"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 7 czerwca 2018

Aktualności, analizy, komentarze 6/2018

dodano 20.06 - Walne Ropczyc będzie kontynuowane w lipcu i jak na razie podjęte zostały uchwały o umorzeniu 753.000 akcji (miało być 2,308 mln), o odkupie akcji od ZM Invest do 6 lipca 2018 oraz brak na razie uchwały o dywidendzie -  częściowo dobre informacje bo potwierdza się że są jakieś nadal tarcia w akcjonariacie (może ustąpią jak do końca odkupią akcje ZM Invest)

17.06 w pulsie biznesu link jest świetny i kompletny artykuł o sytuacji FAM, może coś pomoże drobnym akcjonariuszom.

14.06 - pojawiły się plotki Link że Murapol sprzedaje pakiet Skarbca. Ciekawe jak jutro kurs zareaguje, rok temu jak Murapol kupował to kurs z 10% urósł by następnie ze 20% spaść.

13.06 - na stronie sii.org.pl świetny artykuł na przykładzie JSW o wpływie Państwa na zarządzane firmy który się przekłada na negatywny stosunek inwestorów giełdowych do inwestowania w takie spółki.

12.06 - dzisiaj poznaliśmy dwie informacje z rynku potwierdzające sporą podaż akcji na naszym rynku. Wg Analizy Online link w maju z detalicznych funduszy wycofano 327 mln zł. ZUS natomiast poinformował link że w ramach suwaka OFE w maju przekazały do ZUS 657,7 mln a otrzymały 275,30 (ubytek 382,4 mln).

11.06 - Altus - uchwalono 1,49 zł dywidendy link co przy obecnym kursie daje 13,18% stopę dywidendy

PCM - dm mbanku mocno ściął cenę docelową w rekomendacji z 33 do 15,54 (blisko 50%), głównie przez rosnące zapasy samochodów po zakończeniu leasingu co wpłynie na mniejszy zysk z remarketingu, w tym roku mają zarobić 21 mln by w kolejnych latach rosnąć do 25 mln i 32 mln. Dywidendy oczekują że będą po 1zł w tym okresie. Nie komentuję informacji które podawał dm mbanku na temat tej spółki ale słuchając analityków tej instytucji straciłem sporo kasy (oczywiście to moja wina).

8.06 -  Altus poinformował link iż będzie się łączył z TFI Esaliens, będzie nowa emisja akcji na rzecz akcjonariuszy Esaliens a parytet wymiany akcji 5:1.


ABC Data miała 320 mln przychodów w maju, mniej o 3% r/r link

CDRL zrobił korektę raportu za 1 kw link i z 0,3 mln straty zrobiło się 0,78 mln zysku, szkoda tylko że kurs przez błędny raport (oczywiście nie tylko przez to) jest niżej o 30%.  


Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  


Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

153 komentarze:

 1. Przypominam że nie odpowiadam na nie podpisane komentarze a jeśli ktoś chce abym napisał co myślę o jakiejś spółce to najpierw osoba pytająca powinna napisać jej opinię.

  Niestety spadło w ostatnich dwóch miesiącach mocno wyświetlanie reklam na blogu i jak tak dalej pójdzie to blog zbankrutuje :-(

  OdpowiedzUsuń
 2. Prezes,

  Glowa do gory;) Wprowadz jakies uslugi premium. Np. opis pieciu spolek co miesiac wraz z at tych spolek (przez Gpwatak). Szukaj efektow synergii i sprawdz swojego znajomego od IT, bo moze nie jest do konca uczciwy...A jakby co, to zawsze mozna zrobic mala zrzute. 3mam kciuki,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głowę zawsze staram się mieć wysoko podniesioną ale lata lecą i coraz ciężej utrzymać :-)

   Usuń
  2. Prezes może trzeba załatwić sobie kartę Multisport z Benefitu i poćwiczyć mięśnie coby łatwiej było ją utrzymać.

   A propos Benefitu. Co sądzisz o tej spółce? :)

   Usuń
  3. Żeby kartę Multisport mieć to trzeba pracować a ja nie pracuję. Ogólnie mam w domu małą siłkę która mi w zupełności wystarcza.
   Co do Benefit to 10/2017 pisałem o firmie w "Krótkich analizach...", kurs urósł 20% więc się sprawdza http://www.analizyprezesa.pl/2017/10/krotkie-analizy-firm-z-gpw.html

   W zasadzie nic w tej firmie się nie zmienia. Ma dobry produkt z którym coraz mocniej wychodzi na rynki zagraniczne, z emisji ostatniej akcji i sprzedaży własnych pozyskała ok. 300 mln z których część długu spłaciła i część pewnie pójdzie na dalszą ekspansję, nadal jest wysoka wycena patrząc przez pryzmat c/z. Wydaje mi się że są w stanie co kwartał poprawiać zyski o około 25% r/r co powinno się przekładać na jakieś 10-15% wzrostu kursu co roku (jak nie będzie armageddonu na giełdach, niższy wzrost kursu niż zysków będzie urealniał wskaźniki finansowe). Jutro pojawią się nowe akcje na giełdzie (184.000) i możliwe że kurs trochę spadnie bo może ktoś realizować krótkoterminowy zysk

   Usuń
  4. Kartę Multisport można wykupić będąc członkiem SII, ale dość drogo to wychodzi.

   Usuń
 3. Miedź po długiej konsolidacji testuje opór na 330
  https://stooq.pl/q/?s=hg.f
  W pln najwyżej od 2012 roku:
  https://stooq.pl/q/?s=hgpln.f
  Nie musze pisać co to oznacza dla KGHMU, a bez KGHMU u nas nigdy nie było większego odreagowania.

  Gdyby nastąpiło trwałe wybicie na miedzi to być może, że wzrosty przynajmniej w wig20 pojawiły się na dłużej.
  Wg mnie to decydujące podejście, które zdecyduje o kierunku naszej giełdy na następujące miesiące.  Pozdrawiam
  Piterson


  OdpowiedzUsuń
 4. Apropos sportu. Ja już od dwóch miesięcy zamieniłem giełdę na rower szosowy. Zdrowy wysiłek zamiast wnerwiania się. Niech sobie polskie spółki szukają gdzie indziej dawców kapitału i frajerów. aleks

  OdpowiedzUsuń
 5. No właśnie my tu dyskutujemy o różnych wynikach, a tych kluczowych - dotyczących wejść na reklamy jakoś ostatnio nie widziałem. Jestem tu od grudnia i widzę, że liczba wpisujących wzrostła, można było domniemywać że skoreluje to pozytywnie z wynikami wejść na reklamy, z drugiej strony przypomina to niektóre spólki giełdowe, gdzie niby się sytuajac poprawia a kurs stoi.
  Mam nadzieję, że wpis Prezesa trochę nas zmotywuje bo przecież wszyscy na tym bloku korzystamy. Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Popularność wszelkich blogów czy portali giełdowych zależna jest od trendów na rynkach. Jak jest hossa i większość zarabia to i czytelnicy dopisują, jednak jak zaczynają się straty w portfelu i nadchodzi hossa to wówczas mniej się czyta strony giełdowe. Znam to z własnego doświadczenia, ostatnie spadki trochę moją aktywność na blogu i na innych portalach ograniczyły.
   W styczniu i lutym było z reklam po 675zł (oczywiście 50% muszę tego oddać) to w maju już tylko 192 zł, zakładam że będzie dalej spadać. Żeby opłacić roczną subskrypcję Parkietu i stockwatcha trzeba 1,5k wydać więc cała reklama na to szła.
   Nie ma co się użalać, kto chce i może to niech klika, kto nie chce niech tego nie robi. Wolę porządną hossę na giełdach niż dochody z reklam :-)

   Usuń
  2. I to jest paradoks - jest nas tutaj w tej chwili więcej w porównaniu do stycznia czy lutego, odpowiedzi pod Twoimi wpisami też więcej a nie ma monetyzacji tego zjawiska.
   Myślę, że tutaj jest w miarę stabilna społeczność, która będzie się utrzymywała bez względu na to czy jest hossa, czy bessa. Poprostu fajne miejsce by podyskutować. Pozdrawiam Łukasz_S
   ps. dzięki za podrzucenie tematu IAI dla mnie do tej pory spółka, która nie istniała w mojej świadomości, ale przygladam się jej i widzę duży potencjał w ograniczeniu handlu w niedzielę. Wszystko zweryfikuje II kw. bo obejmuje już cały okres braku niedzilnego handlu.
   A może masz jeszcze Prezesie takie ciekawe tematy inwestycyjne?

   Usuń
 6. Witam.


  Prezesie pisałeś gdzieś na blogu o asseco , ze mogą im spaśc zyski o połowe czy coś. Z tego co wiem to mają na ten rok portfel ponad 6 mld zamówień. Skąd więc by tak nagle spadły zyski? Nie ukrywam , że mam asseco w swoim portfelu dywidendowym i trochę struchlałem. Jak bym mógł prosić o więcej szczegółów .

  pozdrawiam Jaksa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak masz rachunek w dm boś to przeczytaj ostatnią rekomendację, jak nie masz to wyśli info na mojego emaila blogprezesa@gmail.com to Ci wyślę. W skrócie chodzi o to że zmieniły się zasady prezentacji/ujmowania danych finansowych wg MSSF. Generowana gotówka w firmie powinna im się nie zmienić a to najważniejsze ale będą wykazywać znacznie większą amortyzację wartości niematerialnych i prawnych (koszt tylko księgowy, papierowy)i zysk netto ma wg analityków spaść o 200 mln (z 466 mln do 268 mln). Mało kto ze zwykłych inwestorów to zrozumie i w mojej ocenie widząc tak duży spadek zysku mogą w popłochu sprzedawać akcje.
   Popatrz co się stało na Cdrl, oni zgodnie z MSSF przeszacować musieli zapasy o 2 mln i zamiast zysku była strata (2 mln tylko różnicy) a kurs spadł o 30%. Paranoja bo 1 kw to najmniej istotny w roku kwartał.
   Jutro jeszcze zerknę w reko mbanku czy też tak duże spadki zysku oczekują, jeśli to prawda to przemyśl mocno tą inwestycję.

   Usuń
  2. Assecopol jest duża spółką i raczej 'zwykli' inwestorzy, przy takim jak obecnie zaangażowaniu ulicy w giełdę nie spowodują jakiś większych spadków. Jeśli dobrze rozumiem, to wykazując większą amortyzację będą płacili mniejszy podatek a więc gotówki w firmie może więcej.

   Usuń
  3. Przeczytałem dogłębniej reko dm boś i z tą amortyzacją nie jet tak do końca. Ona w tym roku obniży zysk o 39 mln a nie jak napisałem o 200 mln, a tak duża różnica w spadku zysku głównie wynika z faktu iż w 3 kw 2017 sprzedali oni spółkę zależną Formula i wykazali ze 150 mln zysku. Teraz tego nie będzie i po dodaniu wyższej amortyzacji mamy tak duży spadek zysku.
   Ogólnie z tą amortyzacją skomplikowana sprawa dlatego takie spółki są dla dużych graczy.

   Usuń
 7. Czyli dalej podtrzymujesz opinię by na razie stać z boku i się jej przyglądać ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz na myśli Asseco czy jaką spółkę ?
   Ja obecnie jestem obserwatorem giełdy niejako z boku, choć portfel dywidendowy jest nadal aktywny i są w nim spółki.

   Usuń
 8. Witam Prezes

  Jest korekta CDRL za 1kw. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/30579932,cdrl-sa-raport-okresowy-kwartalny-skonsolidowany-1-2018-qs
  Jest trochę lepiej. I dane ABC daty się ukazały.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/30580035,abc-data-sa-18-2018-informacja-o-szacunkowych-skonsolidowanych-przychodach-ze-sprzedazy-w-maju-2018

  OdpowiedzUsuń
 9. IMO bardzo dobra informacja dla akcjonariuszy Altusa o połączeniu z TFI Esaliens, ci drudzy mają bardzo mocną pozycję w pracowniczych programach emerytalnych (16% rynku) i docelowo mogą dzięki nim zgarnąć sporą część tortu PPK (pracowniczych planów kapitałowych):

  https://www.esaliens.pl/pl/aktualnosci/2017/10/najstarsze-ppe

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ruch na pewno w dobrym kierunku ale nie zmienia to faktu iż spore są zagrożenia nad branżą. Trzeba pamiętać że będzie też nowa emisja która krótkoterminowo może obniżyć kurs w momencie jej ogłoszenia. Plusy to większe zyski całej grupy i pewnie jakieś mniejsze koszty dzięki synergii.

   Usuń
  2. Prezes,

   Ja sie z Toba zgadzam. Moim zdaniem kuoowanie Tfi na gieldzie, to jest quasi meta inwestycja. Po co? Po pierwsze w tym momencie nie mamy jakiejs hossy. Rynek jest selektywny. Moim zdaniem te spolki, ktore rosna sa wybrancami i to nie jest przypadek. Na rynku zostal madry kapital i wybiera bardzo ciekawe branze i spolki. To jest swoisty katharsis dla GPW. Jak wroci wiekszy kapital na rynek, to te spolki moga byc kilkanascie, kilkadziesiat a moze nawet kilkaset procent wyzej. Mamy fluktuacje permanentna kapitalu na GPW, to jest immanentna cecha rynku. Jednak, jak sie tak blizej przyjrzec, to rynek nie jest slepy...Rosna spolki z potencjalem-te mniejsze i te wieksze. Ja wybralem droge ostrej selekcji. Nie bede pisal o wszystkich spolkach, ale taktyka sie sprawdza.

   A tak nawiasem mowiac-jesli chodzi o efekt synergii: nie myslales, zeby pogadac z biurem marketingu parkietu i stockwatch, zeby te subskrypcje miec taniej? Np. poprzez zamieszczenie linkow uzyskac rabat dla siebie albo nawet za darmo, albo miec z 10% dla siebie za nowego uzytkownika, jesli skorzysta z linka Twojej strony?

   Milego, pieknego piatku;)

   Nieuk.

   Usuń
  3. Pewnie można byłoby się dogadać ale wymagałoby to pewnie prowadzenia działalności gospodarczej a tego nie chcę na razie robić.
   Na razie niech tak zostanie jak jest.

   Co do wyboru spółek przez rynek to się nie zgodzę że mądrze i dobre spółki wybiera, gdyż jest dużo drogich granych i tanich spółek mniej granych. Wynika to z faktu płynności, mamy chroniczny brak gotówki na rynku i duzi gracze nie mogą sobie pozwolić wejść w mało płynne ale tanie spółki bo w przypadku złej informacji z firmy nie będą mogli z tej inwestycji wyjść.

   Usuń
 10. Czesc Wszystkim,

  Arctic sie wybija;)

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 11. Witam wszystkich z gorącej Krety .Przed wyjazdem pytałem o Elbudowe kurs rośnie za miesiąc rekordowa dywidenda ,wyniki za 1q bardzo dobre .Jeżeli kurs się utrzyma w granicach 60 zł (po odcięciu )może oznaczać powrót do 100 zł .Tam siedzi dużo funduszy sądze że nie bedą chcieli być na minusie .To są moje przemyślenia i nie musi być tak pięknie .Pozdrawiam Marek

  OdpowiedzUsuń
 12. Przesie-"tanie", to jest pojecie wzgledne...Jak cos jest za tanie, to znaczy, ze cos jest nie tak...
  Druga sprawa-trzeba sledzic transakcje pakietowe, o czym dobrze wiesz.
  Jeszcze takie zdanie odnosnie PKP Cargo...troche spekulacyjne myslenie, ale dlaczego, no. Zbigniew Jakubas nie moze sie interesowac taka spolke. Spolka swietnie uzupelnialaby portcfolio a takze bylaby swietnym aktywem odnosnie dystrybucji Newagu.
  Ja szukam takich didaskaliow etc.

  Moze to jest bledne myslenie, ale na rynku trzeba miec oczy szeroko otwarte.
  Dzisiaj np. swietnie zachowuje sie tez Vivid Games. Po konsolce-wybicie. Piekna sprawa.

  Unikam spolek w trendach spadkowych, bo grawitacja jest silna...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
 13. Może ktoś streścić co dzisiejszy Parkiet pisze o Newagu.
  Dzięki.
  OZ.

  OdpowiedzUsuń
 14. Cześć wszystkim!
  Macie wyrobione zdanie o spółce Odlewnie? wskaźnikowo całkiem przyzwoita spółka. Technicznie tak nijako :)

  5!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odlewnie...Co toz mowic-perelka;)

   Nieuk. Podobnie jak Ropczyce. Moze wolumeny nie sa duze, ale na to jeszcze czas przyjdzie;) A jakis czas temu byl fajny moment do akumulacji...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 15. Ja tam kupiłem Ciech , Unibep , Arctic , Krynica Vitamin i Artifex sobie dzisiaj za nie wiele bo 5 tysiączków po 1000 na jeden papier ))) Kupowałem te firmy z różnych powodów ale praktycznie wszystkie oprócz Artifex mają w planach wypłacać dywidendę . Co o nich Prezes myślisz .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poście i pierwszym komentarzu pod postem prosiłem aby jak ktoś będzie chciał moją opinię na temat konkretnej spółki to powinien w kilku zdaniach napisać co on o niej myśli (plusy i minusy). Nie dość że tego nie zrobiłeś to jeszcze pytasz o kilka, nieładnie.
   Na temat Krynicy pisałem tutaj http://www.analizyprezesa.pl/2018/04/propozycje-zakupu-spoek-do-wirtualnego.html , nie sprawdziły się moje przypuszczenia odnośnie mocnej poprawy zysku w 1 kw ale poprawa wyników była.

   Ciech mocno rośnie bo ma być 12-13% dywidenda w dużej mierze z zysku lat poprzednich więc niepowtarzalna w przyszłości. Wyniki moga być w tym roku lepsze ale przypomnę o ryzyko podważenia tej prywatyzacji przez rząd. Wysoka dywidenda może byc próbą wyczyszczenia spółki z pieniędzy z obawy o utratę kontroli (tak tylko sobie myślę).
   Unibep - budowlanka nie moja bajka
   Artifex- nie znam spółki ale jak patrzę na drugi rok strat, 74 mln kapitalizacji i spadek kursu o 50% w rok to raczej dobrze nie wygląda.
   Arcitc - na wyniki spółki składa się mnóstwo elementów, jest to trudna spółka do oceny ale wydaje mi się że potencjał w tym roku do poprawy jest, z tgo co czytałem kiedyś to podnoszą ceny swoich produktów, kurs eur/usd pomaga więc ten rok powinien być dobry.

   Usuń
 16. Zobaczcie co się dzieje z 4fun media, widły górne na dużych obrotach, można się podłamać że odkryło się spółkę i nie wykorzystało pełnego (15% tylko wykorzystałem) wzrostu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam ten ból Prezes ... kupiłem CDPRojekt po 18 zł sprzedałem po 24 zł (bo oczekiwałem korekty) korekta była do 21 zł, po pół roku od sprzedaży CDP kosztował 22 zł, nie odkupiłem, zarobiłem na czymś innym ... a potem wiadomo.
   Zamiast 30% mogłem zarobić 500-700%
   Dziś nie zamierzam popełnić tego samego błędu z 4Fun ... chce trzymać 4FUN minimum 3-5 lat Zakładam, że inwestycja zwróci się z samych dywidend.
   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
 17. Konkluza prosta Prezesie,

  Zyskom trzeba pozwolic rosnac (moze skracac pozycje, jakis czas) a straty ucinac i to w miare szybko...Na gieldzie sprawdzaja sie najprostsze metody...Jeszcze zarobisz sporo.

  Ja Ci podam wlasnie 2 przyklady...Kolejna analogia...4fun i Kinopol obserwowalem od debiutu...byla pierwsza fala hossy...moim zdaniem wtedy byla bezpodstawna "pompka"... Trendy spadkowe przy jednoczesnym rozwoju. Technika zagrala, spolki o wiele wieksza pozycje na rynku maja...

  To samo z Vivid Games. Tam uczestniczylem troche w malej hossie kilka lat temu, ale oddalem po 3 zl...jak patrzylem, ze akcje sa po 8 to mnie szlak trafial, ale w dolki i gorki juz sie nie bawie...

  Najlepsza jest ta fala drugich wzrostow po perturbacjach etc...A tutaj kolejny handicap: to, co podkreslalem...selekcja spolek i ograniczony kapital...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja tam idę pić ale z radości a nie z podłamki. Ten rok mam wyjątkowo dobry a i dzisiejsze zakupy już dały sporo zarobić . Ciech 2, 50 na plusie od momentu zakupu , Unibep 5,75 , Krynica Vitamin ponad 10 na plusie trochę słabiej Arctic bo 0,48 i Artifex ( chyba w poniedziałek sprzedam ) 0,43 i Jak tu nie pić . Miłego weekendu .

  OdpowiedzUsuń
 19. Mały offtopic - zapewne nie wiele już tutaj zwraca uwagę na spółkę Unimot - ostatnio praktycznie zawiesili rozwój sieci stacji AVIA. Mają obecnie otwarte 22 stacji i od dłuższego czasu ich nie przybywa już (ostatnia nr 22 została otworzona w 26 kwietnia br). Przeoczyłem jakiś komunikat ze zmiana strategi?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do końca czerwca mają mieć 30 stacji więc jak chcą to zrealizować to co 3 dni muszą otwierać jedną. Czy zrealizują to niedługo się dowiemy.
   http://nafta.wnp.pl/unimot-zapowiada-przyspieszenie-rozwoju-sieci-stacji,323759_1_0_0.html

   Usuń
 20. Ta spolka zawodzi inwestorow i to na kazdym kroku, ale zycze powodzenia akcjonariuszom.

  Milej soboty,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 21. Zastanawiają mnie 2 rzeczy.
  1. Czemu ludzie lubią kupować akcje które spadły o 30 czy 50% a nie kupują akcji które wzrosły o 30%-50%. Na giełdzie trzeba inwestować z trendem. Dlatego, żadna spółka którą kupuje nie może być w trendzie spadkowym. Wiadomo czasem coś wygląda tanio, a później jest jeszcze tańsze. Tak samo w druga stronę.
  2. Sprawa powiększanie stratnej pozycji, a brak powiększania pozycji zyskownej.
  Analiza fundamentalna jest bardzo ważna ... zobaczcie sobie na wykresy spółek o których pisaliście, że są mocne fundamentalnie ... PCM, Unimot, Kania, BaH ... trend spadkowy, Tutaj należy obserwować i kupić dopiero jak się pojawią oznaki zmiany trendu. Zaś gamedev ... było drogo i jest jeszcze drożej. Trzeba inwestować w myśl zasady trend moim przyjacielem.
  Optymalna jest spółka która jest tania wg. wyceny fundamentalnej i jest w trendzie wzrostowym.
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trend is your friend ;) Mało kto o tym pamięta a to najprostsza metoda do wypracowania zysku na giełdzie. A odnośnie uśredniania w dół... To jest gwałt na logice o czym zawsze pisałem. Normalnie człowiek jak się sparzy to nie kładzie obu rąk by się poparzyć mocniej :P

   Usuń
  2. Niestety ale gwałtem na logice to są twoje słowa. Skoro uznałeś, że spółka jest tania i warto ją kupić po cenie X to jeżeli cena spadnie o przykładowo 30% i nic się w spółce nie zmieniło to znaczy, że wręcz warto dokupić kolejne akcje, niestety ale psychika tak działa że jak widzimy czerwień na giełdzie to panikujemy. Zdecydowanie bardziej wole czerwień na giełdzie i na moich spółkach niż zieleń, bo jeżeli dobrze przeanalizowaliśmy spółkę wcześniej, to spadki oznaczają tylko jedno "okazję". Wcześniej inwestowałem na rynku ropy naftowej i pamiętam jak kupowałem po 50 $ potem spadło do 40$, 30$, 27$ a ja wciąż akumulowałem, a słyszałem tylko:" Trend Spadkowy","Ropa jest już niepotrzebna","Samochody elektryczne","Tesla". Uśredniłem do 36$.

   Pozdrawiam,
   StudenTomek

   Usuń
  3. " Skoro uznałeś, że spółka jest tania i warto ją kupić po cenie X" - nie ma na giełdzie czegoś takiego jak "tanio" czy "drogo". Jest tylko prawdopodobieństwo zarobku, mniejsze bądź większe. Bardzo prosty przykład - czy CDR obecnie jest wyceniany drogo czy tanio ? Względem naszej giełdy ktoś powie że drogo. Ale względem np Netflixa, EA Sports czy Activision to jest ciągle tanio ? "Tanio"/"Drogo" to tylko własne wyobrażenia o których rynek nie wie :). Facebook też był drogi na debiucie... a dziś jest 4x wyżej.

   "cena spadnie o przykładowo 30% i nic się w spółce nie zmieniło" - a można wiedzieć skąd masz wiedzę, że się nic nie zmieniło ? Nie będąc insiderem bazujesz na danych które mają od minimum kilka miesięcy opóźnienia (raporty kwartalne), a raporty bieżące też często takie bieżące nie są jak być powinny... To nawet US ma lepsze dane od twoich :D

   "Zdecydowanie bardziej wole czerwień na giełdzie i na moich spółkach niż zieleń, bo jeżeli dobrze przeanalizowaliśmy spółkę wcześniej, to spadki oznaczają tylko jedno "okazję". " - Ja też lubię czerwień... jak mam krótkie pozycje. Celem inwestowania jest zysk, a nie posiadanie racji. Przykłady Unimotu, Getbacku, Kanii, BAH i inne na tym blogu wskazują, że lepiej mieć zysk niż rację. "Wcześniej inwestowałem na rynku ropy naftowej i pamiętam jak kupowałem po 50 $ potem spadło do 40$, 30$, 27$ a ja wciąż akumulowałem, a słyszałem tylko:" Trend Spadkowy","Ropa jest już niepotrzebna","Samochody elektryczne","Tesla". Uśredniłem do 36$. " 80% w 2 lata inwestycji - niby nieźle, ale przy drawdownie rzędu 46%. Oblicz do tego wskaźnik Sharpea i zobaczysz że coś jest nie tak. Z trendami spadkowymi jest jak z jazdą na czerwonym świetle. 5x przejedziesz i się nic nie stanie, uśrednisz, jeszcze zarobisz. Ale ten jeden pechowy przejdziesz i będziesz miał 80-90% straty albo uśrednisz a spółkę zawieszą jak np. Getbacka.

   Usuń
  4. Oczywiście że słowa "drogo" i "tanio" to pojęcia nieostre, ale wyrażanie opinii że nie istnieją na giełdzie, świadczy o spekulacyjnym podejściu do "inwestowania" przez ciebie.

   Wymienione spółki jak Facebook, Netflix czy nasz polski CDR to idealny przykład spekulacyjnych spółek w okresie głębokiej hossy(szczególnie rynek w USA), CDR c/z 81 raz wypłacona mizerna dywidenda(z całym szacunkiem do znakomitej gry "Wiedźmin"), ale w tej chwili cena tego przedsiębiorstwa w stosunku do aktywów, zobowiązań,wypłaconych zysków itp., świadczy o tym że jest to inwestycja czysto spekulacyjna.

   Oczywiście, że istnieje problem insiderów w spółkach jednak wystarczy prześledzić historię przedsiębiorstwa, akcjonariatu dzięki czemu jest możliwość zmniejszenia tego problemu.

   "Przykłady Unimotu, Getbacku, Kanii, BAH i inne na tym blogu wskazują, że lepiej mieć zysk niż rację." Wrzucanie Unimotu, Getbacku oraz Kanii i BAHu do jednego koszyka jest dla mnie bardzo dziwne i bardzo niezrozumiałe.

   Pozdrawiam,
   StudenTomek
   Usuń
  5. "cena tego przedsiębiorstwa w stosunku do aktywów, zobowiązań,wypłaconych zysków itp., świadczy o tym że jest to inwestycja czysto spekulacyjna."

   Jesteś tego pewien ? To na ile w aktywach wyceniana jest marka CD Projektu ? A na ile know how pracujących u nich osób. Bo stworzenie hitowej gry to nie jest kwestia przypadku tylko wiedzy i umiejętności.

   "Oczywiście że słowa "drogo" i "tanio" to pojęcia nieostre, ale wyrażanie opinii że nie istnieją na giełdzie, świadczy o spekulacyjnym podejściu do "inwestowania" przez ciebie."

   Już pomijając fakt że pisanie Ciebie małą literą (http://czerwonyobcas.pl/2013/02/14/ty-cie-ciebie-z-duzej-czy-malej/ ) to w inwestowaniu, spekulacji czy jak to nazwiesz chodzi o zysk. To też jest biznes. Co zmieni fakt że posiadasz tanie spółki skoro tracisz na nich kasę ? Inwestujesz po to by zarabiać czy podbudować ego ? Ja inwestuję na giełdzie po to by zarabiać, w spółki "tanie", "drogie" i takie pomiędzy. To tylko spółki...

   Czy takie JSW z C/Z 4,4 jest obecnie w takim razie TANIE ? Proponuję sprawdzić kiedy JSW było naprawdę tanie i jaki wtedy miało C/Z. To nie jest przypadek... Sam wskaźnik C/Z jest bardzo ułomną protezą w wycenach, skoro obejmuje ostatnie 4 okresy sprawozdawcze, a giełda wycenia to co będzie za kwartał/dwa. Biorąc pod uwagę że obecnie mamy dane za IQ2018 a rynek wycenia II-IIIQ to masz pół roku rozjazdu w danych ! Przykład Briju (które Prezes na tym blogu rozpracował) znakomicie się wpisuje w ten rozjazd. Przykładanie analizy wskaźnikowej do wyceny rynkowej najczęściej to zaklinanie rzeczywistości - zresztą ta analiza nie powstała w celu wyceniania spółek, bo znacznie lepiej sprawdza się przy analizie szans na bankructwo firmy (choć też jest wiele przykładów gdy nie pomogła).

   "Oczywiście, że istnieje problem insiderów w spółkach jednak wystarczy prześledzić historię przedsiębiorstwa, akcjonariatu dzięki czemu jest możliwość zmniejszenia tego problemu." - bo przecież wszyscy wiedzieli że Abris to zło wcielone a prezes Kąkolewski wcześniej kładł każdą firmę :D

   Proponuję się zapoznać z lekturą którą jakiś czas temu tu streszczono: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Przyklady-sztuczek-ksiegowych-1769644.html - a to jest czubek góry lodowej.

   Usuń
  6. "Już pomijając fakt że pisanie Ciebie małą literą (http://czerwonyobcas.pl/2013/02/14/ty-cie-ciebie-z-duzej-czy-malej/ )"

   Zwracasz innym uwagę na poprawną pisownię, a sam piszesz niepoprawnie. W języku polskim nie stawia się spacji przed znakami interpunkcyjnymi w tym przed znakami zapytania a Ty to właśnie robisz:

   http://filolozka.brood.pl/o-pisowni-znakow-interpunkcyjnych/

   Pozdrawiam,
   Rafff

   Usuń
  7. Niestety nie zauważyłem słowo "Ciebie", że zostało napisane z małej literki, za co przepraszam skoro Ciebie to uraziło.

   Co do CDR wyceniany na ok. 14-15 mld, przy zysku 170 mln, oraz kapitale obrotowym ok.700 mln.
   "To na ile w aktywach wyceniana jest marka CD Projektu ? A na ile know how pracujących u nich osób". Skoro wyceniasz markę CD i know how przedsiębiorstwa na kilka miliardów to twoje zdanie, które szanuje ale dla mnie to typowa spekulacja.

   Podałem przykład CDR i c/z ale nic nie napisałem o JSW i nie napisałem o tym że C/Z jest dla mnie kluczowe i tylko na to patrze, niestety zauważyłem, że za bardzo interpretujesz moje słowa, wrzuciłeś Kąkolewskiego, a powiedz mi co wiemy o nim wcześniej czy też o Getbacku? Jakie miał sukcesy w biznesie wcześniej? ( przykład Inpostu na giełdzie od razu mi się przypomina). Twierdzisz,że BAH to taka sama wydmuszka, a zauważ ile działają na rynku (12lat) ( Podaje ich przykład, ponieważ wrzuciłeś te 2 spółki do jednego koszyka).
   "Proponuję się zapoznać z lekturą którą jakiś czas temu tu streszczono: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Przyklady-sztuczek-ksiegowych-1769644.html - a to jest czubek góry lodowej."

   Dzięki ja zaś podsyłam bardzo fajną książkę "Inteligentny Inwestor" B.Grahama oraz "Pokonać Giełdę" J.Rotchild,P.Lynch :)

   Pozdrawiam, StudenTomek

   Usuń
  8. " W języku polskim nie stawia się spacji przed znakami interpunkcyjnymi w tym przed znakami zapytania a Ty to właśnie robisz:"

   Grammar nazi alert :D Różnica jest taka, że jak ktoś pisze ciebie, ty itd. z małej świadczy o braku szacunku. Spacja przed znakiem zapytania świadczy o braku autokorekty w Mozilli. A przeprosiny przyjmuję.

   "Skoro wyceniasz markę CD i know how przedsiębiorstwa na kilka miliardów to twoje zdanie, które szanuje ale dla mnie to typowa spekulacja."

   Przecież to jest główne aktywo CDR. Nie komputery, biurka, stołki, silnik gry czy nawet gotówka na kontach, ale właśnie ludzie i ich doświadczenie w tworzeniu i sprzedawaniu gier. Bez odpowiednich osób spółka nie zarobiłaby ani grosza. Tego wspomniany przez Ciebie Graham nie widział praktycznie, ale też nie musiał, bo analizował zupełnie inne biznesy niż te obecne - bazujące na maszynach i aktywach finansowych a nie właśnie na wiedzy i umiejętnościach. Fisher (z którego przecież czerpie też Buffet) był wielkim orędownikiem spółek wzrostowych i spotkań z zarządami. Podejrzewam że byłby pierwszym, który kupowałby CDR czy 11B na polskim rynku.

   Odnośnie Lyncha - jest też taki jego cytat "Jeśli cena akcji spadła to nie znaczy, że nie może spaść bardziej." - to odnośnie uśredniania w dół ;)

   "wrzuciłeś Kąkolewskiego, a powiedz mi co wiemy o nim wcześniej czy też o Getbacku? "
   Wiemy sporo - piękne laurki jeszcze rok temu były pisane na jego temat ;) https://strefainwestorow.pl/artykuly/20170628/kim-jest-konrad-kakolewski-getback

   Usuń
  9. I weź tu się kop z koniem..

   Usuń
 22. Jak spółka spada 30%, to właśnie oznacza, że coś się dzieje niedobrego... Chyba że cały rynek leci 30%, to owszem może to być okazja spowodowana paniką.

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
 23. Mamy spółkę X ... w spółce jest zarząd, Rada Nadzorcza, pracownicy, każda z tych osób ma rodzinę, znajomych. Jeśli coś się będzie działo dobrego lub złego w spółce X ... to kto pierwszy zareaguje? Oczywiści oni.
  Dlatego tutaj analiza techniczna daje przewagę.
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 24. Przykłady z życia
  Trakcja przed podaniem wyników kurs w kilka sesji spadł o 30% - wyniki były tragiczne.
  PlayWay ... przed premierą Agony kurs spadł z 180 zł na 151 zł przypadek? Gra okazała się kiepska.
  Indata ...członkowie RN i prezes sprzedają akcje ... wiadomo co dalej

  Pozbud ... Prezes kupuje akcje ok 2,50 a spółka wygrywa później duży kontrakt... dziś 3,50
  4FunMedia członkowie zarządu kupują akcje ok 6zł efekty widać dzisiaj
  Netmedia zarząd kupuje duży pakiet akcji przy ok 3,5 zł efekty widać dzisiaj
  Getback ... wywiad z Prezesem, który mówi, że akcje są tanie i niedowartościowane, Na pytanie dziennikarza czemu sam nie kupuje ... odp nie mam czasu.
  ... przykłady można mnożyć
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można też podać kontrprzykłady... Bodajże PCM i Polwax prezesi kupowali akcje a później mocne spadki... Janusze biznesu ? :D Chyba zwałe na kursie powodują insiderzy "niezwiązani" z zarządzem i RN :P


   BudzikM

   Usuń
  2. Unimot - żona członka RN kupiła w okolicach 30 zł gdzieś za 300k i jakieś 170k jest na razie na stracie.
   Tu raczej rynek sam uwalił. Polwax też rynek a PCM tu jednak insajderzy maczali palce.

   Usuń
 25. Widzę że przed niedzielnym obiadem spora dyskusja rozgorzała na temat trendów itp. Dyskusja podobna już się odbywała wcześniej i każdy pewnie czytelnik miał rację. Oczywiście w większości przypadków zdecydowanie lepiej kupować spółki w trendach wzrostowych ale w przypadkach nawet mocnych trendów spadkowych można znaleźć firmy gdzie bezsprzecznie będą dużo lepsze wyniki i jest szansa na zmianę trendu. Pokazywałem moje przypadki 4fun czy LSI których kurs od mojego wejścia ryzykownego bo kurs spadał dały już po 200% wzrostu kursu. Jednak na pewno takich przypadków może byc z 10%-20% czyli mniejszość.

  OdpowiedzUsuń
 26. Prezes,

  Jedna uwaga...Ja widzialem te Twoje wykresy i momenty wejscia...to tylko potwierdza regule. Tam ewidentnie trend spadkowy wyhamowywal w przypadku tych dwoch spolek.

  Najbardziej mnje sie jednak podoba haslo StudentaTomka: wole czerwien niz zielen w swoim portfelu:) No to jest haslo dekady...:)

  Ps. Jacek: ciekawy artykul jest o Biotonie na pb.pl.

  Bardzo mi sie tez podobalo zdanie jednego z inwestorow a propos usredniania w dol. Moim zdaniem podal swietny argument dlaczego tego nie robic. Powiedzial tak: zadaj sobie pytanie, czy jak nie mialbys akcji tej spolki, to kupilbys ja w tym momencie po kolejnych spadkach...? I w tej cenie? Odp. przewaznie brzmialaby, ze nie...

  Smacznego niedzielnego obiadu,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieuk,
   Skoro ta zieleń jest taka wspaniała, to czy kupiłbyś teraz S&P 500? No bo ja nie, pomimo tego, że zielono tam jest od tak dawna, że tylko nieliczni pamiętają czerwień.

   Pozdrawiam,
   Rafff.

   Usuń
  2. Oj, Panie Nieuk strata czy zysk dopiero pojawiają się przy realizacji inwestycji, jeszcze raz powtórzę: czerwień na giełdzie bardzo mi się podoba, a jak się pojawia w moim portfelu to w ogóle mnie to nie martwi, zaś jeżeli dobrze zinterpretowałem sytuacje finansową przedsiębiorstwa to oznacza,że jest to okazja.

   Pozdrawiam, StudenTomek

   Usuń
 27. Witam.Dodam mój przykła Raibow kupiony po 7 zł sprzedany w trendzie spadkowym po 2,8 bardzo duża strata dzisiaj akcje ponad 40 zł .Wszystko zależy czy spółke prowadzą uczciwi czy naciągacze .Pozdrawiam z Krety Marek

  OdpowiedzUsuń
 28. Prezesie, masz dostęp do analizy Masterpharm na SW ? Ciekaw jestem konkulzji, bo tytuł jest intrygujący.
  pozdrawiam,
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Analiza jest raczej pozytywna choć analityk zwraca uwagę na należności w których jest sporo przeterminowych które zarząd tłumaczy wydłużaniem terminów płatności. Kurs jest obecnie niedowartościowany i wg analityka jeśli firma będzie poprawiać wyniki i zredukuje należności to kurs może wrócić nawet w okolice z debiutu na GPW (obecnie jest sporo niżej).

   Usuń
 29. Dzięki. Jak rynek zacznie odbijać to chyba warto kupić pakiet tej spółki. Pytanie czy ten nasz rynek wogóle zacznie odbijać. Ja tam wiele sobie po PPK nie obiecuję. Czuję, że kasa z PPK pójdzie w fundusze inwestujące w określone, wąskie grono spółek.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem lepiej przed wynikami za 2 kw nie kupować gdyż kwartał był/jest ciepły i raczej nie było większych epidemii chorób. Oczywiście mogę się mylić bo branża może inaczej funkcjonować.

   PPK będzie impulsem, z tego co pamiętam rocznie może około 20 mld wpływać a to są potężne pieniądze.
   Jedyny minus jak na razie to fakt że to wszystko się w czasie przesuwa.

   Usuń
 30. Wydaje mi się, że kiedyś padlo juz tutaj to pytanie, ale nie pamiętam odpowiedzi. Gdzie można śledzić info o transakcjach insiderów?

  OdpowiedzUsuń
 31. Witam.


  Na portalu TOP STOCK .PL jest zakładka : INSIDERZY


  pozdrawiam Jaksa

  OdpowiedzUsuń
 32. Prezesie, prośba o komentarz do raportu Satis dawniej ialbatros , co to za kosmiczny zysk 10,13 zł na akcję , wiszę już na tym prawie rok. pawko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź jest prosta, przecież oni w 1 kw 2017 sprzedali spółkę zależną iAlbatros dlatego jest zysk po dwóch kwartałach.
   Nie patrz zupełnie na ten raport bo nie ma to sensu. To jest bardzo dawna historia i trzeba czekać na aktualniejsze raporty, pewnie dopiero jak półroczny 2018 opublikują to trzeba będzie się wczytywać.

   Usuń
  2. Dzięki Prezes pawko

   Usuń
 33. na giełdzie zaczynają robić co chcą niestety mam akcje spółki platynowe liczyłem że może kiedyś wprowadzą, czy ktoś wie jak to rozegrać i czy warto sobie zawracać głowę z załatwianiem zamiany akcji
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
 34. jeszcze jedno pytanie mam trochę akcji których nie mogę sprzedać chciałbym zrobić stratę i sprzedać poza rynkiem lub darowizna czy ktoś tak robił, jak to wygląda ile kosztuje ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dowiedz się w swoim biurze maklerskim, w kilku można sprzedawać akcje na umowy cywilno-prawne. Gdyby w Twoim nie można byłoby to wówczas trzeba najpierw notarialnie sprzedać i później z taką umową iść do biura maklerskiego. Koszty są niskie, pewnie w 100zł się zmieścisz bo zakładam że sprzedasz za grosze.
   Jeśli chodzi o platynowe to nie wiem o co chodzi więc nie pomogę.

   Usuń
 35. Wrzucę trochę swojego zdania na temat powyższej rozmowy. Trend is your frend - ok, ale nie wiesz kiedy się zacznie. Najwięcej zarabia się, jak w spółkach są przejściowe problemy, a spółki są dobre. Większość spółek, które posiadam w portfelu kupowałem, jak szorowały po dnie lub były w trendach spadkowych. (4Fun, LSI, Delko, Helio, mabion, Ifirma i wiele innych część z nich wzrosła a część się kisi). Tutaj z pomocą przychodzi mi matematyka. Inwestuje mniej więcej porównywalne kwoty w każdą ze spółek (dobra spółka x a świetna spółka np 2x). Najważniejsze jest to, że nauczony doświadczeniem nie sprzedaję czegoś, jak wzrośnie 30 - 40 a nawet 100% - czekam aż wzrośnie kilkaset %. A co do tego ma matematyka. Proste od początku w dół może spaść do 0, czyli max 100%, ale u mnie sporadzycnie spadki są >50%. Natomiast wzrosty, jak im pozwolisz rosnąć to są 100, 200, 300% i więcej. Nie liczyłem tego, ale pewnie wystarczy 3 na 10 udanych transakcji i jesteś na 0, a jeżeli uda się 4 i 5 na 10 to jest zysk i to pokaźny i to przy niewielkim obsunięciu kapitału. Teraz proszę popatrzeć na przykład gorącej spółki Play way - w parę dni obsuwa 50% kapitału - trochę stresujące, jak np w parę dni rosnie ci kapitał o kilkaset tysi a potem spada o podobną kwotę. Wolę spokojnie do przodu. Jestem długodystansowcem

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się nazywa stosunek zysku do ryzyka. Faktycznie ryzykując na pozycję 100% a zarabiając na innych 300% masz Z/R 3:1 i w długim terminie możesz wychodzić na plus przy trafności lekko ponad 33%. Problem pojawia się jedynie jeśli tych "złotych strzałów" w granicach 300% i więcej zaczyna brakować (i się jak piszesz kiszą).

   "Trend is your frend - ok, ale nie wiesz kiedy się zacznie." - faktycznie nie wiadomo kiedy się zacznie. Ale gdy się zacznie to doskonale widać, więc wystarczy szybka reakcja ;). Na takim PLW ruch zaczynał się na początku 2017 roku po przejściu 50 zł np. A jak ktoś wchodzi w zaawansowanym trendzie wzrostowym to faktycznie naraża się na duże korekty czy zwyczajne odwrócenie jego i wejście w spadkowy.

   Usuń
  2. Jak idziesz z trendem tzn - nie wiesz jaka jest wewnętrzna wartość spółki, tzn za ile można ja scahować - ja inwestuję w wartość i wybieram te spółki, które są ewidentnie nisko wyceniane (nie mam na myśli wyceny zakładów, czy wartości niematerialnych, tylko łatwo zbywalne aktywa obrotowe w stosunku do zadłużenia) przez rynek w ten sposób prawdopodobieństwo wzrostu jest większe niż spadku (inna sprawa to nieuczciwy zarząd i zdejmowanie spółek z giełdy). 30% trafnych transakcji podałem coś ala wartość brzegową (nie potwierdzone badaniami). W moim portfelu udział transakcji zyskownych do ogółu (prowadzę zapiski od 2012 roku) waha się od 59,6% do 88,5%(ewenement). Widzę, że jest zazwyczaj 63% +-3%. Dla porównania w latach 2004-2007 (wtedy inwestowałem można powiedzieć wybierając analizę techniczną) wskaźnik ten wynosi w okolicy 42%+-3% - w tym okresie miałem zdecydowanie gorszą zyskowność portfela, niż obecnie.

   Usuń
  3. Czyli obecny system jest lepszy do twojej psychiki, predyspozycji i doświadczeń i się lepiej sprawdza. Ed Seykota oprócz piosenki o trendzie ;) tez wielokrotnie mówił o dopasowaniu systemu do inwestora (a nie na odwrót). Dlatego mniej istotne jest na czym system bazuje (AF/AT itd) a czy jest dopasowany do użytkownika. A skoro posiadasz pozytywny stosunek zysku do ryzyka to pieniądze w długim terminie powinny płynąć z rynku w twoim kierunku.

   Usuń
 36. z moich doświadczeń umowy cywilno-prawne nie wymagały notarialnego poświadczenia (Alior, PKO BP). Wystarczały zwykłe umowy zawarte pomiędzy stronami.

  OdpowiedzUsuń
 37. Na widełkach PCM, czyżby miałoby być podniesienie dywidendy (za kilka dni pewnie się dowiemy) ? Jeśli tak to w przypadku tej firmy insajderzy rządzą :-(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to właśnie wygląda, człowiek się tylko wkurza :-(
   Mariusz

   Usuń
 38. Apropo trendu, wczoraj nastąpiło odcięcie dywidendy na IMS a dzisiaj kurs rośnie 7%. To sygnał trendu wzrostowego, byc może gra pod wyniki II Q.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem czy to efekt zmiany trendu, wyników czy raczej skutek promowania spółki przez "popularnego blogera długoterminowego" :) Dziś był chyba nawet jakiś webinar poświęcony IMS.
   Gerard

   Usuń
  2. Może coś w tym być że jakiś bloger ich zachwala. W zeszłym tygodniu ze mną kontaktowała się firma odpowiedzialna za relacje inwestorskie IMS w sumie nie do końca wiem po co (trochę chwalili IMS i trochę chcieli nawiązać współpracę).

   Usuń
 39. dziękuję za informację pomyślałem też że spółkę którą ktoś chce trzymać na lata(np dla dywidendy) można sprzedać tanio lub darowac i w ten sposób obniżyć podatek do zapłacenia
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
 40. A co się stało w Dekorze ,że tak spadła?
  Antonio

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie widzę spadku. W maju jak odcięli dywidendy 0,90zł to kurs stoi w miejscu.

   Usuń
 41. Co myślicie o Wieltonie?
  Z jednej stronie uruchamia on jakieś tam nowe inwestycje
  http://motoryzacja.wnp.pl/wielton-uruchamia-nowe-inwestycje,324263_1_0_0.html
  Z drugiej, nie rozstrzygnęła się jeszcze do końca sprawa z pracownikami delegowanymi. No i z trzeciejstrrony, jest chyba tendencja do pójścia w kierunku przewozów kolejowych zamiast transportu kołowego.

  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat Wieltonu było sporo na blogu pisane, jednak patrząc na ten artykuł http://motoryzacja.wnp.pl/wielton-mozemy-wybierac-te-rynki-gdzie-sa-wyzsze-marze,324013_1_0_0.html to przyszłość dla spółki wygląda optymistycznie.

   Usuń
 42. Prezesie,
  1. Nie wiem czy widziałeś, ale jedna z Twoich byłych spółek pnie się ostro w górę (Colian).
  2. Mam pytanie o ACG. Tutaj prezes zarządu wystawił 50tys akcji na sprzedaż (w sumie ponad 2miliony złotych) i co jakiś czas ktoś kupuje po 5-7tys akcji (po 200k złotych). Kurs jednak przez to nie leci w dół. Oczekiwałbym, że jak już dyrektor pozbędzie akcji (zostało już tylko 35k akcji, czyli 1.5mln zł) - wtedy kurs poszybuje w górę. W akcjonariacie jest Altus, PKO BP, NN. Jakbyś to ocenił?
  3. W ACG jest sporo funduszy, w Wieltonie tylko jeden: 'Vesta FIZ'. Aviva się wycofała. Jak myślisz, dlaczego tak jest? Skoro spółka jest tak zajebista (na bankierze widzę 8 rekomendacji pozytywnych) to dlaczego fundusze nie próbują w nią wejść, a wchodzą w ACG które wg bankiera ma 2 rekomendacje pozytywne i jedną negatywną?

  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Colian rośnie bo podnieśli do 4,10 cenę wezwania ale wezwanie się kończy w środę więc mało kto zdąży do niego przystąpić kupując dzisiaj akcje.
   2. Zadajesz pytania które raczej nie do mnie trzeba kierować. Jak prezes sprzeda wystawione do sprzedaży akcje to nie ma pewności że kurs wzrośnie. Wzrosty kursów bardziej uzależnione są od wyników i perspektyw firmy oraz trendów na rynkach akcyjnych. Na temat ACG już Ci kiedyś pisałem co myślę "Ceny benzyny mocno rosną obecnie i są najwyższe o 3 lat więc dla producentów instalacji gazowych jakim jest ACG może to być okres żniw. Wydaje się że mogą spokojnie poprawiać wyniki około 15% więc przy obecnej c/z 12,80 jakieś miejsce na wzrost kursu na pewno jest. Z drugiej strony oni maja program motywacyjny i aby go uruchomić to muszą mieć ebidtę w tym roku 50,6 mln a to nie dużo bo w 2017 roku wynosiła ona 47,30 czyli wzrost mało ambitny (8%)"
   3. Profesjonalni gracze (TFI i OFE) którzy ustalają kierunki kursu nie patrzą na ilość i kierunki rekomendacji gdyż mają swoje modele matematyczne w których obliczają/prognozują przyszłe wyniki firm. Dobitnie pokazał przypadek Getback gdzie było z 10 pozytywnych rekomendacji z dużymi potencjałami wzrostu iż nie ma co na nie patrzeć. Ja przez lata nie sugerowałem się rekomendacjami a w ostatnich 12 miesiącach to zrobiłem, mocno się przejechałem (Unimot, Getback, PCM)i nigdy więcej nie zamierzam tego błędu robić.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź. Obecność TFI i OFE może być chyba jednak jakąś sugestią, ich brak także. Co do Coliana, to widziałem, że Altus zgłosił sprzeciw.

   Pozdrawiam,
   Rafał

   Usuń
 43. Witam może ktos coś wie czemu tak Onico rosnie na dużych obrotach?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 50% w tydzień robi wrażenie. Pisałem Ci jak był kurs w okolicach 110zł że nie widzę sensu trzymać tych akcji a tutaj takie wzrosty. Oczywiście pewnie nikt na blogu nie zna powodu tak dużych wzrostów w ostatnich dniach.

   Usuń
 44. "Apropo trendu, wczoraj nastąpiło odcięcie dywidendy na IMS a dzisiaj kurs rośnie 7%. To sygnał trendu wzrostowego, byc może gra pod wyniki II Q."
  A nie przypadkiem dzisiaj odcięli dywidendę, wczoraj jeszcze było notowane z prawem - ostatni dzień, a dzisiaj pierwszy dzień bez dywidendy. Więc dywidenda przysługiwała gdy miałeś wczoraj na rachunku na koniec dnia. Ciekawy wczorajszy spadek na poziom 3,44 i potem wzrost na 3,7. Wynika to chyba z faktu że tam trwa skup akcji przez spółkę, a wpływ długoterminowego blogera raczej jest niewielki. Wogóle to po czym wnioskujesz, że on IMS promuje. Promować to napewno gaming o IMS nie słyszałem - nie licząc dzisiejszego webinariu. Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
 45. Jest wezwanie na MCI Capital z ceną wyższą o 10% od rynkowej. Trochę niefart bo z miesiąc temu kupiłem ich obligacje a kupując akcje lepiej bym na tym wyszedł. Oni w ostatnim miesiącu wyszli z kilku inwestycji za kilkaset milionów i można było się spodziewać że coś będzie się działo.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie,

   a jak oceniasz, czy do zakończenia przyjmowania zapisów na akcje MCI: (15:00 (czasu CET) 2 sierpnia 2018 r.) są duże szanse, że podwyższą cenę w wezwaniu. A jeśli tak, to kiedy można się spodziewać komunikatu o podwyższeniu ceny?

   CR

   Usuń
  2. Oni giełdy nie opuszczają bo nie mogą (wynika to z warunków emisji obligacji) więc raczej nie będzie przymusowego wykupu i ciśnienia na podniesienie ceny wezwania. Ja bym raczej nie liczył na więcej ale kto wie (10% fundusze mają).

   Usuń
 46. 19. Wskazanie miejsc przyjmowania zapisów na Akcje objęte Wezwaniem
  Zapisy na sprzedaż Akcji objęte Wezwaniem będą przyjmowane w punktach obsługi klienta („Punkty Obsługi Klienta” lub „POK”) Podmiotu Pośredniczącego zgodnie z listą wskazaną poniżej:

  Miasto
  Ulica
  Kod pocztowy
  Telefon
  Godziny pracy
  Częstochowa
  al. N.M.P. 28
  42-200
  +48 22 330 11 11
  8:15 – 17:15
  Kraków
  ul. Mogilska 65
  31-545
  +48 22 330 11 11
  8:15 – 17:15
  Warszawa
  ul. Puławska 2 bud. A
  02-566
  +48 22 330 11 11
  8:15 – 17:15

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie rozumiem w jakim celu napisałeś POKi przyjmujące zapisy ? Wg wezwania zapisywać się na wezwanie można za pośrednictwem poczty więc problemu nie powinno być.

   Usuń
  2. A nie doczytałem, przepraszam.

   Usuń
 47. Prezesie,

  czy to zdarzenie będzie miało wpływ na kurs akcji - Zarząd Stalexport Autostrady S.A. z siedzibą w Mysłowicach informuje, że w dniu 12 czerwca 2018 roku podjął uchwałę o podjęciu prac zmierzających do dematerializacji oraz dopuszczenia do publicznego obrotu na rynku regulowanym 89.500.000 akcji Spółki serii G będących w posiadaniu Atlantia S.p.A.

  CR

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tak nerwowym i trudnym rynku wszystko jest możliwe, wystarczy że jedna osoba sobie coś nie tak zrozumie, ma więcej akcji które sprzeda i lawina zaraz gotowa. Dla mnie wiadomość neutralna i nie wiem jaki może być tego cel. Może trzeba byłoby poczytać w jakiej sytuacji jest Atlantia (może potrzebuje gotówkę na jakąś inwestycję) bo może będzie chciała funduszom sprzedać trochę akcji (do progu 50%). Pod postem "Jaka była trafialność ..." Karol ADX rozwinął szerzej temat Stalexportu.

   Usuń
 48. Wiadomo juz dlaczego PCM i po czesci BAH tak mocno ostatnio spadaly
  https://businessinsider.com.pl/motoryzacja/leasing-samochodow-zmiany-w-sposobach-rozliczania/29pbwg2

  pzdr Syriusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bzdura.
   Przecież limit amortyzacji zaliczanej w koszty rośnie z 20 tys. euro do 150 tys. złotych. Po zmianach, takiego Jaguara XE prawie całego wrzucisz w koszty a do tej pory tylko połowa ceny to był koszt.
   trup

   Usuń
  2. Od dwóch dni jest ta już informacja. Leasing drogich aut może nie być już opłacalny jak do tej pory ale to nie znaczy że drogie auta nie będą się sprzedawały choć pewnie w mniejszym stopniu. Z drugiej strony można się spodziewać mocnego wzrostu (nawet 100%) sprzedaży samochodów w końcówce roku co powinno krótkoterminowo podbić wyniki.
   PCM jest dla mnie stracona jako potencjalna inwestycja bo perspektywy ma bardzo słabe.

   Co do Livechat to spadki chyba są nadal pokłosiem słabego pozyskiwania klientów w maju, od tego czasu kurs spadł już o 15%.

   Usuń
  3. Tak jak napisałem wyżej. Dla drogich aut jest to wręcz zmiana korzystna, bo kwota limitu którą można wrzucić w koszty rośnie prawie dwukrotnie. Proszę to sobie policzyć.
   trup

   Usuń
  4. Ludzie, zapoznajcie się najpierw z przepisami na temat których się wypowiadacie...
   trup

   Usuń
 49. Ciekawi mnie czy cos wyplynie na lvc.....

  OdpowiedzUsuń
 50. BAH - w tym roku będzie super (według nich):
  https://www.youtube.com/watch?v=lWhULJGTmpg

  OdpowiedzUsuń
 51. Prezesie a co sądzisz o ATM Group? Dobre wyniki, ostatnio mocno wybiło.
  Mikołaj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki Atm na pozór są dobre, oni w pierwszym kwartale wykazali 12,3 mln dodatkowych przychodów (niepowtarzalnych) z tytułu wyceny do wartości godziwej spółki Aidem Media - producenta gier (mają w tej spółce udziały). Do tego trzeba pamiętać że w 3 kw 2017 mają wysoką bazę dzięki World Games które odbyły się we Wrocławiu. Gdyby nie uwzględniał przeszacowania z 1 kw 2018 to zysk mamy 30 mln z c/z 17,50 a nie uwzględniając dodatkowo extra zysków z World Games to spółka faktycznie i powtarzalnie jest w stanie zarabiać 25 mln rocznie (c/z 22).
   Wydaje mi się że wzrosty mogą wynikać z faktu iż inwestorzy zauważyli że mają udziały w spółce gamedev która wg raportu osiągnęła w 1 kw 6,89 mln i dali ponieść się fantazji podobnie jak w przypadku innych spółek gamedev.

   Usuń
 52. Prezesie....pozwolę sobie skomentować artykuł który przykleiłeś na górze strony odnośnie JSW, który uważam za dość mocno nierzetelny.
  1. JSW nie wypłaciła dywidendy i w mojej opinii zrobiła bardzo dobrze, ponieważ koniunktura na runku węgla koksowego bywa bardzo zmienna. Każdy pamięta sytuację przed 3 lat, gdzie firma była na skraju bankructwa.
  2. Premie i podwyżki dla załogi to 0,5 mld, a więc nie był to głowny powód niewypłacania dywidendy. Jest to dużo ale jakoś mnie nie bulwersuje. Na pewno stronie pracowniczej w wynegocjowaniu tak dużych pieniędzy pomógł tragiczny wypadek kilka miesięcy temu w kopalni Zofiówka JSW - o tym autor artykułu już nie wspomniał. Zarobki górników w Polsce dalej są sporo niższe niż w Niemczech czy Australii a przecież węgiel sprzedawany jest po tej samej cenie, tylko koszty wydobycia mogą się lekko różnić
  3. Skarb Państwa nie do końca jest fair do inwestorów indywidualnych ale daleko mu do tego co się wyprawia na innych całkowicie prywatnych spółkach (np. Getback, Avia, FAM), tam dopiero jest 'ruchanie' małych.
  4. Autor artykuły jest związany od dawna z Gazetą Wyborczą.....można dobrej zmianie wiele zarzucać ale nikt mi nie powie, że wyborcza jest obiektywna :).

  OdpowiedzUsuń
 53. No to Koniec sukcesów Wieltona:
  https://www.pb.pl/pe-zatwierdzil-niekorzystne-dla-polski-porozumienie-ws-pracownikow-delegowanych-930787
  Wielton korzystał z bumu w branży firm transportowych, który został właśnie zatrzymany:
  https://www.pb.pl/pe-zatwierdzil-niekorzystne-dla-polski-porozumienie-ws-pracownikow-delegowanych-930787
  Teraz, kiedy w perspektywie jest pogorszenie warunków prowadzenie biznesu żadna z polskich firm nie zainwestuje w naczepy, A Francuzi i Niemcy kupią je od swoich firm. Nie mam co do tego żadnej wątpliwości.

  To pokazuje jak trudno jest firmie z naszego kraju (regionu) osiągnąć sukces. Jak już się coś więcej przez chwilę udaje, ktoś to zauważy i ukróci. Nie mamy też za bardzo jak się bronić, bo traktat lizboński daje nam mniejszą wagę głosu niż krajom bogatym. W przeliczeniu na jednego mieszkańca mamy dużo mniej głosów, dlatego wobec takich "cięć" jesteśmy bezbronni.


  Pozdrawiam,
  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przecież właśnie po to Wielton zrobił ekspansję na Zachód i Południe, żeby się uniezależnić od koniunktury panującej w transporcie w Polsce.

   W Polsce mniej kupią a więcej w Niemczech , Francji czy Włoszech.

   Fruehauf produkuje rocznie ponad 4000 naczep, co zapewnia mu dominującą pozycję na rynku francuskim na poziomie przekraczającym 20%.

   Takiej pozycji nie ma nawet marka Wielton w Polsce.

   Pozdro
   Piterson

   Usuń
 54. A propos Murapolu, ich obligacje na Catalyście od kilku dni ostro tracące sugerowały, że coś się dzieje...

  Sam się zastanawiałem czy efekt Getbacku, czy coś więcej? Kilka rzeczy łączących ich jest: bardzo skomplikowana struktura, napompowane zyski, duże zadłużenie no i w końcu emisje prywatne nawet na malutkie kwoty.

  Pozdro

  OdpowiedzUsuń
 55. Lepiej trzymać się od Murapolu i ich obligacji na dystans - spadek jest nie bez powodu, tak samo przeciągająca się próba wejścia na GPW.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A mnie korciło kupić trochę obligacji Murapolu. Oni mają spory bank ziemi i gdyby coś się złego działo to mogą zawsze sprzedać. Ponadto jak za kilka dni sprzedadzą Skarbiec to wpadnie im z 70 mln więc pożar powinien być ugaszony i ryzyko znacznie spadnie. Pamiętam jak rok temu kupowali Skarbiec to miało to być ulokowanie nadwyżek finansowych - trochę to ironia bo mają ze 150 mln obligacji oprocentowanych chyba około 7%.
   Żeby było jasne nikogo nie namawiam do kupna obligacji, ja nie podjąłem ryzyka i nie kupiłem.

   Usuń
  2. Pamiętaj, że Murapol ma b. dużo zadłużenia krótkoterminowego u inwestorów indywidualnych. Trudno będzie to zrefinansować w obecnej nerwowej sytuacji. A Skarbca jeszcze nie sprzedali.

   Usuń
  3. A jednak właśnie sprzedali, 63,5 mln zł:
   http://bossa.pl/popup.jsp?layout=popup&page=8&id=389499&type=espi

   Usuń
  4. Prezesem Aoram, kupującej spółki, wg. KRS jest wiceprezes Murapolu...
   PawełD

   Usuń
  5. W KRS jako jedyny udziałowiec widnieje Murapol co jest sprzeczne z ich komunikatem o sprzedaży spółki, zapewne wieć jeszcze nie zaktualizowano wpisu stad nie sugerowałbym się zawartościa.

   Usuń
  6. Tak. Jasno napisali że Aoram została sprzedana osobom trzecim. W ciągu kilku dni będzie komunikat kto nabył (choć to wiemy) i może w tym komunikacie będzie kto faktycznie sprzedał. Jakby nie patrzył stracili na tym biznesie w rok po uwzględnieniu dywidendy jakieś 6-7 mln a jak to były środki z kredytu to faktycznie 10 mln.

   Co do Murapolu to bezsprzecznie jest najbardziej zadłużonym deweloperem (mam na myśli tych będących na gpw).

   Usuń
 56. http://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/1125050,sierant-o-zyskach-murapolu.html
  Poczytajcie o Murapolu... zalecam trzymanie sie z dala od spolki a zeby byc bardziej precyzyjnym z dala od ludzi ktorzy nia zarzadzaja. Chetnie bym napisal co o takich typach mysle ale niech kazdy ubierze to w swoje slowa :). Tomasz.

  OdpowiedzUsuń
 57. Hossie to raczej nie pomoże https://businessinsider.com.pl/firmy/wplyw-rodo-na-firmy-ograniczanie-konkurencyjnosci/xk8ewlf

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 58. Z tym leasingiem to jednak bedzie coś nie tak http://www.rp.pl/Podatek-dochodowy/180619444-Zwiazek-Przedsiebiorcow-i-Pracodawcow-przeciwny-zmianom-w-rozliczaniu-leasingu-aut-osobowych.html

  Piter

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No to chyba się tu już nikt nie łudzi co do przyszłości BAH, bo to DOKŁADNIE najmocniej w nich uderzy... ŁD.

   Usuń
  2. źle mi się napisało, myślałem o PCM, napisałem BAH... BAH może zyskać, PCM znacznie straci, bo zasila floty korporacji właśnie głównie autami do 100k, potem niemalże niesprzedawalnymi w remarketingu z uwagi na słabe wyposażenia dużą podaż i diesle, które opłaca się mieć nowe do 200k w kołach, potem nikt tego nie kupuje, bo się psuje i drogo jest ten szrot naprawiać! ŁD.

   Usuń
  3. Tu jest dobry artykuł sporo wyjaśniający, prawda jest po środku
   http://biznes.interia.pl/podatki/news/odliczanie-wydatkow-na-samochod-sluzbowy-leasing-przestanie,2574104,4211#android

   Usuń
 59. Nieuk, wiem że obserwujesz LCC, czy znasz może powody dla których ta spółka tak mocno przez ostatnie sesje spada? Czyżby jakieś obligacje GB mieli z czasów gdy byli jeszcze w stajni LC? Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
 60. Hej,

  Ja mowilem, ze jak peknie 2,65 zl - to sprzedaje i gak tez zrobilem kilka dni temu.
  Moze tu nie o sam Lc Corp chodzi...rynek strasznie slaby...a druga sprawa-altus ma spory udzial w akcjonariacie...

  Pozdrawiam,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 61. Altus to ma teraz nos jak Pinokio . Pójdą na dno , nikt normalny nie da im kasy na te ich przekręty , ciekawe jak wyglądają inne firmy w których ma duże udziały ?
  http://biznes.gazetaprawna.pl/artykuly/1140621,dziurawy-getback-sprawe-bada-prokuratura.html

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 62. Prezesie, jak widzisz analize Ferro na Stockwatchu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej neutralna analiza. Analityk zwraca uwagę na dosyć niską dynamikę wzrostu przychodów w Polsce, wysokie ceny miedzi i kurs usd/pln które mogą obniżać przyszłe marże. Gdyby nie uwzględniał rezerw podatkowych dokonanych w 4 kw 2017 to wskaźniki wynosiłyby c/z 7,80 i c/bv 1,25 czyli dosyć atrakcyjne wartości.

   Dodam od siebie iż w 2 kwartale mogą być jeszcze dobre wyniki (tak do 5% wyższego zysku) ale kolejne kwartały mogą być już płaskie lub lekko spadkowe. Dochodzi też czynnik akcjonariatu czyli głównie same OFE a to na przyszłość jest pewnym czynnikiem ryzyka (analityk o tym wspomina).

   Usuń
 63. Dzieki Prezes. Troche plynnosc dodatkowo mnie zniecheca... Ech slaby wybor spolek na tym naszym padole..

  OdpowiedzUsuń
 64. Kupilem Norilsk Nickel - pod odbicie rynkow wschodzacych

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powoli trzeba zacząć szukać spółek (exporterzy) dla których korzystne jest osłabienie złotówki, patrząc na słabą polską walutę to 4,40 jest realne a to już byłaby spora premia dla wielu firm.

   Usuń
 65. W kontekście eksporterów, jak Prezesie postrzegasz Forte - parę miesięcy słabych, więc baza jest niska. Teraz otwierają fabrykę własnych płyt, co powinno obniżyć koszty - do tej pory kupowali płyty od innych podmiotów, a w rezultacie poprawić zyski i marże. Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj myślalem o Forte, jednak nie widzę sensu w niego inwestowania. Jest drogo wyceniany patrząc na osiągane zyski, biją mocno koszty pracownicze. Nawet jak poprawią wyniki o 20-30% to nadal będzie drogo. Oczywiście można obserwować i jak wyniki zaczną się poprawiać to wtedy dopiero myśleć o kupnie.

   Usuń
 66. Livechat zysk netto odrobinę lepszy od moich oczekiwań, w 4 kw zarobili 12,8 mln ja liczyłem na 12,3 mln - zaraz pewnie podadzą jaki był konsensus.

  Bardzo ciekawy artykuł o Getbacku, jest też o Altus - aż głowa boli jakie tam wałki odchodziły.
  http://forsal.pl/biznes/firma/artykuly/1140259,getback-dziurawy-jak-sito-sluzby-specjalne-badaja-firmy-powiazane-z-bylym-prezesem-spolki.html

  OdpowiedzUsuń
 67. Pozwolę sobie powielić komentarz:

  Wyniki raczej w okolicach oczekiwań. Dodatkowo przez ostatni rok mamy malejący kurs dolara, który przestanie ciążyć na wynikach. Jeśli będą zdobywać 300-400 klientów miesięcznie to uważam, że aktualna wycena jest bardzo atrakcyjna.

  Pozdrawiam,
  Automotive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie te 300-400 to jest największe wyzwanie, ja obecnie przyjmuję że 250 średnio będą pozyskiwać, wakacje będą prawdziwym testem .

   Usuń
 68. Zgadzam się, że to może być wyzwanie. W ostatnim roku przyrost klientów był mocno nieregularny.

  automotive

  OdpowiedzUsuń
 69. Celon Pharma
  Zwróć uwagę

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 70. Prezesie co sie dzieje z kursem Asbis'u ?
  Pozdrawiam
  Michal

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rośnie dzisiaj :-)
   A tak na poważnie to kurs powoli opada, albo wpływają na to spadki na całej gpw albo inwestorzy spostrzegli (to o czym pisałem kilkukrotnie) że osłabienie rubla o 10% w tym kwartale może negatywnie wpłynąć na wyniki (zakładam że bardziej od 3 kwartału niż drugiego). Trzeba uważać i czekać na wyniki.

   Usuń
 71. PTE PZU zwiększyło zaangażowanie w PCM z 4.99% do 5.73%. Podobnie Skarbiec... To chyba pozytywną wiadomość, można PTE uznawać za małych insiderów?

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak kursy mocno rosną to można to traktować pozytywnie, jednak przy mocnych spadkach a takie są na tych spółkach to bardziej wygląda jak ratowanie kursu. Oczywiści pozytywne są to informacje bo jednak OFE to najwięksi gracze na rynku.

   Usuń
  2. Murapol w popłochu wyprzedaje aktywa po cenach niższych niz niedawno
   kupował.

   muzyk

   Usuń
  3. Moim zdaniem słusznie robi bo sprzedaje różne i trochę niezrozumiałe inwestycje. Dzięki temu pozyska gotówkę i uspokoi zadłużenie, skupi się na deweloperskim biznesie co może mu pomóc w uzyskaniu lepszej ceny w IPO (prawdopodobnie przyszły rok).

   Usuń
  4. Jeżeli ktoś kupuje jakieś aktywo za 10 zł za miesiąc sprzedaje
   za 8,5 zł to o czym to świadczy ?
   Dla mnie to kompletny chaos z jednej strony a z drugiej sytuacja w finansach podbramkowa.
   Ich obligacji nie dotknął bym nawet butem.

   muzyk

   Usuń
  5. Też mnie zastanawiają niektóre spółki, np. Taki Murapol, najpierw bardzo mocno wchodzą w Skarbiec, potem zmienia się prezes i polityka firmy zmienia się o 90% i wszystko sprzedaje. Od początku wchodzenie w Skarbca nie miała większego sensu, a teraz to kosztowne naprawianie błędu. Tylko ktoś tych prezesów spółek wybiera i pozwala im na takie "postrzelone" inwestycje. Zastanawiam się skąd ta moda na Prezesów z " szalonymi wizjami", zamiast na rozsądnych managerów twardo stąpających po ziemi, którzy potrafią rozwijać biznes step by step.

   Mariusz

   Usuń
 72. Altus i Getback to ta sama agentura . https://gf24.pl/wydarzenia/kraj/item/1117-kto-naprawde-stoi-za-afera-getback

  Piter

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. My przy tych domowych komputerach jesteśmy bardzo maluczcy przy "wielkich" tego świata, zawsze będziemy mięsem armatnim. Taka konkluzja nasuwa się po czytaniu wszelkich informacji które wypływają ostatnio w sprawie Getback.

   Usuń
 73. Co raz lepiej to wygląda https://www.bankier.pl/wiadomosc/Izraelskie-slady-w-aferze-GetBacku-4133963.html

  Piter

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni