"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 4 grudnia 2018

Aktualności.....rajd Mikołaja czas zacząć ? :-)

Japonia mocno spadła więc może być trudno o wzrosty dzisiaj ale kto wie.


Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach.
Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
 
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

199 komentarzy:

 1. Prezesie, co sądzisz na temat spółki XTB? Pamiętam, że jakiś czas temu wspominałeś o ich nieuczciwych praktykach względem klientów. Dostali wysoką karę z KNF, ale fundamentalnie spółka wygląda solidnie.
  Śpią na gotówce, planują wypłacić zaliczkę na poczet dywidendy w wysokości 7,2% względem kursu zamknięcia z wczoraj.
  We wrześniu kurs mocno obsunął się, ale w ostatnich sesjach widzimy konsolidację w przedziale 4,7-4,9. Jednocześnie szacunkowe przychody za 3 kwartał mają być mniejsze o około 35%. Nowe regulacje mogą negatywnie wpłynąć na wyniki spółki w kolejnych latach. Pomimo to wskaźnikowo jest to w miarę tani papier.

  OdpowiedzUsuń
 2. Napisałeś że szacunkowe przychody mają być niższe o 35% w 3 kwartale ? Przecież są już znane wyniki za 3 kwartał i są bardzo słabe. Gdyby nie uwzględniał kary 9,5 mln od KNF to zysk wyniósłby ok. 5 mln przy 30 mln rok wcześniej. W dużej mierze na ten spadek mają wpływ regulacje europejskie o których wspominasz. Mi to wystarczy aby unikać tej firmy. Może przecież być teraz tak że będą maksymalnie zarabiać 10 mln kwartalnie (ok. 5 mln w ostatnim kwartalnie) czyli 40 mln rocznie co da c/z 16 - bardzo drogo. Pamiętaj że wskaźniki za historyczne okresy a przyszłość tej spółki jest pod ogromny znakiem zapytania. Z ewentualnym zakupem sugeruję poczekać do wyników za 4 kwartał.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wczoraj napisałem że warto poczekać z oceną spółek energetycznych aż pojawią się jakieś rekomendacje i już jest z dm mbanku (50 stronicowe opracowanie). Jest to rekomendacja mocno pozytywna która sugeruje nawet zmianę wieloletniego trendu na wzrostowym (oczywiście w formie pytania a nie stwierdzenia). "Sektor ma zapewnione stabilne przychody mocowe w 5-15 letnich kontraktach, wchodzi w okres dodatnich przepływów pieniężnych, a rentowność segmentu wytwarzania rośnie i to przy rekordowych cenach CO2. Przypominamy również, że dzięki
  uruchomieniu rządowych rekompensat zanegowany został scenariusz dużych strat na taryfie G (sektor spadł na tym ryzyku w sierpniu i wrześniu o 15%). Korzystnie dla branży wygląda również zaprojektowana przez ME polityka energetyczna kraju z rosnącą
  wagą OZE i dość słabo uargumentowaną koniecznością budowy elektrowni atomowej. Podtrzymujemy pozytywną rekomendację dla całego indeksu WIG-Energia, ze szczególnym wskazaniem na Eneę."
  Wg mbanku Enea (na niej się skupię bo chyba najlepiej wygląda) Enea w tym roku ma zarobić 738 mln a w przyszłym zysk prawie się podwoi do 1,417 mld (c/z 3,5) i w kolejnych latach lekki wzrost zysku. Niestety dywidendy nie są przez analityków spodziewane i raczej żadnych profit akcjonariusze nie dostaną - i to jest największy minus energetyki (co z tego że wyniki się poprawią jak zyski zostanę gdzie indziej skonsumowane).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli mimo poprawy wyników elektrownie dalej pozostaną organizacjami pożytku publicznego(non profit)?

   Usuń
  2. Tego nikt nie wie. Raczej brak dywidend wynika z dużych inwestycji w nowe moce które mają poczynić w najbliższych latach i to jest ten minus.

   Otworzyłem małą pozycje Enei po 11zł, popatrzę jak się kurs zachowa a czy długo potrzymam to nie wiem. Może jak zostaną oficjalne podane rekomendacje to kursy trochę wzrosną. Jutro też jest jakaś chyba aukcja mocy i mam nadzieję że negatywnie na kurs nie wpłynie. Kupno Enei jest to złamanie moich zasad inwestycyjnych (nie inwestuję w spółki państwowe) i zobaczę jak to się skończy.

   Usuń
  3. (...) to akurat jedn z 2 dobrych wyborow... mniejszy truciciel, glownie dystrybucja, gdyby nie inwestycja w Kozienice I Ostroleka to bylby to najlepszy bet. ŁD.

   Usuń
 4. Prezesie,

  Zdecydowanie najciekawszą spółką z tej branży jest Energa.Na pewno też pge. W ogóle ja bym w tym kontekście spojrzał na wypowiedz Tchorzewskiego. A tak nnawiasem mo2iac-cała ya energetyka odnawialna jest pzerereklamowana. Pranie brudnych pieniędzy przez zorganizowane grupy przestępcze. Już jakiś czas temu włoscy prokuratorzy odkryli, że sa tym sroi największa mafia, czyli cammorra. A najlepsze jest to, że szefa gangu zartzyali po tym jak wystawił sobie antenę telewizji-mieszkając w schronie. Ubaw po pachy:)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 5. Prezesie, jak to z tym rajdem w tym roku będzie? W Polsce zapewne bananowo jak zwykle. Niby mały hurraoptymizm ostatnio był, ale jak patrzę na Francję i USA to nie wydaje mi się że rajd może być jakiś super. Prędzej będzie jakaś mała rózga dla wszystkich ;))

  Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do wszelkich sezonowych rajdów podchodzę z przymrużeniem oka. Oczywiście końcówka roku to dobry moment aby wszelkie fundusze poprawiły wyniki inwestycyjne bo dobrze to wygląda ale wydaje mi się że częściej jest rynek pompowany dy był dobry rok niż zły. Przy straconym roku (spadkowym) to czasem lepiej zostawiać fundom kasę aby kolejny rok poprawić.

   Usuń
 6. No i wpadł ENTER AIR do portfela poniżej 19zł

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam prezesa
  Co prezes mysli o zakupie bowimu do swojego portfela. Kiedys go miałes a teraz cena atrakcyjna? Ben

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Bowim już nie wracam, wyniki spółki zbyt mocno podatne na kształtowanie cen stali. Spodziewałem się lepszych wyników w 3 kwartale a przed firmą ostatni kwartał roku w którym jak na razie są spadki cen stali (rok temu były wzrosty). Może być tak że wynik za 4 kw będzie gorszy o około 8 mln r/r a to sporo i kurs może jeszcze spaść.

   Usuń
 8. Myślicie, że jest dobry moment na skasowanie Decory czy pójdzie jeszcze wyżej?
  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myslę że 18-19zł będzie niebawem

   Sławek

   Usuń
  2. Moim zdaniem kurs już jest wysoko choć jak będzie zgoda na walnym na skup ponad 22zł to może jeszcze być trochę wzrostu (może i 10%). Dlatego w takich momentach dobrze czasem sobie część (może i połowę) pozycji zamknąć (kasujesz część zysków i dajesz szansę pozostałej części na wzrost). Oczywiście zrób jak uważasz.

   Usuń
 9. W poprzednim wątku ktoś się o Vindexusa pytał. Ja bym raczej się trzymał z dala od branży windykacyjnej ze względu na rewolucję w prawie komorniczym wchodzącą w życie od 1 stycznia 2019 roku razem z kilkoma pomniejszymi zmianami prawnymi niekorzystnymi dla wierzycieli i firm windykacyjnych. Sam prezes Kuchno, ocenia że "Dochodzenie niewielkich kwotowo wierzytelności nieprzedawnionych poprzez postępowanie egzekucyjne po wprowadzeniu zmian może okazać się bardzo trudne". Minusem są także ceny pakietów wierzytelności, które po wywindowaniu ich przez GetBack nadal niespecjalnie spadają.

  Z plusów dodałbym zwiększenie przychodów w segmencie inkaso (obsługa wierzytelności jednostek trzecich), bo po pierwsze dywersyfikuje to biznes, po drugie jest duża szansa, że te przychody będą dalej rosnąć, bo prawdopodobnie są to pakiety Trigonu przekazane w zarządzanie Vindexusowi po odebraniu ich GetBackowi.

  OdpowiedzUsuń
 10. Prezes
  Prognozy zysku m Banku dla Enei to 18 r 738 mln zł , 19 r 1417 mln zł.
  Mógłbyś podać jak to się przedstawia dla Taurona , Energi i PGE ?

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po 18 napiszę. Na Enei miałem już blisko 5% wzrostu i po cofce obecnie to 1%. Mam nadzieję że to tylko realizacja zysków.

   Usuń
  2. Nie wiem czemu ale nie mogę się zalogować do serwisu maklerskiego mbanku, może coś dzisiaj robią. Jak jutro uda mi się zalogować to napiszę.

   Usuń
 11. Co do Decory-świetna spolka. Pisaliśmy o tym. Wydaje mnie sie, że 16 zł to max. Pisałem o tym po tym projekcie uchwał na Nzwa, że to "forma" pewnego rodzaju negocjacji, Mam ja od okklic 10 zł i super byłoby jqkby poszła wyżej, ale trzeb tez być realista.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 12. Dużo zależy od otoczenia, nie tylko fundamenty ale i zewnetrzne czynniki mają wpływ,

  Nie tak dawno wydawało się że CD Projekt ma potencjał na 80-100zł a ile było?
  (miałem kiedyś optimusa -ponad 70k) i gdybym wtedy zostawił........... i nic nie robił.

  z decorą jest na tyle łatwo NN podciągnąć kurs przed walnym że myslę że to po części uczyni, resztę dokończy ulica.

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 13. Ładnie ktoś wali z ukrytego na Maxcom. J.W.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt że spory sprzedający na ukrytej sprzedaży jest ale dzisiaj ładny obrót na papierze.


   Na Fasing dzisiaj ładnie ktoś za to ukrytego zebrał. Jest szansa że kurs pójdzie do góry.

   Usuń
 14. dzisiaj to ja pocisnąłem na decorze. pusciłem zlecenie WiA po 14,80 i poszło, a to co zostało (a zostało duzo więcej) zostawiam do świąt. czuję że to nie koniec wzrostów ale chciałem dobrać więcej Enter aira.

  Slawek

  OdpowiedzUsuń
 15. Hehe;) W sumie to dzięki Tobie ponownie zwróciłem uwagę na Enter. Też fajny komunikat:

  https://stooq.pl/n/?f=1265091&search=+enter+air+

  Milego wieczoru życzę. Fajny serial oglądam właśnie Mr.Robot -coś w klimacie "truman show". Wybitny, ale za bardzo schizujacy.

  Ps.Prezesie oglądałem też dwa odcinki serialu, który polecales mi: "Slepnac od swiatel", wybitna produkcja. Rozwala system. Chociaż "Wataha" też miał suoer klimat i muzykę.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 16. Co do Enter Air chcialem tylko zasygnalizowac, ze w opinii audytora za rok 2017 w ww. Spolce istnieje ryzyko istotnego znieksztalcenia (dotyczy bilansowej wartosci samolotow oraz naleznosci od Boeinga). Nie jestem wielkim fanem audytorow, ale z mojego doswiadczenia audytorzy dopychaja kolanem opinie, aby jak najrzadziej dawac zastrzezenia, stad zwykle jesli je daja to nalezy je traktowac dosc powaznie.
  Wg mnie taki sygnal jest niepolojacy, bo moze (oczywiscie nie musi) oznaczac, ze Spolka ma dosc "tworcze" podejscie do ksiegowosci.

  Niemniej spolka jest ciekawa.

  Pozdr.
  Sceptyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po wydarzeniach w Getbacku dużo audytorów zaczęło dawać zastrzeżenia aby być chronionym, oczywiście jak najbardziej trzeba zawsze brać pod uwagę każde zastrzeżenia.
   Zauważa natomiast że w raporcie z badania za 1 półrocze audytor zupełnie ma już inne zastrzeżenia i czepia się do uznania w przychodach i zyskach kwot naliczonych z wycofania samolotu z leasingu zwrotnego. Dzięki temu zysk za 2 kwartał jest podwyższony aż o 15,3 mln i faktycznie dziwne to wygląda. Gdyby tego nie uwzględniać (moim amatorskim zdaniem nie powinno się tych 15 mln z zysku uwzględniać) to zysk za ostatnie 12 m-cy to ok. 75 mln a c/z 4,50 (już nie tak nisko).
   Dlatego ostrożnie z Enterem, wydaje się że wyniki powinny się poprawiać dzięki zwiększanej flocie tylko nie wiadomo czy wszystko w papierach jest OK.

   Stany od godziny poleciały ponad 2% w dół i kurs dolara umocnił. Chyba kilkudniowy rajd Mikołaja dobiega końca :-(

   Usuń
 17. Dzisiaj Patentus poszedł ostro w górę.
  Rafff

  OdpowiedzUsuń
 18. Też jestem sceptykiem;) Nie mam jeszcze Enter, ale myślę o tej spółce po wczorajszych analizach. Wykres też bardzo ciekawie wygląda.

  Kiedyś byłem na wczasach i leciałem przez te linie..."Dupy nie urywa", ale biznesowo patrząc-to nawet dobrze. To jest produkt casual.

  A co do audytu-nie wierzę już nikomu. Pierwsza sprawa, to getback a druga-to o czym kiedyś pisałem wcześniej. Tak naprawdę to audytorzy są na garnuszku spółek. Powinny się zmienić procedury legislacyjne. Pewnie po audycie tak to wygląda, że prezesi spółek piją szampana. Sadze, że bilans powinien być sprawdzany co rok przez inną firmę. Niech będzie jakaś stała składka na (proporcjonalna do wielkości firmy) wplacana na rzecz GPW albo Knfu i sprawa rozwiązana.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pracuje w jednej z firm audytorskich z tzw. wielkiej czwórki (chociaż teraz po Getbacku mówi się u nas wielka trójka ;), więc mogę trochę się wypowiedzieć na ten temat. Co do Getbacku, to jak dla mnie audytor o wszystkim wiedział, nie ma możliwości, żeby spółka ukryła/zmanipulowała dokumentację -nie na taką skalę.
   W swojej pracy naprawdę rzetelnie wszystko sprawdzamy, przynajmniej u mnie tak to wygląda.
   A co do pomysłu, żeby sprawozdanie była badane co rok przez inną firmę to jest to słaby pomysł. Badanie nowej spółki jest bardzo pracochłonne, musimy poznać daną spółkę, jej procesy, kontrole itp., przygotować dokumentację. Dodatkowo przy badaniu pierwszorocznego klienta sprawdzamy Bilans otwarcia co w sumie daje badanie za dwa okresy.
   luki_bak

   Usuń
  2. :) Wielka Trójka:) No przechlapal sobie Deloitee za kasę, którą wziął i odwalili kaszanę. W sumie miałem kiedyś do czynienia z PWc. Lepsza firma, która nie jest goloslowna.

   Ps. A już na etapie prospektu emisyjnego powinni się zorientować z Getbqckiem, że coś jest nie tak. Do takich firm nie biorą przecież ludzi z ulicy.

   Kiedyś byłem na takiej wstępnej rekrutacji z tych firm i naprawdę to wszystko jest bardzo trudne.

   Dobrej nocki,

   Nieuk.

   Usuń
 19. fakt ameryka nie rzpieszcza, ale gpw idzie swoją drogą, nie mniej jednak jak się tak skończy jak teraz i jeszcze futures badą na czerwono z rana to u nas również może się zacząć nieciekawie, myślałem zamknąć longi na zamknięciu i nawet wystawiłem ale 3 pkt za wysoko. chyba trzeba bedzie jutro trzymać palec na Enterze :) ale tym komputerowym

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 20. My jesteśmy republiką bananową. Jak stany rosną-to my niewiele. A jak spadają-to my z podwójną siłą. Niby jesteśmy w krajach rozwiniętych. Ja sądzę jednak, że nasz rynek jest niedorozwiniety.

  A o średnie spółki jak Enter, to bym się nie martwił. Po prostu nie mają wpływu na ogólną wycene rynku kapitałowego.

  Miłego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 21. Tyle ze ostatnio lubimy chodzic pod prad. Bardzo dobrze pamietam sesje gdzie po mocnych w usa zaczynalismy luka a potem juz bylo tylko gorzej, dlaczego teraz nie miałoby byc odwrotnie?

  Na razie widać duża sile bananowej.
  Slawek

  OdpowiedzUsuń
 22. wygląda na to ze jutro Enter a tak naprawdę Escape.

  jedyna nadzieja w futures na łagodniejsze otwarcie, nie mniej jednak będzie boleć.

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 23. Jutro lub w czwartek CDRL pokaże wyniki za listopad. Bardzo ważny miesiąc w kontekście IV kwartału i całego roku. W końcu pogoda zaczęła wariować i zrobiło się zimno. Ludzie pewnie ruszyli po kolekcje zimową, więc komunikat może być kluczowy. Ciekawe czy to już koniec aprecjacji kursu po informacjach o przejęciu czy ruszymy dalej w kierunku 30 i 33zł. Mam nadzieję, że to dopiero początek. Mocny dolar powinien pomóc w wynikach rocznych :)

  pawel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cdrl już wczoraj podał informacje o sprzedaży i jest nieźle:+15% w sklepach i +41% w internecie.

   Usuń
  2. Dziwne. Sprawdzałem na infostrefie i nie widziałem żadnego nowego komunikatu. Faktycznie wpis pojawił się na cdrl.pl Zazwyczaj informacje o przychodach podawali w 05 lub 06 dnia miesiąca.

   Same wyniki świetne. Miło się patrzy, gdy z miesiąca na miesiąc napływają same dobre informacje :)

   pawel

   Usuń
  3. Cdrl informacji o miesięcznych przychodach nie podaje w formie komunikatów ebi/espi a tylko na swojej stronie www.

   Usuń
 24. The Dust z TKO +55% a od wczoraj będzie pewnie o 100%, bo podpisali list intencyjny z Jackiem Piekarą. To pokazuje jak funkcjonuje w znacznej mierze rynek gamedev: sprzedać marzenia w okresie między wynikami, a później zderzenie w większości przypadków z realnością raportów okresowych.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 25. Dokładnie. Ale też dla mnie całego rynku jest jasny-powolutku wychodzimy z bessy. Wcale mnie nie zdziwi jakw wig20 skończy na plusie cały tydzień. I tak jest na niezłym poziomie. Tutaj "hedge fundy" rządzą...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 26. ktoś wie skąd dzisiaj takie obroty na cigames, jakieś info w drodze?
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 27. To jest afera a nie tam jakiś KNF https://forsal.pl/gospodarka/prawo/artykuly/1378942,chojna-duch-ustawe-o-vat-pisali-doradcy-podatkowi-na-zamowienie-duzych-firm.html

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 28. @Piter-to jest skomplikowana sprawa. Sam były wiceminister, czyli Jacek Kapica. Przyznał się do tego, że projekty ustaw były chowane w szufladzie.

  Krzysku.

  Co do Ci games. Spekulacyjnie-owszem. Ale ta spolka nie ma przyszłości...Ma zadłużenie i gdyby nie Snajper, pewnie już byliby dawno bankrutem. Jeszcze taką ciekawostką jest, że zwolnili sporo ludzi a prezes playway powtarza, że brakuje ludzi na rynku...Dziwne. Ta spółka nie ma podstaw fundamentalnych. Cała "wielka czwórka" game dev nie długów a moim zdaniem to jest bardzo ważne, bo jak się jakiś projekt nie uda-to nie muszą się prosić o finansowanie dłużne.


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 29. Czy ktoś ma jakieś przypuszczenia dlaczego mercstor Medical Tak spada ?...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przy 18zl ostrzegałem że wycena jest zbyt wysoka na możliwe osiągane zyski. Niestety zyski ostatnich 2 kwartałów są gorsze niż każdy (przynajmniej ja) oczekiwał. Specem od tej firmy jest OBS i patrząc na jego ostatnia analizę http://www.gazetagieldowa.pl/2018/07/mercator-medical-ceny-lateksu-najnizsze.html to wygląda że surowce zaczynają im sprzyjać (cena lateksu do produkcji rękawic najniższa od ponad 2,5 roku), waluty trochę mniej (USD/PLN wysoko choć nie tak jak rok temu) i przyszłe wyniki powinny być dobre. Tutaj niestety minusem który obniżającym zysk netto będzie dwukrotnie wyższa amortyzacja otwartych zakładów, teraz rocznie może wychodzić nawet 16 mln przy 8 mln jeszcze w 2017. Dlatego zyski Ebidta powinny ładnie rosnąć w najbliższych kwartałach ale zysk netto tylko trochę a to różnie drobni inwestorzy mogą odbierać.

   Usuń
 30. Ale pięknie spółki energetyczne rosną a te wzrosty to może być dopiero początek była moda na spółki związane z produkcją gier teraz czas na spółki energetyczne .

  OdpowiedzUsuń
 31. Decora - członek RN wybrał się na zakupy https://www.bankier.pl/wiadomosc/DECORA-Nabycie-akcji-emitenta-przez-czlonka-rady-nadzorczej-emitenta-7630544.html

  Czyżby szanse na skup po 22 rosły?

  OdpowiedzUsuń
 32. Jestem w lekkim szoku po komunikacie z Eurotelu. Okazuje się że Altus (obecnie Rockbridge) nie sprzedał żadnych akcji a nawet zwiększył udział ponad 5% (chyba że przerzucili między sobą). Powiem szczerze iż nie wiem jak traktować to info, z jednej strony zwiększenie posiadani akcji to dobre info a z drugiej strony Rockbridge w akcjonariacie to negatywne info.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Negatywny był Altus, ze względu na wymuszenie wyprzedaży akcji jakie mieli. Rockbridge raczej nie powinniśmy postrzegać jako negatywnego akcjonariusza.

   Usuń
  2. Ale nie wiadomo czy Rockbridge odkupił akcje (tak wygląda) czy zostały przeniesione bo obecnie Altus wszystkie fundusze przenosi do Rockbridga.

   Jeśli chodzi o zakup przez Lesińskiego akcji Decory wygląda faktycznie że skup będzie powyżej 22zł, może on dokupił i przystąpi do skupu, zawsze pare tysięcy mu wpadnie.

   Usuń
 33. Prezesie co sądzisz o Grupie Kapitałowej Immobile? Pozdrawiam Tomek

  OdpowiedzUsuń
 34. Od zawsze nie interesowałem się tą spółką ze względu na wysokie c/z. Pamiętałem że analizę tej spółki robił longterm i może ci ona chociaż pomoże https://www.longterm.pl/Gk-Immobile-Analiza-Spolki-1.html

  OdpowiedzUsuń
 35. Jest gorzej niż w 2007 roku , bo wtedy większość miała kasę a teraz ma długi .
  https://kochanezdrowie.blogspot.com/2018/11/general-motors-i-general-electric-obaj.html

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 36. Tragedia...W sumie Selena to ciekawa spółka;

  https://stooq.pl/n/?f=1265321&c=1&p=4+22

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 37. Co do Dekory - w ciągu 3 sesji Lesiński kupił 50tyś akcji, a obróciło się 70tyś.

  chyba jednak dojdzie do 20zł szkoda że nie wytrzymałem z całością ale i tak jeszcze sporo zostało.

  a co do gpw to idzie pod prąd w swoją stronę -szkoda że nie powiększyłem longów -tym bardziej że były podstawy: słabe zachowanie dolara,

  przy wcześniejszych spadkach S&P i Wigu było też znaczące umocnienie dolara - a tu przy wczorajszych 3% spadkach w zasadzie Dolar się nic nie umocnił.
  coraz bardziej skłaniam się do tezy że idą lepsze czasy dla GPW a to dzięki słabnącemu dolarowi. Jeszcze dolar jest w miarę mocny ale to już niedługo.

  Być może trzeba szukać spółek dla których słabszy dolar to niższe koszty.

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 38. Może Mercator? Nie żałuj zyskownych transakcji, bo bardziej boli utrata kapitału.

  Pozdrawiam serdecznie, bo lubię Ciebie. "Walisz" prosto z mostu;)


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 39. Odpowiedzi
  1. Na temat dolara mam inne zdanie bo uważam że będzie się umacniał choć w życiu osobistym wolałbym słabego dolara (tańsze paliwo, tańsza elektronika).
   Co do gpw to widać że chce rosnąć i nic raczej wzrostów nie zatrzyma.

   Usuń
  2. Historycznie rzecz ujmując dolar się umacniał do 4-5 podwyżki stóp procentowych, a więc już powinno być blisko.

   Usuń
 40. Cześć Prezes
  Jak wg Ciebie zachowa się jutro kurs BAH po dobrych wynikach. Może w końcu coś up po dobrym infie a nie 10 minus.
  Bolt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie są wyniki tylko sprzedaż za listopad która wygląda pozytywnie. Dilerka średni wzrost ok.90% a importerka o 41% czyli ok. Jutro pewnie jakiś wzrost będzie ale dopóki nie zatwierdzą dywidendy to na trwałe i większe wzrosty nie ma co liczyć.

   Usuń
 41. Ktoś pytał o prognozy zysków w kolejnych latach spółek energetycznych z rekomendacji mbanku. Dzisiaj reko zostało upublicznione i można sobie przeczytać (jest to mniejsze opracowanie niż dla klientów mbanku ale wystarczy)

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31984665,dom-maklerski-mbanku-sa-energetyka-29-11-2018

  Mbank wydał też rekomendację dla ACAutogaz w przypadku której w najbliższych latach oczekuje zysku w okolicach 40 mln zł czyli c/z ok. 10,5 (w tym roku zysk ok.38 mln ma wynieść).

  Jest też podniesienie oczekiwań zysków Famuru na ten i przyszły rok (zysk w 2018 to 200 mln, 257 i 277 w kolejnych latach). Pada też ciekawe stwierdzenie że dzięki wysokim cenom węgla wydatki w górnictwie mogą rosnąć do 2020 a to pozytywna informacja w kontekście Fasingu i innych spółek z branży.

  OdpowiedzUsuń
 42. Ja jestem ciekawy podsumowań transakcji norweskiego funduszu emerytalnego za 2018 r. To jest bardzo ważny gracz na rynku i być może zwiększyli udział także w Famurze.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 43. No ładnie jadą bo bandzie:)

  https://www.google.pl/amp/s/www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolejny-byly-szef-knf-zatrzymany,70,0,2423366.html%3famp=1

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 44. Futuresy na s&p 500 na niezlym minusie dzisiaj. Moga nas Stany poobijac jeszcze.

  Sceptyk

  OdpowiedzUsuń
 45. Jak oceniacie Podpisanie aneksu do Umowy Faktoringu przez PATENTUSA.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/PATENTUS-S-A-Podpisanie-aneksu-do-Umowy-Faktoringu-KUKE-Finance-S-A-7630551.html

  Rafff.


  OdpowiedzUsuń
 46. Witam Zna ktoś może przyczynę spadku na 4fun media?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 47. Jadą równo po bandzie, moje "L" stoploss zjadł :) na szczęście na niezłym poziomie biorąc pod uwagę teraźniejszy.

  Do tego całego spadku brakuje mi umocnienia dolara -coś jest nie tak, wygląda mi to na fałszywy alarm wywołany zagraniczną paniką a nie trendem.

  zamknąłem po 2320, jak wyjdzie powyżej 2315 to odkupuję, a jak nie to czekam, na razie nie łapię dołka choć wydaje się że 2300 powinno zadziałać

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja dzisiaj złapałem ETF na WIG 20 (mała pozycja), tak dla zabawy liczę na odbitkę ale że kokosy zarobię to się nie spodziewam (obym nie stracił :-)

   Zaczynają mnie już powoli męczyć Enea i Bloober które kupiłem na krótki czas a już 3-4 dni są w portfelu. Najchętniej bym sprzedał ale trochę po wyższych kursach.

   Usuń
 48. Hehe;) Ale Ty "lapiesz dołka" ?
  Udany z Ciebie spekulant:) ja już nie bawię się w kolarza, bo marny ze mnie rowerzysta. Wychodziłem na tym jak Zqblocki na mydle...Kiedyś tak spekulowalem na jenie i wyszedłem z tego wszystkiego jako jeleń;)

  A propos wpisu odnośnie 4fun-nic wiecznie nie rośnie...ja mam te akcje. Uważam, że to korekta w.mega trendzie wzrostowym.

  Pozdrawiam,

  N8euk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Namówiłeś mnie, odkupiłem po 2308 (te zamknięte były brane po 2250 więc jest z czego tracić jakby nie poszło)

   nie dawno miałem mega eSki na cdprojekt po 218zł -10szt
   zamknąłem po 193zł bo wydawało mi się że po 200zł otworzę znów. do tej pory nie zagrałem na CDR :)

   czasem nie warto, czasem warto ale jak się jest przekonanym o kierunku -to warto się tego twardo trzymać

   Np Decora- jestem przekonany że będzie wyżej ale po ostatnich wzrostach, liczyłem na małą korektę i wysypałem 3k po 14,85 a tu nic nie chce spadać.

   jak trend jest mocny to i korekty są nieduże i krótkie
   Sławek

   Usuń
  2. Zgadzam się w zupełności, ale na instrumentach pochodnych trzeba mieć m9cne nerwy i brak refleksu szachisty;)

   Co do D3cory mam po ok. 10 zł. Ale jak jest wezwanie po 22 zł to raczej będzie konsensus. Ja i tak bym w się to wszystko jie bawił
   Po napychac kieszenie biurom maklerskim, które co krok robią nas w ciula;)


   Nieuk.

   Usuń
  3. Też mam średnią decory po 10,30,
   mam jeszcze ropczyce i enter, ale lubię adrenalinkę i pogrywam sobie na FW20 FUSD -z różnym skutkiem, bardzo często zdaża mi się stracić 3-4 razy pod rząd po kilka-kilkanaście punktów by załapać się na dodatni pociąg stupunktowy.

   Sławek

   Usuń
 49. https://comparic.pl/ikze-ike-polacy-placa-dwa-razy-wyzsze-prowizje-funduszom-niz-europejczycy/ do tej pory nie interesowałem się ike ikze, nieźle się dorabiają na Polakach, nie zdawałem sobie sprawy że to są aż takie opłaty
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszelkie inwestycje zarządzane przez "specjalistów" sporo kosztują a klienci są dojeni (jest to uzasadnione po części jak ktoś nie ma czasu na samodzielne inwestowanie). Ja mam IKE (i miałem IKZE) maklerskie więc nikt mnie doi (oczywiście biuro maklerskie zarabia na prowizjach kupna/sprzedaży).

   Usuń
 50. Tu jak nas ruchają ci z Wiejskiej
  http://biznes.pap.pl/pl/news/partnership/info/2648638,diesel-w-polsce-jest-drozszy-niz-w-hiszpanii-(centrum-prasowe)

  OdpowiedzUsuń
 51. Tak służby robią interesy , na GPW pewnie też .https://www.youtube.com/watch?v=wlP_Rx7SbuA

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 52. jak TVN to pokazuje to nie ma tam zamieszanych żadnych służb tylko zwykli bandyci

  a może właśnie konkurencja dla służb


  Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie co dalej z tym Praire, trzymasz jeszcze ?
   Pozdrawiam Arek

   Usuń
  2. Nie trzymam, sprzedałem ze stratą po 1,18 już ze 2 tygodnie temu, gdy głos krytyki pojawił się na blogu po tym zakupie. Wysłuchałem, przyjąłem argumenty i sprzedałem. Cały czas uważam że będzie na tym można zarobić bo raczej sporo są warte kopalnie ale nie stawiam na to pieniędzy.

   Usuń
 53. Krajem rządzą służby, bo to mega inteligenci. A zadzwońcie sobie, np. do Abw. Robią z siebie i nas idiotow:) jeszcze zawsze trzeba podać pesel. Służby stoją za wieloma spółkami także z gp2. A kto ma ich aresztować-koledzy z wydziału ekonomicznego CBS hehe;) Ręka rękę myje. To okrutna prawda, ale ręka rękę myje.

  A żeby to zrozumieć-to trzeba zobaczyć "pakt" i "służby specjalne". Co ciekawe w obydwu produkcjach jest poruszony wątek śmierci Andrzeja Leppera.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 54. Ek
  Może trzeba zacząć obserwować Bioton ?
  http://www.medonet.pl/zdrowie/wiadomosci,alarmujacy-raport--dla-diabetykow-moze-zabraknac-insuliny---preparatu-ratujacego-zycie,artykul,1729392.html

  OdpowiedzUsuń
 55. Na Atlancie szykuje się wezwanie i wycofanie z giełdy. Niestety raczej możliwy kurs wezwania nie wydaje się zbyt atrakcyjny choć kurs 10% rośnie.
  Kiedyś na dwóch wejściach ze 25% zarobiłem na niej więc sentyment został.

  OdpowiedzUsuń
 56. Jak myślisz Prezesie jaka będzie cena wezwania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia, kurs średni z 6 miesięcy to 3,95zł, chcą najpierw zrobić skup akcji z ceną 4,20zł. Cena godziwa wg mnie to jest w okolicy 8zł ale patrząc na liczby które napisałem to pewnie 4,30zł to max który na początek zaproponują. OFE Generali jest w akcjonariacie to może powalczy ale czy dużo wywalczy to nie wiem.

   Miałem okazje w okolicach 4,10 kupić i się nie zdecydowałem bo nie widziałem sensu (ale rynek kurs podbił więc może widzi sens).

   Usuń
 57. Kurdesz, chciałem kupić Airway, ale obroty są "porażające". Kilkadziesiąt złotych. To pewnie by tyle wyszło z prowizji dla biura maklerskiego hehe:) No, ale nie ma co iść pod prąd. Jak obroty małe-zainteresowanie wprost proporcjonalne.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj wpadł mi Playway po 140zł trochę mało 50 akcji, dziś premiera myślę że będzie hit, gdyby nie sentyment w Usa już chyba bylo by 150 zobaczymy.Jan

   Usuń
  2. oczywiście nikogo nie namawiam do kupna na gamedivie może być +15% albo -15. Jan

   Usuń
 58. To trzeba podchodzić spokojnie do wycen. Jak pewnie wiesz-jestem zwolennikiem tej spółki. Pozwólmy się rozwijać operacyjnie firmie. Potencjał ma wyjatkowy. Potrzeba cierpliwosci. Mnie niestety często jej brakuje...Szkoda, że Cooking przenieśli premierę, ale lepiej jak gra zostanie dopracowana. Widzę w niej spory potencjał-tak jak na House Fliperze a okazał się mega sukcesem. Ważne, żeby gra była dlugozywotnia a studio mądrze ją monetyzowalo.

  Pozdrawiam serdecznie,


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i dobrze że przenieśli na styczeń teraz będzie zainteresowanie Treasure Hunter a potem Cooking i znowu hit. Pzdr Jan

   Usuń
  2. Nieuk jak tam masz playway w portfelu? zostawiłbym go na long i większą pozycję, ale nie pewne czasy na giełdzie. Jan

   Usuń
  3. Kuurdesz belesz-ja już jestem tak zapamowany w tą spółkę, że raczej pozycji nie zwiększe-po prostu zle to na psychikę działa. Na longterm zostawiam, bo podoba mi się ich model biznesowy. Bardzo zdywersyfikowany i idący w przyszłość. Robią taką kasę na produkcjach niszowych, że zostają mainstramowe.

   Tak z innej beczki-mam jakieś zaufanie do zarządu. Po pierwsze-nie są goloslowni i jeszcze dywidendę wyplacaja. Nie zakochuje się w akcjach, ale to świetna spółka. Jeszcze ten kampus dla inżynierów młodych z gamingu. Model amerykański. Super pomysł. W branży pracuje pracowników i ważne, żeby mieć sentyment i związać zespoły jako rodzinę. Żeby mieć przywiazanie, bo kasa summa sumarum nie jest najważniejsza. A np. taki Ci games zwolnił sporo osób i co najgorsze ma zadłużenie a ważne w tej branzy, żeby go nie mieć, bo jak jakaś produkcja nie wypali-to biznesowakicha i możliwość upadłości.

   Miłego wieczoru,

   Nieuk.

   Usuń
  4. Janku i jeszcze jedno-mam sentyment do tej spółki, bo bardzo ładnie się zachowali. Na dzień dziecka dostalem darmowy kod na Steama do House Flippera. Świetny zabieg marketingowy. Otrzymałem go za "spamowanie" na wątku plw na bankierze. Jakiś artykuł prasowy na ten temat powstał. Dostało chyba tą nagrodę cztery osoby-w tym super merytoryczny specjalista od calego game dev., czyli orzeł74. W ogóle to najfajniejszy wątek na forum bankieru. Mało hejterow i sporo ciekawej dyskusji.

   Nieuk.

   Usuń
  5. Gratuluję, po prostu wiedzą jak robi się biznes. Jan

   Usuń
  6. Dziękuję bardzo:) Doceniają też taką drobnice, m.in. jak ja.Za to wielki szacun. A też prezesowi bardzo dobrze z oczu patrzy. Wyjątkowo wiarygodny się wydaje. A to ważne na rynku, bo po ostatnich info rynkowych to wygląda tak, jakby giełda (ludzie z nimi związani) była zorganizowana grupą przestępczą...niestety...sam dostałem po zębach na unified.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 59. W połowie dnia wydawało mi się że będzie odbicie na wig20 (i lekkie było bo 1%) ale końcówka to niepodzielnie panująca podaż. Patrząc na USA których w 2 ostatnie sesje indeksy potraciły prawie po 6% niezbyt ciekawie to wygląda a najgorsze że nie widać perspektyw na poprawę.
  Miał być rajd Mikołaja a jak na razie Mikołaj kominem zmyka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam sie, ze bagatelizowac takiej sytuacji nie sposob. Z drugiej str. nasza gielda w koncu ostatnio zaczela wykazywac checi do wzrostow, wiec moze nie wszystko pogrzebane ;)
   Czas pokaze:ja staram sie unikac gwaltownych ruchow

   Sceptyk

   Usuń
  2. Maks do końca przyszłego tygodnia jutra odrobią (a stawiam że wcześniej). Stany wczoraj były wyłączone z handlu i po początkowym nurku w dół już zaczęli odkupować - to co dziś się stało to było zdecydowane przereagowanie. Co wcale nie daje pewności na rajd.

   Usuń
 60. Ek
  W USA chyba nie było sesji z powodu żałoby narodowej .

  OdpowiedzUsuń
 61. nie wierzę,
  jankesi wyszli na zero a na nasdaq na plus

  może jednak mikołaj będzie :)

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 62. Rynek kapitałowy to kod enigma;) Nigdy tak do końca niewiadomo, kiedy spadki a kiedy wzrosty. Polski "rynek kapitalowy" należy do wybitnie niedorozwinietych...Przecież te obroty jak na kraj praiwe 40-milionowy to śmiech na sali. Przecież Goerge Soros albo Warren Buffet to tyle na dziennie pewnie na przysłowiowe waciki wydają. Mogą naszym wig20 tak manipulować, jak to zrobił ten pierwszy w erze dinozaurów na kutsie funta, co implikowalo zachwianiem brytyjskiej gospodarki.

  Chcialbym mieć taki "cash" jak oni. Ale w sumie to wystarczyłoby mi ze 100 mln usd, żeby rozgrywać rynki w Wietnamie albo RPA (taki żarcik na rozluznienie atmosfery£.

  Dobrej nocki,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 63. Taka prasowka z samego rana:

  Chore, ale zabawne. Najlepsze są te ksywy gangsterów: "brzydki krzysiek" i "twardy". No ubaw po pachy:) Kto im te pseudonimy wymyśla? Chyba zgłaszają się do jakichś kabaretów:)

  https://www.pb.pl/byli-szefowie-knf-w-rekach-cba-947656

  Kolejna afera (chyba zmienię nicka na Afera...ciekawsze niz Nieuk jak mnie też aresztuja za pisanie glupot haha)

  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera-knf,69,0,2423365.html?amp=1

  A to już zdecydowanie coś ciekwwszego i bardziej wartosciowego:

  https://comparic.pl/profil-polskiego-inwestora-2018-42-latek-z-50-tysiacami-zlotych/

  Miłego dnia,

  Nieuk vel Afera hehe;)

  OdpowiedzUsuń
 64. Wczoraj kolejne wezwanie na nisko wycenianą spółkę - Atlantę, wcześniej Pamapol, Fam Wistil i wiele innych.
  Wezwanie (na 100% cena nie niższa niż średnia 3ms i 6ms), wniosek o dematerializację i wycofanie z GPW lub przymusowy wykup po średniej 6 ms

  Te przepisy są bardzo krzywdzące dla drobnych akcjonariuszy.

  Ktoś kto zainwestował ponad 50 tys może walczyć w sądzie (wtedy ma to sens) ... a co ma zrobić zwykły szaraczek co ma akcje za kilka czy kilkanaście tysięcy?
  Potrzebne są pilnie zmiany w prawie.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 65. Jacku,

  Uderzyleś w sedno sprawy. Za przeproszeniem-po jakiego ciula te spółki w ogóle stają się publicznymi? No w sumie po to, żeby miliony zł zgarnąć od naiwniakow, jak ja a później wypiac się. To jest chore.

  A cbodzenie po sądach i tak nie ma większego sensu. Zatrudniają firmy dobre "papugi" i co możemy ugrać? Chyba jedynie tylko to-obnizenie kosztów sądowych. Naprawdę powinny zmienić się przepisy legislacyjne i wyceniane powinny być aktywa trwałe i szacunek obrotowych. Powinien być zatrudniany jakiś biegły rewident-najlepiej z uprawnieniami biegłego sądowego. Wtedy to może miałoby sens, ale nikomu na tym nie zależy.

  Bycie spółką publiczną powinno być zaszczytem a nie jakas kara albo okazja do robienia wałków na lewo czy prawo.

  Pozdrawiam serdecznie,


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 66. Prezes Delco kupuje akcje swojej firmy - tylko trochę małe wolumeny.

  Rafff

  OdpowiedzUsuń
 67. Prezesie, napomknąłeś o rekomendacji mBanku dla ACG. A co Ty byś z tym zrobił. Ceny paliw zaczęły spadać, więc ja widzę gorsze perspektywy dla firmy. Z drugiej strony ceny prądu wzrosną, więc może jednak nie? PKP będzie musiało zdrożeć, więc transport samochodowy będzie konkurencyjniejszy.

  Rafff

  OdpowiedzUsuń
 68. Kupiłem 1k Atlanty ... zobaczymy może podniosą cenę.
  Większej ilości kupowania nie widzę sensu. Mała spółka i ryzyko związane z wezwaniem.
  Wcześniej myślałem o zakupie Pamapolu którego ostatecznie nie kupiłem.

  Wszystko przez przepisy o przymusowym wykupie i wycofaniu spółki z GPW.

  Np. na JW Constraction FF jest 10,04% - wystarczy zbić maksymalnie średnią 3ms i 6ms i przymusowy wykup gotowy. Podobnie było na Wistilu.

  I wszystko zgodnie z prawem ... chorym prawem.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 69. Jeden z głupszych przepisów ta średnia z 6 msc. Wystarczy półroczna bessa i ściągają sobie firmę z giełdy za bezcen. Wchodzą takie spółki wyciągając kasę od jeleni, później po kilku latach rozwoju ściągają firmę z giełdy za ułamek pozyskanej kwoty. Przy takich przepisach to nic dziwnego, że nastroje na rynku kapitałowym są jakie są.
  Załóżmy, że ktoś zaczyna inwestować na giełdzie, kupuje spółkę przy wejściu na GPW, spółka się rozwija przez 2 lata i później robi wezwanie i wykupuje akcje za część pozyskanej na początku kwoty. I to wszystko zgodnie z prawem. To jak się ma czuć taka osoba?
  Na takich akcjach tracą wszyscy, i inwestorzy, i domy maklerskie, i inne firmy, które chciałyby pozyskać większy kapitał, ale tego kapitału nie ma, bo ludzie są zniechęceni do giełdy. Zyskuje tylko cwaniak.

  OdpowiedzUsuń
 70. http://biznes.pap.pl/espi/pl/reports/view/2,402919
  BAH ma umowę dilerską i serwisową w Warszawie
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, efekt na kursie mógłby być ciut lepszy ;)

   Rafff

   Usuń
  2. Ja już nie rozumiem tego Bahu, choc akcje mam. Jaguara też nie rozumiem. Wszyscy lecą w kulki. Reakcja faktycznie nie jakaś spora, ale olbrzymie wręcz wolumeny jak na tą spółkę. Kluczowe jest przebicie 2 zl w cenacach zamknięcia.

   A tak swoja drogą-to Książek wygląda jak brat bliźniak Mazgaja, Owerko albo Hajdarowicza. Nie mam do Niego zaufania...

   Nieuk.

   Usuń
 71. No oczywiście, że to prawda. Domy maklerskie jednak mnie najmniej interesują;) Oni i tak swoje zarobią. W sumie tak myślę, że powinny być jakieś przepisy na etapie prospektu emisyjnego: "lock up" na.wyjście z giełdy:)

  A tak serio mówiąc-to jest czyste i okradanie ludzi w biały dzień i robienie z nas przyglupow. Co mnie obchodzi średnia z 6 msc. A pozniej się okaże, że spółkę któraś ktoś ściągnął np. za 100 mln zl odsprzeda np. funduszowi private equity za 300 mln zl.

  Sam się dziwię naszemu zdziwieniu, bo iak wszystko ma działać dobrze-jak dwóch byłych szefów KNFu siedzi w pierdlu...a to pewnie nie koniec za3man i kolejne kwiatki będą wychodzić.

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 72. Jeśli chodzi o BAH nie bardzo rozumiem podane dzisiaj info - firmy zależne podpisały między sobą umowę dilerską i serwisową ? Jeśli dobrze rozumiem to tutaj nic się nie zmienia bo wszystko zostaje w grupie więc większej kasy nie będzie - poprawicie mnie jeśli się mylę.

  @ Raff - może i małe pakiety skupuje prezes Delko ale widać że poziomy w okolicach 8zł są dla niego atrakcyjne. Każde prawie kupno insajderskie trzeba rozpatrywać jako pozytywne.

  Jeśli chodzi o ACG to raczej wzrost usług PKP Cargo nie wpłynie na wzrost instalacji gazowych wykorzystywanych w transporcie samochodowym bo przecież ciężarówki/TIRy nie jeżdżą na gaz. Ja tak bardzo bym nie patrzył na ceny paliw bo raz są większe a raz mniejsze (teraz są wysokie i wcale nie spadają mimo spadku cen ropy na świecie). Bardziej wydaje mi się że spółkę trzeba rozpatrywać pod kątem wyceny i sytuacji giełdowej. Zakładając że faktycznie przez najbliższe lata będą zarabiać ok. 40 mln rocznie to jeśli rynek gpw będzie tak słaby jak jest obecnie to można zakładać że kurs ACG spadnie gdyż c/z będzie powyżej 10 czyli umiarkowanie drogo. Jeśli jednak zacznie hossa (a tego nie można wykluczyć) to aktualna wycena może okazać się niska. Wydaje mi się że wyniki za 4 kw będą jeszcze dobre i dojdzie na początku pewnie dywidenda więc kurs powinien być silny, ewentualne decyzje co robić dalej to trzeba podjąć w okolicach wyników za 1 kwartał 2019 które to wyniki mogą być nieprzewidywalne.
  Rekomendacji treść możesz przeczytać https://www.biznesradar.pl/rekomendacje-spolki/ACG

  Sprzedałem dzisiaj Bloober do końca (całkiem przyzwoity zarobek) a Enea niestety weszła chyba w korektę i kurs może się obsunąć bo sporych wzrostach w ostatnich miesiącach. Straszą korektą na https://stooq.pl/mol/?id=7817 .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie,

   Gratulacje za Bloober:) Jednak-game dev. nie taki sgraszny;) Choc myślę, że potencjał aprecjacjj jeszcze jest i to nawet spory.

   Trochę żałuję, że jednak nie wziąłem Forte...bo kurs wzrósł o 20%, jak się Ciebie pytałem-ale spoko. Ja na pewno nie jestem idiota, żeby mieć do Ciebie pretensje. Ty odpowiedziałeś mi bardzo merytorycznie. A bardziej mnie interesowały zagrozenia, ktore bardzo konkretnie odpisałeś. Ja w ogóle z analizy SWOT najbardziej interesuję się zagrożeniami niż szansami, bo lepien nie stracić. Dzięki za kompetencje i merytoryke.

   Pozdrawiam serdecznie,

   Nieuk.

   Usuń
  2. W przypadku Forte czy większości spółek wypowiadam się o nich jak mogą się ich wyniki zachowywać w średnim terminie (ok. 1 rok). Wzrost kursu Forte to tylko odbicie w trendzie spadkowym, w mojej ocenie kurs za 6 miesięcy będzie niżej (dzisiaj to 25 zł do zapamiętania).

   Usuń
  3. BAH - to sa porzadki w papierach, bylyby istotne gdyby spelnila sie koncepcja alternatywna (w ktora troche nie dowierzam) ale moze BAH planuje tez sprzedac British Automotive Polska S.A. a kupujacym bylby LJR, z punktu prawnego to mialoby sens aby zachowac wszystkie gwarancje/umowy i ich kontynuacje.
   Mniej prawdopodobna alternatywa jest ze BAH dalej bedzie oficjalnym dilerem (w to jednak ja niewierze).
   /Karol Adx

   Usuń
  4. Prezesie, dziękuję za odpowiedź.

   Napisałeś:
   "Jeśli chodzi o ACG to raczej wzrost usług PKP Cargo nie wpłynie na wzrost instalacji gazowych wykorzystywanych w transporcie samochodowym bo przecież ciężarówki/TIRy nie jeżdżą na gaz. "

   1. Wzrost cen prądu przeniesie się na wzrost cen biletów PKP, a to spowoduje, że osobom korzystającym z pociągu bardziej opłaci się przesiąść do auta. Skoro auta będą jeździły więcej, to inwestycja w LPG będzie bardziej opłacalna, zwróci się szybciej.
   2. Jednej z rewolucji technologicznych nie zauważyłeś:
   --https://etransport.pl/forum156789.0.html
   --http://nagadowski-lpg.pl/tir-na-gaz/
   --https://40ton.net/uzywany-man-tgx-z-instalacja-lpg-po-roku-eksploatacji-opinie-zuzycie-paliwa-awaryjnosc-i-inne-uwagi/

   Pozdrawiam,
   Rafff.

   Usuń
  5. Choć nie wiem, czy ACG ma w ofercie LPG pod Tiry. W każdym razie dziękuję za prześwietlenie ACG.

   Rafff

   Usuń
  6. W BAHu wydaje się, że ta umowa nic nie zmienia. Aczkolwiek może to oznaczać otwarcie salonu pokazowego i klubu motoryzacyjnego na wawelskiej w Warszawie.
   Zbyt duże wzrosty przy dużym obrocie, żeby to było zwykłe podpisanie umowy pomiędzy spółkami zależnymi. Może ktoś coś więcej wie, bo na spekułę to nie wygląda.

   Usuń
 73. Ek
  Czy to afera czy mydlenie ?

  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/to-istne-szalenstwo-przypomina-tylko-i,242,0,2423538.html

  OdpowiedzUsuń
 74. Prezesie kochany napisz co myślisz o PBKM czy warto kupić na długi termin ? w poniedziałek ma się zakonczyć budowa księgi popytu na akcje nowej emisji .

  OdpowiedzUsuń
 75. Odpowiedzi
  1. Sporo pisane było o PBKM i w zasadzie jest kilka sprzeczności. OBS z gazetagieldowa.pl który jest świetnym analitykiem negatywnie podchodzi do PBKM i faktycznie czytając jego posty można dojść do wniosku że faktycznie to bankowanie krwi pępowinowej to pic na wodę. http://www.gazetagieldowa.pl/2018/11/warto-czytac-o-komorkach-macierzystych.html
   Gdyby jednak biznes ten miał dalej funkcjonować i się rozwijać to obecne działania PBKM należy oceniać pozytywnie bo przez przejęcia zwiększają skalę działania co powinno się przełożyć na lepsze wyniki w przyszłości. Jest jednak obawa że dalej przejmując spółki będą musieli robić kolejne emisje akcji bo zadłużenie jest na max. poziomach dlatego kurs może mieć problem ze wzrostami. Nie będzie chętnych do podbijania kursu bo zaraz może okazać się że jest nowa emisja akcji po niższej cenie.
   Na pewno wiele Ci nie pomogłem bo sam mam problem z tą spółką.

   Usuń
  2. PBKM to nie jest glupia spółka, ale jak mądrze zaznaczyles-trochę przesadzaja z zadłużeniem...Agresywny rozwój-jest nie do końca dobrym pomysłem. Pewnie przekroczyli współczynniki zadluzenia do Ebitdy i banki już po prostu nie chcą dac wiecek kasy. No a to, że nikt z nas nie lubi emisji i rozwadniania kapitału-to oczywiste. Jeszcze niewiadomo czy tam altus coś nie kombinowal i te akwizycje to może kasa pod stołem szła...kto to może wiedzieć...

   Ale na plus PBKM na pewno jest to, że to nie tylko banki komórek. Np. ze spółką ze Szwecji pracują nad bardzo innowacyjnym lekiem na cukrzycę (oczywiście z wykorzystaniem komórek).

   Nieuk.

   Usuń
  3. Pomogleś mi , ten link który wkleiłeś dał mi sporo do myślenia - bardzo dziękuje .
   Z poważaniem Robert

   Usuń
 76. Te średnie z 3 i 6 miesięcy to moja teoria jest taka, że ustawa była pisana pod dyktando lobbystów ( po naszemu czytaj korupcja polityczna). Taki zapis jest super wygodny dla właściciela spółki giełdowej, który ma duży pakiet akcji i może w dużym stopniu kształtować kurs akcji (czytaj zaniżać), a potem wykupić spółkę za ułamek jej wartości okradając mniejszościowych w świetle prawa. Mamy taki prawo jakie państwo. aleks

  OdpowiedzUsuń
 77. @aleks-nic dodać, nic ująć. W punkt. Ale to jeszcze pół bidy zarejestrowani, legalni lobbyści. A za rostowskiego mieli swoje gabinety w ministetstwie finansow. Śmiech na sali-to już trzeba mieć tupet;)

  Super film o lobbystach:

  https://www.filmweb.pl/video/zwiastun/nr+1+polski-42772

  Wymiata.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 78. poszły moje longi po 2300 a na fixingu wziąłem eSki

  coś czuję dzisiaj pogrom za oceanem,
  to wczorajsze wydźwignięcie na koniec mogą dzisiaj oddać z nawiązką amerykanie.

  po dzisiaejszej sesji a zwłaszcza końcówce mam taki mętlik w głowie że wszystkie moje wczesniejsze spostrzeżenia powoli trafia szla.g

  było nieźle ale końcówka raczej nie pozostawia złudzeń na kontynuację przynajmniej na otwarciu w poniedziałek.

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 79. Ładnie na indeksach amerykańskich się dzieje...A to też jest paradoks, bo jak stany rosną-to my słabo albo nawet spadamy. Jak spadają-lecimy ze zdwojoną siłą.

  Paradoksem jest to, że niby należymy do rynków rozwiniętych. Więc kapitał powinien byc1 z zagranicy. No, ale ona nas omija z daleka. Jak byliśmy emarging markets-było to samo. Niech lepiej GPW zarejestruja w kraju trzeciego swiata-przynajmniej jak się dogada z jakimś kacykiem to może unikniemy podatków:)

  Miłego wieczoru,

  Nieuk..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na tabelę to jednak na wig20 nie jest tak źle (dzisiaj max na Pgnig)
   http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2649674,zamkniecia-na-gieldach-w-europie-(tabela)
   Europa środkowa jest faworyzowana i nie chcę mówić co będzie jak się to zmieni. Jan

   Usuń
 80. Prezesie, co sądzisz o wezwaniu CCC do sprzedaży akcji Gino Rossi ? Czy Twoim fachowym zdaniem cena 55gr wydaje się godziwa?
  Pozdrawiam Przemek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie wezwanie ccc to jedyny ratunek dla GR i jaka by to nie była cena to każda jest godziwa. GR ma ujemne kapitały, brak gotówki na zatowarowanie sklepów i duże spadki sprzedaży. Ccc dużo ryzykuje bo przejmuje długi i jedyne co warte to pewnie niezłą markę GR i Simple. Akcjonariusze GR powinni być zadowolenie z tych 55 groszy.

   Usuń
 81. Ja tam Gino Rossi mam gdzieś, bo to bardzo złe zarządzana spółka i potencjalny bankrut. Bardziej mnie dziwi sytuacja ze sprzedażą ich najcenniejszego aktywa, czyli Simple. Wszystko jakieś takie enigmatyczne...a CCC to wielko gracz na rynkj i takiego "smieciuszka" może sobie wchłonąć na kiwniecie palca. Ciekawe czemu ta badziewna spółka nie dogadala się z Monnari a propos przejęcia Simple...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 82. Poczytaj dokladnie infa odnosnie przejecie simple przez monnari. Monnari celowo przeciagalo przejecie zeby wykrwawic spolke. Pokazali ze nie wiele sa warci wiecej od cwaniaczkow spod budki z piwem. Ale zla karma wraca a dzieki temu temu ze spolka jest publiczna cala Polska moze zobaczyc jak etyczni sa wlasciciele.

  OdpowiedzUsuń
 83. Dzięki za ciekawe informacje.

  A już mam na dzisiaj dość tego czytania. Wkładam garniak z lat 70-tych po dziadku i spadam na dancing:)

  Udanego weekendu Wszystkim tu wpisujacym się życzę.

  Nieuk.  OdpowiedzUsuń
 84. https://www.youtube.com/watch?v=EIiY6ytClUQ
  Sprawy, które są ukrywane przed ludźmi a dzieją się cały czas. Jeśli kogoś to zainteresuje wystarczy wpisać w youtube: idz pod prad. To jest główna przyczyna okradania i dociskania zwykłych ludzi przez "system".
  Rafał

  OdpowiedzUsuń
 85. To tak trochę, m.in. w kontekście BAHu:

  https://www.bankier.pl/moto/jakie-luksusowe-samochody-wybieraja-polacy-1786/

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. powtarzalem to kilkanascie x to na tym forum... Ksiazek duzo opowiadal, a marka dalej malo rozpoznawalna... JLR sie wkurzyl I BAH polozyl na plecy. NO FUTURE. ŁD.

   Usuń
  2. Nie rozumiem takich teoryii gimbazowych typu:
   1. marka mało rozpoznawalna?? co to znaczy mało rozpoznawalna? Land Rover Jaguar czy BAH jest "mało rozpoznawalny"?
   2. JRL się wkurzył - co to znaczy? Zarząd JRL to nie są gimnazjaliści żeby się wkurzali. Tutaj się podejmuje decyzje oparte o analizy ekonomiczne.
   aleks

   Usuń
  3. ad. 1 I 2 - napisz do GB do JLR tam Ci wytlumacza to o co pytasz, skoro nie rozumiesz co bylo w pierwotnym komunikacie, a potem w kom. Zarzadu BAH o powodach wypowiedzenia umowy... a wystarczy umiejetnie popatrzyc w zalaczona w linku tabele I mozna zrozumiec motywacje... a na sam koniec trzeba sobie odp. z kim sie "zadales" wchodzac w inwestycje, bo wlasciciel uczciwy nie byl I mozna zalazolyc z duzym prawdopodobienstwennm, ze daleh pewnie nie bedzie. ŁD.

   Usuń
 86. Co do Forte
  mam w ulubionych i także czaiłem się w okolicy 20zł ale:
  branza ogólnie słabo stoi, BRW -jeden z wiekszych konkurentów bedzie przenosił fabrykę z Mielca do Biłgoraja (nastąpi zawężenie produkcji), zwolnienia już idą pełną parą. Na rynku jest coraz więcej firm meblarskich, główne koszty: wynagrodzenia, surowiec, energia. Forte przynajmniej stawia na fabrykę płyt wiórowych co da jej kilka procent przewagi. tak czy inaczej podobnie jak prezesowi wydaje mi się że dołka na Forte jeszcze nie było a to co teraz to tylko korekta w trendzie spadkowym. Branża meblarska dopiero wchodzi w zapaść.

  OdpowiedzUsuń
 87. a co do usa - mocny spadek-może to być dopiero początek mocniejszego ruchu,
  już kilka tygodni temu wychodziło mi na daxie atakowanie 10500 i pewnie w przyszłym tygodniu zobaczymy ten poziom, z drugiej strony -dolar jest relatywnie słaby co sugerowałoby wzrosty przynajmniej na emerging markets.

  totalny mętlik, musi nastąpić przełom i skorelowane pary się rozłączą i każda pójdzie w swoją stronę, np dolar i surowce, sp500 i EEM
  co z tym zrobi gpw? chyba bedzie silniejsza niż otoczenie.

  OdpowiedzUsuń
 88. Taka ciekawostka, Fasing jest na 4 miejscu w rankingu popularności profili na biznes radar za CD Projektem, Tauronem, Ursusem. Rakieta w poniedziałek? :P

  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet nie wiedziałem że mają tam rankingi. To drugą ciekawostką są Ropczyce które same pozytywy mają czyli wszyscy oczekują wzrostów.

   Usuń
  2. o rakietach odpałach pisz na bankierze ale nie tu

   Usuń
 89. Panie anonimowy, myślałem,że ironia nie mogła być bardziej oczywista. Zwłaszcza jak się spojrzy na wykres fasingu i niemoc kursu, która tutaj była nie jeden raz omawiana.

  MG

  OdpowiedzUsuń
 90. Fasing -niestety pomimo ładnych wskaźników spółka nie jest "trendi" a ostatnia nagonka na smog skutecznie moze powstrzymywać kupujacych. wszystko co związane z kopalniami zostanie zakwalifikowane jako passe.

  OdpowiedzUsuń
 91. Jednym słowem kabaret https://forsal.pl/gospodarka/prawo/artykuly/1386249,lepiej-bedzie-wziac-samochod-od-rodziny-niz-miec-wlasny.html

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 92. Dzisiaj mbank upublicznił dla swoich klientów (na razie) całe mnóstwo rekomendacji i większości je obniżył i obciął ceny - niezbyt ciekawy prognostyk na nowy rok.

  Bloober dzisiaj 12% w dół i jest to odpowiedź dlaczego nie lubię inwestować w segment gier (na szczęście sprzedałem wcześniej).

  Zamknąłem też Eneę (zarobiłem na małe piwo :-), w piątek mnie nastraszył Gessner ze stooq.pl że szykuję się korekta ostatnich wzrostów (ja jak patrzę na kurs i obroty to dla mnie byczy wygląda Enea).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja lubię grać na spółach z gamedevu, tylko trzeba trzeźwo i rozsądnie myśleć a nie podążać za chciwością. Kto w piątek nie sprzedał po takich wzrostach to chyba to drugie. XX

   Usuń
 93. Dzisiaj Prairie poszło ostro w górę. Wie ktoś dlaczego?

  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to dobra spółka jest :-)

   Dzisiaj longterm.pl (Rokicki) rozesłał emaile które pozostawię bez komentarza (poniżej treść)

   UWAGA - duża okazja inwestycyjna na giełdzie

   Witam,

   Mamy w ostatnim czasie ewidentne symptomy wyczerpania potencjału spadkowego na polskiej giełdzie akcji - wyceny spółek są po prostu bardzo niskie.

   Dość powiedzieć, że aż 107 spółek z GPW ma wskaźnik C/Z poniżej 5... to oznacza, że inwestycja powinna się teoretycznie zwróćić inwestorowi już po 5 latach z samych zysków netto tych firm!

   Wyobraź sobie, że kupujesz mieszkanie, które zwraca Ci się z wynajmu już po 5 latach... nieralne prawda? a takie rzeczy się dzieją, niezauważane przez społeczeństwo na naszych oczach na GPW...

   Mało tego - wiele spółek na GPW ma więcej gotówki w kasie niż wynosi ich wartość na giełdzie!!!

   Duża grupa inwestorów wycofała się z rynku i stoi z boku, obawiając się dalszych spadków.

   Parafrazując słowa słynnego Warrena Buffetta, należy "być chciwym, gdy inni się boją" i właśnie w okresach takich jak ten akumulować dobrze wyselekcjonowane akcje do długoterminowego portfela inwestycyjnego.

   OK ale czy faktycznie teraz jest już dobry monent na kupno przecenionych akcji?

   Zapraszam Cię na specjalny webinar na żywo, który odbędzie się już w Czwartek, 13.12 o godz. 20:00 - ustaw sobie przypominacz w telefonie!

   Podczas spotkania obalimy kilka mitów krążących wokół inwestowania na giełdzie:

   -że trzeba mieć dużo czasu

   -że trzeba mieć dużo pieniędzy

   -że trzeba koniecznie dywersyfikować o inne aktywa jak obligacje, złoto, surowce, waluty (może bitcoin?)

   -że na giełdzie można tylko stracić pieniądze

   - i przede wszystkim czy należy się obawiać spadków na giełdzie akcji - kiedy kupować akcje po najkorzystniejszych cenach?

   Kliknij poniższy guzik aby zarejestrować się na to wydarzenie TERAZ!

   Zobacz tutaj!

   UWAGA: Liczba miejsc ograniczona a nagranie video nie będzie później udostępnione publicznie!

   Albert "Longterm" Rokicki


   www.longterm.pl

   Usuń
  2. Longterm od dawna wieszczy "pokoleniową hossę", co jest mu potrzebne do sprzedaży abonamentów dla inwestorów i szkoleń. Typ w wielu kwestiach ma sporo racji (fajnie posłuchać jego podcastu na YT gdzie odpowiada na pytania internautów), ale intensywna nagonka na poszukiwanie klientów skutecznie mnie zraża.
   W ubiegłym tygodniu brałem udział w takim webinarze, to nic innego jak prezentacja oferty szkolenia i narzędzia do oceny atrakcyjności spółki (każdy sobie może podobne narzędzie w excelu zbudować).

   Usuń
  3. Witam Prezesie

   Kto Rokickiemu zapłaci tyle kasy za te jego wypociny. Za najdroższy pakiet chce ponad 3100zł. https://longterm.com.pl/mastermind/
   Szuka frajerów

   Usuń
  4. Rokicki to nie inwestor a sprzedawca abonamentów, cały swój mit "guru inwestycyjnego" zbudował na tym, że na cd projekt był ładny trend rosnący przez wiele lat. Ta spółka mu się udała, reszta jego spółek bez komentarza, wróżenie z fusów.

   Tutaj u Ciebie prezes w twoich analizach i komentarzach użytkowników bloga czy u obsa jest o 100% więcej konkretów niż u niego (wiem co pisze testowałem ten jego super hiper abonament :)

   A za kasę zrobi wszystko, zobaczcie jaki fajny wywiad miał z Konkolewskim z Getbacku:
   https://www.youtube.com/watch?v=iJG463HllDU

   piterson

   Usuń
  5. @Raff., to chyba efekt przegłosowania przez NWZA JSW w piątek pieniędzy na inwestycje. Wiadomo, że JSW prowadzi rozmowy z Prairie, a w dodatku co chwilę pojawiają się artykuły na ten temat. Chociażby tu: https://gornictwo.wnp.pl/gigant-inwestuje-w-2030-chce-wydobywac-18-mln-ton-wegla,335923_1_0_0.html pojawia się teza, że najbardziej intensywne prace mają miejsce w kopalniach, które przylegają do Dębieńska będącego w zasobach Prairie (gdzieś wspominano, że najszybciej JSW mogłoby dostać się do węgla koksowego z Dębieńska przez już istniejące kopalnie)/Qaq/

   Usuń
  6. Dzięki Qaq,

   Rafff

   Usuń
 94. Cześć,

  http://okiemmaklera.com/analiza-rachunku-przeplywow-pienieznych-tomasz-kania-bm-santander/

  Pozdrowionka,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto obserwować s&p500 wsparcie bardzo ważne 2600. Jan

   Usuń
  2. Wszystko na włosku wisi (WIG20 to już szczególnie popuszcza) ale mam wrażenie że się s&p500 wybroni bo za duży jest spadek w ostatnich dniach i pewnie sporo wyprzedanie.

   Usuń
  3. Można śmiało napisać że koniec hossy od dzisiaj na s&p500 obowiązuje trend spadkowy teraz silne wsparcie ok 2400. Info Trampka co do chin wykorzystali do dystrybucji. Jutro głosowanie co do brexitu, myślę że będą przeciw a to będzie niedobre dla EU, albo twardy bretix albo dalej negocjacje. Jan

   Usuń
  4. nie ma referendum i już powyżej 2600, ale i tak trend spadkowy po tylu latach hossy, nie wiem co by musiało się stać żeby zanegować trend - dziś zamknięcie powyżej 2600 i Trampek musiałby coś palnąć żeby giełdy urosły do 2820pkt. Jan

   Usuń
 95. miał ktoś dzisiaj problemy z zalogowaniem sie do serwisu PKO 24 nie otwiera mi strony banku
  krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 96. S&P już przewalił 2600
  na całym świecie grają głównie komputery/algorytmy
  ciężko bedzie zanegować przebicie tego poziomu

  jak giełda w warszawie zareaguje? pewnie początkowo podłączy się do ruchu ale z czasem może pójść własnym torem.

  OdpowiedzUsuń
 97. Wg parkietu "Ogromne odpływy z funduszy w listopadzie" https://www.parkiet.com/Fundusze-inwestycyjne-TFI/312109937-Kolejny-miesiac-ogromnych-odplywow-z-funduszy.html

  Wg artykułu z akcyjnych wyparowało 400 mln a z obligacyjnych ponad 700 mln - fatalnie to wygląda, w jaki sposób gpw gpw ma się odbić jak nie ma paliwa.

  OdpowiedzUsuń
 98. T-bull podał koszty ostatniej emisji akcji i mamy mistrzostwo świata. Koszty wyniosły 1,360 mln a pozyskali 1,895 mln - czyli faktycznie netto pozyskali 0,535 mln. Najdroższa i najmniej udana emisja akcji o jakiej słyszałem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy wszystkie spółki z Wrocławia to wałek bo tak mi wychodzi? Ss

   Usuń
  2. Wszystkie to nie ale sporo np. Getback czy Fam (choć Fam to nie wałek tylko nieuczciwi właściciele).

   Usuń
 99. w prowidencie na dwa lata taniej by pożyczyli :)

  OdpowiedzUsuń
 100. Wpadł mi znowu bloober po 39. Jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na lekkim plusie wyszedłem, myślałem że to bardziej pociągną ale nie było dzisiaj żadnego popytu i ewidentnie ktoś sypał po podbitkach. Jan

   Usuń
 101. Ale Wieltonik ladnie odpalil1:

  https://stooq.pl/n/?f=1266017&search=wielton

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 102. czas szukać dna, eSki do odstrzału po 2240, wygląda że przynajmniej na chwilę powinno byc lepiej

  OdpowiedzUsuń
 103. no i się odwróciły moje eski :)

  OdpowiedzUsuń
 104. Prezesie, co sądzisz obecnie o Groclinie, o sprzedaży udziałów w spółce poinformowali wczoraj w trakcie sesji, kurs urósł o 10%, dzisiaj od rana spółka dalej rośnie mimo że info było znane wczoraj
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poza zarządem i głównymi akcjonariuszami pewnie nikt nie zna jaki jest prawdziwy potencjał Groclinu (czy w ogóle jakiś jest). Przechodzą potężną restrukturyzację i przemeblowanie dlatego ciężko powiedzieć czy to co zostanie będzie zarabiało. Z jednej strony wyprzedają swoje biznesy co spowoduje napływ gotówki z której spłacą zadłużenie (czyli nic dla akcjonariuszy), dzięki temu spadną koszty finansowe ale przyszłe przychody i zyski jeśli były. Kolejną dla mnie zastanawiającą rzeczą to stwierdzenie zarządu że chcą przenieść większość biznesu na Ukrainę (tam mają zakład) bo w Polsce są zbyt wysokie koszty. Jak dla mnie to trochę bzdura (na zachodzie ze 3 x wyższe koszty), jest to oznaka ich słabości i braku konkurencyjności. Kurs jak dla mnie rośnie spekulacyjnie bo sprzedali zakład o którym wspominasz i niby mają w tym roku dobre wyniki. Jednak faktycznie w wynikach jest mnóstwo zawiązywanych/rozwiązywanych rezerw oraz extra przychody ze sprzedaży majątku. Jeśli dobrze przeczytałem to ten zakład który sprzedali za 42,5 mln to kupili kilka lat temu za 10 mln i wg logiki powinni wykazać 32,5 mln extra zysku ale czy tak będzie to nie wiem. Ja raczej bym nie kupił choć nie można wykluczyć że inwestorzy kurs podbiją jeszcze ze względu na "dobre informacje" napływające ze spółki ale czy są one dobre to czas pokaże.

   Usuń
  2. ok, dzięki za odpowiedź, kupiłem sprzedałem 20gr wpadło na akcji, oby więcej takich dni:)
   Krzysiek

   Usuń
 105. Ciekawe jak to się skończy https://energetyka.wnp.pl/nik-ma-sposob-na-smog-jest-133-razy-tanszy-niz-fotowoltaika,335766_1_0_0.html

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 106. Delko nadal leci w dół, choć prezes zarządu nadal skupuje akcje.

  Rafff

  OdpowiedzUsuń
 107. Na forum Stockwatch w kronikach giełdowych użytkownik o loginie investped ostatnio zainwestował w Ropczyce i chwali mocno spółkę. Czyżby to jakiś czytelnik bloga Prezesa? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chwalić to za bardzo nie chwali tylko to że wrzucił do portfela i Ropczyce to 60% całego portfela. Widać że rozsądnie pisze gościu choć w temacie dywersyfikacji ma zupełnie inne podejście od mojego. Do 500k kapitału twierdzi że do 2-3 spółek inwestuje, ja przy tej wielkości bym 20 spółek miał pewnie w portfelu.

   Usuń
 108. Czesc...ta Trakcja mocna...a mialem ja brac jakis czas temu...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale na szczęście ja kupiłem, po tym jak ją zachwalałeś, więc dzięki Nieuk ;)

   Pozdrawiam,
   Rafff

   Usuń
  2. To sie ciesze, ze sie przydalem na cos. Gratulacje i pozdrawiam serdecznie;)

   Nieuk.

   Usuń
 109. Znalazłem info, że nowy Fiat może być produkowany w Tychach:
  https://www.bankier.pl/moto/nowy-fiat-punto-bedzie-produkowanych-w-tychach-1852/

  Które ze spółek giełdowych najbardziej skorzystałaby na tym?


  Rafff

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie istotne info, mają pewnie stałych dostawców i wiele się nie zmieni.

   Dzisiaj mocno energetyka się posypała po informacji iż URE wezwał spółki do wyjaśnień i korekty wniosków taryfowych. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/32027405,ure-wzywa-spolki-energetyczne-do-wyjasnien-i-korekty-wnioskow-taryfowych-opis
   Całe szczęście że wyszedłem z Enei we właściwym momencie bo byłoby z 7% straty.

   Wittchen patrzę dzisiaj że ładnie wzrósł od mojej ostatniej analizy bo blisko 40%. Szkoda że nie utrzymałem pozycji bo zamiast kilkudziesięciu % zarobku było kilka :-(

   Usuń
 110. kruk dzisiaj po 166... oczywiscie zawsze moze byc taniej , ale czy myslicie ze przy tych poziomach warto wchodzic ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja po wpadce z Getbackiem nie zamierzam więcej kupować akcji spółki wierzytelnościowych, pożyczkowych czy faktoringu. Powodów jest wiele ale główne to działanie na wysokiej dźwigni finansowej, możliwość "manipulowania wynikami" poprzez tworzenie różnej wielkości rezerw, możliwe problemy w przyszłości z pozyskiwaniem finansowania czy duże ryzyko zmian regulacyjnych.
   Z tego co widzę to Kruk jest w okolicy najniższych poziomów od 3 lat i jak spadnie jeszcze ze 2% to chyba pęknie wsparcie i kurs mocno poleci w dół. Jak chcesz możesz próbować zagrać na odbicie z wąskim stop lossem ale w moim odczuciu i tak za kilka miesięcy kurs będzie sporo niżej niż obecnie.

   Usuń
 111. Witam,

  co myslicie o TALEX (TLX)? Spolka wyplaca wysokie dywidendy regularnie. Roznica w wynikach to kilka procent, przeplywy bardzo wysokie. Kurs leci i leci.

  Pozdro
  Apacz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od dawna mi się spółka podobała (3 lata temu ze 30% zarobiłem na niej) jednak od dłuższego czasu pojawił się duży zastuj w firmie, spadają przychody i zamiast rozwoju to spółka się zwija. I przez ten marazm w firmie pomimo ładnych wskaźników, ładnego bilansu i przepływów oraz wysokiej 10% dywidendy kurs jest jaki widać. Z ewentualnym kupnem nie ma co się spieszyć i lepiej poczekać do rocznych wyników.

   Usuń
 112. Warto przeczytać strategię inwestycyjną na 2019 rok którą przygotował mbank - nie przyjmujcie tego za pewnik bo mbank miał kilka poważnych wtop rekomendacyjnych w tym roku i ich strategia też może być błędna.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/32028521,dom-maklerski-mbanku-sa-strategia-inwestycyjna-rynek-akcji-w-2019

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szukają jeleni, to pewne szykują się spadki już nawet s&p500 jest w trendzie spadkowym. Musiałoby nie być brexitu to może coś by się zmieniło. Jan

   Usuń
 113. słabiutko ten rynek wyglada znów trzeba było wyskoczyć, dobrze że na prowizję wystarczyło zysku.

  OdpowiedzUsuń
 114. i znów żal niewykorzystanych szans i chciwości.
  3 razy na 10 minut przed zamknięciem wystawiałem zlecenia o 1 punkt za wysoko
  liczyłem że na dogrywce spadnie jeszcze z 4-5punktów a na 20 kontraktach to już spora sumka. a tu na koniec taki zjazd, oj szkoda,szkoda.

  mała panika się wdarła, wydaje mi się że zagranica wychodzi- a robi to zazwyczaj wczesniej niż w usa (bo jak tam zacznie sprzedawać to na emerging markets już będzie pogrom)Tylko pytanie dlaczego węgry nie spadają czy EEM.

  no i dolar zaczyna się umacniać zgodnie z "czuciem" przezesa :)

  chyba trzeba na 2-3dni wyłączyć notowania i ochłonąć bo takiej huśtawki nastrojów dawno nie miałem, a nie ma nic gorszego jak pochopne decyzje i gra w owczym pędzie.

  szkoda niewykorzystanych szans

  OdpowiedzUsuń
 115. Juz moglem zrobic trzy kółka na Worku hehe a ja bezruchu. Dzisiejszy obroty jednak napawają przynajmniej umiarkowanym optymizmem;)

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 116. Ek
  Jakiś pomór rekomendacji mBanku w grudniu. Dla kilkunastu spółek rekomendacja - zawieszona .

  OdpowiedzUsuń
 117. też obserwuję worka -czysto spekulacyjnie bo fundamentów tam się nie dopatruję i zastanawiają mnie te obroty i kółeczka -w ten sposób spekuła skutecznie wciąga na papier i myślę że conajmniej 1,50-1,70 bedzie chciała conajmniej osiągnąć do wywalenia. to już jutro powinno być.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni