"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 1 października 2018

Aktualności, analizy, komentarze 10/2018

dodano 10.10 - BAH poinformował  o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych link, jest to jedna z informacji oczekiwanych przeze mnie.

Dzisiaj wreszcie ruszył trochę do góry Fasing. Może to być wynikiem artykułu z dzisiejszej gazety parkiet o dostawcach sprzętu dla górnictwa. Wg artykułu inwestycje kopalń mają być w tym roku o 48% r/r wyższe, koniunktura ma się utrzymać do 2020 r. a sprzęt klientów Famuru był najstarszy (czyli do wymiany) od 20 lat. Władze Fasingu natomiast spodziewają się zwiększonych zamówień w 3 i 4 kwartale co może skutkować wzrostem wartości portfela.Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

Udostępnij:

198 komentarzy:

 1. W jutrzejszym parkiecie jest o kilku poruszanych na blogu spółkach.

  Rainbow - spadek zysków to wynik presji na obniżki cen, biura prześcigały się w obniżkach na co wpłynęło ciepłe lato w Polsce i mundial. Trochę bym z tym polemizował bo przecież wyniki dotyczyły 2 kwartału czyli do 30 czerwca więc jak można pisać o ciepłym lecie. Oczywiście jeśli faktycznie ciepłe lato w Polsce wpłynęło na obniżki to wyniki za 3 kwartał mogą dopiero być fatalne. Lepiej omijać obecnie Rainbow.

  Jest też o ABC Dacie, poruszają temat kontroli skarbowej która wg komunikatu miała nie rodzić negatywnych skutków a jednak zrodziła. Zwracają uwagę że wyniki po oczyszczeniu ze zdarzeń jednorazowych były słabe itp.

  O Fasing krótko napisałem w treści posta.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jako, że wypowiadam się tu pierwszy raz, wypada pogratulować świetnego bloga. Naprawdę miło poczytać zarówno teksty autora, jak i wypowiedzi dyskutantów. Odnośnie Fasingu, to w ślad za zapowiedziami poinformowali dzisiaj o podpisaniu sporego kontraktu z firmą z Ukrainy. Swoje znaczenie może mieć też trwałe przejście poziomu 16 PLN, bo ktoś uparcie ustawiał tam zlecenia sprzedaży, co z pewnością deprymowało niektórych, szczególnie drobnych inwestorów. W temacie firm informatycznych, nie wiem, czy przyglądał się Prezes kiedyś NTT System. To firma niewielka i mało płynna. Od lat generuje zyski, ale są to zyski - delikatnie mówiąc - niewielkie. Od I kwartału tego roku znacznie spadły im przychody. Tłumaczyli, że powodem jest świadoma rezygnacja z niskomarżowej działalności.
  I rzeczywiście, w I kwartale poprawili wyniki, mimo znacznie niższych przychodów.
  W drugim kwartale wyniki wzrosły skokowo, choć duży udział miała w tym zdaje się sprzedaż aktywów. Niemniej wynik za półrocze jest lepszy niż za cały 2017 rok, co przy tradycyjnie najlepszym w branży IV kwartale i tendencji zarządu do wypłaty dywidend wygląda obiecująco. A - spółka ma jeszcze kilka niezakończonych spraw ze skarbówką, ale niektóre już się zakończyły - decyzjami korzystnymi dla NTT. Co o nich sądzisz Prezesie? /Qaq/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. NTT miałem w portfelu ze 2 lata temu więc trochę znam spółkę. Jedyną jej mocną stroną zawsze jest jej bilans ale to trochę zbyt mało. Przeglądając raport zachwytów u mnie nie ma, możw faktycznie poprawili marże na sprzedaży kosztem przychodów ale pozostałe koszty są nadal wysokie. I najważniejsze to zerknij sobie w pozostałe przychody operacyjne które zrobiły wynik. Jest tam sprzedaż majątku trwałego i nieruchomości które dały 2,3 mln extra przychodów, tego nie powinno się uwzględniać w wycenie bo to jest przychód niepowtarzalny. Bez tego firmy zysk netto za ostatnie 12 mcy to tylko z 1,5 mln co przy wycenie 36 mln to mało. Jak dla mnie 3 mln zysku rocznego jakie są w stanie wyciągnąć z powtarzalnej działalności operacyjnej to max więc obecna kapitalizacja 36 mln moum zdaniem jest zbyt wysoka. Oczywiście technika pomaga i te 2,3 mln extra zysku z 2 kwartału 2018 będzie podbijało wskaźniki jeszcze przez kolejne 3 kwartały. Porównując z takim Eurotelem który ma powtarzalne ponad 10 mln rocznego zysku i 67 mln kapitalizacji to rynek gdzieś popełnia błąd i którąś spółkę źle wycenia.
   I na koniec istotny wątek który poruszyłeś czyli trwające kontrole. Niestety przykład ABC Daty pokazał że przez dłuższy czas jakieś trupy mogą wypadać w tej branży i nie widzę sensu ponosić dodatkowego ryzyka. Pod fundamenty nie kupiłbym do portfela NTT.

   Usuń
 3. Witam wszystkich:)
  Sunex podał wyniki co prezes o nich sądzi?
  Druga sprawa to CDR do poczytania.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31450853,andrzej-sapkowski-domaga-sie-od-cd-projekt-zaplaty-co-najmniej-60-mln-zl-opis

  OdpowiedzUsuń
 4. Moim zdaniem nic nie uzyska tym pozwem. Przeciez przy wspolpracy o Wiedzminie podpisywal jakas umowe i ona obligotaryjnie jest wazna. Widze, ze jak sie ma duzo-to woda sodowa uderza. Ja fo bardziej rozumiem jako pre-marketing, bo Netflix robi produkcje o wiedzminie.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem pismo i wskazywane paragrafy ustawy. Pismo śmierdzi drobnym cwaniactwem i krętactwem ("zdajemy sobie sprawę (...), że samo ujawnienie roszczeń może mieć wpływ na renomę grupy i jej dalszy rozwój (...) dlatego też (...) nie ujawniamy faktu zlecenia nam niniejszej sprawy (...)" itd. itp. Brawa dla Redów, że z własnej woli opublikowali to roszczenie.
   Natomiast wg litery prawa coś się autorowi chyba jednak należy:
   Art. 44. ustawy o prawach autorskich
   Rażąca dysproporcja między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy
   W razie rażącej dysproporcji między wynagrodzeniem twórcy a korzyściami nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy, twórca może żądać stosownego podwyższenia wynagrodzenia przez sąd.

   Usuń
 5. Prezio, pokusisz się o analizę raportu Kani? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj fizycznie tyram i dopiero wieczorem poodpisuję. O Kani kilka słów pod poprzednimi aktualności napisałem, niby jest lepiej (rzis) ale jakby gorzej (bilans).

   Usuń
 6. Taki temat:
  Soho Development. Prezes kupuje w transakcji pakietowej ponad milion akcji po 1,51 zł. Aktualny kurs Soho 1,06. Ktoś mi wytłumaczy gdzie haczyk?
  Hos s.a.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprzeda później spółce po ponad 3 pln - istotne od kogo kupił te akcje.

   Usuń
  2. Sprzeda po 3 ale proporcjonalnie zredukowaną ilość jak wszyscy przy skupie, który jest co jakiś czas. Dlaczego jednak nikt nie kupuje akcji po 1,07 skoro prezes kupuje po 1,51 ? Tego nie rozumiem.
   Hos s.a.

   Usuń
  3. Karol Adx...
   przy takiej ilości akcji to powinno być jakieś info niedługo...

   Usuń
  4. sprzedał sam sobie :)

   Marcin

   Usuń
 7. Sunex jak dla mnie wyniki bez rewelacji. Dużo znaków zapytania audytora - to nie budzi zaufania. Odpuszczam zakup.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wczytywałem się w raport ale przy mocnym wzroście przychodów zysk płaski to coś nie tak. Ja też zapominam temat Sunexu.

   Usuń
 8. Sapkowski w jednym z wywiadów powiedział kiedyś, że "był bardzo głupi, sprzedając prawa do całej marki". Dodał, że firma zaproponowała mu procent od zysków, jednak on sam stwierdził, iż "nie będzie w ogóle zysków i natychmiast chce całą gotówkę". Ta wypowiedź dotyczyła właśnie umowy z CD Projektem.

  Zazdrość i zawiść , jakie to polskie.
  Sam nie wierzył w swoją twórczość a teraz obudził się z ręką w nocniku.
  Nic bym mu nie dał.
  Powinien jeszcze pokryć koszty procesu.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robi ewidentnie sobie pod cos pole...swietny wpis. U nas masz stawke od wykonanej roboty a % masz bardziej w USA. Ja bym na miejscu Cd Red zrobil analize, ile po pierwszhm Wiedzminie sprzedal ksiazek i nie trzeba wielkich prawnikow...dla.mnie to jest obciach, zeby w ogole mialy miejsce takie zdarzenia...

   Nieuk.

   Usuń
  2. Ja chyba kiedyś coś czytałem że Sapkowski wziął za prawa do wiedźmina kilka tysięcy usd więc jak cdr przychodu z niej miał z 1 mld to faktycznie proporcja jest nie zachowana. Nie znam się ale wydaje mi się że z połowę kwoty będą musieli zapłacić.

   Usuń
  3. Proporcja proporcją, ale pytanie pozostaje, czy w tym wypadku patrzenie na nią w ogóle ma jakiekolwiek uzasadnienie. Faktycznie gra cd projektu posiłkuje się i jest osadzona w świecie fantasy wymyślonym przez Sapkowskiego natomiast należy zauważyć, że Sapkowski nie napisał i nie jest autorem scenariusza do rozgrywki. Nie jest też autorem kodu gry i wartości intelektualnej z tym kodem związanej. Moim zdaniem wkład intelektualny Sapkowskiego, jako twórcy był w zasadzie marginalny i inspiracyjny. Moim zdaniem więc sam wcześniej wycenił ile warta jest sama licencja na inspirowanie się i mówienie obecnie, że jednak za mało mu zapłacili jest zwyczajnie idiotyzmem. Może jeszcze niech Sapkowski stwierdzi, że powinny mu się należeć zyski z karcianki wiedźmina, bo ją w całości wymyślił.

   Usuń
 9. Co sądzicie o enter air i wynikach? Sprzedaż cały czas rośnie, wyniki H1 gorsze (ale przez Q1 które ma się nie powtórzyć), trochę wtopa na różniach kursowych. Wycena niska. marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Entera to na świeczniku jest obecnie nowa emisja akcji i dopóki nie zostanie objęta nie ma sensu kupować akcji. Na rynku robi się mało pieniędzy i może będą musieli mocno obniżyć cenę nowych akcji aby sprzedać więc kurs notowanych już akcji może zlecieć. Mnie dodatkowo zastanawia (nie wiem jak z tym jest) czy mocny wzrost cen ropy naftowej wpłynie negatywnie na wyniki firm ? Obecnie mogą korzystać z tańszej ropy dzięki umowom podpisywanym z rok temu ale co będzie dalej to ciężko powiedzieć.

   Usuń
  2. W czarterach koszty paliwa i ryzyka z tym związane pokrywa touroperator

   Marcin

   Usuń
  3. Dzięki za odp. Z emisją pełna zgoda (choć przynajmniej wierzę, że na to na co podają, że potrzebują) ale pytanie jak wg Was fundamenty. Mi się spółka podoba (w tym sposób w jaki patrzy na to zarząd, "ostrożny"). Nie podoba mi się oczywiście płynność ale to się myślę zmieni wraz z wyjaśnieniem ceny emisji. marek

   Usuń
 10. Ek
  Wydaje się ,ze to jednak tylko dobra wola firmy. Umowa jest umową , tym bardziej że proponowali mu procent od zysku z którego zrezygnował .
  Podobnie było z logo Nice .Zaprojektowała je w 1971 roku jeszcze jako studentka Carolyn Davidson za 35 US .Później firma postanowiła w podzięce za dobry i znany już na całym świecie brand dodać 600 tys dolarów .

  OdpowiedzUsuń
 11. Decora - aby wezwanie się powiodło oddać by musiały 3 największe w akcjonariacie fundusze. Jeśli któryś z nich się wyłamie to wtedy 5 funduszy. Prawdopodobieństwo małe, ale szkoda, że nie dokupują, aby podnieść cenę na rynku ani nie dadzą wspólnego komunikatu jak na Tarczyńskim.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 12. A propos wczoraj poruszanej branży okołogórniczej: wiem, Prezes, że najbardziej Ci się Fasing podoba, ale zobacz na dzisiejszą umowę Patentusa. 23 mln czyli tyle co całe przychody za drugi kwartał.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i Fasing mi się podoba patrząc na wyniki ale mam wrażenie że Patentus może dać więcej zarobić w krótkim terminie - jakiś ten walor jest lżejszy niż ciężki Fasing.

   Usuń
 13. Ja nie wierze w patentus. Spolke zalozyl jakis czlowiek z ukladu...No akurat to jest branza, ze lepiej miec znajomosci...Jakby co z branzy gorniczej, to only Famur...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 14. Moim zdaniem Patentus ma duży potencjał. Wpadł jak cała branża po uszy jak cena węgla spadała. Teraz koniunktura się odwróciła, cena prądu w góre to i węgiel droższy do tego kopalnie jak pojawiła się kasa nadrabiają starcony czas i inwestuja w sprzę, modrnizują stary. Dla przypomnienia - nie ma tez rak do pracy więc inwestycja w maszyny jest alternatywą dla inwestycji w ludzi do pracy. Sam Patentus potrafił zarabiac już 5-8 mln w roku a dziś wyceniany jest raptem na 28 mln zł przy C/WK 0,3. Moim zdaniem potencjał do wzrostu jest bardzo duży bo dawno w tej branży nie było takiego ssania na sprzęt do kopania węgla. Poza tym co chwila spłacają stare kredyty (pewnie drogo zaciągnae jak było kiepsko). Wyniki juz skokowo się poprawiaja a jeszcze sentymant do spółek węgolwych nadal jest słaby ... ale to sie niedługo pewnie zmieni.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 15. Wykres nie jest najgorszy, ale to powinien bardziej ocenic Jacek. Dla mnie spolka zawodzi na kazdym polu. Mialem ja kiedys w portfelu, ale sie wycofalem.
  We wwzystkich branzach trwa konsolidacja, ale predzej upatrywalbym w okazji na Fasingu. Chociaz ja z założenia sobie odpuszczam cala ta branze, bo spodziewam sie wielu aresztowan w ok. wyborow samorządowych.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 16. Myślę, że warto w tej chwili przyglądnąć się spółkom, na które pozytywny wpływ ma osłabienie się złotówki. Jedną z takich firm jest mocno przeceniony Elemental. (kiepskie wyniki 1q, wychodzenie z inwestycji Avivy). W chwili obecnej sytuacja jest korzystna. 2q wyniki są już powyżej oczekiwań, trwa konsolidacja grupy i dodatkowo prezes Jarski skupuje akcje z rynku w ilości 100k dziennie. Wg moich obliczeń szykują się również rekordowe wyniki za 3q więc, może być ciekawie.
  Powyższy wpis ma na celu zwrócenie uwagi na spółkę a nie jest naganianiem na kupno.
  Szukam też innych spółek, które mogą mocno skorzystać na umocnieniu dolara ale takich, które mają progresywne wyniki sprzedażowe a nie regresywne. (Odrzucam Livechat, Medicalg). LSI myślę, że może skorzystać na umocnieniu USD i wyniki za 2q były bardzo dobre więc roczne powinny być zadowalające. Z Wig 40 jedyną spółką na którą bym się pokusił obecnie to Kęty. Droga ale uważam, że w tym indeksie nie ma lepszej spółki. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. LSI nie bardzo rozumiem dlaczego na droższym USD mają skorzystać ? Oni mają 96% przychodow w pln a 4% w euro.
   Co do Livechat (zaznaczam że mam odrobinę akcji w portfelu i będę bronił) to o jakiej regresji piszesz ? Co miesiąc zwiększają bazę klientów (obecnie jest 15,8% więcej r/r) a to raczej progres. Jeśli dolar nie osłabi się jakoś gwałtownie to wyniki najbliższych 4 kwartałów będą lepsze r/r a c/z spadnie poniżej 10. Mamy za rok 10% dywidendy. stabilność (przewidywalność) wyników i raczej powolny nadal wzrost biznesu.

   Usuń
  2. Z tym elementalem możesz mieć rację, tym bardziej że do zakończenia hossy w usa brakuje mi drogich metali. przy ostatnim krachu cena ropy i miedzi była sporo wyzej. a drogie metale to też lepsze zyski elementalu.

   jeszcze niedawno wydawało mi sie że krach już blisko ale to może jeszcze kilka kwartałów potrwać,
   rynek będzie mocno rozchwiany i dobre spółki będą rosnąć a słabe spadać

   Sławek

   Usuń
  3. 1. Odnośnie LSI miałem na myśli duże szanse na zaistnienie głównie z systemem kinowym na rynku amerykańskim. Mają tam spółkę córkę. Jest to melodia przyszłości ale myślę, że szanse są.
   2. Odnośnie Livechata pisząc o regresji odnosiłem się do liczby netto nowych klientów jakich spółka ostatnio pozyskuje, a te dane są niestety rozczarowujące. Być może jest to nasycenie rynku - nie wiem. Jeśli nie będzie dalszego spadku w liczbie nowych klientów to oczywiście w tej cenie bardzo dobra spółka nawet bym powiedział niedowartościowana.
   Medicalowi również się przyglądałem ale niestety ogromne rozczarowanie wynikowe. Z medycznych czy około-medycznych pozostaje PBKM. Myślę, że w tej cenie to okazja ale ciąży jeszcze ten nieszczęsny Altus.
   Kiedyś też byłem zwolennikiem teorii krachu w USA ale teraz myślę, że nie będzie czegoś takiego wcale. Spowolnienie tak ale krach nie. Trump zostanie odsunięty z urzędu jak tylko wielki biznes poczuje zbyt dotkliwie cła na swojej skórze. aleks

   Usuń
  4. Ależ Livechat miesiąc w miesiąc notuje przyrost klientów o czym pisał Prezes. To, że zapowiedzieli przyrost w niebotycznych przedziałach (chyba podano trzycyfrowy przyrost miesięczny), to inna sprawa - tu się wygłupili. Ale pomijając nietrafioną zapowiedź, to spółka odnotowuje pozytywny przyrost klientów netto.

   Usuń
 17. Jeśli chodzi o najbliższy raport Lvc to należy pamiętac, że jest to kwartał w którym kupili dwie domeny. Przychody będę znacznie lepsze r/r, natomiast trudniej przewidzieć zysk.

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
 18. Fasing vs Patentus - piszesz, Prezes, że jakiś Patentus lżejszy. Pisałem kiedyś, że na Fasingu poza dywidendą wcale nie będzie łatwo zarobić. Kurs zmrożony od lat. Patentus o tyle lżejszy, że opadł od czasu zapaści w branży o 80% (Fasing jakieś 30%), więc teraz jest pole do odrabiania jeśli zapowiadają się najlepsze 2 lata w historii spółki. A i trochę niesmaków jak PATStrefa przechodzi w zapomnienie. Moim zdaniem kurs w przedziale 1,5-2 zł jest do osiągnięcia w ciągu roku.
  Fasing jak najbardziej dobra spółka, ale do kupienia za pół roku pod dywidendę. Oby tylko nie poszli mocniej z przeznaczeniem zysków na uruchomienie kopalni.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 19. Zarówno Fasing jak i Patentus oceniam pozytywnie.
  Od ponad roku jestem akcjonariuszem Fasingu. Od bardzo niedawna także Patentusa (dużo mniejszy pakiet niż Fasingu)
  Czemu Patentus ma dużo mniejszy udział?
  1. Fasing co roku płaci dywidendy. Patentus nie płaci dywidend.
  2. Patentus to dla mnie groszówki stąd mały limit inwestycyjny.
  3. Średnie obroty za 6 miesięcy Fasing 35 tys Patentus 7 tys.

  Jeśli chodzi o Patentus to technicznie kluczowy jest poziom 1 zł ...potem 1,10 i 1,50. Wsparcie mamy na 90 gr.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 20. Na Protektor można jeszcze trochę zarobić jest wezwanie po 5. Jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wezwanie po 5 zł ... kurs 4,80
   Chcą mieć 66% ... czyli możliwa redukcja.

   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
  2. Poproszę o takie podniesienie ceny wezwania na Decorze :-)

   Usuń
  3. Co Prezes wszedłeś na otwarciu, ja zysk zrealizowałem, myślę że na Orle też będzie niedługo wezwanie a Pzu ma tego trochę i na pewno z ceny nie popuści przy obecnej cenie jest do ugrania 30 - 40%

   Usuń
  4. Moją zasadą jest że nie informuję o prywatnych inwestycjach i nie odpisuję na anonimowe wpisy (ale często łamię te zasady). Czy na Orle będzie wezwanie to nie można tego wykluczyć ale w teorii wezwania się robi gdy wyniki mają się poprawiać a tutaj jest na odwrót, najbliższe kilka kwartałów może być gorsze bo ceny ołowiu dosyć mocno spadły.

   Usuń
  5. Nie wiem czy pamiętacie ale najlepsze wezwanie było na WDX, kurs poszybował z 8 na 14,88 pierwszy raz z takim czym się spotkałem i chyba ostatni. Jan

   Usuń
  6. Miałem te akcje po 7 średnio, trzymałem około roku, wziąłem 1 DY i sprzedałem po cenie z wezwania na rynku :-). Gotówka leży już prawie rok na rach. i nie wiem co kupić... troszkę QRS kupowałem na tych wielkich spadkach celem long view. ŁD.

   Usuń
 21. Patentus 94gr zebrane ciekawe co dalej.

  OdpowiedzUsuń
 22. Prezesie, interesowałeś się kiedyś PMPG. Wczoraj Spółka poinformowała, że sąd zarejestrował zmiany w Statucie Emitenta, dzięki czemu możliwy jest w końcu skup akcji własnych oraz potencjalnie wypłata dywidendy (obniżenie kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji z 10 PLN na 7 PLN i pokrycie w ten sposób straty z lat ubiegłych - do tej pory cały zysk był przeznaczany na pokrycie właśnie strat z lat ubiegłych).
  Co prawda ostatnie wyniki finansowe mnie nie zachwyciły - spadek przychodów w porównaniu z I półroczem 2017, ale wizja skupu, o ile do niej dojdzie wygląda kusząco. Po obniżeniu wartości nominalnej akcji, zysk za 2017 podzielono m.in.:
  1) Kwotę 2.072.659,93 zł przeznaczono na kapitał zapasowy.
  2) Kwotę 2.000.000,00 zł przeznaczono na kapitał rezerwowy.
  Wskaźnikowo Spółka bardzo tania... płynność niestety kuleje i wygląda na lekko zapomnianą przez rynek, dzięki złotoustemu Prezesowi...
  Pozdrawiam,
  MB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PMPG pół roku temu był propozycją do portfela fundamentalnego i w pewnym momencie po analizie kurs rósł już 80%
   http://www.analizyprezesa.pl/2018/04/propozycje-zakupu-spoek-do-wirtualnego.html
   Wyniki za 1 półrocze są trochę gorsze od moich oczekiwań (6 mln do 4,33 mln) i kolejny raz jakieś rezerwy zawiązali na należności za reklamy (nie wytłumaczyli kogo to dotyczą). Zakładam że wyniki za 2 półrocze będą lepsze r/r ale może się pojawić duży odpis na należności Ruchu który jest blisko w sanacji (może już nawet jest). Niestety pół roku temu lepiej wyglądała ta spółka a obecnie coś w niej jest nie tak, przepływy operacyjne słabe, efekt świąt nie zadziałał zbyt mocno, rząd nie pomaga, przychody siadają mocniej niż można było się spodziewać, jest sporo dziwnych operacji w firmie. Teoretycznie skup może pozytywnie zadziałać na kurs ale 2 mln na skup to tylko 7% kapitalizacji firmy czyli niezbyt wiele. Fundamenty coraz słabsze a kupno można tylko i wyłącznie rozpatrywać w kategoriach spekulacji. Ja dziękuję i nie kupuję.

   Usuń
  2. Jeśli chodzi o należności za reklamy to temat dotyczy nie kogo innego jak Getbacku ;-) można było znaleźć tę informację swego czasu na wirtualnemedia.pl
   Dzięki za opinię, pozdrawiam.
   MB

   Usuń
  3. Faktycznie gdzieś coś o tym czytałem. Dziwi mnie że jeszcze od Ruchu należności nie spisali w straty tak jak zrobiła to Agora.

   Usuń
 23. Swietny portal. Zyjemy w czasie, tzw. Czwartej Wladzy, ktora tak naprawde jest pierwsza...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 24. Jeszcze wracając do Patentusa. Spółka wg moich obliczeń ma w backlogu do zaksięgowania w drugiej połowie roku umowy na 58 mln. Do tego trzeba liczyć minimum po 5 mln na kwartał przychodów ze spółek zależnych i kontraktów poniżej progu istotności. Łącznie mogą zamknąć więc rok przychodami na poziomie 123 mln. To o 10% więcej od najlepszego w historii spółki 2012 roku. Na poziomie zysku spodziewam się, że nie pobiją 8,3 mln z ww. roku, ale jeśliby utrzymali średnią z pierwszego półrocza, to 6,8 mln zysku netto powinno być. Wskaźniki robią się ładne...
  Co do Orła Białego - wyniki trudne do przewidzenia, bo przy ich skomplikowanych zabezpieczeniach kursów walut i cen surowców nie da się tego dokładniej oszacować. Inna sprawa, że tańszy ołów na giełdach to też tańszy surowiec dla nich. Wiadomo, że to nie jest 1/1, ale np. w 2016 roku przy niższych cenach ołowiu na giełdach potrafili zarabiać po 2-3 mln na kwartał, a wtedy jeszcze mieli koszty związane z inwestycjami.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 25. Czy mógłby ktoś mi powiedzieć jak to możliwe że Play ma ujemne kapitały własne?
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie nie wiem dlaczego mają takie kapitały, może to ma związek z debiutem giełdowym i programami motywacyjnymi dla pracownikow.

   Usuń
  2. Ale żeś mnie rozbawił PZ. Po prostu spółka ma bardzo dużo kredytów i zobowiązań, które przewyższają aktywa - takie spółki są bardzo niebezpieczne - są na łasce pożyczkodawców, małe potkniecie może spowodować lawinę w postaci problemów z płynnością firmy (często się słyszy, że upadają zyskowne firmy) aczkolwiek np taki żywiec - też od wielu lat bardzo mocno posiłkuje się zadłużeniem - kapitały ma niewielkie i funkcjonuje - lepiej postawić na firmy, co mają dużo gotówki i mało długu :-)

   Usuń
 26. Prezesie,


  pytanie związane z CDRL.

  Wiceprezes CDRL kupił 3510 akcji swojej firmy. Głównym akcji arkuszem jest
  Forsmart Ltd. - nie wiem co to.
  Razem z głównym akcjonariuszem pan prezes i wiceprezes mają ponad 80 proc. akcji. Czy tu szykuje się moze jakieś ściągnięcie spółki z giełdy?

  Pozdrawiam. Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widzę powodu do ściągnięcia spółki z giełdy. Oni weszli 4 lata temu na gpw, sprzedali 1 mln akcji po 14,90zł więc i kurs jest wyżej o 30% jak i struktura akcjonariatu się nie zmieniała. Jedyny powód jaki mi przychodzi do głowy to duża liczba obowiązków informacyjnych obecnie na gpw ale to chyba zbyt za mało na opuszczanie giełdy.

   Usuń
 27. "Głównym akcjonariuszem " miało być (nie "głównym akcji arkuszem", ech autokorekta w komórce)

  OdpowiedzUsuń
 28. To pewnie jakis wehikul inwestycyjny, zeby unikac opodatkowania.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 29. DM mbanku zrobił ciekawą analizę które spółki przemysłowe odczują najmocniej wzrost energii i będą to np: Cognor (+43 mln więcej kosztów), PKP Cargo +106 mln, Forte +95 mln, KGHM +250 mln, JSW +115 mln, Alumetal +4 mln, Tarczyński +3,6 mln.

  mbank obniżył też cenę rekomendacji PBKM do 66zł z 75zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jest gdzieś dostępne publicznie to opracowanie?

   Usuń
  2. Mam nadzieję że nikt się do mnie przyczepi że wrzucam to krótkie opracowanie
   https://i.imgur.com/eSH6Izi.png
   https://i.imgur.com/qo6EofC.png
   https://i.imgur.com/UT7epbm.png
   https://i.imgur.com/XCPnewq.png

   Myślałem trochę nad Cognorem który może nawet 45 mln mieć wyższych kosztów przez wyższe ceny energii i którego kurs spadł. Wydaje mi się że nie będzie tak źle, jeśli uwzględnimy 25 mln korzyści z refinansowania zadłużenia i odejmiemy niższy podatek to zysk netto może spaść o ok. 15 mln zł rocznie. Trzeba też uwzględniać że część kosztów uda się przerzucić na odbiorców końcowych więc może tak być że Cognor za rok może mieć porównywalne wyniki. Przypomnę że za 3 kw wg moich oczekiwań będą dużo lepsze r/r (20 mln zysku do 5,6 mln straty).

   Usuń
  3. Najpierw wzrost kosztów surowców i zatrudnienia, teraz energii, za chwilę droga ropa i koniec cyklu.

   Usuń
 30. Pisalismy o pozwie Sapkowskiego. Dla mnie to jakbym zalozyl pozew wobec osoby, ktora cos ode mnie kupila i pozniej drozej sprzedala na allegro.


  https://www.pb.pl/cd-projekt-nie-chce-wojny-o-wiedzmina-941570?utm_source=facebook.com&utm_medium=sm&utm_campaign=socialfb

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krótko i zwięźle - tu akurat mogę się wyjątkowo mocno wypowiedzieć (bo znam się na prawach autorskich) i samo pismo jak i odp. od CDR przekonuje mnie, że prędzej, czy później ugoda będzie zawarta i Sapkowski dostanie (DODATKOWE do tego co dostał wcześniej) wynagrodzenie. Ale aby być PEWNYM czegokolwiek trzeba ZNAĆ umowę między zainteresowanymi, a spekulacje co się komu wydaje można sobie włożyć między bajki. Jak ktoś umie dotrzeć do tego kto REPREZENTUJE Sapkowskiego będę wdzięczny. Jeżeli Markiewicz/Barata to nie chciałbym być w skórze CDR-a ;-). ŁD.

   Usuń
  2. Nie no to jest dla mnie sprawa oczywista, ze cd red cos zaplaci. Tez sie troche znam na prawach autorskich i to jest bardzo skomplikowana materia. Tylko nie rozumiem pozwow etc. Jak sie ze spolka wspolpracuje kilkanascie lat. Nagle przebudzenie? Chyba nie ogladal filmu z z Alba o tym tytule.

   Nieuk.

   Ps. Moze 60 mln zl to nie sa grosze. Troche przesadzilem, ale cd red spi na gotowce. I nagle przebudzenie, ze coś sie mu nalezy...to dla mnie jest niezrozumiale i fakt dobrego wykorzystania sytuacji w spolce.

   Milego wieczoru,

   Nieuk.

   Usuń
 31. Ek


  Ostatnia umowa była podpisana w 2016 roku ,nie ma wiec argumentu zaskoczenia ewentualnym powodzeniem gry.
  Można natomiast doszukać się elementów szantażu ,mówiąc kolokwialnie .Prawdopodobnie jakaś kancelaria doszła do wniosku ,że może uda się zarobić łatwe pieniądze metodą nacisków i namówiła autora do współpracy .

  OdpowiedzUsuń
 32. Tez mam takie odczucia i zgadzam sie w 100%. Tylko z zasady nie rozumiem prowadzenia wojenek. Swoje zarobil-to po pierwsze. A jakby mnie wkurzyl-to zrobilbym wyliczenia na miejscu cd red, ile ksiazek sprzedal po produkcjcach gier...z zalozenia jest przegranym i to bucem. Wszystko sie rozbija o produkcje Netflixu. Niech jeszcze im pozew zlozy, jak serial sie dobrze sprzeda. Good luck,

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 33. Ek
  Przy okazji można łatwo wywołać zawirowania kursu . Na szczęście nie mam w portfelu tej spółki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No z tym akurat sie nie zgadzam. 60 mln zl to zawsze jest odpływ kapitalu, ale dla cd red to sa grosze...Oni sa w Wig20. Powodzenia.dla Sapkowskiego...   Nieuk.

   Usuń
  2. Czy połowa tegorocznego zysku (pewnie ze 120 mln zarobią choć mogę się mylić) to grosze ? Śmiem wątpić.

   Usuń
  3. Maja bezpieczna poduszke finansowa-o to mi chodzilo a poza tym Cyberpunk rozbije bank (nawet sie to rymuje haha).

   Nieuk.

   Usuń
 34. Prezesie,
  coraz częściej wypływa na wierzch temat PPK. Ciekawy artykuł popełnił Rafał Hirsch:

  http://serwisy.gazetaprawna.pl/emerytury-i-renty/artykuly/1268009,rafal-hirsch-o-pracowniczych-planach-kapitalowych.html

  A Ty Prezesie jak zapatrujesz się na PPK - gdybyś miał wybierać to jesteś za czy przeciw? Czy podkupowanie ETFów na W20 to dobra perspektywa biorąc pod uwagę iż dużo kasy wpompujemy w W20 - czy jak Hirsch będziemy inwestorami ratunkowymi dla realizacji kolejnych super wizji rządzących? Da się coś ugrać czy to jeden wielki banan jak nasz New Connect ;))
  Pozdrowienia
  Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat PPK sporo już pisałem i moja obecna prywatna strategia inwestycyjna podporządkowana jest temu programowi (mam sporo obligacji w portfelu które będą od połowy przyszłego roku stopniowo kończyć się a ja zacznę kasę przerzucać na akcje). Mam nadzieję że PPK będą czynnikiem który zacznie wielopokoleniową hossę tak jak było z OFE gdy wystartowały. Na pewno jedną z pierwszych inwestycji będzie ETF na WIG20 o którym napisałeś. Muszę też przypomnieć iż w moich założeniach sprzed kilku miesięcy oczekiwałem że większe spadki (mini bessa) w USA zaczną się w październiku i na razie nic na to nie wskazuje choć październik jeszcze trwa.
   Niestety może być też tak że mój optymizm odnośnie PPK jest na wyrost gdyż do momentu gdy nie zostanie uregulowana sprawa OFE może być tak że podaż OFE będzie większa niż popyt z PPK. Dobre opracowanie jest mbanku który w latach 2019-2020 z tytułu suwaka OFE szacuje że podaż akcji może być z 5 mld (kwoty dokładnej nie pamiętam ale mogą być to takie wielkości) wyższa od popytu rocznie. Oni raczej w swoim opracowaniu nie uwzględnili dywidend które podaż zmniejszą. Wg nich dopiero 2021/2022 powinny poprawić stosunek popytu do podaży.
   Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądało, jedno jest pewne że PPK są szansą na wyjście z marazmu naszej GPW.

   Usuń
  2. PPK pomoże w nacjonalizacji OFE i może uratuje GPW od agonii tak myślą politycy a ja że to wiele nie zmieni dalej zarządzający będą się bawić cudzą kasą. Te środki co mam w ofe sam nimi operował to więcej bym z tego zarobił niż jakieś fundy. W przyszłym roku przewiduję zakończenie koniuktury i to raczej nie pomoże giełdzie. Jan

   Usuń
 35. I CDR ładnie dziś poleciał w dół.Kto miał kupione certyfikaty turbo na spadek to ładnie zarobił.
  A polecany Patentus coraz wyżej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłem przekonany że CDR spadnie bo zarządzający w swoich modelach będą musieli zacząć uwzględniać prawa autorskie do wiedźmina w przyszłości. Teraz może mu zapłacą z 50 mln i później co roku 10-20 mln.

   Jak tak dalej Patentus będzie rósł to nie długo przekroczy kapitalizacją Fasing pomimo znacznie gorszych wyników. Fasing też zaczyna być zbierany choć znowu zapora jest na 17zł.

   Mi ładnie zachowuje się Livechat i Stalexport (kupiłem w dobrej cenie w zeszłym tygodniu), szkoda że mało kupiłem ich (mogą jeszcze się cofnąć bo usa zaczynają popuszczać).

   Usuń
 36. Zerknijcie jak zarabiali we wrześniu "zawodowcy" PDM https://www.biznesradar.pl/a/64713,zdaniem-analitykow-pdm-research-mocniejsze-odreagowanie-spadkow-na-misiach-jest-blisko. Strata z 10% we wrześniu na portfelu budzi "podziw".

  Altus podał wartość aktywów na koniec września i mamy spore dalsze spadki. W 14 dni stracili kolejne 1,8 mld a w miesiąc 5,4 mld, szok.

  OdpowiedzUsuń
 37. Strata z 10% we wrześniu na portfelu budzi "podziw".

  Na portfelu 16 spółek, dla porównania Wig 20 spadł -2,3%

  Faktycznie wynik budzi "podziw" Widać, że zawodowcy.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 38. Nie no Altus jest z zasady przegrany...6 fundow przenosza do Rockbridge. Wlasciwie niewiele z teg9 rozumiem-tylko to, ze spolka upada...To jest tfi. Pan O. w pierdlu...no masakra. Jeszcze powinien byc z pinokiem, z getbacku zeby ustalac zeznania...

  Dobrej nocki,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 39. Dzisiaj Berling ogłosił wezwanie po 3,70 za akcje czyli wycenił wartość spółki na 65 mln. Jest to o tyle śmieszna wycena że samej gotówki w kasie jest 52 mln bez żadnych kredytów a spółka co roku zarabia 6-10 mln. W mojej ocenie godziwa cena wezwania to minimum 5zł ale nie mam akcji więc nie polemizuję.

  ps miesiąc temu po wynikach chciałem kupić nawet Berlinga akcje bo wyniki były super i za 3 kw powinny być z jeszcze lepszym progresem ale fakt notowania na 2 fixingach mocno mnie zniechęcił.

  OdpowiedzUsuń
 40. Mam wrazenie, ze nasza gielda to juz nawet nie bananowka-tylko szmalcownia...to juz sie robi totalna masakra...chyba trzeba sobie odpuscic na jakis czas.

  Milego dnia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 41. Ale słaba ta nasza giełda. Patentus po takim grubym infie 2 dni rósł, a dzisiaj koniec paliwa do wzrostów i nie zdziwię się jak znowu osunie się poniżej złotówki. Ponuro to wygląda.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 42. SII wysłało do KNF zawiadomienie w sprawie ABC Data, trzeba przyznać że mocno napisali ale samą prawdę więc jak najbardziej popieram tym bardziej że zostałem też wprowadzony w błąd a spółka była w wirtualnym portfelu dywidendowym.

  http://www.sii.org.pl/12514/ochrona-praw/biezace-interwencje/sii-zawiadamia-knf-w-sprawie-abc-data-sa.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cdrl podało dziś nowe wyniki. Są lepsze niż, kiedy spółka chodziła powyżej 30 zł. Do tego fajne plany rozwojowe w obrębie e-commerce. Kurs jest jaki jest. Nie kumam.
   Anonim :)

   Usuń
  2. To juz sa jaja...smiech na sali Książecej 4. Co do druga spolka to inzynieria finansowa...i to raczej w pejoratywnym kontekscie. Mam nadzieje, ze SII wreszcie nie da czterech liter,bo do tej pory chyba w niczym nie pomogli.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. https://www.crn.pl/aktualnosci/hp-odbiera-dystrybucje-abc-dacie-i-action

   Czarne chmury nad ABC Datą zbierały się już dawno. Zastanawiam się, czy drastyczne różnice w zyskach firm IT przed paru laty nie wynikały głównie z mniej lub bardziej kreatywnego podejścia do VAT. Dlatego do problemów firmy podchodzę z dystansem, bo zauważam, że większość inwestorów wbrew deklaracjom o dywidendach, inwestowaniu w wartość itp. reprezentuje zdecydowanie spekulacyjne podejście :-) P.S. w tym nie ma nic złego, tylko trzeba być konsekwentnym - np. - wziąłeś kredyt we frankach by ZAROBIĆ NA KREDYCIE to go spłacaj. Proste nie? /Qaq?

   Usuń
 43. Berling - kolejni dowcipnisie. Czekam na podniesienie ceny wezwania na Decorze. Sprzedaję za 12 zł i kupuję Berling też pod podniesienie ceny.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 44. Nie no ta gielda to juz polewka. A SII tez glupie, bo knf to glupie zgloszenie. Kas, cba i abw to dobry adres. Wkurzylem sie. Niech ktos to w koncu zrozumie...i znowu nic nie uzyskaja. Przeciez byly rzecznik knfu jest prowcem idea banku. Reka, reke myje.


  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kiedyś to można było kupić akcje i zapomnieć kapitał rósł, od zeszłego roku od czasu Unimota zaczęło się coś dziać negatywnego na rynku a w tym to już istny wysyp truposzy z szafy jak to niektórzy nazywają. Trzeba powoli zwijać interesy z tej niby giełdy ja jeszcze posiadam tylko 2 spółki w portfelu i trzeba zacząć w coś innego inwestować. Jan

   Usuń
 45. SII ma w statucie "działanie na rzecz obrony interesów inwestorów indywidualnych w Polsce". Może by zaczęli lobbować za taką zmianą prawa, aby nie dochodziło do złodziejskich wezwań? Jak to możliwe, że spółka dajmy na to bierze 100 mln kapitału z rynku, po paru latach jak te pieniądze zaczynają pracować na lepsze zyski zgarniana jest z giełdy za np. 40 mln?
  mn

  OdpowiedzUsuń
 46. Ja bym sie az tak bardzo wezwaniami sie nie przejmowal. Bardziej jestem zmsrtwiony tym, ze na każdym kroku spolki nas ciulaja. To sie robi malo smieszne.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety takie są fakty, Getbacki, Unimoty, PCM, ABC, BAHu i dziesiątki innych.
   Teoretycznie KNF działa już w przypadku ABC Daty ale to raczej w niczym już nie pomoże (jedynie jakaś kara dla zarządu, inwestorzy już zostali ukarania) http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31486028,knf-wyjasnia-z-abc-data-dlaczego-spolka-nie-poinformowala-o-zaplacie-podatku-vat

   Wczoraj pisałem że wg moich założeń inwestycyjnych spodziewam się od października większych spadków na giełdach (szczególnie w USA) i powoli te założenia zaczynają się materializować, w dwa dni USA spadają ponad 3% i jest szansa że upragniona (przynajmniej przeze mnie) korekta nadejdzie.

   Dzisiaj bardzo pozytywne dane odnośnie sprzedaży we wrześniu podał BAH, mamy wzrost o 26% r/r a ja przynajmniej tyle spadku oczekiwałem. Kurs mocno wzrósł i wydaje się że może w kierunku 2,50zł jeszcze pociągnąć. Zbliży się do moich poziomów sprzedaży w portfelu dywidendowym.

   Usuń
  2. Ja ten rok mam najlepszy dzięki gamedive, ale niektórzy inwestorzy zostali okłamani i okradzeni tak to trzeba nazwać a nie ukarani za co że zaufali zarządowi, KNF powinna dla przykładu zatopić jedną czy kilka spółek dając im takie kary na miliony żeby ostrzec innych że nie ma żartów. Przykład ABC Daty. Jan

   Usuń
  3. Karanie spolek nie ma sensu- traca tylko akcjonariusze. Tutaj trzeba karac zarzady tych spolek, audytorow i ksiegowych

   Usuń
  4. Zgadzam sie, ale to jest organizm naczyn polaczonych. Jesli oberwie management spółki, to oberwa tak.
   ze akcjonariusze-vide altus, unified etc..potrzebne bylyby jakies zmiany systemowe. Knf to za slaba instytucja, o czym sie juz przekonalismy w niejednym przypadku.

   Milego dnia,

   Nieuk.

   Usuń
 47. Ja tez nie narzekam, ale integruje sie z innymi, bo o wpierdziel naprawde łatwo bylo łatwo. I to nie wynikalo z bledu inwestycyjno/spekulacyjnego. Po prostu oszustwa, przekrety na calej bananowce. Naprawde "wyjatkowy" rok...  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 48. Prezes, dwa pytania. Po wynikach za sierpień pisałeś o potencjalnie papierowej wysokiej sprzedaży BAH-u. Po wrześniowych wynikach sprzedaży myślisz, że faktycznie sprzedaż w sierpniu nie oddaje realnej wartości?
  Druga sprawa to kwestia dywidendy. Jak sądzisz, czy przy dobrych wynikach będzie utrzymana? Pytam, bo piszesz, że chcesz sprzedać akcje za ok. 2,5 zł jeśli do tylu urośnie, ale z drugiej strony zaliczka na dywidendę ma być w grudniu, więc to może bronić kurs.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno sierpień to dużo papierowej sprzedaży (sprzedaż na dilerów samochodów z silnikami diesla) ale nie potrafię stwierdzić czy to było 10 czy 20% a może inne wartości cytuję"Po nienaturalnie dużej kumulacji sprzedaży w sierpniu związanej ze zmianami legislacyjnymi, we wrześniu wróciliśmy do tempa odzwierciedlającego rzeczywisty potencjał rynku aut premium w Polsce. Jak ławo zauważyć, wzrosty sprzedaży aut Jaguar Land Rover zarówno we wrześniu, jak i w całym roku są imponujące. Jesteśmy przekonani, że taka dynamika utrzyma się w całym 2018 roku – komentuje Arkadiusz Miętkiewicz, wiceprezes zarządu odpowiadający za pion importerski BAH." https://motoryzacja.wnp.pl/sprzedaz-jaguarow-i-land-roverow-wzrosla-niemal-o-polowe,331933_1_0_0.html
   Sprzedaż za wrzesień jest na prawdę dobra i cały kwartał ładnie wygląda.
   Zgodnie z postem o BAHu który stworzyłem to mi najbliższy jest wariant z 50% dywidendą (czyli jej obniżeniem z 80%) ale gdyby im wyniki bardzo mocno urosły (raczej nie ma co fantazjować i być realistą) to wtedy mogliby dywidendę podnieść. Zaliczka w grudniu nie będzie zbyt duża i wg moich wyliczeń wyniesie 15 groszy (50% zysku za 1 półrocze) a czy może to stabilizować kurs.
   Dokupując akcje BAHu w portfelu dywidendowym po 1,73 zł założyłem sobie że dobrze jakby z 50% odbiły i taki poziom będzie przy kursie 2,60zł - czy dojdzie i czy zamknę wtedy pozycję to jeszcze nie wiem. Zauważ że nie było jeszcze pozytywnych informacji na które czekam i trzeba też pamiętać że sprzedaż samochodów w ostatnim kwartale roku może być rekordowa (bo od stycznia niezbyt dobre zmiany legislacyjne się szykują) i to może kurs podbijać.

   ps żeby było jasne nie mam w portfelu rzeczywistym akcji BAH (miałem ostatnio ale sprzedałem i jak zwykle się pospieszyłem).

   Usuń
 49. To juz niezle jaja...ten Falenta to człowiek sluzb.


  https://www.google.pl/amp/s/wiadomosci.wp.pl/marek-falenta-mowi-o-kolejnych-tasmach-zacznijcie-myslec-6302718056355457a%3famp=1


  OdpowiedzUsuń
 50. https://www.google.pl/amp/s/wiadomosci.wp.pl/marek-falenta-mowi-o-kolejnych-tasmach-zacznijcie-myslec-6302718056355457a%3famp=1


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 51. Dzięki za odpowiedzi ws. BAH. Moim zdaniem mogą utrzymać w tym roku zaliczkę na dywidendę na poziomie 80%, żeby chociażby się uwiarygodnić. Czym bliżej końca umowy z JLR pewnie będzie to mniej %. Ciekaw jestem co wchodzi w aktywa część importerskiej. Czyli co potencjalnie jest do sprzedania. Magazyny, transport? Dużo się spekuluje nt. sprzedaży tej części, ale nigdzie nie ma info co może składać się na jej wartość.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 52. Jestem pierdzielniety w leb, ale jak widze te zeznanie tego "swiadka" to jest bez sensu i to jakis podstawiony agent. Sluzby tez walcza i niewiadomo kto za kim stoi. Ale sprawa gruba...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 53. Ek
  Kupował na wschodzie węgiel za który się nie rozliczył ,po taśmach już nie miał długu .

  OdpowiedzUsuń
 54. On jest wygodny dla obecnej wladzy. Afera tasmowa rozwalila system...a z tym węglem to pojechal po bandzie. Pewnie kolejna spolka przykrywka...juz nie wspomne o Zwg.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 55. Ja trzymam BAHOLDING na którym mam... 80 procent straty. To moja największa wtopa. W tej chwili w ogole nie opłaca mi się tego sprzedawać. Trzymam to głównie z 2 powodów. Pierwszy to dywidenda. Drugi to podatek. Na razie w portfelu mam zysk za sprzedane akcje, głównie z gamedev. W tamtym roku miałem trochę straty, w tym ją wykorzystam, a jeśli zostanie coś do zapłaty podatku, mam baholding.
  P.

  OdpowiedzUsuń
 56. "Na uklady nie ma rady"-taki troche off topic, ale swietna komedia. Chociaz tytul bardziej o polityce, ale pasuje do gieldy...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 57. @ Zgred- przepraszam że Twój komentarz usunąłem, chciałem swój wpis usunąć.
  Zgred napisał iż Decora podniosła cenę wezwania na 11,40zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. spoko oko...
   byłeś o kilka sekund szybszy z Decorą...

   napisałeś, że idą w dobrym kierunku...
   liczysz, że może jeszcze z raz podniosą???

   Usuń
  2. Na 12zł powinni (pewności nie mam) ale ja będę dzisiaj chciał sprzedać. Wszedłem tylko pod podniesienie ceny wezwania i dobre kilka % zarobić z ograniczonym ryzykiem. Tutaj trzeba pamiętać że skupują tylko 33% akcji więc to nie jest pełne wezwanie.

   Usuń
  3. Po 11zł mi się sprzedało na otwarciu. Decora zamknięta.

   Usuń
 58. No i sie sprawdzilo, ze za 10 zl nikt nie odda. Po ponad 11 juz bardziej...ale tez watpie, ze to sie uda. Z drugiej strony jest okreslona kwota na wezwanie i to oznacza, ze mniej akcji bedzie umorzonych...no ale cos za cos...

  Milego dnia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 59. Trochę się Prezes dziwię, że sprzedałeś. Szybko podnieśli cenę wezwania, a jest jeszcze tydzień do zamknięcia zapisów. Można do piątku spokojnie poczekać, kto wie czy nie podniosą jeszcze o złotówkę, zgodnie z tym co pisał OBS wyliczając środki na wezwanie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ok ale zakładając że w piątek podniosą cenę wezwania bez wydłużania okresu zapisu to nikt Ci już nie kupi akcji ani nie zdążysz złożyć zapisu do wezwania. No i najważniejsze trzeba pamiętać że redukcja może być 50%. Każdy musi mieć swoją strategię, moją było wejście pod podniesienie ceny wezwania a to się stało choć liczyłem że od razu podniosą na 12zł.

   Usuń
  2. Prezes wyszedł z założenia, że lepszy wróbelek w garści...

   Usuń
  3. Jak widzę że WIG20 spada 0,8% i słabo rynek wygląda to takie 7% (łącznie na dwóch transakcjach wpadło ze 12%) jest dobrym wynikiem. Teraz myślę na Berlingiem czy warto się bawić.

   Usuń
  4. chyba nie warto...
   3,70 chcą dać, a cena na rynku to 4,08...
   różnica ponad 10%...

   Usuń
  5. No właśnie chyba warto, pisałem w piątek że samej gotówki w kasie jest 52 mln bez żadnych kredytów a spółka co roku zarabia 6-10 mln. W mojej ocenie godziwa cena wezwania to minimum 5zł. Ponadto jest dużo funduszy w akcjonariacie a w projektach na walne chcą przeprowadzić skup akcji w cenie 3-5zł. Wydaje mi się że 4,50zł to minimum ale raczej 5zł będzie właściwa cena wezwania. Nie mogą prawie niżej cenić spółki niż posiadana gotówka i majątek obrotowy.

   Żeby było jasne, nikogo nie namawiam tylko głośno myślę :-)

   Usuń
 60. Witam Prezesie. Jaka moze być redukcja na Decorze jeżeli odpowiem na wezwanie. Do 15 mam czas.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chcą skupić 35% akcji i mieć 66%, pewnie też wszyscy nie odpowiedzą na wezwanie (długoterminowi inwestorzy) to trzeba zakładać że redukcja wyniesie ok.40%.

   Usuń
 61. Dla mnie cala ta "zabawa" z wezwaniem to glupota. Z drugiej strony glupota jest ocenianie glownego akcjonariusza. Moze sobie robic, to co mu sie podoba...z jeszcze klinnej strony-mogl skupowac akcje na gpw...w sumie to bardzo skomplikowane. Nie ma co sie usalac, bo cena wezwania wzrosla o 14% na ten moment i jak napisal nasz Prezes-to jest duzo, ale z drugiek strony jesli ktos podn9si cene w wezwaniu o tak wiele-to moze oznaczac, ze stac go na wiecej. Kolejny aspekt, ze to zadłużenie...to wszystko jest bardzo skomplikowane...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 62. Przepraszam za literowki, ale pisalem z tel. Podsumowując: moim zdaniem oznacza to tylko tyle, ze Decora jest naprawde sporo warta...no bo jak to tlumaczyc, jak sie robi taki ruch...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 63. Jest informacja z Eurotela że Altus zszedł poniżej progu 5% a zrobił to w ubiegły wtorek. Od tego czasu było kilka ukrytych transakcji sprzedaży i zakładam że zostało im jakieś 182.000 akcji. Jest to o tyle nie dobra informacja gdyż nie sprzedają w pakiecie całości (może nie ma chętnych lub nie szukają ich) a tylko puszczają w rynek czyli raczej trudno będzie o wzrosty kursu w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej odwrotnie po takim infie na Tower i Cloud kurs poszedł w górę

   Usuń
 64. Berling można by spróbować zagrać na podwyższenie ceny wezwania, ale gdyby udało się kupić poniżej 4 zł. Przez fixy wydaje mi się, że kurs będzie wisiał po te 4,08 do ewentualnego podwyższenia ceny. Mało tego, stawiam, że najpierw podwyższą o 10% i może w drugiej próbie szarpną więcej. Szkoda chyba nerwów.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 65. No ten altus to juz sie wyprzedaje ze wszystkiego...Eurotel-moim zdaniem ciekawy wykres, ale to musialby sie wypowiedziec jakis technik. Tez z drugiej strony firma zawodzi, bo mialybyc akwizycje, rozwoj a nici z tego...a ten altus to niech lepiej nazwe zmieni, bo chyba idiota teraz wplacalby tam srodki.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 66. No to juz naprawde parodia parodii:

  https://stooq.pl/n/?f=1256165

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bez przesady, jest lepiej niż było bo najpierw chcieli 3% spłacić a teraz 38%. Jeszcze trochę i do 100% dojadą :-)

   Dzisiaj definitywnie skończyla się hossa na gamedev, 11bit i cdr spadły solidarnie po 10% i raczej weszły w trend spadkowy (przynajmniej krótkoterminowy).

   Usuń
 67. Niemozliwe jest, zeby splacili 100%, bo z czego? Ta spolka jest przegrana. W ogole nie ma sensu restrukturyzacji(rozumiem to jako zabezpieczenie roszczen). Tam potrzeba tez bylaby zmiana nazwy, bo jakby ktos do mnie zadzwonil z getbacku-to bym ich wysmial. A z game dev. wychodze sukcesywnie, bo tak naprawde kto wie kiedy jest dolek a kiedy gorka? No chyba, ze Longterm haha;)

  Miłego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Longterm ostatnio spłodził ciekawy post z którym nawet się utożsamiam (co niezbyt często robię).
   https://longterm.pl/Czy-Gielda-Akcji-Jest-Dla-Frajerow.html

   Usuń
  2. .... cykle giełdowe hossy i bessy są naturalną częścią tego biznesu i należy się nauczyć z nimi żyć..... To jest sedno tego artykułu i uważam że jest końcówka hossy i trzeba przerzucać kapitał w bezpieczne aktywa z dala od akcji. Jan

   Usuń
 68. A przestan...kolejne marketingowe glupoty...niech lepiej sie odniesie do wywiadu z ceo getbacku. Ciekawe, ile zarobil na tym kasy...rozumiem, ze zostal wciagniety w uklad. Ale z Jego inteligencja nie powinien na to sobie pozwolic. Amen.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 69. Ek
  Brandon Sanderson: "Gdyby CD Projekt chciał prawa do moich książek, oddałbym je za darmo"

  https://www.komputerswiat.pl/gamezilla/aktualnosci/brandon-sanderson-gdyby-cd-projekt-chcial-prawa-do-moich-ksiazek-oddalbym-je-za-darmo/q7xk0z7?utm_source=recommend&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_recommend_n_ks

  OdpowiedzUsuń
 70. Prezesie chyba się pospieszyłeś z Decorą,
  nie sądzę żeby była jakakolwiek redukcja
  wszystkich akcji jest 11,3mln
  lesinski ma 3,4mln akcji
  pozostałych jest 7,9mln
  chcą odokupić 4mln akcji
  co oznacza że gdyby się wszyscy pozostali zapisali to redukcja wyniosłaby poniżej 50%
  jestem przekonany że nie będzie żadnej redukcji -nawet wydaje mi się że nie osiągną planu, wiedzieli o tym i dlatego ponieśli cenę o 14%. przy tej cenie może skupią 1-2mln akcji max

  Pozdrawiam
  Sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko wskazuje na to, że Ropczyce idą pod młotek, bo jak odczytać dopuszczenie do obrotu giełdowego akcji skupionych od ZM Invest. Plany się zmieniły, i chyba nie będzie umorzenia.Zobaczymy, jaki spółka ma plan, bo widocznie jest z kimś dogadana. Prezes mówił przy cenie na giełdzie w okolicach 35 zł, że spółka jest wycenia z dyskontem.
   Czas pokaże, po ile i komu zostaną sprzedane akcje.
   MS

   Usuń
  2. Mała korekta. Nie dopuszczenie do obrotu giełdowego, a zatwierdzenie prospektu przez KNF w związku z zamiarem dopuszczenia tych akcji do obrotu giełdowego.

   MS

   Usuń
  3. Dla mnie info bez znaczenia chociaż jakiś cel pewnie ma, nawet nie wiedziałem że jakieś akcje nie są dopuszczone do obrotu. Nie chce mi się ale trzeba byłoby pare lat się cofnąć i zobaczyć kto te akcje kiedyś obejmował.

   Usuń
 71. Dobry wieczór.
  Kupiłem w piątek certyfikaty na spadek spółki CDR i to był strzała w dziesiątkę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na dźwigni razy 3 jeszcze zagrałeś to 30% do przodu. Na cdr może być ciekawie bo duża krótka pozycja się pojawiła więc jeszcze spadać może.

   Usuń
  2. Tak zapytam są certyfikaty na CDR z dzwignią x3?No ja kupiłem turbo z dźwignią 1,4.Jak to mówią dużo nie zarobiłem ale ważne że wyszedłem na +.
   Bo teraz jednak ciężko coś ugrać na tej szemranej giełdzie.
   Ostatnio wprowadziłem zasade czekać,czekać i jeszcze raz czekać z gotówką na okazje.Ciężko mi walczyć z tym bo gotówka leży i nie pracuje ale taką obrałem strategię i chcę zobaczyć jak to wpłynie na moje wyniki.
   pozdrawiam wszystkich odwiedzających tego super bloga:)

   Usuń
 72. Tak mysle o Decorze. To jest troche zabawne, ze jak wezwanie bylo po 10 zl-to kurs byl w ok.10,4 zl a jak jest po 11,4 zl-to jest "dyskonto". No naprawdę wiele spraw rozumiem, ale tego nie...cbyba jestem za glupi...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak był po 10zł to każdy był przekonany że podniosą cenę wezwania, teraz gdy podnieśli to jest ryzyko że wyżej nie podniosą. I powtarzam to co wcześniej napisałem że wezwanie jest tylko na część akcji.

   Usuń
 73. Masz racje Prezesie odnosnie tego wezwania.

  A widzieliscie to:

  https://www.google.pl/amp/s/businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/fachowcypl-byly-prezes-spolki-piotr-s-w-areszcie-tymczasowym/w84dhnw.amp

  To juz jest masakiera...i jak ma byc napływ srodkow na ta szumnie nazywana gielde papierow "wartosciowych"?

  Pozdrawiam Wszystkich serdecznie,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko zauważ że on siedzi nie za fachowcow tylko za wcześniejszą sprawę. Jak mu kiedyś dorzucą fachowców to łącznie może z 6-10 lat posiedzieć jeśli faktycznie jest winny (ja nie oceniam bo nie wiem co faktycznie nabroił).

   Usuń
 74. Prezes co ty na te spadki na Ropczycach?
  Adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziwne stylistycznie pytanie "co ty na te spadki" ?
   Przyjmuję je ze spokojem bo nic raczej w fundamentach spółki nie dzieje się złego (czekam na świetne wyniki). Zakładam że inwestorzy źle rozumieją wczorajsze info o wprowadzeniu do obrotu akcji serii D i E. To nie jest nowa emisja akcji tylko akcje nie były dopuszczone do obrotu i ktoś teraz chce aby były na giełdzie notowane.

   Usuń
  2. Ciekawe czemu chce aby były notowane? Ktoś chce cashu, kasy, mamony etc.
   zadupyichbrać

   Usuń
  3. Emisja z 2016 roku, zatwierdzony prospekt przez KNF. Seria D poszła do Intermineksu- długoterminowego dostawcy. Zadupyichbrać? Może lepiej poszukać w necie...

   Usuń
 75. Faktycznie. Pewnie dostanie wyrok w zawiasach, bo jak to powiedziala Katarzyna Glinka do wiceministra (Grzegorza Maleckiego) w filmie na "uklady nie ma rady": za ukradziona komorke za 30 zl ktos dlugo siedzi a za to dostaniesz wyrok w zawiasach. Juz nie moge ogladac tego filmu, bo mnie brzuch ze smiechu boli;) Troche tak po srodku miedzy "Dniem Swira" a "Kariera Nikosia Dyzmy". No swietne a jak Stasiek wchodzi do Niego (M.Milowicz) to rozwala system.

  Pozdrawiam Prezesa i reszte Zarzadu;)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 76. Ale czy jeśli te akcje Ropczyc będą dopuszczone do obrotu to czy nie zwiększą podaży? To są te akcje, które miały być umorzone? Bo jeśli tak, to w sumie nie jest neutralne info, a raczej lekko negatywne.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 77. Mają kupca na te akcje, tylko muszą je dopuścić do obrotu giełdowego i tyle w temacie.
  Takie jest moje zdanie.
  Istotne jest, kto kupuje i po jakiej cenie?
  Widocznie jest jakaś ciekawa alternatywa dla umorzenia.


  MS

  OdpowiedzUsuń
 78. Trochę kasy do spółki wpłynie. ok. 2,5 mln akcji x 35 (minimum).
  Daje ok. 90 mln + jednorazowy zysk. Kupione po 22 z hakiem.
  Jestem tylko ciekaw, czy strategiczny czy fundusze?
  Prezes spółki mówił, że fundusze chcą te akcje, ale on nie odda po tej cenie.
  Chociaż przy obecnej wolnej kasie w funduszach to wątpliwe.
  Obstawiam strategicznego. Zobaczymy.

  MS

  OdpowiedzUsuń
 79. Tylko żeby tym strategicznym nagle nie okazali się przypadkiem my drobni akcjonariusze...
  zadupyichbrać

  OdpowiedzUsuń
 80. Akcje serii D i E o których poinformowana we wczorajszym komunikacie obejmowane były w 2016 roku. Seria D (mniejsza) obejmowana była przez Interminex z Austrii https://www.bankier.pl/wiadomosc/ROPCZYCE-Zakonczenie-subskrypcji-akcji-serii-D-7477280.html a druga seria E (większa) to akcje objęte przez ZM Invest https://www.bankier.pl/wiadomosc/ROPCZYCE-Objecie-akcji-Spolki-serii-E-oraz-nabycie-przez-Spolke-znacznego-pakietu-akcji-ZM-Invest-S-A-7486901.html
  Zarówna jedna jak i druga seria nie były wcześniej dopuszczane do obrotu i widać że firma robi porządki i teraz o to wystąpiła. Na temat serii D nie ma co pisać natomiast seria E (ta większa) to dotyczy akcji które zostały skupione przez Ropczyce w tym roku. Akcje te nie mogą być nikomu sprzedane gdyż one zostały nabyte do umorzenia zgodnie uchwałami walnego i tylko walne akcjonariuszy mogłoby zmienić ich przeznaczenie. Na blogu ktoś wklejał informacje jakie otrzymał od prezesa Ropczyc wg których akcje te w tym roku nie mogły być umorzone bo już jedne były umarzane w tym roku a tylko raz można zrobić umorzenia akcji (czy to jest prawdą to nie wiem). Ja dopuszczenie akcji traktuję jako operację techniczo-porządkową i nie dopisuję żadnych do tego teorii, jeśli jest jakieś zagrożenie w tym temacie to ja go nie dostrzegam.
  Jeśli jakiś czytelnik bloga posiada akcje Ropczyc i ma obawy związane z dopuszczeniem akcji to niech sprzeda akcje i będzie miał problem z głowy.

  OdpowiedzUsuń
 81. Zastanawiam się nad inwestycją w spółkę ,,Odlewnie Polskie''. Wyniki wyglądają na dobre, sytuacja finansowa również dobra, bilans czysty, niedawno spłacili ostatnią ratę układową związaną z opcjami. Zaczęli płacić dywidendę.
  Dziwne, że ostatnio kurs spadł o jakieś 20 - 25%. W raporcie za I półrocze pozakładali jakieś dziwne rezerwy emerytalne. W dodatku nie wiem co myśleć o strukturze właścicielskiej? Może ktoś chce zaniżyć kurs, żeby taniej odkupić udziały?

  OdpowiedzUsuń
 82. Jestesmy w jakims cyklu bessy. To jest dziwne, ze w trakcie takiego zapierdzielenia gospodarki...Po prostu niewiadomo kiedy przychodzi hossa i bessa. Gielda dyskontuje przyszlosc. A tak ad vocem Ropczyc-to spolka spokojna-moze troche defensywna, ale dobra na longterm;)


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnośnie Ropczyc.
   Nie wydaje mi się, żeby była to operacja czysto techniczna. Nikt bez potrzeby nie robi prospektu emisyjnego, przechodzi całą procedurę w KNF, żeby dopuścić akcje do obrotu giełdowego. A następnie je w przyszłym roku umorzyć.żeby to zrobić, nie trzeba dematerializować akcji.
   Coś musi być na rzeczy.
   Ale najpierw musi odbyć się NWZA, że zmienić przeznaczenie skupionych akcji.
   Spółka wszystko porządkuje i nie robi tego bez przyczyny.
   Najpierw wydzielono nieruchomości, które mają być sprzedane.
   W tym roku połączyło się z ZM Service.
   Wyczyszczono temat starych należności.
   Spółka wskoczyła na wyższy poziom. Skala działalności, innowacyjność produktów, wzrost przychodów i zysków, nie czynią spółki defensywną ale wzrostową, do tego regularnie dzielącą się zyskami.
   Wycena jest niska. Trzeba to wykorzystać. Tylko kto?
   Zarząd wspólnie z Interminexem. Czy wchodzi ktoś większy i przejmuje całość.
   Interminex kupował w zeszłym roku akcje po 27 zł.
   Myślę, że historia Ropczyc na GPW dobiega powoli do końca.
   Zobaczymy, jak potraktuje się przy tym drobnych?

   MS

   Usuń
  2. Zobaczymy co czas pokaże. Może tak być że coś robią (porządkują sprawy) aby wycofać spółkę z GPW. Przecież jeśli sprzedadzą nieruchomości za 50-60 mln to pewnie spora część tych pieniędzy trafiłaby do akcjonariuszy i może nie chcą się taką kasą dzielić. Rynek reaguje negatywnie a faktycznie to może być pozytywne info. Tak jak jakiś czas temu wyliczałem gdyby nie uwzględniał skupionych akcji i jednorazowych kosztów z ostatnich 9 miesięcy to c/z byłaby poniżej 4 (a jeśli dobre wyniki 3 i 4 kw się potwierdzą to c/z ok. 3 byłaby) czyli mega tanio.
   Ja na razie nie wnikam w szczegóły i nie doszukuję się teorii spiskowych, ewentualny spadek prawdopodobnie wykorzystam do dokupienia trochę akcji.

   Usuń
 83. Dzięki Prezes za wyjaśnienia. W świetle waszych wpisów wygląda na to, że może to być dobry moment na zakup Ropczyc. Spadek z 35 na 28 zł. Wyniki za nieco ponad 2 tygodnie, najpewniej mocne. Kto wie czy kurs po nich nie zareaguje jak po poprzednich, kiedy wybił 30% w krótkim czasie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 84. Otrzymałem oficjalną odpowiedź ze spółki, że jej plany na tę chwilę nie uległy zmianie.
  Spółka chce umorzyć te akcje.
  Prospekt został złożony w KNF w grudniu 2016 i teraz zatwierdzony. Trochę długo, czy przez opieszałość spółki czy KNF nie wiem.
  Poniżej treść wyjaśnienia:
  Odpowiadając na Pana pytania informujemy, że emisja akcji serii D i E miała miejsce w 2016 roku o czym informowaliśmy w szeregu raportach bieżących. W związku z tą emisją, 14 grudnia 2016 roku został złożony przez naszą Spółkę do KNF wniosek o zatwierdzenie prospektu emisyjnego - fakt także ogłoszony w formie raportu bieżącego. Wczorajszy komunikat dotyczył decyzji KNF o zatwierdzeniu prospektu. Akcje serii D i E to nowa emisja zrealizowana w 2016 roku, a zakup od ZM Invest naszych akcji własnych miał miejsce w 2018 roku. Akcje te spółka posiada i jak na razie co do nich nie zmienia planów - zostały nabyte od ZMI z zamiarem umorzenia, zresztą część została już umorzona w lutym 2018r.
  Proponujemy również lekturę raportów bieżących np.:
  35/2016 z dnia 26.08.2016r.;
  39/2016 z dnia 14.09.2016r.;
  54/2016 z dnia 16.11.2016r.;
  55/2016 z dnia 28.11.2016r.;
  62/2016 z dnia 14.12.2016r.;
  2/2018 z dnia 9.01.2018r.;
  37/2018 z dnia 29.06.2018r.

  Temat zamknięty. Prezes tego bloga miał rację.
  Nauczony doświadczeniem i ostatnimi przykładami przestaje wierzyć w uczciwość rynku kapitałowego. Stąd różne hipotezy.
  MS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super że napisałeś do nich i duży plus dla Ropczyc że tak szybko odpisują (jest dużo spółek które wcale nie odpisują). Wygląda na to że KNF pod wodzą PiS ma spore opóźnienia w realizacji swoich obowiązków.
   Jak chcesz to możesz wkleić tą odpowiedź na forum bankiera, tam pewnie sporo jest panikarzy których trzeba uspokoić :-)

   Usuń
  2. Ja bym nie krytykowal PiSu za jakies opozienia dot. Knfu. Dzieki Nim wyszlo na swiatlo dzienne wiele walkow. Ja sobie nie przypominam, zeby u poprzedniej wladzy wyszlo tak wiele spraw. Inna droga, ze za to my "bekamy". Knf to bardzo slaba instytucja. Napisalem na bankierze, ze np. przy okazji debiutu na bananowce getbacku ABW powinna delegowac ludzi do sprawdzenia spolki. Knf to jakas zakostniala instytucja..m

   Nieuk.

   Usuń
  3. Ja w żadnym wypadku nie krytykuję PiS, stwierdzam raczej że w związku z wymianą władz i przejęciem KNF, nowym pracownikom dłużej niż poprzedniej ekipie schodzi się z zatwierdzaniem prospektów emisyjnych. Ropczyce to nie jedyny przypadek bo w zasadzie większość prospektów akcyjnych czy obligacyjnych jest długo rozpatrywana.

   Usuń
  4. No rozumiem. Z reszta jakbys mial inne zdanie to uszanowalbym tez. Mozemy sie przeciez nie zgadzac. Wlasciwie uderzyles w sedno problemu, bo pomimo zmiany wladzy-kompetetni urzednicy w KNFie powinni trwac. No, ale mamy takie czasy, jak kazdy wie...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  5. Wydaje mi się, że niekoniecznie to może zależeć od konkretnej władzy, a po Getbacku i kilku innych rzeczach, które wydarzyły się ostatnimi czasy mógł przyjść z góry nakaz zabrania się za grubszą weryfikację kosztem przerzucania papierków. KNF przez lata nie działał tak jak powinien, a zgłaszający różne sprawy byli zbywani klasycznym "przyjrzymy się sprawie, więc "biznesmeni" (Chłopaki nie płaczą :D) robili sobie bezkarnie co chcieli. Teraz jak KNF zaczął coś tam weryfikować to okazuje się, że prawie wszędzie jakieś wałki szły. I może być tak, że robią to kosztem papierkowej roboty.

   Usuń
  6. Ja nawet mam hipoteze, ze caly NC powstal po to, zeby zabrac zyski inwestorom po hossie, po roku 2007. To byl jakis zabieg, ktorego nie rozumiem. To byli "macherzy", ktorzy cos sobie tam uzgodnili w "sowa i przyjaciele".

   Ale sie zrobilem radykalny.

   Ps. Chlopaki nie placza-to klasyk. Uwielbiam, ale jeszcze bardziej "poranek kojota" :)

   Nieuk.

   Usuń
 85. pół roku temu na łamach tego forum zaryzykowałem prognozę że notowań getbacku już nie odwieszą. Wciąż jest to aktualne, przynajmniej aż do momentu gdy nie wyjaśnią co z obligatariuszami.

  "Zgodnie z przyjętą praktyką nadzorczą, w przypadku nieopublikowania przez spółkę giełdową raportu okresowego KNF zawiesza jej notowania. Spółka GetBack SA nie opublikowała do dnia dzisiejszego skonsolidowanego raportu kwartalnego za I kwartał 2018 r. wraz z kwartalną informacją finansową jednostki dominującej oraz raport półrocznego i skonsolidowanego raportu półrocznego za pierwsze półrocze 2018 r.” – wynika z komunikatu zamieszczonego na profilu Barszczewskiego na Twitterze."

  OdpowiedzUsuń
 86. Tam ma byc emisja po 5 groszy, wiec to i tak bez sensu. Dla optymalizacji podatkowej jest to dobre. Sams spolka jest dla mnie przegrana z zasady. Tak naprawde współczuję akcjonariuszom, obligatariuszom. Co Wszyscy odzyskaja-tak naprawdę nic, bo to sa obietnice.

  Tak tez czesto pisalem o pinokiu, czyli prezesie getbacku, ale w sumie to musialabyc zorganizowana grupa przestepcza. Zrobic wal na kilka miliardów zl. Powinno to byc zapisane w księdze rekordow Guinessa. No, ale taki mamy klimat...Pewnie jeszcze wiele kwiatkow wyjdzie w tej sprawie-tzw. przecieki kontrolowane.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 87. Co RPC i akcji serii E, to były one wydane Siwcowi i paru innym w zamian za akcje Investa, które Siwiec & Co posiadali. Tak więc Siwiec swoich akcji nie będzie uderzał przecież. To co do umorzenia to akcje skupione.

  A co kasy z nieruchomości o ile sprzedadzą wkrótce, to spółka ma obsługi w EUR do spłaty w połowie przyszłego roku za ponad 17 mln PLN Plus były kredyty na skup akcji de facto. W sytuacji kiedy coraz częściej mówi się o możliwym kryzysie lub spowolnieniu w najlepszym wypadku to ja na ich miejscu zabezpieczyłbym sobie cash na redukcję zobowiązań, a potem myślał o jakieś dywidendzie.

  A co do div, to sporo zależy od tego co Siwiec zamierza. Czy jeszcze dokupić akcji (do progu 33% jeszcze trochę miejsca) czy nie. Oczywiście dywagacje valid jeśli nieruchomości sprzedane.

  Albert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mialo być obligacje w EUR. Takie to skutki pisania na telefonie. Sorry jak jeszcze coś telefon przekłamał.
   Albert

   Usuń
  2. Jasne że lepiej spłacić zadłużenie z ewentualnej sprzedaży nieruchomości (o tym zresztą zwracałem pisalem w swojej analizie kupna). Jednak myślę że nie powinni mieć problemow z odnowieniem czy też spłatą obligów gdyż po oczyszczeniu z jednorazowych operacji ich zysk netto to ok.30 mln (50% obligów). Zysk można też byłoby powiększać o wysoką amortyzację ale bez przesady. Jedyne co mnie niepokoi w firmie to słabe przepływy operacyjne bo za ostatnie 12 mcy wynoszą -10 mln (a ppwinno być z +20 mln), to widać we wzroście zapasów i należności -to trzeba najbardziej obserwować w kolejnych kwartałach.

   Usuń
  3. Prezesie, też uważam że nie powinni mieć żadnego problemu z odnowieniem obligów, ale po co mają to robić? Aby było na div? Dla mnie mało logiczne z biznesowego punktu widzenia.
   A te 30 mln zysku to rozumiem że bez zysku z nieruchomosci? Sam czysty biznes?
   Albert

   Usuń
  4. 30 mln to byłby zysk netto (tylko z samej działalności operacyjnej) za ostatnie 12 m-cy gdyby nie uwzględniał odpisów które zrobili. O zysku z nieruchomości dopiero można mówić jak je sprzedadzą i to powyżej wartości księgowej.

   Usuń
  5. A co do przepływów operacyjnych, to ja bym się ma martwił A/R i Inv bo one rosną proporcjonalnie lub nawet lekko mniej niż przychody porównując z q3-q4. Tu raczej pytanie dlaczego payables stoją w miejscu w zasadzie. Zakupy za cash? Czyżby pewni dostawcy stali się ostrożni, czy też jak pisze Zarząd jest deficyt surowców więc dostawcy stawiają twarde warunki, czy cash payment. Jeśli dynamika sprzedaży siądzie to nie potrzeba tyłu zapasów i A/R też winny zmaleć. Jeśli dynamika sprzedazy dalej wysoka, to słabych bieżących przepływów może być ciąg dalszy. Tu bardzo wiele zależy od tego co mieli / mają w pipeline na q3 q4 2018 i q1 2019. Raport sporo mówi o wdrażaniu strategii 4D w 1 połowie i że to będzie miało dalszy ciąg. Z resztą napisali o kilku bardziej complex projektach w realizacji, czyli potencjalnie z większą marżą. Sytuacja jest ciekawa, a wyniki q3 winny coś tam wyjaśnić, a może sporo.

   Albert

   Usuń
 88. Umorzenia w funduszach detalicznych 2.8 mld zł we wrześniu. Trudno o wzrosty w takich warunkach. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo ale sam Altus odpowiada za 2,1 mld i pewnie Trigon dołożył sporo i mamy taki obraz.

   https://www.parkiet.com/Fundusze-inwestycyjne-TFI/310099892-We-wrzesniu-klienci-umarzali-na-potege.html

   Usuń
 89. Altus dalej pewnie sie bedzie wyprzedawal, bo nie ma chyba raczej innego wyjscia...Z reszta ciezko wplywy jak tak naprawdę-gielda to szulernia. Co drugi albo trzeci dzien jest zatrzymany jakis prezes firmy. Bardzo smutny okres.

  Rozumiem, ze jest cos takiego jak inzynieria finansowa, ale to juz sie nawet w mojej glupiej glowie nie miesci.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 90. Bardzo dobrze że ich zatrzymują. Mogliby nawet codziennie kogoś w kajdankach wyprowadzac. Rynek się w końcu oczyści, a następcy dwa razy się zastanowią czy robić przekręty finansowe. Gdyby jeszcze tylko było pewne że posiedzą ładnych kilka lat to jest jak najbardziej za. Trzeba to wytepiw jak robactwo po prostu.
  Wiktor.

  OdpowiedzUsuń
 91. Ek
  Może i posiedzą ,wydaje się jednak że do kasy się nim nie dobiorą . Nie mówię o drobnych na waciki i kieszonkowym które im zarekwirowali .
  Później wygodnie spędzą resztę życia na jakiejś ciepłej wysepce.

  OdpowiedzUsuń
 92. Tez tak mysle-po burzy przychodzi tecza;) Z drugiej strony powinny być jakies zmiany systemowe. Das ist unmoglisch, zeby takie walki przechodzily.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panowie, proponuję skupić się na tym co kupić/sprzedać a nie drążyć tematów kar i wałków. Rynek jest jaki jest i "dostosuj się albo giń".

   Usuń
  2. Ja proponuję wrócić do tematu xtb gdyż w końcu i kierunek kursu zaczął potwierdzać, że nie powinno nic wybuchnąć (a karę knf bardziej wizerunkowo odczują niż finansowo/krótkookresowo) . Przypomnę tylko, że spółka ma więcej gotówki niż kapitalizacji (a przynajmniej miała jak kupowałem kilka dni temu). marek

   Usuń
  3. Na temat xtb już trochę dyskutowaliśmy i warto spojrzeć na tą spółkę pod kątem moralnym. Ciśnie się na usta pytanie: czy warto mieć akcje spółki która przyczynia się do tego iż ok. 80% jej klientów traci oszczędności życia (lub ich część)? Moim zdaniem nie, bo zysk xtb to strata (w dużym uproszczeniu) klientów.

   Usuń
  4. Jakkolwiek zgadzam się z większością Twoich opinii, tak tej zupełnie nie rozumiem. Jeśli mówimy o działaniu na szkodę klienta, to tego dotyczy kara i oby xtb zmienił podejście. Jeśli jednak masz na myśli udostępnianie platformy do gry na Forexie etc, to nie widzę w tym nic niemoralnego. Jest to taka sama usługa jak prowadzenie zakładów sportowych (Fortuna) czy sprzedaż używek (Ambra).

   Usuń
  5. Muszę się z Tobą zgodzić. Jednak gdyby nie było takich firm i usług to ludzie nie traciliby kasy. Oczywiście pewnie jakby dotarł do statystyk giełdowych to pewnie większość traci kasę na naszej gpw (pewnie w dłuższym terminie).

   Usuń
 93. No dokladnie. Ja sie z tym zgadzam, ale z drugiej strony mamy sie łudzić, ze wszystko jest ok. Następna sprawa-to jak ma cos rosnac...no jak? To jest organizm naczyń połączonych.

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 94. Orzeł Biały - dziś wybicie spowrotem powyżej 10 zł na dość ładnych obrotach. Chyba czas rozstrzygnięć co do wezwania się zbliża.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może będzie wezwanie a może nie, mnie odpycha mocny niekorzystny spadek ołowiu który wczoraj miał najniższy poziom od 2 lat. Lepiej kupować tanie spółki które mogą poprawić wyniki niż tanie którym wyniki mogą się pogorszyć.
   https://stooq.pl/q/?s=pb_c.f&c=1y&t=l&a=lg&b=0

   Usuń
  2. Ale za dolar poszedł do góry i się wyrównało czekamy na wezwanie bo będzie na pewno i dostali co najmniej 2 oferty co spółka informowała

   Usuń
 95. Wyrównać się nie wyrównało, bo spadek cen ołowiu jest 25%, a wzrost dolara 5%. Moim zdaniem spółka, żeby przeskoczyć na wyższy level działalności musi wejść w strukturę większego gracza. W przeciwnym razie wygląda na to, że jest za bardzo uzależniona od cen surowca i maksima wyników są takie jak w poprzednich 2 kwartałach.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 96. https://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/akcjonariusze-skarbiec-holding-zdecydowali-o,140,0,2418316.html
  ladna dywidenda się szykuje w Skarbcu
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 97. Coraz mniej rozumiem giełdę. Wig20 spada blisko 2% a Altus z ogromnymi problemami na skraju bankructwa rośnie 16%. Czy ktoś postradał zmysły czy ja czegoś nie dostrzegam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Altus nie jest na skraju bankructwa - Altus tfi pewnie padnie jako fundisz ale zostaje zależne od nich TFI które moze sie miec całkiem dobrze; inna nazwa wiec spokojnie ściągną tam kapital i w perspektywie kilku lat wyciągną na prosta. Czas jak zawsze pokaze - dzis to mocne zagranie spekulacyjne ala kasyno chyba ze ktos cos wie...

   Usuń
  2. Wig spada bo to https://stooq.pl/chart.html?id=6526&nr=01
   Jak pęknie wsparcie może być jak na początku lutego.

   Usuń
  3. @ Karol Adx - nie jestem pewien czy przerzucenie aktywów i biznesu może wiele dać Altusowi. Pamiętaj że BPH TFI jest też mocno umoczony w nieszczęsny fundusz nieruchomości w którym klienci stracili około 300 mln i w tej sprawie ciągną się sprawy sądowe. BPH TFI (obecnie nazwa Rockbridge) jest również umoczony jak Altus i traci stale aktywa więc przyszłość też jest mglista. Oczywiście masz rację że bankructwa może nie być ale skala działania może być z 90% mniejsza niż rok temu. Przecież zaraz zaczną zarządzający odchodzić z Altusa (na swoją prośbę jak i będą zwalniani) bo jak dochody i aktywa im mocno spadną to nie będzie środków na wynagrodzenia i trzeba będzie mocną redukcję kosztów robić.
   Fatalnie całe te zamieszanie wygląda, jeszcze 2-3 miesiące temu uważałem że stracą 20-30% aktywów a teraz tyle to może im tylko zostać.

   Usuń
  4. Dla nas to bedzie okazja. Dla altusa raczej porazka. Jeszcze wejdzie ustawa o zmniejszeniu za zarzadzanie aktywami. Po co p.Jakubas jest ponad progiem. On raczej do spekulantów nie nalezy...

   Nieuk.

   Usuń
 98. Ja chyba postradam zmysly od tej bananowki. To wszystko przerasta moje możliwości intelektualne...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni