"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 1 maja 2018

Wirtualny Portfel Fundamentalny - podsumowanie kwietnia

Kwiecień to kolejny miesiąc w którym spadła wartość mojego Wirtualnego Portfela Fundamentalnego. Spadek wyniósł 2,45% do 91.947 zł a od założenia portfela tj. 1.12.2017 roku całkowity spadek to 8,05%.  
W tym samym okresie mój benchmark WIG wzrósł o 2,66% (kwiecień) i  spadł o 4,81%.
 
Jest to kolejny miesiąc który nie daje powodów do radości, spadki akcji w portfelu są duże i w zasadzie nie powinny być akceptowalne. Jednak większość spółek oczekuje na informacje o dywidendzie i jej wypłacie, dlatego jeszcze wstrzymuję się z radykalnym przemeblowaniem portfela.
W kwietniu indeks spółek dużych WIG 20 (+3,69%) zachował się lepiej od indeksu szerokiego rynku WIG (+2,66%%) oraz indeksu małych i średnich spółek sWIG80 (-0,42%). Jak widać rynek znowu zaczyna wracać do dużych spółek kosztem małych i średnich w które ja inwestuję. Ponadto mam wrażenie że potężna hossa na akcjach "game deweloperów" wyssała kapitał z rynku który przeniósł się na te spółki. 
Ostrzeżeniem na kolejne miesiące dla perspektyw rynku może być osłabienie złotówki w kwietniu, jeśli będzie dłużej trwało może być oznaką wycofywania kapitałów globalnych z Polski.
W połowie miesiąca (16 kwietnia) po jednoznacznych informacjach o problemach płynnościowych (nie wykupione obligacje Quercusa) wypadł z portfela Getback który w kwietniu zanotował aż 33% spadku. Muszę przyznać iż przez 18 lat mojego inwestowania nie przypominam obie abym taką wtopę zanotował (mam na myśli portfel rzeczywisty), zdarzały mi się duże straty ale "grając" na rynku walutowym. Generalnie cieszę się że zamknąłem temat Getbacka, gdyż niestety nie widzę obecnie szans na jakikolwiek wzrostu kursu (jak go odwieszą) a jedynie pewne szanse dla posiadaczy obligacji że odzyskają część zainwestowanych pieniędzy. 
Przypadek Getback pokazuje jak ważna jest dywersyfikacja portfela i rozdzielanie ryzyka na wiele produktów inwestycyjnych (akcje, obligacje, nieruchomości, lokaty itp).
Sukces miesiąca -w zasadzie jedyny widoczny wzrost w portfelu to BAH który wzrósł o 7% ale czy taki wzrost można nazwać sukcesem to raczej wątpię.
Porażka miesiąca - Getback (-33%) i nowa inwestycja PCM (-9,30%). Za zbyt wczesne wejście w PCM jestem mocno na siebie zły, powinienem poczekać do wyników za 4 kw i 1 kw. Wg polityki dywidendy powinno być przy obecnym kursie aż 14% dywidendy ale spadki kursu w ostatnich dniach mogą zwiastować iż dywidenda może być niższa. Duży spadek zanotował też Asbis na który moim zdaniem wpływ miały wydarzenia w Rosji i niekorzystne mocne osłabienie Rubla oraz zejście przez OFE poniżej 5% akcji spółki.
Oczekiwania na przyszły miesiąc - jest to ważny miesiąc dla spółek z portfela gdyż firmy publikują raporty za 1 kw 2018 oraz powinny już podać wysokości dywidend za poprzedni rok a niektóre spółki nawet je wypłacić (BAH i IRL). Oczekuję że wszystkie spółki poprawią wyniki (z wyjątkiem PCM i może Telestrady) i może to pozytywnie wpłynie na kursy ich akcji.


Wirtualny Portfel Fundamentalny jako portfel publiczny prowadzony jest od początku na www.biznesradar.pl, a od tego tego roku testuję też prowadzenie portfela na płatnym myfund.pl. Na razie jestem pozytywnie zaskoczony funkcjonalnością tego serwisu i dużą ilością narzędzi analitycznych. 
W tym miesiącu zrobię posta w którym opiszę funkcjonalność serwisu myfund.pl.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

Udostępnij:

41 komentarzy:

 1. Cześć, czy możesz skomentować MCI? Wg wypowiedzi zarządu z 2016, MCI ma wypłacać dywidendę w 2018. Warunki spełnione, zatem powinno być ok. 0,40 zł/akcję co dało by 5% zwrot. To mogłoby stanowić zwrot wycen tych akcji. A tu link do wypowiedzi
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/MCI-chce-od-18-przeznaczac-min-2-proc-NAV-na-dywidende-3503109.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg listu Prezesa MCI wynika że raczej skup będzie "Biorąc pod uwagę wciąż utrzymujące się istotne dyskonto wyceny giełdowej akcji MCI, będziemy
   kontynuować program skupu akcji własnych celem umorzenia. Na ten cel planujemy wydać do 50 mln
   PLN w roku 2018. Dla akcjonariuszy MCI program skupu generuje oczywistą wartość, dlatego dopóki
   sytuacja rynkowa to uzasadnia będziemy realizować swoje plany wzrostu NAV/s nie tylko poprzez rentowne inwestowanie, ale również w ten sposób." Nie znam dobrze spółki więc nie wiem czy dodatkowo mogą wypłacić dywidendę.

   Usuń
 2. Prezesie, obserwując kurs PCM faktycznie coś chyba jest na rzeczy odnośnie wysokości dywidendy... Cena nurkuje i dna nie widać. Nieźle umoczyłem...

  Jaccek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja w portfelu rzeczywistym już mam sporo straty. Spadki mogą wynikać z kilku czynników: możliwa niższa dywidenda, gorsze wyniki za 1 kw, technika czy wycofywanie kasy z małych i średnich spółek. Nie ukrywam iż inwestując w PCM sugerowałem się rekomendacjami i analizami dm mbanku. Analizy ich odnośnie PCM zaczynają być niespójne i z biegiem czasu coraz bardziej się zmieniają. Jeszcze 3 miesiące temu twierdzili że dywidenda będzie z wyrównaniem za 2016 rok czyli około 3,60, teraz twierdzą że około 3 zł (czyli cały zysk za 2017) a ile będzie faktycznie? Ponadto na początku kwietnia uaktualnili reko z niższą ceną i szacują zysk w 2018 na ok. 35 mln (podobny r/r) i tu mi trochę nie pasuje bo dali w tym tygodniu prognozę zysku za 1 kw niższą o 47% (to może być spory powód spadków). I nie wiem czy oczekują że kolejne kwartały będą lepsze że zrealizują te 35 mln zysku czy za kilka miesięcy skorygują rekomendację z niższymi prognozami zysku. Gdyby PCM zarobił w tym roku 35 mln i wypłacił 3 zł dywidendy w tym roku to uważam iż obecny kurs jest zdecydowanie za nisko (przynajmniej 20%) ale jeśli wyniki i dywidenda będą sporo niższe to może być jeszcze trochę spadku.

   Usuń
 3. Czesc Wszystkim,

  Prezesie ja bym proponowal zakup Decory-moze do dywidendowego...Sam ja wywalilem kilka dni temu i zaluje (wymeczyla mnie konsolka a tu ciach: fajne infa i wybicie). Aviva OFE przekroczyla 10%. Inne fundy tez sa pod progami. I co ciekawe zrobila to chyba w dzien WZA. Pozdrawiam,

  Nieuk.


  Fajna spolka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po ostatnio podanych szacunkach za 1 kw przeanalizowałem wpływ surowców i wyniki obecnego kwartału też powinny być dobre. Na ewentualny zakup jednak poczekam już do odcięcia dywidendy lub na cofnięcie kursu bo kurs trochę odjechał.

   Usuń
  2. No jak przrbije 10,50-10,60 to droga otwatta na nowe szczyty moim zdaniem. Ta spolka juz sie pewnie jakies grubasy branzowe interesuja. Jakby bylo jakies wezwanie-to fundy pewnie zrobilyby to samo, co z Tarczynski.

   Z innej beczki-poczytaj wpis "Special analysis" na watku Getbacka. Pelna profeska w wykonaniu czlowieka z branzy...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. Nieuk, mógłbyś swoje wypowiedzi popierać linkami do źródeł.

   Usuń
  4. O jakim i gdzie wpisie mówicie, mogę prosić link?
   pzdr
   Syriusz

   Usuń
 4. Postaram sie:)

  Z takich ciekawych spolek do obserwacji: to oprocz Decory i wspominanych Ropczyc-to PKP Cargo-moze jakas korekta wzrostowa nastapi i ten PFL tez fajny, ale wczoraj bylo, tzw. zamykanie okienej przez instytucje, wiec to bralbym pod uwage, jesli ustawialbym sie na kupnie.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 5. Prezes Ty w ogóle inwestujesz w spółki robiące gry czy nie . Stały się ostatnio modne .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie inwestuję gdyż uważam iż większość jest zdecydowanie przewartościowana.

   Usuń
 6. Livechat podał dane o pozyskanej liczbie klientów i są one bardzo słabe gdyż wyniki są znacznie niższe niż w ubiegłym roku. Przed 4 miesiące 2017 roku pozyskali 1707 klientów a w tym roku tylko 1305 czyli 30% mniej. Jak tak dalej będą słabo pozyskiwać nowych klientów to okaże się że wycena obecna jest zdecydowanie za wysoka.

  Analitycy bdm i dm bos mocno chwalą wyniki Cognoru, są zaskoczeni i nie ukrywają że będą musieli podnieść swoje oczekiwania przychodów i zysku na dalszą część roku. Jeśli się kurs rozsądnie zamknie na koniec sesji to możliwe że wrzucę do portfela.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z tym Livechatem to bylbym prezes takiej ocenie porownujac kiwecien 2017/a 201 maaja ponad 22% wzrost.

  Druga kwestia-to oni rozbudowuja ekosystem, ktory ma potencjal znacznego zwiekszenia bazy klientow.

  Takie komunikaty-w trendzie wzrostowym wykorzystuje sie do akumulacji, jesli okaze sie, ze to tylko "panika" przy malych obrotach i nie ma to na koniec sesji wiekszego wplywu. To pokazuje sile trendu.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam doskonale Livechata i wiem jakie mniej więcej są do niego założenia (rozwoju). Aby utrzymać wysoką wycenę (c/z ponad 20) powinni około 500 klientów pozyskiwać miesięcznie albo chociaż nie mniej niż w tym samym miesiącu poprzedniego roku. Niestety obie te wartości są dużo niższe r/r a to źle wróży na przyszłość bo z miesiąca na miesiąc spada im wzrost r/r (teraz jak piszesz jest +22% a w styczniu jeszcze było +28%).
   Jeśli chodzi o rozwój ekosystemu to słyszę to od pół roku kiedy zarząd twierdził że będą pozyskiwać 1000 klientów miesięcznie, na razie tego nie widać a jest sytuacja odwrotna.
   Pamiętaj że ja odnoszę się tylko do wyceny firmy i jej perspektyw a nie do popytu na akcje i trendu na akcjach które często nie są zgodne z faktycznymi fundamentami danej firmy.
   Co do

   Usuń
 8. Cześć Wszystkim, Prezesie jestem stałym czytelnikiem Twojego forum. Cenię sobie Twoje uwagi, jesteś jednym z niewielu blogerów zajmujących się analizą fundamentalną spółek. Ciekaw jestem Twojej opinii na temat Rank Progress. Spółka wykazuje niewielkie zyski, a c/wk - 0,25. Zastanawiam się skąd taka niska wycena, czy chodzi o zadłużenie spółki? Czy wg Ciebie warto wejść na długi termin?
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mimo najszczerszych chęci nie pomogę Ci w temacie Rank Progress gdyż nie potrafię dobrze ocenić sytuacji fundamentalnej deweloperów głównie komercyjnych (działających w obszarze budowy biurowców, centrów handlowych itd). Teoretycznie moja wiedza w tym temacie zawęża się tylko do tego że powinni oni być wyceniani w pobliżu wartości księgowej lub lekko poniżej niej. C/wk Rank to 0,24 (czyli nisko) ale nisko też są np. BBI 0,33 czy Atlas 0,13 - jak widać dużo spółek jest nisko wycenianych i nie wpływa to na perspektywy wzrostu kursu.

   Usuń
 9. Cd red to juz PKCem prawie biora...20 baniek obrotu. Dobrze, ze ta spolka jest w Wig20. Playway tez piknie. Jedenastka moze troche sir schlodzi dalej raczej up...

  Moze C/Z jest wysokie na tych spolkach, ale to nie ma znaczenia przy ich potencjale rozwojowym i sa zdrowe albo nawet bardzo zdrowe bilansowo.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiesz ja mam odmienne zdanie na temat obecnych wycen niż Ty, obecne wyceny to potencjał rozwój na najbliższe 10-15 lat zawierają a to zbyt dużo. Obecnie emocje już tylko ciągną te kursy w górę a to może się źle skończyć dla tych którzy zgaszą światło. Ponawiam tylko apel o rozsądek i nie wrzucanie całej kasy w game deweloperów.

   Usuń
  2. Przeciez ja nie mam calkowitej alokacji w nich.

   Ja nie bawie sie w lapanie dolkow ani gorek gdziekolwiek. Pewnie bede skracal, co jakis czas pozycje, ale zyskom trzeba pozwalac rosnac...

   Co do deweloperow-to dla mnie najwiekszy potencjal fundamentalnie ma LC Corp. Rank Progress mialem. Czekam na rozwoj sytuacji. To raczej narazie spekulacyjnie bym traktowal, ale moze cos z tego byc...

   A z game dev. nie zapominalbym o Vivid:)

   A to, ze masz swoje, odmienne zdanie-to bardzo szanuje.

   Coraz wieksza chrapke mam na ta Decore.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. W przypadku Decory wygląda to iż bez one offów może w tym roku zarobić około 17 mln a uwzględniając przeszacowania kursowe to mogą wykazać nawet 20 mln. Takie zyski dałyby odpowiednio c/z 7 i 6 czyli jak na spółkę lekko wzrostową i dywidendową to całkiem niska wycena. Obecnie ceny surowców HIPS i GPPS są niżej jakieś 6-7% więc dobrze, jedno zagrożenie którego nie potrafię przełożyć na liczby to zamieszanie na rynku rosyjskim, oni mają tam sporą sprzedaż i zarówno osłabienie rubla i niepokój mogą osłabić wyniki.
   Dlatego nie namawiam i nie zniechęcam.

   Usuń
  4. Czy aktualna cena 10.60 to jest w miare dobra do zakupu pod dywidende i trzymania na nastepne lata czy lepiej poczekac na wyplace i odciecie dywidendy i wtedy zakupic?
   Adam

   Usuń
  5. Tego nikt Ci nie powie bo nie wie. Generalnie kupowania akcji przed przyznaniem dywidendy nie ma sensu gdyż kurs jest zazwyczaj wysoko, do tego dochodzi podatek od dywidend 19% co z automatu jest dodatkową stratą. JA uważam że lepiej obecnie poczekać aż dywidenda będzie odcięta i poobserwować zachowanie kursu. Ciężki jest rynek więc nie ma co się spieszyć z zakupami, dzisiaj FED też jest i jak stopy podniosą to coraz bliżej będziemy większych spadków.

   Usuń
  6. Ok dzieki Prezes..Ja to do Ike chcialem dokupic wiec bylaby full dywidenda wplacona ale faktycznie moze lepiej poczekac i kupic taniej pozniej i miec fajna spoleczke za rozsadne pieniadze na przyszly rok..

   Adam

   Usuń
  7. Jak masz IKE to trochę bezpieczniej. W przypadku 90% spółek po odcięciu dywidendy kursy zazwyczaj przez kilka miesięcy spadają, ale np. Ambra po ostatniej dywidendzie zrobiła mi psikusa i kurs zamiast spadać to rósł. Jednak mamy przysłowiowy maj kiedy historycznie powinno się sprzedawać akcje, możliwe podwyżki stóp % w USA więc jeśli się nie jest pewnym zarobku to lepiej czekać.

   Usuń
 10. Do Adam , nigdy nie wiesz po jakiej cenie bedzie za rok , też się zastanawiam nad małym pakietem (100 akcji) aby zamrozić gotówkę na kilka lat.Korci mnie jeszcze Elbudowa i Eurotel . Zobaczymy jak będzie .Pozdrawiam wszystkich .Marek

  OdpowiedzUsuń
 11. Czesc,

  Co do Dywidendy na Decorze-to juz wyplata nastapi 24 maja, wiec widac jak spolka jest w bardzo dobrej sytuacji plynnosciowej. Poza tym-analiza techniczna wskazuje na to, ze samo odciecie nie powinno miec znaczenia. Kurs powinien wrocic szybciutko do momentu sprzed odciecia.
  Spolka w ewidentnie silnym trendzie wzrostowym. Niby maj, to: sell and go away, ale...sa wyjatki. Tym bardziej, ze spolka (co Prezes sam zauwazyl) moze pokazac wysoka dynamike dochodowa. Kazdy jednak decyzje podejmuje sam i na wlasna odpowiedzialnosc.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znana jest po części przyczyna większego popytu i dobrego zachowania się akcji Decory i 11 Bit (oczywiście jest to głównie pochodną zaraportowanych dobrych informacji ze spółek)gdyż dm boś 27 kwietnia podniósł mocno ceny swoich rekomendacji. W przypadku Decory o 16% z 9,90 do 11,50 a 11 bit z 253 do 377 (o 49%). W przypadku Decory w stosunku do poprzedniej rekomendacji przychody mają być bez zmian (264 mln) ale za to zysk netto ma wynieść 14,5 mln (13,6 mln poprzednie reko), o 1 mln podnieśli tez oczekiwania zysku na 2019rok. Trochę dziwne jest tak mocne podniesienie wyceny kursu przy tak niskim podniesienie prognoz zysku ale w przypadku bosi wszystko jest możliwe - ja zakładam że Decora może zarobić nawet 20 mln.

   W przypadku 11bit podnieśli oczekiwania zysku netto w tym roku z 34,7 mln do 48,2 mln a w przyszłym roku też zysk ma wzrosnąć z 18,7 mln do 29,6 mln. Pozwolę sobie pozostawić bez komentarza jak przewidywane zyski mają się do 800 mln obecnej kapitalizacji.

   Usuń
 12. Wiesz tych do reko-obojetnie jakiego dm trzeba miec dystans...Wazne, ze w przypadku Decory jest w gore. To dobra oznaka-sama wycena nie ma znaczenia...zawsze moga ja podniesc po kolejnych wynikach.
  Spolka jest lakomym kaskiem takze pod ewentualne wezwanie. Sam nie lubie wezwan na spolki, bo to oznacza, ze kolejna ciekawa firma zniknelaby z bananowki. No, ale nie wierze w to, zeby duzi akcjonariusze, czyli osoby fizyczne i instytucje oddalyby ja po 11,12 czy nawet jeszcze troche wyzej...Niemozliwe po prostu. Za dobre perspektywy na lata przy tak jeszcze zdrowym bilansie.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 13. Prezesie,

  A co myslisz o Odlewniach Polskich? Maja fajna dywidende wyplacic. To tez taka spolka-nazwijmy to umownie z branzy okolohutniczej a pisalismy sporo o Cognorze, czy Ropczycach.
  Z mojej perspektywy wazne jest to, ze wydaje sie iz walor wrocil po rocznej korekcie do linii dlugoterminowego trendu wzrostowego.

  Dziekuje za odp. i pozdrawiam.

  Ps. A z ktorej godziny jest ten raport BOS odnosnie Decory, bo 27 kwietnia Decora przedstawila swietne szacunki bilansu za 1 kw (wstepne)?

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rekomendacja bosia odnośnie Decory została sporządzona 26 kwietnia czyli dzień wcześniej niż podane zostały przez spółkę szacunki zysku. Wg rekomendacji w 1 kw 2018 zysk miał wynieść 3,6 mln przy przychodach 60,5 mln a faktycznie jest znacznie wyżej bo zysk to 7,2 mln przy 64,2 mln przychodów.
   Nie zdziwię się jak za 2-3 miesiące znowu podniosą rekomendację dla Decory (w zeszlym roku co 2 miesiące podnosili rekomendacje dla Vindexusa).

   Jeśli chodzi o Odlewnie to coś napiszę tylko sobie przypomnę ją.

   Usuń
  2. Odlewnie - ja raczej bym odpuścił w krótkim terminie z kilku powodów. Pomimo zdrowego wzrostu na poziomie przychodów (+20% r/r) na który wpływa duży program inwestycyjny (chyba jeszcze ze 3 lata ma trwać) niekorzystnie wpływają na nich kurs walutowy i koszty surowców. Oni 83% sprzedaży mają w walutach (głównie w eur) i mocny złoty nie jest korzystny dla osiąganych marż (tak było przez cały 1 kwartał). Ponadto jak stwierdza zarząd "W 2017 nastąpił drastyczny wzrost cen surowców i materiałów używanych w produkcji odlewniczej...." czyli będzie presja na marże. Z tego co napisali to do produkcji używają surówek odlewniczych, złomu żeliwnego i stalowego itp, nie znam dokładnego wzrostu tych surowców ale czytając w komentarzu zarządu Cognoru do wyników za 1 kw podają oni że ceny złomu stali wzrosły r/r o 15% (z 989 zł/ tonę do 1123 zł /tonę) czyli kontynuowane są niekorzystne tendencje dla Odlewni. Dlatego dopóki nie będzie widocznej poprawy marży na sprzedaży w raportowanych wynikach to nie widzę sensu kupować Odlewnie pomimo niskiej dosyć wyceny. Na plus można dodać dywidendę i skupione akcje a na minus trwający program motywacyjny.

   Usuń
  3. Prezesie,

   Dziekuje Ci bardzo za analize. Szczegolnie za ocene ryzyk, bo mnie to zawsze najbardziej interesuje.
   Co do cen surowcow-masz racje. Tylko to juz tak bywa, ze jak gospodarka nabiera sporego rozpdedu, to one tez sporo drozeja. Mysle jednak, ze skompensuja w tym roku to jednak przychody + powolne umacnianie sie euro.

   Pamietasz, co pisalem o Cognorze miesiac temu-jak go kupowalem? Sprawdzilo sie, ze ta spolka jednak sie odbudowuje. Sprzedalem z jakims tam zyskiem i podziekowalem. Nie kupie tej spolki raczej, bo jest z tych trzech, o ktorych piszemy (jeszcze Ropczyce) - nazwijmy to bardzo umownie najbardziej surowcowa. Jednak moze kurs rosnac. Czego Ci zycze, bo pisales, ze moze ja dolaczysz do portfela.
   Odlewnie nie maja tez zobowiazan dlugoterminowych. Poza tym przyspieszony bedzie raport kwartalny i zaraz WZA. Dywidenda nominalnie wyzsza o 25% r/r..
   Spodziewam sie dobrych komunikatow i rekomendacji dm (to tylko taki "glupi handicap").
   Przeczytaj tez list Prszesa do Akcjonariuszy. Dawno nie widzialem tak empatycznego i jasnego tekstu CEO.
   Z moim " timingiem" (zart, euro I ro nia) i twoja ocena fundamentow-wroze dobrze Decorze, jak i Odlewniom. No i byc moze Ropczycom w srednim/dluzsztm terminie.

   Pozdrawiam i zyczego milej reszty dnia. Wszystkim:)

   Nieuk.   Usuń
 14. Nieuk mam pytanie do Ciebie w związku z tym wpisem "Co do deweloperow-to dla mnie najwiekszy potencjal fundamentalnie ma LC Corp" Skoro śledzisz Lcc to wjaśnij mi dlaczego ten papier ciągle spada? W perspektywie niezła dywidenda, liczba przekazać, a co z tym związane w dłuższej perspektywie niezłe przychody świetna, spory bank ziemi, więc wszystko idealnie. Z uwagi na brak głównego właściciela spółka może być niezłym kąskiem do przejęcia. Więc wiele artumentów za jej kupnem, więc co się dzieje. Pozdrawiem Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
 15. Łukasz,

  Deeeloperzy, to nie game dev...Rzuc okiem na wykres roczny. Kurs sie "uwolnil" po sprzedazy wiekdzosciowego pakirtu przez p. Leszka Czarneckiego. I zobacz sobie, jakie wzrosty wtedy zanotowal-spektakularne. Teraz walor po korekcie i konsolce wybija sie z poziomu oporow. Pamietaj, ze ta spolka ze swoim zasobem banku ziemi i nieruchomosciami jest lakomym kaskiem i jest gra wielu-nazwijmy to osib prawnych. Sama stopa dywidendy, to prawie 9%. Tu radzilbym sporo spokoju-chociaz ja tez bywam niecierpliwy...no coz-kazdy ma wiele wad.
  Ja nikogo z krotkoterminowych spekulantow nawet nie smialbym "naganiac" na ten papier. To jest walor na sredni/dluzszy termin.
  Roczna stopa zawrotu, to ok. 40%...Mało...?

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też czasem mam zawroty po 40% :)
   trup

   Usuń
  2. Dzięki Nieuk za odpowiedź, w sumie podałeś w swoim wpisie wszystkie argumenty o których ja pisałem, chociaż specjalnie nie obserwuję tego devolopera. Masz rację kurs się uwolnił po podaniu informacji o sprzedaży pakietu przez L.C. wzrosty były istotne, ale pytanie pozostaje co dalej, czy jeszcze są jakieś pozytywne informacje (oczywiście poza wsomnianymi przez nas wcześniej). Co do Twoich szacunków, to powiem że są bardzo odważne. Ja zastanawiam się czy LCC nie będzie jakoś skorelowana z innymi biznesami L.C - w tej chwili mam na myśli GetBack. Pozdrawiam Łukasz_S

   Usuń
  3. Ja nie szacuje 40% stopy zwrotu-zaznaczam, ze tak jest za ostatni rok. LC Corp przejely fundusze i to jest dobra wiadomosc. Getback to moim zdaniem to inna bajka i wszystkie spolki finansowe, ktore byly/sa powiazane z ta osoba.

   Pozdrawiam.

   Nieuk.

   Usuń
 16. Prezes co myślisz o firmie Euro-tax,kiedyś ładnie na niej zarobiliśmy?
  W przyszłym tygodniu pewnie ustalą dywidendę ok 0,40 zł (10% przy obecnym kursie)
  Przeglądałem raporty miesięczne i są trochę lepsze od ubiegłorocznych (z wyjątkiem Rumuni tu jest duużo lepiej)
  Obecny kurs wydaje się być atrakcyjny.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wgłębiałem się ostatnio w raporty Eurotaxu bo widziałem że spadają im zyski ale zaintrygowałeś mnie, zerknąłem i nawet skusiłem się na kupno trochę akcji (600) do rzeczywistego portfela a jak kurs po 4zł się dzisiaj zamknie to wrzucę do portfela dywidendowego. Powodem kupna jest mocny spadek kursu w tym roku który urealnił wycenę oraz prawdopodobne 60 groszy dywidendy z 15% stopą dywidendy. Błędnie podajesz wysokość dywidendy gdyż pamiętaj że ona jest wypłacana z zysku jednostkowego a nie skonsolidowanego i tutaj mamy aż 3,1 mln zysku jednostkowego co daje nawet 62 grosze dywidendy. Kasa jest i nie widzę przeciwwskazań aby tyle wypłacić. Oczywiście ryzykiem jest niska płynność oraz ryzyko słabszych wyników (takie mogą być w 1 kw) gdyż oni mają extra zyski gdy złotówka do eur i gbp jest słaba a taka niestety nie była w 1 kw. Trzeba realnie zakładać że w tym roku zarobią podobnie jak w ubiegłym i za rok dopiero dywidenda może spaść w okolice 40 groszy czyli stopa 10%.

   Usuń
 17. Dzięki Prezes:)
  To w sumie przez trochę ponad rok daje 1zł dywidendy:)
  Spółkę obserwowałem od miesiąca i ciężko było coś kupić poniżej 4zł a ten pakiecik 5tys akcji był wystawiony po 4.5zł (widocznie ktoś usilnie potrzebował gotówki a zapomniał o dywidendzie)

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni