"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 8 września 2018

Po mocnej przecenie na GPW coraz więcej jest atrakcyjnie wycenianych spółek

W ostatnich dniach przez GPW przetoczyła się "potężna" fala przeceny szczególnie na małych i średnich spółkach, która sprowadziła indeksy sWIG80 i mWIG40 do kilkuletnich minimów wprowadzając je w umowny wymiar bessy (spadek ponad 20% od szczytu). Nie wnikając w powody tej przeceny (kryzys zaufania do branży finansowej) zamknięcie tygodnia na minimach bez próby obrony przez większe kapitały sprawia iż w najbliższych dniach (oby nie tygodniach) należy oczekiwać dalszych spadków na GPW.
Obecnie wielu inwestorów posiadających wolne środki (ja do takich się zaliczam gdyż w realu jak i w prowadzonych na blogu wirtualnych portfelach mam sporo wolnej gotówki) zastanawia się czy warto zacząć akumulację akcji w myśl powiedzenia "kupuj gdy krew się leje" czy jeszcze poczekać bo technicznie nie ma podstaw do kupna? Oczywiście nie odpowiem na to pytanie bo nie znam odpowiedzi, uważam jednak że robią się atrakcyjne poziomy do kupna w przypadku spółek o mocnych fundamentach, szczególnie tych ze wzrostowym biznesem.
Osobiście na https://www.biznesradar.pl/portfel/22152,obserwowane prowadzę sobie listę spółek które są w moim zainteresowaniu i mogą trafić do mojego portfela. Codziennie obserwuję ich kursy, czytam komunikaty i staram się na bieżąco wiedzieć co w tych spółkach się dzieje.
Wśród powyższych pozycji są spółki które w ostatnim czasie mocno spadły ale i też spółki które mają bardzo niskie wyceny patrząc głównie przez wskaźnik c/z. Jak większość czytelników pewnie wie staram się inwestować (nie zawsze tej zasady dotrzymuję) w spółki rozwijające się z niskim c/z (najlepiej poniżej 5). Taką selekcję staram się robi regularnie za pomocą skanera akcji (ja korzystam z tego na https://www.biznesradar.pl/skaner-akcji/).
Na powyższej liście spółek (ze wskaźnikiem c/z pomiędzy 2-9) zaznaczyłem czerwoną linią spółki warte wg mnie uwagi  a niebieską linią spółki które mam lub miałem w ostatnim roku w portfelu.
Doskonale widać że jest sporo ciekawych spółek w zestawieniu które zrobiły się atrakcyjnie wyceniane i warte rozważenia zakupu. Głównym jednak problemem/pytaniem pozostaje kwestia prawdopodobnej fali umorzeń w TFI (chyba nie tylko dotyczy Altusa i Trigonu) które mogą jeszcze pociągnąć kursy wielu spółek w dużo niższe poziomy. Zarządzający tych TFI aby zapewnić płynność swoim funduszom pewnie będą w którymś momencie musieli sprzedawać wszystkie akcje jak leci (taki "czarny scenariusz" oby się nie sprawdził).
Nie ukrywam iż mam spory "ból głowy" bo mam ochotę kupić kilka przecenionych spółek ale strach przed rozwinięciem spadków blokuje moje ruchy.
 
Post ten ma na celu pokazać skalę ostatnich spadków i niskie wyceny spółek a nie zachęcić nikogo do kupna akcji jakiejś konkretnej spółki.
 
Pisząc tego posta korzystałem z serwisu biznesradar.pl i stooq.pl.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
 
Udostępnij:

156 komentarzy:

 1. W ostatnich dniach czytelnicy zaczęli pisać komentarze pod różnymi postami i trochę się to rozjechało (trzeba było po różnych postach przechodzić) dlatego sugeruję aby bieżącą sytuacje na GPW komentować pod tym postem.

  Przypominam choć nie powinienem iż dzięki czytaniu (otwieraniu i czytaniu) reklam widocznych na blogu mogę zakupić dostęp do płatnych treści gazety parkiet, analiz stockwatch.pl czy sii.org.pl.

  W ostatnim poście "aktualności...." pytałem czy będą chętni do otwarcia rachunku maklerskiego xtb gdybym przystąpił do programu afiliacyjnego XTB, niestety był tylko jeden chętny więc temat uważam za zamknięty - nie przystępuję do niego i nie będzie tego typu reklamy/zarobku na blogu. Dlatego zostaję tak jak było, chcesz wspomóc blog to klikaj/czytaj widoczne reklamy na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 2. z tej listy to przynajmniej połowa do skreślenia,

  sam chciałbym wybrać perełki, to nie takie proste, przeczekam z boku, może ewentualnie jakieś eSki na kghm czy cdprojekt (już miałem otwarte eSki po 217 (zagrałem na podwójny szczyt) i zamknąłem za wcześnie bo po 197).

  generalnie chyba nie czas na długie pozycje na rynku,

  nawet c/z około 4 nie gwarantuje zysku, rzadko spółki z bardzo niskim c/z są w trendzie wzrostowym

  z niskim c/z wybierałbym tylko spółki dywidendowe, cała reszta jest podejrzana bo albo jednorazowe zyski albo ujemne przepływy.  Pozdrawiam
  Sławek


  OdpowiedzUsuń
 3. jeszcze jedno KGHM jest już 4 raz na wsparciu (ostatnie 5miesięcy) w okolicy 80zł

  jak to przebije to droga otwarta na 55zł (wyniki za 2kwartał przy wysokiej cenie miedzi były słabe, to co będzie za 3-4 kwartał gdy cena miedzi mocno spadła?

  rykoszetem mogą dostać inne dobre spółki surowcowe (poza paliwowymi) w tym i często opisywany fasing który pośrednio można zaliczyć do spółki surowcowej.

  ogólnie jest tanio ale będzie taniej, wygląda na to że fundusze już zwijają kapitał z giełd wschodzących, kolejne będą USA. Warto obserwować facebook czy przebije 150$ -jak tak się stanie bardzo możliwe jest że wślad za nim ruszy amazon czy apple.

  Sławek

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się, że na polwaksie coś zaczyna się powoli dziać. Fundusze już się niemal wyprzedały i pojawił się nowy inwestor, który zbiera akcje.

  MG

  OdpowiedzUsuń
 5. Piszesz Prezesie: "Zarządzający tych TFI aby zapewnić płynność swoim funduszom pewnie będą w którymś momencie musieli sprzedawać wszystkie akcje jak leci"
  Guzik prawda, w "ogromnej trosce" o uczestników można zafundować im likwidacje tak jak w Altusie, i nagle oszczędzasz sobie, oszczędzasz, kupujesz jednostki i nagle ciach trach, szach mat i czekasz na kasę do 31 marca 2020 r. Fundusz ma ręce czyste - przecież to w "trosce" o inwestorów. Jak dla mnie bessa dopiero się rozpocznie, teraz uczestnicy mogę "profilaktycznie" i zarazem pod wpływem spadków wycofywać się z funduszy. Jak myślisz dużo likwidacji FIO i FIZ jeszcze się pootwiera pod wpływem obecnej sytuacji?

  Pozdrawiam'
  Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko powiedzieć czy w Fizach też mają problemy ale trzeba zakładać że tak. Oczywiście one mają inną budowę niż FIO więc większa szansa jest że ugaszą pożar. Bardziej obawiam się że większe umorzenia trwają też w innych TFI gdyż spore spadki są ich wycen https://www.analizy.pl/fundusze/fundusze-inwestycyjne/notowania/firma/--/produkt/--/grupa/AKP_MS/nazwa/--/typ-jednostki/podstawowe/typ/last/data/--/limit/30/strona/1/sort/1/sort_dir/ASC/ . Ponadto w piątek definitywnie pękł wig20 i teraz spadki na dużych spółkach mogą być (w poniedziałek się dowiemy).
   Altus faktycznie niby rozsądnie zrobił likwidując 6 funduszy ale jeśli spadki na rynku dłużej potrwają to może się okazać że gdyby teraz sprzedali to byłoby to korzystniejsze. Zastanawia mnie też czy tak mogli sobie zmienić statut funduszy o pkt umożliwiający likwidację funduszy z powodów które podali. Dziwne to i sporne.
   Podsumowując - w mojej ocenie nadchodzący tydzień będzie bardzo istotny dla giełdy w średnim terminie. Jak pożaru nie ugaszą to spadniemy 10-20% niżej (ja tak uważam i zastrzegam że mogę się mylić).

   Usuń
 6. Jest raport Orła Białego. Prezesie, co o nim sądzisz?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam oczekiwań rynku odnośnie Orła ale w mojej ocenie wyniki nie powinny nikogo zawieść. Zysk netto ten sam r/r, wzrost przychodów i minimalny spadek marży na sprzedaży, na zysk netto wpłynęło 0,5 mln odpisów aktualizacyjnych (na spółkę zależną) oraz gorszy wynik na działalności finansowej (zapewne zabezpieczenia ołowiu i dolara). Świetne mieli przepływy operacyjne bo w 2 kw mieli 57 mln dodatnich przy 3 mln ujemnych rok temu. W mojej ocenie patrząc na wyniki nie ma powodów do spadków kursu ale trzeba pamiętać o obecnych niekorzystnych czynnikach wpływających na przyszłe wyniki spółki. Dzisiejszy kurs ołowiu w pln to około 7700zł a średni z całego 1 półrocza 2018 to 8563zł (czyli 10% niższy).

   Usuń
 7. Dzisiaj jest mały wysyp wyników w których duży udział ma Altus. W przypadku Orał wyniki na poziomie zysku są podobne r/r, w przypadku MZN wynik sporo lepszy (60% r/r) ale to w wartości tylko 0,3 mln (spółka wysoko wyceniana) oraz Debica którą zainteresowanych jest wielu czytelników. Bez wczytywania się w szczegóły wynik na poziomie zysku netto jest sporo niższy r/r bo mamy spadek z 17,5 mln do 12,4 mln czyli o 29%. Zobaczymy jak rynek zareaguje.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mają zabezpieczenia cen ołowiu, więc historycznie patrząc na analogiczne okresy spadków cen ołowiu na giełdach wyniki za 3 kwartał będą najpewniej nieznacznie gorsze od tych z pierwszych dwóch.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mają ale na krótkie okresy (dostosowują je do wielkości zapasów) dlatego z każdym dniem będzie coraz gorzej (pod warunkiem że ceny ołowiu nie odbiją).

   Usuń
 9. Jeśli jest aktualny temat wezwania, to wyniki w kolejnych kwartałach mogą śrubować.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 10. Wykres cen ołowiu nie napawa optymizmem, Mamy trend spadkowy od lipca i jest to świeży trend, można krótkoterminowo liczyć na odbicie co nie zmieni faktu, że mamy trend spadkowy. Gdyby to były akcje, to akcji z takim wykresem bym nie kupił.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 11. Myślę, że dlatego, że spółka tak mocno uzależniona jest od cen ołowiu, to pojawił się temat przejęcia przez pewnie jakiegoś dużego gracza europejskiego. Orzeł ma nowe obiekty rozwojowo-badawcze, odnowiony 2-3 lata temu park maszynowy. Jest na czym budować efekt synergii, bo odpadają częste przy przejęciach koszty "odgruzowania" spółki.
  Jeśli wezwanie będzie widoczne na horyzoncie to mogą zacząć się jakieś większe ruchy na akcjach. Warto się przyglądać.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 12. Powiem Wam Chlopy, ze cos slabo wyglada ta nasza gpw...tak ogolnie patrzac...no, ale zobaczymy...

  Pozdrawiam,


  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 13. CDRL to jest dramat... strasznie długoterminowo bede tu siedzial. Akcje regularnie dobieram od debiutu. Srednia powyzej 25zl

  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety, kurs od szczytu w kwietniu spadł blisko o 40% więc bardzo dużo i to pomimo lepszych wyników. Jedyne pocieszenie że firma się rozwija i płaci dywidendy co w pewnym stopniu rekompensuje spadki kursu.

   Usuń
 14. akcje od dłuższego czasu wędrują do Panów z "pejsami"...jesteśmy wykupywani przez różnego rodzaju amerykańskie fundusze....stawiam tezę...że cała afera Getbacka nie była przypadkowa...teraz większość żyje nieruchomościami myśląc, że jest to pewna i 100% inwestycja...nic bardziej mylnego -co pokazał ostatni krach w USA..więc teraz nikt akcjami się nie interesuje, a wiemy że nie ma podaży bez popytu...bo tak byśmy otworzyli wszystko po 1 groszu....teraz trwa powolny transfer zdrowych polskich akcji...dopiero jak "Ci" obkupią się w odpowiednią ilość, zacznie się gra...i tyle

  OdpowiedzUsuń
 15. Moim zdaniem to akcje większości polskich spółek to jeden wielki balon , nadmuchany przez fundusze , oraz drobnych którym sie wydaje że kupują spółkę dobrą , przyszłościową . Sam sprzedałem ostatnio wszystko , założyłem lokatę i może w tym roku coś kupię . Taki fasing super wyniki a jednak kurs nisko wyceniany.Moim zdaniem jest zbyt dużo spółek małych które nie powinny być na gpw ,stworzyć w Polsce kilkadziesiąt spółek które bedą zawsze , będą konkurować z zagranicznymi spółkami oraz płacić dywidendy . Większe spółki powinny kupić mniejsze wtedy wtedy będzie stabilniej . Pozdrawiam MarekS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. masz rację, że duża część spółek nigdy nie powinna być na GPW(NC) wprowadzona,ale za to odpowiada KNF..teraz widać jak na dłoni jak drobni zostali wycięci przez ostatnie parę lat...co spółka to wał....a KNF nic nie robi....więc taki Kowalski po co ma być na GPW???jeśli reguły były by jasne to mogło by być i 10 razy tyle spółek...ale takich "realnych" nie takich, które chcą tylko wyciągnąć kasę...ale tutaj od paru lat wogóle nie działa nadzór...i reguły gry też powinny zostać spisane od nowa

   Usuń
 16. Na każdym rynku są małe spółki, giełda pozwala im finansować rozwój i pozyskiwać kapitał, nie służy tylko do zarabiania kasy finansistom. Każda książka powtarza tą samą mantrę, że rynek zmienia się w pewnych cyklach. Inwestuje bardzo krótko, wszedłem na górkach w październiku, ale nawet dla mnie było wiadome, ze gpw bardziej reaguje na negatywne sygnały, kupując akcje wiedziliście to na pewno, wiec nie ma co płakać ze spółki spadają przy dobrych wynikach. Poza tym słyszałem kiedyś bardzo dobra radę, żeby na giełdzie jako indywidualny inwestor inwestować pieniądze, które jesteś w stanie spalić w piecu. Wtedy człowiek nabiera dystansu do spadków.

  OdpowiedzUsuń
 17. Kazdy z Was ma troche racji. Moim zdaniem nie jest problemem, ze u nas same balony tylki na gieldzie...male spolki sa tez pewnie beda sie rozwijac, ale tutaj sie zgadzam, ze na rynku bedzie nastepowal proces konsolidacji. Zgadzam sie tez z wieloma opiniami. Problemem moim zdaniem jest przede wszystkim utrata zaufania. To sie odnosi ogolnie do rynku NC, ale to co stalo sie z Altusem-to jest naprawde olbrzymi cios dla rynku. To poszlo w swiat. Moze to juz wszystko jest w cenach a moze to bedzie kolejna fala spadkowa na rynku. Oprocz tych cykli srednioterminowych bardziej mnie martwi wspomniana wczesbiej utrata zaufania na rynku.

  Dobrej nocki,

  Nieuk.

  Mam jednak nadzieje, ze to nie beda implikacje dlugoterminowe dla GPW a tylko srednioterminowe. A dla nas to beda to okazje na rynku. Zonaczymy...  OdpowiedzUsuń
 18. Dużo za skórą mają TFI które potrafiły celowo ciągnąć w górę kursy dziwnych/słabych spółek. Dzięki temu wykazywali niby wzrosty wartości jednostek a to zachęcało klientów do ładowania im kolejnej kasy. Teraz jak zaczęły się umorzenia to okazało się że spółki które kupili są beznadziejne. Trigon ma spore udziały np.w Kancelarii Medius, Onico, Tower, synektik, t-bull, mex polska, vindexus, polwax, dexpol i inne. Altus już pisałem co ma ale takie kwiatuszki jak Cloud czy Tower które w rok spadły po ok. 80% wątpię czy powinny się znaleźć w portfelach.

  Zobaczcie jakie zaczynają się spadki na spółkach "growych" których kursy były oderwane od rzeczywistości i które nic nie dawały fizycznie swoim akcjonariuszom. Dla mnie spółka która nie płaci dywidendy jest niewiarygodna (nie wszystkie oczywiście bo niektore nie mogą ze względu na inwestycje i zadłużenie), nie czuję że mam ją w portfelu i jest mocno dla mnie wirtualna.
  Mocno czekam na spadki spółek typowo dywidendowych, jest szansa że za kilka miesięcy złapie się kulka spółek z corocznymi kilkunasto% dywidendami i tyle mi starczy. Oczywiście fajnie też złapać jedną czy dwie spółki wzrostowe które dadzą trochę więcej zysku i będzie super.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja Prezesie że TFI narozrabiały i największym ch$$$$em będzie jak zaczną ogłaszać tak nagle likwidacje FIZów i FIOw. Odzyskasz cos tam z pieniędzy po paru latach. Tak jak pisał czytelnik Roman to dopiero początek problemów, to będzie ciągnęło się po naszej GPW latami. Jak na razie patrząc na Trigon i skład portfela powyżej 5 proc. w akcjonariacie to im się wyraźnie nie spieszy, a zapewne będą pod ścianą umorzeń. Jak myślisz Prezesie - czy to możliwe że już postawili kreskę na funduszach i klientach a w październiku zaczną likwidować fundy, czy może maja jakiś plan?
   Pozdrówki
   Maciek

   Usuń
 19. Nie wszyscy sprzedają , są tacy którzy łykają po taniości i przekraczają progi.
  Tylko w ostatnich dniach :

  Oponeo OFE Generali 9,2 %
  PBKM fund z USA 5,21 %
  TIM Norges Bank 5,02 %
  Ferro OFE PKO 17,9 %

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 20. Tam gdzie kasa tam sa wałki chciwosc na innych gieldach bylo czy jest podobnie jak na GPW i jak teraz nasza gielda ma mizerna opinie to wiem ze to nie dlugo sie zmieni tak jak sie zmienia trend na rynkach

  OdpowiedzUsuń
 21. Rynek czasami bywa iracjonalny. W 2009 r KGHM kosztował 22 zł ...
  Dywidenda w 2011 14,8 zł

  Inny przykład z Grahama USA lata 30 ... akcje spółki wyceniane na 110$ gdzie wartość gotówki (nie licząc nieruchomości, zapasów) była większa niż kapitalizacja firmy. Co się stało po roku? W spółce nic się nie zmieniło a cena akcji spadła z 110$ do 30$ !!! Po kilku latach kosztowały 700$.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 22. Ek
  LCCorp
  ALTUS TFI S.A. zmniejszyły swój udział poniżej progu 5% w ogólnej liczbie głosów w Spółce.

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/LC-CORP-S-A-Zawiadomienie-o-zmianie-udzialu-w-ogolnej-liczbie-glosow-w-Spolce-7614127.html

  OdpowiedzUsuń
 23. Prezesie a jak oceniasz kondycję DOM Development? Trend spadkowy i raczej to nie jest dobry moment na zakup, ale chciałbym poznać twoja opinie o fundamentach, żeby być gotowym na ewentualne odbicie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponad 10 lat temu prezes Dom Dev Szanajca był moim klientem w banku jak pracowałem i to był najlepszy z możliwych klientów bo dużo zarabiał i można było mu wszystko sprzedać (pomagał plany sprzedaży realizować) :-)

   Jeśli chodzi o deweleporów to pisałem wielokrotnie że nie jestem specjalista od tej branży i w nią nie inwestuję (skomplikowane sprawozdania czy ścisła współpraca z budowlanką które jest bombą z opóźnionym zapłonem).
   Jeśli chodzi o DD to mam wątpliwości co do dalszej poprawy lub utrzymania obecnych wyników z kilku powodów. Mocno w ostatnim roku wzrosły koszty pracowników, materiałów, ziemi, są problemy z pracownikami których brakuje itd. Oczywiście można koszty te przerzucić na droższe gotowe mieszkania ale jest dla kupujących pewna granica bólu. Ostatnio chyba w parkiecie czytałem że kupujący nie akceptują tak wysokich cen, rynek się nasycił i w sierpniu lub wrześniu był 15% spadek sprzedanych mieszkań. Ponadto coraz gorsze są lokalizacje nowych budów i tak na logikę wiecznie się nie da budować bo kto to ma kupować, jest nas coraz mniej i w którymś momencie deweloperka mocno siądzie.
   Jednak patrząc na ostatnią rekomendację mbanku (mam ograniczone do nich zaufanie ze względu na sporo ich wtop w ostatnim roku) to oni oczekują wysokich zysków w tym i kolejnych latach (240 mln, 228 mln i 257 mln) a to dawałoby c/z ok. 7 i stopy dywidendy ok. 12%.
   Podsumowując nie ma co liczyć że będzie to spółka wzrostowa w przyszłości i dużo się zarobi na wzroście kursu ale na spółkę dywidendową można inwestycję w DD rozpatrywać (jak kogoś interesuje 5-10% corocznej dywidendy).

   Usuń
 24. Dom Dev bardzo silne wsparcie na 50 zł, Jak ktoś zna spółkę i ocenia dobrze jej fundamenty ok 48 zł może kupować.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 25. Zarzad Elbudowy pokazal dzis klase...nie ma co...druga raz obnizka progboz i te straty...a jeszcze kilka tygodni temu przy obizce prognozy mialbyc taki zysk...i nagle sie zorientowali, ze nie do3maja terminow na kontrakcie...zmiech na sali. Jeden pozytyw to niewielkie obroty dzisiaj na walorach.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak chyba jest mały wymiar kary, spokojnie mógłby kurs i 40% spaść.
   Wielkość straty w H1 jest ogromną negatywną niespodzianką. Przekazana rezerwa stanowi około 1/4 największej zrealizowanej przez spółkę umowy (instalacja metatezy w Płocku za około 250 mln PLN)

   Usuń
 26. Elbudowe jeszcze 2 miesiące temu miałem i liczyłem że kurs wróci do 100 zł , sprzedałem ze startą ale już nie taką wielką jaką dzisiaj bym miał . Teraz przyglądam się z boku . Korci kilka spółek ale może lepiej przeczekać do listopada .Pozdrawiam MarekS

  OdpowiedzUsuń
 27. Prezesie, to jest bardzo lagodny wymiar kary...Jednak obawiam sie, ze tylko na chwile...Zarzad sie spalil i moga wyjsc kolejne kwiatki...na pewno sentyment do papieru zmienil sie na nagatywny...i Ty sie mnie dziwisz, ze ja wole papiery w trendzie wzrostowym;)

  @MarekS...bardzo dobrze, ze uciales strate...gratuluje. Widac doswiadczenie.
  @Romek napisal, ze usrednia CDRL...ja bym tego nie robil wobec wszystkich spolek...Wiem, ze to trudne, ale psychologia rzadzi...Ja wcale nie twierdze, ze nie bedzie latala za pare miesiecy po 30 zl, ale po co usredniac w dol teraz na takim rynku. Lepiej kupic 10% wyzej po zmianie sentymentu do waloru.

  Tak z innej beczki...Lukasz chyba pisal jakis czas temu, ze wzrost gospodarczy jest na bardzo dobrym poziomie a my dostajemy po tylku...moze sie bessa szykuje...tego dowiemy sie za jakis czas. Ja wolalbym jednak, zeby ten scenariusz zly sis nie sprawdzil, ale zobaczymy za jakis czas...

  Jedyna "okazja", ktora ostatnio zlapalem na spadkach to PBKM, ale i tak zachowuje ostroznosc...


  Pozdrawiam,

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 28. Prezesie mam pytanie o tzw. budowę przyspieszonej księgi popytu. Czy TFI z kłopotami mogłyby zrobić ABB na każdej spółce czy wymaga to jakichś procedur do spełnienia, ogłoszenia gdzieś itp?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nic szczególnego nie potrzeba spełniać, takie operacje robi się w zasadzie z dnia na dzień. TFI zleca jakiemuś dm określoną sprzedaż akcji a dm szuka kupców ustalając odpowiednią cenę.
   Jeśli pytasz w kontekście problemów Altusa i Trigona to oni raczej na początku będą szukać kupców na swoje akcje na własną rękę, jak im się nie uda to może dopiero zrobią ABB.

   ps przypominam od podpisywaniu się

   Usuń
 29. Teraz nie ma sensu nic kupować.

  Pod koniec roku będzie optymalizacja podatkowa, wtedy wg mnie będą najlepsze okazje na kupno na długi termin :)
  Co najmniej ze 20/30% niżej niż dzisiaj :)

  Pozdr.
  Piterson

  OdpowiedzUsuń
 30. Niestety realia wyglądają tak, że dobra spółka w obecnych czasach kiedy są bardzo niskie stopy procentowe to jej giełda jest nie potrzebna. Z łatwością uzyska finansowanie biznesu kredytem i nie musi się bawić w te uciążliwości publikowania danych fin. opłat emisyjnych itd. Dam tutaj przykład chociażby dwóch super-spółek na których zarobiłem czyli Uniwheels i Synthos.
  Za to jest wysyp śmieci i oszustów jak Getback czy Unimot.
  Moja teza jest taka, że dopóki stopy procentowe będą tak niskie jak są w tej chwili to GPW będzie konać w agonii.
  Jak stopy zaczną rosnąć wtedy znów kapitał z giełdy znów stanie się bardziej atrakcyjny i wtedy mogą pojawić się ciekawe spółki do inwestowania. Na razie to jest 10-20% spółek wartościowych- 80-90% cwaniaków, wałkarzy i pseudobiznesmenów. O NC już nie wspominam bo tam to strach się bać. Tam jest 2% godnych uwagi spółek. aleks

  OdpowiedzUsuń
 31. Jesli chodzi o NC- to pewien rumunczyk zrobil syf na szczycie hossy bez zadnych regulacji...taka prawda. Moim zdaniem (twierdze to po swoich wielu wtopach), pewien "uklad" chcial zgarnac szmal od ludzi, ktorzy zarobili kase na GPW w latach 2004-2007. Nie zrobiono nic, zeby tam regulacje byly dobre...albo, zeby byly jakies implikacje nieprzestrzegania procedur. Najwiekszy syf zrobil prezio gpw...Wyjdzie w praniu...pranie to w ogole fajne slowo w tej kwestii...ale nie ma co sie rozczulac...  Zobaczcie sobie, jakie spolki debiutowaly na tym rynku...a jakie pozniej byly promowane...ta ilsta AD...to juz "majstersztyk", p8c na wode fotomontaz...ale co tam-karma wraca. Dlatego teraz brakuje kapitalu na GPW. Wogole swietny post napisales

  Pozdrawiam,

  Nieuk.  OdpowiedzUsuń
 32. I kolejne TFI ma problemy z umorzeniami: Walne zgromadzenie Rockbridge TFI podjęło uchwały o rozwiązaniu funduszy Rockbridge FIZ Bezpieczna Inwestycja 1 i Rockbridge FIZ Bezpieczna Inwestycja 3 - podało TFI w komunikacie. Dzień otwarcia likwidacji funduszy wyznaczono na 21 września.


  Rockbridge podał, że w przypadku obu funduszy wystąpiła przesłanka do ich rozwiązania wynikająca z ich statutów - w obu przypadkach był to spadek wartości aktywów netto funduszu poniżej 30 mln zł.

  Rockbridge TFI to spółka zależna Altus TFI.

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja myslalem szczerze mowiac, ze to Banku Handlowego...Chyba, ze oddali to w zarzadzanie Altusa. Wtedy to dla mnie bardziej byloby zrozumiale...Szczerze przyznam, ze nie wiedzialem o tym, ze norweskiego "OFE" zarzadzal wlasnie altus...Naiwnosc.pl.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 34. Popierniczylo mi sie z legg mason...te fundusze-tak nawiasem mowiac, to maja tak plynne nazwy, ze to juz w ogole kabaret. Chyba optymalizacja podatkowa.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 35. Prezesie Kochany pytam bo jak to mówią "mądrego zawsze warto posłuchać", a ja już nie ogarniam tego rozgardiaszu. Jaki sens ma wogóle stawianie funduszu w stan likwidacji, przecież kasa za zarządzanie leci każdego dnia, a od dnia likwidacji już nie. Jeśli jest dużo żądań odkupienia to korzystamy z prawa 2 tyg. zawieszenia jednostek, nieważne jak ale chyba zależeć powinno jakimkolwiek TFI na jak najdłuższym ciągnięciu działalności funduszu, a tym bardziej FIZ-u co wykupuje np. co kwartał. Dlaczego zatem Altus odpuszcza i strzela likwidacje, przecież mógł zawiesić na 2 tyg. odkupy i spróbować wszystko powoli ogarniać, upłynniać a tak fundusz w plecy bo opłat za zarządzanie brak, klienci w tyłek bo czekać będą do 2020 na kasę. Gdzie tu logika, przecież kasa za zarządzanie byłaby każdego dnia istnienia funduszu?? Czemu Altus nie robił ABB na wielu spółkach przecież sam mówisz że to z dnia na dzień można. Dlaczego zatem Prezesie fundusze strzelają likwidacje zamiast samemu powoli "likwidować", budować ABB powyżej 5 % w akcjonariacie i powoli wygaszać fundusz?? Chyba większa strata wizerunkowa z poziomu "marketingu szeptanego" wśród klientów jest w tym że fundusz udupił kasę do 2020 roku niż to że spadło ale odzyskałem ileś tam i nie była to dobra inwestycja? Dlaczego zatem kolejne likwidacje?
  Pozdrowienia dla ekipy i Prezesa!
  Kamil

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg mnie w skrócie to PR i zablokowanie przypadku gdzie ich fundusz traci 70%-90% wartości. Do tego druga strona (potencjalny kupujący) nie jest głupia - wiedząc ze Altus ma nóż na gardle będą chcieli znaczną promocje.

   Usuń
  2. Jak tak głębiej się zastanowić to Altusowi na likwidacji mogło zależeć nie na dobrze klientów a na własnym. Tak jak Karol Adx napisał że likwidując fundusz nie będzie przez jakiś czas mocnych spadków wartości jednostek a to uchroni wycofywanie się klientów z innych ich funduszy. Mogą w ten sposób zatrzymać panikę.
   Co do ABB to inne fundusze mogą nie chcieć odkupować od nich akcji i mogą chcieć poczekać na znacznie niższe ceny akcji. Kupią tanio i do tego konkurent się wykrwawi i mocno zmniejszy (może część klientów do nich przejdzie).
   Generalnie trudna i patowa jest sytuacja, bo pewnie zarządzający są kolegami i nie chcą zrobić sobie krzywdy, ponadto problemy jednej firmy mogą negatywnie wpłynąć na całą branże.
   Rynek finansowy ma obecnie przechlapane u ludzi, zaufanie może przez lata nie wrócić, rząd może mieć problem aby przekonać do PPK.

   Usuń
 36. A jak ktos mi da odpowiedz: po co Jakubas wchodzil w Altus, to moze.mnie oswieci...Trzeba pamietac, ze On ma strategiczne spolki dla Polski...po co sie ladowal...dla Niego to grosze. Moja spiskowa teoria dziejow brzmi tak: ma Newag i Mennice a Wladza dobrze z nimi kooperuje a fucka dala zagranica i nie tylko...bo po przekroczeniu 5% przez Niego byly aresztowania a to publicystyka tylko z mojej strony. Jest jakas walka o aktywa Altusa, ktorej nie rozumiem. No bo sama spolka jest na spalonym-mowiac slangiem pilkarskim...to taka nawiazka do meczu...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieuk pamiętaj ze np. Kluska wcisnął mu akcje Optimusa gdy ten praktycznie zaczął się walić; w jednym z wywiadów sam Jakubas wskazał ze zdążyło mu się kilka razy mocno wtopić kupując akcje na rynku firm które później upadły. Osiecki był chyba swego czasu tez w radzie nadzorczej Mennicy Polska S.A.
   Koncepcja ze aresztują każdego kto przekracza 5% jest mocno przesadzona; w szczególności ze to akcjonariusze tylko, a Osiecki był przede wszystkim twórcą i zarządzającym który podejmował decyzje do których ktoś mógł się przyczepić; można tylko spekulować czy ktoś chciał pogrążyć Osieckiego jego biznes (powodów mogło być wiele od przejęcia TFI SKOK lub innego TFI, po czasy kiedy Osiecki pracował w PZU, był w RN PLL lub był w ministerstwie) czy po prostu dostał przypadkiem (zły czas i moment).

   Usuń
  2. Dzieki za madra odpowiedz. Jakubas to powazny inwestor i tylko sie dziwie, ze dal sie wrzucic na taka mine...

   Tak zastanawiajac sie dluzej (abstrahujac od wszystkiego) to mysle, ze chcial tym krokiem pows3mac spadki na spolkach altusa, bo pewnie ma tam udzialy. Do Jakubasa mam szacunek. Ale ten wywiad na inwestorzy.tv - z reszta bardzo dlugi prowadzony przez Cymcyka to juz komedyja...Trzeba pamietac tez i tam jest o tym mowa, ze Cd Red weszli dzieki Niemu na gielde poprzez tzw. back door listing na GPW, ktorej to spolce udzielil pozyczki kilkunasto milionowej wlasnie za Optimusa.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 37. Witam Prezes jak oceniasz wyniki Ambry? Z zyskiem netto nie trafiłeś bo mieli nie 2mln a 3,2.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Ambry powinno się patrzyć na zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej a ten wyniósł 2,41 mln (przy 1,249 mln rok temu czyli 94% wzrostu). Przychody wyniosły 107,316 mln i były wyższe o 8%, 55 mln przepływów operacyjnych czyli super. Wyniki oceniam pozytywnie bo jakby nie patrzył jest lepiej r/r, c/z spada do 10 i tak nisko nie była chyba nigdy.
   Ale jest duże ale...
   Firma w swoim raporcie stwierdza że "wzrost cen wina ze zbiorów roku 2017 może mieć negatywny wpływ na marżę ze sprzedaży w pierwszych kwartałach roku obrotowego 2018/2019 i spółka planuje przeprowadzać podwyżki cen, które powinny pozwolić powrócić do standardowego poziomu marży w drugiej połowie roku obrotowego - poinformowała Ambra w raporcie." Obserwowane w ostatnich latach zwiększone oczekiwania płacowe zapewne utrzymają się w roku 2018/2019 i czynnik ten może ograniczać potencjał wzrostu rentowności grupy"
   Ja to rozumiem tak że kolejne półrocze (trwające obecnie) będzie z płaskim lub nawet lekko niższym zyskiem netto a dopiero przyszły rok pozwoli na odbicie (wzrost) marż.

   Sam widzisz że fundamentalnie jest mocna Ambra, działa na rynku który ma perspektywy wzrostu ok. 6% rocznie więc ładnie, jednak nie sprzyjające warunki mogą przez pewien czas zmniejszyć rentowność spółki i nie wiadomo jak rynek to odbierze. Mamy rekomendację tez 68 groszy dywidendy czyli stopa 5% a to bez fajerwerków choć znowu więcej niż rok temu.
   Wydaje się że krótkotrwałe wzrosty mogą być, jednak w krótkim terminie tak do roku wątpię czy kurs trwale przebije 13zł.

   Usuń
 38. Rozmawialiśmy o Decorze, że warto kupić ... a tu wezwanie się szykuje, pewnie cześć fundów odda po minimalnej cenie (średnia z 3ms i 6 ms 9,90)

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wezwanie po 10zł i traktuję to jako zaproszenie do negocjacji bo żadne fundy a mają ponad 40% akcji na to się nie zgodzą. Jest dość odległy termin do końca wezwania (jeszcze 37 dni) i ja się nie spieszę (mam 300 akcji więc ryzyko żadne).

   Usuń
 39. Nie wczytywałem się ale patrząc na sam zysk netto bardzo ładne wyniki pokazał Esotig (wzrost zysku o 430%) i AutoPartner (wzrost zysku o 82%). W przypadku Esotig jest duży wzrost marż (o to mają walczyć w tym roku) ale spadek przychodów (i to jest ostrzeżenie), ponadto trzeba pamiętać iż w 3 kw mają ogromną bazę w transakcjach finansowych i zysk będzie dużo niższy (60-70% nawet). Autopartner c/z spadł do atrakcyjnych 10,70 i w przypadku tej spółki oczekuję wieloletniego wzrostu biznesu czyli fundamenty mocne.

  OdpowiedzUsuń
 40. Znaczne pakiety Decory posiada 12 funduszy w tym 5 ponad 5%.

  Obstawiam, że część się skusi po 10 zł ... a reszta odda po 11-12 zł

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ustawiłem sprzedaż na 10,85zł, czy wejdzie to zobaczę.

   Na Eurotelu zaczęły się dzisiaj spadki mocniejsze, dla mnie są to atrakcyjne poziomy dla długoterminowych dywidend ale z zakupami czekam na wyniki za 2 kwartał.

   Usuń
 41. Sprzedaż Decory ??? Masz bardzo dobry wykres i średnie Decory + szanse, że cena w wezwaniu może zostać podniesiona. Warto trzymać w dłuższym terminie (2-3 lata).

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 42. To po Co mnie straszyłeś :)
  OBS napisał o wezwaniu na Decorę http://www.gazetagieldowa.pl/2018/09/na-szybko-decora-ogosia-skup.html , wg jego argumentów realne jest nawet 12,65zł :-)

  OdpowiedzUsuń
 43. T-Bull i Synektik sporo w pakietach poszło wczoraj i przedwczoraj, czyżby Trigon nie poddał się i szykował kasę na wykup? Polecam wywiad w Parkiecie z Prezesem Jurasiem - brzmi wiarygodnie ;)

  OdpowiedzUsuń
 44. MFO o którym pisaliśmy ze 2 tygodnie temu zaczyna spadać, cena robi się bardzo kusząca bo jest tanio a wyniki będą świetne (poznaliśmy szacunki 100% wzrostu zysku netto), perspektywy na kolejne kwartały bardzo dobre i dalsza poprawa zysków na poziomie nawet 50% możliwa. Po wynikach c/z będzie 6,60 czyli na tak dużą spółkę nisko.
  Minusy to raczej trend spadkowy, mały ff, trochę funduszy i sprzedający w ukryciu na 28,30.
  Korci kupić ale strach blokuje :-)

  OdpowiedzUsuń
 45. To jest swietny pomysl. Tym bardziej, ze spolka jest na bardzo nefralgicznym poziomie...

  Prezes,

  Tak odnosnie Eurotelu...troche mi to przypomina Bah...Jak wypowiedza umowy, to spolka "kaput". Silny trend o czyms swiadczy...Nie wiem o czym, bo Mr. Rynek wie lepiej...moze.tak nie byc i okaze sie, ze to okazja 10-lecia a jestesmy w bessie i dlatego kurs spadal.

  Ps. Wczoraj byla spora pakietowka na Pbkm za smieszna cene..."grubasy" wiedza, kiedy kupowac. Jak ktos jest na tzw. musiku.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Eurotelu nie ma ryzyka bo oni są autoryzowanymi przedstawicielami (mają salony) Play, T-mobile, nc+ oraz Apple które mocno rozwijają. Oczywiście jest realny powolny spadek ze sprzedaży w salonach ale może to się odbywać w niskim jednocyfrowym tempie. Spółka nie jest zadłużona (więcej gotówki i obrotówki niż zobowiązań) i powinna spokojnie przy obecnej kapitalizacji ponad 10% dywidendy co roku wypłacać. To spółka jest nie do wzrostów kursu a raczej do corocznego brania dywidend.
   Oczywiście nie namawiam do kupna, z jakimikolwiek ruchami czekam na wyniki i rozwój sytuacji na giełdach która jest coraz gorsza.

   Usuń
 46. A ja tu liczyłem na małe odbicie na Ambrze po raporcie, a tu patrzę i nie wierzę ��
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez chwilę wzrost 3% był ale kurs został zduszony i mamy -6%. Widać że wystraszyli rynek zapowiedzią spadku marż w najbliższym półroczu a na tak ciężkim rynku każdy powód jest dobry do spadków.

   Usuń
 47. Prezesie,

  Nie musisz mowic, ze namawiasz na kupno. Kazdy decyzje podejmuje SAM. Eurotel jest w bardzo waznym momencie-patrzac stricte na wykres.
  Zgadzam sie, ze to inna sprawa niz Bah...Nie wspominajac nawet o tym, ze to inny biznes. Nie zaleza od Anglikow etc..ale czy bym kupowal: to juz inna inkszosc.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 48. Prezesie wydaje mi się że masz "oko" do ludzi. Jak oceniasz dzisiejszy parkietowy wywiad z Prezesem Jurasiem z Trigona? Wiarygodny człowiek i można wierzyć że dadzą radę upłynnić kasę oraz kontynuować działalność FIZów czy to tylko dobra mina podobna do tej jaką miewał niegdyś słynny prezes KK?
  Pozdrawiam
  Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie do mnie takie pytanie bo przykład Kąkolewskiego sprawił że w zasadzie nie wierzę żadnym przedstawicielom firm mających kłopoty. Patrząc na wywiady Kąkolewskiego z perspektywy czasu widać jak perfidnie kłamał i szło mu dosyć łatwo.

   W przypadku Trigona może być podobnie i też kłamią ratując biznes, jednak wydaje się że zbyt dużą karę już ponieśli (chyba że nie byli całkowicie czyści). Rynek jest trudny i mamy kryzys zaufania w Polsce do instytucji finansowych więc może być problem żeby sprzedali w aktualnych cenach taką ilość akcji jaką muszą. OFE wyprzedaje akcje jako suwak do ZUS, z TFI jest odpływ raczej kasy z akcyjnych funduszy więc nie ma kto za bardzo odebrać akcje w aktualnych cenach.
   Podsumowując: sprzedać to sprzedadzą akcje które muszą ale z ceną z 10% niższą od aktualnych kursów. Oko do ludzi to mam słabe "nieuk" ma lepsze (szczególnie detektywistyczne) :-)

   Usuń
  2. A więc podbijam pytanie do kolegi detektywa "Nieuk-a", będę wdzięczny za komentarz :)
   Pozdrawiam
   Roman

   Usuń
 49. Moze pozniej przeczytam. Nie jestem zadnym detektywem...Musze przyznac, ze mnie niezle rozbawiles:) Pozytywnie oczywiscie. Pozniej sie odezwe.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 50. Romek,

  Mam mieszane odczucia. Tak doswiadczeni ludzie powinni miec z tylu glowy radar. To sie nie odnosi ad persona do CEO Trigon. Akurat ich cenie. Ale jako "detektyw" dziwi mnie to, ze wszyscy zwalaja wine na zagranice...Nie rozumiem tego. Powinno byc tak: przspraszamy-bylismy naiwni. Co raz bardziej sie przekonuje w tym, ze getback to byla z gory zaplanowana operacja na rynku. W ogole co to jest Abris? Tu naprawde jest wiele pytan...

  Milego wieczoru,


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 51. Czas szykować kaskę Panowie, powolutku szykują się fajne rynkowe okazje. Choć nie ma jeszcze według mnie fazy paniki i dopiero po niej będzie można akumulować akcje. I choć dziś mamy niskie wyceny Odlewnie, Marvipol, Cognor, Ergis, MFO to ja jeszcze czekam. Na razie spokojnie, czas na analizę i łowy perełek które dadzą sowite zyski w przyszłości. Pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
 52. Ja tez tak mysle. A wracajac do afery Getbacku-to kazdy robi z siebie ofiary...a tu niestety mowie o zarzadzajacych tfi...kompletna glupota...w realu-to tak-jakbym od Was cos kupowal i zwalalbym na Was...totalna glupota i dzieciniada. Cytujac "klasyczke": "taki mamy klimat" :) i spychologia.pl .

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 53. A CZ z biznes radar jest liczony z kwartału czy roku?
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. c/z zawsze jest liczony z ostatnich 12 miesięcy. Biznesradar jako jeden z nielicznych serwisów prawidłowo go liczy bo wylicza z zysku netto akcjonariuszy jednostki dominującej który często różni się od zysku netto.

   Usuń
  2. No właśnie na strefie inwestorow takie PZU ma np. CZ 6,9 :-)
   marek

   Usuń
  3. A faktyczne jest 2 razy większe. Wynika to z tego że takie PZU posiada udziały w różnych spółkach np. w PEKAO czy Aliorze po ok. 30%, i te firmy jak zarobią 1 mld zł to w zysku netto PZU pojawi się 1 mld zysku a w zysku jednostki dominującej 300 mln. Logiczne jest że nie można brać pod uwagę 1 mld tylko 300 mln bo przecież pozostałe 700 mln przypada na innych akcjonariuszy tych banków, np. OFE, TFi czy drobnych akcjonariuszy. Duża rozpiętość też jest w Asseco Poland (703 mln do 510 mln).

   Usuń
 54. Ale przecież zysk netto grupy powinien być skonsolidowany (czyli właśnie wielkością udziałów sumowany). Bez sensu inaczej to prezentować.
  Btw Prezesie mógłbyś rzucić okiem na wyniki PHN. Wygląda, że w końcu jakieś sensowne zyski wykazują z najmu ale jeszcze nie miałem czasu dokładnie wejść. Ogólnie dziwna spółka bo ma super nieruchomości ale zdaje się nie potrafi tego wykorzystać. No ale wiadomo kto dominuje w akcjonariacie..
  marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o PHN to nie pomogę Ci, nie znam się dobrze na deweloperach komercyjnych. Ponadto co za sens zawracać sobie głowę spółką w której ff to tylko 4% a większość akcji należy do Skarbu Państwa.

   Usuń
 55. Zobaczcie co z Altusem się dzieje, od dołka w zeszłym tygodniu kurs odbił blisko 100%. Można żałować tym bardziej że spekulacyjnie chciałem kupić ale odwagi zabrakło. W przypadku spółek gdy kursy zbyt mocno spadły przez nadzwyczajne sytuacje wydaje się że za małe pieniądze trzeba trochę podejmować ryzyko.

  OdpowiedzUsuń
 56. Czy nie podobnie może być z bah?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie.
   /Karol Adx

   Usuń
  2. Na razie +20% mimo Twojej rozbudowanej argumentacji przeciw:-)

   Usuń
 57. Prezesie;

  Nie rozsmieszaj mnie...Kazdy z Nas ma zylke spekulanta. Ale lepiej miec gotowke. To jest oczywista oczywistosc, ze zdechly kot odbije...Ale nie na dlugo...Sa rozne zdechle koty...Wszystkim kotobiorcom zycze powodzenia, bo przyda sie i powodzenia.


  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że lepiej nie zarobić niż stracić. Jednak w przypadku Altusa obserwuję kurs codziennie i denerwuje człowieka gdy kurs rośnie na moich oczach a jest lęk przed stratą.

   Wróciłem dzisiaj do Decory po 10,20zł za kilka złoty. Liczę że podniosą cenę wezwania przynajmniej na 11zł, jak nie to większych strat nie powinno być bo spółka nisko wyceniana z dobrymi perspektywami.
   Uwaga - to nie jest zachęta do kupna .

   Usuń
 58. Jak ktoś ma pod nosem biuro maklerskie Santandera (BZWBK) to może się pobawić w wezwanie Decory. Trzeba się liczyć z tym ze będzie potrzebne świadectwo depozytowe. W każdym banku inny koszt wydania. Dla przykładu w samym Santander (nie trzeba świadectwa), można odpowiedzieć telefonicznie, prowizja wynosi 0,99%. W deutsche bank koszt wydania świadectwa 0zł ale prowizja 0,5%. W ING świadectwo 30zł no i prowizja 1,5%. Tak więc warto rozważyć przez jaki bank kto chce zrealizować wezwanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w wezwania nie chcę się bawić bo szkoda czasu. Chyba że będzie taka sytuacja że wezwanie będzie po 12zł a kurs po 11zł to wtedy może dopiero rozważę. Dla mnie optymalne jakby kurs i wezwanie podnieśli do 12zł i żegnam. Liczę że podniosą bo duże kredyty wzięli, zwołali walne aby uchwalić skup i mają ciśnienie aby odkupić od OFE aby w przypadku nacjonalizacji nie utracić kontroli nad firmą.

   Usuń
  2. A nie lepiej wzywajacym na Decore zebrać wszystko co sie da po 10zl a potem za miesiac-dwa zrobic kolejne po np. 11zl zamiast podnosic cene teraz w wezwaniu?
   Przemek

   Usuń
  3. Tak nie będzie bo tak się nie robi, bo to jest nie poważne, bo trzeba pamiętać że wezwanie zależne jest od kursów historycznych i nie może być niższe od średniego z 3 i 6 miesięcy (a z każdym dniem teraz rośnie), bo ponieśli koszty kredytu i na pewno w umowie też są jakieś warunki do spełnienia. W ostatnim czasie było sporo wezwań i w zasadzie w każdym była podnoszona cena (Tarczyński to miał 2 razy podnoszoną cenę), mamy dużo OFE i TFI które tanio nie oddadzą a kupującym mocno zależy.

   Usuń
  4. Tak sie nie robi przede wszystki z tego powodu ze w przypadku dwoch wezwan pod rzad bez odstepu 6 lub 12 miesiecy, zgodnie z prawem masz obowiazek wyrownac cene tym co sprzedali taniej. (czyli sumarycznie nic na tym nie zyskasz).
   /Karol Adx

   Usuń
  5. Uważam że prędzej na Orle będzie po 12-12,5 niż na Dekorze. Jan

   Usuń
 59. Masz racje, ale z ta Decora to chyba ich porabalo...Juz rozumiem, dlaczego kurs byl "trzymany". Musi byc wyzszy kurs wezwania...
  Kolejna, swietna spolka zniknie z rynku. Masakra...

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jeszcze nie znika ostatecznie....
   chcą osiągnąć 66%...

   Usuń
  2. Nie znika i oni chcą pozostać na giełdzie więc nadal firma będzie do inwestowania.

   Usuń
 60. Dodam jeszcze jedno: byla uchwala o skupie akcji. Juz widze te zapisy. Naprawde przykro, ze leca w c***...

  https://stooq.pl/n/?f=1246333&search=decora

  Ostro sie wkurzylem,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,

   jakiś czas temu wspomniałeś o Decorze, ze będzie skup. Masz niezłego nosa.

   Pozdrawiam
   Apacz

   Usuń
 61. Patrzę na dzisiejszy arkusz notowań akcji "pod presją" i dodatkowo sumując pakiety na Tbulla i Synektik zapewne puszczone przez Trigona parę dni temu to odnoszę wrażenie jakby już kasy na wykup w Trigonie i Altusie było całkiem sporo i nie ma takiej sr*** aby wywalać jak leci. Czyli w mojej opinii po apogeum wyprzedaży na swig i mwig już jest. Teraz pewnie będą pod koniec miesiąca dosprzedawać pojedyncze papiery aby dopełnić kasę na wykup z FIZów. Prezesie czy zauważalny spadek presji na sprzedaż może być spowodowany jakimś już satysfakcjonującym Trigona i Altusa poziomem kasy na wykup jednostek od uczestników?
  Pozdrowienia urlopowe
  Maćko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie odnoszę wrażenia że apogeum wyprzedaży Altusa i Trigona za nami, zauważ że wczoraj indeksy te notowały najniższe poziomy od lat a w jeden dzień przecież rynek się nie zmienia. Realne jest że likwidacja funduszy Altusa czyli zawieszenie odkupowania jednostek była dobrym ruchem bo dzięki temu jest szansa na uspokojenia i negocjowanie realnych cen sprzedaży tego co im zostało.
   Może być tak jak piszesz że w niektórych funduszach nazbierali już odpowiednią ilość gotówki na wykupu bo jest na pewno jakiś % stałych klientów (załóżmy 50%) którzy nie będą umarzali i nic nie robili ze swoimi jednostkami.

   Usuń
 62. Tylko ja bardziej myslalem o wezwaniu przez jakis fundusz private equity i to za wiele wiecej....Przed chwila czytalem opis calej sytuacji przez OBSa i zgadzam sie w 100% o tym, ze to raczej negocjacje cenowe. Tylko mam inne zmartwienie...kolejna-i to naprawde swietna spolka bedzie zdjeta z bananowki...nie bede juz pisal gpw, bo to nie ma sensu...Na ten moment ipo vs. zdjecia z bananowki-to prawie -10. Swietny wynik. Obawiam sie, ze przez obecne wyceny-niestety nie sa ostatnie...A Decory nie oddam w wezwaniu po 10 zl...najwyzej sypne w rynek. Ale tez mysle (wracajac do Obsa), ze to "negocjacje"...Teoche mi sie przypomina wezwanie D.Kulczyk na PEP.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 63. Na BAHu coś się zaczyna dziać, złapałem 1000 akcji po 1,80 tak dla funu. Zrobiłem to bo po Altusie nie chcę aby mi druga spółka odjechała. Plusy/minusy spółki wszyscy znają, nikogo do zakupu nie namawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się czy na BAHu nie będzie jakiejś informacji np. umowy sprzedaży części importerskiej, ale z drugiej strony jakby insajderzy kupowali takie pakiety przed informacją to by było już duże przegięcie. Wydaje mi się, że raczej jest to odbicie do w miarę sensownej ceny po zbyt dużych spadkach. Ewentualnie ktoś większy skupuje licząc, że po takiej cenie to okazja.

   Usuń
  2. Liczę że do 2,20 czyli ceny z ostatniej rekomendacji dociągną. Wystarczy tylko info że Książek kupuje lub ktoś z zarządu. Na razie mocno to wygląda ale jak się skończy to czas pokaże.

   Usuń
  3. I po wzrostach, szybki wzrost = szybki spadek. Z 15% zarobku jestem teraz zero, szkoda straconej szansy.

   Usuń
 64. Moim zdaniem szykuje sie odbicie na gniocie;) 3mam kciuki Prezesie.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ni chu chu. Jeszcze dziś wróci do bazy. Szkoda nerwów.
   totalnyoponent

   Usuń
 65. Ciekawe czy po Decorze kolejna nie będzie Lena. Ten sam prezes, skupuje w ostatnich dniach z rynku...
  mn

  OdpowiedzUsuń
 66. Moim, skromnym zdaniem moze cosnbyc na rzeczy, ale z Decora przegieli...Czekam na podniesienie ceny wezwania. A tak nawiasem mowiac-wkurza mnie to...Fakt-faktem, ze wlascicielowi naleza sie wszelkie prawa...ale chyba bananowka opiera sie tez na tym; ze jak z niej pozyskujesz kase i miesiac wczesniej jest uchwala, ze spolka przeznacza do 45 mln zl na skup...to troche nie fair...Nie mnie to oceniac, ale za dyche-to moga mnie pocalowac w cztery litery;)


  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlaczego wg ciebie z Decora przegieli? Jest skup akcji oraz furtka jego podniesienia. Gdzie przegiecie?
   /Karol adx

   Usuń
  2. Proste jest to dla mnie...albo w ta albo w tamta strone...Zaznaczam jednak, ze to zgodne z prawem, ale tez to jest wyjasnienie dlaczego kurs byl-powiedzmy kolokwialnie wstrzymywany. Nie wnikam w niuanse, bo to nie o to chodzi. Tylko dlaczego tak fajna spolke sciaga sie z gieldy...? Jeszcze bym fo zrozumial, gdyby Altus mial kilkanascie % i okazja...Nk nic-prawnie wszystko legalnie. Po prostu chca wykorzystac okazje, ale etyka mowi cos innego, Szanowny Kolego;)

   Ps. Jestem prawie pewien, ze dycha nie przejdzie.


   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. Poki co nie zapowiada sie ze sciagnam spółkę z GPW - po prostu wzmacniają się w akcjonariacie aby mieć większą kontrole - twierdza ze na wypadek przejęcia OFE przez rzad,ale równocześnie wykorzystują dobry moment na rynku aby dać okazje OFE/TFI sprzedać akcje po sensownej ceni dla obu stron. W okresie kilku lat nie jest to aż tak super wiadomość gdyż kredyt trzeba spłacić więc wpłynie to na dywidendę wypłacaną.
   Z drugiej strony spadnie potencjalna podaż akcji...

   Usuń
 67. Oferta sprzedaży od Prezesa: źle mi się wcisnęło kupno (chciałem kupić 100 akcji a kupiłem 495 po 19,20) Towera, chcę zdjąć zbyt duże ryzyko i komuś część oddać ryzyka. Jak ktoś chce zaryzykować za małe pieniądze po 19,20 mnie odciążyć to niech ustawi się na kupnie np. 100 akcji a z chęcią sprzedam - chciałbym chociaż ze 300 akcji sprzedać.

  Tower jest ryzykowny (można stracić), po dużych spadkach, jeśli zarząd spełni obietnice (zysku i dywidendy) to w przyszłym roku może być 30-50% dywidendy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma chętnych na kupno Tower aby mnie odciążyć to trudno, temat zamknięty. Spróbuję sobie jakoś inaczej poradzić.

   Usuń
  2. Tower? Na moje oko:
   -niewiarygodny prezes, który zapewniał, że nie zrobi emisji poniżej 70-kilku zł, albo niedawno twierdził, że firma ma się dobrze jak nigdy
   -księgowania paru mln papierowego zysku w IV kw. 2017 roku za Mehoffer Tower wynikające z przeszacowania udziałów do wartości, po której udało im się sprzedać część udziałów w tym przedsięwzięciu. Na moje oko głównie po to, żeby dowieźć zapowiadany wynik netto za 2017
   - budowlanka - czyli rosnące koszty płac oraz materiałów. Tower w analizach BOŚ był chwalony za bogaty backlog prac. Wydaje mi się, że teraz ten backlog, który był wyceniany przed wzrostem kosztów w budowlance, będzie spółce jeszcze długo ciążył. A nie sądzę, żeby mieli mocną pozycję do renegocjacji tych umów z gigantami typu Netto albo Jeronimo Martins
   - raport za pierwszy kwartał. Marża operacyjna o ile dobrze liczyłem to 10%. Nie jestem ekspertem w budowlance/developerach, ale jeżeli ta marża zostanie zachowana w kolejnych okresach, to by się musiał zdarzyć cud, żeby firma dowiozła prognozowane wyniki. Chyba że dzieki kolejnym papierowym przeszacowaniom, tak jak w IV kw. 2017. Tylko że z nich nie będzie dywidendy.
   - Pan Prezes wypłaca sobie nieco ponad 1 mln PLN wynagrodzenia rocznie. Trochę dużo jak na tej wielkości firmę, a że są badania wg których zarobki prezesów są odwrotnie skorelowane do zmiany kursu akcji na giełdzie, tym bardziej jestem zniechęcony do tej firmy.
   Zastrzegam, że na Towerze wtopiłem ponad 50% zainwestowanej kwoty, więc mogę być uprzedzony do tej spółki :)

   Usuń
  3. Pełna zgoda odnośnie tej spółki, po głębszym przyjrzeniu się strasznie w niej śmierdzi. Kupiłem z dwóch powodów: 2 dni temu był duży obrót na dołku po 17,50 i ewidentnie wyglądało na zbieranie przez silne ręce a po spadku o 70% w rok wydawało mi się wyczerpanie trendu. Chciałem sobie zaspekulować licząc na większą odbitkę tak jak w ostatnich dniach było na kilku spółkach ale mój błąd przy składaniu zlecenia i niepotrzebne nerwy. Temat zamknięty z mojej strony bo akcje sprzedane i ok. 200zł w plecy. Nigdy nie wracam to Towera. Dzięki za ostrzeżenie.

   Usuń
 68. Dziś Polwax wreszcie odpalił, chociaż wolumen mógłby być większy. Ktoś się interesuje, planuje kupno przed wynikami?

  MG

  OdpowiedzUsuń
 69. https://handel-emisjami-co2.cire.pl/

  Czyżby to była przyczyna ostatnich spadków na spółkach przemysłowych (RPC, COG, CIE z tych mnie interesujących). Tak na oko, to taniej chyba nie będzie, bo rozpędzone inwestycje rozpędzają produkcję budowlano-montażową (i nie tylko), co zwiększa popyt na uprawnienia do emisji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na Ropczyce raczej bez większego wpływu choć na pewno wyższe ceny energii koszty lekko podniosą. Dzisiaj bardzo brzydko kurs się zamknął i to ktoś większy pakiet położył. Pewnie w okolice 25zł kurs się cofnie i będzie trzeba czekać na kolejne dobre wyniki.

   Polwax poinformował o emisji akcji i jest to odpowiedź na spadki kursu w ostatnich miesiącach, widać że insider trading miał tu miejsce. Cena emisji może wynieść 6,65 zł czyli sporo niżej niż obecny kurs. Jutro prawdopodobnie spore spadki i dzisiejsze wzrosty pójdą w zapomnienie.

   Usuń
 70. Sprzedałeś Prezes Ropczyce czy nadal trzymasz? Swoją drogą był ładny zarobek ale wyparował.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam, z 40% zarobku zrobiło się tylko 12% więc boli. Spadki na małych obrotach i za 2 miesiące wyniki (mam nadzieję że super) więc jest szansa że kurs powróci do wzrostów.

   Usuń
 71. Polwax planuje dużą emisję. Pewnie pod to poszedł wczoraj kurs, żeby było tych kilkanaście % powyżej ceny emisyjnej.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 72. tak się robi interesy na bananie...
  https://www.pb.pl/briju-rubicon-i-manipulacja-939948?utm_source=twitter.com&utm_medium=sm&utm_campaign=socialtt

  OdpowiedzUsuń
 73. Prezes pozbył się swojego "mega pakietu" na Tower? I zabujał kursem...
  totalnyoponent

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za chwile na bah będzie wywalał albo już wywalił. Pinokio

   Usuń
  2. Nie chciałeś kupić to musiałem puścić w rynek, zostało mi 146 akcji to mogę ostatecznie do wyników poczekać choć wolałbym wcześniej sprzedać.

   Usuń
  3. Prezes skonsultuj się z prawnikiem czy aby Twój post z propozycją ustawki kursu na Tower jest zgodny z prawem. Ja bym go usunął.
   totalnyoponent

   Usuń
  4. Nie ma potrzeby śmieszy koleżko.

   Usuń
  5. Prezes czemu usuwasz moje wpisy?

   Usuń
  6. Nie rozumiem dlaczego mnie obrażasz. To nie miał być złośliwy post.
   totalnyoponent

   Usuń
  7. Prezes - król inwestowania to nie jest wcale obrażanie. Pinokio

   Usuń
  8. Przeczytaj swoje wpisy i zastanów się czy piszesz z sensem, czy faktycznie nikogo nie obrażasz, co chcesz osiągnąć pisząc takie teksty. Wnioskuję że pewnie jakieś moje zagranie spapugowałeś, straciłeś kasę i teraz masz pretensje ale to nie jest mój problem tylko Twój. Ogranicz trochę pisanie komentarzy bo nic sensownego nie wprowadzają do dyskusji, nie strasz nikogo, podpisuj się pod swoimi wypocinami, nie zmieniaj nicków jeśli chcesz być poważnie odbierany. Ze swoimi mądrościami możesz iść na forum bankiera tam z pewnością będziesz podziwiany, uwielbiany i na pewno zabłyśniesz intelektem.
   Zakończyłem jakąkolwiek dyskusję z Tobą, zarówno dzisiaj jak i w przyszłości.

   Usuń
 74. Lena odbiła od dołka na zwiększonych obrotach. Zastanawiam się nad jej zakupem, choć z tej samej branży kusi tez LUG. Co byście wybrali?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pomogę bo obie mają plusy i minusy. Na pewno są to bardzo podobne firmy (branża, wielkość, osiągane przychody i zyski. Lena po sporych spadkach i tak jak napisałeś może odbić bo pojawiły się większe obroty. Lug miał przenosić się na GPW ale coś się to przeciąga, tutaj może być ryzyko że kurs był podpompowany na newconnecie przed zmianą rynku i może być realizacja zysków. Z drugiej strony Lena trzy ostatnie kwartały pokazywała gorsze wyniki r/r więc jest to negatywna informacja. Lug natomiast ostatnie 6 kwartałów to poprawa wyników więc tendencja pozytywna bo oznacza że spółka dobrze sobie radzi.
   Jak masz wątpliwości którą spółkę wybrać a koniecznie chcesz kupić to zawsze może rozdzielić pieniądze i kupić obie spółki, wówczas zmniejszasz ryzyko złego wyboru i zwiększasz szanse na zarobek.

   Usuń
 75. Ek
  LLCorp pomalutku odrabia .

  OdpowiedzUsuń
 76. Ek
  Jedynie polskie firmy - Asseco i Comarch - będą mogły przeprowadzić informatyzację ZUS-u.

  https://www.forbes.pl/technologie/informatyzacja-zus-u-oferte-otrzymaly-tylko-asseco-i-comarch/yx9bpww

  OdpowiedzUsuń
 77. Ek
  https://www.rp.pl/Telekomunikacja-i-IT/309139852-Giganci-rusza-po-setki--milionow-zlotych-z-ZUS.html

  OdpowiedzUsuń
 78. Kupiłem Lenę. Wyniki były nie tyle słabsze, co płaskie, bo w 2017 mieli bonus w postaci sprzedanej nieruchomości. Sporo włożyli w nowe maszyny, więc powinno to zacząć procentować. Ale najbardziej przemawia do mnie prawdopodobieństwo wezwania. Skoro Lesiński chce decorę to lena pewnie jest następna w kolejce.
  A jak nie, to dywdendę 20-25 gr za ten rok pewnie sypną, a kurs - jeśli szeroki nie przeszkodzi - powinien wrócić w okolice 3,5.
  LUG mocno się rozwija, ale pomysł z założeniem spółki zależnej w Turcji dla mnie ryzykowny.

  Z potencjalnie wezwaniowych spółek na najbliższy czas widzę 3 ciekawe: Orzeł Biały, Lena, Atlasest (tam ff już tylko 1,08%!).
  No i Decora, ale o niej już wiemy, tyle że raczej podniesione do około 12 zł pewnie będzie wezwanie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uwierz mi że są dużo gorsze wyniki w tym półroczu niż rok wcześniej. Wystarczy zerknąć na zysk ze sprzedaży nie uwzględniający sprzedanej nieruchomości i widać duże pogorszenie bo jest spadek z 4,54 mln do 2,824 mln. Spadły im marże (z 29% do 27% i wzrosły koszty wynagrodzeń (o 1,1 mln).
   Co do wezwania to małe widzę szanse bo Lesiński i tak posiada większość (59%) więc nie ma obaw o OFE, w przypadku Decory mają tylko 30% więc teoretycznie nie sprawują kontroli nad spółką.

   Oczywiście trzymam za Ciebie kciuki i życzę dużego zarobku, najlepiej trzycyfrowego :-)

   Usuń
  2. W Lenie ostatnio Prezes akcje kupował - zawsze to jakaś przewaga w stosunku do LUG

   Usuń
 79. Czy ja dobrze rozumiem, ze Lesinscy zadluzaja spolke, zeby kupic akcje na wlasne konto...? Jesli tak jest-to juz naprawde smiech na sali...Mam nadzieje, ze sie myle...


  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O której spółce piszesz ? W przypadku Decory zadłużają spółkę aby skupić akcje i następnie je umorzyć czyli nie można powiedzieć że kupują akcje na własne konto. Generalnie dziwnie wygląda to że mniejszościowy akcjonariusz za pieniądze spółki chce wykupić akcjonariuszy większościowych.
   W przypadku natomiast Leny akcje kupują za swoje.

   Usuń
  2. Tak tylko...jesli skupia akcje za 40 baniek i umorza-to komu najbardziej sie zwiekszy udzial w kapitale zakladowym...? To jedno...Drugie-to chyba Ty pisales, ze boja sie o wycene przez zmiany w OFE? To moim zdaniem jest ostatnia spolka w kolejnosci, ktore te zawirowania dotkna. No bo przeciez zyski tez sie raczej szykuja wieksze a na dodatek rok w rok sowita dywidenda. To cale wezwanie przypomina mi dywidende na gtc...Tam byla "okazjonalna" emisja akcji dla akcjonariusze a tu mamy novum w postaci zadluzania spolki. Swietny pomysl. No, ale tak-jak pisalem...j7z widze te zapisy...

   Nieuk.

   Usuń
 80. Nie wiem, czy tam bedzie umorzenie. Mam nadzieje, ze.masz racje-chodzilo mi o Decore rzecz jasna, bo Lena sie nie interesuje...żeby to tez tak nie wygladalo, ze umorza a pozniej kolejne wezwanie na zdjecie z "gieldy". Po 10 zl to sobia moge wzywac-Ukrainca na roboty przymusowe do fabryki...

  Żeby nie bylo tak powaznie:

  Pink "Beautiful trauma"...to tak weekendowo i troche w kontekscie naszej szumnie zwanej "gieldy".

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg wezwania :"Po przeprowadzeniu Wezwania Spółka podejmie działania zmierzające do umorzenia Akcji nabytych w drodze Wezwania."
   oraz wg uchwał walnego "3)Celem nabycia Akcji Własnych jest ich umorzenie oraz obniżenie kapitału zakładowego Spółki zgodnie z art. 359 Kodeksu spółek handlowych. Stosownie do art. 359 § 1 zd. trzecie Kodeksu spółek handlowych, Zarząd po dokonaniu jednej lub wielu transakcji nabycia Akcji Własnych, zwoła raz w roku obrotowym Walne Zgromadzenie w celu podjęcia uchwały o umorzeniu nabytych
   Akcji Własnych i obniżeniu kapitału zakładowego."

   Jak uda im się skupić akcje to będzie ciekawa spółka bo po umorzeniu kapitalizacja może być na poziomie 70 mln (przy kursie ok. 10zł) co przy zysku około 20 mln daje c/z 3,50 (jak na spółkę dywidendową śmieszna wycena). Oczywiście trzeba pamiętać że dojdą koszty kredytu (ok. 3 mln rocznie odsetek) i trzeba spłacić kredyt.

   Usuń
 81. No moim zdaniem uderzyles w sedno problemu...Gdyby to zostalo zrobione za srodki wlasne spolki-to kij tam...ale to jest dlug. Ja im na pewno nie oddam. Dalej twierdze, ze to swietna spolka, ale zaczynaja sie jakies dziwne kombinacje...Tak kapitalistycznie myslac-moim zdaniem Oni chca wykorzystac zawieruche gieldowa...wolalbym, zeby te 10 mln euro przeznaczyli na jakas ciekawa akwizycje, ale to moje pobozne zyczenia leszcza...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli komuś Decora się podoba to ruch z wezwaniem powinien popierać. Oni chcą odkupić akcje głownie od OFE (wiem to od osób które były na walnym) bo obawiają się że w przypadku nacjonalizacji OFE to kontrolę nad spółką przejmie rząd a wtedy co się stanie ze spółką można sobie wyobrazić. Dlatego nie ma sensu szukać tutaj drugiego dna, Lesiński chce ratować spółkę przed jej upaństwowieniem i trzeba będzie pewnie wysoką cenę zapłacić (czytaj wysoka cena wezwania).

   Usuń
 82. No ja nie znam tych informacji, wiec dziekuje. Z drugiej strony...nacjonalizacja takich, malych spolek-to raczej smiech na sali...Jeszcze wejdzie PPK...troche naciagana teza, ale motywacje rozumiem-po co przeplacac...w sumie to jestem bardzo ciekaw tego wezwania...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 83. Co sądzicie o Polwaxie, ktory zamierza wyemitowac do 4,5 mln akcji z cena 6-7 zl/akcja. Po emisji cena/zysk bedzie kolo 7, nie duzo jak na rozwijaca sie spolke. Do konca 2019 ma zostac oddana do uzytku nowa instalacja w Czechowicach co powinno znaczaco poprawic wyniki firmy. W poniedzialek bedzie jeszcze pewnie solidny spadek (info o emisji poszlo po zakonczeniu sesji), moze okazja do zakupow?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polwax podobał mi się jak był po 18zł a teraz gdy jest 7 zł przestał się podobać.
   Czy spółka się rozwija? Moim zdaniem nie, czwarty rok z rzędu spadają im przychody i zyski a to raczej oznaka kurczenia się a nie rozwoju. Czy c/z ok. 7 to mało? Niby nie ale nie ma pewności że przy tym tempie spadku biznesu to c/z za rok nie będzie 10 lub wyżej. Napisze pewnie ktoś że po otwarciu instalacji za 160 mln wzrosną im mocno zyski i przychody a ja uważam że to tylko połowa prawdy. Przychody wzrosną to fakt ale zyski mogą nawet spaść bo dojdzie amortyzacja, pewnie 10-15 mln rocznie i cały dodatkowy zysk może zostać zjedzony przez amortyzację. Trzeba pamiętać że koszty długu też będą bić w wynik więc znowu źle.
   W dzisiejszym parkiecie jest raczej negatywny artykuł iż emisja była niespodziewana przez rynek (nie do końca tak jest, z tego co pamiętam mbank o tym wspominał w swoim reko) i pewnie ona wynika z tego iż sytuacja na rynku parafin jest na tyle niekorzystna, że bez dodatkowych środków spółka w przyszłym roku może mieć problem z finansowaniem bieżącej działalności. "Pierwszy kwartał był dla producentów parafin fatalny, drugi już całkiem niezły, ale musimy się liczyć z tym, że kolejne kwartały mogą przynieść znów spadki marż na naszych produktach – zastrzega Tomczyk, prezes Polwax". Ciekawostką jest że chcieliby oni pozyskać inwestora branżowego "Spotykamy się z różnego rodzaju inwestorami w tej sprawie. Nie ukrywam, że liczymy na pozyskanie inwestora branżowego. Do końca roku chcemy zamknąć temat ewentualnej emisji akcji – dodaje Tomczyk"
   Podsumowując: trzeba się liczyć że wyniki przez najbliższe 1,5 roku będą pod presją co nie będzie korzystnie wpływać na kurs. Otwarcie instalacji powinno poprawić przychody od 2020roku ale niekoniecznie będą większe zyski gdyż amortyzacja może je "zjeść". Oczywiście będzie spółka sporo generowała gotówki operacyjnej a to jest przecież najważniejsze w firmie. Z kupnem Polwaxu od dawna czekam ale jak dla mnie jest zdecydowanie za wcześnie, jeszcze minimum rok trzeba czekać bo wyniki mogą spadać a uruchomienie instalacji się przedłużać.

   Solidny spadek był już wczoraj bo info o emisji było w czwartek a nie piątek jak napisałeś, oczywiście realna jest jakaś przecena kursu w poniedziałek.

   Usuń
  2. Tak w czwartek byla informacja, nie popatrzylem w kalendarz.

   Usuń
 84. Decora - kurs zamrożony na czas wezwania. Ciekawe czy fundy się zgadają i puszczą komunikat jak na Tarczyńskim, że nie sprzedadzą w zaproponowanej cenie. Chyba warto mieć, bo jak coś takiego pójdzie to 12 zł w jedną sesję może być.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Decory raczej nie będzie komunikatów podobnych do tych na Tarczyśnkim bo tutaj jest wezwanie na część akcji (skup części akcji przez firmę). Oczekuję że na początku października jak będą widzieć liczbę zapisów (powinna być zerowa) to dopiero będą podnosić cenę, ewentualnie będą sądować OFE za ile są w stanie sprzedać akcje.

   Usuń
 85. Analiza Polwax
  https://www.biznesradar.pl/analiza-uzytkownika/382,polwax-niski-c-z-to-za-malo

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tomek Publicewicz (jeden z założycieli biznesradar.pl) napisał tą analizę, trudno się z nim nie zgodzić bo to łepski facet. On swoje rozważania oparł na wskaźniku ev/ebidta a moim zdaniem na wskaźniku c/z może to jeszcze gorzej wyglądać.

   Usuń
 86. A co sądzicie o atm. mci po transakcji ze spadkobiercami przekroczy 90% w akcjonariacie. Czy będzie wezwanie.
  Atom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać że wczoraj źle sobie wytłumaczyłem to przekroczenie 90% progu przez MCI w ATM i uznałem że może być materializacja akcji bez ogłoszenia wezwania. Sugerowałem się ostatnim zagraniem z Wistilem ale tam było inaczej bo oni ogłosili wezwanie tylko wystarczyło im dać cenę średnią z 6 miesięcy. Tutaj może być wezwanie i jeśli to zrobią w ciągu 6 miesięcy to cena musi być 11,18 czyli cena po której kupowali wczoraj akcje od poprzedniego akcjonariusza. Zobaczymy jak to się rozwinie i czy Ci którzy kupowali dzisiaj to zarobią.

   Usuń
  2. Dzięki, w takim razie muszę się zastanowić.
   Pozdrawiam Atom.

   Usuń
 87. Witaj prezesie !!!!!!! napisz proszę co sądzisz o Alumetalu ? pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni