"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 20 września 2018

Aktualności, analizy, komentarze 9/2018

Kilku czytelników zwróciło uwagę że zrobił się trochę bałagan (istotne informacje rozrzucone w kilku postach) na blogu z komentowaniem bieżącej sytuacji na giełdzie która odbywała się pod postem "Aktualności..." dlatego wracamy do starej zasady: wszelkie komentarze nie związane z analiza jakiejś konkretnej spółki dokonujemy pod postem do tego specjalnie stworzonym czyli "Aktualności..." 
 
 
 
 
 
Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
 
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  

Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
 
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
 
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
 
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

199 komentarzy:

 1. Wracamy do starej zasady iż komentujemy bieżącą sytuację na giełdzie pod postami "Aktualności...", będzie łatwiej wyłapywać właściwe treści bez przeszukiwania kilku postów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dobra zasada, bo się robił bałagan.
   Decora przesunęła raport za 3 kwartał aż o 3 tygodnie. Myślisz, że może to mieć związek z wezwaniem? Wyobrażam sobie, że mogą chcieć mieć trochę więcej czasu przed wynikami na podniesienie ceny wezwania. Tym bardziej jeśli by wyniki miały być podobnie dobre jak w poprzednich 2 kwartałach.
   mn

   Usuń
  2. Tak jak napisałeś przesunięcie może mieć związek z trwającym wezwaniem. Wezwanie trwa teoretycznie do 19 października, mogę je nawet trzykrotnie przesuwać/wydłużać, trochę wezwanie czasu Zarządu pewnie absorbuje więc może być mało czasu byłoby na przygotowanie raportu kwartalnego. W mojej ocenie info bez znaczenia dla kursu i trwającego wezwania.

   Usuń
  3. Prezesie, chyba wszystkie spółki z których poniżej 5 proc zszedł trigon zanotowały już całkiem niezłe odbicie od dna. Dziwi mnie jednak ta względna cisza na małych&średnich spółach i brak nawalania akcjami po każdej cenie aby sprzedać, przecież wszędzie trąbią że Altus i Trigon mają problemy i musza upłynniać aktywa. Jak myślisz Prezesie czy to już po promocji wyprzedażowej? Która opcja jest wg. Ciebie najbardziej prawdopodobna?
   1/ Za wczasu zapobiegliwie uzbieraliśmy trochę kasy na bieżące wykupy , ale to tylko chwila czasu jak znowu zabraknie kasy i będziemy sypać dalej

   2/ Przetrwaliśmy najgorsze, upłynniliśmy aktywa "na zapas", uzbieraliśmy kasę na najbliższe wykupy, ale zaraz zrobimy nowe emisje, stworzymy nowe fundusze i wszystko wróci powoli do normy

   3/ Nie damy rady, sytuacja zabrnęła za daleko, zostaliśmy z samymi nienotowanymi/niepłynnymi aktywami i "w trosce" o uczestników zafundujemy im wieloletnią likwidację i zwrot paru groszy, a teraz już nic nie dokupujemy/ sprzedajemy

   Pozdrawiam ekipę
   Roman

   Usuń
  4. Mamy dwie niewiadome bez wiedzy których trafna odpowiedź jest raczej nie możliwa. Nie wiemy jaka faktycznie jest skala umorzeń (panika) i ile w ich funduszach jest ulokowane nie do ruszenia pieniędzy (czyli kasa zarządzających, kasa umarłych, kasa osób które się nie interesują inwestycjami, kasa osób regularnie co miesiąc oszczędzających). W skrócie: Jest pewna określona liczba osób która ucieknie i pewna liczba osób które nic nie zrobią.

   Trzeba też pamiętać że likwidują już kilka funduszy i jeśli nie znajdą się kupcy którzy "hurtem" od nich odkupią ich akcje to będą musieli wysypać w rynek te akcje. Dotyczyć to pewnie będzie dziwnych i słabych spółek (niestety moim zdaniem sporo takich mają) na które nie koniecznie będzie popyt. Z dużymi i lepszymi (mają ilościowo ich mało) powinno być im łatwiej, odpowiednie dyskonto od aktualnego kursu i akcje sprzedane.

   Usuń
 2. Co sądzisz o sytuacji na Altusie? Cena jest o 80-90% tansza niż przed rokiem, a wartość aktywów w zarządzaniu spadła z około 13mld do około 9mld. Najgorsze chyba za nami - kto miał wycofać środki już to zrobil - a Altus jest wyceniany niewiele wyżej niż dywidenda wypłacona za poprzedni rok.

  Dodatkowo akcje nie będą rozwodnione przez przejęcie Esaliens które wycofało się z dealu przez to całe zamieszanie.

  Dno już za nami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W średnim terminie raczej dno jeszcze przed nami (ewentualnie kurs będzie zmierzał w kierunku ostatniego dołka na 1,20). Dla mnie wczorajsze informacje o wartości aktywów były mocno negatywne choć spodziewane ale potwierdzają że są mocne odpływy środków z Altusa. Zauważ że o blisko 1 mld spadły im najbardziej marżowe fundusze otwarte i tam wiele już nie zostało i nie będzie z tego tytułu zbyt wiele przychodów/zysków. Trzeba pamiętać że aktywa zamknięte i asset management są nisko marżowe i nie dają wiele przychodów, firma ma stałe koszty działalności i w związku ze spadkiem przychodów realne jest brak zysków w niedalekiej przyszłości.
   Trzeba też pamiętać iż mogą im zabrać licencję oraz nałożyć wielomilionową karę i o dywidendzie można będzie zapomnieć.
   Fundamentalnie spółka bez przyszłości bo ma fatalny PR oraz od przyszłego roku nie będzie sprzyjać otoczenie regulacyjne (obniżki opłat za zarządzanie).

   Usuń
 3. Prezes, a propos Twojej "pomyłki" na Tower. https://www.youtube.com/watch?v=sgVJb2oeoQ8
  Taki żarcik. Bez urazy.
  łapacz noży i widelców

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyłką jak widać była sprzedaż przeze mnie akcji Towera, blisko 25% byłoby już zarobku w niecały tydzień. Nie zmienia to faktu iż lipna to spółka a wzrosty raczej mają podłoże spekulacyjne.

   Usuń
  2. Błagam Prezesie, zlituj się nad nami inwestorami. Raz piszesz, że fajne ma ta spółka zasady biznesowe, drugi raz, że nie lubisz deweloperów, a następnie okazuje się, że inwestujesz w lipne spółki i na dodatek sprzedajesz na samym dnie.

   Usuń
 4. BAH ruszył i może da zarobić, uciekł raz zarobek więc może teraz nie ucieknie :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Pisałem o bah, pisałem też o tbull. Teraz czas na openfin. Co sądzicie? marek

  OdpowiedzUsuń
 6. Słuchajcie mam w swoim prawie 10letnim portfelu akcje zawieszonego w obrocie AMPLI (APL) , chcąc się tego pozbyć żeby nie wisiało w nieskończoność jak tego można dokonać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobre pytanie, ja mam na to HETAN HTN 500 sztuk i lipa. Ale jak by to można skasować? Przydało by się chociaż do optymalizacji.
   Domiś

   Usuń
  2. Obawiam się że skasować ot tak sobie nie można. Jedyne wyjście to komuś sprzedać/darować w formie umowy cywilno-prawnej i wtedy w biurze maklerskim przekażą akcje nowemu nabywcy. Jak macie wątpliwości to zawsze najlepiej napisać do własnego biura maklerskiego i zapytać czy są jakieś możliwości usunięcia "śmieci" ze swojego rachunku maklerskiego.

   Usuń
  3. A niech se wiszą, jeść nie wołają, a jakaś szansa, że odblokują i pójdzie ostra spekulacja jest, więc więcej nie stracisz, niż już straciłeś. A warto trzymać swoje błędy ku własnej przestrodze, bo zbyt szybko zapominamy.

   Usuń
 7. Napisz do Patrowicza-moze znajdzie miejsce na swojej "novej gieldzie". Ponoc tam sie handluje getbackiem i petrolinvestem, wiec i moze dla ampli znajdzie sie miejsce. W koncu byl swojego czasu "powaznym" inwestorem w spolce;)

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pojawiły się "śmieszne" choć dla posiadaczy akcji Idea Banku pewnie niepokojące komunikatu i bank porobił kolejnych odpisów i pozawiązywał rezerw. Łączna strata w 1 półroczu wyniesie 404,6 mln przy ok. 110 mln zysku rok wcześniej. Jak to jest możliwe to "szary drobny inwestor" nigdy pewnie nie zrozumie ale potwierdza to raczej zasadę że wcześniej lub później ze wszystkich spółek LC (byłych i obecnych) wychodzi straszny "smród" (przepraszam za słownictwo). Można wymienić spółki których kursy pospadały o 80-90% jak oba Getiny, Open Finance, Idea Bank, Getback i jedynie trzyma się tylko LC Corp który ma nowego akcjonariusza ale kto wie czy za jakiś czas i tam coś wypłynie.

  Wczoraj @marek pytał co sądzicie o openfinance i chyba powyższy wpis wystarczy za odpowiedź a jak ktoś nie rozumie to oznacza iż lepiej się trzymać z daleka od spółek powiązanych z Czarneckim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie, to nie do końca tak. Nie pytam czy uważacie openfinance za dobrą spółkę tylko obstawiam możliwe mocniejsze odbicie i ciekaw jestem opinii innych. Na takiej zasadzie kupiłem bah i tbull. Spekulacja (małe pakiety) która nie oznacza, że widzę open w swoim głównym portfelu. marek

   Usuń
  2. Rozumiem. Pytanie zasadnicze jest tylko takie czy jakiś dobry komunikat może pojawić się w Open Finance ktory podbije kurs, patrząc na negatywne komunikaty ze stajni spółek LC raczej można się spodziewać wręcz złych informacji.
   W przypadku BAH akurat można oczekiwać dobrych informacji które mogą szybko podbić mocno kurs: skup akcji przez Książka, sprzedanie biznesu importerskiego Jaguarowi czy faktyczne wypłacanie 80% dywidend.
   T-Bulla nie wiem jakie gry tworzy więc się nie wypowiem.

   Usuń
  3. Liczę na znaczną poprawę wyników w kolejnych kwartałach ale i wezwania bym nie wykluczył. Podobnie podchodzę (choć tu ryzyko nie jest wg mnie jakieś duże)do xtb tylko tu jeszcze zakładam, że dywidenda dojdzie. marek

   Usuń
 9. Jeszcze mw trade :)

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
 10. "GPW wprowadzi do obrotu w poniedziałek, 24 września, kontrakty terminowe na akcje spółek z branży wysokich technologii: Livechat, Playway oraz Ten Square Games" ciekawe ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla mnie też ciekawe tym bardziej że w okolicach 24 zł kupiłem mały startowy pakiecik Livechatu. Mam nadzieję że nikt nie skorzysta z kontraktów i będzie chciał pograć na krótko pod spadki :-)

   Usuń
 11. Czesc Wszystkim,

  Gratuluje swietnej spekulacji na Tbull. Bravo. Idea stworzyla faktycznie rezerwy a dzisiaj rosnie i to przy sporych obrotach. Moim skromnym zdaniem-to moze.oznaczac zmiane sentymentu (co najmniej krotkoterminowego) na papierze. Ja jednak sobie odpuszczam-Lechoslaw jest na rynku przevrany...Zgadzam sie z Prezesem.

  Co do tych kontraktow-to fajny pomysl. To bedzie implikowalo wieksza plynnosc.

  Milego piateczku,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawi mnie gdzie są hejterzy którzy jechali po mnie gdy poinformowałem iż kupiłem spekulacyjnie Tower i chciałem też komuś część pozycji odsprzedać ?
  Od mojego kupna (niestety i sprzedaży też) kurs w tydzień urósł już o 40% więc chyba tłumaczenie jaki miałem cel jest zbyteczne.
  Mocno żałuję straconej okazji tym bardziej że gdyby nie mój błąd techniczny (błędnie złożyłem zlecenie i 4 razy za duża pozycja mi się kupiła) to prawdopodobnie bym ją utrzymał. (nie wracam już myślami i tekstem to Towera bo nie ma sensu :-)

  Dzisiaj z reklasyfikacją Polski do kraju rozwiniętego przez jedną z agencji oczekiwane były przez analityków spadki WIG 20 i wysokie obroty - niestety analitycy kolejny raz potwierdzają że mają 50% skuteczności, mamy na giełdzie spore wzrosty i niskie obroty. Oczywiście obroty mocno wzrosną jeszcze bo jest rozliczenie kontraktów ale raczej wzrosty się utrzymają.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ciekaw jestem jak Prezes ocenia wyniki 4FunMedia za II kw ?

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piszę z telefonu więc krótko. Tak tylko przejrzałem raport więc to wstępna opinia. Pozytywny raport ale bez fajerwerków, przychody wzrost ok.10% a zysk netto o 20%. Co do zysku to miałem obawy że może być płasko r/r gdyż przychodami z reklam (tv i outdor) bujają mocno święta a te były kilkanaście dni wcześniej. Bilans się odrobinę poprawił, bardzo mocne przepływy operacyjne. Minusem niestety jest spadająca oglądalność ich kanałów tv a to się przekłada na spadek przychodów z reklam. Na plus spadek tv jest rekompensowany reklamą zewnętrzną i agencją reklamy. Wydaje mi się że jest szansa na dalszą poprawę zysku netto na poziomie ok.10% r/r szczególnie dzięki ostatnim przejęciom, jednak niekoniecznie mi się one podobają (coraz bardziej odchodzą od głównej działalności). C/z spada w okolice 7 czyli nisko, nie znam oczekiwań akcjonariuszy i jaka może być reakcja kursu.

   Usuń
  2. Co do 4fun. Na pierwszy rzut oka-bilans bardzo zdrowy. Przeplywy z dzialalnosci finansowej...tutaj bym sie zatrzymal...Zwiekszone o ponad 2 mln zl...zobowiazania krotkoterminowe tez mniejsze. Patrze troche subiektywnie, bo mam ta spolke juz dluzszy czas, ale swietne wyniki. To jest branza mediowa, ktora tez ma pewien handicap w wycenie.

   Ps. Tymczasem Kania skonczyla tydzien na maxach. Tak rabnietego papieru dawno nie mialem:)

   Dzisiaj tez zapowiedzial rzad inwestycje w infrastrukturze kolejowej na najblizsze lata na 100 mld zl. Trakcja pewnie wezmie spory kawalek tortu. Tylko, żeby nie zachlysneli sie na marzach. Tak naprawde to jest najwazniejsze, bo know how maja najlepsze na rynku.

   Dobrej nocki,

   Nieuk.


   Usuń
  3. No nie bylbym taki pewny zadnej z 4 Spolek na GPW od remontow od kiedy PiSuar wymusil na Budimex sprzedaz PNI Sp., ktora byla na skraju upadlosci. Inna sprawa, ze przejecie za psi pieniadz ich maszyn Budimexowi nie wyszlo. Kto wnikliwy niech poczyta wiadomosci z ost. 2 lat. Moim zdaniem teraz Panstwo bedzie robic wszystko, aby PNI bylo 1st choice, szczegolnie, ze rzadza psychopaci, a kolejne wybory za 2 lata. ŁD.

   Usuń
  4. @Prezes.
   To że zarząd odchodzi o core biznesu czyli TV jest bardzo słuszne bo tutaj kokosów już się nie zarobi, konkurencja jest coraz większa i tak sukces że utrzymują tak zdrowe przepływy. Dywersyfikacja jest świadomym wyborem, moim zdaniem słusznym bo wypłyca krzywą sezonowości oraz stabilizuje przepływy, finanse a co za tym idzie zysk. Zresztą z telewizji nie rezygnują czego dowodem jest plan startu kanału 4fun kids.
   Piotr

   Usuń
  5. Trochę mogę polemizować z Tobą :-) Pytanie dlaczego spada im przychód z reklamy ? Dlatego że spada im oglądalność ich telewizji i temu powinni zaradzić (może zmienić ramówkę, prowadzących, rodzaj muzyki itp). Po drugie wejście w mustache.pl czyli sklep z ubraniami całkowicie mija się z ich działalnością, chyba że na antenie 4fun będą go mocno reklamować. Obserwuję spółkę już tylko z boku więc na chłodno podchodzę do ich ruchów, mam pewne zastrzeżenia do kierunku ich rozwoju i raczej nie wrócę do tej inwestycji.

   Usuń
  6. Od wielu lat obserwuję rynek telewizji i to nie jest takie proste że się zmieni ramówkę i nagle oglądalność wzrośnie. Chętnych do tortu jest coraz więcej więc i kawałki mniejsze (bodajże 18 kanałów muzycznych). Nie jest też tak że ceny reklam stoją w miejscu, w I kwartale reklamy telewizyjne były o 10% droższe niż rok temu więc część rozdrobnienia rynku rekompensowana jest wzrostem cen. Spadek oglądalności może być też przejściowy (dokładność pomiaru Nielsena). Co do spółki mustache to przecież jest to przejęcie dla spółki Cupsell, czyli lidera druku "on demand", jest to ciekawy rynek e-comerce i myślę że przy wsparciu mediów (kanały social, outdoor i telewizja) będzie można fajnie wypromować ten projekt. A samo posiadanie koszulki czy kubka zaprojektowanego indywidualnie pod siebie (jedynego na świecie) w czasach głośnego wyrażania siebie wydaje się "sexi". Warto dodać że Screen Network czyli DOOH wykorzystuje ok. 25% swoich mocy przerobowych więc przy płaskiej bazie kosztów można jeszcze znacząco zwiększyć przychody. Jestem w spółce oczywiście więc chętnie chcę usłyszeć jak najwięcej zagrożeń do przemyślenia bo być może coś przeoczyłem. Pozdrawiam serdecznie.

   Piotr

   Usuń
  7. W mojej ocenie spadek oglądalności to "zasługa" Eska tv która w listopadzie wrócila do otwartych kanałów tv i odebrała 4 funowi widzów. Jeśli moja teoria jest słuszna to przed firmą spadek oglądalności jeszcze przez 2 kwartały. Co do ostatnich przejęć to jak tak się zastanowić to wiele nie kosztowały więc wiele nie wniosą do wyników a czy cena była uczciwa to mniej istotne. Niech się rozwijają a akcjonariusze zarabiają, jestem zwolennikiem aby wszyscy tylko zyskiwali :-)

   Usuń
 14. Tower ma nowego inwestora więc może dlatego rośnie. Fundamentalnie też nie wygląda to źle, ale uważam, że nie warto wchodzić - to nie jest duża okazja chociaż jeszcze następne 30-40% może spokojnie urosnąć. Elemental to jest spółka moim zdaniem na najbliższy rok a dlaczego to każdy może przemyśleć i wyciągnąć wnioski .aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ludzie, co wy tu wypisujecie. Cytuję "to nie jest duża okazja chociaż jeszcze następne 30-40% może spokojnie urosnąć". Przecież te dwa stwierdzenia wzajemnie się wykluczają. To jaka jest duża okazja, 100-200 procent?
   łapacz noży i widelców

   Usuń
  2. Dokładnie to co napisałeś - duża okazja to jest 100-200-300%. Tower może urosnąć ale nie musi. 3 mln zysku przez 6 mies. to żadna rewelacja przy obecnej kapitalizacji, chociaż drogo na pewno nie jest.
   Dla mnie dużą okazją w tej chwili jest Elemental. aleks

   Usuń
 15. Moim skromnym zdaniem te wyscigi na potencjalne zyski sa bez sensu...Nie ma czegos takiego jak obiektywizm. Wszystko jest subiektywne, ale wazne, zeby bylo "obarczone" rzetelnoscia. Ja Wszystkim zycze mega zyskow. Niewazne, czy to Elemental, Open Finance, czy PZU. To jest sprawa wtorna...Naszym przekleństwem jest to, ze "placzemy" nad potencjalnie utraconymi zyskami a nie zalujemy strat...To tak naprawde jest zguba, bo gieldy nie zamykaja jutro-tym bardziej, ze sobota;) Ja skupilbym sie na pkrazkach a nie sukcesach. To moim zdaniem jest droga do byc moze powolnego, ale jednak sukcesu.

  Ps. Prezesie-olej hejterow i idz wlasna droga. Nie tlumacz sie. Tower-super. Czasem tez pomylki okazuja sie błogosławieństwem.

  Dobrej nocki,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy jest sens rozpatrywać porażki, zyski czy utracone szanse? Może tylko w kwestii wyciągania właściwych wniosków (nauki) a nie emocjonalnie. Ja nad wynikiem transakcji staram się przechodzić na chłodno, praca wykonana i robię następną. Tak jak nieuk napisał jutro jest kolejny dzień i kolejna szansa na sukces.

   Usuń
  2. Nieuk co myślisz o Airway?Była podbitka a teraz kurs coraz to niżej?

   Usuń
  3. To jest spolka spekulacyjna. Moja podstawowa rada-nie sluchaj moich rad. Airway puscilem w rynek polowe. Spolki spekulacyjne majanto do siebie, ze niewiadomo. kiedy odpala...Na predzej niz jakis vabun lub mbf group.

   Ps. Pamietaj z kim masz do czynienia.

   Nieuk.

   Usuń
  4. Dzieki Nieuk.
   Mbf dalej posiadam i nie popuszcze póki nie zarobię.
   Nie oddam pinokiowi swoich akcji za darmo.Myślałem że bedzie jzda pod ten debiut Vabuna niestety jak szypko pierło tak szybko zdechło.Vabun agonia.Szło na nim sporo zarobić ale nie kupiłem na debiucie i to był jednak bład.
   pozdrawiam

   Usuń
 16. Pewnie, ze tak. Moim zdaniem czesto nami kieruja emocje. To naprawde jest zgubne...wiem to z autopsji...

  @LD-cenie Cie za madre wpisy, ale z drugiej strony nie rozumiem awersji politycznej do PiSu. Moim zdaniem inwestor/spekulant powinien poruszac sie jak mala rybka w oceanie rekinow. Kazdy z Nas ma jakies poglady polityczne-to jest jasna sprawa...polityka jest bardzo wazna vs. gielda, ale nie kierowalbym sie nimi...to co napisal nasz Prezes-chlodny umysl a ja dodam jeszcze jedno moje ulubione slowo-didaskalia.

  Milej soboty i weekendu Wszystkim zycze,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nazwijmy to, że awersja do PiSuaru była jednorazowa i spowodowana tym, że moja troska jest również o NASZ interes. Proste - kogo (z rządzących) obchodzi, czy prąd dla elektoratu jest tani kosztem akcjonariuszy, a dojeżdża się przedsiębiorców (także giełdowych=również nas vide: kursy Spółek i perspektywa, że za 10-15 lat taniej będzie kupować prąd z zach., bo u nas wytwarzanie się nie będzie opłacać), lub kogo obchodzi, że z taką długofalową polityką (rozdawnictwa leniom i nieudacznikom, tylko po to aby na nich głosowali) dalej będą nas zadłużać! Przecież jasnym jest, że nasze pokolenie + następne będzie to spłacać, bo Państwo (nie tylko nasze) zbiera od nas haracz w postaci podatków i świadczy usługi na żenująco niskim poziomie... kiepska ta sprawiedliwość.

   A teraz ad vocem: kupowanie Spółek koncentrujących się na budowie i remontach infrastruktury kolejowej jest mocno ryzykowne, bo koszty pracownicze i materiałów idą w górę, prywatni przedsiębiorcy nie chcą pracować na marżach 2-3% i na nie indeksowanych umowach (problem systemowy), bo będą do nich dokładać (vide obecnie rozwiązywane kontrakty, lub oferty znacząco powyżej budżetu PKP PLK), oraz napięte bilanse w każdej, poza Budimexem firmie. Do tego dochodzi PNI - Państwowa Spółka z kompetencjami i PEŁNYM "kaczym" poparciem - to już widzę jak Trakcja, ZUE, Torpol będą głównymi wykonawcami, bo Budimex słusznie słowami Blochera powiedział w skrócie, że przy takim prawie i marżach to oni nie będą uczestniczyć - i ja to popieram, tym bardziej, że PNI ma park maszyn, aby remonty prowadzić. Budimex ma podobne zaplecze i kompetencje, dlatego chciał wyciąć konkurencję (wnikliwi niech poczytają o tej niedoszłej upadłości, ja wiem swoje od wew., bo chciałem kupować sprzęt i maszyny, ale wszystko się rozmyło i upadłość też nie została prawomocnie ogłoszona ;-) To nie był przypadek.

   Reasumując: na dużych pracach infrastrukturalnych zarobią Ci co są u władzy i jest to zgodne z panującymi od dekad zasadami (nie tylko w PL). Kiedyś Kaczor mądrze powiedział - pokażcie mi, że w Niemczech duże przetargi wygrywają firmy z Francji, czy Hiszpanii, kosztem krajowych... i ciężko się z tym nie zgodzić.

   Dla mnie temat z DUŻYM ryzykiem i licznymi znakami zapytania. ŁD.

   Usuń
  2. Wszędzie i w prawie każdej branży jest ryzyko politycznie. Jeśli ktoś mówi o rozdzieleniu państwa od gospodarki to znaczy mniej więcej, że próbuje coś od państwa wyciągnąć, najlepszym tego przykładem jest prywatyzacji w Polsce po 89'. Idąc dalej dobrym tego przykładami są Trump, polityka Putina, Chin, działania Niemiec w UE (np. ekolodzy, politycy w Brukseli, firmy od czystej energii - cały synchronizowany łańcuszek ). Ja też nie popieram PiS-u w kwestii rozdawnictwa, ale mam wrażenie, że oni starają się dbać bardziej o interes Polski niż poprzednie rządu. A czy PiS jest czymś dobrym dla giełdy.....uważam, że po praktycznym likwidacji OFE, dla gpw jakąś formą zbawienia będą PPK.
   Polecam każdemu znaleźć stenogram premiera Morawieckiego podsłuchanego w Sowie, myślę, że tam wśród kolegów był szczery i ma bardzo liberalne poglądy :).

   Usuń
  3. Mysle, ze wiedzial, ze jest nagrywany.

   Usuń
 17. Zgadzam sie w 100%. Troche to spiskowa teoria dziejow, ale na gieldzie lepiej miec oczy szeroko otwarte. Niestety polityka to brudna gra...Sluzby zbieraja haki na potencjalnego prezesa rady ministrow, zeby wlasnie mogl stac sie premierem. Jak im pozniej sie nie spodoba-to mamy, tzw. "kontrolowane przecieki:.

  Prawda jest taka, ze gdyby nie katastrofa smolenska-to, np. Azoty dawno bylyby w rekach Rosjan...

  Dobrej nocki,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ek
  Z dbałością o interes polski to zobaczymy ,jak będzie następny krach .
  Dla mnie gospodarką się nie interesują i nawet to co rozdają inflacja już zżarła ,a dług w czasie dobrej koniunktury rośnie !!!

  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/koszyk-dudy-podrożał-o-ponad-połowę/ar-BBN4MRl?ocid=spartandhp

  OdpowiedzUsuń
 19. Ja nie bylbym taki radykalny...Nie wiem, czy wiesz, ale PO stosowala dumping cenowy w kontraktaxh np. dot. autostrad. Opozycja nic nie robi,zeby przejac wladze-nawet odwrotnie. Np. dzialo sie tak,ze GDDKiA podpisawala kontrakty, zeby pozniej podpisywac aneksy. To byla zorganizowana grupa przestepcza. Prawie na moich oczach aresztowali jednego z dyrektorow. Lapowy na 2 mln zl udowodnione a jezdzil autem za 2 tys. zl.


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 20. Ek
  Obligatariusze GetBacku spotkali się z Kaczyńskim
  Tylko w jakim celu ?
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/obligatariusze-getbacku-spotkali-się-z-kaczyńskim/ar-AAAzoIm?li=BBr5KbO

  OdpowiedzUsuń
 21. Ek

  Polskie spółki, które wejdą do indeksów FTSE Developed Market

  http://forsal.pl/artykuly/1231358,ftse-russell-podal-ostateczna-liste-polskich-spolek-w-indeksach-rynkow-rozwinietych.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli co, rozumiem, że kupować?
   Skoro wejdą do indeksów, staną się bardziej rozpoznawalne i ich kurs poszybuje.

   Rafff.

   Usuń
  2. Tekst ten jest miesiąc temu napisany więc z tym kupowaniem trzeba się zastanowić.

   Usuń
 22. Witam
  Zastanawiam sie co myslicie o EUC ostatni rok byl dla nich dosyc kiepski kurs spadl o 70%. Ten wydaje sie byc troche lepszy przeplywy pieniezne sie poprawily, chodz ciezko mi ten ich raport sie czyta.

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli mogę zasugerować to raczej wstrzymaj się z Euco. Oni ostatnio mocno kombinują i ciężko stwierdzić jakie faktycznie mają zyski. W 2 kw zrobili rozwiązanie aktywa podatkowego z tytułu amortyzacji znaku towarowego i to zaburzyło wyniki (pozostałe przychody operacyjne). Słabe cały czas mają przepływy operacyjne, rosną należności, sporo się zadłużyli i będzie to biło w koszty finansowe. Istotne są też czynniki fundamentalne (ustawodawcze): z jednej strony pozytywne bo Sąd Najwyższy uznał że odszkodowań mogą też dochodzić rodzina a z drugiej strony rząd chce ustawowo ograniczyć maksymalne odszkodowania za wybrane szkody.
   Ja bym z ewentualnym z kupnem poczekał do wyników za 3 kwartał.

   Usuń
 23. Prezesie, tak sobie obserwuje GPW i cos mi tu nie pasuje z tym że jest koniec miesiąca, ba nawet kwartału. Teoretycznie Trigon i Altus powinny ciułać kasę na wykupy, niemniej jak pisał Roman brak jakichkolwiek znaków wysypywania akcji i wzmożonego zbierania kasy z mało płynnych spółek. Czyżby nowy miesiąc miał być początkiem uraczenia ludzi likwidacją funduszy "w trosce" o ich dobro? Jak myślisz Prezes, czy lada chwila bedzie początek likwidacji aktywów??
  Janas

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie nie mam jakieś teorii na Altusa i Trigona. W zasadzie codziennie pojawiają się komunikaty że wyszli z jakiś akcji np. dzisiaj Rotopino ale chyba fala już główna przeszła bo nie ma gwałtownych spadków kursów. Ciężko nawet stwierdzić czy fundusze które dali do likwidacji (ok. 120 mln) to tam nic nie jest jeszcze sprzedane czy już sprzedali jakąś część. Wydaje się że jeśli któraś spółka jest ciekawa fundamentalnie i jest się przekonany do dalszej poprawy zysków to można kupować akcje tej firmy nawet gdyby Altus się jeszcze nie wysypał. Generalnie to mi się w zasadzie żadna spółka z Altusowych nie podoba i nie za bardzo mam co kupować.

   ps jeden Eurotel jest z udziałem Altusa ponad 5% i tu może coś się pojawić, nawet zainteresowany jestem kupnem ale poczekam na rozwój sytuacji.

   Usuń
  2. Prezesie, PBKM się nie interesujesz? C/Z 10, spółka wzrostowa, w jakimś sensie przypomina Livechat, bo opiera się na długoterminowych wpływach abonamentowych. Pytam w kontekście wypowiedzi powyżej, bo Altus ma koło 10% akcji.

   Usuń
  3. Pbkm mnie nie do końca przekonuje, wyniki za 2 kw nie były na papierze dobre ale chyba to było związane z MARem (inaczej zaczęli księgować długoterminowe umowy). Druga sprawa to głowny akcjonariusz czyli Altus, jak poinformuje że zszedł poniżej 5% (teraz ma 11%) to dopiero można myśleć o kupnie. Firma w obserwacji.

   Usuń
  4. W sprawozdaniu z działalności jest tabelka z porównaniem danych finansowych z retrospektywnym zastosowaniem zmian MSSF 15 i wychodzi wzrost przychodów o 9%, zaś pozostałych wskaźników o nawet sporo wyższe wartości (ZN o 31%), ale one uwzględniają też korektę o zdarzenia jednorazowe.
   Mnie zastanawia, jak dużym ryzykiem jest perspektywa emisji akcji (Prezes wspominał, że firma doszła do maksymalnego bezpiecznego poziomu zadłużenia i kolejne ewentualne przejęcia będą już finansowane dodrukiem akcji) oraz na ile spółka faktycznie jest w stanie rosnąć w sposób organiczny, a na ile jej wzrost to wynik lewarowanych długiem przejęć. Chętnie poznam opinie mądrzejszych ode mnie na ten temat :)

   Usuń
  5. Jakich madrzejszych szukasz-jak ja dawno tak madrej opinii nie czytalem;)

   Nieuk.


   Usuń
  6. PBKM widać że staje się powoli liderem konsolidacji europejskiego rynku bankowania krwi a to będzie wymagało emisji akcji ze względu na zadłużenie które mocno wzrosło po przejęciu Stemlabu. Jednak emisje będą zależne od tego jak szybko chcą podbijać Europę a może i świat bo jeśli co 2-3 lata to ryzyko nowych akcji robi się niskie. Zauważ że zarabiają około 30 mln rocznie a dywidenda ma wynosić ok. 20% zysku więc ok. 25 mln rocznie netto powinni mieć na czysto gotówki. Teoretycznie w 3 lata mają spłacone zadłużenie na przejęcie Stemlabu (koszt 75 mln). Trzeba też pamiętać że przejęte spółki dodadzą kilka/kilkanaście milionów zysku rocznie więc i możliwa dźwignia robi się większa. Ważne aby te przejęcia robili w "normalnych" cenach i mocno nie przepłacali. Z tego co analitycy mbanku napisali to Stemlab przejmują w dobrej cenie (zysk do ebidta gotówkowego na 2018 ma być niższe o ok. 30% niż w PBKM), natomiast negatywnie podchodzili do kupna udziałów w Vita34 gdyż drogo płacili a zakup nie ma większego sensu (mają 3% akcji co nic w zasadzie nie daje).

   Podsumowując można a wręcz należy się spodziewać emisji akcji jeśli PBKM będzie chciał przyspieszyć z przejmowaniem europejskich konkurentów (kiedyś prezes zarządu mówił że 10 spółkom się przyglądają) ale z drugiej strony sytuacja może być w druga stronę czyli może jakiś większy gracz przejmie PBKM ? Patrząc na obecny akcjonariat gdzie fundusze mają ok. 50% akcji i nie ma dominującego podmiotu to przy odpowiedniej cenie (np. +20%) realne jest ich przejecie tym bardziej że Altus to pewnie swój 11% pakiet sprzedałby nawet w obecnej cenie.

   Usuń
 24. Mysle, ze w tym główny problem. Nie bede bronil PBKM, bo to nie ma sensu-ale wynikami byn sie az tak bardzo nie przejmowal...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 25. W dzisiejszym parkiecie spory artykuł o możliwej nadchodzącej fali wezwań. Kursy małych i średnich spółek mocno pospadały i za jakieś 3-4 miesiące (jak spadną ustawowe średnie z 3 i 6 miesięcy) mogą się zacząć wezwania głównie wśród spółek o kapitalizacji 100-200 mln (czyli głównie ja w takie inwestuję). "Super experci" wytypowali do takich wezwań np. Amica, Arctic, Ferro, IMS, Kania, Kruk, LC Corp, PBKM, Polwax, Play, Skarbiec, Torpol, Wawel i kilka innych. Zastanawiające są Play, Amica i Wawel.

  OdpowiedzUsuń
 26. #PBKM
  czy możecie wytłumaczyć sens tych przejęć. Jakie oni mają z tego synergie? Z tego co pamiętam to Stemlab przejęli za drożej niż sami są wycenieni, więc bez sporych synergii niszczą wartość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Stemlab przejęli za 75 mln zł a PBKM jest wyceniany na 275 mln więc taniej przejęli niż są wyceniani. Plusów pewnie jest kilka ale takie najbardziej widoczne to kredyt na przejęcie spłacą w kilka lat a zyski od razu wzrosną pewnie ze 20%. Przejęcie z pewnością da dostęp do nowych rynków, na pewno jakaś redukcja zarządzających lub roszady pracownicze, jakiś na pewno know how, na pewno jakieś ograniczenie konkurencji a jak niższa konkurencja to można wyższe ceny na swoje usługi wprowadzić. Nie czytałem (bo mnie tak mocno ta spółka nie interesuje) jakie zarząd widzi korzyści w przejęciu Stemlab.

   Usuń
  2. Chodziło mi o wycenę porównując do EBITDA. Stemlab przejęty za 8.5x a PBKM jest wyceniany trochę ponad 6x tzn że powinni raczej skupować własne akcje. Wydaję mi się że to przejęcie jest trochę na siłę żeby pokazać wzrost, o ile nie ma tu jakiś naprawdę dużych synergii (nie sądzę).

   Usuń
 27. Witam
  A co myslicie o PCR widze kurs jest teraz na wsparciu 88zl jak pusci bedzie nie wesolo :) troche maja zadluzenia za duzo ale przeplywy ok, zysk troche plaski ale przychod ladnie rosnie

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od strony technicznej Ci nie pomogę, natomiast dobre analizy fundamentalne są https://portalanaliz.pl/analiza/2/PCC-Rokita.-firma-chemiczna-nowej-generacji a po dniu inwestora https://www.rynekobligacji.com/2018/09/6-dzien-inwestora-w-grupie-pcc-relacja/.
   Ze strony zadłużenia raczej nie widzę problemów, jest raczej pod kontrolą, gdyby coś złego się działo to zawsze mogą dywidendy przyciąć. Spółka mi się podoba bo mocno inwestują a to się przekłada na poprawę zysku (3 kw powinien być lepszy r/r), jednak obecnie nie kupiłbym akcji bo jednak atmosfera na MiSiach jest nędzna.

   Usuń
  2. Coraz większym znakiem zapytania dla firm energochłonnych są ceny energii dla firm, które wystrzeliły w kosmos. A w Rokicie energia ma spory udział w kosztach. I to może namieszać w 2019 roku, bo teraz pewnie jeszcze ceny zakontraktowane są.
   Oprócz tego operacyjnie i przyszłościowo spółka jak dla mnie wygląda ok (duży wzrost mocy produkcyjnych w Chloropochodne w 2019). W szczególności, czytając raport finansowy, wydaje się, że ten kwartał powinien być mocny, co może oznaczać kolejny rekordowy rok. Ze względu na energię trudno prognozować dalej.

   Usuń
  3. Rokita planuje budowę elektrowni - bloku gazowego o mocy 50MW. - w jakiś sposób to rozwiąże problem, choć pewnie nie w 2019.

   Usuń
  4. Póki co unikają oficjalnych informacji, ale faktycznie coś takiego można znaleźć w sieci:
   Nowa elektrociepłownia, wraz z dotychczasowym zakładem o mocy 22,8 MW, miałaby całkowicie pokrywać zapotrzebowanie spółki PCC Rokita na energię elektryczną, co pozwoliłoby jej uniezależnić się w tym zakresie od dostawców zewnętrznych.

   Usuń
  5. Niestety nawet po wybudowaniu elektrociepłowni spółka nadal będzie zależna od cen węgla i kosztów emisji CO2, a to te dwa czynniki odpowiadają najbardziej za podwyżki cen energii

   Usuń
 28. Tak, jak pisałem wcześniej sprzedaż Atlasest przez jednego z piszących tutaj odbyła się w dołku. Stawiam, że zaczyna się znowu kółeczko do 1,20 zł.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że nie po to sprowadzili kurs Atlasa do parteru, żeby dać mu kolejny raz odjechać.
   tuitam

   Usuń
  2. Co Wy macie z tym Atlasem...Naprawde ciezko to zrozumiec...Nie ma niczego w tej spolce, co by koglo implikowac wzrosty. To jest dla mnie oczywiste, ze odbywa sie insider trading a takze waluta...arbitraz etc...

   Nieuk

   Usuń
 29. Kółeczko już odpadło chyba. Szkoda.
  tuitam

  OdpowiedzUsuń
 30. Witam Prezesie , co sądzisz o Alumetalu ?

  OdpowiedzUsuń
 31. Nieuk, pytasz co widzę w Atlasest? Dokładnie to co ty w Airway. Czyli 2x zysk na swoim koncie po sprzedaży na górce i kupieniu w dołku. A teraz liczę na trzeci raz, bo takie kółeczka dzieją się tam cyklicznie i systematycznie. W najgorszym razie będzie wezwanie ze średnią6-miesięczną, ale może być przy takim mikroskopijnym FF, że główny udziałowiec sypnie więcej, żeby po cichu i zgodnie wyjść z GPW.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 32. Też się przyłączam z pytaniem w sprawie Alumetalu.

  OdpowiedzUsuń
 33. Prezesie, co tam napisali o playway na stockwatchu?
  Investor

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dosyć szczegółową analizę analityk zrobił bo dobrze wyjaśnił na czym polega działalność Playwaya (jest to trochę fundusz inwestujący w studia deweloperskie). Zwraca uwagę że należy patrzeć na zysk jednostki dominującej i skorygowany o jednorazowe transakcje (taka była w pierwszym kwartale na 14,3 mln z przeszacowania Creatiwe Forge)) i prawidłowy zysk to 28,7 (c/z ok. 35). Zwraca uwagę że konserwatywnie (to dobrze) rozliczają koszty bo jak grę produkują to wrzucają jej koszty w zapasy a gdy gr zostanie wydana to przychody najpierw pokrywają koszty (z zapasów) a gdy zostaną pokryte dopiero wtedy okazywane są przychody.
   Podsumowując analityk zwraca uwagę że obecna wycena jest bardzo wysoka patrząc na osiągalny roczny zysk 30 mln. Rynek obecnie w wycenie dyskontuje wydawanie kilku hitów rocznie na miarę CMS18, stwierdza że rynek gier jest nieprzewidywalny.

   Jak dla mnie analiza chłodzi trochę rozgrzane głowy i jest umiarkowanie negatywna.

   Usuń
 34. Prezesie, natrafiłem dziś na ciekawy artykuł:

  http://gospodarka.dziennik.pl/finanse/artykuly/581951,trigon-getback-windykator-pozew-afera.html

  Jak myślisz, czy to ostatnie tchnienie fundu czy mają szansę w przypadku odcięcia od getback i przeprosin m.in Buczka wyjść na prostą ? Stwierdzają w artykule że nie mają planów zamknięcia żadnego z funduszy - Prezesie czy w Twojej opinii Trigon da radę to wszystko jakoś wyprostować i zacząć normalnie funkcjonować, a przede wszystkim czy rzeczywiście nie zamknie żadnego z funduszy ?

  Roman

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już pisałem wcześniej na podobne artykuły że trudno mi powiedzieć bo nie znam faktyczną skalę umorzeń jaka jest w poszczególnych funduszach. Wydaje się że jest duża o czym świadczy to że w funduszu Stabilny Dochód zrobili 96% redukcję wypłat (wypłacili tylko 4% kwot złożonych do wykupu). Faktycznie to w zasadzie jest "upadłość" tego funduszu bo inwestorzy nie mogą wypłacić swoich środków. Moim zdaniem (zaznaczam że to jest moje zdanie) Trigon nie przetrwa w obecnej formie i zostanie przejęty przez inne TFI pod warunkiem że KNF czy inne instytucje na to pozwolą.
   Co do Buczka to raczej nie ma prawa (ze strony prawnej) wypowiadać się na temat zawartych umów osób trzecich nie znając ich faktycznej treści i wykonanych usług z nich. Oczywiście jest jeszcze moralna strona czy osoba która traci pewnie ze 100 mln (wartość Quercusa mu spadła i stracił prywatne środki na obligacjach) ma moralne prawo krytykować ?

   Usuń
 35. Alumetal czekam na test okolic 35-36 zł.
  Jest to na pewno ciekawa spółka, ale są też inne ciekawe spółki które obecnie są atrakcyjniej wyceniane.
  Wiktor

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. jakie Wiktor , jeśli możesz to napisz proszę

   Usuń
  2. Asbis, Asseco Poland, Ciech, Pragma Faktoring, Konsorcjum Stali, powoli Amica, Budimex, energetyczne Tauron i Energa. Wszystko jest perspektywą horyzontu inwestycyjnego i spisosp dywersyfikacji ryzyka.
   Wiktor.

   Usuń
  3. To ja się podłączę z pytaniami.

   1) Jak widzisz wpływ wzrostu cen emisji co2 na biznes ciecha? Jak zobaczyłem korelacje między wykresami to się na poważnie przestraszyłem, rynek chyba ocenia że koszty ich zjedzą i dobra koniunktura nie pomoże. Technicznie również wygląda słabo.

   2) Przy jakich cenach rozważasz pierwsze wejście w Budimex i Amice i jaki widzisz potencjał do spadków?

   Pozdrawiam, MG

   Usuń
  4. 1. Nie interesuję się Ciechem więc nie wiem.

   2. Budimex nigdy nie znajdzie się w moim portfelu gdyż nie inwestuję w branżę budowlaną (ryzyko bankructw, brak rąk do pracy, wysokie koszty, nisko marżowe kontrakty) - tak jest od lat.
   Z Amicą nie ma co się spieszyć bo raczej trudno o pozytywne czynniki do wzrostów kursu (dzisiaj podali ofertę kupna akcji po 120zł więc może z 3-5% kurs wzrośnie). Logicznie jeśli ceny stali i energii rosną a to jest ich chyba główny koszt to nie ma co liczyć na poprawę wyników. Wydaje się rozsądne aby poczekać z kupnem jak będzie widoczna poprawa wyników.

   Usuń
  5. Pytanie kierowałem co prawda do Wiktora, bo on wspomniał o w.w spółkach, ale dzięki za komentarz!

   MG

   Usuń
  6. To może Wiktor wyrazi swoją opinię, sorki że się wtrąciłem.

   Usuń
 36. Przypominam że na anonimowe komentarze nie odpisuję, chcesz znać moje zdanie na temat jakiejś spółki to chociaż się podpisz (ksywka, imie, numer buta czy co tam chcesz).

  Do północy (teraz mało czasu) napiszę krótko o Alumetalu i Playwau (co tam na stockwatchu jest).

  OdpowiedzUsuń
 37. Bardzo dobre podejscie. Z tym numerem buta to mnie rozwaliles na lopatki;) Widze, ze trwa permanentne podzywanie sie pod znane nicki...W sumie to smutne,

  Nieuk. Ps 42 haha.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po rozmiarze Twojego buta wnioskuję że jesteś niskiego wzrostu tak 1,70m w kapeluszu, lekko łysiejący (dlatego w kapeluszu :-)

   Usuń
  2. Haha dobre:) Trzeba miec dystans do siebie. 185 cm bez kapelusza....W sumie faktycznie krotka noga. Nawet sie nad tym nie zastanawialem hehe;)

   W sumie to sie niezle usmialem;)

   Dobrej nocki,

   Nieuk.

   Usuń
 38. Widzę humorek tutaj co niektórym dopisuje:)

  OdpowiedzUsuń
 39. Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej poprawy wyników (oczywiście jak produkcja nowych aut w Europie mocno spowolni to trudno będzie o wzrosty biznesu dla Alumetalu). Uważam iż spółka jest w stanie zarabiać tak z 4-5 mln więcej od celów ustalonych w programach motywacyjnych wg których zysk netto ma w obecnym roku wynieść 86 mln a w 2019 roku już 95 mln. Moje oczekiwania wynikają z kilku czynników. Pierwszym to fakt oddania nowej fabryki na Węgrzech która do pełnej zdolności produkcyjnej i pełnej wysokości marża będzie jeszcze dochodziła przynajmniej przez najbliższy rok. Pozytywnie na wyniki powinien też wpływać program inwestycyjny (modernizacje zakładów w Kętach i Gorzycach) na który zamierzają wydać w najbliższych kilku latach ponad 100 mln. Wysoka też była (wydaje mi się że jest nadal) marża benchmarkowa (różnica między ceną aluminiowego stopu odlewniczego a ceną surowca złomowego) która w 1 półroczu wyniosła średnio 400 Eur/t i była wyższa o 18% r/r. Oba czynniki (Węgry) i wysoka marża (9,3% w 1 półroczu w stosunku 7,74% rok wcześniej) dały wzrost przychodów o 19,5% i zysku o 65% półrocze 2018 do półrocza 2017. Nie znam konsensu rynkowego PAP na 3 kwartał 2018 ale w mojej ocenie można oczekiwać 20% wzrostu przychodów i nawet 50% wzrostu zysku netto (ok. 25 mln zysku). Pozytywnie też należy oczekiwać umiarkowane zadłużenie i pod kontrolą oraz zamiar wypłacania minimum 70% zysku w formie dywidendy co jeśli zrealizują mój szacunek 90 mln zysku w tym roku da około 8 % dywidendy.
  Podoba mi się ta spółka, dosyć niska wycena (c/z 7,70), kurs się dosyć mocno trzyma patrząc na inne podobnej wielkości spółki.

  W przypadku Alumetal zaznaczam iż rok temu pomyliłem się oceniając spółkę (pozytywnie ją wówczas oceniałem a wyniki trochę mnie wówczas zawiodły).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje za świetną analizę i mam pytanie . Ewentualne większe cła na samochody europejskie w USA jak wpłyną na przyszłe wyniki?

   Robert

   Usuń
  2. Zobaczymy czy je wprowadzą ale gdyby wprowadzili to pewnie negatywnie wpłyną na całą branżę bo spadnie sprzedaż do usa i pewnie producenci mieliby niższe marże. Trzeba zakładać że i Alumetal trochę straci ale ile to nie potrafię powiedzieć, raczej nie więcej niż do 10% zysku netto. Trzeba byłoby poszukać czy w jakimś wywiadzie coś na ten temat pisali, ewentualnie jak ktoś ma akcje lub chce kupić to może do firmy napisać z pytaniem.

   Usuń
 40. Dziękuję za podsumowanie i analizę Alumetal

  Dariusz z Wrocławia.

  OdpowiedzUsuń
 41. Chyba gazet nie czytacie . Ceny prądu dla firm wzrosną o 50 - 100% i taki Cognor ma przechlapane z całą resztą branży odlewniczej . Jak nic się nie zmieni to w 2019 mamy rzeź i inflację !

  Piter

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. w mojej firmie przysłali już taryfy na 2019 rok i w tym roku mamy 22gr za kW a od przyszłego roku będzie 40gr za kW, do tego opłaty stałe o 100% w górę, niby firma mała, ale jeśli wszystkim firmom podniosą tyle to firmy opierające się na energii dostaną ostro po 4 literach
   Krzysiek

   Usuń
 42. Problem w Alumetalu jest moim zdaniem inny...akcjonariat...same ofe...moim zdaniem fajna spolka, ale czy przyszłościowo wzrostowa to inny temat...

  Ta prad wzrosnie o 100%. Dobry zart...Wiesz co to oznaczaloby dla firm. Das ist unmoglich. Marze sie obniza, ale to jest glupota z tymi cenami pradu. Masz jakis fakt na potwierdzenie tezy? Przeciez to tak naprawde potencjalne bankructwo. Gdyby tak bylo-to masz z gory pozwy do ETS-u.  Ten Eurorating to tez troche podejrzany...chyba wystawiali reko obligacyjne dla Getbacku...Zaznaczam, ze moge sie mylic...Tez to spolka o duzej kapitalizacji...

  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 43. Dwa lata temu 1 kWh kosztowała 150 zł , dzisiaj już 300 zł .

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 44. 1 kWh to raczej 15 gr a teraz 30 gr :)
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 45. Prawdą jest co Piter napisał że wzrosły mocno ceny prądu (o benzynie też trzeba pamiętać) i to z pewnością od przyszłego roku będzie widać w wynikach (teraz mogą jeszcze obowiązywać korzystniejsze stare umowy). Jednak dotyczy to też całej europy (przykład IRL pokazuje że na Litwie też mocno wzrosło) co zwiększa szanse że koszty te będzie łatwiej przerzucić na odbiorców.
  Co do Cognoru to przed nami kapitalne wyniki za 3 kw, co dalej to trudno powiedzieć, w raporcie nie rozbijają samych kosztów energii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. super wyniki a spada - a n o n i m

   Usuń
  2. Powód spadków Cognoru jest prawdopodobnie inny czyli możliwa spora podaż akcji (z obligacji zamiennych na akcje). Liczba akcji może zwiększy się o jakieś 50% i możliwe że część osób będzie chciała wyjść z inwestycji. Zauważ że fundy rok temu nie chciały kupić akcji po 1,50 to tym bardzie teraz nie kupią gdy kurs jest po 1,80.
   W analizie na blogu szacowałem w 3 kw zysk na 20 mln (przy 5 mln straty rok temu) i to obecnie podtrzymuję, tym bardziej że jutrzejszy kurs eur/pln po którym będą przeszacowywać obligi w eur jest korzystniejszy niż 3 miesiące temu.

   Usuń
  3. Miała być 1 MWh za te 300 zł . Koszty energii w Cognorze to tak jak i w całej branży są podobne i wynoszą 40% wszystkich kosztów , a płace to tylko 7% . Po nowym roku rachunki za prąd wzrosną im min. 30 %.

   Piter

   Usuń
  4. OBS policzył ile mogą wynieść wyższe koszty w Cognorze związane ze wzrost energii i gazu.
   http://www.gazetagieldowa.pl/2018/09/ceny-energii-beda-realnie-odczuwalne.html

   Usuń
 46. Nie to bez sensu. Przeciez oczywiste jest to, ze jak w gospodarce dzieje sie dobrze, to popyt rosnie i ceny uslug wzrastaja.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 47. Eurotel podał wyniki i kolejny kwartał mnie zaskoczył bo spodziewałem się z 5% spadku zysku a jest 5% wzrost. Spada im sprzedaż z salonów Playa i T-mobile ale z nawiązką nadrabiają to salonami idream (premium Apple). W październiku otwierają 12 salon więc jest szansa na kolejne kilka kwartałów kilku% wzrostu zysku. Mocno czekałem na raport bo chciałem sprawdzić czy zapłacili i czy coś napisali o naliczonym zaległym podatku przez US ale nic w raporcie nie ma. Napisali tylko że trwa obecnie kontrola za 2013 rok. Dobra spółka, nisko wyceniana z dywidendami na poziomie 10% z dwoma ryzykami: Altus z 5% udziałem oraz kontrole z US.

  OdpowiedzUsuń
 48. Stanowisko zarządu Decory co do ceny wezwania - bez zaskoczeń. Ciekawe kiedy też bez zaskoczenia wzywający podniosą cenę i czy od razu dadzą ostateczną czy będą do końca roku się jeszcze bawić. Myślę, że do przesuniętego raportu za 3 kwartał zrobią jeszcze szybkie 2 propozycje podniesienia ceny z ostateczną za 12,5 zł.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mocno się ośmieszają ale nie ma co się dziwić, chcą mniej zapłacić i mają ciśnienie z góry. Jak cena może się mieścić w zakresie ceny godziwej jak sami napisali że wartość aktywów netto w przeliczeniu na 1 akcję wynosi 11,37zł a wycena dm boś 10,60zł - przypomnę że cena wezwania to 10zł. We wtorek zaczynają się zapisy i korci dobrać trochę akcji, ryzyko większej straty jest niskie choć i potencjał do dużego zarobku też niezbyt duży.

   Usuń
  2. Ja uważam że nie podniosą ceny w wezwaniu. Wg mnie już się wcześniej dogadali z funduszami na 10 zł i taką ofertę przedstawili. Cena 12,50 to byłoby moje marzenie ale niestety nierealne.
   dekorator

   Usuń
 49. Ale dyrdymaly...To jest gra na czas...Nie jestem wyznawca spiskoowych teorii dziejow, ale moim zdaniem to o to chodzi, zeby przejac spolke za grosze a pozniej ja sprzedac za gruba kase. Spryciarze.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 50. Witam. Czyli Prezes zostajesz z akcjami i nie odpowiadasz na wezwanie do końca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pisałem kiedyś nie bawię się w zapisy bo nie ma to sensu. Nie ukrywam iż liczę że cena zostanie podniesiona w okolice 11,50zł i jak kurs coś odpowiednio urośnie to sprzedam. Na chwilę obecną nie rozpatrywałem jeszcze wariantu gdy cena wezwania nie wzrośnie więc nie potrafię odpowiedzieć co zrobię. Na pewno będę musiał przeanalizować jakie mogą być przyszłe wyniki i perspektywy dla spółki.

   Usuń
 51. Jak mozna zaciagnac dlug na spolke, zeby pozniej oglosic wezwanie. Ewidentnie wykorzystuja "besse". Chyba pierwszy raz sie z tym spotykam. Skup akcji powinien byc ze srodkow wlasnych. Nikogo nie oskarzam, bi to teortycznie lega artis, ale "troche" sie zdenerwowałem.

  Z drugiej strony głupota bylaby odpowiedź na wezwanie-jak w kazdym mokencie mozna puscic w rynek po wyzszej cenie...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 52. Pytanie, czy gdyby byli dogadani z fundami na 10 zł to czy by wtedy ogłaszali wezwanie czy po prostu by mogli zawrzeć transakcję zakupu i przeniesienia własności pakietów akcji?
  Dla mnie w tym stanowisku zarządu najbardziej kuriozalne jest to, że piszą o tym, że wezwanie stanowi zabezpieczenie przed ryzykiem wrogiego przejęcia. A tu cena prawie 20% poniżej WK i z C/Z poniżej 6. To tak jakbym chciał kupić mieszkanie, bo to świetna okazja, takie o jakie mi chodziło, w dogodnej lokalizacji, do tego wiem, że o mieszkanie starają się inni potencjalni nabywcy, ale licytuję cenę poniżej wartości rynkowej. No bez jaj. Albo chcę kupić albo robię sobie na przekór. Tym bardziej, że kredyt już wziąłem...
  mn

  OdpowiedzUsuń
 53. Ja jeszcze dodalbym, ze dywidenda plynela i to naprawde dobra do Nich. Niech wiec sobie robia wezwanie za wlasna kase...Wrogie przejecie...smiechu warte,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 54. 5 zł dywidendy za ostatnie 3 lata.
  Jedyne ryzyko w tej chwili to, że faktycznie fundy oszalały i oddadzą po tej cenie. Wtedy pewnie czeka nas spadek ze względu na sprzedaż zawiedzionych i wiszenie na np. 8 zł (bo dywidenda jest w najbliższych latach wykluczona ze względu na kredyt na wezwanie) a później pewnie po spłaceniu kredytu wezwanie na 100 % za podobną cenę, jeśli nie niższą. Bo przecież średnia 6-miesięczna...
  mn

  OdpowiedzUsuń
 55. A na Lena Lighting nie boja sie wrogiego przejecia? No naprawde glupie tlumaczenie. W sumie to sie zdenerwowałem, ze bardzo dobra stopa dywidendy i kwotowo takze by plynela co rok...

  Ps. Longterm jest faktycznie dziwny...W tych okularach to juz sie zblaznil...Chyba ma jakas agencje pr-owska.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 56. I z tym pozdrowieniem to Pawlak sequel;)

  OdpowiedzUsuń
 57. Ek
  Ładnie odbiło dzisiaj Seko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odbiło ale bez obrotów czyli raczej nie trwałe.

   Usuń
 58. A no widisz-pisalem o tym pozdrowieniach longterma. Marketingowo moze dobre, ale dla zoltodziobow (bez obrazy dla nikogo). Pewnie obraza, ale to raczej komentarz. Tez nie mam na celu nikogo obrazac, ale faktycznie przypomina pawlaka...po prostu odbieram to ja sztuczne...Moge sie mylic, ale tak to odczuwam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 59. Delko podalo calkiem niezle wyniki jestem ciekaw na ile paliwa do wzrostow wystarczy.
  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potwierdziła się zasada o której pisałem (oni w raporcie na to wskazują) że kwartały nie świąteczne są dużo lepsze niż świąteczne. Ich wyniki trzeba rozpatrywać łącznie za 2 kwartały a tutaj na poziomie zysku netto jest gorzej bo 10% niżej r/r. Nie zmienia to faktu że mnie pozytywnie zaskoczyli i ciekawostka że zarząd spodziewa się wyższego zysku w 2018 w stosunku do roku poprzedniego. Gdyby to się sprawdziło to w drugim półroczu musieliby osiągnąć jakieś 15% wzrostu zysku netto a to już przyzwoite wartości.

   Usuń
  2. No ja chyba to odbicie potraktuje jako okazje do sprzedazy ich akcji z zyskiem. Troche slabo ze Eurotel nie odbil bo w ich wydaniu to juz kolejny dobry kwartal.

   Usuń
 60. Dzisiaj koniec kwartału i zamiast "strojenia okienek" czyli podciągania kursów akcji mamy spore spadki. Zaczyna się realizacja zysków z ostatnich tygodni tym bardziej że umacniający dolar nie pomaga.
  Na livechat (którego mam niewielką pozycję i którego wyniki zależą od kursu dolara) ktoś od kilku dni po 24zl skupuje akcje, cały czas stoi pakiet 5000akcji na kupnie i podaż nie może go przejść (ja się cieszę).
  Eurotel napotkał zaporę podażową na 17,40zł i ktoś większy sprzedaje akcje, może to być Altus (mógłby się wysypać to łatwiej byłoby dla kursu).
  Asbis mocno obrywa w ostatnich dniach, nie znam powodu spadków ale może to być związane z wychodzeniem z akcji Noble TFI lub oczekiwaniem na słabsze wyniki w związku z niekorzystnym kursem rub/eur.
  I na koniec Ropczyce na których ktoś od pewnego czasu rzuca po 500 akcji na 28,90zł, tu trochę mnie to martwi.

  OdpowiedzUsuń
 61. Bylem barzo krytyczny wobec Livechatu...ale teraz tez o nim mysle. No, ale jak przebije 25 zl.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to spółka raczej nie dla Ciebie, niestety nie już mocno wzrostowa i stała się bardziej dywidendowa. Wzrost zysku za obecny kwartał powinien wynieść wg moich wyliczeń 23% a dywidenda w przyszłym roku 9% (zaliczka pewnie jakaś jeszcze w tym). Pewnie we wtorek poznamy liczbę pozyskanych nowych klientów, jak będzie ujemna (tego nie oczekuję) to może kurs mocniej się obsunąć, nawet do 10% więc jak ktoś nie musi to niech nie kupuje. Gdyby jednak mieli ze 200 nowych klientów pozyskanych we wrześniu to wrzucam ją do portfela dywidendowego.

   Usuń
 62. Biznes B2B jest ciezki tak naprawde...Oni w zasadzie maja duzo klientow. Widze dwa glowne problemy (jesli chodzi o wycene):

  1. Rynek oczekiwal wiecej
  2. Umorzenia w funduszach a takim spolkom "oberwalo" sie najbardziej...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 63. Coś z branży OZE macie na oku? Myślę, że może wrócić sentyment w związku ze wzrostami cen energii.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie jak się nakręci spirale strachu związaną z cenami energii to spółki z OZE mogą dać zarobić. Sunex z GPW jest rozsądnie wyceniany (chyba dzisiaj powinny być wyniki) i dzisiaj przyzwoite wzrosty się zaczęły (bez obrotów). Chociaż z ryzyk coś mi się rzuciło jakiś czas temu w oczy że obniżone mają być cła (pewności nie mam czy o to chodziło) na import urządzeń fotowoltaiki z chin i ich tańsze urządzenia mogą trochę namieszać. Trzeba poczekać na raport Sunexu i poczytać.

   Usuń
  2. Co powiecie na ZEPAK? Czy wszystkie spadki ma już za sobą?

   Usuń
  3. Zepak miałem krótko w portfelu dywidendowym ale to co się obecnie dzieje z wynikami to nie jest zrozumiałe dla mnie. Zamknięcie w styczniu elektrowni miało rocznie obniżyć wynik Ebidta o 100 mln rocznie a po pierwszym półroczu już jest 150 mln zysku netto mniej. Wg analityków Santandera (wcześniej bz wbk) przez wiele lat dywidenda ma być w okolicach 1,20zł ale czy tak będzie to nie wiem. Bardzo trudna spółka w analizie tylko dla zawodowych analityków.

   Usuń
 64. Rainbow podał wyniki i są na poziomie zysku netto znacznie gorsze r/r gdyż w 2 kw mieli 2 mln straty przy 3,2 mln zysku rok wcześniej. Nie czytałem raportu więc nie wiem jaki był tego powód ale widać że spadający kurs od kilku miesięcy nie odbywał się bez powodu.

  Tarczyński podał wyniki (mocno na nie czekałem) i na pierwszy rzut oka są fatalne bo w 2 kw mieli 8,4 mln straty przy 2,3 mln zysku rok wcześniej. Jednak powodem takiego wyniku jest zawiązanie rezerw związanych z przegranym procesem sądowym na 15,5 mln i gdyby nie to zysk byłby w okolicach 7 mln przy 2,3 mln r/r. Tak wyniki byłyby rewelacyjnie. Zwracają oni uwagę (o tym wspominam w kontekście Kani) że ceny skupu wieprzowiny były najniższe od 2 lat (to jest dla nich korzystne) ale w przyszłości niepokoją rosnące ceny energii. Tarczyńskiego warto obserwować bo wyniki za 3 kw mogą być świetne gdyż ceny wieprzowiny nadal są niższe ok. 5% r/r i oni dodatkowo sprzedali swój zakład przetwórstwa (rzekomo zbędny) i mogą wykazać ok. 10 mln z tego zysku (w księgach była niższa wartość od ceny sprzedaży - zainteresowani powinni to sprawdzić).

  OdpowiedzUsuń
 65. Rainbow znowu pewnie wtapia na kursach walutowych...Nosz kurdesz belesz (ze tak z wegierskiego pojade). Nie nauczyli sie na bledasc z zeszlych lat...Ale spolka i tak tania. Najważniejsze beda wyniki za III kw.

  Dobrej nocki.

  Ps. To wlasnie jest trend spadkowy. Fajna spolka a kazdy moze wtopic,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 66. Wczoraj Roman pytał czy Trigon przetrwa. Odpowiedziałem że w obecnej formie pewnie nie. Dzisiaj to samo mogę napisać o Altusie który podał informacje o liczbie złożonych rządań wykupu z funduszy zamkniętych http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31427230,altus-towarzystwo-funduszy-inwestycyjnych-sa-61-2018-informacja-o-szacunkach-wartosci-zlecen-wykup-certyfikatow-inwestycyjnych. Informacje są zatrważające, w kilkunastu fizach złożono wnioski o wykupu na ok. 85% a wykupić chcą ok 50% złożonych wniosków. Informacje są o tyle fatalne gdyż potwierdzają masowe wycofywanie środków z funduszy Altusa i możliwe że za kilka miesięcy prawie żadnych aktywów już nie będzie. Firma bez jakiejkolwiek przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poniedziałek Altus chyba się nie otworzy będzie zjazd na grosze. Pan X

   Usuń
  2. Widać że mocni spekulanci weszli w Altusa i pewnie będą starali się nie dopuścić do mocniejszych spadków. Jednak w średnim terminie tak do roku w mojej ocenie kurs będzie zjeżdżać poniżej 1 zł (dobra dywidenda za obecny rok może tylko i wyłącznie stabilizować kurs). Nawet Osieckiego jak puszczą na wolność to on nic nie zmieni w fundamentach Altusa, kurs może na krótko odbije ale spadków wyników już nie powstrzyma.

   Usuń
  3. Dywidenda to nie wszystko,co mi z dywidendy jak kurs zjedzie na 10 groszy.Czasami ktoś nabiera się na spółki płacące dywidendy a kurs spada z każdym rokiem i nic z tego tylko strata. Pan X

   Usuń
  4. No tak, ale jeśli dywidenda może wynieść jakieś 70 groszy to kurs teoretycznie nie powinien spaść poniżej 70 groszy. Patrząc na bilans Altusa to obecnie pod odjęciu od aktywów obrotowych (głównie gotówka) wszystkich zobowiązań to zostaje więcej kasy niż jest obecna kapitalizacja (120 mln do 111 mln kapitalizacji). Ciekawy przypadek :-)

   Usuń
  5. Dokladnie-zbyt duza stopa (mam 42 haha), ale dywidendy potencjalnie oznacza wyprowadzanie cashu ze spolki.

   Po co mi wysoka stopa dywidendy jak kurs jest w permanentnym trendzie spadkowym. Mowie tez to odnosnie ZE Paku.

   A tak z drugiej strony-kto da kase na tfi altusa skoro prezes-no teraz juz byly szef rady nadzorczej jest w areszcie...? No to iest oczywista oczywistosc (cytujac klasyka), ze beda kolejne umorzena..

   Nieuk.

   Usuń
  6. No tak jak dywidenda będzie po 70gr to kurs będzie po 80 gr po odcięciu będzie po 10, o ile będzie dywidenda i nie zawieszą notowań. Pan Y

   Usuń
  7. Trigon widać ostro walczy:

   https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/business-insider-polska-trigon-tfi-proces-dot-tekst-o-odebraniu-licencji-przez-knf

   cyt. Trigon TFI podkreślił, że według sądu uprawdopodobnił to, że poprzez publikację artykułu wydawcę Business Insidera popełnił czyn nieuczciwej konkurencji.

   Teraz tylko dobrych prawników powinni wziąc i AXEL powinien wybulić za głupotę dużo kasy. Tak czy inaczej uważam Prezesie że Trigon jest w dużo lepszej sytuacji niż Altus i jeśli Prezes Juraś dobrze to strategicznie ułoży to śmiem przypuszczać że mogą wyjść na prostą pod swoim lub innym szyldem. Trzeba tylko teraz pokazać że naklejka Getbacku była przyklejona niesłusznie, a widać że działają, działają żeby przetrwać. Przypuszczam też że ilość żądań wykupu w porównaniu do Altusa powinna być nieco mniejsza ze względu na jakiekolwiek działanie z ich strony i chyba odrobinę mniejsze zamieszanie w aferę, a raczej przyklejenie czarnej łatki. Wrobienie Trigona w tą aferę jest dla mnie zupełnie tak jak w powiedzeniu, "nieważne czy zostałeś zgwałcony czy gwałciłeś - i tak jesteś zamieszany w gwałt ;)"
   Pozdrowienia
   Roman

   Usuń
 67. Niektórzy podnoszą kwestię drastycznego wzrostu cen energii elektrycznej i szukają spółek, które mogą na tym skorzystać.
  Sektor IT (są ciekawe spółki, także dywidendowe, które mają już fajne wyceny).
  Sektor handlu elektroniką użytkową.
  I może wbrew panującej modzie na anty, spółki z branży energetycznej.
  Koniec końców i tak koszty zostaną przerzucone na końcowych klientów, tak po prostu zawsze się dzieje.
  Wiktor.

  OdpowiedzUsuń
 68. Kurde ten Altus ma przechlapane. Moim zdaniem-moze głupie..ta cala afera Getback to byla ustawka...Ratingi, rekomendacje. Dziwne tez jest to, tvn cnbc biznes zniknela z anteny jak doszlo do sprzedaży tej spolki...strange. Ps. Jeszcze "dilojt" powinien beknac. Ale nie ludze sie-pewnie maja dobre papugi...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety obecny prezes Altusa nie wiele wskórał aby zatrzymać fale umorzeń.Bedzie ciezko się Altusowi podnieść jeśli Osiecki wróci do biznesu - o ile wróci.

   Usuń
  2. Zastanow sie. Dla mnie to nie ma sensu. Z reszta ten Osiecki juz mi wczesniej brzydko pachnial, ale nie o to chodzi. Jak komus dajesz kase (w tym przypadku tfi), to opiera sie to na zaufaniu. A co pan O.-wiasciwie tak powinnismy mowic.

   Od oceny jest sad. Ale ze nie mogl odpowiac z tzw. wolnej stopy-to potencjalnie oznacza, ze jest gleboko zwiazany z pionkiem z getbacku...

   Nieuk.

   Usuń
  3. Getback to jest ewidentny przykład, że takie korpo jak Delloite nie mają żadnej wiarygodności. Klient płaci klient wymaga więc piszemy audyt tak jak klient sobie życzy. Myślę, że tyczy się to również innych wielkich firm z tej branży.aleks

   Usuń
  4. No to tak to wlasnie wyglada, ze audytor jest klientem spolki...no sto sie mija z celem...

   Nieuk.


   Ps. No, ale mamy weekend, wiec polecam luz i produkcje Showmax: Rojst. Wybitna rola A.Seweryna i "Pamietniki Podrecznej"...a takze "Biillions" (akurate to odnosi sie bezposrednio do gieldy) Chociaz tak to wszystko zawiklane w tych wszystkich serialach, ze masasakra;)

   Milego wieczoru,

   Nieuk.


   Usuń
 69. ABC Data podał wyniki za 2 w i są słabe(pełne dla mnie zaskoczenie), wykazali straty 9,6 mln przy 3,3 mln zysk rok wcześniej (12,9 mln gorzej). Wg raportu " Obniżenie to ma związek ze zdarzeniami jednorazowymi tj.: • wpływ różnic kursowych (w części obciążającej wynik operacyjny Grupy); ok. 4 mln • wysoka baza 2017 roku uwzględniająca wygraną w sporze sądowym,ok.3 mln • korekta podatku VAT za II kwartał 2014 roku dokonana w II kwartale 2018 roku ok. 6 mln". "Po wyłączeniu ww. zdarzeń EBITDA skorygowana wyniosła 11,5 mln PLN w I półroczu 2018 roku oraz 6,9 mln PLN w I półroczu 2017 roku. Skorygowana EBITDA wzrosła o 67% r/r, co jest efektem przede wszystkim wyższego zysku brutto ze sprzedaży będącego pochodną wyższej sprzedaży."
  Niby tłumaczą co się wydarzyło dlatego korektę Vatu za 2014 (pewnie ich US przycisnął) oraz wygrany spór sądowy rok temu uznać można za jednorazowe zdarzenie, jednak różnice kursowe to już normalna operacyjna działalność której nie można traktować jako jednorazowa. Nie ma co ukrywać że spadki w ostatnim miesiącu zostały zrobione przez insajderów bo żadnych oficjalnych przesłanek nie było do spadku kursu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wrócę jeszcze do ABC Daty i okazuje się że są to kolejni kłamcy i jak to pisze @nieuk mamy nowego pinokia.
   Oni w lipcu podali komunikat iż pozytywnie zakończyła się kontrola US "Zarząd ABC Data S.A. (dalej "Spółka") informuje, iż w dniu dzisiejszym powziął informację o wyniku kontroli Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie z dnia 19 lipca 2018 roku wydanej w związku z postępowaniem kontrolnym w zakresie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług za II kwartał 2014 roku.

   W wyniku czynności przeprowadzonych w ramach ww. postępowania kontrolnego w oparciu o zgromadzoną dokumentację nieprawidłowości nie stwierdzono, a ponadto kontrolujący nie sformułowali żadnych wniosków i zaleceń dla Spółki. Wynik kontroli nie rodzi konsekwencji podatkowych dla Spółki.

   Jednocześnie Spółka informuje, że obecnie w ABC Data S.A. nie jest prowadzone żadne postępowanie kontrolne w zakresie podatku VAT"
   Jednak w raporci półrocznym zapłacili 6 mln "korekta podatku VAT za II kwartał 2014 roku dokonana w II kwartale 2018 roku ok. 6 mln". Kłamstwo pierwsza klasa bo kontrola im pewnie coś znalazła a oni szybko pewnie korektę vatu zrobili i podatek zapłacili.

   Usuń
  2. Pisalem Przemek w privat mailu, ze pracowalem w Spolce, gdzie obecna Prezes byla czlonem Zarzadu podsumowujac, ze nie mam do niej za grosz zaufania... ŁD.

   Usuń
  3. Jak Tu inwestować jak zamiast oceniać fundamenty firmy to najpierw powinno się prześwietlić życiorysy zarządzających spółką czy nie mieli jakiejś "czarnej" przeszłości.

   Usuń
  4. Swieta racyja Prezesie:)

   Jakby tak przeswietlic wszystkie spolki-to pelno by sie takich szemranych osob znalazlo w zarzadach lub radach nadzorczych...z drugiej jednak strony to wlasciwie analiza zyciorysu managementu tez jest tam jakims aspektem analizy fundamentalnej.

   Udanej niedzieli,

   Nieuk.

   Usuń
 70. Witam,

  cały czas z wielką "namiętnością" czytam bloga...uważam tak jak, niektórzy za jeden z najlepszych w ostatnich latach...chapeau bas dla gospodarza...wtrącając trochę w spiskową teorię....spodziewam się już wkrótce kolejnej afery na obligacjach korporacyjnych....coś w stylu...taki casus Vcapital= HFT Group....inwestycje zabezpieczone na nieruchomościach wycenianych x10 w stosunku do realnej wartości...pzdr

  OdpowiedzUsuń
 71. A co sądzicie o Maxcom? Potężny trend spadkowy, ale (wydaje się) niska wycena i najlepsze kwartały przed nami.

  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Maxcom wydaje się obecnie nisko wyceniany ale jest to uzasadnione gdyż jest niskie zaufanie do zarządzających. Oni rok temu wprowadzając spółkę na GPW obiecywali "złote góry" a kilka miesięcy później zweryfikowali mocno swoje prognozy i faktyczne zyski które ok. 50% były niższe od obietnic. Nie ma sensu analizować wyników ale na pewno trzeba pamiętać o ryzykach jak wracająca nokia "na salony" która może zabrać Maxcomowi rynku i mało przyszłościowy produkt (proste telefony głównie dla seniorów) którego sprzedaż raczej w dłuższej przyszłości będzie się spadać.

   Usuń
 72. Pewnie niektórzy mają, albo mieli akcje Unified Factory, bo kiedyś była to całkiem dobra spółka. Będzie chyba odwieszenie notowań, bo mają dać raport, a to jego brak był powodem zawieszenia. W międzyczasie, kiedy notowania były zawieszone podpisali duże umowy (chyba największe w historii spółki). Prezes siedzi, ale spółka chyba działa. Kurs jest bardzo nisko (był spadek z 12,50, obecnie 1,97). Otwarcie będzie pewnie dużo wyżej.
  Oczywiście nie piszę tego, żeby kogoś zachęcić do "inwestycji", bo nikt nie wie, za co prezes siedzi i co dalej będzie się działo. Jeśli go zamknęli to raczej nie zapłacenie firmową karta za prywatną kolację. Te wałki mogą zmieść firmę z powierzchni ziemi i o tym trzeba pamiętać. Piszę raczej czysto informacyjnie. Jeśli ktoś ma akcje to może być teraz dobra okazja do wyjścia. Jeśli ktoś lubi ryzyko może wejść pamiętając o tym co wyżej napisałem, bo pewnie spekula się zleci i będzie bujało.
  Piszę też do wszystkich, żeby zwrócili uwagę na spółkę, bo to kolejny dobry przykład "naukowy". Można prześledzić działalność i wyciągnąć wiele ciekawych wniosków, które zapewne zaprocentują w przyszłości. Niestety, to kolejny bardzo negatywny przykład i prawdę mówiąc chciałbym poanalizować coś pozytywnego, ale cóż, trzeba mieć nadzieję, że po tym co ostatnio było środowisko się oczyści. Jeśli ktoś coś dodatkowego wie też niech tu napisze, ale proszę tylko konkrety, bez własnych przemyśleń i stwierdzeń, ze to oczywisty wałek.

  OdpowiedzUsuń
 73. Ten rok jest przelomowy, bo tyle walkow wyszlo, ze to naprawda masakra.

  Czepan-bardzo madra wypowiedz...Ja mialem Unified i to bardzo ciekawa lekcja byla dla mnie-jak byla luka cenowa...Prezes spolki raczej batonika w stonce nie ukradl...prokuratura regionalna albo krajowa sie tym zajmuje. A zarzuty byly bardzo powazne (chyba dzialanie w zorganizowanej grupie przestepczej).

  Altus to nak naprawde najwiekszy zawod a.d. 2018. Tak mysle, ze z zasady juz sobie lepiej odpuscic takie spolki. Spekulacyjnie mozna a raczej to o hazard zatacza...ale iak ktos lubi emocje-to czemu nie;)

  Pozdrawiam,

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 74. Witam. Prezesie mam pytanie odnośnie Decory. W wezwaniu napisano że po przeprowadzeniu wezwania Decora podejmie działania w celu umorzenia akcji. Teraz mamy 11.303.320 akcji co daje c/z 5,85. To w przypadku wezwania na 3.699.501 i ich umorzenia zostanie 7.603.819 akcji. Co przy zysku na akcje 2,63 da C/Z na poziomie 3,93. Czy dobrze myślę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dobrze rozumujesz. Oczywiście należy pamiętać że wyniki mogą się wówczas pogorszyć przez wzrost kosztów odsetek od kredytu zaciągniętego na skup akcji. Zakładając że 43 mln kredytu i 5% odsetek rocznie to 2,15 mln samych odsetek będzie co podniesie c/z ale i tak będzie niższy c/z niż przed wezwaniem. Kredyt kiedyś spłacą więc i odsetki spadną.

   Usuń
 75. Pusccie to dzisiaj dziewczynom, zonom lub kochankom;) przy obiedzie...arcydzielo...wzruszylem sie...czasem tez dobrze odpoczac bananowki

  https://www.google.pl/amp/www.plotek.pl/plotek/7,111485,23978632,twoja-twarz-brzmi-znajomo-uczestnik-tak-zaspiewal-piosenke.amp

  Arcydzielo to chyba malo powiedziane...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 76. Polecam książkę "Liderzy"William N. Thorndike. A oto fragment dotyczący skupu akcji"Zasadniczo istnieją dwie szkoły skupowania własnych udziałów. Najczęściej obecnie stosowana metoda polega na tym, że spółka przeznacza część kapitału (zwykle jest to stosunkowo niewielka część gotówki wykazanej w bilansie) na wykup akcji, po czym stopniowo przez kilka kwartałów (a czasem lat) nabywa je na otwartym rynku. Jest to postępowanie skrupulatne i zachowawcze i raczej nie może znacząco oddziaływać na długoterminową wartość akcji. Tę nacechowaną ostrożnością procedurę nazwijmy „bierkową”.
  Menedżerowie opisani w niniejszej książce wybierali inną, o wiele śmielszą, której prekursorem był nie kto inny jak Singleton. Polegała ona na rzadszych i znacznie większych skupach papierów przeprowadzanych tak, by korelowały z ich niskimi cenami; zazwyczaj operacje takie trwały bardzo krótko i realizowane były poprzez wezwania do sprzedaży akcji, czasami z wykorzystaniem kredytu. Singleton, który zastosował je aż osiem razy, gardził „bierkami” i wolał sięgać po „odkurzacz”.
  Świetną egzemplifikacją wyczucia w lokowaniu kapitału może być wykup akcji własnych przeprowadzony przezeń w 1980 roku. W maju tego roku, gdy wskaźnik cena/zysk akcji Teledyne zbliżył się do najniższego poziomu w historii, Singleton ogłosił największe w dziejach spółki wezwanie do sprzedaży papierów z potrójnym przeszacowaniem. Postanowił kupić wszystkie zaoferowane akcje (ponad 20 procent w obiegu), a wobec dużej nadwyżki gotówki, którą dysponowała firma, oraz niedawnej obniżki stóp procentowych, sfinansował całą transakcję z kredytu o stałym oprocentowaniu.
  Stopy procentowe ostro później podskoczyły, a ceny nowej emisji obligacji poleciały w dół. Singleton nie wierzył, że stopy będą dalej zwyżkowały, uruchomił więc skup obligacji. Koszt tego pokrył jednak z funduszu emerytalnego firmy, który nie był opodatkowany od dochodów inwestycyjnych.
  Wskutek tej serii skomplikowanych działań Teledyne z sukcesem sfinansowało wielki wykup akcji własnych z pomocą taniego kredytu, fundusz emerytalny zrealizował spore zyski z obligacji niepodlegające opodatkowaniu, kiedy spadły potem stopy procentowe, a cena akcji ogromnie wzrosła (w dziesięcioletnim okresie zwrot skumulowany wyniósł ponad 40 procent)." W przypadku Decory dlatego Włodzimierz Lesiński kupuje354.000 akcji bo w dłuższym terminie jeżeli nie zdejmą jej z giełdy to cena będzie wyższa.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Decory skup jest na kredyt więc mniej korzystny niż za gotówkę ale raczej główny akcjonariusz wie co robi czytaj oczekuje wzrostu biznesu firmy. Oczywiście prawdopodobnie główny powód to obawa przed nacjonalizacją OFE i chcęć od nich wykupienia akcji.

   Usuń
  2. Prezesie dlaczego uważasz ze skup za gotówkę jest bardziej korzystny od kredytu? Ja uważam inaczej. Jest to bardzo dobre posunięcie. Mamy obecnie niskie stopy procentowe, druga sprawa efekt tarczy podatkowej. Można potraktować to jako przyszłą alternatywę dla dywidendy. Tylko że w przypadku tej drugiej mamy podwójne opodatkowanie. Dlatego skup jest bardziej efektywny podatkowo.

   Usuń
  3. Ale Ty masz na myśli efektywność dla akcjonariuszy a ja pisałem od strony firmy. Firma która ma nie pracującą gotówkę i skupuje to nic jej to nie kosztuje, natomiast firma która zaciąga oprocentowany dług musi zapłacić odsetki (ponosi koszty). Żeby było jasne, jestem zwolennikiem takiego skupu który dzieje się na Decorze ale czy zostaną długoterminowym akcjonariuszem czy krótkim na kilkanaście dni to zobaczymy. Gdyby skupili od fundów akcje po 10zł (w to nie wierzę) to w dobrej cenie Decora skupuje i wtedy na dłużej zostaję, jeśli skupią po 12zł (takich okolic oczekuję) to czekam na podbitkę i wychodzę.

   Usuń
 77. Ja też skupuję. myślę że będzie więcej niż na obligacjach.

  ostatnie 2tygodnie -to najsłabsza pozycja w moim portfelu -ale za to najbezpieczniejsza

  miałem kupić jakieś mieszkanie jako pewną inwestycję ale obawiałem się że niedługo trend się odwróci i ze starymi mieszkaniami będzie jak ze starymi samochodami, po pewnym czasie ich wartość bardzo spadnie bo będą pojawiać się coraz nowsze i lepsze.Cały czas powstaje wiecej mieszkań niż jest wyburzanych odwrotnie proporcjonalnie do przyrostu ludności.

  slawek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, uważaj abyś nie został bez pieniędzy i bez mieszkania :-) Mnie w Decorze obecnie trochę zastanawia (martwi) że fundy nie podnoszą kursu akcji pod podniesienie ceny wezwania. Nie wyciągam negatywnych wniosków ale stawiam znak ?

   Usuń
  2. Wydaje mi się że fundy nic nie muszą, wcale nie jest pewne że kupią choć jedną akcję w pierwszym terminie,

   za kilkanaście dni się dowiemy

   Sławek

   Usuń
  3. Wszystko zależy od lokalizacji - stare mieszkania w dobrym miejscu kupione po niezawyżonej cenie będą trzymać swoją wartość. Te z rynku pierwotnego które były kupione na kredyty zapewne mogą spaść gdyż w dobrej lokalizacji są horrendalnie drogie.

   Fundy z chęcią poszukają płynności dla portfeli, szczególnie ze skup może oznaczać wstrzymanie lub mocny spadek wypłaty dywidendowy przez najbliższe kilka lat.

   Usuń
  4. Nie koniecznie będzie spadek dywidendy przypadający na 1 akcję bo po skupie spadnie o 33% liczba akcji. Prosty przykład matematyczny. 43 mln kredytu płatne w 58 ratach miesięcznych daje 8,9 mln rocznych rat i 2 mln odsetek czyli 11 mln od zysku odchodzi rocznie. Zakładając zysk roczny na 18 mln (20 mln jest za ostatnie 12 miesięcy) i odejmując 11 mln (rat kapitałowo-odsetkowych) zostaje 7 mln czystej gotówki (oczywiście są i inne kredyty) i pozostałą liczbę akcji 7,250 mln to da dywidendy na akcję 96 groszy czyli więcej bo w tym roku było 90 groszy.
   Oczywiście jako akcjonariusz wolałbym aby nie wypłacili żadnej dywidendy przez 2-3 lata a kasę przeznaczyli na spłatę zadłużenia (przy obecnych zyskach spłacają w 3 lata) lub rozwój bo wtedy dywidendy będą znacznie wyższe.

   Usuń
 78. Panie Nieuk.co myślisz o Airway?Kurs niedawno 80gr a w piątek ładnie odbiło i było +8%.

  OdpowiedzUsuń
 79. Jaki ze mnie "Pan";) Fundamenty ocenia nasz Prezes. Ja moge dodac tyle, ze bardzo wazny jest poziom 90gr. Te piatkowe obroty przy malym obrocie jednak byly...no zobaczymy co nam "future" przyniesie.

  Pozdrawiam serdecznie,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 80. Z Airway dajcie sobie spokój - patrz: emisja Adiuvo. 4 mln wzięte od mbanku w ramach umowy dyskonta wierzytelności z regresem...
  Co do Sunex - mam kuzyna w branży. Jego zdaniem chińskie produkty nie zdobędą rynku, tak jak chińskie samochody. Tutaj ważna jest trwałość produktu i dostępność serwisu, a z tym może być w przypadku chińskich wyrobów różnie. Tym bardziej, że jeśli chce się mieć systematyczny zwrot z inwestycji np. w panele to trzeba w to trochę zainwestować. Nie jest to cena chińskiego telewizora czy tableta. Jeśli Sunex zarobi powyżej miliona w 1 półroczu, kupuję, bo zapowiada się dobry rok i może wrócić sentyment do branży na kolejne lata.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 81. Dzisiaj rynek mocno karze firmy za słabsze wyniki. ABC Data -13%, Rainbow -15%, Vindexus -7%, Altus -12% (tu akurat za co innego). Na koniec sesji z portfela wypadnie ABC Data za kłamstwo, nie może być miejsca w portfelu na spółki których zarządy jawnie oszukują akcjonariuszy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście minus dla ABC Data za wprowadzanie w błąd. Paradoksalnie jednak można doszukiwac się plusa, że jest to korekta, a US nie nałożył kar etc. i w eter nie poszła złe info. Może mają lepsze układy z US... Widac, że wszystkie firmy handlujące sprzętem IT kręciły na fakturach... Pytanie co z latami 2015 i 2016 i czy już zostały przez US skontrolowane... Action zmniejsza obroty i ma problemy więc jest to szansa dla ABD Data i ABPL...

   BudzikM

   Usuń
  2. No właśnie Action zmniejsza obroty, ale się uratuje (nie mogę napisać skąd wiem, ale wiem, że np. do upadłości Bieliński nie dopuści, przegłosuje układ i ma jakiś plan). Pytanie - czym zamierzają handlować i którymi kanałami, bo konkurencja ze strony Also rośnie i rośnie (właściciel dokłada do biznesu, zmniejsza marże u nas na rynku testując pewnie kto przetrwa). AB zatrzymuje zysk/cash jasno mówiąc, że okazje się mogą pojawić i trzeba być gotowym (mądrze). Ja się zastanawiam jaka jest przyszłość hurtowników IT i czym będą dodatkowo handlować, aby wytrzymać konkurencję Also. Ktoś ma jakieś pomysły? ŁD.

   Usuń
 82. Ek
  W Orlenie ktoś miał dobry przerób.
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,23987866,z-magazynow-orlenu-zniknelo-60-tys-butelek-wina-trwaja-czynnosci.html#s=BoxOpMT

  OdpowiedzUsuń
 83. Panowie a co sądzicie o sytuacji OT Logistick? Co parę dni przesuwają termin spłaty kredytów bankowych, teraz jeszcze doszły obligacje na 18 mln a w listopadzie mają wykup obligów na 100 mln zł. Poza tym pokazali dużą stratę za ostatni kwartał. Nieciekawie to wygląda... Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OTL to przykład spółki która przeinwestowała i jest blisko bankructwa, port Luka Rijeka chyba był zły ruchem i to może ciążyć firmie. Niekorzystnie na nich wpływają wzrosty cen pali i staliw, w wynikach są też jednorazowe obciążenia które mocno obniżyły wynik. Nie widzę podstaw do kupna akcji a najbliższe tygodnie będą kluczowe do istnienia spółki, za komentarz wystarczy opinia biegłego rewidenta : ".... zachodzi istotna niepewność mogąca budzić poważne wątpliwości co do zdolności Spółki do kontynuacji działalności.....".

   Usuń
  2. Robert warto się wstrzymać z zakupem ich akcji do czasu rozwiązania problemu dług oraz poznania faktycznej ceny emisyjnej nowych akcji - te dwie informacje są kluczowe dla kursu.
   @Prezes - czemu uważasz ze wzrost cen stali wpływa niekorzystnie na porty/OTL? Nie powinno to napędzić importu tych surowców z poza UE?

   Usuń
  3. Przeczytałem to w komentarzu zarządu do wyników, może nie jest to istotny koszt ale sami o tym napisali
   "Ryzyko związane ze wzrostem cen paliw i stali Wzrost cen paliw, które stanowią największy składnik kosztów eksploatacyjnych floty Grupy Kapitałowej OT Logistics, może spowodować spadek rentowności działalności. Grupa OT Logistics stara się to ryzyko minimalizować poprzez zawieranie w umowach klauzul paliwowych uzależniających ceny usługi od cen paliwa. Zaznaczyć trzeba, że nie wszyscy kontrahenci godzą się na takie zapisy, w związku z czym wzrost cen paliw, niezwiązany z adekwatnym wzrostem stawek przewozowych, ma wpływ na poziom rentowności uzyskiwanej przez Grupę Kapitałową OT Logistics. Dodatkową pozycją kosztową w działalności Grupy OT Logistics jest stal. Wzrost cen tego materiału może w dużym stopniu wpływać na zwiększenie kosztów remontów. "

   Usuń
  4. Bardziej niż o akcje chodzi mi o obligacje OTS1118. Kurs obecnie 84-86, wykup w listopadzie. Czy możliwe żeby już mieli zbankrutować? Przecież oni w dużej mierze zajmują się transportem śródlądowym węgla. A węgiel, wiadomo, ważny interes społeczny jest w naszym kraju. Poza tym w tym konsorcjum banków może jest jakiś państwowy i będzie presja na refinansowanie? Przecież już jakiś czas temu PFR wspomógł ich i odkupił od nich część akcji portu Rijeka. Robert

   Usuń
 84. Ja miałem serie OTS0818 - dobrze na tym wyszedłem ale odpuściłem serie OTS1118 ze względu na zbyt duże ryzyko zadłużenia. Jeśli sprzedadzą port Luka Rijeka nie powinni zbankrutować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest informacja że prowadzone są rozmowy z chińczykami (delegacja przebywa obecnie w Chorwacji) na temat sprzedaży portu, to rozwiązałoby problem. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31445071,ot-logistics-planuje-sprzedaz-udzialow-w-luka-rijeka-prasa

   Usuń
 85. Wyniki podała Kania i na szybko są świetne gdyż zysk netto wyniósł 17 mln przy 11 mln rok wcześniej i 13 mln moich oczekiwań. Co najważniejsze w firmie przepływy operacyjne były też świetne kolejny kwartał bo wyniosły 25 mln (najlepszy kwartał w historii). Jednak należy zwrócić uwagę na raport biegłego który ma zastrzeżenia do przejęcia Staropolskich Specjalów gdyż wg niego Kania sprawowała nad nimi kontrole od 2013 i kapitały własne powinny być pomniejszone aż o 243 mln !!! Zarząd Kani odnosi do tego w swoim oświadczeniu ale jestem przekonany że w przeciągu kilku lat Kania będzie zmuszona taką korektę zrobić (do tego czasu jest szansa że odpowiednio zarobi aby płacić obligacje które mogą im zostać wypowiedziane).

  OdpowiedzUsuń
 86. są wyniki kani- ale te przepływy pieniężne netto z działalności finansowej na -26mln i kolejne -8mln z inwestycji nie wyglądają najlepiej mimo sporego zysku netto

  sławek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. oczywiście zysk piękny, i przepływy operacyjne również
   sławek

   Usuń
  2. Ujemne przepływy z dzialalności finansowej i inwestycyjnej są ok, pierwsze oznaczają spłatę kredytów a drugie np.odtworzenie środków trwałych i zakup nowych, ta pozycja niższa od amortyzacji więc prawidłowo. Mi się bardziej rzuca w oczy niekorzystny wzrost należności (o 50 mln) i zobowiązań (o 40 mln) i trochę to kłóci się z dobrymi przepływami opetacyjnymi. Nie wnikam bo spółka nie jest w moim portfelu, rzis dobrze wygląda a bilans fatalnie.

   Usuń
 87. Prezesie jak oceniasz dzisiejszy komunikat z livechat o klientach ?

  Robert

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Neutralnie, miałem obawy że może być strata a nie pozyskanie. Już od 2-3 miesięcy zakładam że będą pozyskiwać 100-200 klientów i tego się trzymam. Czekam teraz informacji za miesiąc o klientach i ewentualnie dobieram bo wyniki publikowane w listopadzie będą bardzo dobre.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni