"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Aktualności, analizy, komentarze 6a/2018

dodano 29.06. Ropczyce poinformowały iż skupiły resztę akcji od ZMI i konflikt korporacyjny został zakończony link


28.06 Ropczyce obniżyło kapitał akcyjny i kapitalizacja spada o 20 mln zł, jeszcze 50 mln do umorzenia i będzie super Link


Biegły ustalił cenę akcji FAM do przymusowego wykupu na 92 grosze linkKrótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  


Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

94 komentarze:

 1. OFE Aviva nie chce wypłacania dywidendy przez PCM. Wg mnie to dobra informacja, zwykle OFE żyłują że spółek ile się da... Ale może być też tak, że sytuacja płynnościowa jest nie za dobra i nie ma innego wyjścia :) na pewno kurs trochę spadnie, jest to chyba dobry moment dla lubiących łapać spadające noże :) Czyli nie dla mnie.

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dla firmy i przyszłych wyników to gdyby nie było dywidendy to dobra wiadomość, jednak PCM miał być spółką dywidendową (jeszcze w 2015 i 2016 wypłacali ponad 5 zł dywidendy). Dla mnie PCM to totalna klapa (porażka) na równi z Unimot i Getback, możliwe że wyniki będą jeszcze w tym roku gorsze a także zmiany w odliczaniu maksymalnych kwot leasingów które chce rząd wprowadzić od nowego roku mogą dodatkowo niekorzystnie wpłynąć na wyniki w kolejnych latach.

   Usuń
  2. Altus,bah,pcm,getback..popłynąłem,
   Pozdrawiam, Seba

   Usuń
 2. Pewnie będą potrzebowali trochę zapasów, żeby się dostosować do nowej rzeczywistości... Zobaczę y czy wyjdą obronną ręką, ryzyko b. Duże.

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
 3. Zastanawia mnie taka spółka jak Astarta. Skumulowany zysk netto za ostatnie 8 lat to. Ponad 300 mln euro... Dywidendy nie wyplacają... Co się dzieje z tą gotówką?

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
 4. To jest Ukraina...Ja sie 3mam z daleka od tych spolek...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czy obecne wyceny akcji są niskie?
  Jest sporo spółek z C/Z poniżej 8 ... i naprawdę jest z czego wybierać.
  Przy lepszym rynku C/Z 12-15 jest normalną wyceną.

  Co sprawia, że wyceny sporej części spółek są niskie.
  1. Strach przed bessą w USA ... to, że będzie to kwestia czasu, pytanie o jej skalę i przebieg ... czy będzie to gwałtowny spadek jak w 2008 czy powolne opadanie z korektami.
  2. Sprawa Getback odstrasza nowych inwestorów.
  3. Brak regulacji prawnych chroniących drobnych inwestorów np FAM, Polna.

  Rozmawiając z znajomymi, Oni nawet nie rozważają inwestycji na GPW. Wolą kupić mieszkanie na wynajem, czy działkę budowlaną. Tylko, że z najmu można mieć 4-6% (+ poświęcony czas) ... a ceny działek budowlanych są wysokie i ciężko jest trafić na okazje.

  Osobiście oceniam rynek jako selektywny ... tzn są akcje mocno przewartościowane (jest to moja ocena) jak Gemdev, CCC, LPP, Dino, część spółek z wig 40 a na drugim biegunie jest sporo zapomnianych spółek z niskimi wycenami.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Tylko, że z najmu można mieć 4-6%" - dlatego nie kupuje się nieruchomości pod najem.
   Już na każdej nieruchomości komercyjnej masz sporo więcej , a prawdziwa kasa rozpoczyna się po zakupie domku nad morzem. Tam 20%-30% jest realne (ale faktem jest, że trzeba poświęcić na to trochę czasu). Nie musi być nawet jakoś bardzo komfortowy, i nie muszą to być Międzyzdroje. No ale zawsze jak poświęcisz swój czas zarobisz więcej niż nic nie robiąc tylko kupując i sprzedając akcje.

   Pozdrawiam,
   Rafff.

   Usuń
 6. Obserwuję także lokalny rynek nieruchomości ... i nie ma co kupić ... Jakby pojawiła się działka na której od ręki mógłbym zarobić 20-30% to bym ją kupił.
  Dziś za działkę której wartość oceniam na 100 tys zł ... właściciel chce 200-300 tys ... a ja chciałbym kupić działkę z dyskontem do jej wartości czyli poniżej 100 tys

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jak wyceniasz wartość działki?
   ŁukaszM

   Usuń
  2. Obserwuję lokalny rynek nieruchomości od 20 lat ... wiem jakie ceny byłby kiedyś ... i jak się kształtowały ceny działek do zarobków. Był taki okres kiedy działkę budowlaną można było kupić za 6ms średnie zarobki.
   Np mój sąsiad wystawił działkę za 500 tys po dwóch latach obniżył cenę do 300 tys ... dziś ceni 220 tys i nie ma kupca. (a działka jest warta 80-150 tys)
   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
  3. Ok. Dziękuję za odpowiedź.
   Czyli przykładowo działka sąsiada, którą wyceniasz na 80-150k zł to minimalna cena historyczna? Dobrze rozumiem?

   ŁukaszM

   Usuń
 7. średnia cena historyczna w oparciu o zarobki

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 8. Dzisiaj nadal rynek słaby. Stalexport i PBKM czylu ciekawe spółki spore spadki i kursy najniższe od dłuższego czasu, eur/pln 4,34 dosyć wysoko, Dax mocne spadki, Wig20 odbił tylko to wszystko na mizernych obrotach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Z akcjami jest podobnie załóżmy, że średni C/Z dla akcji z danej branży wynosi 10-12 ... Z rynkiem jest tak, że jednego dnia wycenia te akcje np C/Z 6 a drugiego C/Z 20 ... i trzeba to wykorzystać (podobnie jest z nieruchomościami).

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładając, ze w całym analizowany okresie nie ma znaczących zmian (na plus lub minus) dla tych firm/branży.
   Łukasz M

   Usuń
 10. Prezesie, mam takie pytanko. Chcialbym sie dowiedziec, jakie sa mozliwosci inwestowania w spolki na polskiej gieldzie poprzez instrumenty pochodowe? Pomyslalem sobie o Stalexport - czy mozna kupic opcje oraz kupic akcje spolki z lewarem? Z jakiego brokera mialbym skorzystac? Wczesniej uzywalem WBK, ale dzisiaj pozostala sie wylacznie opcja kupowania akcji. Dla spolek zachodnich korzystam z IG Group. Czy jest podobny broker w Polsce? Sprawdzalem ten XTB, ale tam tylko najwieksze spolki gieldy sa, maly wybor.

  Dziekuje z gory i jak zawsze

  Pozdro z Podkarpacia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zazwyczaj instrumenty pochodne na polskie akcje dotyczą największych kilku spółek, nawet na indeksy mniejszych spółek nie można grać na krótko. Poza futuresami w każdym biurze maklerskim można też grać na certyfikatach ing turbo oraz knock-out Raiffeisena ale z tego co kojarzę też mieli ograniczoną liczbę spółek i indeksów. Ja z zasady wszystko co oparte na dźwigni to omijam, jak spodziewam się spadków to po prostu "siedzę" na gotówce.

   Usuń
 11. Instrumenty pochodowe...Czas się zwijać z giełdy.

  OdpowiedzUsuń
 12. Biegły wycenił akcje Fam do przymusowego wykupu na 92 gr
  (Wezwanie było po 4,20, ostatni kurs giełdowy 1,8 ...a potem zrobili sobie dodruk akcji po 29 gr)

  link
  https://www.imsig.pl/pozycja/2018/121/27386,FAM_SP%C3%93%C5%81KA_AKCYJNA

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To biegły szybko bo w tydzień wycenił spółkę, niezłe kure..wo.
   92 grosze wyceny to po Getbacku największy wałek ostatniego roku i to najgorsze że kancelarie prawne niby pomagały drobnym i nic to nie dało.

   Usuń
  2. Jaki tydzień... Około tygodnia to się czeka na ogłoszenia w MSiG.

   Usuń
  3. I taki biegły powinien przestać być biegłym...wycena powinna zostać zrobiona na czas kiedy spóła nie rozwodniła kapitału, ponieważ drobni nie mieli okazji po tyle kupić...wał w biały dzień...niech drobni zbierają wszystko o "wyciskających" i do prokuratury, podobno lubią ostatnio sprawy ludzi szybko "zarobionych" i zapewno coś tam znajdą....a ponadto patrząc na "szulernię"- dziki kraj...dzikie zasady...i jak tu być inwestorem w takim bagnie

   Usuń
  4. To powinien posprzątać KNF. Zostawienie tego tak - bez reakcji - cofa zaufanie do gieldy do wczesnych lat '90 a u kolejnych kolejnych właścicieli rodzi pokusę żeby powtórzyć ten scenariusz.

   Usuń
  5. Niestety jest to bandydyzm w biały dzień i w białych rękawiczkach. Wiele osób podobno składa do Prokuratury zawiadomienia i może to coś kiedyś da ale na chwilę obecną to lipa na całego.

   Usuń
 13. Prezesie, dzieki za odpowiedz o kontach brokerskich.

  Teraz takie pytanie: co ocznacza dematerializacja akcji Stalexport w posiadaniu Atlantia i dopuszczania je do gieldy? Myslialem, ze dematerializacja to kiedy spolke z gieldy chca przejac?

  Pozdro z Podkarpacia!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akcje spółki Atlantia nie były zdematerializowane i dopuszczone do obrotu giełdowego, teraz chcą to zmienić, nic w tym nadzwyczajnego ale widać że kursowi ciąży. Czytałem na kochanym forum bankiera że już przewidują spadek kursu do 2,30 czyli po tyle ile mniej więcej Atlantia obejmowała akcje Stalexportu.

   Usuń
 14. Dzisiaj aresztowali prezesa PDM którzy głównie prowadzili sprzedaż obligacji Getbacka. Wydaje się że to wpłynęło na dalsze mocne spadki kursu Altusa - czyżby akcjonariusze spodziewali się że w Altusie mogą być aresztowania ?
  Nie ukrywam iż kurs robi się kuszący Altusa (c/z 3,50 ale patrząc na tylko jednostkowy raport to jakieś c/z 5) ale patrząc na mocne spadki i jednak spore ryzyko że prokuratura może do firmy kiedyś wejść (nikomu tego nie życzę ale jest to możliwe)to z zakupami nie trzeba się spieszyć a najlepiej odpuścić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Były prezes spółki GetBack (...) do Izraela poleciał po azyl, ale go nie uzyskał

   http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-horala-byly-prezes-getback-probowal-uzyskac-azyl-w-izraelu-a,nId,2599114

   Rafff

   Usuń
  2. Wlasnie slyszalem to w tvp info...Sprawa gruba...Altus leci i lc corp...caly czas tez gadaja o Czarneckim...Zobaczymy co dalej...altus siedzi w akcjonariacie lc corp...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. Widzę ze ktoś próbuje mocno "zbić" kapitał polityczny tym artykułem. Tylko ile jest prawdy w słowach tego polityka?
   Karol Adx

   Usuń
 15. Komputronik C/Z 3,81 C/WK 0,25 Zadłużenie 0,70 (duże)
  Dzisiaj trend spadkowy ... dostrzegam możliwość zmiany trendu (nawet w tym roku).

  Wcześniej nieudane wezwanie na 100% akcji po 7,18

  Martwią mnie u Komputronika małe marże, wysokie zadłużenie i postawa właścicieli.
  Z drugiej strony gdyby zredukowali zadłużenie to mamy fajną spółkę do kupna.
  O tym czy kupię rozstrzygnie analiza techniczna.

  Pytanie jak ocenić spółkę pod kątem analizy fundamentalnej?

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 16. Sprawa FAM jeszcze raz potwierdza jakim bagnem jest całe to GPW. Jak można okraść ludzi w biały dzień i jeszcze umocować to w świetle prawa. aleks

  OdpowiedzUsuń
 17. W sprawie altusa warto zapoznac sie z: https://www.altustfi.pl/pl/wiadomosci - wiadomosc z 25 czerwca.
  /Karol Adx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie to ciekawi ile Altus w czerwcu straci na wartości aktywów ? Znowu z 5-10% czy więcej. Branża tfi jak i cały rynek finansowy jest teraz pod obstrzałem i ciężko będzie odzyskać wiarygodność.

   Usuń
 18. Były prezes Altusa jest mocno umoczony i to nie tylko w Getback . Pewnie pojedzie na długie wakacje i już nie wróci . Mając taką kasę w funduszu można robić z rodziną prywatne interesy . Najpierw kupują swoi a potem TFI . Jak ruszy lawina umorzeń , to zrobi się na GPW gorąco .

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 19. Spójrzcie na Atal jak zdołowany po odcięciu dywidendy,myślę ,że okazja jutro do podebrania... BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są obecnie dziesiątki firm zdołowanych przed/po dywidendzie ale to nie oznacza że niżej kursy nie mogą być. Mam nieodparte wrażenie że gdzie większa płynność to tfi wykorzystują ją i kładą większą podaż.
   Atal trochę powiązany z budownictwem a wig-budownictwo jest raczej w bessie.

   Usuń
  2. W jaki sposób Atal jest powiązany z budownictwem?
   Z tego co widzę 99% przychodów to sprzedaż mieszkań, ~1% najem. Raczej powinien być skorelowany z innymi Deweloperami mieszkaniowymi. Inną sprawą jest, że spółki deweloperskie też już się zachowują jak cały rynek MiŚ czyli w dół.
   Pozdrawiam,
   Prodion

   Usuń
  3. Firmy deweloperska >> korzysta z firm budowlanych. Budowlanka ma/będzie mieć większe problemy ze względu na koszty (materiały & ludzie). Więc deweloperzy mają dwie opcje:
   - albo płacić więcej za prace budowlane > spadek marży
   - albo wstrzymać częściowo inwestycje.
   Obecnie wiele deweloperów wybiera drugą opcje, częściowo ze względu na wzrost kosztów prac budowlanych a także powoli zapychając się rynek, ciężko jest przerzucać ciągle wyższe koszty na nabywców jeśli inwestycja nie oferuje czegoś więcej niż po prostu mieszkanie w średniej lokalizacji. 8-10 tyś za metr na obrzeżach Krakowa nie koniecznie musi być kusząca oferta pod wynajem jeśli z mieszkania 40m^2 wyciąga się mniej niż 1.5 tyś /mc (około 3% rocznie).

   Np. w Krakowie coraz więcej widać banerów: wynajmę mieszkanie, spora ilość nowych mieszkań wchodzi ciągle na rynek stąd prosty wniosek ze powoli rynek przechodzi na stronę wynajmujących (spadek rentowności, dłuższe przestoje) a to na pewno odbije się na rentowności niektórych deweloperów.
   Ps. na szczęście dla Krakowa następuje tutaj spory napływ ludzi zainteresowanych wynajmę mieszkań na kilka lat, który dorzuca trochę ognia do parowozu branży wynajmu a tym samym poprawią sprzedaż deweloperów.

   Usuń
 20. Podobają mi się takie zakupy insiderów jak ten dzisiejszy członka zarządu LcCorp. Wydał ze swojej kieszeni na akcje firmy którą zarządza 1.732.500 zł.
  I to są konkretne zakupy insidera.
  Ltd

  OdpowiedzUsuń
 21. mbank zrobił niewielkie zmiany w rekomendacjach dla deweloperów (jeszcze nie podane do ogólnej wiadomości) i obniżył cenę Atalu do 46,40 a LC Corp podniósł do 3,58. Atal ma w tym roku zarobić 189 mln (w przyszłym 180 mln) a LC Corp 186 mln i 202 mln w 2019 roku.

  OdpowiedzUsuń
 22. Przyglądam się wykresowi Wig80 (od 2010) i według mnie solidne wsparcie jest na poziomie 11.800-12.000 pkt ... powinno wytrzymać (tak myślę) ... jeśli nie to następne wsparcie na 10 tys pkt

  Czemu Wig80 jest dla mnie ważny? Uważam, że największy potencjał wzrostu będą miały akcje z tego indeksu + te które mają szansę wejść do Wig80.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pojedyncze spółki może i wzrosną ale aby cały swig80 zaczął rosnąć to potrzeba zmiany trendu a na to się nie zanosi.
   Ja w pierwszej fazie odbicia/zmiany trendu którą zakładam na przyszły rok zamierzam wejść w spółki z wig 20 (pewnie etf na cały wig20 kupię) a dopiero później w mniejsze spółki pod nową hossę pokoleniową (pod warunkiem że PPK zostanie wprowadzone).
   Teraz bez akcji ze spokojem sobie obserwuję rynek i muszę przyznać że wiele spółek mocno obrywa np. Stalexport po 3,10 to jeszcze pół roku temu nie pomyślałbym że tak nisko spadnie (30% w kilka miesięcy).

   Usuń
 23. Prezesie, co sądzisz o tej całej sytuacji na Stalexporcie? Czy to nie chwilowa panika przed nieznanym? Przecież na rynku nie pojawi się więcej akcji to po pierwsze, po drugie sytuacja rentowna w spółce nie zmienia się, po trzecie spółka płaci dywidendę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem już że dla mnie dematerializacja akcji głównego akcjonariusza nie powinna mieć wpływu na postrzeganie firmy. Jednak czytając forum bankiera dotyczące Stalexportu to ludziska się nakręcają bo uważają że główny akcjonariusz sprzeda akcje (na rynku lub poza) bo mu się to opłaci (kupił w okolicach 2,20). Oczywiście to jest bzdura ale ludzie sami tworzą panikę więc kurs może jeszcze zlecieć.
   Kolejną rzeczą i jedyna niewiadomą to sposób podziału zysków (dywidend ze Skarbem Państwa), pojawiają się opinie że nawet 50% spółka będzie Państwu oddawać a w takim przypadku inwestycja w Stalexport staje się bezsensowna. Załóżmy że po każdej dywidendzie (załóżmy że 30 groszy co roku dla akcjonariuszy) kurs nie będzie wzrastał przez kolejny rok i po roku znowu po odcięciu nie wzrośnie - tak może być bo przecież firma w 2027 roku prawdopodobnie przestanie istnieć więc logicznie kurs powinien zmierzać do zera (autostrada trafi do Państwa i zostanie im trochę środków trwałych i żadnych dochodów).

   Usuń
 24. Nasz Prezes sprzedał wszystkie akcje bo Bessa nadchodzi.

  Pytanie w co zrobił z gotówką? Skoro zakłada odbicie dopiero w 2019r. Obligacje? Lokaty? a może leży na koncie giełdowym. Czy może gra pod wezwania lub stosuje inną strategię inwestycyjną?

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. wymieniać na walutę i czekać cierpliwie, a jak ktoś ma możliwość to można kupować fizycznie metale przemysłowe (ja np. znalazłem źródło i kupuję srebro, ale wyższych prób). Ale to tylko dla tych, których celem jest pomnażanie pieniędzy( lub dbanie o to, aby nie zżerała ich inflacja), a nie wyłącznie chęć zarabiania na różnicy: tu kupię tam sprzedam (akcje). ŁD.

   Usuń
  2. Panie @Jacek - czy Ty pytasz poważnie czy filozofujesz?
   Ja ze swoim postrzeganiem rynku się nie kryję, już na początku roku pisałem że spodziewam się sporych spadków w Polsce w tym roku (w drugiej połowie w USA powinny też zacząć już spadki mocniejsze) ale liczyłem że spadki dopiero od wakacji się zaczną. Niestety pomyliłem się bo już od marca kursy wielu spółek zaliczyły mocne spadki stąd odczuwalne straty w portfelu.
   Czy spadki nadal będą trwały tak jak przewiduję to nie wiem, mogę się mylić, może mamy teraz wieloletnie dołki i kursy zaczną rosnąć a ja będę bez akcji - nie wykluczam tego. Aktualnie w portfelu mam połowę obligacji (skarbowe i korporacyjne) oraz połowę wolnej gotówki na okazje rynkowe (może wykorzystam duży spadek jakiejś obserwowanej spółki do jej kupna, może będzie jakiś skup, wezwanie itd).

   Usuń
 25. Bardzo szanuję Twoje zdanie Prezes. Możesz mieć rację.
  W sumie najbardziej boję się takich spadków jak były w 2008 r. To, że USA spadną to kwestia czasu. Pytanie w jaki sposób to nastąpi?
  Czy to będzie powolne opadanie 10-20% rocznie ... czy zrobią 30% w miesiąc.
  Tego nikt nie wie.

  Obydwoje zakładamy spadki, różnimy się tylko oceną ich skali.

  Zerknijmy na indeksy Wig Wig20 Wig40 Wig80 ... widać duże różnice między trzema ostatnimi. Wig80 radzi sobie najgorzej ... i tam widzę największy potencjał wzrostu.

  Czy wyceny akcji uważam za atrakcyjne? Tak ...Jest wiele spółek bardzo nisko wycenianych, czy z C/Z poniżej 8 i płacących dobre dywidendy.
  Czy mam alternatywę w inwestycję w Mieszkania czy działki? ... Nie ... uważam,że ceny są zbyt wysokie ... nie kupiłbym po tych cenach tylko sprzedał.

  Skoro uważam, że ceny akcji są atrakcyjne to kiedy kupić?
  Są dwie opcje.
  1. Określić poziom wsparcia i tam się ustawić z kupnem.
  2. Poczekać aż średnie wygenerują sygnał kupna (tu masz rację gdyż średnie wskazują na Bessę lub mocną korektę).

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. na działkach jest ZAWSZE OKAZJA, trzeba albo umieć znaleźć albo mieć szczęście, że wiesz gdzie i kto sprzedaje 30% off np., ale to generalnie inwestycja dla cierpliwych... i podam przykład z życia - 3 lata temu kupiłem w gminie Teresin działkę (intensywnie szukałem, nie w tej gminie, ale ogólnie), zanim zapłaciłem gmina przekształciła z rolnej na budowlaną (szczęście, ale mu dopomagałem, bo intensywnie szukałem)... a co się wydarzyło rok temu chyba każdy wie (projekt CPK)... nie dość, że zanim zapłaciłem wartość wzrosła (dzięki przekształceniu) to teraz trzymam cierpliwie, bo wartość będzie rosła (chociaż po podziale, jeszcze przed inf. o CPK usiłowałem sprzedawać i szło to marnie)... nie mniej dalej szukam i mogę powiedzieć, że nadal są okazje w niedużej odległości od CPK, ale TRZEBA CHCIEĆ znaleźć i mieć za co kupić oczywiście. ŁD.

   Usuń
 26. Czesc Wszystkim,

  Obserwuje Prairie. Wyglada na to, ze jest uklepywany dolek. W lipcu JSW ma podjac decyzje co do aktywow tej grupy. Oczywiscie ewentualne wejscie byloby spekulacyjne. Wolumeny musza wzrosnac.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 27. Teraz nie się co speszyć z zakupem akcji na długi termin wg mnie będzie taniej.
  Wakacje no i efekt Getbacku będzie jeszcze oddziaływał wystrazsająco na drobnych przez conajmniej kilka następnych miesięcy.

  Przy spadkowym rynku, tradycyjnie najlepsze okazje bdą pod koniec roku (listopad/grudzień) przez optymalizację podatkową. Poza tym w wielu prognozach cyklicznych dno bessy powinno być IV kw 18/ I kw 19.

  OdpowiedzUsuń
 28. Cześć , mam pytanie odnośnie fasingu , spółka jest dywidendowa , posiada mało akcji produkuje sprzęt górniczy czyli praktycznie Polska na węglu stoi . Czy warto kupić ? Pozdrawiam Marek

  OdpowiedzUsuń
 29. Posiadam Fasing już ponad rok ... teraz wpadnie drugie 80 gr dywidendy. (Fasing od 9 lat płaci regularnie dywidendy)
  Spółka tania 0,33 CWK C/Z 5,02 co nie znaczy, że nie może być tańsza. Powodów do sprzedaży nie widzę. W każdym razie do gwiazd mojego portfela się nie zalicza.
  Jako jedna z 10 czy 15 spółek w portfelu jak najbardziej tak.

  Jak widzisz dyskutowałem z Prezesem czy warto (kiedy) kupować akcje i mamy troszkę odmienne spojrzenie.

  Co do Fasingu lepiej niech się wypowie ktoś kto tych akcji nie ma.
  Zawsze warto poznać bezstronną opinię kogoś kto patrzy z boku.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuje . Każdy ma własny styl inwestowania , z racji braku dużego portfela szukam spółek dywidendowych i kupuje mały pakiet , małe pieniądze , małe ryzyko, mały zysk . Dziękuje Marek

   Usuń
  2. Fasing mała ale ciekawa firma, mocny bilans choć w rok mocno wzrosły zobowiązania i zapasy (może i dobrze bo jest spory wzrost cen stali). Zastanawiające są wyniki 1 kwartału które były świetne, marża ze sprzedaży wzrosła z 33 do 44% i gdyby taki progres utrzymali to cały rok może być rekordowy a obecna wycena śmieszna. Jakby kurs lekko spadł jeszcze to przed wynikami za 2 kw kto odważny może zaryzykować zakup spekulacyjny, stosunek ryzyka do zysku jest raczej niski. Oczywiście to nie jest żadna rekomendacja i nikogo nie zachęcam do tego.

   Usuń
  3. tu masz Przemek odp. czemu wzrosły zapasy:

   http://gornictwo.wnp.pl/nowa-kopalnia-w-chorzowie-coraz-blizej-koncesja-w-prezencie-na-barborke,318870_1_0_1.html

   generalnie polecam przeczytać wywiad

   Usuń
 30. Moim zdaniem rynek tak wycenia, bo sceptycznie podchodzi do planu uruchomienia kopalni w Chorzowie zamkniętej przez Państwo wiele lat temu, a wg. oceny Spółki są tam dobrej jakości złoża... mówiąc wprost ja ufam w tym temacie wiedzy v-ce Prezesa Klanka, który dobrze zna tę kopalnię (pracował dla dawnej KW):

  https://www.fasing.pl/files/editor/%C5%BByciorys%20Maksymilian%20Klank.pdf

  Poza tym akurat osobiście miałem możliwość poznać tę osobę i człowiek jest b. kompetentny, ale węgiel i wydobycie w tym kraju (szczególnie prywatne) nie ma dobrych chodów wśród polityków, bo większy elektorat jest tam gdzie Państwo jest właścicielem i całe zagadnienie się przedłuża, a i kłody im są rzucane pod nogi (miasto akurat wspiera). Nie mniej moje spojrzenie może wypaczać fakt, że akcje mam już dość długo, a i sam Klank kiedyś był akcjonariuszem z udziałem ponad 5%.

  Na plus bym dodał jeszcze to JV z Chińczykami, z którym jeszcze jak powstawało kilka lat temu pokładano duże nadzieje na zbyt produkcji. Nie mniej arkusz pusty w ryj, a więc i kurs leci. ŁD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Panie ŁD
   akurat temat Fasingu bardzo mnie interesuje...a tym bardziej informacja o posiadaniu przez MK akcji i to jeszcze w takiej ilości...skąd takie wieści....jeśli można wiedzieć???

   Usuń
  2. Jak kilka lat temu kupowałem akcje, on miał powyżej 5%, przynajmniej tak pamiętam, ale oczywiście można to zweryfikować w raportach okresowych... przysłowiowego łba nie dam sobie uciąć, ale wydaje mi się, że jedynym z kryteriów w tamtym czasie było to, że on był akcjonariuszem. Przyjemność poznania miałem znacznie wcześniej, gdy pracował dla KW. ŁD.

   Usuń
 31. Prezesie!
  Przegrywam z rynkiem.Paradoksalnie mając jakieś 1/4 wiedzy co teraz mój portfel zarabiał ponad 20 % za 2016 i 2017 rok.Zająłem się edukacją giełdową i mój portfel jest ponad 20 % na minusie.
  Wracam więc do założeń pierwotnych,czyli tylko ochrona kapitału -zarabiać rocznie 2 razy więcej niż oficjalna inflacja.
  W tym celu zamierzam kupować spółkę GPW-horyzont 20 lat. Upaść to przecież nie może.Płaci regularnie satysfakcjonującą mnie dywidendę.Po 20 latach dzięki dywidendom będę miał jej akcje za darmo.
  I tu moja prośba-Czy Prezes widzie jakieś zagrożenia dla takiej prostej i niewymagającej strategii? A może PZU byłoby lepsze?
  Pozdrawiam-inny Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli coś Ci się wcześniej sprawdzało i chcesz do tego wrócić to zrób to. Każdy powinien mieć swój system i strategię na podstawie których powinien inwestować.
   Jak wiesz akcje raz rosną a raz spadają i teoretycznie za 20 lat jest szansa że GPW o które pytasz będzie wyżej niż jest obecnie. Ja oczywiście nie kupiłbym obecnie GPW z trzech powodów: 1 to bessa na horyzoncie lub mocniejsza korekta. 2. spadające na giełdzie mocno obroty a to niezbyt korzystnie wpłynie na wyniki GPW. 3. jest to spółka kontrolowana przez Państwo czyli polityczna a takich unikam.
   Podobna jest sytuacja z PZU i ich wyniki będą raczej w tym roku gorsze bo działalność inwestycyjna będzie sporo słabsza niż rok temu. Punkty 1 i 3 są te same co w przypadku GPW. Ja gdybym miał wybierać to kupowałbym PZU.

   Jak chcesz chronić kapitał to może rozważ zakup jakiś obligacji, jest kilka ciekawych (choć ryzykownych) propozycji na poziomie 3-5% a jak nie chcesz ryzykować to możesz rozważyć zakup obligacji skarbowych. Ja trochę np. kupiłem obligacji skarbowych DS0727 z terminem wykupu 2027 (za 9 lat), oprocentowanych 2,50% (stałe) ale są one z ceną niższą od nominału bo 950zł i faktycznie oprocentowanie wynosi 2,60% ale co roku cena powinna rosnąć w kierunku 1000zł (z 0,5% rocznie cena powinna rosnąć) i gdyby utrzymać przez 9 lat to średni zysk wyniesie ok. 3,10%. Minusy to długi termin do wykupu (zawsze można sprzedać na gpw), oprocentowanie stałe oraz tylko co roku kapitalizacja.
   Dałem Ci przykład takich obligacji bo spełniają twój warunek aby dwukrotnie dać więcej zysku niż inflacja, dają ponadto spokój psychiczny bo nie ma codziennych dużych zmian kursu i są w miarę bezpieczne (Polska może przez 9 lat nie zbankrutuje).

   Usuń
  2. @Marek
   Zajrzyj na wykres SWIG80/WIG/MWIG40 i będziesz miał odpowiedź, dlaczego w 2016 i 2017 zarabiałeś, a teraz nie. Edukacji nigdy za wiele, a do tego warto przeżyć ze 2 cykliczne hossy i 2 bessy ;)

   Usuń
 32. Muszę Was pożegnać na ok 2 tygodnie ... Wakacje ... nie biorę laptopa.
  Życzę Wam również udanych Wakacji.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od poniedziałku wyjeżdżam ale pogoda w Polsce zapowiada się słabiutka.

   Usuń
 33. No Prezesie, Twoja spółka (była) poniżej 1zł (Kania).

  Pozdrawiam,
  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim tempie jak będzie dalej spadać to i 50 groszy w tym roku zobaczymy. Nie jestem pewien czy trend spadkowy mogą zmienić super wyniki a takie mogą być bo surowce teraz bardzo pomagają.

   Usuń
  2. A nie jest to czasem zabijanie kursu pod wezwanie. Czy kani opłaca się zrobić taki ruch? Jak myślicie?

   Usuń
  3. Jaką mogła by być ewentualną cena akcji pod wezwanie. Czy technicznie takie wezwanie jest możliwe. Jak prezes myśli. Pozdrawiam

   Usuń
  4. Wątpię aby było wezwanie choć wykluczyć nigdy niczego nie można. Gdyby miałoby być wezwanie w najbliższym czasie to kurs musiałby być powyżej 1,40zł bo taka jest średnia z ostatnich 6 miesięcy.

   Usuń
 34. Hej Prezes

  Jak twoim zdaniem na kurs Pekao SA może wpłynąć fuzja z Aliorem? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam pojęcia bo nie interesowałem się tym. Z jednej strony każda fuzja to spora redukcja wspólnych kosztów ale z drugiej strony spadną pewnie dywidendy i bank mocno się upaństwowi.

   Usuń
  2. Mnie ciekawi jak bedzie się nazywał bank .Mam konto i kredyt w aliorze za konto płace 6 zł ciekawi mnie co się zmieni?Czy bedzie to dywidendowy bank?Zobaczymy Prezes i Jacek wypoczywajcie .Marek

   Usuń
 35. Unimot podał strategię do 2023, w liczbach to ładnie wygląda bo ebidta z ok.20 mln obecnie ma wzrosnąć w 2023 do 75 mln. Jednak zanim do tego dojdzie to po drodze będzie fatalny 2018 rok z ebidta 12 mln czyli z 7 mln zysku netto (22 mln zysku w 2017 roku).
  Prognoza zysku w 2018 roku pokrywa się z moimi oczekiwaniami jednak sceptycznie podchodzą do potrojenia wyniku w przyłym roku, będzie obowiązywała wyższa opłata paliwowa a to raczej niekorzystne dla spółki.

  OdpowiedzUsuń
 36. Widzieliście. Rokicki zwariował. Za swój kurs z wyceną spółek w dcf chce ponad 3tys. Szuka frajerów. Trump przed kampanią prezydencką też naciągnął ludzi na miliony dolarów. To się nazywa tupet. http://longterm.org.pl/mastermind

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba przyznać że ma on swój "świat" ale robi tak bo widocznie są chętni na to. Na stooq.pl od kilku dni wisi reklama jego "jak poznać realną wartość spółki w 27 sekund" - bzdura niezła że w 27 sekund można, realna wartość spółki w obecnym stanie rynku nie będzie nawet zbliżona do kursu.

   Usuń
  2. Wiadomo nie od dziś, że on zarabia najwięcej na swoich "kursach, abonamentach, rankingach" a nie na inwestowaniu.
   Bo niestety w tym ten koleś jest bardzo przeciętny.
   To jego "elitarne forum inwestorów" :) to kilka osób, które u niego kupiło abonamenty o niższej wiedzy na temat inwestowania niż większość tutaj komentujących.

   Wg mnie koleś potrafi dobrze się sprzedawać jednak to co on oferuje to wg mnie nic przydatnego , dużo więcej ciekawych rzeczy można znaleźć tutaj lub na gazetagieldowa.pl

   Pozdr
   Piterson

   Usuń
  3. To normalne że lepiej sprzedawać abonamenty czy sygnały transakcyjne niż samemu na swoich sygnałach zarabiać. Mało komu uda się regularnie zarabiać (mój przykład z ostatniego roku) na swoich strategiach więc każdy kombinuje jak może.

   Usuń
 37. Prezesie, podasz wnioski z analizy Aillerona na stockwatchu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ładnie spadł widzę Ailleron, rok temu trochę zarobiłem ale kurs mi mocno uciekł z podobnych poziomów i urósł ze 40% a teraz wszystko oddał. Co ciekawe rok temu po 14,35 z chęcią bym kupił a dzisiaj nawet nie myślę o tym.
   Technicznie kurs przełamał istotne wsparcie na 14,80 i cel spadków to 12zl a nawet 10zł. Gdyby trwale powrócił ponad 14,80 to lepiej by wyglądało ale może być trudno.

   Usuń
 38. Od kilku dni potężne wymiany jak na tą firmę są na Telestradzie. Raczej są to ustawki ale nawet jeśli tak to jaki ich cel. Dzisiaj walne i raczej uchwalą 1,50zł dywidendy ale może być niespodzianka i będzie większa. Kupiłbym bo cena raczej niska ale lepiej poprzyglądać się z boku.

  OdpowiedzUsuń
 39. Ostatnoio Rymaszewski Asset Ltd. sporo sprzedal na PragmaFaktoring (takze pakietowe), byc moze takze to robi na Telestradzie.
  /Karol Adx

  OdpowiedzUsuń
 40. Ropczyce ostatnio świetne wiadomości, to może być perełka, fundamentalnie mocna i technicznie również dobrze wygląda,najważniejsze że konflikt zażegnany to blokowało kurs, podobają mi się też Odlewnie i Mercator, co sądzisz o tych spółkach Prezes, pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie napisałem pod postem o Ropczycach że wpadło mi na koniec sesji do realnego portfela 200 akcji (mam nadzieję że w dobrej cenie). Akcje skupione, teraz je umorzyć, poprawić wyniki i za rok wszyscy zobaczą możliwości firmy. Mam nadzieję tylko że ewentualna bessa na giełdach nie zepsuje bardzo kursu.

   Usuń
  2. To co warto wchodzić po obecnej cenie w te Ropczyce?

   Usuń
  3. Tego nikt nie wie, jest 50% szans na zarobek. Na razie częściowo realizują w spółce założenia z mojej analizy (skupili resztę akcji od ZMI oraz część akcji umorzyli) , teraz będzie walne z umorzeniem reszty skupionych akcji i dywidendą. I najważniejsze aby wyniki teraz co kwartał po 100-200% lepsze i będzie dobrze.
   Kto niezdecydowany może poczekać do walnego w lipcu aby potwierdzić czy umorzą akcje i zaklepią dywidendę bo może jeszcze przyjdzie im do głowy jakiś numer ze skupionymi akcjami.
   Trochę jestem niezadowolny że mi dzisiaj wskoczyły akcje do portfela bo od poniedziałku wczasy i będę musiał częściej zerkać na notowania :-)

   Usuń
 41. Dzięki prezes za odpowiedź.Cóż Ci mogę życzyć jedynie udanego urlopu i suoer pogody.Ja muszę czekać jeszcze miesiąc.Co do zerkania na notowania w trakcie urlopu to nie wiem czy byś wytrzymał nawet jak byś tych akcji nie posiadał?:)
  Inwestowanie na giełdzie to jak narkotyk.Dzień bez sesji to dzień stracony.Jak raz wdepniesz to ciężko z tego wyjść.

  OdpowiedzUsuń
 42. Telestrada zaklepała 1,8 zł dywidendy , zastanawiałem się dzisiaj nad małym pakietem po 15,60 ,na zakończenie sesji akcje były już po 16,2 . Może w poniedziałek kupię .Przyjemnego wypoczynku, poświęć czas rodzinie Prezes bo to najważniejsze.Co prawda ja będąc na wczasach śledziłem Twój blog oraz notowania , pomimo że mam skromny portfel ale to tak już jest Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja po 14,50 mogłem kupić i nie ukrywam że myślałem ale wypękałem. Teraz wstrzymam się z kupnem albo na niższy kurs albo do wynikow za 2 kwartał. 14 sierpnia są wyniki i tego dnia jest ostatni dzień aby załapać się na dywidendę, i jak wyniki będą ok to może jeszcze uda się kupić, jak będą jakoś sporo gorsze to można wtedy odpuścić.

   Usuń
 43. Koledzy inwestorzy :)
  Mam takie pytanie, czy aby zrobić przymusowy wykup to potrzeba posiadać co najmniej 90% akcji, czy 90% wszystkich głosów? W przypadku gdy wszystkie akcje uprawniają do jednego głosu to sprawa jest prosta. Ale co w przypadku gdy akcje mają prawo 2 głosów. Interesuje mnie to szczególnie z punktu widzenia CDRL. Tam właściciele mają około 82,65% akcji, ale głosów 88,4%. W ich przypadku ile musieliby zebrać akcji, by ogłosić przymusowy wykup?

  Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  ŁukaszM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg mnie 90% wszystkich akcji ale głowy dam sobie uciąć - poszukaj w ustawach.

   Usuń
  2. Niestety to chyba jest tak:
   Spółka akcyjna: 90% wszystkich głosów (Link poniżej)
   Spółka akcyjna, ale która nie jest na giełdzie: 95% kapitału zakładowego, czyli akcji.

   https://www.lexlege.pl/oferta-publ-spol/art-83/

   Byłem raczej pewien, że tak jak piszesz Prezes, że to 90% akcji, a nie głosów. Też na wezwaniach, spółki piszą, że mają powyżej 90% wszystkich głosów. Więc to by się pokrywało

   ŁukaszM

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni