"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 17 listopada 2018

Aktualności, analizy, komentarze 11a/2018

W ostatnich 10 dniach złamałem swoje zasady inwestycyjne i nie potrzebnie doprowadziłem się do sporych nerwów. "Starzy" stażem czytelnicy bloga na pewno wiedzą iż nie inwestuję w banki i spółki "państwowe" a ja niestety postanowiłem "pobawić" się w inwestowanie w Pekao SA. Kupiłem akcje banku w dniu wyników gdyż były one dobre a i pokusa około 7% dywidendy zrobiła swoje. Sprzedałem po blisko 3% wzroście i tak mi się spodobała "zabawa" iż podobne transakcje zrobiłem w kolejnych dniach jeszcze dwukrotnie i łącznie zarobiłem ok. 6-7%. Niestety nadszedł wczorajszy piątek i potężne spadki na akcjach (cała sektor bankowy mocno tracił) podczas których w pewnym momencie kurs Pekao SA tracił nawet 8% czyli bardzo dużo jak na tak defensywny walor. Na szczęście trochę uśredniłem, kurs odbił (spadek na zamknięciu 3,72%) i łącznie w ostatnich dniach jestem na małym minusie na Pekao SA ale nie ukrywam iż wczoraj w pewnym momencie miałem sporego "pietra". 
Napisałem powyższy krótki tekst aby przypomnieć iż warto jednak trzymać się własnych zasad inwestycyjnych gdyż odejście od nich może stwarzać niepotrzebne dodatkowe ryzyko (własne zasady inwestycyjne oczywiście nie są gwarancją sukcesu i też można stracić). Nie tłumaczę dlaczego akurat kupiłem Pekao SA i jakie są powody spadków w sektorze bankowym. 
Żeby było jasne to nie jest żadna rekomendacja kupna a krótki opis własnych doświadczeń inwestycyjnych. 

Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach.
Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

193 komentarze:

 1. Ek
  Spekulacyjnie kupiłem IRL tzn. kupiłem o połowę więcej niż zamierzałem ,teraz czekam .
  Przed wynikami za czwarty kwartał zamierzam połowy się pozbyć ,mam nadzieję że do tego czasu podskoczą na tyle iż będzie to dobra inwestycja ,bez większych zawirowań po drodze .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to źle się czuję gdy mam zbyt dużą pozycję i psychika wymusza mi jak najszybsze pozbycie się nadwyżki. Oczywiście jak się ma mało kasy zainwestowane w akcje i sporo wolnej gotówki to jedna zbyt duża pozycja przy przekonaniu o wzrostach kursu nie jest już taka stresująca. Czy IRL da zarobić czas pokaże, większe widzę szanse w krótkim terminie niż długim.

   Usuń
  2. Witam Prezesie. Bardzo podoba mi się Twój blog a w szczególności analizy spółek i przenikliwość odnośnie wyników. Podobnie poszukuję spółki fundamentalnie dobre, które wypłacają dywidendę i mają atrakcyjną cenę na rynku. Miałem już Ropczyce (uważam tą firmę za lidera na rynku w swojej branży, nie bardzo ma konkurencję), Fasing też przez chwilę, prawdopodobnie jeszcze kupię. Obecnie jestem zaangażowany w Decorę. Podoba mi się jeszcze jedna spółka miałem ją kilka razy za pierwszym razem za wcześnie ją kupiłem, potem sprzedawałem i odkupowałem niżej niwelując stratę. Ta spółka to Ergis. Co sadzisz Prezesie o obecnej wycenie tej spółki?
   Rafał

   Usuń
  3. Ja nie spieszyłbym się obecnie z zakupem akcji Ergis a ewentualny zakup dopiero rozważył gdy którekolwiek wyniki kwartalne będą znacznie lepsze r/r (najlepiej to dopiero po 1 kw 2019 rozważać). Niby ostatnie wyniki patrząc na zysk netto nie były złe ale to zasługa dużej różnicy w podatku patrząc na 3 kw 2018 i rok wcześniej. Faktyczne wyniki na poziomie zysku ze sprzedaży czy operacyjnego były sporo słabsze. Zarząd to tłumaczy raczej jednorazowymi wydarzeniami (Zarząd zauważa, że w szczególności zanotowano niekorzystny wynik finansowy w biznesie twardych folii i laminatów opakowaniowych, gdzie nadal opóźnione jest uzyskanie oczekiwanej sprawności nowej linii do produkcji folii PET. W efekcie grupa nie zanotowała planowanego spadku kosztów produkcji tych wyrobów. Jednocześnie wystąpiły awarie starszych linii produkcyjnych. Zjawiska te spowodowały spadek sprzedaży i marż). Jednak nadal negatywnie powinny oddziaływać rosnące wynagrodzenia, wyższe ceny surowców i koszty energii której spółka raczej sporo zużywa.

   Usuń
  4. Dziękuję Prezesie za odpowiedź. Również zauważyłem niższe wyniki operacyjne niż w poprzednich okresach, firma tłumaczyła je wzrostem wynagrodzeń. Dodatkowo ostatnio Ergis wydał niepokojący komunikat o nieudanych rozmowach z potencjalnym partnerem strategicznym i 3 różnych możliwościach rozwoju grupy w przyszłości. Obecnie na wykresie widzę najbliższe wsparcia w okolicach 2,5 zł i niżej 1,5 zł.
   Rafał

   Usuń
 2. Z tym IRL to ciekawa sprawa.

  Takie mialem przeswiadczenie, ze wyniki, zwlaszcza te mega dobre, albo tez mega zle mozna poznac po zachowaniu sie kursu na pare dni przed ich ogloszeniem.
  Zawsze znajda sie wujkowie, ciotki, kuzyni tych wewnatrz spolki (szkoda ze takich nie mam) ktorzy wiedza wczesniej i dorabiaja kupujac wczesniej wiedzac, ze po ogloszeniu wynikow sprzedaza duzo drozej.


  Tym razem w przypadku IRL nic a nic takiego nie mialo miejsca, czyzby nie bylo tabuna pociotek ???


  Tez nakupilem tego za duzo, ale czekam do dywidendy, wtedy oczekuje najwyzszego kursu, jak co roku i wtedy zdecyduje Co dalej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ek
  Mam sporo tych akcji ,więc z samego rozsądku muszę się trochę pozbyć przed wynikami za czwarty kwartał .
  Tak się akurat złożyło ,że chwilę wcześniej sprzedałem z dobrym zyskiem AssecoPoland
  kasa paliła , wiec krótkoterminowe kupno IRL wydawało mi się dobrym rozwiązaniem więc dokupiłem i obserwuję .

  OdpowiedzUsuń
 4. Na naszej giełdzie i poza nią jest więcej takich ,,perełek '' o polityce już nie mówiąc . https://gemlord.pl/pl/blog/praktyki-markowych-sklepow-jubilerskich

  Piter

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieki za linka, polecam przeczytac takze komentarze, gdyby ktos mial watpliwosci o jakich m.in. markach jest mowa... tak jak kiedys ostro napisalem na tym forum, ze gowna nie jadam I bez wzgledu na to jak tanio wyceniana jest jedna akcja to jej nie kupie (w odniesieniu do Kania, ale I innych podobnych nie notowanych), tak ODLEWOW tez bym nie kupil (opinia szanujacych sie zlotnikow, czy artystow tworzacych bizuterie na zamowienie). ŁD.

   Usuń
 5. Ek
  https://www.msn.com/pl-pl/finanse/gospodarka/nocne-oświadczenie-resortu-finansów-„nbp-gotowy-wesprzeć-banki-leszka-czarneckiego”/ar-BBPRvpE?ocid=spartandhp

  OdpowiedzUsuń
 6. Prezes, myślisz, że na Prairie może być emisja skierowana do JSW ?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem jak to będzie rozegrane. Prezesa JSW wspomina o przejęciu całej spółki (to jest moim zdaniem wariant lepszy dla drobnych akcjonariuszy) a czy będzie emisja akcji (nie bardzo wiem po co ?) czy tylko wykup projektów kopalń bez przejęcia całego Praire (gorszy wariant raczej) to tego nie wiem.

   Usuń
 7. https://www.stockwatch.pl/wiadomosci/lc-corp-planuje-zmiane-nazwy-bo-nie-chce-byc-kojarzone-z-leszkiem-czarneckim,akcje,229522?utm_source=HP20&utm_medium=male

  Dobre:)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak sobie myślałem ostatnio, że ta nazwa to może im ciążyć.

   RafalM

   Usuń
 8. Prezesie, jak oceniasz raport Amica Wronki?
  Dawid

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raportu dokładnie nie czytałem ale coś tam wyłapałem. Na pewno trzeba go odbierać pozytywnie ale jeszcze przełomem bym nie nazwał. Widać że udało im się unormować rosnące koszty a niektóre koszty wręcz spadły (pewnie magazyn zaczyna przynosić oszczędności). Przychody rosną i przy płaskich kosztach można się spodziewać iż wyniki 4 kwartału mogą być lepsze r/r. Dobre przepływy, bilans i zadłużenie pod kontrolą choć kw/kw wzrosło. Nie wyczytałem lub mi umknęło jak rosnące koszty energii mogą od przyszłego roku wpłynąć na wyniki ale zakładam że spore. Gdybym miał obstawiać (jak hazardzista) to jest jeszcze szansa na wzrost kursu w najbliższych miesiącach do 10% ale prawdziwym sprawdzianem dla wyników i kursu będzie 1 kwartał 2019 (energia).

   Usuń
 9. Witam.

  Plus zapowiedź wyższej niż 3 pln dywidendy.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. BAH - wypłaty zaliczki na poczet przyszłej dywidendy za rok obrotowy 2018
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31848658,british-automotive-holding-sa-52-2018-uchwala-w-sprawie-warunkowej-wyplaty-zaliczki-na-poczet-przyszlej-dywidendy-za-rok-obrotowy-2018

  zgodnie z planem???

  OdpowiedzUsuń
 11. Mniamniusnie:

  https://www.money.pl/gielda/komunikaty/6318897823807105.html

  :)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pozytywne oczekiwane zaskoczenie. Druga część dywidendy powinna być wyższa, może ze 35 groszy (wyniki za 4 kwartał powinny być świetne).

   Usuń
  2. Dobra wiadomość, której wszyscy oczekiwali, ale nie było pewności, że w ogóle będzie. Zgodzę się z prezesem, 4 kwartał powinien być dobry ze względu na zmiany w leasingach od nowego roku. Czyli w tej chwili większa część kapitalizacji spółki zostanie zwrócona w dywidendach jeśli nic nie zmienią.

   Usuń
  3. BAH to zdecydowanie lepiej mieć na IKE/IKZE niż na zwykłym maklerskim bo jeśli główny zysk z tej inwestycjo/spekulacji ma być z dywidend to na IKE/IKZE nie płaci się podatku 19%.

   Usuń
 12. Cześć,

  Prezesie czy możesz przypomnieć z jakich kont IKE/ IKZE korzystasz ? - chciałbym założyć , próbowałem przekopywać się przez posty na blogu.. ale w łatwy sposób nie znalazłem.

  pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z dm bosia (bossa.pl). Obecnie mam tam tylko IKE gdyż IKZE musiałem zamknąć (potrzebowałem na życie i skasowałem duuuży zysk :-) i drugiego nie będę mógł otworzyć.

   Usuń
 13. Duże opracowanie na temat branży paliwowej (Lotos, Pkn, Mol, Pgnig) zrobił dm mbanku i gdyby się sprawdziły to szykowałby się ogromny zjazd wyników Lotosu i PKN w przyszłym roku w stosunku do obecnego. Mbank oczekuje w przypadku Lotosu zysku w 2018 1,835 mld i spadek do 1,03 mld w 2019 (45%) a PKN z 5,7 mld do 2,8 mld (spadek 50%). Ciekawostką jest to że oczekiwania zysków w przyszłym roku przez mbank są niższe o około 30% od konsensusu rynkowego.

  OdpowiedzUsuń
 14. Piekne dzisiaj też było zagranie na Work Service.

  Mysle nad Wieltonem, ale chyba jeszcze poczekam na rozwoj sytuacji na rynku...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nad Wiltonem trochę dzisiaj myślałem. Niby niska wycena bo c/z 6,50 ale w 4 kw 2017 jest 20 mln extra przychodów które zawyżają zyski. Jak tych 20 mln nie uwzględnimy i dodamy z 5 mln dodatkowych zysków (przejęta spółka doda do wyniku + poprawa organiczna) to można zakładać że Wielton w całym roku zarobi 75 mln zł. c/z 7,75 czyli średnio jak na obecne czasy. Jednak w przypadku tej firmy mogą być odczuwalne od przyszłego wyższe ceny prądy i raczej nie ma co oczekiwać poprawy zysku netto (możliwy nawet lekki spadek). Dlatego odpuściłem kupno Wieltonu.

   Usuń
 15. Prezesie tożto widać już przez irracjonalne zachowanie się kursu pknu i lotosu w trakcie ostatnich sesji. Ubieranie trwa.

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam Prezesie. Chciałbym cię prosić o twoją opinię na temat Ailleronu. Podpisali kilka ciekawych kontraktów które myślę że powinny się z czasem zmaterializować. Kurs jest w ciekawym miejscu technicznym.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudny, ciekawy i "nieszczęsne" umowy. W czerwcu 2017 zabrakło mi ze 30 groszy aby kupić w okolicach 13,50zł po informacji o podpisaniu dużej umowy na wdrożenie Livebanku. Kurs po tej informacji i jeszcze kilku innych urósł do ok. 20zł (czyli z 50%). Dzisiaj jest po 10zł (niżej niż rok temu chciałem kupić) a ja nie potrafię określić czy to okazja czy nie.
   Oni poinformowali rynek w ostatnim roku o podpisaniu kilku umów wdrożeniowych (Pekao, Santander, Meksyk) i wydaje się że wraz z rosnącą im skalą powinni pokazywać powolny ale stały wzrost przychodów i zysków (10-15% co roku). Bilans dobry, generowana gotówka na właściwym poziomie a c/z 13,50 jak na taką spółkę technologiczną wydaje się niską wyceną ale patrząc na fatalny stan polskiej gpw i rynku kapitałowego to aktualna wycena nie jest już niska.
   W zasadzie nie mam co więcej pisać bo nie wiem jak może kurs się zachować. 29 listopada są wyniki i rozsądek wskazywałby aby na nie poczekać i dopiero na ich podstawie podjąć decyzje o zakupie. Silny jest trend spadkowy a sam wiesz że nie łatwo go zmienić więc kurs może dużo Ci nie ucieknie jak nie kupisz teraz i poczekasz do wyników (przynajmniej ja bym tak zrobił).

   Usuń
 17. Atlas podał wyniki. Portfel im puchnie od kasy...
  tom

  OdpowiedzUsuń
 18. Czy ktoś z czytelników zastanawiał się nad kupnem Grodna ?
  Mam wrażenie że kurs zbyt nisko spadł (85% spadku w rok) a z firmy nie pojawiły się jakieś negatywne informacje (biznes wygląda ok choć zadłużenie mogłoby być niższe). W ostatnich spore spadki były na dużych obrotach i mam wrażenie że akcje powoli zaczynają się być zbierane (coraz większe jest zainteresowanie akcjami). Ryzykiem jest chyba mający kłopoty Trigon w akcjonariacie ale nie było od dłuższego czasu komunikatu że sprzedaje akcje więc nie ma jednoznacznej odpowiedzi kto za spadkami stoi. Szkoda że firma przesunęła termin raportu półrocznego na grudzień bo tak byłyby wcześniej informacje o wynikach. Nikogo nie zachęcam do kupna (przynajmniej nie przed wynikami) ale z chęcią poczytam opinie.

  Eurotel w ostatnich dniach ma bardzo duże obroty, na 17zł idą spore wymianki. Może to sprzedawać Altus ale wg moich luźnych wyliczeń może mieć jeszcze za 2 mln akcji.

  OdpowiedzUsuń
 19. Atlas moim zdaniem pokazał dziś wyniki, które mogą być powtarzalne. Czyli jakieś 5 mln zł zysku kwartalnie z działalności hotelarskiej i najmu nieruchomości. Wtedy c/z 2 to bardzo mało, szczególnie, że kapitał własny w tej chwili ma wartość 92 mln euro!
  Jeśli by jeszcze te płatności dla zarządzającego nieruchomościami były bardziej przejrzyste, to może coś z tego będzie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mn,
   Czy masz jakiś horyzont czasowy jak długo masz zamiar trzymać Atlasa, jeżeli nic się nie ruszy z kursem?
   tom

   Usuń
 20. Ostatni spadek nastąpił po dywidendzie (05.11.18 - 0,12zł) kurs spadł poniżej 2zł z 4zł trochę za mocno jak na przecenę po dywidendzie wyniki kwartalne z bankiera nie są gorsze r/r
  https://www.bankier.pl/gielda/notowania/akcje/GRODNO/wyniki-finansowe/skonsolidowany/kwartalny/standardowy/1
  roczne:
  https://www.bankier.pl/gielda/notowania/akcje/GRODNO/wyniki-finansowe/skonsolidowany/roczny/standardowy
  i ze strony firmy:
  http://ri.grodno.pl/dane-finansowe/dane-finansowe
  Nie wygląda to źle na chwilę obecną. Chyba, że jest jeszcze coś co nie zostało podane do publicznej wiadomości. Dobre c/wk 0,47
  Rafał

  OdpowiedzUsuń
 21. Co do BAH - to wygląda to tak jakby rynek nie do końca wierzył w dywidendę. Jak szacujecie ryzyko zablokowania zaliczki przez banki? Zadłużenie jest spore, ale pewnie w znacznej mierze wynika z zatowarowania.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bah przed każdą dywidendą występuje po zgodę do banków i ją otrzymuje dlatego teraz raczej nie powinno być problemów. Może za rok być większy dopiero problem.

   Usuń
  2. Jestem pod wrażeniem spadków na ropie, dzisiaj znowu powyżej 5% widać że wzrosty były spekulacyjne i bańka pękła. Mafia w Polsce dalej trzyma ceny tylko po co jak to doprowadzi do wzrostu cen i inflacji a to zadusi wzrost gospodarczy. Jan

   Usuń
  3. Dzisiaj koło 16 cały rynek bardzo źle wyglądał. U nas spadek 2%, w USA Nasdaq 2,5%, ropa 5,5% więc bessa pełną gębą. Co do ropy to na prawdę śmieję się z wszelkich naszych analityków bez własnego zdania tylko powtarzających innych. Jak była po 25 usd za baryłke w zeszłym roku to widzieli dalsze spadki (bo coś tam), jak była po 70 usd miesiąc temu to miały być dalsze wzrosty (bo coś tam). Każdy rynek (akcji czy surowców) musi krążyć od bandy do bandy (ważne aby określić te bandy) aby najwięksi zarabiali nie patrząc na żadne wytłumaczenia.

   Usuń
  4. Ropa już - 7,2% - Szok

   Usuń
  5. Dalej obowiązuje na S&P500 wsparcie 2600 pkt jak pęknie to spadki powinny przyśpieszyć czy to będzie w grudniu czy styczniu zobaczymy. Jan

   Usuń
 22. Bardzo slaby ogólnie cały rynek. Ciekawe, co chłopaki z LVC zalatwili w USA...chyba sie trochę spoznili, bo Nasdaq leci w dół po rowni pochylej. Wczoraj przy olbrzymich spadkach, olbrzymi wolumen a dzisiaj jakas korekta i wolumen 6 k.

  Prezesie, jesli moge zapytac, to czy sprzedales?

  Co do Bahu-to nikogo nie namawiam, ale popyt jest coraz silniejszy i arkusz zlecen kupna wyglada llnie najgorzej a wtecz ciekawie...
  O Work Service sie tyle napisalem, ze szkoda gadac...najlepsza moja spekulacja od wakacji...ten Unimot warto tez obserwowac, ale tutaj zachowalbym szczegolna ostroznosc...W sumie jest szansa na korekte wzrostowa, ale przydałaby sie wieksze wolumeny. I silne wyjscie powyzej 8 zl (to na poczatek).

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Daj spokój z Unimotem to na razie bankrut, zobacz transakcje 1500 akcjami podbili na 8.

   Usuń
  2. Pisałem że w zeszłym tygodniu połowę pozycji zamknąłem (w okolicach 29,70), wczoraj po zamknięciu sesji po 26,40 odkupiłem zamkniętą połowę a dzisiaj po 27,40zł sprzedałem to co odkupiłem. Obecnie mam nadal połowę pierwotnej pozycji.

   W BAH dzisiaj wszedłem i to po najniższym kursie dnia 1,63zł i sprzedałem po 1,6950 (szybkie kilka %). Czekam jeszcze na ewentualne większe wejście gdy poznam wyniki. Do zaliczki dywidendowej jest sporo czasu i jeszcze może się dużo wydarzyć dlatego takie zagrywki.
   Work Serwice nie komentuję.
   Unimot technicznie bardzo się popsuł w ostatnich dniach (zmazał kilkumiesięczne odbicie) i niestety słabo jak dla mnie wygląda. Na szczęście ropa zaczyna spadać na świecie i jest szansa że przyszłe wyniki trochę się poprawią.

   ps proszę nie traktować moich prywatnych zagrań jako rekomendacji inwestycyjnych, ja tylko odpowiedziałem na pytanie @Nieuka.

   Usuń
 23. Macie racje z tym Unimotem. W sumie to bylem ciekaw Waszego zdania. Brzydko pachnie od dluzszego czasu...Ja ogolnie nigdy nie widzialem potencjalu w tej spolce, ale poobserwoac mozna...

  Co do Bahu-to gratulacje Prezes udanej transakcji. Ja narazie zostawiam-no chyba, ze coś niespodziewanego sie wydarzy. Jest za niewielki ulamek portfela tak, jak WSE. Tutaj zyski (narazie wirtualne, bo nie sprzedalem).

  No, ale zeby nie bylo tak rozowo-to na Cherry "po łapach" :D.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Unimocie cały czas ktoś uwala kurs. Nawet jak jest popyt to duże pakiety ktoś kładzie. Ciekawie kto i w co tu gra. Teoretycznie zarząd dokupuje, ale nie wiadomo, czy nie chce dokupować po taniości.

   Usuń
 24. Tom, Atlas mam kupiony nisko, więc jeśli zrobią w najbliższym czasie kolejną rundkę do 1,2 zł to sprzedam. Jeśli nie to niech sobie leży. Myślę, że niżej nie spadnie, a może będzie wezwanie albo spółka zapragnie zrobić emisję pod jakąś inwestycję deweloperską, bo jej się pokończyły. Wtedy kurs pewnie zostanie podpompowany.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 25. Nasz "rynek kapitalowy" to kraina ucziwosci:)

  https://www.money.pl/gielda/komunikaty/6319111536449153.html

  Dobrej nocki,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 26. @Prezes
  Czy mogłbyć w kilku słowac wypowiedzieć się na temat raportu vindexusa? Pisałeś o swoich manewrach na LVC. Czy stosujesz jeszcze inne techniki prowadzenia pozycji? Aktualnie można zabezpieczac pewne transakcje na kontraktach. Ewentualnie czy mogłbyś polecić jakie sopracowania dotyczace prowadzenia pozycji.

  @Nieuk
  Jak rozgrywales JJB? Czysto spekulacyjnie?

  Jutro podawane wczesniej wyniki elementalu. Ciekawe czy prezes bedzie zwiększal swoje zaangazowanie przed walnym.

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Vindexusa wyniki trzeba raczej pozytywnie oceniać bo w 2 kwartale zrobili lekkiego stracha sporo gorszymi wynikami. Wynik 2 kwartału zawierał wysokie koszty sądowe/komornicze i jakieś detektywistyczne (czy coś takiego) i spółka wówczas tłumaczyła musieli je ponieść bo zgodnie z nowym prawem część długów mogła się przedawnić. Te zwiększone koszty miały być jednorazowe a zyski z nich widoczne w kolejnych kwartałach. Faktycznie w 3 kw nie było tych kosztów ale i zyski z nich się nie pojawiły. Generalnie to były dobre spłaty dłużników (pozytywnie), mało nabytych nowych pakietów (negatywnie), świetne przepływy operacyjne (związane z poprzednimi punktami), spłata obligacji bez emisji nowych (pozytywnie), poprawa bilansu bo mniej zadłużenia (pozytywnie), zakup i odbiór (chyba już gotowe są) nieruchomości które kilka lat im budowali. Tak krótko o wynikach. Ja obecnie Vindexus bardziej obserwuje pod kątem stabilności bo mam ich obligacje i tutaj nie mam żadnych zastrzeżeń. Jeśli chodzi o posiadaczy akcji to mam wrażenie że kurs może dryfować na obecnych poziomach (+-10%) przez dłuższy czas gdyż nie będzie dla kursu jakiś pozytywnych informacji, wyniki pewnie płaskie przez dłuższy czas a to może inwestorów zniechęcać.

   Jeśli chodzi o moje inwestowanie to żadnych pozycji na kontraktach nie zabezpieczam. Pisałem już że z 15 lat straciłem spore pieniądze na walutach i nie dotykam niczego co jest oparte na dźwigni, nie gram też z natury na spadki.
   Obecnie większość kasy mam w obligacjach i gotówkach, trochę tylko akcji w wybranych spółkach i pewną pulą pieniędzy pogrywam sobie na krótko. Takie zagrania ostatnio roiłem na Livechat, IRL, BAH, Pekao sa (mam jeszcze otwartą pozycje, na razie zyskowna). Jeśli jestem przekonany że jakaś spółka jest zdrowa fundamentalnie i w dłuższym terminie powinna poprawiać wyniki i raczej nie powinno się na niej stracić to jak są jakieś szybkie i duże spadki kursu to staram się je wykorzystywać do kupna akcji.

   Usuń
  2. Prezesie sprecyzuj że w Twoim przypadku 'gra na krótko' to szybkie kupno i sprzedaż, anie shortowanie akcji, bo ktoś niezaznajomiony z tematem może tak to odebrać.

   Usuń
  3. Tak jak piszesz, w moim przypadku gra na krótko oznacza szybkie kupno i sprzedaż (transakcja na max kilka dni). W żadnym wypadku nie oznacza grania na spadki bo w tym kierunku nigdy nie gram.

   Usuń
 27. Pewnie, ze spekulacyjnie...Fundamentalnie (wyceny zawsze beda dyskusyjne) -tylko, tzw. Wielka Czworka: Czerwoni, Bitki, Playway, Tsgames...A spekulacyjnie reszta...sa ciekawe spolki w tym temacie i maja potencjal do tego, żeby staly sie bardziej inwestycja niz spekulacja...

  Milego dnia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 28. To kiedy decydujesz o wyjściu? Bo pewnie uciekleś ze społki przy spadkach.

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
 29. Patrzę na zadłużenie odsetkowe BAH, bo jak wiemy to jest zagrożenie dla wypłat dywidend. Po 1 półroczu wygląda to tak, że zobowiązania odsetkowe wzrosły o 150 mln od końca 2017, co tłumaczą zwiększeniem finansowania zewnętrznymi środkami dla zwiększenia majątku obrotowego. Zarazem aktywa obrotowe wzrosły jedynie o 62 mln. Zastanawiam się co się stało z 88 mln?
  mn

  OdpowiedzUsuń
 30. No i potwierdza sie kolejny wałek DM BOS. Dla mnie są spaleni na zawsze. Tower odwoluje prognozy:http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31863835,tower-investments-odwoluje-prognoze-zysku-netto-na-2018-rok
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, pisaliśmy o tym już. Identyczne przebieg miała zagrywka maklerów jak w Unimocie i efekt końcowy identyczny. Tower raczej sztuczny manewr księgowy zrobił na koniec ubiegłego roku obrachunkowego aby podbić zyski i teraz pewnie nie miał tego jak powtórzyć. Z jednej strony szkoda że sprzedałem za wcześnie a z drugiej strony dobrze że sprzedałem.
   Jak mnie przeczucie nie myli to w przeciągu 2-3 miesięcy dm boś obniży wycenę opisywanego w innym poście 11bit i będzie to ich kolejna zagrywka.

   Usuń
  2. Abstrahując od odwołanych prognoz, to ten raport Towera de facto nie jest wcale taki zły.
   tom

   Usuń
  3. Tylko w dużym uproszczeniu w przypadku Tower mamy obecnie spółkę która posiada jakiś majątek trwały i nie wiele robi. W ten sposób może być tak że koszty obsługi kredytów i koszty działalności "zjedzą" za jakiś czas sporą cześć kasy a wartość majątku spadnie. NIestety działają w niekorzystnym obecnie środowisku i to nie jest dobrze.

   Usuń
 31. Zmiany w odliczeniach leasingu nie będą aż takie złe dla BAH. Oczywiście negatywne, ale przy ich średniej sprzedażowej 200 tysięcy za auto i tak 150 jest do odliczenia.
  Prezes, masz pomysł nt. tej różnicy 88 mln w zadłużeniu spółki, o której pisałem parę wpisów wyżej?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bądź leniuszkiem. Jak tak bardzo chcesz wiedzieć gdzie różnica to otwórz sobie bilans na koniec grudnia i na koniec czerwca i porównaj pozycje, w ten sposób wyłapiesz różnicę. Z tego co na szybko widzę to spadł kapitał własny, spadły zobowiązania handlowe, wzrosły aktywa trwałe.

   Usuń
 32. Wspominałem przedwczoraj o Grodnie że kurs moim zdaniem zbyt mocno spadł a nie jest to uzasadnione do końca w fundamentach. Wczoraj Grodno podało szacunki za ostatni kwartał i wychodzi że zarobili jakieś 15% więcej r/r. Oczywiście bez pełnej analizy raportu nie można wysnuwać wniosków bo mogą być jakieś one offy ale od wczoraj kurs urósł o 20% więc rynek pozytywnie przyjął wstępne wyniki.

  OdpowiedzUsuń
 33. Berling - wstydu nie mają!
  mn

  OdpowiedzUsuń
 34. Atlas - bingo.
  tom

  OdpowiedzUsuń
 35. Ważna sprawa. Oddłużenie i można zacząć rosnąć!
  mn

  OdpowiedzUsuń
 36. Info kapitalne, cena ogromna za kilka tysięcy metrów. Mi udało się złapać po 89 groszy ale już stoję na sprzedaży po 1,01. Może za szybko i nie potrzebnie ale trudno.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1,01. Prezes nie osłabiaj mnie...
   tom

   Usuń
  2. Witam,

   nie wygląda wam to na jakiś bullshit z ta spółką co to kupuje? Czy to jakieś mniej lub bardziej sprytnie nie powiązane jest?

   Pozdro
   Apacz

   Usuń
 37. Zejdź z 1,01. Moim zdaniem reakcja na kursie będzie znacznie silniejsza. Akurat z Atlasem się trochę zapoznałem, jak wiecie w ostatnim roku.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałbym aby mi się dzisiaj sprzedało bo wkleiłem bym dzisiejsze transakcje do posta którego napisałem o wynikach inwestycyjnych. Jeśli dzisiaj się nie sprzeda to jutro podniosę znacznie wyżej zlecenie sprzedaży.
   Ja mam świadomość że oceniając Atlas przez pryzmat samego c/wk kurs powinien być 1000% wyżej (to nie żart, c/wk obecna to 0,1 a przecież powinna być c/wk 1 tym bardziej że są to nieruchomości) jednak rynek jest trudny, firma słabo się komunikuje z rynkiem i są pewne rzeczy które mi się nie podobają. Jednak sprzedaż za 140 mln uwolni sporo gotówki, wygeneruje pewnie jakiś spory zysk i pozwoli prowadzić dalszą zyskowną działalność operacyjną.

   Usuń
  2. Mi też się sporo w spółce nie podoba i jej działaniach, ale akurat ten komunikat to coś na co wiele osób czekało, bo ogranicza trochę ryzyko wezwania (mogliby sobie sprzedawać aktywa po wezwaniu za grosze). Pokazuje, że spółka chce rozwijać dalszą działalność. Koszty odsetkowe w znacznej mierze zjadały zyski w poprzednich latach. Po finalizacji sprzedaży działek z samej działalności hotelarskiej i najmu spółka może zarabiać 8 mln euro rocznie. A ma jeszcze dużo działek w dobrych lokalizacjach do uruchomienia inwestycji.
   mn

   Usuń
 38. Może to bardzo niefortunne porównanie ale widzę pewne podobieństwa pomiędzy Atlasem i Efektem. Oczywiście Atlas jest nieporównywalnie nizej wyceniamy. Spółki mają kasę, lecz całkowicie nie patrzą na drobnych. O ile Efekt wypłaca niby fajną dywidendę to o ile bardziej atrakcyjna mogłaby być gdyby nie wypłacali sobie tak wysokich wynagrodzeń. Ciężko żeby ktoś mógł tam wejść i to zmienić. Praktycznie nie ma możliwością kupna znaczących pakietów na rynku. Atlas natomiast wypłaca sobie dość pokaźne wynagrodzenia, zyski nie będą transferowane w żaden sposób do drobnych.

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
 39. Dzisiejszy komunikat był długo wyczekiwany, bo spółka wisiała na dość dużych zobowiązaniach. Sprzedaż działek za takie pieniądze da jej nowe życie, a może i kurs dzięki temu zacznie odzwierciedlać wartość spółki. Na dywidendy nie ma co liczyć, ale C/WK przynajmniej 0,3 powinno być. Bo teraz to wygląda jak u bankrutów.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po 1,04 zł sprzedane i szybkie 16% wpadło na Atlas. Mam świadomość że może kurs jeszcze urosnąć ale trudno.

   Usuń
 40. Gratulacje! Zastanawiam się skąd taka wysoka kwota za tę działkę. Wczoraj dziwiłem się, że Vindexus aż 2,4 mln zł wydał za lokal o powierzchni 200 m2. 12 tyś za m2 w sumie w Warszawie to możliwe.
  A tu Atlas ma dostać bez vat 147 mln za działkę 2740 m2. Ile to wychodzi za metr2?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lokalizacja najlepsza z najlepszych w Warszawie.
   tom

   Usuń
  2. Też zauważyłem że coś nie tak z tą ceną. W Warszawie cena za 1000 m2 to około 1,5 mln, niech to będzie za świetną lokalizację 5 mln ale nie 50 mln zł. Może jednak coś tam stoi choć wg komunikatu to raczej nie. Raczej blędu nie ma bo jest jeszcze druga też transakcja na sporo milionów no chyba że jest to jakaś ściema ? (tylko po co?)

   Usuń
  3. "Wyceniana na 160 milionów złotych, zreprywatyzowana działka obok Pałacu Kultury, przy dawnym adresie Chmielna 70, wróciła w posiadanie miasta". Ta działka ma ok 600 m2. Atlas sprzedał gotowca ze wszystkimi pozwoleniami na budowę. Tak więc prezes, jak nie wiemy to nie piszemy tylko sprawdzamy.
   tom

   Usuń
 41. Kupiłem w ostatnich dniach trochę MOJ-a. Spółka ze stajni GK Fasing i to mnie trochę niepokoi, bo w górnictwo za bardzo się obkupiłem (Prairie, Fasing, Moj), ale kurs jest na historycznych minimach, a wyniki mogą być w okolicach rekordowych 2005-2008.
  Co myślicie o tej spółce?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wypowiadam się. Spółka z grupy Fasing, wyniki powinny być bardzo dobre, wycena niska a spada bo pewnie nie ma popytu na akcje.

   Usuń
 42. W internecie można znaleźć oferty na tej ulicy od 15-25 tyś za m2. A tu wychodzi licząc z vatem 64 tyś. No i Apacz pisał o nazwie spółki kupującej. Faktycznie dziwna sprawa.
  Co do MOJa może być c/z 3 za ten rok. Trzeba przyznać, że z Fasingiem idą w rywalizację kto skończy rok na niższym wskaźniku.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OBS na swoim blogu napisał co to jest za kupujący http://www.gazetagieldowa.pl/2018/11/na-szybko-atlas-sprzedaje-dziake-w.html
   Wygląda na to że nie jest to spółka w żaden sposób powiązana z Altasem a należy do grupy http://golubgethouse.pl/

   Usuń
 43. 7 grudnia walne JSW gdzie mają uchwalić zgodę na zawiązanie 1 mld na subfundusz pod zakup...
  mn

  OdpowiedzUsuń
 44. Przeczytajcie dokładnie - ta działka jest z pozwoleniem na budowę - czyli gotowy projekt, który od razu można rozpocząć i za dwa lub trzy lata skończyć. To nie jest działka, bez warunków zabudowy, z roszczeniami, czy też w trakcie uzgodnień.

  Biurowiec Q22 poszedł za miliard złotych: https://budownictwo.wnp.pl/echo-investment-sprzedal-wiezowiec-q22-za-ponad-miliard-zlotych,288088_1_0_0.html

  Wydaje mi się, że lokalizacja Atlasa nie jest gorsza:

  Prawdopodobnie na tej działce będzie wybudowany taki budynek:

  https://www.urbanity.pl/mazowieckie/warszawa/wiezowiec-hpo,b4466

  Uzgadnianie warunków zabudowy (jeśli dobrze dedukuję) trwało 8 lat:

  http://www.domiporta.pl/poradnik/1,126867,7653075,167_metrowy_wiezowiec_stanie_przy_Grzybowskiej.html

  stąd wysoka cena może być uzasadniona.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie może być tak jak piszesz. Całkiem dobrze to wygląda a główny minus to odległy termin realizacji tej sprzedaży i ta firma zarządzająca która z gotówki czyści Atlas.

   Usuń
  2. No, ta firma zarządzająca i konstrukcja umowy z nią to jest dramat. Jeśli spółka rozpozna spory zysk ze sprzedaży działki to bodajże znowu 25% z tego popłynie do firmy zarządzającej nieruchomościami.
   mn

   Usuń
 45. Dobry wieczór ,
  jutro w Warszawie organizowana jest KONFERENCJA DOMU MAKLERSKIEGO PKO BP "Media i Technologia"
  Chętnie bym się tam wybrał ale jestem poza krajem.Prezentowane będą perspektywy spółek technologicznych.
  Czy ktoś sie może tam wybiera?
  Byłbym wdzięczny za jakieś podsumowanie...

  OdpowiedzUsuń
 46. Wczoraj wyniki podał Eurotel. Na poziomie zysku netto były gorsze o 2% r/r ale o 42% lepsze od moich szacunków. Obawiałem się o wyniki bo baza była rok temu nienaturalnie wysoka ale możliwe że zwiększona sprzedaż w 3 kw będzie teraz normalna. Nie ma co się do wyników przyczepić choć nadal spada sprzedaż T-mobile i Play a rośnie w salonach Apple.
  Od kilku dni są spore obroty na akcjach ale wg moich wyliczeń około 1,5 mln zł może być jeszcze w posiadaniu TFI Altus. Trzeba liczyć i obserwować bo jak im się skończą akcje to kurs może ładnie urosnąć.
  ps to nie jest żadna rekomendacja kupna

  OdpowiedzUsuń
 47. Prezes zauważyłeś,że raport jednostkowy Eurotela jest sporo gorszy od skonsolidowanego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jednostkowy jest gorszy od skonsolidowanego ale też gorszy od jednostkowego porównując r/r. Powód tego jest jasny gdyż w zeszłym roku wypłacili dywidendy 1,5 mln ze spółki zależnej "córki" do Eurotel "matki" i stąd tak duże różnice.
   Generalnie jak wiesz ja tylko na jednostkowy patrzę pod kątem dywidendy więc kasy tam jest, zysku i kapitału zapasowy tez wystarczy aby wysoką wypłacić. Jest ok i nie widzę sensu porównywać jednostkowy i skonsolidowany.

   Usuń
 48. Dzięki mam spory pakiecik:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 49. Prezes jak sądzisz czy pożar lakierni w Wieltonie może mieć wpływ na wyniki,skoro mówią ,że wszystko było ubezpieczone...bo mam sporo tych akcji.
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno na wyniki to wpłynie ale trudno określić o ile. Nie wiadomo czy ubezpieczenie obejmowało tylko odtworzenie majątku trwałego czy też utracone korzyści. Nie wiemy też ile może trwać przerwa w produkcji i jak szybko wrócą do normalnej pracy. Przypominam Ci też że mają zawyżoną bazę 4 kw o 20 mln więc jak dojdzie gorszy wynik spowodowany pożarem to zysk będzie dużo gorszy r/r.
   Pewnie roczny zysk wyniesie ok. 70 mln co da c/z ok. 8- czyli umiarkowana wycena.

   Usuń
 50. Ale ten Ozon lubi pogadać. Dzisiaj znowu o Prairie.
  Fasing powoli wraca przed wynikami na 16 jak na moje oko.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 51. CDRL chyba jednak akwizycja za obligi
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31878498,cdrl-sa-19-2018-podjecie-przez-zarzad-emitenta-uchwaly-w-sprawie-przyjecia-programu-emisji-obligacji

  Pawel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może być tak jak piszesz chociaż załatwianie najpierw finansowania a dopiero negocjowanie kupna to trochę odwrotna kolejność.

   Tarczyński podał wyniki i tak jak przewidywałem są bardzo dobre, zysk wyniósł 13,828 mln przy 9,38 mln rok wcześniej. Marża na sprzedaży trochę lepsza r/r ale wynik mocno poprawiony sprzedażą nieruchomości w wyższej cenie od księgowej.

   Może czytaliście już w internecie a jak nie to podaje informację iż adwokaci Osieckiego z Altusa zaproponowali 108 mln poręczenia majątkowego za wyjście jego z aresztu. W najbliższych dniach będzie rozpatrywany wniosek o przedłużenie mu aresztu o kolejne 3 miesiące więc sąd będzie miał do myślenia.
   https://www.pb.pl/oferuja-108-mln-zl-za-wolnosc-b-szefa-altus-tfi-946417

   Usuń
 52. Chłop chyba zwariował , szuka frajerów których będzie można doić i firmę przejąć - Chcemy tak zmieniać gospodarkę, by młodzi ludzie zostawali w Polsce i by widzieli tu szansę na budowanie nawet wielkiej fortuny; chcielibyśmy mieć swoich Gatesów - mówi prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie z miesięcznikiem "Forum Polskiej Gospodarki", dodatkiem "Gazety Polskiej Codziennie".
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kaczynski-Chcemy-tak-zmieniac-gospodarke-by-mlodzi-ludzie-zostawali-w-Polsce-4179332.html
  Piter

  OdpowiedzUsuń
 53. Urzędy tylko czekają ,żeby "pomóc" tym bardziej wychylającym się ponad przeciętność .
  Nam potrzeba jest inna mentalność urzędnicza ,nie typowego Homosowietykusa.
  Mam porównanie w podejściu urzędników w Niemczech i w Polsce więc wiem o czym mówię .
  Ek

  OdpowiedzUsuń
 54. Bah, hahah:) Świetne zagrywki dzisiaj. A ten Atlas to dla mnie podmiot do potencjalnie wysublimowana inżynieria finansowa. Rynek nie jest slepy. Chociaż z drugiej strony może jakby było jakieś wezwanie...Marna spółka i raczej liczenie na cud, ale powodzenia;)


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wychodzi (to a'propos BAH), że jest jeszcze na świecie miejsce dla humanistów umiejących czytać ze zrozumieniem. /Qaq/

   Usuń
  2. Nieuk, co ty fandzolisz? Atlas, firma o takim portfolio nieruchomości i mega tradycyjnym modelu biznesowym jak hotelarstwo i wynajem powierzchni handlowo-biurowej, a ty piszesz o inżynierii finansowej? Ty wiesz co to w ogóle inżynieria finansowa? A jak wiesz to gdzie ją tam widzisz, chętnie poczytamy.
   hajer

   Usuń
  3. Ja raczej zaczynam mieć wrażenie, że na blogu tworzy się wysublimowana grupa próbująca subtelnie manipulować czytelnikami. Nie wiem, może się mylę. Analizujcie i myślcie samodzielnie.

   Usuń
 55. http://wyborcza.pl/7,155287,24201099,resolution-to-nie-bank-za-zlotowke-na-swiecie-te-procedury.html

  OdpowiedzUsuń
 56. A tak swoją droga-dzisiaj Jastrzębski został wybrany na szefa KNFu...Chyba podwyżki stóp procentowych się szykują;) Taki znak...TVN informacje też się się ośmieszają...Po komunikacie o nowym przewodniczącym, jako komentator był gościu z tygodnia "Niedziela". Zarabisty kabaret;)


  Dobrej nocki,


  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 57. @Hajer-ja nie jestem hajerem, tylko zwykłym "grajkiem". Powodzenia na Atlasie.

  Ps. Zobacz sobie, jak wyglądał debiut na GPW...To, że dual listing to jedna strona a druga...I tak życzę powodzenia, bo więcej kapitału będzie na giełdzie.


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie napisałeś nic. Pustosłowie. Wiem jak wyglądał debiut i co wg Ciebie było z nim nie tak?
   hajer

   Usuń
  2. Kupione po 0,77 i sprzedane po 1,2, w dość krótkim czasie. Całkiem spory, a na pewno pewniejszy zarobek niż na Gamedev. Kto się nie załapał, to teraz "psioczy" - to widać.
   P.S. Prezes, nie chciałem tego pisać, ale od czasu, gdy zamknąłeś portfel rzeczywisty, to rzadziej czytuje blog - mniej mnie przekonuje. Ale świetnie wspominam czasy SMT, LSI, Edinvest... to tak apropos przemyśleń na temat "historycznych" przemyśleń.
   Szeniek

   Usuń
  3. Niestety nie mogę wrócić do pokazywania rzeczywistego portfela bo nie chcę przenosić ryzyka na swoją rodzinę - pisałem o tym i tłumaczyłem to. Takie pokazywanie własnych transakcji to ktoś mógłby podciągnąć pod rekomendowanie kupna/sprzedaży a to mogą tylko maklerzy robić i ze strony prawnej jest to niebezpieczne.
   Obecnie sprawa jest łatwiejsza: pokazuję ciekawe lub złe moim zdaniem inwestycje, nikogo do kupna nie namawiam a jak ktoś kupi/sprzeda jakieś akcje po mojej analizie to jest to tylko jego decyzja.

   Usuń
  4. Prezesie, wystarczy klauzula, ze to nie jest rekomendacja i finito. Nie wiem czym sie martwisz, wiele osob w sieci takie rzeczy publikuje.

   Usuń
  5. Szczerze-to też tego nie rozumiem...To, że Prezes nie ma uprawnień, to o niczym nie świadczy...Ja mogę wyciągnąć "rekomendacje super analityków" i są beznadziejne...

   Mnie też trochę poniosło we wczorajszych wpisach. Przepraszam. Katharsis to świetne słowo. Tylko też z drugiej strony-niech te osoby, które tak krytykuja-same założą wirtualne portfele inwestycyjne (tak, jak my to robimy). Dziecinada jest wklejanie screenów z własnego rachunku.

   Udanego weekendu:)

   Usuń
  6. Problem jest złożony z inwestowaniem np.nie wszyscy potrafią zarządzać wielkością pozycji i zapominają o dywersyfikacji. Jak ja wejdę za 2-3% wartości portfela czyli dosyć bezpiecznie a ktoś skopiuje mój ruch ale wejdzie za 20-30% swojego kapitału to ryzyko mocno wówczas rośnie (jak i możliwy zysk). Dlatego potrzebny jest rozsądek, ja mogę pokazywać szanse i ryzyka ale czy kupić czy nie to tego nie podpowiem.

   Usuń
  7. No oczywiście, że tak. Mam jednak nieodparte wrażenie, że za bardzo bierzesz odpowiedzialność za innych...Jakby ktokolwiek miał pretensje za to, że inwestuje, spekuluje i że stracił-to naprawdę bez sensu. Nazwałbym to wręcz dziecinada. A na tego bloga zagląda raczej większość mądrych ludzi, więc trzeba to brzydko mówiąc-olac.

   Nieuk.

   Usuń
 58. Nie chcę mi się z Tobą gadać, ale że Wszystkich szanuję-zycze dobrej nocki. Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 59. Kolejna manipulacja. Dajesz do zrozumienia że jestem kim, że wszystkich szanujesz, nawet mnie?
  Napisałem coś obraźliwego? Wydaje mi się że nie. Zadałem proste pytanie, na które nie odpowiedziałeś nawet jednym konkretem. Również uważam że dobrze będzie zakończyć, bo nie ma o czym z tobą gadać. Pozdrawiam. Nawet Ciebie.
  hajer

  OdpowiedzUsuń
 60. No i spoko�� Tak utrzymać;) Ja nie jestem żadnym lobbysta.. Życze "succcea fee". Powodzenia. Ps. Raczej mi się wydaje, że jestesciw na "cenzurowanym", ale spoko:)


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 61. Nie potrafię odczytać co napisałeś więc nie mam pojęcia co chciałeś przekazać...
  hajer

  OdpowiedzUsuń
 62. Widzę że wdarły się w tym tygodniu złe emocje na blogu. Mamy weekend dlatego proponuję aby każdy (ja też) zrobił Katharsis i z nowym stanem umysłu wkroczył w kolejny tydzień.

  OdpowiedzUsuń
 63. Dobry wieczór

  Ja pamiętając o dywersyfikacji jednak uczyniłem wyjątek. Za wszystko nabyłem państwowy bank BOŚ.Uważam, że taka okazja inwestycyjna rzadko się zdarza i szkoda by jej nie wykorzystać.Nie chcę tu wchodzić we wszystkie niuanse związane z BOŚ. Kto ciekawy to sobie prześledzi. Ale stopa zwrotu uważam, że tu będzie spora.Posiadam akcje ze średnią 6.91zł. A jeśli Prezes odniesie się do spółki i wyrazi swoją opinię to będę wdzięczny.

  Dariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wchodzenie w cokolwiek, kiedykolwiek, za wszystko, jaka by to okazja nie była, nie jest nigdy dobrym pomysłem. Period.

   Paweł

   Usuń
  2. Zgadzam się z Pawłem. Wchodzenie za wszystko w jeden instrument-to nie ma nic wspólnego z inwestowaniem. Obojętnie jakby cudowna ta spółka nie była. Ja bym to nazwał hazardem, ale życzę powodzenia.

   Prezes na pewno się odniesie do spółki, ale też Cię zgani za bezmyślność.

   Miłego dnia,

   Nieuk.

   Usuń
  3. BOŚ od kilku lat jest mocno grany przez spekulantów więc wahania kursu są zawsze spore. Kiedyś nawet z jednym wdałem się w mocną polemikę i miałem rację bo kurs obsunął się ponad 30%.
   Od razu napiszę że ja bym go nie kupił nigdy do swojego portfela z prostego powodu - ten bank wcale się nie rozwija a tylko "wegetuje" na rynku, wycena c/z 13,87 nie jest jakoś strasznie atrakcyjna, nie płaci dywidend i nie ma co na nie liczyć, posiada kredyty w chf więc grozi mu ryzyko legislacyjne.
   Ostatni kwartał pokazali lepsze wyniki r/r ale z tego co widzę to głównie zasługa niższych rezerw o 12 mln. Zarząd twierdzi że odnotowują poprawę w branży energetyki wiatrowej w której mają duże zaangażowanie i zrobili w poprzednich latach duże odpisy dlatego jest szansa że w 4 kw zysk dzięki temu może być trochę lepszy r/r. Oceniam możliwe, powtarzalne zyski BOSia na około 60 mln zł co dawałoby c/z 10-11 czyli średnio jak na branżę. Ostatnie wzrosty kursu mogą być wspierane "plotkami" (na razie zdementowane) że Alior ma przejąć BOŚ, nie ukrywam iż przejęcie przez któryś z państwowych banków jest to niegłupi pomysł bo obecny marazm jest bez sensu.
   Podsumowując jest szansa na wzrosty kursu w najbliższych miesiącach ze względu na możliwą poprawę wyników i przejęcie przez jakiegoś konkurenta. Uważam jednak że jest więcej ciekawszych banków do zainwestowania niż BOŚ.

   Usuń
  4. Dariusz - mógłbyś się jednak posilić uzasadniając dlaczego BOŚ? Ja widze kilka ryzyk fundamentalnych:
   - problem portfela kredytowego (farmy wiatrowe, OZE)
   - stagnacja w core banking (a właściwie lekki spadek)
   - spadek ilość klientów o 1.2%
   - zakusy polityczne do podziału BOS i połączenia z innym bankiem
   - ponad 55% należności od klientów korporacyjnych
   - portfel kredytów walutowych (1mld PLN w CHF, 0.7 mld PLN w EUR)
   - praktycznie załamanie udzielania kredytów osoba fizycznym i podmiotą publicznym ( spadek o 50%),
   - pozwy na 37 mln
   - prawie 8% szkodliwość portfela (odpisy na oczekiwane straty)
   - spadające ROE.
   - zobowiązania NFOŚiGW względem KNF które z automatu oznaczają dodruk akcji jeśli wskaźniki kapitałowe spadną (tu pomoc może ze nominalna wartość akcji to 10 pln)
   Na plus wg mnie to głownie mocna poprawa we współczynniku TIER I (wzrost o 3 pp)

   Dla mnie osobiście największym ryzykiem jest zakusy polityków aby ten bank połączyć z innym.

   A jak to będzie oddziaływać na kurs tego nie przewidzę, obecnie rynek jest w trendzie spadkowym :)

   Usuń
  5. @Karol, świetny post. A BOŚ to nie zakusy polityczne. Ten bank powstał, żeby napełniać kieszenie PSLu;)


   Nieuk.

   Usuń
 64. Dziękuję bardzo za komentarz. I życzę wszystkim udanych inwestycji.

  Dariusz

  OdpowiedzUsuń
 65. Szanowni
  Poddaję pod Waszą rozwagę DGA. Oczekiwany przeze mnie w 2018 zysk netto na akcję - 2,5zł., dywidenda 1 zł (a może 1,2?). Obecna cena akcji 9zł plus mała ilość akcji tj. moim zdaniem szansa na 20-30% wzrostu do dywidendy. Jak jest Wasza opinia nt. możliwości zarobienia na tej spółce?
  Mam też pytanie o Getin Holding- czy wejście po obecnej cenie 0,17 to wg Was byłaby bardziej szansa na zarobienie czy na zrobienie sobie krzywdy?
  pozdrawiam
  jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku DGA możliwy jest zysk netto w 2019 o którym piszesz tylko jakiej jakości to jest zysk ? Na 2,6 mln zysku w tym roku przypada aż 2,1 mln przychodów finansowych z aktualności inwestycji głównie w PTWP - notowane na nc z c/z 30 z akcjonariuszem Rockbridge (Altus). Tutaj nie ma przepływu gotówki operacyjnej a tylko księgowe operacje choć od Seki że sprawy sądowej będą mieli kasę. Nie podoba mi się biznes DGA, przychody i zyski nieregularne więc inwestycja ryzykowna.
   Jeśli chodzi o Getin to nikt raczej nie wie (nawet LC) w którym kierunku ta firma zmierza i kupno akcji to tylko spekulacja.

   Usuń
  2. Każdy zakup akcji to spekulacja jedna bardzie inna mniej ryzykowna nikt tu piszący nie jest inwestorem który kupuje akcje by mieć wpływ na jej rozwój.
   Dlaczego Zenon Komar nazwał swoją b.dobrą książkę lata temu "Sztuka spekulacji" a nie sztuka inwestowania ?
   Ad

   Usuń
 66. Ostatnio byłem w Pekao S.A. i bank przez 3 miesiące (do końca grudnia) nie pobiera opłat za przelewy (dotyczy klientów którym Pekao naliczył niesłuszne opłaty - decyzja UOKIK)

  Zastanawiam się jak duża może być strata dla Pekao z tytułu utraty prowizji za przelewy?

  Wnioskuje, że wyniki za IV kw będą słabsze, a skoro wpływ na nie będzie miało zdarzenie jednostkowe to po wynikach za IV kw można zastanowić się nad kupnem.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dzisiaj wreszcie opchnąłem Pekao po 106, w pewnym momencie byłem na 8% stracie a wyszedłem na 3% zysk (4 udane kółeczko w ostatnim miesiącu).
   Dokładnie tak jak piszesz, baza za 4 kw jest wysoka i nie do przebicia ale kolejne lata wg analityków mają być z wyższym zyskiem i 6-7% dywidendy rocznej. Jedyna w zasadzie spółka (i jeszcze PZU) państwowa w którą z WIG20 mogę kupić, w pozostałych zbyt duża jest ingerencja.
   Jaka strata z tych przelewów może być to nie wiem, nawet niech to będzie 1 mln a to jest niewiele. W Pekao to może być niekorzystny efekt Getbacku, gdzieś czytałem ale dokładnie nie pamiętam że jakieś stare im pakiety w wysokiej cenie opchnęli więc musieli na tym zarobić jednorazowy wysoki zysk.

   Usuń
 67. Asbis obrywa przez zawirowania rosyjsko-ukraińskie, czy to wpłynie na sprzedaż?
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 68. Jeśli skończy się tylko na słownych zaczepkach to będzie bez wpływu na wyniki. Gdyby jednak doszło do "małej wojny" to wtedy wyniki pewnie się pogorszą. Najważniejsze oby nie doszło do "dużej wojny" bo wtedy wszyscy mocno oberwiemy.

  OdpowiedzUsuń
 69. Bardzo ważne info podał Stalexport iż spłacił całą koncesję za autostradę
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31898727,stalexport-autostrady-sa-19-2018-dokonanie-przez-stalexport-autostrada-malopolska-s-a-splaty-zobowiazan-z-tytulu-koncesji-na-podstawie-umowy-koncesyjnej
  Spłata koncesji umożliwi pełne wypłaty dywidend ze spółki zależnej SAM do Stalexportu ale może być też sytuacja (nie wiadomo jaka jest umowa) że od przyszłego roku trzeba będzie się dzielić z Państwem dywidendą.

  OdpowiedzUsuń
 70. Patrząc na dzisiejszy top wzrostu w oczy rzuca się braster z grodno gdzie oba zakończyły dzień z +30% ale też oba mają wiszące PKC po obu stronach, do tej pory wszystkie jakie widziałem w widełkach były rozliczane na zakończenie/dogrywce, jutro z rana ruszą z ustalonym dzisiaj TKO + to co przed przemielą z tych pkc czy jak to będzie wyglądać? Sebastian

  OdpowiedzUsuń
 71. Jutro już będzie inne otwarcie niż końcowe TKO bo część zleceń wygaśnie bo były tylko na dzisiaj ustawione, ponadto będą inne widełki więc wiele się zmieni. Grodno urosło od mojego wpisu o 100% i w zasadzie wycena firmy mocno się urealniła. Nawet mogę stwierdzić że jest zbyt wysoka tak o 15% jak na obecne realia rynkowe. Ja bym teraz Grodna nie kupił obecnie.

  Jest wezwanie na Orbis z kursem wyższym ponad 10% więc pewnie jutro mocno w górę.

  Z ciekawostek Osiecki z Altusa wychodzi z aresztu z najwyższym w historii Polski poręczeniem (108 mln) i jednym z najwyższych na świecie (pewności nie mam) - Madoff co ma dożywocie miał poręczenie 5 mln USD. Jutro na Altusie mogą być wzrosty.

  OdpowiedzUsuń
 72. O kurde... Ponad sto baniek... to jest haczyk, bo teoreye takiej kasiory nie zarobił (legalnie).

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest poręczenie około 10 osób ze "świata biznesu" a nie fizyczna gotówka. https://finanse.wnp.pl/byly-szef-i-byly-czlonek-zarzadu-altus-tfi-moga-opuscic-aresz,335028_1_0_0.html

   Usuń
  2. To grupa interesów...108 mln zł... Masakra...Ale niech spędzi święta w domu. Nawet jak to nie gotówka, to poręczenie jest wyjątkowo duże. W sumie to chyba rekord. Też mnie zastanawia obecność Jakubasa w akcjonariecie...

   Nieuk.

   Usuń
 73. Potwierdziło się że obligacje które Cdrl ostatnio wyemitowało są na przejęcie. Cena wydaje się niska bo ok. 3 x Ebidta tylko minus że spółka Białoruska. Z emisji obligacji zostaje jeszcze połowa ok. 20 mln więc może jeszcze kolejną firmę przejmą.

  OdpowiedzUsuń
 74. Chyba właśnie dlatego tak tanio, bo białoruska. Ciekawy krok. 46 sklepów wielkopowierzchiowych, z komunikatu wychodzi, że spółka ma "monopol" na rynek białoruski. Pierwszym krokiem pewnie będzie zatowarowanie wszystkich sklepów w ciuchy.

  Za 2019roku wychodzi:
  260mln zł przychodów CDRL
  240mln zł przychodów Białorusii
  20mln zł- dodatkowe zyski ze sprzedaży w 46 dodatkowych sklepach.

  Mamy ponad 500mln przychodów za 2019. Ciekawe jak zyski??

  Pawel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można policzyć "Łopato logicznie" - Ebidta Cdrl 32 mln zł, Ebidta przejmowanej 8 mln zł czyli 25% zysków Cdrl. Teoretycznie zysk netto może wzrosnąć o 25% ale bezpieczniej przyjąć 15% bo będą też koszty obligacji. Jest realne że jak swoje produkty w tych sklepach umieszczą to może i większe zyski będą.

   Usuń
  2. Ciekawy kierunek sobie wybrali.
   Cena ok i wielki plus, że nie zrobili emisji akcji tylko wypuszczą obligacje.

   Bardzo cenię zarząd tej spółki.

   pozdr.
   piterson

   Usuń
  3. I jeszcze oglądam sobie podsumowanie z III kw. 2018 r. CDRL i wynika z tego , że maja na Białorusi 46 punktów shop in shop. Pytanie czy czasami ich odzież już w tych sklepach nie jest? Ciekawa sprawa

   pozdrawiam
   piterson

   Usuń
  4. I to że są już w Białorusi to duży plus bo oznacza że znają rynek i przejęcie jest przemyślane.

   Usuń
 75. Odnośnie Pekao i innych banków,
  pół roku temu robiłem 15-20 przelewów miesięcznie (jako firma, sumowałem faktury i płaciłem zbiorczo)
  teraz robię około 50-60 miesięcznie -a to wszystko przez bzdurny przepis o płatności podzielonej, gdzie aby wykorzystać kasę z konta subvatowskiego trzeba wykonać płatność podzieloną dotyczącą tylko jednej faktury. wysyłam towar do pewnej sieci -która miesięcznie jak wysyłała mi 50 przelewów tak teraz każda faktura jest na osobnym przelewie.

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 76. i przelewów w jeden dzień mam 200 (bo zawsze płacą mi na koniec miesiąca żeby załapać się na przedterminowy bonus)

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 77. Tylko czy płacisz za każdy przelew czy np.przez internet masz za darmo. Jeśli płacisz za każdy to banki będą miały extra zyski dzięki podzielonej płatności (pekao może w 4 kw straci ale od nowego roku zyska).

  OdpowiedzUsuń
 78. Kierunek wschodni to wg mnie przyszłość polskiej branży odzieżowej, na zachodzie ciężko się przebić ze swoimi markami, tam już rynek jest nasycony Widać to wyraźnie na przykładach LPP, CCC czy nawet salonu niemieckiego Esotiqa - jak cieżko w takich niemczeech uzyskać dodatnią rentowność. Jedynie przez przjmowanie obcych (ale znanych już na danym rynku) marek można coś zdziałać (w końcu w tym kierunku idzie CCC)..

  Rynek wschodni jest perspektywiczny, w miarę bogacenia się społeczeństw obroty powinny rosnąć.
  Ciekawe na co pójdzie ta druga połowa z obligacji.
  Jeszcze by coś się przydało w Rosji lub na zachodniej Ukrainie mieć własnego :)

  pozdr.
  piterson

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu się z tobą zgadzam. tylko wschód. Zobacz jak oni intensywnie działają szukając klientów w Azji. Cały czas otwierają jakieś punkty. Widać, że narazie nie mogą się nigdzie zakorzenić, ale w końcu znajdą partnera który ich tam rozwinie.

   Ukraina jest niebezpieczna pod względem inwestycji, ale z drugiej strony jest bardzo tanio. Na pewno będą w stanie kupić coś w promocji :)

   Nie wydaje mi się, żeby miało dojść do dalszych przejęć. Połowa pieniędzy z obligacji idzie na zakup spółki. Myślę, że drugą połowę wydadzą jako dokapitalizowanie tej firmy. Taka ilość gotówki zapewni im spokój operacyjny.

   Bardzo dobry ruch z tymi obligacjami. Po pierwsze nie zrobili emisji. Po drugie, jest to bezpieczniejsze niż kredyt.

   Może chcą tamtą firmę rozwinąć i wprowadzić do Polski? Tu nie mają wielkopowierzchniowych sklepów. Byliby konkurencją dla Smyka. Być może są w stanie stworzyć lepszy sklep? :)

   Dużo gdybania tutaj... Na pewno dobrze coś trzymać długoterminowo. Obecna cena jest śmieszna. Spółka pewnie da zarobić, ale trzeba potrzymać parę lat.

   Ciekawe czy dywidenda będzie?

   Pawel

   Usuń
 79. Altus reaguje na wyjście Osieckiego z aresztu czy cos innego ruszyło kursem?
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na wyjście, inwestory myślą chyba że cuda w Altusie się wydarzą po jego zwolnieniu. Niestety firma już bez przyszłości więc lepiej omijać z daleka (chyba że spekulacyjnie).

   Usuń
  2. rynek ostatnio strasznie rozchwiany i na każdą wiadomość, plotkę przereagowuje, pisałeś o Orbisie ze może skoczy o 10%, a poleciało o 20%, a przykładów jest więcej
   Krzysiek

   Usuń
 80. Prezesie, Jaki byś przewidywał kierunek dla PGNIG?
  Rafff

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie analizuję i nie obserwuję dużych spółek i nie do końca wiem co rynek dyskontuje. Wydaje się że są szanse na wzrosty kursu z kilku powodów: poprawa zysku w tym i kolejnych latach. Za ostatnie 12 mcy jest 3,28 mld zysku netto a konsensu rynkowy na 2018 to 3,54 mld (czyli wzrost w 4 kw zysku o 60% r/r), w 2019 r zysk ma wynieść 3,76 mld czyli dalszy wzrost). Do końca roku PGNiG liczy na zakończenie arbitrażu z Gazpromem i z tego tytułu mogą spore pieniądze wpaść. Pozytywne na przyszłe wyniki może wpływać też zakup koncesji za 220 mln usd na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

   Usuń
  2. Dzięki, Właśnie o taką analizę mi chodziło. Rafff.

   Usuń
 81. Poczytałem sobie trochę o MOJu, bo skoro kupiłem to warto poczytać. Co ciekawe mają 6,5 ha działek budowlanych w dzielnicy Katowice Podlesie pod budowę Osiedla Zalesie. Kupowali w cenie wg danych znalezionych w bankierze 7,2 mln. W tej chwili działki tam sprzedawane są po 200-300 zł. Gdyby sprzedali teraz je wraz z projektem osiedla byliby więc co najmniej 100% do przodu z zyskiem przekraczającym o co najmniej 30% aktualną kapitalizację. Co ciekawe wartość tych gruntów aktualnie to przynajmniej 15 mln. Kapitalizacja spółki 5,3 mln. Zabawne.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 82. No to mamy patologię...Rynek faktycznie zareagował na wyjście Osieckiego z aresztu. Super informacja haha:) Bardzo cenotworcze:)

  A ten MOJ to okropny gniot.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknąłem na forum bankiera i tam już piszą o 7zł czyli powrót do kursu sprzed zamknięcia Osieckiego. Niezła nagonka, tym bardziej że od czasu jego zamknięcia to firma schudła o 70% i realne są straty w przyszłości.
   Wyjście Osieckiego nie jest pewne jeszcze bo trwają jakieś przepychanki, Prokuratura nie chce przyjąć poręczenia majątkowego na 108 i nie chce do budynku wpuścić obrońców Osieckiego (cyrk na kółkach).
   https://www.pb.pl/prokuratura-odmawia-przyjecia-poreczenia-za-osieckiego-946658

   Usuń
 83. Znalazłem o Prairie:

  "(...) Prairie Mining chciało wydobywać tutaj węgiel (...) JSW mogłaby, przynajmniej w pierwszej fazie, zrobić to znacznie szybciej, wykorzystując do tego podziemną infrastrukturę kopalni Szczygłowice. (...) moglibyśmy teoretycznie już w przyszłym roku wydobywać węgiel z Dębieńska."

  http://nettg.pl/news/154011/nowe-kopalnie-razem-z-partnerami-z-azji

  Rafff

  OdpowiedzUsuń
 84. Witam Prezesie. Jaki wpływ może mieć ten komunikat na Ropczycach? https://www.bankier.pl/wiadomosc/ROPCZYCE-Znaczne-pakiety-akcji-zawiadomienie-od-akcjonariuszy-Spolki-7628791.html
  Czy to może oznaczać możliwość jakiegoś wezwania?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie jak najbardziej możliwe jest wezwanie.
   Postaw się w roli osób zarządzających firmą którzy doskonale znają wartość firmy. Obecna c/z oficjalnie jest 9,30 a faktycznie w okolicach 3,50 bo nie są jeszcze umorzone skupione akcje i w 3 kwartałach były robione odpisy. Wszystko wskazuje że wyniki kolejnych trzech kwartałów na poziomie zysku netto będą dużo lepsze bo nie powinno być odpisów (przypomnę że w 4 kw oczekuję 8 mln zysku netto przy 0,5 mln rok wcześniej). To kiedy lepiej jest wezwanie przeprowadzać, teraz gdy teoretycznie wyniki są słabsze czy za 9-12 miesięcy gdy wyniki będą dużo lepsze ?
   Należy też pamiętać że możliwe są nawet 30% dywidendy, choć raczej nie od przyszłego roku bo trochę zadłużenia trzeba spłacić (chyba że sprzedadzą nieruchomości).

   Usuń
 85. Wojt, gdyby mieli robić wezwanie to porozumienie ogłosiliby równocześnie z wezwaniem.

  Nieuk, kurs żadnego gniota, który jest wyceniany na ułamkowym poziomie swoich aktywów nie jest wiecznie na dnie. Myślę, że w 2019 sprzedam MOJ za 80 gr z zyskiem prawie 50%, podobnie jak na Atlas. Dlaczego? Gram pod:
  1. odbicie w związku z PPK, a takie spółki które lekko spadły tak i szybko spadły tak szybko urosną.
  2. Sprzedaż działki w Katowicach. MOJ kupił je w 2011 roku kiedy to przed branżą górniczą stało widmo upadku i chcieli zdywersyfikować źródła dochodów. Aktualnie w przemyśle elektromaszynowym przez 2-3 lata mają piękne perspektywy a na sprzedaży działki mogą zarobić 100%. Tym bardziej, że nie opłaca się w tej chwili bawić w deweloperkę przy tak zmiennych kosztach materiałów i pracowniczych. Moim zdaniem spieniężą działkę zamiast rozpoczynać nowy etap inwestycji. Jak spółce wpadnie 15 mln to będzie 50% na kursie w 2 sesje.
  3. Wezwanie. Fasing może sobie w każdej chwili ściągnąć MOJ z giełdy. Aktualnie średnia 6-miesięczna to niespełna 70 gr. I to dla mnie najgorszy wariant, ale i tu jest do zarobienia 30% przy aktualnym kursie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 86. @mn-fajna analiza.

  Ale jaja-CBA zatrzymało Chrzanowskiego. W jakim świecie żyjemy? Jednak Czarnecki to mega gracz...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie to myślę, że to nie tylko za to pan Ch. został zatrzymany...Pewnie ma dużo wspólnego z kryciem afery Getback.

   Nieuk.

   Usuń
 87. Nieuk, dzięki. Dodam jeszcze tylko, że wskaźnikowo na ten moment najtańsza spółka z branży. I tyle na temat MOJa.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 88. Jutro z rana do portfela fundamentalnego i dywidendowego (na dłużej) może trafić Delko (wyniki powinny być lepsze r/r i jak tak będzie to wejdzie do portfeli). Zadanie domowe dla chętnych :-) - jak ktoś chce poznać powody dlaczego chcę wrzucić te akcje do portfela może sobie dzisiaj poczytać o firmie a jutro (jak nie kupię to zrobię analizę) sprawdzi czy podobnie myślałem.

  OdpowiedzUsuń
 89. Czy ktoś z analizował może Asseco South Eastern Europe? C/Z 9, dobry cash flow, trend wynikowy wzrostowy, dywidenda 5%, wysoka wycena wg BOŚ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupiłem po ostatnim odcięciu dywidendy. marek

   Usuń
  2. Mam to od 4 lat... przeanalizowanie samej Spółki jest b. trudne, bo oni mają kilka biznesów. Ale w skrócie sprawa wygląda tak, że po pierwsze są integratorem (wysokie marże), po wtóre (i najważniejsze na dziś) zarabiają na obsłudze segmentu płatności kartami (o którym mówi się od 1.5 roku, że może być wydzielony i wystawiony na sprzedaż co ma dać boost-a samej Spółce), a po trzecie mają dużo kasy i cały czas rozglądają się nad przejęciami.

   Na koniec b. ważna rzecz, kiedy EBOiR pozbywał się swoich udziałów, menadżerowie kupowali +/- po 10-11 per share (dokładnie już nie pamiętam). Można odnaleźć, nie mniej są zaangażowani w akcjonariat i mimo słabego rynku pokazują, że oczekiwania spokojnie można dowozić.

   Dużo można o Spółce poczytać w analizach mDM. Gdyby była hossa takie ASE chodziłoby spokojnie po 15 P/E. ŁD.
   ŁD.

   Usuń
 90. Delko jestem na tak. Zobaczymy jakie wyniki pokażą jutro. Nie jestem pewien czy będą lepsze r/r.
  AssecoSEE jestem na tak. Choć lepiej byłoby kupić 9,50-10. Spółkę oceniam pozytywnie.
  MN pisał wcześniej o MOJ ...+12% a wyniki za dwa dni

  Z drugiej strony np NowaGala kurs na minimach ... ale jak zarząd robi 3-6 mln straty co kwartał to nic dziwnego.Jakby TFI i OFE wywaliły obecny zarząd spółka mogłaby wyjść na prostą.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 91. I wiemy więcej już o przejęciu CDRL:

  Białoruś to połowa exportu, a wsieci której przejmują byli juz od paru lat. No i jest to pierwszy kroku do "podboju" Rosji:

  "Spółka CDRL uzgodniła warunki zakupu 90-proc. udziałów w Handlowo-Przemysłowej Grupie West Ost Union z Białorusi, zarządzającej siecią supermarketów Buslik. Obecnie przejmowany podmiot generuje ponad 65 mln USD przychodów i powyżej 2 mln USD EBITDA. Grupa West Ost Union posiada kompleksową ofertę dla dzieci do 12 lat, m.in. odzież dziecięcą, obuwie, żywność, akcesoria dla niemowląt, kosmetyki, zabawki i meble. Łączna cena sprzedawanych udziałów wynosi 6,39 mln USD, spółka chce sfinansować transakcję ze środków własnych lub przy wykorzystaniu zewnętrznych źródeł finansowania, w tym z emisji obligacji

  - Blisko połowa sprzedaży exportowej jaką obecnie generujemy pochodzi z Białorusi, dzięki przejęciu będziemy mogli zwiększyć rozmiar przychodów z tego kraju, m.in. przez rozszerzenie oferty asortymentowej na tym rynku. Wprowadzimy pełny katalog odzieży Coccodrillo do sieci Buslik, a także rozszerzymy kanały sprzedaży hurtowej w małych miastach. Dzięki temu, że nie będziemy oczekiwać już na zapłatę z góry, towar szybciej znajdzie się na półkach i będzie mógł być sprawnie wymieniany. To spowoduje zwiększenie obrotów. Przejęcie podmiotu na Białorusi podwoi rozmiar naszej spółki i przyspieszy jej rozwój za granicą. Połącznie monobrandu Coccodrillo i supermarketu Buslik ma ogromny potencjał wzrostu w krajach ościennych, jak Rosja czy Kazachstan. – mówi Marek Dworczak, prezes CDRL.

  Białoruś jest dla CDRL jednym z najważniejszych rynków zagranicznych, ponieważ generuje ok. 50-proc. obrotu w eksporcie. Dzięki akwizycji spółka uzyska dostęp do wiedzy o klientach białoruskich, co pozwoli na lepsze dopasowanie oferty do tego rynku oraz innym podobnym, np. rosyjskiemu. Dodatkowo CDRL usprawni funkcjonowanie sieci poprzez szkolenia dla pracowników, optymalizację sieci sprzedaży oraz wsparcie w zakresie IT i e-commerce, co wpłynie na zwiększenie sprzedaży w supermarketach Buslik i kanale internetowym.

  - Supermarkety Buslik to sieć oferująca szeroką bazę artykułów dziecięcych oraz akcesoriów dla rodziców, m.in. wózki dziecięce, żywność dla niemowląt, zabawki, kosmetyki i wiele innych. Chcielibyśmy rozwijać tą sieć, ponieważ widzimy w niej ogromny potencjał. Jako polska spółka możemy to zrobić dużo sprawniej, mamy dostęp do tańszych źródeł finansowania – dodaje Dworczak

  Handlowo-Przemysłowa Grupa West Ost Union to wieloletni partner CDRL. Dzięki przejęciu spółka wyeliminuje ryzyko utraty jednego z najważniejszych rynków eksportowych, w przypadku przejęcia jej przez inny podmiot. Sieć supermarketów Buslik jest liderem na rynku białoruskim. Obejmuje 46 punktów handlowych, w tym 17 w Mińsku. W celu przejęcia spółka uchwaliła program emisji obligacji do wartości 40 mln zł."

  http://cdrl.pl/CDRL_urosnie_dwukrotnie_przez_przejecie_sieci_supermarketow_na_Bialorusi_32575.html

  Nowa hala magazynowa już też na finiszu:
  http://cdrl.pl/Nowa_hala_magazynowa_CDRL_na_finiszu.html

  A tutaj strona przejmowanej sieci:
  https://buslik.by/

  Pozdr.
  Piterson

  OdpowiedzUsuń
 92. Pytanie do Prezesa.

  Dlaczego uważasz, że wyniki Delko r/r będą lepsze?
  W III kw 2017 zarobili 4,25 mln
  Dla porównania III kw 2016 3,6 mln III kw 2015 2,27 mln, a w całej historii spółki max zysk w kwartale to 4,59 mln

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31422287,delko-spodziewa-sie-ze-w-18-poprawi-wyniki-rdr

   We wrześniu informowali że spodziewają się wyższego zysku w 2018 niż rok wcześniej. Jeśli po 1 półroczu mają zysk niższy o 0,9 mln to oznacza że w 2 półroczu powinni 1 milion więcej zarobić. W 2 półroczu 2017 zarobili 4,6 mln czyli realne jest że wyniki 2 półrocza będą o 20% wyższe r/r. Oczywiście możliwe jest że nie w 3 kwartale 2018 a dopiero w 4 kw 2018 będzie dopiero mocna poprawa zysku netto.
   Zapewne domyślasz się że bardziej mi chodzi o te 3 przejęcia które w ostatnich dniach ogłosili czyli fundamentalnie w średnim terminie świetna wiadomość.

   Usuń
 93. Ukryte na Delko po 9,20 (min 50 tys zł)

  Delko w IV kw 2016 miało tylko 400 tys zysku a po dwóch kw 2018 6,8 mln ... czyli aby było więcej niż 12,3 mln muszą zarobić w III i IV kw (łącznie) więcej niż 5,5 mln
  Czyli w III kw mogą zarobić mniej niż te 4,2 mln z 2017.

  Wolę poczekać na wyniki, Będą dobre kupię. (nawet jeśli miałbym zapłacić drożej niż dziś)
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 94. Witam.

  Panowie mam pytanie z innej beczki. Wykorzystałem limit wpłat na IKE w tym roku, a chcę dokupic pare spółek dywidendowych na longterm. Mam drugi rachunek maklerski. czy jest możliwa transakcja miedzy rachunkami tej samej osoby? Po prostu nie chcę czekać do nowego roku aby mieć nowy limit , a kursy niektóre uciekają . Dzięki za wszelkie info pozdrawiam .

  OdpowiedzUsuń
 95. Technicznie możesz spokojnie tak zrobić ale możesz też zostać posądzony o manipulację kursu więc konsekwencje mogą Cię wtedy spotkać. Nie warto ryzykować dla tych kilku złotych mniej podatku.

  OdpowiedzUsuń
 96. Do poczytania (szczególnie dla Nieuka bo lubi takie tematy :-)
  https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/afera-gruntowa-w-getin-noble-banku/yh2m8pf

  OdpowiedzUsuń
 97. Dzięki Prezes;) Trochę mnie przeceniasz hehe:) Ale artykuł świetny. Super robota dziennikarska. A to pokazuje jaka płytkosc jest na rynku. W sumie to mafia brzydko mówiąc.

  Ja miałem znajomego, który w Lions pracował i sprzedał obligi za prawie 3 mln zł. Teraz pracuje dla Aforti. Mi mówił, że miał niska prowizje haha:)

  Miłego wieczoru;)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 98. Witam Prezesa
  Jaka jest twoja opina o PGS, Oex i modecomie
  Pozdrawiam serdecznie
  Krzygib

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krótko odpowiem bo o tych spółkach wspominane było na blogu w ostatnim miesiącu.
   PGS - pomimo rosnących przychodów to drugi rok z rzędu zyski stoją w miejscu na co wpływa na pewno wzrost wynagrodzeń dla ich pracowników informatyków. Wynik w 3 kw 2018 lepszy r/r ale to zasługa różnic kursowych 1,7 mln, gdyby nie to wynik byłby tylko z 10% lepszy r/r. Jak dla mnie c/z prawie 15 to za drogo.

   OEX - neutralne mam podejście, średnia wycena, spore zadłużenie, raczej płaskie spodziewane zyski.

   Modecom - bardzo niska wycena ale trochę uzasadniona bo i główny akcjonariusz pół roku temu sypał w rynek akcjami, notowanie na newconnect, brak dywidend, słaba komunikacja z rynkiem i słabej jakości raporty, wysoka konkurencja. Gdyby to poprawić to kurs mógłby być ze 100% wyżej a tak wegetacja.

   Usuń
 99. To jeszcze pytanie o Etfy które chcą Izraelczycy u nas wprowadzić na wig 20Tr. cO myślicie o tym pomyśle .? Warto się w to bawić ?
  Pozdrawiam Jaksa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli stawiasz na wzrosty na WIG20 to tak. Ma tą przewagę nad etfem lyxora że ma faktyczne zabezpieczenie w akcjach. Minusem chyba minimalnie droższy i brak historii aby sprawdzić czy udaje się odwzorować indeks.
   MG

   Usuń
  2. Dla mnie nie ważny jest instrument tylko trafne obstawienie kierunku ruchu indeksów.
   Planowałem w etf sporo zapakować się w lutym na wzrosty ale możliwe że zrobię to dopiero w maju, po wynikach za 1 kwartał.

   Usuń
  3. Prezesie, a co sądzisz o tezie, że na mwig40 i mniejsze spółki ppk może wpłynąć bardziej? Jakoś bardziej optymistyczny właśnie co do tego ostatnio jestem niż do wig20. Po części pod wpływem takich wyliczeń: https://dariuszgrupa.pl/pracownicze-plany-kapitalowe-ppk-wplyw-gpw/
   Przydałby się etf na swig80

   MG

   Usuń
  4. Dla mnie nie jest to aż tak bardzo istotne (choć powinno bo inwestuję głównie w małe spółki) do którego segmentu trafi więcej pieniędzy. Jeśli zacznie się pokoleniowa hossa (na co liczę) to w pierwszej fazie zaczną rosnąć duże spółki a dopiero po jakimś czasie zaczną rosnąć mniejsze spółki. Najważniejsze gdy PPK rozrusza rynek dołączyli do tego klienci TFI i pojawiły się napływy do funduszy akcyjnych. Niestety trzeba pamiętać że ze strony OFE będzie na razie wyższa podaż niż popyt z PPK dlatego prawdopodobnie dopiero od roku 2022 (może już i 2021) popyta na akcje z PPK będzie przewyższał podaż z OFE. Dlatego przyszły rok może być bardziej psychologicznie dobrym czasem na początek hossy do rozwinięcia której pewnie będzie potrzeba poczekać 2-3 lata.

   Usuń
 100. https://www.bankier.pl/wiadomosc/LIVECHAT-SOFTWARE-S-A-wyniki-finansowe-7628969.html
  Wyniki
  lopo

  OdpowiedzUsuń
 101. Zysk Delko w III kw 4 mln wobec 4,25 mln rok wcześniej.

  Uważam to za b. dobry wynik

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobry wynik ale liczyłem na więcej (napisałem Ci wczoraj dlaczego). Poczekam na reakcję rynku i w weekend albo napiszę analizę spółki albo/i wrzucę ją do portfeli (mały pakiet).

   Usuń
 102. mbank podwyższył rekomendację dla CD Projekt do kupuj i cenę docelową na 170zł. W przyszłym roku ma być mocny spadek zysku do 41,7 mln a w 2020 zysk wzrośnie do 1,3 mld (c/z 10).
  "Niższa od oczekiwań Zarządu sprzedaż gry Wojna Krwi oraz brak istotnej poprawy monetyzacji gry Gwint, skłaniają nas do obniżenia szacunków przychodów dla tych produkcji o -47%/-63%/-41% odpowiednio dla lat 2018-20. Biorąc pod uwagę bardzo dobre wyniki sprzedażowe gry Red Dead Redemption 2 (RDR2), która została wydana tylko na dwie platformy oraz utrzymujące się bardzo wysokie zainteresowanie graczy grą
  Cyberpunk 2077 (C2077), podnosimy nasze założenie dotyczące sprzedaży kolejnej produkcji CDR w pierwszym roku z 14,6 mln sztuk do 17,9mln sztuk, co wraz ze zwiększeniem założenia dotyczącego sprzedaży w pierwszych cenach przekłada się na
  wzrost EBITDA o 72% vs. nasze poprzednie szacunki.Biorąc pod uwagę niższą prognozę dla 2018 roku ze względu na obniżenie założeń sprzedaży produktów związanych z Gwintem, Spółka zrealizowała odpowiednio 58%/59% naszej nowej prognozy na poziomie EBITDA/zysku netto po 9M’18. Nie wprowadzaliśmy zmian szacunków dotyczących wolumenów sprzedaży kolejnych produkcji studia."

  Śmieszy mnie to szafowanie prognozą sprzedaży Cyberpunka, obecnie oczekują sprzedaży 17,9 mln a wcześniej było to 14,6 mln sztuk - jak będzie blisko premiery to pewnie podniosą a po premierze obniżą.

  OdpowiedzUsuń
 103. Nie ma to jak "pozytywne" informacje z rana:)

  https://stooq.pl/n/?f=1264207

  Milego dnia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni