"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 5 września 2018

Telestrada - jakie perspektywy po wynikach ?

Postanowiłem wprowadzić stałą pozycję na blogu czyli posty z moimi oczekiwaniami odnośnie perspektyw na przyszłość "portfelowych" spółek w świetle przedstawionych wyników i moje ewentualne "ruchy" na tych spółkach.
Na pierwszy "ogień" idzie dzisiaj Telestrada o której pisałem już dwukrotnie link i link.
Niestety (nie lubię od tego słowa zaczynać analizy) ale wyniki za 2 kwartał 2018 potwierdziły negatywne tendencje widoczne już od ponad 2 lat a mianowicie spadek przychodów. Niestety (znowu to słowo) mam wrażenie że spadek przychodów jeszcze przyspieszył gdyż w 1 kw spadek r/r to -4,14% a w obecnym -8,31%.

Powody pogorszenia mogą być dwa: wcześniejsze Święta Wielkiej Nocy które przesunęły część przychodów na 1 kwartał oraz zauważalny spadek liczby kart sim który zaczął się w marcu tego roku. Spółka w lutym raportowała jeszcze 70.231 aktywnych kart czyli wzrost o 5,89% r/r (66.325 rok wcześniej) a obecnie jest kart 68.283 czyli o 4,30% mniej r/r (71.348).
W 1 kwartale zarząd tłumaczył spadek przychodów rozwiązaniem jednej z umów hurtowych oraz szybciej zmniejszającej się bazie klientów i można zakładać że utrzymywało się to w 2 kwartale.
Przejdę teraz do zysku netto bo to jest najważniejsze w zasadzie w każdej firmie.

Jak widać na powyższym rysunku od 1 kwartału 2017 następuję spadek zysku w tempie około 15% r/r czyli nawet więcej niż jest spadek przychodów (4 kw 2017 zawierał ok. 1,6 mln jednorazowego odpisu, zdecydowanie nie do powtórzenia). Wydaje się że spadek zysku powinien trochę wyhamować od przyszłego roku ale na chwilę obecną rozsądnie jest zakładać w analizie 10% spadek zysku. Wstępnie spróbuję oszacować na najbliższe lata zysk netto, możliwą dywidendę oraz możliwą stopę zwrotu z inwestycji.

Wg założeń zysk netto w 2018r. ma wynieść 9 mln by w kolejnych latach spadać o 10%. Dywidenda w 2019 roku wyniesie 2 zł (wyższa niż w tym roku pomimo spadku zysku) gdyż spłacone zostały kredyty (brak zadłużenia finansowego), raczej zakończone większe inwestycje i będzie spadała po 0,1 zł co roku. Zakładam też średnioroczny spadek kursu o 1 zł, powolny wzrost c/z (niekorzystny).
Powyższe założenia sprawiają że możliwa rentowność z tej inwestycji w najbliższych 4-5 latach może wynieść w okolicach 6-7 %.
Oczywiście proszę pamiętać iż są to tylko założenia i szacunki które mogą się nie sprawdzić a zamiast oczekiwanych zysków mogą być bolesne straty. Niestety w akcjonariacie jest Quercus TFI i nie jest wykluczone jak trwająca spirala spadków na giełdzie się rozkręci to Quercus będzie zmuszony sprzedawać akcje Telestrady co przy niskiej płynności mocno obniżyć kurs.
Z racji tego iż Telestrada znajduje się w Wirtualnym Portfelu Dywidendowym zostaje ona na dłuższy czas w portfelu a ewentualna jej sprzedaż może wynikać z jakiś nieprzewidywalnych w chwili pisania postu wydarzeń.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
O aktualną analizę techniczną Telestrady pokusił się ponownie Jake Grabowski.
Telestrada, miesięczny, logarytmiczny, niekorygowany o odcięcia dywidend.
Spółka jest mało płynna ale trendowa postanowiłem skupić się na szerszym spojrzeniu. Trend wzrostowy na Telestradzie trwa jednak nieprzerwanie od roku 2009. Ostatni miesiąc przyniósł test linii trendu wzrostowego co może być spowodowane trzema czynnikami:
1. 21 złotych za akcję Telestrada warta była w pierwszej połowie 2017 roku i od tamtego czasu jej cena sukcesywnie spada
2. Wypłata dywidendy za rok 2017 miała właśnie miejsce w sierpniu 2018 roku i było to nominalnie   1,80 zł widać na wykresie miesięcznym ewidentne przyspieszenie spadków
3. Sentyment rynkowy obecnie pozostawia wiele do życzenia – więcej jest sprzedających

Telestrada na obecnym poziomie znosi już 78% ruchu wzrostowego zapoczątkowanego w 2016 roku.

Prostokatem pomiędzy 11 a 12 zł oznaczyłem strefę konsolidacji z któej Telestrada wybiła na początku 2016 roku. Powinna to być strefa wyznaczająca lepsze wsparcie dla ceny akcji.

Obecnie wykres wykazuje słabość i należy go obserwować. Potencjalne przebicie krótkoterminowego trendu spadkowego – trwającego już ponad rok, zaznaczonego na czerwono – będzie sygnałem powrotu siły na walor.

Telestrada zdaje się obsuwać z miesiąca na miesiąc coraz niżej do wyznaczonych wsparć. Należy mieć na uwadze, że w przeszłosci wzrosty były dynamiczne prawdopodobnie wywoływane kolejnymi dobrymi wynikami. W fundamentach należałoby szukać pozytywów np. oczekiwanie na bardzo dobry raport i zakup przy wyznaczonych wsparciach może być w tym przypadku dobrą taktyką.

Zamieszczam również wykres ze stooq.pl z odciętymi dywidendami.

Pisząc tego posta korzystałem z danych finansowych opublikowanych przez spółkę, z portalu ekonomicznego biznesradar.pl oraz stooq.pl.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

11 komentarzy:

 1. Witam.
  Za zwalenie kursu tak nisko odpowiedzialny jest jeden akcjonariusz, ktory pozbywa się większości posiadanych akcji nie tylko tej spolki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po części masz racje ale płynność i pogarszające się perspektywy też na spadek kursu wpłynęły.

   Usuń
 2. Mam mieszane odczucia odnośnie Telestrady.

  Minusem są ostatnie transakcje sprzedaży przez insaidera.
  Nie podobają mi się spadające przychody spółki.
  Nie jestem pewien czy spółka utrzyma wysoką stopę dywidendy przez kilka lat. Czy nie będą potrzebne nakłady inwestycyjne?
  Telestrada płaci wysokie nagrody z zysku. (patrz uchwały walnego)

  Jakie widzę pozytywy.
  Spółka może przejść z New Connect na GPW
  Niskie zadłużenie 0,36

  Wykres? Roczny spadkowy, maxymalny wzrostowy
  Średnie obroty … powiedzmy da się przełknąć

  Mam wątpliwości co do Telestrady i dlatego nie widzę jej w swoim portfelu.


  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie, że wspomniałeś o Quercusie w akcjonariacie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Prezesie masz dostęp do BOŚ - Komunikat Ultimate Games liczy na sprzedaż w '18 kilkudziesięciu tys. kopii najnowszej gry dostęp dla klientów pakietu zielonego. Mógłbyś napisać co tam jest w tym artykule albo go skopiować. Jan

  OdpowiedzUsuń
 5. Coraz większe zainteresowanie orłem chyba dobre wyniki będą i nieracjonalny 25% spadek kursy był przez plotki że Altus będzie sypał. Nikt nie będzie sypał na takich spółkach z takim wolumenem tylko będą transakcje pakietowe. Kupuj plotki sprzedawaj fakty ja trochę kupiłem. Jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe, że na niektóre firmy to, że Altus jest w akcjonariacie działa, a na inne nie. Np na ACG nie działa w ogóle.

   Wniosek może być taki, że kurs nie dlatego spada, że Altus jest w akcjonariacie.

   Reasumując:
   ---"nieracjonalny 25% spadek kursy był przez plotki że Altus będzie sypał" - to Plotka, że dlatego kurs spadał
   ---"25% spadek kursy" - to fakt, że spadł


   Rafff

   Usuń
  2. Od plotki się zaczęła lawina i jeszcze potrwa trochę czasu zanim się zatrzyma. Ludzie z wyprzedzeniem zaczęli sprzedawać akcje, w funduszach (różnych firm) jak zaczęły spadać im wyceny to też zaczęli sprzedawać i mammy efekt domina. Generalnie z kilku spółek Altus były komunikaty że wychodził i pewnie z wielu coś też sprzedał.

   Usuń
 6. Altus duży wolumen ok 4% akcji, a jest godz 11.30 ...ktoś duży wychodzi.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Oponeo była transakcja ciekawe po jakiej cenie.
   http://biznes.pap.pl/pl/news/espi/info/2603541,oponeo-pl-sa-(18-2018)-zawiadomienie-o-przekroczeniu-progu-5--ogolnej-liczby-glosow-na-walnym-zgroma Pozdrawiam Jan

   Usuń
 7. Oponeo 4 września 800 tys akcji po 23 zł

  Altus miał 2,3 mln; Aegon TFU 1,1 mln... tylko ktoś z nich mógł sprzedać taki pakiet.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni