"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 8 listopada 2018

Aktualności, analizy, komentarze 11/2018

Poprzedni post przekroczył 200 komentarzy dlatego otwieram kolejny.


Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach.
Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

195 komentarzy:

 1. Sporo dzisiaj było pisane o BAH. Wczorajsze info traktowałem jako neutralne (niby pozytywne choć spodziewałem się znacznie lepszego ale może jeszcze przyjdzie na nie czas) ale dzisiejsze informacje o sprzedaży samochodów w październiku są bardzo pozytywne. Import wzrost o 45% r/r w szt, dilerzy zewnętrzni wzrost o 42% r/r w szt, dilerzy z grupy wzrost aż o 74% r/r w szt. Jedyna gorsza informacja to wzrost sprzedaży wartościowej dilerów (zewnętrznych jak i z grupy) bo 35% r/r co może oznaczać kilku % spadek wartości sprzedanego pojazdu r/r.
  Jeszcze proste wyliczenie wartości pojedynczego sprzedawanego pojazdu : dilerzy sprzedali łącznie 286 samochody za 58 mln co daje 203 tysiące średniej wartości pojazdu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzrosty do końca roku będą spowodowane zmianami w leasingach po nowym roku. Każdy chce jeszcze odliczyć przynajmniej tę pierwszą największą ratę przed nowym rokiem. Pewnie listopad i grudzień będą jeszcze lepsze, później można spodziewać się spadków sprzedaży.

   Usuń
 2. Prezesie, czy mógłbyś skomentować raport Astarty? c/z poszybowała do góry, natomiast rynek zdaje się nie reagować jakby raport był w cenach.

  Dodatkowo mam pytanie o mozliwosc handlu na gieldzie przez insiderow. Jaki okres przed publikacją raportu insiderzy nie moga handlowac na rynku?

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam obecnie zdrowej głowy do czytania raportów i to jeszcze w języku angielskim dlatego nic w zasadzie nie mogę napisać w temacie raportu Astarty. Można było spodziewać się słabego raportu bo podawali z miesiąc wcześniej informacje o sprzedaży i cenach. Z tego co widzę wynik głównie został zepsuty różnicami kursowi bo wykazali na tym aż 15 mln eur straty. Faktycznie hrywna do euro w 3 kwartale osłabiła się około 10% i przeszacowanie kredytów walutowych zepsuło wynik. Doszły jeszcze rosnące około 35% wszelkie koszty (pracy, transportu itd), gorsze zbiory, niższe ceny głównie cukru i wynik jest jaki widać. Niestety najbliższe 2-3 kwartały mogą być jeszcze słabe i ewentualne odbicie wyników od połowy przyszłego roku.
   Wydaje mi się że raport był w cenach i nie ma większego zaskoczenia dla większych graczy.
   Insajderzy nie mogą (tylko w Krezusie mogą :-)handlować na 30 dni przed publikacją raportu finansowego.

   Usuń
 3. Prezesie-wiesz, ze Ciebie lubie i cenie. No, ale nie podoba mi sie stwierdzenie "zapchanie". Powinienes sie cieszyc z takiej ilosci wpisow, bo ten watek akurat był bardzo ciekawy z roznych ciekawych aspektow. Zostalo poruszone wiele ciekawych kwestii.

  Milego wieczoru,


  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stwierdzenie że się zapchał poprzedni post oznacza fakt że przekroczone zostało 200 komentarzy a wtedy żeby czytać i pisać kolejne komentarze należy wciskać przycisk "wczytaj więcej". Niestety wielu czytelników tego nie wiem i zdarzały się już wcześniej sytuacje że czytelnicy nie widzieli komentarzy (gdy było ponad 200) i uważali że nic się nie dzieje.

   Usuń
 4. No to przepraszam i potwierdzam, ze ja tez mialem klopoty po dwustu. Ale.fakt faktem, ze tamten watek byl wyjatkowy ciekawy.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przepraszaj bo słownictwo faktycznie źle dobrałem i już poprawiłem. Starczy o pisania o głupotach bo kolejny zapchamy dlatego kilka bieżących informacji.
   Ursus złożył wniosek do sądu o postępowanie układowe - śmiech na sali. Od kilku lat odradzałem inwestycję w Ursus bo uważałem że zarząd i główny akcjonariusz nie grają uczciwie w stosunku do akcjonariuszy i to się wielokrotnie sprawdzało.

   PCC Rokita (tak na szybko analiza) pokazał świetne wyniki bo zysk netto 53,157 mln wzrósł o 107%, Ebidta ok. 83 mln przy 51mln rok wcześniej i 80 mln oczekiwaniach dm BDM. Jednak wg konsensu PAP który przed chwilą się pojawił wyniki są niższe o około 12% od oczekiwań , dziwne.

   Fed stóp procentowych nie podniósł (takie były oczekiwania), ciekawie czy padną sugestie o podniesieniu w grudniu.

   Usuń
  2. Dokupiłem PCC Rokitę po 82,60, wcześniej trochę miałem i jak jeszcze spadnie to będę dokupował.
   Martwi trochę segment Poliuretany, bo za ostatni kwartał strata 1,3 mln. Mam nadzieję, że to się zmieni w przyszłości, widać też, że pracują nad wprowadzaniem produktów wysokospecjalistycznych, które mają większą marżę.
   Za to Chloropochodne to jest jakiś kosmos. Wzrost zysku r/r o 150,9%. Marże na poziomie 31%. I prawdziwe eldorado, bo nie wiedzą co lepiej produkować sodę kaustyczną, czy ług sodowy, bo i jedno i drugie notuje historyczne rekordy.
   Ciekawie jak długo uda się utrzymać taki stan. Pewnie w końcu marże spadną, ale PCC Rokita zwiększa możliwości produkcyjne przez rozbudowę instalacji do elektrolizy, więc można się spodziewać zwiększonych przychodów w przyszłości.
   Cieszy też to, że dość mocno pracują nad segmentem "Pozostała działalność chemiczna", żeby rozszerzyć zakres działalności.
   "Wynikiem tych działań był spory sukces odnotowany w III kwartale tego roku, czyli formalne zakończenie procesu wdrożeniowego u jednego z kluczowych na rynku światowym producentów farb pęczniejących".
   Być może uda im się utworzyć kolejny istotny segment fosforanów/fosforynów.
   Problemem mogą być rosnące ceny pradu, ale trzeba pamiętać, że część energii PCC Rokita sobie sama produkuje.

   W tamtym roku dywidenda wynosiła 8,30 na akcję, co przy obecnej cenie stanowi 10%. W tym roku pewnie będzie wyższa, bo zysk netto po 3 kwartałach wynosi 161 mln zł., w porównaniu do 100 mln zł po 3 kwartałach w 2017.
   Ja dokupuję i będę trzymał korzystając z dywidendy. Spółka wydaje się być stabilna i co ważne nie osiada na laurach tylko rozbudowuje się, a działy R&D intensywnie pracują, więc mam nadzieję, że w przyszłości przychody będą jeszcze się zwiększały. I co ważne spółka ma chyba jedne z najlepszych relacji inwestorskich na rynku.

   Usuń
  3. @Czepan, dzieki za bardzo fajna analize PCC Rokita. Jak to w każdym biznesie-sa zagrozenia i szanse. Ale to, co tez posrednio podkresliles-maja po prostu swietny management a to raczej daje perspektywy zrownowazonego, corocznego rozwoju.

   Pozdrawiam serdecznie,

   Nieuk.

   Usuń
 5. No to ja "merytorycznie". Ursus to padlina i dawno tak myslalem-szczegolnie jak Moska zaczal tam inwestowac a PCC Rokita to perelka na ktora sie czaje.

  Jeszcze ciekawy komunikat Impelu. Maja prawie 30 mln zl do oddania US.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 6. https://www.vz.lt/transportas-logistika/2018/11/08/aviaam-leasing-perkelia-verslo-valdyma-i-kipra
  Można tylko żałować, że spółka została tak nisko ściągnięta z giełdy.Przy takiej dywidendzie kurs aktualnie oscylowałby ok 10zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wypłacają dywidendę, która przy cenie z wezwania stanowiłaby 20%.
   I weź tu coś zrób. Możesz jedynie stać i patrzeć jak cię dymają.
   Zostawiłem sobie 4 akcje szkoleniowo, żeby zobaczyć co się będzie z nimi działo. Cały czas są na rachunku. Ciekawie czy dostanę dywidendę :D

   Usuń
 7. Alior dzisiaj -6 % narazie.. - nie widziałem całości artykuł ale na Bankierze kolega napisał że maja przejąć BOS ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwny jest rynek. Jak pojawiły się informacje że Alior ma przejąć Eurobank kurs zleciał z 15% i nie odbił, dzisiaj informacja o przejęciu bosia i znowu kolejny duży spadek. Jeszcze 6 miesięcy temu Alior miał największe perspektywy z całej branży a teraz jest niby najgorszy. Nie zauważyłem aby coś wiele się zmieniło aby tak podupadł (kurs i bank).

   @ Bufon - wszyscy nas drobnych inwestorów kręcą jak mogą. Celowo nie płacili dywidend i spółkę za pół darmo ściągnęli z giełdy a teraz wypłacają sobie 0,28 eur dywidendy. Przeliczając to na złotówki i ostatni kurs notowań to stopa dywidendy wyniesie 28%.

   Usuń
  2. Ciekawe też jest to że kilka dni temu członek zarządu aliora kupił 2000. Akcji po 59 ... Niby nie dużo ale jednak pewnie gdyby coś wiedział więcej to by poczekał i kupił po 56.. kupiłem mały pakiecik po 56 .. mam nadzieję że nie wtopienie zbyt dużo.. jeśli ktoś jeszcze kupuje lub wie coś coścej prośba o info :)

   Ra

   Usuń
  3. to dla kompletu jeszcze dementi... że jednak alior nie prowadzi żadnych działań do przejeciea BOS... ciekawe gdzie i jakie jest tutaj 2 dno :)

   https://stooq.com/n/?f=1261106&search=alior

   Usuń
  4. Alior - póki co to są ustalenia polityczne, ktoś z polityków chciałby aby BOS został przejęty gdyż ten bank nie ma sposobu na żadne zyski. Rok w rok są do niego dokładane kapitały przez rożne instytucje a nikt nie pozwoli aby ten bank upadł. Szkoda tylko aby Alior przejał DM BOSSA, który ma bardzo klasyczny interfejs ale wygodny jeśli chodzi o operacje.

   Dla mnie Alior będzie wpadał w chorobę wieku dojrzałego, odczuje odpisy od kredytów słabej klasy, zaczną uciekać klienci (po tym jak mocno podnieś ceny w tej instytucji, popsuli interfejs, zamknęli sporo oddziałów). Kiedyś przy okienkach było pełno starszych ludzi obecnie prawie pustki - nie wydaje mi te osoby nagle zaczęły płacić przelewami.
   Do tego jest kosmicznie wyceniany bez perspektyw na wypłatę dywidendy.

   Fuzja PEKAO i Aliora też nie ma racji bytu do czasu az wycena Aliora nie zostanie sprowadzona do rozsądnego poziomu.

   BOS mógłby łyknąć PKO BP bez większego ryzyka.

   Usuń
 8. https://www.rp.pl/Surowce-i-Chemia/305139915-Bogdanka-weszla-w-droge-australijskiemu-inwestorowi.html&preview=1

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tym pisałem wczoraj. Praire negocjuje z pistoletem przystawionym do głowy. Obecna władza już wiele razy pokazała że gangsterskie metody są im nieobce.

   Usuń
 9. Witam,

  artykuł jest z maja.

  Pozdro
  Apacz

  OdpowiedzUsuń
 10. Prezesie co sądzisz o OEX , bo wycena tej spółki robi sie bardzo atrakcyjna, ostatania emisja byla w niej po 17 zł. Jakie zagrożenia widzisz dla tej spółki.
  Pozdr. Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio jak zerkałem co się dzieje w OEX to kurs był ponad 18 (ja swoje akcje sprzedawałem w okolicach 20). Ciężko stwierdzić czy wyniki 1 półrocza były gorsze bo rosną im koszty wynagrodzeń itp. (marża sprzedaży bez zmian) czy wyższe koszty wynikają z przejmowanych spółek (dopłata do ceny zakupu, koszty obligacji i emisji akcji). W 3 kwartale nie powinno być nietypowych kosztów więc wyniki tego kwartału pokażą możliwości firmy (przed wynikami lepiej nie kupować). Z zagrożeń to kojarzy mi się jedno dotyczące segmentu przechowywania dokumentacji. Zmieniły się przepisy (wchodzą od nowego roku ?) i akta pracownicze będą przechowywane 10 lat a nie 50 lat. To może im trochę pogorszyć przychody ale dopiero za jakiś czas.
   Największym chyba problemem dla kursu OEX to raczej brak perspektyw na poprawę wyników i brak dywidend przez jeszcze 2-3 lata a to może sprawić iż kurs spadnie jeszcze niżej.

   Usuń
  2. Jest juz raport IRL za 3 kwartal.
   Zysk netto za III kwartal to 23 600 tys PLN.
   Pelne zaskoczenie bo po transakcjach wczorajszych, przedwczorajszych wrozylem lipe.

   A tu zaskoczenie :)
   Niech zerknie ktos bardziej rozeznajacy sie w raprtach.

   Usuń
  3. Jednostkowy za 3q 2018 to 10,182 mln euro po opodatkowaniu (co ważne podatek to 2,5 mln Euro) więc małe ryzyko że mamy do czynienia z zyskiem papierowym, oraz 17 mln euro gotówki w kasie.
   Jeśli 4q nie popsuje tego wyniku można spodziewać się dobrej dywidendy (wyższej niż ta z 2017).

   Widać duży wpływ oraz wzrost importu z Rosji.

   Usuń
 11. Ponad 5 mln euro zysku netto w 3 kwartał pełne zaskoczenie i szok .

  OdpowiedzUsuń
 12. EK
  Skąd bierzecie te dane ?
  Zysk netto wzrósł do 8 mln euro wobec 6,2 mln euro rok wcześniej ,
  W samym trzecim kwartale zysk netto Grupy wyniósł 5,6 mln euro (wzrost o 324% r/r),

  OdpowiedzUsuń
 13. Jeśli czwarty kwartał będzie dobry ,a nic nie zapowiada ze nie to będzie ładna dywidenda .Aktualnie zysk na akcję wynosi 0,40 euro
  Ek

  OdpowiedzUsuń
 14. 0.40 euro to zysk za 3 kwartał :)

  OdpowiedzUsuń
 15. W zeszlym roku dywidendy bylo 1,5 PLN.
  W tym roku po uwzglednieniu wynikow za III kwartal dywidenda bedzie mninimum 1,8 PLN, no chyba ze rownie milo nas zaskoczy IV kwartal, wtedy wiecej.

  1,8 dywidendy przy cenie papiera zalozmy 7 daje stope dywidendy 25% - czyli MOZE BYC :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ek
  Tak dobrze to jeszcze nie ma , za trzy kwartały 40 eurocentów .

  OdpowiedzUsuń
 17. Ek
  Na najbliższej sesji chyba będzie gorąco !!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To na pewno ale trwałe wzrosty będzie powstrzymywała niepewność co do 4Q
   (po 1Q dobrym też nic nie zapowiadało złego 2Q)

   Usuń
 18. Dla mnie wyniki IRL są pełnym zaskoczeniem gdyż spodziewałem się 1 mln zł zysku a jest około 23 mln zł. Nie potrafię wytłumaczyć dlaczego w 2 kw mieli fatalny wynik a w 3 kw świetny. Mam wrażenie że rosyjscy właściciele w tym pomoglu i zapewnili dostawy energii w odpowiedniej wysokości.
  Na chwilę obecną szykuje się 30% dywidenda i co ważne podkreślenia wypracowana z podstawowej działalności a nie jednorazowymi operacjami. Cudowne przepływy w wysokości obecnej kapitalizacji. Kto przetrzymał spadki kursu będzie się teraz cieszył.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ek
  Odnoszę wrażenie że problem w drugim kwartale był wypadkiem przy pracy .Wszystkich zaskoczył lawinowy wzrost cen prądu w Skandynawii ,a mieli podpisany kontrakt ,który okazał sie chybiony. Jeśli chodzi o mnie bałem się głównie na jak długi okres podpisali ten kontrakt . Kupiłem akcje po osiem złoty i cały czas męczyło mnie żeby wywalić ,tylko nieracjonalny spadek ceny akcji i kupno przez członka zarządu powstrzymało mnie od tego kroku. Myślałem wczoraj nawet o dokupieniu ,ale strach przed niewiadomą był większy .

  OdpowiedzUsuń
 20. Pewnie we wtorek będzie ciekawie może będzie jeszcze okazja dokupić trochę akcji.
  Z innej beczki Decora podała szacunkowe wyniki za 3 kwartał i są bardzo dobre.
  Ktoś może interesował się kiedyś spółką betomax ?
  plusy-fajne wskaźniki,coraz lepsze przychody
  minusy- bardzo znikome obroty i jakieś spory miedzy akcjonuriuszami

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Betomax(Forbuild) tania i płaci deywidendę jest więcej dobrych spółek z nc

   Usuń
  2. Spółek płacacych dywidende jest cała masa w tym takze na NC, betomax nie jest regularnym płatnikiem (rok w rok) do tego branża budowlana jest dość ryzykowna; oceniajac bilans niema pewności ze firmę będzie stać na dywidenda w przyszłych latach. Póki co w kasie nie za wiele gotowki

   Usuń
 21. Czesc Wszystkim,

  Jak bedziecie mieli czas-to obejrzcie sobie serial: "Halt and catch Fire. On jest o biznesie komputerowo-internetowym i w sumie tez gieldowym. Kazdy nastepny sezon lepszy od poprzednego. A to co wyczynia tam Lee Pace...jest na na showmax. Naprawde warto.

  Milego weekendu,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja Ci polecę do obejrzenia nowy polski serial na hbo go "Ślepnąc od świateł". Muszę przyznać że mocno wciąga.

   Usuń
 22. Ze ja tego wczesniej nie widzialem-to az sie sam sobie dziwie;) Dziekowa. Swietna obsada. No i "8" na filmwebie-to mowi samo za siebie:)

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 23. Cześć prezes
  Chciałem zapytać jak twoim zdaniem zachowają sie akcje spółek energertycznych Enea. Tauron. Energa pge w przyszłości jak już w Polsce bedzie jezdziło dużo samochodów elektrycznych. Bo zastanawiam sie czy nie kupic akcji tych spolek ovecnie sa nisko a w przyszłości zarobic.
  Pozdrawiam Tedi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Branża energetyczna jest najtrudniejsza na całej giełdzie ze względu na regulacje europejskie i polskie dlatego firm tych nie analizuje jako potencjalne inwestycje. Czy będzie dużo samochodów elektrycznych jeździło w Polsce śmiem wątpić, może za 50 lat ale nie w najbliższych 10 latach. Pomijając temat aut elektrycznych tendencja odnośnie kształtowania się popytu na prąd jest jedna: przewidywany jest nieustanny (stopniowy) wzrost zapotrzebowania na prąd, gdyż coraz więcej elektronicznych rzeczy używamy i to pomimo faktu iż są coraz mniej prądożerne. Czyli teoretycznie w raz z rosnącym popytem powinny się poprawiać wyniki ale czy tak jest ? Patrząc na wyniki PGE https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-rachunek-zyskow-i-strat/PGE to od 7 lat co roku osiągają coraz gorsze i mamy spadek zysku o 50%. Dlaczego tak się dzieje to nie do końca potrafię wytłumaczyć i kłóci się to trochę wbrew logice. Obecnie ceny prądu mocno rosną ale tego tez nie widać jak na razie w lepszych wynikach. Zauważ że pomimo potencjału do wzrostu sprzedaży w Polsce, nasze elektrownie nie zwiększają mocy wytwórczych i musimy prąd importować, kiedyś byliśmy exporterami netto a teraz jesteśmy importerami.

   Jak pewnie wiesz uważam iż najlepiej inwestować w dwa rodzaje spółek: rozsądnie wyceniane z potencjałem wzrostu biznesu (przychodów i zysków) w kolejnych latach lub spółki z płaskim biznesem, raczej bez szans na dalszą poprawę wyników w przyszłości ale za to tanie i płacące wysokie dywidendy (najlepiej ponad 10%. Pierwszy przypadek powinien dawać powolny wzrost kursu drugi przypadek to mogą być lekkie spadki kursu które będą rekompensowane wysokimi dywidendami.
   Przenosząc takie zasady na spółki energetyczne to i wzrostów biznesu nie można się spodziewać (choć jakiś może być) ani też nie można liczyć na wysokie dywidendy bo całkowicie taką formę dzielenia się z akcjonariuszami zawiesili.

   Takie jest moje zdanie ale jak masz inne i czujesz że można zarobić na energetyce to kupuj - to Twoja kasa. Możesz przed kupnem poczytać w necie jakie są tendencje na rynku, jakie perspektywy i oczekiwania.

   Usuń
  2. Chętnie odpiszę krótko i zwięźle: w 100% mam pokrewne zdanie z Prezesem + jeszcze trzeba dodać, że w te "bajki" o elektromobilności itp. coraz mniej należy wierzyć... w temat się wciągnąłem, bo interesują mnie baterie i biznes Orła Białego, dlatego np. czytam:

   http://mercedes-benz-jawor.com.pl/fabryka-w-jaworze/

   I niech ktoś mi wytłumaczy, bo może źle doczytałem, jakie silniki mają być produkowane? Na jaki napęd? (...) Niemcy wydają swoje EUR nie widząc jaka będzie przyszłość za 10 lat? Merkel przegrała (wraz z wspierającym ją lobby motoryzacyjnym) batalię z KE o normy emisji silników spalinowych po 2030... ale ciężko mi jakoś uwierzyć dziś, że cała Europa i Świat tak nagle 1 do 1 przejdzie na samochody nie emisyjne, bo to oznaczałoby, że Niemcy utracą swoją przewagę konkurencyjną!

   Dlatego deklaracje o autach na prąd można sobie "schować między bajki", bo po 1 jeszcze akumulatory są do tego nie przystosowanie, aby jeździć po kilkaset km. bez ładowania + koszt produkcji takich samochodów, na które przecież konsumenta musi być stać, a po wtóre wielkie koncerny niemieckie (np. Mercedes z Chińczykami, czy BMW z Lexusem) inwestują za przykładem Japończyków w napędy HYBRYDOWE.

   A co się zaś tyczy samych grup energetycznych w PL to ja bym się koncentrował na tych, które są najmniejszymi trucicielami - Enea, czy Energa, PEP. Ale to chyba nie wcześniej jak po zmianie rządów... bo rynek wciąż nie wie na co (poza modernizacją bloków węglowych) i ile będą wszystkie koncerny musiały wydawać pieniądze w przyszłości (nowe moce). ŁD.

   Usuń
  3. Nie byłbym taki pewien, czy koncernom samochodów spalinowych nie umknie przeskok. Współpracuje akurat z producentem silników elektrycznych i bardzo prężnie badają obecnie rynek automotive. Wbrew pozorów, silniki elektryczne nie są takie drogie.
   Szeniek

   Usuń
  4. Wystarczy poobserwować jakie postępy czynią w Formule E.
   Szeniek

   Usuń
  5. Dobrze napisane... "bardzo preznie badaja obecnie"... z tego co ja czytam - najblisza przyszlosc to hybrydy z coraz lepszymi I pojemniejszymi akumulatorami. Ale chetnie poslucham zdan przeciwnych. ŁD.

   Usuń
  6. Witam,

   w przypadku hybryd zapotrzebowanie na akumulatory będzie duże, gdzieś ta energie elektryczna trzeba zmagazynować w tej hybrydzie. Hybrydy również będą posiadały silniki elektryczne. Także branża rozwojowa i to na najbliższe lata. Co do akumulatorów, to proponowałbym się raczej skupić na spółkach wydobywczych, związanych z litem, kobaltem i grafitem, do tego spółkach technologicznych, rozwijających i produkujących nowoczesne ogniwa.

   Pozdro
   Apacz

   Usuń
  7. Auta elektryczne królują obecnie głownie na rynku Chińskim, Europa czy Ameryka jest daleko w tyle za tym i długo jeszcze pozostanie (choć niemiecki spółki mają join ventura na rynku chińskim które niezłe sobie radzą).
   Akumulatory które używa Tesla a wytwarza Panasonik (tak - Tesla tylko je układa w ich ogniwa) są przestarzałe technologicznie - są to ogniwa wymyślone do walkmenów, natomiast jest kilka innych typów akumulatorów które są używane głownie przez Chinskie koncerny lub w innych branżach i całkiem dobrze się spisują. Z jakiegoś powodu tej technologi się nie promuje (zarówno przez informowanie społeczeństwa jak i podejście podatkowe)

   Nie można spodziewać się że nagle cała branża samochodowa przestawi się na elektryki, gospodarka związana z silnikami benzynowymi/disla (smarów, napędów, części zamiennych) jest zbyt duży gospodarczo. Natomiast silnik elektryczny (który jest znacznie łatwiejszą konstrukcją posiadającą znacznie mniejszej awaryjności) nie potrzebuje aż dużych "zasobów ludzkich". Według mnie jest to jeden z powodów dlaczego nikt tak na prawdę nie zakłada nagłego skoku z napędu spalinowego na elektryczny.

   Dodatkowo napędy spalinowe to ponad 100 lat badań popartych potężnymi zasobami finansowymi, inwestycji, gdy na badania akumulatorów mamy znacznie mniejszy czas i środki przeznaczone.

   Silniki spalinowe nie upadną, po prostu przez następne 10-20 lat będą tracić powoli na znaczeniu w krajach wysoko rozwiniętych (Chiny, Japonia, Korea płd, zachodnia/północna Europa, część Ameryki (wschodnie i zachodnie wybrzeże, Australia wschodnie wybrzeże).

   Odnośnie koncernów energetycznych - ich problemem największym jest produkt który wykorzystują do wytwarzania prądu - węgiel którego koszty wydobycia w Polsce są wysokie do tego są to podmioty kontrolowane przez Państwo.
   Popyt na prąd zawsze będą mieć, ale koszt jego wytworzenia ze względu na węgiel będzie bardzo wysoki przez co rentowność niska przedsiębiorstw. Dodatkowo będą ponosić wysokie koszty związane z dostosowaniem bloków energetycznych do standardów śrubowanych przez UE

   Usuń
  8. Wyicinek z raportu zwiazane z branza samochodowa w Chinach:
   "
   The silver lining were electric vehicles: they were the sole area of growth last month, posting a gain of 51%. For the first 10 months of the year, sales were up 76% to 860,000
   fueled by government subsidies and favorable policies, as well as still prevailing novelty."

   W USA i Europie nie sprzedaje sie tyle liczbowo rocznie ile w Chinach.

   Usuń
  9. @ Karol Adx: Chiny obciążają klimat swoją wysokoemisyjną gospodarką (elektrownie+przemysł) to subsydiują chociaż sprzedaż samochodów mniej emisyjnych... poczekałbym jeszcze do rozstrzygnięć po tegorocznym szczycie w Paryżu, bo jeżeli definitywnie zostanie zerwane z tym co przewidywał protokół z Kioto to dla mnie będzie to sygnał, że już wszyscy położą krzyżyk z walką o ocieplanie się klimatu i z emisją dwutlenku węgla. Oczywiście nie zmieni to faktu, że na świecie będą się produkować i sprzedawać samochody także z silnikami elektrycznymi i tego trendu nic nie zatrzyma, ale całkowita eliminacja silników spalinowych (tak jak zresztą pisałeś powyżej) nie wchodzi w grę. Już są całkiem fajne hybrydy (sam CHĘTNIE KORZYSTAM) wyjątkowo oszczędne w mieście w korkach i każda marka wzorem Japończyków je wprowadza (Mercedes, BMW, VAG też ciśnie w tym kierunku). Na razie jednak auta wyłącznie elektryczne są B. DROGIE i niewielu konsumentów szybko będzie na nie stać - szczególnie w CEE (np. PL), czy SEE.

   @ Apacz: spółki wydobywcze... hmm pomysł b. dobry, ale to chyba dopiero (mówię o sobie) jak PL wejdzie do strefy euro... waluty, surowce, jak to przewidywać do PLN? Dobrze kupisz w dolarze lub euro, a złotówka się umocni np. i gdzie jesteś? Nie dla mnie takie praktyki. Dlatego koncentruję się na tym co jest dostępne u nas w złotówkach i pisałem, że dla mnie biznes Orła Białego wpisuje się w trend, że szybko się nie skończy. Nie mniej mam nadal wiele rozterek (między innymi dzięki temu, że "mn" na blogu napisał chociażby o tej technologii baterii kolibri) i zgłębiam temat od strony naukowej - będę chciał się spotkać z tym człowiekiem:

   https://www.youtube.com/watch?v=axXSE0ZeTxQ

   Wg. mojego informatora (prof. Wrzecioniarz doradza międzynarodowym koncernom) jest technologia budowy akumulatorów, która odpowiada przyszłościowym problemom producentów samochodów hybrydowych, która ma to do siebie, że potrzebne będą akumulatory bardziej pojemne, lżejsze, bezpieczne (przy wypadkach) i nie będą miały już tak wiele wspólnego z dzisiejszą technologią (ołów), a wtedy biznes Orła logicznie wydawać by się mogło nie będzie biznesem ani stabilnym, czy wzrostowym, a spadkowym. Hybryda polega na tym, że akumulator się wielokrotnie doładowuje w trakcie jazdy z silnika spalinowego (w dużym uproszczeniu jedziesz na napędzane spalinowym i ładują się akumulatory) i nie mając efektu pamięci (pojemność się nie zmniejsza, aż tak szybko=jeszcze dłuższa trwałość) możesz używać, używać, używać. Kiedy to nowa technologia miałoby spowszechnieć (akumulatory nie wyłącznie ołowiowe) bycie akcjonariuszem OBL byłoby bez sensu, a ja w cokolwiek inwestując staram się patrzyć w dłuższym czasie, bo na samej w sobie grze kupić tu, sprzedać tu się nie znam. ŁD.

   Usuń
  10. @Karol Adx
   "Auta elektryczne królują obecnie głownie na rynku Chińskim, Europa czy Ameryka jest daleko w tyle za tym i długo jeszcze pozostanie"

   W Norwegii ponad połowa sprzedawanych nowych aut to elektryki lub hybrydy.
   Ale tam takie auta są w podobnych cenach do spalinowych, wszystko poprzez pomoc rządu

   Usuń
  11. Norwegia to market o pojemności (sprzedaży) zaledwie 150 tys wszystkich samochodów w czasach niskich stop procentowych.

   Popatrzcie na podejście co elektryków nie od strony ekologi, ale niezależności surowcowej do ich napędzania. Takie Chiny muszą importować ropę na znaczną skalę (USA sa eksporterem, Europa importerem ale na mniejsza skale niz Chiny), wykorzystując samochody elektryczne mogą się częściowo uniezależnić od danego źródła surowca (jeśli chodzi o transport oczywiście tylko bo ropa dalej będzie potrzebna w gospodarce) gdyż prąd wytwarzać można z wielu źródeł (węgiel, atom, ropa, gaz, siły natury, inne pierwiastki).
   Wg mnie główny nacisk w EU aby samochody mniej spalały nie był ze względu na ekologie ale niezależność energetyczną (EU jest importerem ropy) zostało to ubrane pod płaszczyk ekologi bo tą da się sprzedać a nikt nie będzie wałczył z poprawa ekologi w końcu.

   Co do Orła - istotne będzie zdolność organizacji do przestawienia się na recykling innych ogniw (baterii/akumulatorów), teraz głownie jest to ołów ale to nie znaczy ze firma nie zacznie rozwijać się w innych technologiach ogniw paliwowych jeśli rynek będzie tego wymagał. Już obecnie popularne są akumulatory:
   ołowiowo-kwasowe
   niklowo-kadmowe
   niklowo-wodorkowe
   litowo-jonowe
   tzw zebra NaAlCl4
   A ile jest rożnej technologi która jeszcze nie została komercjalizowana..

   Usuń
 24. panie prezesie a co pan sadzi o spolce rank progress tania wskaznikowo wedlug mnie kurs szoruje po dnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kurs w 3 lata urósł o 150% więc trudno zgodzić się ze stwierdzeniem że kurs szoruje po dnie. Deweloperzy komercyjni są trudni dla mnie do analizowania i nie za bardzo mogę się wypowiedzieć o Rank Progres. Ich zyskami mocno bujają przeszacowania nieruchomości i kredytów w zależności od zmian kurs eur/pln. W 3 kw pewnie pokażą straty. Generalnie spółka wydaje się nisko wyceniana patrząc na wartość księgową (c/wk 0,16) choć czy faktycznie tyle są warte ich nieruchomości co pokazują trudno powiedzieć. Prawdziwy test jest gdy sprzedawana jest jakaś galeria ale czy to będą robić to nie wiem. Generalnie z każdym rokiem spłaty kredytów czy nawet całkowitą ich spłatą zyski będą się zwiększały i będzie coraz więcej gotówki w firmie. To powinno w długim terminie pozytywnie wpływać na kurs akcji.

   Usuń
 25. Przeklejam post z grupy na facebooku:
  "Czy będzie to największa afera za rządów PiS? Kto Leszkowi Czarneckiemu, właścicielowi Getin Noble Banku proponował w Komisji Nadzoru Finansowego "przychylność" w zamian za korzyść majątkową? Sensacyjne szczegóły we wtorek w "Gazecie Wyborczej"

  [EDIT] Wojciech Maziarski nie wytrzymał i puścił farbę: Czarnecki oskarża Marka Chrzanowskiego o złożenie korupcyjnej propozycji. Ma podpobno nagranie, do odsłuchania u GW

  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Milego czytania :)
   http://wyborcza.pl/7,75398,24161195,spokoj-za-40-milionow-bankier-leszek-czarnecki-oskarza-komisje.html

   Usuń
  2. Albo L. Czarnecki ma mocne dowody, albo to akt rozpaczy. Jeśli to prawda, to może być grubo, ale znając Czarneckiego bardziej prawdopodobne są ślepaki.

   Usuń
  3. Będąc tam gdzie jest - majątek ma i się śmieje ze swojego zamku we Francji otoczonego fosą. Abstrahując oczywiście od kłopotów jego banków i przeszłości na czym one zarabiały (goląc głupich Kowalskich ze wszystkich możliwych stron) chyba aż tak by się nie zbłaźnił, gdyby nie miał takich dowodów???

   Ciekaw jestem co Nieuk ma do powiedzenia, bo brzmi to sensownie... dobra zmiana PiS (brawo!!!), wcześniej SKOKi pod patronatem tego co poleciał do Smoleńska i spadł, ostatnio GetBack, a teraz Czarnecki... dzisiejsza władza jest tak samo uczciwa jak każda inna, tylko lepiej potrafią przerabiać łby temu plebsowi jaki zamieszkują nasz kraj :((( ŁD.

   Usuń
  4. Cala sytuacja jest o tyle dziwna, ze ponoc ta sytuacja miala miejsce w marcu...Wszystko to jest dziwne...Jestem ciekaw nagrania, bo niby ten "1%" pojawil sie na karteczce...Tak, czy siak bedzie afera, bo jesli to prawda-to totalna masakra..strach sie bac. Druga sprawa: jesli czarnecki klamie i manipuluje to juz bedzie calkowicie skonczony...ale zeby byl az tak glupi? Moze szantazowali tez caly czas Chrzanowskiego tajemniczym nagraniem. Ciort wie...dla mnie na ten moment to wyglada jakby tonacy brzytwy sie chwytal...Lechoslaw tez na pewno ma swoje kontakty w sluzbach i je wykorzystuje. No, ale szczerze: Giertych i Gazeta Wyborcz to nie sa dla mnie autorytety. No zobaczymy-czas pokaze. Sprawa jest moim zdaniem bardzo powazna i jakis final musi tego nastapic. Ciekawe byly tez te postulaty "za przychylnosc"...

   Milego dnia,

   Nieuk.

   Usuń
  5. Hahaha
   Pachnie lipą, ale nie wierzę, że aż tak by się podstawiali, coś musiało tam być.

   https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/czarnecki-chrzanowski-knf,217,0,2420953.html

   Usuń
 26. Dzisiaj może być spadkowa sesja na gpw po wczorajszych spadkowych stanach i dzisiejszej Azji. Eur/Usd przełamał istotne wsparcie na 1,13 i jest najdroższy od 18 miesięcy. Umocnienie dolara pozytywnie wpłynie na wyniki Livechat który od mojego kupna w portfelu dywidendowym urósł 25% i nie ukrywam iż przy obecnych poziomach planowałem sprzedaż. Na razie poczekam bo może wzrosty są spowodowane innymi czynnikami których jeszcze nie znam.

  Ambra podała wyniki które na poziomie zysku netto są sporo gorsze r/r (-50% r/r) przy ok. 10% wzroście przychodów. Spółka to tłumaczy wyższymi cenami zakupu win, wyższymi kosztami reklamy oraz rosnącymi wynagrodzeniami. Niestety przynajmniej jeszcze w kolejnym kwartale wyniki będą pewnie gorsze (taki jest moje zdanie) gdyż spółka twierdzi że wprowadziła podwyżki w cennikach które będą widoczne od 3 kwartału ich roku obrotowego (od stycznia 2019). Spodziewałem się słabszych wyników (choć w nie takiej skali) dlatego nic z tą pozycją nie robię w wirtualnym portfelu dywidendowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ambra... mocny papier, zero reakcji (!?!)... liczyłem na głębszą przeceną, bo chcę ponownie się zaangażować. Ciekaw jestem zdania innych, czy to przeskoczy w dół w kierunku 9? Teoretycznie (jeżeli się nie mylę) słaba informacja na słabym rynku przy słabym papierze powinna spychać kurs... a tu nie ma obrotów i 10 trzyma. Ktoś ma jakieś zdanie? ŁD.

   Usuń
  2. @ŁD, ale telepatia :) pisalem wlasnie o tej aferze posta i pozniej przeczytalem, zebym sie ustosunkowal;)

   Tak naprawde to wnioski sa przerazajace...To pomazuje tez jaka patologia jest na wysokich szczeblach ukladu polityczno-biznesowego. O jak malym % tego wszystkiego sie dowiadujemy i ze to wszystko to tak naprawde polityka hakowa...

   A odnosnie Ambry-mam jakis szacunek do tej spolki (choc jej nie mam) i w IV kw. moze sobie te wszystkie koszty skompensuja w jakiejs tam mierze przychodami.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. Giertych chce wrócić do polityki... praktyka adwokacka mu się wyraźnie znudziła... najpierw Walęsa, potem Tusk, teraz Czarnecki (klienci). Też jako prawnik bym chciał takich mieć :-) Głupio nie zrobił, nie wierzę, że by się miał zbłaźnić razem z Leszkiem jakby nie miał mocnych dowodów... a czekali, bo chcieli wybrać dobry moment... polityka. Kibicuję, aby PiSduar popłynął szeroką falą na tych ostatnich dwóch aferach (wkurzające jest to, że tego co poleciał i spadł nikt nie rozliczył i nie pamięta jak wyjął spod nadzoru KNF SKOKi i dał swoim zarabiać i ludzi okradać... Amber Gold przy aferze SKOKów to jest nic!) a ten kukła Prezydent aby doczekał się Trybunału Stanu za to co zrobił - najpierw z Tryb. Konstyt., teraz SN.

   Dobrze, że jesteśmy w tej UE, bo by wprowadzili naprawdę zasady jak za PRL (donosicielstwo, podsłuchy, patrzenie się ludzi na siebie wilkiem i co gorsze jeszcze bardziej przenikająca społeczeństwo zawiść). ŁD.

   Usuń
  4. Panowie starczy tej polityki bo ona nie pomaga nam w zarabianiu więc nie ma co ją się zajmować. Szybko się nie dowiemy jak to faktycznie było i co najważniejsze po co to było więc po co zawracać sobie głowę.

   Usuń
  5. Prezesie,

   Kompletnie sie z Toba nie zgadzam. Polityka ma ogromny wplyw na gospodarke. Tak bylo, jest i bedzie...Po prostu trzeba sie z tym pogodzic. A my jako plotki musimy plywac w morzu oceanu, gdzie rekiny chca Cie zjesc...

   I tu nie chodzi o zarabianie sensu sticte, ale zeby znac pewne meandry rynku kapitalowego. To co napisal @ŁD i ja - uwazam, ze jest w tym sporo prawdy, ktora i tak pewnie lezy gdzieś posrodku...

   Gdyby to wszystko mozna byloby wyrzucic na smietnik-to dzisiaj grupa LC nie pokazywalaby takich spadkow. Ogolnie (szumnie mowiac), mozna to nazwac czynnikami makro w naszej lokaljnej rzeczywistosci...

   Ps. Na tym koncze-skoro Ciebie to denerwuje.

   Pozdrawiam serdecznie,

   Nieuk.

   Usuń
  6. ŁD, a ja poświęciłem swój czas na dyskusje z tobą na temat BAH. Mogłeś napisać wcześniej coś o PiSduarach, kukłach, czy tam z drugiej strony platfusach, POje..., to bym się zajął czymś innym.
   Nie chcę przybywać, ani dyskutować z oszczołomami z jednej czy drugiej strony, bo oni mają swój ograniczony świat, który z prawdą i logiką nie ma nic wspólnego.

   Prezesie nie da się dyskutować o giełdzie, biznesie bez polityki, ale chciałbym, żeby to była dyskusja na logiczne argumenty, o konkretnych rzeczach, bez żadnych uprzedzeń politycznych. Każdy ma jakieś poglądy i można się spierać, ale zachowując elementarne zasady logiki i poszanowania innych.
   Ten blog jest fajny, bo politycznych oszołomów praktycznie tu nie ma i fajnie jakby tak pozostało. Nie wiem jak inni, ale ja bym proponował usuwanie postów, gdzie ktoś kogoś obraża, wprowadza niepotrzebnie politykę, która jest niezwiązana z gospodarką i biznesem, albo prowadzi jakieś agitacje.

   Usuń
  7. Powiedzmy, ze puszczam to co napisales o oszolomach drugim uchem, gdyz kopanie sie z koniem z zalozenia jest bez sensu, lepiej na nich jezdzic, wiem to z codziennego doswiadczenia, tylko umiejetnie, bo mozna zrobic wielkie BAHhhhh. Rozumiem po prostu, ze te inwektywy to byly do kogos innego... Przemek jest gospodarzem, zatem ja sie zastosuje I uszanuje jego wole, chociaz ten co nie usiluje zrozumiec tego o czym rano zostalo napisane raczej sukcesu w biznesie nie osiagnie mym skromnym zdaniem. ŁD.

   Usuń
 27. Ek
  Spadkowa , tylko AB Inter Rao mimo wzrostu nie może zrównoważyć kursu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. +30% otworzyło się. Mi się niestety nie udało załapać w cenie którą akceptowałem i zostaje tylko patrzenie z boku :-(

   Usuń
  2. Ek
   Może w trakcie sesji spadnie ,również się nie załapałem .

   Usuń
 28. Dziś dowiadujemy się o nagraniach na których szef KNF chce 40 mln łapówki.
  Jeśli nagrania są autentyczne to powinien zostać natychmiast odwołany.

  Zawsze mnie zastanawiało czemu KNF zatwierdzał emisje obligacji Getbacku. Kwota 2,6 mld robi wrażenie. Czemu nie widzieli zagrożenia? Czy byli tak naiwni? Czy może świadomie ...

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 29. Prezes, robiłeś może estymację tego jakie wyniki może osiągać Interaolt za 3 lata? Pytam, bo próbuję przekalkulować czy jest szansa na trwalsze wybicie czy to po prostu podskok pod przewidywaną dywidendę a później spółka wróci do spadków, bo zagrożenia którym podlega stawiają ją w defensywie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po podanych wynikach ciężko jest jakiekolwiek przyszłe wyniki szacować w przypadku IRL. Oczywiście można sobie pofantazjować trochę ale to będzie tylko raczej prognoza życzeniowa a nie oparta na twardych liczbach. W 2018 40 mln, 2019 30 mln (bez napraw Nordbalt), 2020 20 mln (od tego roku kończą się dopłaty do energii z wiatraków tylko nie wiem od jakiego miesiąca), 2021 15 mln (już bez dopłat do wiatraków), 2022 15, 2023 i w kolejnych latach 5-10 mln - Litwa chce zakazać importu energii z Rosji i jeśli tego dokona to przyszłość IRL jest niepewna, zyski z energii wiatraków będą niewielkie i pewnie pośrednictwo na sprzedaży też niskie.

   Usuń
 30. Mnie spekulacyjnie Bah sie podoba. Kupilemn niewielki pakiecik ok. 1,62 i z dnia na dzien lepiej wyglada...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 31. Do grudnia powinni poinformować o zaliczce na poczet dywidendy. To może rozkręcić kurs, bo uwiarygodni politykę dywidendową. Nie zdziwię się jak kurs przebije ponownie 2 zł.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 32. Playway pokazuje klase-chodz mi o robienie cashu. Naprawde super spolka (model biznesowy). Niech jeszcze wejda w mobilki i Bloober pozytywnie zaskakuje. O reszcie moich ulubiencow.z game dev. nie bede pisal, bo wiele osob tutaj ten temat drazni;)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 33. Czyli IRL może zarobić przez najbliższe 5 lat wg Twoich wyliczeń 120 mln. Aktualnie kapitalizacja 157 mln. Perspektywa kolejnych lat po 2022 z zyskami 5-10 mln + margines na ryzyka powoduje, że kapitalizacja może zmierzać po 2022 w kierunku 25-50 mln (C/Z 5 - czyli jak na spółkę litewską i naszą giełdę standard). Można zatem zakładać, że wycena bierząca jest prawidłowa. Na powrót powyżej 10 zł nie ma raczej co liczyć.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętaj że podane przeze mnie liczby mogą się mocno różnić choć tendencja spadkowa wyników w dłuższym okresie jest jak najbardziej prawdopodobna.
   Ja bym nie przekreślał szans na powrót kursu powyżej 10zł w najbliższych 6 miesiącach z kilku powodów. Po pierwsze możliwa jest nawet 50% dywidenda w 2019 roku (to nie żart), po drugie faktyczne wyniki mogą być znacznie lepsze (przynajmniej w najbliższych kwartałach) patrząc na wyniki 3 kwartału oraz wielu inwestorów może nie mieć świadomości iż za kilka lat perspektywy spółki mogą być nieciekawe.
   Postaram się dzisiaj jakiegoś posta zrobić w którym pokażę możliwą dywidendę itd.

   Usuń
  2. Co się dzieje z Fasingiem?
   Dane, które opublikowali 22.10 są słabe?!
   https://www.bankier.pl/wiadomosc/FASING-Szacunkowe-wybrane-jednostkowe-dane-finansowe-za-9-miesiecy-2018-roku-7621863.html

   Pozdrawiam Dawid

   Usuń
  3. Wstępne informacje o zysku jednostkowym są bardzo dobre i z optymizmem można oczekiwać wysokiego zysku skonsolidowanego. Co do kursu to podaż przewyższa popyt więc kurs powoli spada.

   Usuń
 34. Ropa leci już 1,5 miesiąca na pysk a obniżek na stacjach nie widać - to ci mafia czy zmowa cenowa? XX

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie od przyszłego tygodnia będzie widać obniżki. Należy jednak pamiętać że od stycznia rośnie opłata paliwowa którą koncerny będą chciały przenieść na klienta dlatego do końca roku mogą jechać na wyższej marży i dużych spadków cen benzyny może nie być.

   Usuń
  2. Na cene paliw na stacjach wplywa bardzo wiele czynnikow. Gdyby to bylo takie proste-to kazdy moglby zostac "szejkiem" handlujacym na "wielka skale" ze swojego garazu. Tu licza sie zapasy, kurs-szczegolnie $, prognozy wyprzedzajace etc. Tych czynnikow jest tak wiele, ze miejsca na forum zabrakloby. Jeszcze dochodza terazniejsze i przyszle prognozy (czy tez manipulacje OPEC), wyceny kontraktow na paliwa...to trzeba byc "otrzaskanym" w temacie, zeby to wszystko zrozumiec. Ja tego nie rozumiem i nawet nie staram sie...Jeszcze wewnetrzne uregulowania panstwa, jak np. slawetna, przyszla oplata paliwowa i walka koncernow.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. Po raporcie Unimotu widać, że rośnie marża. Prawdopodobnie PiS na Orlenie zaniżał ceny, żeby przed wyborami nie wzrosły. Teraz się to stabilizuje.
   Masz rację co do ceny paliw jednak najbardziej kształtuje je cena ropy i dolara.
   Dziś ropa -4,5% więc nie ma bata, żeby nie spadło.
   Tak swoją drogą, czy ktoś ma jakieś doświadczenie w inwestycje w ETF-y na ropę?

   Usuń
  4. ropa prawie -8%

   Usuń
 35. Dzieje sie:


  https://stooq.pl/n/?f=1261532

  Rozumiem, ze to.nie jest czesc zwiazana z depozytami i kredytami, ale na pewno wydarzenie bez precedensu. No dzisiejszy dzien zapisze sie w historii. Jeszcze ta dymisja szefa Knfu...i reszta zdarzen, o ktorych pisalismy..."pechowa 13-stka".

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam,
  1. Interesuje się spółką Wittchen. Nie rozumiem aż tak dużej przeceny akcji w ostatnim czasie. Pomijając ogólny cykl koniunktury i sytuacje na małych spółkach.
  Widzicie jakieś fundamentalne problemy spółki?
  2. Jak oceniacie wyniki Alumetal? Widzicie jakieś większe zagrożenia oprócz cen prądu i koniunktury w przemyśle motoryzacyjnym?
  Pozdrawiam,
  Prodion

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam dobrze spółki Wittchen więc zaznaczam że w swojej ocenie mogę się mylić. Na pierwszy rzut oka wyniki 1 półrocza są fantastyczne bo wzrost zysku to 3500% ale gdyby nie uwzględnił 6 mln operacji (odpisy podatkowe i różnice kursowe) to wzrost nie byłby tak imponujący. Wyniki 3 kwartału powinny być dużo lepsze r/r bo będzie ok.30% wzrostu przychodu i korzystne różnice kursowe. Poza wzrostem wynagrodzeń i od stycznia wzrostem energii nie widzę jakiś większych zagrożen fundamemtalnych. Oczywiście dalsze wzrosty ud/pln (główna waluta do importu) czy spora sprzedaż do Lidla niosą za sobą ryzyka ale są one standardowe. Spółka jest w stanie spokojnie zarabiać powyżej 25 mln rocznie co daje c/z ok. 8 czyli średnia ale rynek jaki jest każdy widzi.

   Co do Alumetal to wyniki 3 kw są dobre, 4 kw też powinien być dobry. Ryzyka to te które napisałeś czyli wzrost cen energii (może ich zaboleć) i sytuacja w branży samochodowej. Dzisiaj czytałem że usa pracują nad wprowadzeniem 25% ceł na auta z Europy i gdyby tak się stało to mocno spadnie produkcja aut w Europie czyli Alumetal oberwie.

   Usuń
  2. Dziękuję za opinię o spółkach.
   Pozdrawiam,
   Prodion

   Usuń
 37. Prezesie, czy mógłbyś pokusić się o krótka analizę wyników Unimotu? Jakie widzisz perspektywy przed tą spółka?

  Mocny dolar z pewnością będzie widoczny w wynikach lvc pod koniec lutego. Kiedyś wspominałes, że spółka rozłoży ostatnie zakupy domen na kilka kwartałów a nie zrobi tego w jednym raporcie. Czy taki zabieg nie zwiększa kosztów zakupu? Mam na myśli to, że jest to realizowane poprzez kredyt, który nawet jeśli będzie mały to wygeneruje jakieś odsetki. Spółka informacje o zaliczce na dywidende podała dopiero w grudniu w roku ubiegłym.

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak znajdę czas to zerknę na Umimot choć nie ukrywam że nie chce mi się bo robi się to dla mnie zbyt skomplikowane.

   Jeśli chodzi o Livechat to mogłem pisać że nie wiem czy zakup domeny rozliczony zostanie jednorazowo czy przez kilka kwartałów. Nie ma z tym żadnych kosztów, gotówka wypływa od razu a koszt rozkładany jest np.na 12 miesięcy. Oni mają dużo gotówki i raczej na kredyt nic nie kupują.

   Usuń
 38. Dzisiaj mamy wysyp wyników więc jest co przeglądać. Jak na razie są które nie zachwycają (CD Projekt, Vistula, Debica, Lena) i te lepsze r/r (Odlewnie, Patentus, Lokum, BoŚ, Examobille). IAI który ostatnio z dużą przebitką został przejęty prze MCI ze 30% zysk wyższy r/r ale nie ma czym się zachwycać.

  OdpowiedzUsuń
 39. Czesc,

  Masz jakies zdanie odnosnie Benefit System?
  Z gory dziekuje. Technicznie odbil sie od wsparcia...zastanawiam sie nad zakupem, ale chcialbym poznac Twoja opinie.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Benefit od dawna był dla mnie zbyt drogi patrząc przez pryzmat c/z które przebywało w okolicach 40. Obecnie po spadkach i po wynikach poziom c/z się urealnił bo mamy c/z 22. Czy warto kupić akcje to trudno powiedzieć (ja bym nie kupił) bo ostatnie wyniki były słabe patrząc na zysk netto W III kwartale zawiódł głównie segment fitness, który tworzą spółki posiadające kluby sportowe w całej Polsce, w których grupa Benefit Systems ma akcje bądź udziały. Po trzech kwartałach wypracował tylko 216 tys. zł EBITDA w porównaniu z prawie 11 mln zł po dziewięciu miesiącach poprzedniego roku. Marża brutto spadła z 16,1 do 8,1 proc. „Spadek marży brutto ze sprzedaży oraz wzrost kosztów ogólnoadministracyjnych jest częściowo konsekwencją dynamicznego rozwoju segmentu fitness (...)" – tłumaczy spółka. Z drugiej strony Benefit wychodzi ze swoim produktem na całą Europę i ma ją szansę zawojować czyli długoterminowy wzrost biznesu.
   Tak jak napisałem wcześniej obecnie nie kupiłbym akcji i czekał do kolejnych wyników aby sprawdzić czy segment fitness który zepsuł całkowicie wynik w 3 kwartale nadal jest słaby.
   Tutaj musisz też pamiętać a to lubisz :-) że przeciwko menagerom spółki prowadzone jet śledztwo UOKiK i mogą się posypać wileomilionowe kary (zarówno na spółkę jak i menagerów).
   Postępowanie zostało wszczęte w związku z podejrzeniem zawarcia porozumienia w sprawie podziału rynku klubów fitness, podejrzeniem czynienia ustaleń dotyczących wyłączności współpracy z klubami fitness oraz podejrzeniem ograniczania możliwości oferowania usług w ramach pakietów usług sportowo-rekreacyjnych" – czytamy.

   Usuń
  2. Dziekuje Ci serdecznie Prezesie za wnikliwa analize. Faktycznie zgadzam sie, ze wycena jest wymagajaca. Spadki nasilily sie po wynikach i jak zauwazyles-mocno rozczarowaly. Zobaczymy co bedzie dalej...Koszty inwestycji spore...ale ta spolka caly czas pędzi. Bede obserwowal, bo to na pewno bardzo ciekawa spolka.

   Jakies dwa tygodnie temu kupilem Work Service ponizej 80 gr...zalowalem, ze nie sprzedalem przy wybiciu...ale teraz nie zaluje, bo znowu wzrosty i to co mnie najbardziej cieszy-przy bardzo duzych obrotach.

   Milego dnia 4all,

   Nieuk.

   Usuń
 40. Kurs patentusa jeszcze ciekawiej się zachował niż fasingu po bardzo dobrych wynikach. Tak jak Ci kiedyś pisałem Prezes, że na tych spółkach trudno będzie zarobić. W grze na krótko, owszem, ale trendu bocznego z "różnych" przyczyn tutaj nie ma szans zmienić. Na fasingu można brać stabilną dywidendę. Chociaż tyle.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patentus spadek 7% po wynikach - możecie to jakoś wyjaśnić?

   Z węglowych Famur moim zdaniem zachowuje się jakoś sensownie.

   Rafff

   Usuń
  2. mn - które Ty masz spółki w portfelu jeśli można zapytać?

   pozdrawiam,
   Rafff

   Usuń
 41. Aktualnie mam tylko 5 spółek, bo zakładam, że grudzień przyniesie jeszcze spadki. Po nowym roku można iść na zakupy. Kupiłem ostatnio LUG i Prairie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki,
   Rafff

   Usuń
  2. mn - A zabetonowanego Atlasa jeszcze masz oczywiście?
   wykształciuch

   Usuń
 42. W jakim sensie zabetonowanego?
  mn

  OdpowiedzUsuń
 43. Co do LUG to dziś raport kwartalny. Polecam przejrzenie go pod kątem jakości opracowania, czytelności i szaty graficznej. Wiem, że to nijak się ma do wartości spółki, ale raporty na takim poziomie zdarzają się rzadko, więc to czysta przyjemność. A świadczy o podejściu do inwestorów.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 44. Eurotax dobry raport-zapowiada się wysoko dywidenda.

  OdpowiedzUsuń
 45. Prolog mocny raport.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Telestrada lepszy od moich oczekiwań: 2,2 do 2,1 mln choć sporo gorszy r/r. Mógłby kurs tak z 10% spaść to z chęcią bym kupił :-)

   Usuń
  2. Co z tego... jak od roku się tego nie da kupić! Spójrzcie w karnet... nic na sprzedaż nic na kupno. Spółka na lata do trzymania (zamiast bzdurnej lokaty/obligów). ŁD.

   Usuń
  3. sorry - źle mi się odpisało, miało być w wątku Prolog. ŁD.

   Usuń
  4. Czy Ktoś analizował bardziej spółkę TIM? Dzisiaj zwróciłem na nich uwaglę w kontekście zapowiadanej wysokiej dywidendy. Pierwsze wrażenia ograniczające się do podstawowych danych za II kw. 2018 sa pozytywn, niepokojący jest tylko utrzymujący się trend spadkowy - przebicie trzyletnich minimów, myślałem że to efekt Altusa, ale chyba niekoniecznie skoro to trwa już od dłuższego czasu. Co w tej spółce jest nie tak. Pozdrawiam Łukasz_S

   Usuń
  5. W mojej ocenie kurs TIM (tak samo jak i podobnego Grodna) były mocno napompowane przez "kochane' TFI i teraz kursy się urealniają. Zauważ że TIM ma c/z 24 a nawet Dino okrzyknięty kilka miesięcy temu najdroższą spółka świata w swojej branży ma c/z 30 (wcale nie dużo więcej). Wydaje się że TIM w tym roku może zarobić ok. 10 mln zł , w przyszłym może ze 12 mln co będzie dawało i tak wysoką wyceną z c/z 12-14. Ja bym się nie łaszczył na tą extra dywidendę bo po jej wypłacie kurs może mocniej zjechać.

   Usuń
 46. Dzisiaj cały dzień poświęcony na przeglądanie napływających raportów (z gpw i nc). Czytając dzisiejsze raporty spółek game coraz bardziej utwierdzam się że są mocno przewartościowane i spekulanci nieźle w nie ludzi wkręcili. Jak dla mnie fatalne wyniki : CD Projekt (15 mln zysku kwartalnego przy 14 mld kapitalizacji ), 11 bit 3,6 mln zysku w drugim kwartale sprzedaży swojej najważniejszej gry to przecież jest śmieszne, THE Farm ogromna strata po 3 kwartałach i podają raport sprzedażowy iż sprzedali dopiero 200 tys sztuk gry to przecież prawie nic (spekulanci krzyczeli wręcz na bankierze że ze 400 tys już jest sprzedanych sztuk).
  Jak dla mnie spółki te powinny spaść z 50% aby kursy się urealniły ale wiem że jest to niemożliwe bo sporo poważnych inwestorów jest w te spółki zaangażowanych i raczej nie pozwolą na głębsze spadki.

  OdpowiedzUsuń
 47. Prezesie,

  Swietne spostrzeżenie...Czesto się z Toba nie zgadzam, ale szanuje zawsze Twoje opinie i pozniej moje glupie myslenie staram skonfrontować z mojim podejsciem inwestorskim/spekulacyjnym...

  Co do Cd Red-mam, ale krotkoterminowo moga byc spadki, bo zawiedli sie troche na Gwincie. Ale prawda jest taka, ze i tak wieksi inwestorzy z tyłu głowy maja Cyberpunka, wiec raczej ruchy horyzontalne.

  11bit to ich bardzo udane "dziecko". To juz abstrahując od branży-to sa swietne spolki. Pozostaje kwestia wyceny...to jest zawsze sprawa do dyskusji, ale raczej popytu i podaży.

  Ps. A TIM to miales swoje "5 minut" w hossie sprzed dekady a teraz to padaka...Tez nie rozumiałem zachwytu nad spolka z innej branzy, czyli Patentusem. W tej branzy liczy sie tylko Famur. To jest rozgrywajacy na rynku i rozdaje karty...reszta to przystawki. Nazwalbym go nawet monopolista. Swietnie się odnajduje w ukladach politycznych i ostatnie.l małżeństwo z rozsadku z Kopexem pokazuje jaka maja wladze i kontakty. Taki patentus to sobie moga wciagnac, kiedy im sie zechce. UOKiK tez jest na ich "pierd", bo mocno wspolpracuja z JSW. I tak naprawde tylko te dwie spolki sie licza w branzy gorniczej, czyli JSW i Famur. Fasing mozna akceptowac ze wzgledu na dywidende. Reszta to gnioty.pl..Chociaz Famur porusza w cyklach, ktorych nie rozumiem. No, ale to sprawa wtorna.

  A pamietaj tez o tym, ze analiza raportow finansowych to jest przeszlosc a gielda dyskontuje przyszłość...Wiem, ze o tym wiesz. Powinny sie zmienic przepisy, bo spolki w USA i to giganci potrafia publikowac raporty okresowe juz po 14 dniach, po okresie rozliczeniowym.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "W tej branzy liczy sie tylko Famur" - ale w swoim portfelu Hybrid&.. go nie posiadasz.

   Usuń
  2. No bo w tej branzy liczy sie tylko Famur;) A nie mam go, bo nie inwestuje w branżę gornicza...no moze czasem pospekuluje na Prairie i okazja bylo JSW...ogolnie w branzy gorniczej. A co-to, ze ktoś jest liderem w branzy, to muszę być zobligowany do posiadania akcji? Jaka jest w tym korelacja z kursem akcji i sytuacja w danym momencie...?

   Pozdrawiam,

   Nieuk.   Usuń
 48. CDRL pokazał ładny wynik, zysk za 3 kwartały(14,1 mln) jest większy, niż za cały 2017(12,6 mln).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie przejrzałem CDRL. Nie miałem jakiś sprecyzowanych oczekiwań odnośnie wyników więc wzrost zysku o 30% uznaję za OK. Marża ze sprzedaży wzrosła do 13,27% z 8 %, przychody o 8%, przychody finansowe dały 0,263 mln do zysku (liczyłem że więcej będzie z różnic kursowych), natomiast mocno popsuły wyniki pozostałe koszty operacyjne (odpisy na należności, zapasy, straty inwentaryzacyjne) o jakieś 2 mln. Dziwne że takie czyszczenie zrobili w 3 kw a nie w 4 kw jak się robi standardowo, może to oznaczać że na koniec roku będzie miej odpisów. c/z spada do 7 czyli raczej nisko, firma otwiera w listopadzie nowy magazyn głównie do sprzedaży internetowej, przychody w ciepłym październiku wzrosły w Polsce o 7% więc jest szansa że ostatni kwartał może być dużo lepszy r/r tym bardziej że rok temu był mocno obciążony kosztami zabezpieczeń związanych z silnym umocnieniem złotego do dolara w grudniu.

   Usuń
 49. Prezesie,
  Ktore spolki wg Ciebie pokazaly ciekawecraporty za 3kw?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Poczekam aż wszystkie raporty się pojawią to może wtedy jakiegoś posta z niskimi wycenami spółek zrobię. Najważniejsze aby pomyśleć jak mogą się ich wyniki w przyszłości zachowywać.

   Usuń
  2. Wszystkie raporty to jeszcze 2 tygodnie. Wiekszosc juz jednak jest. Zawsze mozna posta zrewidowac

   Usuń
 50. Czesc, tak z innej beczki...Pamietacie co zdarzyło sie 7 listopada? To jeszcze kolejny ciekawy fakt:

  https://stooq.pl/n/?f=1261827&c=1&p=4+22

  To wszystko mnie przeraża...Cała chronologie dnia godzina po godzinie ktos powinien ustalić...

  Miłego dnia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 51. https://biznes.interia.pl/gieldy/news/rzeczpospolita-tansze-paliwo-za-akcje,2592803,1844 to się nazywa promocja:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak promocja??? Jeleni szukaja wśród inwestorów :) Zniżki dają, ale nie na podstawowe paliwo w ofercie ale na ich wysokomarżowe ececty i vervy .

   "Koncern przewidział 10 gr zniżki za każdy zakupiony litr paliwa Efecta, 15 gr za litr paliwa Verva oraz 10 proc. rabatu za zakup z oferty pozapaliwowej - czytamy w dzienniku."

   Także to tylko marketing, a nie żadne docenienie inwestorów.

   Pozdrawiam
   piterson

   Usuń
  2. Przecież na Orlenie nie ma innych paliw niż Efecta i Verva.
   Mają to samo co wszędzie, tańsze Efecta, na które będzie 10g zniżki i droższe z dodatkami Varva na które będzie 15gr.

   Usuń
 52. Jakbyście chcieli co nieco poczytać o LUG to tu znajdziecie dzisiejszy czat inwestorski:
  https://strefainwestorow.pl/czaty-inwestorskie/20181115/lug-ryszard-wtorkowski
  mn

  OdpowiedzUsuń
 53. Kreatywność ludzi rozwala mnie na łopatki:)

  https://m.wirtualnemedia.pl/m/artykul/knf-afera-leszek-czarnecki-marek-chrzanowski-dyktafon-w-mediamarkt-reklamowany-pod-haslem-nagraj-na-bank

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 54. Afera OFE . Polska rzeczywistość od 12.25 min. https://www.youtube.com/watch?v=TB3OlGxsgJo

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 55. Hej Prezesie Wiesz może co się dzieje z Fasingiem że tak leci? Otrzymujesz jeszcze pozycje czy myślisz zamknąć?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czemu kurs spada (oczywiście większa jest podaż od popytu) a pozycję planuję trzymać przynajmniej do wyników rocznych i propozycji podziału dywidendy. Jeśli wyniki za 3 kwartał których jeszcze nie znam okażą się jakoś złe to może i wcześniej będę zamykał. Na razie od strony fundamentalnej nic do mnie nie dotarło aby się w firmie źle działo.

   Usuń
 56. Niezłe jaja na Decorze. OFE NN chce aby spółka zrobiła skup po cenie 22 zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie jest taki projekt uchwały na nwza. To cieszy, bo walka trwa o spółkę i tak naprawdę pokazuje jen wartość godziwa. Wiele tutaj bylo mowyno spolkach dywidendowych, ale Decora to sam top i dlatego trwa tą walka. No a gdzie.dwoch sie bije-tam trzeci korzysta, czyli my:)

   Nieuk.

   Usuń
 57. Coś z tego może wyniknąć? Czy to tylko fantazja NN?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie to jest forma negocjacji. I jakby z takiej perspektywy patrzeć, to zadowalaby ich cena w polowie, czyli ok. 15-16 zl. Nie mam nic przeciwko-a wrecz jestem za;)

   Miłego wieczoru,

   Nieuk.

   Usuń
  2. Fantazja to nie jest bo chcą skup po c/z 12 czyli nie tak strasznie drogo. Wyniknąć z tego może dużo bo jeśli zarząd zgodzi się na taki skup to kurs z automatu rośnie w okolice 15-16zł. Jutro pewnie wzrosty a czy do skupu dojdzie to czas pokaże.

   Usuń
  3. Jakoś nie widzi mi się, aby zarząd/głowny akcjonariusz chcieli kupować akcje dwukrotnie wyżej niż ostatnio. Pamiętajmy też że środki na skup były w dużej części z kredytu.

   Ja odbieram to podobnie jak Nieuk - element negocjacji między TFI/OFE a zarządem. Może coś ugrają, ale prawie na pewno nie będzie to nigdzie w okolicach 22 zł.

   Jarek

   Usuń
  4. Prezesie, kupujesz / dobierasz jutro decorę? Jeśli tak, to jaki limit byś ustawił, chyba otwarcie wyżej możliwe po tym info. Szkoda, że sam mam symboliczny pakiet, planowałem powoli dobierać, a tu może kurs uciec ;)

   MG

   Usuń
  5. Moim zdaniem jest to zagranie pod wywalenie akcji przez NN. Zapewnią sobie większą płynność chociaż przez pewien czas.
   Wald

   Usuń
  6. skad te dane o 22 za decore? poprosze o link

   Usuń
  7. Więcej niż za 11,50zł nie zamierzam kupować gdyż nie wiemy czy faktycznie zrobią kolejne wezwanie i co gorsze to nie jest zwykłe wezwanie. Gdyby to jakiś inwestor obejmował to ok ale tutaj za duże pieniądze ma spółka kupić akcje a to dla niej nie będzie aż tak super bo mocno się zadłuży, dojdą też koszty odsetek itd.
   Kupno Decory trzeba bardziej rozpatrywać pod kątem fundamentalnym, po wynikach i bez skupionych akcji c/z 5,60 czyli nisko, choć jak różnice kursowe nie uwzględni się to pewnie będzie c/z z 6,50. Wyniki 4 kw mogą być jeszcze lepsze r/r ale przyszły rok ceny prądu i większe odsetki od kredytów mogą już pogorszyć wyniki. Dlatego wydaje mi się że nie ma sensu na siłę kupować i za wszelką cenę, oczywiście jeśli do nowego wezwania to kurs krótkoterminowo wzrośnie tak jak pisałem na 15-16 ale później nawet na 10-11 może się cofnąć.

   Usuń
  8. Po pierwsze sie podpisuj. Po drugie, ze tak kurdesz belesz (z wegierskiego), ciezko to znalezc? :

   https://m.bankier.pl/wiadomosc/DECORA-Zadanie-akcjonariusza-zwolania-Nadzwyczajnego-Walnego-Zgromadzenia-DECORA-S-A-7626817.html

   Str. 4. To jest projekt uchwały na NZWA.

   Nieuk.

   Usuń
  9. Dziękuję, z węgierskiego znam tylko Tokaj.

   t-o-k-a-i

   Usuń
  10. Ja jeszcze gulasz:) A tak swoja droga-porabany jezyk...to jest nawiasem mowiac ugrofinski i bardzo skomplikowany-jak nasza bananowka. Jestem w sumie ciekawy, jak się dzisiaj otworzy Decora. Myślę, że powyżej 12 zl, ale zobaczymy...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 58. Hej Prezesie

  Nie bierzesz pod uwage ponownego wrzucenia do portfela dywidendowego Ferro ??
  Dzisiaj podalo wyniki 11 mln zysku, stabilne, jak rok wczeniej.
  Toczy sie kontrola skarbowa, ale jesli nic nie wykaze, to dywidenda moze byc powyzej 1 PLN czyli przyzwoicie, stopa dywidendy moze byc powyej 10 %.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną Ferro nie wejdzie do portfela. Dywidenda wysoka nie jest taka pewna, są zagrożenia skarbowe, dużo fundów w akcjonariacie i nie mam pewności że spółka będzie poprawiać wyniki. Obecnie zapowiada się wiele spółek z dwucyfrową dywidendą a i tak nie spieszę się aby je wrzucać do portfela bo rynek jest fatalny.

   Usuń
 59. Fatalne wyniki Rainbow, spadek zysku o 25 mln przy wzroście przychodów. Niby podają powody ale mi się to nie bardzo trzyma "kupy".

  Wczoraj @Priodon pytał o Wiitchen i odpowiedziałem m.in."Wyniki 3 kwartału powinny być dużo lepsze r/r bo będzie ok.30% wzrostu przychodu i korzystne różnice kursowe."
  Są wyniki i mamy świetne wyniki bo zysk wzrósł z 5 mln do 10 mln (100%). Na chwilę obecną c/z spada na 5,70, kurs jest po dużych spadkach więc jutro może być ciekawie. Generalnie 4 kw może być trochę gorszy r/r bo możliwe że część wysokomarżowej sprzedaży do Lidla przesunęła się z 4 kw na 3 kw. W przypadku tej spółki realna jest 10% dywidenda.

  OdpowiedzUsuń
 60. Nie mam zamiaru nikogo obrażać, ale witchen to raczej chinszczyzna ubrana w tzw. produkt premium. Vesrsace ani Louis Vouiton nigdy nie beda...niech jeszcze zrobia promocje w stonce:) Ale biznesowo fajnie sie uklada...oby tak dalej...tak naprawde ta marka fajnie uzupelnialaby portfolio Vistuli. Taki efekt synergii...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 61. Witaj Prezesie - napisz proszę co sądzisz o Stalprodukcie po ostatnich wynikach ?

  Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co widzę wyniki zysk był lepszy niż faktyczne osiągnięcia spółki. Spadła im marża na sprzedaży a zyski uratowały przychody/koszty finansowe na jakieś 13 mln (różnica między kwartałami). Zarząd tłumaczy niekorzystną różnicą cen wsadu do cen wyrobów gotowych i importem. W uproszczeniu wydaje się że spadające ceny cynku (na tym świetnie zarabiali) zaczynają ich mocno boleć (trochę ratowali sytuację hedgingiem stąd wysokie przychody finansowe) i niestety przyszłe wyniki słabo się zapowiadają. W mojej ocenie jeszcze 3 kwartały mogą być słabe przez cynk a przecież od mowego roku dodatkowo pewnie w koszty będzie biła droga energia. Mimo niskiej wyceny c/z 6,80 ja nie kupiłbym akcji.

   Usuń
 62. Co do Wittchen to zapowiada się rekordowy rok, a kurs najniżej w historii, uroki bessy, spółka w ostatnich 4 latach generowała zawsze ponad 20 ml zysku netto, do tego ładna dywidenda, niskie zadłużenie i rozwój sklepów internetowych za granicą, pomimo trendu spadkowego dla fundamentalisty uważam że obecna cena jest okazją inwestycyjną, troszkę akcji można skubnąć, takie spółki w bessie warto wyłapywać. Pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
 63. Prezes, czy zamierzasz częściowo skracać lvc? Jest na poziomach które Cię zadowalają. Jak zamierzasz go rozgrywać?

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w prywatnym portfelu wczoraj połowę sprzedałem Livechatu, resztę zostawiam na dłużej. Jeśli chodzi o portfel wirtualny dywidendowy to nic nie zmieniam, jak na ten portfel uważam że Livechat jest idealny.
   Poziomy do zyskownej sprzedaży zawsze nikogo nie zadowalają bo każdy by chciał więcej, tutaj natomiast kurs wzrósł ponad 25% od wejścia czyli mniej więcej tyle ile oczekiwałem że wzrośnie przez 2 lata więc jest OK.

   Usuń
 64. Gratuluję Prezesie udanej inwestycji w Livechat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez przesady, na jednym się zarobi a na drugim straci grunt żeby bilans był na plus. Generalnie to na Livechat ktoś od jakiego czasu mocno skupuje, wczoraj z kupnem stał na 29,50, dzisiaj przeniósł na 29,60 (ukryte kupno niby 120 akcji).

   Wittchena ktoś duży (zakładam że jakiś fund) sprzedaje i trudno przejść kupującym.

   Usuń
 65. Ek
  To jeszcze układ ,czy już coś więcej?
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/afera-knf-dymisja-nbp-glapinski,170,0,2421418.html

  OdpowiedzUsuń
 66. Zysk na akcje po raporcie w lutym powinine być prawie 2,3 PLN. Jakie są twoje szacunki?

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytaj trochę analizy spółek które piszę bo w nich staram się zawrzeć moje oczekiwania odnośnie zysków.
   Jasno napisałem że oczekuję iż w obecnym roku obrotowym Livechat zarobi 60,6 mln co da na 2,35 zysku na akcję (moja kalkulacja jest przy założeniu stały kurs usd/pln 3,70 i pozyskiwanie co miesiąc 100 klientów - na razie za październik obie pozycje są lepsze, mój szacunek nie uwzględnia kupna domen internetowych których nie mam pojęcia jakie mogły być ceny zakupu).

   http://www.analizyprezesa.pl/2018/10/livechat-idealna-spoka-do-portfela.html

   Usuń
  2. Czytam co piszesz. Tylko raport w lutym będzie raportem po trzech kwartałach, a nie za cały rok. Dodatkowo założenia, które poczyniles w tamtej analizie póki co się zmieniły na plus. Konkretnie to kurs dolara jest delikatnie wyższy. Więc pytałem konkretnie o twoje przewidywania za wyniki po 3 kwartałach, dokładnie to jesteśmy w połowie tego kwartału.

   Usuń
  3. Ale zauważ że jest z biznesradar.pl przekopiowane zestawienie z przychodami i zyski na których na czerwono naniosłem prognozy na obecny rok obrotowy. Z tego co widzę błędnie powyżej podałem zysk jaki w obecnym roku obrotowym Livechat osiągnie, powinno być:14,226+14,7+15+15,3 = 59,226 mln czyi 2,30 na akcje. Zysk 60,6 mln zakładam że będzie od 2 kw do 1 kw roku obrotowego.

   Usuń
 67. Ja również gratuluję naszemu Prezesowi.

  A co do tego wszystkiego zwiazanego z afera KNF. Mozna nie lubić Lechoslawa, ale glupkiem nie jest...Stawiam moje orzechy przeciwkk dolarom, ze tych nagran jest wiecej. Bedziemy tym "smakowani" w czasie - nauczył sie pewnie tego od Falenty. To jest "uklad zamlniety". Z reszta swietny film...To wszystko jak dla mnie to potencjalnie zorganizowana grupa przestepcza...a chcialbym sie przynajmniej raz obudzic bez informacji o aferach...taka utopia...


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. podoba mi się ten kom., dlatego daję lajka ;-))) ŁD.

   ps. Zastanówmy się wspólnie, jeżeli blogowicze również mają ochotę (bo były różne kom.), czy na tym da się zarobić? Załączę link do strony Pawła, gdzie między innymi z Nieukiem coś tam pisaliśmy + ja dałem kom. do tego jak można GNB doprowadzić do upadłości i odkupić bez zobowiązań (na postawie tego co napisała GW)- nie chce mi się robić copy/paste

   http://www.gazetagieldowa.pl/2018/11/na-szybko-idea-bank-wpisany-na-liste.html

   tym bardziej, że i Paweł i ktoś sensownie napisał co IDA ma na bilansie. Z drugiej strony IDA opublikowała raport, że będzie przesunięcie, można spodziewać się kolejnych odpisów, może dlatego takie reakcje... ryzyko jest duże, tym bardziej, że do IDA przyszli teraz ludzie, którzy ostatnie 2 lata czyścili (odpisywali) GNB, więc ryzyko jest zwiększone, że ten portfel słabo się zachowuje (pewnie przedsiębiorcy, którym dawali leasingi mają kłopoty?). Ja we wt. ustawiłem sobie w IDA 4 lokaty na 4 osoby te na 4% oprocentowane (dobra, bezpieczna oferta).

   Może jeszcze dodam, że 3 miesiące temu sprzedałem zaprzyjaźnionej, dużej firmie 3 auta użytkowe, świeże i IDA robiła leasing. Handlowiec i ludzie w Wwie sprawiali wrażenie, że NIC ZŁEGO się nie dzieje. B. sprawnie mi zapłacili. Handlowiec mówił tylko, że kłopoty z przyznaniem leasingu mają Ci, którzy mają cyt. coś za uszami, a dobre firmy mają szybkie od nich decyzje. Ciekawe, czy w 3 miesiące mogło się coś zmienić... oby stare sprawy się nie pokazały.

   Usuń
  2. To wszystko prawda. No, ale jak sa klopoty-to kto Ci sie przyzna, że je ma? Trzeba "wpychac" towar, zeby zachować jakakolwiek płynność.

   Z drugiej strony-besse wywołuje niewiadomy czynnik...i mamy z nią do czynienia od jakiegoś czasu. Tylko wielu analityków skapnie się po roku...

   Mnie martwi coś innego...bessa bessą, ale poznane ostatnio meandry działań osob z rynkiem kapitalowym po prostu przerażają. Nikt nie jest święty-to na pewno, ale minimum czlowieczenstwa powinno sie zachowac...Szef KNFu powinien byc jak żona Cezara a tu wychodza.kolejne kwiatki i wychodzić będą. Tak samo jak z afera Getbacku...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. Wręcz można powiedzieć ze jak ktoś za bardzo stara się przekonać ze niema żadnych problemów/kłopotów to istnieje spore ryzyko ze takie są.

   Usuń
 68. Ek
  Najgorsze ,ze to wszystko przekłada się na naszą giełdę i rozlewa już nie tylko na spółki skarbu państwa,ale niczym śnieżna chmura ,zaczyna pochłania wszystko . Zaczynam dostrzegać wzorce ze wschodu .Doprowadzamy do upadku,bez oglądania się na konsekwencję,wszystko co się da i przejmujemy za grosze.

  OdpowiedzUsuń
 69. Nt. Fasingu. Prezes spółki zapowiadał w marcu, że być może przed tegoroczną Barbórką uda im się uzyskać koncesję wydobywczą. Taki komunikat mógłby rozbujać kurs spółki.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nowe umowy na około 18 mln zł, może będzie jakaś reakcja na kursie...

   MG

   Usuń
  2. Oni umowy mają co jakiś czas więc nie jest to żadna cenotwórcza informacja. Oczywiście jak są umowy oznacza to że biznes się kręci.

   Usuń
 70. Dzień dobry. Drogi Prezesie, jako że za półtora miesiąca kończy się rok podatkowy i trochę trzeba zoptymalizować podatki, więc przelewam środki na IKZE na długoterminowy portfel dywidendowy. Czy mógłbyś spojrzeć na spółkę Aqua Bielskobiała? Wydaje mi się, że dywidenda w tym roku będzie powyżej 1 złotego, co przy obecnej cenie daje solidne 6 procent. Problemem jest oczywiście płynność na tej spółce, ale czy Twoim zdaniem warto na naprawdę długoterminowy portfel (mam 41 lat, wypłata z IKZE w wieku 60 lat)?
  Z serdecznymi pozdrowieniami
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie za bardzo wiem co napisać. Oczywiście znam spółkę ale czy to jest taka spółka którą warto na 20 lat wrzucać to nie wiem. NIe znam Twoich preferencji inwestycyjnych (stosunku do ryzyka, budżetu, czasu jaki możesz poświęcać na inwestycje itd) aby cokolwiek doradzać (zresztą nie mam uprawnień do tego). Ja do swojego portfela nie kupiłbym Aqua BB bo mam czas i mogę często zmieniać spółki szukając tzw.okazji (nie kupuje jak na razie na wieczność) oraz staram się omijać newconnect. Co do samej Auqa to spółka gminna więc raczej powinna długi czas istnieć, wraz z podłączaniem nowych odbiorców i rozbudową kanalizacji (w 2020 kończą sporą inwestycję i mogą nawet 2200 odbiorców podłączyć) oraz podnoszeniem stawek za wodę zyski powinny im powoli rosnąć. Do tego bardzo ładnie generują gotówkę a amortyzacja jest wyższa od Capexu (czyli korzystna struktura przepływów). Dywidenda na poziomie 5-6% w najbliższych latach jest realna więc jak ktoś lubi stabilność (brak dużych wahań kursów) to może to być dobry wybór.

   Usuń
 71. Prezesie, czy możesz pochylic sie nad tym co dzieje się w PCM i wezwaniem PKO Leasing po cenie 11,38

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co tu się pochylać nad PCM. Mamy wezwanie po 11,38 zł a wg ciekawej analizy http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31753059,cena-w-wezwaniu-pko-leasing-na-akcje-pcm-jest-duzo-ponizej-wartosci-wewnetrznej-spolki-opinia wartość wewnętrzna PCM to 18zł. Powstaje pytanie czy i ile będzie chciało PKO Leasing podnieść cenę wezwania bo po tak niskiej cenie żaden fundusz im nie odda akcji. Wydaje się że realne jest podniesienie ceny ponad 15zł ale nie postawiłbym na to żadnych pieniędzy.

   Usuń
 72. Dobrze liczę, że wartość wydobycia z kopalni planowanej przez Fasing do uruchomienia to 1,5 mln ton rocznie x 10 lat eksploatacji x 650 zł (aktualna cena za tonę węgla koksowego) ? To by dało prawie 10 mld przychodu. Ciekawe czy JSW nie odkupi kopalni.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 73. Ek

  Idea Bank walczy o klientów. Oprocentowanie lokat w górę .
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/idea-bank-walczy-o-klientow-oprocentowanie,70,0,2421318.html

  OdpowiedzUsuń
 74. Wiecie co-jak patrzę na niektóre kursy spółek, to wniosek taki się nasuwa: rekordowe umorzenia w tfi. No, ale z drugiej strony-to nie ma sie czemu dziwic...afera goni aferę...My to sobie jescze damy radę, ale jak przyciągnąć nowy kapital? Przecież jak ktoś niezwiazany z giełdą widzi nagłówki gazet albo włączy jakiejkolwiek informacje...nie ma się co dziwic. Vanitas vanitatum et omnia vanitas.

  Ps. A podniecanie się Fasingiem nie ma sensu. Trzymalbym tylko ze wzgledu na dywidende, bo tak naprawdę to mega gniot od wielu, wielu lat...i nic sie nie zmieni-no chyba, ze beda chcieli wydobywac a wtedy mega emisja. Szanse upatrywalbym tylko poprzez ich przejecie przez Famur albo JSW.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpływ kapitału jest ogromny. To, że TFI sprzedają widać po niektórych spółkach, gdzie sprzedaż akcji, obligacji jest po absurdalnych cenach.
   Widzę też, że spekula ma zabawę i robią wyleszczanie na niektórych spółkach.

   Usuń
  2. Które obligacje są po absurdalnych cenach?

   Usuń
 75. Nieuk, przecież nikt się fasingiem nie podnieca. Piszę o wyliczeniach, bo wcześniej nie sprawdzałem wartości zasobów kopalni. Też sądzę, że kurs Fasingu jest zamrożony od lat i pisałem o tym niedawno, że trudno tam liczyć na wybicie, choć akurat mega emisja mogłaby spowodować, że kurs by został zbliżony do wartości księgowej.
  Ja raczej myślę, że JSW będzie "skupować" z rynku dostęp do węgla, więc i Prairie jako całość i wydzielone aktywa Fasingu mogą łyknąć. Tym bardziej, że potrzeby wydobywcze mają spore.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 76. Prezesie, mam pytanie.

  Gdzie upatrujesz przyczyn we wzroście i spadku Patentusa?
  To było czyjeś zagranie spekulacyjne?

  Już nielubiany przez Ciebie gamedev jest bardziej przewidywalny, jak gra odnosi sukces wartość rośnie, a jak nie to spada.

  Pozdrawiam,
  Rafff

  P.S. Zażyczyłeś sobie spadku Farmy o 50%, no i giełda Ciebie posłuchałą ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypadek Patentusa i Fasingu jest podobny czyli całkowity brak zainteresowania tą branżą przez inwestorów. Wyceny są niskie, wyniki i perspektywy dobre a kursy zdołowane. Wzrost przed wynikami i spadek po wynikał raczej z zagrania spekulacyjnego jakiegoś inwestora (raczej jeden bo to wszystko było na małych obrotach). Wiedział lub był przekonany że będą lepsze wyniki i pod to zagrał ale sie przeliczył bo reakcja inwestorów była żadna. Pozytywne jedynie jest to w tym że wyniki za 4 kwartał powinny też być lepsze r/r i może znowu jakiś spekulant spróbuje ponowną zagrywkę.

   Co do Farmy to postawiłem tezę że kurs w przeciągu roku będzie poniżej 40zł a już po miesiącu jest 40% niżej. Ja wiem że ktoś może napisać/pomyśleć że jestem przeciwny tej branży bo nie zarobiłem na wzrostach z początku roku ale na tak nie jest. Ja na prawdę nie widzę sensu w inwestowaniu w spółki z c/z 40-100 które raz na 2-3 lata wydają jakiegoś hita który w rzeczywistości może okazać się klapą (kto nie zdąży sprzedać ten może stracić później nawet większość kapitału) .

   Usuń
  2. Chodziło mi o ten cytat:
   "Jak dla mnie spółki te powinny spaść z 50% aby kursy się urealniły".

   Ale nie miałem na myśli tego, że jesteś przeciwny bo coś tam, tylko ogólnie, że powiedziałeś 50% a Farma leci 50% w dół.

   Rafff.

   Usuń
  3. "Przypadek Patentusa i Fasingu jest podobny czyli całkowity brak zainteresowania tą branżą przez inwestorów." - Z Famurem z tej samej branży tak źle nie jest, ale jak widać jedne spółki są bardziej lubiane a inne mniej.

   W każdym razie dziękuję za wyjaśnienie dot. działań spekulacyjnych. Lepsze zrozumienie zachowań zawsze pomaga.

   Pozdrawiam,
   Rafff

   Usuń
 77. Spoko. Ja też nie mam zamiaru nikogo krytykować, bo sam popełniam błędy inwestycyjne/spekulacyjne. Chodzi mi o jeden - bardzo wazny aspekt w przypadku branży górniczej. To olbrzymie nakłady inwestycyjne. Na to stać tylko Famur i właśnie JSW.

  Na Śląsku sa olbrzymie pokłady węgla. Wiele kopalni i złóż zostało zamkniętych przez "widzi mi sie" establishmentu lat 80-90 tych. Z reszta-wystarczy spojrzeć, co sie stalo np. w Walbrzychu na Dolnym Śląsku parę dekad temu.

  Tu w tle oprocz kopalni "Debiensko" na Gornym Śląsku-pojawia się też sprawa Krupinskiego i szemrane transakcje Kulczyka...Problem jest i to spory. Jak tego się nie rozwiąże-to bedziemy importować z Chin albo ukraińskiego Donbasu...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 78. Ek
  Trochę weekendowo
  https://wiadomosci.wp.pl/wkurzeni-pracownicy-fiskusa-zrobili-kontrole-majatku-wiceministra-finansow-zadaja-wyjasnien-6317578478134913a

  OdpowiedzUsuń
 79. https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/abw-planowało-akcję-na-czarneckiego-giertych-byłby-to-niesłychany-skandal/ar-BBPMOsk?ocid=spartanntp

  OdpowiedzUsuń
 80. https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/kasa-krajowa-skok-uderza-w-ofiare-skok-wolomin-karlinski-dopoki-nas-nie-zamkna/dgm6v63

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pięknie, tylko przyklasnąć... chciałoby się powiedzieć - jak to dobrze, że istnieje internet, a nie tylko TVPiS. A najlepiej stan oddaje ostatni akord z filmu Komornik Folka, kiedy Chyra mówi +/-: najpierw - nie kłam pinokio (dziś można by to odnieść do Kaczyńskiego i to głównie do tego co poleciał i spadł, bo zamiast wtedy zrobić veto, skierował nowelę o SKOK do TK, przepisy weszły w życie, a że potem orzeczono, że były nie konstytucyjne to co z tego (!?!?), skoro SKOKi zostały wyjęte spod nadzoru i kaska sobie spokojnie zniknęła ;-)... i dalej Chyra kontynuował: wszyscy śmierdzimy=czy ta, czy poprzednia władza... ŁD.

   Usuń
 81. Swietny, przerazajacy film. Tylko najgorsze jest to, że ma wiele wspolnego z rzeczywistością...Nie byłbym cięty aż tak bardzo na obecna władzę. Kazda ma swojego "sponsora". Tak było, jest i będzie. Ja pamiętam lewice i "najlepszego platnika z Pomorza"...i teraz ani widu, ani słychu o nim...

  Udanego weekendu,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 82. https://www.forbes.pl/biznes/afera-knf-leszek-czarnecki-i-swiat-polityki/55wfe8h?utm_source=fb_forbes&utm_medium=social&utm_campaign=fb_redakcja&fbclid=IwAR2LS4msEXuw86oq6VhOJ5AkDa1FMaX2T_lA5JlUm4JKfr9b5FXtSQSylKk

  OdpowiedzUsuń
 83. Chyba trzeba uciekać z giełdy dokąd się nie uspokoi .
  https://opinie.wp.pl/roman-giertych-musi-byc-przesluchany-duda-6317879244273793a

  OdpowiedzUsuń
 84. https://stooq.pl/n/?f=1262370

  Cała ta afera jestt grubymi nićmi szyta...Na temat Lechoslawa mam zdanie i jest ono negatywne. Dzialania pelnomocnikow byłego miliardera też daja do myslenia. Na pewno 7 listopada zapisze sie w historii...Sprawa jest o tyle ciekawa, ze zarzuty prokuratorskie w tym dniu o3mala takze zona od Osieckiego...Naprawde-sprawa jest trudna i bardzo skomplikowana. KNF tez nie jest święta. Mam nadzieje (chociaz to zludne), ze poznamy prawde. No a w poniedziałek d.c. opery mydlanej, czyli przesłuchanie LC w Katowicach.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 85. Ta afera to niezła ustawka , pewnie odwet za GETBACK . Jak Morawiecki powiedział , że prezes NBP-u powinien podać się do dymisji to już wiadomo o co chodzi . Eskimosi chcą pozbyć się opcji Ziobry z PIS-u i poza NBP-em przejąć jeszcze KNF i sądy.
  http://porozmawiajmy.tv/getin-knf-fakty-i-konsekwencje-andrzej-stepkowski/

  Piter

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gangsterzy rzada naszym krajem. Jak sie ludzie nie obudza po tej aferze to nie wiem jakich jeszcze dowodow potrzeba.

   Usuń
  2. @Piter-świetny link i materiał. Trochę ten gość przypomina mi Kukiza:)

   Teraz trwa walka klanów...Tajemnicą poliszynela jest to, że Glapinski jest czlowiekiem Ziobry. Tam jest walka o schede po Kaczynskim

   Zbysiu nigdy nie przebaczy, ze jego zastepca w latach 2005-2007 w ministerstwie sprawiedliwości-został prezydentem a Morawiecki został premierem. Ta walka też pokazuje plytkosc moralna wielu osób...ale taki mamy klimat...

   Naprawde świetny link, w ktorym jest wlasciwie wszystko zawarte, o czym pisalismy...

   Pozdrawiam serdecznie,

   Nieuk.

   Usuń
  3. To dopiero początek , może szykuje się drugi Przewrót Majowy . Szydło już wycięli i teraz na drodze stoi im jeszcze tylko Ziobro , a pionek Czarnecki został kozłem ofiarnym . Przejmą kontrolę nad całym PIS-em jak nad Solidarnością i Morawiecki zostanie prezesem http://www.tysol.pl/b26054-Roseman-8-miesiecy-czyli-w-co-gra-Czarnecki

   Piter

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni