"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 6 października 2018

Szacunki zysku netto spółek z moich wirtualnych portfeli za 3 kwartał

Kolejny kwartał próbuję zmierzyć się z oszacowaniem zysku netto spółek które znajdują się w prowadzonych na blogu wirtualnych portfelach. Zaprezentowane w tym poście szacunki dotyczą ostatniego kwartału czyli okresu od 1.07.2018 do 30.09.2018r. Od razu zaznaczam że nie jestem zawodowym analitykiem, nie mam uprawnień i odpowiednich narzędzi do profesjonalnej analizy dlatego to nie są żadne rekomendacje czy prognozy a tylko moje oczekiwania. W przypadku większości spółek spodziewam się słabszych wyników, a najnowsze portfelowe pozycje Fasing i Ropczyce liczę że poprawiły wyniki w ponad trzycyfrowym tempie.
Telestrada - spadek kart sim r/r oraz utrata hurtowego klienta może obniżyć zysk nawet o 30%.
Ambra - wyższy koszt surowca spowodowanym słabymi zbiorami winogron w 2017 roku oraz rosnące koszty pracownicze przełożą się na 5% spadek zysku przy rosnących o 5% przychodach.
Asbis - wyniki są sporą niewiadomą i podchodzę do nich ostrożnie, mam świadomość że mogę się mocno pomylić. Wzrost przychodów może być w granicach 50% ale w związku z mocnym 10% osłabieniem rubla do usd (import w usd sprzętu elektronicznego) mogą spaść marże a zysk będzie niższy o 50% r/r.
BAH - kolejny kwartał w którym trudno oszacować wyniki w związku z nieprzewidywalnymi wydatkami marketingowymi i kosztami rozbudowy sieci dilerskiej. Przy wzroście przychodów oczekuję spadku zysku netto o około 35%. 
Eurotel - pomimo progresu zysku w 1 półroczu mam obawy o 3 kwartał gdyż baza z zeszłego roku jest nienaturalnie wysoka, nie znam konkretnego powodu dużego zysku ale może to być jakaś jednorazowa wysokomarżowa sprzedaż - więcej w analizie tutaj.
IRL - po fatalnych wynikach za 2 kw 2018 związanych z dynamicznym wzrostem cen energii realne jest że spółce nadal nie udało się wzrostu kosztów przerzucić na swoich klientów (umowy terminowe) i wyniki w 3 kw mogą być znacznie słabsze r/r.
Ropczyce - zakładam 30% przychodów oraz wzrost marży ze sprzedaży do 25% z 22,3% rok wcześniej i 27% kwartał wcześniej. Zwracam uwagę że na Ropczyce mogą negatywnie wpływać rosnące ceny energii i gazu (szacuję na 4,5 mln brutto rocznie) ale mogą być one widoczne dopiero w wynikach przyszłego roku.
Fasing - zakładając iż przychody mogą wzrosnąć o 10% a marża wyniesie 40% (niższa niż obecnie) to w 3 kw 2018 zysk może wynieść 3,5 mln przy 0,7 mln rok temu (wzrost o 400%). Więcej w analizie kupna link.
Livechat - (zamierzam wrzucić go do portfela w najbliższym tygodniu) wzrost zysku dzięki 2% wyższej bazie klientów kw/kw oraz wyższemu kw/kw (korzystniejszemu) kursowi usd/pln (średnio 3,70 do 3,57)
Stalexport - (zamierzam wrzucić go do portfela w najbliższym tygodniu) większy ruch na autostradzie, mniej remontów nawierzchni i niższe koszty finansowe.
Nazwa Wynik 3 kw 2017 w mln Mój szacunek w mln Wynik 3 kw 2018 w mln Różnica szacunku w mln Różnica szacunku w% c/z przed / po wynikach
Telestrada 2,88 2,10


4,38 /
Ambra 8,00 7,50


8,99 /
Asbis 7,61 3,80


4,23 /
BAH 15,44 10,00


2,63 /
Eurotel 4,06 2,80


5,31 /
IRL 5,86 1,00


4,73 /
Ropczyce 3,70 8,00


13,92/
Fasing 0,70 3,50


3,49 /

PozostałeLivechat 12,02 14,70


13,01/
Stalexport 46,78 65,00


4,71 /
Post ten będzie modyfikowany gdyż będę wpisywał podawane wyniki oraz w przypadku jakiegoś zakupu akcji nowej spółki przed wynikami za 3 kw to wówczas dopisze ją do tabeli. 

Podane wyniki za 3 kw 2018 pochodzą z serwisu biznesradar.pl a nie z raportów finansowych więc jest możliwość że mogą być błędne.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
 
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
                                                                                                                                                
Na koniec wrzucam jeszcze tabelkę z szacunkami i ich realizacją za 2 kwartał 2018r. Jak widać poniżej słabo mi poszło przewidywanie wyników gdyż były duże rozpiętości wyników w stosunku do moich szacunków oraz aż 3 spółki wykazały stratę przy oczekiwanym przeze mnie zysku. 

 
Udostępnij:

4 komentarze:

 1. Lvc miał w każdym już miesiącu względnie wysokiego dolara. Więc tak wynik powinien być nieco lepszy niż w poprzednim kwartale. Jest jeden czynnik, którego nie znamy, a może istotnie wpłynąć na wynik. Zakupiły w tym kwartale dwie domeny. Czy uwzględniasz to w swoich szacunkach?

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakupów domen nie uwzględniałem, wydaje mi się że wiele nie kosztowały,tak do 1 mln zł. Może też być tak że amortyzacja ich będzie np. przez 2-3 lata i koszt zakupu się rozłoży w czasie.

   Usuń
 2. Prezesie,
  Czy szacowałeś cdrl? Wczesniej firma sie pojawiała, a teraz c/z to 6... może okazja?

  Paweł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przychody pewnie z lekkim 5% wzrostem a zysk raczej podobny do tego rok temu (4,7 mln). Zyskiem netto im mocno bujają różnice kursowe a usd/pln aż w przedziale 20 groszy przebywał więc sporym. Czy okazja ? Tanio jest na pewno, jednak spółka coraz wolniej się rozwija, płaci niskie dywidendy więc za bardzo nie ma pod co rosnąć. Wydaje mi się że kurs może przebywać w przedziale 20-25zł przez dłuższy czas.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni