"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 31 sierpnia 2018

Czyżby Altus panicznie wyprzedawał akcje portfelowych spółek ?

Większość aktywnych inwestorów na GPW na pewno czytała/słyszała/widziała informacje iż w dniu dzisiejszym aresztowani zostali przez Prokuraturę byli członkowie zarządu Altus TFI Piotr Osiecki i Jakub Ryba (nazwiska podał w komunikacie Altus TFI). Zarzuty dotyczą wyrządzenia szkody majątkowej na rzecz
Getback SA ok. 160 mln zł. Wg obecnego zarządu Altus TFI zarzuty im postawione są bezpodstawne link, a Prokuratura wniosła o tymczasowy areszt dla obu podejrzanych link. Nie mi oceniać czy są winni czy nie winni bo to oceni Sąd, ja jednak chciałbym się skupić na konsekwencjach rynkowych (giełdowych) dla inwestorów i spółek. Naturalną reakcją na te wydarzenia był w dniu dzisiejszym potężny spadek kursu Altus TFI o 34% przy obrotach 2,4 mln złotych. Możliwe (tego nie wiem) że inwestorzy obawiają się iż Altus TFI może być zmuszone do zapłaty ewentualnej szkody (czyli ok. 160 mln) a to mogłoby doprowadzić do bankructwa spółki. Kolejnym powodem może być obawa inwestorów o gwałtowny spadek przychodów i zysku spółki w kolejnych kwartałach gdyż klienci TFI prawdopodobnie będą masowo umarzać jednostki uczestnictwa w zarządzanych przez Altus funduszach. Wycofywanie pieniędzy z funduszy wpłynie na niższe aktywa za zarządzanie Altusa czyli na niższe zyski. Ten ostatni wątek jest bardzo ciekawy gdyż wiele wskazuje na to że coś się takiego dzieje lub zapobiegawczo zarządzający funduszami zaczęli sprzedawać spore ilości posiadanych akcji . Wnioskuję to po analizie zachowania w dniu dzisiejszym spółek w których Altus posiada ponad 5% w akcjonariacie. Blisko 20 spółek z dużym udziałem w akcjonariacie funduszy Altus zanotowało dzisiaj spadki, z czego aż dwucyfrowe dotknęły Oponeo, Votum, Elzab, Orzeł Biały czy ZUK.
Jak widać na powyższej tabeli "tsunami" było spore i w przypadku kilku spółek obroty były solidne.

Piszę o tym abyście zwrócili uwagę czy w spółkach które posiadacie w swoich portfelach znajduje się w akcjonariacie Altus TFI bo jeśli jest to każdy musi się liczyć z możliwymi spadkami kursu akcji. Należy też pamiętać iż zarządzający przymuszeni nagłą sytuacją (np. masowa ucieczka klientów i potrzebne środki na wykupy) mogą gwałtownie szukać płynności i nie będą patrzeć czy spółka ma niską wycenę oraz dobre fundamenty a sprzedawać akcje jak leci. 
Oczywiście mogą być i plusy takiej sytuacji czyli jak Altus się wyprzeda z akcji taniej, zdrowej fundamentalnie spółki to z pewnością będzie ją można kupić w niższej i atrakcyjnej cenie.
Jedno jest pewne, najbliższe 2 tygodnie mogą być pracowite wśród zarządzających funduszami Altus i będzie spora zmienność na "ich" spółkach.

Post ten jet formą przestrogi ale też próbą wyjaśnienia spadków kursów akcji wielu spółek w dniu dzisiejszym.

p.s. należy też pamiętać że fundusze inwestycyjne nie inwestują tylko w akcje ale też i obligacje, realne więc też jest iż może się większa podaż pojawić na bardziej płynnych obligacjach.

Informacje o akcjonariacie, wielkości obrotów i skali spadków zaczerpnąłem z portalu bankier.pl

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

167 komentarzy:

 1. Osiecki nie jest w Zarzadzie. Chcial przehac LOT. Maja uklady.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto napisał że jest w zarządzie. Wyraźnie napisałem że byli członkowie zarządu Altus TFI zgodnie z oświadczeniem aktualnego zarządu Altus TFI.

   Usuń
 2. Bardzo trafny post Prezesie.

  W mojej 12 spółek Altus ma udziały tylko w jednej i to poniżej 0,1%. (dlatego, że unikam spółek z funduszami)

  Jeśli Altus zacznie sypać ... po dzisiejszym spadku ruszy lawina umorzeń. To będą zmuszeni do walenia akcji w rynek. Nawet 1% udział może spowodować spory spadek. Tym bardziej, że może być odpływ kasy z innych TFI.

  Wnioski:
  Wstrzymać się z kupnem spółek w których udziały ma Altus.
  Przeanalizować czy nie sprzedać akcji w których udziały ma Altus.

  I coś co mnie czeka. Zrobić analizę spółek które posiada Altus. Które warto kupić jak będą sprzedawać.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 3. "Jedno jest pewne, najbliższe 2 tygodnie mogą być pracowite wśród zarządzających funduszami Altus i będzie spora zmienność na "ich" spółkach."

  Czemu akurat 2 tygodnie, a nie tydzień lub trzy?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i 3 tygodnie, kto wie. Generalnie napisałem 2 tygodnie bo tyle z moich obserwacji są "konsumowane" przez klientów funduszy takie informacje. Najpierw pojawi się fala (falka) umorzeń w związku z reakcją na aresztowania, następnie zarządzający wyprzedają akcje przez kilka dni, następnie notowania (wyceny) funduszy akcyjnych będą spadały bo akcje ich mocno potracą a w reakcji na spadające notowania funduszy kolejni ich uczestnicy będą umarzać jednostki. Takie trochę koło zamknięte ale kilkanaście dni nerwowość może potrwać. Trzeba pamiętać też innych towarzystw fundusze ucierpią bo ich ceny też spadną.

   Usuń
  2. Prezesie na które spółki zwrócić uwagę bo uważam że będzie to okazja do zakupów. Jak minie panika to kurs powinien wrócić do obecnych poziomów i teraz jest czas na zakupy a nie na sprzedaż. Radek

   Usuń
  3. Nie wiem czy będzie panika ale nerwowość i jakieś spadki na pewno. Ciężko powiedzieć które spółki z portfela mogą być okazją np. taki Oponeo który mocno wczoraj spadł raczej jest wysoko wyceniany więc można powiedzieć że było to naturalne. Altus ma 5% akcji w Eurotelu i tutaj gdyby musiał sprzedawać to do portfela dywidendowego można byłoby wrzucić. Nie mam czasu się dzisiaj pozastanawiać jakie spółki warto obserwować z tych Altusowych, może jutro popatrzę w tabelkę którą wrzuciłem.

   Usuń
  4. Żeby było jasne Altus nie ma tyle udziału w Elementalu - jest to udział Jarskich czyli założycieli, które to udziały są tylko zarządzane przez Altusa tak wiec powyższa tabelka jest nie prawdziwa jeśli chodzi o Elemental

   Usuń
  5. Tabelka zawiera oficjalne informacje i nie widzę podstaw do wprowadzNia zmian https://stooq.pl/q/h/?s=emt . Nie mogę wykluczyć że jakiś inwestor zaparkował akcje Elementalu w Altusie.

   Usuń
 4. Nie wiem jak bardzo zareaguje rynek, ale to szambo może się rozlać mocniej. Powód ?

  Przez GetBack po tyłku może oberwać Altus. Altus zaczyna szukać kapitałów na ewentualną czkawkę GetBack, umarzane są przez ostrożnych jednostki, przez co spadać mogą kursy spółek.

  Ale to może być nie koniec.

  Widząc tąpnięcia na akcjach spółek, po tyłku w drugim rzucie mogą oberwać inne fundusze, posiadające w swoich portfelach wyprzedawane spółki, a w efekcie kolejne umorzenia w innych TFI i dalsze pogłębianie spadków.

  Nie wiem jak rynek jest podatny na taki scenariusz. Wielkiego trzęsienia raczej nie będzie, ale to pokazuje, jak błyskawicznie mogłoby się zrobić na giełdzie, gdyby pojawił się temat dotykający mocniej działalności TFI, który rzeczywiście mógłby wywołać efekt domina.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trigon TFI także na celowniku

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Wierzyciele-GetBacku-prosza-KNF-o-uniemozliwienie-przeniesienia-dzialalnosci-przez-Trigon-TFI-7612491.html

  Należałoby unikań inwestowania w spółki w których duże udziały mają fundy.

  Może zrobić się mała lawina.

  1. Po spadku o 34% Altusa cześć osób w piątek lub poniedziałek umorzy jednostki funduszu.
  2. Spółki Altusa spadają najmocniej co wpłynie na wycenę ... i kolejny powód do umarzania.
  3. Fundusze lubią inwestować stadnie w ulubione spółki. Jak straci Altus to stracą i inne. Kolejne umorzenia.

  I na koniec pozytyw. Altus może sprzedawać akcje dobrych spółek nie patrząc na cenę. To będzie dobra okazja do kupna.

  Wiem może przesadzamy zagrożenie, ale ostrożność nie zaszkodzi.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Afera Getback przybiera coraz to większe rozmiary i chyba już nawet przebiła aferę Ambergold. Pytanie kto na tym najwięcej skorzystał, banki wyzerowały się z wierzytelności za które getback drogo płacił i kto jeszcze .... Radek

   Usuń
  2. Na aferze Getback każdy polak straci, jedni bo spadły im jednostki TFI, inni bo spadły wyceny OFE, kolejni bo stracili na obligacjach. Ja sam straciłem łącznie pewnie z 5 tysięcy (strata na kursie, inne akcje były wyprzedawane przez Altusa które miałem w portfelu oraz jednostki OFE spadły).
   Podoba mi się zdecydowane działanie władz w tym policji, którzy ostro się wzięli za tzw. białe kołnierzyki. Mam nadzieję że na przyszłość innym zarządom/właścicielom nie przyjdzie do głowy okradanie ludzi/akcjonariuszy jak będą się bali kilkuletniej odsiadki.

   Usuń
 6. Altus jest przegrany. Szczegolnie wizerunkowo. Zobaczcie sobie na daty, kiedy z zarządu przeszedl do rady nadzorczej. Przypadek?

  Nieuk.  OdpowiedzUsuń
 7. https://www.stockwatch.pl/inwestor/Altus-TFI-SA.aspx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super przydatne, nie widziałem takiej możliwości podglądu posiadanych akcji ale z tego co widzę na stooq.pl jest znacznie lepiej gdyż widać posiadane akcje także poniżej 5%.
   https://stooq.pl/h/?i=100b

   Usuń
  2. Prezesie,

   A pamietasz jak Ciebie zdenerwowalem i napisales mejla do relacji inwestorskich Altusa? Sklamali Cie w zywe oczy. Ta ich odpowiedz nie jest zwykla. To jest dowod w sprawie...

   Nieuk.

   Usuń
  3. Co mam nie pamiętać, dzięki Twojemu wpisowi lampka ostrzegawcza się zapaliła, poszukaliśmy i udało się sporo kasy uratować.

   Usuń
  4. Ek
   Stooq ma dane o akcjonariacie z http://quantresearch.pl/

   Usuń
  5. Dane na temat udziałów poniżej 5% nie są precyzyjne, ponieważ akcjonariusze nie mają obowiązku o nich informować. OFE podają takie dane, ale chyba tylko raz w roku.

   Z kolei źródeł informacji na temat udziałów powyżej 5% jest znacznie więcej i aktualizacje są częstsze.

   Usuń
  6. Oczywiście, fundusze (TFI) dane o posiadanych akcjach poniżej 5% ogólnej liczby akcji danej spółki podają do publicznej wiadomości tylko 2 razy do roku (na koniec roku i półrocze). Altus od dawna może nie mieć spółek w których miał mniej niż 5% ale o tym dowiemy się za kilka tygodni.

   Usuń
 8. No raczej mi się wydaje że milionowe afery były,są i będą.Magia pieniądza przewraca panom w białych kołnierzykach.A to że im grożą wysokie wyroki odsiadki to i tak raczej ich nie powstrzyma przed takimi numerami.
  Ciekawe jak się skończy/skończyła afera ze sprzedażą akcji Krezusa przez jedną panią?

  OdpowiedzUsuń
 9. Zacieram rączki na zakupy. Akcje kupione za ułamek wartości pod dywidendy dadzą setki procent jak kiedyś wróci koniunktura.

  OdpowiedzUsuń
 10. Teoria moim zdaniem strasznie naciągana i nieprawdziwa.
  Majątek własny TFI a pieniądze wpłacane do funduszu na zakup jednostek to są dwie różne rzeczy.
  Pieniądze wpłacone do funduszu, są traktowane jako wydzielony majątek a TFI tylko nim zarządza. Nawet bankructwo TFI nie może wpływać na majątek zarządzany przez ten fundusz. TFI nie może z niego pokrywać np. własnych zobowiązań, zobowiązania może pokrywać tylko z własnego majątku lub go obciążając kredytami itp.

  TFI nie będzie sprzedawać jednostek dlatego, że może mieć w przyszłości jakieś zobowiązania, bo nie może pokrywać swoich zobowiązań z majątku klientów.
  Dodatkowo o bezpieczeństwo majątku uczestników funduszu dba bank depozytariusz.

  Tylko, ktoś niedoinformowany będzie umarzał jednostki.
  To jest troche tak jak z lokatą w banku. Bank bankrutuje środki wypłaca BFG poprzez inny bank. Tutaj jest Bank depozytariusz, który decyduje co się dzieje z jednostkami w takich nietypowych przypadkach. Nie znam dokładnie procedury ale te udziały są na 100% bezpieczne.

  Mniej więcej tak to wygląda. A poza tym teoria o bankructwie Altusa jest mało realna ale jak Lehman splajtował to każdy może.

  aleks


  OdpowiedzUsuń
 11. Ek
  Asseco nie ma wśród akcjonariatu gorących TFI ,drugi kwartał dobre wyniki i leci .Kupiłem trochę po 42 ale pewnie trzeba się pozbyć i chyba dać sobie na przeczekanie .

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety psychologia tłumu działa inaczej - przykład z ostatnich miesięcy to Querkus i duże umorzenia w funduszach mimo ze ryzyko obligacji GbK zostało zdjete wczesniej zwykli inwestorzy dalej umażali jednostki. Tfi już jedna fale umorzeń miało dwa miesiące temu; nie spodziewałbym się wielkiej fali wyprzedaży, zabójcze dla kursów jednak będzie brak płynności na walorach - ile odpłynie z Altusa to sie przekonamy. Ja uważam ze ich wyrok padnie w drugiej instancji, obecnie GBK to sprawa bardzo polityczna stąd sąd który nie jest już w pełni nie zalezny może grać tak jak mu zakreśla odgórnie ale zgodnie z literą prawa. Co do dat ustapienia z zarządu - po prostu wiedzieli znacznie wczesniej co ich może czekać i jak to się negatywnie może odbić na ich biznesy stąd usunęli sie ze stanowisk. Napewno warto wstrzymac sie z zakupami akcji Altusa do wygaśnięcia drugiej fali spadkowej...

  OdpowiedzUsuń
 13. Wiedzieli. To jest pewwne. Swietna wypowiedz. Cala GPW opiera sie na zaufaniu. Od A do Z. Osiecki juz wczesniej mi smierdzial, ale to co zrobili teraz, to nie bede nawet tego komentowal. Dno.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 14. Portfel akcyjny Altusa:
  https://stooq.pl/h/?i=100b

  Zgodnie z załączonym tam obrazkiem pierwsze 16 pozycji to 80% portfela. W tych 16, nie ma płynnych spółek z WIG20.

  Pozycja pierwsza - obrót w piątek 76 tys, druga 23 tys., kolejne trochę lepiej, pozycja ósma - obrót 80PLN złotych.

  OdpowiedzUsuń
 15. Wartość portfela Altusa to 1,03 mld z czego 131 mln mają w akcjach Dębicy ... Sprzedaż w przyśpieszonej księdze popytu ... i chętni z 20% dyskontem się znajdą ...i już mają 100 mln ...to samo mogą zrobić z innymi spółkami.

  Pewnie wystawią na sprzedaż wszystko, a sprzedadzą to na co znajdą się chętni w pakietówkach.

  Pytanie ile będą musieli sprzedać?

  Pozdrawiam Jacek


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie wykluczone, że poczekają do odcięcia DY w drugiej połowie miecha... nie ukrywam, że wchodzę w ten temat do swojego emerytalnego w zależności od sytuacji. ŁD.

   Usuń
  2. To nie takie proste. Zauważcie że jeśli akcje Dębicy najwięcej ważą w portfelach Altusa to jeśli je sprzedadzą z 20% dyskontem to i mocno ich ucierpią jednostki uczestnictwa bo spadną o około 2%. Niestety taki spadek może kolejną negatywną reakcję spowodować czyli umorzenia funduszy przez kolejnych klientów. Niestety jest to samo napędzająca się kula. W mojej ocenie będą sprzedawać mniejsze pozycje bo one mało ważą w portfelu, stąd może być taka szerokość piątkowych spadków.

   Usuń
  3. szczerze? Tylko na to czekam, mam cierpliwość i będę co lepsze brał, ja akurat nie muszę mieć tu i teraz (dziś). ŁD.

   Usuń
  4. Akcje Dębicy stanowią ok 13% portfela Altusa. Jeśli sprzedadzą coś innego to udział Dębicy w ich portfelu wzrośnie i to dużo. Czy to rozsądne w przypadku funduszu mieć tak dużą pozycję w jednych akcjach? Nawet jeśli jest to Dębica.

   W przypadku funduszu spodziewałbym się, że udział jednej pozycji to max 7-8% ... 13% udział jak na fundusz to bardzo dużo.

   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
  5. Duży udział w akcjonariacie jest uzasadniony gdy ma się dominującą rolę w akcjonariacie, tego tu nie ma bo mają 6,71%. Jednak zauważ że Dębica w tym roku urosła o 35% a wartość na tej pozycji Altusa urosła o 40 mln na tej pozycji.
   Zobaczymy jak kurs Dębicy będzie się zachowywać ale mam wrażenie że spadki będą kontynuowane.

   Usuń
 16. Z tym portfelem jest jeden istotny problem - nie wiadomo czy to sa akcje zaparkowane w Fiz'ach czy posiadane bezpośrednio przez fudusze TFI - wg mnie sa to akcje zaparkowane w fiz'ach; w przypadku fizow podaży nie będzie -lepiej zaglądać na sprawozdanie roczne TFI aby sprawdzić ich portfel - w przypadku umorzeń certyfikatów to te akcje będą sypane

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie. Wg wczorajszego Parkietu "Około połowy akcji EGB było ulokowanych w Altus 33 FIZ i Altus 13 FIZ, związanych ze znanym biznesmenem Rafałem Manią".
   Zaraz prokuratura pewnie weźmie się za niego.

   Usuń
 17. Ni3 dalo mi to spac...Zagadka rozwiazana. Altus wyprzedawal LC Corp. Chcieli zrzucic odpowiedzialnosc. Maja przechlapane.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ek
  https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/zatrzymany-w-sprawie-getbacku-pozwie-cba-i-prokuraturę/ar-BBMLo3K?ocid=spartandhp

  OdpowiedzUsuń
 19. Interesuje mnie PBKM. W piątek spadek na obrotach (0,7mln) tylko nieznacznie większych niż średnia z ostatniego pół roku. Altus ma akcje warte prawie 52mln. Wierzę w spółkę, kurs już wydaje się interesujący, ale mam chyba tendencje do łapania noży. Jaką przyjęlibyście strategie na wejście? Czy dalsze spadki są nieuniknione?

  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pbkm to trudny przypadek. Przed ich wynikami byłem przekonany iż spokojnie powinni pokazywać dwycyfrowe wzrosty na poziomie przychodów. Niestety wyniki za 2 kw były słabe, bez wzrostu przychodów i ze spadkiem marż. C/z 10 jest neutralna, można spodziewać się dobrego 3 kw dzięki zwrotom podatku. Straszy 17% spadek kursu w tydzień, trend spadkowy i problemy Altusa. Ciężko coś doradzić i raczej sam musisz przemyśleć co robić.

   Usuń
  2. Niestety nie mam dostępu, ale wrzucam jeśli ktoś ma i przeoczył: https://strefainwestorow.pl/fundamenty-i-spekulacja/20180830/fundamenty-i-spekulacja-fis-pozorne-zalamanie-zyskow-w-pbkm-w-ii-kw
   Jestem ciekawy jak przekonujące są wnioski autora.

   MG

   Usuń
  3. Wyniki na pierwszy rzut oka rzeczywiście wyglądają nie najlepiej. Jednak po skorygowaniu o zdarzenia jednorazowe moim zdaniem są więcej niż zadowalające. Tu macie oficjalny komentarz:
   - Dla porównania wyników rok do roku podajemy przekształcone wyniki pierwszego półrocza 2017 (zgodnie z MSSF 15) i skorygowane wyniki w 1H 2018 o m.in.: koszty programu motywacyjnego i przychody z tytułu zwrotu VAT na Węgrzech oraz koszty związane z procesami akwizycyjnymi, które ponieśliśmy w pierwszym półroczu. Dane raportowane bez uwzględnienia zdarzeń jednorazowych i zmian w zasadach rachunkowości nie odzwierciedlają rzeczywistego obrazu wyników spółki w pierwszym półroczu w porównaniu z ubiegłym rokiem. Po skorygowaniu zysk operacyjny EBITDA i zysk netto są w pierwszym półroczu na sporym „plusie”, odpowiednio o 14% i ponad 30%. - mówi Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i Prezes Zarządu PBKM. - Zawracam uwagę na 22% wzrost w pierwszym półroczu tego roku przychodów z usług medycznych związanych z wytwarzaniem produktów ATMP na bazie komórek macierzystych. Wynika on z rosnącej liczby pacjentów leczonych komórkami macierzystymi, którzy w terapiach eksperymentalnych korzystają z produktów ATMP wytworzonych przez PBKM. Już około 1000 pacjentów zostało poddanych terapii z wykorzystaniem naszych produktów leczniczych – dodaje Jakub Baran.

   Usuń
  4. Wrzucam podsumowanie komentarza analityków mbanku odnośnie wyników PBKM:
   "Podsumowując, wyniki za 2Q’18 wypadły słabo, istotnie poniżej naszych oczekiwań. Częściowo można to wytłumaczyć przez wzrost kosztów związanych z akwizycjami. Jednak niepokojąco wyglądają także wzrost jednostkowe kosztów próbek w pierwszym roku i przechowywania przy jednoczesnym spadku poziomu średnich faktur w pierwszym roku w modelu abonamentowym i za przechowywanie. Spodziewamy się negatywnej reakcji rynku na wyniki."

   Usuń
 20. Jeśli chodzi o Dębicę, to jedna z ciekawszych spółek, które ma w swoim portfelu Altus (drugą która mnie potencjalnie interesje jest AutoGaz). Wracając do Dębicy i ewentualnego kupna można rozważyć pod dywidendę - 12 września, warto zauważyć, że dwa dni wcześniej podają wyniki półroczne, a w świetle informacji
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Sprzedaz-opon-do-aut-osobowych-dostawczych-i-SUV-spadla-w-I-polroczu-o-5-proc-rdr-PZPO-7607059.html
  wszystko rozbija się jak zwykle o pytanie, kiedy wejść?
  Które jeszcze spółki z "oferty" Altusa obserwujecie. Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja czekam, najpierw zobaczę czy pojawią się w tym tygodniu komunikaty o zmniejszeniu udziałów w jakiś spółkach. W ten sposób będzie szansa ocenić czy faktycznie mają tam trzęsienie ziemi.

   Usuń
 21. Dobrze Przemek, ze zwróciłeś na to uwagę.
  Od lutego do końca lipca wartość aktywów w funduszach akcyjnych polskich Altusa zmniejszyła się z 815 mln zł do 485 mln zł.
  Muszą sprzedawać akcje, żeby mieć na umorzenia, które teraz zapewne jeszcze przyspieszą.

  A informować muszą tylko, gdy przekraczają próg.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ewidentnie Kakol sypie. Nie ma nic do stracenia. Potencjalne za3mania to ludzie z Trigonu a target wladzy to LC. Zgadzam sie z naszym Prezesem, ze tam cos bylo "pod stolem", bo jesli jest kupujacy-to zwykla transakcja rynkowa...ale..."biala ksiega: Altusa ws. Egb. Jeszcze dochodzi wiedza Rady Wierzycieli, ktora my nie dysponujemy.

  Trzeba tez miec w tle to, ze jesli sie zatrzymuje CEO lub szefa rady nadzorcze jednego z największych tfi, to dowkdy musza byc spore. To sa implikacje, ktore bezpośrednio sie przenosza na wycene portfeli.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jeśli sprzedają to muszą uważać aby nie sprzedawać z zyskiem bo w dzisiejszych czasach można za to zostać aresztowanym.

  OdpowiedzUsuń
 24. może być sypanko...
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31224942,altus-towarzystwo-funduszy-inwestycyjnych-sa-53-2018-informacja-o-wypowiedzeniu-umowy-na-zarzadzanie-portfelem-inwestycyjnym

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te akcje nie beda wysypane w rynek - one zostana przeniesione do innego TFI.

   Usuń
  2. Sypanka z tego tytułu nie będzie ale spadną zyski Altusa za zarządzanie. Teraz należy się spodziewać wypowiedzenia umowy za zarządzanie przez JSW który około 1mld złoty powierzył w zarządzanie.
   Nastawiać się trzeba na makabryczne wyniki Altusa przez wiele kolejnych kwartałów, nie chcę być złym prorokiem ale zmierza on powoli do bankructwa lub do mocnego okrojenia działalności.
   Co najgorsze w tym, mimo podejrzanej transakcji z Getbackiem jest możliwe/realne że wszystko w tej transakcji mogło być uczciwe.

   Usuń
 25. Ek
  Widzę że ktoś wyprzedaje LC Corp .Transakcje ,chyba umówione ,duże zlecenia błyskawicznie znikają .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Target wladzy to LC. Altus sie wyprzedaje. A tak swoja droga-to nie zastanawia Was to, ze bogaty deweloper zostal oddany za pol darmo...? A kto przejal wiekszosc akcji? Altus i ostatnio pozbywal sie...Ciekawe zestawienie w korelacji z getbackiem...

   Nieuk.

   Usuń
  2. Fandzolisz jak sarmata zza Brynicy. "Target władzy", jakie duże słowa. Mam pytanie. Kogo ta władza wsadziła z wyrokiem? Znowu tak jakoś wyjdzie że z dużej chmury wiadomo co. Po cichu się rozejdzie. Z aresztu powychodzą. Jakieś tam wyroki ktoś w zawiasach dostanie albo w ogóle nie będzie winnych. Mogę się założyć.
   hajer

   Usuń
 26. Wykazd akcji jakie posiada Altus TFI w swoich funduszach:

  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/31223198,equity-insights-altus-key-positions-hold-up-early-monday-as-news-weighs-on-flow-outlook

  OdpowiedzUsuń
 27. Prezes, dzisiaj leci ostro kurs OrzełBiały. Czy myślisz, że ma to związek z Altusem czy spadającymi cenami ołowiu. W ostatnich 3 miesiącach ceny ołowiu spadły o 15%.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dwa dni kurs spadł o 25% więc wygląda na to że ma to związek z Altusem. Oczywiście dochodzą też niższe ceny ołowiu ale ich spadek będzie dopiero widać w 4 kw (teraz mają zapasy i z zabezpieczeń pokażą zyski). Obecne ceny ołowiu są podobne jak w pierwszej połowie 2017 więc jeszcze dramatu nie ma, a w porównaniu z 2016 są sporo wyżej. Mamy tu ewidentnie kumulację negatywnych czynników ale główny to raczej Altus (w piątek aresztowanie i w piątek początek spadków).

   Usuń
 28. Piotr O. jest ostro stukniety. Pojdzie siedziec. Nawet nie za Getback...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 29. W ACG Altus TFI ma ponad 7%, i nie widać żeby coś próbował sprzedawać.

  Rafff

  OdpowiedzUsuń
 30. Większość wyprzedaży jest spowodowana raczej przez inwestorów którzy przewidują wyprzedaż w Alusie - stad tylko niektórych spółek spada. Brak popytu i słaba płynność zabijają kurs.
  Altus wg mnie jeśli będzie sprzedawał niektóre akcje to pakietówkami - oczywiście z dyskontem. Tylko dla bardziej płynnych podmiotów będzie rzucał w rynek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli tak jest to inwestorzy robią głupotę. Po co sprzedawać 10% niżej z obawy iż Altus wejdzie do gry, bo jak tak się nie stanie to będą w plecy 10%.
   Oczywiście plotka czy niepewność powodują nakręcanie się inwestorów i do paniki jest wtedy blisko.

   Usuń
 31. Na TIM też się zaczyna dziać... a mnie akurat spodobało się, że uruchamiają bardzo nowoczesny magazyn. Wg. Prezesa wyniki mają się dalej poprawiać (nie tylko 1kw.). ŁD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w TIM poza wzrostem przychodów nie widzę nic atrakcyjnego. Zerkając nawet w reko PDM (podejrzanego i umoczonego biura) to ich prognozy zysków nie nastrajają jakoś optymistycznie. W tym roku mają zarobić 9 mln w przyszłym ok. 16 mln co przy 180 mln kapitalizacji nie jest wysokimi wartościami. Jak dla mnie patrząc na otoczenie giełdowe, problemy w Altusie to kurs TIM może 20-30% spaść i nikt nie powinien się temu dziwić.
   https://www.polskidm.com.pl/pliki/raporty/TIM&Grodno_przegl%C4%85d%20wynik%C3%B3w_prognoza.pdf

   Usuń
 32. Ek
  LC Corp
  Zdarzenia o znaczącym wpływie na wynik za I półrocze 2018 roku

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/LC-CORP-S-A-Zdarzenia-o-znaczacym-wplywie-na-wynik-za-I-polrocze-2018-roku-7612723.html

  OdpowiedzUsuń
 33. Altus idzie na dno . Chcieli fuzji , bo po połączeniu księgi Altusa poszłyby na przemiał i wszystkie wałki byłyby historią .
  ALTUS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej ,,Spółka" lub ,,ALTUS TFI") informuje, iż
  w dniu dzisiejszym Spółka otrzymała od Zarządu Esaliens Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A. (dalej ,,Esaliens TFI") oświadczenie o odstąpieniu od planu połączenia ALTUS TFI oraz Esaliens TFI, który został uzgodniony przez zarządy obydwu towarzystw w dniu 31 lipca 2018 r. (Plan Połączenia)
  Jako powód odstąpienia Zarząd Esaliens powołał konsultacje z akconariuszami oraz Radą Nadzorczą Esaliens TFI, w wyniku których Zarząd Esaliens TFI stwierdził brak możliwości uzyskania w obecnej sytuacji wymaganej kwalifikowanej większości głosów za przyjęciem Planu Połączenia na walnym zgromadzeniu Esaliens TFI. W związku z odstąpieniem przez Esaliens TFI od planu połączenia, obydwa towarzystwa zamierzają zawrzeć porozumienie w sprawie zawieszenia prac dotyczących połączenia spółek.

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 34. Ni to pojawia sie okazje na spolkwch portfelowych Altusa...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się. Na kilku spółka przereagowane spadki. Np. Orzeł Biały po 9 zł to moim zdaniem okazja. W perspektywie dobre wyniki półroczne za tydzień, no i może coś z przejęciem się zadzieje. A jeśli z przejęciem to pewnie nie niżej niż za 12 zł. 25% do zarobienia.
   mn

   Usuń
 35. Orzeł ... ciekawa spółka. Jest na mojej liście obserwacyjnej.
  Płaci dywidendy (nieregularnie). Wskaźnik zadłużenia 0,27 ... stosunkowo niska wycena.

  Jest tylko jeden mały problem Altus ma 8% akcji, a dziś Altus znowu na dolnych widłach.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 36. Altus nie będzie ładował w rynek 1,3 mln akcji Orła, bo przy obrocie 10k akcji dziennie trwałoby to latami. Puszczą pakiet pewnie wraz z wezwaniem za cenę oferowaną przez inwestora albo jak ich przyciśnie to wcześniej za 8-9 zł. Pewnie teraz płyną do Altusa szerokim strumieniem oferty przejęcia ich aktywów.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. (...) może tak być (oferty), wystarczy popatrzeć na pakietówki dziś na Ferro. ŁD.

   Usuń
 37. Dużo spółek "powiązanych" z Altusem spada więc okazji się trochę robi. Pbkm też solidnie się skorekcił, lcc corp, benefit itd. Bal na Titanicu GPW trwa.

  OdpowiedzUsuń
 38. Na Ferro poszło po 12,70 ... 720 tys akcji w pakietach (całkowity obrót 840 tys)
  Altus miał 965 tys tj 4,55%
  Government of Norway 1,03 mln tj 4,85%

  Pozostałe fundy mają powyżej 5% więc musiałby podać info o ewentualnej sprzedaży.
  Wszystko wskazuje, że sprzedawał Altus (ewentualnie Norwegowie)

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakby policzył równe kwoty to nawet więcej by się zebrało niż 720k akcji. Tak jak napisałeś może to być Altus, a jeśli tak to w dobrej cenie sprzedał nawet.

   Usuń
 39. Zobaczcie jak znowu leci PKBM. Altus mial ponad 15%...


  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najbardziej to Oponeo cierpi, 35% w miesiąc. Wszystko ich leci, Elemental, PBKM, Herkules, Wielton, LCC itd.

   Muszę przyznać że wiele lat nie było takiej wyprzedaży małych i średnich spółek w zasadzie przez jedną giełdową firmę Getback.
   Jest bessa na MiSiach i nie ma z tym dyskusji.

   Usuń
 40. PBKM to bardzo fajna spółka, ale wykres i średnie ma do bani, i do tego mnóstwo fundów w akcjonariacie.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 41. Procedura wykupu jednostek TFI

  https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jak-dlugo-sie-sprzedaje-jednostki-funduszu-inwestycyjnego

  Zgodnie z art. 89 ustawy o funduszach inwestycyjnych, fundusz ma obowiązek odkupić jednostki na żądanie uczestnika. Ustawa wskazuje jednak dwie sytuacje, w których fundusz może na okres dwóch tygodni taką możliwość zawiesić. Może się tak zdarzyć, jeśli, po pierwsze, w okresie ostatnich dwóch tygodni suma wartości odkupionych przez fundusz jednostek uczestnictwa oraz jednostek, których odkupienia zażądano, stanowi kwotę przekraczającą 10 proc. wartości aktywów funduszu albo, po drugie, nie można dokonać wiarygodnej wyceny istotnej części aktywów funduszu z przyczyn niezależnych od funduszu.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiecie może czy tyczy się ten przepis tylko Otwartych Funduszy czy także FIZ-ów ??? Wydaje mi się że FIZ nie może zawiesić odkupu na 2tyg.
   pozdrawiam
   juri

   Usuń
  2. FIZ reguluje sie swoimi uprawieniami w statusie. Pozatym w FIZie masz glownie zaparkowane akcje duzych inwestorow w celu optymalizacji podatkowej - zysk nie podlega opodatkowaniu do momentu jego wyplaty. Raczej malo FIZ bylo ofertowanych drobnicy od tego byly Otwarte/Dedykowane Fundusze..

   /Karol Adx

   Usuń
  3. A jak wygląda sprawa z likwidacją FIZ? Jeżeli statut nie wyszczególnia jakoś tego procesu to może jakoś prawo to odgórnie reguluje? Czy można z dnia na dzień otworzyć likwidacje? Załóżmy ze fiz ma problemy z płynnością i nie może upłynnić wystarczającej ilości aktywów i nie ma kasy na odkup.
   pozdrowienia i dzięki za informacje
   Juri

   Usuń
  4. Sugeruję Ci poszukać takich informacji w sieci jak to technicznie jest, ze dwa lata temu były problemy i są nadal z odkupem BPH TFI fundusz nieruchomości i pewnie jest to dobrze opisane.
   Nie wiem czy pytasz dlatego że masz jakąś kasę zainwestowaną w taki fundusz ale wydaje się że nie ma co robić paniki. Samych funduszy i ich aktywów problemy byłego prezesa nie powinny za bardzo dotyczyć a panika kiedyś ustanie. Należy tez pamiętać że w funduszach nie tylko są akcje spółek ale są też bardziej płynne środki jak obligacje czy depozyty.
   Oczywiście mi łatwiej pisać o tym bo nie mam środków ulokowanych w tych funduszach ale nie mniej uważam aby zachować rozsądek (choć w przypadku plotki i paniki trudno o taki).

   Usuń
  5. Prezesie, chodzi mi o taki run na FIZ-a gdzie załóżmy że w portfelu mają mnóstwo totalnie niepłynnego lub nienotowanego na rynku regulowanym "towaru". Jakie maja wyjście - zawieszenie notowań, otwarcie likwidacji, częściowy wykup?
   Pozdrawiam Prezesa i ekipę
   juri

   Usuń
  6. Pisałem Ci że jest ostatni przypadek funduszu BPH i mnóstwo treści z nim związanych. Jak poczytasz to zobaczysz co i jak było zrobione i co klientów czeka
   https://www.forbes.pl/gielda/czego-nauczy-porazka-funduszu-bph-sektora-nieruchomosci/3z7kz70

   Usuń
 42. Bardzo ciekawy artykul ws. Altusa:

  https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-adwokaci-zatrzymanych-czlonkow-zarzadu-altus-tfi-opracowujem,nId,2626070

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 43. Ja chwyciłem dzisiaj PBKM. Dziękuje Altus tfi  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 44. Komunikat o zejściu Trigona w MexPolska potwierdził że mocno Trigon z Altusem sypią. Trigon wg ostatnich informacji miał 728.330 akcji (9,5% akcji) a teraz zszedł do 379.531 akcji. Blisko 350.000 akcji sprzedał tylko trudno określić w jakim terminie (pewnie ten rok).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A w jakim terminie musza raportować o zmianie ilości akcji gdy sa ponad 5% ???

   Usuń
  2. ustawa o ofercie publicznej
   art 69 … 4 dni robocze na info o zakupie lub sprzedaży akcji

   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
  3. Mogę tylko dodać, bo chciałem zostać klientem Trigona na funduszach Profit (tak, tak tych związanych z GBK (!!!)... kiedyś na tym blogu napisałem, że zrobiłem głębszą analizkę co się składa na zabezpieczenia wierzytelności w funduszach FIZ jakie tworzył GBK z Trigonem - właśnie na użytek tego, że byłem i jestem zainteresowany taką inwestycją w jednostki kupowane od panikujących ludzi) i mój sprzedawca powiedział mi jeszcze w sierpniu, że przez brak połączenia Pekao i Alior "padalce" z Pekao zrobili istny mailing na ludzi papierowy i wysyłali pisma, żeby przenosić jednostki do PZU/Pekao! Trigon w miesiąc na absolutnej stopie zwrotu stracił 70% aktywów! Niezłe chu$ki w tych państwowych instytucjach co? ;-) Nie zdziwię się jak Trigon będzie dalej również tracił wizerunkowo... chyba, że Skarbiec go wspomoże. Przypominam, że Trigon dużym udziałowcem w Vindexusie, którego kurs się buja, ale samą Spółkę oceniam mocno. ŁD.

   Usuń
  4. Zarzad Trigona sa na cenzurowanym. Niestety. Fajne suksrybcje maja. Kolejne, potencjalne zatrzymania to Trigon. A przed wyborami to lc. Nie ma swietych krow. Skarbiec jest tez umoczony w Getback.

   Nieuk.

   Usuń
  5. A Skarbiec właśnie poinformował iż będzie głosowana na walnym 18,5% dywidendy. Może to na krótko kurs podbić.

   Usuń
 45. Kurdeszz blaaska za mna chodzi jakas spekula...

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Specjalnie nie pisałem bo widziałem że za Twoim nickiem nie ma kropki.

   Usuń
  2. Gdy robią ruchy pomiędzy 5 a 10% to nie muszą zawiadamiać rynku, dopiero zejście z akcjami poniżej progu 5% nałożyło na nich ten obowiązek. Teraz będą musieli informować jak znowu przekroczą próg ponad 5%, a jak będą zjeżdżali do 0 to nic nie muszą komunikować.

   Usuń
 46. To juz nie jest smieszne.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 47. Prezesie,

  Mylisz sie. Musza informowac. Przekroczenie 5% jest bardzo wazne.

  Nieuk.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież to napisałem "Teraz będą musieli informować jak znowu przekroczą próg ponad 5%, a jak będą zjeżdżali do 0 to nic nie muszą komunikować"

   Usuń
 48. Prezesie,

  Nie do konca sie zrozumielismy. Musza informowac o zejsciu z progu 10%. Kazda transakcja musi byc udokumentowana.

  Nieuk.
  OdpowiedzUsuń
 49. Robi się ciekawie, możliwe że KNF odbierze Altusowi i Trigonowi licencję na FIZ co w zasadzie oznacza zamknięcie przez te firmy biznesu.

  https://businessinsider.com.pl/finanse/altus-i-trigon-utrata-licencji/w0cf0hl

  OdpowiedzUsuń
 50. Tez o tym myslalem. To wisi w powietrzu. Dobra uwaga.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeczytałem sobie to 2x i przyszło mi do głowy takie story: Buczek w Radzie Wierzycieli GBK, Rada wnioskuje do UKNF w dużym uproszczeniu temacie Trigona... Altus traci wiadomo jak i dlaczego=ktoś zyskuje... pisałem w innym poście jak chu$ki z PZU/Pekao wypisują do ludzi, aby Ci lokowali kasę w ich funduszach, ale może część przejść też do Quercusa... ciężko przewidzieć zachowania ludzi spanikowanych, ale ja na razie konsekwentnie będę trzymał akcje QRS. ŁD.

   Usuń
 51. Ktore TFI beda wygranymi po tym kryzysie? Dlaczego Murapol sprzedał Skarbiec TFI jesli mogl go wykorzystać do rolowania swoich obligacji? Dlaczego jest tak zmasowany atak na aktywa ktore swoja twarza firmowal Osieckiego (a raczej atak na jego spolnikow)?

  OdpowiedzUsuń
 52. Wyprzedaż jest dla mnie oczywista. Zagranica sie dowiedziala. Szczególnie Norwegia.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 53. Prezesie prawdziwe pi$$$$ęcie będzie dopiero wkrótce. Jeśli spełni się przepowiednia "biznesinsajdera" to wyobraźcie sobie tą podaż z FIZów i wszystkiego do likwidacji. Jak narazie to raczej sypią pewnie z otwartych pod wpływem bieżących odkupów, a pomyślcie jak odbiorą licencję i postawią w stan likwidacji FIZ-y i otwarte - to będzie takie pi$$$$$ęcie jak likwidatorzy zaczną to wszystko upłynniać że hohohohoho...
  Pozdrawiam
  Roman

  OdpowiedzUsuń
 54. Ek
  Niektóre Fundusze dokupują
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/LC-CORP-S-A-Zawiadomienie-o-zmianie-udzialu-w-ogolnej-liczbie-glosow-w-Spolce-7613033.html

  OdpowiedzUsuń
 55. BAH - rekordowa sprzedaż w sierpniu.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Piękny wzrost tylko prawdopodobnie w dużej mierze papierowy. OD 1 września weszły nowe przepisy w UE o rejestracji aut nie spełniających wymogów spalin i wielu dilerów na siebie porejestrowało samochody bo od września nie mogliby ich sprzedać. Wrzesień prawdę powie :-)
   https://manager.money.pl/wiadomosci/artykul/rekordowa-sprzedaz-nowych-samochodow-w,104,0,2415208.html#utm_source=rss&utm_medium=rss&utm_campaign=rss

   Usuń
 56. Rejestracja to nie sprzedaż.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. sprzedaż, bo samochód ma PIERWSZEGO właściciela w dokumentach. Można spodziewać się w związku z tym obniżek cen, bo auto jak by nie patrzyć jest z 2 ręki, a po odsprzedaży przez kupującego w przyszłości jeszcze mocniej straci na wartości, bo będzie 3 wpis zmiany danych właścicielskich - to drenuje cenę, ale oczywiście ten argument nie dotyczy już BAH, choć ja bym mocniej w związku z tym dusił cenę przy zakupie z salonu. ŁD.

   Usuń
 57. Ciekawa dyskusja o Altusie na forum stockwatch.

  link
  https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-4942p4_ALTUSTFI.aspx

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 58. Czemu Alumetal, Ciech, wszystko leci na łeb??

  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest panika na małych i średnich spółkach związana z problemami Altusa i Trigona. Niestety umorzenia w ich funduszach mogą się przekładać na umorzenia w innych funduszach bo ceny jednostek spadają i ludzi wolą kasę wycofać i przeczekać. Jest też trochę tak że inwestorzy działają wyprzedzająco, wiedzą że Altus i Trigon będą sprzedawać akcje jakiejś spółki więc wolą zawczasu kurs uwalić. Zdecydowanie mamy efekt kuli śnieżnej i ciężko powiedzieć gdzie się zatrzymają spadki.

   Usuń
 59. Jaką przyjąć strategię? Stopy padają, ale jeśli spadki są dość niezrozumiałe, chyba lepiej grać bardziej długoterminowo? Zacząłem się "bawić" w gpw i trafiłem na ciekawy czas ;)

  MG

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda bessa ma teoretycznie inne początek/powód i zazwyczaj wszystkich zaskakuje. Ja mimo 18 lat obycia z rynkiem też jestem zaskoczony taką skalą spadków na Małych i średnich spółkach i też nie wiem co robić. Czy kupować mocno przecenione spółki czy lepiej przeczekać kilka tygodni aż emocje opadną.
   Nie ukrywam iż tak jak pisałem na blogu, w realnym życiu i w wirtualnych portfelach sprzedałem większość akcji i ma teoretycznie spokój. Część kasy umieściłem w obligacjach, część trzymam gotową do kupna i mam małe pozycje tylko Ropczyc i Fasingu.
   Nikt Ci nie powie co robić bo nikt nie wie w co obecna panika może się przerodzić. Mam nadzieję że za kilka dni przyjdzie otrzeźwienie umysłów i grubsze portfele zaczną zbierać mocno przecenione akcje.

   Usuń
  2. Prezesie, a Decora?
   marek

   Usuń
  3. Jest Decora, zapomniałem o niej bo jest na zwykłym maklerskim a Fasing i Ropczyce na IKE. Przepraszam za błąd.

   Usuń
 60. Zd3cydowanie tak jest jak piszesz. Fundamenty i techn8ka nie maja znaczenia.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 61. Dzięki wielkie za odpowiedzi!

  MG

  OdpowiedzUsuń
 62. Atlasest - ładne wyniki.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie są dobre wyniki. Proszę wczytać się w raport. Tylko cyferki ładnie wyglądają. To co powoduje że one tak dobrze wyglądają to nie działalność operacyjna tylko przeszacowania. Poza ty firma zarządzająca wydoi ze spółki każde euro w gotówce.
   hajer

   Usuń
 63. Pomalu robia sie okazje. Wielton, 11bit, Amica etc.. W takim trudnym okresie dla gieldy lepiej kupowac "sprawdzone" spolki. Jak spolka nie zmienia fundamentow.

  A tak swoja droga to czy to jest normalne, ze jedno z największych pozabankowych traci prawie 40%...? Ladne pieklo nam urzadzil Altus. I to nawet nie chodzi, ze prawie wszystko leci...Zostaly obnazone meandry dzialan branzy finansowej. GetinNoble leci tak, jak spolka mialaby zbankrutowac. A w tle afera Getback i prawdopodobnie kolejne zatrzymania. Jak zyc?;)

  Altus tez klamal naszego Prezesa ws. tej spolki. A jak beda za3mania w bankach LC to lawina przyspieszy.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szok przeżyje Osiecki jak wyjdzie z aresztu. Wsadzali go to jego majątek w akcjach Altusa warta był ze 200 mln, a jak wyjdzie to może 20 mln będzie wart.
   Jest powiedzenie z zera do milionera a tu będzie na odwrót.

   Żeby człowiek miał pewność że to fala umorzeń się skończyła to można byłoby podkupować mocniej przecenione i zdrowe spółki, jednak pewności nie ma więc trzeba obserwować.

   Usuń
  2. A co myślicie o takiej spiskowej teorii że rząd odbierając licencję Altusowi i Trigonowi czyści sobie przedpole i pozbywa się konkurencji TFI, które mogłyby zarządzać środkami z PPK? Dzięki temu większy kawałek tortu z PPK dostaną towarzystwa, które są kontrolowane przez skarb państwa.

   Usuń
  3. Niczego nie można być pewnym i kto wie. Mnie bardziej przeraża jak można zniszczyć w kilka dni firmę aresztowaniem głównego akcjonariusza bez wyroku sądu. Jeśli Osiecki zostanie uniewinniony to przynajmniej o 500 mln będzie się starał odszkodowania. Czy wygra czy nie wygra nie oceniam.

   Usuń
  4. Ja tez nie mam zdania na temat, jaka faktycznie jest prawda. Jednak dowody musialy byc mocne-bo aresztowali go po zatrzymaniu. Moim zdaniem musialo byc jakies kryzysowe posiedzenie w rzadzie. Nie zmienia to faktu, ze jest to bez predensu a dzialania sa ekstraordynaryjne. A kto najwiecej traci-My.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.   Usuń
  5. Jeśli były słabe to wyjdzie za 2 tygodnie po apelacji. Widzę trochę w tym aresztowaniu spisek i celowość bo go aresztowali w piątek wiedząc że w sobotę jak dadzą wniosek o aresztowanie to będzie sędzia dyżurny który nie zapoznaje się z dokumentacją i niemal z automatu wsadza wszystkich do aresztu. Wiem jak to działa dosyć dobrze.
   Oczywiście jeśli mają na niego mocne dowody to jak najbardziej jestem za ukaraniem tym bardziej że też na nich straciłem (jak miliony Polaków) i będzie to trochę wyrównanie rachunków.

   Usuń
 64. Na Wig80 wsparcie 11.800-12.000 ... a jest 11.785 ... jak padnie to widzimy 9500-10500.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ek
   Jeśli mu nic nie udowodnią,moze się to dodatkowo skończyć pozwem zbiorowym akcjonariuszy ,wówczas to już będzie sprawa polityczna .

   Usuń
 65. Ku pamięci
  W 2007 r. CBA zatrzymało Dr. medycyny Prof Jana Podgórskiego. postawiono mu 50 zarzutów, Sprawę nagłośniły media. Dr Jan Podgórski spędził 10 miesięcy w więzieniu. Po 4 latach został uniewinniony z wszystkich zarzutów.

  https://uwaga.tvn.pl/reportaze,2671,n/podgorski-upokorzyli-mnie,138863.html

  http://www.zw.com.pl/artykul/570390.html


  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 66. Tak naprawde mozemy sie pobawic we wrozbite Macieja...w komunikacie prokuratury bylo, ze zarzad altusa dzialal w porozumieniu z pinokiem. Moga byc zarzuty postawione za dzialania w zorganizowanej grupie przestepczej. To jest tak naptawde najwazniejsze...malwersacji na rynku jest sporo,ale co ciekawe altus kupowal obligi od getbacku. Dziwnie duzy % i wszystko dziwne.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 67. Ek
  Moze to odwrócenie uwagi ?
  https://www.msn.com/pl-pl/finanse/najpopularniejsze-artykuly/skok-to-piramida-finansowa-sąd-potwierdził-że-minister-finansów-platformy-obywatelskiej-miał-prawo-użyć-tych-słów/ar-BBMV2NL?ocid=spartandhp

  OdpowiedzUsuń
 68. Dobry komentarz dzisiaj padl o wspieraniu bankowych tfi. No, ale jesli wadza ma racje, to mamy wszyscy. Moim zdaniem sa podejmowane ruchy pod zatrzymanie LC. A juz widze naglowki artykulow w swiatowych gazetach...

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 69. To jest bardzo moliwe. Altus klamal i to w zywe oczy odnosnie Gwtbacku. A grupa bankowa lc.zawiazune rezerwy w przypadku getbacku. A w miedzyczasie lc corp zostaje kupiony za "grosz3". To sie spina w calosc.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 70. LC corp został sprzedany w najlepszym momencie dla niego; do tego LC potrzebował kapitałow na dokapitalizowanie banku - dziwi mnie tylko ze GNB usilnie jest ciagle nie rentowny ale to wynika po czesci z inzynieri finansowej a patrzac po kursie getin i ideabanku za 3q pokaze potezna strate; wydaje mi sie ze LC nie ma za duzo gotowki wolnej - inaczej podbilby kursy zbierajac akcje z rynku przez zaprzyjaznione instytucje na ich rachunek.

  OdpowiedzUsuń
 71. Zostane jednak przy tym, ze szykujansie kolejne zatrzania. Widac to po panice na kursach akcji. Swoja droga to jak banki z grupy lc wykazuja straty jak inne pokazuja olbrzymie zyski pomimo niskich stop. Juz nawet w czystej dzialanosci opetacyjnej wynizwzcza 8ch: pko bp, pekao i alior.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 72. Panowie....jak myślicie czy obecna cena jest już atrakcyjna do zakupy Elementalu w średniej perspektywie.....wiem, że to troche wróżenie z fusów ale fundamentalnie to już tania spółka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. akcje które niby posiada Altus, to akcje prezesa Elementalu który trzyma tam swoje akcje i Altus ich nie sprzeda, jeśli ludzie obawiają się ze Altus będzie sypał akcjami i przez to jest zwała to to jest okazja do kupna. We wrześniu chyba mają być wyniki i jeśli są słabe i ktoś już cos wie to może wychodzić, przy okazji powodować panike u innych, a że zbiega to się w czasie z aferą w Altusie to mamy to co mamy. Po za tym kurs w niecałe 3 m-ce urósł z 80gr na 1.80zł więc cofka musiała nastąpić. Jeśli wyniki będą się poprawiać to ciekawy zbieg zdarzeń powoduje że można kupić spółke w dobrej cenie.
   Krzysiek

   Usuń
  2. Elementalu wyniki są w zasadzie znane bo były podane szacunki za 2 kw. Mnie osobiście ta spółka nie przekonuje, nie jest tania i trochę branża w której działa nie zachęca do kupna.

   Usuń
 73. A ciekawe, ile jest po pierwszym tygodniu wrzesnia...

  https://stooq.pl/n/?f=1251462

  Milego dnia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 74. Ek
  LC Corp wyniki
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/LC-CORP-S-A-wyniki-finansowe-7613573.html

  OdpowiedzUsuń
 75. Elemental dlaczego nie?

  Zadłużenie 0,32 CWK 0,45 C/Z 11,31 C/Zo 4,6 roe 3,94

  Minusy: nie płaci dywidend, Altus ma 26% akcji

  Wykres i średnie kiepskie.
  Spółka w obserwacji.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 76. Ek
  W ciągu jakiego czasu Altus powinien ogłosić zejście poniżej 5% na akcjach LCCorp ?

  OdpowiedzUsuń
 77. Orzeł Biały wraca na 2-cyfry. Moim zdaniem do 12zł po wynikach dojdzie. Arkusz na S pusty.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 78. Ek
  Dzięki Prezesie
  Wydawało mi się że dwa tygodnie ,teraz trzeba czekać , czy pojawi sie info .

  OdpowiedzUsuń
 79. arząd Altus TFI podjął uchwałę o otwarciu z dniem 6 września likwidacji sześciu subfunduszy wydzielonych w ramach Altus Funduszu Inwestycyjnego Otwartego Parasolowy - podał w czwartek Altus TFI.

  W komunikacie podano, że likwidacja obejmuje następujące subfundusze:

  - Altus Subfundusz Akcji;

  - Altus Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Rynku Polskiego;

  - Altus Subfundusz Aktywnego Zarządzania;

  - Altus Subfundusz Stabilnego Wzrostu;

  - Altus Subfundusz Optymalnego Wzrostu;

  - Altus Subfundusz Absolutnej Stopy Zwrotu Nowej Europy.

  "Z dniem otwarcia likwidacji fundusz nie może zbywać ani odkupywać jednostek uczestnictwa związanych z subfunduszami" - napisano w komunikacie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. uzupełnienie:
   "Wartość aktywów netto ww. subfunduszy na dzień 5 września 2018 r. wynosiła 128,7 mln PLN.

   Łączna wartość przychodów netto z opłaty za zarządzanie tymi subfunduszami w I półroczu 2018 r. wyniosła 2 094 330 PLN i stanowiła 3% ogółu przychodów Spółki."

   Usuń
 80. Nie ma sensu zajmowac sie ta spolka. Podejrzewam, ze odplyw bedzie olbrzymi za wzesien. Z reszta czy normalny inwestor powierzylby w tym momencie srodki? Sami sobie odpowiedzcie, czy byscie to zrobili. Jeszcze ustawy implikuja mniejsze wplywy za z zarzadzanie. Nawet jesli Osiecki wygra z wladza, tl potrwa to lata...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 81. Sama spolka nie ale to istotny komunikat - o ile sie nie myle zasadniczo zatrzymuje to wysypywanie akcji przez te fundusze Altusa w rynek stad zniknie spora podaz akcji; natomiast Altus bedzie mial czas spokojnie to komus sprzedac. Jesl sie myle skorygujcie moj tok myslenia.
  /Karol Adx

  OdpowiedzUsuń
 82. Zgadzam się z Tobą Karol ...tylko jest jedno ale ...
  Te spółki w których Altus w likwidacji ma znaczne pakiety nie będą rosły. Po co kupować na rynku skoro można kupić od Altusa z dyskontem.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 83. Niezła sytuacja z likwidacją funduszy Altusa, wg artykułu bankiera "Wartość aktywów netto likwidowanych subfunduszy na dzień 5 września 2018 r. wynosiła 128,7 mln zł. Tymczasem, jak wynika z danych AnalizOnline, pod koniec sierpnia wymienione subfundusze zarządzały, aktywami o wartości łącznej 169 mln zł. "
  Czyli w niecały tydzień w samych likwidowanych funduszach stracili 40 mln ok. 30% - brawo.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Altus-TFI-likwiduje-subfundusze-7613644.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz każdy inwestor prawidłowo powinien sprawdzić jakie akcje były w tych funduszach na koniec czerwca 2018 (takie dane są ostatnio dostępne).
   W pierwszym z brzegu likwidowanym funduszu Altus Subfundusz Akcji były np. takie akcje w portfelu: Synektik, Selvita, PCC Rokita, Dębica, Forte, Mangata, Benefit, JSW, Oponeo, LC Corp, Ciech , TIM, Kruszwica, Neuca, Mercor, CCC, Comp, i kilka mniej istotnych.
   Na szczęście z moich portfeli akcji nie ma w tym funduszu (nie wiem jak w innych).
   Można sobie wyobrazić jak to będzie dalej wyglądało (takie teoretyczne rozważania). Konkurencyjne TFI wyprzedają akcje które Altus ma w swoich funduszach aby zbić maksymalnie ceny a następnie z małym dyskontem (np 5%) odkupują cały pakiet akcji.
   Oczywiście zbijanie kursów nie może być zbyt mocne gdyż może negatywnie wpłynąć na notowania ich własnych funduszy.

   Usuń
 84. Najlepsze aktywa szybko znajdą kupców. Spodziewam się, że na cześć spółek zostaną ogłoszone wezwania (po minimalnej cenie) i mogą zostać wycofane z giełdy. Np Dębica Główny ma 81,39% Altus 6,71% razem 88,1% ...i przymusowy wykup.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 85. Moze tak byc, ale wezwania beda w dluzszym terminie. Poki co, to nieograniczone sypanie w rynek. Nie wiemy jednak, czy za cala sytuacja stoi Altus.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 86. Ek
  Teraz przydałaby się zagranica ,mam nadzieję że zwietrzą okazje i pomieszają szyki .

  OdpowiedzUsuń
 87. Ek
  Pierwsza jaskółka?

  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Amerykanski-fundusz-wkracza-do-PBKM-Altus-sprzedawal-7613737.html

  OdpowiedzUsuń
 88. No to jednak PBKM nie bylo glupim pomyslem. Robia sie okazje.

  Pozdrawiam,


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 89. Świetne podsumowanie obecnej sytuacji na gpw przez Gessnera ze https://stooq.pl/mol/?id=5783 .

  Kolejna rzecz: Dębica w uchwałach na Walne chce rozmawiać o skupie wszystkich akcji nie będących w posiadaniu głównego akcjonariusza. Bardzo ciekawe i mogło wypłynąć od Altusa.

  Jak znajdę czas to zrobię posta z aktualnymi niskimi c/z które teoretycznie stwarzają okazje inwestycyjne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie ciekawe spostrzezenie, bo to wlasciwie jest technik. Dzieki za linka, bo to bylo warto przeczytac.

   Milego dnia,

   Nieuk.

   Usuń
 90. Ek
  Patrząc na wyniki LCCorp wydaje mi się , że to równie dobra inwestycja. Czekam tylko na info o pobyciu się akcji przez Jonasza naszej giełdy .

  OdpowiedzUsuń
 91. No to wykrakałem ... Goodyear chce kupić 100% akcji Dębicy

  Walne
  Pkt 6 pożyczka na zakup akcji
  Pkt 8
  Powzięcie uchwały w sprawie upoważnienia Zarządu Spółki do nabycia maksymalnie 2.567.838 akcji własnych Spółki reprezentujących 18,6% kapitału

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No i sprawdza się teoria że sypanie Altusa to plotki, zobaczymy co będzie na Orle bo tam szykuje się wezwanie już nawet był przegląd opcji strategicznych i mają kilka ofert i myślę że Altus będzie czekał na to wezwanie. Jan

   Usuń
  2. To nie plotki że Altus sypie, było już kilka informacji o zejściu oraz sam fakt że w tydzień zmniejszyły im się aktywa o 40 mln w funduszach których ogłosili likwidację.
   Co do Orła to wezwanie było rok temu po 8,65zł i nikt nie złożył zapisu, może teraz poprawią ofertę, nie wykluczam. Niestety teraz ceny ołowiu spadają https://stooq.pl/q/?s=pb_c.f&c=1y&t=l&a=lg&b=0 i wyniki od 3/4 kwartału będą się pogarszać (2 kw może być ostatnim dobrym).

   Usuń
  3. Wartość księgowa 16zł, więc poniżej 12 nikt raczej nie odda. A patrząc na wykres cen zakres 10 lat to jesteśmy w bardzo ważnym punkcie czy będzie przełamanie trendu od 2009r. czy dalej tren wzrostowy.Jan

   Usuń
 92. Trafnie, widzę sporo spółek z listy spada... a Altus wyprzedaje. Pytanie czy już warto kupować ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekać, Altus jeszcze się nie wyprzedał o czym świadczą komunikaty o wstrzymaniu wypłat Fiz do marca 2019. Oczywiście jak ktoś jest długoterminowym inwestorem może powoli sobie akumulować mocniej przecenione papiery bo przecież dołka się nigdy nie trafi.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni