"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 12 września 2018

Świetnie zapowiadający się nowy Portal Analiz pojawił się w internecie

W ostatnią niedzielę oficjalnie ruszył nowy Portal Analiz (autorzy nazywają go platforma -:) który będzie dostarczał użytkownikom niezależne analizy spółek giełdowych i pomagał w odpowiedzialnym inwestowaniu.
Z pewnością wiele osób napisze/powie że to kolejny portal/blog w którym będą powtarzalne (jak to analitycy mają w zwyczaju) i nic nie wnoszące treści, jednak mam nadzieję że tak nie będzie. Moje przekonanie wynika z tego iż twórcami i autorami Portalu Analiz są cenieni w kręgach finansowych Paweł Malik i Remigiusz Iwan. Paweł Malik (pseudonim OBS) autor bloga www.gazetagieldowa.pl jest dobrze znany czytelnikom mojego bloga gdyż często na nim komentuje różne informacje giełdowe i jest zwolennikiem podobnej filozofii inwestowania co ja czyli fundamentalne podejście do inwestycji. Remigiusz Iwan jest autorem bloga www.rynekobligacji.com  i jak nazwa wskazuje zajmuje się głównie tematyką obligacji korporacyjnych (czytam regularnie bo mam trochę obligacji w portfelu). Obydwaj Panowie na swoich blogach prowadzili z bardzo dobrym rezultatem swoje portfele (Paweł wirtualny a Remigiusz rzeczywisty) a teraz w formie zamkniętego kręgu inwestorów (dostęp po zarejestrowaniu i niewielkiej miesięcznej opłacie) będą dzielili się swoją wiedzą z użytkownikami (analizy spółek jako potencjalne inwestycje, aktywne forum czytelników, rzeczywiste inwestycje itd).
Obecnie na portalu są dwie analizy spółki Decora (dzisiaj już można było zarobić) i PCC Rokita które można przeczytać po zarejestrowaniu się (do końca września dostęp bezpłatny, rejestracja zajęła mi 1 minutę).
Zachęcam do czytania i rejestracji na Portalu Analiz, w mojej ocenie warto, sam będę stałym czytelnikiem. 

p.s. post ten jest formą reklamy za którą nie wziąłem żadnych pieniędzy a jest podziękowaniem za rzetelne treści które Panowie zamieszczają na swoich blogach.
Udostępnij:

39 komentarzy:

 1. Prezesie, może dołączysz do nich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja chyba jestem za słaby ale kto wie, jak padnie kiedyś propozycja to na pewno ją przemyślę.
   Szkoda tylko że start portalu jest w ciężkich czasach giełdowych (spadki na giełdach, odpływ inwestorów z giełdy) i trudno o zarobek, chociaż z drugiej strony można na długi termin kupić zdrowe spółki w "atrakcyjnej cenie" - i mam nadzieję że takie spółki autorzy wyłapią.

   Usuń
  2. Prezes :)
   Szukasz źródeł dochodu. Może to jest Twoja szansa... Szczególnie, że wiele osób szanuje Twoje zdanie.

   ŁukaszM

   Usuń
 2. Czy możecie mi zaproponować jakieś obligacje na 1-3 lata?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Remigiusz pokazuje swój portfel a ma go mocno zdywersyfikowany (dużo spółek o różnym profilu ryzyka) https://www.rynekobligacji.com/2018/09/portfel-obligacji-po-sierpniu-2018/.
   Podam Ci jakie ja mam na podobny termin ale nie biorę odpowiedzialności jeśli zanotujesz stratę, zakup musisz sam przemyśleć.
   PCC Rokita - stałe 5%, wykup 20.12.2023
   Vindexus - zmienne 5,10%, zabezpieczone, wykup 30.07.2019
   Kruk - zmienne 5,05%, wykup 3.12.2020
   PKN - zmienne 2,98%, wykup 5.06.2022
   Alior - 3%, wykup 11.08.2020
   i skarbowe które mi się szczególnie podobają DS0727 stałe 2,50%, termin wykupu 25.07.2027 ale tutaj cena jest poniżej nominału bo 95 zł i cena z biegiem czasu powinna rosnąć do 100zł a faktyczny zysk wyjdzie około 3% - teoretycznie najbardziej bezpieczne.
   Mam jeszcze obligacje MCI i I2Development ale są one na krótkie terminy i raczej nie warto ryzykować. Nie wiem czy inwestowałeś już w obligacje, trzeba pamiętać o aktualnych cenach i innych aspektach, jak będziesz chciał numery oblgacji to daj znać.

   Usuń
  2. Ciekawie wygląda Vindexus, a jeszcze Best ma nominał ok. 95zł. Czy są one ryzykowne?
   Wiem...Getback jest ostrzeżeniem wobec windykacji.
   Szeniek

   Usuń
  3. Bezpieczne to zawsze żadne nie będą, może tylko skarbowe.
   Vindexus jest najniżej zadłużoną spółką z branży i chyba najrozsądniej zarządzaną, do tego zabezpieczeniem są certyfikaty wierzytelności więc ja podjąłem ryzyko.
   Best jest bardziej ryzykowny bo działa na wysokiej dźwigni ale z tego co pamiętam w krotkim terminie tak do roku mało mają wykupów więc do roku można tylko rozważać zakup. Ja bym nie kupił.
   Możesz poszukać obligacji na dłuższy termin MCI, oni mają dobre % i obligacje są zabezpieczone na ich certyfikatach (portfelu akcji). PCC Rokita też przyzwoicie wygląda spółka.
   Pamiętaj że jak będziesz analizował spółkę pod kątem kupna obligacji to głownie patrz na bilans i zadłużenie.

   Usuń
  4. Bilans jest ważny w obligacjach korporacyjnych, a właśnie najtrudniejszy do zrozumeinia jest firm windykacyjnych, gdzie większość w bilansie stanowią kupione wierzytelności.
   ŁukaszM

   Usuń
 3. Ja bardzo cenie OBSa...To swoja droga...Druga strona-potrzebujesz atutow...A czy Ty jestes normalny tlumaczac sie, ze nie wziales zadnych pieniedzy? Juz Ci pisalem, ze powinienes zmonetyzowac bloga. Przelicz sobie liczbe komentarzy. Pewnie jestes starszy ode mnie a zachowujesz sie czasami jak dziecko...

  Dobrej nocki,


  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 4. Hymn gpw a szczegolnie dla Nas...to piosnka zespolu Enej pt. Zagubiony. Radze to pdzesluchac od A do Z.

  Milego dnia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 5. Pomysł dobry ale giełda kiepska . Szkoda czasu na ten cyrk . W skali roku fundamenty u nas nie mają znaczenia . Zyski mogą wzrosnąć o 30% , a kurs akcji spaść o 30%. Gra się na tym co się rusza a nie stoi i czeka na zmiłowanie , to już nie te czasy . Tam gdzie nie ma obrotów nie będzie zysków . Gdyby u nas można było grać na wszystkim na krótko , to dopiero zobaczylibyście co to jest prawdziwa giełda . Te wszystkie TFI to największa głupota na rynku . To realizowanie prywatnych celów za pieniądze frajerów . Jak kogoś interesują rynki zagraniczne i analiza fundamentalna spółek to może z tego skorzystać
  https://www.tradingforaliving.pl/analiza-fundamentalna-i-techniczna-lynx-broker/

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 6. Musze przyznac, ze bardzo ciekawa wypiwiedz. Tez jestem zdania, ze jak bylyby plynne shorty-to rynek by sie bardzo zmienil. I to naprawde bardzo.

  Dla.mnie jest to oczywiste, ze niektorzy z tfi dostawali pod stolem...zasada: kupujesz drogo a oddajesz pkc a i tak wyjda na swoje. Dobrze, ze oplaty sie zmniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 7. Polska giełda w pigułce: https://www.pb.pl/briju-rubicon-i-manipulacja-939948
  prezesGPW

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "W tym ostatnim przypadku chodzi o wydaną 27 października 2014 r., przy cenie 12,7 zł za akcję, rekomendację „kupuj”, z ceną docelową 19,90 zł. Jej autorem był Marcin Stebakow, ówczesny dyrektor departamentu analiz DM BPS. W dokumencie można znaleźć informację, że na dzień wydania rekomendacji analityk posiadał akcje Briju, a DM BPS, na podstawie umowy zawartej trzy tygodnie wcześniej, był animatorem Briju."

   Kiedyś kupowali akcje na słupy teraz już robią to na bezczela. Zastanawiam się, czy ostatnio pojawia się coraz więcej różnego rodzaju przekrętów, czy zaczęło się w końcu czyszczenie. Możliwe, że doszło to już do takiego poziomu, że każdy robił co tylko chciał, a teraz ktoś się tym zainteresował i wychodzą takie kwiatki z tego okresu "rozpasania". Mam jedynie nadzieję, że rynek się choć trochę oczyści, przede wszystkim, że teraz taki krętacz się 2 razy zastanowi zanim zacznie coś robić i mniej będzie nowych wałków.

   Usuń
  2. Temat jest niezły. Za kasę Briju Rubicon podbiło kurs Briju aby można było drożej sprzedać akcje fundom. Oczywiście wszyscy wiedząc że była to lewizna ale prokuratura nie może postawić zarzutów prezesom tylko pani na której loginie i haśle było to wszystko robione. Dochodzi jeszcze do tego pan makler (obecnie doradca zarządu JSW) który ma akcje we własnym portfelu Briju i robi wysoką rekomendację. Jakich my czasów dożyliśmy, człowiek w dobrej wierze inwestuje ciężko zarobione pieniądze ale już na samym starcie jest przegrany z insajderami i władnymi rynku finansowego.

   Usuń
  3. Caly ten rubicon to szemrane towrzystwo...to jest tylko wierzcholek gory lodowej...to, jakie spolki wprowadzali na nc najlepiej o tym swiadczy...moim skromnym zdaniem wyjda jeszcze ladne kwiatki. Suma sumarum-dobrze, ze w ogole cos sie dzieje w tej sprawie.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 8. Na Polwaxie emisja. Na dodatek z pozbawieniem prawa poboru. A prezes Tomczyk pinokio zapewniał, iż projekt Future będzie finansowany z kredytu albo z emisji obligacji. To kolejna spółka, która dołącza do szacownego grona - Getback, Unimot i spółka. To samo może być na Fasingu. Duża inwestycja w kopalnie - więc pewnie emisja nieuchronna i dlatego kurs ze śmiesznym C/Z.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
 9. Z takich niby dobrych perspektywicznych spółek ciekaw jestem co się dzieje na Mercatorze. Wynik za 2q może i byl trochę poniżej oczekiwań, ale perspektywy na drugą połowę roku wydawały się dobre. A kurs widzę z 19 Pln spada, spada i spada i dziś zamknął się na 12.70 pln.
  Wiem, że kiedyś się też coś interesowałes ta spółka. Masz może jakaś teorię?
  Pzdr
  kafal

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W okolicach 19zł ostrzegałem przed Mercatorem bo uważałem że jest za wysoko wyceniany. Obecnie mamy c/z 14 i zysk za ostatnie 12 m-cy ok. 10 mln. Kilka miesięcy temu i teraz uwazam iż firma będzie zarabiać rocznie 15 mln (+-2 mln w zależności od cen surowców i walut) czyli wycena na poziomie c/z 9. Czy to dużo czy mało każdy musi sam ocenić. Zauważ że mamy coraz więcej małych spółek z wycenami w okolicach c/z 5-6, nawet mocno nie zadłużonych więc Mercator z trochę wyższą wyceną i sporym zadłużeniem może jeszcze odrobinę spaść.
   Nie ukrywam iż widząc tak duże TKO po 12,50zł ustawiłem się dzisiaj na kupnie Mercatora ale nie weszło. W przyszłym tygodniu trzeba obserwować jak kurs będzie się zachowywać ale zlecenie kupna wycofane.

   Usuń
  2. Może też też się szykuje emicja jak no Polwaxie ?

   Usuń
  3. Niczego nie można wykluczyć, zobowiązania im wzrosły przez rok o 70 mln przy wzroście obrotówki o 30 mln więc presja na kapitał obrotowy może być spora. W mojej ocenie jednak trwa obecnie urealnienie wyceny do możliwości osiągania zysków przez spółkę.

   Usuń
 10. Odnosnie polwaxu to mi wystarczy jedna rekomendacja prosto z jasla. Pan m. w akcjonariacie. Brak dywidendy w tym roku. Mniejsze zyski a w "nagrode" jeszcze emisja. Amen. Ta nasza gpw to juz nawet nie jest bananowkam tutaj ostatnie banany wyrosna zgnile...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 11. Mercator też obserwuję, produkcja rusza pełną parą, ceny lateksu najniższe od roku, a kurs w silnym trendzie spadkowym, no cóż taki chyba klimat dla małych spółek, ale obserwować warto, bo w 2019 r. może być tu duży skok w wyniku, dziś tez Odlewnie spadają na minima roczne, Cognor który tez ma dobre wyniki, dobre nisko wyceniane spółki na rocznych minimach , no nie jest dobrze mamy besse i tyle. Pozdr. Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie Odlewnie spadły, tak na moje oko wybiły wsparcie i do 2,80zł mogą spaść. Dobra spółka, dywidendy mogą być na 10% poziomie i wyniki z szansą na poprawę, c/z 5,60.
   Bessa bezsprzeczna na MiSiach.

   Usuń
 12. Odlewnie mam a na Mercatorze mi jakis czas temu stopy chwycily. Ale pewnie za jakis czas wrócę na papier....

  Tu kolejna porazka - juz kilka miesiecy temu bylem przekonany, ze "DILOJT" nie podpiszemsie pod raportem spolki pinokia. Ta sprawa ma jednak dluzszy kontekst...ponad 7 mln zl za uslugi...

  "Jak zyc"?;)


  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 13. https://wiadomosci.stockwatch.pl/getback-ze-skutkiem-natychmiastowym-rozwiazal-umowe-z-deloitte,akcje,224781

  Mysle, ze za tym kryja sie jakies sprawy wlasnie dot IPO. Ten "Dilojt" tez pieknie sie zachowal...no nie ma co...z reszta najlatwiej wyprowadza sie pieniadze poprzez uslugi konsultingowe. To dopiero raczej pierwszy sezon nowego serialu o starym tytule: "nic nie widzialem, nic nie słyszałem"...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak zapytam ma ktoś z Qas akcje Bloober?Kurs coraz niżej bo chyba wali jakiś fundusz.Jest tutaj ktoś od analiz co mógłby napisać jak to dalej widzi?dzięki
  Udanego weekendu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pomogę, dla mnie każda spółka z tej branży kwalifikuje się do 50% spadku.

   Usuń
  2. Dziwię ci się Prezes wchodzisz w towery bahy i w inne cuda a w gamediv boisz się wchodzić dlatego nie zarabiasz, jest teraz coraz więcej spółek tej branży i jest trudniej dobrze wybierać na Blo mają coraz niższe zyski i fundusze sypią chyba Trigon i Pzu. Pozdrawiam ON

   Usuń
  3. Ja raczej stawiam że sypie Trigon ale nie dlatego że mają niższe zyski tylko że potrzebują kasy z wiadomych wzdględów.

   Usuń
  4. Czasem każdy ma ochotę pospekulować na krótko za małe pieniądze jak nie może kupić fundamentalnie na długi termin. Tower to pomyłka a na Bah liczę że w 3 lata będzie można z 50% zarobić pod pewnymi warunkami. Co do game dziękuję, popatrzę i nic więcej.

   Usuń
  5. Trochę już za tobą nie nadążam Prezes. Rozumiem że kupiłeś Towera przez pomyłkę?
   Chciałeś kupić coś innego i pomyliły Ci się spółki? Pozdrawiam.
   nn

   Usuń
 15. Co sądzicie o Synektik? Warto długoterminowo mieć tą spółkę i czy już jest odpowiedni czas na kupno?

  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Synektiku nie rozumiem biznesu, spółka powiązana z Książkiem i dm vestor dlatego mocno oberwała w ostatnim czasie. Kiedy i czy warto kupić tego raczej nikt nie powie bo nie wie.

   Usuń
 16. W kontekście MFO i świetnych szacunkowych wyników, zastanawiam się dokładnie w jaki sposób przekładają się ceny stali na marże spółki. Spółka i analitycy piszą, że wysokie ceny pozwalają na uzyskanie wyższych marż, ale to chyba pewien skrót myślowy, bo przecież stal jest dla nich surowcem do produkcji. Czy tu chodzi o to, że są w stanie szybko podnieść cenę swoich produktów, a mają zapasy stali/kontrakty po określonej (obecnie: niższej) cenie? Wobec czego marże w przyszłości spadną w przypadku ustabilizowania się cen stali na wysokim poziomie?

  P.S. gdzie można sprawdzać ceny stali? Ja patrzę tu, ale może jest jakieś inne/lepsze źródło:
  https://hutnictwo.wnp.pl/notowania/indeks_cen_stali_puds/

  Jarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda spółka produkcyjna zabezpiecza sobie zapasy na 6-9 miesięcy produkcji aby w przypadku problemów z surowcem mogli normalnie funkcjonować przez pewien czas. Dlatego przy wzroście cen stali (surowca do ich produkcji) zapasy kupione np. 6 miesięcy wcześniej w niższych cenach dają extra zysk przy sprzedaży końcowych produktów (tak się obecnie dzieje). Odwrotnie będzie przy spadku cen stali bo zapasy kupowane były po wyższych cenach niż obecnie sprzedają. Generalnie wydaje mi się że najkorzystniej dla każdej firmy jest stabilizacja czyli brak zmian w cen stali, wówczas nie ma extra zysków ale i nieprzewidzianych spadkow. Mi do sprawdzania cen stali wystarcza strona puds.pl (ceny dystrybucji w Polsce) która co wtorek jest aktualizowana (w ostatni wtorek były dosyć mocne wzrosty).

   Usuń
 17. a po co brac obligacje na 3% , jak w idea banku byla ost lokata na 3,1%? pzdr łoś

  OdpowiedzUsuń
 18. Zartem odpowiadajac: po co brac lokate na 3,1% jak mozna obligacje na 5% albo akcje dajace 10% dywidendy ?:)))
  A tak powaznie to chocby po to aby jakas dywersyfikacja byla. Sama lokata teoretycznie jest gwarantowana tylko do 100 tys euro, a te 3,1% zapewne tylko do jakiejs kwoty.

  /Karol Adx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inaczej odpowiem dlaczego ja mam obligacje a nie lokaty. W moim przypadku inwestycje odbywają się w ramach rachunku IKE (dochody bez odsetek) dlatego po pierwsze nie mogę sobie wypłacić z niego pieniędzy i założyć lokatę a po drugie nie mam podatku od dochodów kapitałowych i moje 3% na obligacjach daje aż o 0,5% więcej niż gdybym założył lokatę na 3,10%. Proste i logiczne.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni