"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 10 października 2018

Aktualności, analizy, komentarze 10a/2018

dodano 12.10 - dm boś podniósł rekomendację dla Asbis z 4,98 do 5,50zł. Mnie co najbardziej w niej interesuje to fakt iż przewidują zysk netto w 3 kw wyższy o 61% r/r (3,4 mln usd) a c/z spadnie na koniec roku do 3,30.

Bardzo ciekawy list (informację) do swoich klientów opublikował Altus TFI link. Traktuję go trochę jako "błaganie" aby nie wycofywać środków z funduszy gdyż..... (podane jest wiele argumentów dlaczego tego nie robić) - warto przeczytać.
Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach.
Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

Udostępnij:

121 komentarzy:

 1. Poprzedni post się zapchał komentarzami więc otwieram kolejny.
  Dzisiaj polała się krew na giełdzie i WIG20 lekko przełamał wsparcie na 2200 pkt, jak nie wróci do końca tygodnia nad 2200 to spadamy na 2100 (istotne wsparcie z czerwca).
  A co później to wolę nie myśleć :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amerykańcy chyba lecą na 2600 a to dla wig przesądzi kierunek 2000 albo jeszcze niżej.

   Usuń
  2. -2% w USA to już początek paniki...

   Usuń
 2. A ja bym sie tak zastanowil, kto stal (stoi) za wyplynieciem nagran premiera Morawieckiego. Dziwna zbieżność z terminem wyborow samorządowych...strange. Ja podejrzewam komu moze na tym zależeć, ale nie bede spekulowal...

  Pamietajcie, ze polityka jest bardzo wazna.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiecie PiSduar-u nie lubię (choć niektóre ruchy św. Mateusza wspieram, bo są zasadne: niższe opłaty w TFI, VAT, więcej IT w public-u, a już szczególnie losowy przydział spraw w sądach, czy sprawne działanie kilku instytucji sprawie GBK i dalej mam nadzieję - FAM - gdzie mnie i Prezesa wycyckali ;-)), ale jak ta idiota i mściciel Ziobro (któremu kiedyś b. słusznie powiedziano, że jest zerem, bo nim jest) przejmie władzę po Jarosławie to ja emigruję... i tej rozgrywki wew. u nich się boję! Miałem nieprzyjemność pracować kiedyś w MS w 2006 jak Ziobro został "mystrem" i długo będę pamiętał tę szumowinę, która z nienawiścią do każdego plątała się wtedy jak we mgle po korytarzach sama, bez wsparcia kogokolwiek, zanim podobnych sobie nie pozatrudniała... teraz menda ma swoje 5 min. i już zdecydowanie lepiej, aby najświętszy M przejął stery, niż nieobliczalny i zawistny Zbigniew... a chyba między nimi teraz najważniejsza polityka wpływów i zapleczy partyjnych się rozgrywa. ŁD.

   Usuń
  2. Nie chcialem wskazywac, ze to od ziobrystow wpłynęło. po Dudzie ma kolejnego "dzieciaka" do usuniecia. Oj jak ta polityka miesza sie z gielda. Niestety taki mamy klimat;)

   Usuń
 3. https://wiadomosci.wp.pl/tomasz-piatek-zdradza-ustalenia-nowej-ksiazki-o-macierewiczu-byl-pod-opieka-sb-6304063569110657a

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypominam o podpisywaniu się pod komentarzami.

  W USA średnio indeksy spadły 3,50% więc u nas jutro zaczynamy od sporych spadków. Raczej nie ma co liczyć na utrzymanie poziomu 2200.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oni startują do spadków z Himalajów a my już z depresji. Teraz jak zaczniemy lecieć w dół z taką szybkością jak oni to za pół roku będzie można kupić sobie spółkę giełdową w cenie mieszkania (przynajmniej teoretycznie).aleks

  OdpowiedzUsuń
 6. Wreszcie zacznie się prawdziwy ruch na GPW. Liczę na krew i pożogę, śladami USA. Tanie spółki mam nadzieję, będą bardzo tanie.
  Wiktor.

  OdpowiedzUsuń
 7. Patrząc na indeksy zachodnich giełd, nie napawa to optymizmem, jedynie Japonia ma wyraźny trend wzrostowy ...zobaczymy ile jutro spadną.
  Wyceny akcji niskie ... ale rynek mi się nie podoba.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale Japońce przyszarżowali,ponad 4%, mają rozmach. Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WIG20 wygląda jakby miał się otworzyć ze 2,5% na minusie.
   Pytanie dnia to kupować czy sprzedawać akcje ?

   Usuń
  2. Według mnie to sprzedawać, później może być jeszcze niżej. Prezes sam prorokowałeś jakąś bessę w październiku. Może Ci się spełnia? Robert

   Usuń
 9. @LD swietny post. Rozlozyles mnie na łopatki. "Sw. Mateusz" mnie najbardziej rozbawilo:)

  Na Polenergii karuzela bedzie jezdzic dalej:
  https://stooq.pl/n/?f=1256620.


  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przecież On i ta cała świta powozów chrystusowych z Torunia z Ojcem Naczelnym (odpowiada za to, że rządzą nami wybrani przez +/- 8 mln ludzi w kraju 40 mln., przy frekwencji <40%!) jest WAŻNIEJSZA niż cały Watykan... kilku proboszczy, których znam (z powołania i z wiary) mówią wprost, że oni mają takie plecy w dawnym Zach. Imperium Rzymskim, że sam Papierz Franciszek im nie straszny (co zresztą potwierdza fakt, że nikt go tu w zasadzie nie słucha, jego słusznych nauk/zasad oraz chęci do reform samych siebie, a przydałoby się im, oj przydałoby się patrząc za chociażby Smarzowskim ;-)). ŁD.

   Usuń
  2. No chyba zostane Twoim fanem. Bardzo mnie rozbawiasz;) W tych czasach pozostaje nam poczucie humoru.

   W Belgii jest chyba tak, ze jak nie pojdziesz na wybory-to masz kare finansowa. W Polsce to wprowadzilbym kare, ale za to na kogo glosujesz.

   Ps. Chyba Miller powiedzial do Ziobry o tym zerze. Bardzo mu wspolczuje (abstrahujac od sympatii politycznych), bo jego syn popelnil samobojstwo a "fakt" napisal: "Ojciec wybral polityke a syn sznur". Właściwie bez komentarza...niech zamkna ta gazete.

   Pozdrawiam Ciebie i Wszystkich serdecznie,

   Nieuk.

   Usuń
  3. W Szwajcarii Państwo jak ktoś jest chory/niedołężny/niepełnosprawny podstawia pod dom auto i wozi na głosowanie... to jest demokracja, prawie 90% ludzi głosuje, ale są i minusy... Państwo policyjne. W naszym grajdole ja bym wprowadził zasady z Kodeksu Hammurabiego - nie zagłosowałeś, nie masz ręki, bo po co Ci skoro do PKB się nie dokładasz, a tylko wyciągasz jak chcesz socjal? Pozdrowienia również dla Ciebie i reszty! ŁD.

   Usuń
  4. Tam jest tez demokracja bardziej bezpośrednia. Referenda etc...jestem tylko skromnym magistrem politologii, dziennikarstwa i kom. spol. i to ze skleroza, wiec juz tez wszystkiego nie pamietam. Jednak cenie sobie poczucie humoru, ktore na pewno masz;)

   Milego wieczoru i meczu zycze:)

   Nieuk.

   Usuń
 10. Mam pytanie do fanów LVC - co Wy w tej spółce widzicie? wzrost na chwilę obecną 7% rocznie a C/Z = 13. Wydaje mi się, że na GPW są lepiej wyceniane spółki o podobnym profilu wzrostowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W obecnej cenie to ja jestem fanem Livechata (jestem na etapie dokupowania). W weekend zrobię analizę bo spółka wskoczy do portfela dywidendowego. W mojej ocenie spółka doskonała do takiego portfela bo brak zadłużenia, świetnie generuje gotówkę, wypłaca prawie 100% dywidendy (za rok 9% stopy dywidendy powinno byc). c/z 12 ale to wartość historyczna a za rok oczekuję c/z 10, najbliższe wyniki powinny być ponad 20% lepsze r/r i każde kolejne przez przynajmniej 3-4 kwartały. Firma osiąga dochody głównie w USD (95%) który ma lepsze perspektywy (podwyżki stóp %) niż eur, stale zwiększa klientów (choć dynamiki spadają), za rok-dwa ma być notowana na nasdaq a tam wyceny są znacznie wyższe. I to ciekawe bo zaczął się przegląd opcji strategicznych który może zaowocować wejściem inwestora finansowego czyli jakimś wezwaniem po wyższej cenie.
   Livechat obecnie nie jest już typową spółką wzrostową (gdzie przychody i kurs będzie rósł po 20-50% rocznie) ale spokojną spółką dywidendową która powinna dawać 10% zysku rocznego.

   Usuń
  2. Prezesie,

   Jak mozna byc fanem jakiejkolwiek spolki? Fanem to mozna byc jakiegos klubu albo gwiazdy rocka. W innym przypadku czeka potencjalna wtopa.

   Nieuk.

   Usuń
  3. Prezesie, czy jesteś pewien, że model biznesowy lvc nie jest już czasem przeżytkiem? Ja zastanowiłem się tak na zimno nad tą spółką i wychodzi mi, że produkt, który sprzedają jednak jest do zastąpienia. Ja bym się nie pakował w to.
   P.

   Usuń
  4. W dłuższym terminie pewnie tak. Ale ... pewnie wielu klientów mniej rozwojowych nie ma jeszcze takiej nawet "przestarzałej" usługi, livechat też rozwija swój kolejny produkt "chatboxa" i na pewno na laurach nie spoczywa. Ponadto na razie jeszcze pozyskuje klientów więc wyniki rosną a jest już wycena atrakcyjna, dochodzą wysokie dywidendy które z nawiązką powinny pokrywać możliwy spadek przychodów w przyszłości. Kokosów się nie spodziewam zarobić ale jak mam trzymac na obligacjach 2-3 % to uważam że lepiej kupić LVC który powinien dać ok. 10% rocznego zysku.
   Oczywiście nie zamierzam za tą spółkę "umierać", jak zobaczę że coś złego w ich biznesie się dzieje to wówczas sprzedam. Nikogo też nie namawiam do zakupu.

   Usuń
  5. Tak, jak pisalem B2B jest bardzo trudne. Livechat ma ogromna konkurencje w USA. A tez te spolki sa bardziej "predystonowe" z zasady. Livechat duzo obiecywał a malo zrobił i w tym jest problem.

   Pamietajmy o tym, ze gielda dyskontuje "future". To, ze spolka wyplaca cala dydywidende to tez smiech na sali. Jaka dywidende wyplacil altus i ze pak. Do kogo to idzie?

   Nieuk.


   Usuń
  6. Livechat traktuj jako spółkę amerykańską, jest 3 na świecie jeśli chodzi o liczbę klientów live chatów, większość klientów pochodzi z USA i nie widzę z tego tytułu jakiś problemów. Co do dywidendy to każdy ma inne zasady inwestycyjne i różnie dywersyfikuje swoje inwestycje. Warto mieć w swoim portfelu spółki wzrostowe, warto mieć dywidendowe, warto mieć też inne produkty np. lokaty, nieruchomości czy obligacje.
   @ Nieuk wskaż mi spółki nawet z gamedeveloperów które przez najbliższy rok w każdym kwartale pokażą wyższe zyski r/r ? A w przypadku Livechat już na tą chwilę można spokojnie stwierdzić że przynajmniej 4 kwartały będą lepsze r/r (uwzględniając już zakończony kwartał i przy założeniu że kurs usd/pln drastycznie się nie załamie).

   Usuń
  7. Prezesie Szanowny,

   Moim zdaniem mylisz pojecia. Czym innym jest spolka prowzrostowa. A czym inna dywiidendowa. Oczywiście, zwby najlepiej to szlo w parze. Zadnych typow nie bede dawal, bo moim zdaniem jestesmy w jakiejs fazie bessy a po drugie nie jestem wrozbita Maciejem.

   Livechat jakby mial rossnac-to staloby sie tak przy aprecjacji dolara.

   Nieuk.

   Usuń
  8. Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia :)
   W sumie faktycznie przemnożyłem sobie 14.2m PLN (ZN za 2Q2018) x 4 (zakładam, że to jest poprawne i w modelu abonamentowych nie ma specjalnej sezonowości), podzieliłem przez kapitalizację 600m i wyszło trochę ponad 10,5. Doliczając dzisiejsze spadki faktycznie wyjdzie C/Z 10, a nawet trochę mniej zakładając utrzymanie lub wzrost kursu USDPLN oraz dołączanie nowych klientów. Jak na spółkę dywidendową a przy tym nadal trochę wzrostową tanio jak barszcz. W sumie nie wiadomo, czy brać już teraz czy czekać na dołek.
   Jeśli chodzi o spółkę regularnie zwiększającą przychoty (i zyski), to mogę podać PBKM, o którym wspominałem wcześniej. A skoro zahaczyłeś o gamedev, to podam z branży o podobnej specyfice Celon Pharmę. Chociaż wiem, że nie jest typ inwestycyjny tego bloga (C/Z 50+). Na gamedevie regularnie zwiekszanie zysków jest praktycznie niemożliwe ze względu na specyficzny cykl życia produktu (gry). Może ewentualnie w grach Free2Play, może się wypowie ktoś, kto niedawno chwalił TSGAMES (Nieuk?).

   BTW słowo "fan" użyłem jako skrótu myślowego w sensie osoby bardzo dobrze oceniające sytuację fundamentalną i wycenę tej spółki.

   Usuń
  9. Tsgames to naprawde b. fajna spolka. Przede wszystkim zero zadłużenia. Jednak jestesmy w jakiejś ogolnej bessie, wiec trzeba bardzo uwazac.

   Nieuk.

   Usuń
  10. Jeszcze parę takich sesji (25% spadku od obecnej ceny) i na TEN będzie też C/Z 10.

   Usuń
 11. Na bananie zwanym GPW nawet nie potrafią porządnej zwały zrobić. Myślałem, że dziś będzie otwarte złamanie i krew będzie się lała strumieniem, a tutaj widzę, że mamy do czynienia z małym skaleczeniem przy obieraniu ziemniaków. Póki co z dużej chmury mały deszcz niestety.
  Budimex w końcu złamał wsparcie przy 100 zł, pójdzie sporo niżej, tak bynajmniej technika sugeruje.
  Wiktor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spadnie jeszcze, teraz każdy liczy że złapał nisko akcje bo to tylko krótkoterminowe spadki ale w mojej ocenie odbicie będzie krótkie. Są jakieś globalne negatywne czynniki więc raczej to początek spadków a nie koniec.

   Usuń
  2. Stówka obrotów na Wig20, a jeszcze nie minęła godz., cash zatem jest... i akcje są kupowane. Puki nie będzie załamania na PLN to raczej mizeria, męczarnia itd., jak ktoś się czuje mocny to należy akumulować to co się chce, tak uważam. Nigdy nie zrozumiem jak trafić w dołek, dlatego tego nawet nie próbuję. ŁD.

   Usuń
  3. Prezesie, dlaczego uwazasz ze to tylko poczatek korekty na Budimeksu? Wiemy ze maja presje na marzach, ale ksiaga zamowien jest w dojsc dobrym stanie, i kasa z Unii do Polski wciaz bedzie plynela. Czyli w czym problem? Do jakego poziomu - twoim zdaniem - musza obciac dywidende?

   Usuń
 12. "...stale zwiększa klientów (choć dynamiki spadają), za rok-dwa ma być notowana na nasdaq a tam wyceny są znacznie wyższe. I to ciekawe bo zaczął się przegląd opcji strategicznych który może zaowocować wejściem inwestora finansowego czyli jakimś wezwaniem po wyższej cenie. Livechat obecnie nie jest już typową spółką wzrostową (gdzie przychody i kurs będzie rósł po 20-50% rocznie) ale spokojną spółką dywidendową która powinna dawać 10% zysku rocznego."
  Prezes - pozwolę się z Tobą nie zgodzić. Uważaj z tym założeniem, że stale zwiększa liczbę klientów - oczywiście jest to w chwili obecnej prawda - ale jak pozyskuje 150 miesięcznie a churn jest 3% to za chwilę może nie być tak różowo. Podobno problem jest z jednym z kanałó pozyskiwania klientów (stał się dość drogi) - druga sprawa - to jednak się okazuję, że to nie jest nie wiadomo jak unikalny software - i pewno powoli inwestorzy zaczęli wyceniać ryzyko oparcia całej działalności na jednym produkcie. Te wszystkie pozytywy, które opisałeś to prawda się w pełni zgadzam. W szczególności z tym, że nie jest to już spółka wzrostowa - stąd też spadek wyceny bo P/E mocno zjechało. ALe czy jest taka super tania - to ja przekonania nie mam. A co do opcji startegicznych to statystycznie (aczkolwiek badań nie robiłem przyznaję) jak spółki u as to ogłaszają to oznacza mniej więcej, że się zaczynają miotać i chcieliby coś zrobi - najlepiej z giełdy wyjść i się cashowac - tylko nie zawsze to musi być z korzyścią dla takich płotek jak my - no i rzadko kiedy coś z takiego przeglądu wynika. Oczywiście nie przeczę, że może się okazać, że jest to super okazja do zakupu po 24 zł (to jednak spadek od szczytów powyżej 50 proc.) - czego Tobie zresztą życzę.

  pozdrawiam
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
 13. "Prezesie, czy jesteś pewien, że model biznesowy lvc nie jest już czasem przeżytkiem?"

  możesz rozwinąć temat? Mam wrażenie, że trochę siejesz ferment. Mam dużo doczynienia z ecommerce , live chaty to jest usługa która wciąż mocno się rozwija i nie widać na razie na horyzoncie nic co miałoby ją zastąpić. Co do samego softu , zendesk moim zdaniem jest bardziej funkcjonalny ale lvc nadgania braki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe jak dzisiaj USA. Wiele wskazuje na to, że trzeba zamykać pozycje i czekać jakieś 10% niżej na wszystkim.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 15. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-utworzy-Fundusz-Inwestycji-Kapitalowych-zasilany-m-in-z-dywidend-spolek-Skarbu-Panstwa-7620068.html

  Wystarczy ogłosić np. że energetyka powinna dołożyć do atomu, wyceny w dół, wtedy skup w ramach FIK, odwołanie wsparcia przez energetykę, ogłoszenie dywidend i gotowy wzrost >100% . Można też bardziej finezyjnie się bawić.
  W końcu (bankier Mateusz?)...
  marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ile ciepłych posadek dla finansistów-Misiewiczów.
   Robert

   Usuń
 16. Prezesie,

  Dawno sie tak nie usmialem. Ten link od altusa (ktorego dopiero teraz przeczytalem), to taka propaganda, ze w mojej głowie nie miesci. Trzeba przypomnieć fakt, ze podobnie sie tlumaczyli z Egb Investments i wlasciwie tyle w temacie.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Altus aby uchronić klientów wstrzymuje wypłaty tłumacząc że kursy wielu ich portfelowych spółek celowo są obniżane a po wyjściu ich z akcjonariatu później rosną po 20%.
   Ciekawe czy biorą pod uwagę możliwą bessę która gdyby nadeszła to z klientów pieniędzy wiele nie zostanie, za pół roku może się okazać że teraz powinni sprzedawać. Niestety patrząc na spółki w których akcjonariacie jest Altus to większość jest słabiutki, z WIG 20 (najmocniejszy indeks w ostatnim roku) mają tylko maleńki pakiet JSW.
   https://stooq.pl/h/?i=100b

   Usuń
 17. W didaskaliach rozumiem to, ze niestety traca plynnosc i nie radza sobie z takim nawalem umorzen. Cala ta historia zapisze sie w historii gpw.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 18. dm boś podniósł rekomendację dla Asbis z 4,98 do 5,50zł. Mnie co najbardziej w niej interesuje to fakt iż przewidują zysk netto w 3 kw wyższy o 61% r/r (3,4 mln usd) a c/z spadnie na koniec roku do 3,30. Zaznaczam iż ja w szacunkach przewidywałem 50% pogorszenia zysku netto ale napisałem że mocno się mogę pomylić. Gdyby sprawdziła się prognoza bosia i faktycznie Asbis bez problemów radził sobie z niekorzystnym kursem rubla to obecna wycena Asbis byłaby bardzo niska.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ale obroty na Cd red...po godzinie prawie 20 mln zl...
  Chyba Sapkowski wycofal pozew. No, ale juz tak powaznie mowiac-to jest permanentna gra pod Cyberpunka. Oni sie dorobia fortuny na tej grze.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fortuny to się dorobi F51 na WW3.

   Rafff

   Usuń
 20. Prezesie czy możesz wyjaśnij lub wysłać mnie gdzieś gdzie znajdę info na temat skupu celem umorzenia. Co to jest? Co oznacza umorzenie dla akcjonariuszy etc. Z góry dziękuję

  Pozdrawiam
  Luko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie "umorzenie" kojarzy się ze ściągnięciem morza na swoje terytorium. Na przykład Czesi mogliby się "umorzyć".

   Usuń
  2. Trochę czasem potrzeba logicznie myśleć. Umorzenie ma pewnie wiele synonimów takich jak: zmniejszenie, zrezygnowanie, skasowanie itp.
   W przypadku umorzenia akcji można mówić że jest to skasowanie/zmniejszenie liczby akcji. Na przykład firma miała wyemitowane 1 mln akcji, które postanowiła odkupić od akcjonariuszy a następnie umorzyć 0,2 mln akcji. Po umorzeniu kapitał będzie jej niższy i wynosił 0,8 mln akcji.
   Nie wiem w jakim kontekście pytasz ale na przykładzie Ropczyc które są w moich wirtualnych portfelach wyjaśnię ci jakie korzyści dla akcjonariuszy są jak umorzą akcje własne które są w posiadaniu spółki.
   Ropczyce mają wyemitowanych obecnie akcji 6.259.634 których cena rynkowa na giełdzie wynosi 170,888 mln zł, mają skupione od akcjonariuszy 30,47% z tych wszystkich akcji czyli 6.259.634 akcji czyli w posiadaniu spółki jest 1.907.007 akcji wartych 52,061 mln. Spółka zgodnie z decyzją WZA będzie musiała w przyszłym roku umorzyć te własne akcje (skupione) i jak to zrobi to spadnie ilość akcji i spadnie kapitalizacja firmy. Po umorzeniu (patrząc na dzisiejszy kurs) kapitalizacja spółki wyniesie 118 mln zł czyli znacznie niżej od obecnych 170,888 mln kapitalizacji (przed umorzeniem). Czy takie umorzenie coś zmienia dla akcjonariuszy ? Tak i to dużo. Zakładając że spółka będzie wypłacać 17 mln dywidendy to przed umorzeniem byłoby to dla akcjonariuszy ok. 1zł a po umorzeniu akcji wartość dywidendy wzrośnie do około 1,50zł (wzrost o 50%).
   W zasadzie każde umorzenie jest korzystne dla akcjonariuszy gdyż osiągany zysk będzie dzielony na mniejszą ilość akcji czyli faktycznie każdy akcjonariusz będzie "więcej zarabiał" (większy miał udział w zysku).

   Usuń
  3. błąd w końcowym przeliczeniu (liczyłem w głowie): jeśli będą chcieli wypłacić 17 mln dywidendy to przed umorzeniem będzie to 2,71zł a po umorzeniu 3,90zł (44% więcej).

   Usuń
 21. To, że ilość akcji po umorzeniu się zmniejszy, a udział pozostałych akcjonariuszy się zwiększy i partycypacji w zysku tak samo jest czymś naturalnym i oczywistym. Myślałem, że zaskoczysz mnie jakąś sensowną ciekawostką lub informacją z doświadczenia, ale chyba nic z tych rzeczy. A czy nie powinno być tak, że po umorzeniu akcji przez magnetyzówkę jej kurs powinien dążyć do odbudowania kapitalizacji pierwotnej? W końcu przychody i zyski z powodu umorzenia nie spadną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie zaskoczyłem Cię.
   Teoretycznie kurs powinien rosnąć Ropczyc aby wrócić do kapitalizacji przed umorzeniem (na to liczę) ale może tez być tak że w obecnej kapitalizacji inwestorzy już uwzględnili akcje które mają być umorzone. Jeśli Ropczyce umorzę akcje, nadal będę osiągały podobne przychody i marże i nie będzie więcej odpisów to c/z i kapitalizacja będą bardzo niskie a potencjał wzrostu kursu spory (moim zdaniem).

   Usuń
 22. co sądzisz o ML System, opatentowali szyby samochodowe z możliwością ładowania fotowoltaicznego akumulatorów, w nadchodzącej erze samochodów elektrycznych może to być strzał w dziesiątkę
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem dzisiejsze info i nawet przez chwilę myślałem o kupnie, dobrze że nie kupiłem bo kurs już siada. Najważniejsze pytanie czy i w jakim czasie uda im się to przełożyć na jakieś wymierne pieniądze ? Raczej to może trwać latami i zanim kasa może z tego jakaś być to minie sporo czasu. Patrząc na wycenę to raczej jest wysoka a pogląd ten opieram na rekomendacji Vestora. On przewiduje zysk netto w tym roku 11 mln a w przyszłym 13,9 co daje c/z w okolicach 13 (dużo). I na koniec akcjonariat ! - mamy w nim Atusa z dużym 14,5% udziałem a to mi wystarczy aby omijać spółkę na jakiś czas.

   Usuń
  2. Rekomendacje Vestora nie uwzględniały raczej nowego wynalazku. Ale też nie koniecznie coś z niego będzie. Nie wiemy jak droga jest to technologia, ani jak wytrzymałe są te szyby, ani ile tak naprawdę energii się zyskuje w ten sposób. To nie musi być nic rewolucyjnego.

   Rafff

   Usuń
 23. No ludzie-musimy troche wrzucic na luz. Nie ma co sie za bardzo przejmować cala ta bananowka...polecam skecz kabaretu mlodych panow: familiada :)


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to dobrze nie mieć akcji, dzisiaj chwilowa korekta i dalszy zjazd. Amerykanie wysoko zaczęli była to zwykła podpucha i już się osuwają. Jan

   Usuń
 24. Dobry wieczór Prezesie. Na wstępie napiszę, że bardzo cenię Twój blog za fachowość i konkrety. Jestem początkującym fanem analizy fundamentalnej. Uczę się krok po kroku, korzystając z wiedzy jaką dzielą się na tym blogu profesjonaliści. Mam prośbę o podpowiedź w zakresie szacowania przyszłej marży brutto (na 3 kwartał). Analizując spółkę z branży odzieżowej (Monnari)znalazłem w raporcie informację że 70% kolekcji zamawiają w takich krajach jak Turcja czy Chiny a rozliczenie jest w dolarach. Okres produkcji to około 6 miesięcy. Zatem można zakładać, że zamówienie kolekcji jesień-zima następuje w 1-szym kwartale. Nie znalazłem natomiast informacji kiedy dokonywana jest płatność za zamówienie. Jest mowa wprawdzie o przedpłatach ale nie ma informacji czy przedpłata to 20% czy może 50%. Generalnie nie wiem jaką wartość kursu dolara przyjmować (z jakiego okresu/ okresów). Czy powinna być to średnia z 1-szego kwartały (przyjmując, że płacą całość z góry) czy może średnia z kilku okresów np. 1-szego i 2-giego. Za wszelkie informację serdecznie dziękuję i Pozdrawiam Przemek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co się orientuje to oni w momencie zlecania/zamawiania kolekcji zabezpieczają całą pozycję walutową. Płacą z góry ok.20% a pozostałą kwotę hedgują za pomocą forwardu. Czyli można zakładać że jesienna/zimowa kolekcja (jeśli taka jest) jest po korzystnym kursie z końca 1 kwartałów. Trzeba też pamiętać że w momencie gdy otrzymają wyprodukowany towar np.wrzesień w banku forwardy zostaną rozliczone/zamknięte i brakujące ok. 80% kasy zapłacą za towar a z różnic kursowych wykażą extra zysk w przychodach finansowych. Oni w 2 kw wykazali 0,5 mln zysku z różnic kursowych i podobna kwota pewnie będzie w 3 kwartale dzięki wzrostowi kursu usd/pln.

   Usuń
  2. Monnari to bardzo ciekawa spolka. Swietny artykul byl swojego czasu, jak rewitalizuja kamiennice w Łodzi.

   Nieuk.

   Usuń
 25. Varsav 18 października o godz.10 - Zarząd przedstawi zaktualizowaną strategię spółki, omówi realizowane projekty oraz opowie o pierwszych efektach promocji – Bee Simulator.Pod to może będzie grana?Jak sądzicie?
  Prezesie co sądzisz o spółce Eurocash?Własnie DM BOŚ wydał nową rekomendację.
  https://comparic.pl/dm-bos-podwyzsza-rekomendacje-eurocashu-kupuj-obniza-cene-docelowa/

  P.S
  Nieuk w niedziele ostatni odcinek naszego serialu pt"PUŁAPKA".Jakie wrażenia?:)
  pozdrawiam wszystkich i udanego weekendu życzę.

  OdpowiedzUsuń
 26. Moim zdaniem swietna produkcja;) Szczerze mówiąc-to nie moge sie doczekac. Do Belfra, Watahy i Paktu troche brakuje, ale jak na prime time i tvn-to arcydzielo. Po prostu wciaga. Kulesza to wybitna aktorka i Lichota za "Watahe" powinien otrzymac multum nagrod. Ta "Ruda" tez ma epizod w "Rojscie".

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 27. Skarbiec TFI

  https://www.pb.pl/trigon-ma-sojusznikow-w-walce-o-skarbiec-942286

  Jak kogoś interesuje (a Spółka nie tylko dobrze zarabia i ładnie płaci akcjonariuszom, ale przede wszystkim POTRAFI pokazać, że umie utrzymać klientów "Kowalskich" na dzisiejszym rynku) to zachęcam do przeczytania 2-3x... bo w sumie czy wiadomo o co come on? Mnie się wydaje, że przede wszystkim chodzi o zmiany na rynku (konsolidacje), sieć sprzedaży dla Kowalskich, a może nawet potencjalne odsprzedaże całych privat TFI do "Państwowych" molochów, które z łatwością docierają za pomocą banków/doradzców ze sprzedażą jednostek do zwykłych ludzi (lokata z funduszem, polisa na życie w funduszach, ubezpieczenie mieszkania)=potencjalne mld. zł. aktywów do zebrania.

  Na przeciw Trigon-a stają: OFE (do likwidacji) i QRS Buczka. Ci ludzie gdzieś też chcą pracować za kilka lat jak nie wystarczy już kasy na darmowe obiadki i taxi po obcięciu prowizji za zarządzanie!
  Mi się wydaje, ze ciekawe wątki zaczynają się rozgrywać teraz między prywatnymi właścicielami (konsolidacje), a Państwem o oszczędności ludzi. Buczek o tym mówił w wywiadach (i stawia w przyszłości na większy profesjonalizm, rozszerzanie wiedzy analitycznej, stąd zmiany w zespole pracowników).

  A sam Skarbiec dobrze wygląda fundamentalnie. Ciekaw jestem zdań czytelników. ŁD.

  OdpowiedzUsuń
 28. To ja powiem moje...Wiesz, ze Cie uwielbiam za poczucie humoru, ale zeby kupowac jakiekolwiek tfi-to musi byc hossa. Na dodatek oni sa blisko z murapolem. Jaki jest sens inwestowania w tfi na gieldzie. Jako spekulacje to rozumiem, ale w samym zalozeniu to juz nie. Sa ciekawsze spolki. Poza tym biznes sie bedzie kurczyl, bo ustawowo zostaną zmniejszone oplaty za zarzadzanie aktywami.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skarbiec nie jest już powiązany z Murapolem a obecnie Trigonem.
   Niestety Skarbiec jak Quercus czy Altus obecnie źle wyglądają fundamentalnie. Spore zawirowania w 3 ostatnich miesiącach, zła prasa odnośnie Tfi, masowe spadki aktywów, spadki na giełdach, od nowego roku obniżanie ustawowe maksymalnych opłat za zarządzanie, mocne wejście pzu w ten segment z jedyną opłatą 0,5% za zarządzanie (inne tfi mają nawet ponad 4% takiej opłaty). Nie widzę obecnie podstaw aby kupować akcje tfi chyba że w PPK wejdą z sukcesem ale z tego zyski mogą być za 5 i więcej lat.

   Usuń
  2. Z większością negatywów się zgodzę, bo powszechnie o tym było pisane, ale z tymi masowymi spadkami aktywów (???), to chyba ale nie w przypadku Skarbca? Celem jest 8 mld. aktywów pod zarządzaniem, który chcą realizować m.in. poprzez łączenie z Trigonem=smart move. To o czym piszę jest zamiast rywalizacji między sobą - nie mając sieci bankowej sprzedaży towarzystwa się łączą. Inną sprawą jest, że Trigon był na musiku przez FIZy zrobione z GBK.
   Poza tym z tymi opłatami (przynajmniej tak by się wydawać mogło) nie jest tak źle:

   https://wiadomosci.stockwatch.pl/skarbiec-bedzie-zwiekszal-aktywa-w-odpowiedzi-na-limity-oplaty-za-zarzadzanie,akcje,224403?utm_source=HP20&utm_medium=male

   czyli reasumując firma MA PLAN. Pytanie jaki głębszy obraz się może wyłaniać?
   Od maja (chwilę po wybuchu GBK) aktywa pod zarządzaniem minimalnie się zwiększyły, pewnie efektem połączenia z Trigonem. Zastanawiające jest, że uchwała dużej DY faktycznie na rynku nie została zauważona. ŁD.

   Usuń
  3. Pisząc o masowych odpływach raczej miałem na myśli wszystkie TFI (nie tylko ta trójka). Co do wysokiej dywidendy to właśnie została zauważona bo miesiąc temu jak podali projekty na walne kurs był po 23,90 (sam wtedy trochę kupiłem) a teraz jest 16% wyżej (sprzedałem już wcześniej). Fakt że nie brałem pod uwagę przejęcia pod zarządzanie części funduszy od Trigona ale aktywa Trigonowi się kurczą i z tego może nie być sporej kasy.
   "Kręcę nadal nosem" nad inwestycją w akcje TFI ale jak masz akcje to życzę dobrego zarobku.

   Usuń
  4. Dobrze wiesz jakie akcje mam ;-), reszta również :-) Pisałem kilka x, że mam troszkę m.in. QRS-a z wielu powodów, kupowanego w 3 transakcjach na tych spadkach... he he nomen omen ta "trójka" z przodu trzyma już chyba 5 miesiąc? I śpię spokojnie. Ale głównie je mam przez jednego z głównych właścicieli, który krótko mówiąc "monetę położył", bo byłby Altusem, a oszczędności życia (jak deklarował, bo w sumie co innego miał powiedzieć) trzyma w Ochronie Kapitału... więc i ja się trzymam tego założenia (zyski Spółki=aktywa pod zarządzaniem w Ochronie). Wystarczy tylko, że GBK zrobi układ i "smarknie" 40% wierzytelności obligatariuszom i kurs mocno odbije, bo już blisko połowę Buczek i Spółka "odzyska".
   Nie mniej Skarbcem, jak również innymi TFI się interesuję, śledzę flowy, komentarze, bo będę chciał kiedyś wrócić do szeroko rozumianych funduszy, choć w przypadku Skarbca większą moją uwagę zwrócił PB i nagłówek, dlatego przeczytałem i jak dziennikarz zastanawiam się co stoi za tymi głosowaniami (jakie kto ma interesy) i głośno się zastanawiam, quo vadis właściciele??? ŁD.

   Usuń
 29. Prezes
  Znasz może jakąś stronkę z której można się dowiedzieć o wynikach spółek z USA.
  Np w piątek przed sesją 3 duże banki podały wyniki za III kw 2018 r Citigroup, JP Morgan
  i Wells Fargo.
  Nie chodzi mi o jakieś szczegóły , ale o zysk netto i konsensus anali.
  Czy wynik był lepszy czy gorszy od konsensusu.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za granicą nie inwestuję więc nie wiem ale na pb.pl często oni podają wyniki ważniejszych firm. I tak o 3 tych spółkach są informacje
   https://www.pb.pl/wyniki-jp-morgan-lepsze-niz-oczekiwano-942490
   https://www.pb.pl/zysk-citigroup-wyzszy-niz-oczekiwano-942492
   https://www.pb.pl/wyniki-wells-fargo-nieco-slabsze-od-prognoz-942503

   Usuń
 30. Co wy na to
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/gw-kornel-morawiecki-obiecal-getbackowi-panstwowa-pozyczke/k7k94qx?utm_source=detal_viasg&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne&srcc=ucs&utm_v=2

  OdpowiedzUsuń
 31. Poszła transakcja na Orle za prawie 19 baniek. Altus sprzedał ciekawe kto kupił chyba ktoś kto czuje wezwanie. Jan
  https://stooq.pl/t/bt/?s=obl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strasznie uparty jesteś na to wezwanie.
   1,42 mln akcji to nie pasuje do żadnego tfi. Mniejsza pakietówka 304.884 może być tfi rockbridge.

   Usuń
  2. I tak przypuszczam że będzie wezwanie jedyną spółkę którą na dziś posiadam w portfelu. Cena pakietówki 11 zł opłacało się kupować jak altus sypał. Jan

   Usuń
  3. Ja Ci życzę aby było w wysokiej cenie wezwanie.
   Jednak logicznie myśląc to jeśli moja teoria się sprawdzi 2-3 kwartałów gorszych wyników to lepiej wezwanie zrobić za rok - kurs może być niżej i wyniki gorsze więc łatwiej wezwać w niższej cenie.

   Usuń
  4. Może sprzedam wcześniej, zobaczymy jak rynek zareaguje na info o 10% pakietówce. Jan

   Usuń
 32. Czy tu bootu robią wyświetlenia, za cały dzień nie ma ani 10 wpisów a liczba wyświetleń rośnie jak by tu było 2000 ludzi hehe

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja piernicze...a co Ty-jakis informatyk zazdrosny od siedmiu bolesci? Nie kazdy spamuje tak,jak ja;) to jest po prostu swietny, merytoryczny blog i tyle w temacie.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ek
  mBank coś ostatnio bardzo ostrożny .Przewidywany kurs docelowy 100% wyżej , zalecenie tylko trzymaj .
  GETINOBLE 2018-10-04 r

  Trzymaj 0,53 zl docelowa 1,00 zł = 96,08%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mbank codziennie czytam ich analizy/raporty bo ma u nich konto ale jeśli chodzi o rekomendacje to oni mnie mocno zawodzą (sami pewnie też siebie). Teraz rekomendują GNB na 1zł i stratę w tym roku a w poprzednim reko kurs docelowy miał być 1,40zł i zysk netto w tym roku.

   Usuń
 35. Witam,

  Prezesie, co sądzisz o EUROCASH, ogromne spadki do najniższej pozycji w historii. Jak oceniasz stan spółki w kontekście ew. wzrostów i czy jest to mimo wszystko okazja biorąc pod uwagę tak niski kurs?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eurocash to nie moja bajka i zbyt dobrze jej nie znam dlatego podeprę się rekomendacjami zysku biur maklerskich. mbank oczekuje 103 mln zysku w tym roku i 138 mln w przyszłym roku, natomiast wg dm boś wartości te odpowiednio wyniosą 105 mln i 149 mln. Gdyby spółka zarobiła w przyszłym roku ok. 145 mln (środek oczekiwań mbanku o boś) to c/z wyniosłaby ok. 19. W mojej ocenie jest to bardzo wysoko gdyż spółka nie jest jakoś wybitnie wzrostowa i nie notuje jakiś dynamicznych wzrostów zysku netto, działa na bardzo trudnym i konkurencyjnym rynku (rosnące wynagrodzenia, konkurencja cenowa itp), bilans jak dla mnie jest pod presją (zobowiązania krótkoterminowe wyższe aż o 1,9 mld od aktywów obrotowych), niskie dywidendy. Patrząc na te wszystkie czynniki i dodając do tego spadający rynek akcyjny uprawnione jest oczekiwania spadku kursu w najbliższym roku. Wg mnie realny jest nawet 25% spadek kursu ale czy tak się stanie zależeć będzie od funduszy których jest sporo a akcjonariacie.

   Usuń
 36. Prezesie czy możesz się wypowiedzieć jak oceniasz na golenie informacje o podpisaniu umowy z autoryzowanym doradca oraz o subskrybuj akcji serii E. Wiem że raczej mało się ta spolka interesujesz ale proszę o twoja opinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładam że pytasz o Govenę ?
   Podpisanie umowy z autoryzowanym doradcą jest czynnością tylko techniczną ale o tyle ważną gdyż bez tego nie mogliby wprowadzić nowej emisji akcji na rynek newconnect. Co do samej emisji to jest pozytywna informacja gdyż jakby nie patrzył pozyskali 5 mln złotych do firmy, z czego 25% pójdzie na spłatę a reszta na rozwój i kapitał obrotowy. Mi się trochę nie spina komunikat z liczbą akcji które zostały objęte. W pkt. 5 napisali że objęte zostało 51 mln akcji, z tej liczby 49 mln akcji pkt. 6a zostało objęte za gotówkę, 1 mln to kompensata należności za usługi doradcze pkt 6aa a co z pozostałym 1 mln akcji ?
   Chociaż o to nie pytałeś ale krótko odniosę się do samej spółki. Govena nie podoba mi się i mocno mnie denerwuje liczba "naganiaczy" którzy po wszelkich forach giełdowych mocno ją "promują". Ja w niej nie widzę nic takiego co uzasadniałoby blisko 10 mln kapitalizację (uwzględniając nową emisję akcji). Od kilku lat spadek przychodów i w zasadzie brak zysków (drugi rok z rzędu szykują się straty), słabe przepływy operacyjne, nie zachwycający bilans. Kolejną negatywną informacją że coś nie tak jest z firmą to spadek kurs o ponad 80% od lutego (z 40 groszy do 5 groszy), jeśli teraz firma jest nie warta 5 groszy (w mojej ocenie) to po co ktoś jej kurs podpompował na 40 groszy ? Możliwe żeby nową emisję akcji jak najlepiej uplasować. Oczywiście wiem że wielu spekulantów/inwestorów liczy na realizację ich planu sprzedawania pojazdów elektrycznych ale ja w zyski z tego nie wierzę nawet jak projekt ten wypali.

   Usuń
  2. Dziękuję prezesie za opinię, oczywiście chodziło mi o govenę. JA już dawno ją kupiłem i kiedyś się o nią Ciebie pytałem. Może jednak te elektryki wypalą i kiedyś będę sie cieszył zyskiem. Wszystkie akcje jakie mam to kupno po 5 gr. Powodzenia!

   Usuń
 37. Jakieś pół roku temu zwracałem na blogu uwagę na spółkę IAI która imponujące wręcz uzyskiwała dynamiki przychodów i zysku. Dzisiaj pojawiła się informacja że do akcjonariatu wchodzi MCI, będzie miał 51% akcji i główni akcjonariusze zrobią przymusowy wykup akcji po 36,78zł (ok 40% wyżej od kursu bieżącego). Jakby tanio jutro dali kupić to można rozważać kupno (przynajmniej ja tak zamierzam).

  OdpowiedzUsuń
 38. Prezesie, czy to pewne, że cena w wezwaniu nie będzie niższa?

  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, czytałem inny komunikat, wszystko jest już jasne. Na szczęście akcje posiadam ;)

   MG

   Usuń
  2. Na giełdzie niczego nie jestem pewien ale napisali jak wół "Cena za jedną akcję Spółki nabywaną od Sprzedających oraz w ramach Przymusowego Wykupu została ustalona na 36,78 PLN."

   Usuń
 39. O ile jutro rano przed sesją nie ogłoszą przymusowego wykupu, co będzie skutkowało zawieszeniem obrotu na walorze...

  KoJot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej małe prawdopodobieństwo. Dzisiaj podpisali umowy kuona/sprzedaży i raczej trudno byłoby wykup w biurze maklerskim załatwić.

   W poniedziałkowym parkiecie jest artykuł o 11 spółkach zapomnianych przez rynek. Są wśród nich Stalexport i Ropczyce (obie w ostatnim tygodniu trochę dobierałem), jest PBKM,Konsorcjum Stali, Wittchen i kilka innych.
   W bykach tygodnia pojawił się Unimot i kilka pozytywów: długa korekta, dołki i szczyty coraz wyżej, przebicie 50 sesyjnej od dołu i sygnałem kupna będzie trwałe pokonanie 10,50zł.

   Usuń
 40. Prezesie
  a co sadzisz o spolce Cormay ? Insiderzy wzieli udzial w ostatniej emisji. wykres akcji zachecajacy. mozliwe jednak ze rynek caly czas pamieta walek z blue boxem i sprzedaz akcji fundom na szczycie po 16 czy 18 zeta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez konflikt w spółce który był zupełnie nie wiem co się dzieje w spółce dlatego nie pomogę.

   15 lat temu Cormay i Tuora byli moimi klientami jak pracowałem w banku.

   Usuń
 41. Czy ma ktoś orientację, jak negatywny wpływ na wyniki Orła Białego może mieć podwyżka cen prądu? Swego czasu Prezes robiłeś założenia dla innych spółek. Może ktoś wie jak to wygląda w tej branży.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeszukałem raport roczny i sprawozdanie z działalności i nigdzie nie znalazłem informacji ile oni faktycznie zużywają energii i gazu. Jedynie jest informacja że "Zużycie materiałów i energii" wyniosło w 2017 roku 582 mln. Jak to Cię mocno interesuje to przejrzyj raport półroczny (mi się już nie chce) lub napisz do firmy z takim pytaniem.

   Usuń
 42. Hej Prezesie. Udało ci się złapać IAI czy odpuściłeś Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawiłem się po 33,20 na kupnie (taką cenę kupna akceptowałem), cena powyżej 35zł jest już dla mnie przesadą (ryzykiem), choć niby 5% można zarobić.

   Usuń
  2. Teraz IAI pewnie będzie się kisić w okolicach 35-36zł. Szkoda tylko, że sprzedałem ich akcje w czwartek podczas spadków, planowałem nawet je odkupić w tym tygodniu, ale przy tym poziomie już za późno na zakupy. Sama spółka fajnie się rozwija, biznes moim zdaniem wydaje się bezpieczniejszy od takiego np. Livechatu. Ciekaw jestem co do spółki wniesie MCI Capital.

   RM

   Usuń
  3. IAI odpuściłem całkowicie po wynikach za 2 kwartał gdy spodziewałem się wzrostu zysku o jakieś 80% a było tylko 13%. Z tego co pamiętam napisali w raporcie że ponieśli jakieś koszty a przychody zaksięgują dopiero w 3 kwartale.
   Dla siebie zamykam juz temat IAI bo raczej spółka zniknie z giełdy a jest zbyt drogo by się bawić w kupno.

   Ropczyce nieśmiało zaczynają odbijać, jak pisałem wczoraj jest artykuł w parkiecie oraz dzisiaj pojawiła się analiza na https://comparic.pl/ropczyce-rpc-w-wieloletnim-trendzie-wzrostowym-analiza-na-zamowienie/

   Usuń
  4. Ropczyce rosną ale na jakich obrotach.

   Usuń
  5. Na takich samych obrotach spadały.. Chyba zaczyna sie wzrost pod raport.

   Usuń
 43. Witam,
  zaczyna się coś podnosić na energetyce, konsolidacja także na Orange i Eurocasch.
  Z ciekawostek, IMS sfinalizował przejecie sygnalizowane 2 miesiące temu a to oznacza zwiększenie sieci abonamentowej o ponad 3 tys pkt-ów (ponad 20%).

  OdpowiedzUsuń
 44. Getin noble bank poinformował że LC Corp objął akcje nowej emisji GNB po 2,73. Obecna cena na rynku to 50 groszy. Dla mnie to jest jednoznaczne że LC Corp nadal jest mocno powiązany z LCz i zdecydowanie lepiej tej spółki unikać.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31560899,lc-corp-za-100-mln-zl-objal-prywatna-emisje-akcji-getin-noble-banku-serii-e

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwróćcie uwagę ze te akcje objął LC Corp B.V. (holding finansowy), nie natomiast LC Corp S.A. (developer z GPW).

   Usuń
  2. Przepraszam mój błąd, wszedłem w poniższą wiadomość w której było tylko podane LC Corp
   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31560899,lc-corp-za-100-mln-zl-objal-prywatna-emisje-akcji-getin-noble-banku-serii-e

   Usuń
 45. Pisałem że warto kupować Varsav dziś kurs nawet 3zł.Dziś zakupiłem także Farm51.
  pozdrawiam.

  P>S.Panie Nieuk co my teraz będziemy oglądać?;)
  A z tym co pisałeś o Lichocie i Kuleszy pełna zgoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troche to byl jako kolejny odcinek a nie final sezonu...Ta tajemnica nie dostala do konca wyjaśniona...troche jestem zawiedziony. Na Showmax nie ma kolejnego odcinka "Rojst". No szkoda. "Pamietniki Podrecznej" sa dla mnie tak skomplikowane, ze rozrywka sie zamienia w stan skupienia. Te seriale sa tak skomplikowane, ze to jakas masakra;)   Dobrej nocki,

   Nieuk.

   Usuń
 46. ja dziś wypchnąłem połowę portfela i poczekam na promocję, została tylko dekora i ropczyce -ale to spólki defensywne.
  mam nieodparte wrażenie że jeszcze zobaczymy na dniach trzyprocentowe spadki w USA.
  slawek

  OdpowiedzUsuń
 47. Prezesie bierzesz udział w konkursie ING? Do wygrania fajne nagrody. https://www.grainwestycyjna.pl
  Indeksy w USA walczą na wsparciu więc warto poczekać na rozstrzygnięcie. Na jakiej podstawie te 3% spadki przewidujesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takich konkursach to prawdziwe "świry" biorą udział którzy na najdziwniejszych instrumentach wykręcają potężne stopy zwrotu.

   3% spadki jednodniowe są obecnie jak najbardziej realne, raczej na krótkiej korekcie się nie skończy.

   Decora zakończyła dzisiaj wezwanie, do 18 je mają rozliczyć. Spodziewam się teraz spadków w okolice 10zł.

   Eurotel codziennie niższy kurs (cierpliwie czekam), mam tylko nadzieję że z jakimś wezwaniem nikt nie wyskoczy.

   Usuń
 48. już w piatek było widać słabość decory, do 18tego również spodziewam się spadku do 10,40-10,60 ale ja decorę zostawiam, przez sentyment do lesińskich, troszkę do nich wytwarzam detali (lena lighting).
  Slawek

  OdpowiedzUsuń
 49. Tak tylko zapytałem Prezesie bo wcześniej z tego co mi wiadomo bawiłaś się na kontraktach. A odnośnie Eurotela to czytasz mi w myślach. Ale tak jak pisałeś wyżej lepiej poczekać bo baza za 3 kw jest dość wysoka. Chociaż już kusi żeby podebrać:-) Jak wiadomo nigdy w dołek się nie trafi.

  OdpowiedzUsuń
 50. Jak spojrzeć na 5letni wykres daxa jak nic pasuje narysować kreskę na conajmniej 10500pkt
  Nie twierdzę, że to koniec hossy w USA ale te strachy nie da się strzepnąć 2sesyjnym spadkiem, potrzeba jeszcze przynajmniej jednego zejscia o kolejne 5%, oczywiście kolejne zejscie zrodzi pytania o zmianę trendu, trzeba być czujnym bo mimo że akcje w warzszawie tanie to nie znaczy że nie mogą być tańsze.
  slawek

  OdpowiedzUsuń
 51. Ja też powyprzedawałem wszystko, ale w przeciwieństwie do Sławka zostałem ze spółkami, które mam na stracie, a które mogą być niezależne od bessy, bo w każdej chwili może albo pójść wezwanie jak w przypadku Atlasest albo jakiś ważny komunikat zmieniający postrzeganie przyszłości spółki jak w przypadku BAH. Spółki ryzykowne, ale mogące wystrzelić w najmniej oczekiwanym momencie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mn - jakie spółki sobie zostawiłeś poza BAH-em?
   Pamiętam, że kiedyś polecałeś Patentusa (który już trochę urósł).
   Rafff

   Usuń
  2. Ten Patentus to Wam sie udal-gratulacje;) Kania tez mnie co raz bardziej zaskakuje-choc chyba jest na oporze. Choc na ten moment to dla mnie spekulacyjna spolka, ale zobaczymy...mam maly pakiecik. Trakcja tez mnie intryguje, ale mam obawy o marze na kontraktach-choc na pewno duzy kawalek
   tort z przyszlych inwestycji infrastrukturalnych w kolej im przypadnie.

   Milego wieczoru,

   Nieuk.

   Usuń
 52. Strach jest najgorszym doradcą

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 53. To na pewno prawda, ale cala gielda-to jedna wielka psychologia tak naprawde...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 54. na razie info od prezesa decory że objął swoje 354k
  chyba się pospieszyłem ze sprzedażą, można było przeczekać jeszcze i podnosić stoplosa.

  sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niespójnie się wyraziłem, miałem na myśli inne akcje z portfela (w tym bah i elemental)

   Sławek

   Usuń
 55. Prezesie, czy warto zainteresować się Vistulą?
  Biznes stabilny, perspektywy przejęć w Czechach i na Słowacji. Oczywiście fuzja z BTM. Od stycznia trend spadkowy. Czy uważasz, że warto teraz kupić i poczekać na rozwój połączonych spółek. W 3kw. powinny być chyba jeszcze widoczne pozytywne kursy walutowe.

  OdpowiedzUsuń
 56. Ulica umarza swoje jednostki na potęgę. Jeszcze w listopadzie będą umarzać resztki.
  Z mojego doświadczenie wynika, że dobrze się wychodzi jeśli się postępuje odwrotnie do tego co robi szeroko pojęta "ulica". Wychodzi mi na to, że zbliża się dobry czas na rozpoczęcie zakupów. Jak już pisałem w bessę w USA nie wierzę, korekta może jeszcze być ale wzrosty powrócą. Gospodarka za dobrze się kręci na bessę. Jest rekordowe zatrudnienie, spółki pokazują bardzo dobre wyniki, wzrost PKB też jest niezły. To musiałoby się wszystko odwrócić, żeby trwałe spadki zagościły za oceanem a na razie na to się nie zanosi a sam dług i rentowności obligacji na poziomie 3,15% to za mało. Nawet przy 5% rentowności obligacji giełdy sobie w przeszłości doskonale radziły. Pewnie kiedyś koniunktura się skończy, ale to "kiedyś" może być za rok albo za 15 lat. Podsumowując wypowiedź dziwię się ludziom, którzy teraz umarzają. aleks

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni