"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Bieżące komentarze vol 6

Home Forums Forum Bieżące komentarze vol 6

This topic contains 190 replies, has 29 voices, and was last updated by  Nieuk 5 hours, 48 minutes ago.

• Author

Prezes
    Keymaster

W związku z dużą ilością wpisów w poprzednim wątku która wpłynęła na wolniejsze otwieranie strony (tego wątku) otwieram kolejną część. Zachęcam do wpisów w tym nowo otwartym wątku, link do poprzedniego tutaj https://www.analizyprezesa.pl/forums/topic/biezace-komentarze-vol-5/#post-12288

Przed komentowaniem proszę o zapoznanie się regulaminem forum
    Regulamin forum

Prezes
    Keymaster

DM BOŚ w comiesięcznym raporcie wskazał na swoich faworytów w nadchodzącym miesiącu (jest kilka spółek często omawianych na blogu)

http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34438009,dm-bos-wskazal-swoich-faworytow-wsrod-spolek-podwyzszyl-rekomendacje-forte-do-trzymaj

Prezes
    Keymaster

Ciekawy wywiad z prezesem Arterii https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20191022/arteria-spodziewa-sie-w-20-utrzymania-dynamiki-wzrostu-przychodow-wywiad, spółka poprawia wyniki i ma być lepiej, ze 2 lata temu miałem w portfelu i sprzedane ze stratą. Warto obserwować bo ostatnio insajderzy mocno kupowali.

Nieuk
    Participant

Prezesie,

3masz jeszcze Telestrade? Niezli oszuści:

https://stooq.pl/n/?f=1319796

Prezes
      Keymaster

W prywatnym portfelu nie mam tylko w blogowym, na koniec sesji po takiej informacji spółka wypadnie z portfela. Nie miałem zastrzeżeń o ich uczciwość do tej pory ale oni od 4-5 miesięcy mocno zwiększyli dział sprzedaży przez co mocno im zaczęła rosnąć baza klientów (wrzesień był świetny) – możliwe że wprowadzenie w błąd ludzi było wynikiem wzrostu sprzedaży.

Prezes
    Keymaster

Ciekawy artykuł o Alior https://www.pb.pl/w-aliorze-przebrala-sie-miarka-973738
    Trwa zmasowana kontrola KNF w której uczestniczy aż około 30 pracowników KNF, którzy szczegółowo przyglądają się 50 największymekspozycjom banku w obszarze klienta biznesowego.
    Napisali też Alior 3-4 miesiące temu podpisał strategiczną umowę z upadłym Neckerman Polska – czyżby kolejna wtopa ? (tak tylko pytam).

Nieuk
    Participant

Alior ma sporo na sumieniu. Ja znam jeszcze inną sytuację. Współpracowali z firmami – nazwijmy ta pseudo-pośrednikami finansowymi(spółki zarejestrowane na słupy w całej PL). To polegało na tym, że kredyt brała na siebie osoba „wspomagająca” taki quasi zyrant. Kasa nie szła do osób biorących kredyt, ale na konto tej firmy krzak. A ta firma dostawa la na konto powiedzmy 100 tys. zł. a kredytobiorcy przelewali 30% tej kwoty. Oczywiscie Alior bral prowizje, ta firma tez a klient musi teraz Aliorowi splacic caly kredyt + koszty. Oszustwo w biały dzień. Napisałem pismo kilkustronnicowe do Zarządu Aliora. Dostałem odpowiedź, że sprawa sie zajmą, ale głównie zaslaniali sie tajemnicą bankową. Podejrzewam, ze dyrektor regionalny Aliora (ten który podpisywał umowy) był w ukladzie z tymi oszustami, bo firmy po kilku miesiacach znikaly z rynku a powstawaly nowe w innych lokalizacjach. Co ciekawe-powazny bank a nie sprawdzilz kim wchodzi we współpracę. Okazało się, że osoby od tego pośrednika się ulatnialy (slupy) a posługiwali się prawdopodobnie zmyslonymi tozsamosciami. Zakladam, ze w ten sposob zostało umoczonych przynajmniej kilkadziesiąt tys. osób.

• This reply was modified 2 weeks, 6 days ago by  Nieuk.

Łukasz
      Participant

Potwierdzam. Kolega pracowal w Sales group (posrednik kredytowy ogolnopolski) tak było, ale bardziej myślałem zawsze, ze to praktyka ogolna dla wszystkich, bo w raiffeisen robil tak samo. Alior o tym wiedział, ale byla to cicha umowa zeby cos sprzedac bez zdolności kredytowej. W razie skuchy beka pracownik a alior niby nie wie.

• This reply was modified 2 weeks, 6 days ago by  Łukasz.

STAT1
      Participant

Możesz napisać (dla mnie) od kiedy to tak działa?

Od odejścia (wymuszonego!) Sobieraja (założyciela i nie wspominam już o sprzedaży swojego pakietu tzw. dzień potem jak odszedł) Bank schodzi na PSY! Na obronę mogę jako klient powiedzieć, że ich kantor dla firm i transakacji międzynarodowych – trzyma poziom jeśli chodzi o wymianę walut, koszty przelewów. Nie znalazłem lepszej oferty na rynku, ale trzeba też robić obrót.

Nie mniej przykład dla nas jak zarządza Państwowy właściciel, szczególnie otaczający się miernotami jaką sam jest. Podziękować wiadomo komu (pozdrowienia dla „ściany wschodniej”;-) ). Jeszcze za mało nas chodzi na wybory, aby nie rządzili krajem ludzie przekupni za 150 prosukich jurandów (tj. 500+) per miesiąc, a do tego niewykształceni. Żenada. ŁD.

Nieuk
        Participant

@ŁD,

Ja poruszyłem niebo i ziemię, żeby pomóc pewnemu znajomemu. Nie chcę za bardzo pisać o tym publicznie-bo pewnie te mendy takie fora śledzą. Napisz e-maila, to Ci wtedy napiszę więcej informacji.
        Mam nawet swoje podejrzenia, że te firmy były zakładane przez wyższej rangi „oficerów” Aliora. Naprawdę-ktoś świetny od inżynierii finansowej, prawa (a raczej omijanie go) i manpulacji za tym procederem stał.

Maly
    Participant

Redukcja na ostatnie obligacje PCC Rokita wyniosła 40%.
    Dostałem już zwrot nadpłaty.

MarcinG
    Participant

Ostatnie doniesienia o Prairie vs JSW & Skarb Państwa: https://biznesalert.pl/jsw-prairie-mining-kopalnie-koks-raport-biezacy/

Jak ktoś lubi aktywnie grać, to moim zdaniem powołanie Ministerstwa Skarbu na czele którego stanie Sasin da sesje kilkanaście % na + na Prairie. Choć to oczywiście nie gwarantuje, że deal przejdzie.

Qaq
      Participant

Może tak być, choć jakiś czas temu kurs pozytywnie zareagowałby nawet na taki niewinny artykuł, jak ten dzisiejszy a nic takiego nie nastąpiło. Widać coraz mniej chętnych na kupno marzeń.

Nieuk
    Participant

Fajny artykuł. Dzięki za linka.

Wiecie-tak sobie myślę a właściwie spekuluje…Nasz drogi Prezes pisał wyżej, że do Aliora wkroczylo 30 urzędników z KNFu..To daje do myślenia. Ja się zastanawiam po tym co się działo w Aliorze i obecnym kursie-czy tam inne służby nie siedzą…Moim zdaniem gruba afera się szykuje…

szopenchauer
    Participant

ktoś używa power trader lub amibroker – działa Wam normalnie?

MarcinG
    Participant

Taki optymistyczny wpis Wam podam ;)

Trójkąt? Tak, ale nie taki…

Prezes
    Keymaster

Alior -12% a miało być już lepiej jeśli chodzi o wyniki.

Nieuk
    Participant

No Alior gwiazdą sesji hehe:) To dopiero raczej uwertura do serii kłopotów…Dobrą intuicję mieliśmy.

Łukasz
      Participant

Hmm no dobra ale to jest mimo wszystko alior. Ma za plecami rzad i pzu co pomoże. Nie myslicie, że skala przeceny robi sie duża? Gdyby to był prywatny bank to z cz 8 chetnie bym kupil, tu sie tylko martwie o ryzyko polityczne, jakiegoś przejecia mbanku itp. Wy w ogóle myślicie o jakichkolwiek poziomach cenowych do kupna? pod wartość mysle, nie odbicie spekulacyjne. Czy w ogole nie chcielibyscie miec nic do czynienia z tym papierem?

Prezes
      Keymaster

A ja zaspekulowałem sobie pod odbicie i na SL mnie wywaliło (150zł w plecy „-(

Najlepsze albo najgorsze jest to że teoretycznie każdy bank teraz powinien podać komunikat o zawiązaniu rezerw pod zwrot prowizji i „spadkowa kula śnieżna” może się nakręcić. Ponadto należy też wziąć pod uwagę że banki mogą co kwartał trochę gorsze wyniki pokazywać bo dojdą im koszty zwrotów prowizji.
      Sektor bankowy jest jak dla mnie spalony na lata a niestety bez niego o hossę na GPW może być trudno.

Nieuk
        Participant

Dobrą uwaga Prezesie. O tym samym pomyślałem kilka dni temu. Wyrok TSUE zapadł 11 września…a to pamietna data w historii.
        Alior to jeszcze pół bidy-ciekawe co się stanie z smieciowymi bankami dr Blacka…Stawiam na kolejne implikacje tej lawiny: zwiększenie składek do BFG. Dopóki nie zostaną zwiększone stopy procentowe przez Radę Polityki Pieniężnej-to banki sobie można raczej odpuścić inwestycyjnie. Spekulacyjnie będzie można pewnie troche wyrwać, Ale np. Alior w tym roku złamał bardzo wazne wsparcia w ok. nieco powyżej 40+. A często bywa tak, że odwrocenie trendu odbywa się jak po tym walor spadnie jeszcze 50%.

• This reply was modified 2 weeks, 5 days ago by  Nieuk.
        • This reply was modified 2 weeks, 5 days ago by  Nieuk.

Grzegorz
    Participant

Jak myślicie, jaki wpływ sytuacja w Aliorze ma na PZU ? Mam na myśli cenę akcji. Czy nie jest trochę tak, że Alior to marginalny problem ? Wydaje mi się, że informacje o problemach Aliora powodują osunięcie dziś kursu PZU, który fundamentalnie jest w dobrej kondycji. Chodzi mi o to czy nie jest właśnie dobry moment aby dobrać PZU do portfela.

Prezes
      Keymaster

Na pewno Alior jest problemem dla PZU bo po pierwsze jest tam zamrożona spora kasa a po drugie coraz więcej wskazuje że szykuję się emisja akcji w Alior więc może pójść kolejna gotówka na wątpliwe przedsięwzięcie. Nie wiem też czy PZU nie musi co kwartał (albo na koniec roku) przeszacowywać wartości posiadanego pakietu akcji Aliora a to oznacza niższy zysk dla PZU.

Czy kupić akcje PZU nie podpowiem, przy tych poziomach raczej bym nie kupił, okolice 33zł to ciekawszy poziom.

andrzej641104
    Participant

PARKIET
    Alior ucierpi przez wyrok TSUE

Alior poinformował, że w związku z wyrokiem TSUE z 11 września (więcej na ten temat w akapicie poniżej) zdecydował o stosowaniu zasad wynikających z powyższego orzeczenia począwszy od daty jego wydania. To pomniejszy wynik odsetkowy banku w III kwartale o 102 mln zł (w tym o 57 mln zł z tytułu rezerw na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września), a zysk netto o 83 mln zł. Szacowany wpływ na wynik odsetkowy w IV kwartale wyniesie około 79 mln zł, więc netto o około 64 mln zł.

Zatem łącznie wynik w II półroczu zostanie obniżony o ok. 147 mln zł, czyli sporo, bo kwartalnie Alior – przy swoich normalnych odpisach kredytowych i bez dodatkowych kosztów regulacyjnych – osiągał po około 180 mln zł zysku netto. Średnia prognoz, zebrana przez naszą redakcję, wskazuje, że Alior w III kwartale miał 177 mln zł zysku netto (+2 proc. r/r i +390 proc. k/k). Analitycy różnie podeszli do wpływu wyroku TSUE na wyniki, przez co rozbieżności w prognozach zysku są spore (147-215 mln zł). Ci, którzy uwzględnili rezerwy, najczęściej szacowali ich wartość w III kwartale na 70-75 mln zł, więc netto o około 60 mln zł, co oznacza, że faktyczny negatywny wpływ na wynik okazał się nieco większy niż prognozowano (do tego dochodzi wpływ na niższy wynik odsetkowy w IV kwartale).

TSUE wydał 11 września wyrok w sprawie zwrotu opłat pobranych przez banki w razie wcześniejszej spłaty kredytu. Trybunał zdecydował, że klienci spłacający przed czasem kredyt konsumencki powinni otrzymać proporcjonalny zwrot kosztów początkowych, np. opłat administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. Dotychczas banki były nieugięte i twardo stały na stanowisku, że jakikolwiek zwrot tych jednorazowych opłat początkowych jest nieuzasadniony.

No to uśredniamy dalej w dół

valkir01
    Participant

@andrzej641104

napisz jak widzisz sytuację techniczną na Rafako

podobna fala wzrostowa jak tydzień temu jest na horyzoncie/
    co tam technika podpowiada ?

masz dobry timing i trafne sa twoje wpisy
    pozdrawiam

andrzej641104
    Participant

Szczerze ostatnio 3-4 dni prawie nie zajmuję się aktywnie giełdą małe kłopoty zdrowotne , dziś nawet spadek największej 10 % spółki w portfelu ALIOR o -15 % nawet mało mnie rusza. Rafako to tylko jedna z ok 30 papierów jakie mam.
    Natomiast tak jak kiedyś pisałem często dobrym sygnałem K jest przecięcie poziomu zero przez linie MACD na wykresie M15. W połączeniu z sygnałem Stochastic potrafił dawać całkiem trafne sygnały.Może i masz racje , patrze na wykres rzeczywiście może się tu coś wyrysować, ja dziś nie mam siły i chęci ,a papier po wejściu wymaga już ciągłej uwagi.

valkir01
    Participant

Jasne uwaga to czas a jak ktoś jest aktywny to ma z nim deficyt jak ktoś choruje to samo ma. Niemniej lubię obserwować twoje wpisy pod kątem zagrywek na krótko lub dłużej jak argumenty mocne powodzonka

Nieuk
    Participant

A jeszcze o Aliorze i zorgazowanej grupie przestępczej (taka tezę napisalem w pismach i załącznikach o nich i o innych firmach pożyczkowych wyraziłem pisząc do Koordynatora Służb Specjalnych-tym razem nie zartuje). Umotywowalem to tak, że Skarb Państwa zostal oszukany na kilka mld straty). Za jakiś czas otrzymałem odpowiedz z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego od jakiegoś pułkownika (piękna teczka), że otrzymali dokumentacje z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i podjęli wszelakie dzialania w związku z załączona dokumentacją. To był szef z centrali ABW ds. przestępstw ekonomicznych. Ale ja nie jestem aż tak glupi na jakiego z pozoru wyglądam. Napisalem do: UOKiK, Rzecznika Finansowego, kilku regionalnych UKS (obecnie KAS), Ministerstwa Sprawiedliwości i odbyłem kilkanaście rozmów telefonicznych z naczelnikami ekonomicznego CBŚ. Robiąc taki „dinos” trzeba mieć pewna zasade: niwiadomo kto za kim stoi i z czym trzyma i podobne zasady jak na gieldzie, czyli dywersyfikacja:)

• This reply was modified 2 weeks, 4 days ago by  Nieuk.

Prezes
    Keymaster

Pgnig podał szacunki za 3 kwartał i na moje oko (nie znam konsensusu PAP) wyglądają słabo na każdym poziomie. Przychody, Ebidta i zysk mocny spadek. Ciekawe jak jutro kurs się zachowa bo dzisiaj mocno rósł http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34498176,polskie-gornictwo-naftowe-i-gazownictwo-sa-54-2019-szacunek-wybranych-skonsolidowanych-danych-finansowych-za-iii-kwartal-i-9-miesiecy-2019-roku

szymon918
      Participant

Dla spółek skarbu panstwa pis planuje sworzyc ministerstwo skarbu państwa pod ktorym będa wszystkie spólki. W tej chwili spółki są pod poszczególnymi ministerstawami z ktorych kazdy minister wsadza swoich kroliczków. Taka zmiana zarządzania pewnie spowoduje rozszady na stanowiskach prezesow i zarzadach przez pewien czas, ale moze pozytywnie wplynac na wyniki.

Nieuk
    Participant

Szkoda gadać w tym temacie. Pomysł jest jeden. Odebrać Ministerstwo Rozwoju kompetencje. Wszystko musi zostać w zakonie Porozumienia Centrum-to cała filozofia.

• This reply was modified 2 weeks, 1 day ago by  Nieuk.

Prezes
    Keymaster

Pewnie czytaliście że FED obniżył stopy % i wygląda na to że raczej przez dłuższy czas nie będzie już zmian w polityce monetarnej. Mnie ciekawi jak zachowają się waluty – wydaje mi się że jest szansa na dłuższą korektę ostatniego umocnienia dolara. Byłoby to dobre dla naszej GPW i wyników wielu spółek notowanych na niej.
    W ostatnich tygodniach/dniach złotówka ładnie się umocniła co powinno poprawić wyniki np. Ambry (kurs eur/pln jest obecnie niższy r/r)
    Wykresy walut też ładnie wyglądają

Edit: 20 minut od wpisu i chyba wykrakałem bo kurs usdpln spadł o 2 grosze, liczę na jeszcze 20 groszy :-)

• This reply was modified 1 week, 6 days ago by  Prezes.

Nieuk
    Participant

Trump dba o hossę. Nas też to czeka, bo w Radzie siedzi większość gołębi.

MarcinG
    Participant

Ale historycznie giełdy częściej spadają w cyklu obniżek stóp, w Stanach to raczej trzeba liczyć na ostatnie tchnienie hossy?

Ładna reklama Archicomu jutro na okładce Parkietu.

Prezes
      Keymaster

Właśnie czytam parkiet. Nie pisałem ale kupiłem odrobinę Archicomu, dzisiaj mi się trochę sprzedało po 15,15 i reszta czeka na tym poziomie. Myślę (mam nadzieję) że po wynikach będzie sprzedane :-)

Nieuk
    Participant

Tak, ale jest lawina wyborów u Amerykanów i u nas. Nikt sobie nie pozwoli na spadki. A Trampek już wie jak to zrobić:)

Nieuk
    Participant

Kurdesz, ale zarabiste komentarze na profilu fejsbukowym u Longterma. Pojechali ludzie po bandzie:) Spadlem z fotela ze śmiechu.

robcio
      Participant

Możesz szerzej zacytować o co chodziło? I do czego się odnosiły te komentarze?

Nieuk
        Participant

Wysmiali Go za szkolenia. Dużo bylo o jego 57 minutach na gielde w tyygodniu, Xtb i getbacku. Aż się dziwię, że tego nie skasował.

Grzegorz
    Participant

@nieuk
    Z tymi gołębiami w radzie polityki pieniężnej to jeszcze nam się może zemścić. Inflacja jest pod 3% a czeka sporo podwyżek od stycznia najprawdopodobniej, np prąd. Być może krótkoterminowo dla giełdy to jest ok, choć chyba nie dla naszej patrząc na WIG :) ale bańka na nieruchomościach wyjść może i wówczas kilka lat będziemy to odrabiać jak rąbnie.
    Generalnie jak jest za dużo gołębi to wiadomo co zostaje na parapecie … i jak zwykle tylko nie ma komu sprzątać.

Nieuk
    Participant

Ja dzisiaj wyszedłem z domu i myślałem, że ktoś mi śmierdzące skarpety podrzucił a tu bidny, zdechły gołąb…masakra…A gołębie lubie karmić na rynku. Chlebek wyczuwaja z kilometra.

Slawek
    Participant

Prezesie gdyby ten dolar miał do końca roku spaść o te 20gr to na Enterze byłoby 100mln zł dodatnich różnic kursowych i ten rok mógłby być bardzo mocny.
    jak dla mnie nie powinno być w ogóle tych różnic bo na pierwszy rzut oka mocno fałszują rzeczywistość.
    Myślę podobnie z tym dolarem i wydaje mi się że 1,15 będzie testowane a to byłaby dobra informacja dla wielu importerów.
    moi faworyci na najblizszy kwartał w związku z tańszym dolarem to LPP,CCC,RBW

Prezes
      Keymaster

Faktycznie różnice mocno mieszają w zysku netto a do tego jeszcze wprowadzony MSSR 16 gdzie czynsze wykazuje się jako leasing i też trzeba je przeszacowywać to robią się niezłe łamigłówki. Najlepiej aby przeszacowania były raz do roku przy raporcie rocznym wówczas mniejsze skoki kwartalne byłyby zysku netto.
      Na razie eurusd niech przebije 1,12 to wtedy dopiero będzie szansa przyspieszenia tempa osłabiania dolara i będzie można gdybać jak wynik Entera może się zmienić. Tym bardziej że po drodze będą wyniki za 3 kwartał oraz słabszy dolar oznacza dla nich gorsze operacyjne wyniki (a to dla nich najważniejsze).

Nieuk
    Participant

Ty Sławek,

A ja się zastanawiałem nad jednym-dlaczego nasza waluta zwie się PLN? Od czego to się nazywa? Przecież mamy USD, GBP albo CHF. Powinna się nazywać PLZ.

Dobra uwaga o Enter. Masz sporą wiedzę w temacie. Szacun
    A co z tym naszym nieszczesnym Krezusem? Jest jakaś szansa na odliczenie strat? A tam wtopilem z kilkanaście tysięcy. Masakra-zachciało mi się spekulacji…

OBS
    Participant

PLZ było przed denominacją.
    W PLN literka N to NEW po denominacji.

Nieuk
    Participant

Dziękuję Paweł. Dobrze jest posłuchać ludzi mądrzejszychyba od siebie. Ale w sumie to nie mam licencji doradcy inwestycyjnego;) Jestem tylko nieukiem.

Nieuk
    Participant

Nie chyba, ale miało być madrzejszych i to zdecydowanie. Chyba wyjebie ten telefon, bo ciągle jakieś literówki. Pieprzone „Jabłuszko”.

Prezes
    Keymaster

CCC i Alior dzisiaj w mocnych opałach. Odnośnie Aliora pojawiło się reko Trigona z ceną 28zł http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34522708,trigon-dm-obniza-rekomendacje-alior-banku-do-sprzedaj i warto przeczytać skrót. Wygląda na to że zwroty prowizji będą kosztowały bank więcej niż dotąd rynek oczekiwał i będzie to wymagało sporej zmiany produktowej aby w przyszłości bank na tym nie tracił (będą musieli z dużych prowizji za udzielenie kredytu przejść na duże odsetki). Ponadto prawdopodobnie Alior wypadnie na początku przyszłego z indeksu MSCI czyli pojawi się dodatkowa podaż.

Nieuk
    Participant

Mówiłem, że Alior czeka multum problemów. Jeszcze Kania i inne pseudo-spółki. To co pisałeś o Neckermannie. Napodpisywyali ciulatych umów tyle, że mega odpisy się szykują w następnych kwartałach.

AJ
    Participant

Cześć.
    NIEUK, co sądzisz o wejściu spekulacyjnie w WORKSERV?
    Poprzednim razem (oraz w kilku innych przypadkach)miałeś doskonały taiming.

Nieuk
    Participant

Nie mam zdania. Przestałem się spółką interesować po wywaleniu jej powyżej 2 zl. Z tego co się orientuje-to chyba ma być emisja. Bylbym ostrozny. Niezła dzida na wykresie. Dziwię się, że spółka ma takie problemy, bo jakby była dobrze zarządzana-to potencjalnie bardzo rentowny biznes. Zobacz np. na Ranstadt czy Addeco-są w czołówce najbogatszych firm w Europie.

Pozdrawiam serdecznie.

• This reply was modified 1 week, 6 days ago by  Nieuk.

Nieuk
    Participant

To co się dzieje z tym Aliorem to masakra. Takie spadki-aż mnie zadziwiaja. Jak się obroni 20 zł to będzie sukces. W tym piśmie do zarzadu banku dodałem jeszcze jedną kwestię: nie dziwię się, że wloskie banki przejmuje Polska. Napisałem, że te banki to pralnia pieniędzy włoskiej mafii (np. Carlo Tassara). Z resztą zalozyciel miał polskie korzenie:) Moim zdaniem tego się nie dowiemy, ale coś na rzeczy jest.

• This reply was modified 1 week, 5 days ago by  Nieuk.

Prezes
      Keymaster

CCC i Alior mocno pociągnęły w dół cały indeks. Na Alior pojawił się Marshall Wace z krótką pozycją więc muszą jeszcze trochę zbić aby zarobili. Z tym Neckermanem to okazuje się że było sprostowanie rzecznika banku że współpraca była przy sprzedaży wycieczek ale nie udzielali im kredytów.

Nieuk
    Participant

Taa…ufasz jakimś pijarowcom jeszcze podsylanym przez rząd? Rynek wie lepiej niż my skromne inwetory i dzisiaj pokazał w obrotach, gdzie jest miejsce Aliora.

Dzisiaj mieliśmy window dressing i warto spoglądać na sesję. To daje wyznacznik na miesiąc. Jeszcze dodatkowo mamy Halloween:) Idę zbierać cukierki:)

Slawek
    Participant

Kurs aliora przypomina bardzo jsw czyli jeszcze jest przestrzeń do spadków.
    dziś faktycznie ccc dało po garach -kupiłem i sprzedałem spekulacyjne -na prowizję wystarczyło.
    wczoraj pisałem że ccc moim faworytem na słabego dolara- zmieniam zdanie. tę spółke dopada pech
    jak nie dolar to pogoda. Kluczowy dla niej misiąc w roku jest nie po myśli a i listopad ma być ciepły co przełoży się na słabą sprzedaż kolekcji ziomowej, w grudniu pewnie zima przyjdzie ale to też miesiąc mocnych promocji i sprzedaży na niskiej marży. Myślę że CCC się odbuduje i w przyszłym roku będzie czarnym koniem bo zarówno pogoda jak i dolar mogą bardziej sprzyjać a poprawa wyników będzie dużo łatwiejsza ze względu na niską bazę. Jak na razie nie ma sensu łapać noża bo tu może byc i 60zł. Lepiej poczekać aż spółka uklepie dno i wejdzie przynajmniej w krótkoterminowy trend wzrostowy

@nieuk -znajdź kolegę co ma rachunek maklerski i sprzedaj mu poza giełdą za przysłowiową złotówkę te akcje. cała operacja to 100 lub 50zł w zależności od banku.
    Ja się nie łudzę że coś się uda odzyskać.

Nieuk
    Participant

Sławek,

Mam wpierdzielic kogoś znajomego w ten syf? Jestem trochę walniety, ale mam też sumienie. Zaraz będzie rocznica naszej wtopy:) A obiecywalem sobie, że nic zwiazanego z Karkosikiem nigdy nie kupię…Ale jakiś diabeł mnie skusil-czyli Ty hehe:) Żartuję. Do nikogo nie mam pretensji a jesteś jednym z moich ulubieńców bloga.
    CCC, lubię Milka. Myślę, że spółka odbuduje kurs, ale nie wiem kiedy…

Prezes
    Keymaster

Pisałem kiedyś że koszt sponsorowania grupy kolarskiej to 50-100 mln rocznie i to na pewno pogarsza wyniki http://www.dlahandlu.pl/nonfood/analitycy-wyniki-ccc-obciazone-kosztami-przejec,80070.html

Nieuk
    Participant

Nie zdawałem sobie sprawy, że CCC wywala aż tak ogromny cash w sponsoring grupy kolarskiej…Ja myślałem, że to znacznie mniej. Ale jak obserwowałem ich zaplecze na Tour de France, na Eurosporcie-to mogłem na to wpaść…Ale mega kasa, ale to jest pasja właściciela CCC. Za pewne rzeczy-zafiksowane hobby się płaci.

Łukasz
    Participant

https://independenttrader.pl/jakie-aktywa-zdominuja-kolejna-hosse.html

Polecam mega artykuł merytorycznie i z opcja przemysl to sam a nie gotowe wróżby. Zachecam do odnoszenia sie merytorycznie nieważne kto to napisał, dla mnie cenna opinia i ja sie z nią zgadzam jak kogoś to interesuje. Pozdrawiam

Arkadiusz
      Participant

Czytujesz Howarda Marksa, więc powinieneś znać również filozofię Noaha Nicollasa Taleba, czy w kontekście dorobku tych autorów uważasz, że treści prezentowane przez tradera21 są wartościowe?

Trader21 nie zarabia i nigdy nie zarabiał na rynku, a przynajmniej nie ma na to żadnego dowodu. Pod wpływem ostatnio artykułu „Jakie aktywa zdominują kolejną hossę” poszperałem trochę w jego archiwum i znalazłem to: https://independenttrader.pl/co-slychac-na-rynkach-akcji.html – od 5 lat powtarza, to samo i jest bardzo pewny siebie, ale ma nawet problem z oceną miejsca cyklu gospodarczego, w którym się znajdujemy. Coroczne szacunki wszystkich rodzajów aktywów i uzasadnianie wycen, pozostawiam bez komentarza, ale jest to dobre zobrazowanie jego megalomanii.

Kiedyś blog intependtrader znajdował się na liście moich ulubionych, a pod jego wpływem zakupiłem monety bulionowe. Mam jednak wrażenie, że wraz ze wzrostem własnej wiedzy, coraz mniej wartości dostrzegam na tym blogu. Przerzuciłem się na konkrety, czyli Prezesa i Portal Analiz.

Pozdrawiam

Łukasz
        Participant

Mówi od 5 lat to samo, bo od 5 lat USA jest przewartościowane, ale jest notorycznie reanimowane przez FED, QE, buybacki itp. Gdyby nie to, to rynek już by dawno się załamał.
        Nie oczekuję od niego podania daty i godziny krachu w USA tylko wskazanie trendu, analizy sytuacji.

Nie napisałeś z czym dokładnie się nie zgadzasz z tego artykułu wtedy można by podywagować.

PS: Jeśli nie kupiłeś jakiś bulionówek z nosorożcem :D tylko takie jak polecał czyli np. Krugerrand to raczej powinieneś być z tej rady zadowolony obecnie ;)

Lukasz_S
          Participant

Czytałem, a ostatnio częściej słucham, bo stał się bardziej medialny Tradera21 i powiem w ten sposób, że facet napewno ma bardzo duże pojęcie o makroekonomii oraz geopolityce, ma także dużą zdolność łaczenia faktów, czasami się zastanawiam, jak on to ogarnia, myślę, że ma parę osób w zespole i wspólnymi siłami wynajdują różne treści.
          Z tego co usłyszałem w jednym z wywiadów to za niedługo ukarzą się jego książki. Jestem ciekaw i szczerze mówiąc chętnie zakupię.

No właście ciekawy sposób mówienia i wieszczenie kryzysu, załamania zwał jak zwał, może mu przyciągać słuchaczy/ czytelników – to w końcu bardziej ekscytujące niż wieszczenie nieustannej hossy. Chyba tak jesteśmy zbudowani psychicznie, że jak się czegoś boimy to zaczynamy się tematem bardziej interesować i być może na tym Trader buduje swoją popularność. Nie wiem tak mi się wydaje. Co nie zmienia mojego zdania że prezentowane treści są wartościowe i warto korzystać.

Jeśli chodzi o promowane przez niego zakupy metali, o czy wspomina Łukasz, to na fizyku nie jest łątwo zarobić mając na uwadze wysokie spredy jakie są oferowane przez Mennice w momencie odkupu od ciebie metalu. Jeszcze trudniej widać to na srebrze, Taka taktyka może nieźle się sprawdzać w przypadku zakupu kruszcu w formie ETF lub innego instrumentu.

Ale luzowanie polityki monetarnej, dodruki itd. nie jest zdarzeniem jednorazowym ono trwa z rózną intensywnością i wydając swoje opinie, w tym Trader, powinien wziąść to pod uwagę i nieco rewidować opinie i np. nie szortować CDR.

Łukasz
            Participant

Ja bym zlota w mennicy akurat nie sprzedawal tylko w ofercie prywatnej. Korzysci podatkowe tez sa wtedy. Druga sprawa, jakbym miał takie monety to w ogole w najblizszych latach bym ich nie sprzedawal. Rada była dobra, ale jak kto prowadzi pozycje i wychodzi z niej to inna sprawa, trudniejsza nawet. Tak jest z tymi radami tradera21 niby wszyscy czytamy to samo ale kazdy ocenia to po swojemu. Gdyby chcial byc popularny to siedzialby z Albertem w gamingu a nie kupowal gazprom po sankcjach. Ja sie czuje niezrecznie jako jego adwokat, bo mi to obojetne, ja po prostu wskazalem dobry artykul i mi sie dobrze uczy makro z tego co mowi.

Lukasz_S
            Participant

Chyba niewłaściwie odebrałeś mój wpis jako próbę polemiki z Tobą. NIe o to mi chodziło, raczej odniosłem się ogólnie do osoby T21, którego jak napisałem cenię i dobrze że istnieje w sieci taki gość. Jeśli wspomniałeś o LT, to on ma szczęście, że w pewnym momencie, mniej lub bardziej świadomie postawił na CDR i chyba w oparciu m.in. o nich budował swój portfel – kiedyś publiczny, potem, po dobrych wynikach już w wersji zamkniętej. Na tej to pozycji zbudował również swój wizerunek speca od gamingu, choć dla mnie na tym forum znajdzesz ich wiecej. Co do innych spółek z poza gamingu to raczej jego prognozy różnie wypadają. Tymniemniej dobrze że i on istnieje w sieci, bo jest równowagą dla T21.

Łukasz
            Participant

Polemika jest wskazana 😉 niczego w sumie nie odebralem, tylko przemycam wlasny punkt widzenia i do niczego nie jestem przyspawany pogladowo 😉 czerpac trzeba z kazdego jak madrze gada, a nawet jak gada srednio madrze to trzeba pokazac kto gada madrzej. Ja nie znalazłem bardziej spojnej i logicznej oceny sytuacji makro, ale chetnie poczytam jak ktos twierdzi, ze trader sie myli. Tylko to, pozdrawiam

Nieuk
            Participant

Polemika jest wskazana. Na tym polega też magia tego bloga. Ja gdybym był zafiksowany na swoje opinie-stanalbym przed lustrem i gadał sam do siebie. Wtedy odebralbym to tak, że ktoś inny ma identyczne zdanie jak ja;) Ważne, że mamy szacunek do siebie a w świecie wszechogarniajacego hejtu-to naprawdę wartość.
            Jest dużo mądrych osób (nie będę po nickach wymieniał bo mógłbym kogoś pominąć).

Pozdro 600!

• This reply was modified 1 week, 4 days ago by  Nieuk.

Nieuk
            Participant

Musimy kiedyś zrobić jakieś spotkanie, np. w Zakopcu przy jakimś dobrym alkoholu. Fajna dyskusja na pewno by była. Tylko ochraniacze na zęby też pewnie byłoby założyć dr Łukaszu, bo niektórzy z nas mają nieco „krwisty” język i nietuzinkową charyzmę:)

Łukasz
            Participant

Jasne, ja jestem za! Zal mi tylko, że niewiadomo co bedzie z forum, mam nadzieję, że Prezesowi sie wszystko pouklada i bedzie miec ochote jeszcze nas dzierzyc tu dluzej niz do deadlinu, ktory wskazal. Osobiście nie chcialbym zeby forum przestalo istniec, wrecz mam nadzieje na rozwijanie tego „projektu” tak aby w przyszlosci takie zjazdy na zywo byly nasza tradycja. Szkoda by bylo, zeby taka społecznosc tylko zostala przed monitorami.to jest duza wartosc wg mnie.

Nieuk
            Participant

Muszę przyznać, że bardzo przywiazalem się do naszej, blogowej społeczności. Pojawilaby się u mnie pustka jakby zabrakło tego forum.
            A Prezesowi nic nie zrobią. Przecież to tak dobry i uczciwy człowiek. Najwyżej jakieś zbiorowe pismo napiszemy w obronie.

Lukasz_S
            Participant

Coś jest w tym co piszecie, chyba sporo z nas zaczyna dzień i wielokrotnie zagląda na bloga. Super że jest takie miejsce gdzie można spotkać i podyskutować z osobami o różnym punkcie widzenia i róznych swoich doświadczeniach zachowując przy tym pewien standard dyskuscji.
            Co do spotkania to moznaby wysądować wśród czytelników konkretny czzas i miejsce, bo napewno chętnych jest dużo więcej niż tych którzy się wpisują

Nieuk
            Participant

Też to pamiętam. To, że odniósł sukces na Redach-ja uważam…może to być dość kontrowersyjne-znał się z Zarzadem…żaden to zarzut. Też jako średnio inteligentny magister ekonomii skusilbym się.
            To było a propos Longterma. Z resztą kończę z tym obgadywaniem innych, bo sam idealny nie jestem. Każdy ma coś na sumieniu. No chyba, że ktoś się ma za świętego-tylko pogratulować.

• This reply was modified 1 week, 3 days ago by  Nieuk.

Arkadiusz
          Participant

Pozycja metali szlachetnych nie jest zamknięta, a wirtualnie jest nawet zyskowna (to nie jest istotne). Mimo to, uważam, że to była zła decyzja, bo była oparta na błędnych przesłankach i niewłaściwej ocenie rzeczywistości.

Rok 2014:
          „Prawda jest jednak taka, że gdyby nie dodruk środków pieniężnych na globalną skalę z żadną hossą nie mielibyśmy do czynienia. Problemy strukturalne, które spowodowały kryzys z 2007 roku nie zniknęły lecz się spotęgowały. Moim zdaniem trzymanie akcji w obecnym czasie nie jest zbyt dobrym pomysłem.

Co prawda, przy pomocy currency swaps banki centralne znalazły metodę na chwilowe odsunięcie krachu. Pytanie czy kupili tym samym kilka miesięcy czy może kolejny rok? Historia pokazuje, że wzrosty jednak nie trwają wiecznie, a kolejne fazy QE mają coraz słabsze przełożenie na rynki akcji.”

Łączenie faktów na takim poziomie nie daje przewagi nad rynkiem.

PS. dywagować – rozwlekle odchodzić od tematu (nie można dywagować na jakiś temat, a tym bardziej o jakimś konkretnym argumencie z artykułu)

• This reply was modified 1 week, 4 days ago by  Arkadiusz.

Łukasz
            Participant

PS pokazuje mi, że jesteś dość czepialską osobą i należącą do tych osób, które wymagają od innych precyzyjnych informacji kup/sprzedaj. Ja nie wymagam, a Ty masz prawo łączyć fakty po swojemu.
            Ps moje. I tak nie podales niczego z artykułu, z czym sie nie zgadzasz. Nie podales tez zdania odrebnego. Analiza roku 2014 i tego co ktos powiedzial tez nie daje przewagi nad rynkiem.

Nieuk
    Participant

Jestem pod wrażeniem ciekawego spojrzenia i merytoryki. Gratulacje. Nie znałem tego portalu.

Moim zdaniem jest mega bańka na rynku nieruchomości. Jak to walnie-to czeka nas to co w 2008 roku. To była masakra. To co wydarzyło się także po upadku Lehman Brothers-tego nigdy nie zapomnę. To nioslo skutki i na rynkach rozwiniętych i na EM.

Ps. Napiszesz mi jakiej specjalizacji jesteś lekarzem?:)

Pozdrawiam serdecznie.

Łukasz
      Participant

Krótka pamięć masz Nieuku albo za dużo info masz na głowie, co bardziej obstawiam😉 bo już kiedyś sie mnie o korony pytałeś a nie norweskie bynajmniej tylko stomatologiczne😉 jestem tym lekarzem co jeszcze w europie moge miec uprawnienia lekarskie, bo juz poza nią bylbym zwykłym zębologiem😉
      Ps. Znac autora musisz bo to trader21, co moze byc dla Ciebie zaskoczeniem. Ma duzo negatywnego pr, ale jak juz wspominalem nie raz na forum za tlumaczenie sytuacji makro bardzo go cenie. Do mnie to przemawia i daje do myslenia i rozwija wlasny punkt widzenia.

• This reply was modified 1 week, 5 days ago by  Łukasz.

Łukasz
        Participant

A co do nieruchomości, to na swiecie usa, kanada owszem, ale u nas jeszcze bańki nie ma. Jestem w tym blisko bo robie flipy. Poki popyt jest, kredyt co raz tanszy, to nie spadna. Zauważ, że kiedys ceny na bance byly nizsze niz obecnie, a sila nabywcza pieniadza i inflacja jest na korzysc obecnych czasow. Jeszcze kilka lat ceny juz nie skokowo ale stabilnie moga rosnac. Kapital zrazil sie gielda, tfi i niskimi depozytami. Plynie inwestycyjnie plus ludzi dla siebie tez stac. Jeszcze bedzie okej, ale sam juz sprzedaje ostatnie mieszkanie i pasuje. Nie chce gasić swiatla, ale nie przesadzam o spadku w najbliższym czasie, asekuracyjnie juz sie wycofuje.

Nieuk
          Participant

Moim zdaniem bańka jest. Widzę to na swoim przykładzie-przeszedłem się do biura nieruchomości i okazało się, że teraz jakbym sprzedał moją chalupe-dostalbym prawie 200 000 zł wiecej niż jeszcze z 2-3 lata temu. A rynek jest napędzany także wynajmem. W mojej miescinie to ceny tak wzrosły, ze masakra. Zasługa Ukraińców i innych imigrantów. Widzę to jak chodzę do Żabki:) Co druga osoba to przyjaciele zza naszej wschodniej granicy;)

Łukasz
            Participant

Ja bym to okreslil ze nieruchomości sa drogie. Czy banka, to nie, ale kazdy moze miec wlasny pogląd. Mama moja jest rzeczoznawca majątkowym i bieglym sadowym, wiec mam biezacy dostep do transakcji. W naszej opinii nie ma jeszcze przegrzania, ale jak pisalem zgadzam sie w tym, ze powoli trzeba sie wycofac.

Łukasz
          Participant

„Ceny wyzsze niz na bance” mialo byc, sorki

Nieuk
    Participant

Haha. Dzięki za przypomnienie. Ja mam dobrą pamięć, ale krótką:) Zebolog hehe:) Ale pozytywna z Ciebie osoba. A teraz mi się przypomniała ta nasza dyskusja:) Ale będę Ciebie potrzebował, bo wielu osobom się naraziłem;) Moje uzębienie jest potencjalnie skazane na odstrzał;)

Grzegorz
    Participant

Też myślę, że jesteśmy jeszcze ciut przed najwyższym punktem na górce w nieruchomościach. Kilka lat temu zainteresował mnie rynek apartamentów na wynajem dobowy. Stopy zwrotu były fajne i rynek rósł jak cholera. Dziś ceny nieruchomości są wyżej ale stawki za wynajem spadły bo apartamentów jest pełno i po sezonie ciężko je zapełnić a stawki są niższe niż były. (Mam na myśli Trójmiasto).
    Kredyt nadal jest tani, ludzi dobrze zarabiających coraz więcej, ziemia drożeje w miastach a ceny robocizny i materiałów budowlanych jakoś też nie chcą być niższe. To nie wróży aby ceny spadały w najbliższym czasie jeszcze. Do tego ceny rosną wolniej niż 2007 r. Popyt inwestycyjny już wstrzymał się. Od znajomych jednak co chwilę słyszę, że chcą kupić coś a jak oglądają coś fajnego to za chwilę znika. Ostatnio skokowo wzrosła kwota kredytów hipotecznych, być może faktycznie ta bańka nam się zbliża.
    Myślę o spieniężaniu nieruchomości powoli, jeden apartament sprzedałem już. Obawiam się, że jak walnie to za grosze będzie można kupić apartamenty. Wyższe stopy i mniejsze wpływy wypędzą sporo osób z tego rynku.

Lukasz_S
    Participant

A mi się wydaje, że ta bańka już jest blisko, piszę o nieruchomościach. Wygrani są ci którzy inwestowali 4*5 lat temu, stricte pod najem. Zyskali podwójnie 1/ wzrost wartości nieruchomości i 2/ otrzymywane czynsze, które w tym okresie równiez urosły, co prawnda nie w takim tempie jak cena nieruchomości. Porównałby to do zakupu prę lat temu Ambry, 1/ wzrost kursu 2/ regularne wpływy z rosnącej dywidendy.

No właście, czytając raporty z rynku nieruchomości okazuje się, że już nie pojedyńcze miejsczania, ale czasem i piętra kupują inwestorzy rynku najmu. Widzę w tym swoistą manię. Ilość „doradców” i ofert szkoleniowych jak zarobić na mieszkaniach wciąż rośnie, liczba wydanych pozycji książkowych i ogólne przekonanie ludzi, nawet tych którzy nie funkcjonują w branży, więcej w nic nigdy nie zainwestowali, którzy twierdzą, że na nieruchomościach można świetnie zarobić, powoduje że uwazam, że jesteśmy blisko punktu w którym to wszysko się skoryguje.

Rozmawiałem ostatnio z człowiekiem, który twierdził, że dzisiaj to nie oferent biej się o klienta ale kilenci biją się o mieszkanie. Faktem jest że sytuacja na rynku pracy i ogólnie warunki w PL sprzyjają zakupom, w tym mieszkań, ale to wszystko nie będzie trwać wiecznie i pewne schłodzenie gospodarki napewno nastąpi, ciekaw jestem jak wtedy będą wygladać ci inwestorzy, którzy są zakredytowani.
    Z drugiej strony słyszałme też że coraz wiecej ofert z rynku najmu, nazwijmy to średniego segmentu, nie znadjdueje już nabywców, czyli idziesz albo w kierunku niezłej jakości za czynsz niższy od rynkowego, albo robisz lokal w wysokim standardzie i oferujesz klientom nieco zasobniejszym ale to wymaga ciągłej inwestycji w nieruchomość, bo za dwa, trzy lata ten standard już się nie będzie bronił.

Slawek
    Participant

a ja myslę że do górki w nieruchomosciach jeszcze daleko, ceny nieruchomości w Polsce są jednymi z najniższych w EU (nie liczę Rumuni czy bułgarii). Polacy zarabiają z roku na rok coraz wiecej a w branzy budowlanej to już jakaś paranoja z zarobkami -sami fachowcy i chcą zarabiać 2 razy tyle co 3lata temu. Wielka płyta przwidziana na 50lat już nadaje sie albo do rozbiórki albo do gruntownego remontu -co też nie jest tanie. takich lokali/mieszkań jest w Polsce 4mln w których zyje 1/3 społeczeństwa. Z tym wieszczeniem krachu w nieruchomościach jest jak z krachem w USA- wielu o nim mówi a jednak go nie widać. mieszkania w Polsce są relatywnie sporo tańsze niż w 2010r.

i jeszcze jedno dziś święto a zagranica znów na zielono, który to już raz z rzędu można żałować że tylko my świętujemy.

Łukasz
    Participant

Tak jak pisalem wyzej mam dostep do cen transakcyjnych i poznan kolejny kwartal wzrost, takze spokojnie, jeszcze pojda. Wynajem a ceny mieszkań to dwa rozne rynki, one czesto nie ida w parze. Wynajem jest juz tragiczny wlasnie ze względu ba stope zwrotu do ceny mieszkania. Natomiast ceny jeszcze stabilnie beda rosly. Nie wiem czy rok dwa, czy 5 lat ale poki co w transakcjach nie widac absolutnie przegrzania przynajmniej w poznaniu.

• This reply was modified 1 week, 4 days ago by  Łukasz.

Slawek
    Participant

z rynkiem nieruchomości niedługo może być jak z rynkiem samochodowym. stare będą warte tyle co działka albo i mniej bo będzie jeszcze trzeba wyburzyć. sam mam dom wybudowany w 2009r już jest po gruntownym remoncie kuchnia, łazienka przedpokój i salon. Brakuje mi i tak miejsca i myślałem nad dobudowaniem jeszcze 60-70m2 ale koszt takiej przeróbki wyliczyli mi na połowę wartości obecnego 180m2 z działką.
    po dołożeniu tych metrów za 2-3lata pewnie mógłbym wziąć z 20-30% wiecej niż w obecnym stanie.

stwierdziłem że kupię działkę i wybuduję od podstaw taki jak mi pasuje a nie z każdej strony jakiś kompromis (podobno dopiero trzeci dom jest dla siebie :)) -ale nie o tym
    stwierdzam że wiek życia nieruchomości podobnie jak smartfona znacznie się skrócił i nie chodzi o jego fizyczne zużycie ale o walory użytkowe. Ludzi stać na coraz wiecej a modernizacja czasem pochłania tyle co nowe więc wybór jest prosty.

Reasumując
    nowe Iphony schodzą jak ciepłe bułeczki po 5000zł a na te z przed 3lat nawet za 500zł ciężko znaleźć klienta. Z nieruchomościami może być podobnie. oczywiście trzeba przyjąć troszkę dłuższy horyzont czasowy – mniejszą skalę relatywnej przeceny

teraz: 1m2 nowe: 10000zł
    za 3lata 1m2 nowe 11500zł

teraz 1m2 stare 8000zł
    za 3lata 1m2 stare 8500zł

wypłata teraz 10000zł
    wypłata za 3lata 13000zł

generalnie uważam że w dłuższym horyzoncie czasowym nie warto inwestować w nieruchomości bo moda się tak szybko zmienia a koszt remontu może okazać się wyższy niż dochody z najmu -minus odsetki od lakaty 2% (bo tyle można dostać w banku nie robiąc nic)
    Zakupu nieruchomości pod najem na kredyt to już chyba czysta głupota.

pewnie druga Japonia nam nie grozi ale po części ten trend i u nas zawita:
    https://www.money.pl/gospodarka/domy-bez-wartosci-w-japonii-ich-kupno-moze-oznaczac-straty-6413476345116801a.html

Łukasz
      Participant

Zgadzam się z opinią, ale dane podałeś tylko zbieżne z rynkiem Warszawskim i Gdańskim. Jako ciekawostkę i pewną anomalie podam, że w wielu innych miastach (mój Poznań, Szczecin, Wrocław i inne) cena rynku wtórnego jest już taka sama jak rynku pierwotnego.
      Poznań np. 7100 zł wtórny / 7200 zł pierwotny

Lukasz2016
    Participant

Zgadzam się, szczegolnie gdy chodzi o lokal wykonczony. Nowy wykonczony apartament kupie za prawie tyle samo co wykonczone w bloku w wielkiej plycie. Chodzi o wysokie koszty remontu i slaba dostepnosc firm

Grzegorz
    Participant

@Sławek
    Są lokalizacje, których ceny będą rosły w długim okresie tak jak na zachodzie. Nawet kryzys tego nie zmieni, że centrum miasta nadal nim będzie. Dziś są jeszcze lokalizacje gdzie pośrednicy mają kolejkę oczekujących na nieruchomość, która pojawi się w danej lokalizacji. Np BraBank w Gdańsku (Stara Stocznia 1), jak coś jest to tylko w cenie z kosmosu na razie.
    A moda może się zmieniać, raz na jakiś czas i tak trzeba wliczyć w koszty remont.
    Inna jest też na pewno specyfika zakupu domu a inna mieszkania w centrum lub na starym mieście.
    Podam dane z Trójmiasta:
    – wynajem mieszkania 5-6% nawet przy dzisiejszych cenach
    – wynajem dobowy 6-8% ale nieco większe zniszczenia (3 lata temu było nawet ponad 10%)
    Kredyt brałem inwestycyjny w PKO na 4% (firmowy).
    Ponieważ nadal wiele osób liczy na wzrost cen nieruchomości w czasie zakup na kredyt będzie się opłacał dopóki stopa zwrotu będzie powyżej oprocentowania kredytu.
    Osoba fizyczna dostanie kredyt na około 3,5 % więc wynajmując na 5% jest 1,5% pp do przodu. i ma poczucie, że ma coś trwałego.
    Nie traktuję rynku nieruchomości jak jakiś inny wyjątkowy ale wiele osób ma go za jedyny dostępny i zrozumiały.

Lukasz_S
      Participant

Właśnie istotna jest kwestia lokalizacji, myślę, że te w centrum dużych miast zawsze będzie popyt, zarówno jeśli chodzi o zakup jak i o najem. Z drugiej strony istotny jest element stanu takiej nieruchomości, w większości są to bowiem stare kamienice, które wymagają większych nakładów.
      Istotne jest też region o czym kolega powyżej wspomniał, napewno inczaj będzie z inwestowaniem w takich miastach jak Poznan a inczaj np w aglomeracjach takich ja Górny Śląsk czy Trójmiasto.

Zastanawia mnie, w kontekście zachowania się cen nieruchomości, jak zapowiandana w perspektywie kilku lta podwyżka poziomu płacy minimalnej wpływnie na ceny nieruchomości. Jeśłi dzisiaj np za 5 tyś można kupić 1m, to przeliczając to na minimalne płacę, za dwumiesięczną można kupić 1m. czy wzrost płacy minimalnej przełozy się na wzrost cen nieruchomości. I czy przypadkiem nie będzie można w ten sposób chociaż w części zachować realnej wartości pieniądza, przy założeniu że cena nieruchomości będzie wzrastać w jakieś tam proporcji do poziomu minimalnego wynagrodzenia. Stąd też możnaby wysnuć wnioski, że ceny nieruchomości faktycznie jeszcze mogą pójść w górę.

Ale jest i drugi scenariusz, związany z tym, ze rynek nie udźwignie podwyżek płac a co z tym związane może wzrosnąć bezrobocie i zaczną się problemy osób zakredytowanycych, i zaczną się pojawiać tzw okazje.

Slawek
    Participant

mi chodziło o nieruchomości ogółem i spojrzenie na nie. tak jak w bessie można zarabiać nawet na longach tak i na nieruchomościach w dobrych lokalizacjach również.
    mi chodziło bardziej o opłacalność inwestycji- i tak jak wspomniał kolega wyżej 3lata temu było lepiej niż teraz.
    taką inwestycję w nieruchomość powinno brać się pod katem dłuższego horyzontu czasowego.
    uważam że jeszcze 3-5lat bedzie to na równi lub lekko opłacalne. za pięć-dziesięć lat istnieje duże prawdopodobieństwo że wibor + marża banku +remonty będą niższe niż różnice wartości początkowej i obecnej + dochody z najmu.

Grzegorz
    Participant

No właśnie może inaczej wygląda taka sytuacja z perspektywy 3 lat a inaczej 10-ciu. Inaczej też kształtują się ceny domów, mieszkań czy biur.
    Przypuszczam, że będziemy podążali tą samą drogą co inne rozwinięte rynki. Tam rentowność najmu jest niższa niż u nas, wyższe są za to ceny – zwłaszcza nieruchomości o świetnej lokalizacji. Do tego niższe są stopy procentowe.
    Ciekawe też jak zostanie rozwiązana sprawa wpływu takich portali jak booking.com na ceny nieruchomości w centrach miast. W Berlinie słyszałem, że chcą zamrozić odgórnie czynsze. 60% Niemców wynajmuje mieszkania i nagle jak pojawił się dodatkowy popyt na dobowy wynajem to ceny nieruchomości i co za tym idzie komercyjnego wynajmu nagle skoczyły wypędzając mniej zamożnych na obrzeża aglomeracji. Podobne problemy na jeszcze większą skalę ma Barcelona i Wenecja.
    W Sopocie widać to od dawna. Mieszkańców jest coraz mniej bo czynsze i ceny nieruchomości poszybowały w kosmos. Standardem jest wynajmowanie studentom mieszkań na okres październik – maj a trudno w normalnej cenie znaleźć coś na cały rok.
    Jest też inny trend polegający na tym, że młodzi ludzie już nie uważają za prestiż kupowania domów na przedmieściach a wolą wynajmować dobrze wyposażone mieszkania w centrum aby mieć możliwość korzystania z rozrywki czy wyboru knajp. Takie trendy zmieniają rynek nieruchomości.
    Łódź i Śląsk się wyludniają a takie miasta jak Warszawa czy Gdańsk zwiększają ilość mieszkańców. Lotniska i nowe autostrady też powoduję, że łatwo możemy się przemieszczać. Zmiany na runku nieruchomości to ciekawy i złożony temat.

MarcinG
    Participant

No i niby mamy fajną sesje, ale zanim polski kapitał swig80 pociągnie to prędzej chyba znów jakiś odwrót na świecie będzie ;)

Nieuk
    Participant

Ja się tym nie przejmuję. Powiedziałbym nawet brzydko: mam to w dupie. Nie ma co patrzeć globalnie, sektorowo. Trzeba aktywa oceniać jak uczniów w szkole-indywidualnie.

Moim zdaniem oczy zwrócone są na emerging markets. Dzisiaj są też świetne obroty. Oznacza to jedno-ewidentna akumulację.

Prezes
      Keymaster

Z tym indywidualnie to nie do końca się zgodzę i dam 2 przykłady. Pierwszy to gpwatak jak daje jakiś sygnał kupna to najpierw ocenia jak technicznie wygląda sektor w którym spółka jest (jak jest typowo spadkowy to odpuszcza spółki z ego sektora). Drugi przykład to sektor gier – jak rosną duże spółki (Cdr i 11 bit) to i pozostałe mniejsze rosną i odwrotnie: duzi spadają to i mali też.

Oczywiście będą wyjątki od tej reguły ale to raczej tylko wyjątki.

MarcinG
    Participant

Nieuk
    Participant

Prezezie,

Co mnie tam obchodzi gpwatak(czytam i szanuję chłopaków, ale mam dystans). Trzeba mieć swoje zasady i mocno stapac po ziemi. Rynek to połączenie analizy fundamentalnej, technicznej, czynników psychologicznych. Jak np. opisać to co stało się na JSW? Pojechali instytucjonalni po bandzie. Jednym chwycił stop a innym uaktywnilo się zlecenie kupna.

Podsumowując: trzeba mieć żelazne jaja i niesamowitą odporność.

Prezes
      Keymaster

Można też dodać że dużo pieniędzy lub nie po kolei w głowie :-)

Trzeba przyznać że mocne dzisiaj są tez spółki portfelowe: Vrg, Amica czy Eurotel. Ładnie też Asbis który „prawie” kupiłem do prywatnego portfela.

Gessner ze stooq mocno ostatnia nagania na Stalprodukt https://stooq.pl/mol/?id=7190 i trochę myślę o kupnie tej spółki. Cyna od sierpniowego dołka odbiła z 15% a w przeliczeniu na PLN jeszcze lepiej wygląda więc rośnie szansa na zatrzymanie spadku wyników. Niestety straszy branża energochłonna i na pewno gorsze r/r wyniki za 3 kwartał.

Nieuk
        Participant

Haha:) Rozśmieszyłeś mnie. Ja raczej jestem z sekcji: nie po kolei w głowie:) Ale to w niczym nie przeszkadza. Jak zamkną mnie w psychiatryku to przynajmniej poznam ludzi podobnie myslacych do mnie:)

• This reply was modified 1 week, 1 day ago by  Nieuk.

STAT1
    Participant

Jastrzebskiej to za chwile moze nie byc w bluechipach (i bedzie powszechny placz… indywidualnych, czy instytucji) za zbyt maja kapitalizacje. Juz bylo tak, ze wyleciala i finansowi sprzedawali na potege, potem ceny wegla odbily, kurs poszybowal (przed wynikami o oczywiscie) i przescigali sie w zakupach. Nie widze zmian w cenach surowca, jest powolny spadek produkcji, fundamenty podstawowe mowia NIE, o zarzadzaniu nie wspominam, bo to oczywiscie, ze miernota max. LD.

Nieuk
    Participant

@LD,

Popatrz na ich majątek. Nieruchomości etc. Ja trochę tą spółkę znam. Dzisiaj pewnie z 5% a w kolejnych dniach kolejne 10. To jest trochę jak Aramco w Europie Srd-wschodniej. Oczywista sprawa, ze c/wk nie ma żadnego znaczenia w potencjalnej aprecjacji kursu, ale ta spółka to miodem i mlekiem kraina płynąca. Ludzie ze związków weszli w „uklad” z zarzadem. No, ale to, że Tchorzewski wyjebal Ozona-bez komentarza. Jeszcze jest jeden problem, czyli spór z Prairie, ale władza-Twoja ulubona władza pisowska haha nie pozwoli sobie na arbitraż.

• This reply was modified 1 week, 2 days ago by  Nieuk.

Prezes
      Keymaster

Pamiętaj tylko jedną rzecz – jeśli nawet w spółce dla pracowników/zarządu/kolesi jest dobrze to nie oznacza że tak samo będzie dla akcjonariuszy. Jeśli klika ma wysokie profity to znaczy że zysk spółki jest niższy i mniej trafi do akcjonariuszy.
      Moje długoterminowe negatywne podejście do spółki jest oczywiste choć jak to na giełdzie niczego nie można wykluczyć.

Nieuk
    Participant

Ale ja się zgadzam w zupełności Przemku. Dla mnie to hardcorowa spekulacja:)

Zastanawiam się, czy nie kupić akcji Prairie. Tak dzialaja fundusze hedge fund (mega skurwysyny), ale maja jasno określoną strategię.

Ale za jedno im dziękuję. Nauczylem sie jednego od nich-sami nie łapią spadających noży na roznych instrumentach: akcjach, walutach, surowcach-tylko wchodzą w instrumenty jak odbije przynajmniej 5%. To się sprawdza:)

STAT1
      Participant

W tej cenie surowca biznes jest nierentowny… jak na tym zarabiac bez stresu to ja wiem i dobrze pamietam luty 2015 (moze 16), bylem na nartach w Karkonoszach, gornicy wyszli na ulice, Zagorowski potem odszedl itd., mozna poczytac. Spolke znam, robilem z ojcem dla nich „cos tam prawnie” jak LSD bylo u wladzy… a Ozon byl z ojcem wtedy biurko w biuro, dlatego mam do niego taki szacunek (pisalem o tym tu na forum kilka razy), ale jak go ta miernota rzadzaca odsunela to przestaje wierzyc. Za chwile beda straty (tak to inwestorzy wyceniaja teraz), wypadna poza WIG20, fundusze indexowe beda wyrzynac dalej, produkcja bedzie spadac. Przepis na wiadomo co (=ten powyzszy luty). Teraz jest o tyle lepiej, ze kasa na inwestycje jest ogromna, ale rynek stali jest zniechecajacy (wygaszanie mocy) i fundamentalnie to sie nie sklada… za to kontrariansko b. dobrze (skrajne emocje), tym niemniej ja mowie na razie pass. LD.

Nieuk
    Participant

Ja Zagorowskiego miałem przyjemność poznać. Miernota jak chuj. Był na jakimś spotkaniu z innymi spółkami wydobywczymi. Napierdzielal caly czas o KGMie. Łapówkarz jak stad do niewiadomo gdzie. Niech Go CBA aresztuje. Nie jestem msciwy, ale to człowiek układu.

Z resztą raz fajna akcję górnicy mu zrobili-zacementowali mu wejscie. A Ozona naprawdę szanuję. Gość ma klasę i kompetencje.
    Tyle co on wyprowadził potencjalnie majatku z JSW-to można książkę napisać.

STAT1
      Participant

Tzn. Ozon, czy Zagórowski (?), bo dwuznacznie można to rozumieć… ŁD.

• This reply was modified 1 week, 1 day ago by  STAT1.

Nieuk
    Participant

Ozon to dla mnie świetny gość. Zagorowski to menda. Trzymał się na stanowisku, bo znał się z Pawlakiem (a wtedy swoje macki roztaczal), jeszcze z Ministerstwa Przekształceń Wlasnosciowych sie znali-razem innym mafiozem, czyli J. Lewandowskim. Mafia jak chuj.

Prezes
    Keymaster

Pojawiło się niespodziewane info z Handlowego o 54 mln odpisie klienta z branży budowlanej – wątpię aby analitycy tego się spodziewali więc pewnie jutro kurs zaliczy spadek. Potwierdza też moją teorię że banki i budowlankę lepiej omijać na gpw.
    http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34552861,bank-handlowy-w-warszawie-sa-37-2019-zdarzenie-majace-wplyw-na-wyniki-finansowe-banku-handlowego-w-warszawie-s-a-w-iii-kwartale-2019-r

MarcinG
    Participant

Nieuk
    Participant

Ale dzisiaj zapierdzielaja Eurocash i Rainbow. Fajnie sie na to patrzy:)

szopenchauer
      Participant

RBW cieszy oko:)

Nieuk
        Participant

Mnie też to cieszy. Probably czeka nas zmierzenie się z historycznymi maxami. Ale to świetna spółka i mam nadzieję, że da sobie radę.

robcio
    Participant

Prawda to, że KNF cofnął koncesje Trigonowi? Coś mnie taki słuchy doszły…

Nieuk
    Participant

Prawda. Ale iule zmienili nazwe i przyglupy aie nje zorientowali.

• This reply was modified 1 week ago by  Nieuk.

MarcinG
    Participant

Czyżby jednak większa podaż z OFE w przyszłym roku?

https://stooq.pl/n/?f=1321812

Prezes
    Keymaster

Dzisiaj dwie interesujące mnie firmy podały szacunki za 3 kwartał i słabiutkie te szacunki.
    Stalprodukt sporo gorsze wyniki (od 4 kwartału jest szansa na lekko poprawę) oraz PKP Cargo też sporo gorsze r/r (41 mln do 65 mln rok temu). Dodatkowo PKP obniżyło prognozę Ebidty na 2019 tok do 925 mln czyli w zasadzie taka sama jak w 2018 – przypomnę że wielu analityków spodziewało się znacznej poprawy wyników w tym roku.

yossarian
    Participant

Czy ktoś z Was przygląda się Enerdze? Wygląda jakby kurs odbił się od minimów i w ciągu kilku dni wzrósł o ponad 10%. Waszym zdaniem jest szansa na trwalszy zwrot czy to tylko przystanek w drodze?

Nieuk
    Participant

Najlepsze aktywo z sektoru energii.

Prezes
    Keymaster

Bardzo ładne wyniki pokazało Asseco SEE, wzrost zysku z 18 mln do 25 mln – mogę tylko żałować że na początku roku gdy pisałem o spółce to nie kupiłem akcji kurs urósł już 40% i pewnie jeszcze trochę urośnie.

valkir01
      Participant

Prezesie jak oceniasz krótkoterminowe kurs kagiehu? trzecia cyfra przy kursie ma szansę się pojawić?

Prezes
        Keymaster

Nawet nie widziałem że 6% dzisiaj urósł. Z tego co widzę to miedź mocniej w górę poszła https://stooq.pl/q/?s=hgpln.f co pewnie ma związek z porannymi informacjami iż USA-Chiny blisko są dogadania. Wydaje się że 100zł powinno dotknąć ale czy na trwałe przekroczy ten poziom to nie wiem. Dzisiaj na SL po 93,30 wywaliło Błażeja z gpwatak (miał shorta).

Nieuk
          Participant

Ja pierdykam 135 mln obrotu. Stowka pęknie szybciej niż Wszyscy myślimy…

Lukasz_S
      Participant

Lepiej r/r i powyżej prognoz mBanku – 20,8. Zaróno mBank jak i Boś podwyższyły jakiś czas temu rekomendację dla tej spółki. I ten trend wzrostowy.

Nieuk
    Participant

Asseco to wogole ciekawa spółka. Dużo zyskała jak ją wyjebali z wig20.

STAT1
    Participant

Mam 2 rok i sie ciesze, jutro mam nadzieje zamykam 1 kolko olimpijskie. Monopolista, dekoniunkturalny biznes, przejrzyjcie jakie oprogramowanie do platnosci produkuja+exporter. LD.

MarcinG
    Participant

Examobile ma nową aplikacje, która chyba dobrze sobie radzi na początku (I miejsce w kategorii sport w appstore), ale szczerze mówiąc, to chyba jeszcze bardziej ich nie lubię niż po numerze z programem motywacyjnym. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że pomysł się nawet spodoba ludziom, jeśli coś się stanie to ewentualna zła prasa pewnie nie zaszkodzi spółce, bo w końcu ludzie ściągają apki które potrzebują i mają gdzieś wydawcę, ale i tak dla mnie lekki niesmak. Tu artykuł o co chodzi: https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/38417-polacy-stworzyli-aplikacje-do-wyscigow-ulicznych-pytanie-brzmi-czy-powinni.html

Prezes
      Keymaster

Bezsensowna apka do ścigania po ulicach ale nie zdziwię się jak zyska pewną popularność – zastanawia mnie czy trasa są tylko w Polsce czy z całego świata. Widzę że dzisiaj kurs Exy eksplodował bo wzrósł o 32% na niezłych obrotach.

Nieuk
    Participant

Zapowiada się ciekawa sesja na Agorze:

https://stooq.pl/n/?f=1322137

Prezes
    Keymaster

Faktycznie wyniki Agory przyzwoite ale trochę dla mnie ta spółka jest nieinwestowalna dopóki rządzi PiS.

JSW i Alior opuszczą indeks MSCI z końcem listopada, w mojej ocenie negatywna informacja i trudno powiedzieć czy jest już w cenach. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Alior-i-JSW-opuszcza-indeks-MSCI-Poland-7769066.html

Sporo wyników podały dzisiaj spółki i z tych co obserwuję: Peppes, Seko i Novita wszystkie 3 pokazały lepsze r/r. Największe zaskoczenie to Seko w przypadku którego spodziewałem się gorszych. Jeśli chodzi o Novitę to są dobre i można oczekiwać że najbliższe 4 kwartały będą lepsze r/r i c/z może nawet w okolcie 6-7 spaść. Minusem to niski r/r, jakby lekki konflikt głównych akcjonariuszy, słabe w treść raporty.

Nieuk
      Participant

Ta…A zobacz sobie na akcjonariat Agory. Prawie 20% ma PZU Ofe…Tak się przejmuje władze w mediach:) Takie rzeczy nie dzieją się przypadkowo bez wiedzy rządzących.

Pozdrawiam serdecznie.

Ps. Chociaż walka braci Kurskich ciekawa. Mogliby sobie dac po ryju i wtedy może by się to skończyło.

• This reply was modified 5 days, 7 hours ago by  Nieuk.

STAT1
      Participant

Przecież to jasne skąd ta podaż na JSW… wyrzynają instytucje i tyle. Do piachu. Brakuje jeszcze tego, aby Ci rządzący oszuści dobrali się do tej kasy jaka jest na CAPEX. Wtedy mogą sobie w tym Jastrzębiu wywiesić białą flagę. I znów podatnicy dołożą za to, że przez 30 lat nie potrafilśimy jako Państwo zmienić przepisów i przywilejów jakie zaczęły się jeszcze od Jaruzelskiego. Uprzywilejowana kasta górnicza na Górnym Śląsku. Żenada. ŁD.

Nieuk
    Participant

Haha:) Dobre. Na majątek JSW jest wielu chętnych. Jakbym dysponował miliardem euro-sam bym zrobił wezwanie. No, ale do miliarda jeszcze „trochę” mi brakuje:)

STAT1
      Participant

Wszystko się zgadza, tylko przy tym właścicielu każdy może pójść z torbami. Przywołam tylko przykład z Tauronu… D. Libera opierał się przejęciu nierentownych kopalń? Długo… aż się go pozbyli… celem-mają głosy z Oświęcimia gdzie urzędowało Szydło-bydło? Mają. Kopalnia Brzeszcze (czy inne włączone do TPN) jak-dobrze funkcjonuje? Wydobycie w Tauronie nie jest kulą u nogi ściągającą Spółkę na DNO? 1 yard strat w 2018? I po co majątek jak ZARZĄDZANIE jest na ocenę niedostateczną.

Powiedzmy sobie krótko i zwięźle-nie umiemy (może poza KGHM, ale to wyjątek, firma jest międzynarodowa, byłem ostatnio na dniu inwestora i jestem mega oczarowany ATMOSFERĄ w jakiej ludzie tam pracują! Ktoś przypomina sobie strajki w zagłębiu miedziowym przez ostatnie 20 lat? Czy emisje na ratunek, lub sprzedaż interwencyjną surowca wydobytego 50% drożej? Proszę o przykłady, bo piszę w dużym uproszczeniu i z pamięci) RENTOWNIE wydobywać węgla! Koszty wydobycia to 80% niemal koszty adm./pracownicze. Dziękuję nie inwestuję. Nie zmieniło się to od 30 lat, a świat poszedł kilka kroków w przód. ŁD.

Nieuk
    Participant

Kghm to perła miodem i mlekiem płynąca. Olac nawet tą miedz. Przecież oni wydobywają srebro i platyne. Gwiazda naszej bananowki. Nawet restrukturyzyja swoje aktywa w Chile i Kanadzie.

• This reply was modified 5 days, 7 hours ago by  Nieuk.

STAT1
    Participant

Wiem, byłem, widziałem (mówię o naszym zagłębiu)… b. mało osób się załapało na ten dzień inwestora z SII. Za rok tylko dla akcjonariuszy będzie, więc zapiszę się na zwiedzanie huty. Obym się załapał. Kopalnie zaliczone :-)

Dużo porozmawiać się udało z ludźmi od finansów poza panelem głównym (przy kolacji), ale najcenniejsze jest to jak ludzie dołowi traktują tam pracę. Być, porozmawiać, posłuchać jak z górnika od maszyn człowiek przekształca się w 40+ lat pracy do działu poprawy/efektywności technologii wydobycia, jak oni tam myślą – to był szok :-O A o samym zaangażowaniu nawet nie wspominam! A ta miernota z Dolnego Ślaska jeździła tam na wycieczki, uczyli ich, pokazywali, a oni dalej metodami jak za Bismarcka kopią ten węgiel (piszę w uproszczeniu, bo tu chodzi też o geologię i warunki, metan, zagrożenie życia itd.), ale nie mogę zrozumieć dlaczego w JSW dalej nie chcą metodą kotwowania próbować, skoro australijczycy tak robią?! I my też możemy, ale jest opór. A to znacznie tańsza metoda! Górnicy z KGHM też się dziwią!. Zresztą ludzie dołowi mają u mnie zawsze szacunek, natomiast ta miernota od adm. NIE – i jak tu zarządzać??? Chore to jest, ale gdzie właściciel mierny to i pracownicy tacy sami, a za tym wyniki. ŁD.

szejker
    Participant

STATI to prawda że jest duży opór przed nowymi metodami wydobywczymi w JSW, ale pierwsza jaskółka już jest http://nettg.pl/news/160333/gornictwo-jsw-zaprezentowalo-kombajn-bolter-miner . W tych spółkach rzadzą górnicy i zarząd nawet nie piśnie bez zgody pracowników, a wciąż jest strach przed nowym. Oczywiście nie tak się powinno prowadzić biznes i całkowicie sie zgadzam z Twoim komentarzem. Mam nadzieję że rozbiorą ten kombajn na części i dadzą technologię Famurowi;) Przynajmniej będzie z tego jakiś pożytek. Bez automatyzacji górnictwo nie przetrwa , ale czy starczy woli politycznej.

Prezes
    Keymaster

AC Autogaz podało wyniki i wydaje się że jest lepiej niż można było oczekiwać (przynajmniej jeśli chodzi o zysk netto i oczekiwania analityków mbanku). Przychody wyniosły 55,15 mln czyli spadek o 5% ale za to zysk netto wyniósł 11,14 mln czyli wzrósł 17% – analitycy mbanku oczekiwali 8,7 mln zysku. Ebitda z tego co na szybko liczę wyniosła ok. 15,8 mln rok 17,3 mln a mbank oczekiwał 13,9 mln.
    Lepszy zysk to zasługa trochę księgowych operacji bo z tego co czytam to odwrócili odpis wartości niematerialnych i prawnych (0,665 mln), przeszacowano spółkę w Peru (0,398 mln) oraz o 0,8 mln były korzystniejsze koszty/przychody finansowe. Gdyby odjąć te pozycje to zysk netto byłby płaski r/r co można uznać za dobry wynik bo oczekiwania były słabe, spadła marża ze sprzedaży choć trochę jest to wynikiem wyższej amortyzacji (0,5 mln).
    Podsumowując: mam wrażenie że kurs ma szansę na odbicie (tak do 10%) bo nie jest źle choć na pewno może martwić spadek przychodów. Trzeba pamiętać że w 3 kwartale pln był korzystniejszy dla spółki niż obecnie a to może lekko negatywnie wpłynąć na wyniki. Warto czekać na wypowiedzi zarządu jak obecnie kręci się biznes.
    Dobrze raport spółki czyta się z tej strony https://www.ac.com.pl/pub/images/Relacje%20Inwestorskie/Raporty/Okresowe/2019/RAPORT_III_KWARTA_2019.pdf

szopenchauer
      Participant

Zwiększyłem 2 dni temu pozycję na ACG – już jakiś czas temu pisałem, że technicznie wygląda to na zatrzymanie spadków.

Szymon
    Participant

Kochani,

Myślę poważnie o wejściu w Decore. OBS pisze o znakomitych wynikach.

Trochę przeszkadzają mi mocno rosnące koszty (ogólny zarząd ponad 25% up), presja na płace, likwidacja OFE. Choć z drugiej strony jak pisze OBS – mocno w obliczu ogólnego światowego spowolnienia spadły ceny ich surowców.

Technicznie kurs jakby chciał przyatakować opory na 20 zł – potem pewnie kolejny opór 22 zł (minimalna cena skupu akcji uchwalona w czerwcu). Minimalny potencjał aprecjacji – 15%.

Nieuk
    Participant

Ja perłę mam już 1,5 roku. Jedna z najlepszych spółek na giełdzie. Też myślę, że szykuje się „atak szczytowy”. Swietna firma.

Szymon
    Participant

A w kwestii AC zgadzasz się z Prezesem?

Mi się wydaje, ze do końca roku będziemy mieć nowe szczyty :)

Plus – podobnie podchodzę do Asbisu – test 3 zł będzie na dniach/tygodniach.

• This reply was modified 3 days, 22 hours ago by  Szymon.

Nieuk
    Participant

Zgadzam się. Nie mam akcji, ale to też super spółka.
    Co do Asbisu-3 zl pęknie szybciej niz nam się wydaje:) A to bardzo ważny poziom techniczny.

Miłego wieczoru:)

Szymon
      Participant

Odpowiedziałem Ci w zagraniach prywatnych żeby nie wrzucać do publicznego wątku swojego portfela :)

Prezes
    Keymaster

Benefit podał prognozę zysku Ebit na 2019 rok i nie wygląda to jakoś optymistycznie http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34594126,benefit-systems-sa-43-2019-prognoza-wynikow-finansowych-na-2019-r
    Na podstawie dokonanej analizy zysków grupy kapitałowej Spółki za pierwsze 3 kwartały 2019 roku oraz tendencji rynkowych, jak również aktualizacji oszczędności kosztowych, Spółka szacuje, że skonsolidowany zysk operacyjny (EBIT) w 2019 roku wyniesie między PLN 145 mln – PLN 155 mln, a po oczyszczeniu o wpływ standardu MSSF 16 (Leasing) w 2019 roku między PLN 130 mln – PLN 140 mln.

Obecnie za ostatnie 12 miesięcy (nie wczytuję się ale zakładam że jest mieszany Ebit bo połowa z MSSF 16 a połowa bez MSS 16) Ebit wynosi 158,7 mln a to oznacza że w 3 i 4 kwartale wyniki będą gorsze r/r na poziomie Ebit.

Slawek
    Participant

mam takie małe deja vu z 1 listopada.
    czyżby jutro zagranica miała rosnąć bez gpw a my we wtorek z nawiazką zaplusujemy?

nowe złoża w Iranie mogą korzystnie wpłynąć na osłabienie dolara i pociagnąc EM.

Lukasz_S
    Participant

Nadchodzący tydzień, chociaż krótszy z punktu widzenia liczby notowań, będzie przynosił każdego dnia wyniki kwartalne istotne z punktu widzenia spółek często omawianych na blogu.
    13
    – Unimot, co do którego oczekiwania na poprawę są wysokie, ale to już chyba jest w cenie i raczej spektakularnego wzrostu bym nie oczekiwał
    – Vistula – cikawe dwa szacunk, z jednej strony Prezesa z drugiej storny jednego z bm
    – Ambra –
    14
    – PZU = nie ma jej w portfelach ale czytając niektóre wpisy wiem że część z Was posiada
    – OEX – niedawno Prezes o nim wspomniał, ale konkretna poprawa może być widoczna chyba w wynikach za IV Q bo na ten okres przypada sprzedaż spółi zależnej
    15
    Rainbow.

Prezes
      Keymaster

W przypadku OEX bardziej liczę na skup akcji który powinien być ogłoszony zaraz po wynikach kwartalnych. Wyniki roczne będą z dużymi korektami i jednorazowymi księgowaniami choć finalnie powinni wykazać wysoki zyski.
      W najbliższym tygodniu będzie też kilka raportów innych ciekawych spółek: Benefit, Play, Neuca, Astarta, PGNIG, 11 BIT, Lena, Odlewnie, PCC Rokita, Eurotel, ifirma, Pozbud, Kruszwica.

Nieuk
    Participant

Bardzo ciekawy tydzień się szykuje. Wiele tych wymienionych spółek mnie bardzo interesuje. Neuca poda pewnie kolejne świetne wyniki. 400 zł pewnie pęknie.

Nieuk
    Participant

Bardzo ciekawie wygląda ta Agora:

https://m.wirtualnemedia.pl/m/artykul/agora-kurs-gieldowy-dm-mbanku-rekomenduje-kupno-akcji-cena-docelowa-podniesiona-do-17-zl

Niesamowity przyrost subskrypcji platnej w internecie. Technicznie walor też bardzo interesująco wygląda. Spory wolumen w piątek był jak na tą spółkę.

• This reply was modified 2 days, 3 hours ago by  Nieuk.

Prezes
      Keymaster

Ależ kusisz :-) Analitycy piszą że wyniki były bardzo dobre ale mi trudno podchodzić pozytywnie gdy jadą na stratach (sporo zyski im popsuł wprowadzony MSSF 16). Oczywiście w przypadki Agory zyski zaniżane są amortyzacją która sporo wyższa jest od Capexu. Jak przejmą radio Eurozet to w długim terminie też wzrosną im wyniki bo na początku będą spore koszty finansowe.

Tu ładnie są opisane dokonania w 3 kwartale https://www.biznesradar.pl/a/84697,grupa-agora-z-zyskiem-w-iii-kwartale-2019-r-ale-tylko-w-ujeciu-bez-mssf-16

STAT1
        Participant

A szanowny Prezes nie wie, że zanim się zacznie zarabiać to trzeba wyłożyć? ;-))) (stąd tak wysokie wcześniej poniesione koszty-amortyzacja-zaniżają teraz wynik).

Nie mniej Nieuk i mnie skusił… do „ANALIZY” najpierw. Prawda jest taka, że to holding i każdy z segmentów trzeba by analizować i prognozować osobno (dla zawodowych excelowców) ;-) a zatem sama wycena jest mocno utrudniona. Ale kilka wniosków po przeczytaniu wyników po 3Q mam:

1. Firmę ciągną kina, a w tym kw. będzie HIT kontynuacja Disney-a (dla małych dziewczynek) Frozen 2 + epilog Star Wars (dla nas!).

https://naekranie.pl/artykuly/filmy-2019-premiery-kinowe-roku-kalendarz-lista-aktualizowana/11

Należy założyć, że będzie frekwencja w kinach :-) Do tego gastronomia: rzuciłem okiem co tam sprzedają i co rozwijają, jutro specjalnie przejdę się do Heliosa na film i popatrzę na jakość (jedną z podstawowych jak wiesz Przemek rzeczy, oprócz finansów, na jaką ja zwracam uwagę przy analizie tj. jaki jest finalny PRODUKT). Ciekaw jestem, czy te koncepty gastronomiczne w jakie zainwestowali, które mają ciekawe menu są również zbliżone do jakości stron www jakie je opisują.

2. DM Millenium pokrywa Spółkę i zwraca uwagę na 2 zagrożenia: jedno opisałeś (koszty w zw. z przejęciem Eurozet + ryzyko koncesji przy tej władzy-nawet dokładnie to napisali), ale jest jeszcze jedna rzecz, którą wyłuskałem, prawna: ACTA. Anale (słusznie) prognozują, że w portalach internetowych może wzrosnąć obowiązkowość kontroli treści, a zatem Agora będzie ponosić jeszcze większe koszty usług (trzeba będzie zatrudnić ludzi, lub zrobić outsourceing).

Ogólnie sama analiza opisująca biznes Agory b. mi się spodobała, a temat niełatwy (bo nie wiesz jakie będą trendy w reklamie, a sektor mocno narażony na koniunkturę-piszą o tym), ale przy tej zasobności jaką ma ta Spółka jeśli chodzi o robienie badań rynku-można założyć, że wiedzą i mają dobrze przeanalizowane na co wydają, jak już zaczęli wydawać.

3. Spadek eur będzie wspierał niższe koszty najmu w galeriach, sprzętów, licencji itp.+pozytywne jest to, że wynagrodzenia chyba już po podwyżkach?

4. Moim zdaniem przy tak rozdrobnionym akcjonariacie ryzyko Kaczora (pewnie nienawiści do Michnika i GW) jest 0… bo same polskie instytucje w akcjonariacie i jeżeli nie będzie podaży z OFE to skąd? Przecież PiSduar nie znacjonalizuje internetu, a samo wydawanie GW papierowej dla Agory jest coraz mniej istotne (a zawsze można będzie cenę dalej podnosić, aby poprawiać rentowność-nawet moja rodzina psy wiesza, ale kupuje niemal dzień w dzień). +te subskrypcje rosną i rosną… Spółka jest na rynku wydawniczym już +2 dekady, oni umieją robić ten biznes. Puki w gospodarce jest jak jest można zakładać, że anale tabelkowi (no i Zarząd) się nie mylą i przychody będą rosnąc. Widać to po WPL.

Powyższe (głównie pkt. 1 i 3) moim zdaniem przynajmniej powinno wpływać pozytywnie na wynik w 4Q. ŁD.

Nieuk
          Participant

@ŁD,

Wybierz się na „Jokera”-gwarantuje, że nie będziesz żałował:) Chyba jeden z najlepszych filmów w historii.

Co do Twojej ulubionej partii rządzącej. Nie mam zadanych obaw. Wystarczy spojrzeć na akcjonariat. Jak ktoś mi powie, że państwowe OFE przekracza wysokie progi w akcjonariacie bez zgody rządzących-to wysmieje Go w twarz.
          Biznes ciekawie i dosyć mądrze zdywersyfikowany.

STAT1
            Participant

Byłem 2x, Joaquin jest u mnie w top 5 aktorów (głównie za Walk the line). ŁD.

Ps. Namówiliście mnie na serial Glina, ślepie powoli.

Nieuk
            Participant

A „Slepy tor”. Zagrał takiego psychopate, że szkoda gadać. Z resztą jaka tam obsada była: Mark Wahlberg i sliczna Charlize Theron. Trochę się martwie, czy nie skończy jak H.Ledger…Ten po roli w Batmanie popelnil samobójstwo. A On po roli Jokera w jednym z wywiadow po roli Jokera też ostatnio mówił, że zryla mu totalnie psychikę.

STAT1
            Participant

Yards-ów widziałem, oczywiście. Batman-y Nolana dla mnie perfect, Ledger w mojej opinii w tej postaci pobił legendę (i kibica na zabój LA Lakers, Kobe itd., wszyscy wiedzą o kogo chodzi), lecz nie zapomniałbym w tej trylogii również o doskonałym G. Oldmanie, a co do ślicznej Ch. Theron (z The Yards), to nie mniej piękna w The Dark Knight Rises była Marion Cotillard. Zresztą w tej trylogii wystąpili sami wybitni aktorzy: Bale, Nesson, Freeman i Michael Caine.

Nieuk
            Participant

Chyba Prezes wrzuci to off topic i niech tak zrobi. Wiem, że chodzi Ci o Nicholsona;) Strasznie mi szkoda-aż łezka mi się uronila, cbodzi mi o R.Williamsa. Ukochany mój aktor. Trochę tevo nie rozumiem. No, ale „biała dama”, presja robią niestety swoje. Dziwny ten świat.
            A jeśli on nie otrzyma Oscara za Jokera-to chyba napiszę list otwarty do prezydenta USA. Sam jest celebryta-to powinien zrozumiec.
            M.Caine powinien dostac Oscara za „Harry Brown”. O „Wakacjach Waltera” już nie wspomnę. To co odwalili z R.Duvallem to majstersztyk.

A M.Freeman jest jak wino. Im starszy tym lepszy. „Magiczne lato”. Wspaniały, poetycki film.

STAT1
            Participant

Niech wrzuca… ale te premiery najbliższe, stawiam $ przeciw orzechom, że ludzie pochodzą tłumniej do kina (np. moje pokolenie, które wychowało się na Star Wars, a na Frozen 2 część też zabiorę swoje dziewczyny) i Helios (Agora) zyska.

A co do ad rem J. Phoenix’a i Oskarów to pod Twoim listem się podpisuję, może go nawet osobiście zawieziemy do DC? ;-))) Człowiek po ludzku poogląda ligę kosza… ENT se polecimy ;-))) (oczywiście bzdura, bo to nie trans-atlantycka linia). Ogólnie to w tym roku nie było za dużo ciekawych premier kinowych. Nowy Tarantino – totalna klapa, choć piękna Margot Robbie i wybitni Di Caprio+Pitt próbowali/robili co mogli ratując grą ten dziadowy scenariusz. Wyjątkowo się zawiodłem, szmira. ŁD.

• This reply was modified 1 day, 18 hours ago by  STAT1.

Nieuk
            Participant

Nie widzialem ostatniej produkcji Q.Tarantino. Ale tam gra mój ukochany aktor. czyli Leo. Ja nie znam jego slabych ról. A za Wilka z Wall Street (tak w temacie gieldy-nawet widzę pewne analogie do NewConnect), to powinien dostać Oscara i to jednogłośnie:) Haha-zamowmy sobie czarter i zawiezmy apel bezposrednio do Trumpka.

Ja z filmów Quarantino zdecydowanie najbardziej cenie „Bękarty wojny” i jego debiut reżyserski, czyli „Wsciekle psy”.

STAT1
            Participant

Pewnie, że czarter, a co… ma się układ kontrolny w akcjonariacie to przywileje powinny być :-)) cholera w Bękartach grał boski przecież Ch. Waltz, „Jezu” jak ja bym chciał z takim akcentem mówić choć w jednym obcym języku, a ten wybitny gość szprecha w 3!!! ŁD.

Nieuk
            Participant

Miałem wspomnieć o Ch.Waltz. Wybitny aktor. To co tam odwalił-to aż mi ciary przechodzą. Nie wiem, czy nawet nie dostał za tą rolę Oscara…w sumie chyba nawet dostał. Z resztą po drodze chyba zdobył kolejnego za.”Django”. Mistrz. A Jego jezykiem mowiac-meister:) Ja jak byłem w kinie na tym filmie-to myslalem, że nas podobnie wypierdzieli w kinie, w powietrze jak tych nazistow.
            Może zostanie gubernatorem Kalifornii jak jego rodak terminator:) Na prezydenta USA nie ma szans, bo blokuje to konstytucja USA.

No przelecimy się Enter-może coś uda sie zdziałać. Przecież polowa bloga ma akcje tej swietnej spółki:)

Nieuk
    Participant

Ja się prawdopodobnie skuszę. Zobaczymy jak jutro sytuacja będzie się przedstawiać. Spółka jest tania na aktywa, które posiada-nieruchomości etc. Nawet nie wiedziałem, że są wlascicielem Goldenline. Spółki warto kupować pod zmianę trendu technicznego i fundamentalnej poprawy core businessu i zawsze trzeba pamiętać o tym, że giełda dyskontuje przyszłość (ja uważam, że przeważnie to ok. 6 miesięcy).

Jakby gpwatak coś tam o nich napisał-daj znać. Jeszcze taka ciekawostka-chcą sprzedać dwa zaklady drukarnicze. Prezes mówił, że ze sprzedażą nieruchomości nie będzie problemów. Gorzej z parkiem maszynowym wysoce specjalistycznym. Twiefdzi, że chętni znajdą z zagranicy. Ale to będzie skomplikowane, bo bardzo trudna będzie logistyka.

Ps. No kusicielem jestem a raczej bardziej diabłem wcielonym:)

Pozdrawiam serdecznie.

• This reply was modified 2 days, 1 hour ago by  Nieuk.

Marta
    Participant

@nieuk nadal publikujesz zagrania w portfelu hybrid? Nie ukrywam, że często śledziłam Twoje zagrania ale od jakiegoś czasu wpisów brak ;)

Nieuk
    Participant

O wreszcie jakaś kobieta:) Ta, publikuje:

https://www.biznesradar.pl/portfel/29136,hybrid-value-investments

Mam też drugi portfel:

https://www.biznesradar.pl/portfel/29064,nieuk

Miło, że ktoś to śledzi:) Chyba napiszę o tantiemy do biznesradar haha:)

Ja robię rzadko jakieś transakcje, bo tak mnie nauczył Mr. Rynek.

Trochę mnie poschizowalo, żeby mieć tyle spółek w pierwszym portfelu, ale to pokazuje, że na naszej bananówce jest sporo ciekawych spółek inwestycyjnych/spekulacyjnych. Jutro tam probably trafi Agora.

Przeważnie przesyłam pozdrowienia, ale że jesteś dziewczyną-wyjątkowo przesyłam całusy:)

• This reply was modified 1 day, 23 hours ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 1 day, 23 hours ago by  Nieuk.

Marta
    Participant

Ta kobieta trochę dostała lekcji od mr Rynek i ma -25% ;)ale tak to jest jak świeżynka wchodzi na giełdę, coś się uda, a potem.. to straci. Dlatego szukam swojego sposobu, czytam Wasze posty i inne fora/strony.

Tym nie mniej Twój portfel, a przede wszystkim jego wynik jest imponujący i szczere gratulacje. Trochę się pocieszam, że nie jestem jedyną osobą, która dostała nauczkę aby móc wyciągać wnioski na przyszłość. Czasami zbyt emocjonalnie podchodzę do zagrań jak to kobieta ;)

Dziękuje za całusy, odebrałam i przesyłam swoje ;)

Prezes
      Keymaster

Napisałem o mnie w wątku zamkniętym (już usunięty wpis) że zaczynałem w 2010 roku od walut – pierwsze 2 transakcje udane i z 50% zysku w kilka dni. Wówczas myślałem że jestem geniuszem, niestety w kilka miesięcy straciłem ze 100 k (większość to kredyt) więc trzeba było zejść na ziemię. Od tego czasu unikam dźwigni i walut, najpierw przerzuciłem się na fundusze, później dużo newconnect a teraz głównie GPW. Dostosowywałem się do zmieniających warunków na rynku finansowym.
      19 lat z przerwami na rynku nauczyło mnie jednego : NIE MA ŁATWYCH PIENIĘDZY

Nieuk
        Participant

Fajna, ciekawa dyskusja się wywiazala. To ja też się czymś pochwale. Straciłem z 200 tys. zl. na NewConnect. Wtedy miałem średnie pojęcie o meandrach rynku. Takie szkolenie w Krakowie chyba w 2007 rynku. Zachęcaly do tego dwie mendy: M.Zuber i A.Rucinski. Ten drugi to wyjatkowy chuj. No to pomyślałem: jak dwa „autorytety” zachęcają do inwestycji na NewConnect-pewnie coś z tego będzie…No było-jedna wielka wtopa. Już zamknęli notowania kilkudziesięciu spółek. Wiele CEO zostało aresztowanych a menda Patrowicz pierze pieniądze (mocno związany z IQP Partners) przez fundusze estonskie…Masakra.

anti
    Participant

Zbyt częste transakcje zazwyczaj szkodzą… podobnie jak kopiowanie czyichś ruchów, ale śledzić jak najbardziej można, tym bardziej jeśli wyniki są tak dobre (gratulacje Nieuk!).

P.S. Ktoś ma jakieś przemyślenia dot. Trakcji? Emisja przeszła, wydaje się że spółka przetrwa najgorsze, stare kontrakty jeszcze będą ciążyć ale nowsze powinny być już na dobrej rentowności. Zazwyczaj nie wchodzę w spółki z problemami ale ta Trakcja mnie intryguje.

Edit: @marta początkowymi stratami się aż tak bardzo nie przejmuj jeśli nie są to duże kwoty nominalnie, to wręcz obowiązkowy element nauki, ważne żeby wyciągnąć wnioski. Powiedziałbym wręcz, że bardziej niebezpieczna jest sytuacja jak ktoś zaczyna i mu się trafią duże zyski na początku i pewność siebie za bardzo urośnie.

• This reply was modified 1 day, 23 hours ago by  anti.

Nieuk
    Participant

Dziękuję za miłe słowa:) Mnie zaskoczyły te wyniki jak zima drogowców albo touroperatorów ciepłe lato w Polsce.
    Pisałem to chyba na forum zamkniętym, że na gieldzie trzeba w pierwszym okresie swojej partycypacji na gieldzie trzeba zapłacić frycowe. Niestety nie ma darmowych „lanczow”. 3mam kciuki. Trochę spokoju, cierpliwości i wyjdziesz na swoje. Każdy przez to przechodzi. Przeczytaj trochę lektur o psychologii giełdy i to tez może być potencjalnym antidotum na bolączki. Ja tam nie chcę dawać żadnych rad, bo jestem z leksza walniety. Pedagogika to nie najlepszy aspekt mojej działalności:)

Marta
    Participant

@anti @prezes W tamtym roku zarobiłam na 11b ok 100% małym pakietem .To była moja pierwsza transakcja. właśnie wtedy stwierdziłam, że to proste i kupiłam różne spółki wchodząc całym kapitałem. Do tej pory straciłam 25% całości (o wiele więcej niż zarobiłam na 11b). Człowiek się uczy na błędach. Teraz raczej staram się każda transakcję przemyśleć ale i często emocje biorą jeszcze górę.
    Tak jak napisał Prezes – trzeba zejść na ziemię i uczyć się :-)
    @nieuk z chęcią przeczytam tą książkę :-)

Wojtek
      Participant

@marta niemal jakbym czytał swoją historię. Moja pierwsza transakcja to też mały pakiet 11bit studios w tamtym roku – kupione po 240zł po korekcie przed premierą Frostpunka. Zysk ponad 100%, więc oczywiście stwierdziłem, że znam się na gamingu jak mało kto, bo jestem programistą, wiem jak się tworzy gry, a ludzie z 11-bit zaimponowali mi znajomością tematu na targach Hall of Games we Wrocławiu. Zacząłem kupować spółki gamingowe, niedługo później spekulować intra-day. Na moje nieszczęście udało się dość szybko (parę miesięcy) zrobić w ten sposób ok. 12% początkowego kapitału. Oczywiście po ostrej korekcie na gamingu było już -22% początkowego kapitału – wtedy nastąpiła sprzedaż wszystkiego, pytanie o sens gry na giełdzie itp. :)

Od kiedy trafiłem na ten blog gram zupełnie inaczej (przede wszystkim nie mam kupuję gamingu, ale nie wykluczam w przyszłości), choć z racji mej niewielkiej wiedzy dalej dość po omacku. Nie mniej w portfelu jest teraz +21% początkowego kapitału. Przede wszystkim transakcje robię rzadko, jestem cierpliwy i (choć może zabrzmi to jak herezja) potrafię przetrzymać „planowaną” stratę. Przykładowo kupiłem spekulacyjnie KGHM po ok. 81zł, po czym zjechał on do 73zł. Ponieważ nigdzie mi się nie spieszy, cierpliwie czekałem i na chwilę obecną jestem „doczekany” (jest po 96zł). Prawdopodobnie będę sprzedawał w okolicach 103zł (o ile do tylu dojdzie).

Wnioski takie same jak wszystkich: nie ma łatwych pieniędzy, trzeba być cierpliwym i pokornym. Dzięki temu jak bolesna jest giełda doceniłem moją codzienną robotę – trzeba się namęczyć, ale na koniec miesiąca jest pewna wypłata. Z drugiej strony nigdy nie przestanę zachwycać się faktem, że mogę zarabiać poprzez parę kliknięć w internecie, jeśli oczywiście są poprawne. :)

• This reply was modified 1 day, 21 hours ago by  Wojtek.

Marta
    Participant

Dzięki za Wasze posty, są bardzo wspierające :-)
    ja też mam jeszcze kilka takich spółek jak choćby Crj, który wiem, że może przynieść dobra stopę zwrotu, ale aktualnie jest na 20% minusie. I zawsze pojawia się pytanie – sprzedać i uciąć stratę czy zostawić bo a nóż odbije. I najlepsza czesc: ja sprzedaje, walor idzie do góry. Ja kupuje, walor idzie w dół. Ot takie życie leszcza giełdowego. Ale.. postanowiłam to zmienić i mam nadzieję, że mi się uda pomału acz stabilnie iść do góry. Nie potrzebuje już zysku rzędu 100% (ale nie pogardze :)). Wolę mniej a w miarę stabilnie.

Nieuk
    Participant

A chyba pisałem Ci jakiś czas temu, że KGHM to fajny deal (na forum zamkniętym) jak kupowales. Gratulacje. Jednak sądzę, że teraz oczy są zwrócone na JSW. Nie zmienia to faktu, że tam jest też potencjał i to spory. A pamiętamm jak miedziowka latała po 20 zł.

Wojtek
      Participant

Przyznam, że JSW też mnie kusi, ale powstrzymują mnie trzy rzeczy:
      a) nie do końca mam czas ogarnąć, co tam się dzieje i skąd te spadki
      b) wszyscy czekają na odbitkę, a ja polubiłem spółki, o których nikt nie mówi :)
      c) nie mam wolnej gotówki na kolejny zakup – musiałbym coś sprzedać, a jestem zadowolony z tego, co mam

Nie mniej chętnie zapoznam się z Twoją opinią na temat możliwego scenariusza. C/Z i C/WK kuszą nieziemsko…

Nieuk
        Participant

Zagranica wzięła shorty na JSw-to po pierwsze. A to wyjątkowe mendy. Po drugie wywalaja JSW z MSCI.
        Natomiast technicznie to wygląda ciekawie. Ta spółka naprawdę jest bogata. Co do P/E i C/WK, to ciężko mi się odniesc. Nawet powiem konntrowersyjna tezę-przy obecnej wycenie nie ma to żadnego znaczenia.

szopenchauer
    Participant

Uśmiecham się czytając Wasz post @marta i @ Wojtek – moja pierwsza giełdowa transakcja to 11B w marcu 2018 – nie pamiętam na tą chwilę ale na pewno >40% zysku, potem kilka zagrań na CDR, PLW i F51 – wszystko wchodziło. A potem los się odwrócił – z perspektywy czasu jak pisze @nieuk to dobrze – to uczy pokory. @marta nie mogę się pochwalić wynikami jak koledzy, ale co do pozycji na stracie – jeżeli są to podmioty które przeanalizowałem, widzę realną szansę poprawy wyniku to 10 czy 20% straty nie robi na mnie wrażenia a i czasami dokupię jeszcze – oczywiście mogę się do danej pozycji mylić. W tym roku na FTE się przejechałem po 1q19 bardzo ładnym 2q to dramat, ale pozycja został czekam co zaprezentują w 3q i podejmę decyzję.

• This reply was modified 1 day, 21 hours ago by  szopenchauer.

Nieuk
      Participant

Szopenchauerku kochany,

Jest kilka zasad, które sobie napisałem w swoim pamietniku:

1. Żelazne jaja
      2. Żelazna psychika
      3. Twardo stapac po ziemi
      4. Dywersyfikacja
      5. Mimo wszystko mieć pokorę
      6. Mieć leb jak sklep, tzn. czytać sporo: od portali plotkarskich, przez portale lokalne a kończąc na wysublimowanych analizach giełdowych.
      7. Mieć dystans do wszystkiego.
      8. Chodzić np. na basen. Endorfiny to wazny aspekt a adrenalina codziennie nas czeka.

Dodałbym jeszcze 9. punkt-mieć wyjebane na wszystko, ale że na blogu dzisiaj odezwała się kobieta-to tego już nie napiszę:)

Wojtek
    Participant

Cóż, ja wręcz nie lubię dni, w których mój portfel nagle sporo urośnie. Zdecydowanie bardziej wolę wiele dni, kiedy urośnie po trochę. Taki „organiczny” wzrost zawsze wydaje mi się bardziej trwały i stabilny, a te „skoki” z reguły kończą się szybką korektą. Ale to chyba moja wina, mam mocno skoncentrowany portfel (6 spółek, a jedna mocno dominująca). Wiem, że to wbrew zasadom dywersyfikacji, ale jakoś nie czuję mocnej potrzeby dywersyfikowania portfela, kiedy portfelowe spółki są w trendzie, mają dobre wskaźniki i płacą dywidendę. Ale może znów się sparzę i zmienię zdanie w przyszłości.

Co do dylematu „sprzedać ze stratą czy trzymać” – zakładam, że wierzysz, że w dłuższym czasie stara zamieni się w zysk i masz ku temu przesłanki. W takiej sytuacji ja sprzedałbym tylko w sytuacji, w której uwolniony kapitał chcesz przeznaczyć na lepszą okazję, w którą mocno wierzysz, a brakuje Ci gotówki na koncie maklerskim. Jeśli natomiast Ci się nie spieszy, to bym trzymał.

Jozek
    Participant

Ostatnio trafiłem na ciekawa opinie Buffeta i Mungera odnośnie dywersyfikacji portfela akcyjnego.

Karol Adx
    Participant

Tylko w przypadku tych Panów to oni posiadają znaczną kontrole nad przedsiębiorstwem stąd mogą posiadać mała liczbę spółek – po prostu sprawują kontrole zarządzając oraz kontrole nad ryzykiem biznesu.
    Przy okazji warto wspomnieć ze Buffet i Mungera sami zmieniali swoje strategie inwestycyjne z czasem. Kiedyś np. trzymali się zdala od spółek finansowych/banków ale nie przeszkadzało im to objąć akcje uprzywilejowane jednego z banków USA dające 20% zwrotu rocznie (gwarantowaną).

Wg mnie sensowna ilością jest do 10 papierów, w tym co najmniej 4-6 pro wzrostowych lub dywidendowych które można zakopać na lata. Pozostałe walory to gra pod konkretne wydarzenie.

Nieuk
    Participant

elendix
    Participant

@marta:
    Ja kupuje, walor idzie w dół. Ot takie życie leszcza giełdowego.

W tym aspekcie, pewnie wielu forumowiczów ma trochę inne zdanie, ale moim zdaniem sztuką jest kupować takie firmy, które kiedy ich akcje tanieją, to cieszysz się że możesz dokupić ich więcej (i taniej), nie smucisz, że cena akcji spadła :)

Oczywiście, nie znajduje to zastosowania przy spekulacji (która np. ostatnio bardzo słabo mi wychodzi, przynajmniej jeśli chodzi o wyniki, więc ekspertem w temacie nie jestem), a jedynie przy bardzo dobrej znajomości biznesu który kupujesz (też w aspekcie kompetencji zarządu który nim kieruje), silnym przekonaniu o jego długoterminowej wartości, przy jednoczesnym chwilowym niedowartościowaniu wyrażonym ceną za akcję.

Najgorsze (czy może najtrudniejsze?) jest niestety to, że często „fundamentalnie” (tak to sobie przynajmniej fajnie wytłumaczyć) kupujemy biznes (akcje) o którym nie mamy większego pojęcia i w efekcie stajemy się emocjonalnymi zakładnikami giełdowego kursu akcji. Za to szanuję też Prezesa – i sądzę, że jest to jedną z głównych przyczyn jego dobrych wyników – nie kupuje akcji firmy, biznesu której nie rozumie :)

MarcinG
    Participant

Teraz pora na MiŚ-e

Podoba mi się taki scenariusz ;)

Player1
    Participant

Wyniki VRG, Ambra i Neuka powyżej konsensusu 🙂

Nieuk
    Participant

Raport Neuki jest wręcz genialny. Mówiłem-400 zł chyba dziś. Rentowność mocno wzrosła. A jakie przepływy operacyjne. Trafiła mi się perła:)

szopenchauer
    Participant

Co do VRG prezesie patrzyłeś może w raport? Jak go oceniasz. Mi przed praca nie udało się w niego spojrzeć. Wyniki wyraźnie lepsze od konsensusu ale z tego co pamiętam liczyłeś na ~10 mln jak podobnie 8-10 mln.

Marta
    Participant

Mógłbyś spojrzeć na wyniki eurocash? opublikowali dzisiaj raport w sumie zgodnie z oczekiwaniem anali ale martwi mnie zysk.

Prezes
      Keymaster

W tym Eurocash z tego co widzę to jest podobna sytuacja jak na VRG – mocny wzrost kursu eur/pln na koniec poprzedniego kwartału sprawił że zgodnie z nowym standardem MSSF 16 musieli przeszacować umowy najmu które są zawarte w euro.
      http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34614951,ebitda-eurocashu-przed-mssf-16-w-iii-kw-wyniosla-129-mln-zl-zgodnie-z-konsensusem-opis
      Wg konsensusu PAP przed MSSF 16 Ebidta (na to anale raczej patrzą) wyniosła 129 mln i była wyższa od oczekiwań anali (125,8 mln) i wyników rok temu (105 mln). Zysk netto (przed MSSF 16) wyniósł 41,05 mln zł wobec 45,3 mln zł zysku oczekiwanego przez rynek i wobec 38,2 mln zł zysku rok wcześniej. Zgodnie z nowym standardem Eurocash miał 25,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

Nie wgłębiam się w tą spółke zbytnio więc trudno mi określić czy jest dobrze czy źle, wyniki wydają się neutralne (Ebidta lepsza a zysk gorszy od oczekiwań) więc powodów do panicznej sprzedaży chyba nie ma – no chyba że ostatnie wzrosty kursu były pod lepsze wyniki i teraz będzie realizacja zysków.

Nieuk
    Participant

@?Marta
    Ja bym o Eurocash się zupełnie nie martwil. To jest gigant. Oni mają oprócz „Delikatesow Centrum”, ponad tysiąc sklepów osiedlowych. To jest efekt skali. Producenci będą się bili o takie punkty sprzedaży. Będą mieli coraz wyższa marżę.

You must be logged in to reply to this topic.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.