"Rozwój bloga wspierany jest reklamami, których treść jest niezależna od prowadzącego."

Bieżące komentarze vol 6

Home Forums Forum Bieżące komentarze vol 6

This topic contains 510 replies, has 55 voices, and was last updated by  szopenchauer 3 months, 2 weeks ago.

 • Author
  Posts
 • #12291

  Prezes
  Keymaster

  W związku z dużą ilością wpisów w poprzednim wątku która wpłynęła na wolniejsze otwieranie strony (tego wątku) otwieram kolejną część. Zachęcam do wpisów w tym nowo otwartym wątku, link do poprzedniego tutaj https://www.analizyprezesa.pl/forums/topic/biezace-komentarze-vol-5/#post-12288

  Przed komentowaniem proszę o zapoznanie się regulaminem forum
  Regulamin forum

 • #12293

  Prezes
  Keymaster

  DM BOŚ w comiesięcznym raporcie wskazał na swoich faworytów w nadchodzącym miesiącu (jest kilka spółek często omawianych na blogu)

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34438009,dm-bos-wskazal-swoich-faworytow-wsrod-spolek-podwyzszyl-rekomendacje-forte-do-trzymaj

 • #12330

  Prezes
  Keymaster

  Ciekawy wywiad z prezesem Arterii https://strefainwestorow.pl/wiadomosci/20191022/arteria-spodziewa-sie-w-20-utrzymania-dynamiki-wzrostu-przychodow-wywiad, spółka poprawia wyniki i ma być lepiej, ze 2 lata temu miałem w portfelu i sprzedane ze stratą. Warto obserwować bo ostatnio insajderzy mocno kupowali.

 • #12335

  Nieuk
  Participant

  Prezesie,

  3masz jeszcze Telestrade? Niezli oszuści:

  https://stooq.pl/n/?f=1319796

  • #12337

   Prezes
   Keymaster

   W prywatnym portfelu nie mam tylko w blogowym, na koniec sesji po takiej informacji spółka wypadnie z portfela. Nie miałem zastrzeżeń o ich uczciwość do tej pory ale oni od 4-5 miesięcy mocno zwiększyli dział sprzedaży przez co mocno im zaczęła rosnąć baza klientów (wrzesień był świetny) – możliwe że wprowadzenie w błąd ludzi było wynikiem wzrostu sprzedaży.

 • #12380

  Prezes
  Keymaster

  Ciekawy artykuł o Alior https://www.pb.pl/w-aliorze-przebrala-sie-miarka-973738
  Trwa zmasowana kontrola KNF w której uczestniczy aż około 30 pracowników KNF, którzy szczegółowo przyglądają się 50 największymekspozycjom banku w obszarze klienta biznesowego.
  Napisali też Alior 3-4 miesiące temu podpisał strategiczną umowę z upadłym Neckerman Polska – czyżby kolejna wtopa ? (tak tylko pytam).

 • #12381

  Nieuk
  Participant

  Alior ma sporo na sumieniu. Ja znam jeszcze inną sytuację. Współpracowali z firmami – nazwijmy ta pseudo-pośrednikami finansowymi(spółki zarejestrowane na słupy w całej PL). To polegało na tym, że kredyt brała na siebie osoba „wspomagająca” taki quasi zyrant. Kasa nie szła do osób biorących kredyt, ale na konto tej firmy krzak. A ta firma dostawa la na konto powiedzmy 100 tys. zł. a kredytobiorcy przelewali 30% tej kwoty. Oczywiscie Alior bral prowizje, ta firma tez a klient musi teraz Aliorowi splacic caly kredyt + koszty. Oszustwo w biały dzień. Napisałem pismo kilkustronnicowe do Zarządu Aliora. Dostałem odpowiedź, że sprawa sie zajmą, ale głównie zaslaniali sie tajemnicą bankową. Podejrzewam, ze dyrektor regionalny Aliora (ten który podpisywał umowy) był w ukladzie z tymi oszustami, bo firmy po kilku miesiacach znikaly z rynku a powstawaly nowe w innych lokalizacjach. Co ciekawe-powazny bank a nie sprawdzilz kim wchodzi we współpracę. Okazało się, że osoby od tego pośrednika się ulatnialy (slupy) a posługiwali się prawdopodobnie zmyslonymi tozsamosciami. Zakladam, ze w ten sposob zostało umoczonych przynajmniej kilkadziesiąt tys. osób.

  • This reply was modified 5 months, 1 week ago by  Nieuk.
  • This reply was modified 5 months, 1 week ago by  Nieuk.
  • This reply was modified 5 months, 1 week ago by  Nieuk.
  • #12385

   Łukasz
   Participant

   Potwierdzam. Kolega pracowal w Sales group (posrednik kredytowy ogolnopolski) tak było, ale bardziej myślałem zawsze, ze to praktyka ogolna dla wszystkich, bo w raiffeisen robil tak samo. Alior o tym wiedział, ale byla to cicha umowa zeby cos sprzedac bez zdolności kredytowej. W razie skuchy beka pracownik a alior niby nie wie.

   • This reply was modified 5 months, 1 week ago by  Łukasz.
  • #12398

   STAT1
   Participant

   Możesz napisać (dla mnie) od kiedy to tak działa?

   Od odejścia (wymuszonego!) Sobieraja (założyciela i nie wspominam już o sprzedaży swojego pakietu tzw. dzień potem jak odszedł) Bank schodzi na PSY! Na obronę mogę jako klient powiedzieć, że ich kantor dla firm i transakacji międzynarodowych – trzyma poziom jeśli chodzi o wymianę walut, koszty przelewów. Nie znalazłem lepszej oferty na rynku, ale trzeba też robić obrót.

   Nie mniej przykład dla nas jak zarządza Państwowy właściciel, szczególnie otaczający się miernotami jaką sam jest. Podziękować wiadomo komu (pozdrowienia dla „ściany wschodniej”;-) ). Jeszcze za mało nas chodzi na wybory, aby nie rządzili krajem ludzie przekupni za 150 prosukich jurandów (tj. 500+) per miesiąc, a do tego niewykształceni. Żenada. ŁD.

   • #12399

    Nieuk
    Participant

    @ŁD,

    Ja poruszyłem niebo i ziemię, żeby pomóc pewnemu znajomemu. Nie chcę za bardzo pisać o tym publicznie-bo pewnie te mendy takie fora śledzą. Napisz e-maila, to Ci wtedy napiszę więcej informacji.
    Mam nawet swoje podejrzenia, że te firmy były zakładane przez wyższej rangi „oficerów” Aliora. Naprawdę-ktoś świetny od inżynierii finansowej, prawa (a raczej omijanie go) i manpulacji za tym procederem stał.

    • This reply was modified 5 months, 1 week ago by  Nieuk.
 • #12397

  Maly
  Participant

  Redukcja na ostatnie obligacje PCC Rokita wyniosła 40%.
  Dostałem już zwrot nadpłaty.

 • #12417

  MarcinG
  Participant

  Ostatnie doniesienia o Prairie vs JSW & Skarb Państwa: https://biznesalert.pl/jsw-prairie-mining-kopalnie-koks-raport-biezacy/

  Jak ktoś lubi aktywnie grać, to moim zdaniem powołanie Ministerstwa Skarbu na czele którego stanie Sasin da sesje kilkanaście % na + na Prairie. Choć to oczywiście nie gwarantuje, że deal przejdzie.

  • #12432

   Qaq
   Participant

   Może tak być, choć jakiś czas temu kurs pozytywnie zareagowałby nawet na taki niewinny artykuł, jak ten dzisiejszy a nic takiego nie nastąpiło. Widać coraz mniej chętnych na kupno marzeń.

 • #12433

  Nieuk
  Participant

  Fajny artykuł. Dzięki za linka.

  Wiecie-tak sobie myślę a właściwie spekuluje…Nasz drogi Prezes pisał wyżej, że do Aliora wkroczylo 30 urzędników z KNFu..To daje do myślenia. Ja się zastanawiam po tym co się działo w Aliorze i obecnym kursie-czy tam inne służby nie siedzą…Moim zdaniem gruba afera się szykuje…

 • #12455

  szopenchauer
  Participant

  ktoś używa power trader lub amibroker – działa Wam normalnie?

 • #12456

  MarcinG
  Participant

  Taki optymistyczny wpis Wam podam ;)

  Trójkąt? Tak, ale nie taki…

 • #12464

  Prezes
  Keymaster

  Alior -12% a miało być już lepiej jeśli chodzi o wyniki.

 • #12466

  Nieuk
  Participant

  No Alior gwiazdą sesji hehe:) To dopiero raczej uwertura do serii kłopotów…Dobrą intuicję mieliśmy.

  • #12467

   Łukasz
   Participant

   Hmm no dobra ale to jest mimo wszystko alior. Ma za plecami rzad i pzu co pomoże. Nie myslicie, że skala przeceny robi sie duża? Gdyby to był prywatny bank to z cz 8 chetnie bym kupil, tu sie tylko martwie o ryzyko polityczne, jakiegoś przejecia mbanku itp. Wy w ogóle myślicie o jakichkolwiek poziomach cenowych do kupna? pod wartość mysle, nie odbicie spekulacyjne. Czy w ogole nie chcielibyscie miec nic do czynienia z tym papierem?

  • #12468

   Prezes
   Keymaster

   A ja zaspekulowałem sobie pod odbicie i na SL mnie wywaliło (150zł w plecy „-(

   Najlepsze albo najgorsze jest to że teoretycznie każdy bank teraz powinien podać komunikat o zawiązaniu rezerw pod zwrot prowizji i „spadkowa kula śnieżna” może się nakręcić. Ponadto należy też wziąć pod uwagę że banki mogą co kwartał trochę gorsze wyniki pokazywać bo dojdą im koszty zwrotów prowizji.
   Sektor bankowy jest jak dla mnie spalony na lata a niestety bez niego o hossę na GPW może być trudno.

   • #12471

    Nieuk
    Participant

    Dobrą uwaga Prezesie. O tym samym pomyślałem kilka dni temu. Wyrok TSUE zapadł 11 września…a to pamietna data w historii.
    Alior to jeszcze pół bidy-ciekawe co się stanie z smieciowymi bankami dr Blacka…Stawiam na kolejne implikacje tej lawiny: zwiększenie składek do BFG. Dopóki nie zostaną zwiększone stopy procentowe przez Radę Polityki Pieniężnej-to banki sobie można raczej odpuścić inwestycyjnie. Spekulacyjnie będzie można pewnie troche wyrwać, Ale np. Alior w tym roku złamał bardzo wazne wsparcia w ok. nieco powyżej 40+. A często bywa tak, że odwrocenie trendu odbywa się jak po tym walor spadnie jeszcze 50%.

    • This reply was modified 5 months, 1 week ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 5 months, 1 week ago by  Nieuk.
 • #12469

  Grzegorz
  Participant

  Jak myślicie, jaki wpływ sytuacja w Aliorze ma na PZU ? Mam na myśli cenę akcji. Czy nie jest trochę tak, że Alior to marginalny problem ? Wydaje mi się, że informacje o problemach Aliora powodują osunięcie dziś kursu PZU, który fundamentalnie jest w dobrej kondycji. Chodzi mi o to czy nie jest właśnie dobry moment aby dobrać PZU do portfela.

  • #12475

   Prezes
   Keymaster

   Na pewno Alior jest problemem dla PZU bo po pierwsze jest tam zamrożona spora kasa a po drugie coraz więcej wskazuje że szykuję się emisja akcji w Alior więc może pójść kolejna gotówka na wątpliwe przedsięwzięcie. Nie wiem też czy PZU nie musi co kwartał (albo na koniec roku) przeszacowywać wartości posiadanego pakietu akcji Aliora a to oznacza niższy zysk dla PZU.

   Czy kupić akcje PZU nie podpowiem, przy tych poziomach raczej bym nie kupił, okolice 33zł to ciekawszy poziom.

 • #12472

  andrzej641104
  Participant

  PARKIET
  Alior ucierpi przez wyrok TSUE

  Alior poinformował, że w związku z wyrokiem TSUE z 11 września (więcej na ten temat w akapicie poniżej) zdecydował o stosowaniu zasad wynikających z powyższego orzeczenia począwszy od daty jego wydania. To pomniejszy wynik odsetkowy banku w III kwartale o 102 mln zł (w tym o 57 mln zł z tytułu rezerw na zwroty dotyczące spłat sprzed 11 września), a zysk netto o 83 mln zł. Szacowany wpływ na wynik odsetkowy w IV kwartale wyniesie około 79 mln zł, więc netto o około 64 mln zł.

  Zatem łącznie wynik w II półroczu zostanie obniżony o ok. 147 mln zł, czyli sporo, bo kwartalnie Alior – przy swoich normalnych odpisach kredytowych i bez dodatkowych kosztów regulacyjnych – osiągał po około 180 mln zł zysku netto. Średnia prognoz, zebrana przez naszą redakcję, wskazuje, że Alior w III kwartale miał 177 mln zł zysku netto (+2 proc. r/r i +390 proc. k/k). Analitycy różnie podeszli do wpływu wyroku TSUE na wyniki, przez co rozbieżności w prognozach zysku są spore (147-215 mln zł). Ci, którzy uwzględnili rezerwy, najczęściej szacowali ich wartość w III kwartale na 70-75 mln zł, więc netto o około 60 mln zł, co oznacza, że faktyczny negatywny wpływ na wynik okazał się nieco większy niż prognozowano (do tego dochodzi wpływ na niższy wynik odsetkowy w IV kwartale).

  TSUE wydał 11 września wyrok w sprawie zwrotu opłat pobranych przez banki w razie wcześniejszej spłaty kredytu. Trybunał zdecydował, że klienci spłacający przed czasem kredyt konsumencki powinni otrzymać proporcjonalny zwrot kosztów początkowych, np. opłat administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. Dotychczas banki były nieugięte i twardo stały na stanowisku, że jakikolwiek zwrot tych jednorazowych opłat początkowych jest nieuzasadniony.

  No to uśredniamy dalej w dół

 • #12485

  valkir01
  Participant

  @andrzej641104

  napisz jak widzisz sytuację techniczną na Rafako

  podobna fala wzrostowa jak tydzień temu jest na horyzoncie/
  co tam technika podpowiada ?

  masz dobry timing i trafne sa twoje wpisy
  pozdrawiam

 • #12493

  andrzej641104
  Participant

  Szczerze ostatnio 3-4 dni prawie nie zajmuję się aktywnie giełdą małe kłopoty zdrowotne , dziś nawet spadek największej 10 % spółki w portfelu ALIOR o -15 % nawet mało mnie rusza. Rafako to tylko jedna z ok 30 papierów jakie mam.
  Natomiast tak jak kiedyś pisałem często dobrym sygnałem K jest przecięcie poziomu zero przez linie MACD na wykresie M15. W połączeniu z sygnałem Stochastic potrafił dawać całkiem trafne sygnały.Może i masz racje , patrze na wykres rzeczywiście może się tu coś wyrysować, ja dziś nie mam siły i chęci ,a papier po wejściu wymaga już ciągłej uwagi.

 • #12494

  valkir01
  Participant

  Jasne uwaga to czas a jak ktoś jest aktywny to ma z nim deficyt jak ktoś choruje to samo ma. Niemniej lubię obserwować twoje wpisy pod kątem zagrywek na krótko lub dłużej jak argumenty mocne powodzonka

 • #12507

  Nieuk
  Participant

  A jeszcze o Aliorze i zorgazowanej grupie przestępczej (taka tezę napisalem w pismach i załącznikach o nich i o innych firmach pożyczkowych wyraziłem pisząc do Koordynatora Służb Specjalnych-tym razem nie zartuje). Umotywowalem to tak, że Skarb Państwa zostal oszukany na kilka mld straty). Za jakiś czas otrzymałem odpowiedz z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego od jakiegoś pułkownika (piękna teczka), że otrzymali dokumentacje z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i podjęli wszelakie dzialania w związku z załączona dokumentacją. To był szef z centrali ABW ds. przestępstw ekonomicznych. Ale ja nie jestem aż tak glupi na jakiego z pozoru wyglądam. Napisalem do: UOKiK, Rzecznika Finansowego, kilku regionalnych UKS (obecnie KAS), Ministerstwa Sprawiedliwości i odbyłem kilkanaście rozmów telefonicznych z naczelnikami ekonomicznego CBŚ. Robiąc taki „dinos” trzeba mieć pewna zasade: niwiadomo kto za kim stoi i z czym trzyma i podobne zasady jak na gieldzie, czyli dywersyfikacja:)

  • This reply was modified 5 months, 1 week ago by  Nieuk.
 • #12596

  Prezes
  Keymaster

  Pgnig podał szacunki za 3 kwartał i na moje oko (nie znam konsensusu PAP) wyglądają słabo na każdym poziomie. Przychody, Ebidta i zysk mocny spadek. Ciekawe jak jutro kurs się zachowa bo dzisiaj mocno rósł http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34498176,polskie-gornictwo-naftowe-i-gazownictwo-sa-54-2019-szacunek-wybranych-skonsolidowanych-danych-finansowych-za-iii-kwartal-i-9-miesiecy-2019-roku

  • #12597

   szymon918
   Participant

   Dla spółek skarbu panstwa pis planuje sworzyc ministerstwo skarbu państwa pod ktorym będa wszystkie spólki. W tej chwili spółki są pod poszczególnymi ministerstawami z ktorych kazdy minister wsadza swoich kroliczków. Taka zmiana zarządzania pewnie spowoduje rozszady na stanowiskach prezesow i zarzadach przez pewien czas, ale moze pozytywnie wplynac na wyniki.

 • #12598

  Nieuk
  Participant

  Szkoda gadać w tym temacie. Pomysł jest jeden. Odebrać Ministerstwo Rozwoju kompetencje. Wszystko musi zostać w zakonie Porozumienia Centrum-to cała filozofia.

  • This reply was modified 5 months, 1 week ago by  Nieuk.
 • #12676

  Prezes
  Keymaster

  Pewnie czytaliście że FED obniżył stopy % i wygląda na to że raczej przez dłuższy czas nie będzie już zmian w polityce monetarnej. Mnie ciekawi jak zachowają się waluty – wydaje mi się że jest szansa na dłuższą korektę ostatniego umocnienia dolara. Byłoby to dobre dla naszej GPW i wyników wielu spółek notowanych na niej.
  W ostatnich tygodniach/dniach złotówka ładnie się umocniła co powinno poprawić wyniki np. Ambry (kurs eur/pln jest obecnie niższy r/r)
  Wykresy walut też ładnie wyglądają

  Edit: 20 minut od wpisu i chyba wykrakałem bo kurs usdpln spadł o 2 grosze, liczę na jeszcze 20 groszy :-)

  • This reply was modified 5 months ago by  Prezes.
 • #12677

  Nieuk
  Participant

  Trump dba o hossę. Nas też to czeka, bo w Radzie siedzi większość gołębi.

 • #12679

  MarcinG
  Participant

  Ale historycznie giełdy częściej spadają w cyklu obniżek stóp, w Stanach to raczej trzeba liczyć na ostatnie tchnienie hossy?

  Ładna reklama Archicomu jutro na okładce Parkietu.

  • #12680

   Prezes
   Keymaster

   Właśnie czytam parkiet. Nie pisałem ale kupiłem odrobinę Archicomu, dzisiaj mi się trochę sprzedało po 15,15 i reszta czeka na tym poziomie. Myślę (mam nadzieję) że po wynikach będzie sprzedane :-)

 • #12681

  Nieuk
  Participant

  Tak, ale jest lawina wyborów u Amerykanów i u nas. Nikt sobie nie pozwoli na spadki. A Trampek już wie jak to zrobić:)

 • #12684

  Nieuk
  Participant

  Kurdesz, ale zarabiste komentarze na profilu fejsbukowym u Longterma. Pojechali ludzie po bandzie:) Spadlem z fotela ze śmiechu.

  • #12706

   robcio
   Participant

   Możesz szerzej zacytować o co chodziło? I do czego się odnosiły te komentarze?

   • #12707

    Nieuk
    Participant

    Wysmiali Go za szkolenia. Dużo bylo o jego 57 minutach na gielde w tyygodniu, Xtb i getbacku. Aż się dziwię, że tego nie skasował.

 • #12685

  Grzegorz
  Participant

  @nieuk
  Z tymi gołębiami w radzie polityki pieniężnej to jeszcze nam się może zemścić. Inflacja jest pod 3% a czeka sporo podwyżek od stycznia najprawdopodobniej, np prąd. Być może krótkoterminowo dla giełdy to jest ok, choć chyba nie dla naszej patrząc na WIG :) ale bańka na nieruchomościach wyjść może i wówczas kilka lat będziemy to odrabiać jak rąbnie.
  Generalnie jak jest za dużo gołębi to wiadomo co zostaje na parapecie … i jak zwykle tylko nie ma komu sprzątać.

 • #12686

  Nieuk
  Participant

  Ja dzisiaj wyszedłem z domu i myślałem, że ktoś mi śmierdzące skarpety podrzucił a tu bidny, zdechły gołąb…masakra…A gołębie lubie karmić na rynku. Chlebek wyczuwaja z kilometra.

 • #12697

  Slawek
  Participant

  Prezesie gdyby ten dolar miał do końca roku spaść o te 20gr to na Enterze byłoby 100mln zł dodatnich różnic kursowych i ten rok mógłby być bardzo mocny.
  jak dla mnie nie powinno być w ogóle tych różnic bo na pierwszy rzut oka mocno fałszują rzeczywistość.
  Myślę podobnie z tym dolarem i wydaje mi się że 1,15 będzie testowane a to byłaby dobra informacja dla wielu importerów.
  moi faworyci na najblizszy kwartał w związku z tańszym dolarem to LPP,CCC,RBW

  • #12705

   Prezes
   Keymaster

   Faktycznie różnice mocno mieszają w zysku netto a do tego jeszcze wprowadzony MSSR 16 gdzie czynsze wykazuje się jako leasing i też trzeba je przeszacowywać to robią się niezłe łamigłówki. Najlepiej aby przeszacowania były raz do roku przy raporcie rocznym wówczas mniejsze skoki kwartalne byłyby zysku netto.
   Na razie eurusd niech przebije 1,12 to wtedy dopiero będzie szansa przyspieszenia tempa osłabiania dolara i będzie można gdybać jak wynik Entera może się zmienić. Tym bardziej że po drodze będą wyniki za 3 kwartał oraz słabszy dolar oznacza dla nich gorsze operacyjne wyniki (a to dla nich najważniejsze).

 • #12698

  Nieuk
  Participant

  Ty Sławek,

  A ja się zastanawiałem nad jednym-dlaczego nasza waluta zwie się PLN? Od czego to się nazywa? Przecież mamy USD, GBP albo CHF. Powinna się nazywać PLZ.

  Dobra uwaga o Enter. Masz sporą wiedzę w temacie. Szacun
  A co z tym naszym nieszczesnym Krezusem? Jest jakaś szansa na odliczenie strat? A tam wtopilem z kilkanaście tysięcy. Masakra-zachciało mi się spekulacji…

 • #12699

  OBS
  Participant

  PLZ było przed denominacją.
  W PLN literka N to NEW po denominacji.

 • #12700

  Nieuk
  Participant

  Dziękuję Paweł. Dobrze jest posłuchać ludzi mądrzejszychyba od siebie. Ale w sumie to nie mam licencji doradcy inwestycyjnego;) Jestem tylko nieukiem.

 • #12701

  Nieuk
  Participant

  Nie chyba, ale miało być madrzejszych i to zdecydowanie. Chyba wyjebie ten telefon, bo ciągle jakieś literówki. Pieprzone „Jabłuszko”.

 • #12709

  Prezes
  Keymaster

  CCC i Alior dzisiaj w mocnych opałach. Odnośnie Aliora pojawiło się reko Trigona z ceną 28zł http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34522708,trigon-dm-obniza-rekomendacje-alior-banku-do-sprzedaj i warto przeczytać skrót. Wygląda na to że zwroty prowizji będą kosztowały bank więcej niż dotąd rynek oczekiwał i będzie to wymagało sporej zmiany produktowej aby w przyszłości bank na tym nie tracił (będą musieli z dużych prowizji za udzielenie kredytu przejść na duże odsetki). Ponadto prawdopodobnie Alior wypadnie na początku przyszłego z indeksu MSCI czyli pojawi się dodatkowa podaż.

 • #12710

  Nieuk
  Participant

  Mówiłem, że Alior czeka multum problemów. Jeszcze Kania i inne pseudo-spółki. To co pisałeś o Neckermannie. Napodpisywyali ciulatych umów tyle, że mega odpisy się szykują w następnych kwartałach.

 • #12711

  AJ
  Participant

  Cześć.
  NIEUK, co sądzisz o wejściu spekulacyjnie w WORKSERV?
  Poprzednim razem (oraz w kilku innych przypadkach)miałeś doskonały taiming.

 • #12712

  Nieuk
  Participant

  Nie mam zdania. Przestałem się spółką interesować po wywaleniu jej powyżej 2 zl. Z tego co się orientuje-to chyba ma być emisja. Bylbym ostrozny. Niezła dzida na wykresie. Dziwię się, że spółka ma takie problemy, bo jakby była dobrze zarządzana-to potencjalnie bardzo rentowny biznes. Zobacz np. na Ranstadt czy Addeco-są w czołówce najbogatszych firm w Europie.

  Pozdrawiam serdecznie.

  • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
 • #12733

  Nieuk
  Participant

  To co się dzieje z tym Aliorem to masakra. Takie spadki-aż mnie zadziwiaja. Jak się obroni 20 zł to będzie sukces. W tym piśmie do zarzadu banku dodałem jeszcze jedną kwestię: nie dziwię się, że wloskie banki przejmuje Polska. Napisałem, że te banki to pralnia pieniędzy włoskiej mafii (np. Carlo Tassara). Z resztą zalozyciel miał polskie korzenie:) Moim zdaniem tego się nie dowiemy, ale coś na rzeczy jest.

  • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
  • #12735

   Prezes
   Keymaster

   CCC i Alior mocno pociągnęły w dół cały indeks. Na Alior pojawił się Marshall Wace z krótką pozycją więc muszą jeszcze trochę zbić aby zarobili. Z tym Neckermanem to okazuje się że było sprostowanie rzecznika banku że współpraca była przy sprzedaży wycieczek ale nie udzielali im kredytów.

 • #12736

  Nieuk
  Participant

  Taa…ufasz jakimś pijarowcom jeszcze podsylanym przez rząd? Rynek wie lepiej niż my skromne inwetory i dzisiaj pokazał w obrotach, gdzie jest miejsce Aliora.

  Dzisiaj mieliśmy window dressing i warto spoglądać na sesję. To daje wyznacznik na miesiąc. Jeszcze dodatkowo mamy Halloween:) Idę zbierać cukierki:)

  • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
 • #12747

  Slawek
  Participant

  Kurs aliora przypomina bardzo jsw czyli jeszcze jest przestrzeń do spadków.
  dziś faktycznie ccc dało po garach -kupiłem i sprzedałem spekulacyjne -na prowizję wystarczyło.
  wczoraj pisałem że ccc moim faworytem na słabego dolara- zmieniam zdanie. tę spółke dopada pech
  jak nie dolar to pogoda. Kluczowy dla niej misiąc w roku jest nie po myśli a i listopad ma być ciepły co przełoży się na słabą sprzedaż kolekcji ziomowej, w grudniu pewnie zima przyjdzie ale to też miesiąc mocnych promocji i sprzedaży na niskiej marży. Myślę że CCC się odbuduje i w przyszłym roku będzie czarnym koniem bo zarówno pogoda jak i dolar mogą bardziej sprzyjać a poprawa wyników będzie dużo łatwiejsza ze względu na niską bazę. Jak na razie nie ma sensu łapać noża bo tu może byc i 60zł. Lepiej poczekać aż spółka uklepie dno i wejdzie przynajmniej w krótkoterminowy trend wzrostowy

  @nieuk -znajdź kolegę co ma rachunek maklerski i sprzedaj mu poza giełdą za przysłowiową złotówkę te akcje. cała operacja to 100 lub 50zł w zależności od banku.
  Ja się nie łudzę że coś się uda odzyskać.

 • #12748

  Nieuk
  Participant

  Sławek,

  Mam wpierdzielic kogoś znajomego w ten syf? Jestem trochę walniety, ale mam też sumienie. Zaraz będzie rocznica naszej wtopy:) A obiecywalem sobie, że nic zwiazanego z Karkosikiem nigdy nie kupię…Ale jakiś diabeł mnie skusil-czyli Ty hehe:) Żartuję. Do nikogo nie mam pretensji a jesteś jednym z moich ulubieńców bloga.
  CCC, lubię Milka. Myślę, że spółka odbuduje kurs, ale nie wiem kiedy…

  • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
 • #12750

  Prezes
  Keymaster

  Pisałem kiedyś że koszt sponsorowania grupy kolarskiej to 50-100 mln rocznie i to na pewno pogarsza wyniki http://www.dlahandlu.pl/nonfood/analitycy-wyniki-ccc-obciazone-kosztami-przejec,80070.html

 • #12751

  Nieuk
  Participant

  Nie zdawałem sobie sprawy, że CCC wywala aż tak ogromny cash w sponsoring grupy kolarskiej…Ja myślałem, że to znacznie mniej. Ale jak obserwowałem ich zaplecze na Tour de France, na Eurosporcie-to mogłem na to wpaść…Ale mega kasa, ale to jest pasja właściciela CCC. Za pewne rzeczy-zafiksowane hobby się płaci.

 • #12752

  Łukasz
  Participant

  https://independenttrader.pl/jakie-aktywa-zdominuja-kolejna-hosse.html

  Polecam mega artykuł merytorycznie i z opcja przemysl to sam a nie gotowe wróżby. Zachecam do odnoszenia sie merytorycznie nieważne kto to napisał, dla mnie cenna opinia i ja sie z nią zgadzam jak kogoś to interesuje. Pozdrawiam

  • #12786

   Arkadiusz
   Participant

   Czytujesz Howarda Marksa, więc powinieneś znać również filozofię Noaha Nicollasa Taleba, czy w kontekście dorobku tych autorów uważasz, że treści prezentowane przez tradera21 są wartościowe?

   Trader21 nie zarabia i nigdy nie zarabiał na rynku, a przynajmniej nie ma na to żadnego dowodu. Pod wpływem ostatnio artykułu „Jakie aktywa zdominują kolejną hossę” poszperałem trochę w jego archiwum i znalazłem to: https://independenttrader.pl/co-slychac-na-rynkach-akcji.html – od 5 lat powtarza, to samo i jest bardzo pewny siebie, ale ma nawet problem z oceną miejsca cyklu gospodarczego, w którym się znajdujemy. Coroczne szacunki wszystkich rodzajów aktywów i uzasadnianie wycen, pozostawiam bez komentarza, ale jest to dobre zobrazowanie jego megalomanii.

   Kiedyś blog intependtrader znajdował się na liście moich ulubionych, a pod jego wpływem zakupiłem monety bulionowe. Mam jednak wrażenie, że wraz ze wzrostem własnej wiedzy, coraz mniej wartości dostrzegam na tym blogu. Przerzuciłem się na konkrety, czyli Prezesa i Portal Analiz.

   Pozdrawiam

   • #12790

    Łukasz
    Participant

    Mówi od 5 lat to samo, bo od 5 lat USA jest przewartościowane, ale jest notorycznie reanimowane przez FED, QE, buybacki itp. Gdyby nie to, to rynek już by dawno się załamał.
    Nie oczekuję od niego podania daty i godziny krachu w USA tylko wskazanie trendu, analizy sytuacji.

    Nie napisałeś z czym dokładnie się nie zgadzasz z tego artykułu wtedy można by podywagować.

    PS: Jeśli nie kupiłeś jakiś bulionówek z nosorożcem :D tylko takie jak polecał czyli np. Krugerrand to raczej powinieneś być z tej rady zadowolony obecnie ;)

    • #12791

     Lukasz_S
     Participant

     Czytałem, a ostatnio częściej słucham, bo stał się bardziej medialny Tradera21 i powiem w ten sposób, że facet napewno ma bardzo duże pojęcie o makroekonomii oraz geopolityce, ma także dużą zdolność łaczenia faktów, czasami się zastanawiam, jak on to ogarnia, myślę, że ma parę osób w zespole i wspólnymi siłami wynajdują różne treści.
     Z tego co usłyszałem w jednym z wywiadów to za niedługo ukarzą się jego książki. Jestem ciekaw i szczerze mówiąc chętnie zakupię.

     No właście ciekawy sposób mówienia i wieszczenie kryzysu, załamania zwał jak zwał, może mu przyciągać słuchaczy/ czytelników – to w końcu bardziej ekscytujące niż wieszczenie nieustannej hossy. Chyba tak jesteśmy zbudowani psychicznie, że jak się czegoś boimy to zaczynamy się tematem bardziej interesować i być może na tym Trader buduje swoją popularność. Nie wiem tak mi się wydaje. Co nie zmienia mojego zdania że prezentowane treści są wartościowe i warto korzystać.

     Jeśli chodzi o promowane przez niego zakupy metali, o czy wspomina Łukasz, to na fizyku nie jest łątwo zarobić mając na uwadze wysokie spredy jakie są oferowane przez Mennice w momencie odkupu od ciebie metalu. Jeszcze trudniej widać to na srebrze, Taka taktyka może nieźle się sprawdzać w przypadku zakupu kruszcu w formie ETF lub innego instrumentu.

     Ale luzowanie polityki monetarnej, dodruki itd. nie jest zdarzeniem jednorazowym ono trwa z rózną intensywnością i wydając swoje opinie, w tym Trader, powinien wziąść to pod uwagę i nieco rewidować opinie i np. nie szortować CDR.

     • #12792

      Łukasz
      Participant

      Ja bym zlota w mennicy akurat nie sprzedawal tylko w ofercie prywatnej. Korzysci podatkowe tez sa wtedy. Druga sprawa, jakbym miał takie monety to w ogole w najblizszych latach bym ich nie sprzedawal. Rada była dobra, ale jak kto prowadzi pozycje i wychodzi z niej to inna sprawa, trudniejsza nawet. Tak jest z tymi radami tradera21 niby wszyscy czytamy to samo ale kazdy ocenia to po swojemu. Gdyby chcial byc popularny to siedzialby z Albertem w gamingu a nie kupowal gazprom po sankcjach. Ja sie czuje niezrecznie jako jego adwokat, bo mi to obojetne, ja po prostu wskazalem dobry artykul i mi sie dobrze uczy makro z tego co mowi.

     • #12793

      Lukasz_S
      Participant

      Chyba niewłaściwie odebrałeś mój wpis jako próbę polemiki z Tobą. NIe o to mi chodziło, raczej odniosłem się ogólnie do osoby T21, którego jak napisałem cenię i dobrze że istnieje w sieci taki gość. Jeśli wspomniałeś o LT, to on ma szczęście, że w pewnym momencie, mniej lub bardziej świadomie postawił na CDR i chyba w oparciu m.in. o nich budował swój portfel – kiedyś publiczny, potem, po dobrych wynikach już w wersji zamkniętej. Na tej to pozycji zbudował również swój wizerunek speca od gamingu, choć dla mnie na tym forum znajdzesz ich wiecej. Co do innych spółek z poza gamingu to raczej jego prognozy różnie wypadają. Tymniemniej dobrze że i on istnieje w sieci, bo jest równowagą dla T21.

     • #12807

      Łukasz
      Participant

      Polemika jest wskazana ? niczego w sumie nie odebralem, tylko przemycam wlasny punkt widzenia i do niczego nie jestem przyspawany pogladowo ? czerpac trzeba z kazdego jak madrze gada, a nawet jak gada srednio madrze to trzeba pokazac kto gada madrzej. Ja nie znalazłem bardziej spojnej i logicznej oceny sytuacji makro, ale chetnie poczytam jak ktos twierdzi, ze trader sie myli. Tylko to, pozdrawiam

     • #12809

      Nieuk
      Participant

      Polemika jest wskazana. Na tym polega też magia tego bloga. Ja gdybym był zafiksowany na swoje opinie-stanalbym przed lustrem i gadał sam do siebie. Wtedy odebralbym to tak, że ktoś inny ma identyczne zdanie jak ja;) Ważne, że mamy szacunek do siebie a w świecie wszechogarniajacego hejtu-to naprawdę wartość.
      Jest dużo mądrych osób (nie będę po nickach wymieniał bo mógłbym kogoś pominąć).

      Pozdro 600!

      • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
     • #12812

      Nieuk
      Participant

      Musimy kiedyś zrobić jakieś spotkanie, np. w Zakopcu przy jakimś dobrym alkoholu. Fajna dyskusja na pewno by była. Tylko ochraniacze na zęby też pewnie byłoby założyć dr Łukaszu, bo niektórzy z nas mają nieco „krwisty” język i nietuzinkową charyzmę:)

     • #12813

      Łukasz
      Participant

      Jasne, ja jestem za! Zal mi tylko, że niewiadomo co bedzie z forum, mam nadzieję, że Prezesowi sie wszystko pouklada i bedzie miec ochote jeszcze nas dzierzyc tu dluzej niz do deadlinu, ktory wskazal. Osobiście nie chcialbym zeby forum przestalo istniec, wrecz mam nadzieje na rozwijanie tego „projektu” tak aby w przyszlosci takie zjazdy na zywo byly nasza tradycja. Szkoda by bylo, zeby taka społecznosc tylko zostala przed monitorami.to jest duza wartosc wg mnie.

     • #12814

      Nieuk
      Participant

      Muszę przyznać, że bardzo przywiazalem się do naszej, blogowej społeczności. Pojawilaby się u mnie pustka jakby zabrakło tego forum.
      A Prezesowi nic nie zrobią. Przecież to tak dobry i uczciwy człowiek. Najwyżej jakieś zbiorowe pismo napiszemy w obronie.

     • #12824

      Lukasz_S
      Participant

      Coś jest w tym co piszecie, chyba sporo z nas zaczyna dzień i wielokrotnie zagląda na bloga. Super że jest takie miejsce gdzie można spotkać i podyskutować z osobami o różnym punkcie widzenia i róznych swoich doświadczeniach zachowując przy tym pewien standard dyskuscji.
      Co do spotkania to moznaby wysądować wśród czytelników konkretny czzas i miejsce, bo napewno chętnych jest dużo więcej niż tych którzy się wpisują

     • #12848

      Nieuk
      Participant

      Też to pamiętam. To, że odniósł sukces na Redach-ja uważam…może to być dość kontrowersyjne-znał się z Zarzadem…żaden to zarzut. Też jako średnio inteligentny magister ekonomii skusilbym się.
      To było a propos Longterma. Z resztą kończę z tym obgadywaniem innych, bo sam idealny nie jestem. Każdy ma coś na sumieniu. No chyba, że ktoś się ma za świętego-tylko pogratulować.

      • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
    • #12815

     Arkadiusz
     Participant

     Pozycja metali szlachetnych nie jest zamknięta, a wirtualnie jest nawet zyskowna (to nie jest istotne). Mimo to, uważam, że to była zła decyzja, bo była oparta na błędnych przesłankach i niewłaściwej ocenie rzeczywistości.

     Rok 2014:
     „Prawda jest jednak taka, że gdyby nie dodruk środków pieniężnych na globalną skalę z żadną hossą nie mielibyśmy do czynienia. Problemy strukturalne, które spowodowały kryzys z 2007 roku nie zniknęły lecz się spotęgowały. Moim zdaniem trzymanie akcji w obecnym czasie nie jest zbyt dobrym pomysłem.

     Co prawda, przy pomocy currency swaps banki centralne znalazły metodę na chwilowe odsunięcie krachu. Pytanie czy kupili tym samym kilka miesięcy czy może kolejny rok? Historia pokazuje, że wzrosty jednak nie trwają wiecznie, a kolejne fazy QE mają coraz słabsze przełożenie na rynki akcji.”

     Łączenie faktów na takim poziomie nie daje przewagi nad rynkiem.

     PS. dywagować – rozwlekle odchodzić od tematu (nie można dywagować na jakiś temat, a tym bardziej o jakimś konkretnym argumencie z artykułu)

     • This reply was modified 5 months ago by  Arkadiusz.
     • This reply was modified 5 months ago by  Arkadiusz.
     • This reply was modified 5 months ago by  Arkadiusz.
     • #12819

      Łukasz
      Participant

      PS pokazuje mi, że jesteś dość czepialską osobą i należącą do tych osób, które wymagają od innych precyzyjnych informacji kup/sprzedaj. Ja nie wymagam, a Ty masz prawo łączyć fakty po swojemu.
      Ps moje. I tak nie podales niczego z artykułu, z czym sie nie zgadzasz. Nie podales tez zdania odrebnego. Analiza roku 2014 i tego co ktos powiedzial tez nie daje przewagi nad rynkiem.

 • #12755

  Nieuk
  Participant

  Jestem pod wrażeniem ciekawego spojrzenia i merytoryki. Gratulacje. Nie znałem tego portalu.

  Moim zdaniem jest mega bańka na rynku nieruchomości. Jak to walnie-to czeka nas to co w 2008 roku. To była masakra. To co wydarzyło się także po upadku Lehman Brothers-tego nigdy nie zapomnę. To nioslo skutki i na rynkach rozwiniętych i na EM.

  Ps. Napiszesz mi jakiej specjalizacji jesteś lekarzem?:)

  Pozdrawiam serdecznie.

  • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
  • #12758

   Łukasz
   Participant

   Krótka pamięć masz Nieuku albo za dużo info masz na głowie, co bardziej obstawiam? bo już kiedyś sie mnie o korony pytałeś a nie norweskie bynajmniej tylko stomatologiczne? jestem tym lekarzem co jeszcze w europie moge miec uprawnienia lekarskie, bo juz poza nią bylbym zwykłym zębologiem?
   Ps. Znac autora musisz bo to trader21, co moze byc dla Ciebie zaskoczeniem. Ma duzo negatywnego pr, ale jak juz wspominalem nie raz na forum za tlumaczenie sytuacji makro bardzo go cenie. Do mnie to przemawia i daje do myslenia i rozwija wlasny punkt widzenia.

   • This reply was modified 5 months ago by  Łukasz.
   • #12761

    Łukasz
    Participant

    A co do nieruchomości, to na swiecie usa, kanada owszem, ale u nas jeszcze bańki nie ma. Jestem w tym blisko bo robie flipy. Poki popyt jest, kredyt co raz tanszy, to nie spadna. Zauważ, że kiedys ceny na bance byly nizsze niz obecnie, a sila nabywcza pieniadza i inflacja jest na korzysc obecnych czasow. Jeszcze kilka lat ceny juz nie skokowo ale stabilnie moga rosnac. Kapital zrazil sie gielda, tfi i niskimi depozytami. Plynie inwestycyjnie plus ludzi dla siebie tez stac. Jeszcze bedzie okej, ale sam juz sprzedaje ostatnie mieszkanie i pasuje. Nie chce gasić swiatla, ale nie przesadzam o spadku w najbliższym czasie, asekuracyjnie juz sie wycofuje.

    • #12763

     Nieuk
     Participant

     Moim zdaniem bańka jest. Widzę to na swoim przykładzie-przeszedłem się do biura nieruchomości i okazało się, że teraz jakbym sprzedał moją chalupe-dostalbym prawie 200 000 zł wiecej niż jeszcze z 2-3 lata temu. A rynek jest napędzany także wynajmem. W mojej miescinie to ceny tak wzrosły, ze masakra. Zasługa Ukraińców i innych imigrantów. Widzę to jak chodzę do Żabki:) Co druga osoba to przyjaciele zza naszej wschodniej granicy;)

     • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
     • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
     • #12767

      Łukasz
      Participant

      Ja bym to okreslil ze nieruchomości sa drogie. Czy banka, to nie, ale kazdy moze miec wlasny pogląd. Mama moja jest rzeczoznawca majątkowym i bieglym sadowym, wiec mam biezacy dostep do transakcji. W naszej opinii nie ma jeszcze przegrzania, ale jak pisalem zgadzam sie w tym, ze powoli trzeba sie wycofac.

    • #12764

     Łukasz
     Participant

     „Ceny wyzsze niz na bance” mialo byc, sorki

 • #12760

  Nieuk
  Participant

  Haha. Dzięki za przypomnienie. Ja mam dobrą pamięć, ale krótką:) Zebolog hehe:) Ale pozytywna z Ciebie osoba. A teraz mi się przypomniała ta nasza dyskusja:) Ale będę Ciebie potrzebował, bo wielu osobom się naraziłem;) Moje uzębienie jest potencjalnie skazane na odstrzał;)

 • #12789

  Grzegorz
  Participant

  Też myślę, że jesteśmy jeszcze ciut przed najwyższym punktem na górce w nieruchomościach. Kilka lat temu zainteresował mnie rynek apartamentów na wynajem dobowy. Stopy zwrotu były fajne i rynek rósł jak cholera. Dziś ceny nieruchomości są wyżej ale stawki za wynajem spadły bo apartamentów jest pełno i po sezonie ciężko je zapełnić a stawki są niższe niż były. (Mam na myśli Trójmiasto).
  Kredyt nadal jest tani, ludzi dobrze zarabiających coraz więcej, ziemia drożeje w miastach a ceny robocizny i materiałów budowlanych jakoś też nie chcą być niższe. To nie wróży aby ceny spadały w najbliższym czasie jeszcze. Do tego ceny rosną wolniej niż 2007 r. Popyt inwestycyjny już wstrzymał się. Od znajomych jednak co chwilę słyszę, że chcą kupić coś a jak oglądają coś fajnego to za chwilę znika. Ostatnio skokowo wzrosła kwota kredytów hipotecznych, być może faktycznie ta bańka nam się zbliża.
  Myślę o spieniężaniu nieruchomości powoli, jeden apartament sprzedałem już. Obawiam się, że jak walnie to za grosze będzie można kupić apartamenty. Wyższe stopy i mniejsze wpływy wypędzą sporo osób z tego rynku.

 • #12794

  Lukasz_S
  Participant

  A mi się wydaje, że ta bańka już jest blisko, piszę o nieruchomościach. Wygrani są ci którzy inwestowali 4*5 lat temu, stricte pod najem. Zyskali podwójnie 1/ wzrost wartości nieruchomości i 2/ otrzymywane czynsze, które w tym okresie równiez urosły, co prawnda nie w takim tempie jak cena nieruchomości. Porównałby to do zakupu prę lat temu Ambry, 1/ wzrost kursu 2/ regularne wpływy z rosnącej dywidendy.

  No właście, czytając raporty z rynku nieruchomości okazuje się, że już nie pojedyńcze miejsczania, ale czasem i piętra kupują inwestorzy rynku najmu. Widzę w tym swoistą manię. Ilość „doradców” i ofert szkoleniowych jak zarobić na mieszkaniach wciąż rośnie, liczba wydanych pozycji książkowych i ogólne przekonanie ludzi, nawet tych którzy nie funkcjonują w branży, więcej w nic nigdy nie zainwestowali, którzy twierdzą, że na nieruchomościach można świetnie zarobić, powoduje że uwazam, że jesteśmy blisko punktu w którym to wszysko się skoryguje.

  Rozmawiałem ostatnio z człowiekiem, który twierdził, że dzisiaj to nie oferent biej się o klienta ale kilenci biją się o mieszkanie. Faktem jest że sytuacja na rynku pracy i ogólnie warunki w PL sprzyjają zakupom, w tym mieszkań, ale to wszystko nie będzie trwać wiecznie i pewne schłodzenie gospodarki napewno nastąpi, ciekaw jestem jak wtedy będą wygladać ci inwestorzy, którzy są zakredytowani.
  Z drugiej strony słyszałme też że coraz wiecej ofert z rynku najmu, nazwijmy to średniego segmentu, nie znadjdueje już nabywców, czyli idziesz albo w kierunku niezłej jakości za czynsz niższy od rynkowego, albo robisz lokal w wysokim standardzie i oferujesz klientom nieco zasobniejszym ale to wymaga ciągłej inwestycji w nieruchomość, bo za dwa, trzy lata ten standard już się nie będzie bronił.

 • #12796

  Slawek
  Participant

  a ja myslę że do górki w nieruchomosciach jeszcze daleko, ceny nieruchomości w Polsce są jednymi z najniższych w EU (nie liczę Rumuni czy bułgarii). Polacy zarabiają z roku na rok coraz wiecej a w branzy budowlanej to już jakaś paranoja z zarobkami -sami fachowcy i chcą zarabiać 2 razy tyle co 3lata temu. Wielka płyta przwidziana na 50lat już nadaje sie albo do rozbiórki albo do gruntownego remontu -co też nie jest tanie. takich lokali/mieszkań jest w Polsce 4mln w których zyje 1/3 społeczeństwa. Z tym wieszczeniem krachu w nieruchomościach jest jak z krachem w USA- wielu o nim mówi a jednak go nie widać. mieszkania w Polsce są relatywnie sporo tańsze niż w 2010r.

  i jeszcze jedno dziś święto a zagranica znów na zielono, który to już raz z rzędu można żałować że tylko my świętujemy.

 • #12805

  Łukasz
  Participant

  Tak jak pisalem wyzej mam dostep do cen transakcyjnych i poznan kolejny kwartal wzrost, takze spokojnie, jeszcze pojda. Wynajem a ceny mieszkań to dwa rozne rynki, one czesto nie ida w parze. Wynajem jest juz tragiczny wlasnie ze względu ba stope zwrotu do ceny mieszkania. Natomiast ceny jeszcze stabilnie beda rosly. Nie wiem czy rok dwa, czy 5 lat ale poki co w transakcjach nie widac absolutnie przegrzania przynajmniej w poznaniu.

  • This reply was modified 5 months ago by  Łukasz.
 • #12820

  Slawek
  Participant

  z rynkiem nieruchomości niedługo może być jak z rynkiem samochodowym. stare będą warte tyle co działka albo i mniej bo będzie jeszcze trzeba wyburzyć. sam mam dom wybudowany w 2009r już jest po gruntownym remoncie kuchnia, łazienka przedpokój i salon. Brakuje mi i tak miejsca i myślałem nad dobudowaniem jeszcze 60-70m2 ale koszt takiej przeróbki wyliczyli mi na połowę wartości obecnego 180m2 z działką.
  po dołożeniu tych metrów za 2-3lata pewnie mógłbym wziąć z 20-30% wiecej niż w obecnym stanie.

  stwierdziłem że kupię działkę i wybuduję od podstaw taki jak mi pasuje a nie z każdej strony jakiś kompromis (podobno dopiero trzeci dom jest dla siebie :)) -ale nie o tym
  stwierdzam że wiek życia nieruchomości podobnie jak smartfona znacznie się skrócił i nie chodzi o jego fizyczne zużycie ale o walory użytkowe. Ludzi stać na coraz wiecej a modernizacja czasem pochłania tyle co nowe więc wybór jest prosty.

  Reasumując
  nowe Iphony schodzą jak ciepłe bułeczki po 5000zł a na te z przed 3lat nawet za 500zł ciężko znaleźć klienta. Z nieruchomościami może być podobnie. oczywiście trzeba przyjąć troszkę dłuższy horyzont czasowy – mniejszą skalę relatywnej przeceny

  teraz: 1m2 nowe: 10000zł
  za 3lata 1m2 nowe 11500zł

  teraz 1m2 stare 8000zł
  za 3lata 1m2 stare 8500zł

  wypłata teraz 10000zł
  wypłata za 3lata 13000zł

  generalnie uważam że w dłuższym horyzoncie czasowym nie warto inwestować w nieruchomości bo moda się tak szybko zmienia a koszt remontu może okazać się wyższy niż dochody z najmu -minus odsetki od lakaty 2% (bo tyle można dostać w banku nie robiąc nic)
  Zakupu nieruchomości pod najem na kredyt to już chyba czysta głupota.

  pewnie druga Japonia nam nie grozi ale po części ten trend i u nas zawita:
  https://www.money.pl/gospodarka/domy-bez-wartosci-w-japonii-ich-kupno-moze-oznaczac-straty-6413476345116801a.html

  • #12821

   Łukasz
   Participant

   Zgadzam się z opinią, ale dane podałeś tylko zbieżne z rynkiem Warszawskim i Gdańskim. Jako ciekawostkę i pewną anomalie podam, że w wielu innych miastach (mój Poznań, Szczecin, Wrocław i inne) cena rynku wtórnego jest już taka sama jak rynku pierwotnego.
   Poznań np. 7100 zł wtórny / 7200 zł pierwotny

 • #12822

  Lukasz2016
  Participant

  Zgadzam się, szczegolnie gdy chodzi o lokal wykonczony. Nowy wykonczony apartament kupie za prawie tyle samo co wykonczone w bloku w wielkiej plycie. Chodzi o wysokie koszty remontu i slaba dostepnosc firm

 • #12823

  Grzegorz
  Participant

  @Sławek
  Są lokalizacje, których ceny będą rosły w długim okresie tak jak na zachodzie. Nawet kryzys tego nie zmieni, że centrum miasta nadal nim będzie. Dziś są jeszcze lokalizacje gdzie pośrednicy mają kolejkę oczekujących na nieruchomość, która pojawi się w danej lokalizacji. Np BraBank w Gdańsku (Stara Stocznia 1), jak coś jest to tylko w cenie z kosmosu na razie.
  A moda może się zmieniać, raz na jakiś czas i tak trzeba wliczyć w koszty remont.
  Inna jest też na pewno specyfika zakupu domu a inna mieszkania w centrum lub na starym mieście.
  Podam dane z Trójmiasta:
  – wynajem mieszkania 5-6% nawet przy dzisiejszych cenach
  – wynajem dobowy 6-8% ale nieco większe zniszczenia (3 lata temu było nawet ponad 10%)
  Kredyt brałem inwestycyjny w PKO na 4% (firmowy).
  Ponieważ nadal wiele osób liczy na wzrost cen nieruchomości w czasie zakup na kredyt będzie się opłacał dopóki stopa zwrotu będzie powyżej oprocentowania kredytu.
  Osoba fizyczna dostanie kredyt na około 3,5 % więc wynajmując na 5% jest 1,5% pp do przodu. i ma poczucie, że ma coś trwałego.
  Nie traktuję rynku nieruchomości jak jakiś inny wyjątkowy ale wiele osób ma go za jedyny dostępny i zrozumiały.

  • #12825

   Lukasz_S
   Participant

   Właśnie istotna jest kwestia lokalizacji, myślę, że te w centrum dużych miast zawsze będzie popyt, zarówno jeśli chodzi o zakup jak i o najem. Z drugiej strony istotny jest element stanu takiej nieruchomości, w większości są to bowiem stare kamienice, które wymagają większych nakładów.
   Istotne jest też region o czym kolega powyżej wspomniał, napewno inczaj będzie z inwestowaniem w takich miastach jak Poznan a inczaj np w aglomeracjach takich ja Górny Śląsk czy Trójmiasto.

   Zastanawia mnie, w kontekście zachowania się cen nieruchomości, jak zapowiandana w perspektywie kilku lta podwyżka poziomu płacy minimalnej wpływnie na ceny nieruchomości. Jeśłi dzisiaj np za 5 tyś można kupić 1m, to przeliczając to na minimalne płacę, za dwumiesięczną można kupić 1m. czy wzrost płacy minimalnej przełozy się na wzrost cen nieruchomości. I czy przypadkiem nie będzie można w ten sposób chociaż w części zachować realnej wartości pieniądza, przy założeniu że cena nieruchomości będzie wzrastać w jakieś tam proporcji do poziomu minimalnego wynagrodzenia. Stąd też możnaby wysnuć wnioski, że ceny nieruchomości faktycznie jeszcze mogą pójść w górę.

   Ale jest i drugi scenariusz, związany z tym, ze rynek nie udźwignie podwyżek płac a co z tym związane może wzrosnąć bezrobocie i zaczną się problemy osób zakredytowanycych, i zaczną się pojawiać tzw okazje.

 • #12828

  Slawek
  Participant

  mi chodziło o nieruchomości ogółem i spojrzenie na nie. tak jak w bessie można zarabiać nawet na longach tak i na nieruchomościach w dobrych lokalizacjach również.
  mi chodziło bardziej o opłacalność inwestycji- i tak jak wspomniał kolega wyżej 3lata temu było lepiej niż teraz.
  taką inwestycję w nieruchomość powinno brać się pod katem dłuższego horyzontu czasowego.
  uważam że jeszcze 3-5lat bedzie to na równi lub lekko opłacalne. za pięć-dziesięć lat istnieje duże prawdopodobieństwo że wibor + marża banku +remonty będą niższe niż różnice wartości początkowej i obecnej + dochody z najmu.

 • #12829

  Grzegorz
  Participant

  No właśnie może inaczej wygląda taka sytuacja z perspektywy 3 lat a inaczej 10-ciu. Inaczej też kształtują się ceny domów, mieszkań czy biur.
  Przypuszczam, że będziemy podążali tą samą drogą co inne rozwinięte rynki. Tam rentowność najmu jest niższa niż u nas, wyższe są za to ceny – zwłaszcza nieruchomości o świetnej lokalizacji. Do tego niższe są stopy procentowe.
  Ciekawe też jak zostanie rozwiązana sprawa wpływu takich portali jak booking.com na ceny nieruchomości w centrach miast. W Berlinie słyszałem, że chcą zamrozić odgórnie czynsze. 60% Niemców wynajmuje mieszkania i nagle jak pojawił się dodatkowy popyt na dobowy wynajem to ceny nieruchomości i co za tym idzie komercyjnego wynajmu nagle skoczyły wypędzając mniej zamożnych na obrzeża aglomeracji. Podobne problemy na jeszcze większą skalę ma Barcelona i Wenecja.
  W Sopocie widać to od dawna. Mieszkańców jest coraz mniej bo czynsze i ceny nieruchomości poszybowały w kosmos. Standardem jest wynajmowanie studentom mieszkań na okres październik – maj a trudno w normalnej cenie znaleźć coś na cały rok.
  Jest też inny trend polegający na tym, że młodzi ludzie już nie uważają za prestiż kupowania domów na przedmieściach a wolą wynajmować dobrze wyposażone mieszkania w centrum aby mieć możliwość korzystania z rozrywki czy wyboru knajp. Takie trendy zmieniają rynek nieruchomości.
  Łódź i Śląsk się wyludniają a takie miasta jak Warszawa czy Gdańsk zwiększają ilość mieszkańców. Lotniska i nowe autostrady też powoduję, że łatwo możemy się przemieszczać. Zmiany na runku nieruchomości to ciekawy i złożony temat.

 • #12941

  MarcinG
  Participant

  No i niby mamy fajną sesje, ale zanim polski kapitał swig80 pociągnie to prędzej chyba znów jakiś odwrót na świecie będzie ;)

 • #12942

  Nieuk
  Participant

  Ja się tym nie przejmuję. Powiedziałbym nawet brzydko: mam to w dupie. Nie ma co patrzeć globalnie, sektorowo. Trzeba aktywa oceniać jak uczniów w szkole-indywidualnie.

  Moim zdaniem oczy zwrócone są na emerging markets. Dzisiaj są też świetne obroty. Oznacza to jedno-ewidentna akumulację.

  • #12944

   Prezes
   Keymaster

   Z tym indywidualnie to nie do końca się zgodzę i dam 2 przykłady. Pierwszy to gpwatak jak daje jakiś sygnał kupna to najpierw ocenia jak technicznie wygląda sektor w którym spółka jest (jak jest typowo spadkowy to odpuszcza spółki z ego sektora). Drugi przykład to sektor gier – jak rosną duże spółki (Cdr i 11 bit) to i pozostałe mniejsze rosną i odwrotnie: duzi spadają to i mali też.

   Oczywiście będą wyjątki od tej reguły ale to raczej tylko wyjątki.

 • #12945

  MarcinG
  Participant
 • #12946

  Nieuk
  Participant

  Prezezie,

  Co mnie tam obchodzi gpwatak(czytam i szanuję chłopaków, ale mam dystans). Trzeba mieć swoje zasady i mocno stapac po ziemi. Rynek to połączenie analizy fundamentalnej, technicznej, czynników psychologicznych. Jak np. opisać to co stało się na JSW? Pojechali instytucjonalni po bandzie. Jednym chwycił stop a innym uaktywnilo się zlecenie kupna.

  Podsumowując: trzeba mieć żelazne jaja i niesamowitą odporność.

  • #12949

   Prezes
   Keymaster

   Można też dodać że dużo pieniędzy lub nie po kolei w głowie :-)

   Trzeba przyznać że mocne dzisiaj są tez spółki portfelowe: Vrg, Amica czy Eurotel. Ładnie też Asbis który „prawie” kupiłem do prywatnego portfela.

   Gessner ze stooq mocno ostatnia nagania na Stalprodukt https://stooq.pl/mol/?id=7190 i trochę myślę o kupnie tej spółki. Cyna od sierpniowego dołka odbiła z 15% a w przeliczeniu na PLN jeszcze lepiej wygląda więc rośnie szansa na zatrzymanie spadku wyników. Niestety straszy branża energochłonna i na pewno gorsze r/r wyniki za 3 kwartał.

   • #12955

    Nieuk
    Participant

    Haha:) Rozśmieszyłeś mnie. Ja raczej jestem z sekcji: nie po kolei w głowie:) Ale to w niczym nie przeszkadza. Jak zamkną mnie w psychiatryku to przynajmniej poznam ludzi podobnie myslacych do mnie:)

    • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
    • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
 • #12948

  STAT1
  Participant

  Jastrzebskiej to za chwile moze nie byc w bluechipach (i bedzie powszechny placz… indywidualnych, czy instytucji) za zbyt maja kapitalizacje. Juz bylo tak, ze wyleciala i finansowi sprzedawali na potege, potem ceny wegla odbily, kurs poszybowal (przed wynikami o oczywiscie) i przescigali sie w zakupach. Nie widze zmian w cenach surowca, jest powolny spadek produkcji, fundamenty podstawowe mowia NIE, o zarzadzaniu nie wspominam, bo to oczywiscie, ze miernota max. LD.

 • #12950

  Nieuk
  Participant

  @LD,

  Popatrz na ich majątek. Nieruchomości etc. Ja trochę tą spółkę znam. Dzisiaj pewnie z 5% a w kolejnych dniach kolejne 10. To jest trochę jak Aramco w Europie Srd-wschodniej. Oczywista sprawa, ze c/wk nie ma żadnego znaczenia w potencjalnej aprecjacji kursu, ale ta spółka to miodem i mlekiem kraina płynąca. Ludzie ze związków weszli w „uklad” z zarzadem. No, ale to, że Tchorzewski wyjebal Ozona-bez komentarza. Jeszcze jest jeden problem, czyli spór z Prairie, ale władza-Twoja ulubona władza pisowska haha nie pozwoli sobie na arbitraż.

  • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
  • #12951

   Prezes
   Keymaster

   Pamiętaj tylko jedną rzecz – jeśli nawet w spółce dla pracowników/zarządu/kolesi jest dobrze to nie oznacza że tak samo będzie dla akcjonariuszy. Jeśli klika ma wysokie profity to znaczy że zysk spółki jest niższy i mniej trafi do akcjonariuszy.
   Moje długoterminowe negatywne podejście do spółki jest oczywiste choć jak to na giełdzie niczego nie można wykluczyć.

 • #12953

  Nieuk
  Participant

  Ale ja się zgadzam w zupełności Przemku. Dla mnie to hardcorowa spekulacja:)

  Zastanawiam się, czy nie kupić akcji Prairie. Tak dzialaja fundusze hedge fund (mega skurwysyny), ale maja jasno określoną strategię.

  Ale za jedno im dziękuję. Nauczylem sie jednego od nich-sami nie łapią spadających noży na roznych instrumentach: akcjach, walutach, surowcach-tylko wchodzą w instrumenty jak odbije przynajmniej 5%. To się sprawdza:)

  • #12960

   STAT1
   Participant

   W tej cenie surowca biznes jest nierentowny… jak na tym zarabiac bez stresu to ja wiem i dobrze pamietam luty 2015 (moze 16), bylem na nartach w Karkonoszach, gornicy wyszli na ulice, Zagorowski potem odszedl itd., mozna poczytac. Spolke znam, robilem z ojcem dla nich „cos tam prawnie” jak LSD bylo u wladzy… a Ozon byl z ojcem wtedy biurko w biuro, dlatego mam do niego taki szacunek (pisalem o tym tu na forum kilka razy), ale jak go ta miernota rzadzaca odsunela to przestaje wierzyc. Za chwile beda straty (tak to inwestorzy wyceniaja teraz), wypadna poza WIG20, fundusze indexowe beda wyrzynac dalej, produkcja bedzie spadac. Przepis na wiadomo co (=ten powyzszy luty). Teraz jest o tyle lepiej, ze kasa na inwestycje jest ogromna, ale rynek stali jest zniechecajacy (wygaszanie mocy) i fundamentalnie to sie nie sklada… za to kontrariansko b. dobrze (skrajne emocje), tym niemniej ja mowie na razie pass. LD.

 • #12966

  Nieuk
  Participant

  Ja Zagorowskiego miałem przyjemność poznać. Miernota jak chuj. Był na jakimś spotkaniu z innymi spółkami wydobywczymi. Napierdzielal caly czas o KGMie. Łapówkarz jak stad do niewiadomo gdzie. Niech Go CBA aresztuje. Nie jestem msciwy, ale to człowiek układu.

  Z resztą raz fajna akcję górnicy mu zrobili-zacementowali mu wejscie. A Ozona naprawdę szanuję. Gość ma klasę i kompetencje.
  Tyle co on wyprowadził potencjalnie majatku z JSW-to można książkę napisać.

  • #12969

   STAT1
   Participant

   Tzn. Ozon, czy Zagórowski (?), bo dwuznacznie można to rozumieć… ŁD.

   • This reply was modified 5 months ago by  STAT1.
 • #12971

  Nieuk
  Participant

  Ozon to dla mnie świetny gość. Zagorowski to menda. Trzymał się na stanowisku, bo znał się z Pawlakiem (a wtedy swoje macki roztaczal), jeszcze z Ministerstwa Przekształceń Wlasnosciowych sie znali-razem innym mafiozem, czyli J. Lewandowskim. Mafia jak chuj.

 • #12980

  Prezes
  Keymaster

  Pojawiło się niespodziewane info z Handlowego o 54 mln odpisie klienta z branży budowlanej – wątpię aby analitycy tego się spodziewali więc pewnie jutro kurs zaliczy spadek. Potwierdza też moją teorię że banki i budowlankę lepiej omijać na gpw.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34552861,bank-handlowy-w-warszawie-sa-37-2019-zdarzenie-majace-wplyw-na-wyniki-finansowe-banku-handlowego-w-warszawie-s-a-w-iii-kwartale-2019-r

 • #12996

  MarcinG
  Participant
 • #12998

  Nieuk
  Participant

  Ale dzisiaj zapierdzielaja Eurocash i Rainbow. Fajnie sie na to patrzy:)

  • #13023

   szopenchauer
   Participant

   RBW cieszy oko:)

   • #13026

    Nieuk
    Participant

    Mnie też to cieszy. Probably czeka nas zmierzenie się z historycznymi maxami. Ale to świetna spółka i mam nadzieję, że da sobie radę.

 • #13016

  robcio
  Participant

  Prawda to, że KNF cofnął koncesje Trigonowi? Coś mnie taki słuchy doszły…

 • #13020

  Nieuk
  Participant

  Prawda. Ale iule zmienili nazwe i przyglupy aie nje zorientowali.

  • This reply was modified 5 months ago by  Nieuk.
 • #13055

  MarcinG
  Participant

  Czyżby jednak większa podaż z OFE w przyszłym roku?

  https://stooq.pl/n/?f=1321812

 • #13065

  Prezes
  Keymaster

  Dzisiaj dwie interesujące mnie firmy podały szacunki za 3 kwartał i słabiutkie te szacunki.
  Stalprodukt sporo gorsze wyniki (od 4 kwartału jest szansa na lekko poprawę) oraz PKP Cargo też sporo gorsze r/r (41 mln do 65 mln rok temu). Dodatkowo PKP obniżyło prognozę Ebidty na 2019 tok do 925 mln czyli w zasadzie taka sama jak w 2018 – przypomnę że wielu analityków spodziewało się znacznej poprawy wyników w tym roku.

 • #13097

  yossarian
  Participant

  Czy ktoś z Was przygląda się Enerdze? Wygląda jakby kurs odbił się od minimów i w ciągu kilku dni wzrósł o ponad 10%. Waszym zdaniem jest szansa na trwalszy zwrot czy to tylko przystanek w drodze?

 • #13099

  Nieuk
  Participant

  Najlepsze aktywo z sektoru energii.

 • #13102

  Prezes
  Keymaster

  Bardzo ładne wyniki pokazało Asseco SEE, wzrost zysku z 18 mln do 25 mln – mogę tylko żałować że na początku roku gdy pisałem o spółce to nie kupiłem akcji kurs urósł już 40% i pewnie jeszcze trochę urośnie.

  • #13108

   valkir01
   Participant

   Prezesie jak oceniasz krótkoterminowe kurs kagiehu? trzecia cyfra przy kursie ma szansę się pojawić?

   • #13110

    Prezes
    Keymaster

    Nawet nie widziałem że 6% dzisiaj urósł. Z tego co widzę to miedź mocniej w górę poszła https://stooq.pl/q/?s=hgpln.f co pewnie ma związek z porannymi informacjami iż USA-Chiny blisko są dogadania. Wydaje się że 100zł powinno dotknąć ale czy na trwałe przekroczy ten poziom to nie wiem. Dzisiaj na SL po 93,30 wywaliło Błażeja z gpwatak (miał shorta).

    • #13111

     Nieuk
     Participant

     Ja pierdykam 135 mln obrotu. Stowka pęknie szybciej niż Wszyscy myślimy…

  • #13109

   Lukasz_S
   Participant

   Lepiej r/r i powyżej prognoz mBanku – 20,8. Zaróno mBank jak i Boś podwyższyły jakiś czas temu rekomendację dla tej spółki. I ten trend wzrostowy.

 • #13103

  Nieuk
  Participant

  Asseco to wogole ciekawa spółka. Dużo zyskała jak ją wyjebali z wig20.

 • #13104

  STAT1
  Participant

  Mam 2 rok i sie ciesze, jutro mam nadzieje zamykam 1 kolko olimpijskie. Monopolista, dekoniunkturalny biznes, przejrzyjcie jakie oprogramowanie do platnosci produkuja+exporter. LD.

 • #13114

  MarcinG
  Participant

  Examobile ma nową aplikacje, która chyba dobrze sobie radzi na początku (I miejsce w kategorii sport w appstore), ale szczerze mówiąc, to chyba jeszcze bardziej ich nie lubię niż po numerze z programem motywacyjnym. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że pomysł się nawet spodoba ludziom, jeśli coś się stanie to ewentualna zła prasa pewnie nie zaszkodzi spółce, bo w końcu ludzie ściągają apki które potrzebują i mają gdzieś wydawcę, ale i tak dla mnie lekki niesmak. Tu artykuł o co chodzi: https://www.instalki.pl/aktualnosci/software/38417-polacy-stworzyli-aplikacje-do-wyscigow-ulicznych-pytanie-brzmi-czy-powinni.html

  • #13115

   Prezes
   Keymaster

   Bezsensowna apka do ścigania po ulicach ale nie zdziwię się jak zyska pewną popularność – zastanawia mnie czy trasa są tylko w Polsce czy z całego świata. Widzę że dzisiaj kurs Exy eksplodował bo wzrósł o 32% na niezłych obrotach.

 • #13116

  Nieuk
  Participant

  Zapowiada się ciekawa sesja na Agorze:

  https://stooq.pl/n/?f=1322137

 • #13118

  Prezes
  Keymaster

  Faktycznie wyniki Agory przyzwoite ale trochę dla mnie ta spółka jest nieinwestowalna dopóki rządzi PiS.

  JSW i Alior opuszczą indeks MSCI z końcem listopada, w mojej ocenie negatywna informacja i trudno powiedzieć czy jest już w cenach. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Alior-i-JSW-opuszcza-indeks-MSCI-Poland-7769066.html

  Sporo wyników podały dzisiaj spółki i z tych co obserwuję: Peppes, Seko i Novita wszystkie 3 pokazały lepsze r/r. Największe zaskoczenie to Seko w przypadku którego spodziewałem się gorszych. Jeśli chodzi o Novitę to są dobre i można oczekiwać że najbliższe 4 kwartały będą lepsze r/r i c/z może nawet w okolcie 6-7 spaść. Minusem to niski r/r, jakby lekki konflikt głównych akcjonariuszy, słabe w treść raporty.

  • #13119

   Nieuk
   Participant

   Ta…A zobacz sobie na akcjonariat Agory. Prawie 20% ma PZU Ofe…Tak się przejmuje władze w mediach:) Takie rzeczy nie dzieją się przypadkowo bez wiedzy rządzących.

   Pozdrawiam serdecznie.

   Ps. Chociaż walka braci Kurskich ciekawa. Mogliby sobie dac po ryju i wtedy może by się to skończyło.

   • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Nieuk.
  • #13122

   STAT1
   Participant

   Przecież to jasne skąd ta podaż na JSW… wyrzynają instytucje i tyle. Do piachu. Brakuje jeszcze tego, aby Ci rządzący oszuści dobrali się do tej kasy jaka jest na CAPEX. Wtedy mogą sobie w tym Jastrzębiu wywiesić białą flagę. I znów podatnicy dołożą za to, że przez 30 lat nie potrafilśimy jako Państwo zmienić przepisów i przywilejów jakie zaczęły się jeszcze od Jaruzelskiego. Uprzywilejowana kasta górnicza na Górnym Śląsku. Żenada. ŁD.

 • #13123

  Nieuk
  Participant

  Haha:) Dobre. Na majątek JSW jest wielu chętnych. Jakbym dysponował miliardem euro-sam bym zrobił wezwanie. No, ale do miliarda jeszcze „trochę” mi brakuje:)

  • #13125

   STAT1
   Participant

   Wszystko się zgadza, tylko przy tym właścicielu każdy może pójść z torbami. Przywołam tylko przykład z Tauronu… D. Libera opierał się przejęciu nierentownych kopalń? Długo… aż się go pozbyli… celem-mają głosy z Oświęcimia gdzie urzędowało Szydło-bydło? Mają. Kopalnia Brzeszcze (czy inne włączone do TPN) jak-dobrze funkcjonuje? Wydobycie w Tauronie nie jest kulą u nogi ściągającą Spółkę na DNO? 1 yard strat w 2018? I po co majątek jak ZARZĄDZANIE jest na ocenę niedostateczną.

   Powiedzmy sobie krótko i zwięźle-nie umiemy (może poza KGHM, ale to wyjątek, firma jest międzynarodowa, byłem ostatnio na dniu inwestora i jestem mega oczarowany ATMOSFERĄ w jakiej ludzie tam pracują! Ktoś przypomina sobie strajki w zagłębiu miedziowym przez ostatnie 20 lat? Czy emisje na ratunek, lub sprzedaż interwencyjną surowca wydobytego 50% drożej? Proszę o przykłady, bo piszę w dużym uproszczeniu i z pamięci) RENTOWNIE wydobywać węgla! Koszty wydobycia to 80% niemal koszty adm./pracownicze. Dziękuję nie inwestuję. Nie zmieniło się to od 30 lat, a świat poszedł kilka kroków w przód. ŁD.

 • #13126

  Nieuk
  Participant

  Kghm to perła miodem i mlekiem płynąca. Olac nawet tą miedz. Przecież oni wydobywają srebro i platyne. Gwiazda naszej bananowki. Nawet restrukturyzyja swoje aktywa w Chile i Kanadzie.

  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Nieuk.
 • #13130

  STAT1
  Participant

  Wiem, byłem, widziałem (mówię o naszym zagłębiu)… b. mało osób się załapało na ten dzień inwestora z SII. Za rok tylko dla akcjonariuszy będzie, więc zapiszę się na zwiedzanie huty. Obym się załapał. Kopalnie zaliczone :-)

  Dużo porozmawiać się udało z ludźmi od finansów poza panelem głównym (przy kolacji), ale najcenniejsze jest to jak ludzie dołowi traktują tam pracę. Być, porozmawiać, posłuchać jak z górnika od maszyn człowiek przekształca się w 40+ lat pracy do działu poprawy/efektywności technologii wydobycia, jak oni tam myślą – to był szok :-O A o samym zaangażowaniu nawet nie wspominam! A ta miernota z Dolnego Ślaska jeździła tam na wycieczki, uczyli ich, pokazywali, a oni dalej metodami jak za Bismarcka kopią ten węgiel (piszę w uproszczeniu, bo tu chodzi też o geologię i warunki, metan, zagrożenie życia itd.), ale nie mogę zrozumieć dlaczego w JSW dalej nie chcą metodą kotwowania próbować, skoro australijczycy tak robią?! I my też możemy, ale jest opór. A to znacznie tańsza metoda! Górnicy z KGHM też się dziwią!. Zresztą ludzie dołowi mają u mnie zawsze szacunek, natomiast ta miernota od adm. NIE – i jak tu zarządzać??? Chore to jest, ale gdzie właściciel mierny to i pracownicy tacy sami, a za tym wyniki. ŁD.

 • #13136

  szejker
  Participant

  STATI to prawda że jest duży opór przed nowymi metodami wydobywczymi w JSW, ale pierwsza jaskółka już jest http://nettg.pl/news/160333/gornictwo-jsw-zaprezentowalo-kombajn-bolter-miner . W tych spółkach rzadzą górnicy i zarząd nawet nie piśnie bez zgody pracowników, a wciąż jest strach przed nowym. Oczywiście nie tak się powinno prowadzić biznes i całkowicie sie zgadzam z Twoim komentarzem. Mam nadzieję że rozbiorą ten kombajn na części i dadzą technologię Famurowi;) Przynajmniej będzie z tego jakiś pożytek. Bez automatyzacji górnictwo nie przetrwa , ale czy starczy woli politycznej.

 • #13151

  Prezes
  Keymaster

  AC Autogaz podało wyniki i wydaje się że jest lepiej niż można było oczekiwać (przynajmniej jeśli chodzi o zysk netto i oczekiwania analityków mbanku). Przychody wyniosły 55,15 mln czyli spadek o 5% ale za to zysk netto wyniósł 11,14 mln czyli wzrósł 17% – analitycy mbanku oczekiwali 8,7 mln zysku. Ebitda z tego co na szybko liczę wyniosła ok. 15,8 mln rok 17,3 mln a mbank oczekiwał 13,9 mln.
  Lepszy zysk to zasługa trochę księgowych operacji bo z tego co czytam to odwrócili odpis wartości niematerialnych i prawnych (0,665 mln), przeszacowano spółkę w Peru (0,398 mln) oraz o 0,8 mln były korzystniejsze koszty/przychody finansowe. Gdyby odjąć te pozycje to zysk netto byłby płaski r/r co można uznać za dobry wynik bo oczekiwania były słabe, spadła marża ze sprzedaży choć trochę jest to wynikiem wyższej amortyzacji (0,5 mln).
  Podsumowując: mam wrażenie że kurs ma szansę na odbicie (tak do 10%) bo nie jest źle choć na pewno może martwić spadek przychodów. Trzeba pamiętać że w 3 kwartale pln był korzystniejszy dla spółki niż obecnie a to może lekko negatywnie wpłynąć na wyniki. Warto czekać na wypowiedzi zarządu jak obecnie kręci się biznes.
  Dobrze raport spółki czyta się z tej strony https://www.ac.com.pl/pub/images/Relacje%20Inwestorskie/Raporty/Okresowe/2019/RAPORT_III_KWARTA_2019.pdf

  • #13152

   szopenchauer
   Participant

   Zwiększyłem 2 dni temu pozycję na ACG – już jakiś czas temu pisałem, że technicznie wygląda to na zatrzymanie spadków.

 • #13281

  Szymon
  Participant

  Kochani,

  Myślę poważnie o wejściu w Decore. OBS pisze o znakomitych wynikach.

  Trochę przeszkadzają mi mocno rosnące koszty (ogólny zarząd ponad 25% up), presja na płace, likwidacja OFE. Choć z drugiej strony jak pisze OBS – mocno w obliczu ogólnego światowego spowolnienia spadły ceny ich surowców.

  Technicznie kurs jakby chciał przyatakować opory na 20 zł – potem pewnie kolejny opór 22 zł (minimalna cena skupu akcji uchwalona w czerwcu). Minimalny potencjał aprecjacji – 15%.

 • #13282

  Nieuk
  Participant

  Ja perłę mam już 1,5 roku. Jedna z najlepszych spółek na giełdzie. Też myślę, że szykuje się „atak szczytowy”. Swietna firma.

 • #13283

  Szymon
  Participant

  A w kwestii AC zgadzasz się z Prezesem?

  Mi się wydaje, ze do końca roku będziemy mieć nowe szczyty :)

  Plus – podobnie podchodzę do Asbisu – test 3 zł będzie na dniach/tygodniach.

  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Szymon.
 • #13285

  Nieuk
  Participant

  Zgadzam się. Nie mam akcji, ale to też super spółka.
  Co do Asbisu-3 zl pęknie szybciej niz nam się wydaje:) A to bardzo ważny poziom techniczny.

  Miłego wieczoru:)

  • #13286

   Szymon
   Participant

   Odpowiedziałem Ci w zagraniach prywatnych żeby nie wrzucać do publicznego wątku swojego portfela :)

 • #13298

  Prezes
  Keymaster

  Benefit podał prognozę zysku Ebit na 2019 rok i nie wygląda to jakoś optymistycznie http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34594126,benefit-systems-sa-43-2019-prognoza-wynikow-finansowych-na-2019-r
  Na podstawie dokonanej analizy zysków grupy kapitałowej Spółki za pierwsze 3 kwartały 2019 roku oraz tendencji rynkowych, jak również aktualizacji oszczędności kosztowych, Spółka szacuje, że skonsolidowany zysk operacyjny (EBIT) w 2019 roku wyniesie między PLN 145 mln – PLN 155 mln, a po oczyszczeniu o wpływ standardu MSSF 16 (Leasing) w 2019 roku między PLN 130 mln – PLN 140 mln.

  Obecnie za ostatnie 12 miesięcy (nie wczytuję się ale zakładam że jest mieszany Ebit bo połowa z MSSF 16 a połowa bez MSS 16) Ebit wynosi 158,7 mln a to oznacza że w 3 i 4 kwartale wyniki będą gorsze r/r na poziomie Ebit.

 • #13350

  Slawek
  Participant

  mam takie małe deja vu z 1 listopada.
  czyżby jutro zagranica miała rosnąć bez gpw a my we wtorek z nawiazką zaplusujemy?

  nowe złoża w Iranie mogą korzystnie wpłynąć na osłabienie dolara i pociagnąc EM.

 • #13352

  Lukasz_S
  Participant

  Nadchodzący tydzień, chociaż krótszy z punktu widzenia liczby notowań, będzie przynosił każdego dnia wyniki kwartalne istotne z punktu widzenia spółek często omawianych na blogu.
  13
  – Unimot, co do którego oczekiwania na poprawę są wysokie, ale to już chyba jest w cenie i raczej spektakularnego wzrostu bym nie oczekiwał
  – Vistula – cikawe dwa szacunk, z jednej strony Prezesa z drugiej storny jednego z bm
  – Ambra –
  14
  – PZU = nie ma jej w portfelach ale czytając niektóre wpisy wiem że część z Was posiada
  – OEX – niedawno Prezes o nim wspomniał, ale konkretna poprawa może być widoczna chyba w wynikach za IV Q bo na ten okres przypada sprzedaż spółi zależnej
  15
  Rainbow.

  • #13353

   Prezes
   Keymaster

   W przypadku OEX bardziej liczę na skup akcji który powinien być ogłoszony zaraz po wynikach kwartalnych. Wyniki roczne będą z dużymi korektami i jednorazowymi księgowaniami choć finalnie powinni wykazać wysoki zyski.
   W najbliższym tygodniu będzie też kilka raportów innych ciekawych spółek: Benefit, Play, Neuca, Astarta, PGNIG, 11 BIT, Lena, Odlewnie, PCC Rokita, Eurotel, ifirma, Pozbud, Kruszwica.

 • #13354

  Nieuk
  Participant

  Bardzo ciekawy tydzień się szykuje. Wiele tych wymienionych spółek mnie bardzo interesuje. Neuca poda pewnie kolejne świetne wyniki. 400 zł pewnie pęknie.

 • #13380

  Nieuk
  Participant

  Bardzo ciekawie wygląda ta Agora:

  https://m.wirtualnemedia.pl/m/artykul/agora-kurs-gieldowy-dm-mbanku-rekomenduje-kupno-akcji-cena-docelowa-podniesiona-do-17-zl

  Niesamowity przyrost subskrypcji platnej w internecie. Technicznie walor też bardzo interesująco wygląda. Spory wolumen w piątek był jak na tą spółkę.

  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Nieuk.
  • #13382

   Prezes
   Keymaster

   Ależ kusisz :-) Analitycy piszą że wyniki były bardzo dobre ale mi trudno podchodzić pozytywnie gdy jadą na stratach (sporo zyski im popsuł wprowadzony MSSF 16). Oczywiście w przypadki Agory zyski zaniżane są amortyzacją która sporo wyższa jest od Capexu. Jak przejmą radio Eurozet to w długim terminie też wzrosną im wyniki bo na początku będą spore koszty finansowe.

   Tu ładnie są opisane dokonania w 3 kwartale https://www.biznesradar.pl/a/84697,grupa-agora-z-zyskiem-w-iii-kwartale-2019-r-ale-tylko-w-ujeciu-bez-mssf-16

   • #13414

    STAT1
    Participant

    A szanowny Prezes nie wie, że zanim się zacznie zarabiać to trzeba wyłożyć? ;-))) (stąd tak wysokie wcześniej poniesione koszty-amortyzacja-zaniżają teraz wynik).

    Nie mniej Nieuk i mnie skusił… do „ANALIZY” najpierw. Prawda jest taka, że to holding i każdy z segmentów trzeba by analizować i prognozować osobno (dla zawodowych excelowców) ;-) a zatem sama wycena jest mocno utrudniona. Ale kilka wniosków po przeczytaniu wyników po 3Q mam:

    1. Firmę ciągną kina, a w tym kw. będzie HIT kontynuacja Disney-a (dla małych dziewczynek) Frozen 2 + epilog Star Wars (dla nas!).

    https://naekranie.pl/artykuly/filmy-2019-premiery-kinowe-roku-kalendarz-lista-aktualizowana/11

    Należy założyć, że będzie frekwencja w kinach :-) Do tego gastronomia: rzuciłem okiem co tam sprzedają i co rozwijają, jutro specjalnie przejdę się do Heliosa na film i popatrzę na jakość (jedną z podstawowych jak wiesz Przemek rzeczy, oprócz finansów, na jaką ja zwracam uwagę przy analizie tj. jaki jest finalny PRODUKT). Ciekaw jestem, czy te koncepty gastronomiczne w jakie zainwestowali, które mają ciekawe menu są również zbliżone do jakości stron www jakie je opisują.

    2. DM Millenium pokrywa Spółkę i zwraca uwagę na 2 zagrożenia: jedno opisałeś (koszty w zw. z przejęciem Eurozet + ryzyko koncesji przy tej władzy-nawet dokładnie to napisali), ale jest jeszcze jedna rzecz, którą wyłuskałem, prawna: ACTA. Anale (słusznie) prognozują, że w portalach internetowych może wzrosnąć obowiązkowość kontroli treści, a zatem Agora będzie ponosić jeszcze większe koszty usług (trzeba będzie zatrudnić ludzi, lub zrobić outsourceing).

    Ogólnie sama analiza opisująca biznes Agory b. mi się spodobała, a temat niełatwy (bo nie wiesz jakie będą trendy w reklamie, a sektor mocno narażony na koniunkturę-piszą o tym), ale przy tej zasobności jaką ma ta Spółka jeśli chodzi o robienie badań rynku-można założyć, że wiedzą i mają dobrze przeanalizowane na co wydają, jak już zaczęli wydawać.

    3. Spadek eur będzie wspierał niższe koszty najmu w galeriach, sprzętów, licencji itp.+pozytywne jest to, że wynagrodzenia chyba już po podwyżkach?

    4. Moim zdaniem przy tak rozdrobnionym akcjonariacie ryzyko Kaczora (pewnie nienawiści do Michnika i GW) jest 0… bo same polskie instytucje w akcjonariacie i jeżeli nie będzie podaży z OFE to skąd? Przecież PiSduar nie znacjonalizuje internetu, a samo wydawanie GW papierowej dla Agory jest coraz mniej istotne (a zawsze można będzie cenę dalej podnosić, aby poprawiać rentowność-nawet moja rodzina psy wiesza, ale kupuje niemal dzień w dzień). +te subskrypcje rosną i rosną… Spółka jest na rynku wydawniczym już +2 dekady, oni umieją robić ten biznes. Puki w gospodarce jest jak jest można zakładać, że anale tabelkowi (no i Zarząd) się nie mylą i przychody będą rosnąc. Widać to po WPL.

    Powyższe (głównie pkt. 1 i 3) moim zdaniem przynajmniej powinno wpływać pozytywnie na wynik w 4Q. ŁD.

    • #13415

     Nieuk
     Participant

     @ŁD,

     Wybierz się na „Jokera”-gwarantuje, że nie będziesz żałował:) Chyba jeden z najlepszych filmów w historii.

     Co do Twojej ulubionej partii rządzącej. Nie mam zadanych obaw. Wystarczy spojrzeć na akcjonariat. Jak ktoś mi powie, że państwowe OFE przekracza wysokie progi w akcjonariacie bez zgody rządzących-to wysmieje Go w twarz.
     Biznes ciekawie i dosyć mądrze zdywersyfikowany.

     • #13417

      STAT1
      Participant

      Byłem 2x, Joaquin jest u mnie w top 5 aktorów (głównie za Walk the line). ŁD.

      Ps. Namówiliście mnie na serial Glina, ślepie powoli.

     • #13420

      Nieuk
      Participant

      A „Slepy tor”. Zagrał takiego psychopate, że szkoda gadać. Z resztą jaka tam obsada była: Mark Wahlberg i sliczna Charlize Theron. Trochę się martwie, czy nie skończy jak H.Ledger…Ten po roli w Batmanie popelnil samobójstwo. A On po roli Jokera w jednym z wywiadow po roli Jokera też ostatnio mówił, że zryla mu totalnie psychikę.

     • #13421

      STAT1
      Participant

      Yards-ów widziałem, oczywiście. Batman-y Nolana dla mnie perfect, Ledger w mojej opinii w tej postaci pobił legendę (i kibica na zabój LA Lakers, Kobe itd., wszyscy wiedzą o kogo chodzi), lecz nie zapomniałbym w tej trylogii również o doskonałym G. Oldmanie, a co do ślicznej Ch. Theron (z The Yards), to nie mniej piękna w The Dark Knight Rises była Marion Cotillard. Zresztą w tej trylogii wystąpili sami wybitni aktorzy: Bale, Nesson, Freeman i Michael Caine.

     • #13422

      Nieuk
      Participant

      Chyba Prezes wrzuci to off topic i niech tak zrobi. Wiem, że chodzi Ci o Nicholsona;) Strasznie mi szkoda-aż łezka mi się uronila, cbodzi mi o R.Williamsa. Ukochany mój aktor. Trochę tevo nie rozumiem. No, ale „biała dama”, presja robią niestety swoje. Dziwny ten świat.
      A jeśli on nie otrzyma Oscara za Jokera-to chyba napiszę list otwarty do prezydenta USA. Sam jest celebryta-to powinien zrozumiec.
      M.Caine powinien dostac Oscara za „Harry Brown”. O „Wakacjach Waltera” już nie wspomnę. To co odwalili z R.Duvallem to majstersztyk.

      A M.Freeman jest jak wino. Im starszy tym lepszy. „Magiczne lato”. Wspaniały, poetycki film.

     • #13423

      STAT1
      Participant

      Niech wrzuca… ale te premiery najbliższe, stawiam $ przeciw orzechom, że ludzie pochodzą tłumniej do kina (np. moje pokolenie, które wychowało się na Star Wars, a na Frozen 2 część też zabiorę swoje dziewczyny) i Helios (Agora) zyska.

      A co do ad rem J. Phoenix’a i Oskarów to pod Twoim listem się podpisuję, może go nawet osobiście zawieziemy do DC? ;-))) Człowiek po ludzku poogląda ligę kosza… ENT se polecimy ;-))) (oczywiście bzdura, bo to nie trans-atlantycka linia). Ogólnie to w tym roku nie było za dużo ciekawych premier kinowych. Nowy Tarantino – totalna klapa, choć piękna Margot Robbie i wybitni Di Caprio+Pitt próbowali/robili co mogli ratując grą ten dziadowy scenariusz. Wyjątkowo się zawiodłem, szmira. ŁD.

      • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  STAT1.
     • #13426

      Nieuk
      Participant

      Nie widzialem ostatniej produkcji Q.Tarantino. Ale tam gra mój ukochany aktor. czyli Leo. Ja nie znam jego slabych ról. A za Wilka z Wall Street (tak w temacie gieldy-nawet widzę pewne analogie do NewConnect), to powinien dostać Oscara i to jednogłośnie:) Haha-zamowmy sobie czarter i zawiezmy apel bezposrednio do Trumpka.

      Ja z filmów Quarantino zdecydowanie najbardziej cenie „Bękarty wojny” i jego debiut reżyserski, czyli „Wsciekle psy”.

     • #13427

      STAT1
      Participant

      Pewnie, że czarter, a co… ma się układ kontrolny w akcjonariacie to przywileje powinny być :-)) cholera w Bękartach grał boski przecież Ch. Waltz, „Jezu” jak ja bym chciał z takim akcentem mówić choć w jednym obcym języku, a ten wybitny gość szprecha w 3!!! ŁD.

     • #13428

      Nieuk
      Participant

      Miałem wspomnieć o Ch.Waltz. Wybitny aktor. To co tam odwalił-to aż mi ciary przechodzą. Nie wiem, czy nawet nie dostał za tą rolę Oscara…w sumie chyba nawet dostał. Z resztą po drodze chyba zdobył kolejnego za.”Django”. Mistrz. A Jego jezykiem mowiac-meister:) Ja jak byłem w kinie na tym filmie-to myslalem, że nas podobnie wypierdzieli w kinie, w powietrze jak tych nazistow.
      Może zostanie gubernatorem Kalifornii jak jego rodak terminator:) Na prezydenta USA nie ma szans, bo blokuje to konstytucja USA.

      No przelecimy się Enter-może coś uda sie zdziałać. Przecież polowa bloga ma akcje tej swietnej spółki:)

 • #13387

  Nieuk
  Participant

  Ja się prawdopodobnie skuszę. Zobaczymy jak jutro sytuacja będzie się przedstawiać. Spółka jest tania na aktywa, które posiada-nieruchomości etc. Nawet nie wiedziałem, że są wlascicielem Goldenline. Spółki warto kupować pod zmianę trendu technicznego i fundamentalnej poprawy core businessu i zawsze trzeba pamiętać o tym, że giełda dyskontuje przyszłość (ja uważam, że przeważnie to ok. 6 miesięcy).

  Jakby gpwatak coś tam o nich napisał-daj znać. Jeszcze taka ciekawostka-chcą sprzedać dwa zaklady drukarnicze. Prezes mówił, że ze sprzedażą nieruchomości nie będzie problemów. Gorzej z parkiem maszynowym wysoce specjalistycznym. Twiefdzi, że chętni znajdą z zagranicy. Ale to będzie skomplikowane, bo bardzo trudna będzie logistyka.

  Ps. No kusicielem jestem a raczej bardziej diabłem wcielonym:)

  Pozdrawiam serdecznie.

  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Nieuk.
 • #13389

  Marta
  Participant

  @nieuk nadal publikujesz zagrania w portfelu hybrid? Nie ukrywam, że często śledziłam Twoje zagrania ale od jakiegoś czasu wpisów brak ;)

 • #13391

  Nieuk
  Participant

  O wreszcie jakaś kobieta:) Ta, publikuje:

  https://www.biznesradar.pl/portfel/29136,hybrid-value-investments

  Mam też drugi portfel:

  https://www.biznesradar.pl/portfel/29064,nieuk

  Miło, że ktoś to śledzi:) Chyba napiszę o tantiemy do biznesradar haha:)

  Ja robię rzadko jakieś transakcje, bo tak mnie nauczył Mr. Rynek.

  Trochę mnie poschizowalo, żeby mieć tyle spółek w pierwszym portfelu, ale to pokazuje, że na naszej bananówce jest sporo ciekawych spółek inwestycyjnych/spekulacyjnych. Jutro tam probably trafi Agora.

  Przeważnie przesyłam pozdrowienia, ale że jesteś dziewczyną-wyjątkowo przesyłam całusy:)

  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Nieuk.
  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Nieuk.
 • #13394

  Marta
  Participant

  Ta kobieta trochę dostała lekcji od mr Rynek i ma -25% ;)ale tak to jest jak świeżynka wchodzi na giełdę, coś się uda, a potem.. to straci. Dlatego szukam swojego sposobu, czytam Wasze posty i inne fora/strony.

  Tym nie mniej Twój portfel, a przede wszystkim jego wynik jest imponujący i szczere gratulacje. Trochę się pocieszam, że nie jestem jedyną osobą, która dostała nauczkę aby móc wyciągać wnioski na przyszłość. Czasami zbyt emocjonalnie podchodzę do zagrań jak to kobieta ;)

  Dziękuje za całusy, odebrałam i przesyłam swoje ;)

  • #13398

   Prezes
   Keymaster

   Napisałem o mnie w wątku zamkniętym (już usunięty wpis) że zaczynałem w 2010 roku od walut – pierwsze 2 transakcje udane i z 50% zysku w kilka dni. Wówczas myślałem że jestem geniuszem, niestety w kilka miesięcy straciłem ze 100 k (większość to kredyt) więc trzeba było zejść na ziemię. Od tego czasu unikam dźwigni i walut, najpierw przerzuciłem się na fundusze, później dużo newconnect a teraz głównie GPW. Dostosowywałem się do zmieniających warunków na rynku finansowym.
   19 lat z przerwami na rynku nauczyło mnie jednego : NIE MA ŁATWYCH PIENIĘDZY

   • #13400

    Nieuk
    Participant

    Fajna, ciekawa dyskusja się wywiazala. To ja też się czymś pochwale. Straciłem z 200 tys. zl. na NewConnect. Wtedy miałem średnie pojęcie o meandrach rynku. Takie szkolenie w Krakowie chyba w 2007 rynku. Zachęcaly do tego dwie mendy: M.Zuber i A.Rucinski. Ten drugi to wyjatkowy chuj. No to pomyślałem: jak dwa „autorytety” zachęcają do inwestycji na NewConnect-pewnie coś z tego będzie…No było-jedna wielka wtopa. Już zamknęli notowania kilkudziesięciu spółek. Wiele CEO zostało aresztowanych a menda Patrowicz pierze pieniądze (mocno związany z IQP Partners) przez fundusze estonskie…Masakra.

 • #13395

  anti
  Participant

  Zbyt częste transakcje zazwyczaj szkodzą… podobnie jak kopiowanie czyichś ruchów, ale śledzić jak najbardziej można, tym bardziej jeśli wyniki są tak dobre (gratulacje Nieuk!).

  P.S. Ktoś ma jakieś przemyślenia dot. Trakcji? Emisja przeszła, wydaje się że spółka przetrwa najgorsze, stare kontrakty jeszcze będą ciążyć ale nowsze powinny być już na dobrej rentowności. Zazwyczaj nie wchodzę w spółki z problemami ale ta Trakcja mnie intryguje.

  Edit: @marta początkowymi stratami się aż tak bardzo nie przejmuj jeśli nie są to duże kwoty nominalnie, to wręcz obowiązkowy element nauki, ważne żeby wyciągnąć wnioski. Powiedziałbym wręcz, że bardziej niebezpieczna jest sytuacja jak ktoś zaczyna i mu się trafią duże zyski na początku i pewność siebie za bardzo urośnie.

  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  anti.
 • #13397

  Nieuk
  Participant

  Dziękuję za miłe słowa:) Mnie zaskoczyły te wyniki jak zima drogowców albo touroperatorów ciepłe lato w Polsce.
  Pisałem to chyba na forum zamkniętym, że na gieldzie trzeba w pierwszym okresie swojej partycypacji na gieldzie trzeba zapłacić frycowe. Niestety nie ma darmowych „lanczow”. 3mam kciuki. Trochę spokoju, cierpliwości i wyjdziesz na swoje. Każdy przez to przechodzi. Przeczytaj trochę lektur o psychologii giełdy i to tez może być potencjalnym antidotum na bolączki. Ja tam nie chcę dawać żadnych rad, bo jestem z leksza walniety. Pedagogika to nie najlepszy aspekt mojej działalności:)

 • #13399

  Marta
  Participant

  @anti @prezes W tamtym roku zarobiłam na 11b ok 100% małym pakietem .To była moja pierwsza transakcja. właśnie wtedy stwierdziłam, że to proste i kupiłam różne spółki wchodząc całym kapitałem. Do tej pory straciłam 25% całości (o wiele więcej niż zarobiłam na 11b). Człowiek się uczy na błędach. Teraz raczej staram się każda transakcję przemyśleć ale i często emocje biorą jeszcze górę.
  Tak jak napisał Prezes – trzeba zejść na ziemię i uczyć się :-)
  @nieuk z chęcią przeczytam tą książkę :-)

  • #13403

   Wojtek
   Participant

   @marta niemal jakbym czytał swoją historię. Moja pierwsza transakcja to też mały pakiet 11bit studios w tamtym roku – kupione po 240zł po korekcie przed premierą Frostpunka. Zysk ponad 100%, więc oczywiście stwierdziłem, że znam się na gamingu jak mało kto, bo jestem programistą, wiem jak się tworzy gry, a ludzie z 11-bit zaimponowali mi znajomością tematu na targach Hall of Games we Wrocławiu. Zacząłem kupować spółki gamingowe, niedługo później spekulować intra-day. Na moje nieszczęście udało się dość szybko (parę miesięcy) zrobić w ten sposób ok. 12% początkowego kapitału. Oczywiście po ostrej korekcie na gamingu było już -22% początkowego kapitału – wtedy nastąpiła sprzedaż wszystkiego, pytanie o sens gry na giełdzie itp. :)

   Od kiedy trafiłem na ten blog gram zupełnie inaczej (przede wszystkim nie mam kupuję gamingu, ale nie wykluczam w przyszłości), choć z racji mej niewielkiej wiedzy dalej dość po omacku. Nie mniej w portfelu jest teraz +21% początkowego kapitału. Przede wszystkim transakcje robię rzadko, jestem cierpliwy i (choć może zabrzmi to jak herezja) potrafię przetrzymać „planowaną” stratę. Przykładowo kupiłem spekulacyjnie KGHM po ok. 81zł, po czym zjechał on do 73zł. Ponieważ nigdzie mi się nie spieszy, cierpliwie czekałem i na chwilę obecną jestem „doczekany” (jest po 96zł). Prawdopodobnie będę sprzedawał w okolicach 103zł (o ile do tylu dojdzie).

   Wnioski takie same jak wszystkich: nie ma łatwych pieniędzy, trzeba być cierpliwym i pokornym. Dzięki temu jak bolesna jest giełda doceniłem moją codzienną robotę – trzeba się namęczyć, ale na koniec miesiąca jest pewna wypłata. Z drugiej strony nigdy nie przestanę zachwycać się faktem, że mogę zarabiać poprzez parę kliknięć w internecie, jeśli oczywiście są poprawne. :)

   • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Wojtek.
 • #13404

  Marta
  Participant

  Dzięki za Wasze posty, są bardzo wspierające :-)
  ja też mam jeszcze kilka takich spółek jak choćby Crj, który wiem, że może przynieść dobra stopę zwrotu, ale aktualnie jest na 20% minusie. I zawsze pojawia się pytanie – sprzedać i uciąć stratę czy zostawić bo a nóż odbije. I najlepsza czesc: ja sprzedaje, walor idzie do góry. Ja kupuje, walor idzie w dół. Ot takie życie leszcza giełdowego. Ale.. postanowiłam to zmienić i mam nadzieję, że mi się uda pomału acz stabilnie iść do góry. Nie potrzebuje już zysku rzędu 100% (ale nie pogardze :)). Wolę mniej a w miarę stabilnie.

 • #13406

  Nieuk
  Participant

  A chyba pisałem Ci jakiś czas temu, że KGHM to fajny deal (na forum zamkniętym) jak kupowales. Gratulacje. Jednak sądzę, że teraz oczy są zwrócone na JSW. Nie zmienia to faktu, że tam jest też potencjał i to spory. A pamiętamm jak miedziowka latała po 20 zł.

  • #13410

   Wojtek
   Participant

   Przyznam, że JSW też mnie kusi, ale powstrzymują mnie trzy rzeczy:
   a) nie do końca mam czas ogarnąć, co tam się dzieje i skąd te spadki
   b) wszyscy czekają na odbitkę, a ja polubiłem spółki, o których nikt nie mówi :)
   c) nie mam wolnej gotówki na kolejny zakup – musiałbym coś sprzedać, a jestem zadowolony z tego, co mam

   Nie mniej chętnie zapoznam się z Twoją opinią na temat możliwego scenariusza. C/Z i C/WK kuszą nieziemsko…

   • #13413

    Nieuk
    Participant

    Zagranica wzięła shorty na JSw-to po pierwsze. A to wyjątkowe mendy. Po drugie wywalaja JSW z MSCI.
    Natomiast technicznie to wygląda ciekawie. Ta spółka naprawdę jest bogata. Co do P/E i C/WK, to ciężko mi się odniesc. Nawet powiem konntrowersyjna tezę-przy obecnej wycenie nie ma to żadnego znaczenia.

 • #13407

  szopenchauer
  Participant

  Uśmiecham się czytając Wasz post @marta i @ Wojtek – moja pierwsza giełdowa transakcja to 11B w marcu 2018 – nie pamiętam na tą chwilę ale na pewno >40% zysku, potem kilka zagrań na CDR, PLW i F51 – wszystko wchodziło. A potem los się odwrócił – z perspektywy czasu jak pisze @nieuk to dobrze – to uczy pokory. @marta nie mogę się pochwalić wynikami jak koledzy, ale co do pozycji na stracie – jeżeli są to podmioty które przeanalizowałem, widzę realną szansę poprawy wyniku to 10 czy 20% straty nie robi na mnie wrażenia a i czasami dokupię jeszcze – oczywiście mogę się do danej pozycji mylić. W tym roku na FTE się przejechałem po 1q19 bardzo ładnym 2q to dramat, ale pozycja został czekam co zaprezentują w 3q i podejmę decyzję.

  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  szopenchauer.
  • #13411

   Nieuk
   Participant

   Szopenchauerku kochany,

   Jest kilka zasad, które sobie napisałem w swoim pamietniku:

   1. Żelazne jaja
   2. Żelazna psychika
   3. Twardo stapac po ziemi
   4. Dywersyfikacja
   5. Mimo wszystko mieć pokorę
   6. Mieć leb jak sklep, tzn. czytać sporo: od portali plotkarskich, przez portale lokalne a kończąc na wysublimowanych analizach giełdowych.
   7. Mieć dystans do wszystkiego.
   8. Chodzić np. na basen. Endorfiny to wazny aspekt a adrenalina codziennie nas czeka.

   Dodałbym jeszcze 9. punkt-mieć wyjebane na wszystko, ale że na blogu dzisiaj odezwała się kobieta-to tego już nie napiszę:)

 • #13408

  Wojtek
  Participant

  Cóż, ja wręcz nie lubię dni, w których mój portfel nagle sporo urośnie. Zdecydowanie bardziej wolę wiele dni, kiedy urośnie po trochę. Taki „organiczny” wzrost zawsze wydaje mi się bardziej trwały i stabilny, a te „skoki” z reguły kończą się szybką korektą. Ale to chyba moja wina, mam mocno skoncentrowany portfel (6 spółek, a jedna mocno dominująca). Wiem, że to wbrew zasadom dywersyfikacji, ale jakoś nie czuję mocnej potrzeby dywersyfikowania portfela, kiedy portfelowe spółki są w trendzie, mają dobre wskaźniki i płacą dywidendę. Ale może znów się sparzę i zmienię zdanie w przyszłości.

  Co do dylematu „sprzedać ze stratą czy trzymać” – zakładam, że wierzysz, że w dłuższym czasie stara zamieni się w zysk i masz ku temu przesłanki. W takiej sytuacji ja sprzedałbym tylko w sytuacji, w której uwolniony kapitał chcesz przeznaczyć na lepszą okazję, w którą mocno wierzysz, a brakuje Ci gotówki na koncie maklerskim. Jeśli natomiast Ci się nie spieszy, to bym trzymał.

 • #13416

  Jozek
  Participant

  Ostatnio trafiłem na ciekawa opinie Buffeta i Mungera odnośnie dywersyfikacji portfela akcyjnego.

 • #13425

  Karol Adx
  Participant

  Tylko w przypadku tych Panów to oni posiadają znaczną kontrole nad przedsiębiorstwem stąd mogą posiadać mała liczbę spółek – po prostu sprawują kontrole zarządzając oraz kontrole nad ryzykiem biznesu.
  Przy okazji warto wspomnieć ze Buffet i Mungera sami zmieniali swoje strategie inwestycyjne z czasem. Kiedyś np. trzymali się zdala od spółek finansowych/banków ale nie przeszkadzało im to objąć akcje uprzywilejowane jednego z banków USA dające 20% zwrotu rocznie (gwarantowaną).

  Wg mnie sensowna ilością jest do 10 papierów, w tym co najmniej 4-6 pro wzrostowych lub dywidendowych które można zakopać na lata. Pozostałe walory to gra pod konkretne wydarzenie.

 • #13431

  Nieuk
  Participant
 • #13443

  elendix
  Participant

  @marta:
  Ja kupuje, walor idzie w dół. Ot takie życie leszcza giełdowego.

  W tym aspekcie, pewnie wielu forumowiczów ma trochę inne zdanie, ale moim zdaniem sztuką jest kupować takie firmy, które kiedy ich akcje tanieją, to cieszysz się że możesz dokupić ich więcej (i taniej), nie smucisz, że cena akcji spadła :)

  Oczywiście, nie znajduje to zastosowania przy spekulacji (która np. ostatnio bardzo słabo mi wychodzi, przynajmniej jeśli chodzi o wyniki, więc ekspertem w temacie nie jestem), a jedynie przy bardzo dobrej znajomości biznesu który kupujesz (też w aspekcie kompetencji zarządu który nim kieruje), silnym przekonaniu o jego długoterminowej wartości, przy jednoczesnym chwilowym niedowartościowaniu wyrażonym ceną za akcję.

  Najgorsze (czy może najtrudniejsze?) jest niestety to, że często „fundamentalnie” (tak to sobie przynajmniej fajnie wytłumaczyć) kupujemy biznes (akcje) o którym nie mamy większego pojęcia i w efekcie stajemy się emocjonalnymi zakładnikami giełdowego kursu akcji. Za to szanuję też Prezesa – i sądzę, że jest to jedną z głównych przyczyn jego dobrych wyników – nie kupuje akcji firmy, biznesu której nie rozumie :)

 • #13445

  MarcinG
  Participant

  Teraz pora na MiŚ-e

  Podoba mi się taki scenariusz ;)

 • #13462

  Player1
  Participant

  Wyniki VRG, Ambra i Neuka powyżej konsensusu ?

 • #13463

  Nieuk
  Participant

  Raport Neuki jest wręcz genialny. Mówiłem-400 zł chyba dziś. Rentowność mocno wzrosła. A jakie przepływy operacyjne. Trafiła mi się perła:)

 • #13464

  szopenchauer
  Participant

  Co do VRG prezesie patrzyłeś może w raport? Jak go oceniasz. Mi przed praca nie udało się w niego spojrzeć. Wyniki wyraźnie lepsze od konsensusu ale z tego co pamiętam liczyłeś na ~10 mln jak podobnie 8-10 mln.

 • #13466

  Marta
  Participant

  Mógłbyś spojrzeć na wyniki eurocash? opublikowali dzisiaj raport w sumie zgodnie z oczekiwaniem anali ale martwi mnie zysk.

  • #13469

   Prezes
   Keymaster

   W tym Eurocash z tego co widzę to jest podobna sytuacja jak na VRG – mocny wzrost kursu eur/pln na koniec poprzedniego kwartału sprawił że zgodnie z nowym standardem MSSF 16 musieli przeszacować umowy najmu które są zawarte w euro.
   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34614951,ebitda-eurocashu-przed-mssf-16-w-iii-kw-wyniosla-129-mln-zl-zgodnie-z-konsensusem-opis
   Wg konsensusu PAP przed MSSF 16 Ebidta (na to anale raczej patrzą) wyniosła 129 mln i była wyższa od oczekiwań anali (125,8 mln) i wyników rok temu (105 mln). Zysk netto (przed MSSF 16) wyniósł 41,05 mln zł wobec 45,3 mln zł zysku oczekiwanego przez rynek i wobec 38,2 mln zł zysku rok wcześniej. Zgodnie z nowym standardem Eurocash miał 25,1 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

   Nie wgłębiam się w tą spółke zbytnio więc trudno mi określić czy jest dobrze czy źle, wyniki wydają się neutralne (Ebidta lepsza a zysk gorszy od oczekiwań) więc powodów do panicznej sprzedaży chyba nie ma – no chyba że ostatnie wzrosty kursu były pod lepsze wyniki i teraz będzie realizacja zysków.

 • #13490

  Nieuk
  Participant

  @?Marta
  Ja bym o Eurocash się zupełnie nie martwil. To jest gigant. Oni mają oprócz „Delikatesow Centrum”, ponad tysiąc sklepów osiedlowych. To jest efekt skali. Producenci będą się bili o takie punkty sprzedaży. Będą mieli coraz wyższa marżę.

 • #13537

  Prezes
  Keymaster

  Dzisiaj będzie kilkaset raportów finansowych więc jest co przeglądać.
  Jak na razie Erbud i Develia lepsze r/r pokazały wyniki.
  PGNiG 30 mln zyskow przy 552 mln tok temu.
  Handlowy (odpis na 53 mln zawalił) i PZU gorzej – z PZU to ciekawa sprawa bo gdyby miał przejmować poprzez Alior wystawiony na sprzedaż mbank to prawdopodobnie musiałby przeszacować obecną wycenę Aliora i wykazać ok. 1,2 mld straty na tym (gdzieś o tym czytałem).
  Examobille – zysk spadł bo podnieśli sobie mocno wynagrodzenia
  Patentus na poziomie zysku i przychodów wyśmienite wyniki tylko przepływy operacyjne cały czas ujemne – w tym roku -3,3 mln a zysku jest 12,2 mln – brakuje sporo, chyba kopalnie zaczynają nie płacić albo mają bardzo długie terminy płatności
  Odlewnie (nadal nieźle)- 5,2 mln zysku przy 4,769 mln, c/z 3,80 i widzę w miesiąc kurs 15% wzrósł
  Lena – 7% spadek przychodów, zysk netto płaski ale podciągnięty kosztami/przychodami finansowymi (umocnienie eur do pln pewnie wpłynęło na przeszacowania należności), sporo wyższa amortyzacja. Lekko negatywnie odbieram raport ze względu na spadek przychodów (to juz 3 kolejny kwartał).

 • #13538

  Nieuk
  Participant

  Zastanawiam się nad jednym Przemku,

  czy nie warto zagrać na Groclin…? Juz ta spółkę obserwuję od długiego czasu. Co o tym myślisz?

  • #13539

   Prezes
   Keymaster

   W lutym negatywnie o nim pisałem, kurs spadł blisko 50% więc moje negatywne podejście było słuszne. Nie czytałem tegorocznych raportów więc nie wiem co tam obecnie się dzieje. Za 2 tygodnie raport więc może poczekaj na niego to będzie więcej wiadomo.
   Nie pomogę z bardzo :-)

 • #13540

  Nieuk
  Participant

  Dziękuję bardzo. Ale jakaś żyłka spekulanta znowu mi się włącza. Fajny wywiad ostatnio czytałem z Drzymała. No nic-będę obserwować. Jeszcze raz dzięki.

 • #13541

  Prezes
  Keymaster

  Nie udało się w rozsądnej cenie kupić Patentusa, rośnie już 26% więc po ptakach :-)
  Słabo dzisiaj raporty spływają więc wieczorem będzie sporo czytania.
  Nie było Eurotela na który czekałem.
  Pospływało trochę raportów spółek gamingowych z newconect i w zasadzie żadna nie poprawiła wyników. Wyjątek to Sonka ale tam było to spodziewane.

 • #13542

  Nieuk
  Participant

  Mówiłem, ze1 S(l)onko to ciekawe aktywo. Liczę tutaj na kilkaset procent i nie żartuję. Spolka genialna. Zobaczmy na bitki-zaczynali od niczego…

 • #13543

  Grzegorz
  Participant

  O Patentusie pisałem jakiś czas temu, że wyniki pokażą świetne. Już z samej ilości kontraktów to wynikało. Spadek cen węgla i przez to gorsza sytuacja kopalń opóźni pewnie spływ kasy ale ona wpłynie, tym firmom nikt nie pozwoli upaść w Polsce. Niestety koniunktura w górnictwie nie napawa optymizmem więc nie ma co liczyć, że wyniki przez lata się utrzymają w Patentusie. I z tego powodu już mnie na nim nie ma ale ciągle obserwuję. Cena 1,6 zł al zysk 0,42 zł na akcję.

  Exa ma wyższe wynagrodzenia ale to nie kwestia podwyżek ale urealnienie wynagrodzenia prezesa. Cóż, dziwne to jak ktoś bierze kawałek pensji ale jeszcze dziwniejsze jak inni się dziwią, że chce całą :)

  Mnie ciekawi cały czas Wielton … przyglądam się i czekam na wyniki. Liczę, że choć trochę w górę drgnie marża.

 • #13544

  Nieuk
  Participant

  Na Wielton mam wielką chrapkę:) To naprawdę świetna firma. Żal mi trochę zmarlego zalozyciela, ale życie toczy się dalej.

 • #13546

  elendix
  Participant

  @nieuk: A nie czekasz na jakieś wybicie / odwrócenie trendu? Bo na razie wygląda cały czas na spadkowy… a z tego co kojarzę, rzadko inwestujesz czysto kontrariańsko? Choć trzeba przyznać, że Wielton zrobił się już bardzo tani… z drugiej strony zadłużenie ma spore, a aktywa trwałe są ledwo pokrywane przez capital employed (więc gdyby np. banki z jakiegoś powodu wypowiedziały umowy, lub nakazały spłatę długu długoterminowego w krótkim terminie – np. przez złamanie kowenantów – to pojawiłby się spory problem)…

 • #13547

  Nieuk
  Participant

  Przestań-kto Wieltonowi wypowiee umowę? Rozśmieszyłeś mnie. Czekam na odwrócenie trendu…Czuję, ze to blisko…Zagrania pod prąd-to właściwie moja specjalność:)

  A tymczasem Rainbow daje czadu:)

  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Nieuk.
  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Nieuk.
 • #13550

  elendix
  Participant

  Jakby trafił się słabszy kwartał, lub koniunktura chwilowo siadła, to ryzyko jest na pewno większe, niż przy spółkach z małą dźwignią – a fakt, że aktywa obrotowe ledwo co pokrywają zobowiązania krótkoterminowe (w czym jest też prawie 400m zapasów – które w teorii choć są oczywiście aktywami obrotowymi, czasami mogą dłużej rotować) na pewno sytuacji nie poprawia…

  Choć oczywiście, ma to swoje plusy, wszakże koszt długu (szczególnie przy obecnych stopach procentowych i cenie za akcję) może być niższy niż stopa dywidendy (DY)… Więc im większe finansowanie długiem, tym więcej zostanie dla akcjonariuszy :)

  Summa summarum – czyli wsiadałbyś do pociągu z napisem Wielton i stacją końcową +100% już teraz, nie czekając na jakiś sygnał z rynku ;-)?

 • #13551

  Nieuk
  Participant

  No ja się przyczepy nie pcham:) A tak serio mówiąc-wszystkie konwenanty są zachowane.

 • #13552

  elendix
  Participant

  @nieuk: Nie no, jasne że tak. To działa trochę inaczej – jak jest koniunktura, to wysoka dźwignia działa na mocną korzyść akcjonariuszy, bo koszt długu jest relatywnie niski (szczególnie w kontekście ostatnich stóp procentowych) co pozwala na większy zwrot z kapitału akcyjnego (mierzony ROE, DY, czy nawet EBIT / kapitalizacja). Była nawet kiedyś taka teoria (dosyć utopijna, ale pokazuje ten sposób myślenia) Panów Modiglianiego i Millera, która zakładała, że optymalny z punktu widzenia akcjonariuszy sposób finansowania spółki to 99,99% dług i 0,01% udziały / akcje ;)

  A teoria utopijna, bo praktyka pokazuje, że jak koniunktura się załamuje (czy światowa, czy nawet w ramach branży, np. spadek cen, wejście agresywnego konkurenta, wzrost cen surowców itd.), to firmy z bardzo wysoką dźwignią są pierwsze do odstrzału… i mamy potem takie ENRONy, Getbacki i inne…

  Ale ja nie znam aż tak dobrze specyfiki Wielton’u, jeśli uważasz że management jest kompetentny, ich działalność względnie odporna na ryzyka rynkowe i koniunkturalne, to kwestie o których wspomniałem wyżej, mogą być co najwyżej jakąś lampką ostrzegawczą, ale w żadnym wypadku nie powinny zniechęcać do dobrej inwestycji :)

 • #13554

  Grzegorz
  Participant

  Moim zdaniem o tym co będzie dalej na Wieltonie zadecyduje to czy uda im się wykorzystać skalę i poukładać tak biznes czy wykorzystają synergie w produkcji i zamówieniach. Muszą ściąć koszty przede wszystkim. Gdzieś przecież po zakupie kilku firm musiało się to bezsensownie dublować. Zamawiając razem materiały do produkcji musi być taniej. Wystarczy to sprawnie wprowadzić w życie i marża musi skoczyć wreszcie.
  Kolejny temat to koniunktura i tu nie wiadomo do końca co będzie. Na razie zwalniamy więc i popyt spada. Wielton jednak pięknie rośnie np we Francji gdzie jest nr 1 na rynku. Wielka Brytania podgania wynik bo przejęcie było niecały rok temu, więc porównanie r/r wychodzi ładnie na przychodach. Gorzej z zyskami a trzeba spłacać zadłużenie.
  To co dla mnie jest kluczowe to to, że Wielton jest firmą rodzinną i takie firmy najczęściej nie popełniają błędów takich jak Getback zadłużając się aby rosnąć za każdą cenę czy np. Elemental przejmując na prawo i lewo byle być pierwszym. W firmach rodzinnych, gdzie właściciele identyfikują się z biznesem bo nie mogą złożyć wypowiedzenia i wybrać się gdzie indziej robić bajzel perspektywa działania jest inna. My inwestujemy jakiś mały kawałek naszych oszczędności kupując akcje ich firmy a oni ryzykują czasami swoimi całymi majątkami albo nawet majątkami całej rodziny. Skoro doszli do momentu, że ich firmy są na giełdzie to znaczy, że potrafią nimi zarządzać i mało prawdopodobne aby nagle bezmyślnie podejmowali debilne decyzje. Tak to widzę. Ale jak to w życiu nie zawsze się to sprawdza :)
  Wielton jest na zakręcie, ma spore zadłużenie ale jak wyjdzie z tego i nie wypadnie za bandę to da świetnie zarobić przy poprawie koniunktury. I stawiam na ponad 200% wówczas a nie 100.

 • #13559

  MarcinG
  Participant

  https://stooq.pl/mol/?id=7451

  Niezbyt dobrze to wygląda i zobaczymy czy znów po fakcie będzie tak oczywiste, że trzeba było teraz sprzedać akcje ;)

 • #13566

  Prezes
  Keymaster

  Krótko popiszę które spółki pokazały lepsze wyniki, tak dla swojej wiadomości gdybym coś ciekawego wypatrzył to później dokładniej przeanalizuję

  Novavis (OZE) o 3 mln lepszy zysk r/r i teoretycznie super tylko przepływy operacyjne mocno ujemne, zainteresowani muszą się wczytać w raport dlaczego taka różnica
  11 Bit – płasko r/r
  xplus – dobry wynik ale w tej spółce z tego co pamiętam coś jest inaczej księgowane, kurs mocno wzrósł w tym roku i może być w cenie
  Jujubee – wyniki lipa a mieli przecież jakies debiuty chyba gierek
  Galvo – ostatnio pisałem czytelnikowi że wyniki powinny być lepsze i są o ok. 0,14 mln.
  01Cyberaton (OZE)- bardzo duży spadek przychodów i bardzo duża poprawa wyniku (z 0,78 mln straty do 0,002 mln straty)
  Mabion – nadal 0 w przychodach, duża strata i firma weszła w ujemne kapitały
  Boruta – mocna poprawa, widać że po latach zastoju obecny rok jest przełomowy
  THE FARM – słabe te przychody jak na debiuty ich ważnej gry, wynik uratowany 1 mln dotacji
  Astarta (ostatnio trochę o niej pisalismy) chyba wyniki słabe – strata 26 mln eur przy 22,7 mln straty rok temu, jednak wynik został poprawiony przeszacowaniami kredytów (tak mi się wydaje) i ta pozycja jest lepsze o 27 mln eur r/r, wszystkie koszty wzrosły i przeszacowali w dół swoje zbiory (o 22 mln eur). Chyba nie ma sensu na razie kupować jej akcje
  ZEPAK – 45 mln wzrostu zysku, wzrost też przychodów, trudna spółka do oceny dla mnie amatora ale z tego co widzę mocno im sie poprawia pozycja gotówkowa, z leasingiem mają 250 mln zadłużenia finansowe a gotówki 381 mln, w pół roku ze 200 mln poprawy
  Brand24 – pierwszy raz w historii wyszedł na symboliczny plus, mocny wzrost przychodów, przypomnę że są na „świeczniku” z facebookiem przez co jest zagrożenie dla ich biznesu, nie czytałem czy coś w tym temacie napisali

  PCC Rokita – zysk netto 37,56 mln przy 53,15 mln rok temu, przypomnę że doszedł podatek którego w zasadzie rok temu nie było, zysk brutto (na ten można obecnie zerkać) o 6,5 mln niższy w tym kwartale więc nie tak źle tym bardziej że amortyzacja była wyższa o 5 mln r/r, przychody wzrosły o 3% – patrząc na same liczby to wyniki nie są złe i bałem się że będą gorsze (zastrzegam że nie czytałem raportu).
  Jest też informacja o podatku i jest szansa że będzie pozytywnie (czytaj niższy podatek w kolejnych kwartałach) „stanowisko Jednostki Dominującej dotyczące momentu rozpoczęcia korzystania z zezwolenia. Zgodnie z informacją uzyskaną od doradcy podatkowego Spółki, wyrok WSA we Wrocławiu jest prawomocny, organ podatkowy nie zgłosił
  kasacji a akta sprawy zostały odesłane przez Sąd do organu podatkowego. Pomimo pozytywnego dla PCC Rokita wyroku, Spółka oczekuje na wydanie przez organ podatkowy nowej interpretacji. Zgodnie z przepisami, powinno to nastąpić w terminie 3 miesięcy od dnia doręczenia organowi podatkowemu akt postępowania. Organ podatkowy zasadniczo związany jest z oceną prawną WSA co oznacza, że organ interpretacyjny nie może formułować nowych ocen prawnych sprzecznych ze stanowiskiem sądu, lecz musi podporządkować się mu w pełnym zakresie. Niemniej jednak, z uwagi na fakt, iż dla ochrony wynikającej z interpretacji indywidualnej niezbędne jest jej otrzymanie, do czasu otrzymania zmienionej interpretacji Jednostka Dominująca postanowiła kalkulować podatek dochodowy od osób prawnych na zasadach ogólnych. Dodatkową przesłanką nakazującą Spółce daleko idącą ostrożność, są niejasne stanowiska organów podatkowych wydawanych zarówno w interpretacjach indywidulanych, jak i w niedawno wydanej interpretacji ogólnej, dotyczące kalkulacji dochodu zwolnionego.”
  edit odnośnie PCC Rokita – wgłębiając się bardziej w raport jednak nie jest tak kolorowo, uzyskali oni raczej jednorazowy przychód z tytułu zbycia białych certyfikatów na 11,661 mln, bez tego nie byłoby jednak tak optymistycznie

  Danks – zysk w zasadzie płasko i gdyby nie wyższy niż rok temu podatek to byłoby nawet lepiej. Trochę przychody wzrosły (w komentarzu zarządu nie zmienili formułki i napisali że spadły), ciekawostką jest to że zaczęli inwestować na giełdzie nadwyżki kasy (na razie chyba 100.000zł) w inPZU Akcje Polskie, BetaWig20tr (myślą o etf na mwigtr), Lyxor MSCI Turkey

  OEX – słabo wyniki na liczbach wyglądają (trudno się połapać o co chodzi bo przenieśli w rzis spółkę Archidoc która sprzedali) bo zrobili odpis na 4 mln (bez wypływu gotówki tylko księgowy ale zawsze to odpis) – porobili sporo porządków np. Należy podkreślić, że spółka na przestrzeni drugiego i trzeciego kwartału br. przeprowadziła redukcje w obszarze struktury terenowej, ponosząc przy tej okazji jednorazowe koszty restrukturyzacji w łącznej wysokości ponad 820 tys. PLN. Ponadto jej wynik obciążyły inne pozycje o charakterze wyjątkowym, jak rezerwy na należności, urlopy i koszty zamykanych projektów, łącznie w kwocie 1 033 tys. PLN, z czego 883 tys. PLN w samym trzecim kwartale br. – jak się wczytam to więcej napiszę
  edit – wyniki za 3 kwartał wyglądają słabo bo widać że OEX w związku ze sprzedażą Archidoc postanowił poczyścić bilans, ponadto spółka zależna OEX coś słabo przędzie i zrobili spore redukcje zatrudnienia. Czyszczenie „magazynu” ma pewnie związek z tym iż w 4 kwartale wykażą duży zysk ze sprzedaży i możliwe że chcą uniknąć płacenia dużego podatku, cytuję „Na dzień sporządzenia niniejszego raportu Grupa szacuje, że zysk przed opodatkowaniem z tytułu sprzedaży akcji ArchiDoc S.A. oraz jej spółki zależnej ArchiDoc MED Sp. z o.o., bez uwzględnienia ww. dopłat do ceny (earn-out) będzie mieścił się w przedziale od około 17 500 tys. PLN do około 19 500 tys. PLN

  Maxipizza – dobry wzrost zysku i bardzo ładne przepływy operacyjne, spółka więcej warta ale w ostatnim roku główni akcjonariusze zaczęli kombinować i zrobili sobie emisję akcji
  Onico – potężna 90 mln strata ale aż 194 mln dodatnich przepływów operacyjnych, kapitał własny to minus 77 mln, spółka raczej do piachu ale myślałem że więcej mogą mieć długu (jeszcze wszystkie należności nie pospływały i kredyty nie pospłacane więc trudno stwierdzić ile faktycznie brakuje w kasie).
  SFD – o milion lepsze wyniki i poparte przepływami operacyjnymi, dobrze wyglądają wyniki i c/z spada w okolice 5, akcjami nie handlowano od 2 tygodni więc spółka mocno ryzykowna
  Wittchen – na pierwszy rzut oka wyniki bardzo słabe bo zysk netto spadł o 65% przy 5% wzroście przychodów jednak były do pogorszenia przynajmniej 2 czynniki. 1 to duża coroczna sprzedaż do Lidla przeszła na 4 kwartał (rok temu była w 3 i 4 kwartale) a drugi powód to różnice kursowe, rok temu mieli dodatnie a teraz mocno ujemne (głównie przez MSSF 16, podobnie jak VRG), róznica chyba z 2,5 mln. Aby pocieszyć posiadaczy akcji tej społki to realne jest że za 4 kwartał będą dużo lepsze wyniki r/r (wliczy się sprzedaż do Lidla, jak kurs eur/pln utrzyma się to wykażą dodatnie różnice kursowe, ponadto US zwrócił im kasę bo przegrał w sądzie i spółką wykaże trochę zysku z tego tytułu).
  Mennica Skarbowa – handlują złotem kolekcjonerskim świetne wyniki bo wzrosły o 1,5 mln i c/z spadła poniżej 2, przepływy operacyjne tez dobre więc zyski poparte w gotówce.

  Więcej ciekawych spółek już nie ma a jest 0:05 godzina więc kończę wpis

  • This reply was modified 4 months, 2 weeks ago by  Prezes.
  • This reply was modified 4 months, 2 weeks ago by  Prezes.
  • #13569

   STAT1
   Participant

   Uczę się (i lookam) na kom. Nieuka+elendix+anti o game dev., wiem, że 11bit jest w gronie tzw. 4 „faworytów”, zresztą jak reszta chyba nie przez przypadek jest w 100 „największych” spółek wycenianych przez giełdę, ale te ost. wyniki w żaden sposób nie uzasadniają nadal tej wyceny :( 3,6m netto zysku w 3q przy kapitalizacji 800m to jakaś aberracja. Tak to widzę, ale jako konserwatysta. Ale faktem jest, że te spółki należy wyceniać chyba tylko przez premiery, najlepiej UDANE. Zresztą chyba najbardziej na dziś przekonuje mnie TSG (jako inwestycja w wartość=tzn. ludzi wew. tej firmy, głównie z sukcesem przez życie działających właścicieli). ŁD.

  • #13583

   szopenchauer
   Participant

   Co do podatku to jeżeli wygrają w kolejnej instancji otrzymają zwrot za to co teraz więcej płacą – tak na dniu inwestora mówił wiceprezes.

  • #13585

   Szymon
   Participant

   Mocno tego OEX jestem ciekawy :) Gram pod skup, ciekawe co z tego wyjdzie.

 • #13567

  Nieuk
  Participant

  Publikuj jak najwięcej. Z niecierpliwością czekam. Ode mnie wielkie dzięki.

  • #13570

   zgred
   Participant

   wszyscy czekamy… :)

   • #13571

    Prezes
    Keymaster

    Tu nie ma co czekać, raporty głównie newconnect a ten rynek ostatnio unikam.
    Jutro będą ciekawsze firmy z gpw i te dla są mnie ważniejsze.

 • #13577

  Łukasz
  Participant

  EDIT: Sorki w czasie jak pisałem już opublikowałeś wpis o PCR

  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Łukasz.
  • This reply was modified 4 months, 3 weeks ago by  Łukasz.
  • #13581

   Prezes
   Keymaster

   Dzisiaj się szczegółowo w raporty nie w czytuję (chyba że nowe nie napływają to tylko wtedy) i zerkam tylko na liczby. W przypadku PCC Rokity to interesuje mnie na razie czy są w stanie spłacać swoje zadłużenie (mam obligacje) bo na kupno akcji jest jeszcze za wcześnie (można kupować dopiero gdy poprawią się wyniki a na to nie zanosi się jeszcze przez kilka kwartałów).

   • #13586

    szopenchauer
    Participant

    to czy wyniki się poprawią w dużym stopniu zależy od ceny sody kaustycznej

    Największy udział w rezultatach Grupy miał segment
    Chloropochodne, który 9 miesięcy 2019 roku zamknął zyskiem
    EBITDA w kwocie 154,1 mln zł, niższym o ponad 19% wobec
    analogicznego okresu 2018 roku. Wolumenowo segment
    osiągnął ponad 4% wzrostu względem okresu
    porównawczego. Było to efektem zarówno wysokiego popytu
    na alkalia, jak i zapotrzebowania na chlor. Jednocześnie wpływ
    na uzyskane wyniki w omawianym okresie miał również 11%
    spadek średniej ceny ługu sodowego oraz 23% spadek średniej
    ceny sody kaustycznej w stosunku do 9 miesięcy roku
    ubiegłego.”

   • #13595

    Łukasz
    Participant

    W jaki sposob oceniasz czy trzymasz dalej obligacje? Jakie masz kryteria, że np. sprzedalbys je dzisiaj po tym raporcie?
    Co do samych wynikow to ja jestem zadowolony, przeczytałem caly raport i podoba mi sie podejscie rozwojowe spolki. Beda stawiac na nowe sektory przemyslu chemicznego, automatyzacje, wlasna produkcje pradu elektrycznego (juz sami sobie wytwarzaja kilkanascie procent), maja dywersyfikacje geograficzna. Mysle, ze spolka sie podniesie i po ruszeniu przemyslu na swiecie bedzie miała dobra przyszlosc.
    Rynek za nisko ja wycenil obawiajac sie straty, widac po konsensusie i dzisiaj moga byc nawet duze wzrosty.
    Jest tez opcja dywidendy, bo umowa kredytowa z ebi nakazuje max 100 proc zysku z ostatnich 12 msc okresu rozliczeniowego, wiec jesli 4 kwartal bedzie podobny to beda mogli wyplacic 4,50 – 5 zl na akcje czyli obecnie okolo 10 proc.

    • #13598

     Prezes
     Keymaster

     Bardziej patrzę na gotówkę (jakie przepływy, ile amortyzacji i ile Capexu), na zadłużenie czy nie przekracza kowenantów itp. Jako posiadacz obligacji wolałbym aby wcale dywidend nie wypłacali ale z tego co widzę zarząd jest rozsądny i raczej ma wszystko pod kontrolą. Co do inwestycji to zawsze jest ryzyko że nie dostaną kolejnego finansowania i pewne inwestycje będą musieli przyhamować. Na razie spółka sobie jakoś radzi.

 • #13584

  Grzegorz
  Participant

  Z NC widziałem fajny raport E-Muzyki.
  0,49 mln zł zysku netto to niby nie szaleństwo ale podoba mi się od dawna systematycznie poprawiany wynik. Co raport to ciut lepiej. Do tego jak na takiego maluszka to 2,8 mln zł w gotówce zwiększa powoli szansę na wypłacenie dywidendy (za 2018 nie było).
  Minus to zerowy prawie obrót, mały ff i wcale jeszcze nie niski wskaźnik C/Z. Główny właściciel czyli Empik też nie wiadomo czy nie zechce wogóle zdjęć tej spółeczki bo na cholera im to, tylko generuje koszty robienie raportów.
  Sama spółka jest fajna, biznes przyszłościowy bo coraz chętniej płacimy za dostęp do muzyki w sieci.

 • #13596

  Prezes
  Keymaster

  Spływają kolejne raporty i raczej żadna się nie wybija” Marvipol – poprawa zysku (działalność magazynowa sporo dodała do wyników) ale to było już znane kilka dni temu, Impel – płasko ale kolejny kwartał spadku zadłużenia, NORTH COAST – poprawa zysku ale spodziewałem się większej, iFirma – lekka poprawa zysku, Tesgas – płasko,

 • #13597

  cheron
  Participant

  Jakiś czas temu pytałem Was o Makolab. Wczorajsze wyniki jak dla mnie bomba – zysk +150% rdr (+100% kdk), przepływy operacyjne trochę mniejsze od zysku netto, przychody +30%. W ostatnim kwartale spłata pożyczki na 3,5 mln.
  Co myślicie o tych wynikach? Przy takich wskaźnikach przyrostu spółka zwraca na siebie uwagę, przychody z zeszłych lat: 2017 26 mln (+30% RdR), 2018 32 mln (+19%); do tego jeszcze słaba złotówka sprzyja wynikom, ponad 60% przychodów pochodzi z eksportu.

  EDIT OD PREZESA – PYTANIA O SPÓŁKI Z NEWCONNECT PRZENIOSŁEM DO WĄTKU O NEWCONNECT

  • This reply was modified 4 months, 2 weeks ago by  Prezes.
 • #13603

  Prezes
  Keymaster
 • #13606

  cymes
  Participant

  A jak oceniacie wyniki I R L ? Q3 gorsze Niż rok temu ale i tak po trzech kwartałach idą na rekordową dywidendę za 2019

  • #13612

   Prezes
   Keymaster

   Odrobinę o wynikach IRL napisałem tutaj https://www.analizyprezesa.pl/forums/topic/irl/#post-13565
   Inwestorzy kupują akcje jak widać (kurs jest na historycznych szczytach po odcięciu dywidend) dobrze przyjęli raport.
   Ja jednak na koniec sesji w portfelu dywidendowym (w prywatnym nie mam akcji) będę mocno skracał pozycję – powód spodziewam się iz co kwartał spółka będzie pokazywać coraz gorsze wyniki bo przecież od nowego roku nie będą mieli dopłat do cen energii. Ponadto extra zyski z ostatnich kwartałów są raczej niepowtarzalne bo normuje się już sytuacja na rynku energii.

 • #13607

  Nieuk
  Participant

  Ale Eurotel daje czadu. Aż żal że nie mam tych akcji…

 • #13616

  Nieuk
  Participant

  Jako lobbysta JSW-wklejam linka:)

  https://stooq.pl/mol/?id=7482

 • #13621

  Nieuk
  Participant

  Na mnie to żadnego wrażenia nie robi. Gorzej jak sprawa trafi do arbitrażu…Ale jednego dalej nie rozumiem-kto Australijczykom wydał zgodę na kupno złóż? Przecież to są olbrzymie złoża, strategiczne z punktu widzenia Polski.

 • #13630

  Prezes
  Keymaster

  Spływają kolejne wyniki, tak na szybko bez głębszej analizy

  Skarbiec – 3,411 mln zysku (analitycy mbanku oczekiwali 3,3 mln, rok temu było 3,77 mln), oczekiwany spadek zysków w tym roku obrotowym

  Kruszwica – 22,3 mln a rok temu 34,4 mln (analitycy mbanku oczekiwali 30,7 mln, generalnie przez trzy ostatnie kwartały dużo za mało szacowali a teraz przeszacowali), nie czytałem raportu ale osoby zainteresowane powinny raport przeczytać aby sprawdzić co się wydarzyło

  Rainbow – 44,1 mln przy 13 mln rok temu i 38,4 mln dwa lata temu (najlepiej do 2017 porównywać), mocny wynik i spodziewałem się przynajmniej z 5 mln niżej, zyski za ostatnie 12 miesięcy to 43 mln, za 2019 pewnie wyjdzie 45 mln co da c/z 10, jak na tą spółkę niska wycena więc w poniedziałek raczej wzrosty kursu

  Elzab – sporo lepiej bo o 2 mln wyższego zysku i 5% wzrost przychodów ale spodziewałem się więcej, oni produkują kasy i od 3 kwartału powinni co kwartał lepsze wyniki pokazywać w związku ze zmianami prawnymi, na razie 7 mln straty za ostatnie 12 miesięcy więc sporo ale baza dwóch najbliższych kwartałów mocno ujemna i łatwa do pobicia

  Inter Cars
  – dobry wynik choć zysk wzrósł tylko o 2 mln ale różnic kursowych było gorzej r/r o 8 mln, mocne przepływy operacyjne

  Wasko – o 1000% poprawa zysku ( o 3 mln), przychody wzrost o 45%, spółka robi się tania choć z problemami (chyba prezes miał zarzuty prokuratorskie) – trzeba przeczytać raport

  Comarch – wynik trudny na szybko w ocenie bo zysk wzrósł z 18 do 42 mln, jednak wynik zwiększyło zaksięgowanie ugody z ZUS na 24,2, bez tego zysk netto byłby płaski. Ale o 25 mln gorsze r/r były przychody/koszty finansowe pewnie przez przeszacowania więc raczej wyniki są pozytywne. Wycena jakby nie patrzył bardzo wysoka choć perspektywy dobre.

  Pozbud – mocne wyniki bo 72% przychodów i 2,5 mln większy zysk, c/z 5, zysk niższy od oczekiwań mbanku

  Plast-Box – duży wzrost zysku bo 4 mln ale z tego co widzę 2,7 mln „poprawy” to różnice kursowe

  PBKM – zaczynam nie rozumieć tej firmy ale trafnie w tegorocznej analizie zdiagnozowałem że wyniki mogą się pogarszać, zysk netto 5,35 mln przy 14,8 mln rok temu i przy 20% wzroście przychodów

  Polenergia (Kulczyków)- 31,5 mln przy 20 mln rok temu przy 50% wzroście przychodów,

  Newag – wzrost zysku o 19 mln, przychody +7%, c/z spada do 8, nie tak drogo, wczytać się w raport

  MLP Group – wzrost zysku o 43 mln, zasługa przeszacowania nieruchomości 71 mln różnicy z tego tytułu r/r, przeszacowanie pewnie zadłużenia walutowego w dół o ok. 16 mln – czyli 55 mln pozytywnych przeszacowań bez których zysk byłby gorszy r/r (nie czytałem ale możliwe tez jest że przeszacowanie wynika nie tylko ze wzrostu kursu eur/pln ale i ukończenia jakichś etapów inwestycji). Można poczytać raport

 • #13632

  Nieuk
  Participant

  Piękna jest ta tęcza:)

  A jakie przepływy operacyjne…fiu, fiu, fiu:)

  • This reply was modified 4 months, 2 weeks ago by  Nieuk.
 • #13683

  Marta
  Participant

  Prezes jestem na telefonie, być może na kompie jest funkcja wyszukiwania.. nie chcę zaśmiecać wątku :-)
  Powiedz mi, przyglądałeś się firmie unimot? kurs sporo urosl od dołka w tym roku, ale patrząc na raport to całkiem nieźle firma działa. Masz jakieś przemyślenia na ich temat?

  • #13685

   Nieuk
   Participant

   Martuś,

   Masz wątek Unimotu:

   Unimot

 • #13687

  Marta
  Participant

  Nieuk bardzo Ci dziękuję.
  Całusy na dobranoc ;-)

 • #13688

  Nieuk
  Participant

  My pleasure:*

 • #13724

  Nieuk
  Participant

  Bardzo fajnie dzisiaj prezentuje się JSW. Wygląda to na potencjalną akumulację…

 • #13725

  Player1
  Participant

  Prezesie, zerknąłbyś na spółkę Lubawa. W czwartek wyniki, a po podanych dobrych szacunkach kurs się osuwa. Jest jest jeszcze pozytywny wywiad z prezesem Lubawy z końca września.
  http://biznes.pap.pl/pl/news/simple/info/34188245

  • #13728

   Prezes
   Keymaster

   Zainteresowałeś mnie Lubawa – czytałem szacunki i z góry przyjąłem że w 3 kwartale była jednorazowy przychód 5,2 mln ze sprzedaży Isabella a to było w 2 kwartale. Wygląda na to że w 3 kwartale zarobili 0,3 mln (czyli poprawa r/r o 3,5 mln), c/z może spaść w okolice 4,50 (nie uwzględniając 5,2 mln z Isabelii to c/z 5,90 czyli nadal niska wycena). Przychody w 3 kw wyniosły 40 mln przy 41,6 mln rok temu ale jeśli zarząd przewiduje lepsze przychody w 2 półrocze niż w 1 półroczu to oznaczałoby rekordowy 4 kwartał z przychodami ok. 100 mln (rok temu 67 mln przychodów) i pewnie bardzo wysokim zyskiem.

   Na prywatnym forum coś dodałem -:)

 • #13732

  Prezes
  Keymaster

  W przyszłym roku składki banków do BFG mogą wzrosnąć o kilkanaście % r/r i jest to kolejny argument aby banki jako inwestycje omijać z daleka
  https://stooq.pl/n/?f=1323522

 • #13734

  Nieuk
  Participant

  No to dobrze przewidywalem przy ostatnich problemach Aliora, że takie mogą być implikacje. Ale nie wiedziałem, że aż o takie stawki zostaną zwiekszone te skladki. Jeszcze problemy grupy banków Czarneckiego…

  • #13735

   Szymon
   Participant

   Nie wiązałabym wzrostu składek BFG z Aliorem. Alior to państwowy bank, żadne BFG nie wchodziłoby to w grę. Gdyby były jakieś problemy to zakładam ze zostaliby dofinansowani przez PZU.

   Natomiast jest to MOCNO niepokojący sygnał względem banków grupy Czarneckiego, dziesiątki mld złotych, również pewnie sporo nowych środków skuszonych względnie wysokimi % na lokatach. Być może rynek spodziewa się dużych problemów.

   W każdym razie niepokojący sygnał.

 • #13736

  Nieuk
  Participant

  No z tym Aliorem to faktycznie przesadzilem:)

 • #13776

  guliwer
  Participant

  wszedłem niefortunnie w Orlen po ok. 102.
  Co byście sugerowali i jak widzicie kurs w krótkiej i dłuższej perspektywie.

  • #13777

   Łukasz
   Participant

   Jesli nie wiesz co robisz z pozycja przed kupnem a technicznie wlasnie zalamal wsparcie to sprzedajesz.
   Szukanie teraz na siłę u innych argumentow za pozostawieniem i robieniem z tego jakiejs pozycji fundamentalnej, dywidendowej etc byleby zostawic zwykle nie konczy sie dobrze.

   • This reply was modified 4 months, 2 weeks ago by  Łukasz.
  • #13782

   Prezes
   Keymaster

   W temacie Orlenu nie jestem zbytnio zorientowany, jeśli chłopaki z gpwatak coś pisali o nim to dam Ci znać, jak nic nie ma to nie pomogę.

 • #13802

  anti
  Participant

  Prezesie, patrzyłeś może na ZPUE? Jakiś czas temu na portalu analiz dali krótki wpis o spółce, wtedy zwróciłem uwagę. Mocno poszły do góry marże w tym roku, druga połowa roku historycznie ma większe znaczenie dla wyników a baza nie jest wymagająca. Najbliższe wyniki 29.11. Masz może jakieś przemyślenia na temat tej spółki?

  • #13808

   Prezes
   Keymaster

   Przejrzałem tegoroczne raporty i nie wyrobiłem sobie zdania. Faktycznie przynajmniej 3 kwartał powinien być lepszy r/r pewnie z 5-7 milionów (baza niska a i kurs eur/pln był korzystny), amortyzacja wyższa od Capexu. Jednak jakoś mnie ta spółka nie przekonuje, raczej akcjonariusze nie mają co liczyć na jakiekolwiek profity. Kurs urósł ponad 100% w tym roku więc sporo dobrego może być w cenach. Raporty ubogie w informacje o perspektywach na przyszłość, mało omówienia obecnych wyników a głównie same informacje liczbowe.

   • #13810

    anti
    Participant

    Faktycznie niewiele w tych raportach piszą. Dzięki za opinię.

 • #13813

  MarcinG
  Participant

  No to Sasin ma teraz możliwości żeby poprowadzić wątek prairie do końca, a nie tak dawno na lubelszczyźnie obiecał kopalnie. Decyzja środowiskowa dla Karskiego tym razem przedłużona tylko o miesiąc (wcześniej było dłużej) do 20 grudnia – może teraz już ostateczna? Jsw niedawno wydaje komunikat, że dalej są zainteresowani aktywami prairie i są z nimi w kontakcie, a były kontrowersje i ponoć knf się zainteresowało czemu nie informowali rynku od razu po wygaśnięciu NDA. Tymczasem dziennikarze donoszą ze strony prairie, że konkretnych rozmów nie było. W czwartek raport jsw, a w piątek konferencja wynikowa i pewnie tym razem nie zabraknie pytań na temat współpracy. Jednocześnie prairie do tej pory nie złożyło pozwu arbitrażowego, który wg przecieków miał być uruchomiony już we wrześniu. Nie wiem co tu się wydarzy, jak ktoś ma przemyślenia na temat tej układanki to chętnie wysłucham ;)

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ministerstwo-Aktywow-Panstwowych-Jacka-Sasina-czym-sie-zajmie-7775337.html

 • #13875

  Nieuk
  Participant

  No chyba dobra informacja:

  https://stooq.pl/n/?f=1324097

 • #13881

  Nieuk
  Participant

  Ładne jaja:) Tak podejrzewałem, że Trigon też beknie za Getback:

  https://stooq.pl/n/?f=1324113

 • #13892

  cymes
  Participant

  Co myślicie o wynikach Transpoloni? Wyglądają całkiem optymistycznie

  • #13894

   Prezes
   Keymaster

   Kilka zdań w wątku spółki napisałem https://www.analizyprezesa.pl/forums/topic/trans-polonia/#post-13789
   Mi się wyniki podobają i wiele wskazuje (wypowiedzi Cegielskiego) że 4 kwartał też będzie bardzo dobry. Na szczęście (dla chętnych do kupna) i na nieszczęście (dla posiadaczy akcji) jest mała płynność i kurs może spaść. Gdyby spadło w okolice 2,70 to można wtedy myśleć o kupnie.

 • #13897

  jw1407
  Participant

  Prezesie, czy przyglądałeś się moze R22? Zysk rosnie, a dzis pojawil sie komunikat ze prezes skupil ponad 7000 akcji z rynku. Ja wlasnie nabylem zwiadowczy pakiet, ale przyznam ze troche na slepo :).

  • #13898

   Prezes
   Keymaster

   Jeśli chodzi o R22 to może niech specjalista od tej spółki @ Nieuk :-) się wypowie choć kilka słów już było pisane https://www.analizyprezesa.pl/forums/search/r22/
   Ja niestety nie czuję tej spółki, jest dla mnie chyba zbyt wysoko wyceniana, może jej biznes ma potencjał ale mi jako osobie „nieinformatycznej” ciężko ten potencjał ocenić.

 • #13900

  Nieuk
  Participant

  Prezes,

  Jak Ty czasem coś pierdykniesz:) Ze mnie taki specjalista jak z koziej dupy trąbka:) Uwielbiam Cię za poczucie humoru:)

  W skrócie: napisałem, że to spółka technologiczna. Akwizycje, zwiększanie skali działania, agresywna ekspansja zagraniczna. Do tego dywidenda a w przyszłym roku powinna być zdecydowanie wyższa. Ad vocem postu Przemka odnośnie wysokiego C/Z, to napisałem, że nie przejmowalbym się tym wskaźnikiem,
  bo spółka powinna zwiększać zyski geometrycznie i P/E powinno sukcesywnie spadac. Poza tym takie firmy zawsze notowane są z pewną premią.

  Kilka linkow Ci wklejam do wywiadów z CEO Dwernickim:


  https://www.parkiet.com/Technologie/306219989-Prezes-R22-Jakub-Dwernicki-cel-dwukrotne-zwiekszenie-skali-w-2-lata.html

 • #13904

  JarekD
  Participant

  Dla mnie to nie jest normalne jeśli spółka rozwijająca się poprzez przejęcia, które na razie ma finansować długiem planuje skup akcji. Przecież za moment braknie jej kasy na przejęcia, limity kredytowe się skończą i będzie emisja.

  • #13905

   Prezes
   Keymaster

   Jeszcze można by dodać że oni rok temu weszli na giełdę, pewnie pozyskali kapitał (nie wiem czy to prawda bo nie kojarzę) a teraz chcą akcje odkupować. Trochę pokręcone i nieekonomiczne.

 • #13906

  Nieuk
  Participant

  W egzystencji biznesowej zawsze istnieje ryzyko. Ale te skupy nie są duże. A po drugie przecież spolka może przejmować firmy za skupione akcje.
  Poza tym spółka generuje coraz więcej gotowki. Ostatni kwartał to 10 mln zł (+50% r/r).
  Tak spółka w ramach IPO pozyskała ponad 60 mln zł.

  • #13909

   STAT1
   Participant

   Może zanim snuć jakiekolwiek teorie o emisji, czy ewentualnym braku cash-u na przejęcia, wystarczy popatrzeć na skład RN i akcjonariatu?

   https://r22.pl/grupa-r22/wladze/

   A widać w nim np. to, że Pan Duch, oprócz tego, że nadzoruje Spółkę i jest jej współwłaścicielem, to z jego doświadczenia życiowego jak dla mnie JASNO wynika, że nauczył się (lub musiał nauczyć się) od Pana A. Górala (niekwestionowanego lidera w PL od przejęć spółek IT poza granicami) jak rozwijać biznes poprzez akwizycje :-) Na sam początek to mi wystarczy, aby się zabrać za analizę poroduktu i dzięki za zwrócenie uwagi, bo IPO przegapiłem, a Spółka jest z branży, którą b. lubię. ŁD.

   • #13911

    Nieuk
    Participant

    Jako ciekawostkę ndodam, że R22 jest bodajże jedyna spolka, gdzie norweski fundusz emerytalny przekroczył próg 5%. Wogole mają ciekawy akcjonariat instytucjonalny. Allianz OFE i Aegon OFE stoją tuż pod progiem – zwiększając zaangażowanie. Ktoś może powiedzieć, że Rockbridge tfi jest zagrożeniem, ale to byłaby kompletna bzdura. Jaki Altus jest – to każdy z nas wie, ale oni nie sypią takimi pakietami w rynek. Podam przykład: sprzedawali w pakietowce ostatnio pakiet Impela i to 20% wyżej od ówczesnego kursu akcji (komuś z managementu). Gwarantuje, że gdyby chcieli tutaj też się skeszować-chetny bez problemu by się znalazł.

    Poza tym jeśli chodzi o R22 – ja lubię takie historie pt. od zera do multimilionera. Zbudowali w ciagu kilkunastu lat dochodowy holding składający się z dwudziestu kilku spółek zaczynając od niczego.

    • This reply was modified 4 months, 2 weeks ago by  Nieuk.
 • #13908

  Prezes
  Keymaster
  • #13910

   STAT1
   Participant

   Haha… Przemek doskonale wiem o który „hotel” chodzi, który syndyk sprzedaje i jaki był pierwotny plan tego developera… teraz za śmieszne pieniądze można kupić te nieruchomości i psa z kulawą nogą nie widać! Bo projekt od początku był bez sensu… ale trzeba znać rynek. Ostródę odwiedzają turyści, którzy albo zostają na dłużej w hotelach (i płacą za usługi) albo mieszkają blisko jezior. Wiem, bo połowę dzieciństwa tam spędziłem na wakacjach właśnie (nad jeziorem Szeląg). Nikt nie przyjeżdża przez to miasto, aby jedną noc przespać w klatce (ala condohotel). O Czarneckim nic nie mówię, ale ten inwestor (i inni podobni) to głupek jak mało kto, zamiast zrobić rozeznanie to wierzył w liczby anali od excela, a sam developer chyba w to nie wierzył, skoro przerwał budowę? Mnie by się lampka zapaliła, że zamiast sprzedawać inwestycję bezpośrednio (bez kosztów) to dzieli się swoją marżą i płaci za ich szukanie… ale kółko się zamyka skoro w samym (bogatym) mieście nie był w stanie znaleźć chętnych (lokalizacja w sumie dobra). ŁD.

   • #13912

    Karol Adx
    Participant

    Dorzuć do tego choćby hotel we Władysławowie, i kilka innych podobnych „okazji” inwestycyjnych. Troche tam za uszami maja :)

 • #13914

  Nieuk
  Participant

  Ja to Zarzadowi Lions Banku postawilbym zarzuty (wlaczajac chocby Getback): wprowadzania klientów w błąd, oszustwa i działania w zorganizowanej grupie przestępczej. Kto wie, czy to z góry nie był deal pomiedzy bankiem a deweloperem. Albo czy ten deweloper to nie byla jakaś spółka słup założona przez dyrektorkow z „lwiego banku”. Stamtad wogole po aferze Getbacku większość spierdolila.

 • #13915

  Prezes
  Keymaster

  Na Ferro i Eurotel chyba kończą się wzrosty. Ferro widać pajdkę na 14,50 (50 tysi akcji) a na Eurotel na 23,40 jest jakiś tajemniczy/większy sprzedający. Asbis też chyba ma dosyć wzrostów jak na razie.

  • #13916

   Szymon
   Participant

   Mam wrażenie, ze zbyt pesymistyczne podejście Prezesie :)

   W związku z tymi „rozmowami” o umowę handlowej itp itd dzisiaj i wczoraj ogólnie gorszy dzien na gieldach wiec i spadki. A mowic w takim dniu o końcu wzrostu to chyba dużo za wcześnie.

   Szczególnie przy Ferro. Dajmy tej spółce jeszcze trochę czasu. Po półroczny trendzie bocznym nagle 2 dni wzrostu, a Ty mu już koniec wróżysz ! Jeszcze mu wrócą siły ! :)

 • #13917

  eter
  Participant

  Na Auto Partner lekkie ruchy, czyżby ktoś znał przyszło tygodniowe wyniki?

 • #13918

  Grzegorz
  Participant

  No na Auto Partner przerzucili dziś 1,75 mln zł to już całkiem wygląda. Być może ktoś zakłada, że będzie jednak lepiej niż pokazywał obecny kurs. W sumie też mam taka nadzieję i liczę na powrót w okolice 5 zł. Przychody rosły w sumie, ciekawe czy marża choć ciut tez urosła.

  Enter zszedł w okolic 37,5 zł i zastanawiam się czy nie będzie po wynikach niżej. Tak czy siak planuje dokupić, tylko nie wiem czy już.

  O Ferro, Ambrę i Eurotela nie martwię się. Urosło a teraz wróci i ustabilizuje się pewnie ciut wyżej niż było. I tak do kolejnego raportu pewnie albo jakiegoś info. Na tych spółkach mogą być też ruchy spowodowane zakupami funduszy bo one mam wrażenie kupują po głębszej analizie wyników a to trwa … taki lekko spóźniony zapłon mają :)

 • #13920

  Nieuk
  Participant

  Nasz Prezio Kochany to ostatnio mało cierpliwości ma:) Ja też 3mam Autopartner. Przeżyłem tą zwale, gdzie ze sporego zysku zrobil mi się mikroskopijny a nowa falka zostaje odbudowywana w spokojny sposób-więc zaryzykuje. Może na tym wyjdę jak Zabłocki na mydle, ale no coz-bywa…
  No, ale każdy ma inny kapitał, inną tolerancję do ryzyka. Trzeba to uszanować. Tylko znając już trochę poczynania Przemka-raczej spodziewalbym się, że sprzeda połowę a resztę zostawi. To chyba potencjalnie najbardziej optymalna decyzja wydaje się.

 • #13921

  Prezes
  Keymaster

  Może pod to rósł kurs Auto Partner http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34684208,santander-biuro-maklerskie-auto-partner-raport-analityczny-w-ramach-programu-wsparcia-pokrycia-analitycznego. Zysk netto wg anali ma być płaski ale podkreślają że rok temu był one-off na 4,5 mln brutto który podniósł wynik. Jeśli ich prognoza sie sprawdzi to może to być paliwo do wzrostów (przynajmniej w kierunku 4,80).

 • #13923

  Grzegorz
  Participant

  Też trzymam Auto Partnera i mam nadzieję, że znacznie dłużej niż do wyników … jakoś tak mi się zrobiło, że im starszy jestem tym spokojniejszy i mniej ruchów robię :)
  Dziś jedynie końcówkę Izostalu wyrzuciłem. I mam gdzieś co im urośnie lub spadnie w kolejnym kwartale. Może i dywidenda by była, może na kryzys by pasowali ale zwyczajnie zmęczyła mnie ta spółka już.

 • #13924

  anti
  Participant
 • #13925

  Slawek
  Participant

  Tak obie dzisiaj mocno poanalizowałem USA i widzę dużą analogię do wcześniejszych „zwał”.
  nie straszę bo na wykresie wygląda niby ok, ale gdybym miał teraz otwierać K lub S to poczekałbym na wybicie z kanału 3080-3120. Nasza bananowa wygląda jakby nie ma siły rosnąć i tylko zwała czy korekta w USA może to zmienić

 • #13926

  Nieuk
  Participant

  Dzięki anti,

  Właśnie miałem pisać, że bardzo ladna sesja dzisiaj byla na walorze. Jest dobrze a może nawet bardzo dobrze.
  Szczególnie patrząc na konsensus odnośnie EBIT i Ebitda. Nieco anale sie walneli o „małe” 30-50%.
  Wiadome, że koniunktura nie sprzyja-spadek cen węgla etc. Ale JSW to jest kraina mlekiem i miodem płynąca z potężnym wręcz majatkiem. Kapitalizacja to też śmiech na sali. Poza tym papier jest skrajnie wyprzedany a w ostatnim czasie były olbrzymie obroty, co może implikować sporą korektę. Ja mam średnią ok. 20 zł i raczej po3mam.
  Poza tym sądzę, że spór z Prairie nie skończy się arbitrazem. Dogadają się. Mam wrażenie, że obie strony stosują szeroko zakrojone, „wysublimowane” techniki negocjacyjne. No, ale gra jest warta swieczki.

  • #13927

   MarcinG
   Participant

   Jeżeli by się dogadali, to na prairie można więcej zarobić niż jsw (choć tu też powinien rynek pozytywnie zareagować). Mam wrażenie, że wiara jest słaba w tej chwili, pomimo, że warunki teoretycznie znacznie lepsze po odejściu Tchórzewskiego. Jutro pewnie będą jakieś pytania do spółki na ten temat i pewnie znów lanie wody ;)

   • #13931

    Nieuk
    Participant

    Ta Marcin-masz rację, że jak dojdzie do porozumienia-to więcej skorzysta Prairie. Pewnie kilka dni nie otworzy się, bo będzie wisieć na widłach. Być może zagram na tej spółce za jakiś czas. Porozumienie będzie, ale nieprędko. To są olbrzymie złoża i pewnie prawnicy będą jeszcze siedzieć po nocach przez miesiące, zeby politycy mogli zrobić sobie fotkę podpisując umowę.
    Trochę mi odwaliło, bo zlamalem swoją żelazną zasadę pt: nie usredniaj w dół a z JSW tak zrobiłem. No, ale spółkę trochę znam a poza tym czasem chyba trzeba zaufać intuicji…

    Pozdrawiam.

    • #13935

     MarcinG
     Participant

     Za Ozona niby wszystko było już dopięte. Mam wrażenie, że jeśli będzie wola, to są możliwości żeby nie trwało to bardzo długo. A przynajmniej różne wydarzenia mogą mieć miejsce wcześniej, które i tak wpłyną na kurs (decyzja środowiskowa, strategia jsw, etc). Możliwe, że kupić i zapomnieć by tu się dobrze sprawdziło, bo pewnie zbudują kiedyś tam kopalnie, ale jednak papier z tych, które trochę parzą ;)

     • #13936

      Nieuk
      Participant

      Ta parzy, ale to już nie jest spadający nóż. Jak patrze na wykres-to tak jakby mial ochotę na erekcję haha:)
      Ozon by to dopial. Najlepszy Prezes w historii JSW, ale zakompleksiony polglowek Tchórzewski chyba miał obawy, że za dobrze mu idzie i może będzie miał ambicje polityczne.
      Ja Ozona oprocz takiego operacyjnego zarządzania-cenie jeszcze za jedno. Jak był ten straszny wypadek na kopalni „Zofiówka” wykazał się niesamowitą empatią i smykałką do zarządzania kryzysowego. Z resztą to za Jego rządów kurs JSW poszybował o kilkaset %.
      Ps. W Debiensku nie trzeba budować kopalni. Te złoża będą podciagniete pod kopalnię „Szczyglowice”.

     • #13937

      MarcinG
      Participant

      Tak, mówię o Karskim. Ciekawe, czy prairie wciąż chciałoby tam samodzielnie budować gdyby dostali zielone światło, bo pewnie działanie w Polsce już im mocno obrzydło.

     • #13938

      Nieuk
      Participant

      Ale tam raczej chodzi o węgiel brunatny, więc kopalnia odkrywkowa. Taka inwestycja jest sporo mniejsza niż w przypadku jakby mieli budować kopalnię węgla kamiennego w Dębięńsku. Prairie to dla mnie fundusz, który ewidentnie myślał, żeby tanio kupić złoża i drożej sprzedać. Jeśli mówią nawet, że chcieliby tam sami wydobywać węgiel-to pewna forma nacisku negocjacyjnego a mowiac wprost: ściema.

     • #13939

      MarcinG
      Participant

      W karskim jest węgiel koksujący typu 34 i jak najbardziej interesujące złoża dla jsw, tylko pytanie czy jednocześnie z bzie-dębina mogą to wszystko pociągnąć.

     • #13940

      Nieuk
      Participant

      A to dzięki. Geologiem nie jestem a tyle przez ten mój głupi mózg dziennie się informacji przetwarza, więc mam nadzieję, że wybaczysz brak kompetencji.
      To mogą być ciekawe złoża dla JSW, np. z punktu logistyki. Po co wszystko transportować setki kilometrów do ostatecznego odbiorcy a to też są spore koszty.

 • #13929

  Prezes
  Keymaster

  Spływają rożne wyniki i są raczej bez fajerwerków.
  PMPG (tutaj mocna poprawa ale to chyba efekt wyborów i większej liczby reklam w ich gazetach).
  Elemental płasko choć zysk akcjonariuszy dominujących Ten jest najważniejszy) spadł
  Kino Polska – sporo słabiej r/r i bez zachwytu
  Mex Polska – słabszy zysk netto r/r i też bez fajerwerków
  CD Projekt – nie wypowiem się
  Astarta (główny akcjonariusz kupił 100.000 akcji)
  Pekabex – patrząc na same liczby i bez czytania raportu to wygląda słabo, mocny spadek przychodów i zysków nawet większy niż oczekiwali analitycy Ipopemy

  • #14044

   STAT1
   Participant

   PBX – b. „zastanawiająca reakcja” na te wyniki (może jeszcze nie poparta wolumenami)… ciekawa też ost. świeca tyg. zmierzająca do średniej 30 tyg. EMA… jak dla mnie Spółka (exporter) jest tania i na rynku wzrostowym/przyszłościowym, docenianym szczególnie przez Norwegów. Przyglądam się. ŁD.

 • #13942

  luki_bak
  Participant

  na bankierze na profilu Rafako piszą o cenie 6,4 za akcje
  tu komunikat PEKAO
  https://www.pekao.com.pl/dam/jcr:6776e016-c6c7-4a14-a204-43aaf8730ee8/Komunikat_21.11.2019.pdf

  Zmęczony jestem i ciężko mi ogarnąć o ci chodzi. Jaki to może mieć wpływ na kurs akcji Rafako ?

 • #13943

  luki_bak
  Participant

  PEKAO chce kupić od PBG wszystkie akcje Rafako po cenie 6,4.
  Tylko po co to PEKAO?
  7,6 mln akcji spokojnie skupili by z rynku w dwa tygodnie w granicacj 1-1,50 zł

 • #13944

  Nieuk
  Participant

  Ja już też jestem zmęczony, ale raczej z tego wynika, że komornik usiadl na 8 mln akcjach Rafako…w związku z dlugami PBG.

 • #13945

  Łukasz
  Participant

  Czy może ktos wytlumaczyc zoltodziobowi o co chodzi w praktyce z fixingiem? Bo czytam te definicje i nie kumam tego, że czasem widze dużo lepsza cene w najlepszej ofercie, lepsza od ceny przed fixem o kilka procent i puszczam takie zlecenie ze sprzedam calosc wolumenu i ceny tak jak ktos chce a to sie nie realizuje… ja to musze puscic wczesniej w jakiejs konkretnej opcji, pkc, pcr, czy o co kaman?

 • #13948

  Nieuk
  Participant

  Jak chcesz coś sprzedać-to ustaw sobie zlecenie poniżej TKO i wtedy będzie pierwsze do realizacji. Tak samo w drugą stronę: jak chcesz coś kupić-to daj cenę wyższą jak widzisz duży popyt a zrealizuje Ci się po cenie otwarcia i pewnie się zrealizuje.

  • This reply was modified 4 months, 1 week ago by  Nieuk.
  • #13950

   Łukasz
   Participant

   Chyba o inna sytuacje mi chodzi. Jest fix na zamknięciu. Caly dzien cena sprzedazy dla mnie załóżmy 15 zl w najlepszej ofercie, robi sie fix o 16:50 tko 15 zl pokazuje, ale widze w najlepszej ofercie 16,40 zl x 100 akcji. Robie zlecenie wtedy w trakcie fixa na szybko 100 x 16,40 zl ze sprzedam i nico konczy sie fix, tko 15,20 zalozmy ustala sie i nie wchodzi to zlecenie.

   • #13953

    anti
    Participant

    Algorytm w czasie fixingu jest taki jak przy każdym równoważeniu rynku, czyli zbierane są wszystkie zlecenia kupna i sprzedaży i wyznaczana jest taka cena, aby zmaksymalizować obrót, czyli aby jak najwięcej akcji zostało kupionych/sprzedanych. Dlatego TKO czasem mocno się zmienia, jak ktoś położy duże zlecenie często przechyla szalę na jedną czy drugą stronę (często jest to wykorzystywane do „sprawdzania” ukrytych zleceń przez większy kapitał).

    Na koniec wszystkie transakcje są zawierane tylko w cenie ustalonej na fixingu, nawet jak ktoś złożył zlecenie kupna z wyższym limitem/zlecenie sprzedaży z niższym. Dlatego jak chcesz kupić na fixingu to sprawdź TKO na minutę-dwie przed zamknięciem i wpisz limit równy albo trochę wyższy (ewentualnie PKC/PCRO na płynnych walorach).

    Po 17:00 też można składać zlecenia przez 5-10 min. (nie pamiętam dokładnie), ale tylko po cenie ustalonej na fixingu, więc nie wiadomo czy będzie druga strona transakcji.

    • This reply was modified 4 months, 1 week ago by  anti.
   • #13960

    Qaq
    Participant

    Łukasz, trochę ten przykład z Orlenem wydaje mi się zamotany, ale tamten poprzedni jest klarowny. Pisałeś, że było zlecenie kupna po 16,40, ty wystawiłeś po tyle sprzedaż i nie weszło. Nie wspomniałeś natomiast w jakiej cenie było najlepsze zlecenie sprzedaży. Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, że nie widzisz w czasie rzeczywistym nawet najlepszej oferty z arkusza? Niezależnie od tego, jeżeli ktoś w opisywanej sytuacji wystawi zlecenie sprzedaży po niższej cenie niż twoje, to ono nie wejdzie. Np. ktoś wystawił 1000 akcji po 15 (najniższa cena za jaką zgadza się sprzedać). Żeby zrealizować to zlecenie sprzedaży trzeba kilku zleceń kupna. Odpowiednia ilość znajduje się do 15,20 włącznie i taki TKO jest ustalany. Co więcej często zlecenie dostawiane są w ostatniej chwili i możesz nawet tego nie zauważyć.

 • #13951

  Nieuk
  Participant

  Łukasz,

  Przepraszam, ale dzisiaj mam już przegrzany łeb. Prawdopodobnie za wysoką cenę sprzedaży wystawiles a nie ma popytu-to jak ma to się zrealizować? Ale pewnie nie o to Ci chodzi hehe:)

  • #13952

   Łukasz
   Participant

   Luźno? najlepiej będzie zrobic screena z live sytuacji, bo byc moze lopatologicznie to opisuje. dzieki za checi, dobrej nocy.

   • #13955

    Prezes
    Keymaster

    Łukaszowi chodzi bardziej o to że np.przed końcem sesji na fixie teoretyczna cena zamknięcia jest 15 ale zamknięcie jest dużo niżej np.10. wczoraj na fixie Asbisu było tko po 3 a kurs zamknął się po 3,10.
    Takie sytuacje wynikają z kilku czynników ale główne to że ktoś z większą kasą się bawi/wprowadza w błąd lub sprawdza wielkość popytu/podaży na danym walorze. Na Asbis udawał że chce PKC sprzedać 71000 akcji a zlecenie to wycofał o 16.48

 • #13956

  Nieuk
  Participant

  Cześć Boss:)

  A wiedziałem, że Ty bardziej skumasz o co chodzi i Mu wytłumaczysz:) Czysta walka klanów na fixie i „checking”.

  Milego dnia Tobie życzę i reszcie mafii:D

 • #13958

  Łukasz
  Participant

  Witam. Dziękuję wszystkim, już rozumiem, że dzieją się machlojki kursowe i teraz już mogę doprecyzować pytanie po tym co piszecie. I teraz pytanie brzmi czy te zlecenia, które są wrzucane na rynek żeby „sprawdzać popyt/podaż” w czasie fixu mogą zostać zrealizowane w trakcie niego czy służą tylko do ustalenia kursu otwarcia/zamknięcia?
  Jeśli dobrze rozumiem @anti do zlecenia w ogóle nie dojdzie w innej cenie niż TKO ale dopytam na przykładzie.

  Bo miałem taką sytuację i nie wchodziło takie zlecenie: (dodam, że mam konto podstawowe bez arkusza zleceń, tylko najlepsza oferta kupna i sprzedaży, dane liczby zmyślone)

  Jest 16:45 kurs PKNORLEN Sprzedaj(bid): 109 x 99 zł Kurs: 100 zł Kup(ask): 80 x 101 zł
  Gdybym wystawił 109×99 zł od razu zlecenie wchodzi i jest sprzedane (wiadomo)

  Jest 16:50 fixing się zaczyna

  PKNORLEN Sprzedaj(bid): 150 x 119 zł TKO: 100 zł Kup(ask): 80 x 101 zł
  Patrzę ooo za 99 zł to nie chciałem sprzedać, ale taka oferta wskoczyła za 119 zł no to pasuje, to ustawiam zlecenie (mam te 150 akcji) i puszczam zlecenie z limitem 150 x 119 zł, wchodzi i czekam. Mija cały fix, to zlecenie sprzedaży cały czas wisi, moje też wisi i kończy się fix, a nie dochodzi do realizacji lub realizuje je ktoś inny lub zostaje wycofane.

  • This reply was modified 4 months, 1 week ago by  Łukasz.
  • #14001

   anti
   Participant

   Nie wiem czy znalazłeź już wszystkie odpowiedzi, pomyślałem że wrzucę własny przykład. Na początek trzeba powiedzieć, że na fixingu nie masz 100% pewności że twoje zlecenie zostanie zrealizowane. Wszystko zależy czy są odpowiednie zlecenia po drugiej stronie, a te mogą być zmieniane/anulowane.
   Zlecenia „sprawdzające” o których pisaliśmy to zwykłe zlecenia tak jak każde inne i mogą zostać zrealizowane, ale jeśli celem jest tylko sprawdzenie (albo postraszenie wysokim/niskim TKO) to te zlecenia są wycofywane przed 17.00.
   Wracając do przykładu, załóżmy że w momencie ustalania kursu fixingu (czyli o 17:00:00) arkusz zleceń wygląda tak:

   View post on imgur.com


   wol K limit K limit S wol S
   100 PKC 99 50
   50 102 100 300
   100 101 102 200
   200 100 103 500
   200 99

   Algorytm sprawdza w jakiej cenie pójdzie najwięcej akcji, w tym wypadku będzie to cena 100, tam się spotyka najwięcej popytu i podarzy (350 akcji). Następnie transakcje są realizowane w kolejności ceny tj. w przypadku zleceń kupna od najwyższego limitu ceny, w przypadku zleceń sprzedaży od najniższego limitu. Zlecenia PKC mają zawsze pierwszeństwo, potem PCRO, potem zlecenia z normalnym limitem. Jeśli są dwa zlecenia po tej samej cenie pierwszeństwo ma te które zostało złożone wcześniej.
   Z powyższego przykładu zostaną zawarte transakcje na 350 akcji, a w arkuszu pozostanie:

   View post on imgur.com


   wol K limit K limit S wol S
   100 100 102 200
   200 99 103 500

   EDIT: Wrzuciłem obrazki z excela bo tekst się źle formatuje.

   • This reply was modified 4 months, 1 week ago by  anti.
 • #13961

  Nieuk
  Participant
 • #13962

  Prezes
  Keymaster

  Vigo System którego analizę miesiąc temu robiłem https://www.analizyprezesa.pl/bez-kategorii/vigo-system-oczekiwany-jest-skokowy-wzrost-biznesu/ jest na rocznych maksach. Szkoda że się nie kupiło ale nie ukrywam iż liczyłem na 5-10% cofkę a tu zmyłka.

  Przyzwoite wyniki pokazała dzisiaj Pragma Faktoring, widać że faktoring Pragma Go zaczyna coraz lepsze rentowności pokazywać. Wspominam o firmie nie jako potencjalny zakup akcji (bo się nie nadaje jak dla mnie) ale bardziej do posiadaczy obligacji jeśli tacy są na blogu.

 • #13963

  Player1
  Participant

  Pragmafa to moja największa pozycja w portfelu. Ale niestety mam tutaj -20% ( po odliczeniu otrzymanej dywidendy). Ale wierzę że jeszcze wyjdę na plus w przyszłym roku.

 • #13964

  Grzegorz
  Participant

  U mnie Pragma to jedna z mniejszych pozycji.
  I zastanawiam się właśnie nad tym co napisał Prezes … czemu Pragma nie nadaje się według Ciebie na inwestycję ?
  Przed chwilą obejrzałem ich prezentacje po III kw 2019 r.
  Zarobili raptem 0,3 mln zł ale bez jednorazowych kosztów byłoby to 1 mln zł. Wydaje się, że nie ma tu wielkiej sezonowości więc wynik jest raczej powtarzalny. Porównałbym to do Livechata bo portfel systematycznie co kwartał narasta (efekt kuli śniegowej) choć oczywiście nie ma takiej rentowności. Rynek też ładnie rośnie, a oni są liderem w mikrofaktoringu w Polsce. Do tego mają spore doświadczenie i możliwość dużego zwiększenia finansowania dzięki sprzedaży Leaslink – to wielki atut w porównaniu z konkurencją.
  Zakładając dzisiejszą kapitalizację na 32,75 mln zł i 1 mln zł jako powtarzalny zysk netto na kwartał mamy C/Z około 8 dla dynamicznie rosnącego biznesu. Dla mnie to fajny FinTech a zna ktoś alternatywny o podobnej wycenie na giełdzie ?
  Ciekaw jestem Waszych opinii.

  • #13972

   Prezes
   Keymaster

   Dla mnie do kupna akcji nie nadaje się z dwóch powodów: brak płynności bo spółka całkowicie poza orbitą zainteresowań inwestorów a drugi to charakter prowadzonej działalności. Dla mnie spółki które mogą dowolnie tworzyć rezerwy to mogą dowolnie „manipulować” zyskiem w zależności od potrzeb zarządu/głównych akcjonariuszy. Przypomnę choćby samą Pragmę, w zeszłym roku przyzwoicie wszystko wyglądało po 3 kwartałach a w 4 kwartale zrobili wielkie „czyszczenie” magazynu i zamiast oczekiwanego 1-2 milionów zysku to zrobiło się 2,6 mln straty. Niestety tego typu spółki (generalnie cała finansówka włącznie z bankami i windykatorami) potrafią mocno zaskakiwać w zależności od tworzonych rezerw dlatego nieprzewidywalne.
   Ja Pragmę rozpatruję tylko pod kątem obligacji bo mam ich trochę (bezpieczna pozycja), plusem ich są wysoka rentowność i zabezpieczenie na 120% wartości portfela wierzytelności.

 • #13965

  andrzej641104
  Participant

  XTPL dodatkowym paliwem do dalszych wzrostów może być rekomendacja wydana chyba na ok 170 zł .Niestety mimo starań na tą chwile nie mogę odszukać żródła. Postaram się w weekend.

 • #13971

  Nieuk
  Participant

  Któryś z chłopaków wspomniał ostatnio na forum zamkniętym o BSC Druk. Wszyscy się zgodzilismy, ze wyniki super a spółka przyszlosciowa. Nie było tego jak kupić, bo nie było płynności. Ale dzisiaj przynajmniej pojawił się jakiś obrót. Jak pojawi się okazja do kupna to biorę w ciemno. Świetne aktywo.

 • #13973

  MarcinG
  Participant

  Prezesie, widziałeś pewnie omówienie marvipolu na portalu analiz, rozważasz zagranie czy odpuszczasz spółkę?

  • #13975

   Prezes
   Keymaster

   Przyznam że kuszący jest ten Marvipol aby zagrać pod wyniki roczne i może coś extra dla akcjonariuszy. Powstrzymuje mnie osoba Książka która dla mnie jest całkowicie niewiarygodna. Teoretycznie z 1000 akcji można byłoby kupić ale muszę to przemyśleć (raczej jestem na nie a jak zmienię zdanie to dam znać na zamkniętym forum).

 • #13999

  anti
  Participant

  Marvipol jest ciekawy, wycena jest bardzo niska, problem jest taki że nie wypłacają dywidendy :/ No i kurs urósł od dołków ponad 20%, ciężko się kupuje po takich wzrostach (oczywiście wskaźnikowo jest nadal tanio).

  Dziś była mała promocja na Ambrze, intra spadło do prawie 15 zł, szkoda że się nie załapałem. Coraz bardziej myślę o powrocie do spółki, bo 4Q powienien być bardzo dobry i c/z pewnie wróci w okolice 10-11.

 • #14010

  Nieuk
  Participant

  Nie trawie tego gościa…Chociaż ten Synektik to ciekawe aktywo. No, ale moze dlatego zwracam na to uwagę, że jest z branży medycznej. On Mi trochę przypomina Owerko, Hajdarowicza i podobnych typkow. Nie wzbudzają zaufania…

  • This reply was modified 4 months, 1 week ago by  Nieuk.
 • #14042

  Prezes
  Keymaster

  FAM – pojawiła się iskierka nadziei na pozytywne rozwiązanie problemu FAM. Do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych zgłosił się FAM (jakiś pewnie przedstawiciel) aby SII pomogło dogadać się/znaleźć kompromis z mniejszościowymi akcjonariuszami…(coś w tym stylu bo nie znam dokładnej treści). SII skontaktowało się grupą na Facebooku „poszkodowanych przez FAM” (nie wiem czy tak się nazywa) którzy stwierdzili że chcą się dogadać ale cena która ich interesuje za akcję to 4,20. Po tej „wymianie korespondencji” w tym tygodniu SII przesłało klauzulę RODO aby mogło reprezentować akcjonariusza w rozmowach z FAM. Oczywiście każdy zainteresowany akcjonariusz FAM musi wypełnić taką klauzulę i ją przesłać do SII.
  Oczywiście nie wiem jaki będzie efekt tych negocjacji i czy SII będzie chciało jakąś kasę (prawdopodobnie nie) za pozytywne zakończenie negocjacji.
  Jeśli ktoś ma akcje i jest tym zainteresowany to może do mnie napisać a odpiszę co dalej robić.
  blogprezesa@gmail.com

 • #14043

  Szymon
  Participant

  Wiecie co – a propos tego komunikatu Książka. Bez sensu, ze zrobił to bez wyjaśnienia, wywiadu itp. Może dojdzie do tego w poniedziałek. Nie mam akcji, mam obligacje, natomiast ja odczytuje to jako PROGRAM MOTYWACYJNY :) Wydaje mi się, ze tak to wytłumaczą w poniedziałek i w takim wymiarze nie jest to nic negatywnego.

  Natomiast komunikacja – JAK ZWYKLE U KSIĄŻKA….

 • #14045

  Nieuk
  Participant

  Tak patrzę na pakietówki i wczoraj dość ciekawa na Libecie: 300 k akcji po 90 groszy. Ale najbardziej mnie zastanawiaja te na Capital…Co ten Bala kombinuje? Latają bardzo duże pakiety po 30% poniżej ceny rynkowej. Dlatego np. nigdy nie kupię Esotiq. Tam gdzie roztaczał/roztacza swoje macki Capital Partners-zawsze się to zle kończy. Wystarczy wspomnieć choćby Onico. Podsumowując: tam gdzie jest Bala-stamtąd się spier**** :)

  • #14141

   pstaniszewski
   Participant

   I za to Cię Dr UK uwielbiam. Spuentowac w jednym zdanie – brawo. Ani spolek Książka ani CP bym nie tykał również.

 • #14047

  Grzegorz
  Participant

  @szymon
  To może być tak przedstawione nawet jako wsparcie motywacyjne dla kluczowych pracowników ale można też sobie wyobrazić, że sprzedane zostaną wszystkie wybudowane lokale zamiast z marżą 20% (rynkową) to z preferencyjną dla swoich 5%. Potem na rynku te same lokale pojawią się już z rynkową marżą 20% a łatwe 15 punktów procentowych wpadnie do kieszeni nielicznej grupy kosztem dużej części inwestorów Marvipolu. Czy to nie brzmi jak wyprowadzanie z firmy zysku ? Obym się mylił.
  Dla przypomnienia – właściciel podzielił wcześniej firmę na 2. Jedna sprzedaje auta (BAH) a druga buduje (Marvipol). BAH został wyceniony najpierw wyżej z racji perspektyw rynku samochodów luksusowych i mocno rosnącej sprzedaży. Niestety firmie została wypowiedziana umowa importerska a aby ją ratować BAH dramatycznie obniżył marżę aby przypodobać się producentowi aut i uzyskać prolongatę na kolejny okres i nadal móc samodzielnie do Polski importować auta. W sumie prowadząc biznes normalne – raz pod górkę a innym razem z górki. Gdyby nie jeden drobiazg. Po wydzieleniu spółki główny udziałowiec długo wrzucał w rynek duże ilości akcji co mocno zdołowało kurs. Dopiero później dowiedzieliśmy się wszyscy o wypowiedzeniu umowy importerskiej. Przypadek ?
  Teraz ta uchwała z 5 % … w dwa przypadki nie jestem w stanie uwierzyć. A doświadczenie podpowiada mi, że jeśli jest ryzyko to niestety lubi się ona spieniężać …

  • #14049

   Prezes
   Keymaster

   Żeby było jasne nie podoba mi się pomysł ze sprzedażą mieszkań na rzecz insajderów z 5% marżą ale…
   Nie wiemy podstawowej rzeczy czy te 5% to chodzi o marżę ze sprzedaży brutto (oni ok. 25% mają) czy marżę nazwijmy to umownie netto czyli po wszystkich kosztach: kredytów, zarządu, podatku itp – jeśli po wszystkich kosztach to nie byłoby jeszcze tak źle. Ponadto gdyby taka sprzedaż spowodowała że sprzedałyby się zalegające od dłuższego czasu nieruchomości to byłby dodatkowy plus. Oczywiście powstałoby pytanie czy insajderzy kupią takie nieruchomości za gotówkę czy na kredyt udzielony przez Marvipol a jeśli tak to na jakich warunkach.
   Dużo pytania a mało odpowiedzi.

 • #14050

  Nieuk
  Participant

  Wiadomo, że Booker to ch**. Ale teraz będę adwokatem diabła:) Wydzielenie Marvipolu i BAHu to nie był Jego pomysł. Był silny nacisk instytucjonalnych, żeby tak zrobić-bo ułomki nie umiały sobie z tym poradzić w analizach, rekomendacjach.

  A teraz mi się coś przypomniało…W świętej pamięci TVN CNBC Biznes często bywał wiceprezes Marvipolu. Tak przemadrzałej mendy to ze świeczką szukać:) Myślałem, że ja mam duże ego, ale przy Nim to jestem Pan Pikuś:)

  • This reply was modified 4 months, 1 week ago by  Nieuk.
  • This reply was modified 4 months, 1 week ago by  Nieuk.
 • #14053

  Grzegorz
  Participant

  Pewnie, że nie wiadomo jak do końca interpretować tą uchwałę. Nie ulega jednak wątpliwości, że pojawiło się kolejne ryzyko. Potencjalna inwestycja w Marvipol jako okazja ma teraz kolejny znak zapytania.

 • #14061

  anti
  Participant

  Kiedyś przewinął się temat inwestowania za granicą poprzez IKE/IKZE. Nie wiem w końcu czy w mBanku można to zrobić czy nie, natomiast DM BOŚ wprowadzi niedługo taką możliwość:
  https://blogi.bossa.pl/2019/11/22/z-ike-i-ikze-w-bossa-na-zagraniczne-rynki/

  Niestety prowizje są dość wysokie (0,29% od transakcji, nie mniej niż 38 zł; dochodzi jeszcze prowizja za przewalutowanie). Mimo to jest to dość unikalna propozycja na rynku i może mieć sens przy pasywnym inwestowaniu.

  • This reply was modified 4 months, 1 week ago by  anti.
  • #14077

   Łukasz
   Participant

   Ja jeszcze dodam, ze nawet jak ktos ma potrzebe to na ike ikze mozna sie lewarowac i grac na spadki. Wszystko dzieki certyfikatom ing turbo bo sa notowane na gpw wiec mozna i na ike ikze. Sa tam surowce, waluty i gieldy i akcje zagraniczne. Oferta uboga poki co ale zawsze cos.
   Prowizja taka sama jak za akcje z gpw co istotne.

   • This reply was modified 4 months, 1 week ago by  Łukasz.
 • #14144

  elendix
  Participant

  Nie żeby prognozy biur maklerskich, czy sam DM BOŚ był jakimś świetnym punktem odniesienia czy wyznacznikiem, ale kilka (sporo? może analitycy BOSia czytają forum ;-) ) omawianych na blogu spółek się znalazło w „typach BOSia”:

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/DM-BOS-wskazal-18-spolek-ktore-moga-zachowywac-sie-lepiej-od-rynku-7778292.html

 • #14149

  MarcinG
  Participant

  Białek mówi rekord Wigu w I kwartale 2020 roku – tak mi mignęło na twitterze ;)

 • #14152

  Lukasz2016
  Participant

  A BSCDruk cały czas odjeżdża. @nieuk jaki moment jest dobry do wejścia? Trudno tu będzie znaleźć korektę, gdyż podaż bardzo znikoma.

 • #14165

  szopenchauer
  Participant

  Prezesie czy planujesz przyglądać się wynikom Forte?

  • #14168

   Prezes
   Keymaster

   Forte – nie jestem specem od tej spółki i nie znam oczekiwań rynku dlatego napiszę jak to widzę. Źle te wyniki nie wyglądają bo mamy 3% wzrost przychodów, wzrost marży z 34% do 37%, zysk operacyjny wzrost o 31% ale mocny spadek zysku z 14 mln do 1 mln.
   Na pierwszy „rzut oka” cieszy wzrost przychodów i marży ale trzeba pamiętać że 3 kwartał to korzystny dla spółki słaby złoty bo spółka blisko 85% sprzedaży uzyskają za granicą (w obecnym kwartale tak dobrze już nie będzie ale nadal raczej jest nieźle). Pozycją która rozwaliły końcowy wynik (zysk netto) były różnice kursowe które wg moich szybkich wyliczeń (trzeba porównać 3 kwartał z 2 kwartałem więc kłania się arkusz excel) były gorsze r/r aż o 15,5 mln i tutaj zakładam że było to przeszacowanie kredytów walutowych (ale czy całość dotyczy kredytów to nie wiem i nie chce mi się szukać w raportach jakie mają zadłużenie walutowe). Gdyby nie różnice kursowe to zysk brutto byłby wyższy o około 5 mln czyli całkiem dobrze. Na końcu jeszcze podatek dochodowy były „gorszy” o 3 mln r/r bo pewnie w zeszłym roku mieli jakieś zwolnienia lub coś w tym stylu.

   Po wynikach c/z Forte to 17 czyli wysoko choć trochę to „negatywne zasługa” negatywnych różnic kursowych które w 4 kwartale pewnie się częściowo odwrócą.
   Powiem uczciwie że ja za bardzo nie widzę sensu inwestowania w Forte (chyba już kiedyś o tym pisałem), w firmę bije wzrost wynagrodzeń i koszty energi (0,9 mln miesięcznie więcej samej energii) a te koszty trudno przerzucić na końcowego klienta gdy jest spowolnienia w gospodarce. Mogę dodać iż nie ma co oczekiwać dywidend bo spore jest zadłużenie więc trzymanie akcji Forte to trochę mrożenie kasy (może i kiedyś zyski i kurs odbiją).

   • #14173

    szopenchauer
    Participant

    Dziękuję za obiektywna i obszerna analize wyników. Nie wiedziałem z czego wynika en spadek zysku netto. Czy zawsze w zaznaczonym przez Ciebie na czerwono obszarze który dał 15,5 mln straty można doszukiwać się strat lub zysków związanych z różnicami kursowymi?

    • #14175

     Prezes
     Keymaster

     Nie zawsze, cześć spółek przepuszcza takie różnice kursowe przez bilans a nie rzis. Trzeba pamiętać że niektóre różnice kursowe mogą się odwrócić ww kolejnym kwartale ale jeśli były w danym kwartale jakieś rozliczenia transakcji walutowych (głównie forwardów) to wówczas są nieodwracalne i przechodzą przez rzis w danym kwartale.

     Z tego co tak na szybko liczę to łączna różnica w kursie eur/pln między 3 kw 19 a 3 kw 18 wyniosła 21 groszy, na koniec półrocza mieli ok. 90 mln eur kredytów (zakładam że takie samo mieli zadłużenie w w kwartałach o których piszemy) to daje ok. 18 mln zł „gorszych różnic z samego przewalutowania zadłużenia” na plus mogli mieć ze 3 mln zł z tytułu przeszacowania należności w eur dlatego to co napisałem powyżej że 15,5 mln różnic kursowych raczej dotyczy przeszacowania kredytów walutowych (sporo się z tego odwróci w tym kwartale jeśli kurs eur/pln utrzyma się na obecnych poziomach do końca roku)

     • #14181

      szopenchauer
      Participant

      Dziękuję za wyjaśnienia. Muszę na to zwracać większą uwagę. Ciekawe jak wyjdzie to na MRC – tam też spory kredyt mają a w piątek wyniki.

 • #14166

  Nieuk
  Participant

  Łukasz-niestety nie mam papieru:( Gdyby była wieksza płynność-to dawno bym się skusil. Chociaż może i tak to wkrótce zrobie; bo jest lepiej. A walor czekają sowite lata-tak przynajmniej mi się wydaje;)

 • #14177

  tomekgchm
  Participant

  Voxel podał wyniki i według mnie są słabe, przychody wzrosły o 26%, ale koszty o 30%, spadek marży brutto o 2 pp. i netto o 4 pp. Spodziewałem się lepszych danych, ale zarząd pisze, że liczą na efekt synergii w kolejnych kwartałach po tegorocznych akwizycjach. U siebie się bardziej rozpisałem, więc zapraszam.
  Voxel Q3/19
  Ciekawe po ile się rano otworzy, bo przez chwilę rozważałem sprzedaż, ale chyba poczekam do raportu rocznego.

  • #14178

   Prezes
   Keymaster

   Ja wyniki Voxela oceniam neutralnie. Rok temu w pozostałych przychodach operacyjnych mieli zaksięgowane 1,1 mln wypłaconego odszkodowania więc baza była zawyżona, bez tego zysk byłby wyższy o 0,6 mln. Trzeba pamiętać że przychody im wzrosły bo przejęły sieć Scanix (rok temu chyba jeszcze jakieś inne) która była w restrukturyzacji czyli z zasady mniej rentowna. Jak uda się restrukturyzacja to w przyłości może dokładać do wyniku. Ponadto na przejęcie zaciągnęli nowy dług więc automatycznie wzrosły im odsetki. c/z ok. 14 jest wysoka choć mozna spodziewać sie jakiejś poprawy wyników w kolejnych latach – sam jestem ciekaw jak w najbliższych dniach zachowa się kurs akcji.

 • #14179

  Portal Analiz
  Participant

  Dodatkowo konsolidują szpital, który w tym roku dał już 15 mln zł przychodów (piszę z pamięci) przy bardzo niskiej marży. Tą marżę rok do roku to już nie za bardzo można porównywać, grupa się zmieniła.
  Przy Voxel liczy się przyszłość, a ta wygląda cały czas obiecująco, restrukturyzacja przejętych spółek da oszczędności na kosztach, a dodatkowo jak sam piszesz:

  Spółka przedłużyła wszystkie dotychczasowe umowy z NFZ i dodatkowo zawarła cztery nowe, co powinno przełożyć się na zwiększone przychody w kolejnych kwartałach, bo spółka 2/3 sprzedaży osiąga z badań refundowanych.

  Remi

 • #14184

  STAT1
  Participant

  Nie znam tego biznesu (nie przyglądałem się dokładnie), ale jak coś jest zależne jak piszecie od kontraktów z NFZ, czytaj: urzędników to ja dziękuję… w samej W-wie TK, czy MR można sobie zrobić za grosze w porównaniu do tego co było +10 lat wstecz (privat firmy kupowały komercyjnie usługę w szpitalu publicznym i zajmowały +80% czasu, dlatego na badanie z tzw. ubezpieczenia czekało się miesiącami!). Teraz jak urządzenia staniały większość privat ośrodków zdrowia ma je na wyposażeniu. Inna sprawa, że wajcha się odwrócić musiała w drugą stronę, że teraz NFZ musi realizować więcej świadczeń poza szpitalami (tak to rozumiem). Trend jest (przynajmniej w W-wie) taki, że ludzie za nieduże pieniądze (do 1,5k rocznie) ubezpieczają się w privat firmach i mają te badania, które daje Voxel do kilku x rocznie w abonamencie. Moim zdaniem trend ten wśród ludzi z przeciętnym portfelem będzie postępował, bo Państwowa opieka będzie coraz uboższa i mniej realizująca bezpłatnych świadczeń, czytaj: badań MR, czy TK (a to podstawowe badanie przy urazach tkanek miękkich).

  Na szybko rzuciłem sobie okiem na ich www i ratuje, że mają biznes: „posiada 33 specjalistyczne pracownie w 21 miastach w Polsce”. To przewaga, ale jak dla mnie rynek jest mega konkurencyjny, a koszt badania będzie spadał. Nie są to na szybko patrząc okoliczności do kupna akcji, ale zastrzegam, że poświęciłem na czytanie o rynku nie więcej jak 10 min. :) ŁD.

  • #14186

   Łukasz
   Participant

   Dla ścisłości to badanie tk i mr nie sa podstawowymi badaniami, wykorzystuje się je bardzo rzadko. Ja nie miałem nigdy w życiu np. Do tego do tkanek miękkich nie wykorzystuje sie rutynowo tk bo to promieniowanie gamma, wiec musisz miec dozylny kontrast podany na czczo zeby widac cos poza tkankami twardymi. Zdecydowanie podstawowym badaniem jest RTG do tkanek twardych i usg do tkanek miękkich. Urzadzenia typu rezonans sa nadal bardzo drogie i do tego wymagaja uruchomienia i chłodzenia 24h z tego co kojarze, wiec nie stoją one w prywatnych malych przychodniach, bo to sie nie kalkuluje. Nie wiem nic na temat spolki, dodaje tylko to co wiem do tematu diagnostyki obrazowej.

   • #14188

    STAT1
    Participant

    Nie jestem lekarzem, ale doświadczenia mam… każdy bardziej poważny uraz narządów ruchowych, szczególnie już przed operacją zawsze na mnie diagnozowany był przez MR. Z kim nie rozmawiałem na rehabilitacji było podobnie, bo na RTG/USG pod wszystkimi kątami nie uchwycisz tego co chcesz (tak mi to tłumaczyli lekarze badający).

    O urazach sportowych nawet nie wspominam… każde skręcenie stawu skokowego (innego) w NBA, zderzenie kolanem, zawodnik ma MRI. Trend będzie się przesuwał podejrzewam dokładnie w kierunku zwykłych śmiertelników. Prosty przykład: +10 lat temu artroscopia była robiona tylko privat (mówię o PL), chyba, że ktoś miał układy. Koszt: +12-15k. Dziś koszt jest bez apteki połowę tego (bo zależy co jest przedmiotem operacji, jaka tkanka do naprawy) i dodam, że można to mieć na NFZ, jeżeli ktoś chce poczekać kilka miechów oczywiście ;-)

    Dlatego nie zgodzę się na chociażby przykładzie leczenia sportowców, że badania te nie będzie bardziej powszechniejsze. To jest jak z technologią z wyścigów samochodowych, prędzej czy później trafia do aut cywilnych czy się tego chce czy nie ;-) ŁD.

    • #14191

     Łukasz
     Participant

     Tak jak napisałeś „przed zabiegiem operacyjnym”. Podstawowa opieka zdrowotna i podstawowy koszyk świadczeń to nie sa zabiegi operacyjne. Ja do chirurgicznej ekstrakcji zębów ósmych też czasami korzystam z tk, bo widze 3 wymiary. Ale do ekstrakcji pozostalych 7 zebow wystarczy mi rtg. Podobnie jest w ortopedii, diagnostyka podstawowa to usg i rtg. Nie strzela sie z armaty do muchy na poczatku, dopiero pozniej wdraza sie dokladniejsza diagnostyke jesli planuje sie konkretny zabieg lub tamte badania byly niewystarczające.

   • #14190

    elendix
    Participant

    @Łukasz: A mi się właśnie wydaje, że TK do tkanek twardych jest „relatywnie rutynowym” badaniem, zlecanym jako „pierwsze kolejne” po RTG (jeśli potrzeba więcej informacji) – ja sam miałem w życiu robione TK już co najmniej kilka razy. MR – z tego co opisuje STATI również nie jest jakimś wyjątkowo rzadkim badaniem – choć TK z kontrastem, czy PET już faktycznie tak (pewnie z uwagi na potencjalne skutki uboczne stosowania kontrastu).

    PS. Ale fakt faktem, te TK o których pisałem (to już tak gwoli ścisłości) to robiłem w ramach prywatnego ubezpieczenia, z NFZ nie mam żadnych doświadczeń w tym zakresie.

    • #14192

     Łukasz
     Participant

     No dokładnie ” pierwsze kolejne”. Czyli badanie podstawowe przy wszystkich urazach to Rtg i usg. Nie ma potrzeby po kazdym skreceniu stawu skokowego u niesportowca robic tk i mr.to moze w szwecji, u nas nie ?

 • #14185

  Portal Analiz
  Participant

  Mają umowy z NFZ do 2024 roku, chyba nienajgorzej:

  przedłużenie wszystkich dotychczasowych i zawarcie 4 nowych umów z oddziałami NFZ z terminem obowiązywania do 2024 roku,

  Jak się badasz prywatnie w Warszawie w ramach ubezpieczenia to być może też u nich:

  Badania komercyjne są realizowane w ramach umów dla szpitali publicznych i niepublicznych podmiotów leczniczych – które realizują kontrakty z NFZ oraz na rzecz podmiotów świadczących komercyjnie usługi ochrony zdrowia (m.in. Luxmed Sp. z o.o., PZU Zdrowie S.A., Centrum Medyczne Enel Med S.A.).

  Oczywiście ryzyka są. Rozwój technologi może oznaczać spadek przychodów. Mocno w zdrowiu rozwija się PZU, przejmuje inne firmy itp. Jeżeli postawi na swoją sieć badań, to też pewnie ubytek przychodów będzie.

  Ale i tak uważam, że na spółkę warto poświęcić więcej niż 10 minut :)

 • #14211

  Chertan
  Participant

  Jeszcze w temacie badań obrazowych i Voxel (jako lekarz i akcjonariusz). Każde z nich ma swoje wskazania, zatem nie należy dawać tu priorytetów, co najpierw, bo w wielu wskazaniach najpierw jest MR, w innych najpierw TK (całkiem nieźle obrazuje tkanki miękkie, z inną rozdzielczością i przede wszystkim z dużym narażeniem na promieniowanie, dlatego nie robi się go często). MR mógłby być wykorzystywany częściej, ale nie ma wystarczającej liczby osób opisujących i robiących badanie, są limity procedur finansowanych publicznie, terminy aktualnie 4-6 miesięczne, choć jest np. na stronie Voxela kilka bliższych, być może ktoś się wypisał. Zatem konkurencja zbytnio nie urośnie, bo brakuje dodatkowych ludzi do pracy w radiologii, techników i lekarzy.
  Z pewnych ciekawostek, 2 mies. temu postawiono rezonans w szpitalu w Prokocimiu i niestety nie uruchomiono z racji problemów z odbiorem. Badania dalej robi Voxel i jeszcze będzie robić. Więc przynajmniej z tej strony przychód nie spadnie. No i zawsze najmocniejszy był IV kwartał. W stosunku rocznym widać fajny progres finansów, więc powinniśmy też i dużo lepszego IV kwartału oczekiwać.

 • #14228

  Nieuk
  Participant

  Ostatnio Prezesie wspomniałeś AB PL. Bardzo dobry raport i wykres też apetycznie wygląda:

  AB PL [ABE], Groclin [GCN] – Gorące spółki dnia

  • #14229

   Prezes
   Keymaster

   Daj spokój, czaję się na spółkę od dłuższego czasu a kurs coraz wyżej – już ze 30% uciekło :-(

   Generalnie wyniki pokazali niezłe (mocny wzrost przychodów) ale marże im spadły i zysk netto płaski. Wg prezesa zarządu konkurencja i presja na marże jest nadal duża a liczyli jakiś czas temu że powinna spadać.

 • #14245

  zgred
  Participant
  • #14247

   Chertan
   Participant

   Te Szejkowe darmowe webinary nigdy nic nie uczyły, to reklama do uczestnictwa w kursie robionym przez Szejka za kasiorę.

  • #14248

   maj.kon
   Participant

   Te 250% wyciagniete chyba z tych szkolen… ?

   • #14286

    Chertan
    Participant

    Akurat do pewnego czasu można było śledzić zagrania Szejka „prospektywnie” i wyciągał to w realu, głównie na kontraktach, ale też łapiąc skarbki typu SCP zanim ruszyło te kilkaset procent w górę, na podstawie rozkminiania biznesu. Sam SCP przy dużej pozycji robi taki wynik. Myślę, że rzeczywiście idzie mu nieźle. Był cichym uczestnikiem forum dopóki Albert nie zaczął go monetyzować.

 • #14250

  Łukasz
  Participant

  Jak nic za 5 lat na okladce forbsa. Szejk zdetronizowal buffeta, nowy milioner z polski na etacie u longterma.

 • #14260

  Nieuk
  Participant

  Chyba nie wspominaliśmy nigdy o Makaronach Polskich a dobry raport spółka opublikowała:

  https://www.stockwatch.pl/komunikaty-spolek/MAKARONPL,formularz-rozszerzonego-skonsolidowanego-rapo-2019-11-27,ESPI,20191127_195742_0000174548

  Wszystkie pozycje przynajmniej 10% wyższe. C/Z też nie jakiś wysoki, bo ok.7.

  • #14261

   Prezes
   Keymaster

   Na stronie 28 raportu jest rozbity 3 kwartał i przychody wzrosły o 10% ale reszta pozycji jest płaska r/r czyli wniosek że marże im spadły. Spółka się rozwija i sporo inwestuje, nisko wyceniana ale trudna branża.

 • #14270

  Nieuk
  Participant

  Ale się Baltona podpisała:

  https://stooq.pl/n/?f=1325248

 • #14287

  Prezes
  Keymaster

  Tak z innej beczki.
  Dzisiaj można na Amice i Livechat zauważyć jak automaty grają, co ok. 1 minutę kupują po kilka akcji, na Livechat po 5 akcji a na Amice po 2.

 • #14288

  elendix
  Participant

  Czym w zasadzie są te automaty i na czym polega ich działanie (jaki to ma wpływ na rynek / decyzje podejmowane przez innych jego uczestników)? To jakiś animator rynku? Czy może robot ustawiony przez biuro maklerskie obsługujące „dużego gracza” (np. jakiś fundusz), który ma niższe prowizje od zakupu / sprzedaży i wykonuje cały czas takie małe transakcje w „jakimś celu”?

  • #14295

   Karol Adx
   Participant

   Z jednej strony zwiększają ilość transakcji, z drugiej strony niby płynność.

   Finalny uproszczony rezultaty jest taki ze wystarczy ze ktoś zrobi jedna tranzakcie za 100 tys, a automat zrobi 99 transakcji po 1 tys, i już mamy ze średnio było 100 transakcji w danym dniu po 10 tyś każda (statystyka) – rynek może to zainteresować (w koncu wzrósł obrót i ilość transakcji wiec coś się dzieje na walorze).

   Z drugiej strony może to być błąd algorytmu, lub wynik alokacji automatycznie – gdzieś jest produkt który mówi ze jak kupisz 1 udział to ‚fundusz’ nabywasz udział w proporcji (5 akcji LVC, 1 akcja Amica, 3 akcje XXX… etc). Trochę bez sensu takie ruchy mimo to na zachodzie ponad 90% wolumenu jest wygenerowana przez automaty.

   Najlepsze sa automaty w stylu – kup 1 mln akcji, w paczkach po nie więcej niż 1 tys akcji w przedziale A-B aby rynek myślał ze to zwykle tranzakcie drobnicy.

 • #14289

  Nieuk
  Participant

  To są po prostu algorytmy. Coraz więcej będzie takich działań. Większość biur to dopracowuje. Nie ma sensu nad tym się zastanawiać. Po prostu trzeba się z tym pogodzić. To jest pewnego rodzaju ulga dla maklerów.

 • #14296

  Karol Adx
  Participant

  Wiem jestem wścibski ale tylko wkleję jako ciekawostka:
  Zysk _strata_ netto -12 133 (za IIIq)
  Przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej -9 935 (za IIIq)
  Stopy zwrotu: 3 lata: -96.13%, YTD: -69.05%

  Ktoś zgadnie jaka to spółka ?:)

 • #14300

  Nieuk
  Participant

  Nie wiem, ale niezły gniot…
  Ładny raport pokazał Rank Progress. Jestem trochę zdziwiony, bo trochę mi tam pachniało bankructwem…

 • #14301

  Prezes
  Keymaster

  @ Karol Adx – Braster – ja bym dodał 61 tysięcy przychody kwartalne.

  @ Nieuk – w Ranku obcykany jest comtrader piszący na bankierze. Spółka warta ze 3 razy więcej bo posiada niezłe nieruchomości ale małe zaufanie do głównego akcjonariusza jest.

 • #14302

  Nieuk
  Participant

  No ja wyjątkowo nie lubię tego gościa. Ale może coś z tego będzie…Tylko bardzo ważną kwestię poruszyleś, czyli zaufanie. Ale śmierdzi mi ten prezio „walkarzem”, ale może jutro kupię…Ale kapitalizacja też niska. Może to być dobra okazja.

 • #14305

  Nieuk
  Participant

  R22 dzisiaj ładnie się zachowywało. Maxima roczne…Ba-nawet historyczne. Rośnie nowa gwiazda GPW. Warto się to spółką zainteresować.

 • #14312

  Grzegorz
  Participant

  @nieuk
  Tych wycenianych nisko spółek z nieruchomościami jest sporo. Pamiętam kiedyś jak Paweł (OBS) pisał sporo o Tritonie. Dziś zapomniany wyceniany jest na 12 mln zł. Wartość nieruchomości to pewnie wielokrotność tej wyceny. C/WK 0,14 !!!
  I nic z tego nie wynika … kiedyś myślałem, że takie spółki w końcu ktoś dostrzeże i zostaną uczciwie wycenione z korzyścią dla posiadaczy akcji. Teraz mam bardziej sceptyczne podejście. To, że firma ma nieruchomości czy gotówkę w kasie nie oznacza, że cokolwiek trafi do akcjonariuszy a tym bardziej mniejszościowych. Chyba też Paweł potem gdzieś pisał, że to trochę jak patrzenie na ciastka w cukierni przez szybę … fajne, można się oblizać i co z tego ?
  Bardziej prawdopodobne są wówczas takie zagrywki jak w Marvipolu, gdzie zarząd sobie kupi coś z marżą 5% albo w Examobile, że wypłaci sobie wyższe wynagrodzenie albo, że ściągną firmę za grosze z bananówki jak np kiedyś Epigona. A zapomniałem jeszcze o Efekcie gdzie chyba hotele zostały przekazane w zarządzanie innej spółce więc pewnie i zyski z nich zostały przeniesione.

 • #14313

  Nieuk
  Participant

  To racja. Mam ambiwalentny stosunek do deweloperów. Nie ufam zarządowi Rank Progress. Na dwoje babka wrozyla…Nasz Prezes bardzo ważną kwestię poruszył, chodzi o zaufanie. Rank na pewno jej nie wzbudza. Inaczej spółka byłaby wyceniana wiele wyżej. Jakieś machlojki tam robią, ale jeszcze nie wiem o co dokładnie chodzi.

 • #14317

  Karol Adx
  Participant

  Z wycena gruntów i budynków w takich firmach trzeba uważać, w szczególności wszelaka wycena działek – często aktywa te są wyceniane jakby już na nich była zrealizowana dana inwestycja (np. działkę rolna wycenia się jakby tam już stalą Galeria Handlowa). Jest to jeden z powodów dla których rynek wycenia tak słabo te firmy. Wiarygodne są bardziej te co się regularnie dzielą dywidenda zachowując zdrowy poziom zadłużenia (lub nie zwiększając go).
  Generalnie wyceną można dość łatwo manipulować.

  Np. w przypadku RK dwie galerie wyceniają na ponad 410 MLN (Galeria Piastów 260 mln, Centrum Handlowe Brama Pomorza 150 mln), samo przeszacowanie wartości wykazując ponad 10 mln zysków z w 2019.

  Rynek inwestycji ładnie obrazuje przypadek ECHO, kurs dopiero ruszył jak ECHO zaczęło sprzedawać nieruchomości i zwracać gotówkę akcjonariusza.

 • #14318

  Nieuk
  Participant

  Echo to szczegolna firma. Ma bardzo mądrego i zarzadzajacego wlasciciciela, czyli Sololowowa. Bardzo mi się spodobało jak wkurwil się na banki i wycofał Barlinek z GPW. Na takie posunięcia to trza mieć jaja i cash:)

  • #14351

   Szymon
   Participant

   Sołowow sprzedał Echo dosyć dawno temu :D

   • #14352

    Nieuk
    Participant

    Ta. Ale mam koleżankę w State Street (lichwiarska firma hedgingowa). On się nie robię z ludźmi. Ma dom na wzgórzu w Kielcach z 2-kilometrowym podgrzewanym podjazdem. Piękny widok. Może też się kiedyś takiego cacka dorobimy. Z resztą ja Sołowowa bardzo szanuję. Gość ma mózg jak sklep. Nigdy nie zapomnę akcji z Synthosem.

 • #14320

  Łukasz
  Participant

  Wig budownictwo ostro do gory…kupilem budimex po 122,80 na wsparciu do dywidendowego na lata, a teraz tak poszybowal ze az korci zeby to 30 proc zysku zrealizować i kupic na korekcie jeszcze raz, ale dzisiaj ogladalem squabera na comparic tv ze dal alerty na 180 zasieg wiec chyba potrzymam i dokupie nowy pakiet. W Poznanie jest rewitalizacja rynku lazarskiego, budimex zglosil sie do przetargu z jakonem i skanska, mialo byc 3 lata, wszyscy solidarnie 1,5 roku, wiec zabezpieczaja sie przed ew. wzrostem cen wykonania poko nie ma waloryzacji przetargow i to pozytywne dla spolek ze sobie radza jakos. Budimex niestety 3 w kolejce do przetargu, ale nie wiem jak to jest, miasto wybiera najtansza oferte czy moze brac drozsza tez jak im bardziej warunki pasuja?

 • #14329

  Prezes
  Keymaster

  Dzisiaj kilkadziesiąt wyników i co ciekawsze będę tu wpisywał
  Selena – zysk wzrósł ponad 100% (o 15 mln) ale +14 mln dały lepsze r/r przychody/koszty finansowe a – 12 mln porobili dużo odpisów. Przychody wzrosły o 12%. Cytat „Rentowność brutto sprzedaży wyniosła za III kwartały 2019 roku 31,2%, czyli o 2,1 p.p. więcej w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku. Wzrost ten był wynikiem spadku cen surowców oraz częściową stabilizacją cen pozostałych materiałów do produkcji. Pozytywny efekt na rentowność ma stałe zwiększanie udziału sprzedaży produktów innowacyjnych o wyższej marży oraz optymalizacja receptur produktów. Podobnie jak w poprzednich kwartałach 2019 roku, w trzecim kwartale 2019 roku czynnikiem negatywnie wpływającym na poziom marży był wzrost kosztów produkcji spowodowany wzrostem płac wymuszonych sytuacją na rynku pracy oraz wzrost kosztów energii elektrycznej.”
  c/z spadło do 6 czyli dosyć nisko – jak zdążę to spróbuję się wczytać
  „Do końca 2019 roku ceny surowców do produkcji pian powinny zachowywać stabilny poziom, z tendencją spadkową. Podobnie dla cen surowców wykorzystywanych do produkcji silikonów, zauważalna jest tendencja spadkowa. W przypadku asfaltów cena jest bezpośrednio związana z notowaniami ropy”. – możliwe że wyniki nadal mogą być lepsze r/r

  wpis będzie kontynuowany

 • #14395

  Nieuk
  Participant

  Ależ tęcza się ładnie zachowuje. Wreszcie jakiś grubas dostrzegł tą świetną spółkę. Oby tak dalej.

  • This reply was modified 4 months ago by  Nieuk.
 • #14403

  Prezes
  Keymaster

  Spływają wyniki i co ciekawsze sobie na blogu zapiszę aby pamiętać
  Mercor – ładny wynik, przychody +12%, zysk netto +110%, przepływy ok (do analizy)

  Vistal – wykręcił kosmiczny wynik bo ok. 280 mln zaksięgował z tytułu zawarcie ugody i dyskonta, oczywiście bez tego to nic ciekawego

  Tarczyński – zysk o 0,7 mln niższy r/r ale rok temu 9 mln jednorazowych przychodów, pomimo niekorzystnego wzrostu cen wieprzowiny, energii i kosztów pracowniczych wynik super, c/z 5 czyli nisko – widać że kłopoty Kani dały dodatkowe przychody i marże (do analizy)

  ZPUE – zysk wyższy o 19 mln, c/z spada na 5 (do analizy),

  Wielton – gorzej o 5,6 mln, wycena niska ale czy można oczekiwać poprawy (poczytać)

  edit: popatrzyłem w wyniki Mercora i nie wyglądają źle, w nich może z 1 mln jest nietypowych dodatnich księgowań więc nie są mocno zaburzone. c/z spada na 6,70 czyli nie jakoś drogo, do tego można spodziewać się że przyszłe wyniki mogą być lekko nawet lepsze. Trwa przegląd opcji strategicznych i może pojawić się jakiś nowy główny akcjonariusz tylko czy to będzie wezwanie czy nowa emisja akcji trudno powiedzieć. Ryzykiem jest wiszący 4 mln podatek ale przy blisko 20 mln zysków to nie jest jakaś znaczna pozycja.

  ZPUE – wynik po przejrzeniu wygląda dobrze i w zasadzie na każdym poziomie rzis nastąpiła poprawa. c/z spada do niskiego 4,80 i pewnie kurs teraz mocniej wzrośnie jednak należy pamiętać że baza za 4 kwartał jest wysoka (nie ma not za sam 4 kwartał ale wtedy porobili duzo rozwiązań rezerw i tak z 5 mln baza jest wyższa). Czy kupić akcje to nie wiem bo spółka mało pisze o perspektywach i pewnie trzeba byłoby więcej poczytać o inwestycjach ich głównego odbiorcy sektora energetycznego.

  Tarczyński – po przeanalizowaniu raportu muszę potwierdzić że wyniki są bardzo dobre mimo niesprzyjających czynników. Był przecież blisko 30% wzrost cen wieprzowiny, niesprzyjający kurs eur/pln bo importują ponad 50% surowca mięsnego oraz energia i koszty pracownicze mocno w nich biją. Jednak wprowadzili podwyżki cen swojego asortymentu oraz pewnie były beneficjentem problemów Kani więc wynik był fajny. Zarówno przychody 254 mln i zysk netto 13,17 mln były sporo wyższe od szacuków analityków mbanku które wynosiły 226 mln dla przychodów i 5,2 mln dla zysku (ebit i Ebidta też mbank mocno niedoszacował). Obecne c/z 5 jest moim zdaniem niską wyceną ale może byc uzasadniona ze względu jednak na ryzyka pogorszenia wyników przez wyższe aż o 30% ceny wieprzowiny w stosunku do roku poprzedniego.

  • This reply was modified 4 months ago by  Prezes.
  • #14406

   anti
   Participant

   Prezesie, przyjrzyj się temu ZPUE, bardzo jestem ciekaw Twojej opini po raporcie. Wyniki rewelacyjne, nigdy wcześniej tyle w Q3 nie zarobili. Jeśli bieżący kwartał też będzie dobry (taką mam nadzieję) to jest duża szansa na rekordowy rok po latach niepowodzeń, c/z poleci jeszcze bardziej w dół.
   Wiem że cena mocno już podrosła od dołka i ogólnie mało płynny walor, ale jeśli wyniki będą porównywalne do lat 2013-2015 (kiedy to kurs latał po nawet 400+), to może jest coś dalej do ugrania. Wypłacali też wtedy dywidendę, może teraz do tego wrócą.

   Wielton też ciekawy, spadek zysku, ale kurs nisko, ciężko ocenić jak odbierze to rynek. Długoterminowo ta spółka mnie interesuje.

 • #14430

  Karol Adx
  Participant

  Jak zrobić komunikat o niczym – przykład z BAH:
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34739878,british-automotive-holding-sa-42-2019-podjecie-przez-zarzad-decyzji-o-rozpoczeciu-przegladu-opcji-strategicznych

  rozważamy wszystkie opcje, ale nie mamy żadnej decyzji ani preferencji. A poza tym to wszystko możliwe, najważniejsze ze jednak pracujemy nad tym aby sie zastanowić :)

 • #14431

  Nieuk
  Participant

  Ten Książek po prostu ocipial:) Niech On zniknie z giełdy. Mam go serdecznie dość…Jeszcze parę takich super decyzji i dorobi się tego.

 • #14499

  Nieuk
  Participant
 • #14501

  Nieuk
  Participant
 • #14532

  Prezes
  Keymaster

  Dzisiaj POZBUD spada blisko 20% i to teoretycznie bez powodu bo nie podawał komunikatów.

  Jednak jak to na giełdzie przyczyna jest i trzeba czytać komunikaty nie tylko płynące z danej spółki (jeśli się ją ma np. w portfelu) ale i w jakimś stopniu powiązanych. Herkules który realizuje w konsorcjum z Pozbud kontrakt GSM dla PKP poinformował zweryfikował marże na tym kontrakcie z +8-10% do -11% (minus 11%). Pytanie powstaje jak to możliwe że kontrakt podpisywany z rok temu okazuje się już nierentowny oraz czy POZBUD też takie informacje poda (na razie się w raportach chwali wysoką marżą na kontrakcie).
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34741859,herkules-sa-50-2019-ujawnienie-opoznionej-informacji-poufnej

  • #14544

   STAT1
   Participant

   Wasko o ile mnie pamięć nie myli jest też w konsorcjum w tym kontrakcie… ŁD.

 • #14537

  atom
  Participant

  Być może odpowiedź na to pytanie jest zawarta w kosztorysach wykonawców którzy przegrali, warto je odnaleźć. Poza tym oferta nie była o ile pamiętam składna w 2018r. tylko wcześniej.

 • #14540

  Krystianooo
  Participant

  Witam. Prezesie mógłbyś napisać kilka słów co myślisz o FMF ? Wiem, że wszyscy wokół straszą nadchodzącym pogorszeniem koniunktury i spowolnieniem rynkowym. Dodatkowo przecena na JSW nie pomaga.
  Chciałem dziś kupić trochę akcji, jednak odpuściłem i postanowiłem zapytać się mądrzejszych o radę.
  Czynniki pod które chciałem zagrać: 1) Ewentualne odbicie-FMF został ostatnio sporo przeceniony. 2) Być może wysoka dywidenda w następnym roku. 3) Ewentualne Info w I kwartale 2020 o akwizycji w USA. 4) C/Z=4.51 po III kwartale wg. Biznesradar- czyli nisko.
  Pozdrawiam

  • #14541

   Prezes
   Keymaster

   Tydzień temu odpisywałem odnośnie Famur https://www.analizyprezesa.pl/forums/search/famur/ (poczytaj co pisane było) i kurs już zleciał 15% !. W zasadzie nie ma co dodawać – spodziewany jest duży spadek zysku w przyszłym roku, pogorszenie perspektyw branży więc lepiej się wstrzymać z kupnem aż kurs przestanie spadać choć to może jeszcze potrwać.

 • #14542

  Krystianooo
  Participant

  ok, dziękuję. Nie zauważyłem wcześniej tej wiadomości :)

  • #14545

   STAT1
   Participant

   Kilku anali wypowiadało się na temat obecnej ich wyceny, rynku i rekcji inwestorów na raport i kom. do wyników ze Spółki. Powinieneś to również przeczytać. Ja się czynnie przyglądam temu sektorowi i Spółce oczywiście. ŁD.

 • #14551

  Tata Gumby
  Participant

  Kolejna plaga spada na GPW?
  Spółki czeka wyzwanie z raportami o klimacie, ich brak może oznaczać exodus inwestorów – SEG (wywiad). „Obawiam się, że gdy inwestorzy zderzą to, co publikują polskie spółki z tym, co publikują spółki zachodnie, które się do zmian przygotowują od wielu lat, to może być ogromny cios dla naszego rynku. Dzisiaj można jeszcze udawać, że spółki te w miarę dobrze raportują, ale wiosną przyszłego roku już tak udawać się nie da. Będzie to oznaczać exodus zagranicznych inwestorów i banków z finansowania polskich spółek” – uważa Mirosław Kachniewski.
  http://www.infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34772835,spolki-czeka-wyzwanie-z-raportami-o-klimacie-ich-brak-moze-oznaczac-exodus-inwestorow-seg-wywiad

 • #14552

  jacike
  Participant

  W latach siedemdziesiątych straszyli globalnym ochłodzeniem, teraz straszą globalnym ociepleniem…

  krótkoterminowo:
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/4/40/Aktywno%C5%9B%C4%87_s%C5%82oneczna.png

  długoterminowo:
  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/Rekonstrukcja_temperatury.png

  Pozdrawiam.

  • #14553

   drooone
   Participant

   Niestety aktywność Słoneczna to teraz chyba słabe wytłumaczenie bo aktualnie jestesmy od paru lat w minimum aktywnosci, a temperatury sobie. Niestety to nie giełda nie wszystko da sie wytłumaczyc jednym wykresem :)

   • #14554

    jacike
    Participant

    Zgadzam się, że jest to proces znacznie bardziej skomplikowany. Nie mniej jednak uważam, że cała ta propaganda to w 90% ściema, nowy sposób na opodatkowanie i spowolnienie rozwoju szczególnie mniej znaczących państw starego kontynentu. Koszty jak zawsze zostaną przerzucone na odbiorcę końcowego – obywatela.
    Czy Chiny, Indie, US and A i inni najwięksi emitenci CO2 płacą naziolom za kontrakty na CO2?
    Ile więcej od Polski naziole emitują CO2, ile więcej węgla spalają niż Polska? Na czym jak nie na węglu naziole rozwinęli gospodarkę? Dlaczego teraz nasz rozwój blokują?

    Z drugiej strony przy wyższej zawartości CO2 w powietrzu wszystkie rośliny a więc lasy czy rośliny którymi się żywimy rosną szybciej. Z tym, że trzeba zauważyć, że rośliny w dzień pobierają CO2 a oddają tlen a w nocy pobierają tlen a oddają CO2. To morza i oceany produkują ponoć tlen w sposób ciągły.
    Ja bym się nie bał CO2 a innych trujących gazów i pyłów powstałych w wyniku spalania paliw kopalnianych.

    To pogoń za większymi zyskami, większą sprzedażą, wciskanie klientom coraz większej liczby niepotrzebnych produktów powoduje wzrost zawartości CO2 w atmosferze, większe zanieczyszczenie wód i gleby, większe zapotrzebowanie na surowce wydobywane z gleby… W moim mniemaniu dbanie o środowisko kłóci się z ciągłym zwiększaniem konsumpcji.

    Tak, wiem, mam skrajne poglądy.

    https://www.google.pl/imgres?imgurl=https%3A%2F%2Fwww.snopes.com%2Ftachyon%2F2017%2F05%2FTime_magazine_ice_age_cover_feature.jpg%3Fresize%3D865%2C452&imgrefurl=https%3A%2F%2Fwww.snopes.com%2Ffact-check%2Fthe-coming-ice-age%2F&docid=UVW3aQb5NBrV3M&tbnid=AnKqle1GELFUEM%3A&vet=10ahUKEwiJ3N_w7pvmAhVwxYUKHb3ABWoQMwgrKAAwAA..i&w=865&h=452&bih=821&biw=944&q=times%20global%20warming%20ice%20age&ved=0ahUKEwiJ3N_w7pvmAhVwxYUKHb3ABWoQMwgrKAAwAA&iact=mrc&uact=8

    • This reply was modified 4 months ago by  jacike.
 • #14590

  frend30
  Participant

  Ciekawa dyskusja i zgadzam się z tezą, że to nowy temat, dzięki któremu można z powodzeniem doić maluczkich.
  Oczywiście kraje takie jak: USA, Chiny, Indie, Brazylia, Niemcy, Francja mają tak naprawdę efekt cieplarniany i wszystko co się z tym wiąże w głębokim poważaniu, a hipokryzją bije na kilometr jeśli zderzymy deklaracje+hasła+obietnice versus realne działania (vide akumulatory do elektryków tak promowanych przez koncerny wywodzące się z w/w państw w 80% – toż to tzw. samograj napędzający kilka gałęzi przemysłu). Kiedyś wojny napędzały gospodarki, to teraz przy większej świadomości społeczeństw gra się na emocjach sprzedając odpowiednio ukształtowane informacje.
  Nie jestem zwolennikiem spiskowej teorii dziejów, ale naprawdę i dosłownie wszystko lub większość informacji można „szarej masie” sprzedać jako prawdę jedyną i objawioną owijając to w odpowiednio dobrane, przedstawione i nawet „udowodnione” tezy.
  Sam jeśli chodzi o poglądy uważam się za liberała i człowieka tak zwanego środka, ale staram się czytać artykuły i opracowania oraz słuchać głosów po każdej stronie, lewicowej i prawicowej i nawet po tych skrajnych też…
  Do poczytania w tym temacie np
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/Koalicja-klimatyczna-bogatych.htm
  na tym blogu zresztą jest też trochę odnośnie naszych sąsiadów na przykład:
  http://niewygodne.info.pl/artykul9/Berlin-bedzie-walczyl-o-OPAL-przed-TSUE.htm

  Zawsze wyznaję zasadę, że należy na temat spojrzeć z kilku płaszczyzn i perspektyw żeby wyrobić sobie opinię, a na końcu i tak jeśli ją wypowiemy później na głos to będzie to głos subiektywny ;)
  Pzdr

  • #14606

   jacike
   Participant

   Te artykuły z Twoich linków dokładnie w punkt. Zawsze chodzi o hajs i dominację.

   Mówi się u nas o propagandzie za komuny (właściwie to nie tak do końca komuny), a co teraz jest? Ja sprzedałem telewizor 17 lat temu. Miałem dość reklam, kłamstw, manipulacji, sensacji o niczym zawsze gdy nie-rząd przepychał kolejne ustawy przeciwko narodowi. Widzę tv raz na kilka tygodni, te wszystkie show dla mas, durne seriale… Same ogłupiacze. Oglądając TV nie trzeba wiele myśleć, zadać sobie wysiłku jak np. przy czytaniu. Dla rządzących to duża zaleta, cisną masowo kit i propagandę.

   Tu trochę o akumulatorach, elektrycznych samochodach, itp.:

   Pozdro

   P.S.
   Wiadomości z linków które wklejam nie uznaję za pewnik lecz za przyczynek do zastanowienia się.

 • #14625

  WARXZ
  Participant

  Dzisiaj na Eurotelu kolejna runda sypania Rockbridge’a- 8k akcji poszło po 20,5zł, w całej sesji do tej pory 14k. Od momentu gdy zaczął sypać właściciela zmieniło ok. 65k akcji, a Rockbridge miał ich 187k, więc jeżeli w takim tempie będą sypać to <20zł szybko pęknie.
  Co się dzieje dzisiaj na Unimocie (-12% bez żadnego info)?

 • #14629

  Prezes
  Keymaster

  Wezwanie na Energę przez PKN po 7 zł (4% wyżej od obecnego kursu rynkowego), dla mnie to szok (samo wezwanie i cena za 25% wartości księgowej), ciekawe jaka jutro reakcja kursu
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34786459,wezwanie-do-zapisywania-sie-na-sprzedaz-akcji-energa-sa-ogloszone-przez-polski-koncern-naftowy-orlen-sa

  • #14631

   atb
   Participant

   Ciekawe, czy główny akcjonariusz odpowie na wezwanie?
   Wezwanie jest bardzo ciekawie skonstruowane – dojdzie do skutku, po zebraniu 66% głosów, a Skarb Państwa ma ponad 64%, więc wystarczy 2% z free floatu.
   Jeśli to dojdzie do skutku, to będzie bardzo słabe – transfer majątku SP grubo poniżej wartości godziwej do prywatnej bądź co bądź firmy.

   • #14635

    Prezes
    Keymaster

    Tu masz Państwo i tu masz Państwo tyle że tym ruchem wpływa 1,5 mld do budżetu Państwa – stołki nadal będa utrzymane

 • #14630

  opinie
  Participant

  Obajtek przd Orlenem był prezesem Energii

 • #14632

  Tomasz
  Participant

  Ciekawe jak jutro zareaguje kurs samego PKN… wyglada ze kto mial wiedziec wiedzial wczesniej a reszta zareaguje jutro :). Druga sprawa ze jesli uda sie im przejac ENERGA w tej cenie to dobije inwestorow dlugo-terminowych… i potwierdzi raz jeszcze ze GPW to banan :) Dobrze ze mamy wyjscie na swiat bo nasza gielda to jednak porazka a najbardziej mi szkoda ludzi co sie pisza do PPK.

  • #14639

   STAT1
   Participant

   Jak zareaguje? PiSiorom brakuje pieniędzy na Ostrołękę C… no to ją właśnie znaleźli. Połączą PKN z Lotosem, wyjdą na rynek euro obligów i sfinansują sobie kolejną elektrownię węglową za 8 yardów… Holendrzy, Santander, PE przestały udzielać finansowania na aktywa wytwórcze oparte na węglu to się Orlen będzie musiał drożej wykrwawiać, aby sprzedać obligi na za 10-15 lat wykup. Bezpieczny bet myśląc kategoriami potentatów, skoro niemieckie papiery są sprzedawane z ujemną rentownością to jak taki Orlen da (strzelam) 1,5-2% rocznie to co chętni się nie znajdą??? Sorry :(

   PKN DO SZEREGU I DO PIACHU=zarządzanie państwowe. ŁD.

 • #14638

  Lukasz2016
  Participant

  Myślicie, że był to powód spadków PKNOrlen? Jak to może wpływać na kurs PKN, a raczej na ich przyszłe wyniki?

  • #14640

   Prezes
   Keymaster

   Jutro się dowiesz jak wpłynie to na kurs ale zakładam że pozytywnie.
   Jeśli chodzi o wyniki to matematyka jest prosta w tym przypadku. Energa zarabia średniorocznie ok. 600 mln, ze 100 mln będzie kosztu kredytów więc teoretycznie z 500 mln (ok. 15%) wzrosną zyski Orlenu.

 • #14641

  Lukasz2016
  Participant

  Wydaje się być dobra informacja. Tylko dlaczego ostatnio PKN tak spadał.

 • #14642

  atom
  Participant

  Myślę, że dla akcjonariuszy Orlenu to zła wiadomość. Brak dywidendy, podniesienie ceny w wezwaniu. Dla Orlenu dobra 0,26 wartości księgowej, dużo zielonej energii.

 • #14645

  Prezes
  Keymaster

  Czytając ten artykuł https://www.cire.pl/item,190353,1,0,0,0,0,0,analityk-trigon-dm-rynek-moze-negatywnie-ocenic-tworzenie-z-pkn-orlen-narodowego-czempiona-.html?utm_source=rss&utm_campaign=rss&utm_medium=link
  wygląda na to że rynek negatywnie przyjmie informację o przejęciu Energi i kurs Orlenu pewnie będzie spadał

  Wczoraj pojawiła się informacja że Pekabex chce mocniej wejść w Polnord – chyba chcą im mieszkania budować w ich systemie

 • #14646

  Lukasz2016
  Participant

  Ma lecieć w dół, bo obawiamy się kolejnych inwestycji Orlenu? Trochę nie rozumiem, gdyż generalnie dobrze, że przejmują Energie.

 • #14647

  MiB
  Participant

  Akurat to przejęcie może i ma sens (Energa to chyba najciekawsze aktywo w sektorze), ale PKN robi pierwszy krok w stronę przejęć z sektora, który jak jest wyceniany przez rynek każdy może sprawdzić. Poza tym chyba 99% inwestorów „narodowy czempion” kojarzy się źle i pachnie dojną krową. Mam nadzieję, że kolejne przejęcia to nie będzie np. czyszczenie TAURON-u, do którego jeszcze niedawno przymierzano JSW (vide kopalnia Janina)… Także sceptycyzm jest tu wskazany i mnie reakcja kursu w pierwszym momencie absolutnie nie dziwi. A mam w portfelu zarówno Orlen (kupiony dla akcji Orlen w portfelu) oraz Energę.

  • #14649

   Prezes
   Keymaster

   Wycena spółek energetycznych na gpw była bardzo niska (c/z ponżej 5) ze względu na oczekiwane wielomiliardowe inwestycje w kolejnych latach. Jeśli teraz Orlen ma stać się taką grupą multienergetyczną więc wycena jego spadnie do poziomu sektora.
   WIG20 dzisiaj popsuty jest całkiem

   edit: komentarz analityków mbanku
   W krótkim okresie reakcja rynku może być negatywna (akcjonariusze Orlenu prawdopodobnie nie szukają ekspozycji na polskie zakłady użyteczności publicznej, inwestorzy zagraniczni są uczuleni na sektor, szczególnie na ekspozycję na węgiel, wraz z przejęciem Lotosu może to dodatkowo zwiększyć dźwignię Orlenu w trudnych czasach.), a skala potencjalnego spadku może zależeć od stanowiska Orlenu w sprawie kontynuacji projektu węglowego Ostrołęka C. Potencjalne zaangażowanie PKN w ten projekt węglowy (i struktura akcjonariatu PGG) może negatywnie wpłynąć na jego profil inwestycyjny. We wczorajszym komunikacie prasowym prezes Orlen oświadczył, że PKN dokładnie przeanalizuje projektu Ostrołęka i kilka opcji jest dostępnych.▪W dłuższej perspektywie bieżąca cena akcji Energa jest bardzo niska i naszym zdaniem bardzo atrakcyjna (duża zniżka na dystrybucję aktywów RAB i OZE), szczególnie w przypadku pełnego dostępu Orlenu do przepływów pieniężnych spółki (obecni akcjonariusze mniejszościowi są na łasce państwa w zakresie dywidend). Regulowane i odnawialne aktywa Energi mogą stanowić rozsądną platformę do budowy kolejnego etapu działalności PKN (wraz z projektem offshore), dywersyfikując obecną cykliczną działalność przetwórczą. Dodatkowo wolumeny produkcji PKN równoważyłyby portfel detaliczny Energi (stosunek produkcji do sprzedaży wzrósłby z 18% do 40%).Reasumując, oferta Orlen powinna działać prowzrostowo dla polskiego sektora energetycznego i naszym zdaniem może w krótkim okresie wpłynąć negatywnie na kurs akcji PKN. Po zamknięciu wczoraj naszej negatywnej oceny PKN (po spadku cen akcji) jesteśmy neutralni wobec akcji, ale przypominamy o naszym dość ponurym nastawieniu do działalności na rynku downstream. Zakup Energa za 7 zł, czyli znacznie poniżej naszego obecnego TP na 11,67 zł, wygenerowałby jednak dodatkową wartość dla akcjonariuszy PKN w wysokości ~ 4,5 zł na akcję (3,8 zł na akcję po korekcie o 9-miesięczny koszt kapitału uwzględniony w kalkulacji TP).

   • This reply was modified 3 months, 4 weeks ago by  Prezes.
 • #14648

  slm
  Participant

  Właściwie dlaczego kurs miałby podskoczyć kiedy spadająca spółka przejmuje spadającą spółkę?
  Energa jest zaangażowana w „ratowanie górnictwa” i w budowanie ogromnej elektrowni węglowej.

  • #14652

   STAT1
   Participant

   Akurat ENG w górnictwo nie jest jakoś zaangażowana, ale PGNiG a i owszem. Stąd spadki całego sektora wydobycia. ENA na szczęście nie ;-) ale oni podobnie do ENG mają dawać kasę na Ostrołękę C. Zresztą ENA na teraz chyba najbardziej bezpieczna (bo jest zaangażowana w LWB) i najmniej trująca w aktywach wytwórczych (Kozienice, czy aktywa po Francuzach bardzo zmodernizowane). ŁD.

   • #14653

    slm
    Participant

    Energa inwestuje w PGG więc w jakimś stopniu jest zaangażowana w ratowanie górnictwa.

    • #14667

     STAT1
     Participant

     Racja, o tym zapomniałem, że również ENG zrzutkę zrobiła na kapitał zakładowy i przejęła zadłużenie po KW. Natomiast, czy inwestuje, czy raczej jest postawiona pod ścianą to inna sprawa. Nie mniej każda Spółka eng./wydobywcza, która ma na sobie garb w postaci kopalni to od 3 lat zły pomysł na pomnażanie kapitału. A jeszcze jak dziś dobrze pamiętam gdy Moteusz obiecywał przy powstaniu PGG, że wraz z nowym podmiotem na zawsze zostanie załatwiony temat wynagrodzeń w kopalniach i będzie on uzależniony od efektywności wydobycia… szkoda tylko, że zmian w prawie nie wprowadzał, które to regulują jeszcze przepisy z czasów PRL. Echh szkoda słów. ŁD.

 • #14651

  Grzegorz
  Participant

  Jeśli PKN jest wart 38 mld a Energa 3 mld to nawet jak jest to kiepska spółka nie uzasadnia to spadku kursu o 10%. Moim zdaniem co najmniej połowa z tego wróci i kupując da się ciut zarobić.

 • #14662

  Slawek
  Participant

  Enterek się obudził i wchodzi na kolejne szczyty

  • #14669

   Prezes
   Keymaster

   Faktycznie Enter pofrunął na historyczne szczyty, chyba wczorajsze spotkanie z inwestorami pozytywnie zostało odebrane.

   • #14671

    Łukasz
    Participant

    Trochę małe obroty ale ATH to ATH. Mam kupione trochę niżej po około 37 zł i 41 zł ale teraz po wybiciu ustawię się jeszcze na wsparciu 42 zł i dokupię trochę jeśli się cofnie, bo fundamenty sprzyjają. Troszkę mogłoby wolumenu przybyć, ale może się wszyscy powystrzelali w dniu po wynikach.

    • #14676

     WARXZ
     Participant

     Jestem w podobnej sytuacji: pierwszy pakiet po 36,30zł, drugi po 41,20. Dzisiaj na zamknięciu nawet wklepałem zlecenie sprzedaży po 44 (wycofałem w ostatniej chwili), bo pewnie ze względu na mały wolumen będzie jakiś powrót na 43. Z drugiej strony: raczej nie będzie powrotu <40zł tak jak wcześniej (po ostatnich wynikach nikt nie będzie wyrzucał akcji w takiej cenie), a robienie kółeczek po 1-2 zł raczej nie ma sensu, bo przy obecnych obrotach kurs może szybko odjechać.
     Jeżeli będzie spadało w okolice 40-41 to będę dobierał.

     • #14677

      Łukasz
      Participant

      Jesli kurs ma isc wyżej to chyba max cofniecie do 42 zl , w koncu to stanowilo opor bodajrze 3 czy 4 krotnie. Z automaru ustawiam sie na 42,10 jak bedzie nizej to albo bede uciekac albo dobierac zależnie od wymowy swiecowej spadku. Ale sadze ze jak fundamenty sprzyjają, parkiet nagania, humanista na gieldzie tez ostatnio polecal, to myślę ze popyt jeszcze bedzie. Na sile drozej nie kupuje. Pozycja 8 proc portfela i tak juz spora.

 • #14673

  MarcinG
  Participant

  Dziś i od kilku dni lubawa bardzo słabo się zachowuje. Świeczka nie wygląda źle, ale był od tygodni duży kupiec ustawiony na 0,79 i w całości mu upchali akcje, więc moim zdaniem trzeba obserwować i jest to trochę ostrzeżenie.

  • #14674

   Prezes
   Keymaster

   Mam nadzieję że czytałeś o tym że Lubawy nie mam w portfelu. Mi zabrakło pozytywnej reakcji po niezłych wynikach.

   • #14675

    MarcinG
    Participant

    Tak, widziałem, zresztą jesne, że każdy działa na własną odpowiedzialność ;)

 • #14697

  Nieuk
  Participant

  Ciekawa wzmianka o branży meblarskiej. Szczególnie pewnie dla blogowiczów-akcjonariuszy Forte:

  https://m.bankier.pl/wiadomosc/Polska-Fundacja-Narodowa-dofinansuje-promocje-polskich-mebli-na-rynku-USA-7785796.html

  A teraz coś bardziej z branży handel i dystrybucja. Słyszeliście o tym:

  https://www.google.com/amp/s/www.rmf24.pl/fakty/polska/newsamp-kokaina-za-ponad-dwa-miliardy-zlotych-przechwycona-przez-pol,nId,3371926

  Jakby to poszło w rynek-to już byłaby zima na całego:)

 • #14702

  slm
  Participant

  Jeszcze odnośnie Orlenu i Energii. Tak się zastanawiam czy dla Skarbu Państwa(SP) opłaca się sprzedawać po te 7zł. Na debiucie SP dostawał 14, to czy teraz za pozostałe 50% będzie chciał brać 2x mniej?
  I teraz tak myślę, czyby nie zagrać pod to, że SP powie, że cena za niska i chce więcej. Kurs Energi pewnie by podskoczył.
  Co sądzicie?

 • #14703

  Nieuk
  Participant

  No co Ty…To już pewnie wszystko dogadane. Pamiętaj też o tym, że SP otrzymał dywidendy a poza tym i tak wszystko zostaje w „rodzinie”.

 • #14704

  Grzegorz
  Participant

  Dokładnie jest tak jak napisał Nieuk.
  Nie dosyć, że kasa ze sprzedaży zostanie w budżecie to nadal poprzez Orlen Skarb Państwa będzie miał na Energą kontrolę. Czyli klasyczny przykład jak zjeść ciastko i mieć ciastko. Tylko kupować kolejne spółki :)
  Cena nie ma tu wielkiego znaczenia.

 • #14705

  slm
  Participant

  No nie, pieniądze nie zostaje w budżecie. Kasa z Orlenu trafi do budżetu. Cena może mieć znaczenie.
  PiS obiecał zrównoważony budżet, ale przez zawieszenie likwidacji 30-krotności ZUSu brakuje im 5mld. I teraz, brakujące 2mld wpadnie z mocno podniesionej akcyzy na wyroby tytoniowe. Z Orlenu za Energę przy cenie 7zł wpadnie 1,5 mld(zakładając, że tylko tylko SP i powiązane podmioty odpowiedzą na wezwanie). Jak podniosą cenę do 14 zł to wtedy mamy ładne brakujące 3 mld.

  W tle oczywiście tez jest PPK, a aktualna sytuacja nie zachęca do GPW.

 • #14706

  Nieuk
  Participant

  Cena wezwania miałaby tu znaczenie – jeśli wzywającym byłaby firma prywatna. A tak to trzeba patrzeć tylko jak na pewne przeksiegowanie w obszarze aktywów panstwa.
  Poza tym-SP nie może drenoowac az tak bardzo Orlenu, bo sam ma wlasne zobowiazania, olbrzymi. Capex i pewnie konwenanty związane z przejęciem Lotosu. Dlatego Orlen nie podniesie ceny w wezwaniu. On raczej będzie chciał przejmować kolejne spółki za grosze tworząc multi-koncern a tak naprawdę oligopol.

 • #14709

  Prezes
  Keymaster

  A dzisiaj narodowe srebra spadają, sporo komentarzy jest w porannym raporcie bdm

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34809376,dom-maklerski-bdm-sa-najciekawszy-tydzien-grudnia

 • #14710

  Nieuk
  Participant

  A ja zacząłem dzisiaj zbierać Eurotel. Wydaje mi się, że to dobry moment był/jest na wejście.

 • #14732

  Prezes
  Keymaster

  W nocy mają jakieś serwery/hosty przenosić dotyczące bloga i mam nadzieję że jutro nie będzie problemów z działaniem strony. Proszę o cierpliwość gdyby poszło coś nie tak.

 • #14733

  Nieuk
  Participant

  Na Eurotelu chyba dalej sypie Rockbridge z ukryciaka na 21.60 zł, ale jest popyt. Myślę, że niedługo zostanie sforsowany ten baton…kto wie-może jutro? Płynność się zwiększyła na walorze-co jest bardzo dobrym sygnałem-gdyby miało tutaj dojść do poważniejszego wybicia.

  • #14734

   szopenchauer
   Participant

   Coś bez wątpienia zaczyna się dziać.

 • #14736

  Prezes
  Keymaster

  Strona zaczyna działać (miała o 8 ruszyć a trwało 4 godziny dłużej) choć pewnie jeszcze jakieś mogą być problemy.
  Za problemy przepraszam ale to nie moja wina.

 • #14737

  Nieuk
  Participant

  Nikt do Ciebie nie ma pretensji. Ja myślałem, że nie będzie działać cały dzień;)
  Nie wiem czy zwrociliscie uwagę, ale Kęty się ostatnio bardzo dobrze zachowują. Świetna spółka, ale niestety nie mam akcji.
  Trwa silna akumulacja na JSW – vide volumen. Zapowiada się mocna korekta wzrostowa.
  Wogole dzisiaj piękna sesja: Enter, Eurocash i gaming: Playway i Tsgames. A z mniejszych-radzilbym rzucić okiem na Qubicgames.

  • #14747

   anti
   Participant

   Ja się na Kęty czaiłem jak spadło poniżej 300 zł i się tak zaczaiłem, że nie kupiłem… Teraz sobie pluję w brodę. Świetny zarząd, jedna z najsolidniejszych spółek na GPW bez dwóch zdań.

   JSW mógłby trochę bardziej już odpalić, bo dalej rozstrzygnięcia nie ma. No ale podobno cierpliwi będą nagrodzeni, tak gdzieś słyszałem :)

   Do Qubic się trochę przyczepię, bo o ile się nie mylę (w sumie aż tak dobrze spółki nie znam) oni zyski pokazywali bardziej ze sprzedaży praw do gier, udziałów w innych spółkach niż z działalności podstawowej. Czy to jest do potrzymania w dłuższym terminie?
   Ogólnie mam wrażenie, że rynek na Switch robi się trudniejszy, jak przeglądam komunikaty to co chwila pojawia się jakieś info o porcie na Switch (prym chyba tu wiedzie Forever, strasznie tym spamują), ale poza paroma wyjątkami kasy z tego niedużo.

 • #14758

  pstaniszewski
  Participant

  Kęty super spółka i super prezes – mają bardzo duży potencjał w europie i n a świecie do rozowju. Ale pamiętajmy, ze to jednak trochę taki cykliczny bzines. Choć starają sie dywersyfikować. no i oni nie zbankrtuują bo prezes bez sensu się nie zadłuży, a jak będzie coś przejmował to prawdopdoobieństwo sukcesu takiego M&A jest duże u niego – to jest wartość

 • #14784

  Nieuk
  Participant

  Dzisiaj jest historyczny dzień dla rynku kapitałowego-debiut Saudi Aramco:

  https://www.parkiet.com/Gospodarka—Swiat/312119965-IPO-Aramco-notowania-wystrzelily.html

  Kapitalizacja tej spółki to prawie 20xkrotność PKB…Aż trudno to sobie wszystko wyobrazić…

 • #14832

  kos
  Participant

  Witam, jak oceniacie wzrosty na AC SA (ACAUTOGAZ) ?

  • #14845

   Prezes
   Keymaster

   Nie mam pojęcia dlaczego te wzrosty AC bo jakby nie patrzył wyniki im się pogorszyły i przez Rosję mogą jeszcze przez kilka kwartałów być mizerne (czytaj gorsze r/r). Wycena nie jest jakoś super okazyjna więc na chwilę obecną należy zakładać że to tylko korekta ostatnich spadków.

 • #14839

  Nieuk
  Participant
 • #14847

  andrzej641104
  Participant

  Mabion zm TKO -42% kuzwa, 1 z 30 i tak od jakiegoś czasu codziennie takie kwiatki w portfelu.

  • This reply was modified 3 months, 3 weeks ago by  andrzej641104.
  • #14849

   Prezes
   Keymaster

   Ciekawe jaki powód spadku ? Oni chyba mieli jakąś decyzję otrzymać w najbliższych dniach i nie zdziwię się jak jest negatywna i ktoś o tym wie.

   • #14851

    MiB
    Participant

    Mabion – 13 grudnia decyzja w sprawie leku CD20. Czas na przełamanie bariery 100 zł

    to jest dopiero równy dostęp do informacji poufnych…

   • #14855

    anti
    Participant

    Na Mabionie od jakiegoś czasu realizuje się negatywny scenariusz. Opóźnienia w realizacji i do tego fuzja Mylan (mają dystrybuować lek Mabionu) z Pfizer (rozwijają konkurencyjny lek) kładzie się cieniem.

    Rejestracja w EU byłaby dużym krokiem dla spółki, ale ten rynek jest mimo to wielokrotnie mniejszy niż w Stanach, to tam są prawdziwe pieniądze. Obawiam się, że to wszystko po prostu zbyt długo trwało i duża część potencjału została utracona.

 • #14850

  MarcinG
  Participant

  Trump: Getting VERY close to a BIG DEAL with China. They want it, and so do we! ;)

 • #14852

  MarcinG
  Participant
 • #14857

  Prezes
  Keymaster

  W jutrzejszym Parkiecie są 3 puste strony na wezwania które jutro zostaną ogłoszone – albo będzie jedno które zajmie 3 strony gazety albo będą 3 po jednej stronie.
  Może też to być ogłoszenie przymusowego wykupu.

 • #14858

  slm
  Participant

  Śledzi ktoś Śnieżkę? Od ogłoszenia wyników końcem listopada to kurs już urósł ponad 20%
  Ja z wejściem czekałem, czekałem i się nie doczekałem :/

 • #14859

  Nieuk
  Participant

  Tu masz trochę o Śnieżce:

  Śnieżka wzrasta prawie 9% w tydzień. Okazja dla inwestorów długoterminowych?

  Jest też pewna korelacja z Decorą-że te spółki od wykończenia wnętrz zyskują na boomie mieszkaniowym.

  Decora zyskuje dzięki branży mieszkaniowej, komentuje Marcin Tuszkiewicz

  A tak nawiasem mówiąc-to bardzo dobrze zarządzane firmy, więc u nich tą siłę hossy widać z podwójną siłą. Ja.mam akurat Decorę i czekam na przebicie maxów rocznych.

  • #14865

   pstaniszewski
   Participant

   Panowie jeśli chodzi o Śnieżkę to wg klasyka „nie znam się to się wypowiem”;)
   No dobra – znam się bo właśnie końćzę analizę dla SW tej spółki więc uważam, że trochę wiem.
   Bardzo dobra spółka fundamentalnie, spokojnie się rozwijająca. Rynek ma potencjał, aby bardzo powoli (ale powoli to nie jest tak jak w Ambrze) wzrastać i to raczej kierując się nie do końca na ilości (choć tutaj brakuje nam do Europy Zachodniej jakieś 40% w użyciu) ale również w cenach i jakości produktów. To fajne bo Śniezka jest największym graczem na tym rynku (Big4 ma ok. 3/4 rynku) i oni powinni na tym korzystać.
   Najważniejsze dla wyników to ceny podstawowego surowca bieli tytanowej (obserwować co podają spółki z Grupy Azoty, które ją produkują) – z nią też jest ryzyko długoterminowe w kwestii potencjalnego wpisania na listę substancji rakotwórczych (niby tylko w proszku a nie w płynie, ale i tak to nie jest plus dla producentów farb) – organizacja protestują zobaczymy co z tego będzie.
   Przejęli b. dużego producenta na Węgrzech – tutaj mam mieszane odczucia. Z jednej stroby b. dobry ruch, rozwijają się w CEE ale nie na Wschodzie (już tam mają Ukrainę i Białoruś wystarczy), z drugiej spółkce spadały wyniki od kilku lat a Prezes mói, ze rentowność takaj jak przed przejęcieem to najwczesniej w 2022 – to oznacza dla mnie dwie możlwiosći. nie da się uzyskać w spółce węgiersiej rentowności jaką ma Śnieżka (obiektywnie wysoką) lub też inne czynniki spowodują, ze ogólna rentowność % będzie niższa. Obstawiam mix tych czynników. No ale wartościowo powinno być wyżej.
   generalnie spółka stabilna, płaci dywidendy (obecnie stopa nie jest oszołamiająca ale obstawiam, ze trochę urośnie jak zejdą trosze z długu za przejęcie) – może cyć ten potencjalnie ciekawa dla funduszy z PPK. Jedyny ogólny problem – mam warażenie, że jej wycena w dużej mierze dyskontuje tnen rozwój – nie jest specjalnie tania.

   Aha i ci mądrzy z comparicu co piszą, że rynek budowlany rośnie to i Snieżka. Popyt odtworzeniowy jest dla nich sporo wazniejszy (ok. 8-%) a nowe mieszkania to tylko 20%. Może comparci jest dobry w AT (nie wiem), ale ich analizy z AF są, w moejj ocenie, bardzo pobiezne i to po prsotu kompilacja materiałó z kilku źródeł i tyle.

   pozdr
   P

   • #14883

    slm
    Participant

    Analityk Fundamentalny na SW to Ty?

    • #14884

     pstaniszewski
     Participant

     powiedzmy :)

     • #14885

      slm
      Participant

      Aha, to powiedzmy, że bardzo fajne te analizy na SW :)

     • #14893

      pstaniszewski
      Participant

      A to powiedzmy, że dziękuję. To znaczy – naprawdę dzięki – miło, że ktoś czasami docenia. Ja jestem gościem, który generalnie ma w dupie opinię innych (za to się niestety słono płaci czasami – w szczególności jak taką opinię ma akurat szef:P), ale oczywiście miło. Thanx raz jeszcze :)

     • #14886

      Nieuk
      Participant

      Przemek,

      Ty nie bądź taki skromny. Jeśli ja wg Ciebie jestem dr UK-to nic innego mnie nie pozostaje jak zwracać się do Ciebie: Czcigodny Panie Profesorze:) Fajne imię Tobie wybrali rodzice. Przemysław-Twoje wszelakie analizy są bardzo przemyślane. Ale sobie robimy „ice making” haha:) Ale wolę to niż wszechogarniający hejt. Trzeba po prostu się szanować. A to, że mamy czasem inne pointy-to tylko wartość dodana.

      Tak swoją drogą-jednego waloru nie docenilismy…chodzi mi o Forte. Wystrzeliła spółka jak gumka.z.majtek. Zadłużenie, zadłużeniem ale wolumeny w przestrzeni 25-27 zł wskazywały na potencjał aprecjacji. No, ale cóż-wszystkiego mieć nie można. Tym bardziej to jest ciekawe, że rynek w ciągu ostatnich kilku tygodni (po raportach za III kwartał), zaczął dokonywać selekcji i ciekawe, perspektywiczne spółki rosną jak na drożdżach.

     • #14894

      pstaniszewski
      Participant

      Dr Uk i koniec :) a ja to ledwo (no dobra nie ledwo była 5 na dyplomie z Inwestycji kapitałowych :) magister wiec żaden Profesro. A faktycznie z tym „ice making” to za chwilę znajdziemy zatrudnienie w Algidzie czy Grycanie :)
      A oczywiście inne view jest fajne i ważne, bo inteligentnym ludziom pozwala spojrzeć na pewne sprawy z zupełnie innej perspektywy.
      Co do Forte to prawda idzie jak po sznurku.Ja ją kupowałem po wynikach Q1 bo widziałem potencjał nawet na 50 zeta, ale dostałem zimny prsysznic po Q2 – stwierdziłęm jednak, że przetrzymam (choć gdyby spadło poniżek 2 to bym zamykał), bo jednak mogą wrócić do formy. Zadłużenie masakra i to jest kamień u szyi to prawda. Ale ta firma raczej nie zbankrutuje – jest majątek więc jakby co to będzie restrukturyzacja :) Dobry pomysł z fabryką płyt wiórowych, ale największy problem to płace i energia tak patrząc long-term. no i oczywiście oni są jednak gorsi od Wieltonu czy Amika bo robią głównie pod markami innych – a to kiedyś może się źle skończyć. NO ale przemysł drzewny i meblowy to nasza siłą więc tutaj też jest pewien potencjał. Ciekawe jak będzie z nimi i chyba z córką Formanowicza bo chyba ona ma go zastąpić.

      pozdr
      P

      P.S. Z a selekcją to masz rację, sam się zastanawiałem czy to już pierwsze PPK nie pospieszyły się z zakupem takich spółek, ale po napływach na ten program w XI widac, ze to nie oni jeszcze

     • #14896

      szopenchauer
      Participant

      Też FTE kupiłem po pierwszym 1Q kolejny to był mały szok zaprzeczenie pierwszego, ale stwierdziłem, że trzymam nie sprzedaje na panice. Technicznie wyłamali długoterminową linie trendu spadkowego i zaczyna to bardzo dobrze wyglądać.

  • #14869

   szopenchauer
   Participant

   @nieuk a co Ty z tym comparic teraz tak wrzucasz?

   • #14871

    Nieuk
    Participant

    A nie wiem:) Kolega się spytał o Sniezke i tak jakoś mi się przypomniało, że na comparic coś tam było. Chociaż tak po prawdzie-sam tego nie słuchałem/czytałem.
    Przemek ma rację-Oni są lepsi z analizy technicznej-choć nie zawsze się z nimi i w tym zgadzam…
    Ładnie.się ostatnio Eurocash zachowuje. Jeszcze do szczęścia mi brakuje, żeby z dużych spółek JSW ruszyło…

    Ps. Prezesie-może załóż cz.7, bo długo już się stronka ładuje…

 • #14860

  Prezes
  Keymaster

  Dzisiaj mocne wzrosty się szykują po informacjach z Wielkiej Brytanii. W USA indeksy na maksach, japoński nikkei to samo, dolar spadł, Trump pewnie poinformuje o zniesieniu ceł więc i nasz Wig urośnie. Z drugiej natomiast strony czy Brexit okaże się dobrą informacją dowiemy się za jakiś czas.

 • #14861

  Prezes
  Keymaster

  Jest i ogłoszenie przymusowego wykupu na Indykpolu po 65, można było ugrać 6-7% bez większego ryzyka. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34847532,rolmex-oglasza-przymusowy-wykup-akcji-indykoplu-po-65-zl-za-akcje

  Jest i 2 przymusowy wykup na Ergis http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/34847857,informacja-o-zamiarze-nabycia-akcji-spolki-ergis-sa-w-drodze-przymusowego-wykupu

  Będzie jeszcze 3 tak jak Parkiet wskazywał ?

  • This reply was modified 3 months, 3 weeks ago by  Prezes.
  • #14870

   MarcinG
   Participant

   Uff, dobrze, że anulowali zlecenia, bo wstałem późno, a miałem ustawioną sprzedaż po 64 ;) Myślałem, żeby dobrać znacznie więcej, ale nie chciałem już robić transferu na rachunek maklerski, trochę zapakowany w akcje jestem.

 • #14906

  Łukasz
  Participant

  Czy ktoś z Was planuje jechać może na InvestCuffs do krakowa w marcu? Konferencja darmowa w bazowym pakiecie.

 • #14907

  pstaniszewski
  Participant

  Ja bywam co roku. Trochę bardziej towarzysko, aczkolwiek jak ktoś poszuka to i ciekawe wykłady się znajdą. Jakby była jakaś ciekawa paczka ludzi z forum to pewno byłby dla mnie argument, aby ię pojawić również w 2020 :).

  pozdr
  P

 • #14952

  Nieuk
  Participant

  Chyba sobie sprawię jedną z tych pozycji pod choinkę:

  https://strefainwestorow.pl/artykuly/ksiazki/20191212/ksiazki-inwestowanie-nowosci-2019

  No chyba, że ktoś z Was chce mi sprawić prezent haha:)

 • #14964

  pstaniszewski
  Participant

  Dr UK – Tobie zawsze zrobię i loda i prezent ;)
  Więc wybieraj i dawaj adres.
  Nr 1 – „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski” (aczkolwiek ja mam tę prehistoryczną sprzed wielu lat) to dla mnie jest ważniejsza niż Inteligentny inwestor B.G czy książki o Buffecie. Jak nie czytałeś to absolutne must have.
  Nr 2 – „„Najważniejsza rzecz” – to moge Tobie wysłać skrypt jeszcze przed wydaniem :) Okładki nie ma i duży jest, ale czytać można :). Ksiązka fajna – mówi o rzeczach w sumie oczywistych, ale czasami warto sobie przypomnieć, że te rzeczy oczywiste istnieją i wciąż działają.
  Nr 3 „„Punkt odniesienia” – nie czytałem, ale widzę, że Paweł B. będzie nagrywał albo nagrał już podcast z prof. Zielonką – po odsłuchaniu zadecyduję czy kupię
  Nr 4 – nie czytałęm, więc się ie wypowiem
  nr 5 – fajny do przeglądnięcia i poczytania rozdział jak Przemek i Tomek byli na WZA. Choć jak ktos był na ich jakiś wykłądach przy okazji (WallStreet, longterm czy FXCuffs) to w sumie to samo. Pozostała cześć to kompilacja info o życiu W.B i tego jak postępuje/postępował. W zasadzie jak ktoś nie znał W.B. (nie osobiście oczywiście) to pewno warto przeczytać bo jest wszystko w jednym. A ci co znają to pewno większość już wiedzą, aczkolwiek pewno odświeżyć wiedzę też należy :).

  pozdr
  P

 • #14965

  Nieuk
  Participant

  To wybieram jednak edukację gieldową:) Ja żartowałem z tymi prezentami-nikogo nie mam zamiaru na koszty narażać. Jeśli masz.coś w pdf-ie, to z chęcią bym poczytał.
  Jakbyś napisał mi e-maila to odezwę się. Z góry dziękuję.

 • #14967

  luki_bak
  Participant

  Na Invest Cuffs pierwszy raz byłem w tamtym roku. Fajna sprawa, kilka wykładów było naprawdę dobrych.
  Na kolejny też chce jechać (jeśli dostanę wolne w pracy ;) )
  A co do książek to zastanawiam się nad kupnem „Zwykłe akcje, niezwykłe zyski”.
  „Punkt odniesienia” też wydaje się ciekawy, ale to poczekam na ten podcast
  „Śladami Warrena Buffetta” przeczytałem i jak dla mnie naprawdę świetna robota, tutaj zrobiłem małą recenzję:

  Śladami Warrena Buffeta – recenzja książki

 • #14977

  MarcinG
  Participant
  • #14978

   Prezes
   Keymaster

   Spójrz na datę i kurs z tego zawiadomienia, jest to stare nabycie. Z tego co pamiętam jeśli łącznie w danym roku nabyli akcje poniżej 5.000 Euro to zbiorczo na koniec roku lub początek muszą zrobić zgłoszenie wszystkich akcji nabytych w danym roku.

   • #14979

    MarcinG
    Participant

    Ostatnie transakcje 12.12 po 18.80

    • #14980

     Prezes
     Keymaster

     Faktycznie, moje niedopatrzenie bo nie zauważyłem że w bok się przewija to długie zgłoszenie. Sorki. Czyli dobre info.

     • #14981

      MarcinG
      Participant

      Mógł oczywiście trochę na pokaz wziąć przed czatem. Zadajesz Prezesie jakieś pytania?

     • #14982

      Prezes
      Keymaster

      Na czatach nie uzyskuje się odpowiedzi na niewygodne pytania więc szkoda tracić czasu. Niech osoby które mają spore zaangażowanie w akcje kombinują jak wyciągnąć prawdę z zarządu.

 • #14985

  Nieuk
  Participant

  Asbis, Rainbow i Wirtualna dzisiaj ustanowiły maxima roczne…Fiu, fiu, fiu:)

 • #14988

  pstaniszewski
  Participant

  a ja zadałem pytanie na chacie z CDRL – a tak z przekory, jak usłyszałem odpowiedź na inne pytanie:

  „Na poziomie EBITDA liczymy na rekordowe wynik” – Panie Prezesie, ale EBITDA u Was jest totalnie nieporównywalna r/r ze względu na zmiany rachunkowe – to trochę taka PR-owa informacja, która nic nie mówi. Pytanie jak rozumiem dotyczyło zysku netto czy będzie porównywalny r/r?

  Kuźwa – przecież on dobrze wie, że EBITDA będzie rekordowa bo im się mocno zmienił RZiS przez MSSF 16. ten sam głodny kawałek został nam przedstawiony w trakcie Dnia inwestora, ale żeśmy Prezesowi dali delikatnie do zrozumienia (z OBS-em i Remkiem), że nie z nami te numery. A tutaj znowu to samo. Słabe to…

  • #14990

   elendix
   Participant

   Zarząd robiący wymówki / próbujący manipulować IR (w sensie, wpływać na IR poprzez rodzaj manipulacji)… i jeszcze mający inwestorów za tumanów? Nie powiem z czym mi się to kojarzy, ale to nie brzmi dobrze… Bo skoro w temacie liczb są chętni do ściemniania i upiększania faktycznego obrazu spółki, to czemu nie mieliby ściemniać w temacie perspektyw / prognoz / aspektów strategicznych?

   • #14992

    pstaniszewski
    Participant

    Odpowiedzieli, że chcą aby ZN był porównywalmy :)
    Nie ma też to co przesadzać z ostrością sądów. Kazdy zarząd mówi to co mu wygodne i naszą rolą jest pytać o te rzeczy niewygodne :) Oni akurta do tej pory w miarę szczerze się zachowywali w stosunku do indywidualnych (chyba), ale jednak ograniczoen zaufanie trzeba mieć. Co gorzej niektózy analityce dają się nabierąć na proste numery spółek i powielają story sukcesu – a potem za pół roku się okazuje, że w yniki w dół bo po prostu jakiś one-off czy kursy i to pomogło spółce a nie operational excelLence.
    w WYPADKU bUSLIKA nie mam wątpliwości, że dali trochę ciała – te wszystkie odpisy na zapasy to powinny być w cenie kupna spółki ujęte i tyle. A widać, że spółka nie hula tak jak im się wydawało. No ale trzeba też im dać czas naa restrukturyzację takiego podmiotu.
    Inna sprawa to nie wiem czy model CDRL wytrzyma następne kilkanaście lat…

    • #14996

     szopenchauer
     Participant

     Wolę zarząd który jest ostrożny/powściągliwy w swoich prognozach niż obiecujący cuda czy gruszki na wierzbie. Każdy z nas musi ocenić potencjał danego podmiotu. Na CDRL białoruski zaciąg na razie odbija się czkawką. Jak chcą mieć ZN porównywalny to 4q musieliby mieć bardzo mocny.

     • This reply was modified 3 months, 2 weeks ago by  szopenchauer.
     • #14998

      Nieuk
      Participant

      Szopenchauerku,

      Pamiętasz jak kiedyś pisaliśmy (chyba na forum zamknietym) o R22 i napisałeś, że brzydka.świeca się zrobiła -to chyba było między 20 a 21 zł. A ja Ci napisałem, że może.faktycznie to nie najlepiej wygląda, ale jestem spokojny o tą spółkę. No i dziś historyczne maxy:) No i nasza tęcza też świeci swoim blaskiem:)

     • #14999

      szopenchauer
      Participant

      Tak pamiętam pisaliśmy ~20-21, była mała korekta widzę do 18,50 i góra – gratulacje – nie analizowałem fundamentów spółki, jest ona w kolejce. Tęczę dobrałem po wynikach jeszcze trochę i 3mam na razie twardo:)

 • #14991

  Nieuk
  Participant

  Nigdy nie byłem „fanem” tej spółki…

 • #14994

  Portal Analiz
  Participant

  Z Buslikeim to ja z Dnia Inwestora zrozumiałem, że raczej nie mieli wyboru. Sieć się sprzedawała, a że była ich dużym klientem, to gdyby jej nie przejęli, straciliby część przychodów. Więc pewnie byli trochę pod ścianą, musieli brać jak leci (dlatego też inne marki u nich wylądowały). I w 2019 roku efekty tego wyszły w postaci wyższych kosztów wynagrodzeń czy zapasów. Dobrze pamiętam?

  Ja też się zastanawiam czy model biznesowy się sprawdzi w dłuższym terminie, czy znajdą swoje miejsce na konkurencyjnym rynku.

 • #14995

  pstaniszewski
  Participant

  Remek to też prawda, ale wg mnie to nie zwalnia zarządu z zapisów w umowie albo zrobienia porządnego DD. Zresztą z tym przejęciem to zobaczymy jak będzie bo pamiętaj, że w efekcie końćowym to CDRL i tak stracił sprzedaż do Buslika (i zyski przede wszystkim), która była w wynikach rozpoznawana od razu. A teraz jest to rozpoznawana w całości przez Buslika w momencie gdy sprzedadzą towar już na Białorusi na zewnątrz. mnie ta transakcja na razie jest negatywna, aczkolwiek prawda, ze trzeba jeszcze poczekać z oceną i dać szansę na restrukturyzację. Choć rok już mija zaraz. Koszty pracy to na razie coś na co nie mają odpowiedzi – sam e-commerce w ich wypadku raczej nie wystarczy.

 • #15000

  andrzej641104
  Participant

  KERNEL
  1.Wysoce prawdopodobna stabilna korekta wzrostowa

  2.Realizacja 52 2 238.60 PLN 7.61 PLN 2 246.21 PLN Rentowność
  Data i godz. Ilość Cena jedn. Wartość transakcji Prowizja Wartość z prowizją
  16-12-2019 15:35:36 52 43.05 PLN 2 238.60 PLN 7.61 PLN 2 246.21 PLN
  Tylko za tyle gdyż to wszystko co miałem na rachunku,
  3.Metoda Macieja Wróżbity
  4.SL/TK w/g uznania

 • #15001

  Prezes
  Keymaster

  Dzisiaj mam małe urwanie głowy i przez to mało piszę. Całkiem fajna sesja bo konie pociągowe portfela np. Asbis dalej ładnie rosną. Cdrl też pod koniec sesji był zbierany bo czat z zarządem pomimo pewnych niedomówień odebrałem pozytywnie.
  Złotówka umacnia się i kilka firm np. Enter czy Vrg zrobią pozytywne przeszacowania.

 • #15002

  anti
  Participant

  Ten Asbis to mnie kurde irytuje, że tak rośnie, bo nie lubię gonić króliczka :D Ale jednocześnie cieszę się, że forumowicze zarabiają.

  W sumie po indeksach tego nie widać i może mam złudne wrażenie, ale ostatnio dobre spółki zaczynają rosnąć. Listopad i początek grudnia był b. dobry w moim (i chyba nie tylko moim) portfelu.

  • #15004

   Prezes
   Keymaster

   Asbis urósł w 3 miesiące ok. 60% więc bardzo dużo dlatego też uważam że korekta się należy dlatego powoli się skracam. Druga rzecz że robi się on coraz droższy i nie jest okazją inwestycyjną choć jakiś potencjał poprawy wyników i kursu akcji na pewno jest.
   Faktycznie dobre są ostatnie 2 miesiące dla portfela a najbardziej cieszy że jest znacznie lepiej niż spółki z WIG20 które dołują. Nie ukrywam iż trochę za mocno niektóre „dobre spółki” rosną/urosły dlatego jak dla mnie wisi większa korekta na nich ale mam nadzieję że dopiero w styczniu – grudzień może jeszcze zarządzający wykorzystają aby stroić okienka i podciągnąć kursy.

   • #15006

    Łukasz
    Participant

    Moim zdaniem Prezesie jeszcze nie musisz schładzać nam głów ;) Ciężko powiedzieć o spółce z C/Z 4,20 i prawdopodobną poprawą wyników w każdym kwartale i płacącą taką dywidendę, że jest droga. Historycznie najczęściej była notowana z C/Z 6,5 więc dla spółki „działającej na wschodzie” to bym określił jako wycenę powiedzmy neutralną (jak dla Polskiej podobnej spółki 9-10). Trzeba też się dać podłączyć ulicy, dopiero co wszystkie portale ją poumieszczały w swoich top portfelach. Enter bez żadnych problemów urósł 100% w rok przed poważniejszą korektą ok. 15%, a tam wyniki nie były wcale takie pewne po stronie zysków. W mojej skromnej opinii jeszcze na Asbis nie warto się skracać, nic nie wskazuje na korektę. Tak jak też pisał Elendix, jeszcze po wypłacie dywidendy może być dokupowanie z tych pieniędzy.

    • #15009

     Prezes
     Keymaster

     Nikogo nie chcę stopować i schładzać ale trzeba pamiętać że Asbis musi być trochę niżej wyceniany bo działa głównie na ryzykownym rynku rosyjskim i okolicznym. Po wynikach będzie wyceniany na c/z 4 (nie dużo ale biorąc pod uwagę spore zadłużenie i Rosję) to nie jest tanio – dla porównania Eurotel po wynikach c/z 5, bez zadłużenia i rynek polski. Dla mnie lepszy Eurotel choć technicznie Asbis wygrywa bo jest rozpędzony.

 • #15005

  luki_bak
  Participant

  Kupiłem tydzień temu certyfikat turbo na long WIG20 kiedy był przy 2050 pkt i jak na ten moment odbicie się realizuje. Planuje zamknąć pozycję przy około 2140 pkt. Wydaje mi się, że będzie ciężko dobić do 2200 pkt. Jeśli uważacie inaczej podzielcie się swoimi przemyśleniami :)

 • #15007

  Nieuk
  Participant

  @anti-udany jesteś:)

  Końcówka roku jest fenomenalna:) Tak to jest: wtedy, kiedy człowiek się najmniej spodziewa wzrostów-wtedy przychodzą.
  Ten rok zapamiętam na długo, bo był wyjątkowo dla mnie udany. A teraz połowa portfela jest na maxach rocznych, wielolorocznych albo wręcz historycznych, m.in.: Asbis, Decora, Enter, Neuca, Playway, Rainbow, R22, Tsgames, Unimot i Wirtualna.
  Odkąd stałem się członkiem naszej blogowej rodziny (prawie 2 lata temu)-moje wyniki znacznie się poprawiły:) Za co Wszystkim serdecznie dziękuję!

  • #15008

   szopenchauer
   Participant

   Mocne papiery masz! Jeżeli to nie tajemnica jakiego rzędu dają stopę zwrotu na tą chwilę w tym roku – mowa o całości portfela?

 • #15010

  Nieuk
  Participant

  Zadna tajemnica:
  Asbis 60%, Decora 100% + dywidendy, jak i na innych spółkach:) Enter 70%, Neuca 35%, Playway 120%, Rainbow 60%, R22 15%, Tsgames 200%, Unimot 240%, Wirtualna 20%.

  Miłego wieczorku i jeszcze raz.dzięki.za.książkę:)

  • This reply was modified 3 months, 2 weeks ago by  Nieuk.
  • #15014

   szopenchauer
   Participant

   Pięknie! Fajnie, że potrafisz utrzymać pozycje. UNT to moja mała porażka – ale tak bywa. Mam nadzieję, że w kolejnych latach będę mógł pochwalić się chociaż 2-3 tak dobrymi pozycjami:)

 • #15015

  Wojtek
  Participant

  Napisałem post i gdzieś wyparował. :( Piszę więc raz jeszcze.

  U mnie też ostatni okres był znakomity – portfel jest na swoich maksimach historycznych i też uważam, że to zasługa obecności na tym forum. Dlatego też dziękuję wszystkim forumowiczom. :) W portfelu: Ambra, Asbis, Eurocash, Eurotel, Enter, JSW (jednak się skusiłem), Rainbow, Unimot i Panova (zakup zainspirowany analizą z Portalu Analiz – dziś w końcu wystrzeliła 16%). W ostatnich tygodniach trochę mocniej się zdywersyfikowałem, bo wcześniej Unimot za mocno przeważał (niestety skróciłem się za późno, ale takie życie).

  A propos stopy zwrotu – wie ktoś jak poprawnie liczyć roczną stopu zwrotu przy wpłatach/wypłatach na konto maklerskie? Wydaje mi się, że nie jest to proste, skoro inny kapitał pracuje w różnych okresach roku.

  • #15016

   Łukasz
   Participant

   CAGR trzeba policzyć. Przyda się Excel.
   Tu przykładowy kalkulator z opisem https://jakoszczedzacpieniadze.pl/portfela-michala-i-kalkulator-stopy-zwrotu

   • #15021

    szopenchauer
    Participant

    Nie wiem na ile dobrze ten excel liczy, ale regularnie zasilam co miesiąc konto nie wypłacając nic, faktycznie jedna z większych wpłat pomijając startowe miała miejsce w listopadzie. W powertreder sumarycznie wychodzi mi za cały rok ~8% w excel który podesłałeś CAGR ~23,5%.

    • This reply was modified 3 months, 2 weeks ago by  szopenchauer.
    • #15023

     Łukasz
     Participant

     Excel liczy dobrze, sprawdz instrukcje czy z „minusami” jest wszystko okej i czy przy wprowadzaniu kwot i dat gdzies sie formula nie zmieniła. Przyznam, że przy wielu wpłatach i wypłatach jest to mocno upierdliwe.

     • #15024

      szopenchauer
      Participant

      Dzięki sprawdzę ma spokojnie bo już w dywidendach nie miałem „-” i już inaczej wyjdzie. Jutro na spokojnie wszystko sprawdzę.

  • #15019

   Prezes
   Keymaster

   Możesz otworzyć http://myfund.pl/index.php?p_id=10180/ (nie mam z tego kasy a chyba z 10 zł opłaty miesięcznej pobierają ale mam wynegocjowane 2 miesiące bez opłat) i tam jak będziesz wprowadzał wszystkie swoje transakcje to system ładnie ci wyliczy.

  • #15028

   drooone
   Participant

   Warto tez zapoznac sie z funkcjami IRR i XIRR

   • #15029

    szopenchauer
    Participant

    W excel z linku @Łukasz funkcja ta jest użyta.

 • #15027

  Prezes
  Keymaster

  UWAGA – OBECNY WĄTEK ZAWIERA JUŻ DUŻĄ LICZBĘ WPISÓW I PRZEZ TO SPOWOLNIŁO SIĘ ZNACZNIE OTWIERANIE STRONY (PRZYNAJMNIEJ MI TAK SIĘ WYDAJE). OTWORZYŁEM KOLEJNY WĄTEK Bieżące komentarze vol 7 ABY KOMFORT UŻYTKOWANIA SIĘ ZWIĘKSZYŁ. OCZYWIŚCIE JAK KTOŚ MA NIEDOKOŃCZONE TEMATY W TYM WĄTKU TO JAK NAJBARDZIEJ NIECH JE DOKOŃCZY.
  NOWY WPISY ZAMIESZCZAMY TUTAJ

  Bieżące komentarze vol 7

You must be logged in to reply to this topic.