysto dziennikarskim. Z mojej strony BIG SZACUN. Fajnie się takie rzeczy czyta i miło się robi na sercu, bo już mam dość tego internetowego chlamu.

Milego wieczoru życzę.

Łukasz
    Participant

Mi sie tez podoba Twoje pióro, dzięki, pozdrawiam

Nieuk
    Participant

To tak weekendowo polecę komedię: „Za jakie grzechy, dobrY Boże. No ubaw
    po pachy:) Chyba muszę skoczyć do apteki po nospe:)

szopenchauer
      Participant

zgadza się – świetna komedia.

• This reply was modified 5 days, 23 hours ago by  szopenchauer.

Grzegorz
    Participant

Widziałem, też się ubawiłem :)

Ostatnio oglądałem The Spy … polecam.

Nieuk
    Participant

Dzięki. Zobaczę. Jak mnie brzuch przestanie boleć. Dawno się tak nie uśmiałem:)

Nieuk
    Participant

Obecnie czekam na trzeci sezon „Watahy”. Najlepsza produkcja HBO Europe.. przepiękne rejony Podkarpackie. Ten serial osiągnął niesamowity sukces.

Łukasz
      Participant

Obczaj ten bron/broen bo jak Ci sie wataha podoba to dopiero zobaczysz dobry mroczny serial. Mi wataha tyłka nie urwala, z polskich seriali nr 1 to detektyw z radziwilowiczem. Czas honoru tez polecam i slepnac od swiatel

• This reply was modified 5 days, 17 hours ago by  Łukasz.

Nieuk
    Participant

Tego polskiego detektywa nie widziałem. Ale znakomitą produkcję obejrzałem „true detective”. Czas honoru i Ślepnąc od świateł-to klasyki:)

Belfra polecam. Drugi sezon rozwala system. Teraz leci serial „Żmijowisko”, ale za słabe oceny ma, żeby swój cenny czas na to poświęcać:)

• This reply was modified 5 days, 17 hours ago by  Nieuk.

Łukasz
      Participant

Detektyw polski nie ma nic do true detective. Blagam! Obejrzyj! Detektyw polski to jest produkcja WYBITNA! Jerzy Radziwilowicz zdobył tam dla mnie Oscara. MUSISZ! jak Ci sie nie spodoba to zmienie nicka na „stonoga” 😀 krotki serial, warto.

Nieuk
        Participant

Zobaczę:) Lubie tego aktora. Trochę jest dla mnie fenomenem jak Gajos czy Frycz. Naprawdę wybitne postacie.

Pozdrawiam serdecznie. Nawet sobie nie zdajesz sprawy jak bardzo Cię lubię:)

Łukasz
          Participant

Jest niedoceniany jak RelPol😉 a gra wybitnie i ciezko go spotkac poza teatrem w mainstreamach. Wiem co polecam, zresztą zobacz opinie na filmweb i imdb tego serialu, nie pozalujesz. Dzieki za mile slowa, również bardzo sobie cenie Twoja obecnosc na forum. Dobrej nocy

Nieuk
    Participant

Tylko nie wiem gdzie to zobaczyć? A Frycza kiedyś najebanego w tramwaju w Krakowie spotkałem haha:) Ale aktor wybitny.

Łukasz
      Participant

Hmm masz racje…nie moge mowic tego publicznie, ale przyznam sie…ze ze mnie straszny czlowiek, bo ja na taka zatoke piratów wplynalem „if you know what i mean”😀 Ps dla policji JA ZEM NIE UDOSTEPNIOL!

Nieuk
    Participant

Zmień nicka na „stonoga”. Tylko moja sympatia się wtedy może skończyć:) Nienawidzę chuja:)

Łukasz
      Participant

Najpierw obejrzyj detektywa i powiedz ze Ci slaby serial polecilem to zmienie 😉

Nieuk
    Participant

Ok Łukaszu:) Ale nie umiem tego znaleźć. Mam Hbo go, Netflixa i tvp vod i nima:)

Łukasz
    Participant

https://vod.tvp.pl/website/glina,1667823

PRZEPRASZAM! porabalem tytuly, ogladalem kilka lat temu i zle w głowie zakodowalem, toz to GLINA. jest tu bez wplywania w zatoke piratow. Milego seansu 😉

smugiel123
      Participant

Dzięki za polecenie „Gliny” – jestem świeżo po obejrzeniu pierwszego sezonu – rewelacja :) Co do „Żmijowiska” – zdecydowanie warto przeczytać książkę. Zakończenie istny rollercoaster.

Nieuk
    Participant

Hehe:) Ok dziekowa. Ale też ostatnio a propos glin widziałem świetny film: „Gliniarze z Brooklynu”. Coś fenomenalnego.

Szymon
    Participant

Byliście kiedyś może w Amsterdamie ?

Biorąc na klatę ZAJEBIŚCIE drogi nocleg, kupiłem bilet i patrzę właśnie „atrakcje”.

Macie jakieś nieoczywiste propozycje ? :D listę najlepszych coffe-shopow już mam !

sceptyk
    Participant

Polecam Rijskmuseum,jedno z najlepszych w jakich bylem. Poza tym koniecznie wyjdź poza scisle historyczne centrum (polecam poludniowa czesc): poczujesz mniej turystyczny klimacik. No i piwka maja tez b dobre ;)

Nieuk
    Participant

Amsterdam-świetne miasto. A takiego towaru jak tam-nigdzie indziej nie dostaniesz:)
    Czerwoną ulicę też warto odwiedzić:)
    Ps. Z innej beczki:

https://www.money.pl/gospodarka/kostka-brukowa-schodzi-na-pniu-libet-wrocil-do-zycia-po-sprzedazy-dwoch-zakladow-6442871291562113a.html

Szymon
    Participant

Dzięki za propozycje ! ;) Do muzeów mam plan wybrać się po coffyshopach, zwiedzanie będzie na pewno ciekawsze :D Ale Rembrandta i Van Gogha na pewno odwiedzę !

Co do Libetu – ciekawe jaki tam jest potencjał wzrostu kursu. No
    Wyniki odbiły ale czy na tyle żeby tam rajd był?

Nieuk
    Participant

Ale mi zrobiłeś ochotę na jointa:) Najlepsze, że w kofikach możesz płacić kartą:)
    Kiedy się tam wybierasz?
    Co do Libetu-ja widzę spory potencjał aprecjacji kursu.

Szymon
    Participant

No w Amsterdamie podobno wiele miejsc nie przyjmuje płatności gotówką! A mam prywatnego przewodnika i tłumacza ( Moja Pani magisterkę z niderlandzkiego właśnie robi)

Jadę na Mikołaja ! 5-9 grudnia.

Może się na ten Libet jakimś małym pakietem spekulacyjnym skuszę ! Rozważę to jeszcze dzisiaj.

Piotrek
    Participant

W temacie filmow i seriali, dzieki za przypomnienie o ” za jakie grzechy…” poraz kolejny obejrzalem z bananem na mordzie. Nadrabiam zaleglosci w serialach, mige polecic „dom z papieru” jak jeszcze nie widzieliście – polecam. Na tapecie czwrnobyl, ale idzie jak krew z nosa

Nieuk
    Participant

Dom z papieru-to arcydzieło. Uwielbiam. Najlepsze były hasła Berlina: „ile powinna wynosić płaca minimalna zakladnika?” spadlem z fotela. Postać „Profesora” też nietuzinkowa.

A Czarnobyl też genialny. Te sceny w szpitalu zapieraja dech w piersi, wciskają w fotel.

Grzegorz
    Participant

Mnie zachwyciły niedawno Legendy Polskie … do tego są za darmo do obejrzenia w necie. Polecam.
    jak mówi Nieuk … Twarodwsky rozwala system :)

Prezes
    Keymaster

Panowie czytam Wasze wpisy ale mniej piszę na blogu bo szykuję analizę Playway a nie jest łatwo. Jak mi gpwatak prześle AT to może jutro do południa opublikuję.

Nieuk
    Participant

Ale fajnie, że będzie analiza Playway. Bardzo mnie to cieszy.

Grzegorz
    Participant

Trzymam się daleko od gier ale Playway chodzi mi po głowie.

jacike
    Participant

Nie chcę robić bajzlu w wątku Ambry, więc wkleję tu listę podatków wprowadzonych/podniesionych przez PiS:

Partia Wolność
    9 listopada o 14:27 ·

Dotarło do nas wiele pytań i próśb o pełną listę podatków, którą rząd PiS wprowadził przez 4 lata. Oto one!
    PiS wmawia Polakom, że obniża podatki i jednocześnie wprowadza programy socjalne, a za PO to były tylko podwyżki podatków. Prawda jest taka, że rządy POPiS to rządy szalonych etatystów, którzy robią z naszego państwa podatkowy kołchoz. Wszyscy pamiętamy jak bardzo PO gnębiła obywateli podatkami (podwyższyła je aż 21 razy!), ale PiS wcale nie chciał być gorszy!

OTO LISTA 31 PODWYŻEK PODATKÓW RZĄDU PiS:

1. Podatek bankowy, czyli od kredytów,
    2. Podatek handlowy, czyli od zakupów,
    3. Podatek „galeryjny” – początkowo od galerii handlowych i biurowców,
    4. następnie od wszelkich nieruchomości komercyjnych,
    5. w tym nawet od budynków z mieszkaniami na wynajem.
    6. Rząd utrzymał wyższą stawkę VAT 23%
    7. Podniósł VAT z 8 na 23% na wybrane produkty, np. na prezerwatywy.
    8. Postanowił owatować „Noc Muzeów” i inne imprezy promujące instytucje kultury (muzea nie będą mogły w całości odliczać VAT-u z faktur dokumentujących wydatki związane z organizacją tych imprez).
    9. Zaostrzył sposób naliczania akcyzy od samochodów sprowadzanych z zagranicy
    10. i opodatkowania farm wiatrowych.
    11. Zamroził progi w PIT.
    12. Wprowadził „daninę solidarnościową”
    13. Zlikwidował liniowy PIT dla przedsiębiorców.
    14. zniósł limit składek emerytalno-rentowych,
    15. obniżył do zera kwotę wolną od wysokich zarobków
    16. i pozbawił wiele grup podatników możliwości korzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów.
    17. Opodatkował wkłady pieniężne wnoszone do firm
    18. oraz przychody z dziedziczonego majątku lub
    19. otrzymanego jako darowizna, którego nie będzie można już amortyzować (w lipcu ma zostać przywrócona możliwość amortyzowania dziedziczonego majtku).
    20. Ograniczył możliwość zaliczania do kosztów podatkowych wydatków poniesionych na usługi świadczone przez podmioty powiązane, na odsetki, opłaty, premie, czy prowizje od pożyczek i kredytów, jak również na znaki towarowe, czy licencje.
    21. Zlikwidował możliwość pomniejszania przychodów z działalności operacyjnej o koszty uzyskania przychodów kapitałowych.
    22. Zawęził listę przychodów (dochodów) z tytułu udziału w spółce kapitałowej zwolnionych z opodatkowania. Oprócz wyżej wymienionych rząd zwiększył lub wprowadził quasi-fiskalne opłaty:
    23. opłatę przejściową.
    24. i tzw. opłatę mocową za prąd,
    25. opłatę emisyjną od paliw,
    26. opłatę wodną,
    27. opłatę jakościową za badanie techniczne pojazdów
    28. i opłatę dodatkową, jeśli przeprowadzi się je po terminie,
    29. opłatę denną od przystani,
    30. opłatę recyklingową
    31. nową podwyżkę opłat za wywóz niesegregowanych śmieci!

Taka ciekawostka, jak wygląda opodatkowanie produktów akcyzowych w Polsce:
    – Koszt produktu + dystrybucji
    – Akcyza
    – VAT od produktu
    – VAT od akcyzy…
    Tak, podatek od podatku!

• This reply was modified 1 hour, 29 minutes ago by  jacike.

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.