"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 31 października 2018

Aktualności... - koniec ankiety i wnioski po niej

Z końcem miesiąca zakończyła się ankieta w której prosiłem czytelników aby podpowiedzieli mi co powinienem zrobić aby rozwinąć blog.
W ankiecie wzięło udział 83 osoby którym serdecznie dziękuję.


Wybrane (najpopularniejsze) odpowiedzi wyglądały w skrócie tak:

W odpowiedzi na pytanie co "Chciałbyś przekazać analizyprezesa.pl ?" to w większości były wpisy że obecna forma bloga odpowiada, kilkukrotnie pojawiło się stwierdzenie o powrocie do rzeczywistego portfela. 
W odpowiedzi na pytanie o miejsce i formę spotkania to najczęściej padały odpowiedzi Warszawa i Wrocław oraz luźne spotkania połączone z warsztatami. 
W pytaniu o kwotę ewentualnego wsparcia blogu to podały kwoty od 3 do 100zł miesięcznie (większość 10zł miesięcznie) przy 59% głosujących za taką formą wsparcia . 
W pytaniu "Czy blog powinien być otwarty czy zamknięty jeśli byłaby opłata za blog" to odpowiedzi rozłożyły się po połowie, często też padały stwierdzenia że zamknięcie bloga spowoduje odpływ czytelników.

Dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi które jak najbardziej poważnie traktuję i będę się starał chociaż w części spełnić sugestie czytelników. Nie ukrywam iż chciałbym aby blog pozostał bezpłatny i otwarty, mam już pomysł jak to zrobić ale nie wiem czy technicznie będzie to możliwe (w przeciągu miesiąca będę znał odpowiedź). Jeśli chodzi o spotkanie to jestem na tak i jak nadarzy się możliwość to będę starał się je zorganizować.

W tym tygodniu minął drugi rok prowadzenia bloga i z tego jestem dumny. Zakładany cel kolejnego roku prowadzenia bloga osiągnąłem i spróbuję jeszcze przynajmniej kolejny rok blogować choć jest coraz trudniej od strony prywatnej. Niestety ostatni rok (czyli drugi rok) w przeciwieństwie do poprzedniego roku był dla mnie jak i pewnie czytelników niezbyt udany ze względu na spadające kursy akcji. WIG i WIG 20 przez rok straciły 15% a sWIG80 (który bardziej zbliżony jest do profilu spółek w które inwestuję) odnotował aż 24% spadku. Moje portfele w tym okresie też nie popisały się bo Wirtualny Dywidendowy stracił 2,5% a Wirtualny Fundamentalny stracił 11,35% (w listopadzie postaram się zrobić jakieś podsumowania). Z własnego doświadczenia wiem że jak się traci na giełdzie to wtedy nie ma się ochoty czytać blogi czy serwisy giełdowe dlatego liczę że jak giełda wróci do długoterminowych wzrostów to optymizm pojawi się wśród czytelników bloga i zwiększy się społeczność bloga.

Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach.
Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
 
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

211 komentarzy:

 1. Według mnie sukcesem bloga w tym roku było:
  Z perspektywy czasu zamknięcie portfela fundamentalnego na wiosnę było świetnym posunięciem. Teraz wydaje się to oczywiste ale w momencie realizacji nie było oczywiste. Również sposób realizacji - zamykam na koniec miesiąca było dobrze psychologicznie rozwiązaniem. Kapitał został ochroniony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zamknięcie tylko "sprzedaż" wszystkich akcji. Patrząc z perspektywy czasu to nie był dobry moment bo w kolejnych miesiącach WIG wzrósł 13% i można było trochę odrobić. Jednak wnioski wówczas wysnute były słuszne i zaczynają się sprawdzać. Teraz liczę że okolice marca będą dobrym czasem na powrót do akcji ale to na bieżąco trzeba będzie obserwować.

   Usuń
 2. Komentarze kolejne wpisujemy pod tym postem.
  Livechat kolejną sesję na zamknięciu został mocno podbity. Kurs eur/usd jest nad istotnym wsparcie 1,13 i jak przebije wsparcie (wygląda mi że jeszcze dzisiaj) to dolar może się sporo umocnić a to jest korzystne dla Livechat.

  LC Corp podał ciekawą informację o sprzedaży nieruchomości za 275 mln eur, trzeba poczytać na ile one były wyceniane w bilansie i co zamierzają zrobić z gotówką ze sprzedaży.

  Cognor zarobił w 3 kw aż 32 mln przy 5,7 mln straty i 20 mln oczekiwanego przeze mnie zysku. c/z spada do 2,5 a uwzględniając możliwe nowe akcje to c/z 3,75 czyli nisko. W ostatnich 3 dniach kurs mocno urósł i widać że ktoś pod wyniki zagrał (też o tym myślałem i nie zagrałem :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. Prezesie,

  Na pewno super blog. Pomimo, ze jestem "teoche" kontrowersyjny-to raczej kazdy sie zgodzi. Ja na Twoim miejscu troche bym go zmonetyzowal, ale nie zamykalbym go do konca. Dla mnie Ty i OBS jestescie autorytetami i wlasciwie tyle w temacie...

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć Prezes.
  jakbyś mógł przeanalizować raport okresowy HELIO.
  Pozdrawiam TEDI

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo wiem co chcesz wiedzieć ? Ja dosyć nawet szczegółowo przeczytałem raport Helio choć nie lubię formy ich publikacji. Wynik ostatniego kwartału jak i całego roku był dobry i to pomimo ok. 1 miliona odpisu na Piotra i Pawła. Przepływy operacyjne drugi rok z rzędu sporo niższe od zysku a na to ma pewnie współpraca z Biedronką która ma długie terminy płatności. Przychody płaskie i to niestety oznaka że firma doszła do kresu możliwości sprzedażowych. Co więcej tonażowo sprzedali mbiej ale w wyższych cenach i to mały plus bo oznacza że mogą na odbiorców przerzucać rosnące koszty. W raporcie przebąkują że chcą powiększać fabrykę więc mam wrażenie że dywidendy nie będzie (a to duży minus). To tyle historii a jaka wg mnie przyszłość ? Mam spore obawy o przyszłe wyniki z kilku powodów. Rosnące ceny energii (nie zauważyłem w raporcie jakie zużywają wielkości), rosnące wynagrodzenia i umacniający się dolar. W mojej ocenie w nowym roku obrotowym mogą zarobić trochę ponad 10 mln (mniej niż w ostatnim roku) czyli c/z 5,5 co przy braku dywidendy i braku poprawy wyników może sprowadzić kurs akcji trwale poniżej 10zł.
   Nie rozumiem po co oni są na gpw bo ponoszą tylko koszty, pokazują biedronce i konkurencji swoje wyniki i nie zdziwię się jak będzie jakieś wezwania. Oczywiście pod ten wariant nie postawiłbym pieniędzy.

   Usuń
 5. Ktoś tu się obudził https://atlas.bitmarket.pl/jacob-rothschild-trwa-najwiekszy-eksperyment-gospodarczy-w-historii-ludzkosci/

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 6. dolar do 3,8 i w dol

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzięki prezes o to właśnie mi chodziło. Pozdrawiam Tedi

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiaj wazne swieto, ale tak naprawde jutro jeszcze wazniejsze. Nie sama gielda czlowiek zyje. Na TV4 wlasnie leci jeden z moich ulubionych filmow: "7 dusz". Polecam to arcydzieło.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 9. Liczba klientów płatnej wersji produktu LiveChat Software wzrosła w październiku 2018 roku o 230 netto, w ujęciu miesiąc do miesiąca - podała spółka w komunikacie.

  olo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo pozytywna informacja gdyż najwyższy wzrost od czerwca 2018, możliwe że podejmowane działania przez zarząd przynoszą efekty.
   Po pierwszym miesiącu moich założeń po wrzuceniu Livechta do portfela jest lepiej bo kurs usd/pln średnio 3,75 (zakładane 3,70) i wzrost klientów o 230 (zakładane 100).

   Usuń
 10. To pokazuje jak mocno okoliczności zmieniają postrzeganie spółek - szczególnie tych o ograniczonej liczbie produktów. Kilka miesięcy temu wynik 230 klientów uznalibyśmy za niepokojący, a teraz to bardzo dobry wynik.
  Mam nadzieję, że spółka nabiera drugiego oddechu i stąd ten wzrost, a nie ze względu na to, że wykręcają maksima możliwość ze względu na przegląd opcji strategicznych. Wykręcanie maksimów zawsze wiąże się z dodatkowym kosztem.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 11. Pojawiła się także rekomendacja Pająka z wyceną docelową Livechat 40 zł.
  IMS podał informacje o zmianie terminu raportu za III Q 2018 na 22 z 28 listopada.
  To powinien być sygnał dobrych wyników, gdyż zwykle przyspiesza się dostarczanie dobrych wiadomości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 40zł to była już też poprzednia, pewnie skorygowali w dół założenia przychodów i zysku.
   Jeśli chodzi o IMS to raczej nie upatrywałbym przyspieszenia raportu z chęcią się chwalenia wynikami, oczywiście trzymam kciuki żeby były lepsze.

   Usuń
 12. IMS to zdecydowanie ciekawsza spolka. Z nudow wzialem pare dni temu Bah i Work Service. Opłacało sie;)


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem powodów wzrostów Work Service. Sprzedali swoja spółkę zależną, dostaną sporą kasę ale co dalej ? Spółka raczej będzie jechała na stratach i przyszłość cieniutka.

   Usuń
  2. Work Service to jest gigant w branzy outsourcingowej. Sprzedaja spolke, ktora przewyższa wycene firmy matki. Jedno co mnie martwu i jest zagrożeniem-to jest Misiak. No, ale mam to gdzieś...60% w cztery dni. Bananowka.pl


   Nieuk.

   Usuń
  3. Zastrzegam że nie wczytywałem się w Work Service ale jak patrzą na bilans to widzę dramat. 850 mln zobowiązań i 400 mln wartości niematerialnych i prawnych to nie trzeba być wizjonerem aby przewidzieć co może stać się w przyszłości ze spółką.
   Na mnie nie działa fakt iż sprzedają spółkę zależną drożej niż wyceniana jest Work, przecież to logicznie może oznaczać że Work ma ogromne problemy dlatego wycena jest jaka jest.
   No nic, ja tylko sugeruję rozsądek.

   Usuń
  4. i ciebie się udało zgarnąć 60% bayu bay, trzeba było pisać 3 dni temu o tej spółce a nie dzisiaj.

   Usuń
  5. Nieuk wspominał o WSE w ub. tygodniu. To są właśnie okazje, które należy wykorzystywać.
   jan

   Usuń
  6. To byla okazja, o ktorej tez wspomnialees. Wycena dalej smieszna...ps. Rekomendacje tez zabawne.


   Nieuk.

   Usuń
 13. Ma ktoś aktualną AT Livechat?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co tu patrzeć na AT, trend obecnie jest spadkowy i dopiero powrót nad 30zł poprawił by obraz techniczny (po drodze obecny opór na 26zł trzeba przejść). Ciekawe że na biznesradar.pl wskaźniki AT "mówią" mocne kupuj.

   Usuń
 14. Santander w reko z 26.10 wycenia LVC na 20pln
  K.

  OdpowiedzUsuń
 15. Czyli co ?
  Mamy nową falę hossy ?

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 16. Prezesie czy zechciałbyś spojrzeć na Aramusa (wezwanie na wszystkie akcje)?
  Jak oceniasz szansę na podniesienie ceny wezwania o 10-15%?
  jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym się nie bawił w Aramusa tym bardziej że kurs jest wyżej o 4% o ceny wezwania a i będą koszty jakby ktoś chciał przystąpić.. To jest spółka notowana na newconnect i oni w zasadzie nie muszą robić przepisowych wezwań aby wycofać spółkę z newconnect gdyż przepisy są znacznie mniej restrykcyjne niż na gpw. Do tego nieciekawa informacja o przejęciu przez Państwo nieruchomości (nie znam tematu ale to mogło dotyczyć machlojek z przejęciami nieruchomości które Jaki teraz przegląda).

   Usuń
  2. dziękuję za opinię Prezesie (ale mam nadzieję, że jaki nie ma nic wspólnego z Krakowem, jego partyjnej koleżanki też nie chcą w K).
   w podzięce postaram się po niedzieli napisać zainteresowanym parę słów o lugu.
   jan

   Usuń
 17. Ustawka dziś na PLAY-u, kilka pakietówek po 16.28... czaję się z nadzieją, że dołek jest/był na +/- 15. Czekam na aktualizację strategii, kto chce się wczytać w outlook maklerów niech zajrzy w prognozy mDM. ŁD.

  OdpowiedzUsuń
 18. Prezes Cognora odpuściłeś, możesz jeszcze zagrać na Elementalu pod wyniki. Prawdopodobne wybicie w górę z formacji klina. Myślę, że będzie tu grane wybicie do minimum 1,8.
  Elemental sprzedaje za USD i EUR kupuje za złotówki a część za lirę (Turcja). 2q był bardzo dobry , zwłaszcza na poziomie CF. Liczę, że 3 będzie jeszcze lepszy, ponieważ waluty podrożały i sytuacja popytowa na metale jest zadowalająca. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Elemental od dawno mi się nie podobał i dobrze bo mocno spadł. On nie jest wcale tani patrząc na c/z 9,30 i wcale tak dużej poprawy wyników nie powinno być. Wg mbanku zysk ma wzrosnąć o 25% 9,80 mln (z 7,80 mln) i cytując:
   "W 3Q’18 Elemental korzystać będzie z niskiej bazy wyników zanotowanych w analogicznym okresie roku ubiegłego. Spółka będzie konsolidować wyniki przejętego podmiotu z Niemiec, dodatkowo wyniki wspiera działająca linia spamplingowa PCB. Jeśli nasze prognozy są trafne, to po wynikach będziemy musieli obniżyć całoroczną prognozę EBITDA do około 65 mln PLN. "

   Cognor poprawił zysk o 30 mln (nie uwzględniając jednorazowych przychodów) więc sporo.

   Usuń
 19. Ek
  Może jednak warto zainteresować się LCC ?
  https://www.parkiet.com/Budownictwo/311029948-LC-Corp-jak-Echo-Investment.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też o tym myślę ale trzeba byłoby poczekać na jakiś dobry komentarz analityków do tej transakcji (mdm dzisiaj nie dał raportu dziennego w ktorym może by coś opisał).

   Usuń
  2. Jest kolejny artykuł w Parkiecie odnośnie LCC Corp i muszę przyznać że warto rozważyć zakup akcji (przynajmniej tak mi się wydaje). GAV (wartość) wg raportu półrocznego sprzedawanych nieruchomości to 1,06 mld czyli jeśli sprzedadzą za 1,2 mld zł (tyle mniej więcej wynosi z uzgodnionych cen) to wykażą 140 mln extra zysku. Ponadto aktywa netto NAV tych nieruchomości(wartość minus kredyty do spłaty tych nieruchomości) to ok 700 mln czyli można byłoby oczekiwać że nawet 400-500 mln może trafić do akcjonariuszy (w formie skupu czy dywidendy) przy 1,2 mld kapitalizacji. Jest to wysoce prawdopodobne gdyż ponad 80% akcji posiadają fundusze którym może zależeć na transferze zysku do akcjonariuszy.

   Usuń
 20. Prezesie, a może warto wrócić do analizowania Unimotu. Wydaje się, że najgorsze już za spółką. Kurs przez ostatnie 2 miesiące trochę zyskał. Jest szansa na zmianę trendu ze spadkowego na boczny.
  Pozdrawiam,

  Andy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem już na blogu że od dawna przestałem rozumieć wyniki Unimotu. Kiedyś w dużym stopniu zyski były zgodne z premią lądową a teraz całkowicie się to rozjechało. Technicznie coraz lepiej Unimot wygląda i gdyby faktycznie zrealizowali swoje prognozy ze strategi to kurs może dużo wzrosnąć. Jednak strategia swoje a rzeczywistość swoje, do tego ciężko przewidzieć jak od stycznia będą zarabiać gdy opłata paliwowa wzrośnie. Jestem zwolennikiem popatrzenia z boku.

   Usuń
 21. Nie bylbym soba, gdybym czegos nie polecil na weekend. Dwa skecze Kabaretu Mlodych Panow: "Amaro" i "PZPN". Radze sie przed tym wysikac...Arcydzieła:)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 22. Parówki rozwalily system. Chyba najlepszy skecz. A jak wychodzi kucharz bez reki...haha...Im wiecej ogladam to, to coraz bardziej mnie brzuch boli. Jeszcze "familiada" i galaretka:)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 23. Witaj Prezes
  Ciekaw jestem Twojej opini o Skarbcu.Po ładnej dywidędzie dość mocno zdołowała i ma raczej tendencje połódniowe.Czy po ostatnich zawirowaniach i wpadkach na TFI warto interesować się jeszcze tą spólką??
  wojt47

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie nie podstaw fundamentalnych aby go kupować. Fatalne nastawienie klientów do Tfi, spadające akcje na gpw czyli spadek przychodów z opłat zmiennych, regulacje prawne czyli ustawowe mocne zmniejszenie opłat za zarządzanie oraz co roku pokazywanie klientom ile na nim się zarobiło, wejście na rynek bardzo taniego konkurenta pzu - to wszystko może sprawić powolny spadek kursu Skarbca. Do tego wycena c/z 8 to nie jest jakoś mega tanio. Ja już żadnych tfi do portfela nie kupię.

   Usuń
  2. Patrząc na zarys ustawy o PPK, to PZU swoim wejściem inPzu jest dokładnie pod niego przygotowany (maksymalna oplata za zarządzanie zgadza się z tymi które są w definicji PPK), kwestia dodania odpowiednich struktur inwestycji (funduszy) które wykorzystają obecne już dostępne produkty indexowana (zapewne automatycznie zarządzane).
   Inne TFI obejdą pewnie ograniczenie opłaty 0,5% w prosty sposób - utworzą fundusz A z oplata 0.5% który będzie obejmował udziały w funduszach X,Y,Z a te już bedą mogły pobierać większa prowizje oraz opląty za premie wyników.

   Co do inPZU raczej nie zabierze to zbyt dużo klientów innym TFI, większym problemem będzie dla nich (inne TFI) sprzedaż nowym klientom swoich funduszy. Stary model gdzie banki miały dobry motywator sprzedaży - potężne prowizje (od sprzedaży i cześć prowizji stalej) zniknie. W końcu klient który zobaczy ze sprzedawca dostaje np. 2% nie będzie zainteresowany kupnem w Banku, tylko pójdzie do TFI. Niby wszystko fajnie, tylko ilość klientów zainteresowanych danym funduszem znacznie spadnie gdyż nie będzie nagonki sprzedawców bankowych i tu jest największe ryzyko zasilania kapitałami niezależne TFI. Stali klienci którzy zarobili powrócą do tego samego TFI, tzw "leszcz z ulic" nigdy tam już nie trafi o ile TFI nie zbudują sposoby ich znalezienia. Jak nie zależne TFI będzie pokazywać słabe wyniki kapitał do niego nie przyjdzie (żadne bank nie będzie miał w interesie naganiać).

   Usuń
 24. Do wtorku/środy nie będę pisał na blogu gdyż mam zabieg w szpitalu. Oczywiście w miarę możliwości będę czytał wszelkie wpisy i do tego zachęcam.

  OdpowiedzUsuń
 25. A co Ci sie stalo Prezesie?

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą mi przegrodę nosową prostować, raczej nic poważnego ale 2-3 dni wyjęte z życia.

   Usuń
 26. Oj to wspoczuje. Duzo zdrowia zycze, bo ono jest najważniejsze. Wracaj szybko i przepraszam za to pytanie.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 27. LC Corp sprzedał budynek Wola Park w Warszawie za ponad 100 mln euro. Tuż obok mieści się budynek Atlas Tower, z tym że jest on w jeszcze lepszej lokalizacji i ma 8 tys. metrów powierzchni więcej. Do tego mają wiele innych nieruchomości.
  Kapitalizacja LC Corp 1 miliard 220 milionów. Kapitalizacja Atlas Estates 44 miliony.
  Samej gotówki na kontach 72 miliony.
  Gdzie tu logika? Po co oni są na giełdzie jeszcze? Ktoś ma racjonalne wytłumaczenie?
  poinformowany

  OdpowiedzUsuń
 28. Najlepszy jest aktualny FF na Atlas. Uwaga wg danych z bankiera wynosi on 0,18% !!!
  Wyliczyłem, że jest to 90k akcji. Sprawdziłem ile akcji leży na S i wyszło mi 82k. Czyli w zasadzie cały ff w tej chwili jest do wzięcia na rynku.
  Jest to jedna z najbardziej zadziwiających mnie spółek na całej GPW.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To jest bzdura. Sam mam 70 tys. sztuk i nie mam wystawionych na sprzedaż.

   Usuń
  2. Czyli musi być błąd na bankierze.
   mn

   Usuń
 29. Widze, ze sie zakochales w akcjach tej spolki. Nigdy nie rob tego. To sa spolki spekulacyjn3. 90 tys. akcji-to jest oficjalna wersja. Jakby bylo wszystko ok z ta spolka-to latalaby o 500% wyzej juz dawno. Jak cos ma za niskie P/E to trzeba sie zastanowic...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 30. Zgadzam się z Tobą, ale pytanie ile jeszcze w dół może być ściągnięty kurs? Jesteśmy przy dnie, więc jeśli ma być spekulacyjnie to najpewniej w górę.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 31. A nie zastanowiles czy to nie jest pralnia pieniedzy? Nie bede wklejal arkusza zlecen, ale to jest strange...KNF to sa troche dziwni ludzie, bo powinni z KDPW zajac sie-chocby tematem systemu informatycznego, ale nie zalezy im...Ktos ma w tym interes. To pokazuja tez trocce transakcje patrowicza na Chemos. To naprawda glupota. To obbnaza patologie calej bananowki...

  Milego wieczoru,


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 32. Nie zastanawiałem się, ale już 2 razy zarobiłem na spółce, bo co jakiś czas kurs wybija się z 80 gr na około 1,2 (lub wyżej) przy zwiększonym wolumenie. W tym roku mieliśmy już 3 takie akcje. Od sierpnia kurs powoli się osuwa i myślę, że niebawem będziemy mieć kolejne wybicie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 33. I wzajemnie miłego wieczoru!
  mn

  OdpowiedzUsuń
 34. Prezesie napisz potem prywatnie jak wrażenia bo też mnie to czeka:)życzę jak najmniej cierpienia.
  skudo864@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja slyszalem ze to na poczatku daje efekt a pozniej wraca.

   Usuń
  2. Jeszcze nie jest pewne czy będę mieć zabieg. Przyjechałem do szpitala i okazuje się że nie ma mnie na liście na planowany zabieg a z doktorem nie ma kontaktu. Przyjęli mnie ale może być tak że jutro wrócę do domu. Straszna nuda, brak telewizora a treści w necie chyba wszystkie wyczytałem.

   prezes

   Usuń
 35. FF jest wiekszy (wedlug portalu stooq): z reszta nie bede tego komentowal. Zycze powodzenia. Jednak nieprzypadkowe byly zagrania na debiucie. Sprawdz to sobie.

  https://stooq.pl/q/h/?s=atl

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pralnia pieniędzy? I zamiast zejść z giełdy ciągle są notowani? Po co? Jeżeli to pralnia pieniędzy jakie korzyści niesie dla właścicieli obecność na GPW? Powinno być raczej odwrotnie.
   ciekawy

   Usuń
 36. Ja nie wiem, co bedzie z kursem spolki-ale jedno jest dla mnie oczywiste. Jak robi sie cos nielegalnego (zaznaczam, ze wcale nie musi byc w przypadku tej spolki). To pozniej nastepuje inzynieria finansowa. Tak bylo we wszystkich spolkach M.Zientary a teraz nie moge nawet Go "wygoglac". Wielki doktor od siedmiu bolesci.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wtrącę się Wam w przedłużającą dyskusję na temat Atlasa. ff wg stooq tak jak nieuk napisał to ok.17%. Oni są deweloperem i możliwe aby uwiarygodnić się wobec potencjalnych nabywców mieszkań po to są notowani na GPW. Kupujący bardziej zaufa spółce notowanej na GPW. I dlatego lepiej nie liczyć na wezwanie i wycofanie spółki z giełdy.

   prezes

   Usuń
  2. Atlas to batdziej deweloper komercyjny. Ps. Sluzba zdrowia to jest ciekawy temat...Potencjal olbtzymi, ale te zaniechania. Koszmar. Wez tam Prezes powiedz co myslisz w rejestracji;) Po prostu napyskuj im. A jak ktos nie wierzy-to niech sobie zobaczy swietny komediodramat: Siostra Juckie.   Nieuk.

   Usuń
 37. Fakt, deweloperem mieszkaniowym są jedynie cyklicznie - czyli nie sądzę, żeby się chcieli uwiarygodnić przez bycie na GPW. Wręcz przeciwnie - jakby kto spojrzał na kapitalizację giełdową w stosunku do aktywów to, jak sugeruje Nieuk, mógłby się zacząć zastanawiać co jest z tą spółką nie tak.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 38. Operacja pod wziewną narkozą ? Uciekaj lepiej Prezesie ze szpitala , bo niektórzy bardzo źle na nią reagują i potem mają nie tylko z głową problem , szczególnie ci co byli dużo szczepieni . Jeżeli reagujesz mocno na wszelkie zapachy to jesteś w grupie ryzyka .

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 39. A ja zwrócę uwagę na CDRL. Spółka wielokrotnie była omawiana na tym i innych blogach. Tutaj i u OBSa można dużo poczytać o ich raportach i różnicach kursowych. Po problemach i korektach ostatniego raportu, kurs spółki spadł z ponad 30zł na nawet 20zł. Wybił tym samym wsparcie w okolicach 22zł. Wtedy powiedziałbym, że kurs będzie jeszcze spadał, ale obecnie sytuacja się już według mnie wyklarowała. kurs znajduje się w okolicy 22zł, a więc na poziomie największego wolumenu. Według mnie kto już miał sprzedać akcje, ten sprzedał. Kto miał kupić, ten kupił.

  Myślę, że doszło do zatrzymania spadków, ponieważ historycznie spółka jest bardzo tania- jak przy debiucie. Moja ocena jest taka, że firma jest obecnie niedowartościowana i kwestią czasu jest powrót kursu w stronę realnej wyceny- c/z 10-12 (to i tak mniej niż firmy z sektora).

  Spółka dużo inwestowała w marketing, rozwija sieć sprzedaży (sklep internetowy), rozwija centrum logistyczne, angażuję się w rozwój eksportu.

  Wyniki w Polsce nie zaskakują, można było je przewidzieć. Wzrosty sprzedaży o kilka % plus znaczy rozwój sklepu internetowego. Nie wiemy natomiast jak wygląda eksport, gdyż spółka o tym nie informuje.

  Obecna cena dolara powinna wspomóc wyniki firmy. Poprzednio księgowane był straty ze względu na różnice kursowe.

  15.11 spółka publikuje raport 3Q i ja spodziewam się, że wyniki będą na pewno lepsze niż w zeszłym roku. Cały rok powinien być też bardzo dobry dla spółki i spokojnie można spodziewać się ponad 15mln zysku netto. Wydaje mi się, że przedział 15-18mln ZN jest bardzo rozsądny i możliwy do osiągnięcia.

  Wydaje mi się, że w terminie do 6m kurs powinien osiągnąć cenę lekko ponad 30zł. Pewnie oporem będzie poziom 31-33zł (historycznie). Ogłoszona będzie też dywidenda 1,50-2,00zł/akcja. tutaj jest około 50% do ugrania.

  Obroty odstraszają.

  Pozdrawiam,
  Paweł.

  OdpowiedzUsuń
 40. Cdrl to ciekawa firma. Ale nie podoba mi sie, ze nie publikuja raportow sprzedazowych z zagranicy. Ale olbrzymie ryzyko walutowe. Co z tego, ze dolar i euro rosnie, jak czynsze im rosna a zeby to skompensowac-musieliby byc gigantem, jak LPP.

  Nieuk.  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 41. Bardzo ciekawy komunikat:

  https://www.gpw.pl/komunikat?geru_id=318168&title=Informacja+w+sprawie+surowca

  Chyba wreszcie bedzie okazja do zakupu...

  Milego poniedzialku,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 42. Jak myslicie, na ile jest to realne zagrozenie spadku obrotow na naszej gieldzie?
  https://strefainwestorow.pl/artykuly/spolki/20181105/cboe-europe-gpw-konkurencja?fbclid=IwAR16OIc541Dktgrr7DC4Rr8aqXrlSuXYUa6_eZA4d3WLzcc3GGkx_o3SvX0

  OdpowiedzUsuń
 43. TIM wypłaca w grudniu zaliczkę na poczet dywidendy 1 zł, co stanowi 15% wyceny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asbis tez to robi. Troche zaluje, ze nie kupilem. No, ale coz-wszystkiego miec nie mozna...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 44. Seko podało wyniki, niby gorsze ale przy tych temperaturach lipcowo-sierpniowych myślałem, że będą gorsze.

  Has

  OdpowiedzUsuń
 45. Ciekawy wskaźnik dla MiŚ-ów .
  https://www.pb.pl/paletowy-barometr-niebezpiecznie-drgnal-944485

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 46. Powoli wracam do życia, jest ciężko na razie mi się pozbierać i pewnie do końca tygodnia będę działał na pół gwizdka.
  Z ciekawostki napiszę że podczas narkozy wybudziłem się lekko i coś lekarze ze mną walczyli.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po zabiegu wczoraj jeszcze otumaniony kupiłem LC Corp po 2,73, czy to był dobry pomysł to czas pokaże. Liczę nawet na 500 mln skup lub extra dywidendę choć nie czytałem co planują (może ktoś gdzieś napisał).

   Usuń
  2. A Prezes - duzo zdrowka i nie rob transakcji na znieczuleniu. Ja wywalilem cala budowlanke i delvweloperke z portfela. Po prostu cykl...Ale.nie mowie, ze to zla spolka, bo nawet mnie ostro krytykowales, jak ja jakis czas temu mialem;)

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 47. Ciekawe wyniki Masterpharm... zysk netto 150% w gore
  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
 48. Kolejny ciekawy artykuł autorstwa Jagody Fryc z Businessinsider'a dot. Altusa.
  https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/rockbridge-tfi-i-altus-tfi-transakcje-pomiedzy-funduszami/8rr30s4

  RafalM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten jest dość mało sensacyjny, wydaje mi się ze próbuje pani dziennikarz znaleźć sensacje na siłę tam gdzie jej nie było.

   Ani nie podaje która to spółka z NC, ani z którego funduszu zamkniętego do którego - nie ma wiedzy czy ktokolwiek na tej operacji stracił. Nie podaje jaka była cena kupna a jaka sprzedaży tego pakietu.
   Mogło byc równie dobrze tak ze jak pisze fundusz ze te akcje tam po prostu zaparkowana na chwile do czasu domknięcia transakcji.

   To ze to jest na transakcja OTC to raczej po prostu ograniczenie kosztów oraz obejście wymagań co do poziomu kursu w tranzakcjach pakietowych ale tego Pani dziennikarka może nie być świadoma.

   Usuń
  2. A sensacją nie jest to(jeśli okazałoby się prawdą oczywiście), że pracownicy Altusa i Rockbridge rzekomo kupowali udziały w funduszu do którego sprzedawali akcje sporo poniżej wartości? Jeśli chodzi o spółkę o której mowa, to 24 listopada na NC debiut miało Cherrypick Games. W tej chwili nikt tu nikogo przecież nie oskarża, tu chodzi o to by KNF się tym zajęło, to w ich kwestii będzie ustalić czy coś takiego miało miejsce i czy potrafią to udowodnić.

   Usuń
  3. Jak można zarzucić im fakt posiadania udziałów w FIZ'ach jako niezbyt poprawny gdyż może stwarzać konflikt interesów [?Idea TFI?] (zarządzający powinni podlegać pod obostrzenia tak samo jak maklerzy którzy mają utrudnione posiadanie i obrót akcjami), tak sensacją NIE jest to ze fundusz kupił akcje sporo poniżej wartości rynkowej (P/E ponad 40) gdyż:
   - nie wiadomo z którego funduszy je kupiono (mógł być to fundusz dedykowany), kto był interesariuszem lub stratny na tej transakcji?
   - czy cena odkupienia przez fundusz w R nie była cena kupna przez fundusz A?.
   - w dużych pakietach często sprzedaje się nie po cenie rynkowej a po cenie wartości biznesu. Chyba nikt rozsądny kto kupuje duży pakiet za swoje pieniądze i zna się na wycenie rynkowejnie zapłaciłby za akcje po cenie wskaźnikiem P/E pomiędzy 40 a 60 https://stooq.pl/q/?s=chp_pe&c=mx&t=l&a=lg&b=0

   Artykuł nawet jeśli nikogo nie oskarża jako prasa publiczna ma bardzo dużą siłę rażenia. Wystarczyło napisać ze być może jedne fundusz straci licencje i sami widzicie co się stało na rynku :)
   Ciekawe czy już złożyła zawiadomienie do prokuratury i kiedy ktoś wpadnie na pomysł powołania komisji związanej z TFI 

   Usuń
  4. fundusz dedykowany konkretnie pod tą wybrana tranzakcie.

   Usuń
  5. To prawda, nie podano tutaj szczegółów. Myślę też, że jeśli na tej transakcji nie byli stratni członkowie FIZ "A", to nie byłoby o czym pisać artykułu. Jak to zauważył Nieuk - patrząc na całość sporu Bussinesinsidera z Altusem, wątpię by ten pierwszy pozostawał gołosłowny. Czas pokaże co z tego wyniknie, może dzięki temu powstaną nowe regulacje dla TFI.

   Usuń
  6. Na stronie rockbridge.pl(podlinkowanej w/w artykule, jakoś ominąłem je czytając pierwszy raz) są odpowiedzi tego funduszu poruszające ten temat. Trochę rozjaśnia sytuację, ale nie do końca. Rzeczywiście do zakupu akcji postał powołany dedykowany FIZ w Altusie(choć dalej nie wiem/nie rozumiem za czyje pieniądze). Ciekawe jest to, że Altus nie przyznaje się do tej transakcji(przynajmniej tak to zrozumiałem artykuł), a Rockbridge przyznaje że jednak była.

   Usuń
 49. Ek
  Obejście obejściem a co a to urząd skarbowy ?

  OdpowiedzUsuń
 50. @Rafał M,

  Kilka wnioskow.

  1. Juz pisalem o tym wczesniej, ze Redakcja ma haki (wypowiedzi Ryby).

  2. Musza sie jakos bronic, bo cywilnoprawnie nie wybroniliby sie. Takie "negocjacje"...

  3. Ewidentnie ktos im ze sluzb pomaga.

  4. KNF tez chyba ma sporo na sumieniu i sie "broni".

  5. Altus i tak juz jest skompromitowany. I raczej sprawa jest bardziej szersza a nastepnych watkow dowiemy sie w przyszlosci...

  Dobrej nocki,

  Nieuk.

  A i jeszcze byly rzecznik KNFu pracuje w Idea Banku. Reka rękę myje...

  OdpowiedzUsuń
 51. Asbis podał oficjalne wyniki i na poziomie zysku netto są wyższe r/r o 100% (4,173 mln usd do 2,085 mln usd), jednak 1 mln usd lepszych wyników to zasługa przychodów finansowych dzięki zabezpieczeniom walutowym więc aż tak cudownie nie jest (spadek np. marż). Oczywiście wynik idzie w świat i dobry sentyment dla waloru może się utrzymywać przez jakiś czas. Wczoraj jeszcze podali informację o zaliczkowej dywidendzie 0,05 usd na akcje czyli jakieś 17 groszy czyli stopa zaliczkowej dywidendy ok. 6%.

  OdpowiedzUsuń
 52. Cześć Prezes,

  Widze, ze wracasz do formy i ciesze sie:) Wczoraj pisalem o tej dywidendzie zaliczkowej Asbisu. Marże maja niskie i tylko dlatego nie wzialem tego papieru. Choc nie uwazam, ze ta spolka nie da zarobic...

  Pozdrawiam serdecznie,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja pewne rysy widzę na raporcie Asbisu. Oczywiście jeśli nadal będą poprawiać przychody to większa masa zwiększy im zyski na przy niższej marży dlatego ważne jest obserwować wyniki.
   Mi dzisiaj wpadły w dobrej cenie (po 29,60) do koszyczka Ropczyce, uważam iż korekta zaszła już za daleko a wyniki 4 kw powinny być o wiele lepsze r/r (zgodnie z postem i moimi wyliczeniami).

   Usuń
  2. O Ropki sie nie martwie, bo to swietna spolka i w przeciwieństwie do Asbisu ma o wiele wieksze marze. A to jest najwazniejsze w biznesie-nie byc posrednikiem, ale wyciskac zyski z wlasnego know how.

   Ps. @Automotive-mam dylemat i wlasciwie nie wiem co odpisac o Jujubee...

   Pozdrawiam;

   Nieuk.

   Usuń
  3. A co z Fasingiem nie dokupujesz ?

   Usuń
  4. Czekamy... na powiew lepszych wiatrów północnych... ŁD.

   Usuń
 53. Cześć Nieuk,

  Jak rozgrywasz jjb? Dzisiaj premiera.

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
 54. Ek
  Czy ktoś z dostępem do gazety Parkiet może streścić zawartość .
  https://www.parkiet.com/Byki-i-niedzwiedzie-tygodnia/311059993-Byki-tygodnia-czyli-trzy-spolki-z-szansami-na-zwyzki-CD-Projekt-Kernel-i-LC-Corp.html&template=restricted

  OdpowiedzUsuń
 55. Ek
  Głównie w odniesieniu do LCC

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co najważniejsze: listopad zaczął się dużą luką wzrostową i przełamaniem linii trendu spadkowego oraz średnich kroczących z 50 i 200 sesji. To wygląda na przesilenie zwłaszcza że MACD zakręcił w górę na linii 0. Z drugiej strony siła wybicia może sprawić że cena wykona reset przebitej linii trendu. Wg wykresu linia trendu to jakieś 2,58.

   Usuń
 56. Witam Prezesie,
  czy mógłbyś się pochylić nad Forever Entertainment?

  Pozdrawiam DAWID

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pomogę, nie potrafię prawidłowo oceniać z spółek z tego segmentu oraz fatalnie się jak na razie czuję.

   Usuń
  2. Ok. Życzę zdrówka.

   Usuń
 57. Spółka TiM wydaje się bardzo ciekawa . Pięknie się rozwija i dywidenda 1 zł przy kursie niecałe 7 zł

  OdpowiedzUsuń
 58. Ek
  Dziękuję
  Nabyłem dzisiaj trochę akcji LCC .poczekam jeszcze na większe obroty i ewentualnie dokupię .
  Liczę na finalizację sprzedaży . Ponieważ niedawno podpisali umowę na finansowanie zakładam że nadwyżka zostanie przeznaczona na dywidendę ,tym bardziej że w akcjonariacie jest silna reprezentacja niezbyt zainteresowana kiszeniem kapitału .

  OdpowiedzUsuń
 59. Prezesie,
  PGNiG - czy szacowałbyś dalszy wzrost kursu, czy sprzedałbyś akcje teraz?
  ACG - Ma w akcjonariacie Altusa, więc kurs powinien polecieć w dół (Altus będzie chciał sprzedać, a płynność jest masakrycznie niska). Czy tak?
  KGHM - ma nowy kontrakt z chińskim konsorcjum. Niby przedłużenie, ale jednak został on zawarty. Czy Twoim zdaniem jesteśmy w okolicach szczytów, czy jest jeszcze jakiś potencjał do dalszych wzrostów.

  Pozdrawiam,
  Rafff

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze nie wiem jak może się kurs zachowywać i to jeszcze w przypadku dużych spółek których nie analizuję, staram się bardziej skupiać na możliwych wynikach spółek które jak będą dobre zwiększają prawdopodobieństwo wzrostów.
   ACG chyba nie ma już w akcjonariacie Altusa, z tego co widzę to Rockbirdge trochę ma akcji ale to mało.

   Usuń
 60. Wig 20 jest powyżej średniej 3ms i 6ms ... roczna to 2318 pkt
  Na razie brak potwierdzenia na średnich na Wig ... tam przebicie 58 tys pkt byłoby sygnałem kupna.

  Jeśli średnie na Wig20 i Wig przebiją podane poziomy to mamy sygnał kupna. Jest też opcja, że indeksy dojdą do tych poziomów i odbiją w dół. Dlatego warto pamiętać o stopach.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 61. Stopy stopami (sam ma nieduze hehe). Ale jest taki pesymizm na rynku, ze sam sie zastanawiam-czy nie zagrac troche kontrariansko...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 62. Ciekawe co się dzieje na Skarbcu, widełki 33% się szykują a ktoś położył 0,4 mln zł.

  Dzisiaj złamałem swoją zasadę (nie inwestuję w państwowe spółki) i wszedłem w Pekao bo dobrych wynikach aż korciło. Udało się 3 zł zarobić i już bez akcji. Swoją drogą to też zauważam że coraz mocniejszy jest nasz rynek i wszelkie wahnięcia w dół wykorzystywane są do akumulacji akcji. Trzeba będzie rozważyć jakieś wejście w etf na wig 20 ale jeszcze popatrzę.

  OdpowiedzUsuń
 63. Prezesie-wydaje mi sie, bo pewnosci nie mam-ale duzi inwestorzy chyba wchodza juz na wybrane spolki. Dla nich to okazja, bo maja nieograniczony kapitał. Besse tylko my sie "podniecamy", bo jak ktos ma kilkadziesiąt lub kilaset tys.zl...

  Nieuk.

  Duzo zdrowia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Praire będzie przejmowane przez JSW tak powiedział prezes Ozon. Może być niezła jazda na kursie.

   Usuń
 64. właśnie JSW podało że chce przejąć Praire, ktoś może bardziej zorientowany powie na ile mogą wycenić przejęcie i ile mogą kosztować akcje Praire, mam te akcje zresztą kupione pod takie rozwiązanie i trudno mi obiektywnie ocenić kiedy się ich pozbyć
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie traktuj tego jako rekomendacje bo nie jestem wgryziony dobrze w temat ale jestem w stanie wyobrazić sobie nawet 5zł. Przy 5zł Praire będzie wyceniane na 850 mln więc cena wydaje się rozsądna patrząc na wartość kopalni.
   Ozon z JSW podał przed chwilą że chcą kupno zrobić ze środków własnych (mają 2,1 mld zł) a dopiero uruchomienie zrobić z finansowania dłużnego czyli może być ciekawie.
   Mi się udało kupić 2000 akcji po 1,35 czyli niezbyt dużo i zobaczę jak to się rozwinie.

   Usuń
  2. no ja mam 8000 5zł, podoba mi się, chociaż nie wierze w taką cenę, ale przynajmniej mam pogląd kogoś innego i mniej więcej wiem czego oczekiwać, dzięki
   Krzysiek

   Usuń
 65. Ja tez nie bede obiektywny--choć postaram sie o rzetelnosc. Wycena srednia z 3-6miesiecy raczej bardziej prawdopodobna. JSW tez nie bedzie "przeplacac", ale Prairie ma silnego akcjonariusza, czyli JP Morgan...niech trwa ten fight:)

  Ps. Doszly do mnie sluchy, ze "Rudy" zostanie czlonkiem nadzorczym w spolce zaleznej Aforti i niech lepiej zostanie w tej Transylwanii a raczej w Bukareszcie;)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nawet jak będzie wycena 3-6miesięczna to do końca Ikw 2019 roku może jeszcze sporo urosnąć i znacząco podnieść obecną średnią, pożyjemy zobaczymy
   Krzysiek

   Usuń
 66. Aktualna średnia 6-miesięczna to 1,31 zł, więc byłoby słabo.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zacząłem pisać i mi zniknął komentarz dlatego krótko. Ja wierzę że będzie po dużo wyższej cenie niż obecny kurs. Nie po to negocjowali długi okres czasu aby za 300 mln kupować tym bardziej że Ozon stwierdza że za gotówkę kupują (mają 2,1 mld) a uruchomienie z kredytu będzie. Dla mnie ryzyko straty przy obecnym kursie nie jest żadne, trzeba też pamiętać że średnia będzie rosła z każdym dniem. Przypomnę że w ubiegłym roku gdy pojawiły się pierwsze informacje o możliwym przejęcie przez JSW to kurs doszedł nawet do 2,40 a dzisiaj to 1,40.

   Usuń
 67. Opis i wycena projektu kopalni:
  http://pdz.com.pl/projekty/kopalnia-wegla-lublin/
  mn

  OdpowiedzUsuń
 68. A to nawet nie wiedziałem. JSW ma juz tyle na sumieniniu prrzez spolki "doradcze", ze beda sie starali tanio przejac Prairie. Max to dla mnie 2,50-3 zl. Ale to i tak fajne:)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 69. 2,5 byłoby solidnie.
  LUG pokazał dziś wyniki wstępne. Dla mnie ok, choć w 2019 liczę na więcej.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 70. swoją drogą jak to się ładnie układa, w niedziele prezydentem Chełma został Banaszek(wiadomo z jakiej partii) a dzisiaj JSW ogłasza ze będzie realizować projekt pod Chełmem we współpracy z Bogdanką, sygnał taki, wybrali naszego będzie nagroda
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 71. mocna sesja Kruka - tak mi się wydaje , ktoś kupuje / obserwuje ? może sentyment się zmienia... ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obroty nie za tęgie... pewnie gra pod przegląd opcji strategicznych - patrzę wnikliwie, głupio byłoby tego nie mieć gdyby miało zniknąć z giełdy, bo po średnich nikt tego nie odda, wzrostowa Spółka. ŁD.

   Usuń
 72. Sprawa jest inna, bo obecna Wladza czai sie na Pawlaka (znajomego Zagorowskiego, Lewandowskiego) bo to sa znajomi i to z Ministerstwa przekształceń wlanosciowych. To jest uklad zamkniety. To ze moge lubic Famur albo JSW, to nie znaczy ze nie patrzę na nich krytycznie.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 73. A tez inna drogą. preirie kupilo to doslownie za grosze. Mowie tu o zlozwch i w kopalni Debiensko i w kopalni wegla brunatnego. Tam swoje macki prawdopodobnie roztaczal Kluczyk. Niech spoczywa w spokoju. No, ale na kombinowal na Krup8nskim przez spolke zalezna w DE. Z reszta jest bardzo enigmatyczna smierc w Austrii po aferze podsluchowej. A wiecie gdzie oprocz Wloch mafia finansowa roztaczala swoje macki w latach 90-tych? Piekne miasto.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedeń, to mialem na mysli.

   Usuń
  2. Muszę dać na wstrzymanie z giełdą bo po operacji jeszcze w gorączce błędy robię. Przed chwilą na Praire chciałem po 1,30 kupić 1000 akcji a weszło mi zlecenie kupna 30.000 akcji (podobnie z Towerem kiedyś było). Na szczęście część tylko mi się zrealizowało a nadwyżkę nawet z małym zyskiem sprzedałem.
   Trzeba odpocząć :-)

   Usuń
  3. A która z ich kopalni ma ten najbardziej trujący i "niekochany" przez Komisję Europejską węgiel brunatny? Bo z tego co kojarzyłem to Jan Karski i Dębieńsko to węgiel koksowy i to dobrej jakości (wielokrotnie słowami Tarasa). JSW to dla CEE producent głównie węgla do hut, a nie energetycznego!

   Inną sprawą jest, że coś szybko sobie te złoża właściciel z Australii odpuścił... pewnie chodzi o pozwolenie na wydobycie (=dlatego ten sam proces ADMINISTRACYJNY tak wolno szedł Fasingowi z KWK Barbara, ale na szczęście już będzie z górki - choć tu i tak jak liczyliśmy z Prezesem potrzeba kogoś mocnego na współ-wyłożenie na CAPEX). ŁD.

   Usuń
  4. Masz racje-kaalzdy wegiel jest potrzebny i nie zgadzam sie z ideologia ekologiczna, np. Greenpeace, bo to zwykli lobbysci, ktorzy krocie zarabiaja. Ale tez ideologiczne jest inwestowanie w w Fasing, bo Famur jest monopolista na rynku (zgoda na przejeciu Kopexu). Poza tym dobrze znasz regulacje prawne i jak trudno dostac zgode srodowiskowa.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  5. Może trzeba było zostawić to zlecenie by całe się zrealizowało, ostatnio jak się tak pomyliłeś przy kupnie Towera to ten teraz jest chyba 50% wyżej:)

   Usuń
 74. Swoją drogą dziwne trochę jest to mordowanie kursu. Poprzednie wyskoki po infach związanych z przejęciem przez JSW były znacznie bardziej intensywne.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 75. Zakupiłem pakiet Ropczyc po 30.30 mam nadzieję tylko że kurs nie będzie się jakoś specjalnie obsuwal pod własnym ciężarem .. zobaczymy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba raczej pakiecik 100 sztuk :)
   ropa w oku

   Usuń
  2. Mam nadzieję że przemyślałeś zakup i że nie będziesz miał do nikogo pretensji jak coś pójdzie nie tak :-)

   Usuń
  3. Nie nie będę miał :) zgoda dla jednych pakiet dla innych pakiecik nie będę się licytował ale trochę więcej niż 100 :)

   Usuń
  4. Też ostatnio podobnej wielkości inwestuję (ultra bezpiecznie) a większość kasy mam w obligach i gotówce.

   Co do Mercator to pewnie zarobili w 3 kw ze 4 mln (z 90% wzrostu r/r), jednak w mojej ocenie kapitalizacja jest dosyć wysoka. Największy plus Mercatora jest to że mogą każde kolejne wyniki mieć lepsze r/r (tak nawet 4 kolejne kwartały) a to może stabilizować kurs.

   Usuń
  5. Dzięki. Na to właśnie liczę .. niestety kiedyś zakupiłem po 18pln .. i zamiast ciąć straty tak zostało.. pozostaje wiara w lepsze wyniki i odbudowanie kursu .. :)

   Usuń
  6. To wy chłopaki gracie sobie w taki giełdowy eurobiznes za drobne. Kupujecie kopalnie, domki, fabryki i auta :) Myślałem że to na poważnie, inwestycje opisywane na blogu a to zwykła zabawa jest. Bez urazy ale jakbym miał kupować akcje za 3 tys. to wolałbym nie kupować. Ile z tego możesz zarobić? 600 zł? Wiem, wiem, gotówka to też inwestycja.
   ropa w oku

   Usuń
  7. Jakbys uszanowal regulamin bloga, to moglbys sie przynajmniej podpisac. A trzeba uszanowac kazdego-obojetnie czy ma 6 tys.zl, 60, 600 czy 6 mln. Troche wiecej pokory życzę.

   Nieuk.

   Usuń
  8. Podpisał się przecież, ropa w oku. Pan chyba nie wie czy mamy obecnie rynek byka czy niedźwiedzia i w którym cenna jest gotówka.

   Usuń
  9. No to gdzie ten podpis, bo ja nie widze. Kazdy jest tutaj inwestorem/spekulante.. Ja sobie zdaje troche sprawe ze swojej kontrowersykmosci, ale czesto to sa prowokacje, zeby uzyskac odpowiedz. Ale szanuje Wszystkich-choć tez sie czesto nie zgadzam z opiniami, ale jakas etyka powinna byc obligatoryjna. No, ale to jest Twoj blog i Ty zasady ustalasz.

   Nieuk.

   Usuń
 76. Na podstawie Studium Ewaluacyjnego (taki uproszczony biznes plan) ze strony Praire http://pdz.com.pl/projekty/debiensko/ tak w dużym uproszczeniu policzyłem sobie ile spółka może zarabiać na posiadanych dwóch kopalniach która JSW chce kupić. I tak mamy za 2 kopalnie łącznie:
  Koszt uruchomienia - 4,2 mld zł
  Roczny zysk netto (produkcja minus wszelkie koszty) - 2,1 mld zł
  Czas wydobycia ok. 24 lata czyli łączny zysk na tych kopalniach może wynieść ok. 45 mld zł(2,1*24-4,2) - oczywiście to są założenia Praire i mogą być na wyrost ale nawet niech będzie połowa z tego to będzie ok. 22 mld zł.
  Dlatego nie chce mi się wierzyć że akcjonariusze Praire w obecnej kapitalizacji spółki ok. 300 mln będą chcieli sprzedać swoje dobra które w okresie dwudziestu kilku lat mogą dać ponad 20 mld zysku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nalezy dokladnie przeczytac sprawozdanie finansowe roczne praire w dziale kapitaly wlasne. Kiedys to analizowalem i bylo tam sporo roznych warantow na akcje co moze oznaczac ze faktyczna liczba akcji jest wieksza niz ta w obrocie.

   Marcin

   Usuń
 77. Na mercator medical solidne obroty.. ciekawe czy już ktoś wie jakie będą wyniki.. z jednej strony ktoś sypie z drugiej zbiera..

  OdpowiedzUsuń
 78. No ja juz duzo napisalem sie o Prairie. Mam niewielki pakiet o czym wiesz. Ale takiego potencjału zysku bym jednak nie bral pod uwage. To musialoby byc drugie JSW. Trzeba tez pamietac o tym, ze branza weglowo-energetyczna to sa prerogatywy panstwa. Bardziej mnie interesuje, kto za grosze sprrzedal to spolce zarejestrowanej w Australii...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 79. Wezwanie na PCM

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31748083,pko-leasing-wezwalo-do-sprzedazy-11-908-840-akcji-prime-car-management-stanowiacych-100-proc-akcji-po-11-38-zl-za-akcje

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieźle w plecy będą członkowie Zarządu, którzy kupowali akcje po +20 (w 1kw. chyba). Bez żalu z takim zarządzaniem (i Spółką) niech schodzą wspólnie z parkietu. ŁD.

   Usuń
  2. W tej cenie nie ma szans aby ktoś z fundów przystąpił. Kapitałów własnych mają 400 mln a chcą ich kupić za 120 mln. Moim zdaniem cena minimum to 20zł ale o to się nie założę😀
   Myślę że będą podnosić.

   Usuń
  3. A tak apropos robią to samo co zrobili na Bogdance (Państwo)... niby upadającego się nie kopie, ale akurat mi jakiś wielki żal nie pozostanie po PCM... dostawią jeszcze po kilkaset słupków w swoich placach, dostawią po-kontraktowych samochodów i zgniją/zardzewieją razem z nimi... hehe ;-) W Grzędach pod W-wą, gdzie jeden ze swoich placów ma PKO Leasing, miejsca jest DUŻO! ŁD.

   Usuń
  4. Przemek - kapitały kapitałami, a zapasy zapasami (zrób -5-7% miesięcznie za te złomy jakie trzymają i nie sprzedają, bo mają same skutasiałe diesle, ktoś to teraz jeszcze przy tym trendzie ceny na PB będzie kupował?) i jaki będzie bilans? Sorry... a poza tym kto jest akcjonariuszem? Odpuszczą parę kwartałów, przegłosują likwidację OFE i se wezmą "za free". ŁD.

   Usuń
  5. Wiem co doskonale pisałeś na temat PCM. Nawet niech zastosują 30% rabatu i jak wtedy sprzedadzą to co im zalega na placach to nadal będzie firma więcej warta niż te 120 mln. Kolejną rzeczą to finansowanie, mają 1,6 mld długu które kosztuje z 60 mln odsetek. PKO już tylko na tym zarobi bo finansowanie ma darmowe (oczywiście jakieś koszty ponoszą ale globalnie PKO na tym i tak zarabia). Jakby nie liczył to za 120 mln chcą coś przejąć na czym może gą zarabiać z 50 mln rocznie i do tego wyprzedać stare pojazdy. Żeby było jasne do niczego nie namawiam bo tu może być spora gra nerwów i nici z wezwania.

   Usuń
  6. Oczywiście z tymi założeniami się zgadzam, dla PKO to czysty biznes, ale jest jeszcze ryzyko nacjonalizacji i wzięcia tego siłą (vide PPK)... no i pozostaje jeszcze do rozwiązania ostatnia rzecz - UOKiK, bo nikt mi nie powie, że nie powstanie monopol na rynku leasingu samochodów... ciekaw jestem decyzji naszych fasadowych instytucji państwowych, kiedy kupującym jest nie kto inny jak Państwo.

   Wszystko to się składa w jedną całość: Jarek rozkazał repolonizację i się dzieje (pomijając zakup Pekao): najpierw Raiffeisen Leasing, teraz PCM i komu z zagranicy opłaci się tu biznes podobny robić? Proste porównanie: kiedyś, puki Magellan nie miał finansowania tańszego jak teraz to jeszcze jakaś konkurencja z MW Trade była, a teraz? Widać po wykresie, kto traci rynek.

   Nie mniej również MAM ROZTERKI, ale tak jak piszesz może być gra nerwów. Już chyba ciekawsze jest wziąć Praire - tam przynajmniej konkretne aktywa w grze, ale z kolei można ich przydusić wydłużającym się postępowaniem adm., a koszty rok w rok są [m.in. wynagrodzenie dla Tarasa ;-))))))) dobrze się ustawił, nie wymawiam, poznałem na zlocie moto, bo ma kompletną schizę na tym pkt. - generalnie wielki szacunek dla jego osiągnięć i menagementu w wydobyciu, dbał o LWB). ŁD.

   Usuń
 80. Prezesie, na Enter air problem ceny nowej emisji sam się rozwiazał. Czy w tej sytuacji nie uważasz że spółka jest warta zainteresowania? Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślałem przez chwilę po informacji o braku emisji i doszedłem do wniosku że nie potrafię ocenić jak ich przyszłe wyniki mogą wyglądać. Z jednej strony drogie paliwo jest niekorzystne (choć biura podróży je pokrywają) ale z drugiej strony nowe samoloty to wyższe zyski. W zeszłym miesiącu upadły Small Planet (kilka samolotów w Polsce) i Enterowi może trochę extra z tego skapnąć. Kurs dzisiaj nie wzrósł i teraz to lepiej poczekać do wyników. Tak mi się wydaje.

   Usuń
  2. Dzięki. Ja dokupiłem trochę na ikze na długi termin. Marek

   Usuń
 81. Hej Prezesie. Fasing ładnie się koryguje. Myślisz coś dokupić czy poprzestajesz na tym małym pakiecie który posiadasz?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby drobne moje 100 akcji stoi na kupnie po 14,90 ale nawet nie wiem czy chcę kupić. Strasznie ktoś się bawi kursem co było dobrze widać dzisiaj ale generalnie nie ma chęci do wzrostów. Wyniki będą bardzo dobre, 4 kwartał też ale czy będzie z tego zarobek to mam wątpliwości. Po rocznych wynikach c/z może spaść w okolice 2,50 ale co z tego. Nie namawiam bo widzę co się dzieje.

   Usuń
  2. Jak Prezes się podłącza to ja solidarnie też będę usiłował, chociaż nałykałem się tego przez ostatnie lata ;-)

   Cierpliwości Przemek, wróci hossa (?!) i ktoś to zauważy. A poza tym jakie masz ROE z gotówki i obligów? DY z Fasingu jest na =/lepszym poziomie i jakie masz oportunity ;-) ŁD.

   Usuń
 82. Ek
  AB INTER RAO wyniki za trzeci kwartał 2018 r. zostaną opublikowane 9 listopada 2018
  Ciekaw jestem czym nas zaskoczą .

  OdpowiedzUsuń
 83. Mam pakiecik AB Inter Rao niestety jeszcze z czasow gdy chodzil powyzej 10 PLN.
  Przygladam sie caly czas kursowi i niestety wyglada to podobnie jak przed poprzednimi wynikami, tzn. duze pakiety laduja po lewej stronie. Wyglada jakby lepiej poinformowani wyrzucali.

  Chyba ozenilem sie tym na lata :)

  OdpowiedzUsuń
 84. BRITISH AUTOMOTIVE HOLDING SA (50/2018) Otrzymanie od Jaguar Land Rover Deutschland GMBH listu intencyjnego ws. odkupu samochodów i części zamiennych oraz akcesoriów po wygaśnięciu umowy importerskiej
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31749990,british-automotive-holding-sa-50-2018-otrzymanie-od-jaguar-land-rover-deutschland-gmbh-listu-intencyjnego-ws-odkupu-samochodow-i-czesci-zamiennych-oraz-akcesoriow-po-wygasnieciu-umowy-importerskiej

  OdpowiedzUsuń
 85. Zwija sie to badziewie I tyle, salony puste, serwisy puste... zadluzenie na koncie. Jestem bardzo ciekaw na co ktokolwiek tu liczy? ŁD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Które salony są puste? Które serwisy są puste?

   Usuń
  2. Właśnie, które salony i serwisy puste i gdzie zadłużenie na koncie?
   Puste salony to te nowe, które wybudowali, ale nie otworzyli i z tego co obserwuję nie zamierzają tego robić. Zadłużenie dotyczy zapasów, które cały czas posiadają i ostatnie info odnośnie odkupu tych zapasów pokazuje, że są w stanie szybko to zadłużenie spłacić. Sytuacja odnośnie bieżącego funkcjonowania się nie zmieniła, po prostu tracą dochodowy biznes po 2020, ale napisanie, że firma jest na skraju bankructwa to jakiś wyższy poziom absurdu.

   Usuń
  3. @ Karol Adx/Czepan - nowo powstałe głównie, a serwisy? Miałem na myśli po zakończeniu umowy będą puste tak samo puste jak ta Spółka. Sorry, czy oni mają cokolwiek na dziś do zaoferowania inwestorom za 2 lata patrząc? Ja czekam na news od Książka, że zdobędą na wyłączność dilerkę Tata :-))) Pusta, nic nie warta Spółka, a Niemcy pewnie po taniości to czego nie sprzedadzą co jest zakontraktowane wezmą. ŁD.

   Usuń
  4. Nowo powstałe salon czyli ten przy Wawelskiej w Warszawie czy jeszcze jakiś inny który wybudowali a obecnie stoi pusty?
   Wiadomo czemu ten lub te salony stoją pustę - czy ktoś pytał spółkę o to?

   Odkup samochodów i części zabezpiecza banki i spłatę zadłużenia wynikającego z zatowarowania - jak to będzie rozliczone i czy wyjdą na zero?.
   Ps.
   Ja nie twierdze ze BAH to spółka do inwestycji. Salony Jaguara mają i te stare działają, ciekami mnie natomiast czym spowodowane jest nie otwieranie nowych jednostek - pewnie jakieś negocjacje trwają w tym temacie.

   Usuń
  5. Spotkałem się z padałanami (bo to tylko pionki od przywieźć samochód, zawieźć=kierowcy postawić, rozłożyć namiot, katalogi) na zawodach sportowych (ranga mistrzostw, wystawione same Range) we wrześniu i porozmawiałem... z wypowiedzi wynikało, że jest tam niezły stres wśród pracowników, ale głównie na górze, bo każdy wie co będzie... nie chodzi o zwolnienia, bo to jest jakby naturalne, ale o pracę!? Z kim mają handlowcy teraz pracować, kiedy nie można będzie wytłumaczyć, że sprzedany samochód może nie być naprawiany tam z kim mają zbudowane relacje już długi czas (diler-klient-serwis=brak autoryzacji z końcem 2020). I chodzi głównie o serwis GWARANCYJNY! Nie słyszałem, że auta tej marki są jedyne na świecie nie psujące się... Kupisz taki samochód za 300k i więcej katalogowe i będziesz jeździł i tracił czas (przedsiębiorca) na serwisowanie go 200 km. w W-wie np.? Do tego czekał w poczekalni i się denerwował, że tracisz czas? Ja staram się myśleć kategoriami kupującego.

   Tak na Wawelskiej stoi pusty z meblami i wystrojem, trzeba jeszcze powstawiać tam samochody, ludzi usadzić. Jaka jest konkurencja dla tej marki w związku z aferami paliwowymi i zmianą homologacyjną (wakacje)? W Wwie na placach stoją lasy samochodów nowych, które przyjechały i czekają na odbiór i sprzedaż. Pod Berlinem lotnisko pełne, bo nie ma gdzie trzymać. Mega konkurencja, promocje na każdym kroku i po NY wyprzedaże roczników. Przepisy zmienione (za chwilę wchodzą), nie sprzyjające poprawie wyników. Do tego właściciel OSZUST.

   Ktoś widzi coś pozytywnego? ŁD.

   Usuń
  6. Właśnie nie wiem jak inne, ale ten prze Wawelskiej widzę, że stoi pusty, a wydaje się być już od dawna skończony. Nie było żadnego infa, że otwierają jakieś nowe, więc zakładam, że inne też nie są otwierane.
   ŁD przecież serwisy zostają tak jak działały, tego JLR nie wypowiedział. Nie rozumiem dlaczego salony i serwisy po zakończeniu umowy mają być puste?
   Na tę chwilę za 2 lata mają do zaoferowania sprzedaż i serwis samochodów JLR, tracą część odpowiedzialną za ich importowanie.

   Usuń
  7. Wypowiedzony został kontrakt na generalnego importera [import, dystrybucja do salonów, dostawy części do serwisów, marketing](te zadania przejmie siec producenta),
   salony samochodowe i serwisy dalej powinny działać. Ponadto kupując samochód danej marki możesz go serwisować w każdym salonie autoryzowanym zgodnie z gwarancja. Nie musisz robić tego w salonie gdzie kupiłeś.

   W każdym salonie Jaguara jest pełno samochodów na placu, taki stan obserwuje od ponad 2 lat i tu nic sie nie zmieniło. Mercedes natomiast w salonach z którymi mam styczność zazwyczaj ma samochody które sa albo wystawowe albo oczekujące na odbiór.

   Usuń
  8. Jakoś wyniki sprzedaży za wrzesień pokazują, że jednak nie ma tego problemu o którym piszesz. Od zawsze raportowali duże poziomy zapasów, więc to nic nowego, że samochody stoją na placu, taka polityka działalności.
   A mógłbyś wyjaśnić dlaczego właściciel jest OSZUSTEM?

   Usuń
  9. Właściciel oczywiście nie miał zielonego pojęcia co się święci, więc wydzielił super rentowny biznes, a potem sprzedał jeleniom w promocyjnej cenie 10 mln akcji za 98 mln zł. A kilka miesięcy później z perspektywicznego biznesu zrobiło się to co widzimy. Oczywiście wszystko było niefortunnym zbiegiem okoliczności.

   Usuń
  10. Brawa dla Przemka za nazywanie rzeczy (i osób) po imieniu.
   wykształciuch

   Usuń
  11. @ Czepan/Karol Adx - serwisy jako przedmiot (budynki) zostają - ale wraz z umową wypowiedziana jest Autoryzacja tzw. ASO.
   @ wykształciuch - to ja nazwałem Książka po imieniu... gdyby nie majątek jaki stworzył przez 25 lat czym by się różnił od handlarza oszusta w komisie? Tak samo zaczynał, opowiadał o tym tej "pięknej" brunetce na Inwestorzy TV. ŁD

   Usuń
 86. Dzieje sie...troche to chyba poklosie afery Getbacku...ale wreszcie politycy ida po rozum. Bardzo ciekawa informacja:

  https://stooq.pl/n/?f=1260732

  Milego dnia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 87. Na BAH to może być początek dobrych wiadomości, czekam na info o sprzedazy, raport i info o dywidendzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie co myślicie o tym info? Negocjacje widać jakieś są i to na wielu polach.
   Według mnie, albo info zastraszające JLR, że jeśli tracą część importerską to nie zamierzają się zajmować też dilerką i JLR będzie musiał budować wszystko od 0, albo rzeczywiście chcą się pozbyć całości i nie bawić się w samą dilerkę.

   Usuń
  2. Produkty premium bardzo dobrze sie sprzedaja niezaleznie od koniunktury. Jednak cos mi sie tak wydaje, ze powinni wchodzic tez w marki bardziej "casualowe", bo ustawa leasingu bardzo niekorzystnie na pewno w0lywa na biznes. Nie wiem, czy tez brexit nie mial wplywu na cala sytuację...

   Nieuk.

   Usuń
  3. Właśnie mi też się wydaje, że przez zmiany w leasingach stwierdzili, że nie ma sensu trzymać samej dilerki marki premium skoro możliwe są spadki sprzedaży i całkowicie wycofają się z Jaguara/Land Rovera. Raczej bardzo dużych spadków sprzedaży nie będzie, bo jak ktoś jeździ samochodem za 500k to nagle nie przerzuci się na samochód za 150k, ale jednak jakiś wpływ będzie to miało na ogólną liczbę sprzedaży samochodów wszystkich marek. Niepewność związana z brexitem też może mieć jakieś znaczenie.

   Usuń
  4. a ile oni sprzedają tych za 500k? Bo nie znalazłem... Aston to jest auto za >500k, Range za 300k i >... a tego właśnie gówno sprzedają, bo jest mega konkurencja z Niemcami. Sprzedawali same Jaguary za +/- 200k, najtańsze i najprostsze nie mające nic wspólnego z tym co Książek kadził inwestorom... ŁD.

   Usuń
 88. Dzisiejszy przykład Jujubee gdzie kurs nie może się otworzyć gdyż 50% spadek się szykuje jest wytłumaczeniem dlaczego nie inwestuję w branżę gier. Tak zazwyczaj kończy się pompowanie do nierealnych wycen akcji pod nowo wydawane gry a gdy ta się okazuje porażką to wówczas spadki kursu są bezlitosne. Ja niestety nie mogę sobie pozwolić na takie ryzyko.

  OdpowiedzUsuń
 89. Prezesie,

  To jic nadzwyczajnego...na gieldzie to jest codziennosc. Przeciez.to raczej byla oczywista oczywistosc, ze to byly ruchy spekulacyjne. Ale tez sie nie zgadzam z Twoim podejsciem, bo jako spekulant trzeba miec "timing:. Branza.game dev. jest bardzo ciekawa, bo jak gra jest hitem-to firma moze zwiekszyc dynamicznie swoje zyski. Ale na gpw czolowka to Cd red, 11bit, Playway, Tsgames. No i z NC: spolka o ktorej OBS pisal i Cherry. A spekulacyjnie moze Vivid i Bloober. Nie ma co miec pretensji do nikogo jak wchodzisz w jakies akcje, bo wiesz w co grasz. To, ze tam ktos straci-to pikus, bo mozna sobie to rozliczyc w picie. Co innego-np. Getback.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "To, że tam ktoś straci 50% to pikuś, najważniejsze że można sobie rozliczyć stratę w picie". Aaaaaałłłłłłłłaaaaaaaa. Nieuk komediant. Powinni cię cytować na szkoleniach nt. rynków kapitałowych.
   wykształciuch

   Usuń
  2. wyksztaliuch vs. nieuk -mysle, ze wszyscy wyszliby posikani z takiego spotkania:)

   A co do Bahu to co raz lepiej wyglada. Nie lubie tej spolki, ale ja mam. Oczywiście w niewielkim procencie, bo to czysta spekulacja.

   Usuń
 90. Preria chyba wyżej wała nie podskoczy. Kurs będzie trzymany za mordę dla odpowiedniej średniej.
  tiktak

  OdpowiedzUsuń
 91. STX opublikował raport za 3q, żadna rewelacja w biznesie po prostu stabilny biznes. Za 2018 rok wypłaca co najmniej 10% dywidendy (o ile nie zostanie uchwalony skup akcji). Dalej jest nie wiadomą po co główny akcjonariusz rozpoczął dopuszczenie akcji do obrotu na GPW - wg mnie są dwie opcje: rozważa sprzedaż (np. TFI) lub wymogi banków kredytujących podmiot które mają zabezpieczenie (i chcą mieć płynne)
  PCM - dziś ładna reakcja na wezwanie, ciekawy jest bardzo odległy termin kupna co defakto ustabilizuje cenę akcji przez najbliższe kilka miesięcy.

  OdpowiedzUsuń
 92. Marcin napisał: "Nalezy dokladnie przeczytac sprawozdanie finansowe roczne praire w dziale kapitaly wlasne. Kiedys to analizowalem i bylo tam sporo roznych warantow na akcje co moze oznaczac ze faktyczna liczba akcji jest wieksza niz ta w obrocie." Masz może orientację jaka może to być orientacyjna ilość akcji?
  Info od BAH moim zdaniem ok. Coś jakby gwarancja dla banków, więc mogą przez te 2 lata płacić faktycznie dywidendę.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 93. Poszperałem trochę w papierach Praire i na tyle ile pozwolił mi mój angielski i google tłumacz to wygląda na to że liczba akcji widoczna na biznesradar.pl jest prawidłowa. Obecnie jest wyemitowanych 175.241.936 akcji a 37.033.153 akcji ( to akcje motywacyjne, wymienne na obligacje i jeszcze jakieś inne). Ciekawostką jest że akcje motywacyjne w większości wymienne są 0,5 USD (czyli jakieś 1,90 zł).
  Podsumowując: prawdopodobnie jest wszystkich akcji 212.275.089 obecnie wycenianych na 259 mln złotych.
  I to co wczoraj napisałem :
  Na podstawie Studium Ewaluacyjnego (taki uproszczony biznes plan) ze strony Praire http://pdz.com.pl/projekty/debiensko/ tak w dużym uproszczeniu policzyłem sobie ile spółka może zarabiać na posiadanych dwóch kopalniach która JSW chce kupić. I tak mamy za 2 kopalnie łącznie:
  Koszt uruchomienia - 4,2 mld zł
  Roczny zysk netto (produkcja minus wszelkie koszty) - 2,1 mld zł
  Czas wydobycia ok. 24 lata czyli łączny zysk na tych kopalniach może wynieść ok. 45 mld zł(2,1*24-4,2) - oczywiście to są założenia Praire i mogą być na wyrost ale nawet niech będzie połowa z tego to otrzymamy ok. 22 mld zł.
  Dlatego nie chce mi się wierzyć że akcjonariusze Praire w obecnej kapitalizacji spółki ok. 300 mln będą chcieli sprzedać swoje dobra które w okresie dwudziestu kilku lat mogą dać ponad 20 mld zysku.
  I jeszcze artykuł który wg mnie oznacza że JSW jest trochę pod ścianą (węgla :-) i musi kupić Praire: "Na początku maja doszło do tąpnięcia w należącej do JSW kopalni Zofiówka, spowodowanego silnym wstrząsem górotworu. JSW szacuje, że wskutek tego zdarzenia produkcja węgla typu 35 w 2018 roku będzie niższa o około 500 tys. ton od założeń przyjętych w strategii" "W naszych planach jest wzrost wydobycia, chcemy to zintensyfikować" - dodał. JSW kontynuuje rozmowy z Prairie Mining w sprawie przejęcia pokładów węgla koksującego w złożu "Dębieńsko" na Górnym Śląsku i kopalni "Jan Karski" w Zagłębiu Lubelskim.

  Prezes Ozon poinformował w środę, że JSW chce przejąć kontrolę nad Prairie Mining, a do finalizacji rozmów może dojść w pierwszym kwartale 2019 roku.

  "Obecnie pracujemy nad wewnętrznymi zgodami, żeby rozpocząć ostatni etap, czyli wycenę spółki i negocjacje. Chcemy zbudować taką strukturę pod względem prawnym, żeby przejąć kontrolę nad Prairie Mining" - powiedział dziennikarzom prezes.
  Pytany, czy w grę może wchodzić ogłoszenie wezwania, odpowiedział, że jest za wcześnie na takie decyzje.

  Ja poczekam niech się sprzedający (wczorajsi kupujący spekulanci) wyprztykają z akcji i pewnie coś dobiorę. Obecnie kurs jest niższy o 7% od średniej z 6 miesięcy czyli minimalnej wymaganej do wezwań i gdyby doszło do wezwania to cena jego musi być wyższa od obecnego kursu.
  Nie nakłaniam nikogo do zakupu bo Praire to tylko spekulacja i można całą kasę stracić, jednak dzisiaj jest mniejsze ryzyko straty (bo mamy jasną deklarację że JSW chce przejąć Praire), niż jeszcze pół roku temu gdy były tylko prowadzone wstępne rozmowy a kurs był blisko 100% wyżej.

  OdpowiedzUsuń
 94. Miałeś Prezes rację co do wyników Orła Białego. Słabo, a zapowiada się jeszcze słabszy 4 kwartał.
  Ciekawa sprawa z tym Prairie. Moim zdaniem kurs może być jeszcze niżej, ale na przełomie roku powinno się zacząć zbieranie akcji pod przejęcie spółki.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do końca miałem racje bo nie spodziewałem się tak słabych wyników Orła. Z tego co na szybko przeczytałem oni wcale w 3 kwartale się nie zabezpieczyli na spadek ołowiu i przez to nie mieli zysków finansowych (z zabezpieczeń). Potwierdza to tylko tezę że zarząd Orła jest fatalny w przewidywaniu trendów surowcowych. Jak ołów ładnie rósł od 2016 to oni nie powinni się zabezpieczać a to robili przez co tracili, teraz jak ołów spada to powinni się zabezpieczać a tego nie robią i znowu tracą. Niestety patrząc na ostatnie wyniki i ceny ołowiu to w obecnym kwartale mogą mieć nawet stratę. Przyszły rok dojdą wyższe ceny prądu i mamy przynajmniej 3 kolejne kwartały gorszych wyników.

   Usuń
 95. Prezesie,

  Prairie to wehikul inwestycyjny. To po pierwsze. To co sie stało z kopalnia Debiensko to skandal. Tam sa olbrzymie zloza i trwa walka o nie. Poczytaj sobie tez o Krupińskim, bo to tez bardzo ciekawe.

  Nie rozumiem, kto sprzedal za grosze Prairie taki dobytekm Tym bardziej, ze obligatoryjnie wydobycia na terenie Państwa naleza sie do kraju. Jakbys znalazl jakies zloza-to musialbys oddac. Wiele jest zaklaman w calym gornictwie. Nawet sobie nie zdajesz sprawy ile kopalń zostało zamknietych pomimo olbrzymich złóż. Komus na tym zalezalo.

  A i jeszcze jedno-ja szukam korelacji. Takie sprawy odbywają sie w kuluarach rzadowych. I nie jest raczej przypadkiem, ze rzad jest w dobrej relacji z JP Morgan. Oni wydali gigantyczne pieniadze za outsourcing w Warszawie. No i jeszcze jedno-JSW nie moze przeplacic za Prairie. Tam bylo wyprowadzanie na wielka skale, ale to bylo wczesniej. Bardzo ciekawy artykul czytalem z prokuratorem rajowym i spodziewam sie aresztowan. Musza byc transparentni, bo tam wszyscy sa na cenzurowanym.

  Pozdrawiam,


  Nieuk


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moment - projekt Dębieńsko został kupiony w za 2 mln. EUR od NWR w 2016 (NWR był na musiku). Właścicielem zatem nie było Państwo Polskie, a potem NWR i tak upadł (Słowacki rząd nie chciał ratować mimo, że NWR był jeszcze wtedy firmą o znaczeniu systemowym dla kraju).

   Swoją drogą kiedyś NWR chciał (jakoś lata 12-14) przejąć LWB, płacił coś +110 per share, ale nasze fundy się nie zgodziły... a potem Nasze Państwo tak wydymało akcjonariuszy, że łyknęło LWB za +40 per share i się teraz kisi i Państwo dopieszcza swoich polityków, czy działaczy. To gdzie te korelacje i sprawiedliwość??? ŁD.

   Usuń
  2. Nie zamierzam się z Tobą kłócić o Praire, szczególnie jeśli chodzi o temat układów. Uważam jednak że nie po to JP Morgan i inni zainwestowali kasę aby w zasadzie po kosztach sprzedać firmę i nic nie zarobić. Sprzedać coś za 250 mln które może dać kilkanaście miliardów zysku to nie logiczne. Postawiłem na to kasę a czy zarobię czy stracę to czas pokaże. Nikogo nie namawiam do kupna bo każdy swój rozum ma.

   Usuń
  3. korelacje i sprawiedliwość - mam na myśli prywatnych inwestorów/przedsiębiorców.
   Nie za dużo spisków i polityki Nieuk przekazujesz?

   Inną sprawą jest, że jak SP coś przejmował to zawsze przepłacał i ekonomiczne to nie było. Inaczej może być tutaj - Dębieńsko jest za miedzą i ma świetny węgiel. Dawno już NWR by go wydobywał, ale nie miał wtedy na CAPEX, a JSW ma to na wyciągniecie ręki... Australijczycy odpuszczają, bo i tak zarobią kilkanaście razy na tej transakcji... skoro za psi grosz kupili obie te DOBRE kopalnie. A pewnie nie chcą się już kopać po sądach z MŚ, bo już ten rząd im tak zrobi, że nawet za 5 lat nie zaczną wydobycia (mam na myśli przeciąganie wydania zgody na wydobycie w Karskim, o Dębieńsku nie wspominając). Sam nie wiem jak wycenić tę Spółkę=obie kopalnie, ale cena wezwania jest śmieszna. Czy tu po prostu DCF-a nie powinno się przygotować? Jak to inaczej policzyć? Tu nic nie ma "poza kopalniami". ŁD.

   Usuń
 96. Ja mowie to co.mi przychodzi na jezyk. Mozesz sie z tym nie zgadzac i ja to szanuję m A teorie spiskowe to lepiej wyznawac niz wtopic. Ale cala ta sytuacja z Prairie jest na pewno mega ciekawa-abstrahujac od wszystkiego.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 97. Nie rozumiem dlaczego ktoś jeszcze patrzy na BAH. Jest takie przysłowie które świetnie oddaje sytuację "fool me once shame on you fool me twice shame on me". Przecież właściciel nie będzie walczył o cenę akcji tylko o własne dobro. Ta spółka jest mega zadłużona, bez przyszłości więc po co ją ratować. Wystarczy zrobic deal na boku i po sprawie.

  Odnośnie Praire to też radze rozsądek. Wyliczenia Prezesa są optymistyczne a wystarczy że spółka nie dostanie koncesji i jej wartość spada do zera. Famur też sprzedaje PbSz juz póltora roku do JSW i ani cena nie porywa, ani tez się wybitnie nie spieszą z dopięciem transakcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli Państwowa spółka JSW po roku analiz stwierdza że chcę kupić Praire z dwoma jej kopalniami to oznacza że dostanie na nie koncesje i będzie można na tym dobrze zarobić. W przeciwnym razie nie podejmowaliby ryzyka w tak policyjnym państwie.
   Co do wyliczeń to są one że strony Praire z przed roku czy dwu. Od tego czasu ceny węgla są wyższe i na pewno koszty pracy i maszyn też.
   Ja gdybym był przedsiębiorcą i wiedział że wkładając 4 mld mogę zarobić 20 mld (nawet niech będzie 10 mld), przez 25 lat mieć do tego posadkę i utrzymywać pracowników (politycznych też) to na pewno bym wszedł w taki deal.

   Usuń
  2. Wierzysz w zapewnienia państwa polskiego, a dokładnie czy wierzysz ludziom którzy tym państwem zarządzają? I to dotyczy każdej partii od lewa do prawa, jedna mafia. Ja już dawno nie wierzę.
   wykształciuch

   Usuń
 98. Jakie jest aktualne zadłużenie BAH ? Czy raczej powiedzmy realne. Czyli jeśli by zgodnie z listem intencyjnym odkupiono po wygaśnięciu umowy z JLR zapasy, to ile by zostało do spłacenia zobowiązań?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dobre pytanie... tylko jak na dziś przewidzieć co muszą kupić (+w jakiej cenie) i czego nie sprzedadzą??? Bo wtedy można coś już za-prognozować: ile będzie cash-u po sprzedaży dodając do tego środki trwałe (budynki,maszyny, meble)=ile z tego zostanie na spłacenie zobowiązań??? Bóg raczy wiedzieć. ŁD.

   Usuń
 99. Witajcie. Interesuje się ktoś spółką Master Pharm. Niezłe wyniki pokazali do tego płacą dywidendy.
  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 100. Tylko pytanie kiedy wejść w praire.. gdzie są te fundamenty... ???

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni