"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 16 czerwca 2018

Ropczyce - na pozór droga spółka wpada do wirtualnych portfeli


Ropczyce to producent wykorzystywanych w hutnictwie

Miałem przez kilka miesięcy nie kupować żadnej spółki do portfela gdyż ryzyko globalnej bessy (w Polsce na pewno) jest coraz większe, jednak w świetle ostatnich informacji ze spółki postanowiłem zaryzykować.
Ropczyce to spółka która w przeszłości miała duże problemy w latach 2008-2010 na wskutek błędnych zabezpieczeń walutowych które w momencie mocnego osłabienia złotego prawie doprowadziły do bankructwa firmy. Problemy z tamtego okresu jeszcze ciągną się trochę za firmą głównie w konflikcie ze skarbówką i ZM Invest SA ale to wszystko już powoli wygasa i restrukturyzacja przynosi efekty.
Zgodnie z tytułem posta Ropczyce patrząc na wskaźnik c/z który wynosi 19,63 wydaje się wysoko wyceniane ale fakty/prawda wygląda zdecydowanie inaczej.
Po pierwsze: spółka ma obecnie skupione 32,92% własnych akcji które zgodnie z projektami walnego (odbędzie się w dniu 20.06.2018r). link zostaną umorzone oraz zostanie jeszcze skupione do 30.06.2018 kolejne 5,01% akcji od spółki ZM Invest.
Po skupie i umorzeniu akcji kapitalizacja spółki spadnie do 111,428 mln i c/z spadnie do 12,18.
Ale to nie wszystko. Spółka w raporcie rocznym utworzyła odpisy inwestycji długoterminowej i udzielonej pożyczki łącznie na 5,653 mln a w raporcie za 1 kw 2018 zwiększony podatek dochodowy o około 7 mln zł. Obie te transakcje są jednorazowe (nie powinny się powtórzyć w przyszłości na pewno w takiej skali) i gdyby ich nie uwzględniał to zysk za ostatnie 12 m-cy wyniósłby około 21 mln a c/z spadłby do niskiego 5,30  - taką wysokość obecnie przyjmuję za faktyczne c/z ( a nie 19,63 !!!)
Oczywiście należy pamiętać że inwestując na giełdzie nie patrzy się w przeszłość a tylko w przyszłość a ta dla spółki wygląda bardzo optymistycznie. Wyniki 1 kwartału były już świetne gdyż wzrosły przychody i uzyskiwane marże (z wyjątkiem zysku netto) a wg słów prezesa spółki Józefa Siwca link zarówno 2 kwartał jak i w najbliższych 2-3 lata będzie dobra koniunktura na wyroby spółki. Patrząc na wysokie marże z pierwszego kwartału, dobre perspektywy oraz szacowany przez spółkę wzrost przychodów na poziomie przynajmniej dwucyfrowym oczekuję że spółka w najbliższych 12 miesiącach jest w stanie zarobić 30 mln zł co dałoby c/z około 3,75 !!! (po umorzeniu akcji i zakładając że nie będzie kolejnych jakiś odpisów).
O prawdopodobnych świetnych wynikach w 2 kw 2018 świadczą wstępne wyniki po 4 miesiącach które firma wykazała w dokumencie planu połączenia ze spółką zależną link, z których wynika że w samym kwietniu zarobili 2,5 mln netto (taki zysk wyniósł w całym 2 kw 2017) przy przychodach 26,5 mln (65 mln w całym 2 kw 2017). Ponadto mocno poprawiła się pozycja gotówkowa gdyż gotówka wzrosła o ok. 10 mln a spadły należności i zobowiązania.

5 czerwca 2018r. spółka poinformowała o korzystnym wyroku NSA link wg którego spółka ma szansę odzyskać około 7 mln.
Kolejną dobrą informacją która może mocno poprawić atrakcyjność firmy to możliwość sprzedaży kilku nieruchomości niezwiązanych z działalnością produkcyjną link, taki ruch pozwoliłby znacznie zmniejszyć zadłużenie które wzrosło w ostatnich miesiącach w związku z odkupem akcji własnych od ZM Invest.
Należy też wspomnieć iż firma jest spółką dywidendową, w tym roku ma być wypłacone 1,10zł dywidendy (stopa dywidendy 4%) a w kolejnych latach wypłaty mają być kontynuowane i zwiększane.

Podsumowując: Ropczyce po umorzeniu akcji własnych oraz nie uwzględnieniu jednorazowych odpisów z ostatnich kwartałów faktycznie są bardzo nisko wycenianą spółką. Spółka miała wiele problemów w ostatnich latach które angażowały wiele środków i czasu zarządu do wszelakich sporów. Jednak wydaje się że sprawy zaczęły się już układać, restrukturyzacja przynosi efekty i jest szansa na skokowy wręcz wzrost biznesu i zysków firmy. Oczekuję iż w 2 kw 2018 spółka zarobi 7 mln czyli blisko 200% więcej niż rok wcześniej (2,38 mln).

Oczywiście należy też wspomnieć o ryzykach (to chyba najważniejsze) jakie ma spółka, czyli nie do końca zażegnany konflikt ze spółką ZM Invest (jeszcze udziałowiec i jeden z głównych kooperantów spółki), trwające sprawy sądowe ze skarbówką (na chwilę obecną wygrywane przez spółkę) i możliwa "zemsta" skarbówki która może swoim dodatkowymi kontrolami (jedna obecnie trwa w spółce) mocno uprzykrzyć działalność (o tym wszystkim można przeczytać w raportach kwartalnych i rocznym, należy też przeczytać opinię biegłego z raportu rocznego). Ze strony finansowej należy też zwrócić uwagę na przepływy operacyjne które przez trzy ostatnie kwartały były ujemne i gdyby trwało to dłużej będzie to niebezpieczne dla spółki (problemy z płynnością).
Należy też pamiętać o


Pisząc tego posta korzystałem z danych finansowych opublikowanych przez spółkę, z danych finansowych podanych na biznesradar.pl i wywiadu z prezesem Ropczyc który przeprowadził serwis ISBnews.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poniżej tak jak zapowiadałem załączam analizę techniczną wraz z opisem wykonaną przez gpwatak.pl
Ropczyce jeszcze spełniają nasze wymagania dotyczące płynności i minimalnego, średniego obrotu dziennego, który wynosi ~40 tyś zł. Są to wymagania, aby w ogóle analiza techniczna była wymowna. To ze względu również, że występują na spółce dość często obroty rzędu 100 tyś zł.

Na wykresie miesięcznym mieliśmy do czynienia z regularnym wzrostem ceny akcji. Kurs doszedł do obszaru oporu 25 zł. O sile oporu świadczą dwie zaznaczone świece na wykresie miesięcznym niebieskimi kreskami. To właśnie górne knoty tych świec świadczą o aktywacji relatywnie mocnej podaży w tych rejonach. Świadczą o tym wygenerowane obroty w ten dzień oraz pro-spadkowy kształt świecy. Taką podaż również było widać przy ostatniej świecy nr 1. Została ona jednak „zneutralizowana” przez świecę nr 2 (zaznaczona również na wykresie miesięcznym).  Jest to z reguły dość mocny sygnał dla strony kupującej. Tutaj więc można inwestować pod scenariusz wzrostowy zapoczątkowany właśnie przez wspomnianą świecę nr 2.

Z krótkoterminowej perspektywy, a więc przy analizowaniu wykresu dziennego również jest widoczny pozytywny wydźwięk wykresu. Również świece i obroty sugerują potencjalną akumulację akcji. Szczególnie wykazują to zaznaczone na wykresie dziennym świece. Najbliższe wsparcia znajdują się przy ~24,00 oraz ~25,00 zł. Potencjalne przebicie 26,00 – 26,30 zł powinno dać potencjalne, silniejsze odbicie.

Zakładając scenariusz wzrostowy moment wejścia z perspektywy analizy technicznej to 24,60 zł (przy wsparciu) lub na przebicie 26,30 zł.Notka prawna:
Autorzy strony www.gpwatak.pl informują, że nie wykonują działalności maklerskiej składającej się z doradztwa inwestycyjnego, zarządzania portfelem, czy też przygotowywaniem rekomendacji dotyczących transakcji na instrumentach finansowych, ani jakiejkolwiek innej działalności maklerskiej określonej w Ustawie o Obrocie Instrumentami Finansowymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) i w odpowiednich rozporządzeniach. Transakcje dokonywane przez użytkownika strony www.gpwatak.pl uważa się za jego własne, niezależne decyzje. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.
Udostępnij:

88 komentarzy:

 1. Z podobnych sektorów Spółka Seco -podobny producent - moze rowniez cos ciekawego w sobie kryje, jak uwazasz Prezes? CZYTELNIK.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Branża to nie bardzo podobna, podobieństw też niezbyt wiele. Seko znajduje się nadal w portfelu dywidendowym prowadzonym na blogu więc uważam że spółka jest ok. Poprawa wynikow w ostatnim roku to głównie zasługa tańszego surowca rybnego który ma szanse jeszcze max. 2 kwartały pozytywnie wpływać na wyniki. Gdy ten efekt wygaśnie to wtedy spółka będzie musiala pokazać na co ją stać. Patrząc na wyniki i wskaźniki wydaje się nisko wyceniana ale przy obecnym fatalnym rynku na wyższy kurs może być trudno.

   Usuń
  2. Prezes tu chodzi zapewne o producenta pieców: Seco/Warwick SA (SWG) :)


   Pozdrawiam
   Pitersom

   Usuń
  3. Już wiem, na dole komentarzy odpisałem.

   Usuń
 2. Prezes GetBacka zatrzymany:
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/byly-prezes-getback-zatrzymany,204,0,2408908.html?src01=483bb&src02=6263452640360065

  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że Kąkolewski zatrzymany to żadne zaskoczenie, najważniejsze czy puszczą go czy dostanie tymczasowy areszt. Parę złotych przez niego straciłem a wiele osób miliony utopiło więc chociaż jakaś drobna satysfakcja jest.

   Usuń
  2. Pełna zgoda co prognoz.
   Kwiecień potwierdził bardzo dobrą koniunkturę w branży. Spółka zarobiła w samym kwietniu 2,5 mln na czysto, a przepływy operacyjne są na sporym plusie. Na koncie na koniec kwietnia ponad 15 mln zł.


   Zalecam zajrzeć do raportu spółki z 11.05.2018 r.
   Realizacja zamiaru połączenia ZM „ROPCZYCE” S.A. ze spółką zależną ZM SERVICE Sp. z o.o.
   Tam są na samym końcu (żeby nikt nie doczytał) jest raport Ropczyc za IV m-ce 2018 r. Robi wrażenie.
   Interminex wiedział co się świeci ogłaszając wezwanie w zeszłym roku po 27.

   MS

   Usuń
  3. Dzięki że mi przypomniałeś, miałem 9 okien otwartych jak pisałem posta i ten plan mi umknął. Post nie jest skończony bo czekam na analizę techniczną dlatego jeszcze dorzucę to co mi przypomniałeś.

   Usuń
 3. jak piszę Seco, to wiem co piszę - www.secowarwick.com to nie branża komplementarna? CZYTELNIK

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie unoś się tak, pomyłka z mojej strony. Seco znacznie gorzej wygląda prawie pod każdym względem a ze względu spore wartości materialne i prawne trzeba uważać na kolejne odpisy jakie były w 2017 roku. Problemem firmy są kurczące się przychody od 5 kwartałów w stosunku do okresów wcześniejszych co przy rosnących kosztach słabo wróży na przyszłość. Realne jest że zarobią w tym 10 mln czyli duża poprawa w stosunku do 2017 roku ale przy 160 mln kapitalizacji (nie uwzględniając skupionych akcji) to kurs jest raczej zbyt wysoko.

   Usuń
 4. Czesc Prezes,

  Widze, ze w koncu przekonales sie do Ropek:) Fajnie;) Przez banksterow tej spolki z tradycjami by juz nie bylo...podobnie jak Odlewni. Obronily sie i wyszly z tego jeszcze silniejsze.
  Wazne, zeby kurs trzymal sie powyzej 25 zl. Mnie sie bardzo podoba wykres 10-letni.

  Pozdrawiam Wszystkich,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Środowy wywiad z prezesem spółki mnie przekonał. Ponadto większość małych spółek spada a Ropczyce rosną, mało jest tfi w akcjonariacie a to wszystko dobrze kursowi na przyszłość wróży.

   Usuń
  2. 1. Dlaczego mało TFI dobrze wróży kursowi? TFI mają często lepsze infrmacje od powszechnych i dlatego często nie wchodzą w "lipne" spólki. Czy mało TFI to nie jest jednak wada?
   2. Pamiętam, że analizując Getback kierowałeś się rekomendacjami. Nie twierdzę, że masz się nimi w 100% kierować, ale w ogóle nie odniosłeś się do nich. Według bankiera poza pozytywnymi jest jedna neutralna i jedna negatywna.

   Pozdrawiam,
   Rafff

   Usuń
  3. 1. Dobrze że jest mało TFI w akcjonariacie (poniżej 2%) gdyż fundusze w związku z falą umorzeń jednostek zmuszone są sprzedawać nawet te najlepsze spółki (w zasadzie jak leci i gdzie największa płynność). W przypadku Ropczyce tego nie będzie i jak sobie drobni inwestorzy kurs ustawią tak będzie.
   2. Zmień portal z którego czerpiesz podstawowe informacje, bankier jest badziewny jeśli chodzi o aktualizacje istotnych informacji (biznesradar.pl jest zdecydowanie lepszy). Od dawna nie ma aktualnych rekomendacji dla Ropczyc (przypomnę że obowiązują one 12 miesięcy), ostatnie reko pozytywne jest z 2014 roku a negatywne z 2004 (14 lat temu).
   Co do kierowanie sie rekomendacjami pisałem już na blogu iż w zasadzie nigdy się nimi nie kierowałem i w zeszłym roku zrobiłem wyjątek (Getback, Unimot, PCM) i skutki są opłakane. Postanowiłem wrócić do "korzeni" i kieruję się teraz własnym instynktem.

   Moja sprzedaż wszystkich spółek z portfela fundamentalnego okazała się słuszna, mamy obecnie panikę na rynku (w dwa dni 4% WIG20 spadł) i ciężko powiedzieć na jakich poziomach spadki się skończą.

   Usuń
 5. Kurcze Prezes ... podpadłeś mi.
  Rzecz jasna mam w swoim portfelu akcje Ropczyc. Tylko, chciałbym powiększyć swój pakiet w ciągu 1-3 miesięcy. Pewnie cena wzrośnie tyle, że tego nie zrobię.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic się nie dzieje na kursie więc możesz sobie spokojnie akumulować, ja jeszcze do prywatnego portfelu nie kupowałem ale na pewno przed wynikami za 2 kwartał to zrobię. Jak mnie mój nos nie zawodzi to przez najbliższe 4 kwartały wyniki powinny być dużo lepsze r/r (nawet po 100-200%) ale czy kurs na to zareaguje to nie wiem.

   Usuń
 6. Wreszcie Prezes zdecydowal sie na "drozsza" spolke i to wlasciwie w trendzie wzrostowym. Bravo:) Od dawna "lobbowowalem" tu za nia:) Zarcik;)
  Z tych mniejszych spolek, to na Mercatorze i Kinopolu sie ciekawie dzieje.

  Milego dnia:)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 7. Podobny ból miałem na ATM Group ... przy kursie 4,80-4,90 (chciałem te akcje kupić ... a środki dopiero za miesiąc). Spółka dobrze wytypowana ... a kurs odjechał na 6,40.
  Ropczyce chciałem dokupić przy 24,5-25.
  Widać, że stosujemy bardzo podobne kryteria selekcji spółek i nic dziwnego, że typujemy akcje podobnie.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam takie pytanie. Jaki jest sens robienia kilkudziesięciu zleceń kupna po dwie akcje w tej samej cenie (26 czy 25,40)? Poza zwiekszaniem kosztów zakupu nie wiedzę uzasadnienia.
  Gerard

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi to wygląda jakby to jakiś automat tak działał, może animator.
   W przypadku trendu wzrostowego dobrze to wygląda bo jak ktoś historycznie będzie analizował liczbę transakcji (nie wartość) to może dojść do wniosku że jest duże zainteresowanie spółką i dużo chętnych jest do kupna. W przypadku spadków jest odwrotnie gdyż dojść można do wniosku że wiele osób sprzedaje.

   Usuń
 9. Decyzja Prezesa o tym aby sprzedać wszystkie akcje ... generalnie dobry pomysł.
  Na Wig20 ... sądzę, że się zatrzyma 1950-2050pkt
  Na Wig40 ... 3900-4000 pkt
  Na Wig 54-55 tys ... potem 50 tys

  Ciekawe jakie zdanie ma na ten temat Prezes?
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 10. Jacek,

  Na pewno to nie koniec spadkow na glownych indeksach-z tym sie zgadzam.
  Moim zdaniem dobrze robimy, czyli ostra selekcja. Ja jestem dziwnie spokojny o swoj portfel a mam jeszcze troche game dev. (oczywiscie tez zdywersyfikowany). Trend jest naprawde silny. Przy takich spadkach, to tam powinna byc przynajmniej realizacja zyskow a te spolki maja sie w najlepsze.
  Ta ATM Grupe obserwowalelm, ale przegapilem. Co niektoryn radze poczytac rekomendacje niektorych domow maklerskich zaraz przed "odpalem"...
  No, ale nie mozna miec wszystkiego...Ja sie ciesze, ze nasz Prezes posprzedawal te wszystkie spolki w trendzie spadkowym bez perspektyw. Naprawde. Jeszcze jest przynajmniej kilka spolek oprocz Ropczyc, na ktore warto zwrocic uwage...
  Calkiem inaczej psychika zaczyna dzialac, jak sie straty poucina i zaczyna sie dostrzegac dobre firmy (czyli takie co nam, inwestorom w przeciagu 3-6 miesiecy powinny przyniesc profity). Takze bravo Prezesie;)

  Ps. Dzisiaj o Getback w programie Alarm w TVP1.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strasznie trudno usiedzieć i wstrzymywać się z kupnem spółek których wyceny robią się niziutkie ale twardo się trzymam iż dopóki nie będę widział zmiany trendu to nie czekam z kupnem. Podtrzymuję że dobrym momentem na akumulację akcję może być dopiero połowa przyszłego roku jak zacznie ruszać PPK - do tego czasu nie widzę pozytywnych impulsów które mogłyby wywołać trwałe wzrosty. Oczywiście jeśli jakaś dobra spółka spadnie z 15-20% to można powoli akumulować jeśli będzie się przekonanym że wyniki jej się poprawią.

   Usuń
 11. Jutro wyniki Livechat który mocno obserwuję, szacuję zysk na 12,300 mln czyli w zasadzie bez zmian r/r. Dopiero od wyników za obecny kwartał spodziewam się stałej poprawy wyników, niestety kurs słabo wygląda i jak na moje oko jest w okolicy ważnego wsparcia, jak nie wytrzyma to z 10% kolejne do dołu może polecieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesis,

   Na Livechacie 30 zl to bedzie delikatny wymiar kary. Spodziewam sie raczej kontynuacji trendu spadkowego.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  2. Dzięki, nie spieszę się z zakupami, przynajmniej pierwszy raz od wielu lat będę miał spokojne wakacje bez akcji w portfelu.
   Gdyby dzisiejsze wyniki mocno w dół odstawały od moich szacunków (może jakiś nieprzewidziany wzrost kosztów) to wtedy prawdopodobnie całkowicie spółkę odpuszczę.

   Usuń
  3. Ja obralem taktyke, ze to, co mam-nadzoruje hehe:) Spory % gotowki i obserwacja.

   Jakby byla jakas wieksza korrkta na game dev., to dokupilbym np. Tsgames..
   Z "okazji" w trendzie spadkowym, to obserwuje Amice, ale to nawet gdyby-to pod korekte.
   Poki co wole te spolki w trendzie wzrostowym, jak: Mercator, Ropczyce, Odlewnie, spolki mediiowe etc.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 12. Patrząc na Wig20 (obecnie 2150pkt) ustawiłbym się z kupnem na poziomie 1950-2050 pkt (w zależności jak oceniamy potencjał spadkowy). Lub gdy WIG20 przebije do góry średnie ...(wziąłbym pod uwagę średnią z 20 i 50 sesji)(tutaj można dać inne średnie, czy poziom pkt np 2200-2250 pkt).

  Niestety akcje które chciałem kupić zamiast spadać rosną. Ropczyce, ATMGroup,IMS ... jedynie w budowlance jest w czym wybierać ... tu muszę poczekać na wyniki za II kw.
  Muszę przyznać się też do błędów które bolą ... brak kupna Dębicy ok 100 zł

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponoc ceny kauczuku sa rekordowo niskie, wiec to powinno niesc pozytywne implikacje dla Debicy. O tym kauczuku to wlasciwie czytalem przy okazji Mercator Medical.

   Milego dnia,

   Nieuk.

   Usuń
  2. Ładnie na Ropczycach pajdki zniknęły, jeszcze trochę do 27 zł i z rozpędu już w górę poleci :-)

   Usuń
 13. INTERSPORT prosze wziasc na RADAR..po 10 latach rozstali sie z dojna krowa niemieckim posrednikiem

  OdpowiedzUsuń
 14. Jednak prezes GetBacka został zatrzymany:
  http://fakty.interia.pl/polska/news-byly-prezes-getback-trafi-do-aresztu,nId,2595991


  Rafff

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kasy straconej to areszt nikomu nie zwróci ale chociaż jakaś jest to forma kary/zadośćuczynienia. Oczywiście nikomu nie życzę aresztowań i nie jest to powód do żadnej satysfakcji. Jeszcze jakby FAM-em Państwo się zajęło właściwie i stanęło po stronie drobnych to w pełni uwierzyłbym w aparat sądowniczy.

   Usuń
  2. Akurat to aresztowanie pomoże o tyle, że będzie przestrogą dla innych. Do tej pory każdy robił co chciał i wiedział, że włos mu z głowy nie spadnie. Teraz taki prezesik się 10 razy zastanowi zanim coś przekręci, bo będzie pamiętał, że jednak kogoś przymknęli.

   Usuń
 15. Livechat dobre wyniki

  OdpowiedzUsuń
 16. Wyniki raczej w okolicach oczekiwań. Dodatkowo przez ostatni rok mamy malejący kurs dolara, który przestanie ciążyć na wynikach. Jeśli będą zdobywać 300-400 klientów miesięcznie to uważam, że aktualna wycena jest bardzo atrakcyjna.

  Pozdrawiam,
  Automotive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 'Dodatkowo przez ostatni rok mamy malejący kurs dolara, który przestanie ciążyć na wynikach.' - Teraz akurat kurs dolara rośnie. Oczekujesz, że zacznie spadać??

   Rafff

   Usuń
  2. Znając wyniki poprzedniego kwartału można, kurs usd/pln za cały w zasadzie obecny kwartał oraz liczbę pozyskanych klientów to można oszacować już zysk za ten kwartał (1 kw ich roku obrotowego). Mi wychodzi 13,8 mln zysku czyli 25% więcej niż rok temu (11 mln).

   Usuń
 17. Zabrałem się ostatnio do poszukiwania Pereł na New Connect. I powiem tak tragedia, nie ma nawet co obserwować. Wziąłem sobie kapitalizację powyżej 10 mln, FF min 25% (jak będzie mały FF a spółka będzie dobra to duzi ściągną ją z giełdy). RoE,itd, filtry zadłużenia i płynności ... i z całego New Connect zostało mi 6 spółek ... Po dalszym odsiewie zostały 4 do obserwacji.

  Największym problemem New Connect jest płynność, są spółki które mają 1-2 tys średniego obrotu dziennie.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na newconnecie przez kilka ładnych lat zarabiałem lepiej niż na gpw ale się to skończyło. Głównym powodem mojej ucieczki to jest tak jak napisałeś brak płynności. Jestem w stanie tolerować kilkanaście tysięcy obrotu dziennie ale nie kilka tysięcy tygodniowo. Jest kilka spółek dobrych, tanich ale niezbyt wzrostowych ale marazm i brak zainteresowania je "zabija".

   Najgorsze że taki stan przenosi się powoli na gpw, granych jest tylko kilkadziesiąt spółek a większość sobie tylko istnieje.

   Usuń
 18. Przy braku płynności zlecenia na 7,5 tys animatora są bardzo pomocne.

  Na New Connect zleceń animatora nie widzę. A tutaj bardzo by się przydały nawet takie 3-5 tys. Rozumiem, że animator to dodatkowe koszty, ale bez płynności rynek New Connect jest dla mnie martwy
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 19. Co Prezes sądzisz o KonsStali ?
  Niby spółka tania, a ktoś postawił ukryte na S po 25 zeta. Niestety nie podoba mi się wykres tej spółki ... widzę wsparcie 20-21 zł i tam bym się ustawił z kupnem. Jak zapatrujesz się na Konsstali? Inne spółki z branży też są tanio wyceniane. (Impexmetal, Cognor, Drozapol)
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. KST jest mocno powiązany z Bowimem (który ponad rok temu miałem w portfelu i trochę mi stracha napędził ale skończyło się zarobkiem) więc trochę spółkę znam. Słabo się inwestuje w takie spółki (pośredników/dystrybutorów) gdyż ich wyniki są uzależnione od cen stali (blacha gorącowalcowana, profile, pręty) a te w ostatnich latach gwałtownie się zmieniają. Oni wszystko księgują metodą FIFO więc bazując na notowaniach rynkowych głównie blachy można w duzym stopniu przewidzieć wyniki. Na stronie https://www.puds.pl/ics/1 można sobie porównać notowania i porównując obecne ceny kwartału (lekkie spadki cen blachy) do kwartału rok temu (duże spadki cen blachy) można założyć że wyniki 2 kwartału mogą być 50-100% lepsze (kwartał się nie skończył i trzeba zobaczyć jakie w ostatnich dwóch tygodniach będą notowania stali). Trzeba też pamiętać iż za firmą ciągną się stare sprawy ze skarbówką, mieli chyba ze 20 mln naliczonego zaległego podatku ale czy to jest uregulowane to nie kojarzę.
   Podsumowując: spółka dobra i nisko wyceniana ale ja bym nie zainwestował ze względu na spore wahania wyników w zależności od aktualnych cen stali, w jednym kwartale może być 15 mln zysku a w kolejnym 5 mln straty.
   Technicznie się nie wypowiem.

   Usuń
  2. Z moich inf. wew. Spółki wynika, że DO KOŃCA będą się sądzić z US. Do końca, cash mają, ale uważają, że są w "prawie" i tego mają bronić w sądzie... jeżeli wygrają to będzie miało to duży wpływ na notowania, ale na wyjaśnienie PRAWOMOCNE trzeba czekać jeszcze "kwartałami"... ŁD.

   Usuń
 20. Ciekawy wpis. Na razie rzuciłem okiem pobieżnie - poczytam przy kawce ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Kolejna spółka Euco ... rok temu 40 zł dziś 7 zł i mocny trend spadkowy. Płaci regularnie dywidendy. Nie podoba mi się wzrost zadłużenia w Euco ... rok temu 60 mln dziś 116 mln (kapitalizacja 39 mln) Wskaźnik zadłużenia na poziomie 0,73 (średnia dla branży 0,49). Przez to spółka nie spełnia moich kryteriów.

  Jak Podchodzisz do takich spółek jak Euco Panie Prezesie? (PCM czy Kania są w podobnej sytuacji -wysoki poziom zadłużenia)

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Euco o tyle mi się nie podoba że w ostatnim roku zrobili dziwne ruchy i nie mam pewności że dobre dla spółki. Po pierwsze kupili za około 30 mln od zarządzających spółką firmę Eucocar, na to zaciągnęli duży dług (dlatego wzrost zadłużenia) i oczekiwałby że inwestycja 30 mln powinna poprawić wyniki spółki a tak nie jest gdyż w 1 kw spadły przychody i bardzo mocno zyski. Po drugie informowali iż sprzedali wierzytelności na 10 mln a to może świadczyć iż należności są słabej jakości (mają problemy z odzyskiwaniem roszczeń). Kolejną rzeczą i istotną to zmiany prawne. Korzystną jest wyrok sądu najwyższego że szkody moralne za śmierć/wypadek mogą też dochodzić dalsze rodziny (coś w tym stylu) co może znacznie zwiększyć liczbę dochodzonych odszkodowań (PZU zawiązuje jakieś rezerwy na ten cel). Z drugiej strony pojawiają się informacje że rząd chce ustawowo określić maksymalne kwoty odszkodowań jakie można dochodzić od ubezpieczycieli i tu Euco może stracić. Dochodzi jeszcze jeden negatywny aspekt, spadają im zyski i możliwe jest że przekroczą warunki emitowanych obligacji np. dług netto/Ebidta i wówczas mogą pojawić się żądania wykupu obligacji a to może mieć słabe konsekwencje.

   Do zadłużonych firm trzeba podchodzić z rozsądkiem, jeśli jest on spłacany i nie ma zagrożeń do pogorszenia wyników to jest OK. Słabo wygląda sytuacja gdy w przypadku dobrej koniunktury (zawsze może się pogorszyć) i dobrych wyników firmy nie spłacają z części wypracowywanych zysków swojego zadłużenia tylko w całości je konsumują (wypłacają swoim akcjonariuszom), mogą się pojawić duże problemy w momencie pogorszenia wyników.

   Usuń
 22. Walne Ropczyc będzie kontynuowane w lipcu i jak na razie podjęte zostały uchwały o umorzeniu 753.000 akcji (miało być 2,308 mln), o odkupie akcji od ZM Invest do 6 lipca 2018 oraz brak na razie uchwały o dywidendzie - częściowo dobre informacje bo potwierdza się że są jakieś nadal tarcia w akcjonariacie (może ustąpią jak do końca odkupią akcje ZM Invest). Niestety 3 tygodnie czekania na wyklarowanie sytuacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sprawa jest jasna. Musieli podjąć uchwałę o umorzeniu części akcji, ponieważ nie mogliby skupić reszty od ZM Invest gdyż przekroczyliby 33 proc. I konieczne byłoby wezwanie. Czemu tyle, a nie wszystkie skupione akcje - nie wiem. 6 lipca powinno być po temacie. Można uwolnić kurs. Moja teoria jest taka, że kurs był trzymany w ryzach, żeby nie odbiegał za bardzo od ceny skupu. Bo a nuż sprzedający się rozmyśli. Później dokończenie walnego, dywidenda (żeby ZM Invest nie dostał) i umorzenie reszty akcji. Zgodnie z porozumieniem skupione akcje muszą być umorzone. Następnie można finalizować tematy nieruchomości. I można zacząć odcinać kupony.
   Wszystko było wstrzymane przez spór z ZM Invest.

   MS

   Usuń
  2. Prezes Siwiec jest do bólu transparentny. Można przeczytać wywiady z nim, które średnio co dwa m-ce ukazają się na akcjonariat.pl (agencja pr, z której korzysta spółka, żeby komunikować się z rynkiem). Jak miało być gorzej, to mówił. Wszystko co powiedział miało później odzwierciedlenie w wynikach. Teraz jest bardzo optymistycznie nastawiony do przyszłości, co dobrze wróży notowaniom.

   MS

   Usuń
  3. Pełna zgoda, nie klepali nawet dywidendy bo chcą widocznie najpierw akcje od ZM Invest skupić. Na szczęście i to pozytywne nie było sprzeciwów do uchwał a tylko wstrzymanie się od głosu. Jest ok tylko przesuwa się w czasie.

   Usuń
 23. Prezesie, co obecnie myślisz o Skarbcu. Wydaje mi się że coś zaczyna w spółce śmierdzieć. Mam jego akcje i do dywidendy chyba nie dotrzymam. Co radzisz.

  OZ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety we wszystkich tfi notowanych na gpw strasznie śmierdzi. Byłem przekonany że Skarbiec jest czysty ale w dzisiejszym pulsie biznesu jest spory artykuł i okazuje się że jeśli przejmą Trigon to może być słaba decyzja. Trigon mocno (podobnie jak Altus) jest połączony w pajęczynę Getbacku i jest kilka wątków. Jeden z nich to:Tym samym mógłby wziąć na siebie rozliczenia Trigonu TFI z windykacyjnym GetBackiem. Chodzi o umowę wartą 49,2 mln zł brutto (40 mln zł netto). Na jej mocy Trigon TFI miało do 2022 r. w zakresie funduszy wierzytelności współpracować wyłącznie z GetBackiem. Dziewięć tego typu FIZ-ów prowadzonych przez Trigon TFI i obsługiwanych w zakresie windykacji przez GetBack już na początku maja zostało jednorazowo przecenionych o kilkanaście do niemal 30 proc. Umowa dotyczyła jednak uruchamiania kolejnych funduszy, a wiele wskazuje, że GetBack zapłacił Trigon TFI „z góry”.

   — Nie ma praktyki, by zwierać takie umowy, a zwłaszcza na takie kwoty — twierdzi nasze źródło z branży TFI. Z naszych informacji wynika też, że z tego powodu nowy zarząd GetBacku prawdopodobnie wystąpi do TFI o zwrot większości kwoty stanowiącej wartość umowy. Decyzja nie została jednak jeszcze podjęta.

   — Umowa została zawarta pomiędzy dwoma profesjonalnymi podmiotami i obowiązuje — zastrzega Marek Juraś, prezes Trigon TFI.

   Dodaje, że sugestię, jakoby fuzja ze Skarbcem miała na celu wykorzystanie potencjału gotówkowego Skarbca do zwrotu pieniędzy GetBackowi, uważa za absurdalną.

   Usuń
  2. Dzięki Prezesie, jutro z rana wywalam. Tu nawet dywidendy może nie być.

   OZ.

   Usuń
  3. Wracając jeszcze do Skarbca to ciężko doradzić co powinieneś zrobić bo jest dziwna sytuacja(sam musisz podjąć decyzję). Z jednej strony mamy nisko wycenianą spółkę (c/z 6,20 ), bez długów, z możliwą 15% dywidendą jeszcze w tym roku, prezes dzisiaj kupująca akcje, która chce przejąć konkurenta (Trigon). Z drugiej strony ze względu na zmiany prawne wyniki od przyszłego roku mogą znacznie się pogorszyć i może skurczyć się sieć sprzedaży, dziwne zmiany dominujących akcjonariuszy (dwie w przeciągu 12 m-cy), możliwe ratowanie/straty jeśli przejmą Trigona (chyba że umową przejęcia będzie bezpiecznie sporządzona), ze spadającymi aktywami wysokomarżowymi i w ewidentnym trendzie spadkowym. Trudna sytuacja. Ja w tym roku jak wiesz próbowałem grać pod wysoką dywidendę na PCM, Altus, Abc Data i wyszły straty zamiast zysków, nie opłaciło się. Jak będzie w przypadku Skarbca to nie wiem. Myślę o kupnie spekulacyjnym ale nie wcześniej niż po wynikach rocznych, nie chcę się negatywnie zaskoczyć jak w PCM a czy kurs do tego czasu spadnie czy wzrośnie to na prawdę nie wiem.

   Usuń
  4. Tak sobie to czytam i czytam i czytam i mi się tylko humor poprawia :-))), bo taki VIN kawałek torciku (po całej tej aferze GetBack/+TFI) wierzytelnościowego, dobrze wytypowanego, wciągnie za gotóweczkę i będzie egzekwować Kowalskich... przyszłość wygląda DOBRZE :-))) oby więcej takich news-ów! Jedyne co w całej tej maszynce VIN-a może nieco nasypać piachu to ten przeklęty akcjonariusz, który ostatnio zwiększył zaangażowanie (dlatego świadomie piszę co piszę, nie mniej humor przed DY dopisuje :-))) ŁD.

   Usuń
  5. Jeśli chodzi o Skarbiec to wg dzisiejszych informacji powinna być https://www.biznesradar.pl/a/52234,skarbiec-ewentualne-przejecie-trigon-tfi-ma-byc-niegotowkowe-ze-wzgledu-na-polityke-dywidendowa

   Usuń
 24. Zawsze należy obserwować spółki z branży. Altus, Quercus spadają od dłuższego czasu, należało Skarbca wywalić wcześniej.

  Podam przykład z moich doświadczeń. Grudzień 2017 ... Mam akcje Vindexusa cena ok 10 zł... zaczynają mocno spadać Kruk i Getback ... co robię sprzedałem Vindexusa.
  Skoro liderzy branży spadają to wycofałem się z Vin.
  Co się stało dalej? Getback pociągnął w dół notowania Vin nawet do 6,52 ...jak sytuacja się uspokoiła kurs powrócił pod 10 zł

  Inny przykład z rok temu miałem Plastbox ... kurs 2,3-2,4 ... Zaczynają spadać Lentex, Izoblok, Ergis. Widzę na 3 spółkach z branży powstające trendy spadkowe. Decyzja sprzedaję Plastbox. ... dziś kurs poniżej 2 zł

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tym forum napisałem, ZANIM jeszcze cokolwiek wypłynęło o GBK, na podstawie PIERWSZEGO wywiadu jakiego udzielił Buczek (na 3-5 dni przed trzeba to nazwać i przyznać - pionierskim - wykupem obligacji) o sytuacji z GBK (przypominam, że wykup za cash swój+akcjonariuszy na tzw. ostatni dzwonek tak, aby QRS nie miał żadnych powiązań) i sprawdziło się to co do joty - QRS miał obligacje w Ochronie Kapitału, teraz ich nie ma (a samo roszczenie wierzyciela o wykup mają teraz Buczek z QRS i sprawa się toczy, wierzytelność znajdzie się na liście wierzytelności w postęp. układowym i coś tam wróci). Moim zdaniem KLIENCI kiedyś to docenią... facet miał jaja i umiał przewidzieć co się wydarzy, odciął gangrenie łeb, a Ci co się łudzili (Atlus, Trigon, Saturn) będą tracić.

   Ja się przyglądam i będę reagować DYNAMICZNIE na sytuację, nie mniej VIN pokazał myślę każdemu jakie są fundamenty prowadzonego przez siebie etycznie i zgodnie z prawem biznesu. ŁD.

   Usuń
 25. PCM idzie w górę.

  Rafff

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po takim laniu musi byc korekta...wcale nie musi byc mala...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  2. Doprawdy? Na horyzoncie nowa ustawa o leasingu ( tylko 50% kosztów do zaliczenia).
   bies

   Usuń
 26. Przyglądam się Trakcji ... najpierw przeciek o złych wynikach i spadek o 30% przed wynikami (brak działań KNF). Ostatnio minimum 2,58 potem wzrost na 3,90 ...dziś poniżej 3 zeta.

  Analiza techniczna nie zachęca do kupna. Postanowiłem poczekać na wyniki za II kw.

  Jak oceniacie Trakcję? I na które firmy z branży budowlanej warto Waszym zdaniem zwrócić uwagę?
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 27. Budimex i Erbud, niestety już delikatnie odbiły. Minusem Budimexu jest jego wielkość i pewne uzależnienie od deweloperki i infrastruktury. Erbud buduje za to praktycznie tylko obiekty przemysłowe, z deweloperki wyszli, z infrastruktury też. Trakcja i Torpol wg mnie gorące kartofle. Jeszcze przez jakiś czas na wynikach będą ciążyły kontrakty podpisane lat temu 2. Morgan

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dotykajcie żadnej budowlanki, ogromny jest wzrost kosztów materiałów i pracy i może się okazać że większość kontraktów zawieranych rok czy dwa lata temu jest nierentownych, dochodzą problemy z płatnościami i dużym problemem jest odwrócony vat. Dla mnie ta branża (zresztą od lat tak uważam) to bomba z opóźnionym zapłonem i spadki to się mogą dopiero zaczynać. Wystarczy przeczytać ostatni wywiad prezesa Budimexu który twierdzi że marże w najbliższych 2 latach będą słabe.

   Usuń
 28. Wskaźniki zadłużenia,
  Mostostal Wawa 0,86
  Budimex 0,83 (negatywne zaskoczenie)
  Torpol 0,73
  Unibep 0,71
  Polimexs 0,70
  Erbud 0,70
  Mirbud 0,64
  Mostostal Zabrze 0,63
  Elbudowa 0,48
  Trakcja 0,46
  Instal K 0,38

  Wynika z tego z można rozważać zakup 4 ostatnich spółek (Mirbud odrzucam, z braku zaufania do władz spółki) Pozostałe, są nadmiernie zadłużone, a takich spółek nie kupuję.
  Pozdrawiam Jacek

  Ps. Masz rację Prezes, żeby nie tykać teraz budowlanki ... ale za pół roku?
  Uważam, że warto tą branżę obserwować, a jaki zmieni się trend kupić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam a ja kupiłem kilka akcji (dosłownie) elbudowy.Nawet jak spadnie do 30 zł to zakładam że bedą dalej płacić dywidendy i coś tam odrobie za kilka lat.Pozdrawiam i dziękuje za post .Marek

   Usuń
 29. Zgadzam sie z Wami - sektor na cenzurowanym. Mi zostal z tej branzy Instal Krakow, ale rynek jest tak slaby, ze niewiadomo, czy go ostatecznie nie sprzedam.

  Zaczynam u Nas zauwazac syndrom szukania okazji na sile hehe;) Trzeba na to uwazac. Pozdrawiam Wszystkich,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 30. Nie ma co szukać okazji bo rynek jest fatalny, każde podbitki służą do wywalania akcji jak leci. Jak jeszcze dojdą USA ze spadkami (zakładam że za jakieś 3-5 miesięcy) to będzie jazda bez trzymanki. Łysy ze stooqa fajny artykuł sklecił odnośnie nastrojów inwestorów https://stooq.pl/mol/?id=3919

  OdpowiedzUsuń
 31. PCM rośnie bo PZU przekroczyło 5 %. A właśnie jest jakaś strona , która podaje na bieżąco , które fundy co i ile kupują ?

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się najlepiej czyta z tej strony http://www.attrader.pl/insajder/

   Usuń
 32. Co sądzicie o zakupach Altusa przez prezesa Osieckiego? Czy jest to kupowanie gdy leje sie krew i wiedzą że są czyści w związku z Getbackiem czy to raczej ratowanie kursu?
  Od kilku dni Osiecki Inwestycje skupuje po 10-20 tysięcy akcji dziennie...

  OdpowiedzUsuń
 33. Warto poczekać z ruchem czy te transakcje będą kontynuowane bo na Altusie wisi trochę ryzyk - ostatnio spadł volumen zakupów z 20k do 10k.
  Podobnie było na QRS, gdzie najpierw ostro zaczęli kupować ale po chwili wygasła ich aktywność co teraz widać po kursie. Mogę się mylić ale raczej nie jest to związane z okresem zamkniętym?

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja tam trzymalbym sie z daleka od kupowania akcji tfi...cala prawda wyszla na jaw wlasnie ws Getback. Glupie tlumaczenia tez dzisiaj wszystkich w Parkiecie. One same posrednio zgotowaly to, co teraz mamy na GPW.
  Poza tym-po co kupowac akcje tfi...jakby byla jeszcze hossa-to spoko a tak? Jak rynek obligacyjny tez teraz leczy kaca...A poza tym - moim zdaniem jeszcze wyjdzie kilka kwiatkow odnosnie Getbacku.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osiecki musi trochę bronić kursu bo ludzie którzy kupili jednostki TFI mogą nie odróżniać czym się różnią ich fundusze od akcji Altusa (czyli zarządzającego tylko funduszami), jak zobaczą że Altus leci w dół to mogą sprzedawać fundusze TFI. Samo skupowanie robi on spokojnie, zauważcie że z dywidendy zainkasował 24 mln złotych a na skup przeznaczył 0,5 mln - może on blisko 10% skupić akcji z rynku z samej otrzymanej dywidendy.

   Usuń
 35. A czy ta dywidenda nie jest tez poklosiem super transkcji sprzedazy Egb na rzecz Getback?

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W niewielkim stopniu pewnie tak, tak z 10% większy pewnie był zysk dzięki lepszym wynikom inwestycyjnym (150 mln ich fundusze w dwa lata zarobili na kupnie/sprzedaży EGB).

   Usuń
  2. Moim zdaniem, to byla transakcja powiazana i bardzo skomplikowana. Byc moze troche na zasadzie "cos za cos". Tu realny zysk dla Altusa a za skomplikowana inzynierie finansowa odnosnie obligacji Gtb, fiz-ow- to juz tylko " straty ksiegowe" dla altusa, albo zadne...Sprawa Getbacku obnazyla meandry dzialan "tuzow polskiego rynku kapitalowego". Jesli nie bedzie swoistego katharsis i rachunku sumienia to bedzie bardzo zle.
   A prawda jest taka, ze na tym wlasnie traca zwykli inwestorzy...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 36. Był ktoś na walnym Tritona?
  Sporo osób się deklarowało, że pójdzie, a nie widać w necie żadnej relacji.

  OdpowiedzUsuń
 37. Drogi Prezesie, co mogą znaczyć dzisiejsze pożyczki akcji Rainbow Tour.

  OZ.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam celu takiej pożyczki gdy v-ce prezes spółki pożycza swoje akcje spółce w której jest prezesem i pewnie właścicielem. Może firm która pożyczyła będzie je zastawiała i pożyczkę pod akcje weźmie. Czasem takie pożyczki służą do grania na krótko, pożyczający sprzedaje na rynku, zbija kurs a później odkupuje z rynku (oczywiście nie zakładam że v-ce prezes będzie chciał zbijać kurs).

   Usuń
 38. Prezesie masz wykupiony abonament na StockWatch? Janek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam stockwatch i parkiet.

   Usuń
  2. Prezesie co piszą na forum stockwatch o Qubicgames nowa analiza techniczna? Jan

   Usuń
  3. Kurs może przebywać między poziomem luki hossy (ok. 1,50) a poziomem podwójnego tegorocznego szczytu (ok.2,50),gdyby wybiło górą to poziomy 2,52-2,72 to strefa w której może być duża podaż gdyż w tej strefie były duże wymiany wolumenowe. Autor jednoznacznie nie wskazuje dalszego kierunku kursu.

   Usuń
 39. Cześć. Jak oceniacie szanse na wzrost Esotiq? Co prawda przychody niewiele drgnęły ale marża się trzyma a nawet lekko rośnie. Czy obecna cena nie jest okazją? We wrześniu dywidenda 5% obecnej wyceny. Pozdrawiam, Abes.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to okazja inwestycyjna to czas pokaże. Ja osobiście liczyłem na lepsze wyniki w 1 kwartale. Zauważ też że w 3 kwartale oni mieli ogromne zyski jednorazowe (chyba z 5 mln) związane z "rozwodem" z drugą marką i może być tak że okaże się tak iż zyski za 12 miesięcy będą niskie i obecna wycena wcale nie jest okazją. Jedyne co pewne to dużo lepsze wyniki będą 2 kw i bardzo dużo gorsze wyniki za 3 kw (ja bym obecnie nie kupił i dopiero po 3 kwartale zobaczył).

   Usuń
 40. Dzisiaj na koniec sesji po 25,30 wskoczyło mi do realnego portfela 200 akcji Ropczyc. Obecnie jest to jedyna pozycja akcyjna w moim portfelu (tylko jeszcze trochę mam obligacji).

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni