"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

IRL

Home Forums Forum IRL

This topic contains 28 replies, has 5 voices, and was last updated by  Prezes 4 years, 6 months ago.

 • Author
  Posts
 • #2524

  Prezes
  Keymaster
 • #4893

  Prezes
  Keymaster

  Uchwalono 0,58 eur dywidendy czyli ok. 2,50 zł na akcje co daje 19% stopę dywidendy.
  Ciekawe czy jeszcze kurs zareaguje czy zacznie się realizacja zysków. Istotne będą wyniki za 1 kwartał które „podpowiedzą” jak mogą wyglądać wyniki w dalszej części roku.

 • #5351

  Prezes
  Keymaster

  Na stockwatch.pl pojawiła się analiza techniczna wg której po przełamaniu oporu na 13,91 otwarta zostanie droga do szczytu na 16.

  Ja od siebie dodam gdy kurs był 50% niżej od obecnych poziomów to obroty dzienne były na poziomie 10-20 tysięcy a dzisiaj mamy już 300 tysięcy – spółka została dostrzeżona tylko czemu rynek dopiero to zrobił ?
  Tak sobie myślę o niekonsekwencji inwestorów.

 • #5393

  cymes
  Blocked

  Cześć czy ktoś może wie kiedy IRL podaje wyniki za Q1? nie mogę znaleźć na portalach.

  • #5395

   Prezes
   Keymaster

   IRL nie podaje rocznego harmonogramu tylko 2 dni przed wynikami daje raport Ebi że za 2 dni będzie raport kwartalny. W okolicach 15 maja powinny być wyniki.

 • #5396

  cymes
  Blocked

  OK dziwki

  • #5397

   Prezes
   Keymaster

   wyniki 10 maja, już podali

 • #5400

  cymes
  Blocked

  dzięki

 • #5523

  Prezes
  Keymaster

  Fantastyczne wyniki IRL, teraz tylko zrzut jak potężnie zarobili a później jak przeczytam raport to pare słów więcej napiszę

  Nie będę pisał a zainteresowanych zachęcam do przeczytania opisu ich dokonań z ich strony https://interrao.lt/pl/aktualnosci/2019/grupa-inter-rao-lietuva-oglasza-wyniki-finansowe-za-i-kwartal-2019-r-przychody-wzrosly-o-80-r-r-zysk-netto-wzrosl-ponaddwukrotnie-do-6-4-miliona-euro/
  Generalnie świetne wyniki choć 1 mln eur to zarobili na działalności finansowej (transakcje zabezpieczające) więc jest to powiązane z działalnością operacyjną. c/z obecnie spada w okolice 3,35 czyli gdyby wyniki utrzymali to za rok dywidenda w okolicach 25%.

  • This reply was modified 5 years ago by  Prezes.
 • #5527

  Ek Ek

  Jest skrót na polskiej stronie IRL Napisali ze oprócz marży i obrotów dobrze wiało .

 • #5636

  Prezes
  Keymaster

  Na stockwatch.pl jest analiza dosyć pozytywna spółki. Autor znalazł fajną dysproporcję w cenach w pierwszym półroczu 2018 (głównie w 2 kwartale) kiedy IRL drożej płacił za energię niż ją sprzedawał – obecnie jest już normalność i jeśli sie to utrzyma to wyniki za 2 kwartał będą sporo lepsze r/r (to moje zdanie).
  Od strony technicznej robi się górny czarny cień na tygodniówce i technicznie ważne będzie zamknięcie tygodnia.

 • #5905

  Saszka

  Witaj Prezesie

  Dawno nic nie pisałem, ale się pochwale.
  W czasie jak pisałeś swojego posta o interesie życia na IRL, ja może nie za 5,5 ale za 7,5 – 8 pln nakupiłem za 3/4 mojego portfela ( :O ) teraz przed dywidendą wszystko wywaliłem.

  Wywaliłem bo trzeba było zrealizować zysk i znam wasze podejście do spółki (Twoje i OBSa) – zagrożenia jakie ze sobą spółka niesie.
  Jak mam rozumieć, że masz ją w portfelu dywidendowym ?? Czy zagrożenia o wycofaniu się z handlu z Rosją minęły ?? Czy masz ją w portfelu prywatnym ??

 • #5908

  Prezes
  Keymaster

  Zagrożenia są i jest do nich coraz bliżej. Nie mam w portfelu prywatnym ale gdyby spadło w okolice 11 zł przed wynikami za 2 kwartał to z chęcią bym kupił. Moje zagranie byłoby pod wyniki za 2 kwartał które powinny być dużo lepsze r/r. Moim zdaniem po wynikach za 2 kwartał a najpóźniej do wyników za 3 kwartał trzeba wyjść z akcji IRL i na pewno wypadną z blogowego portfela.

 • #5914

  Ek Ek

  O lepsze wyniki IRL od ubiegłorocznych za drugi kwartał mam nadzieję , że nie będzie trudno ,ale jeśli będą w granicach średniej z ostaniach kwartałów będzie super .

 • #6065

  Ek Ek
 • #6087

  Krolus
  Blocked

  https://www.energetyka24.com/rosja-wylaczy-litwie-prad-na-czas-wyborow-analiza

  Ciekawy artykuł dotyczący pośrednio biznesu Intera

  • #6089

   Prezes
   Keymaster

   Napisałabym że bezpośrednio dotyczy IRL – potwierdza ten artykuł że coraz bliżej do odcięcia Litwy od prądu Rosji co mocno poturbowało by IRL.

 • #6092

  Saszka

  Siema

  W artykule na samym końcu pisze, że pierwsze testy w systemie izolowanym dla państw bałtyckich są planowane na rok 2021.
  Wygląda na to, że jeszcze ze dwa lata IRL może funkcjonować jak do tej pory :)

  Interesuje mnie ona bo ciężko znaleść drugą tak dobrą spółkę dywidendową.

 • #7480

  Prezes
  Keymaster
 • #7481

  Karol Adx
  Blocked

  Zmiana synchronizacji sieci nie spowoduje fizycznego odłączenia ich od Rosji – prąd dalej będzie mógł płynąc ale łatwiej będzie spowodować aby nie płynął z Rosji/Białorusi. Z drugiej strony Rosja nie będzie mogła nagle wyłączyć Litwie prądu gdyż stracą kontrolę nad siecią, jedynie będą mogli odciąć przesył z Białorusi.
  Fizycznie poprzez bramy sieci energetycznej prąd dalej będzie mógł płynąc tak jak to teraz się dzieje np. między Polska a Litwą.

  Synchronizacja sieci (jeżeli zachowany jest sinusoidalny kształt napięć co tyczy się sieci trakcyjnych) zapewnia się poprzez spełnienie następujących wymagań:
  – wartości skuteczne napięć powinny być równe
  – częstotliwości napięć powinny być równe
  – kolejność faz napięć powinna być zgodna
  – przesunięcie fazowe napięć tej samej fazy obu układów powinno być równe 0.

  Aby połączyć dwie sieci o różnej synchronizacji, potrzebny jest tzw brama (choć pewnie znajdzie się tu jakiś fachowiec po elektrotechnice wysokich napiec co poda fachową nazwę) która konwertuje prąd sinusoidalny z jednej sieci na prąd stały a następnie znów na sinusoidalny zgodny z druga siecia.

  • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Karol Adx.
 • #7485

  Ek Ek

  Nie do końca tak jest.Po odłączeniu od Rosji będzie ewentualnie tylko połączenie przez Estonię .

 • #7488

  Karol Adx

  Jakim odłączeniu od Rosji? O którym połączeniu myślisz? Litwa ma 5 połączeni z Białorusią, w tym jedno nie używane (przepływy są tylko techniczne w nim).

  Wg mnie tutaj następuje przeniesienie sieci i jej parametrów do sieci europejskiej – tak aby np. wyłączenie sieci w Rosji nie powodowało zakłóceń w działaniu sieci na Litwie. Obecnie jeśli padnie sieci w Rosji, automatycznie wyłoży się siec w Litwie, Lotwie i Estoni jako ze są w jednym ringu. Tak samo wszelakie wahania napięcia i ‚przepływu’ są widocznie w ich sieciach. W skrócie w miarę prosty sposób Rosja może wyłączyć prąd w tych krajach jako ze to oni kontrolują siec szkieletowa.

  Informacje o odcięciu się od zakupów prądu z Rosji, to tylko polityczne gadanie aby zbudować kapitał – Litwa straciłaby na tym sporo kupując droższy prąd z zachodu.

 • #7496

  Ek Ek

  Litwa demontuje swoje dotychczas najbardziej przepustowe połączenie z Łukaszenką poza tym Białoruś podobnie jak Kaliningrad odłączy się od wspólnej sieci z krajami bałtyckimi .Czytałem ,że działające zostanie tylko połączenie w Estonii , która ma dodatkowo bezpośrednie połączenie z Rosją omijające sieci Brell
  Korzystam z litewskiej edycji Sputnika ,jako źródła informacji ,To jest tuba propagandowa ,ale dane dotyczące aktualnego zapotrzebowania ,zużycia i cen energii są w miarę obiektywne .
  https://sputniknews.lt/tags/keyword_elektra/

 • #7828

  Ek Ek

  Wiatraki ostatni nawet nie najgorzej wieją .
  http://www.litgrid.eu/index.php/naujienos-ir-ivykiai/naujienos/isaugusi-vejo-elektriniu-generacija-bei-sumazejes-vartojimas-mazina-baltijos-saliu-elektros-kainas/11008

  Publikacja pdf z mapką połączeń krajów bałtyckich z Rosją .Widać ,ze Estonia ma dwa działające połączenia z Rosją i odłączenie od Kaliningradu nie uniemożliwia bezpośredniej sprzedaży .

  http://www.litgrid.eu/uploads/files/dir475/dir23/dir1/4_0.php

 • #9734

  Prezes
  Keymaster

  Bardzo mocne wyniki bo w 2 kwartale mieli 3,9 mln eur (oczekiwałem 4 mln eur) a rok temu było 0,2 mln eur straty czyli w przeliczeniu na pln ponad 18 mln poprawy. C/z spada do 3 czyli nisko. Na 12,50 stoi duża pajda na 800.000 i jak ją rozbiorą to wtedy można dobrać do portfela fundamentalnego.
  Wczytam się jeszcze w raport bo po angielsku to dłużej potrwa.

 • #9735

  ekek
 • #10693

  Prezes
  Keymaster

  Od dzisiaj zniknęła pajdka na 12,50 która stała blisko 2 miesiące. Niestety nie mam pewności że została całkiem wykupiona (większość na pewno wykupiona) czy tylko wycofana. Planowałem dokupić do blogowego portfela dywidendowego gdy przebije kurs 12,50 ale nie mam pewności czy warto. Na 13 jest jeszcze mała zapora na 200k i poobserwuję jeszcze ten poziom.
  Technicznie jest sygnał kupna ale oby nie był pułapką.

 • #10824

  Prezes
  Keymaster

  AT spółki z gpwatak
  RL wybiło dwa dni temu z lokalnej konsolidacji i od tego czasu kontynuuje ruch wzrostowy.
  W ujęciu długoterminowym panuje silny trend wzrostowy, ale tapnięcie w drugiej połowie 2018 r. wskazuje, że spółka miala za sobą znaczące załamanie trendu i to trochę psuje obraz spółki „bezpiecznej”.
  Ogólny problem na spółce, to częsty brak wystarczającego obrotu – wyjątkowo dzisiaj doszło do rozliczenia kilku transakcji o podwyższonym wolumenie.
  Zagranie krótko- lub średnioterminowe może być „nudne”, zważyszy ostatnią konsolidację, która trwała blisko cztery miesiące; najbliższe wsparcie i miejsce na ew. zakup, to 13 PLN, ale nie jestem w stanie ocenić czy kurs zechce tam prędko wrócić. Możliwe zagranie, to dołączenie do ruchu wzrostowego na podstawie trochę naiwnego podejścia „nowy szczyt-> sky is the limit” z obroną poniżej wsparcia lub SMA100, która również prowadzi trend wzrostowy.

 • #13565

  Prezes
  Keymaster

  W raporcie (jeszcze nie czytałem i na razie nie mam czasu przeczytać) jest spadek zysku przy wzroście przychodów

  c/z wzrasta do ok. 4, nadal tanio ale tak jak pisałem w analizie możliwe że szczyt wyników (zysków) jest za nami
  Z tego co widzę to trochę amortyzacja wzrosła, gorzej wiało dlatego niższe przychody z produkcji energii, spadek marży ze sprzedaży, duży wzrost sprzedaży w Polsce
  Gdyby wyniki w 4 kwartale się nie zmieniły (szczególnie na poziomie jednostkowym) to na dywidendę może trafić 13,5 mln eur co po kursie 4,25 da 57,4 mln zł czyli na 1 akcję 2,86 zł czyli stopa dywidendy 20%

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.