"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 27 października 2018

Ropczyce publikują świetne wyniki aż przechodzą dreszcze :-)

Nie wiem czy czytelnicy bloga tak mają ale ja zawsze gdy pojawiają się wyniki mojej spółki portfelowej to jestem mocno zestresowany i tak było w piątek z wynikami Ropczyc. Gdy je odczytywałem (najpierw spojrzenie na zysk netto) to aż mną zatrzęsło z radości, extazy? (nie potrafię tego uczucia określić :-) i w zasadzie taka reakcja wystarczyłaby aby opisać przedstawione przez spółkę wyniki za 3 kwartał 2018r.
Ropczyce jeszcze kilka miesięcy temu były zapomnianą spółką o której tylko pisało się w kontekście konfliktu właścicielskiego a nie perspektyw spółki. Świadczy o tym brak w sieci analiz spółki a branżowa Gazeta Parkiet raz na 3 miesiące coś o spółce napisała. Na szczęście to się w ostatnim czasie zmieniło i firma została dostrzeżona, o firmie piszę się dużo nawet we wspomnianym Parkiecie w samym październiku były aż 3 artykuły (w tym analiza techniczna prof. Borowskiego link), pojawiły się analizy na moim blogu link , na Portalu Analiz link (warto przeczytać) czy na stockwatch.pl.
Dlatego nie ma sensu abym powielał ogólnodostępne treści a krótko skupię się na "prawdziwych" liczbach i szacunkach przyszłych zysków.
Na początek dla wzrokowców wrzucam co faktycznie się wydarzyło że aż mną zatrzęsło :-)
I powyższe rysunki mogłyby wystarczyć ale jak wiemy spółkę trzeba oceniać nie przez pryzmat historycznych wyników a przyszłych wyników dlatego spróbuje oszacować wyniki za 4 kwartał 2018 (kolejnych kwartałów mam swoje przemyślenia jak mogą wyglądać wyniki ale na to przyjdzie czas).
Przy okazji wyników za 3 kwartał pojawił się wywiad prezesa firmy Józefa Siwca który oczekuje że link:
Do szacunku zysków przyjąłem wzrost przychodów o 14,50% r/r (w 3 kw wzrost o 31% r/r) do 85 mln a marżę na sprzedaży na 24% z 23,88% rok temu (średnia z ostatnich 4 kwartałów to 25,34%). Jeśli nie będzie żadnych poważnych niespodziewanych odpisów to oczekuję 8 mln zysku netto przy 0,557 mln rok temu (wzrost o 1336% !!!) a gdyby nie uwzględniał odpisu dokonanego w 4 kw 2017 na 5,65 mln to wzrost zysku wyniósłby 28,80%.
W powyższej tabeli zamieściłem informacje o wynikach począwszy od 2 kw 2017 (z przychodami, marżami, zyskami, odpisami i wskaźnikiem c/z). Doskonale na niej widać wzrost przychodów i osiąganych marż ale widać też że spółka zrobiła w ostatnich 4 kwartałach aż 18,65 mln odpisów (ja traktuję je jako jednorazowe i nie uwzględniam w liczeniu c/z) i gdyby nie te odpisy faktyczny zysk wyniósłby ok. 38,569 mln a aktualne c/z wynosiłoby 3,75 (bez uwzględniana skupionych akcji które mają zostać umorzone w przyszłym roku wg uchwał WZA).
Podsumowując: przyjmuję że obecne c/z 3,75 (a nie 10,40 jak portale pokazują) oraz oczekuję w 4 kw 2018r aż 8 mln zysku netto który będzie wyższy o 1336% do 4 kw rok wcześniej w którym zysk wyniósł 0,557 mln ze względu na 5,65 mln odpisu.
Od strony technicznej nie ma co wiele nowego pisać gdyż wykres doskonale obrazuje iż kurs przebywa w 9-letnim trendzie wzrostowym a wskaźnik A/D wskazuje na akumulację waloru.
W okresie najbliższych 3-6 miesięcy nie widzę większych ryzyk dla perspektyw spółki ale obecne niebezpieczne spadki na giełdach np. złamanie ważnego wsparcia na WIG 20 mogą negatywnie wpływać na kurs Ropczyc.

Pisząc tego posta korzystałem z informacji opublikowanych przez spółkę, ze strony parkiet.com, ze strony portalanaliz.pl, z portalu ekonomicznego biznesradar.pl.

Autor analizy zastrzega że może posiadać akcje spółki Ropczyce w swoim rzeczywistym portfelu inwestycyjnym.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
 
Udostępnij:

17 komentarzy:

 1. Przy utrzymaniu Twoich założeń i po umorzeniu skupionych akcji C/Z wyniesie jeszcze znacznie mniej.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, w sporządzonej tabelce jest c/z jakie może być po wynikach przy nie uwzględnianiu odpisów i własnych akcji.

   Usuń
 2. tyle że te odpisy trafiają się cały czas i są wkalkulowane w działalność. mimo wszystko swój pakiet miałem wyrzucić po wynikach ale nie bardzo znajduję alternatywę dla niego (prócz spekulacyjno-hazardowych eSek na wig20) więc go zostawiam na dłużej, jak będzie spadek to jeszczę dobiorę.

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację że odpisy w każdej firmie były i będą jednak zakładam że w przypadku Ropczyc na taką skalę już nie będzie. W 1 kw 2018 masz zwiększony podatek (odpis) na 7 mln i tego już nie będzie, bankructwa kontrahentów to też nie jest codzienność. Celowo usunąłem odpisy aby pokazać jaki faktyczny jest potencjał spółki, mogą prawie 40 mln (30 mln spokojnie) zarabiać przy 144 mln kapitalizacji czyli spółkę z c/z 3-5 i potencjałem do dwucyfrowych dywidend. Oczywiście nie przyzwyczajam się do spółki, mam określony cel inwestycyjny i jak się zrealizuje to zamykam pozycję bez żalu.

   Usuń
 3. Czesc,

  Fajna analiza Prezesie. Bravo. Ja mam Ropczyce w portfelu pół roku. Kupowalem po wynikach za IQ. Obserwowalem ja wiele lat...Tak naprawde w ok. 25 zl zostala domknieta wieloletnia luka po wiadomych wydarzeniach z 2008-2009 roku.
  Na ten moment nie widze sensu sprzedazy. Choc jak to sie mowi: "nigdy nie mow nigdy". Zgadzam sie, ze reakcja na wyniki byla zdecydowanie ponizej oczekiwań-i to chyba wszystkich...ale wiadomo jaki jest teraz sentyment do gieldy. Jednak spolka trzyma sie dobrze patrzac ogolnie na rynek. Warto obserwowac, miec spolki ktore na slabym rynku dobrze sie zachowuja. Jest teraz kilka, moze kilkanascie firm, ktore sa odporne na cala ta zawieruche na gieldzie.

  Spokojnej niedzieli,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 4. A jak wygląda kwestia sprzedaży nieruchomości, jeśli by spółka np. sprzedała je poniżej wyceny w aktywach trwałych? Czy wtedy obciąża to wynik poprzez odpisy?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Jeśli w bilansie nieruchomość jest wyceniana na 10 mln a zostanie sprzedana za 5 mln wówczas spółką w rzis wykaże 5 mln straty na sprzedaży.
   W przypadku Ropczyc wykazywane są nieruchomości inwestycyjne na 37,5 mln a prezes Siwiec wycenia je na 60 mln (czyli gdyby sprzedali za te 60 mln to byłby wykazany zysk na 22,5 mln).

   Dla mnie mniej ważne jest czy wykażą zarobek czy stratę na takiej sprzedaży w rzis ale ważniejsze jest to że jeśli nieruchomości nie pracują i nie ma z nich korzyści to ich sprzedaż sprawi że w firmie pojawi się gotówka (cash) czyli to co najważniejsze w firmie.

   Usuń
  2. Z tą wartością nieruchomości w bilansie Ropczyc jest trochę inaczej Prezes. Też mi to nie dawało spokoju, bo skoro prezes (ten z Ropczyc) mówi o 60 mln to zgodnie z MSR w bilansie powinna być wartość godziwa, czyli 60 mln zł. I ze spółki dowiedziałem się, że +/- tak właśnie jest, tylko że pozostała część nieruchomości nie jest pokazywana na nieruchomościach inwestycyjnych tylko w rzeczowych aktywach trwałych.

   Co nie zmienia faktu, że przy kapitalizacji niecałe 150 mln zł, jakby uwolnili 60 mln zł z nieruchomości niepracujących, to byłaby kolejna super sprawa na korzyść spółki. Już nie chcę liczyć jaka to mogłaby być jednorazowa dywidenda, a po niej przecież spółka nadal działa dalej w tym samym zakresie, nadal z b. niskim C/Z...

   Usuń
  3. Dzięki, widocznie planują więcej sprzedać niż to wykazują. Ceny ziemi kilka % urosły w tym roku więc może zrobią coroczne wyceny i extra zysk wykażą. Nawet niech zadłużenie z takiej sprzedaży spłacą to później masz dywidendy ponad 15%, oczywiście wolałbym jednorazowy transfer do akcjonariuszy który mocno podbiłby kurs. W kwietniu mają też obligi do spłaty i zobaczymy jak to rozegrają.

   Usuń
  4. Poza tym że kasa wpłynęłaby do spółki, odpadłyby koszty utrzymania nieruchomości -podatki itp.

   Sławek

   Usuń
  5. Jest jeszcze jedna rzecz o której nie pisałem bo to taki bonus. Od nieruchomości jest amortyzacja czyli koszt księgowy obniżający zysk netto ale nie fizyczną gotówkę. Dlatego w przypadku prawidłowych przepływów operacyjnych to one zawsze powinny być wyższe od zysku netto, ta zasad nie obowiązuje jak firma się mocno rozwija i zwiększa mocno przychody.

   Usuń
 5. O Ropczycach pisaliśmy z Prezesem jak były ok 25 zeta.

  a tak z innej beczki

  Podchodzę z rezerwą do rekomendacji maklerskich, ale zawsze miło jest przeczytać, że wycenili moja 4FunMedię na 20,50.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 6. No i dzisiaj ciąg dalszy zjazdu Ropczyc.

  Rafff

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie przesadzałbym, dzisiaj nie ma obrotów.
  Co do dobrych wieści, to jeszcze mało akcentowany temat: Urząd Skarbowy poddał się i wszystko wskazuje, że sporne 6 mln zł prędzej lub później wróci do spółki. To nie jest nowy nnews, ale nie wszyscy pewnie doczytali:

  W dniu 24.09.2018 roku Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie uchylił w całości decyzję organu I instancji i umorzył postępowanie w sprawie.
  Powyższe oznacza, że rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2008 rok, wynikające z zeznania CIT-8 złożonego przez Spółkę w Podkarpackim Urzędzie Skarbowym w Rzeszowie w dniu 25.03.2009 r., jest ostateczne i prawidłowe, a szanse pozytywnego rozstrzygnięcia na rzecz Spółki powiązanych z tą sprawą postępowań nadpłatowych, o których mowa w punkcie 2 (poniżej), dotyczących stwierdzenia nadpłaty podatku dochodowego od osób prawnych za lata 2011-2014 w wysokości 6 647 tys. zł, wg oceny profesjonalnego doradcy podatkowego znacznie przekraczają 50%.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja doczytałem bo dosyć dokładnie Ropczyce przestudiowałem. Trochę dziwi mnie że jeśli ostatecznie wygrali to dlaczego szanse oceniają na +50%, straszna asekuracja. Oni mogą jeszcze odsetki otrzymać za zwrot nadpłaty podatku nieruchomości z 0,5 mln ale to mała kwota przy osiąganych obecnie zyskach.

   Usuń
  2. Piszą, że tak szacuje "profesjonalny doradca podatkowy". Poza tym ocena dotyczy postępowań w toku, których wynik powinien być podobny, ale jednak rozstrzygnięcie w jednej sprawie nie musi nieść za sobą takich samych rozstrzygnięć w sprawach podobnych /Qaq/

   Usuń
 8. Słowo znacznie jest jednoznaczne a te kilka procent niepewności pewnie zostawiają bo nigdy nie wiadomo czy z "góry" nie będzie nakazu żeby wszystkie zwroty powyżej np miliona kwestionować i szukać aż się znajdzie jakiś paragraf żeby nie wypłacić

  a ja cały czas dokupuje, dzisiaj też 400szt wpadło,
  co prawda uśredniam w górę ale wolę takie uśrednianie bo lepiej na tym wychodzę

  taką mam zasadę zwłaszcza na koniach, że uśredniam w górę i stawiam stoplosa.

  Sławek

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni