"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 10 października 2018

Aktualności, analizy, komentarze 10a/2018

dodano 18.10 Decora poinformowała link iż skupiła w wezwaniu 1,110 mln akcji czyli znacznie mniej od ogłoszonych 4 mln akcji.

12.10 - dm boś podniósł rekomendację dla Asbis z 4,98 do 5,50zł. Mnie co najbardziej w niej interesuje to fakt iż przewidują zysk netto w 3 kw wyższy o 61% r/r (3,4 mln usd) a c/z spadnie na koniec roku do 3,30.


Bardzo ciekawy list (informację) do swoich klientów opublikował Altus TFI link. Traktuję go trochę jako "błaganie" aby nie wycofywać środków z funduszy gdyż..... (podane jest wiele argumentów dlaczego tego nie robić) - warto przeczytać.
Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach.
Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

Udostępnij:

201 komentarzy:

 1. Poprzedni post się zapchał komentarzami więc otwieram kolejny.
  Dzisiaj polała się krew na giełdzie i WIG20 lekko przełamał wsparcie na 2200 pkt, jak nie wróci do końca tygodnia nad 2200 to spadamy na 2100 (istotne wsparcie z czerwca).
  A co później to wolę nie myśleć :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Amerykańcy chyba lecą na 2600 a to dla wig przesądzi kierunek 2000 albo jeszcze niżej.

   Usuń
  2. -2% w USA to już początek paniki...

   Usuń
 2. A ja bym sie tak zastanowil, kto stal (stoi) za wyplynieciem nagran premiera Morawieckiego. Dziwna zbieżność z terminem wyborow samorządowych...strange. Ja podejrzewam komu moze na tym zależeć, ale nie bede spekulowal...

  Pamietajcie, ze polityka jest bardzo wazna.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiecie PiSduar-u nie lubię (choć niektóre ruchy św. Mateusza wspieram, bo są zasadne: niższe opłaty w TFI, VAT, więcej IT w public-u, a już szczególnie losowy przydział spraw w sądach, czy sprawne działanie kilku instytucji sprawie GBK i dalej mam nadzieję - FAM - gdzie mnie i Prezesa wycyckali ;-)), ale jak ta idiota i mściciel Ziobro (któremu kiedyś b. słusznie powiedziano, że jest zerem, bo nim jest) przejmie władzę po Jarosławie to ja emigruję... i tej rozgrywki wew. u nich się boję! Miałem nieprzyjemność pracować kiedyś w MS w 2006 jak Ziobro został "mystrem" i długo będę pamiętał tę szumowinę, która z nienawiścią do każdego plątała się wtedy jak we mgle po korytarzach sama, bez wsparcia kogokolwiek, zanim podobnych sobie nie pozatrudniała... teraz menda ma swoje 5 min. i już zdecydowanie lepiej, aby najświętszy M przejął stery, niż nieobliczalny i zawistny Zbigniew... a chyba między nimi teraz najważniejsza polityka wpływów i zapleczy partyjnych się rozgrywa. ŁD.

   Usuń
  2. Nie chcialem wskazywac, ze to od ziobrystow wpłynęło. po Dudzie ma kolejnego "dzieciaka" do usuniecia. Oj jak ta polityka miesza sie z gielda. Niestety taki mamy klimat;)

   Usuń
 3. https://wiadomosci.wp.pl/tomasz-piatek-zdradza-ustalenia-nowej-ksiazki-o-macierewiczu-byl-pod-opieka-sb-6304063569110657a

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypominam o podpisywaniu się pod komentarzami.

  W USA średnio indeksy spadły 3,50% więc u nas jutro zaczynamy od sporych spadków. Raczej nie ma co liczyć na utrzymanie poziomu 2200.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oni startują do spadków z Himalajów a my już z depresji. Teraz jak zaczniemy lecieć w dół z taką szybkością jak oni to za pół roku będzie można kupić sobie spółkę giełdową w cenie mieszkania (przynajmniej teoretycznie).aleks

  OdpowiedzUsuń
 6. Wreszcie zacznie się prawdziwy ruch na GPW. Liczę na krew i pożogę, śladami USA. Tanie spółki mam nadzieję, będą bardzo tanie.
  Wiktor.

  OdpowiedzUsuń
 7. Patrząc na indeksy zachodnich giełd, nie napawa to optymizmem, jedynie Japonia ma wyraźny trend wzrostowy ...zobaczymy ile jutro spadną.
  Wyceny akcji niskie ... ale rynek mi się nie podoba.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale Japońce przyszarżowali,ponad 4%, mają rozmach. Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. WIG20 wygląda jakby miał się otworzyć ze 2,5% na minusie.
   Pytanie dnia to kupować czy sprzedawać akcje ?

   Usuń
  2. Według mnie to sprzedawać, później może być jeszcze niżej. Prezes sam prorokowałeś jakąś bessę w październiku. Może Ci się spełnia? Robert

   Usuń
 9. @LD swietny post. Rozlozyles mnie na łopatki. "Sw. Mateusz" mnie najbardziej rozbawilo:)

  Na Polenergii karuzela bedzie jezdzic dalej:
  https://stooq.pl/n/?f=1256620.


  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przecież On i ta cała świta powozów chrystusowych z Torunia z Ojcem Naczelnym (odpowiada za to, że rządzą nami wybrani przez +/- 8 mln ludzi w kraju 40 mln., przy frekwencji <40%!) jest WAŻNIEJSZA niż cały Watykan... kilku proboszczy, których znam (z powołania i z wiary) mówią wprost, że oni mają takie plecy w dawnym Zach. Imperium Rzymskim, że sam Papierz Franciszek im nie straszny (co zresztą potwierdza fakt, że nikt go tu w zasadzie nie słucha, jego słusznych nauk/zasad oraz chęci do reform samych siebie, a przydałoby się im, oj przydałoby się patrząc za chociażby Smarzowskim ;-)). ŁD.

   Usuń
  2. No chyba zostane Twoim fanem. Bardzo mnie rozbawiasz;) W tych czasach pozostaje nam poczucie humoru.

   W Belgii jest chyba tak, ze jak nie pojdziesz na wybory-to masz kare finansowa. W Polsce to wprowadzilbym kare, ale za to na kogo glosujesz.

   Ps. Chyba Miller powiedzial do Ziobry o tym zerze. Bardzo mu wspolczuje (abstrahujac od sympatii politycznych), bo jego syn popelnil samobojstwo a "fakt" napisal: "Ojciec wybral polityke a syn sznur". Właściwie bez komentarza...niech zamkna ta gazete.

   Pozdrawiam Ciebie i Wszystkich serdecznie,

   Nieuk.

   Usuń
  3. W Szwajcarii Państwo jak ktoś jest chory/niedołężny/niepełnosprawny podstawia pod dom auto i wozi na głosowanie... to jest demokracja, prawie 90% ludzi głosuje, ale są i minusy... Państwo policyjne. W naszym grajdole ja bym wprowadził zasady z Kodeksu Hammurabiego - nie zagłosowałeś, nie masz ręki, bo po co Ci skoro do PKB się nie dokładasz, a tylko wyciągasz jak chcesz socjal? Pozdrowienia również dla Ciebie i reszty! ŁD.

   Usuń
  4. Tam jest tez demokracja bardziej bezpośrednia. Referenda etc...jestem tylko skromnym magistrem politologii, dziennikarstwa i kom. spol. i to ze skleroza, wiec juz tez wszystkiego nie pamietam. Jednak cenie sobie poczucie humoru, ktore na pewno masz;)

   Milego wieczoru i meczu zycze:)

   Nieuk.

   Usuń
 10. Mam pytanie do fanów LVC - co Wy w tej spółce widzicie? wzrost na chwilę obecną 7% rocznie a C/Z = 13. Wydaje mi się, że na GPW są lepiej wyceniane spółki o podobnym profilu wzrostowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W obecnej cenie to ja jestem fanem Livechata (jestem na etapie dokupowania). W weekend zrobię analizę bo spółka wskoczy do portfela dywidendowego. W mojej ocenie spółka doskonała do takiego portfela bo brak zadłużenia, świetnie generuje gotówkę, wypłaca prawie 100% dywidendy (za rok 9% stopy dywidendy powinno byc). c/z 12 ale to wartość historyczna a za rok oczekuję c/z 10, najbliższe wyniki powinny być ponad 20% lepsze r/r i każde kolejne przez przynajmniej 3-4 kwartały. Firma osiąga dochody głównie w USD (95%) który ma lepsze perspektywy (podwyżki stóp %) niż eur, stale zwiększa klientów (choć dynamiki spadają), za rok-dwa ma być notowana na nasdaq a tam wyceny są znacznie wyższe. I to ciekawe bo zaczął się przegląd opcji strategicznych który może zaowocować wejściem inwestora finansowego czyli jakimś wezwaniem po wyższej cenie.
   Livechat obecnie nie jest już typową spółką wzrostową (gdzie przychody i kurs będzie rósł po 20-50% rocznie) ale spokojną spółką dywidendową która powinna dawać 10% zysku rocznego.

   Usuń
  2. Prezesie,

   Jak mozna byc fanem jakiejkolwiek spolki? Fanem to mozna byc jakiegos klubu albo gwiazdy rocka. W innym przypadku czeka potencjalna wtopa.

   Nieuk.

   Usuń
  3. Prezesie, czy jesteś pewien, że model biznesowy lvc nie jest już czasem przeżytkiem? Ja zastanowiłem się tak na zimno nad tą spółką i wychodzi mi, że produkt, który sprzedają jednak jest do zastąpienia. Ja bym się nie pakował w to.
   P.

   Usuń
  4. W dłuższym terminie pewnie tak. Ale ... pewnie wielu klientów mniej rozwojowych nie ma jeszcze takiej nawet "przestarzałej" usługi, livechat też rozwija swój kolejny produkt "chatboxa" i na pewno na laurach nie spoczywa. Ponadto na razie jeszcze pozyskuje klientów więc wyniki rosną a jest już wycena atrakcyjna, dochodzą wysokie dywidendy które z nawiązką powinny pokrywać możliwy spadek przychodów w przyszłości. Kokosów się nie spodziewam zarobić ale jak mam trzymac na obligacjach 2-3 % to uważam że lepiej kupić LVC który powinien dać ok. 10% rocznego zysku.
   Oczywiście nie zamierzam za tą spółkę "umierać", jak zobaczę że coś złego w ich biznesie się dzieje to wówczas sprzedam. Nikogo też nie namawiam do zakupu.

   Usuń
  5. Tak, jak pisalem B2B jest bardzo trudne. Livechat ma ogromna konkurencje w USA. A tez te spolki sa bardziej "predystonowe" z zasady. Livechat duzo obiecywał a malo zrobił i w tym jest problem.

   Pamietajmy o tym, ze gielda dyskontuje "future". To, ze spolka wyplaca cala dydywidende to tez smiech na sali. Jaka dywidende wyplacil altus i ze pak. Do kogo to idzie?

   Nieuk.


   Usuń
  6. Livechat traktuj jako spółkę amerykańską, jest 3 na świecie jeśli chodzi o liczbę klientów live chatów, większość klientów pochodzi z USA i nie widzę z tego tytułu jakiś problemów. Co do dywidendy to każdy ma inne zasady inwestycyjne i różnie dywersyfikuje swoje inwestycje. Warto mieć w swoim portfelu spółki wzrostowe, warto mieć dywidendowe, warto mieć też inne produkty np. lokaty, nieruchomości czy obligacje.
   @ Nieuk wskaż mi spółki nawet z gamedeveloperów które przez najbliższy rok w każdym kwartale pokażą wyższe zyski r/r ? A w przypadku Livechat już na tą chwilę można spokojnie stwierdzić że przynajmniej 4 kwartały będą lepsze r/r (uwzględniając już zakończony kwartał i przy założeniu że kurs usd/pln drastycznie się nie załamie).

   Usuń
  7. Prezesie Szanowny,

   Moim zdaniem mylisz pojecia. Czym innym jest spolka prowzrostowa. A czym inna dywiidendowa. Oczywiście, zwby najlepiej to szlo w parze. Zadnych typow nie bede dawal, bo moim zdaniem jestesmy w jakiejs fazie bessy a po drugie nie jestem wrozbita Maciejem.

   Livechat jakby mial rossnac-to staloby sie tak przy aprecjacji dolara.

   Nieuk.

   Usuń
  8. Dziękuję za szczegółowe wyjaśnienia :)
   W sumie faktycznie przemnożyłem sobie 14.2m PLN (ZN za 2Q2018) x 4 (zakładam, że to jest poprawne i w modelu abonamentowych nie ma specjalnej sezonowości), podzieliłem przez kapitalizację 600m i wyszło trochę ponad 10,5. Doliczając dzisiejsze spadki faktycznie wyjdzie C/Z 10, a nawet trochę mniej zakładając utrzymanie lub wzrost kursu USDPLN oraz dołączanie nowych klientów. Jak na spółkę dywidendową a przy tym nadal trochę wzrostową tanio jak barszcz. W sumie nie wiadomo, czy brać już teraz czy czekać na dołek.
   Jeśli chodzi o spółkę regularnie zwiększającą przychoty (i zyski), to mogę podać PBKM, o którym wspominałem wcześniej. A skoro zahaczyłeś o gamedev, to podam z branży o podobnej specyfice Celon Pharmę. Chociaż wiem, że nie jest typ inwestycyjny tego bloga (C/Z 50+). Na gamedevie regularnie zwiekszanie zysków jest praktycznie niemożliwe ze względu na specyficzny cykl życia produktu (gry). Może ewentualnie w grach Free2Play, może się wypowie ktoś, kto niedawno chwalił TSGAMES (Nieuk?).

   BTW słowo "fan" użyłem jako skrótu myślowego w sensie osoby bardzo dobrze oceniające sytuację fundamentalną i wycenę tej spółki.

   Usuń
  9. Tsgames to naprawde b. fajna spolka. Przede wszystkim zero zadłużenia. Jednak jestesmy w jakiejś ogolnej bessie, wiec trzeba bardzo uwazac.

   Nieuk.

   Usuń
  10. Jeszcze parę takich sesji (25% spadku od obecnej ceny) i na TEN będzie też C/Z 10.

   Usuń
 11. Na bananie zwanym GPW nawet nie potrafią porządnej zwały zrobić. Myślałem, że dziś będzie otwarte złamanie i krew będzie się lała strumieniem, a tutaj widzę, że mamy do czynienia z małym skaleczeniem przy obieraniu ziemniaków. Póki co z dużej chmury mały deszcz niestety.
  Budimex w końcu złamał wsparcie przy 100 zł, pójdzie sporo niżej, tak bynajmniej technika sugeruje.
  Wiktor.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spadnie jeszcze, teraz każdy liczy że złapał nisko akcje bo to tylko krótkoterminowe spadki ale w mojej ocenie odbicie będzie krótkie. Są jakieś globalne negatywne czynniki więc raczej to początek spadków a nie koniec.

   Usuń
  2. Stówka obrotów na Wig20, a jeszcze nie minęła godz., cash zatem jest... i akcje są kupowane. Puki nie będzie załamania na PLN to raczej mizeria, męczarnia itd., jak ktoś się czuje mocny to należy akumulować to co się chce, tak uważam. Nigdy nie zrozumiem jak trafić w dołek, dlatego tego nawet nie próbuję. ŁD.

   Usuń
  3. Prezesie, dlaczego uwazasz ze to tylko poczatek korekty na Budimeksu? Wiemy ze maja presje na marzach, ale ksiaga zamowien jest w dojsc dobrym stanie, i kasa z Unii do Polski wciaz bedzie plynela. Czyli w czym problem? Do jakego poziomu - twoim zdaniem - musza obciac dywidende?

   Usuń
 12. "...stale zwiększa klientów (choć dynamiki spadają), za rok-dwa ma być notowana na nasdaq a tam wyceny są znacznie wyższe. I to ciekawe bo zaczął się przegląd opcji strategicznych który może zaowocować wejściem inwestora finansowego czyli jakimś wezwaniem po wyższej cenie. Livechat obecnie nie jest już typową spółką wzrostową (gdzie przychody i kurs będzie rósł po 20-50% rocznie) ale spokojną spółką dywidendową która powinna dawać 10% zysku rocznego."
  Prezes - pozwolę się z Tobą nie zgodzić. Uważaj z tym założeniem, że stale zwiększa liczbę klientów - oczywiście jest to w chwili obecnej prawda - ale jak pozyskuje 150 miesięcznie a churn jest 3% to za chwilę może nie być tak różowo. Podobno problem jest z jednym z kanałó pozyskiwania klientów (stał się dość drogi) - druga sprawa - to jednak się okazuję, że to nie jest nie wiadomo jak unikalny software - i pewno powoli inwestorzy zaczęli wyceniać ryzyko oparcia całej działalności na jednym produkcie. Te wszystkie pozytywy, które opisałeś to prawda się w pełni zgadzam. W szczególności z tym, że nie jest to już spółka wzrostowa - stąd też spadek wyceny bo P/E mocno zjechało. ALe czy jest taka super tania - to ja przekonania nie mam. A co do opcji startegicznych to statystycznie (aczkolwiek badań nie robiłem przyznaję) jak spółki u as to ogłaszają to oznacza mniej więcej, że się zaczynają miotać i chcieliby coś zrobi - najlepiej z giełdy wyjść i się cashowac - tylko nie zawsze to musi być z korzyścią dla takich płotek jak my - no i rzadko kiedy coś z takiego przeglądu wynika. Oczywiście nie przeczę, że może się okazać, że jest to super okazja do zakupu po 24 zł (to jednak spadek od szczytów powyżej 50 proc.) - czego Tobie zresztą życzę.

  pozdrawiam
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
 13. "Prezesie, czy jesteś pewien, że model biznesowy lvc nie jest już czasem przeżytkiem?"

  możesz rozwinąć temat? Mam wrażenie, że trochę siejesz ferment. Mam dużo doczynienia z ecommerce , live chaty to jest usługa która wciąż mocno się rozwija i nie widać na razie na horyzoncie nic co miałoby ją zastąpić. Co do samego softu , zendesk moim zdaniem jest bardziej funkcjonalny ale lvc nadgania braki.

  OdpowiedzUsuń
 14. Ciekawe jak dzisiaj USA. Wiele wskazuje na to, że trzeba zamykać pozycje i czekać jakieś 10% niżej na wszystkim.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 15. https://www.bankier.pl/wiadomosc/Rzad-utworzy-Fundusz-Inwestycji-Kapitalowych-zasilany-m-in-z-dywidend-spolek-Skarbu-Panstwa-7620068.html

  Wystarczy ogłosić np. że energetyka powinna dołożyć do atomu, wyceny w dół, wtedy skup w ramach FIK, odwołanie wsparcia przez energetykę, ogłoszenie dywidend i gotowy wzrost >100% . Można też bardziej finezyjnie się bawić.
  W końcu (bankier Mateusz?)...
  marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ile ciepłych posadek dla finansistów-Misiewiczów.
   Robert

   Usuń
 16. Prezesie,

  Dawno sie tak nie usmialem. Ten link od altusa (ktorego dopiero teraz przeczytalem), to taka propaganda, ze w mojej głowie nie miesci. Trzeba przypomnieć fakt, ze podobnie sie tlumaczyli z Egb Investments i wlasciwie tyle w temacie.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Altus aby uchronić klientów wstrzymuje wypłaty tłumacząc że kursy wielu ich portfelowych spółek celowo są obniżane a po wyjściu ich z akcjonariatu później rosną po 20%.
   Ciekawe czy biorą pod uwagę możliwą bessę która gdyby nadeszła to z klientów pieniędzy wiele nie zostanie, za pół roku może się okazać że teraz powinni sprzedawać. Niestety patrząc na spółki w których akcjonariacie jest Altus to większość jest słabiutki, z WIG 20 (najmocniejszy indeks w ostatnim roku) mają tylko maleńki pakiet JSW.
   https://stooq.pl/h/?i=100b

   Usuń
 17. W didaskaliach rozumiem to, ze niestety traca plynnosc i nie radza sobie z takim nawalem umorzen. Cala ta historia zapisze sie w historii gpw.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 18. dm boś podniósł rekomendację dla Asbis z 4,98 do 5,50zł. Mnie co najbardziej w niej interesuje to fakt iż przewidują zysk netto w 3 kw wyższy o 61% r/r (3,4 mln usd) a c/z spadnie na koniec roku do 3,30. Zaznaczam iż ja w szacunkach przewidywałem 50% pogorszenia zysku netto ale napisałem że mocno się mogę pomylić. Gdyby sprawdziła się prognoza bosia i faktycznie Asbis bez problemów radził sobie z niekorzystnym kursem rubla to obecna wycena Asbis byłaby bardzo niska.

  OdpowiedzUsuń
 19. Ale obroty na Cd red...po godzinie prawie 20 mln zl...
  Chyba Sapkowski wycofal pozew. No, ale juz tak powaznie mowiac-to jest permanentna gra pod Cyberpunka. Oni sie dorobia fortuny na tej grze.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fortuny to się dorobi F51 na WW3.

   Rafff

   Usuń
 20. Prezesie czy możesz wyjaśnij lub wysłać mnie gdzieś gdzie znajdę info na temat skupu celem umorzenia. Co to jest? Co oznacza umorzenie dla akcjonariuszy etc. Z góry dziękuję

  Pozdrawiam
  Luko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie "umorzenie" kojarzy się ze ściągnięciem morza na swoje terytorium. Na przykład Czesi mogliby się "umorzyć".

   Usuń
  2. Trochę czasem potrzeba logicznie myśleć. Umorzenie ma pewnie wiele synonimów takich jak: zmniejszenie, zrezygnowanie, skasowanie itp.
   W przypadku umorzenia akcji można mówić że jest to skasowanie/zmniejszenie liczby akcji. Na przykład firma miała wyemitowane 1 mln akcji, które postanowiła odkupić od akcjonariuszy a następnie umorzyć 0,2 mln akcji. Po umorzeniu kapitał będzie jej niższy i wynosił 0,8 mln akcji.
   Nie wiem w jakim kontekście pytasz ale na przykładzie Ropczyc które są w moich wirtualnych portfelach wyjaśnię ci jakie korzyści dla akcjonariuszy są jak umorzą akcje własne które są w posiadaniu spółki.
   Ropczyce mają wyemitowanych obecnie akcji 6.259.634 których cena rynkowa na giełdzie wynosi 170,888 mln zł, mają skupione od akcjonariuszy 30,47% z tych wszystkich akcji czyli 6.259.634 akcji czyli w posiadaniu spółki jest 1.907.007 akcji wartych 52,061 mln. Spółka zgodnie z decyzją WZA będzie musiała w przyszłym roku umorzyć te własne akcje (skupione) i jak to zrobi to spadnie ilość akcji i spadnie kapitalizacja firmy. Po umorzeniu (patrząc na dzisiejszy kurs) kapitalizacja spółki wyniesie 118 mln zł czyli znacznie niżej od obecnych 170,888 mln kapitalizacji (przed umorzeniem). Czy takie umorzenie coś zmienia dla akcjonariuszy ? Tak i to dużo. Zakładając że spółka będzie wypłacać 17 mln dywidendy to przed umorzeniem byłoby to dla akcjonariuszy ok. 1zł a po umorzeniu akcji wartość dywidendy wzrośnie do około 1,50zł (wzrost o 50%).
   W zasadzie każde umorzenie jest korzystne dla akcjonariuszy gdyż osiągany zysk będzie dzielony na mniejszą ilość akcji czyli faktycznie każdy akcjonariusz będzie "więcej zarabiał" (większy miał udział w zysku).

   Usuń
  3. błąd w końcowym przeliczeniu (liczyłem w głowie): jeśli będą chcieli wypłacić 17 mln dywidendy to przed umorzeniem będzie to 2,71zł a po umorzeniu 3,90zł (44% więcej).

   Usuń
 21. To, że ilość akcji po umorzeniu się zmniejszy, a udział pozostałych akcjonariuszy się zwiększy i partycypacji w zysku tak samo jest czymś naturalnym i oczywistym. Myślałem, że zaskoczysz mnie jakąś sensowną ciekawostką lub informacją z doświadczenia, ale chyba nic z tych rzeczy. A czy nie powinno być tak, że po umorzeniu akcji przez magnetyzówkę jej kurs powinien dążyć do odbudowania kapitalizacji pierwotnej? W końcu przychody i zyski z powodu umorzenia nie spadną.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie zaskoczyłem Cię.
   Teoretycznie kurs powinien rosnąć Ropczyc aby wrócić do kapitalizacji przed umorzeniem (na to liczę) ale może tez być tak że w obecnej kapitalizacji inwestorzy już uwzględnili akcje które mają być umorzone. Jeśli Ropczyce umorzę akcje, nadal będę osiągały podobne przychody i marże i nie będzie więcej odpisów to c/z i kapitalizacja będą bardzo niskie a potencjał wzrostu kursu spory (moim zdaniem).

   Usuń
 22. co sądzisz o ML System, opatentowali szyby samochodowe z możliwością ładowania fotowoltaicznego akumulatorów, w nadchodzącej erze samochodów elektrycznych może to być strzał w dziesiątkę
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem dzisiejsze info i nawet przez chwilę myślałem o kupnie, dobrze że nie kupiłem bo kurs już siada. Najważniejsze pytanie czy i w jakim czasie uda im się to przełożyć na jakieś wymierne pieniądze ? Raczej to może trwać latami i zanim kasa może z tego jakaś być to minie sporo czasu. Patrząc na wycenę to raczej jest wysoka a pogląd ten opieram na rekomendacji Vestora. On przewiduje zysk netto w tym roku 11 mln a w przyszłym 13,9 co daje c/z w okolicach 13 (dużo). I na koniec akcjonariat ! - mamy w nim Atusa z dużym 14,5% udziałem a to mi wystarczy aby omijać spółkę na jakiś czas.

   Usuń
  2. Rekomendacje Vestora nie uwzględniały raczej nowego wynalazku. Ale też nie koniecznie coś z niego będzie. Nie wiemy jak droga jest to technologia, ani jak wytrzymałe są te szyby, ani ile tak naprawdę energii się zyskuje w ten sposób. To nie musi być nic rewolucyjnego.

   Rafff

   Usuń
 23. No ludzie-musimy troche wrzucic na luz. Nie ma co sie za bardzo przejmować cala ta bananowka...polecam skecz kabaretu mlodych panow: familiada :)


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak to dobrze nie mieć akcji, dzisiaj chwilowa korekta i dalszy zjazd. Amerykanie wysoko zaczęli była to zwykła podpucha i już się osuwają. Jan

   Usuń
 24. Dobry wieczór Prezesie. Na wstępie napiszę, że bardzo cenię Twój blog za fachowość i konkrety. Jestem początkującym fanem analizy fundamentalnej. Uczę się krok po kroku, korzystając z wiedzy jaką dzielą się na tym blogu profesjonaliści. Mam prośbę o podpowiedź w zakresie szacowania przyszłej marży brutto (na 3 kwartał). Analizując spółkę z branży odzieżowej (Monnari)znalazłem w raporcie informację że 70% kolekcji zamawiają w takich krajach jak Turcja czy Chiny a rozliczenie jest w dolarach. Okres produkcji to około 6 miesięcy. Zatem można zakładać, że zamówienie kolekcji jesień-zima następuje w 1-szym kwartale. Nie znalazłem natomiast informacji kiedy dokonywana jest płatność za zamówienie. Jest mowa wprawdzie o przedpłatach ale nie ma informacji czy przedpłata to 20% czy może 50%. Generalnie nie wiem jaką wartość kursu dolara przyjmować (z jakiego okresu/ okresów). Czy powinna być to średnia z 1-szego kwartały (przyjmując, że płacą całość z góry) czy może średnia z kilku okresów np. 1-szego i 2-giego. Za wszelkie informację serdecznie dziękuję i Pozdrawiam Przemek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co się orientuje to oni w momencie zlecania/zamawiania kolekcji zabezpieczają całą pozycję walutową. Płacą z góry ok.20% a pozostałą kwotę hedgują za pomocą forwardu. Czyli można zakładać że jesienna/zimowa kolekcja (jeśli taka jest) jest po korzystnym kursie z końca 1 kwartałów. Trzeba też pamiętać że w momencie gdy otrzymają wyprodukowany towar np.wrzesień w banku forwardy zostaną rozliczone/zamknięte i brakujące ok. 80% kasy zapłacą za towar a z różnic kursowych wykażą extra zysk w przychodach finansowych. Oni w 2 kw wykazali 0,5 mln zysku z różnic kursowych i podobna kwota pewnie będzie w 3 kwartale dzięki wzrostowi kursu usd/pln.

   Usuń
  2. Monnari to bardzo ciekawa spolka. Swietny artykul byl swojego czasu, jak rewitalizuja kamiennice w Łodzi.

   Nieuk.

   Usuń
 25. Varsav 18 października o godz.10 - Zarząd przedstawi zaktualizowaną strategię spółki, omówi realizowane projekty oraz opowie o pierwszych efektach promocji – Bee Simulator.Pod to może będzie grana?Jak sądzicie?
  Prezesie co sądzisz o spółce Eurocash?Własnie DM BOŚ wydał nową rekomendację.
  https://comparic.pl/dm-bos-podwyzsza-rekomendacje-eurocashu-kupuj-obniza-cene-docelowa/

  P.S
  Nieuk w niedziele ostatni odcinek naszego serialu pt"PUŁAPKA".Jakie wrażenia?:)
  pozdrawiam wszystkich i udanego weekendu życzę.

  OdpowiedzUsuń
 26. Moim zdaniem swietna produkcja;) Szczerze mówiąc-to nie moge sie doczekac. Do Belfra, Watahy i Paktu troche brakuje, ale jak na prime time i tvn-to arcydzielo. Po prostu wciaga. Kulesza to wybitna aktorka i Lichota za "Watahe" powinien otrzymac multum nagrod. Ta "Ruda" tez ma epizod w "Rojscie".

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 27. Skarbiec TFI

  https://www.pb.pl/trigon-ma-sojusznikow-w-walce-o-skarbiec-942286

  Jak kogoś interesuje (a Spółka nie tylko dobrze zarabia i ładnie płaci akcjonariuszom, ale przede wszystkim POTRAFI pokazać, że umie utrzymać klientów "Kowalskich" na dzisiejszym rynku) to zachęcam do przeczytania 2-3x... bo w sumie czy wiadomo o co come on? Mnie się wydaje, że przede wszystkim chodzi o zmiany na rynku (konsolidacje), sieć sprzedaży dla Kowalskich, a może nawet potencjalne odsprzedaże całych privat TFI do "Państwowych" molochów, które z łatwością docierają za pomocą banków/doradzców ze sprzedażą jednostek do zwykłych ludzi (lokata z funduszem, polisa na życie w funduszach, ubezpieczenie mieszkania)=potencjalne mld. zł. aktywów do zebrania.

  Na przeciw Trigon-a stają: OFE (do likwidacji) i QRS Buczka. Ci ludzie gdzieś też chcą pracować za kilka lat jak nie wystarczy już kasy na darmowe obiadki i taxi po obcięciu prowizji za zarządzanie!
  Mi się wydaje, ze ciekawe wątki zaczynają się rozgrywać teraz między prywatnymi właścicielami (konsolidacje), a Państwem o oszczędności ludzi. Buczek o tym mówił w wywiadach (i stawia w przyszłości na większy profesjonalizm, rozszerzanie wiedzy analitycznej, stąd zmiany w zespole pracowników).

  A sam Skarbiec dobrze wygląda fundamentalnie. Ciekaw jestem zdań czytelników. ŁD.

  OdpowiedzUsuń
 28. To ja powiem moje...Wiesz, ze Cie uwielbiam za poczucie humoru, ale zeby kupowac jakiekolwiek tfi-to musi byc hossa. Na dodatek oni sa blisko z murapolem. Jaki jest sens inwestowania w tfi na gieldzie. Jako spekulacje to rozumiem, ale w samym zalozeniu to juz nie. Sa ciekawsze spolki. Poza tym biznes sie bedzie kurczyl, bo ustawowo zostaną zmniejszone oplaty za zarzadzanie aktywami.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skarbiec nie jest już powiązany z Murapolem a obecnie Trigonem.
   Niestety Skarbiec jak Quercus czy Altus obecnie źle wyglądają fundamentalnie. Spore zawirowania w 3 ostatnich miesiącach, zła prasa odnośnie Tfi, masowe spadki aktywów, spadki na giełdach, od nowego roku obniżanie ustawowe maksymalnych opłat za zarządzanie, mocne wejście pzu w ten segment z jedyną opłatą 0,5% za zarządzanie (inne tfi mają nawet ponad 4% takiej opłaty). Nie widzę obecnie podstaw aby kupować akcje tfi chyba że w PPK wejdą z sukcesem ale z tego zyski mogą być za 5 i więcej lat.

   Usuń
  2. Z większością negatywów się zgodzę, bo powszechnie o tym było pisane, ale z tymi masowymi spadkami aktywów (???), to chyba ale nie w przypadku Skarbca? Celem jest 8 mld. aktywów pod zarządzaniem, który chcą realizować m.in. poprzez łączenie z Trigonem=smart move. To o czym piszę jest zamiast rywalizacji między sobą - nie mając sieci bankowej sprzedaży towarzystwa się łączą. Inną sprawą jest, że Trigon był na musiku przez FIZy zrobione z GBK.
   Poza tym z tymi opłatami (przynajmniej tak by się wydawać mogło) nie jest tak źle:

   https://wiadomosci.stockwatch.pl/skarbiec-bedzie-zwiekszal-aktywa-w-odpowiedzi-na-limity-oplaty-za-zarzadzanie,akcje,224403?utm_source=HP20&utm_medium=male

   czyli reasumując firma MA PLAN. Pytanie jaki głębszy obraz się może wyłaniać?
   Od maja (chwilę po wybuchu GBK) aktywa pod zarządzaniem minimalnie się zwiększyły, pewnie efektem połączenia z Trigonem. Zastanawiające jest, że uchwała dużej DY faktycznie na rynku nie została zauważona. ŁD.

   Usuń
  3. Pisząc o masowych odpływach raczej miałem na myśli wszystkie TFI (nie tylko ta trójka). Co do wysokiej dywidendy to właśnie została zauważona bo miesiąc temu jak podali projekty na walne kurs był po 23,90 (sam wtedy trochę kupiłem) a teraz jest 16% wyżej (sprzedałem już wcześniej). Fakt że nie brałem pod uwagę przejęcia pod zarządzanie części funduszy od Trigona ale aktywa Trigonowi się kurczą i z tego może nie być sporej kasy.
   "Kręcę nadal nosem" nad inwestycją w akcje TFI ale jak masz akcje to życzę dobrego zarobku.

   Usuń
  4. Dobrze wiesz jakie akcje mam ;-), reszta również :-) Pisałem kilka x, że mam troszkę m.in. QRS-a z wielu powodów, kupowanego w 3 transakcjach na tych spadkach... he he nomen omen ta "trójka" z przodu trzyma już chyba 5 miesiąc? I śpię spokojnie. Ale głównie je mam przez jednego z głównych właścicieli, który krótko mówiąc "monetę położył", bo byłby Altusem, a oszczędności życia (jak deklarował, bo w sumie co innego miał powiedzieć) trzyma w Ochronie Kapitału... więc i ja się trzymam tego założenia (zyski Spółki=aktywa pod zarządzaniem w Ochronie). Wystarczy tylko, że GBK zrobi układ i "smarknie" 40% wierzytelności obligatariuszom i kurs mocno odbije, bo już blisko połowę Buczek i Spółka "odzyska".
   Nie mniej Skarbcem, jak również innymi TFI się interesuję, śledzę flowy, komentarze, bo będę chciał kiedyś wrócić do szeroko rozumianych funduszy, choć w przypadku Skarbca większą moją uwagę zwrócił PB i nagłówek, dlatego przeczytałem i jak dziennikarz zastanawiam się co stoi za tymi głosowaniami (jakie kto ma interesy) i głośno się zastanawiam, quo vadis właściciele??? ŁD.

   Usuń
 29. Prezes
  Znasz może jakąś stronkę z której można się dowiedzieć o wynikach spółek z USA.
  Np w piątek przed sesją 3 duże banki podały wyniki za III kw 2018 r Citigroup, JP Morgan
  i Wells Fargo.
  Nie chodzi mi o jakieś szczegóły , ale o zysk netto i konsensus anali.
  Czy wynik był lepszy czy gorszy od konsensusu.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za granicą nie inwestuję więc nie wiem ale na pb.pl często oni podają wyniki ważniejszych firm. I tak o 3 tych spółkach są informacje
   https://www.pb.pl/wyniki-jp-morgan-lepsze-niz-oczekiwano-942490
   https://www.pb.pl/zysk-citigroup-wyzszy-niz-oczekiwano-942492
   https://www.pb.pl/wyniki-wells-fargo-nieco-slabsze-od-prognoz-942503

   Usuń
 30. Co wy na to
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/gw-kornel-morawiecki-obiecal-getbackowi-panstwowa-pozyczke/k7k94qx?utm_source=detal_viasg&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne&srcc=ucs&utm_v=2

  OdpowiedzUsuń
 31. Poszła transakcja na Orle za prawie 19 baniek. Altus sprzedał ciekawe kto kupił chyba ktoś kto czuje wezwanie. Jan
  https://stooq.pl/t/bt/?s=obl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strasznie uparty jesteś na to wezwanie.
   1,42 mln akcji to nie pasuje do żadnego tfi. Mniejsza pakietówka 304.884 może być tfi rockbridge.

   Usuń
  2. I tak przypuszczam że będzie wezwanie jedyną spółkę którą na dziś posiadam w portfelu. Cena pakietówki 11 zł opłacało się kupować jak altus sypał. Jan

   Usuń
  3. Ja Ci życzę aby było w wysokiej cenie wezwanie.
   Jednak logicznie myśląc to jeśli moja teoria się sprawdzi 2-3 kwartałów gorszych wyników to lepiej wezwanie zrobić za rok - kurs może być niżej i wyniki gorsze więc łatwiej wezwać w niższej cenie.

   Usuń
  4. Może sprzedam wcześniej, zobaczymy jak rynek zareaguje na info o 10% pakietówce. Jan

   Usuń
 32. Czy tu bootu robią wyświetlenia, za cały dzień nie ma ani 10 wpisów a liczba wyświetleń rośnie jak by tu było 2000 ludzi hehe

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja piernicze...a co Ty-jakis informatyk zazdrosny od siedmiu bolesci? Nie kazdy spamuje tak,jak ja;) to jest po prostu swietny, merytoryczny blog i tyle w temacie.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 34. Ek
  mBank coś ostatnio bardzo ostrożny .Przewidywany kurs docelowy 100% wyżej , zalecenie tylko trzymaj .
  GETINOBLE 2018-10-04 r

  Trzymaj 0,53 zl docelowa 1,00 zł = 96,08%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mbank codziennie czytam ich analizy/raporty bo ma u nich konto ale jeśli chodzi o rekomendacje to oni mnie mocno zawodzą (sami pewnie też siebie). Teraz rekomendują GNB na 1zł i stratę w tym roku a w poprzednim reko kurs docelowy miał być 1,40zł i zysk netto w tym roku.

   Usuń
 35. Witam,

  Prezesie, co sądzisz o EUROCASH, ogromne spadki do najniższej pozycji w historii. Jak oceniasz stan spółki w kontekście ew. wzrostów i czy jest to mimo wszystko okazja biorąc pod uwagę tak niski kurs?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eurocash to nie moja bajka i zbyt dobrze jej nie znam dlatego podeprę się rekomendacjami zysku biur maklerskich. mbank oczekuje 103 mln zysku w tym roku i 138 mln w przyszłym roku, natomiast wg dm boś wartości te odpowiednio wyniosą 105 mln i 149 mln. Gdyby spółka zarobiła w przyszłym roku ok. 145 mln (środek oczekiwań mbanku o boś) to c/z wyniosłaby ok. 19. W mojej ocenie jest to bardzo wysoko gdyż spółka nie jest jakoś wybitnie wzrostowa i nie notuje jakiś dynamicznych wzrostów zysku netto, działa na bardzo trudnym i konkurencyjnym rynku (rosnące wynagrodzenia, konkurencja cenowa itp), bilans jak dla mnie jest pod presją (zobowiązania krótkoterminowe wyższe aż o 1,9 mld od aktywów obrotowych), niskie dywidendy. Patrząc na te wszystkie czynniki i dodając do tego spadający rynek akcyjny uprawnione jest oczekiwania spadku kursu w najbliższym roku. Wg mnie realny jest nawet 25% spadek kursu ale czy tak się stanie zależeć będzie od funduszy których jest sporo a akcjonariacie.

   Usuń
 36. Prezesie czy możesz się wypowiedzieć jak oceniasz na golenie informacje o podpisaniu umowy z autoryzowanym doradca oraz o subskrybuj akcji serii E. Wiem że raczej mało się ta spolka interesujesz ale proszę o twoja opinie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładam że pytasz o Govenę ?
   Podpisanie umowy z autoryzowanym doradcą jest czynnością tylko techniczną ale o tyle ważną gdyż bez tego nie mogliby wprowadzić nowej emisji akcji na rynek newconnect. Co do samej emisji to jest pozytywna informacja gdyż jakby nie patrzył pozyskali 5 mln złotych do firmy, z czego 25% pójdzie na spłatę a reszta na rozwój i kapitał obrotowy. Mi się trochę nie spina komunikat z liczbą akcji które zostały objęte. W pkt. 5 napisali że objęte zostało 51 mln akcji, z tej liczby 49 mln akcji pkt. 6a zostało objęte za gotówkę, 1 mln to kompensata należności za usługi doradcze pkt 6aa a co z pozostałym 1 mln akcji ?
   Chociaż o to nie pytałeś ale krótko odniosę się do samej spółki. Govena nie podoba mi się i mocno mnie denerwuje liczba "naganiaczy" którzy po wszelkich forach giełdowych mocno ją "promują". Ja w niej nie widzę nic takiego co uzasadniałoby blisko 10 mln kapitalizację (uwzględniając nową emisję akcji). Od kilku lat spadek przychodów i w zasadzie brak zysków (drugi rok z rzędu szykują się straty), słabe przepływy operacyjne, nie zachwycający bilans. Kolejną negatywną informacją że coś nie tak jest z firmą to spadek kurs o ponad 80% od lutego (z 40 groszy do 5 groszy), jeśli teraz firma jest nie warta 5 groszy (w mojej ocenie) to po co ktoś jej kurs podpompował na 40 groszy ? Możliwe żeby nową emisję akcji jak najlepiej uplasować. Oczywiście wiem że wielu spekulantów/inwestorów liczy na realizację ich planu sprzedawania pojazdów elektrycznych ale ja w zyski z tego nie wierzę nawet jak projekt ten wypali.

   Usuń
  2. Dziękuję prezesie za opinię, oczywiście chodziło mi o govenę. JA już dawno ją kupiłem i kiedyś się o nią Ciebie pytałem. Może jednak te elektryki wypalą i kiedyś będę sie cieszył zyskiem. Wszystkie akcje jakie mam to kupno po 5 gr. Powodzenia!

   Usuń
 37. Jakieś pół roku temu zwracałem na blogu uwagę na spółkę IAI która imponujące wręcz uzyskiwała dynamiki przychodów i zysku. Dzisiaj pojawiła się informacja że do akcjonariatu wchodzi MCI, będzie miał 51% akcji i główni akcjonariusze zrobią przymusowy wykup akcji po 36,78zł (ok 40% wyżej od kursu bieżącego). Jakby tanio jutro dali kupić to można rozważać kupno (przynajmniej ja tak zamierzam).

  OdpowiedzUsuń
 38. Prezesie, czy to pewne, że cena w wezwaniu nie będzie niższa?

  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok, czytałem inny komunikat, wszystko jest już jasne. Na szczęście akcje posiadam ;)

   MG

   Usuń
  2. Na giełdzie niczego nie jestem pewien ale napisali jak wół "Cena za jedną akcję Spółki nabywaną od Sprzedających oraz w ramach Przymusowego Wykupu została ustalona na 36,78 PLN."

   Usuń
 39. O ile jutro rano przed sesją nie ogłoszą przymusowego wykupu, co będzie skutkowało zawieszeniem obrotu na walorze...

  KoJot

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej małe prawdopodobieństwo. Dzisiaj podpisali umowy kuona/sprzedaży i raczej trudno byłoby wykup w biurze maklerskim załatwić.

   W poniedziałkowym parkiecie jest artykuł o 11 spółkach zapomnianych przez rynek. Są wśród nich Stalexport i Ropczyce (obie w ostatnim tygodniu trochę dobierałem), jest PBKM,Konsorcjum Stali, Wittchen i kilka innych.
   W bykach tygodnia pojawił się Unimot i kilka pozytywów: długa korekta, dołki i szczyty coraz wyżej, przebicie 50 sesyjnej od dołu i sygnałem kupna będzie trwałe pokonanie 10,50zł.

   Usuń
 40. Prezesie
  a co sadzisz o spolce Cormay ? Insiderzy wzieli udzial w ostatniej emisji. wykres akcji zachecajacy. mozliwe jednak ze rynek caly czas pamieta walek z blue boxem i sprzedaz akcji fundom na szczycie po 16 czy 18 zeta

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez konflikt w spółce który był zupełnie nie wiem co się dzieje w spółce dlatego nie pomogę.

   15 lat temu Cormay i Tuora byli moimi klientami jak pracowałem w banku.

   Usuń
 41. Czy ma ktoś orientację, jak negatywny wpływ na wyniki Orła Białego może mieć podwyżka cen prądu? Swego czasu Prezes robiłeś założenia dla innych spółek. Może ktoś wie jak to wygląda w tej branży.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeszukałem raport roczny i sprawozdanie z działalności i nigdzie nie znalazłem informacji ile oni faktycznie zużywają energii i gazu. Jedynie jest informacja że "Zużycie materiałów i energii" wyniosło w 2017 roku 582 mln. Jak to Cię mocno interesuje to przejrzyj raport półroczny (mi się już nie chce) lub napisz do firmy z takim pytaniem.

   Usuń
 42. Hej Prezesie. Udało ci się złapać IAI czy odpuściłeś Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawiłem się po 33,20 na kupnie (taką cenę kupna akceptowałem), cena powyżej 35zł jest już dla mnie przesadą (ryzykiem), choć niby 5% można zarobić.

   Usuń
  2. Teraz IAI pewnie będzie się kisić w okolicach 35-36zł. Szkoda tylko, że sprzedałem ich akcje w czwartek podczas spadków, planowałem nawet je odkupić w tym tygodniu, ale przy tym poziomie już za późno na zakupy. Sama spółka fajnie się rozwija, biznes moim zdaniem wydaje się bezpieczniejszy od takiego np. Livechatu. Ciekaw jestem co do spółki wniesie MCI Capital.

   RM

   Usuń
  3. IAI odpuściłem całkowicie po wynikach za 2 kwartał gdy spodziewałem się wzrostu zysku o jakieś 80% a było tylko 13%. Z tego co pamiętam napisali w raporcie że ponieśli jakieś koszty a przychody zaksięgują dopiero w 3 kwartale.
   Dla siebie zamykam juz temat IAI bo raczej spółka zniknie z giełdy a jest zbyt drogo by się bawić w kupno.

   Ropczyce nieśmiało zaczynają odbijać, jak pisałem wczoraj jest artykuł w parkiecie oraz dzisiaj pojawiła się analiza na https://comparic.pl/ropczyce-rpc-w-wieloletnim-trendzie-wzrostowym-analiza-na-zamowienie/

   Usuń
  4. Ropczyce rosną ale na jakich obrotach.

   Usuń
  5. Na takich samych obrotach spadały.. Chyba zaczyna sie wzrost pod raport.

   Usuń
 43. Witam,
  zaczyna się coś podnosić na energetyce, konsolidacja także na Orange i Eurocasch.
  Z ciekawostek, IMS sfinalizował przejecie sygnalizowane 2 miesiące temu a to oznacza zwiększenie sieci abonamentowej o ponad 3 tys pkt-ów (ponad 20%).

  OdpowiedzUsuń
 44. Getin noble bank poinformował że LC Corp objął akcje nowej emisji GNB po 2,73. Obecna cena na rynku to 50 groszy. Dla mnie to jest jednoznaczne że LC Corp nadal jest mocno powiązany z LCz i zdecydowanie lepiej tej spółki unikać.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31560899,lc-corp-za-100-mln-zl-objal-prywatna-emisje-akcji-getin-noble-banku-serii-e

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zwróćcie uwagę ze te akcje objął LC Corp B.V. (holding finansowy), nie natomiast LC Corp S.A. (developer z GPW).

   Usuń
  2. Przepraszam mój błąd, wszedłem w poniższą wiadomość w której było tylko podane LC Corp
   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31560899,lc-corp-za-100-mln-zl-objal-prywatna-emisje-akcji-getin-noble-banku-serii-e

   Usuń
 45. Pisałem że warto kupować Varsav dziś kurs nawet 3zł.Dziś zakupiłem także Farm51.
  pozdrawiam.

  P>S.Panie Nieuk co my teraz będziemy oglądać?;)
  A z tym co pisałeś o Lichocie i Kuleszy pełna zgoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Troche to byl jako kolejny odcinek a nie final sezonu...Ta tajemnica nie dostala do konca wyjaśniona...troche jestem zawiedziony. Na Showmax nie ma kolejnego odcinka "Rojst". No szkoda. "Pamietniki Podrecznej" sa dla mnie tak skomplikowane, ze rozrywka sie zamienia w stan skupienia. Te seriale sa tak skomplikowane, ze to jakas masakra;)   Dobrej nocki,

   Nieuk.

   Usuń
 46. ja dziś wypchnąłem połowę portfela i poczekam na promocję, została tylko dekora i ropczyce -ale to spólki defensywne.
  mam nieodparte wrażenie że jeszcze zobaczymy na dniach trzyprocentowe spadki w USA.
  slawek

  OdpowiedzUsuń
 47. Prezesie bierzesz udział w konkursie ING? Do wygrania fajne nagrody. https://www.grainwestycyjna.pl
  Indeksy w USA walczą na wsparciu więc warto poczekać na rozstrzygnięcie. Na jakiej podstawie te 3% spadki przewidujesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takich konkursach to prawdziwe "świry" biorą udział którzy na najdziwniejszych instrumentach wykręcają potężne stopy zwrotu.

   3% spadki jednodniowe są obecnie jak najbardziej realne, raczej na krótkiej korekcie się nie skończy.

   Decora zakończyła dzisiaj wezwanie, do 18 je mają rozliczyć. Spodziewam się teraz spadków w okolice 10zł.

   Eurotel codziennie niższy kurs (cierpliwie czekam), mam tylko nadzieję że z jakimś wezwaniem nikt nie wyskoczy.

   Usuń
 48. już w piatek było widać słabość decory, do 18tego również spodziewam się spadku do 10,40-10,60 ale ja decorę zostawiam, przez sentyment do lesińskich, troszkę do nich wytwarzam detali (lena lighting).
  Slawek

  OdpowiedzUsuń
 49. Tak tylko zapytałem Prezesie bo wcześniej z tego co mi wiadomo bawiłaś się na kontraktach. A odnośnie Eurotela to czytasz mi w myślach. Ale tak jak pisałeś wyżej lepiej poczekać bo baza za 3 kw jest dość wysoka. Chociaż już kusi żeby podebrać:-) Jak wiadomo nigdy w dołek się nie trafi.

  OdpowiedzUsuń
 50. Jak spojrzeć na 5letni wykres daxa jak nic pasuje narysować kreskę na conajmniej 10500pkt
  Nie twierdzę, że to koniec hossy w USA ale te strachy nie da się strzepnąć 2sesyjnym spadkiem, potrzeba jeszcze przynajmniej jednego zejscia o kolejne 5%, oczywiście kolejne zejscie zrodzi pytania o zmianę trendu, trzeba być czujnym bo mimo że akcje w warzszawie tanie to nie znaczy że nie mogą być tańsze.
  slawek

  OdpowiedzUsuń
 51. Ja też powyprzedawałem wszystko, ale w przeciwieństwie do Sławka zostałem ze spółkami, które mam na stracie, a które mogą być niezależne od bessy, bo w każdej chwili może albo pójść wezwanie jak w przypadku Atlasest albo jakiś ważny komunikat zmieniający postrzeganie przyszłości spółki jak w przypadku BAH. Spółki ryzykowne, ale mogące wystrzelić w najmniej oczekiwanym momencie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mn - jakie spółki sobie zostawiłeś poza BAH-em?
   Pamiętam, że kiedyś polecałeś Patentusa (który już trochę urósł).
   Rafff

   Usuń
  2. Ten Patentus to Wam sie udal-gratulacje;) Kania tez mnie co raz bardziej zaskakuje-choc chyba jest na oporze. Choc na ten moment to dla mnie spekulacyjna spolka, ale zobaczymy...mam maly pakiecik. Trakcja tez mnie intryguje, ale mam obawy o marze na kontraktach-choc na pewno duzy kawalek
   tort z przyszlych inwestycji infrastrukturalnych w kolej im przypadnie.

   Milego wieczoru,

   Nieuk.

   Usuń
 52. Strach jest najgorszym doradcą

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 53. To na pewno prawda, ale cala gielda-to jedna wielka psychologia tak naprawde...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 54. na razie info od prezesa decory że objął swoje 354k
  chyba się pospieszyłem ze sprzedażą, można było przeczekać jeszcze i podnosić stoplosa.

  sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. niespójnie się wyraziłem, miałem na myśli inne akcje z portfela (w tym bah i elemental)

   Sławek

   Usuń
 55. Prezesie, czy warto zainteresować się Vistulą?
  Biznes stabilny, perspektywy przejęć w Czechach i na Słowacji. Oczywiście fuzja z BTM. Od stycznia trend spadkowy. Czy uważasz, że warto teraz kupić i poczekać na rozwój połączonych spółek. W 3kw. powinny być chyba jeszcze widoczne pozytywne kursy walutowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomniałem się podpisać... Dawid

   Usuń
  2. Widzę że doczytałeś iż jak ktoś chce znać moje zdanie to warto się podpisać.

   Zawsze nie potrafiłem się przekonać do Vistuli gdyż w mojej ocenie zbyt wysoko była wyceniania (c/z w okolicach 20) a wokół spółki był sztuczny szum wywołany. Kurs na początku roku ładnie rósł dzięki fuzji z Bytomem ale chyba to nie było uzasadnione. Oczekiwane są synergie na poziomie nawet 10 mln rocznie ale raczej to nie w 2019 a może dopiero w kolejnych latach. W mojej ocenie obecne maksymalne możliwości raportowanego zysku rocznego to 50 mln zł (a z Bytomem od roku 2020 max 60 mln) co da c/z ok. 12. To ani dużo ani mało ale raczej potencjał do dużego zarobku na wzroście kursu jest mały (przynajmniej w krótkim terminie). Pozytywnie na Vistulę może wpływać upadłość Próchnika (podobny asortyment), a negatywnie marketingowo Lewandowski (mam raczej spadek popularności) oraz umacniający się dolar. Mi jedna rzecz nie podoba się w tej branży czyli fakt iż wyniki są mocno uzależnione od pogody. Jak jest mroźna zima i gorące lato (i do tego jak wcześniej się zaczną niż zwykle) to wówczas całą branża osiąga mocne wyniki. Obecnie mamy ciepłą jesień i prawdopodobnie wyniki za 4 kw takich firm będą słabsze (chyba że będzie mocna zmiana pogody).

   Podsumowując: ja do swojego portfela obecnie nie kupiłbym akcji Vistuli ze względu na wysoką wycenę oraz trwający obecnie krótkoterminowy trend spadkowy na akcjach.

   Usuń
 56. Ulica umarza swoje jednostki na potęgę. Jeszcze w listopadzie będą umarzać resztki.
  Z mojego doświadczenie wynika, że dobrze się wychodzi jeśli się postępuje odwrotnie do tego co robi szeroko pojęta "ulica". Wychodzi mi na to, że zbliża się dobry czas na rozpoczęcie zakupów. Jak już pisałem w bessę w USA nie wierzę, korekta może jeszcze być ale wzrosty powrócą. Gospodarka za dobrze się kręci na bessę. Jest rekordowe zatrudnienie, spółki pokazują bardzo dobre wyniki, wzrost PKB też jest niezły. To musiałoby się wszystko odwrócić, żeby trwałe spadki zagościły za oceanem a na razie na to się nie zanosi a sam dług i rentowności obligacji na poziomie 3,15% to za mało. Nawet przy 5% rentowności obligacji giełdy sobie w przeszłości doskonale radziły. Pewnie kiedyś koniunktura się skończy, ale to "kiedyś" może być za rok albo za 15 lat. Podsumowując wypowiedź dziwię się ludziom, którzy teraz umarzają. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiele zależy od wyników firm w usa, jeśli będą poprawiały się r/r (a tak się o dziwo dzieje) to i hossa będzie trwała. Jeśli obligi dojdą do 4% a wycena firm dojdzie do c/z 25, stopa dywidend 3% a wyniki nie będą rosły to bardziej będzie się opłacało inwestorom przerzucić kasę na obligacje skarbowe. Mniejsze ryzyki i większy zysk.

   Usuń
 57. @Jan
  @mn

  I dziękuję i pozamiatane i gratulacje... jaki sens jest patrzeć na ceny ołowiu na dziś i na 2kw. na przód na wyniki skoro big picture (biznes) Orła będzie się kręcił i kręcił w nieskończoność. Będzie i popyt na ołów i będzie dużo surowca do przerabiania. Wystarczy przeczytać jedno zdanie z poniższego art. (3 akapit):

  http://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/prezes-volkswagena-wrozy-niemieckim-producentom-aut-zapasc/0pd7bk

  W nagrodę pewnie jak pisaliście może być wezwanie, pytanie jak teraz wyceniać te akcje? Sam nie wiem, bo kompletnie PRZESPAŁEM Wasze uwagi (popyt był i w sumie na takim rynku szybko się rozszedł pakiet Altusa). ŁD.

  OdpowiedzUsuń
 58. Rośnie Trakcja po informacji , że PZU posiada ponad 10%

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko to trochę lewa informacja. Od wczoraj na wielu spółkach podawane są informacje o zmianie udziału ofe pzu (o zwiększeniu) a wynika to z faktu iż przejęli OFE Pekao. Wczoraj podobna była reakcja na Orzeł Biały.

   domanaliz.pl zaczął wydawanie rekomendacji dla Eurotela z kursem o 103% wyższym od rynkowego. Kurs w porywach rośnie 8% więc reakcja pozytywna. Ciekawi mnie jak na koniec dnia będzie wyglądał kurs i czy Altus wykorzysta te wzrosty do sprzedaży akcji.

   Usuń
 59. jest to o tyle interesująca informacja co do Trakcji, że PZU podało aktualny stan posiadania akcji co pokazuje że je gromadzą a nie wyzbywają się

  OdpowiedzUsuń
 60. Ropczyce powolutku się podnoszą przed wynikami. Prezes, jaką dywidendę szacujesz na tej spółce w przyszłym roku?
  mn

  OdpowiedzUsuń
 61. @ mn - na pewno dywidenda w Ropczycach będzie wyższa bo to wynika z ich polityki dywidendy. Zakładam pesymistycznie wzrost tylko o 10 groszy gdyż jakby nie patrzył w tym roku wydali ponad 20 mln na odkupienie własnych akcji i kredyty trzeba spłacić. Jeśli jednak sprzedadzą jakieś nieruchomości to poziom dywidendy może znacznie urosnąć.

  @ Corcoran - jeśli takich informacji oczekiwałem (że OFE nie sprzedawało akcji) to dla Ciebie faktycznie jest dobra informacja.

  OdpowiedzUsuń
 62. Chyba jest górka na Orle, uważam że kurs będzie poruszał się między 11,80 - 13 aż wyjaśni się kto kupił 10% akcji, albo insider lepiej poinformowany czy będzie wezwanie może ciągnąć kurs. Można było do tej pory ok +30% ugrać dzięki Altusowi. Jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. brawo... o kant tyłka potłuc te prognozy, jeżeli ktoś większy interesuje się Spółką (może właśnie także dlatego, że mają tę nowoczesną linię do przerobu złomu akumulatorowego) to widzi big picture, a moim zdaniem rynek motoryzacyjny (sprzedażowy także dla OBL) zmierza coraz większymi krokami tam gdzie mówi Prezes VAG (elektryfikacja), a zatem będzie coraz większy popyt na ołów... i nawet ten nasz ewangelista prorok Mateusz może mieć rację, że stawia na to, aby kraj produkował komponenty do produkcji chociażby właśnie samochodów hybrydowych/elektrycznych, ale nie tylko, cała fotowoltanika się przecież składa z magazynowania energii, a po dziś dzień chyba nikt mądry nie wymyślił nic lepszego jak magazynowanie w akumulatorach?

   Fakty są takie, że po +8 per share nikt akcji nie oddał, chociaż Firma przymoczyła kasę na FWD i wyniki były jakie były. Ale warte odnotowania jest również to, że od czasu nieudanego wezwania do czasu afery Altusa akcje 2 lata szły bokiem i jak pojawiła się okazja trzeba było brać... nie mniej jeżeli Przemek ma rację i wyniki będą słabsze,a kurs opadnie ja jestem na buy. O ile dobrze pamiętam po nieudanym wezwaniu Quercus wypadł oficjalnie z akcjonariatu skrócił się poniżej 5%)? ŁD.

   Usuń
  2. Ale wiadomo kto nabył akcje od Altusa http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31568621,orzel-bialy-sa-23-2018-otrzymanie-zawiadomienia-o-posrednim-nabyciu-znaczacego-pakietu-akcji-spolki

   Usuń
  3. nie to miałem na myśli... chodziło mi o to, że jak było wezwanie to Quercus był (?) akcjonariuszem. Jeżeli mnie pamięć nie myli, był jednym z tych co kręcili nosem na cenę wezwania... natomiast sam news, że ZAP z Piastowa kupił pakiet to jest mega news (producent z tradycjami). Szacunek dla Orła moim zdaniem. Wielki mam żal do siebie, że na tych spadkach spanikowałem i się zafiksowałem tymi gorszymi wynikami na horyzoncie, myśląc, że dlatego nie rośnie. Biznes ten będzie b dochodowy. Czekam na okazję cenową. ŁD.

   Usuń
  4. Oczywiste było że spadki są spowodowane Altusem i sugerowałem że cena jest atrakcyjna do zakupu, dalej uważam że będzie wezwanie nie wiem czy na pakiet kontrolny czy na całość ale będzie bo po co by ZAP kupował 12% akcji. Jan

   Usuń
  5. Pisałeś, wiem, ja byłem zafiksowany tymi cenami ołowiu i nie skorzystałem :(

   Przeczytaj uważnie kto był (kiedyś) założycielem ZAP: http://www.zap.pl/historia-firmy

   Tylko wtajemniczeni mogą wiedzieć jaka jest przyszłość OBL i ZAP... ale jeżeli Prezes VAG wie co mówi, a ciężko zakładać, że ktoś będąc tam i tak wysoko tego nie wie - vide jego słowa - to przyszłość (motoryzacji elektrycznej) dla motoryzacji rdzennie europejskiej (mam na myśli niemiecką) jest taka, że potrzeba surowca do produkcji akumulatorów right? To czemu nie przejąć/usiłować kupić i OBL i ZAP (firmy z korzeniami niemieckimi)? Tak sobie tylko gdybam, bo nikt nie wie kto składał oferty na OBL. A może ZAP coś widzi więcej? W końcu może chcieć mieć dostęp korzystniejszy do surowca... ZAP też skupuje stare akumulatory=biznes komplementarny do OBL, może wie co można poprawić? Dużo tych znaków zapytania i kusząca inwestycja patrząc na +10 lat od dziś. ŁD.

   Usuń
  6. Akumulatory ołowiowe i baterie litowo-jonowe to średniowiecze , nic z tego nie będzie , ta technologia to trucizna i przeżytek . Jest wiele lepszych , tańszych i bezpiecznych technologii napędowych , ale gnoje je blokują , a samochody elektryczne ładowane z gniazdka to pomyłka , to taki gadżet naszych czasów .

   Piter

   Usuń
  7. ołów nie jest wykorzystywany tylko w akumulatorach... izolator i zabezpieczenie antykorozyjne, wystarczy, że jest popyt na surowiec... nie mniej podzielam opinię, że technologia akumulatorów i baterii litowo-jonowych jest podgryzana przez inne, bardziej wydajne (przynajmniej tak czytałem), ale biznes Orła to recykling - nie wydobycie - a recykling z zasady ma wspierać środowisko. Ciężko chyba sobie wyobrazić świat bez ołowiu, bo ołowiu nie da się chyba od tak zastąpić (???)... Nikt tu nie pisze o ładowaniu samochodów, ja np. sam mam hybrydę i doceniam wiele różnic. Sprawa o jakiej mówi Prezes VAG dotyczy silników spalinowych napędzanych dieselem, który wywala dużo szkodliwych i trujących związków metali, gdzie VAG chachmęcił na analizach i wynikach, które z kolei jak poczytasz są na cenzurowanym w KE, tak jak węgiel i nic już nie odwróci trendu, że węgiel, diesel, czy inne paliwa emitujące dużo związków z dwutlenkiem będzie stopniowo wypierane na rzecz napędów opartych o MAGAZYNOWANIE prądu=akumulatorów=biznes OBL/czy takiego ZAP, a na zachodzie Bosha/Varta/Banner/itd.itp. ŁD.

   Usuń
  8. Tylko , że magazyny nie będą oparte na ołowiu , a obecnie jego zużycie jest bardzo duże , szczególnie w Chinach , w produkcji zakazanej w USA i w UE . Gdy zrobią z tym porządek to popyt na ołów spadnie , chyba że odkryją tanią technologię zamiany go w złoto .

   Piter

   Usuń
  9. (...) a na jakich akumulatorach będzie oparte? Bo jak widzę to lider rynku (którego naśladuje już BMW i Mercedes) używa baterie litowo-jonowe...

   http://samochodyelektryczne.org/zdjecia_otwartego_pakietu_akumulatorow_tesla_model_s.htm

   http://www.benchmark.pl/aktualnosci/jak-wyglada-akumulator-z-tesla-model-s-od-srodka.html

   cyt.:

   "Głównym produktem recyklingu akumulatorów jest ołów rafinowany wysokiej czystości i stopy ołowiu, przeznaczone głównie dla producentów akumulatorów. Pozostałe wyroby odzyskane w procesie recyklingu złomu akumulatorowego to:

   • polipropylen, przeznaczony dla producentów wyrobów z tworzyw sztucznych,

   • krystaliczny siarczan sodu, stosowany w przemyśle chemicznym, szklarskim, papierniczym i tekstylnym."

   http://www.akademiaodpadowa.pl/599,a,19-recykling-baterii-i-akumulatorow.htm

   Chętnie wysłucham argumentów na "nie", ale czytać umiem co piszą naukowcy. ŁD.

   Usuń
  10. Większość naukowców kiepsko myśli i dlatego mamy taki syf na planecie . Produkuje się nie to co jest dobre , ale to co jest tanie i można szybko sprzedać , a potem jest problem , nasz problem a ich są zyski .
   Akumulator Litowo Jonowy - Nowa technologia rezygnuje z materiałów ciężkich i dużych, takich jak ołów i duże ilości kwasów. Wynikiem jest imponujący spadek masy. Nasza bateria litowa waży niecałe 2 kg i może uruchomić samochód bez najmniejszego wysiłku. https://inter-rally.pl/product-pol-57171-Akumulator-Li-Ion-12V-30AH.html

   Piter

   Usuń
  11. ok, jaki silnik uruchomisz akumulatorem 30 amper??? Skuter 500cm3? Tak. Nawet malutkie benzyny potrzebuja min. 45ah... a gdzie mowa o akumulatorze, ktory ma przejechac 200km??? Zaden merytoryczny argument, poza tym, ze rowniez nie jestem fanem zatruwania srodowiska... a I jeszcze cena Panie, cena! Wiesz ile musialby kosztowac taki akumulator do trucka, czy koparki? Bo tam.na rozruch w zimie musi byc 250 ah min.! Cena +10k z Twoja teoria, zapomnij, lepiej przemysl jaka cena akcji OBL, bo biznes jest wzrostowy, a Spolka nie jest drogo wyceniana. ŁD.

   Usuń
  12. Dlatego napisałem , że na razie produkują to co jest tanie a nie dobre , ale gdy opanują technologie grafenowe to będzie tanie i dobre , a tak na prawdę to trzeba zbudować akumulator energii punktu zerowego , taki sam który zbudował Nikola Tesla i wtedy będziemy mieli prawdziwy samochód elektryczny . A na razie to wygląda to tak , że szybciej niż później cena ołowiu może wyskoczyć w chmury , ale to będzie ostatni akt tej ,, tragedii '' .

   Piter

   Usuń
  13. who knows... wnioskuję jednak a fortiori z Twojego wpisu, że wody w Wiśle jeszcze dużo musi upłynąć, zanim inni naukowcy zbudują lepsze akumulatory, a na razie jest tak, że popyt na produkt Orła jest i co ważniejsze BĘDZIE, zatem nie mam nic przeciw temu co piszesz, aby wraz ze wzrostem cen surowca kurs OBL znalazł się w chmurach... oczywiście uprzednio znaleźć się w akcjonariacie możliwie najatrakcyjniej! Nie mniej czekam na ceny przynajmniej takie jakie płacił Pan Sznajder ;-) ŁD.

   Usuń
 63. Hej Prezesie. Udało ci się kupić Eurotela czy nadal wyczekujesz? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam chociaż dzisiaj ciśnienie mi się podniosło. Dopóki Altus całkiem nie wyjdzie to trwałych wzrostów może nie być. Co do rekomendacji domuanaliz to oni nie mają szczęścia, dobre robią i się z nimi zgadzam, jednak często kursy spadają po ich reko (patrz cdrl i mex polska).

   Usuń
  2. Kluczowe w ich rekomendacji jest zdanie: "Dom Analiz SII zawarł ze spółką Eurotel umowę o przygotowanie niezależnej rekomendacji inwestycyjnej."

   Usuń
  3. "Dom Analiz SII za przygotowanie niniejszego raportu otrzymał wynagrodzenie od Emitenta"

   Usuń
  4. W każdej rekomendacji najciekawszy jest opis biznesu, więc zawsze warto czytać rekomendacje, ale nie przywiązywać wagi do podanej wyceny z DCF-a

   Usuń
  5. No właśnie,zastanawiające jest co daje zarządowi Eurotela i samej spółce taka rekomendacja? Nie widzę korzyści, chyba że główny akcjonariusz chce wyjść ze spółki. Jest jeszcze wątek Altusa ale raczej wątpie czy zarząd chciał podbić kurs aby Altus mógł szybciej sprzedać akcje.

   Usuń
 64. To może oni te analizy robia pod zamówieni ? Jak ktos potrzebuje sprzedać to robi się pozytywne a jak ktos chce kupić negatywne ? Klient płaci, klient wymaga. Stara zasada.
  Co nie zmienia mojego zdania o tym, że Eu=rotel nadal jest bardzo niedowartościowany ...
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 65. Kiedyś po ich rekomendacji kupiłem cdrl :) Nawet kilka razy pytałem o tę spółkę Prezesa i OBS ;) Niedawno z niej wyszedłem jak kurs ruszył o 10 procent po informacji o możliwym skupie. Nie czekałem. W sumie nawet trochę zarobiłem, ale też uśrednialem po drodze. Spółka w sumie nawet fajna, ale mnie przerosła. Nie rozumiem tak do końca tych ich zabezpieczeń kursowych. Być może wtopili gdzieś na tych zabezpieczeniach, a potem podchodzili kreatywnie księgowo. Pamiętam, że robili jakies korekty raportów.
  Poza tym moja partnerka twierdzi, że ich oferta ostatnio jest mniej ciekawa, a dawniej to było wow. W sumie to dla mnie sporo znaczy.
  No i kurs stał jak zamurowany po dobrych wiadomościach. Do tego jeszcze jakiś moderator (??)podbijający na otwarciu sesji i na koniec koniec kurs jedną akcją! To było wkurzające!!!!

  W przyszłości jeszcze trochę ją poobserwuję. Na razie nie chce jej w portfelu.

  Już wolę game dev. Każdej firmie zdarzy się w końcu dobra gra ;) nawet forkowi ;)


  Pozdrawiam. Waterloo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie moderator a animator.
   Dobrze że firmy się zabezpieczają bo dzięki temu mają stabilniejszy biznes. W wynikach za 3 kw mogą lekkie zyski finansowe wykazać choć kurs usd/pln był stabilniejszy niż w 2 kw.

   Usuń
 66. Quercus podał wyniki za 3 kwartał i niestety słabo to wygląda. Po pierwsze odpisał 31,3 mln obligacji Getbacku (to można było przewidzieć). Po drugie gdyby nie uwzględniał odpisu to zysk wyniósłby 4,55 mln przy 7,69 mln rok wcześniej (czyli byłoby 41% spadku zysku, dużo ale można było się spodziewać). Po trzecie opłata zmienna która ostatecznie naliczana jest na koniec roku i teraz jest hipotetyczna po 3 kwartałach wynosi 3,117 mln a rok temu było 7,241 mln (spadek o 57%). Jak nic pozytywnego (wzrost indeksów na gpw i wzrost quercusowi aktywów) nie wydarzy się to Quercus zarobi w 4 kw około 5 mln zł przy 11,5 mln rok wcześniej.
  Po obecnych zawirowaniach w funduszach i w związku z ustawowymi zmianami opłat od nowego roku wydaje mi się że Quercus jest w stanie rocznie zarabiać około 15 mln czyli przy obecnej kapitalizacji c/z ok.11. Nie widzę żadnych pozytywnych fundamentalnych czynników dla ich biznesu i wydaje mi się iż akcjonariuszy czeka powolny spadek kursu.
  Oczywiście jak odzyskają jakąś czas kasy z Getbacku np. 50% obligacji to będzie krótkoterminowy wystrzał kursu bo wykażą z tego z 15 mln zysku i będzie gotówka na zatwierdzony skup akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. (...) i chyba ostatnie Twoje zdanie kwintesencją tego co jest wiadome od 1q (w cenie), bo reakcja kursu jest żadna, obroty od pół roku śmieszne, każdy spadek poniżej 3 zbierany. Moim zdaniem po tym co można poczytać w prasie (ruchy w TFI, przypadek Skarbca) ciężko cokolwiek przewidzieć, choć jasnym jest, że coś się w privat funduszach wydarzy, ale to wiedza tych co mają plany w związku z tym co jest na rynku i planowanych zmianach w opłatach (ja akurat się z nich cieszę, będą się w funduszach lepiej wreszcie starać i pracować na swoje lunche i taxi ;-)). ŁD.

   Usuń
 67. Witam Prezesa i reszte Zarzadu;)

  Nie interesuje sie ta spolka, ale komunikat ciekawy:

  https://stooq.pl/n/?f=1257690

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To już wiadomo było wczoraj, jak dla mnie kurs spadnie teraz nawet ze 20% i odda całe wzrosty który były związane z tym wezwaniem.

   Swoją drogą to nie ma cały czas informacji o wezwaniu Decory, wiemy tylko że Lesiński swoją pulę akcji kupił ale ile firma kupiła to cisza.

   Eurotel po wczorajszym wyskoku zaczyna się trochę obsuwać.

   Usuń
 68. No zobaczymy. We wtorek wyniki Ropek.

  Wiecie ja wiedzialem, ze PCC Rokita to duza spolka, ale nie ze to az taki gigant...

  Prezesie-pisales juz o niej pare razy-co myslisz o niej na ten moment:

  https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&url=https://m.youtube.com/watch%3Fv%3D5lQVS8JqZg0&ved=2ahUKEwi5_qqqyY_eAhUKt4sKHQAzDkgQwqsBMAB6BAgJEAU&usg=AOvVaw27vQObVSMOUt2h7F0-qSCJ

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 69. Widze, dm bos podniosl rekomendacje do 135 zl. W ogole, jak pieknie nominalnie dywidenda rosnie. Przy obecnym kursie z tego roku stopa wynosi az 10%. Alez perla. Gdybym byl bogatym funduszem private equity-to zrobilbym wezwanie.
  Szkoda, ze plynnosc marna, ale ff skrajnie niski.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co widzę to Ropczyce publikują wyniki w przyszły piątek (26.10) a nie we wtorek.

   Co do PCC Rokita to posiadam ich obligacje w portfelu (5% stałe) i jako posiadaczowi obligacji nie podoba mi się to że przy sporym zadłużeniu (wygląda na to że jest pełna kontrola) wypłacają tak duże dywidendy. Wolałbym aby o połowę je zmniejszyli i spłacali zadłużenie bo koniunktura wiecznie im nie będzie sprzyjać.
   Co do samej spółki to ostatnio było sporo analiz (portalanaliz.pl, stockwatch, chyba sii i strefa inwestorów) więc nie bardzo mam sens co pisać. Można podeprzeć się ostatnią rekomendacją bosia wg której w przyszłym roku mają zarobić 246 mln co da c/z 7, stopa dywidendy ok 10%. Teoretycznie potencjał do jakiegoś 20% wzrostu jest kursu w najbliższym roku ale w mojej ocenie może to być kres możliwości gdyż są zagrożenia w przyszłości. Oni jako jedyna ze spółek na gpw mają prawdopodobnie do 2020 zahedgowane stałe ceny energii i co2 i dzięki temu nie będzie dużego szoku w wynikach związanego ze wzrostem tych kosztów. Pewnie to będzie odczuwalne po 2020 ale to na razie odległy termin i nie ma co nad nim dywagować.

   Ale na CDProjekt się członek zarządu wysypał z akcji, raczej to nie będzie pomagało we wzrostach kursu.

   Usuń
 70. Oczywiscie, ze piatek. Ja chyba zyje w sytemie D+3 haha;)

  Dzieki za wsio.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 71. Wezwanie na Decorze bez redukcji.
  insider

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widać że cena zbyt niska. Chcieli skupić 4 mln akcji a skupili 1,1 mln akcji. Neutralna wiadomość choć może oznaczać że fundy wyżej sobie cenią akcje.

   Usuń
 72. Myślisz Prezesie że jeszcze podniosą?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez najbliższe z 6 miesięcy nie będzie nowego bo tym od których teraz odkupili musieliby dopłacić. Ciekawe i to najważniejsze czy jakieś OFE oddało akcje bo na tym najbardziej Lesińskiemu zależało.

   Usuń
 73. UNIMOT po zmianie szaty graficznej strony, usunął również umieszczane tam ceny SPOT Oleju napędowego. Pisałem do nich w tej sprawie - potwierdzili, że najprawdopodobniej już nie będą informować szerokiego rynku za pomocą strony WWW. Szkoda. Szacowanie premii lądowej staje się w tym momencie dalej niemożliwe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tydzień temu chciałem sobie wyliczyć jak premie wyglądają ale nie było już cen spot. Z branży w zeszłym tygodniu były niepokojące informacje że orlen teoretycznie olej sprzedawał w hurcie drożej niż w detalu. Pytanie czy aby wyniszczyć konkurencję czy inny powód. Z dobrych informacji to wg parkietu technicznie Unimot zaczyna wyglądać i jeśli trwale przebije 10,50 to mogą być większe wzrosty.

   Usuń
  2. Jak nie będzie zysku za 3q to ani technika nie pomoże. Jan

   Usuń
  3. Prezes potwierdzam, sprzedają niżej w detalu, dokładają ok.12gr do litra na stacjach, ale tylko do poniedziałku ;))

   Usuń
  4. Rozumiem że ma to związek pewnie z niedzielnymi wyborami ?

   Usuń
  5. Jeszcze dwa zdania z korespondencji z Unimot : (...) po wewnętrznych analizach nasz dział handlowy zmienił nieco schemat sprzedażowy i nie opiera już długoterminowych kontraktów o własną cenę SPOT, a o notowania Platts. Cena sprzedaży w pozostałych przypadkach jest z kolei ustalana indywidualnie.(...)

   Szczerze mówiąc, pierwszy raz słyszę o Platts. Aż tak jestem zacofany ?

   Usuń
  6. Oni o tym Platts ze 3 miesiące temu pisali chyba na czacie na stockwatch.pl. Teraz to i tak to nie jest już istotne jak nie podają swoich cen hurtowych (spot). Sam też wiesz że ostatnie 2 kwartały (szczególnie 2 kw) to przyzwoite niby były premie lądowe a wyniki jakie były każdy widzi. Tutaj trzeba pamiętać też że doszło ryzyko na handlu energią i jeśli nie mieli zabezpieczonych wcześniej odpowiednich wolumenów energi to mogliby na tym popłynąć.

   Usuń
 74. To jest przyszłość https://gornictwo.wnp.pl/daniel-ozon-jsw-o-nowych-technologiach-w-przetwarzaniu-wegla,332621_1_0_0.html

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 75. Tak jak pisałem że żadnej redukcji nie będzie na decorze, nie jestem pewien czy podniesienie ceny w kolejnym wezwaniu będzie rzutowało na to wcześniejsze, jeszcze mogą spróbować zbierać z rynku, ale przy obecnej płynności to pewnie niemozliwe a kurs w wyniku zleceń kupna musiałby poszybować na trzycyfrówkę.

  Tak czy inaczej wiem że osoby ze spółki cały czas dobierają te akcje i wierzą w kurs duzo wyższy. jak będzie, zobaczymy ja myslę że za pół roku co najmniej 15zł

  Pozdrawiam
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 76. Chyba amerykańcy wykorzystują sezon wynikowy do dystrybucji i chyba szykuje głębsza korekta, zobaczymy co z tego się urodzi. Jan

  OdpowiedzUsuń
 77. sytuacja w USA zaczyna się rozwijać wg mojej mysli, na daxie może być jutro panika jak nic będą szukać dna na 10500 czyli 10%niżej(oczywiście nie w jedną sesję). o decorę z portfela się nie boję ale ropczyce mogą dostać rykoszetem jak panika przejdzie przez książęcą - i na tę panikę liczę bo otwarłem wagon eSek wczoraj a dziś o mały włos (3pkt) pusciłby mi stoplos.

  Slawek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak Ropczyce pokażą wyniki na poziomie moich oczekiwań lub lepiej to będę dobierał nie zależnie od sytuacji na gpw (oczywiście nie pkc tylko na rozsądnych poziomach).
   Co do Decory to ktoś 1 mln położył na kupnie po 11zł więc szanse na wzrosty są duże.
   Zaczyna się też realizować mój scenariusz początku w październiku dużych spadków w usa ale dopiero jest 6% spadku od szczytu (czyli mała jak na razie korekta).

   Usuń
  2. Na DAX definitywny koniec trendu wzrostowo - bocznego i przebicie wsparcia 12000 pkt wchodzi w trend spadkowy, S&P500 jeszcze w trendzie wsparcie ok 2650 i najważniejsze 2600 pkt jak pęknie definitywny koniec hossy z biegiem czasu linia trendu idzie coraz wyżej. Życzę udanych inwestycji ale ja już nie posiadam akcji Orła sprzedałem i stoję z boku teraz tylko inwestowanie na krótko. Jan

   Usuń
 78. Witam Prezesa i wszystkich tu piszących.
  Nasdaq już -2% tak więc jutro obstawiam że CDR spadnie poniżej 150zł.Dziś kto kupił certyfikaty na spadki jutro sporo na nich wyciągnie.Varsav sprzedany może mały zysk ale ważne że jest.Ciężko coś ugrać.Myślałem o Getinnoble po 0,51gr i uciekło - szkoda.
  Kupiony Farm51 pod jutrzejszą premierę gry WW3.Dziś sporo milili na poziomie 33-34zł tak więc może pójda wyżej ale jak będzie naprawdę tego not nie wie.
  Ropczyce fajnie odbiły po tych spadkach.Myślałem o Eurotelu ale jeszcze nie jestem do niego całkowicie przekonany.Trzeba przyznać że rekomendacja dużo wyższa niż obecna cena i Eurotel nadal jest bardzo niedowartościowany
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze jedno wiem że nie związane z inwestowaniem ale przecież nie tylko tym człowiek żyje.
   Panie Nieuk serial "Pułapka" tak jak piszesz się jeszcze nie skończył:)
   Tym epizodem z końca filmu zostawili sobie otwartą furtkę na kolejny sezon.
   pozdrawiam

   Usuń
  2. To ja polece dwa wybitne seriale na weekend: Uwiklana-chyba najlepszy serial kryminalny, jaki w ostatnim czasie widzialem i drugi:swietna rozrywka wybitnie zrobiona: "Dorwac malego";)

   Milego dnia,

   Nieuk.

   Usuń
 79. wygląda na to że zamykam "eSki" na otwarciu

  liczyłem na Panikę po USA a skoro się na nią nie zanosi to trzeba się wycofać i poczekać na lepszy moment.

  a co do pułapki to z pewnością będzie nowa seria

  sławek

  OdpowiedzUsuń
 80. Prezes, wczoraj OBS napisał o otwarciu nowego zakładu przez Agroligę o mocy przerobowej 3-4 razy większej niż dotychczas. Jak sądzisz, czy spółka może dać zarobić?
  Drugie pytanie: skoro Decora zaciągnęła kredyt na wezwanie a skupiono 1/4 zamierzonych akcji, to co z resztą kredytu? Może będzie jednak kolejne w najbliższych miesiącach?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Decora - kredy bedzie w wysokosci skupionych akcji oraz kosztow jakie poniesli. Nie wykorzystaja calego kredytu. Skupu na najblizsze 6-9 miesiecy w nie bedzie, chyba ze uruchomia skup akcji z rynku (tutaj jednak za wiele nie skupia) i potrzeba do tego NWZA.
   Agroliga - dla mnie ma dziwnie podejrzane przeplywy finansowe, stad wskaznik C/Z nie wyglada wiarygodnie. W obszarze produkcji oleju jest spora konkurencja na Ukrainie, jak sie ludzie rzuca a firma pokaze dobre zyski z tej inwestycji to kurs urosnie. Maja przewage ze wzgledu na nowoczesna linie technoligiczna, dla mnie jednak spore ryzyko w tej firmie.

   Usuń
 81. Agroliga - myślę, że dużo wyjaśni relacja z wizyty chłopaków ze SW. Może to być impuls do zakupów, bo na razie krąży kilka plotek. A wiadomo, że plotki się ładnie sprzedają. Wiadomo,że nowy zakład przeniesie spółkę na inny poziom obecności na rynku UKR. Może jakby zapowiedzieli przejście na rynek główny (konieczność kapitalizacji x2) lub dywidendę za 2018 rok to by się uwiarygodnili w oczach inwestorów w PL.
  Ropczyce tanecznym krokiem wróciły powyżej 30. Jeśli prognozy wyników Prezesa się sprawdzą to może być atak na tegoroczne szczyty na koniec miesiąca.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 82. Co do Agroligi to patrząc na liczby to jest na pewno niska wycena. Jednak jakość ich i rzetelność ich raportów finansowych jest fatalna dlatego do prezentowanych wyników należy podchodzić z dużą rezerwą. Kto chce wiedzieć w czym rzecz niech zerknie sobie w ostatnie analizy na stockwatch.pl (są one dostępne dla wszystkich). Kolejna rzecz to płynność waloru, newconnect i prawdopodobnie czekania z 10 lat zanim pozytywne dla akcjonariuszy będą ruchy ze strony spółki (jakaś dywidenda lub skup).

  Jeśli chodzi o Decorę to tak jak Karol napisał, prawdopodobnie zgodnie z umową kredytową środki z kredytu mogły być tylko przeznaczone na ten skup i zostało tylko uruchomione tyle ile skupili. Trzeba przyznać że na Decorze może być jeszcze ciekawie ale to w momencie gdy będzie wiadomo co z OFE, jeśli pojawią się ustawy o nacjonalizacji OFE to możliwe że znowu wezwanie będzie ale po znacznie wyższym kursie (zależy też czy jakieś OFE teraz sprzedawały akcje).

  Ropczyce jak tak dalej będą rosły to jeszcze przed wynikami atak będzie na szczyty a co dalej zależeć będzie od wyników.

  OdpowiedzUsuń
 83. ok, ale jeśli Agroliga zwiększyła moce produkcyjne trzykrotnie, a docelowo 5 krotnie, to można przypuszczać na bazie wyników z poprzednich lat, że rocznie będą zarabiać znacznie więcej niż wynosi ich obecna kapitalizacja, a to już jest kuriozum.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie tak jak piszesz. Oni zwiększają moce produkcyjne w przetwarzaniu (zewnętrznych oraz własnych produktów) ale to nie oznacza że im produkcja wzrośnie 3 czy 5 raz. Ich większość przychodów to zbiory (uprawy) a przecież 3 razy im zbiory się nie zwiększą. Nie wiem dokładnie jakie zakładają wzrosty biznesu dzięki nowej fabryce ale to może być 20-30% wzrostu przychodów a nie 300%.

   Usuń
  2. Dodam ze swojej strony, ze samo zwiekszenie mocy produkcyjnych nie przeklada sie sto procentowo na zyski, musza zwiekszyc faktyczny przerob i miec zbyt na produkty zniego. A to nie dziala tak ze kazdy kto wybuduje nowa fabryke ma automatycznie 100% zbytu z niej, zapotrzebowanie rynku tak nie rosnie wiec albo nie beda wykorzystywac pelnej mocy zakladu albo beda musieli konkurowac cena aby zdobyc popyt. Oczywiscie istotne sa parametry wydajnosci zakladu bo dzieki temu mozna ugrac wiecej rynku.

   Usuń
 84. Ja z gory sobie odpuszczam spolki ukrainskie. Za duze ryzyko polityczne i tak, jak Prezes napisal-"rzetelnosc raportow finansowych". Ja nie widze sensu...ale to tylko moje zdanie. Na tych spolkach bardziej prawdopodobna jest wtopa niz sukces. Zrobcie sobie analize, kto je wprowadzal, jaka kase pozyskaly i co z tego wynika...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 85. A tymczasem Ropczyce jak burza.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i dobrze. Inwestorzy są dziwni, najpierw panicznie zbijają kurs o 25% a teraz panicznie kupują. Ja się cieszę bo sobie w okolicach 27 dokupiłem i już to sprzedałem z ok.15% zyskiem. Główną pozycję spokojnie trzymam.

   Ciekawostka na PCC Rokita, tydzień temu reko dał bos na 135 a dzisiaj bdm na 85, strasznie duża rozpiętość. Podobnie jak bos napisali że pcc zabezpiecza ceny prądu na 2 lata do przodu i dopiero od 2020 spodziewają się sporego spadku zysku spowodowanego wzrostem kosztów energii.

   Usuń
  2. Prezesie - rozumiem, że najpierw kupiłeś główna pozycję, a później dokupiłeś po 27. Ale chyba w DM-ach obowiązuje zasada FIFO, czyli sprzedając tę ilość akcji kupionych po 27, faktycznie sprzedałeś tyle samo akcji z głównej pozycji (kupionych po jakiejś innej cenie), czyli zysk był inny niż 15%.
   Czy może jest jakaś możliwość obejścia tej zasady FirstInFirstOut, o czym nie wiem?
   CR

   Usuń
  3. Tak ale ja inwestuję obecnie na IKE więc nie ma to różnicy dla celów podatkowych. Licząc twoim tokiem myślenia to faktycznie zarobiłem na sprzedanej części ze 25% ale to nie jest ważne. Dla mnie ostatnie spadki i wzrosty dały tylko extra zarobek (nie przewidziany i tego nie liczę) ale główna pozycja trwa i jest najważniejsza.

   Usuń
 86. Podsumowujac watek ukrainski...ja mam ograniczone zaufanie do polskich spolek a co dopiero mowic o ukrainskich...ale mamy "demokracje gieldowa"-wiec każdy sobie moze wybierac co chce. Ja tam Wszystkim zycze sukcesu, bo wtedy pozytywne implikacje beda dla wszystkich-czyt. wiecej kapitalu na gieldzie.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 87. Prezesie, 6.11 raport Seko. Pokusisz się o swoją prognozę (vs ceny surowca pamiętam, że liczyłeś)? Spółka mi się podoba tylko nie wiem czy to dobry moment na wejście (popijając ogólną sytuację na rynku). marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam pewne obawy odnośnie wyników Seko czytając ostatni raport: "Podstawowymi surowcami wykorzystywanymi w produkcji są ryby świeże i mrożone, olej oraz warzywa. W ostatnim okresie cena surowca rybnego kształtowała się na stabilnym poziomie. W 2018 r. zaplanowano obniżenie kwot połowowych na śledzie i makrele na niektórych łowiskach, co może mieć wpływ na wzrost cen tych ryb, a tam samym wpłynąć na wyniki finansowe Spółki w kolejnych okresach. Istotnym elementem kosztów działalności operacyjnej Spółki są również koszty zużycia energii, w szczególności gazu ziemnego, energii elektrycznej oraz pary wodnej. Inwestycje rzeczowe zrealizowane przez Spółkę w ostatnich latach znacząco obniżyły energochłonność procesów produkcyjnych, jednak ewentualne wzrosty cen energii w przyszłości mogą mieć negatywny wpływ na osiągane wyniki i sytuację finansową Spółki."

   Jeśli zsumujemy powyższe czynniki z rosnącymi kosztami pracy, wyższym kursem waluty eur/pln (niekorzystne bo importują surowiec) i dosyć długim ciepłym latem (niekorzystne bo spada spożycie przetworzonych ryb) to trzeba zakładać że wyniki mogą być gorsze r/r. Z drugiej strony koniec kwartału to umocnienie pln do eur i tutaj mogą wykazać jakieś extra zyski z różnic walutowych. Wydaje mi się że lepiej podejść do wyników zachowawczo i przyjmować około 10% spadek zysku netto w 3 kw ale ten kwartał nie jest jakoś istotny dla wyników rocznych.
   Zawsze nikt kupując akcje nie wie czy to dobry moment do kupna akcji tym bardziej jak rynek jest trudny jak obecnie. Jednak w przypadku Seko mam obawy iż przyszłe wyniki mogą się pogarszać (szczególnie od nowego roku) przez nieszczęsne ceny energii które mocno wzrosły. Ja bym jednak obecnie Seko do swojego portfela nie kupił ale mogę się mylić.

   Usuń
 88. Prezesie zastanawiałem się nad budową portfela obligów korporacyjnych w perspektywie 10 lat. Wiadomo ze chciałoby się uniknąc Getbacków i innych bubli. Mam na oku obligacje branży windykacyjnej a mianowicie Kredyt Inkaso lub Best. Czy masz jakiekolwiek przemyślenia o sytuacji obu podmiotów? Który z nich wydawałby się Tobie stabilniejszy i w którym ewentualny default w perspektywie 5 lat byłby mniej prawdopodobny?
  Z góry dzięki za interakcje i gratulacje "mega-konkret-bloga" :))
  Jeremi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem czy to ma być portfel na 10 lat czy budowany przez 10 lat a to ogromna różnica. Spółki z branży windykacyjnej mogą być niezłym pomysłem ale na krótsze terminy bo jednak ta branża może być mocno jeszcze regulowana przez Państwo. Czy dobre spółki są o których piszesz to nie wiem. Z tego co wiem to Best można ryzykować na krótsze terminy (do max 1,5 roku) bo mają w tym okresie mało wykupów, później z tego co pamiętam nawarstwia im się w jednym okresie sporo wykupów i mogą być problemy. KI już nie pamiętam jakie widziałem w nim zagrożenia. Musisz przejrzeć w jakich okresach im mogą się kumulować spłaty i szukać obligacji które przed taką kumulacją mają terminy wykupu. Ja w swoim portfelu obligacyjnym mam Vindexusa (najmniej zadłużonego i najbezpieczniej zarządzanego wg mnie i do tego obligacje zabezpieczone na portfelu wierzytelności) oraz Kruka który jest największym graczem z ogromnymi spływami spłat od zadłużonych. Możesz pomyśleć o obligach PCC Rokita, MCI, PKN i najbezpieczniejsze skarbowe które w długich terminach dają ok. 3% rentowności.

   Usuń
 89. Cześć prezesie
  Dlaczego nie ma nowego wątku aktualności 10b i jakbyś mógł przeanalizować raport okresowy HELIO. Dziś -5%

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni