"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 1 maja 2018

Porównanie wyników społek z wirtualnych portfeli z moimi szacunkami

Z końcem kwietnia wszystkie spółki na GPW podały już wyniki roczne za 2017 i nadszedł czas zweryfikowania moich szacunków zysków http://www.analizyprezesa.pl/2018/01/szacunki-wynikow-za-4-kw-spoek-z-moich.html z oficjalnie zaprezentowanymi. 

Jest to już moje 5 podsumowanie szacowania zysków i muszę przyznać że różnice są duże. W zasadzie w przypadku IRL pomyliłem się niewiele bo o 6% ale są i przypadki gdzie oczekiwałem zysków a faktycznie była spora strata (Colian, Ferro). Tak duże rozpiętości wynikają głównie z faktu iż raporty roczne są odpowiednim czasem na robienie niejako porządków w księgach rachunkowych a firmy za namową audytorów korygują swoje finanse. Tak było w przypadku Telestrady (1,8 mln tylko księgowego kosztu), Ferro (zawiązanie rezerwy na możliwe 28 mln zaległego podatku), ABC Data (jednorazowe 9 mln z tytułu zmiany zasad naliczania opłat licencyjnych), Stalexport (ok. 20 mln zawiązanych rezerw na większy koszt wymiany nawierzchni na autostradzie) czy Colian (68 mln naliczenia podatku z odwrócenia odpisu znaku towarowego). Gdyby nie spodziewane przeze mnie rezerwy i odpisy to wyniki firm byłyby lepsze i bliższe moich szacunków a tak niestety tylko dwie firmy pokazały oficjalne wyniki powyżej moich szacunków (IRL i Kania).
Na podstawie 4 kwartału należy zapamiętać na przyszłość iż ostatni kwartał roku jest najmniej przewidywalnym w całym roku, trzeba brać jak największe dyskonto na wyniki i najlepiej wiele nie oczekiwać po wynikach bo można się mocno zawieść.
W najbliższych dniach przedstawię szacunki wyników za 1 kw 2018 i mam nadzieję że lepiej je oszacuję.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad Wirtualnego Portfela Fundamentalnego link, wirtualnego portfela dywidendowego link oraz o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
 

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
Udostępnij:

6 komentarzy:

 1. Wszystko bym wywalił z portfela oprócz Seko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym sie akurat z tym, zeby tylko zostawic Seko...Sa jeszcze przynajmniej 2-3 fajne spolki, ale zgadzam sie z Kolega ponizej piszacym, ze trzeba prognozy raczej zanizac (z reszta Prezes tez to przyznal). A analiza fundamentalna musi tez byc poparta przynajmniej standardowa AT, to co robi czesto wspominany przez Prezia, czyli Longterm.

   Nieuk.

   Usuń
 2. Kurcze chyba wartoby kazdy szacunek obniżać o 20-30% bo wychodzi na to że sa zbyt optymistyczne.

  OdpowiedzUsuń
 3. To Prezesie czekamy na szacunki. Osobiście najbardziej interesuje mnie co napiszesz o dwóch spółkach tj. Seko (raport już 8 maja) oraz Ferro (17 maja).
  W mojej opinii wyniki tych spółek w I kw. powinny być lepsze r/r, w przypadku Seko myślę że będą zbliżone także do wyników rewelacyjnego IV kw. za czym przemawia: silny zł w I kw., dobra koniunktura, Święta Wielkanocne oraz niskie ceny surowca.
  W przypadku Ferro wyniki też powinny być lepsze zarówno r/r jaki i w odniesieniu do IVkw/2017 - i tutaj przede wszystkim świetna konikunkura w budowlance, która chyba jeszcze trochę potrawa. Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
 4. Szacunki jutro opublikuję ale Ferro nie mam w żadnym portfelu więc nie będzie. Wydaje mi się że rozsądnie jest przyjąć 14 mln zysku przy 12,4 mln rok wcześniej bo koniunktura i słaby usd sprzyjał.
  Co do Seko to pełna zgoda z tym co napisałeś, szacuję 3,5 mln zysku przy 2,68 mln rok wcześniej bo trzeba pamiętać że rok temu mieli 0,4 mln ekstra przychodów walutowych których teraz raczej nie było.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Prezesie. Już widzę, że jest nowy wpis z szacunkami. Jeśli chodzi o Ferro to zasugerowałem się tablką we wpisie w której wymieniasz m.in. Ferro, stąd moja pomyłka. Pozrawimam Łukasz_S

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni