"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 9 sierpnia 2018

Aktualności, analizy, komentarze 8a/2018

dodano 17.08 Seko podało gorsze wyniki od moich oczekiwań gdyż w 2 kw było 86 tysięcy straty przy 0,5 mln oczekiwanego zysku i 0,576 mln zysku rok temu. Na stratę miały wpływ różnice kursowe ok. 0,2 mln
oraz przesunięte święta na 1 kw 2018 (rok temu wyższa sprzedaż była jeszcze w 2 kw). Przychody w tym okresie spadły aż o 10% więc sporo. Spółka zwraca uwagę że na niektórych łowiskach wzrosły ceny śledzi i makreli co może przełożyć się na wyższe koszty. Pomimo mocnych przepływów operacyjnych i poprawy się bilansu należy się spodziewać że inwestorzy w reakcji na stratę mogą dzisiaj sprzedawać akcje.


14.08 Telestrada podała wyniki które są odrobinę gorsze od oczekiwań. Zysk netto wyniósł 2,35 mln przy 2,97 mln r/r i 2,5 mln moich oczekiwań a przychody spadły o 8% (trochę sporo, 4-5% oczekiwanych). Niższy zysk od moich oczekiwań w zasadzie wynika z wyższej o 0,16 mln amortyzacji i to jest zaskoczenie bo spodziewałem się spadku a nie wzrostu. Przedstawione wyniki potwierdzają iż Telestrada jest maszynką do generowania gotówki, co kwartał przepływy operacyjne są wyższe od zysku netto co sprawia iż znacznie gotówka w kasie rośnie. Na koniec półrocza było 8,45 mln gotówki przy 1,78 mln rok temu. C/z rośnie do 5,30 czyli nadal niska wycena.


13.08. CDRL pokazało (tak na szybko ocena) w 2 kwartale bardzo mocne wyniki na poziomie zysku netto (8 mln) które przewyższają moje szacunki (7 mln) i są wyższe o 310% r/r (2,451 mln), przy wzroście przychodów o 8%. Oczywiście tak wysoki wzrost zysku to w dużej mierze zasługa różnic walutowych (kosztów i przychodów finansowych) które dały 2 mln przychodów przy ok. 4 mln straty rok temu (łączna różnica z tego tytułu ok. 6 mln). Nie uwzględniając strony finansowej zyski r/r byłyby porównywalne czyli zysk w 2 kw w okolicach 8 mln (czyli bez progresu a to słabo bo kurs dolara pomagał). To tak na szybko i nie oceniam na razie innych danych z raportu (trzeba cały raport przeczytać).

Ropczyce opublikowały świetne wyniki za 2 kw zarówno na poziomie przychodów i zysku netto. 
Przychody wzrosły o 43% a zysk netto wzrósł o 163% (do 6,279 mln) ale gdyby nie odpis na ok. 6 mln o którym spółka informowała wcześniej link to zysk wyniósłby ok. 12 mln czyli byłby wyższy o jakieś 400%.
Dla mnie najważniejsze że mocnemu wzrostowi przychodów starała się też dorównać rosnąca marża na sprzedaży (prawie najważniejsze w firmie) która wyniosła 27% przy 20% rok temu i 25% w 1 kw 2018r.
Cieszą też dobre przepływy operacyjne które wyniosły 8 mln ale były niższe od 9 mln rok temu. 
Bilans wiele się nie zmienił i nadal jest dobry bez większych zastrzeżeń.
Gdyby nie odpisy w ostatnich kwartałach (jednorazowe, raczej bezgotówkowe i mam nadzieję że ostatnie) zysk za ostatnie 12 miesięcy wyniósłby ok. 30 mln i przy kapitalizacji 116 mln (nie uwzględniając skupionych akcji) c/z wyniosłaby 3,87. Pozostawię bez komentarza czy obecna wycena jest niska czy wysoka :-)
Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  


Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

Udostępnij:

180 komentarzy:

 1. Prezes, napisałeś o wynikach Examobile: "Jeśli to miał być najlepszy kwartał w roku to 0,1 mln zysku to moim zdaniem nie powala". Dlaczego Twoim zdaniem miał to być najlepszy kwartał? Spółka 4 kwartał z rzędu poprawia poziom przychodów i znacznie poprawia zysk, szczególnie w ostatnich 2 kwartałach.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego tak napisałem bo koniem pociągowym wyników miała być Ski Tracer czyli aplikacja dla narciarzy. Przyjąłem logicznie że najwięcej narciarze z tej aplikacji korzystają w okresach zimowych (1 i 2 kwartał) a w okresach letnich (3 i 4 kwartał) będą mniejsze przychody. Oczywiście nie zmienia to faktu iż przychody i zyski powinny stopniowo rosnąć w miarę tworzenia kolejnych aplikacji.

   Usuń
 2. Prezesie,
  Co myślisz o Odlewniach? Spółka niedawno zakończyła postępowanie układowe, zadłużenie na niskim poziomie, generuje gotówkę i przychody jej regularnie rosną.
  z minusów to płynność, zyski nie idące w parze z przychodami i ewidentny trend boczny.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odlewnie wydają się nisko wyceniane ale w obecnej trudnej koniunkturze na gpw takie wyceny są nagminne. Wyniki za 1 kwartał na pierwszy rzut oka bardzo dobre (mocny wzrost przychodów i zysku) ale wzrost zysku to po części zasługa 0,7 mln lepszych różnic kursowych r/r. Można oczekiwać dalszej poprawy wyników bo koniunktura sprzyja, waluty były korzystniejsze w 2 kw (słaby złoty jest dla nich pożądany) i dużo inwestują w nowe produkty co w przyszłości powinni się przełożyć na większą sprzedaż. Spółka po 8 latach spłaciła ostatnią ratę układu restrukturyzacyjnego a to jest definitywnym zerwaniem ze starymi problemami (prawie było bankructwo). Jedyne co może się nie podobać (każdy inaczej to ocenia) to program motywacyjny dla "wybranych pracowników", z jednej strony odpowiednia motywacja może włynąć na lepsze wyniki ale z drugiej strony rozwodnienie akcji jest niekorzystne dla obecnych akcjonariuszy. Z tego co pamiętam (należy to sprawdzić) mają oddział w Niemczech a to w związku ze zmianami prawnymi odnośnie delegowanych pracowników może być lekko niekorzystne na koszty wynagrodzeń. Obecne fundamenty są korzystne ale technika nie pomaga (męczący boczniak).

   Usuń
  2. Odlewnie to bedzie sequel Ropczyc. Bardzo fajna spolka i wyniki beda chyba rekordowe.

   Caly czas mysle o tym Bahu...Marvipol tez na dnie...Mam rade do Kdpw...ktos sypie i zeby nie bylo zdziwka; ze to glowny akcjonariusz...

   Ps. A ze jest weekend- to polecam piosenke Shakiry: La Bicicleta.

   Milego dnia,

   Nieuk.

   Usuń
 3. INTERSPORT tajemnicza emisja po 2pln czyzby 4F spolka godna zainteresowania po wielu latach moga kupowac towar bez Niemieckiego posrednika.., coza tym idzie szansa na duzowyzsze marze,z gory dziekuje i pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dochodzę do wniosku iż nie nadaję się do spekulacji, zarobiłem na Cigames i BAH po 5% ale za bardzo mnie angażują (czasowo i psychicznie) takie wejścia. Wolę jednak spokojne inwestowanie w oparciu o szacowanie wyników i jakieś wydarzenia niż stadne podążanie za innymi.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ropczyce pokazaly swietny raport. Napisales, ze gdyby nie odpisy,to odpisy, to obecna wycena jest smiesza. Czy zostawiasz spolke w portfelu na najblizsze kwartaly?

   Z twoich szacunkow obecnie najlepiej wyglada CDRL. Duzy przyrost zysku r/r, a kurs mocno spadl. Obecnie 23zl. Szacujesz 7mln zysku netto za I polrocze. Mozna przyjac, ze zysk za 2018 to 15mln i wiecej. C/Z tez robi sie niskie w porownaniu do sektora i historycznie dla spolki.
   Romek

   Usuń
  2. Ropczyce zostają w portfelu na minimum 12 miesięcy (chyba że kurs mocno urośnie lub coś złego się pojawi w firmie lub na giełdach) ponieważ przynajmniej 4 kolejne kwartały na poziomie zysku netto powinny być duuużo lepsze (chyba że znowu jakieś pojawią się duże odpisy). Cały czas czekam na sprzedaż nieruchomości (o tym wspomina prezes firmy i ja w swojej analizie zakupu) z których mogą zgarnąć ponad 60 mln a część tych pieniędzy mogłoby do akcjonariuszy trafić.

   Jeśli chodzi o CDRL to jeszcze 2 miesiące temu oczekiwałem że zarobią ok. 20 mln ale dolar się umacnia a juan mocno osłabia (reakcja na sankcje) to zysk netto może być bliżej 17-18 mln. Szacunek 7 mln to dotyczy samego drugiego kwartału a nie całego półrocza. Niestety kurs spada a mogą na to wpływać słabe miesięczne raporty sprzedażowe (one są trochę przekłamane gdyż nie zawierają sprzedaży w sklepach zagranicznych) i widać że ktoś z większą gotówka wychodzi.

   Usuń
  3. No, ale gratulacje i tak 3maj;) Chociaz te spolki, o ktorych piszesz-to raczej o hazard zahacza hehe;) Na Bahu to takie obroty, ze cos sie szykuje...tylko nie wiem, czy cos dobrego-czy zlego.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  4. Ja się cieszę że wyszedłem z Bah pierwszego dnia po zakupie bo już byłoby 10% straty. Żebym miał 100% pewności że przez 2 lata wypłacą dywidendy zgodnie z polityką dywidendy to spokojnie trzymałbym akcje bo zarobek pewny. Ale banki widząc możliwy spadek zysków w przyszłości żądać spłaty kredytów i zamiast na dywidendy kasa pójdzie na spłaty.

   Usuń
 5. FKD opublikowała raport , wyniki dobre i podtrzymane prognozy, ich realizacja bardzo poprawi wskaźniki. Prezes Spółki deklarował zmianę parkietu a to połączone ma być z emisją jednak na wyższym poziomie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przed FKD ostrzegam ze względu na ogromne zadłużenie. Mocno mi przypomina kilka spółek które swój rozwój opierały na długu i już zbankrutowały. Ich zyski są też podmpowywane 0,35 mln co kwartał "okazyjnym" nabyciem Drewexu a w zyski coraz bardziej będą biły koszty finansowe. Uważajcie na FKD.

   Usuń
 6. W obserwowanych mam także TRK, obecnie wygląda na konsolidację z potencjałem do wybicia. Okres inwestycji 12 m-cy

  OdpowiedzUsuń
 7. Ropczyce super wyniki. To co mi się nie podoba (i za to minus dla zarządu) to ten odpis na MOstostoal. Jeszcze w lutym przekonywali ze sytuacja pod kontrola i nie ma sensu tworzyć odpisu - pewn ze sie może zdarzyć, ale jakoś nie wierzę, że wtedy były dobrze i nagle się ta spółka wywróciła - ona przecież nie spłacała tej należności i odpis powinni zrobić wcześniej. Tego typu zagrywki zawsze dają d myślenia co tam jeszcze w szafie mają. Jest spółka w chonach do likwidacji a jej wartośći w bilansie to chyba 1,0-1,5 mln i są te nieruchomości za 36 mln na sprzedaż. Mam nadzieję, że tutaj nie będzie problemu. Ale wyniki faktycznie są super - aż za dobre na marży brutto. prezes orientujesz się może jaki surowiec oni używają do produkcji? bo coś musiało chyba ocno stanieć albo podnieśli ceny - dźwignia operacyjna aż takiego wzrostu zyskowności raczej nie tłumaczy.
  pzodr
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pełna zgoda z tym co piszesz, mogli i powni zrobić odpis wcześniej a nie dopiero jak firma złożyła wniosek o upadłość. Trzeba też zakładać że jeszcze jakieś odpisy starych spraw będą ale z każdym kwartałem powinny wygasać. Dla mnie też trochę zadziwiający jest wzrost marż i raczej nie do utrzymania na dłużej (oby utrzymali wzrost przychodów). Nie wyczytałem jakie surowce wpływają na ich marże, jedyne co mi się rzucają w oczy to waluty, czym słabszy złoty tym lepiej.

   Usuń
  2. Prezesie,

   Nie znam sie tak, jak Ty na ksiegowosci, ale odpis bezgotowkowy. To po pierwsze. A pk drugie-bedzie taka baza wynikow za 2018 r., ze on byl po prostu konieczny. Ps. Ciesze sie, ze masz w koncu spolke w trendzie wzrostowym i to bardzo silnym.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. E tam bezgotówkowy - kiedyś mieli kasę od nich za coś dostać albo im po prostu tę kasę dali, a teraz już nie mogli odzysać. To chyba jest w ógole jakaś stara sprawa i ta pożyczka jakoś się przkeształciła pewno za inne długi lub coś innego.
   Ja o tym wspomniałem, bo i tak mi to śmierdziało już wcześniej bo nie była spłacana. Problemem jest bardziej to, że zarząd nie chciał (pytanie dlaczego) odpisać tego wcześniej i czy ma jeszcze inne niespodzianki w szafie. Bo ja ze dwie jestem w stanie sobie wyobrazić - a to jest niestety trzeci kwartał pod rząd gdzie są jakieś one-off. I to mi się nie podoba - ale wyniki super tylko że jak oni to zrobili bo marża brutto na sprzedaży po prsotu kosmos. No może się czepiam ale jak to jest takie super to dlaczego wycena taka niska?

   pozdr
   Przemek

   Usuń
  4. Ale sie z Toba w zgadzam. Odpisy sa zawsze "be";) Tylko w trendzie wzrostowym nie do końca widze sensu szukac dziury w calym. A gdyby z Ropkami bylo wszystko ok, to juz dawno latalaby o 100% wyzej...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  5. Odpis dotyczy "Umowa pożyczki z dnia 03.11.2014 z póżn.zm" czyli dosyć stara sprawa.

   Usuń
 8. Pisz pełne nazwy spółek, bo nawet ja nie znam wszystkich 3-literów symboli spółek.
  np. TRK znam, a FKD musiałem szukać.

  Pozdrawiam Jacek

  Ps. Miło popatrzeć na widły na Ropczycach o których pisaliśmy już ok 25 zł, i już 1,10 zł dywidendy wpadło.

  OdpowiedzUsuń
 9. Miales racje. Jestem z Nas dumny za Ropki. Odzyskuje wiare w inwestycje.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 10. Prezes, co do Examobile: Ski Tracker zarabia głównie w 1 i 4 kwartale. W 2 kwartale już mało kto jeździ na nartach. Owszem w Alpach sezon trwa jeszcze w kwietniu a nawet w maju, ale szczyt sezonu to okresy okołoświąteczne i ferie zimowe, więc listopad-luty. Jeśli aplikacja będzie dopracowana na nowy sezon to myślę, że popłyną z niej grube zyski za 4 kwartał.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie kłócę się, przyjmuję do wiadomości i trzymam kciuki za wzrosty :-)

   Usuń
  2. Każdy szanujący się ośrodek alpejski ma w karnecie swój system liczenia przejechanych km., robi się to po to, aby bardziej przywiązać do siebie klienta, który jak jeździ w ośrodkach objętych programem lojalnościowym ma zniżki, darmowe karnety, bonusy w wypożyczalniach, restauracjach (taki ma to sens). Testowałem np. program lojalnościowy giełdowego TMR-u i logując się widziałem ile przejechałem dzień w dzień i w jakim ich ośrodku (osobiście nie przypadł mi do gustu, bo liczył tylko tam gdzie TMR jest właścicielem wyciągów, bądź dzierżawcą, nie dodawał np. tam gdzie karnet był tzw. "wspólny"-Szczyrk). I z tym myślę, że ta aplikacja może walczyć, bo liczy, że wyjeździłeś tyle i tyle, ale czy jest to jakaś większa innowacja? Nie potrafię się odnieść, na ile korzysta z tego przeciętny narciarz, wiem za to z innej beczki, że żołnierze USA mają ZAKAZ włączania lokalizacji w telefonie jak biegają w czasie wolnym, bo widać satelitarnie gdzie i są i jakie mają trasy... ja nie chciałbym aby mnie przysłowiowe służby śledziły gdzie i co robię w czasie wolnym, więc lokalizację mam wyłączoną, a bez tego chyba ten Ski Tracer nie działa??? ŁD.

   Usuń
 11. Ek
  Analiza spółki

  https://simplywall.st/stocks/pl/utilities/wse-irl/ab-inter-rao-lietuva-shares#future?l=0&t=cnfg_cresbeznapr&s=2&id=770667&utm_source=post&utm_medium=finance_user&lt=Conc_ticker&utm_campaign=Conc_ticker

  https://simplywall.st/stocks/pl/utilities/wse-irl/ab-inter-rao-lietuva-shares/news/want-to-invest-in-ab-inter-rao-lietuva-wseirl-heres-how-it-performed-lately/

  OdpowiedzUsuń
 12. To ładnie Prezes ten BAH komuś ożeniłeś ... bo teraz dolne widły.

  Myślę, że ludzie popełniają błąd próbując łapać dołki. Nie lepiej poczekać aż średnie dadzą sygnał kupna? Nie jest ważne po jakiej cenie się kupi, ale to czy rośnie. Inwestując w trendzie wzrostowym, mamy też mniejsza szansę, że nam wywali stop.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. słuchajcie, a co tu "żenić" było? Przecież w tej Spółce nic więcej poza aktywami trwałymi nie ma... i jeszcze trzeba spłacić zobowiązania, sprzedać samochody (zapasy)... po co to analizować, skoro za 2 lata materializuje się główne ryzyko i może nie być Spółki? Jak JLR sobie stwierdzi, że nie da nowej autoryzacji na serwis (bo obecna autoryzacja wraz z dystrybucją wygasa również!) to co im zostanie? Budynki, hale serwisowe i puste place. ŁD.

   Usuń
  2. Patrząc na dzisiejsze spadki na WIG20 to wszyscy którzy mają jakiekolwiek akcje są ożenieni :-) Dzisiaj mamy mini krach i jedyne co go może zatrzymać to koniec dzisiejszej sesji.

   Usuń
  3. Prezes jest takie powiedzenie "kupuj gdy leje się krew". Panika jest idealnym momentem na budowanie portfela opartego o stabilne, dochodowe i dywidendowe spółki. Bo takie w trakcie bessy też spadają, dzięki czemu zaczynają mieć coraz atrakcyjniejsze wyceny.
   Krystian.

   Usuń
 13. Prezes a co myślisz o TSGames . Spółka bez długów jej gry świetnie się sprzedają a na koniec roku może mieć i 30 milionów zysku na czysto .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiesz nie znam się na spółkach gamingowych bo jak większość graczy giełdowych nie rozumiem tak wysokich wycen. Spółka wchodzi na giełdę i w kilka miesięcy rośnie 100% a to znaczy że coś jest nie tak. Wątpię że zarobią 30 mln w tym roku jeśli w zeszłym mieli niższe przychody ale nie mi oceniać. Firma z 10 mln kapitałów własnych wyceniana na 800 mln zł pozostawię to wszystko bez komentarza.

   Usuń
 14. Dobre;) Kurs Bahu to wyglada tak, jakby CBS zaraz mial zatrzymac CEO. Dla mnie to g***** biznes po zmianach legislacyjnych. Spolka wydmuszka. Jeszcze to "zdziwko" o wypowiedzeniu umowy. Kto w to uwierzyl...? Byznesmen z wieloletnim doświadczeniem dowiaduje sie nagle...dla mnie jest spalony. Fundy wychodza garsciami. Zastanawiam sie, czy na Marvipolu nie zrobia im suprajsa...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tak. On w tym tygodniu przyznał że spodziewali się iż może im wypowiedziana zostać umowa importerska ale nie spodziewali się że będzie tak szybko. Samo to źle wygląda, bo nawet jakby to się stało za 5 lat to i tak wówczas ubraliby akcjonariuszy bo kurs spadłby. Jest wielki smród.

   Usuń
  2. Prezesie,

   Wiesz, ze Ciebie bardzo lubie i cenie, ale nie o to chodzi. Dla mnie ksiazek jest przegrany. Kazdy moze popelniac bledy-i ja to rozumiem. Niestety on jest calkowicie spalony. To jest człowiek pokroju Owerki, Mazgaja etc..A co do Tsgames to zdziwisz sie, jak kurs przebije 200 zl...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. Książek przegrany? Przytulił z grubsza 100 mln gotówki do kieszeni - jak dla mnie jest wygranym. Kurz opadnie i BAH będzie dalej działał (w ograniczonej skali ale zyski z salonów będą), może kurs będzie zdołowany przez jakiś czas ale Książek biednym nie będzie.

   Usuń
  4. Z samej dywidendy w tym roku 18 mln przytulił i pewnie jeszcze drugie tyle mu wpadnie w 2 lata. Ciekawe że Synektik też z 5% w tym tygodniu spadł czyli Książek i tam oberwał.

   Usuń
  5. Ksiazek jest wygrany-to oczywista oczywistosc. Jednak dla mnie jest przegrany i to w dluzszym terminie. Te bajki o dezinformacji o tym, ze managekent sredniego szczebla nie wiedzi o potencjalnym wypowiedzieniu umowy? Guzik prawda. Niech ktos napisze mejla do siedziby Jaguara w GB. Wiedzieli...

   Nieuk.

   Usuń
 15. Czesc Prezes

  Wydaje mi się że krach nie będzie mały....

  Jest zbyt wiele czynników niepewności no i dolar idzie w górę.

  Scenariusz Independent Tradera tu cytowanego nadchodzi - widać po wskaźnikach.

  Pozdro
  MAciek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czekam i doczekać się nie mogę :-) Usa się mocno trzymają i egzekucja się odwleka.

   Nie zwróciłem uwagi ale Seko mocno urosło w tym tygodniu i dzisiaj miał najwyższy kurs w tym roku. Widać że zaczyna się gra pod wyniki.

   Usuń
 16. Ek
  Za dużo krzyku w okół krachu ,żeby się to miało szybko ziścić . Jakiejś wielkiej bańki również na razie nie widać .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby był krach to musi się gdzieś coś mocno popsuć a na razie tego nie widać. Dużą korektę na rynkach moim zdaniem wywołają podwyżki stóp w usa. Jeśli wzrosną do 3-4% to będą duże przepływy kapitałów do dolara, a na rynkach odpływających zaczną się spadki na giełdach.

   Usuń
 17. Wiecie co-dopiero dzisiaj bylem "godzien" obejrzec "rozmowe: z Kondziem przeprowadzana przez Longterma. Gleboki szok. Stracil u mnie wszystko. Wszystko.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto stracił w Twoich oczach, kąkol czy Longterm ?
   Doszły do mnie plotki że spora kasa od Getbacku wpływała do Longterma np.sponsorowali akcję Samcika i Longterma o oszczędzaniu.

   Usuń
  2. Oczywiscie, ze longterm. Rozmowa ustawiona jak cholera. Mialem go za uczciwego inwestora. Bełkot do n-tej potegi. W tym wywiadze z reszta wychodza ciekawe kwestie.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 18. Sprawdzam zyciorys ksiazka. "Pachnie" mi bylym agentem Wojskowych Sluzb Informacyjnych.

  OdpowiedzUsuń
 19. Prezesie szacunek za Ropczyce super typ.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję że to dopiero początek większego ruchu, mogliby te 30% akcji umorzyć bo poprawiłyby się mocno wskaźniki. Ponadto dopóki są nie umorzone to mogą jeszcze coś pokombinować z nimi (np.jakiemuś zaufanemu podmiotowi sprzedać). W przypadku tej spółki jest komfort psychologiczny bo każde kolejne wyniki powinny być ze znacznie wyższym zyskiem netto i nie trzeba nerwowo ich oczekiwać. Oczywiście jak to spółka po problemach, może czasem jakaś stara sprawa wychodzić.

   Usuń
 20. Wpisz sobie na Youtube: albert rokicki prezes gerback.

  Prezesie, az mi ciarki przeszly...Masakkiera...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. getback sponsorowal wielu blogerow i portali:
   - rokicki longterm
   - rynekobligacji.com (pamietam wielki ich baner w partnerach bloga)
   - strefainwestorow.pl tutaj jest najlepsze wideo ich z 23 marca :)
   https://strefainwestorow.pl/artykuly/spolki/20180322/getback-emisja-akcji-wideo

   samemu mozna sobie wyrobic zdanie o rzetelnosci tych portali i w przyszlosci bardzo mocno na nie UWAZAC....

   Pozdrawiam

   Usuń
 21. Odpowiedzi
  1. Cala przyjemnosc po mojej stronie;)

   Nieuk.

   Ps. Tego Rokickiego tez nie do konca bym winil. Zostal wciagniety w gre, ale jesli tak-jak pisze Prezes bral za to spora kase jest dla mnie zerem. Bardziej mnie zmartwilo info o Samciku...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  2. Rokicki to biznesmen.
   Żyje nie z inwestowania ale ze sprzedawania abonamentow.

   Pamiętam go jak zaczynal od zera przy komentowaniu artykolow na money.pl w okolicach 2005.

   Niezli potrafi sie sprzedac niestety malo sie zarowno na analizie technicznej jak i fundamentalnej za to dobrze sie zna na sprzedazy.

   pozdr.
   piterson


   Usuń
  3. Tez jestem tego zdania. Nie ja jestem od oceniaania, ale pan Buczek i to nie ten od Quercusa;) Ps. Moje portfele bija rekordy na biznesradar (Hybrid&Value Investments i Nieuk). Rynek mnie nauczyl dwoch spraw: pokory (ale zarazem pewnosci siebie) a po drugie, zebym nie mial do nikogo pretensji.

   Ps. A ten Ksiazek to jest jakis czlowiek sluzb...Ktos dobrze napisal.

   Ps. Polecalem piosenke La bicicleta Shakiry z rana. Na noc polecam piesn Eda Sherana- Perfect.

   Dobrej nocki,

   Nieuk.

   Usuń
 22. Prezesie, mógłbyś skomenować ostatnie notowania Seko. Z Twoich szacunków podanych w innym wpisie wynika że ZN za II kw. będzie mniejszy r/r. co jest wytułmaczalne bo waluta spółce nie sprzyjała w II kw. a kurs śledzia nieco wzrósł w porównaniu do I kw. 2018. A kurs wczoraj niemal najwyższy w historii spółki - 12,20 (najwyższy był 12,30). Wiesz może pod co jest gra?
  Jeśli chodzi o poruszony tutaj wątek dużych spadków wczoraj to zauważcie, że najbardziej dotknęły one WIG20, w mniejszym stopniu 40, a na 80 standardowy delikatny spadek. Moim zdaniem tak silny spadek na WIG20 wynika z problemów Turcji - tak jak i my w koszyku państw rozwijających się, tam problemy a inwestorzy od nas odpływają i wyprzedają papiery. Chociaż fundamentalnie w przypadku PL nic się nie zmieniło. Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak napisałem powyżej chyba ktoś zaczął grać pod wyniki na Seko. Ja mam wątpliwości jakie mogą być wyniki zgodnie z tym co napisałem w poście z szacunkami. Główna moja wątpliwość wynikała z tego iż na stronie której obserwuję notowania cen śledzi przez dłuższy czas w zasadzie liczby się nie zmieniały (zarówno liczba sprzedanych ton jak i ceny) ale jak dzisiaj patrzę to chyba wszystko jest ok. Na dzień dzisiejszy wygląda że ceny śledzia w Norwegii są niższe o 5% czyli pozytywny trend jest zachowany i wyniki nadal mogą być dobre. Należy jednak pamiętać że raczej nie będzie już dużych dynamik przyrostu zysku netto a raczej w granicach kilku procent (mam na myśli kolejne kwartały a co 2 kw nie jestem pewien).
   https://www.sildelaget.no/en/catches-and-quotas/statistics/turnover/

   Usuń
 23. I tak z końcem lipca zakończyłem po 3,5 letniej przygodzie z giełdą z wynikiem 40 kafli zysku. Obserwując wydarzenia co wyprawia Trampek jestem skłonny napisać że w 2019r czeka nas krach na giełdach albo jeszcze pod koniec roku i te -3 -5% to będzie pikuś co się będzie działo. teraz nie wiem w co lokować kapitał Prezes może jakieś podpowiedzi jak będą podnosić stopy to obligacje chyba też będą tracić czy na wyjdą na 0. Jan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jesteś przekonany że będą większe spadki to przeczekanie bez akcji jest dobrym pomysłem. A w jakich aktywach przeczekać to już od każdego indywidualnie inwestora zależy. Ja np. obecnie małym portfelem inwestycyjnym dysponuję ok 30k dlatego kasa jest na rachunkach maklerskich i tu porozdzielałem aby chociaż trochę pracowała kasa. Większość mam w obligacjach, część gotówka i z akcji tylko Ropczyce i Fasing. W tfi nie widzę sensu wchodzić bo specjaliści jakoś więcej nie zarobią niż ja, nieruchomości nie widzę sensu. Czy w złoto jak @ Ek napisał też chyba nie, bo na dzwigniach to ryzyko a fizyczne jest droższe i trzeba gdzieś przechowywać. Jedyne co można przemyśleć to zakup dolara. Stopy jeszcze powinni z 1% podnieść w 1,5 roku i będą wyższe niż w Polsce. Do tego wydaje się że dolar powinien się umacniać do większości walut bo może być światowa migracja do dolara.
   Niby jest sporo sposobów na zarabienie ale jak przychodzi czas inwestycji to człowiek nie wie co wybrać.

   Usuń
  2. na razie postawiłem na obligacje trochę kapitału, podnoszenie stóp procentowych w USA powoduje wzrost dolara może jeszcze 10% będzie wzrostu ale większość już jest w cenie a Trampek nie pozwoli na znaczny wzrost dolara (może rozpęta wojnę walutową to tylko moje przypuszczenia) Wzrost oprocentowanie to droższy dług które może pchnąć znowu USA w recesję. Na pewno giełdę opuszczam będę tylko obserwatorem. Jan

   Usuń
  3. USA ma bardzo duze zadluzenie u Chinczykow (w banku centralnym). Chyba ponad 100 mld zielonych. Dobry pomysl z tymi obligami. Ja bede wchodzil w obligacje, jak podwyzsza sie stopy procentowe.

   A propos Trumpa-to maja wodza. Swietny reportaz o Nim widzialem. Ale najlepszy film ostatnio ogladalem o Kennedym-Bobby.

   A niezle sypia na tym Bahu. Obroty jak na wakacje-jak na Wig20 ;)


   A Ropki dalej pieknie rosna.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  4. Na BAHu TFI PZU się wysypało, pytanie czy jeszcze jakiś fund popuścił ?
   Ja cały czas myślę o powrocie do tego BAH ale chyba poczekam do wyników (31 sierpnia) które powinny być gorsze r/r i wtedy krótkoterminowo może być podaż. Spodziewam się też że zarząd może zacząć kupować akcje bo teraz mają okres zamknięty i nie mogą tego robić, w piątek też jest druga część raty dywidendy więc wiele milionów wpadnie. Kusi kupno bo raczej w przeciągu 2 lat powinno się zarobić.

   Usuń
  5. Skąd można się dowiedzieć w jakim okresie zarząd nie może kupować? Według mnie BAH to w tej cenie jest okazja. Oczywiście nie na +400% ale +40 w przeciągu roku (jeśli nie będzie większych zawirowań na rynku) wydaje mi się realne.

   Usuń
  6. Po co zarząd miałby skupować akcje i tracić gotówkę, niech to przeznaczy na budowę salonów albo na coś innego, mają rok półtora na wymyślenie czegoś jak nie to cena jest jeszcze za wysoka 100 mln kapitalizacji.

   Usuń
  7. Prezesie jesteś coraz większym spekulantem nie wiem z czego to wynika może z braku pomysłu na inwestowanie............Trw

   Usuń
  8. Na jakiej podstawie tak twierdzisz ? Mam obecnie w portfelu rzeczywistym tylko Ropczyce i Fasing więc inwestycje typowo fundamentalne. Jeśli nawet kupię BAH to też nie będzie spekulacja gdyż realne jest że spółka do momentu zakończenia umowy zarobi tyle ile jest jej kapitalizacja, może i nawet 80% tego zarobku przeznaczy na dywidendę (ja oczekuję że z 50% tylko), będzie dalej zarabiała pewnie z 10-15 mln rocznie więc raczej jest to inwestycja w fundamenty (choć trudne do określenia).

   Usuń
  9. i rynek będzie tak wyceniał przy 10 mln 50 - 60 kapitalizacji a jak będą doić spółkę z dywidendy to znaczy że chcą jeszcze wyprowadzić co się da i powolna agonia.

   Usuń
 24. Ek
  Jeśli obawiasz się krachu to tylko złoto ,wydaje się jednak ze jeszcze nie pora na pesymizm .

  OdpowiedzUsuń
 25. Prezes, TFI PZU się nie wysypało, a miało jeszcze w piątek prawie 1 mln akcji. Jeśli puszczają w rynek to jeszcze to trochę potrwa. Zobacz jakie ładne dzisiaj idą kółeczka między 2,4 a 2,53. Podbitka i sypanie w rynek!
  mn

  OdpowiedzUsuń
 26. @ mn - wg mnie PZU już nie ma akcji, w jeden dzień (7.08) sprzedało 1,5 mln akcji więc przez kolejne 3 dni (do piątku) jestem przekonany że sprzedało resztę (1 mln akcji).

  @ anonimowy - zarząd kupować akcje może za swoje pieniądze a nie firmowe. Książek samej dywidendy w piątek dostanie 10 mln zł więc może spokojnie pokazać że wierzy w spółkę.

  @ Mikołaj Maxton - przez 30 dni przed wynikami zarząd ma okres zamknięty i przez ten czas nie może kupować ani sprzedawać akcji. Wyniki są ostatniego sierpnia więc ewentualny popyt/podaż mogą być dopiero od września.

  OdpowiedzUsuń
 27. Prezesie,

  Bah odreaguje-to jest pewne. Moim zdaniem jednak lepiej sobie nie zawracac glowy ta spolka, bo po co...? Moja prorocza mysl sie spelnila, ze fundy sypia i to garsciami.

  Poza tym zobacz sobie na Marvipol...Przypadek? Poza tym-wysokie dywidendy...Nie chce nikogo oskarzac, ale to sie nazywa "potencjalne wyprowadzanie pieniedzy".

  Spekulowac to ja moge na Kani albo Prairie a nie jak zmienily sie zmiany legislacyjne w core businessie. Myslisz, ze tak agresywne wyjscie pzu-to przypadek...?;)

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spekulować to było na CIGames, w piątek mnie wyleszczyli a dzisiaj 15% byłoby więcej zarobku :-)
   Bah może przy obecnej cenie co roku po 30% dywidendę wypłacać a to może działać na wyobraźnię niektórych inwestorów.

   Cloud podał wyniki i jednak ta firma śmierdzi, niby spłacili część należności (4,5 mln eur z 7,1 mln eur) ale z tym kontrahentem który im był dłużny ograniczyli współpracę przez co aktualne wyniki są tragiczne. Firmę trzeba całkowicie odpuścić.
   "Przychody ze sprzedaży łącznie Grupy spadły o 39,7% w II kwartale 2018 roku w porównaniu do II kwartału 2017 roku. Zmiana wysokości przychodów i ich struktury wynika przede wszystkim z: - spadku przychodów Spółki dominującej z segmentu Performance marketing o 68,8%. Spadek przychodów wynika głównie ze świadomej polityki Spółki dominującej odnośnie ograniczenia skali współpracy z głównym kontrahentem Spółki, do momentu realizacji przez kontrahenta porozumienia ws. spłaty zaległych należności. Jednocześnie Spółka zamierza podejmować realizację przede wszystkim tych kampanii, które charakteryzują się krótszym okresem rozliczenia, a w konsekwencji szybszą konwersją należności w środki pieniężne. W konsekwencji tych działań bieżące wyniki finansowe Grupy prezentowane w rachunku wyników mogą ulec tymczasowemu pogorszeniu, jednakże przepływy z działalności operacyjnej powinny ulec istotnemu polepszeniu."

   Sescom podał fajne wyniki, widzę że firma jest tania bo spadła 50% w tym roku i pytanie dlaczego ? Nie mam czasu się teraz wczytywać co oni takiego przeskrobali więc może jakiś czytelnik bloga coś pamięta ?

   Usuń
 28. Hehe:) Jak mozna wyplacac tak chorendalna dywidende przy kurczacym sie biznesie i zobowiazaniach. Ale w sumie nie o to mi chodzi-bardziej o tym, ze nie handicapu inwestorskiego...a to, ze zdechly kot sie odbije- to oczywista oczywistosc.


  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A poco BAH ma trzymac ta kase w spolce - niech akcjonariusze zrobia z niej uzytek dajacy wieksza wartosc dla nich.
   Co do samej dywidendy w BAH, jest ona nie pewna - banki moga skutecznie przyblokowac przyszle dywidendy jesli moze to zagrozic splacalnosci kredytow.

   Usuń
 29. Nieuk ... mnie się wydaje, ze Prezes iał na myśli, że po spadkach można spróbowac nowy, nieco mniej rentowny biznes za 2 lata no i te 2 lata ze spadająca pewnie ale jednak w miarę przyzwoitą dywidendą. Książek sprzedawał akcje bo wiedział. Teraz wszyscy juz wiedzą więc faktycznie może kupować nawet bo lepiej niż inni potrafi to wszystko przeliczyć. Tyle, ze to conajmniej wątpliwe jeśli chodzi o uczciwość.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 30. Ale ja jestem tez spekulantem i moglbym sie pod tym podpisac, ale nie zrobie tego: gielda dyskontuje przyszlosc. Ksiazek stracil ewidentnie zaufanie rynku a tak naprawde to jest najwazniejsze i dodatkowo mam od jakiegos czasu podejrz3nie o insider trading...

  Co im po tym biznesie jak w leasing mozna teraz wrzucic samochod do 150 tys.zl.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  A i jeszcze jedno...wczoraj oglądalem po raz kolejny wywiad z ksiazkiem...zbieralo mnie na wymioty, wiec po kklku minutach go wylaczylemm...

  OdpowiedzUsuń
 31. PCM idzie na dno a tu taki numer https://www.bankier.pl/wiadomosc/Samochody-rozpedzaja-polski-rynek-leasingu-7608812.html

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 32. Cognor wybił się dzisiaj na 5-letnie maximum, a jutro wyniki. może być ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety kolejna spółka z mojego radaru mocno wzrosła. Jednak nie kupiłem świadomie i nie mam do siebie pretensji. Nie jestem przekonany że wyniki będą super, trochę na minus przeszacują obligacje i zastanawiają mnie koszty energii czy ich nie będą gniotły.

   Usuń
  2. No i swego czasu prezes postępował mało etycznie w stosunku do pozostałych akcjonariuszy, nie będę tego określał dosadniej.

   Usuń
 33. Nowe ryzyko dla Telestrady (podaz ze strony QRS TFI):
  ---------------- TELESTRADA / QUERCUS TFI - Quercus Absolute Return FIZ, a fund managed by listed asset manager Quercus TFI, reduced its stake in telecommunications firm Telestrada to 4.97% of votes at GM from the 5.01% stake it held before, Telestrada said in a market filing.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żadne ryzyko, miesiąc temu zwiększyli ponad 5% a teraz zeszli. W przeciągu roku chyba drugi raz takie manewry zrobili. Dla akcjonariuszy Telestrady jutro jest ważny dzień bo wyniki i ostatni dzień na złapanie wysokiej dywidendy. Mogą być spore ruchy ale pod warunkiem że wyniki nie będą po sesji.

   Usuń
 34. Faktycznie Telestrada to ciekawa spółka.

  Przypomnę warunki przejścia z New Conecct na GPW

  Kapitalizacja 48 mln zł lub 12 mln euro
  Publikacja sprawozdań finanowych przez 3 lata.
  FF 25%
  Wszystko wskazuje, że Telestrada zmieni rynek notowań.
  Plusem jest to, że spółka płaci solidne dywidendy, a roczne obroty 26 tys jak na New Connect są bardzo wysokie.
  Dodałem spółkę do listy obserwacyjnej.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Telestrada od 3 lat czasem wskakuje i wyskakuje z portfela. Niestety jest to spółka nie wzrostowa jeśli chodzi o biznes i należy się spodziewać powolnego spadku przychodów i zysków. W zamian dostajemy bardzo niską wycenę jak na spółkę ze świetnie generowaną gotówkę i płacącą dywidendy (w tym 1,80 zł w przyszłym może być nawet 2,20 zł). Telestrada jest to inwestycja dla osób których interesuje roczny zarobek w okolicach 5-10% (kurs będzie spadał a za to wysoka dywidenda). Ja stoję na 15zł z kupnem (już kilkanaście dni) ale od jutra w związku z odcięciem dywidendy będzie przesunięte przeze mnie do dołu, pewnie w okolice 13-13,50 (w zależności od dzisiejszych wyników).

   Usuń
  2. Nie wiem czy jest to sens, w zeszłym roku brać po 18 i liczyć na dywidendę a teraz po 16 i jak piszesz że spadnie do 13. trw

   Usuń
 35. Coś zaczyna się dziać na Play po dobrych wynikach. Duże wolumeny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuj się jak mawiał Prezes.

   Na Play kurs dotarł do okrągłego poziomu 20 zł co cześć osób uznało za atrakcyjną cenę (rok temu ipo po 36 zł). Dla mnie spółka odpada przez dwa czynniki, trend spadkowy i wysokie zadłużenie.

   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
  2. w tym przypadku sugeruję poczekać do następnych wyników kw. (bo mają opublikować średnioterminową strategię CAPEX-u, obniżania zadłużania i pewnie "nieco" zetną DY), oraz porównać bieżącą wycenę do innych telekomów notowanych na innych giełdach... ja bym od tak po prostu PLAY-a nie skreślał, a kolejny większy zjazd wykorzystał do zakupów. ŁD.

   Usuń
  3. Play nie spełnia moich kryteriów, których ściśle przestrzegam.
   Niski wskaźnik zadłużenia to dla mnie podstawa, Play ma 1,07 ... zdecydowanie za dużo. Nie twierdzę, że Play to zła spółka, można też na niej zarobić.
   Prezes zwrócił mi uwagę, że mogę odrzucić z góry pewne potencjalne dobre spółki czy branże, ale zasadę uważam, za słuszną i jej przestrzegam.
   Według niej nie mogłem kupić takich spółek jak Vistal czy Getback.

   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
  4. Przy tak dużym zadłużeniu Play musiał wziąć kredyt na wypłatę dywidendy, to wolę już poczekać na odrodzenie Orange.

   Usuń
 36. Strasznie powoli spływają dzisiaj wyniki spółek z newconnect. Z tych które myślałem aby kupić podał IAI i są słabe gdyż pomimo wzrostu przychodów o 62% to zysk wzrósł tylko 13% gdy ja oczekiwałem około 80% wzrostu zysku. Niby jednorazowo zmienili prezentację kosztów Capexu co zwiększyło koszty o 0,4 mln ale gdyby tego nie uwzględniał to zysk byłby wyższy 22% czyli nadal nisko. IAI wypada definitywnie z kręgu moich zainteresowań.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie, w czasie oczekiwania na wyniki spółek, może byś skomentował raport EON
   Z góry dzięki pawko

   Usuń
  2. Patrząc na reakcję rynku czyli nawet 17% wzrost przy rekordowych obrotach ponad 1 mln to wyniki inwestorom się spodobały. Przychody wzrosły o 30% a zysk netto o 500% może się podobać ale .. w przychodach finansowych jest kwota 0,37 mln (co to jest bo nie ma wytłumaczenia?) i fatalne przepływy operacyjne. Przy zysku 1,6 mln za 6 m-cy mamy 4 mln ujemnych przepływów to brakuje 5,6 mln ! Oczywiście wynika to ze wzrostu należności oraz wzrostu krótkoterminowych rozliczeń międzyokresowych które mają zmienić się wg zarządu w gotówkę w 4 kwartale.
   Jeśli ta gotówka spłynie to dobrze wyniki należy ocenić, wzrost przychodów i marży z 17 do 22 % (zarząd twierdzi że to jednorazowy wzrost) dobrze wygląda, c/z spada do 3,5 czyli nisko. Gdyby spółka zaczęła się lepiej komunikować z rynkiem, bardziej treściwe raporty tworzyła i zaczęła się gotówką dzielić z akcjonariuszami to kurs mógłby z 50-100% wzrosnąć a tak raczej znowu się będzie kisił.

   Usuń
 37. Cognor tak na szybko podał bardzo mocne wyniki które potwierdzają iż obecnie trwa świetna koniunktura w hutnictwie. Przychody wzrosły o 30% z zysk netto o 153%, gdyby nie przeszacowanie obligacji w euro (ok. 20 mln zł) na koniec półrocza to zysk byłby ponad 400% lepszy. Wydaje się że wyniki będą paliwem do dalszych wzrostów kursu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny stali dalej rosną mocno w górę. Zanosi się że wyniki za 3 kwartał będą rekordowe. Do tego jest duża szansa że w końcu rozwiążą problem drogich obligacji, po kolejnym kwartale takich wyników łatwiej będzie rozmawiać z bankami o refinansowaniu. Obniżenie kosztów finansowych jeszcze bardziej poprawi wyniki.

   Adam

   Usuń
 38. Wierzcie dalej w GPW i system finansowy III RP . To jest dopiero numer https://www.youtube.com/watch?v=bmRvmNES-BA

  Piter

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wytrzymałem kilkanaście minut. Takiego bełkotu dawno nie słyszałem.
   Gość nie ma zielonego pojęcia co to jest RRSO i się wymądrza jak niby banki oszukują ludzi.
   Jak można przy spłacie ratalnej mnożyć kwotę pożyczki i RRSO i twierdzić, że tyle banki zabierają. Ciekawe czy facet wie, co to jest dyskontowanie przepływów.

   Usuń
  2. A wystarczy żeby uwzględnił prowizje 9% i już się liczby zgadzają :)

   Usuń
 39. Wiem, że już dużo było na forum o IRL, ale co sądzicie o obecnej sytuacji i aktualnej cenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypominam aby się podpisywać.
   Wydaje mi się że nie ma co teraz za wiele pisać, na dniach wyniki i będziemy mądrzejsi czy coś złego się dzieje.
   Mi ktoś mądry zasugerował że obecny spadek kursu IRL może mieć związek z sankcjami nałożonymi przez USA na Rosję. Może jakiś fundusz zagraniczny miał akcje IRL i teraz musi sprzedawać bo jakby nie patrzył IRL jest mocno powiązany z Rosją (główny akcjonariusz to spółka Rosyjska).

   Usuń
 40. Witam .Co sądzicie o elbudowie?Kurs odrabia za miesiąc wyniki za 2q czy może być niespodzianka?Dużo kontraktów mają w euro czyli drogie euro może sprzyjać .Co sądzicie?Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie inwestuję w budowlankę więc niezbyt wiele mogę powiedzieć o Elektrobudowie dlatego posłużę się prognozą zysku jaką zrobił dm mbanku. Analityce oczekują 6,4 mln zysku netto przy 18,6 mln rok temu czyli spadek aż o 66%. Zarząd przewiduje duży spadek zysku netto w tym roku (z 58 do 27 mln) czyli trzeba zakładać że każde wyniki kwartalne będą gorsze w tym roku a to nie wpłynie na zmianę negatywnego trendu. Obecna 5% wzrostu przy 50% spadku to tylko i wyłącznie odbitka w trendzie spadkowym.

   Usuń
 41. Prezesie jeszcze raz gratulacje za Ropczyce.Jak myślisz Cognor po dobrych wynikach może iść dalej w górę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cognor pokazał na prawdę dobre wyniki (nie znam konsensu), kolejnych kilka kwartałów powinno być nadal dobre i za kilka dni pewnie będzie refinansowanie drogich obligacji (około 20 mln niższych odsetek). Fundamenty i technika wskazują na dalsze wzrosty.
   Ja nie wszedłem w Cognor choć planowałem o czym pisałem na blogu z powodu wiszącego zagrożenia wprowadzenia nowych akcji (obligacje zamienne na akcje). Łącznie akcji zwiększy się o ok. 50% do 175 mln a to sprawi iż wycena nie będzie już tak atrakcyjna i może być spora podaż.
   Dopóki jednak nowe akcje nie wejdą na rynek to hossa może trwać.

   Usuń
 42. Dzieki prezesunio za komentarz:)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 43. Na stockwatch.pl jest analiza fundamentalna Ropczyc i jest ona dosyć pozytywna, cyt"Jasno trzeba zakomunikować, że zarówno pierwszy jak i drugi kwartał roku 2018 wypadł dla spółki bardzo dobrze." Autor zwraca na mocny wzrost marż w tym roku, na dobry rzis itd. Z ostrzeżeń (na co szczególnie zwracam uwagę) to przepływy operacyjne w dłuższym okresie gorsze od zysku, kwestie podatkowe, duża sprzedaż na rynki wschodnie czy obawy o utrzymanie tak wysokich marż.

  OdpowiedzUsuń
 44. Ropczyce to przykład jak z małej inwestycji można zarobić dużą kasę. O ile pamiętam Prezes kupił 200 akcji ok 25 zł, Dziś kurs ok 34 zł, a w międzyczasie wpadło 1,10 dywidendy. I Prezes jest 2 tysiące do przodu.
  Pamiętajcie, że Prezes na te 2 tysiące musiał solidnie zapracować robiąc nie tylko analizę Ropczyc ale także wielu innych spółek które odrzucił.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko dopóki akcje nie są sprzedane to zarobek jest wirtualny. Jest pokusa zrealizować blisko 40% zysk ale jak mam świadomość że wyniki przynajmniej 3-4 kwartałów będą lepsze na poziomie zysku netto to rozsądek podpowiada trzymać akcje. Nie chcę babola popełnić jak ostatnio przy 4fun kiedy sprzedałem po 10% wzroście a kurs grubo ponad 100% urósł.
   Pamiętać trzeba też o ryzykach w przypadku Ropczyc.

   Usuń
 45. Dam Tobie Prezes dwie spółki z mojej listy obserwacyjnej do analizy.
  Delko i K2Internet i ciekaw jestem co o nich powiesz pod kątem analizy fundamentalnej

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Delko kilka razy miałem w portfelu i coś tam zarobiłem. Pomimo niskiej wyceny patrząc przez pryzmat c/z 4,31 mam wątpliwości czy jet sens kupowania pod fundamenty tej spółki. Oni głównie prowadzą sprzedaż hurtową (mają też sieć sklepów franczyzowych) a ta w mojej ocenie ma słabą przyszłość. Obecnie duże sieci marketów wypierają małe sklepiki czyli klientów Delko i te sieci bezpośrednio od producentów kupują towar - pomijają hurtowników takich jak Delko. Jeśli chodzi o sieć Delko to też nie widzę wielkiego potencjału do poprawy wyników głównie przez ekspansję dużych sieci marketów (Biedronka, Dino itd). Do ryzyk należy wspomnieć spore zadłużenie chociaż jest ono normalne w branży handlowo/dystrybucyjnej (spore zapasy trzeba mieć). Ostrzeżeniem są spadające dwa kwartały pod rząd wyniki choć można sie spodziewać że wyniki za 2 kwartał mogą być lepsze r/r (oni gorzej zarabiają gdy są święta i później to nadrabiają w okresach po świątecznych). Na plus działa kupowanie co jakiś czas akcji przez prezesa, rosnące dywidendy i możliwe wezwanie na akcje ale pod to ja bym nie zagrał.

   Co do k2internet to nie znam dobrze firmy (jakiś czas temu analizowałem ale nie pamiętam wniosków) i oceniając przez pryzmat samych liczb i wskaźników to wydaje się właściwie wyceniana jak na obecne realia. c/z 8,59 czy c/wk 1,26 to ani drogo ani tanio. Więcej nie napiszę bo nie mam czasu zbytnio się w nią wgłębiać a nie chce jakichś błędnych wniosków wysnuwać.

   Usuń
 46. Dzięki Prezes za opinie.

  Mnie do obserwacji skłoniło ROE + regularne dywidendy.
  Delko ROE 15,1%
  K2Internet ROE 14,7%

  Zobaczę jakie wyniki podadzą w następnych kwartałach.
  Co do Delko Twoje uwagi są słuszne.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 47. Prezesie, LSI Software jest nadal w kręgu Twoich zainteresowań? Spółka nadal wydaje się zdrowa fundamentalne, będzie dywidenda, ekspansja zagraniczna jakoś nawet idzie, niedawno ujawnił się fundusz zagraniczny z ponad 5% akcji ... Tylko kurs zamiast rosnąć to spada...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że jest bo to raczej tania i dobra spółka ale obecnie nie widzę podstaw do kupna akcji. W moim odczuciu jakiś fundusz wychodzi co powoduje że mamy krótkoterminowy trend spadkowy, od strony wynikowej patrząc na szacunkowe przychody które spółka podała to wyniki 2 kwartału na poziomie zysku netto mogą być trochę gorsze r/r (chyba że nie będą już zawyżane koszty zarządu przejętej spółki w zeszłym roku). Nie wiem dlaczego ale coś mi w tej firmie brakuje, jakiejś przełomowej informacji (kontrakt, duży skup lub dywidenda itp).
   Jeśli chodzi o fundusz który wszedł to nie za bardzo wiadomo kto to i co to (przynajmniej ja nie znalazłem informacji) więc ciężko powiedzieć czy to dobre czy złe że wszedł.

   Usuń
 48. Hej Prezesie. A jakie jest obecnie twoje zdanie na temat Ambry? Fundamenty dobre, niedługo raport roczny i co w związku z tym możliwość dywidendy?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Długoterminowe perspektywy dla spółki są bardzo dobre bo rośnie spożycie wina w Polsce (ok. 5%), polscy konsumenci się bogacą i nadal piją go zdecydowanie mniej niż na zachodzie (trzeba byłoby zerknąć jakie dane Ambra podaje ale pewnie z 50% mniej pijemy wina).
   Jeśli chodzi o wyniki ostatniego kwartału to wydaje mi się że mogą być lekko gorsze lub porównywalne bo kurs eur/pln był sporo wyższy niż rok temu (oni importują głównie w tej walucie) i święta były we wcześniejszym kwartale. Zaznaczam że moje przypuszczenia oparte są bardziej na logice niż twardym liczbom gdyż zapasy wina mogli jeszcze zrobić w kwartale wcześniejszym (styczeń-marzec) gdy złoty był bardzo mocny a efekty świąt może nie być wcale.
   Co do dywidendy to wydaje się że może wynieść 70-75 groszy czyli więcej ok. 20% r/r gdyż zysk netto po 3 kwartałach jest wyższy o 27% r/r.

   Usuń
 49. Witam.
  RPC dzis korekta teraz -6% d/d Prezes czyżbyś sprzedawał?
  Pzdr
  Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, trzymam. Dzisiaj wrzucę analizę techniczną.

   Usuń
  2. Ale dokupujesz RPC jest promocja? Czy to jest promocja to się okaże w longterm ;-).
   Pzdr
   Rekinek

   Usuń
  3. Chciałem złapać trochę po 30,60 ale nie zdążyłem. Pamiętaj żeby nie patrzyć na mnie bo ja teoretycznie nie miałem mówić o swoich rzeczywistych inwestycjach. Na chwilę obecną przynajmniej część pozycji zamierzam trzymać jeszcze 4 kwartały ale czy tak będzie to czas pokaże.

   Usuń
 50. Jeśli spółka jest w trendzie wzrostowym a do tego ma mocne fundamenty warto ją trzymać. Podam na przykładzie 4Fun. Kupno ok 5 wzrost do 7 spadek do 5,3 .. wzrost do 9 spadek do 7,8 wzrost do 11,7 spadek do 8 ...-32%!!! Wzrost do 17,6 obecnie ok 14,5.
  Jeśli jest trend wzrostowy to znaczący spadek kursu można potraktować jako okazję do kupna.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 51. MADKOM - w akcjonariacie ujawniło się LG - kupili od Qumaka. Niestety nie są znane warunki transakcji.

  Pozdrawiam,
  Abes

  OdpowiedzUsuń
 52. Po wczorajszych wynikach Madkom dla mnie odpada jako inwestycja. Myślę, że Austriacy kupili tanio akcje od qumaka, bo ten potrzebuje kasy.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niby im się faktury przychodowe poprzesuwały na kolejny kwartał ale ja do takich informacji podchodzę sceptycznie. Niestety spółka może i źle nie wygląda ale newconnect ją "zabija".

   Usuń
 53. Ja K2 internet troche mam...i jeszcze z takich "gniotkow", to np. Instal Krakow, ktory probuje sie wybic. Co do tych korekt w trendzie wzrostowym-to pelna zgoda;)

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 54. Ze spolek gamedev wrzucam do obserwacji Cherrypick.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieuk, gdybyś mógł jakieś uzasadnienie napisać, pod co grasz, czego oczekujesz. Pozdrawiam Łukasz_S

   Usuń
  2. Spolka rentowna, pracuja nad ciekawymi projektami. Moze troche niszowymi, ale na rynku trzeba szukac niszy, ktora moze pozniej okazac sie mainstreamowa. No i rzecz rownie wazna-wykres mi sie podoba.

   Ps. Ja jej nie mam jeszcze.

   Milego wieczoru,

   Nieuk.

   Usuń
 55. Czesc Prezes.
  Mam pytanie odnośnie firmy Euro-tax.Na jaki raport zwracać bardziej uwagę jednoskowy czy skonsolidowany?J
  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby ocenić co się dzieje w firmie (czytaj wyniki) to wystarczy analizować tylko skonsolidowany. Jeśli jednak chcesz sobie szacować ile może wynieść dywidenda to jednostkowy z którego jest wypłacana dywidenda. Etx jest specyficzną firmą bo co roku ze spółek zależnych przerzuca zyski do "matki" czyli raportu jednostkowego i trochę jest tak że jednego roku skonsolidowany jest dużo lepszy niż jednostkowy a w kolejnym roku na odwrót.
   Ogólnie wyniki nie zachwycają, niby kurs eur/pln mają zahedgowany na 4,30 (czyli dobrze) ale coś zaczynają w nich bić inne koszty.

   Usuń
 56. Mercor udostępnił raport. Ladny wzrost zyskow i przychodów ale jest info, ze wpłynęło na to kilka jednorazowych zdarzen. Co myslisz Panie Prezesie?
  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wczytywałem się w raport tej firmy i nie jest ona w moim zainteresowaniu z kilku powodów. Pierwszy to jednak spora wycena (po wynikach c/z 13), po drugie spore możliwe problemy prawne i podatkowe (możliwy nawet upadek ?) a po trzecie 20% udział w akcjonariacie Altusa (czyli możliwa duża podaż akcji).
   Na swoim blogu OBS opisał ostatnio szczegółowo firmę i wystarczy jego analizę przeczytać.
   http://www.gazetagieldowa.pl/2018/07/mercor-lepszy-rok-dobre-prognozy-i.html

   Usuń
 57. Witam. Prezes analizowałeś dzisiejszy raport Seko. Wciąż mi trudno ogarnąć te raporty. Wg mnie nie jest zły raport, uwzględniając duży wzrost USD i EUO. Wygląda na to, że akcjonariusze liczyli na coś więcej bo cena spadła. Kupowałem po 7,20, zainkasowałem w tym czasie dywidendę. Mym skromnym zdaniem warto trzymać nadal, taki mam zamiar. Jakie jest twoje zdanie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raport jest neutralny bo można się było spodziewać że święta namieszają. Jednak samo porównanie obu pół roczy tak sobie wychodzi, przychody płaskie a zysk tylko wyższy 16%. Zauważ że przez rok czasu kurs urósł o 55% a zyski tylko 16%. Niestety waluty już nie pomagają, efekt taniej ryby wygasa, przychody niewielki wzrost, c/z 7,50 to też jakoś nie tanio, słaba gpw dlatego wydaje mi się że nie ma sensu trzymać akcji. Ja dzisiaj po kursie zamknięcia sprzedaję Seko w portfelu dywidendowym.
   Rozważ też dzisiaj sprzedaż jak nie całości to chociaż części.
   Żeby było jasne to nie jest rekomendacja z mojej strony i sam musisz przemyśleć to dobrze.

   Usuń
  2. Dodam jeszcze że trudno analizować te raporty bo nie jest rozbity 2 kwartał tyko jest łączny za całe półrocze. Na https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-rachunek-zyskow-i-strat/SEKO,Q jest już wprowadzony aktualny raport i w nim doskonale widać co się wydarzyło w samym 2 kwartale, każda pozycja w rzis sporo jest gorsza r/r.

   Usuń
  3. W Seko najsłabsze jest to, że skumulowana (półroczna w sensie) sprzedaż jest w sumie bez zmian r/r. A to dość słabe jest - co prawda prezes dał wywiad (http://www.portalspozywczy.pl/ryby/wiadomosci/prezes-seko-w-polsce-brakuje-lobby-rybnego,161810.html) gdzie się skarży, że sami muszą promować. No ale to trochę się przyznanie do słabości bo kto ma niby promocję zapewnić?

   W każdym razie szkoda by myślałem, że pokażą lepsze wyniki, a tak wychodzi na to, że jednak efekt przesuniętych świąt mocno zadziałał. A jak trochę popróbowałem ich produktów to też szału nie ma - i trochę nie widzę ich przewagi konkurencyjnej, może poza ceną ale to raczej słaba przewaga. Może w końcu za granicą zaczną się rozwijać?

   pozdr
   Przemek

   Usuń
  4. Mnie się seko podoba , jadłem roladki śledziowe bardzo dobre. W kilku sklepach w moim mieście są ich produkty , niestety cena ryb jest wysoka , akcje mam i trzymam , w przyszłym tygodniu mam zamiar dokupić jak zejdzie poniżej 10 zł. Dzisiaj sprzedałem aitona który tez nie zachwycił wynikami, dokupiłem fasing którego tez zamierzam trzymać kilka lat / Pozdrawiam Marek

   Usuń
  5. Tamten rok był świetny a teraz taka niespodzianka, właśnie porównując wyniki za 6 mcy to jest bardzo podobnie a przecież w rok kurs 60% urósł. Jeśli wyniki za 3 kw (do których daleko) nie poprawią się to kurs nie będzie miał powodów do wzrostu.
   Ja "zakochałem" się w ich rybie po grecku którą mają w biedronce ale pod marką marrinero, specjalnie dla tej ryby odwiedzam biedrę.

   Usuń
 58. Prezes a co powiesz o szacunkach UNIMOTU?
  POZDRAWIAM TED

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja Unimotu nie rozumiem już od dłuższego czasu i nie ma chyba sensu się za bardzo wypowiadać. Przychody wzrosły o 12% a z zysku Ebidty 7,6 mln zrobiło się 8,3 mln straty (dwa lata wcześniej przy przychodach 50% niższych zysk Ebidta wynosił 6 mln ? Jak to możliwe że przychody w dwa lata wzrosły a w tym czasie firma traci 15 mln, dziwne to wszystko. Niby podają powody ale mi to się nie klei tym bardziej że podobne Onico przy niższych przychodach potrafi zarabiać i nie jest na stracie. Widzę że boś też zupełnie nie trafił w ebidtę bo oczekiwał 0,5 mln zysku a jest 8,3 mln straty. Źle się inwestuje w takie firmy na które wpływa wiele czynników o których nawet się nie wie (blendowanie, NCW itd).

   Usuń
  2. Też nie chce mi się wierzyć że w rok mogą być takie różnice może wspomagali się lewym paliwem żeby przykolorować wynik przed emisją ale tego nie wiemy.

   Usuń
  3. Ja bym sobie odpuscil ta spolke i tyle w temacie. Swoja przygode z blogiem zaczalem, jak lapano noze na getbacku i unimocie...getback juz nie istnieje. A Unimot przy tak olbrzymich przychodach ma tak niska marze, ze wystarczy jedna wpadka lub jakies powodztwa skarbowki i finito.

   Milego wieczoru,

   Nieuk.

   Usuń
 59. Dzięki prezes za opinię. Oczywiście, że sam muszę podjąć decyzję. Sory za pytanie o Seko. Dopiero później zauważyłem, że na początku tematu umieściłeś ocenę Seko po raporcie. Zawsze przechodzę na pierwszy post danego dnia, stąd nie zauważyłem twojej oceny. Jeszcze raz dzięki, dzięki tobie i wielu innych z bloga powoli się uczę na co zwracać uwagę. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 60. Zerknijcie jakie odpisy porobił Ideabank, 250 mln będzie w tym półroczu i jeszcze 150 mln odpiszą za zeszły rok. Niestety każdy biznes LC wcześniej czy później okazuje się że jest niezłym bagnem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Lechoslaw cos tam pierdzielil, ze dokapitalizuje spolke kwota 1 mld zl...to akcje po ile beda-po 50 gr hehe:) A druga sprawa-ciekawe czy BFG nie wysyla juz zapytan do tej "perelki" polskiej bankowosci...juz nie mowie o tym, ze pewnie maja na glowie prokurature za getback. Tutaj przypominam, ze zarzekali sie o braku uczestnictwa w tym procederze. A KNF juz im siedzi pewnie na glowie za przekroczenie wspolczynnikow. Beda pewnie wychodzily kolejne kwiatki. Idea Bank to odpowiednik Afganistanu-istne pole minowe:) Bedzie ciekawie...


   Milego dnia,

   Nieuk.

   Usuń
  2. Fajny jest naglowek na fb bankiera, pod ktorym sie miesci artykul o Idea Banku: "Bank tworzy na wszelki wypadek odpisy, gdyby mialo wybic szambo". Niezle sie usmialem:)

   Milego wieczoru,

   Nieuk.

   Usuń
  3. Zobacz na co odpisy robią :
   Pierwszą z nich jest rezerwa na potencjalne roszczenia klientów wynikające z udziału Idea Banku w procesie oferowania obligacji GetBack, w wysokości około 14 mln zł.

   Druga rezerwa, w wysokości około 42 mln zł, jest związana ze zwrotem prowizji od produktów inwestycyjnych z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

   Trzecia rezerwa jest związana ze zwrotem prowizji od produktów ubezpieczeniowych powiązanych z umowami kredytu i wynosi około 72 mln zł.

   Druga i trzecia pozycja jest ciekawa, nie wiem czy ktoś ich naciska czy mają w toku procesy sądowe ale widać że ich historie w Getinach nic nie nauczyły. Tam oferowali wątpliwe moralnie produkty i wydawać się mogło że w młodym/nowym banku nie będą/były oferowane takie produkty, a jednak.
   Nigdy nic co wyszło spod reki LC (LC Corp też) nie znajdzie się w moim portfelu ani nie skorzystam z ich usług.

   Usuń
 61. Co do Seko to nie jest ważny wynik za półrocze 2018 r, ale za II kw 2018 r.
  Bez sensu jest łączenie całego okresu bo I kw 2018 r od dawna jest już znany i był już
  uwzględniony w kursie.
  Nieznany był wynik II kw i to na niego reagował kurs w piątek.
  Porównanie II kw 2018 r r/r nie wygląda zbyt ciekawie.

  Zysk netto
  II kw 2017 r zysk 576 tys zł
  II kw 2018 r strata 86 tys zł

  Trzeba też brać pod uwagę bardzo wysoką bazę za 2017 r , kiedy zysk netto wzrósł z 4485 tys zł w 2016 r na 9007 tys zł w 2017 r a więc o 100 % a taką bazę łatwo przebijać nie będzie.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest sens łączyć (oczywiście głownie należy oceniać 2 kwartał) bo wpływ świąt dla tej firmy jest istotny. W tym toku Święta Wielkanocnej były na początku kwietnia więc cała zwiększona sprzedaż była w 1kwartale, rok temu zwiększona sprzedaż była jeszcze w 2 kw bo święta były pod koniec święta. Analizując półrocze do półrocza temat świąt jest nieistotny i unikasz zniekształceń. Jakby nie patrzył wyniki są pewnym negatywnym zaskoczeniem bo po 1 kw mogło się wydawać że Seko ciągle będzie poprawiać przychody i zyski. Tak nie jest i chyba firma doszła do sufitu.

   Usuń
 62. Prezesie. Mam pytanie o opinie na temat 3 spółek (jeżeli to za dużo wybierz najlepszą ).

  1. POLWAX 17.08.2018 poszedł duży wolumen. Czy to już dobry moment na wejście? Cena spadła już poniżej wyceny...fabryka ruszy w 2019. Ustawiam się o okolicach 6. ale patrząc na to co się dzieje ogólnie na GPW to nie wiem czy obligacji nie kupic... ;)

  2. ACAUTOGAZ ostatni raport duży zysk, regularne dywidendy... do tego paliwa w góre więc LPG/CNG/ekologia bedzie w modzie...

  3. WIELTON. Fabryka pracuje na 100% , zaraz kończą budowę sekcji chłodni (duża rentowność), waluty w góre (zakładam ze Francja trochę zarobi). Ostatnio kurs spada trochę nieracjonalnie dla mnie.


  maciekS.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie na gpw jest ze 30 spółek które spokojnie mogłyby się znaleźć w moim portfelu gdyby były "normalne" warunki. Normalne warunki są wtedy gdy jest napływ kapitału na giełdę chociaż minimalny a nie jak obecnie mocny odpływ (suwak OFE i umorzenia TFI) trwający przynajmniej czwarty rok.
   Obecnie aby kupić akcje musi być coś w spółce co pozwoli zarobić. Jeszcze rok czy dwa lata temu jak była wysoka dywidenda powyżej 10% to wystarczało aby podbić kurs 15-20% - w tym roku to się już nie sprawdza. Patrząc na obecne wyceny to i niska wycena wskaźnikowa nie pomaga i kursy nie mają siły rosnąć. Poprawa wyników w pojedyńczym kwartale też działa krótko, kurs wzrośnie z 10% a po kilku dniach wzrosty są oddawane. Przebywanie też kursu w trendzie wzrostowym bez odpowiednich fundamentów też w tym roku słabo się kończy, wystarczy spojrzeć na kursy CCC, Amiki czy Livechata gdy załamały się trendy wzrostowe i były/są potężne spadki.
   W mojej ocenie aby kupić akcje jakiejś spółki powinny być spełnione jednocześnie przynajmniej warunki: niska wycena (c/z poniżej 7,50), oczekiwana solidna poprawa wyników (minimum dwucyfrowa), trend wzrostowy i dobrze jakby płacili chociaż kilka % dywidendy (ten czynnik jest najmniej istotny).
   Czy powyższe spółki spełniają powyższe warunki ? W mojej ocenie nie.
   1. Polwax - silny trend spadkowy i perspektywa przynajmniej 3-4 kwartałów spadku wyników.
   2. ACA c/z 11,50 to zbyt wysoka wycena. W przypadku tej spółki można oczekiwać dalszej poprawy wyników (2 kwartał był mocny) gdyż ceny benzyny mocno wzrosły więc ludzie będą nadal korzystać z instalacji gazowych. Ryzykiem może być też Altus który ma sporo akcji a raczej nadal klienci wycofują środki z ich TFI co może spowodować sprzedaż akcji ACA aby mieć na wypłaty.
   3. Wielton - technicznie raczej trend spadkowy, wycena niby w miarę rozsądna (c/z 7,90) ale zawiera z 15 mln jednorazowych przychodów w 4 kw więc zyski są zawyżone, można się spodziewać też lekkiej poprawy wyników bo podobno mają sporo zamówień.

   Nie ukrywam iż Polwax jest mocno przeze mnie obserwowany bo myślę że da w pewnym momencie zarobić z 50% tylko ciężko określić właściwy moment na kupno. Jeśli instalacje chcą skończyć do końca 2019 roku to wydaje się że dobrym momentem na akumulacje akcji z 6 miesięcy wcześniej. Zakładając że będzie opóźnienie uruchomienia ze 3 miesiące to okolica sierpnia/września dopiero kupowanie.

   Usuń
 63. Macku,

  Ja pozwole sobie na krotki komentarz o Wieltonie. Bardzo dobra fundamentalnie spolka, dywidendowa. Ostatnio byly tam pakietowki (moze to sprawdzic na stooq). Patrzac na wykres-poczekalbym az przekroczy 11 zl. Na pewno jedna z najciekawszych spolek na bananowce.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 64. Prezesie, dasz znac co tam napisali w stockwatchu na temat CDRL? Dzieki wielkie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Analiza raczej pozytywna. Analityk wskazuje na wysokie osiągane marże, dosyć niską wycenę c/z 8 i ciekawy rynek. Zwraca jednak uwagę na dosyć płaskie przychody, znaczny wzrost kosztów (głównie pracowniczych) czy mocne uzależnienie od kursów walutowych co może sprawiać iż nie ma już wiele miejsca na wzrost marży czyli wyniki mogą być pod presją. Bardzo fajna analiza która dobrze wyjaśnia jak funkcjonuje firma choć jeśli chodzi o kształtowanie wyników nic odkrywczego nie wnosi.
   Od siebie dodam iż jeśli kursy usd/pln będzie do końca miesiąca na podobnym poziomie lub wzrośnie to znowu wynik za 3 kw może być bardzo dobry bo podrasowany zyskami z zabezpieczeń kursowych - w długim terminie niestety spadną marże i za 6-9 miesięcy mogą wyniki siąść.

   Usuń
 65. Prezes-ten Polwax to faktycznie masz racje-chyba warto obserwowac pod spekulacyjna korekte...Nie obserwowalem spolki, ale zaintrygowaliscie mnie;)

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polwax spadek przychodów i zysków, po wynikach się wyjaśni czy boczniak czy dalej spadki. Na razie nie ma nic co by zachęcało do zakupu spółki. Jan

   Usuń
  2. Jak już tak analizujemy spółki to proszę Prezesa o analizę Tesgas. Jan

   Usuń
  3. @ Nieuk - na Polwax z tego co się orientuję to sporo inwestorów się nastawia więc trudno może być dołek ustrzelić. Jednak wydaje mi się że jeszcze jest za wcześnie na trwałe wzrosty, jak ma coś teraz rosnąć to na krótko i kurs znowu się cofnie.

   Usuń
  4. @ Jan - ze sporymi problemami ten Tesgas i słabo wygląda. Ostatnie 2 lata to problemy z brakiem kontraktów i łapali się nisko rentownych aby się utrzymać. Teraz jest niby lepiej bo około 30% większy portfel zamówień ale mam wątpliwości czy w tym roku uda im się wyjść na plus. Jeśli w zeszłym roku stracili 6,6 mln to nawet jak na zero wyjdą to kapitalizacji 24,5 mln nie jest niska. W obecnym trudny rynku muszą zarabiać 4-5 mln aby tyle spółka była warta a na to się nie zanosi przez kilka lat. Ja bym odpuścił firmę szkoda czasu na takie firmy.

   Usuń
 66. To fakt. Jeszcze brak dywidendy, ktora spolka wczesniej wyplacala-zly znak. Bede obserwowal, bo ja nozy nie lapie. Musi byc jakas stabilizacja i wtedy bedzie mozna pomyslec. Z trendem sie po prostu nie walczy.

  Udanej soboty,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 67. Czesc Wam,

  Wiem, ze wielu z Was sledzi Cdrl. Na Comparic jest analiza techniczna tej spolki:

  https://comparic.pl/ci-games-cig-cdrl-cdl-gorace-spolki-dnia-17-08-2018/

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 68. Dzieje się dziś na Polwax. Moska kupuje akcje, więc może być euforia przez kilka dni.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 69. Póki co na Polwax obowiązuje trend spadkowy, zyski i przeychody w doł i lepiej nie popadać w euforię...

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
 70. Właśnie ciekawe gdzie jest dolna linia trendu spadkowego i czy Moska nie wstrzelił się w nią. Ma ktoś jakąś swiężą AT Polwaxu?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko że na większości spółek w które Moska wchodził był spadek

   Usuń
 71. Czyli na których jeśli brać pod uwagę ostatnie 3 lata?
  mn

  OdpowiedzUsuń
 72. A inne? Bo piszesz o większości, więc dobrze by było gdybyś pokazał tę większość.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 73. Ja Wam powiem tak...Jak slysze moska, to mi krew leci z noska;) Wcale to jednak nie oznacza, ze tutaj nie bedzie jakiejs wiekszej korekty. Z reszta mialem takie przeczucie o czym powyzej. Korekta sie nalezy, jak psu buda. Jednak w dluzszym horyzoncie posluguje sie analogiami...Interesowalem sie Synektik, ale wczoraj sie zorientowalem, ze bardzo duzy pakiet akcji ma mr. Booker, czyli nasz wybitny specjalista od jaguarow...do tego tam doszly rekomendacje wziete z nieba, wiec zalecialo smrodkiem:)

  Wracajac do Polwaxu-moze na krotko wejde. Mialem taki zamiar po przejsciu 7,2 zl, ale zadnego zlecenia nie wystawilem. No szkoda a jesli ktos z nas juz zarobil-to gratuluje:)


  Pozdrowienia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 74. Nieuk, a jakie odbicie przewidujesz? Moim zdaniem zahaczy o 8 zł. Ale czy wyżej?
  mn

  OdpowiedzUsuń
 75. Zaczynają bardziej "znani" medialnie inwestorzy wchodzić w przecenione spółki, kilka dni temu Jakubas w Altusa a teraz Moska w Polwax. Czy zarobią to czas pokaże, większe szanse na zarobek daję w dłuższym terminie Polwaxowi ale może jak Getback zostanie zapomniany to i Altus też odbije. Można żałować że się nie weszło po 6 zł (czekałem na 5zł) i tak byłoby juz 20% w kieszeni. Coraz większe odbitki są na w miarę normalnych spółkach, np. LSI w tydzień też zrobiło 20% wzrost.
  Ja coraz mocniej myślę o wejściu w Cognor, dzisiaj poinformowali na konferencji iż Ebidta będzie trochę niższa w 2 kw gdy wyniosła 63 mln i dużo wyższa niż rok temu (wówczas 25 mln). Można założyć że z 55 mln będzie Ebidty czyli 30 mln więcej, ponadto rok temu mieli niekorzystne księgowania i była strata 5 mln a obecnie może być nawet 15-20 mln zysku. Dobrze on wygląda, dosyć niska wycena, trend wzrostowy i znaczna poprawa wyników powinna być jeszcze kilka kwartałów tym bardziej że szykuje się refinansowanie. Blokuje trochę wysokie zadłużenie i nowe akcje które pewnie się pojawią i będzie ich o 50% więcej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam się, że Polwax obserwuję już rok i śledzę newsy, oraz wyniki. Analitycy mDM już raz swoje oczekiwania zmieniali i wycenę he he... ale Spółka zdecydowanie jest ciekawa, a sam Prezes ma duży pakiet i od czasu exitu funduszu privet equity nie sprzedawał... przez cały ten czas na różnych poziomach sprzedawały się większe i mniejsze pakiety, ktoś akumulował, ktoś sprzedawał.

   Dziś z ciekawych newsów Czechowiczowi rozliczyło się wezwanie, widać, że poważniejsi inwestorzy poniżej 5% dalej trzymają papier. ŁD.

   Usuń
 76. Na Polwax widać, że też ktoś wychodzi. Pewnie któryś fundusz.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 77. Prezes, podrzucam ciekawą spółkę na 20-30% rocznie. Wadex - wyniki za 1 kwartał dużo lepsze r/r. Budowlanka kwitnie, kursy walut sprzyjają. Za drugi kwartał niska baza.
  Spółka moim zdaniem zarobi 2 mln w tym roku, a że jest mocno dywidendowa to przy obecnym kursie (5 zł) nie zdziwię się jak stopa dywidendy wyniesie 10%. Za ostatnie 4 lata wypłacili ok. 3 zł dywidendy!
  mn

  OdpowiedzUsuń
 78. Rozumiem, że można zastanawiać się na Wadexem ... ale średnie dzienne obroty 4 tys ... słownie cztery ... Wybierajcie chociaż płynne spółki

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wadex to z 10 lat temu miałem krótko w portfelu ale chyba kilka % nawet straciłem. Jakiś on jest taki nijaki, przychody 10 lat temu było około 20 mln i teraz na podobnych poziomach (a gdzie inflacja i rozwój firmy?). Można się spodziewać lekkiej poprawy wyników w tym roku ale ani wycena jakoś atrakcyjna ani technika nie pomaga. Odpuszczam.

   Usuń
 79. Altus opublikował wyniki za 2 kw i jest bardzo słabo, zysk jednostkowy (najlepiej na ten wynik patrzyć w tej spółce) wyniósł 14,366 mln i był aż o 45% niższy r/r. Był to nie pełny kwartał problemów z Getbackiem i wycofywania kapitałów z Altusa więc można spodziewać się bardzo słabych wyników w 3 kw.

  OdpowiedzUsuń
 80. Co do długu Cognora parę informacji :

  Dług netto do wyniku EBITDA spadł w II kwartale do 1,8x, podczas gdy rok temu wynosił 3,4x.

  12 lipca 2018 roku grupa zawarła umowę kredytową z konsorcjum czterech banków, dzięki której otrzymała kredyt długoterminowy w wysokości 60 mln euro przeznaczony na całkowitą spłatę długu spółki, wynoszącego 80,9 mln euro, oraz 40 mln zł na finansowanie bieżącej działalności. W sierpniu Cognor dokonał częściowej spłaty długu, w wyniku której jego kwota zmniejszyła się do 60 mln euro.

  "Oczekujemy potwierdzenia przez banki spełnienia warunków umowy. Naszym zdaniem zostały one spełnione i w ciągu kilku dni roboczych jesteśmy w stanie ją uruchomić" - powiedział dyrektor finansowy.

  Dodał, że do końca września spółka definitywnie spłaci obligacje tzw. high yield, co spowoduje oszczędności.

  "W IV kwartale będziemy odczuwać już oszczędności z tytułu odsetek. W skali 12 miesięcy szacujemy je na ok. 25 mln zł. Jedną czwartą z tej kwoty powinniśmy odnotować już w czwartym kwartale" - powiedział Zoła.

  Także Cognor wyglada interesująco, dług spada, popyt na produkty jest, przy reteście 1,9 - 1,99 można spokojnie kupować , takie walory w trendach wzrostowych się kupuję i szansę na zysk są większe niż przy szukaniu dołka, dziś też ładnie wybija 11BIT, dobrze wygląda też Mabion i Bioton / mówię tu o sytuacji technicznej/ Pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
 81. A ja przypomne spolke, o ktorej wiele razy pisalem. Moze jakis atak szczytowy sie szykuje. Bardzo ciekawy wykres. Dynamiczny rozwoj, dywidenda rok w rok...To na pewno nie bedzie petarda, jak na game dev., ale ciekawy walor. Oczywiscie nikogo nie namawiam. No, ale na tak powaznym blogu-to az glupio to przypominac;) Ponizej wklejam link do ciekawego wykresu z dluzszej perspektywy:


  https://stooq.pl/q/?s=kpl&c=5y&t=l&a=lg&b=0

  Milego wieczoru,

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 82. A ja patrze ostatnio na spolke Wawel wyniki w sumie ok a leci az miło juz z 30% bedzie

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wawel bardzo słabe wyniki pokazał (spodziewałem się znacznie lepszych) i lepiej przed wynikami za 3 kw nie kupować. Oni rok temu mieli ze 25 mln jednorazowego zysku podatkowego związanego ze strefą specjalną i to jest niepowtarzalne. Dodatkowo jest gorąco dłuższy czas a to nie sprzyja sprzedaży czekolady. Jedyny plus to wieloletnie minima cen cukru i wreszcie spadek cen kakao.
   Technicznie kurs jest na bardzo ważnym wsparciu, ja padnie to i kurs 30% w dół poleci (na technicy zbyt dobrze się nie znam).

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni