"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Esotiq

Home Forums Forum Esotiq

This topic contains 29 replies, has 9 voices, and was last updated by  Prezes 4 years, 5 months ago.

  • Author
    Posts
  • #2520

    Prezes
    Keymaster

    Spółka znajduje się w blogowym Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym
    https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/wirtualny-portfel-fundamentalny-5/
    Poniżej analizy które pojawiły się na blogu odnośnie spółki Esotiq
    https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/ubralem-wirtulany-portfel-fundamentalny-w-ciuszki-esotiq-henderson/

    Przed komentowaniem proszę o zapoznanie się regulaminem forum
    https://www.analizyprezesa.pl/forums/topic/regulamin-forum/

  • #2878

    Prezes
    Keymaster

    Fajne szacunki przychodów za luty pokazał Esotiq bo mamy 17% wzrost przychodów r/r przy spadku marży o 1%. Wg wstępnych moich wyliczeń zysk ze sprzedaży w lutym wzrósł z 6,72 mln do 7,84 mln czyli całkiem dużo.
    Przypomnę jeszcze co pisałem o szacunkach za styczeń:
    „Ze wstępnych wyliczeń wynika mi że w styczniu zarobili ok. 1 mln więcej r/r (13 mln x 56%= 7,28 mln, rok wcześniej 10,6 mln x 59% = 6,25 mln). W ostatnich dniach ktoś spore kwoty na tym walorze obracał (może smart money) więc szansa na wzrosty jest duża.”

    Podsumowując: jak koszty zarządu i inne nie zjedzą wyższego zysku ze sprzedaży to 1 kwartał 2019 roku zapowiada się na prawdę dobrze. Muszę jeszcze tylko sprawdzić czy do ogólnych przychodów wchodzi sprzedaż internetowa bo ta mocno rośnie (wzrost o 190% w lutym i 125% w styczniu).
    Spółka jest w wirtualnym portelu fundamentalnym (w realnym nie mam ale coraz bardziej mam ochotę kupić znowu).

    edit: przeliczyłem przychody miesięczne ze sprzedaży w 3 kwartale 2018 i wychodzi mi że sprzedaż internetowa wchodzi w całkowitą sprzedaż którą co miesiąc publikują. Nie zmienia to faktu iż obecny kwartał całkiem dobry może być.

    • This reply was modified 5 years, 1 month ago by  Prezes.
  • #4634

    Prezes
    Keymaster

    Analiza wyników za 4 kwartał które okazały gorsze od moich oczekiwań gdyż miesięczne raporty sprzedażowe wskazywały na wzrost zysku ze sprzedaży

    Esotiq – niejednoznaczne wyniki ale jednak ….

    Wczoraj także firma przedstawiła sprzedaż za marzec
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/33036185,esotiq-henderson-sa-5-2019-wstepne-skonsolidowane-przychody-grupy-kapitalowej-esotiq-henderson-w-marcu-2019-r
    które nie były zbyt dobre gdyż przy 5% wzroście przychodów nastąpił aż o 7 p.p. spadek marży

    Próbując oszacować zysk za 1 kwartał 2019 zauważyłem też że podawana marże przez spółkę strasznie się rozjeżdżają i jakby nie są zgodne ze stanem faktycznym np. patrząc na raport z przed roku to mieli rzekomo po 3 miesiącach 59% marży
    W ujęciu narastającym skonsolidowana marża ze sprzedaży w okresie styczeń – marzec 2018 r. wyniosła około 59 proc. i według szacunków była wyższa o około 3,5 p.p. w porównaniu z marżą osiągniętą w analogicznym okresie roku ubiegłego.
    natomiast we wczorajszym raporcie podali że marża za 1kw2019 wyniosła 57% i była niższa o 4 p.p. r/r
    W ujęciu narastającym skonsolidowana marża ze sprzedaży w okresie styczeń – marzec 2019 r. wyniosła około 57 proc. i według szacunków była niższa o około 4 p.p. w porównaniu z marżą osiągniętą w analogicznym okresie roku ubiegłego.
    Gdyby do 57% marży w tym roku dodać 4 p.p. to w zeszłym roku marża wyniosłaby 61% a oni przecież zaraportowali 59%.
    Widać doskonale że jest duży stosunek błędu jak ktoś chce liczyć ich możliwe zyski natomiast wygląda na to że zysk ze sprzedaży w 1 kw 19 był wyższy o ok. 2 mln r/r ale czy to się przełoży na wyższy zysk netto trudno ocenić patrząc na wysokie pozostałe koszty (zarządu i sprzedaży). Obecnie zakładam że zysk był podobny lub lekko wyższy r/r

  • #4681

    Nieuk
    Blocked

    Dziwna jest ta spółka…Miałem ją z rok temu, ale wywaliłem…Mam wrażenie, że właścicielom nie zależy w praktyce na wzroście kursu…Poza tym nie podoba mi się struktura zobowiązania krotkoterminowe vs. aktywa obrotowe.

    Pozdrowionka.

  • #4775

    robcio
    Blocked

    Prezesie czy Esotiq jest dalej na liście do obserwacji czy też po ostatnich wydarzeniach (silnym spadku, słabszych wynikach miesięcznych i nieszczególnych rocznych) wypada z obszaru potencjalnego zainteresowania?

    Masz może jakieś przemyślenia co może się stać z kursem? Jeśli w ogóle to grać to pod co?

    • #4777

      Prezes
      Keymaster

      Esotiqu zostało mi trochę akcji w blogowym portfelu fundamentalnym więc jak najbardziej muszę obserwować tą spółkę. Spadek tak duży trochę mnie zaskoczył ale potrzymam jeszcze w portfelu do wyników za 1 kwartał 2019 które nie powinny być gorsze. W międzyczasie może będzie informacja o dywidendzie a i może skup wznowią. W zasadzie to nie mam co dodawać a co myślę napisałem powyżej w komentarzu.
      W https://www.analizyprezesa.pl/forums/topic/codzienne-komentarze/#post-4772 o godz 17:31 masz wklejony tekst ze strefyinwestorów i w zasadzie muszę się z tym zgodzić.

  • #4891

    Prezes
    Keymaster

    Esotiq znalazł się w portfelu fundamentalnym sii https://www.sii.org.pl/12912/edukacja-i-analizy/fundamentalny-portfel-sii/nowa-inwestycja-w-fundamentalnym-portfelu-sii-dobre-wyniki-delko-i-kruka.html#ak12912
    Jest dłuższy opis a tak zakup w skrócie uzasadniają :
    „Uznajemy, że zapowiadana poprawa przychodów ze sprzedaży, odzwierciedlona dobrymi wynikami sprzedażowymi w I kw. 2019 roku, a także planami otwarć nowych salonów w 2019 roku, wciąż stwarza dobre perspektywy rozwoju przed spółką na 2019 rok, nawet jeśli pojawią się trudności z utrzymaniem wysokiego poziomu marży brutto na sprzedaży. Jednocześnie w ostatnich dniach giełdowy kurs akcji Esotiq mocno spadł (z ponad 23 zł do okolic 19 zł), a dzięki temu wskaźniki rynkowe wyraźnie się schłodziły – historyczny P/E bez korekty o zdarzenia jednorazowe wynosi obecnie około 6, P/BV około 0,9, a EV/EBITDA około 4,6.
    Postanowiliśmy zatem wykorzystać wspomnianą przecenę akcji, wystawiając zlecenie oczekujące na zakup 110 akcji spółki po cenie 18,50 zł. Zostało ono zrealizowane 23 kwietnia. Poniżej przedstawiamy potwierdzenie dokonanej transakcji z platrofmy transakcyjnej Domu Maklerskiego X-Trade Brokers.

  • #5909

    MarcinG
    Blocked
  • #5910

    Nieuk
    Blocked

    Marża brutto o 3% niższa r/r a za okres styczeń-kwiecień aż o 4%. Fatalne informacje.

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  Nieuk.
  • #5915

    anti
    Blocked

    Ja bym powiedział że bez większego zaskoczenia, bo podobny spadek marży raportowali w poprzednich miesiącach. Choć oczywiście jest to negatywne.
    Zobaczymy jak z kosztami w I kwartale, jakby mieli je pod kontrolą (na pewno będą wyższe r/r pytanie o ile) to mimo wszystko powinni wybronić wynik (rok temu była mała strata). Ćwiczeniowo policzyłem sobie zysk na sprzedaży przy założeniu +15% kosztów r/r i 57% marży, wychodzi ~1m:

    View post on imgur.com

    • This reply was modified 4 years, 11 months ago by  anti.
    • #5975

      Prezes
      Keymaster

      Aż tak fatalne szacunki za kwiecień nie są bo zysk ze sprzedaży wychodzi na niższy o 0,2 mln. W pierwszym kwartale zysk ze sprzedaży był sporo lepszy – niestety tak jak pisałem wcześniej całkowicie nie jestem w stanie oszacować kosztów zarządu i sprzedaży które mocno rosną i w każdym kwartale są coraz wyższe.

  • #6456

    Prezes
    Keymaster

    Spółka wykazała 0,507 mln straty dla akcjonariuszy jednostki dominującej przy 0,238 mln zysku rok wcześniej i 0,25 mln oczekiwanego przeze mnie zysku. Podawane przez spółkę comiesięczne raporty o sprzedaży i osiąganych marżach potwierdziły się i faktycznie zysk na sprzedaży był wyższy o 2,1 mln. Jednak kolejny kwartał mocno wynik obciążyły koszty sprzedaży (+2,6 mln), zarządu (+0,5 mln) oraz były gorsze koszty/przychody finansowe (0,5 mln). Jednak w świetle zaraportowanych słabych danych za kwiecień (0,2 mln niższy zysk ze sprzedaży), można oczekiwać iż kolejne miesiące nie będą jakoś specjalnie dobre pod kątem osiąganych przychodów i marż a to w połączeniu z mocno rosnącymi kosztami sprzedaży i zarządu (nie do końca rozumiem dlaczego) może sprawić że zyski będą niższe. Jutro Esotiq wypada z portfela i nie czekam na propozycje podziału zysku za 2018 rok (możliwa dywidenda i powrót skupu akcji).

  • #6473

    Nieuk
    Blocked

    Prezesie,

    Tutaj nie pomoże nawet Dżoana Krupa hehe:) Po pierwsze-walka akcjonariuszy. Po drugie to głęboki alert, czyli Capital Partners. Tu się można dorobić raczej garba niż zysków.
    Niech się służba celna weźmie za Onico-to dopiero będą jaja…Przy tym Unimot to pikuś, „pan Pikuś” :) Jak z reklamy…

    • #7257

      Lokar

      a co Onico ma wspólnego z Esotiq ? Może jaśniej cos /

  • #8290

    Prezes
    Keymaster

    Znane są już przychody i marże spółki za 2 kwartał 2019 z których wynika że zysk ze sprzedaży był wyższy o 2,60 mln r/r. Czy to się przełoży na wyższy zysk netto to trudno powiedzieć bo dla przykładu w 1 kwartale 2019 zysk ze sprzedaży był wyższy o 2 mln r/r a zysk netto spadł ok. 1 mln.

  • #8298

    anti

    Też się przyjrzałem raportom sprzedażowym za Q2 i pozytywne jest przede wszystkim to, że pokazali lepsze marże na sprzedaży (Q1 był pod tym względem słaby, nawet po uwzględnieniu sezonowości).
    Dla ostatecznego wyniku decydujące znaczenie (przy braku zdarzeń jednorazowych) będzie poziom kosztów, te na pewno będą wyższe r/r, pytanie o ile?
    W Q1 zarówno przychody jak i koszty sprzedaży wzrosły o ~15% względem poprzedniego roku, w Q2 przychody również trzymają dynamikę ~15% r/r, więc roboczo zakładam też taki wzrost kosztów. Przy dodatkowym założeniu, że pozostałe przychody i koszty operacyjne zbilansują się w okolicach 0, wychodzi mi że EBIT może być w Q2 trochę poniżej 4 mln (rok temu w Q2 EBIT był 3,96 mln).

    Kwartał powinien być na pewno lepszy niż Q1, ale ciężko mi powiedzieć jak to może się odbić na kursie, ciężko mi jest ocenić perspektywy na przyszłość dla tej spółki.

  • #10727

    Nieuk
    Blocked

    Przychody wyższe r/r o 33% w sierpniu. Ale co z tego? Marża niższa aż o 6% r/r. To jest bardzo dużo. Żadna sztuka zwiększyC przychody na znikomej rentowności robiąc wyprzedaże. Sztuka to zwiększać wpływy na zbliżonej marży.

    • #10728

      Prezes
      Keymaster

      Mi się ten wynik podoba bo przeliczając to na liczby zysk ze sprzedaży w sierpniu wyniósł 10,26 mln a rok temu 8,5 mln czyli 20% wzrostu. Na krótką metę dobrze jest zwiększyć sprzedaż bo zmniejszają się zapasy, poprawia się pozycja gotówkowa a jeśli produkty są dobre to mogą w ten sposób pozyskać nowych/stałych klientów. W dłuższym okresie gdy rynek nasyci się produktami danej firmy to spadek marży będzie nie korzystny.
      Oczekuję dosyć mocno wyników za 2 kwartał bo zysk ze sprzedaży im ładnie wzrósł (w tym kwartale jeszcze lepiej to wygląda) ale on przełoży się na większy zysk netto to trudno powiedzieć – w ostatnich kwartałach tego nie było i koszty sprzedaży/zarządu „zabijały” wynik.

  • #11012

    Prezes
    Keymaster

    Są wyniki i niestety potwierdziły się negatywne tendencje z poprzednich kwartałów. Pomimo wzrostu przychodów o ok.15%, wzrostu zysku ze sprzedaży o 3,5 mln to jest spadek zysku netto jednostki dominującej o 0,7 mln. C/z wzrasta do 7, dolar będzie coraz bardziej ciążył w kolejnych kwartałach i wydaje mi się że lepiej spółkę omijać z daleka.

    • #11018

      Mr.Fly
      Blocked

      Tez patrzyłem na wyniki Esotiq i jedyne co mi się nasuwa to całkiem dobry wynik Wittchen, w porównaniu z Esotiq. A działają w tej samej branży i warunkach rynkowych.
      Ciekaw jestem dlaczego kontrakty nie zabezpieczają ich przed stratami na kursach. A może nie są symetryczne do zakupów w dolarze….

      • #11024

        anti
        Blocked

        Być może coś przeoczyłem, ale obecnie nie mają za bardzo strat z tytułu różnic kursowych. To bardziej temat na kolejne kwartały, bo obecnie złotówka się osłabia. W sprawozdaniu zarządu piszą, że zabezpieczają się forwardami.

        Wynik Q2 obniżył ogólny wzrost kosztów sprzedaży i zarządu.

  • #11028

    Prezes
    Keymaster

    Panowie, pamiętajcie że zabezpieczania walutowe zawierane są na krótki okres max.3-6 miesięcy czyli załóżmy na zimową kolekcję. Jeśli kurs usd/pln jest coraz wyżej to gdy będą zamawiać i zabezpieczać kolejną kolekcję to już po wyższych kursach. Logiczne jest że kurs 4 zł da mniejszą marżę niż 3,50 bo wszystkiego nie da się na klienta przerzucić.
    Przykład Cdrl – podobno zimową kolekcję zabezpieczyli po 3,75 czyli dobry kurs patrząc na dzisiejsze notowania, jednak jak będą za kilka dni/tygodni nową kolekcję zamawiać to już będzie dużo gorzej (5-8% niższa marża).

  • #11030

    Remigiusz

    CDRL wspomniało coś, że działa też taki mechanizm, że jak USD się umacnia do innych walut, to u Chińczyków nieco spadają ceny sprzedaży liczone w USD Rozumiem to tak, że Chińczyk ma swoją cenę powiedzmy 100 CNY za koszulę i jak CNY się osłabia do USD to taki CDRL mniej dolarów płaci za taką koszulę.

    Z tego by wynikało, że bardziej należy patrzeć na kurs CNYPLN niż USDPLN, a ten się nie zmienia jakoś dramatycznie.

    Nie wiem na ile w rzeczywistości to tak działa i w jakim stopniu amortyzuje to silnego dolara, może znajdzie się wśród Czytelników ktoś kto zajmuje się importem z Chin. Na pewno ktoś taki jest, pytanie czy chciałby skomentować to co napisałem :)

    • #11034

      Prezes
      Keymaster

      Nie pamiętam na jakiej to spółce było (w jakimś raporcie lub wywiadzie z prezesem) ale faktycznie producenci z Chin gdy są niekorzystne kursy dla ich klientów np. z Polski to stosują wówczas większe rabaty. Oczywiście powstaje pytanie czy taki rabat może pokryć w pełni niekorzystny wzrost kursu – w to akurat wątpię.

  • #11041

    anti
    Blocked

    Pełna zgoda, że w przypadku trwałego osłabienia PLN wpłynie to na wyniki i przed tym się nie da zabezpieczyć.

    Wrzucili jeszcze prezentację wynikową, jak ktoś chce to można przejrzeć:
    https://esotiqhenderson.com/wp-content/uploads/2019/09/esotiq-prezentacja_1h19-final.pdf

  • #11043

    Portal Analiz
    Blocked

    kliknąłem w prezentację… I już polubiłem tą firmę :) :) :)

    • #11048

      anti
      Blocked

      No fakt, bardzo ładne… wykresy :)

      • #11051

        szopenchauer
        Blocked

        z dużą zmiennością… a nie jakieś płaskie:)

  • #11143

    Nieuk
    Blocked

    Nie rozsmieszajcie mnie…Zobaczycie tutaj takie wzrosty jak na CDRL. Przecież to strasznie kijowa spółka. Niech jeszcze SII wyda pokrycie analityczne a wtedy-to już JĄ wywale z obserwowanych. Pewnie Dzoana Krupa już wycofala kapitał. Kto chce robić biznes z Balä-chyba ślepy i głuchy. Już wolę komedię: „Nic nie widziałem, nic nie słyszałem”. No, ale ślepy i głuchy nie jestem.

    • This reply was modified 4 years, 6 months ago by  Nieuk.
  • #13854

    Prezes
    Keymaster

    Są wyniki i nie za bardzo rozumiem o co chodzi. Przychody i zysk ze sprzedaży ok. 20% w górę, zysk operacyjny i netto jednostki dominującej płasko. Strasznie w nich bije wzrost wszelkich kosztów. Powodów do optymizmu wiele nie ma.

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.