"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 3 listopada 2018

Czy Asbis pokaże w 3 kw 2018 wzrost zysku o ponad 50% r/r ?

W środę Asbis opublikował nowe prognozy roczne przychodów i zysku netto link które nie ukrywam są dla mnie pozytywnym zaskoczeniem.
Spółka oczekuje przychodów pomiędzy 2,1 mld USD - 2,2 mld USD a zysk netto 11,50 mln USD - 13 mln USD.

Szacując co kwartał zyski spółek których akcje znajdują się obecnie w Wirtualnych Portfelach przyjąłem iż Asbis w 3kw18 odnotuje spadek zysku o 50% r/r a możliwe że będzie ponad 50% wzrostu zysku link.
Analizując powody takiego rozstrzału dochodzę do wniosku że powinienem bardziej brać pod uwagę kurs rubla i juana a nie rubla i dolara, nie uwzględniłem też faktu iż nawet przy spadku marży to dynamicznym wzrostem przychodów (wzrost wyniesie ok. 46% r/r) uda się osiągnąć wyższe zyski.
Rok 2018 już się kończy dlatego podane przez spółkę prognozy zysku powinny zostać zrealizowane i nie powinno być większych zaskoczeń w wynikach. Zakładając że spółka zarobi w całym roku 12,25 mln USD (środek z przedziału prognozy 11,50 mln USD-13 mln USD) to można spróbować oszacować ile może zarobić w samym 3 kwartale jak i całym roku.
Wg powyższych wyliczeń zysk netto w drugim półroczu 2018 wzrośnie r/r o 58% czyli o kwotę 3,40 mln USD.
Wg historycznych wyników za 2 i 3 kw roku 2016 i 2017 ustaliłem jaki średni % stanowi 3 kwartał w wynikach 2 półrocza i po przełożeniu danych na prognozę zysku w 2 półroczu 2018 wyliczyłem iż hipotetyczny zysk w 3 kw 2018 wyniesie 3,255 mln USD i będzie wyższy o 56% r/r.
Na koniec jeszcze próba szacunku c/z po wynikach za 3 kw 2018 i za cały 2018rok.
Podsumowując: na podstawie najnowszych prognoz Zarządu i powyższych wyliczeń można zakładać że wyniki Asbisu w obecnym półroczu będą dużo lepsze r/r. Zysk w 2 półroczu może wzrosnąć o 58% a w samym 3 kw 2018 o 56% co spowodowałoby spadek wskaźnika c/z odpowiednio do 3,51 i 4,30. Obecne dynamiki wzrostu przychodów i zysku są bardzo wysokie ale w związku z coraz wyższą bazą trudno oczekiwać aby spółka nadal tak szybko rosła.  Wydaje mi się że dalszy progres na poziomie 10% r/r powinien być kontynuowany dlatego obecna kapitalizacja spółki wydaje się niska, nie współmierna do osiąganych zysków i wypłacanych dywidend przez spółkę.
Ryzyka w przypadku tej spółki są niezmienne czyli dalsza izolacja Rosji (głównego odbiorcy ich produktów) która może doprowadzić do ubożenia tamtejszych konsumentów czy upadłości kontrahentów,
Zaznaczam że nie jestem zawodowym analitykiem, nie mam uprawnień i odpowiednich narzędzi do profesjonalnej analizy dlatego to nie są żadne rekomendacje czy prognozy a tylko moje oczekiwania.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych przez spółkę, z narzędzi technicznych na parkiet.com i stooq.pl oraz z portalu ekonomicznego biznesradar.pl.Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

3 komentarze:

 1. Technicznie fzktycznie fajnie, ale po pierwsze to dystrybutor a po drugie zarejestrowany na Cyprze. No, ale tez sie czaje na ta spolke.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zamiarem tego posta nie jest nakłonienie do kupna tylko pokazanie na liczbach ile wyniki mogą być lepsze i że spółka wygląda na nisko wycenianą. Cypr może być ryzykiem ale ja widzę dobrą komunikację z rynkiem (raporty miesięczne, raporty kwartalne w 2 językach, konferencje po wynikach) oraz dzielenie się zyskiem z akcjonariuszami. Spadki były raczej zbyt duże i kurs ma potencjał powrótu przynajmniej w kierunku 3,30 jak nie wyżej. Oczywiście czas pokaże jak będzie.

   Usuń
  2. niestety kurs wyskoczył już kilkanaście % do góry i okolice 2.90 jest linia oporu.
   jak skoryguje do 2.60 można się zastanowić nad kupnem. jednak bym się z tym nie śpieszył.
   przy obecnym słabym rynku każdy zakup jest ryzykowny.
   pirx

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni