"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 22 maja 2018

Aktualności, analizy, komentarze 5b/2018

Kania - wynik na poziomie zysku netto i przychodów jest zdecydowanie niższy od moich oczekiwań, gdyż oczekiwałem 16 mln a jest 10 mln. Nie bardzo rozumiem dlaczego są niższe aż o 10% przychody gdyż przejęli spółkę SS (czyli kilkanaście milionów przychodów) oraz był okres typowo przedświąteczny o czym nawet spółka wspomina "W  Spółce ZM Henryk Kania S.A.  sezonowość  wynika  głównie z okresów przedświątecznych,  gdzie przychód ze sprzedaży wyrobów gotowych jest większy niż w pozostałym okresie". Oczywiście są istotne tez pozytywy jak 13,7 mln dodatnich przepływów z działalności operacyjnej (wreszcie) oraz wzrost marży na sprzedaży z 5,85% do 8,29% a to podstawa działalności firmy. Ogólnie spory niedosyt.
Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  


Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

192 komentarze:

 1. Prezes,

  Zgadzam sie z Toba. Jednak najwazniejsze jest to, co podkresliles, czyli prawie 14 mln zl przeplywow operacyjnych. Widmo bankructwa raczej znika..przynajmniej na jakis czas. Te przychody mogly byc mniejsze-tutaj tylko gdybania...moze jakies mniejsze umowy handlowe zostaly rozwiazane...nie wiem. Jestem ciekawy jutrzejszej reakcji tynku. W sumie po rzuceniu okiem na raport, to wiem tyle co przed nim...wiec tak, jak wczoraj pisalem-na dwoje babka wrozyla...

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj pisałem że w przypadku Kani rynek jest niekonsekwentny, kurs rósł gdy było ryzyko bankructwa, teraz gdy rolowali na 2-3 lata obligacje, zaczęli fizycznie generować gotówkę i mocno poprawili marże pewnie kurs spadnie. Na niższy zysk wpłynęły mocno koszty finansowe (odsetki od zadłużenia, premia którą zapłacili dla obligatariuszy oraz koszty uruchomienia nowych obligacji i kredytów) a jeśli chodzi o przychody to pewnie spółka "SS" którą przejęli to większość sprzedaży kierowała do Kani.

   Usuń
  2. Tutaj 1 skrzypce gra Biedra...i tylko z nią się muszą liczyć....jeśli Biedra wybierze innych od mięsa to sądzę, że będą mieli duuuuże problemy

   Usuń
  3. Już wczoraj kursKanii szedł ostro na południe.

   Rafff.

   Usuń
 2. Odwrotnie, Kania sprzedawał do SS Towary i materiały (pewnie surowce), widać że bez marzy, jednocześnie zmalała pozycja Wartość sprzedanych towarów i materiałów.

  MS

  OdpowiedzUsuń
 3. Przyznam SZCZERZE, że ja się dziwię, iż to "gów..o" jakie oni produkują w ogóle się sprzedaje... jak się ludzie chcą truć tablicą Mendelejewa to niech to jedzą... i powiem tak - ponieważ nikt z mojej rodziny tego jeść nie chciał, jak również podobne zdanie miało wielu znajomych (włączając zwierzęta i piszę to zupełnie serio), dlatego akcji nie kupiłem, bo prędzej czy później nawet głupi Polak zauważy "10 linijek" na opakowaniu w składzie tego badziewia!!! Produkty ZM Kania nadają się dla tych kiboli z meczu Lech-Legia, bo tam faktycznie trzeba przyznać, że ładnie się w głównej TVPiS Firma zapozycjonowała, to im się udało, produkty 3xNIE. Pzdr, ŁD.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Lynch - myślę że większość fundamentalnych inwestorów kojarzy tego gościa. Skupiał się on właśnie na produkcie spółek w które inwestował. Skoro Kania robi co robi, to czy by w nią zainwestował mimo niskiej wyceny ? Zapewne nie. Dobre produkty (np. Frostpunk, Wiedźmin 3) rynek docenia i to mimo wysokich wycen, złe idą na zapasy ;).

   Usuń
 4. Prezes jak oceniasz wyniki Krynicki Recykling, spółka całkowicie zapomniana, a wyniki przyzwoite, wzrost przychodów, zysku netto wszystko poparte przepływami operacyjnymi, drugie pytanie mam o Transpol, wyniki też przyzwoite, niska wycena+ dywidenda, a kurs na minimach co tam się złego dzieje, czyżby inwestorzy bali się drogich cen paliw. Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Branża recyklingu źle mi się kojarzy, jednak Krynicki całkiem dobrze wygląda. Patrząc na spore inwestycje które robią oraz na fakt iż wymogi odzysku szkła w Polsce z każdym rokiem mają rosnąć to mogę sobie wyobrazić iż wyniki każdego kwartału mogą im się przez kilka lat poprawiać. Ładnie im wzrosła marża na sprzedaży, dobre przepływy, niskie dosyć koszty wynagrodzeń, umiarkowana wycena c/z 12,40. Przyczepić się można do dosyć napiętego bilansu i sporych zobowiązań krótkoterminowych.
   "We wskazanych latach gminy mają ustalone następujące, ustawowe minimalne poziomy recyklingu: 2017 rok – 20 proc., 2018 – 30 proc., 2019 – 40 proc., 2020 – 50 proc. Dodatkowo w nowelizacjach dyrektyw EU planuje się następujące minimalne poziomy recyklingu szkła opakowaniowego: 2020 rok – 70 proc., 2025 rok – 80 proc., 2030 rok – 90 proc."

   Jeśli chodzi o TransPolonię to lepiej odpuścić firmę bo jak dla mnie fundamenty są słabe. Rosnące ceny paliw dla branży transportowej są zdecydowanie niekorzystne choć akurat przewóz paliwa dla Orlenu ich nie kosztują bo jeżdżą na paliwie Orlenu które on mi daje. Ponadto oni dużą część przychodów uzyskują za granicą, jak pewnie wiesz weszły przepisy o delegowaniu pracowników i te są dla spółki niekorzystne (wzrosną mocno koszty pracy). Pozytywy to dosyć niska wycena i fakt iż ma im w tym roku mocno wzrosnąć tabor samochodowy więc przychody też powinny wzrosnąć. Chyba lepiej patrzeć z boku a prawdziwym testem będą dopiero wyniki za 2 kwartał.

   Usuń
  2. Przepisy o pracownikach delegowanych nie będą uwzględniane w tym roku (tj. dyrektywa w tym zakresie jeszcze nie jest uchwalona):

   http://serwisy.gazetaprawna.pl/praca-i-kariera/artykuly/1115073,ue-dyrektywa-o-pracownikach-delegowanych-zlagodzona.html

   , natomiast przepisy polskie (również idące w kierunku odprowadzania większych składek i podatków przez takie firmy jak Transpolonia) zwiększy koszty, to jest jasne - i polscy przewoźnicy mogą tracić rynek, bo dziś konkurują głównie ceną. U nas może być konsolidacja, na której Transpolonia może zyskać (mam na myśli zwijanie się słabszej konkurencji=małych firm).

   Pamiętajcie, że są też okresy wejścia w życie i taka Transpolonia się może spokojnie na te nowe zmiany przygotować, bo wystarczy, że podniesie fracht w kontraktach na 2019r. i problem doraźnie częściowo się rozwiąże.

   Uważam jednak, że prawdziwym wyzwaniem na DŁUGĄ przyszłość jest kwestia Nowego Jedwabnego Szlaku, który wiedzie (z Chin) przez PL do Antwerpii, czyli skąd Transpolonia wozi paliwa ciekłe... a z powrotem pociąg pusty jechać nie powinien (jest to wbrew logice), ale aby wozić paliwa i chemię (czyli to co oni wożą) trzeba mieć jednak i specjalistyczne cysterny i spełniać wiele restrykcyjnych przepisów, więc nie wyobrażam sobie, że z dnia na dzień mogą utracić klientów na rzecz nowej konkurencji. Choć akurat z chińczykami nigdy nic nie wiadomo - stać ich na wszystko, biorą na EM dosłownie wszystko co się da (przetargi/biznesy),więc nie można wykluczyć, że łącznie z zakupem takiej Transpoloni, aby mieć know how ;-)) ŁD.

   Usuń
 5. Witam.

  Kupiłem na IKE Interaolt. Dostałem dywidendy 1.3 zł zamias 1.5 zł . dlaczego ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pisałem w analizie kupna że w przypadku IRL pobierany 15% podatek u źródła na Litwie, nie ważne czy masz na IKE czy na zwykłym rachunku maklerskim zawsze pobiorą 15%.

   Usuń
  2. z tego co pamietam, masz mozliwosc odzyskania tego pobranego podatku. ktos kiedys pisal na forum bankiera chhyba cala procedure. wiec jezeli bedzie to na tyle duza kwota warta zachodu to mozesz sprobowac
   JR

   Usuń
 6. I tak będzie też w CEZ i KRKa ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możliwe że nie, na Litwie tak podatek pobierają a w innych krajach są pewnie różne zasady. Musisz się zorientować i najlepiej popatrzyć jak było rok temu (poszukać komunikatów odnośnie dywidendy i czy była procedura opisana).

   Usuń
 7. Czesc Wszystkim;)

  Nie lubie rekomendacji, ale ciekawa pojawila sie dla Arctic Paper: BDM "kupuj" z cena docelowa 6,30 zl.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj nieładnie tak ściągać Nieuk ... znowu masz tę samą spółkę co ja.

   A tak na poważnie jeśli coś jest warte kupna (i jest to mała spółka) to zachowaj to dla siebie. Skoro masz tą firmę w portfelu ... to jak się pojawią wolne środki możesz chcieć dokupić.
   Na 4Fun był czas, że w ciągu 3 miesięcy na forum bankiera był tylko 1 (słownie jeden) wpis o spółce ... każdy chciał wygospodarować wolne środki aby kupić jak najwięcej.

   Zaś tysiące postów o Getback, PBG, Mostostalu Zabrze itp ... coś zmieniły?
   Pieniądze lubią Ciszę.
   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
 8. Ek
  Ciekawy artykuł .
  https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/bank-centralny-inflacja-a-stopy-procentowe-kurs-zlotego-cierpi/xbvsnty

  OdpowiedzUsuń
 9. Nieuk, coś ta lokomotywa LC Corp nie chce ciągnąć. Znów wracamy do 2,75.
  trup

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze brakuje, że technicy dopatrzą się głowy z ramionami i lokomotywa powróci na peron :)
   Kurcze, jedno słowo Trumpa za dużo i panika na całym świecie.
   Gerard

   Usuń
  2. No nie bedzie dobrze, jak papier skonczy ponizej 2,75 zl...Poki co, to nie martwie sie, bo srednia zakupu w ok. 2,70 zl. Druga sprawa, ze spodziewam sie duzego, minusowego salda za maj w tfi. Niektore fundy chcac, nid chcac musza sprzedawac dobre i plynne spolki. Jednak jestem jakos dziwnie spokojny o ten papier...

   Wiecie co, po obrotach z ostatnich dni-to ja nie wiem, czy Neuca nie jest posrednio powiazana z ta afera lekowa. Nie mam bladego pojecia...nie chce siac plotek...ale moze byc roznie.

   Na Brasterze siadla jednak spekula tak, jak przypuszczalem...

   Wracajac do LC Corp. To bardziej dla mnie quasi lokata. Instal Krakow tez, ale jak poprawi sie z
   sentyment na rynku, to do takich spolek poplynie kapital.

   Ps. Prezesie-wczoraj pisalismy troche o CCC. Przejeli bardzo duza spolke z Szwajcarii. W tycb reko, to brakuje mi at. Rozumiem, ze to wycena fundamentalna. Tylko, ze nie biora tez waznego aspektu "handicapowego"... To oni beda konsolidowac rynek...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.


   Usuń
 10. Atlas wyniki takie sobie żeby nie napisać słabe. Wszyscy liczyli na więcej (chyba).
  trup

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ze względu na nieprzewidywalność wyników unikam deweloperów komercyjnych (wynajem i budowa biur itd), wydawać by się mogło że mocny wzrost przychodów dzięki sprzedaży notarialnej mieszkań wygeneruje wysokie zyski a tu jest zupełnie inaczej. To jest trochę czarna magia a ja tego nie lubię.

   Usuń
 11. Co do Atlas - nawet przy nie tak dobrych wynikach jak oczekiwano, to trudno spodziewać się spadków. Nie ma gdzie spadać przy takim niedowartościowaniu kursu. Ważne, że powoli schodzą ze zobowiązań. Z najmu i działalności hotelarskiej 1,7 mln euro zysku i to powinno być na stałym poziomie.Do tego jeszcze 43 apartamenty do zaksięgowania w 2 kwartale. Moim zdaniem jest ok.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zerknąłem jeszcze raz w Atlas i osoby mające akcje tej spółki powinny przewidzieć jednak gorsze wyniki na poziomie zysku netto gdyż aż 3,3 mln na niekorzyść pochodzi z przeszacowania posiadanych kredytów w skutek umocnienia euro do pln. W przypadku ich działalności mocno zyskiem buja kurs eur/pln ale on w zasadzie jest bez wpływu na bieżącą działalność gdyż za czynsze mają płacone w euro i w tej walucie płacą raty kredytowe. Zwracam uwagę że jeśli poziom eur/pln 4,30 utrzyma się do końca czerwca to znowu pokażą stratę z różnic kursowych.

   Usuń
  2. Jednym zdaniem, jeżeli dobrze Cię zrozumiałem, strata 3,3 mln na poziomie zysku netto jest tylko księgowa?
   at

   Usuń
  3. Strata to złe słowo bo takiej nie ma, różnica 3,3 mln miedzy zyskiem wykazanym w 1 kw 2018 a 1 kw 2017 jest tylko księgowa i nie poniesiona fizycznie (nie wydana gotówka) przez spółkę. Rok temu dzięki umocnieniu złotówki wykazali 2,9 mln księgowego dodatkowego zysku a teraz w związku z osłabieniem złotówki wykazali 0,4 mln księgowej dodatkowej straty. Jednym słowem zysk z ubiegłego roku był nienturalnie zawyżony.

   Usuń
 12. Dziś Wig Energia -4% ... spadają równo PGE Tauron Energa Enea

  Czyżby jakaś decyzja polityczna wpływająca na energetykę? (bo PKN Lotos, Pgnig czy banki się trzymają)

  Co o tym myślicie?
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie tylko energetyka spada, WIG20 prawie -2% i broni się na ostatnim wsparciu.
   Chciałem dziś zrobić "optymalizację podatkową" przed odcięciem dywidendy na AITONIE, ale poleciał już dziś -5% i serce boli by po tyle sprzedać.
   Gerard

   Usuń
  2. Sporo narobiłem w ostatnim roku błędów inwestycyjnych ale przynajmniej nie zrobiłem błędu inwestując w spółki państwowe do których zaliczają się te energetyczne. Należy sobie odpowiedzieć na pytanie co da mi zakup takich spółek do portfela ? Jak dla mnie nic przez najbliższe minimum 10 lat bo dywidend się nie dostanie (może jakieś symboliczne) a rozwój tych spółek będzie skierowany dla dobra państwa czyli niekoniecznie dla dobra akcjonariuszy. Taki Orlen od zeszłorocznego szczytu jest już ze 40% niżej więc sporo a zeszłoroczne wzrosty były ewidentnie podpuchą ze strony zagranicy.

   Usuń
  3. Prezes a może o to chodzi aby zniechęcić drobnych do spółek skarbu państwa i nagle ,,wódz"zadecyduje o kupnie przez państwo tych spółek i wycofaniu z gpw ?Może zamiast dywidend będą zyski wspierały po cichu państwo bo kiełbasa wyborcza kosztuje? Pozdrawiam Smok

   Usuń
  4. Kania - ocena wyników:

   https://www.bankier.pl/forum/temat_re-wyniki,28229185.html


   Rafff.

   Usuń
  5. Wycena Orlenu jest akurat dosc mocno odwrotnie skorelowana z cena ropy, im drozsza ropa tym mniej zarabiaja. Jesli chodzi o spolki panstwowe to na pewno w pewnym przypadkach np. energetyka jest konflikt interesow, czy takie spolki maja maksymalizowac zyski czy dbac o np. stabilnosc i niezaleznosc energetyczna Polski. Wedlug mnie ta druga opcja. Z drugiej strony np. dla Tauronu P/BV wynosi 0,19, co jest wartoscia smieszna. Na spolkach pod kontrola Panstwa czasami pojawiaja sie olbrzymie mozliwosci zarobki, z przeszlosci mozna tylko wspomniej KGHM, JSW, czy wlasnie Orlen.

   Usuń
 13. Co do Atlas - jeśli sprzedadzą nieco aktywów i zmniejszą dług, a przez to koszty finansowania to spółka może zacząć być maszynką do robienia pieniędzy. Mam nadzieję, że po zmianach personalnych u zarządcy nieruchomościami też zacznie się dziać lepiej w tym segmencie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 14. Wig energia -5,69% ... ciekawe co nasz rząd wymyślił dla energetyki

  a 4Fun już 14 zeta

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 15. Tu moze byc kilka aspektow...jednym z nich to moze byc finalizacja przygotowan do atomowki a tym samym drenaz cashu z tych spolek. To sa po prostu dojne krowy...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja jestem ciekaw jakby sie kurs energetyki zachowywal jakby nagle pojawila sie informacja, ze elektrownie atomowa buduje calkowicie prywatny podmiot. Mysle, ze dla spolek energetycznych budowa elektrowni atomowej bedzie korzystna w dlugiej perspektywie

   Usuń
 16. Panie Prezesie, chciałem zapytać o FAM. Jak toczy sie ta inwestycja po zejsciu z gieldy?
  Przemek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przegłosowano i przeprowadzono olbrzymią emisję zwiększającą o 300% liczbę akcji. KRS zarejestrował zmiany, a dzisiaj ogłoszono WZA, na którym podejmą uchwałę o wykupie przymusowym mniejszościowych akcjonariuszy (którzy po rozwodnieniu mają mniej niż 5%). Niby są złożone zażalenia co do rejestracji nowej emisji przez WZA i samego WZA, ale na razie ze strony sądu cisza. FAM wygrywa 2:0, a zaraz będzie 3:0 (po walnym czerwcowym).

   Usuń
 17. Prezesie, Kania leci w dół, tutaj ktoś zamieścił ciekawą negatywną ocenę wyników:

  https://www.bankier.pl/forum/temat_re-wyniki,28229185.html

  Patrząc na reakcję rynku, to nie tylko on myśli, że Kania skończy na złotówce na akcję (choć pewnie tylko on, że do wakacji).

  Czy w obecnej sytuacji rozważałbyś raczej jej sprzedaż za obecną cenę, czy uważasz, że reakcja rynku jest przesadzona?

  Pozdrawiam,
  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na mnie w przypadku Kani nie patrz, tak jak zapowiedziałem na koniec miesiąca zamykam (sprzedaję) hurtem wszystkie akcje i patrzę na giełdę z boku. Czy zamknę Kanie po 1,20 czy 1,40 jak dla mnie robi się to nie istotne.
   Nie czytałem tej analizy kogoś na bankierze więc się do niej nie będę odnosił, moje zdanie na temat wyników znasz, są pewnym zawodem ale największym plusem jest poprawa sytuacji płynnościowej w stosunku do raportu rocznego (bardzo dobre przepływy, spadek zobowiązań krótkoterminowych na rzecz długoterminowych).

   Usuń
  2. Warto czasami czytać konkurencję, bo wnioski te same.

   Usuń
 18. Prezes w Twoim portfelu fundamentalnym dramat. Jedynie Asbis trzyma się. Energetyka - pacjent na OIOM -ie. Wig-40 ruina. W co inwestować skoro nawet obligi skarbowe lecą w dół. Dobrze, że sprzedałem miesiąc temu 60% portfela nie czekając na dywidendy. Szkoda tylko, że nie kupiłem dolarów chociaż zamierzałem tak zrobić. Ale w tej chwili chyba można je jeszcze kupić - do 4 zł powinien dojść. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OIOM to przydałby się mojemu portfelowi a nie tylko energetyce. Możesz rozważyć zakup obligacji korporacyjnych, ja trochę przyglądałem się im i kilka ciekawych propozycji jest.
   Jak dolar ma tak rosnąć to Livechat na tym zyska w długim terminie (krótkoterminowo kurs może jeszcze spaść).

   Usuń
  2. Ja mam ponad 50% oszczędności ulokowane w dolarach, i to był strzał w dziesiątkę ;)
   Myślałem też nad inną walutą (Frank szwajcarski?)

   Rafff.

   Usuń
 19. A mi zostaly juz tylko 2 spolki w portfelu: Eurotel i PCM, którego dzisiejszy kurs mnie zdolowal calkowicie :-(
  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
 20. Prezesie masz dobry pomysł na inwestycje ... tylko ...
  1. Kwestia czasu ... taki portfel dobrze się sprawdzi w zaawansowanej i bardzo mocnej bessie (np taka jak 2008-2009)
  2. Myślę, że nie powinieneś się kierować tylko analiza fundamentalną ale dodać także elementy analizy technicznej ... zerknij na swoje spółki Seko i PCM ... obie są w silnych trendach. Wystarczy kupować akcje tylko w trendzie wzrostowym. Wtedy takiego PCM czy Getbacka byś nie kupił. Znajdź takich 10 spółek jak Seko a będzie dobrze.
  3. Zerknij na wykresy 11Bit, CDprojekt, PlayWay, 4Fun itp ...trend Twoim przyjacielem. Może warto przekonać się do inwestowania z analizą techniczną?
  4. Na Twoim miejscu z spółek które wytypowałeś jako mocne fundamentalnie, kupiłbym tylko te które są w trendzie wzrostowym, a pozostałe dopiero wtedy jak wyklaruje się trend.
  Np PGE po 10 zł wydaje się tani ... a spadł dziś poniżej 9,50 ..Dla mnie nie ma znaczenia czy kupie te akcje po 8 czy 12 zł ważne aby były w trendzie rosnącym. A jak kupiłbym po 10 zł to mógłbym się kisić parę lat z akcjami.
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdą sugestię dobrą czy złą przyjmuję z pokorą i na pewno analizuję. Jestem na rynku 18 lat i raczej moje zagrania w większości się sprawdzały. Niestety rynek szczególnie w ostatnich 12 miesiącach się mocno zmienił na niekorzyść głównie małych i średnich spółek w które inwestuję. Np. kiedyś spółka ogłaszająca dywidendę na poziomie 12-15% rosła 20-30 % a teraz jest krótkotrwała 10% podbitka i kurs wraca do bazy (patrz ABC Data czy Eurotax).
   No widzisz, piszesz o Seko i 4fun, te dwa przykłady to akurat moje przemyślane zakupy gdy spółki nie były w trendach wzrostowych a 4 fun to był w ewidentnym trendzie spadkowym (teraz jest 150% wyżej od mojego wejścia).
   Ja mam spore pretensje do siebie że zasugerowałem się rekomendacjami/analizami analityków w przypadku moich wtop ostatniego roku, Unimot, Getback i PCM. Te 3 spółki mocno zdemolowały mi portfele (realne też) i pracuję nad tym aby się to nigdy nie powtórzyło.
   Jeśli chodzi o technikę to pełna zgoda że lepiej kupować spółki w trendach wzrostowych ale są spółki których nigdy nie kupię nawet jak będzie czytelny trend bez widocznych fundamentów.
   Marzę :-) aby czerwiec się już skończył bo mają się pojawić ze spółek na które czekam istotne informacje (PCM, ABC Data, BAH) i będzie wóz albo przewóz.

   Usuń
  2. Zacząłem inwestować na GPW w 1997 ... i na początku popełniałem bardzo dużo błędów (oj dużo) (np kupiłem akcje kghm po 10 zł a sprzedałem po 12 zł)... Dopiero od 2007 r stałem się prawdziwym inwestorem kiedy świadomie wycofałem się z rynku.
   Moja strategia ewoluowała, sprawdzałem wiele, rzeczy. Dziś uważam, że najlepszą metodą jest połączenie analizy technicznej i fundamentalnej. + dywersyfikacja portfela ok 10-15 spółek.
   Przeczytaj książki:
   "Jak zarobiłem 2 mln", "Giełdowe Giganty" czy "Analiza formacji" Bulkowskiego.
   Jeśli zaś chcesz koniecznie zostać przy analizie fundamentalnej przeczytaj "Inwestowanie w Wartość" Glena Arnolda
   Powodzenia
   Jacek

   Usuń
 21. Śmieszną analizę techniczną nie można brać poważnie , przy prawdziwym inwestowaniu. Jeżeli ceny akcji spadły a fundamentalnie nic się nie zmieniło to dobra wiadomość dla inwestora, i w niczym nie pomogą tu śmieszne "trendy","młoty"i inne durne nazwy analizy technicznej, trzeba inwestować w silne spółki o mocnej pozycji i stabilnych finansach, dywidendowe, o wskazanej przez nas wartości wewnętrznej. Zaś same wahania kursu to efekt uboczny który w krótkim, jak i średnim terminie nie powinien nas interesować.

  StudenTomek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie się z Tobą nie zgodzę.
   Odnośnie analizy technicznej musisz sobie odpowiedzieć na pytanie skąd wynikają te trendy młoty, szpilki itd. itd. Otóż jest to obraz realnych transakcji. Tak naprawdę analizę fundamentalną spółki możesz sobie zrobić jak masz dostęp do pełnej wiedzy o spółce i o otoczeniu w którym działa, oraz potrafisz trafnie ocenić perspektywy. 99% drobnych inwestorów nie jest w stanie tego zrobić bo nie ma dostępu do informacji istotnych poufnych czy jak ich tam zwał, którymi się spółki nie chwalą. Dam Ci przykład. Rok temu Unimot wydawał się mocną i perspektywiczną spółką, ale tylko się wydawał. Jednak lepiej poinformowani wiedzieli i wychodzili z inwestycji i sprzedawali. Kto jest lepiej poinformowany? Biura maklerskie, pracownicy w branży, Zarządy ich rodziny, znajomi. Oni mają wiedzę o wiele wcześniej niż przeciętny Kowalski, który czeka na raport okresowy i przeważnie kończy z ręką w nocniku jak w przypadku Getbacku. (podobna historia jak Unimot, tylko Unimot jeszcze nie splajtował). Tyle na temat analiz.

   Jeszcze bym chciał zapytać Ciebie prezes jakie masz odczucie odnośnie obligacji korporacyjnych. Które polecasz?
   aleks

   Usuń
  2. Tak samo, analiza techniczna jak i fundamentalna opiera się na przeszłości, co do Unimotu to wystarczalo sprawdzić akcjonariat oraz powiazania biznesowo-polityczne, dlatego jako fundamentalista nie spekulowalem na tej spółce. To, że ja uważam AT za "śmieszne dyrdymały", to tylko moje zdanie i mój sposób analizowania spółek. Odnośnie wiedzy na rynku to oczywiście największą bolączka nas czyli inwestorów indywidualnych to brak dostatecznej wiedzy-patrz przykład Trakcji, dlatego staram się selekcjonować spółki które mają już sprawdzoną historię oraz fajny kontakt z inwestorami patrz: Decora,Amica,Seko,Eurotel,Asseco. Ostatnie spadki na BAH wywołały moje spore obawy czy wypłynęło coś czego możemy nie wiedzieć.

   Pozdrawiam wszystkich inwestorów zarówno techników jak i fundamentalistow,

   StudenTomek

   Usuń
 22. Dla mnie może być to dobra informacja, zakładam że jeśli zrobią przymusowy skup to dadzą cenę z poprzedniego wezwania i wszystkich zadowolą. Oczywiście może być różnie zarówno jeśli chodzi o cenę jak i blokowanie uchwał. Zastanawia mnie cisza ze strony Kancelarii, kasę wzieli i zniknęli :-)
  Dzięki za info bo nie interesowałem się tym.

  OdpowiedzUsuń
 23. Nie wiem czy atak dobra. Spółkę wyceni biegły i wartość majątku podzieli przez 134 mln akcji, a nie przez 34 mln jak było wcześniej (cena emisyjna była równa 29 gr więc z emisji zyskali około 29 mln zł).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Policzyłem, wyceniając spółkę po cenie ostatniego wezwania (4.2 zł) i dodając wpływ z nowej emisji, przez rozwodnienie otrzymujemy wartość jednej akcji równą 1.21 zł.

   Usuń
  2. Dodaj jeszcze ze 25 mln które spółka mogła zarobić przez ten okres. Porozumienie nie dla Fam robiło DCF (wycenę firmy) i im wychodziło chyba że 6 zł akcja jest warta i zobaczymy co biegły wymyśli. Dopuszczam jeszcze myśl że biegły wyceni na 2 zł a oni dobrodusznie dadzą wyższą cenę wykupu.
   No nic, za jakieś dwa miesiące będziemy wiedzieli więcej.

   Usuń
 24. FAM

  Zarząd (walne FAM) wyznaczy biegłego który wyceni akcji FAM (nie biegły wyznaczony przez Sąd). Dalej Akcje osób które nie zgłoszą się do wykupu zostaną unieważnione za 0 zł
  Podstawa prawna
  KSH 418
  § 2a. Akcjonariusze mniejszościowi, których akcje podlegają przymusowemu wykupowi, powinni, w terminie miesiąca od dnia ogłoszenia uchwały, złożyć w spółce dokumenty akcji lub dowody ich złożenia do rozporządzenia spółki. Jeżeli akcjonariusz nie złożył dokumentu akcji w terminie, zarząd unieważnia ją w trybie art. 358, a nabywcy wydaje nowy dokument akcji pod tym samym numerem emisyjnym.

  358 par 3 KSH
  § 3. Zarząd ogłasza wykaz unieważnionych dokumentów akcji w terminie czterech tygodni od dnia powzięcia uchwały o ich unieważnieniu.

  Pozdrawiam
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
 25. Prezesie, właśnie ukazała się prognoza IMS na 2018. Jeżeli pamiętasz naszą rozmowę, wygląda na to że realizuje się wariant wzrostów w oparciu o sprzyjająca koniunkturę. 15% wzrost zysku netto może nie powala ale spółka z obszaru 4Fun Media ( które rożnie dzisiaj 7 %)
  Jeżeli IMS ogłasza po Iszym Q 2018 prognozę wzrostu o 15-22% ( zysk , Ebitda) to chyba nalezy się spodziewać b.dobrych wyników za ten okres . Raport za IQ juz 29 maja.
  Osobiście stawiam na 50-70% wzrostu...

  OdpowiedzUsuń
 26. Corcoran "Osobiście stawiam na 50-70% wzrostu..." na 4Fun Media?

  OdpowiedzUsuń
 27. Prognoza zysku na ten rok nie powala bo 15% więcej r/r to tak sobie. C/z spadnie do 13,30 więc raczej umiarkowanie. Oczywiście zawsze trzeba liczyć że prognozy przekroczą a w przyszłych latach też będzie lepiej. Nie podejmę się szacowania zysku za 1 kw.

  OdpowiedzUsuń
 28. Wiecie co-naprawde fajnie sie to wszystko czyta:) Chociaz zdecydowanie blizej jest mi do strategii Jacka niz do Studenta Tomka.
  Ja nie patrze na mloty etc w at. To nie o to chodzi...Najlepsza jest (oczywiscie dla mnie) strategia hybrydowa. Jakby tylko analiza fundamentalna przynosila mega profity albo tylko analiza techniczna-tok rynek skupialby sie tylko na jednej z nich. Dla mnie at, to wolumeny, wsparcia i opory, linie trendu, psychologia...to jest bardzo skomplikowane. Mowie to po wielu wtopach, ale w najgorszym okresie, czyli kwiecien-maj mam jedne z najwyzszych stop zwrotu w swojej historii. Zalozylem tez dwa portfele wirtualne na biznesradar, czyli Nieuk i Hybrid&Value Investments. Ten dtugi, to mialbyc konsensus spolek, co do ktorych zgadzam sie z naszym Prezesem. Odszedlem od tego podstawowego zalozenia, bo nie bylo oorozumienia co do game dev..Tam tez jest wiele bledow, ale nie o to chodzi...Prezesa bardzo szanuje, ale sie czesto nie zgadzamy i chyba o to chodzi. Kazdy powinien dostosowac swoj profil inwestycyjno/spekulacyjny do wlasnego profilu psychologicznego.
  A trendy sa bardzo wazne-my nie jestesmy przeciez insiderami i ciezko jest wiele spraw przewidziec, np. czynnikow branzowych, walutowych etc.

  Czasem warto jest obserwowac spolke przez wiele lat...tak zrobilem no. z 4fun media. Wprowadzal ja na gielde IDM. To juz mi zle wygladalo...byla juz w swej historii nawet wyzej niz teraz, ale teraz jest o wiele silniejsza. Skala wzrostow mnie zaskoczyla. No, ale po co sie kopac z trendem. Oczywiscie, ze korekta jest potrzebna, ale z trendem sie nie walczy...

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  Ps. Widze Prezesie, ze przekonales sie do Livechata hehe:)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ranking popularności spółek na bankier.pl
  1. CDprojekt
  2. PlayWay
  3. 11BIT
  5 Farm51
  Dla mnie wymowny sygnał sprzedaży.
  Wystarczy aby jakaś najbliższa gra okazała się klapą i mamy mega zjazd w dół
  29 maja jest premiera "Agony" PlayWay ... Ryzyko duże a potencjalny zysk ograniczony
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się zgodzę, że CDR jest już spełnione (trudno będzie choćby dorównać Wiedźminom a nie da się na nichjechać w nieskończoność). Jeśli jednak WW3 wyjdzie i spełni oczekiwania, wtedy potencjalny zysk jest ogromny.

   Rafff.

   Usuń
 30. Odnośnie techniki inwestycyjnej.

  Teraz 4Fun zostały położone dwa zlecenia na S po 1500 akcji z ceną 14,65 i 14,90 (jednakowy czas) ... są to zlecenia aby wymusić podaż (bo brak podaży w karnecie) poniżej tych cen i ułatwić skup akcji ... podobną technikę można robić sprzedając ... stawiając lipne zlecenia kupna. Nawet jeśli takie zlecenie zostanie zrealizowane to i tak to się opłaca jak chcemy kupić lub sprzedać większą ilość akcji.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dokonca, to sa zwykle dwie tranzakcje sprzedazy akcji. Nie doszukiwalbym sie tutaj zadnych teori na ich temat.

   Usuń
 31. Czesc Wszystkim,

  Playway to holding i nie sama premiera Agony zyje;) Choc to bardzo wazna sprawa. Jutro debiut spolki zaleznej na NC. Fakt, faktem ze co do popularnisci na bankierze jest to pewien antywskaznik hehe;) Ale wielka trojka game dev. ma sis bardzo dobrze. Jeszcze silny dolar sprzyja. Co do samych wycen nie bede sie odnosil...Moim zdaniem to wlasnie Cd Red jest jedna z najleoszych spolek z Wig20. Choc wycena moze najdrozsza...No, ale zawsze mozna zabezpieczyc sie PZU, bo to bajlepsza spolka finansowa na GPW moim zdaniem...tylko nie wiem, czy nie poleci troche nizej...

  Pisales tez o spolkach, ktore moga zmienic indeksy. Moim zdaniem oierwsza taka, ktore moze trafic do wig20 jest Dino. Niech wywala za to ten Eurocash...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 32. Dino jest na 16 miejscu (jak będzie na 15 wchodzi) do Wig20 ... myślę, że wejdą do Wig20 ... wypadnie ktoś z trójki Eurocash, Energa, Tauron, a po połączeniu Lotosu z PKN zwolni się 1 miejsce w Wig 20 ... więc, że Dino wejdzie to kwestia czasu. A za lotos może wejść ktoś z piątki: Kruk, Kęty, Amrest, Asseco, Play

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mysle, ze raczej z tych spolek, to bedzie Amrest. Niech wywala jakas energrtyczna spolke-jest ich nadreprezentacja...o bankach juz nie mowie. Niech sie Alior z Pekao polaczy. To byloby kolejne miejsce...Jakby Konrad K. jeszcze przez rok z "takjm rozmachem" dzialal, to moze Getback bylby blue chipem hehe:) Taki zarcik. To dopiero bylby skandal, jakby spolka z WiG20 okazala sie walkiem. Swietna reklama dla polskiego "rynku kapitalowego".
   Na 4fun, Kinopolu, Odlewniach, Ropczycach, Voxelu, Instalu tez jest bardzo ograniczona podaz. Wszystkie spolki w trendach wzrostowych, bo tak to chyba mozna okreslic...


   Nieuk.

   Usuń
 33. Co z BAH się dzieje ?
  Ktoś wie może ?

  Pozdrawiam
  Maciek

  OdpowiedzUsuń
 34. Spółka wypierdek z przyszłością nieznaną nawet najlepszym szamanom:D Kto by chciał w takiej firmie trzymać kapitał :) uciekaja po dywidendzie, może za rok ktoś wróci spekulacyjnie :) Tylko AT w takim wypadku... a na razie mamy trend w dół.

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
 35. Co myślicie o CCC i o przejęciu przez nią szwajcarskiej firmy obuwniczej:
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/grupa-ccc,107,0,2406763.html


  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem bardzo dobra informacja. W dodatku kupili ja "za grosze". Musza sie rozwijac poprzez akwizycje na innych rynkach, bo zbudowanie wlasnej marki jest bardzo kapitalochlonne i czesto nisko efektywne, o czym CCC juz sie na wlasnej skorze przekonalo.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 36. Obs wyrzucił ją z portfela

  OdpowiedzUsuń
 37. Jak prezesie oceniasz wstepny raport ABC DATY?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 60% wzrostu zysku netto r/r to sporo niżej od moich oczekiwanych 175% wzrostu zysku. Po wynikach Asbis dopuszczałem że może być i u Abc Daty niżej ale nie aż tyle. Jest to pewien zawód i zagłostka co dalej. Z jednej strony w czerwcu przyklepią 12% dywidendę i spodziewam się iż w każdym kwartale tego roku zyski będą wyższe r/r ale z drugiej strony spadki na rynku nabierają tempa i może być trudno o dłuższe wzrosty Abc Daty.

   Usuń
 38. Od rana mam dobry humor ... zwłaszcza jak zobaczyłem wyniki Fasingu

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko się nie zgodzić:-)))... zbieram DY od 2014 (2x uśredniałem jak spadało do 2017 na ŻADNYCH obrotach), mogłem oddać z b. dobrą stopą zwrotu rok temu jak przez chwilę było +20 per share, ale zostałem i cały czas czekam na jakiś duży deal z Chińczykami... bo kwestia kopalni na razie cały czas w zawieszeniu (inwestują).

   TDJ-Famur konsoliduje rynek, rozgląda się m.in. za Spółkami, które exportują... obie Spółki są w jednym mieście, zapewne właściciele/zarządzający znają się doskonale, bo kiedyś konkurowali "na kopalniach". Przyjdzie czas na mariaż, bo Fasing robi JV z Chińczykami, a Famur szuka tam rynku. Cierpliwości. ŁD.

   Usuń
  2. Mam wrażenie że tak dobry wynik to częściowo przesunięcie jakiś faktur z 4 kwartału kiedy słaby wynik osiągnęli. Wczytuję się w niego i ciężko powiedzieć dlaczego tak zysk skoczył, przy 15% wzroście przychodów zadziwiająco o 10% spadły koszty wytworzenia sprzedanych produktów, tak raczej się nie dzieje. Niższe są też koszty inne operacyjne i inne koszty finansowe. Ciężko przewidzieć czy to będzie trwała tendencja, jednak obecnie branża przeżywa bum więc popyt na produkty Fasingu będzie spory.

   Usuń
  3. Górnictwo pokazało ostatnio dobre wyniki, więc założyłem że kasę wydadzą na nowy sprzęt i maszyny. Dlatego postanowiłem nabyć spółkę z tej branży. Do wyboru miałem Famur, Fasing i Patentus.

   Famur jako lider jet najdrożej wyceniany ale i rzadko płaci dywidendy(tylko dwie)
   Patentus był najtaniej wyceniany ale nie płacił dywidend.
   Fasing choć droższy niż Patentus to od 2009 r płaci regularnie dywidendy. (już 80 gr wpadło)
   Dlatego wybrałem Fasing.

   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
 39. Prezesie masz BAH w dwóch portfelach ( a może i w trzecim?). Dzisiaj spadki około 6%. Kurs się osuwa. OBS sprzedał swój BAH- na pewno czytałeś jego uzasadnienie. Jaki masz plan z BAHem? Romuś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja kupiłem ostatnio BAH i wydaje się, że kolejna wtopa, ale ja kupiłem go długookresowo (w sumie przechodzę na taki tryb, gdzie giełda to będą dla mnie inwestycje, a nie spekulacje). Jeśli nie wypadnie jakiś trup z szafy to dla mnie takie spadki nie są uzasadnione. Ja mam plan jeszcze dokupić, ale nie teraz, bo wszystko spada, więc i ta spółka może polecieć dalej. Kupując w tej chwili, jeśli za rok by powtórzyli taką samą dywidendę, byłoby to prawie 15%. Wygląda na to, że marże im spadły trochę, ale liczba sprzedanych samochodów cały czas rośnie, otwierają kolejne salony więc nie powinno być źle jeśli zachowają przy tym płynność.

   Usuń
  2. Moim zdaniem wcale tak źle z marżami nie wyglada, patrzymy tylko na kwiecień, zaś za 1 kwartał: -" Wartość sprzedaży netto samochodów sprzedanych do dealerów spoza Grupy oraz wartość samochodów sprzedanych przez dealerów z Grupy do klienta finalnego wyniosła 69 M PLN (+35% r/r); YTD 167,7 M PLN (+30% r/r).", a również trzeba pamiętać że im wiecej sprzedanych aut tym wiecej prac serwisowych,które są wysokomarzowe.

   StudenTomek

   Usuń
  3. Ewidentnie sprzedaż akcji BAH przez OBSa uruchomiła lawinę bo część naśladowców zaczęła sprzedawać, doszli też technicy którzy mieli stop lossy ustawione i mamy kurs gdzie mamy. Rozumiem część powodów sprzedaży przez OBSa bo rynek jest fatalny i lepiej akcji nie mieć, jednak podał też że mniejsza marża może być co wynika z danych o sprzedaży za kwiecień ale zauważcie że w całym 1 kwartale wartościowo i kwotowo sprzedaż im wzrosła o jakieś 30% więc progres jest duży.
   Sobie założyłem już jakiś czas temu że zysk w tym roku im spadnie o 15% r/r a na to wpłyną inwestycje w nowootwierane/modernizowane salony. Koszty te będą niejako w rozwój bo nowe salony powinny się przełożyć na większą sprzedaż w przyszłości. Jeśli będzie 15% niższy zysk to i niższa dywidenda czyli jakieś 78 groszy i stopa 12% przy dzisiejszym kursie. To jak na spółkę rozwijającą się a taką jest raczej BAH to obecna wycena wydaje się niska. Oczywiście jak bessa przyjdzie to kurs może się jeszcze obsunąć ale to dotyczy każdej spółki.
   Z jakimikolwiek ruchami na BAH wstrzymuję się do wyników za 1 kwartał, spółka z portfela dywidendowego nie wypadnie, nie wiem jeszcze co z fundamentalnym bo miałem wszystko sprzedawać.

   Usuń
  4. Informacja o zawarciu porozumienia o rozwiązaniu umowy dilerskiej i serwisowej Jaguar Land Rover

   http://tiny.pl/g8jrc

   Rafff.

   Usuń
  5. Przecież to nie jest istotna umowa, można zakładać że zysk im spadnie o 1-2% jeśli przychody wynosiły 1%. W tym kwartale mieli otwierać showroom na Wawelskiej i ten obiekt powinien sporo nowych przychodów dołożyć (nie 1% tylko pewnie z 10%).
   Żeby było jasne nikogo nie namawiam do kupna BAH, spadki są spore choć na małych obrotach i trudno powiedzieć czy coś za nimi się złego kryje.

   Usuń
 40. Prezesie jestes moze na konferencji Wall Street ?
  Pozdrawiam,
  Michal H

  OdpowiedzUsuń
 41. Przeciez funduszom chodzilo o wydzielenie dzialalnosci deweloperskiej Marvipolu od ich dzialalnosci dealerskiej w branzy samochodow. Czytajcie didaskalia. Co Was powinien obchodzic jakis OBS, czy ja...Z reszta ten Ksiazek to przypomina mi wlasciciela Bakallandu lub innych tego typu oligarchow...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem Książek naprawdę wie o co w biznesie chodzi. Osobiście uważam cenę BAH za okazję, ale myślę, że przecena może się jeszcze pogłębić, dlatego poczekam. Faktycznym problemem wydaje mi się możliwość brexitu i problemów związanych z ewentualnym importem aut, aczkolwiek Wielka Brytania stara się o dostęp do wspólnego europejskiego rynku na dotychczasowych zasadach, więc nie spodziewałbym się jakichś ogromnych ceł. Wydaje mi się, że koniec końców w ogóle ich nie będzie.

   Co masz na myśli mówiąc że przypomina Ci właściciela Bakallandu? W sumie przez czas jaki inwestuję na giełdzie zdążyłem wyrobić sobie opinię, że władze spółki to jeden z najważniejszych czynników wpływających na opłacalnośc inwestycji.

   Usuń
  2. Didaskalia to są takie, że jak stracą wyłączność, bo producent zechce wejść na rynek bez pośredników to nie dość, że max. 2-3 lata będą dalej sprzedawać po wypowiedzeniu umowy, to warunki cenowe na rynku się zmienią i będzie jeden wielki kij i z dywidendy i ze sprzedaży! Zadłużenie też małe nie jest, chociaż Książka będzie stać, aby dołożyć do Firmy w razie potrzeby bez bólu np. emisją!?!? Poza tym oni nie mają żadnej wyjątkowości jeśli chodzi o samochody, co nie raz już pisałem, Aston to byłoby coś, ale dziś w PL niewiele jest osób,które stać na ten luxus, poza tym NIE MAJĄ żadnej sieci serwisowej. A sam Książek to b. "dobry chachment", sprzedał na samej górce, nagania na kupno jak tylko może w wywiadach, że Spółka niedoszacowana względem zach. podobnych, tylko zapomniał, że nasz grajdoł to nie Niderlany, czy Swiss, aby co 3 lata nowy model sobie kupować z majątków dziedziczonych pokoleniami. Zadajcie sobie proste pytanie - czemu on nie kupuje, skoro taka okazja???

   Z jego Spółek realną wartość wznoszącą może mieć Marvipol, bo buduje na potęgę i magazyny (pędzą w b. wysokim tempie, widzę, bo mam dom kilka km. obok Konotopy) i mieszkania... tu jest niska wycena bieżąca, moim zdaniem, ale nikt nie wie jak się będą wynajmować (akurat o magazyny bym się nie martwił, lokalizacja jest topowa) i sprzedawać mieszkania za 5 lat. ŁD.

   Usuń
  3. Jeszcze umocnienie funta to kolejny aspekt calej sprawy...Ja nikogo nie atakuje ad persona...to powazny biznesman-takie odnioslem wrazenis...Pamietam jednak wywiady przemadrzalego wiceprezesa Marvipolu w TVN Cnbc biznes...masakra...Jak tak siegam wstecz, to latali tam sami zlotousci: Idm, Integer, czy ci od dystrybucji chemii...w ogole trzeba sie zastanowic nax dobra firma, jej wycena a co potencjalnie da zarobic drobnym akcjonariuszom. A mi prezes Ksiazek przypomina Owerko, bo to podobne pokolenie...Pewnie znaja sie wszyscy (zaden zarzut). Tak, jak przypadkowo Jakubas poznal Kulczyka w szklarni hehe:)

   Usuń
 42. Mam takie pytanie. Na ACG ktoś wystawił na sprzedaż akcje za 2,5 miliona złotych. Jak wy to oceniacie - tak się nieraz robi i to jest normalne, czy to jest takie straszenie?

  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
 43. Tymczasem Ferro proponuje 35 gr dywidendy - niby 2% z hakiem, ale i tak po perturbacjach ze skarbówką dobre i to jako podtrzymanie zaufania akcjonariuszy (bo wyniki za 1 kwartał były całkiem niezłe).

  OdpowiedzUsuń
 44. Żegnamy kolejną spółkę z GPW.
  Zapowiedź przymusowego wykupu akcji Wistil ... średnia 6m 52,79 średnia 3 ms 50,96 ...(Przepis o przymusowym wykupie po osiągnięciu 90% po cenie z średnich 3m i 6ms jest bardzo krzywdzący dla drobnych akcjonariuszy)np CWK Wistilu to 135 zł a zysk 12 zł na akcję) takie prawo, podobnie jest na FAM

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Parę złotych zarobiło się na Wistilu, dzisiaj chciałem po 53 zł kupić bo taka jest średnia z 6 miesięcy ale mocno przebili. Można było się spodziewać że wcześniej lub później będzie przymusowy wykup bo ich byt na GPW nie miał sensu. EUR/PLN teraz mocniej wzrosło więc będą większe zyski w dalszej części roku, dojdzie osiedle które wybudują na swoich ziemiach i właściciele pięknie zarobią.
   Obecnie jest mnóstwo tanich spółek na giełdzie więc trzeba się spodziewać że właściciele będą częściej robić wezwania.

   Usuń
  2. Witam,
   inwestorem na Wistilu jestem od grubo ponad 5-6 lat,i znam dokładnie wartość całej firmy. Ja nie muszę zgodzić się z ceną, są inne rozwiązania prawne chroniące tych najmniejszych. Nie zdziwi mnie fakt jak szybko zaobaczymy tutaj 80-90 zł...ale to i tak mały promil w stosunku do całej wartości godziwej. PS. Sama Lubiana jako lider w swojej dziedzinie i z udziałami rynkowymi jest warta conajmniej 200 mln zł

   Usuń
 45. Jednym z kolejnych bedzie pewnie Danks :
  DANKS EUROPEJSKIE CENTRUM DORADZTWA PODATKOWEGO SA (8/2018) Informacja w sprawie wypłaty dywidendy.
  Zarząd Emitenta, w nawiązaniu do raportu EBI nr 7/2017 z 25 maja 2018 roku („Raport roczny za rok obrotowy 2017”) informuje, iż w dniu 25 maja 2018 r. Rada Nadzorcza Spółki, przychyliła się do rekomendacji Zarządu w sprawie przeznaczenia połowy wypracowanego zysku na działalności podstawowej (zysk na sprzedaży) na skup akcji własnych, pozostałą część zysku netto na kapitał zapasowy.'
  Mam jeszcze jakis pakiet kupiony w okolicach 1 zl. FF to ok.18%. Pewnie zacznie sie wyciskanie akcji (wlasciwie to ono juz chyba trwa bo cena jak zamurowana) Pozdrawiam. Jass

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Danks spi obecnie na pieniądzach i gdyby znalazł potencjał mógłby je rozmnożyć dla dobra akcjonariuszy. Na skup zostanie przeznaczony tylko zysk jednostkowy który był poparty przypływami finansowymi stąd założenie ze 50% zysku idzie na skup, szkoda ze nie dywidenda bo przy tak niskim poziomie ceny byłoby to spokojniejsze rozwiązanie.
   Z punktu widzenia kursu lepiej jakby tranzakcie przeprowadzili przez GPW/NC bo obrót na walorze jest dość marginalny a skup poza rynkiem raczej nie pomoże kursowi - w szczególności ze założenie jest ze akcji nie będą umorzone a odsprzedane (zakładam się o piwo z innymi akcjonariuszami tej spółki ze tak będzie).

   Usuń
  2. Naprawde sadzisz, ze skup ma na celu wsparcie kursu. Obawiam sie,ze przytrzymaja nisko ceny i skupia akcje do poziomu umozliwiajacego zdjecie z gieldy. I wtedy z kasa bedzie mozna zrobic, co sie zechce, nie muszac sie nia dzielic. Nie wiem , czy obecnosc na gieldzie jest im jeszcze do czegos potrzebna. Jakos mam w tyle glowy przypadek Aviaam. Jass

   Usuń
  3. Danksa nie zejdzie z giełdy - możesz o tym zapomnieć, skup jest raczej dzięki pewnej grupie akcjonariuszy którzy są zawiedzeni faktem ze udział w pozyskaniu dotacjach nie wypalił.

   Usuń
 46. Tutaj "wyciskanie akcji" trwa kilka lat...Kupowac spolke ksiegowa na gieldzie...fajny pomysl...Szkoda, ze Konrad K. nie wpadl na ten pomysl, bo moze Getback pokazalby raport roczny. Taki "efekt synergii" :)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 47. Prezes, jak oceniasz zakup obecnie akcji Unimot na rachunek IKZE na jakiś dłuższy termin?
  Czy widzisz ryzyko, że cała emisją byłą ściemą i za chwilę wróci do kilku złoty za akcję?
  A dywidenda to tylko pod dalszą dystrybucję?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na słaby rynek i spadający kurs Unimot to nie można wykluczyć że może kurs poniżej 10zł spaść.
   Emisja dla firmy nie była ściemą bo wpadło im 80 mln i dzięki tej kasie mocno poprawił się bilans. Niestety w ciągu roku mocno pogorszyło się otoczenie w którym działa firma i wyniki siadły. Oczywiście możemy domniemywać czy władze Unimot wiedziały rok temu że będzie źle w przyszłości.
   Ostatnio akcje skupuje główny akcjonariusz czyli on uważa że jest niska wycena bo zna wartość firmy, jednak raczej nie zatrzyma spadków jeśli wyniki nadal będą spadać. Pisałem że dopiero po wynikach za 3 kw popatrzę czy warto kupować, niestety wyniki najbliższych dwóch kwartałów mogą być gorsze bo jest wysoka baza i ceny ropy nie pomagają.

   Usuń
 48. A co myślicie o Celon Pharma ?
  Zakup i trzymanie przez 5 - 10 lat .

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Celon to kupowanie trochę marzeń jak w przypadku game deweloperów więc jak ktoś lubi marzyć to firma dla niego. Jak dla mnie c/z 50 to oczekiwania wzrostu biznesu przynajmniej 3 krotnie w najbliższych latach a czy to możliwe raczej wątpię.
   Na początku lipca wrzucę analizę Livechata, uważam go za lepszy pomysł na inwestycję 5-10 letnią.

   Usuń
  2. Na 5-10 lat najlepszy jest PGNiG. Obecnie PGNIG kupuje gaz indeksowany zgodnie z ceną ropy, kontrakty zostały podpisane dawno temu kiedy ceny gazu i ropy zmieniały się podobnie. W międzyczasie doszło jednak do rewolucji łupkowej, i cena gazu spadła w stosunku do ceny ropy. Obecnie PGNiG kupuje więc gaz szalenie drogo. W 2012 roku wygaśnie największy z toksycznych kontraktów (kontrakt jamalski) i od tego momentu cena gazu kupowanego przez PGNiG urealni się (czyli drastycznie spadnie). Tak więc zyski i kurs wystrzeli w górę.


   Rafff.

   Usuń
 49. Na 5-10 lat to masz jedyna spolke na ktorej prawdopodobienstwo wtopy jest bliskie zeru. To jest PZU. A na kurs Unimot wplywa wiele czynnikow. Masz pewnosc, ze nie byli posrednio zamieszani w afere paliwowa? Np. Onico jest sponsororem druzyny. Aforti tez. Patro wylozyl kilka baniek w Plockh. Czy to Wam nie przypomina dzialan i "ekspansji" Marcina P.? Zostawiam to kazdemu do ocenh. Byla kiedys taka spolka Pronox...brala sie za Ruch Chorzow...

  Milej soboty,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PZU korzysta z przyzwyczajenia klientów, jest też jednak bardzo mało elastyczna w podejściu do klienta. Znam przypadek, że ktoś chciał coś ubezpieczyć w PZU, jednak wymagało to pewnej elastyczności ze strony tego ubezpieczyciela. Agent zgłosił to do centrali, lecz ta powiedziała nie. W tej sytuacji agent złożył zapytanie do innego ubezpieczyciela z którym też miał umowę (albo jego żona), i tutaj decyzja była pozytywna. Tak więc przyzwyczajenia się zmieniają i z czasem skostniała firma zacznie tracić udział w rynku. Nie postawiołbym więc na tę firmę w horyzoncie 5-10 lat.

   Rafff.

   Usuń
  2. Każda korporacja jest mało elastyczna i bardzo dobrze, ze PZU też takie jest. Przy dużej skali biznesu nie da się podchodzić elastycznie do każdego klienta bo rodzi to wiele okazji do nadużyć. Z tego co się orientuje to ubezpieczenia w PZU są dość drogie, ale za to nie ma problemu z ewentualną wypłatą odszkodowania.

   Syriusz

   Usuń
 50. Ja to mowie z autopsjj. Nie wyplacili mi odszkodowania. Maja bardzo dobre papugi. Z punktu widzenia poszkodowanego-kreska. Z punktu widzenia inwestorskiego plus. Taki mamy klimat...

  OdpowiedzUsuń
 51. Celon to spółka z branży biotechnologicznej, która jest obciążona ogromnym ryzykiem i to fakt niezaprzeczalny. Nie zgodzę się jednak z Prezesem, do którego mam ogromny szacunek, że to "kupowanie marzeń". Współczynnik c/z na poziomie 50 jest na dziś, a dzisiejsze zyski CLN pochodzą w dużej mierze ze sprzedaży Salmexu w Polsce i kilkunastu innych krajach o relatywnie niewielkiej populacji. Tymczasem kilka miesięcy temu Salmex dopuszczono na rynek skandynawski, porównywalny potencjałem ludnościowym z Polską, a rezultatów sprzedaży w Skandynawii nie ma w raportach. W czwartek dopuszczono Salmex na rynek niemiecki (populacja Niemiec ponad dwukrotnie większa od populacji Polski)- sprzedaż w Niemczech będzie widoczna w raportach za 2019 rok, a w kolejce na rejestrację ten lek czeka m.in. na Wyspach Brytyjskich oraz we Francji. W sferze marzeń pozostaje rejestracja Salmexu w USA, ale podchody są czynione. W perspektywie roku, dwóch jest stopniowe wprowadzanie Ketaminy. W zanadrzu Celon ma kilkanaście innych projektów, które mogą się zmaterializować lub nie, ale szansa jest - nie jest to firma jednego czy dwóch projektów. Tym niemniej każdy decyzję o zakupie akcji musi podjąć sam, gdyż firma nie zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą chusteczek higienicznych czy długopisów. Pozdrawiam. Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zróbym takie założenia: dzisiaj zarabiają 25 mln rocznie i co roku zwiększają zysk o 10 mln. Czyli za 10 lat roczne zyski ich będą wynosiły 125 mln czyli c/z 12. Jakby nie patrzył to nadal nie będzie tanio a jednak 10 lat minie. Oczywiście jak będą o te 10 mln rocznie poprawiać zyski to z pewnością w którymś momencie kurs zacznie rosnąć ale tanio nie jest nawet na ich plany.

   Usuń
 52. Pzu to lepiej obecnie odpuścić z dwóch powodów: są spadki na giełdach więc ich działalność inwestycyjna będzie słaba. Drugi powod to obecnie zawiązują rezerwy na odszkodowania dla rodzin ofiar wypadków a ma to związek z wyrokiem sądu najwyższego. Dwa kwartały mogą mieć slabsze więc raczej kurs nie będzie rósł, chyba że hossa wróci.

  OdpowiedzUsuń
 53. Prezesie, zgadzam się, że c/z na poziomie 12 dla spółki produkującej i sprzedającej określony produkt to dużo, nawet jeśli tworzy się artykuły pierwszej potrzeby, jakimi są leki. Weźmy jednak pod uwagę, że większość zysków ze sprzedaży Celon przeznacza na tworzenie nowych innowacyjnych i generycznych leków. W wycenie spółek biotechnologicznych, czy game deweloperów zawarte są również wartości niematerialne (ludzie - ich wiedza, doświadczenie, talent i kreatywność), których nie da się w żaden sposób obiektywnie opisać współczynnikiem c/z, c/wk czy jakimkolwiek innym. Te wartości niematerialne mogą, ale nie muszą w przyszłości przełożyć się na ogromne pieniądze - i tu jest ten element ryzyka. Paweł

  OdpowiedzUsuń
 54. LVC , PZU , PGNiG, CLN - jestem bardzo ciekaw ich kursów za 10 lat.
  Gdybym miał zrobić ranking to :
  1. CLN
  2. LVC
  Pozostałe dwie nie mieszczą się w żadnym rankingu.
  Tam to właściwie panuje społeczna własność środków produkcji a z socjalizmem mi nie po drodze.
  A co do ryzyka to ryzyko jest wszędzie.
  Nawet na obligach , jak się ostatnio można było przekonać.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W CLN jeden właściciel ma 66.67% akcji, czyli może zrobić tam wszystko i dowolnie kasę wyprowadzić.

   "panuje społeczna własność środków" - tak nie jest.
   Jednak firmy te przynoszą dochody (od lat), i będą przynosiły. PZU działa na bardzo konkurencyjnym rynku i jakoś tam funkcjonuje - czyli konkurencja lepsza nie jest.

   "społeczna własność środków" panuje w spółkach zarządzanych przez fundusze.

   Rafff.

   Usuń
 55. Ja jestem z przerwami na GPW praktycznie od początku, ale dla mnie to jest prawdopodobnie ostatni rok na naszym parkiecie.
  Powodów jest kilka i każdy je zna. Najbardziej mnie jednak boli, że jest za dużo oszustwa na naszym rynku. Za dużo manipulacji. Getbacki, Unimoty, Towery Famy, Komputroniki, i można tak bez końca wyliczać.
  Może się to komuś nie podobać ale ja nazywam rzeczy po imieniu i nie wierzę w przypadki. Kursy są manipulowane, info poufne jest wykorzystywane na każdym kroku ostatnio trakcja, ale przykłady można mnożyć.
  Ja będę próbował inwestować w miarę dostępności wolnych środków na giełdzie niemieckiej. Jest to rynek dostępny i prowizje też nie są wysokie bo 0.29%.
  Przez ostatnie 5 lat wzrost DAX-a 60%, a w Polsce WIG 20 na minusie, Wig 40 bodajże 20% wyżej.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też jestem na giełdzie już ładnych parę lat i obecnie wygląda przyszłość mało optymistycznie. Małe spółki dobija brak płynności, w większości brak perspektyw rozwoju i wysokie koszty pracy. Duże to w większości państwowe kolosy centralnie (politycznie) zarządzane. Branża bankowa jakoś wydaje się że najlepsze lata ma za sobą. Rekomendacje Boś banku i wprowadzane przez nie firmy to niezła szopka. Z Getbackiem też fajnie wyszło, tyle zachwytów analityków co czytałem, gdy firma wchodziła na rynek, to prawie jak w reklamie Amber Gold było. (obligacje po 12% :-)).
   Sam nic nie zarobiłem w tym roku, ale i niewiele straciłem (no chyba poza czasem). Także chyba naprawdę pora przenieść się na DAX, albo zrobić sobie dłuższą przerwę. Mariusz

   Usuń
  2. Była jeszcze Nova KBM ;)
   Wzrost gospodarczy w Polsce jest kilka razy wyższy niż w Niemczech, także nie wiem, czy Ci się to opłaci. Inwestorzy mają większe zaufaniedo niemieckiej gospodarki, ale na dłuższą metę liczb nie oszukasz.

   Rafff.

   Usuń
  3. Ok, Niby z pozoru wzrost PKB jest w Polsce wyższy niż w Niemczech, ale ten wzrost jest oparty bardzo mocno o wydatki konsumpcyjne ( i tutaj kłania się 500+ i eldorado dla stonek i dinozaurów). Druga noga tego wzrostu to budownictwo, które zasysa wolny kapitał oszczędności Polaków z powodu bardzo niskich stóp procentowych ( moim zdaniem za niskich). Gdy wyłączysz ze wzrostu te dwa segmenty to niewiele zostaje. Niemiecka gospodarka to zupełnie inny stopień rozwoju. Tam są marki światowe i to się nie zmieni. Nasza gospodarka jest podwykonawcą dla gospodarki Niemiec i to się nie zmieni. W Polsce nigdy nie zbudujemy konkurencji dla Mercedesa czy BMW i trzeba to przyjąć za fakt chociaż się jest patriotą.
   I pomimo tego że w Niemczech mamy wzrost niższy niż w Polsce to tam największe spółki potrafią w 5 lat wzrosnąć o 60% bo to są silne marki światowe- a marka światowa to dobra marża, i one ciągną całą gospodarkę, a u nas największe spółki to od lat energetyka, paliwa, surowce i banki, i tutaj szans na wzrosty nie ma. aleks

   Usuń
 56. Nasza giełda jest pierwsza do spadków ostatnia do wzrostów, ostatnie lata to rzeczywiście męczarnia aby coś zarobić,mimo tych spadków mam wrażenia że jesteśmy jeszcze przed większymi spadkami, teraz właściwie oprócz branży gier i mediów nic nie rośnie, jak są dobre wyniki to parę procent do góry i dystrybucja akcji, na wielu małych spółkach obroty 30-50 tysięcy potrafią znieść kurs o 10-20 %. Miałem ostatnio problem sprzedać parę tysięcy akcji Leny. Mimo że małe spółki są nisko wyceniane to z uwagi na płynność na takim rynku ja je odpuszczam. USA dobrej korekty jeszcze nie rozpoczęły , także chyba najlepiej trzymać obecnie kasę i czekać z boku, pojawiają się powolutku naprawdę ładne okazje np Puławy po 100 zł , super bilans, dużo gotówki na koncie, oczywiście ten rok będzie słaby, ale jest to chociażby jedna z tych spółek która za jakiś czas można kupować. Pozd. Paweł

  OdpowiedzUsuń
 57. Wczoraj wyniki podał Tarczyński i na poziomie zysku netto są o 140% lepsze r/r, gdyby nie wydali 3,3 mln na reklamę (rozpoczęli kampanię reklamową w tv) to faktyczny zysk byłby ze 300% lepszy. Dlatego jeszcze bardziej zastanawia mnie powód słabszych wynikow od moich oczekiwań Kani.
  Wracając do Tarczyńskiego wyniki za 2 kw mogą być nieprzewidywalne bo z korzystnie wpłyną obecnie niskie ceny żywca oraz sprzedaż jednej fabryki na której wygenerują z 10 mln zysku a z drugiej strony nie rozliczyli jeszcze (przynajmniej ja nie wyczytalem) przegranego procesu i wymóg zapłaty 19 mln.

  OdpowiedzUsuń
 58. Prezes jak widzisz spółkę K2 Internet pomijam że jest mało płynna, ale wygląda zdrowo,jest dość nisko wyceniana, prowadzi biznesy perspektywiczne, trwa przegląd opcji, także może część medialna być sprzedana, Pozdr. Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobrze spółki nie znam więc mogę się mylić. Wydaje mi się że raczej w tym roku zysku nie poprawią a obecna wycena patrząc na dzisiejsze realia właściwa.
   Ciekawszy temat to może być sprzedaż spółek zależnych na które jest kupiec. Spółki te generują aż 85% przychodów i 60% Ebidty całej grupy więc cena może być wysoka. Ebidta za 2017 ich wyniosła 6 mln więc minimum 30 mln powinni dostać (5xEbidta). Obecna wycena całej grupy to 34 mln więc zastrzyk gotówki byłby potężny i można założyć że ze 20 mln mogłoby trafić do akcjonariuszy i kurs mógłby mocno urosnąć.
   Warto obserwować co się wydarzy.

   Usuń
 59. Swietne refleksje Pawla i Aleksa. GPW to bledne kolo. Zgadzam sie z tym. Ja tak troche analizuje przyczyny i widze pewien uklad. Macherem albo piinkiem byl znany nam Rumunczyk, czyli Rudy. Od tego momentu zaczelo sie bagno.

  A casus Tarczynskiego ciekawy. Weszli na gielde po 45 mln zl, zeby zaraz sie z niej wycofac. Nastepni "macherzy", czyli Opera.

  Ps. Zobaczcie sobie bramke Garetha Bale'a z finalu LM. Dobrej nocki,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 60. Prezesie uśredniasz CDRL? Śmieszna cena...

  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałem wcześniej, raczej większość spółek sprzedaję na koniec miesiąca więc i CDRL też wpadnie z portfela. Czy obecna cena jest śmieszna to rynek zweryfikuje, ewidentnie ktoś z większym pakietem wychodzi bo z ukrytego sypie czyli musi mieć ponad 50.000zł,

   Usuń
 61. Na temat Atlasa.
  https://www.bankier.pl/forum/pokaz-tresc?thread_id=6069275&strona=1
  Ktoś kumaty się orientuje jak ten indeks działa?
  xtc

  OdpowiedzUsuń
 62. Jak Prezesie oceniasz wprowadzenie kwoty 50 tys do zleceń ukrytych?
  Wolałem wcześniejsze rozwiązanie ... Na mniejszych spółkach kwota 20-30 tys jest już duża a nie można sprzedawać z ukrytego.

  Kroki notowań ... porażka zwłaszcza jak się ma kilkanaście spółek w portfelu + z 30 w obserwacji ... a każda ma inny krok notowań.

  Niestety trzeba się dostosować do zmian.
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 63. Lekko negatywnie.
  Na plus jest wiedza że przynajmniej w ukrytym zleceniu jest 50k, na minus fakt iż ja większość transakcji tak zawierałem i teraz muszę grać w otwarte karty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wszyscy się przejmują takimi drobiazgami. Na ACG ktoś wystawił 45K akcji razy 41zł co daje prawie dwie bańki, więc przy obecnym obrocie na spółce ktoś będzie to sprzedawał przez następne kilka lat. A Wy się nędznymi 50. tysiączkami przejmujecie ;)

   Rafff.

   Usuń
 64. Ostanio mamy na giełdzie zabawę w gorącego kartofla. Gorącym kartoflem są akcje, które trzeba wywalić jak najszybciej i obojętnie po jakiej cenie. Wczoraj CDRL dziś Eurotel. Co jutro? aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Coś się pewnie jutro znajdzie bo ewidentnie mamy wstęp do bessy. Widać to po spadku WIG20, osłabieniu złotówki i umocnieniu dolara czy spadkowi światowych indeksów.
   Swoją drogą to jutro wyniki Eurotela a w przyszłym tygodniu prawo do 11% stopy dywidendy i ktoś nie czekał na to tylko mocną zaczął wyprzedaż.
   Obecnie strach przed jakimikolwiek wynikami kupować akcje bo coraz trudniej zyski oszacować a w przypadku gorszych wyników rynek mocno później karze.

   Usuń
 65. Ek
  Dobre wyniki Asseco Poland SA

  OdpowiedzUsuń
 66. Czesc Wszystkim,

  Wczoraj byl bardzo duzy obrot na PKP Cargo. Wazny poziom przemroczony, czyli 43,5 zl. Zapowiada sie na korekte wzrostowa po olbrzymim laniu, ktore byly implikacja raportu rocznego.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 67. Prezesie, coś o dzisiejszym zjeździe Eurotel?

  Tomasz.

  OdpowiedzUsuń
 68. Tomek,

  Patrz na wykres. Nikt z nas nie jest alfa i omega. Ja pisalem, ze oddalem w okolicach 23 zl. Bardzo mocno zwiekszyly sie obroty na spadkach. Poza tym-moim zdaniem spolka rosla pod rozwoj, czyli akwizycje. To dla mnie bylo wazne...Spolka ma sporo cashu i stabilny biznes, ale to bedzie ciekawe aktywo przy potencjalnej bessie a nie teraz...

  Pozdrawiam serdecznie,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuję się pod tym co napisał Nieuk.
   Nie znam powodu dlaczego jest tak mocny spadek dzisiaj Eurotela, jutro są wyniki i może je ktoś (może są złe?) zna dlatego sprzedaje. Lepiej moim zdaniem dzisiaj ej spółki nie kupować i poczekać na wyniki.

   Jak napisałem wyżej dla mnie dzisiejsze spadki na rynku są ewidentnym zwiastunem bessy w najbliższych miesiącach i lepiej obecnie mieć mniejsze zaangażowanie w akcjach.

   Usuń
 69. Na Eurotelu wyniki jutro, wygląda to jakby ktoś znał wyniki już dziś, podobnie było na Trakcji. Sprawdzę z ciekawości wyniki tej spółki.
  Na Wig20 mamy niestety wybicie w dół ... Zakładam, że zejdziemy do 1950-2050 ... i tam można ustawić się z kupnem.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 70. A czy Eurotel-sa nie ma większości punktów w galeriach handlowych, a były przecież zamkniete sklepy w niedzielę i może tego rynek się boi efektu na wyniki Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście jest wiele zagrożeń dla wyników Eurotela (ja w swoich szacunkach podałem że oczekuję 25% r/r niższego zysku), jednak 13% spadek przed wynikami i tydzień przed bardzo wysoką dywidendą jest mocno zastanawiający.
   Jeśli ktoś miał obawy o wyniki to powinien tydzień czy dwa tygodnie temu sprzedawać a nie dzisiaj.
   Jutro i dzisiaj jest wysyp ostatnich wyników firm, łatwiej będzie ocenić perspektywy dla akcji na najbliższe miesiące.

   Usuń
  2. Prezesie,

   Obejrzalem dwa odcinki na inwestorzy tv z Albertem Rokickim. Bardzo ciekawe trzy uwagi:

   1. Cdrl. Jego wniosek, ze cos jest nie tak. Tutaj bylo kilka zdan. Wazne, moze najwazniejszy to walutowy. 500+ nie przeklada sie tez na dynamike przychodow. Zaznaczyl, ze skoro euro drozeje, to tez placa wiecej za wynajem. I tu moim zdaniem jest pies pogrzebany. Bo LPP i CCC moga to w pewien sposob skompensowac przychodowo i negocjacjami kosztu najmu-szczegolnie w Polsce.

   2. Idda Bank: ogladalem te odcinki zgodnie z chronologia...W pierwszym z nich powiedzial, ze nie wie co sie w spolce dzieje a na podobne pytanie w nastepnym-juz byla wzmianka o BFG...

   3. Bardzo madra uwaga moim zdaniem, ale to gdzie indziej...Ktos z Nas pytal sie, ktora branza ma najwiekszy potencjal do wzrostu oprocz game dev. Ja tutaj napisalen, ze media i spolki okolomedyczne. On zaznaczyl, ze biotechnologiczne. Ja je wrzucam do "jednego koszyka". Oczywiscie to jest umowna nazwa...Moim zdaniem jest kilka spolek, ktore potwierdzaja swoja sile w obecnej sytuacji: 4fun media (swietny numer z pakietem wystawionym chyba po 12 zl). Kinopol, Odlewnie, Instal
   kow. Coraz silniejsze PKP Cargo.
   Spada typowa budowlanka (podejrzewam olbrzymia presje placowa) + Wig20 glownie. Zgadzam sie z Jackiem, ze beda dalsze spadki na blue chpiach. Jedno to waluta. Drugie, ze jest jego zla struktura. Trzecie to, ze jestesmy przez omnipotentow finansjery traktowani jak kraj moze nie trzeciego, ale drugiego swiata...

   Co do Eurotelu jeszcze...moim zdaniem eeidentnie insiderzy sypia albo osoby powiazane...Jedno co moze byc faktem to sprawa umorzen w tfi. No cos trzeba wywalac, ale sa wieksze spolki z misiow, na ktorych plynnosc jest o wiele wieksza...

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. Nie zamierzam nikogo negować i bronić żadnej firmy, każdy ma swoją strategie inwestycyjną, swój rozum i swoje pieniądze i niech robi co chce. CDRL wynikiem mocno buja kurs usd/pln i trudno jest czasem oszacować jakie mogą być zyski. Generalnie jak usd/pln utrzyma się na tym poziomie czy nawet lekko wzrośnie to CDRL może pokazać nawet 200% zysku wyższego w 2 kw, gdyz rok temu mieli dużą stratę na zabezpieczeniach a teraz duzy zysk. Nie zmienia to faktu iż nawet jak w tym roku zarobią 16-20 mln (a tyle oczekuję) to kurs wzrośnie, rynek jest fatalny i możliwe są spadki każdej firmy.
   Wczoraj CDRl znalazł się w portfelu fundamentalnym http://www.sii.org.pl/12243/edukacja-i-analizy/fundamentalny-portfel-sii/akcje-spolki-cdrl-na-rachunku-fundamentalnego-portfela-sii.html#ak12243 i w pełni się zgadzam z argumentami w niej zawartymi.

   Tak jak pisałem wcześniej ja stawiam na Livechata, który od wyników opublikowanych w sierpniu (w czerwcu w raporcie rocznym jeszcze zysk będzie płaski) będzie co kwartał pokazywał wzrost zysku o około 20% r/r i tak przez wiele kwartałów. Dodatkowo trzeba pamiętać że jest on beneficjentem mocnego dolara gdyż ponad 90% przychodów ma w dolarze.
   Jednak trzeba pamiętać że jak spadki na rynku się rozwiną to i Livechat może te 20% spaść bo c/z 20 to nie jest jakoś super tanio.

   Usuń
  4. Widze duza sympatie do Wroclawia. U mnie odwrotnie, ale w szczegoly nie bede wnikal. Co do Livechata w zupelnosci sie zgadzam. Spolka technologiczna, ktora robi cash w USA a koszty ponosi w zlotowkach. Z reszta znasz moje "wywody" na temat tej spolki. Tutaj moze byc manipulacja kursem akcji, bo grubasy z USA chca ja przejac, to jedno. Drugie to aspekt, ze firma jest zdecydowanie nizej wyceniana od swoich konkurentow a jak rozumiem zamiar Zarzadu, to chce wejsc na gielde amerykanska. Albo dual listng, albo tylko tam.

   Co do Cdrl to niestety sie nie zgadzam. Co mi po tej rekomendacji SII dla tej spolki...Co mi z tego, ze wlozyli ja do portfela fundamentalnego? Po pierwsze zyski to zapis ksiegowy a zobaczymy jakie bedzie miala przeplywy operacyjne. Dolar bardzo drogi-to fatalna raczej wiadomosc dla spolki. Ja nie mowie, ze to jakis gniot. Fajna spolka, ale zwykle C/Z tutaj nie wystarczy. Wazny jest timing, czyli sam zakup akcji. Ja bym te akcje kupil, jakby przekroczyla 33 zl. Pisalem o tym kilka tygodni temu a teraz po co? W srrdnioterminowym trendzie spadkowym i przy odplywach z tfi? Ja nie krytykuje Twojej postawy i filozofii inwestowania...ale po co mam kupowac Cdrl, jak wroci kapital na gielde to chwyci sie LPP, Vistuli czy tez Monnari. To jest prosta kalkulacja.

   Usuń
 71. Prezesie, powiedz mi jak juz dywidenda była odcięta w Asbisie to jak wtedy trzymałem akcje to teraz jak sprzedam to cały czas prawa do dywdendy będą mi przysługiwać ? Pytam ponieważ chcę się pozbyć wszystkich akcji i trzymać tylko długoterminowo Ambre. Pan Paweł Malik na swojej prelekcji na WallStreet pokazał coś bardzo ciekawego - skumulowanie saldo wpłat i umorzeń w funduszach akcyjnych MiŚ. Widać na nich zdecydowany odpływ kapitału z polskiej giełdy. To może być powód spadków spółek z mocnymi fundamentami pokazujące dobre wyniki.
  Pozdrawiam,
  Michał H.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dywidenda na Asbisie jest już dawno odcięta więc jak najbardziej możesz sprzedawać i dywidendę otrzymasz.
   Co do odpływu aktywów z MiŚ to widać to dobitnie, wystarczy zerknąć nawet na spadki jednostek takich funduszy, z tydzień temu pisałem o tym że w ciągu roku prawie wszystkie fundusze akcyjne sporo spadły a to źle wróży na przyszłość - robi się lawina (panika) i ludzie widząc coraz mniejszy stan konta wyprzedają fundusze.
   Co do Ambry to też trzeba uważać bo przy bessie to i ona spadnie, tym bardziej że mamy spore osłabienie pln a to jest negatywne dla nich.

   Usuń
 72. Hej prezes. Wypowiesz sie cos na temat wynikow abc daty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyniki pokryły się z ich szacunkami więc zaskoczenia nie ma. Mi w nich brakuje iksry choć praktycznie są lepsze r/r ale jak dla mnie są zawodem, marża na sprzedaży minimalnie spadła a to mi się nie podoba bo jednak liczyłem że dzięki słabemu USD w 1 kwartale będą mieli extra zyski.
   Patrząc na fatalny rynek i brak zainteresowania akcjami ABC Daty pomimo dobrych informacji wywaliłem wszystkie akcje z prywatnego portfela po 1,90zł, siedzę obecnie głównie na gotówce, zostały mi tylko małe pozycje 3 firm i szukam dobrych obligacji aby na przeczekanie w nie większość kasy wrzucić (pewnie z rok a może i dłużej).

   Usuń
  2. Ale kurs ABC daty jednak nie spadł (w przeciwieństwie do BAH-a który cały czas leci). Powiedziałbym nawet, że ustabilizował się na całkiem wysokim poziomie (patrząc na wykres 3 miesięczny). Czy to nie jest tak, że drożejący dolar będzie jej szkodził w przyszłości?

   Prezesie, mam jeszcze pytanie. Jesli dobrze pamiętam, to kiedyś dokupowałeś PCM-a już po tej największej przecenie. Czy masz go jeszcze?

   Pozdrawiam,
   Rafff.

   Usuń
  3. Teoretycznie drożejący dolar powinien być niekorzystny dla Abc Daty ale zauważ że jest obecnie o 1% niżej niż rok temu i cały obecny kwartał był na sporo niższych poziomach r/r. Druga rzecz w pierwszym kwartale dolar był z 10% niżej r/r a to nie pomogło za bardzo wynikom bo nawet marża na sprzedaży lekko spadła więc teoria swoje a praktyka swoje.
   Mam akcje PCM w swoim portfelu (trochę mniej niż jeszcze 2 tygodnie temu) i czekam na info o dywidendzie które powinniśmy poznać najpóźniej jutro. Cały czas liczę na 3 zł dywidendy (18% stopa dywidendy) i na podobną reakcję kursu jaka była w ostatnich dniach na Quantum, tam podali 15% dywidendę i kurs urósł już 25%. Co istotne w przypadku Quantum wysoka dywidenda wynika z faktu sprzedaży jednej ze swoich dochodowych firm co negatywnie w przyszłości wpłynie na spadek zysków.

   Usuń
 73. Ja sprzedałem prawie wszystkie akcje w ostatnich dniach. Moje mieć tylko pretensje że nie zrobiłem tego na końcu kwietnia. Zeszły rok było tak samo i wniosków nie wyciągnąłem. Strata portfela od początku roku to 15% ale lepiej ciąć straty niż mieć nadzieję :) Drożejący dolar i kryzys włoski to zwiastuje kłopoty a kto wie co tam w Stanach może jeszcze wyniknąć. Mimo że wiele spółek ma już niską wycenę jak wole mieć kasę na koncie. Jest tak jak Prezes pisał wcześniej: słabsze wyniki od oczekiwań i wodospad i nawet dobra dywidenda niewiele pomaga. Nie wiadomo co z PPK bo prace się przedłużają i kto kupi akcje ? Kowalski to na pewno nie bo tutaj kasa płynie w mieszkania na wynajem. Dominik C.

  OdpowiedzUsuń
 74. Dominik wbrew opinii niektorym geopolityka jest bardzo wazna...przewaznie jest okazja w przypadku dobrych spolek okazja do akumulacji. Nie bede wnikal w szczegoly, ale spodziewam sie po ostatnich zdarzeniach jakiejs niespodzianki. Trump krytykuje Niemcy a tutaj Nord Stream 2 (dla mnie to druga czesc serialu Ribentrop-Molotow). Nas raczej nie ruszy, ale obwawiam sie o takie panstwa, jak Lotwe. Same przypadki: nasz szef Monu na Lotwie, u nas szczyt parlamentarny Nato. Trump wysyla bron na Ukraine a dzisiaj nie wpuscili szefa Instytutu Spraw Zagranicznych na teren federacji rosyjskiej. Dodam, ze to skorelowalo sie z wizyta prezydenta w Gruzji i zwiekszona obronnoscia wschodnic granic. Jeszcze patrioty kupowane...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 75. Hmm ... kto wie może w tym tygodniu wybronią te 2200 na wig20 ... jak nie to ustawię się z kupnem na poziomie, 2020-2050 pkt

  Jeśli chodzi o mieszkania na wynajem ... użerać się z lokatorami za 4-6% rocznie(nawet mniej bo koszty remontów) to, żadna rewelacja ... już lepiej uchodzić tanio dobrą działkę budowlaną.
  Ja zamiast mieszkania wybrałbym giełdę. Z drugiej strony ... jak ktoś się nie zna na GPW i ma za 100% kupić coś ala Getbeck, lub producenta gier na górce to niech lepiej użera się z lokatorami.
  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat Getbacka kupowali Ci, którzy się znali.
   Jeśli chodzi o producentów gier, to najlepsze jest to, że tam nie da się niczego kupić na górce ;) Nie ma takiej technicznej możliwości. W tym przypadku górka jest zawsze przed tobą (zwłaszcza teraz, kiedy złotówka słabnie).

   Można jeszcze zamienić pieniądze na dolary i te pare procent zawsze wpadnie.

   Nie wiem czy nie przesadzacie trochę z tą bessą. To nasi sąsiedzi mają problemy, bo tam wzrost gospodarczy spada. U nas jeszcze nie. W końcu jakoś nas to dosięgnie, ale bez przesady. Tania złotówka poprawia naszą konkurencyjniość, a giełda przeewartościowana nie jest (w przeciwieństwie do innych). Trochę Getback popsuł opinię (to fakt), i ropa drożeje co będzie drenowało naszą gospodarkę (ale większość sąsiadów jest w podobnej sytuacji). Tyle że strefa € będzie teraz miała spory problem żeby z nami konkurować (będziemy tańsi). Mama takie odczucie (nadzieję), że najgorsze jest za nami. Złotówka przestaje być tak piekielnie mocna, co szkodziło naszej gospodarce. Dodatkowo kryzys w strefie € wpłynie na to, że konsumpcja tańszych towarów (polskich) wzrośnie.

   Rafff.

   Usuń
  2. Wystarczyło zastosować 1 z 3 filtrów aby nie umoczyć na Getbacku.
   1. Zakaz inwestycji w spółki notowane krócej niż rok.
   2. Zakaz inwestycji w spółki z nadmiernym zadłużeniem.
   3. Zakaz inwestycji w spółki w trendzie spadkowym.

   Dzięki temu nigdy nawet nie rozważałem kupna Getbacka.

   Dlatego Ci spece co kupili Getbacka właśnie nie znali się na GPW.


   Taki Quercus Buczka miał w swoich TFI nawet 10-12% obligów Getbacka za 80 mln, czy to rozsądne?

   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
  3. Bardzo ciekawy jest dzisiejszy komunikat KNF odnośnie Getback, wszystko wskazuje że wszyscy zostali wprowadzani w błąd przez Zarząd spółki który robił nieuczciwe operacje.
   "Na podstawie dokumentacji uzyskanej w toku działań nadzorczych stwierdzono, że osoby z kierownictwa spółki GetBack SA przeprowadziły operacje prowadzące do uniknięcia konieczności wykonania wynikającej z obowiązujących przepisów MSR (Międzynarodowych Standardów Rachunkowości) i ustawy o rachunkowości wyceny bilansowej części posiadanych przez grupę kapitałową GetBack SA pakietów wierzytelności" - głosi komunikat po wtorkowym posiedzeniu Komisji Nadzoru Finansowego.

   Dodano, że "przeprowadzenie tej wyceny prowadziłoby do obniżenia wartości przedmiotowych portfeli, czego skutkiem byłoby obniżenie wartości aktywów oraz wyniku finansowego Spółki i jej grupy kapitałowej w sprawozdaniach finansowych za okresy sprawozdawcze 2017 roku".

   Operacje te polegały na tym, wynika z komunikatu KNF, że przed końcem poszczególnych okresów sprawozdawczych spółka GetBack przeprowadzała operacje sprzedaży portfeli wierzytelności, należących do tej samej grupy kapitałowej, na rzecz podmiotów nie wchodzących w skład grupy kapitałowej GetBack.

   "Miało to na celu rozpoznanie w rachunku zysków i strat sprawozdań finansowych Spółki i jej grupy kapitałowej zysków z przeprowadzonych operacji sprzedaży, w miejsce strat które wynikłyby z wyceny bilansowej sprzedawanych portfeli wierzytelności" - czytamy w komunikacie.

   "Następnie, przed końcem innego okresu sprawozdawczego sprzedane portfele, ze zmienionymi danymi identyfikacyjnymi były odkupywane zwrotnie przez podmioty z grupy kapitałowej Emitenta. Portfele te, jako nowo nabyte, wyceniane były według wartości wynikającej z ceny zakupu. Operacja taka pozwalała ponownie uniknąć wynikającej z przepisów o rachunkowości wyceny bilansowej tych portfeli, opartej na prognozach Emitenta w zakresie odzysków z poszczególnych wierzytelności" - dodaje KNF.

   Oj chyba nasz ulubiony pinokio na dłużej zmieni swoje miejsce zamieszkania.

   Usuń
  4. A wielokrotnie pisalem tutaj o skomplikowanej inzynierii fianansowej...tylko nie spodziewalem sie tamiej skali i ze to w sumie bedzie przestepstwo. Masakra...

   Dzieki za wklejenie tej informacji,

   Nieuk.

   Usuń
  5. To nie wszystko, w komunikacie KNF odnosi się do przejęcia przez Getback Egb Investment. Jak tutaj Altus po dupie nie dostanie to przestanę wierzyć w sprawiedliwość.

   ""Ustalono, że transakcja przeprowadzona w sierpniu 2017 roku, na podstawie której GetBack SA nabyła 100% akcji spółki EGB Investments SA za cenę 209 mln złotych, nie przyniesie spółce przyszłych korzyści ekonomicznych i niezbędny jest odpis aktualizujący wartość wartości firmy ujętej w skonsolidowanych aktywach" - czytamy w komunikacie.

   Komisja podała także, że poczynione przez UKNF w ramach działań nadzorczych ustalenia pozwoliły na podjęcie środków prawnych w postaci m.in. skierowania 26 kwietnia do Prokuratury Regionalnej w Warszawie uzupełnienia do zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, związanego z nabyciem przez GetBack spółki EGB Investments S.A. za cenę siedmiokrotnie przekraczającą wartość jego aktywów netto i ujęciem w skonsolidowanych aktywach wartości firmy związanej z tą transakcją w nieuzasadnionej wysokości.

   Zarządy GetBack i EGB Investments poinformowały 29 września 2017 roku, że podjęły odpowiednie uchwały dotyczące połączenia podmiotów. GetBack informował wówczas, że zamierza połączyć się z przejętą w sierpniu br. spółką zarządzania wierzytelnościami, a celem jest osiągnięcie efektów synergii i obniżenie kosztów działania. GetBack wskazał także, że dzięki transakcji uzyskuje dostęp do bardzo cennej wiedzy o zachowaniach płatniczych dłużników w Polsce w okresie ostatnich 20 lat. Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Fabrycznej dokonał wpisu do rejestru przedsiębiorców połączenia GetBack z EGB Investments 22 grudnia 2017 r."

   Usuń
  6. Ja piernicze-ladne jaja. Watek Egb bardzo ciekawy, bo nikt go nie tykal na NC po 3-4 zl...W kontekscie jest Altus, ktory sam go sprzedal (wysoka dywidenda to moim zdaniem pulapka). A pozniej kolejny aspekt inzynierii finansowej, czyli "gra na krotko na obligacjach gtb. Pamietam, ze pisales maila do nich, w ktorych odniosles sie do moich spekulacji...Tutaj jest posrednio inny watek...ale nie bede go poruszal-lezacego sie nie kopie...czyli Altusa...

   Ladnie sie wzieli za sprawe, bo ciekawe po co enigmatyczne fizy nalezaly...gtb windykowal nie jak firma odzyskujaca wierzytelnosci, ale jak lichwiarski komornik (w postepowaniach pozasadowych).

   Nieuk.   Usuń
  7. Altus byl tak samo akcjonariuszem EGB jak jest akcjonariuszem Elemental Holding i wielu innych spolek - poprostu trzyma zaparkowane akcje w FIZíe, bo ktos chce miec optymalizacje podatkowa.

   Zasadniczo za ta tranzakcje mu sie nie moze oberwac, to GetBack popelnil tranzakcje i po jego stronie beda sie doszukiwac. Z drugiej strony prokruratora nic tu nie wskura ze kupili cos drozej - o ile nie udowodnia celowego wyprowadzenia majatku (pewnie GBK ma papier w zwyceny etc jako podkladke). Owszem sprawa jest medialna wiec dzialaja w temacie.

   W przypadku GBK najbardziej zadziwiajaca jest postawa glownego akcjonariusza.

   Usuń
 76. Ja dodalbym jeszcze jeden aspekt...jak spolka, ktora pozyskala kilkaset mln zl z IPO po kilku miesiacach chce siegnac znowu do kieszeni inwestorow...to byl juz tak olbrzymi alert, ze pozwolilem sie tutaj wypowiadac w sprawie Getbacku. Z reszta dostalem takie slowne baty-nawet na tak merytorycznym blogu, jak ten. Pozniej swietna analiza wywiadu naszego Prezesa z CEO tej piramidy finansowej. Oliwa do ognia bylo to, jak przeczytalem, ze Getback szuka finansowania u instytucji "amerykanskich i izrealskich". Manipulacja kursem pomiedzy 9-10 zl. Ten komunikat o PFR i PKO BP to byl juz exodus. Nawet Prezes wywalil w koncu te akcje...


  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 77. PlayWay dziś premiera Agony -8% albo realizują zyski, albo gra słaba

  Pisałem kilka dni temu sprzedawać bo duże ryzyko.

  Jeśli gra będzie klapą spadną także ceny firm z branży.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No nie zgodzę się, że spadnie cała branża.
   F51 pnie się w górę.
   Agony zostało przyćmione przez WW3 o którym F51 właśnie udostępniło nowe informacje. Kto w takiej chwili myśli o Agony. WW3 ma ponad tysiąc ocen pozytywnych, i tylko 80 negatywnych.
   https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=_WAnEmDiA5A
   Reasumując, GameDev ma się dobrze. Po prostu, wygrywają najlepsi.

   Rafff.

   Usuń
 78. Ranking popularności spółek na bankier.pl

  1. Farm51
  2. CdProjekt
  3. PlayWay
  4. 11 BIT

  Wiadomo co to oznacza.

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 79. CDRL to zachowuje się jak bankrut. W zeszłym tygodniu walor walczył o przebicie 32zł. Dziś już kurs był poniżej 23zł...

  Słabo.

  Może o czymś nie wiemy?

  Paweł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O wszystkim wiwmy. Emisja niepotrzebna bo pieniadze maja, operacyjnie jest bardzo dobrze, ale straca na marzach i dolarze. Wez tez pod uwage sentyment na rynku.
   Reko SII jest nic nie warte bo wydawali je kiedy pozytywnie patrzyli na wybicie 33zl. Teraz kurs wybije 22.50 i jazda ponizej 20zl. Wtedy mozna pakowac pod kurek.

   Usuń
 80. Jak Getback robił audyt:

  "kluczowa osoba — niezależny członek rady nadzorczej i jej przewodniczący oraz szef komitetu audytu (...) otrzymał od spółki ponad 3 mln zł.

  https://www.pb.pl/nie-zalezny-nadzorca-getbacku-930701


  Rafff

  OdpowiedzUsuń
 81. Nieco optymizmu na te minorowe nastroje.
  Prezesie pamiętasz spółkę IMS? Obstawiałem wzrost zysku netto za IQ 2018 o 50-70%
  Dzisiaj ukazał się raport : wzrost zysku netto o 121% !
  Na str. 10 raportu wykres pokazuje co jest tego główna przyczyną. Okazało się, tak jak już pisałem wcześniej, IMS jest beneficjentem wzrostu rynku reklamy ( podobnie jak 4 Fan Media).
  Rokuje to bardzo dobrze na cały 2018 ( największe wzrosty w IV Q) i po grobowej atmosferze na rynku po getbeckowym, jest to spółka na którą stawiam w tym roku. Sądzę że przekroczenie 10 mln zysku netto jest w pełni realne.
  Warto wspomnieć, że spółka poszukuje na rynku podmiotów do akwizycji co w sposób spektakularny może jeszcze poprawić prognozy (wg mnie bardzo ostrożne)
  tutaj sprawozdanie IMS za I Q 2018 w które się właśnie szczegółowo wczytuję
  https://static.igpw.pl/pliki/raporty/1527611944-7517.pdf

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znowu takie fajne wyniki, a kurs w dół :D Co jest grane ?

   Usuń
  2. Ładne wyniki IMS trzeba przyznać, lubię systemy abonamentowe bo zapewniają stabilne i zazwyczaj rosnące przychody. Jednak jak dla mbie prawdziwym testem spółki będą wyniki za 2 kw bo efekt świąt mógł być w 1 kw oraz cały kwartał będzie z mniejszą ilością pracujących niedziel. Trzymam kciuki za firmę ale z kupnem to sugeruję rozsądek.

   Usuń
 82. Faktycznie bardzo dobre wyniki IMS ... fajna spółka do portfela.
  Ciekawe jakie wyniki pokaże jutro moja 4Fun Media

  Pozdrawiam Jacek

  OdpowiedzUsuń
 83. Dzisiaj zanosi się na kontynuację spadków. Spójrzcie na Playway który nie może się otworzyć i TKO to -20%, wczoraj też spory spadek o 11%. Tak się kończy inwestowanie w owczym pędzie w spółki które są zdecydowanie przewartościowane w branży gamedeveloper - oczywiście moje wymądrzanie jest nie uprawnione gdyż i spółki z mojego porftela spadają ostatnio po 10-20%.
  Dzisiaj dużo wyników firm które mnie interesują (BAH, Vindexus itd), na razie podał Talex słabiutkie i Helio lepsze r/r i całkiem przyzwoite.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pełna zgoda Prezesie ... choć na PlayWay dziś spore wahania 112-136. To przyciąga łapaczy dołków.
   Wczoraj był czytelny sygnał sprzedaży powyżej 155, że nie wspomnę o cenie 175-180 zł
   Problem z producentami gier jest taki, że nawet jak stworzą hicior to następna gra może być klapą ...tak jak Agony Playway
   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
  2. W przypadku Game Dev 10-20% to jest nic. Tutaj w dzień potrafi być 30%. No ale musi być jakaś dobra gra. Agony wyszło w złym momencie - teraz na topie jest WW3. Jak w kinie wychodzi Hobbit, wtedy filmy wychodzące w tym samym momencie mają przechlapane.

   Z innej beczki - z tą sprzedażą ABC Daty to chyba się pospieszyłeś. Wyjdzie na to, że sprzedałeś ją na kompletnym dołku.

   Rafff

   Usuń
  3. Teraz prezes pieje z zachwytu jak na gamedivie korekta, a jak rosło 100 - 200 % to nic nie pisał. Pozdrawiam Gamer

   Usuń
  4. Może i się z Abc pospieszyłem ale trudno. Dzisiaj Asbis mocno spada więc może to dotyczy całej branży, nie wiem. Czasem lepiej z boku popatrzyć.

   Usuń
  5. BAH dziś ostro spada, ciekawie czy insajderzy nie wiedzą czegoś więcej.

   Usuń
 84. Ek
  Następne pozytywne info z Asseco Poland
  https://stooq.pl/n/?f=1236865&search=asseco+poland

  OdpowiedzUsuń
 85. Przeciętny raport BAHu. Zyski dwukrotnie mniejsze, mniejsze zyski operacyjne, wzrost zadłużenia. Rynek miał rację. Obstawiałem jednak przereagowanie, ale okazuje się, że prawdopodobnie BAH na dłużej zakręci się wokół 6 za akcję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I Kolejna spółka której kurs uwalony został przed danymi przez OFE NN mieli 3 800 000 akcji a teraz 2 078 000 ciekawe czy zejdą poniżej 5%

   Usuń
  2. Wystarczyło opowiedzieć o dywidendzie 4 razy w roku, szmery bajery. Firma ma się rozwijać, a wypłaca 10% dywidendy :) :) każdemu inwestorowi to powinno smierdzieć na kilometr. Dywidendę może wypłacać tylko stabilny biznes z silną pozycja na rynku. W przeciwnym wypadku chyba zarządowi brakuje pomysłu na biznes. To samo się tyczy Unimot...

   BudzikM

   Usuń
  3. I znowu potwierdziła się teoria że insajderzy znali wcześniej wyniki stąd te mocne spadki w ostatnich dniach. Zaskakująco słabe są te wyniki patrząc na 20% wzrost przychodów, marża na sprzedaży była porównywalna ale koszty sprzedaży i zarządu o 5 mln były wyższe r/r i one zepsuły wynik (coś napisali m.in o jednorazowe koszty przejęcia dilerstwa w Katowicach i 4 mln to większe koszty reklamy). Jedyne co mi się podoba w raporcie ta zapowiedź że w 2 kw 2018 mają zakończyć budowę i przebudowę salonów na Waszyngtona (ekspozycja na 10 samochodów) i na Wawelskiej (ekspozycja aż 27 samochodów).

   Usuń
 86. Prezes sprzedałeś już wszystkie akcje? Znajomy koleżanki wyjechał do USA, żeby zarobić na dom, pracował tam przez kilka lat i jakoś mu się udało odłożyć potrzebną sumę. Ale coś go tknęło żeby zainwestować na giełdzie i może mieć jeszcze na fajną furę, wakacje, jakieś zabezpieczenie finansowe itp. Niestety stracił wszystko. Żona jak się dowiedziała, szybciutko wystąpiła o rozwód. Ot taka życiowa giełdowa przestroga na trudne czasy giełdowe. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dużo znam przypadków gdy ktoś popłynął na giełdzie i mu się życie mocno popsuło. Znam też śmieszny (dla tej osoby na pewno nie był) przypadek gdy diler walutowy mocno umoczył kasę i z tego stresu wyszedł z pokoju i pod drzwiami postawił wielkiego śmierdzącego klocka (sorry za brzydki przykład).

   Jeśli chodzi o realny portfel to trzymam normalną pozycję Livechat oraz śladowe ilości BAH, PCM i CDRL.
   Natomiast wszystkie akcje już sprzedane (zamknięte) w wirtualnym portfelu fundamentalnym i jutro zrobią posta podsumowujące miesiąc i całą sprzedaż.
   W wirtualnym portfelu dywidendowym wszystkie pozycje skróciłem o 50%.
   Wszystkie operacje w obu portfelach zrobione po kursie na zamknięcie dzisiejszej sesji.

   Usuń
 87. Witam Prezes

  Jak oceniasz wyniki Vindexusa? Skąd taki progres? Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 88. Uwaga - Vindexus podał na pierwszy rzut świetny wyniki bo niby wzrost zysku o 200% r/r ale dane za 1 kw 2017 zostały przekształcone (pomniejszone) zgodnie z MSSF 9 - faktycznie obecny zysk netto to 4,448 mln a rok temu zysk to 4,695 mln.

  4fun pokazał 123% wzrost zysku r/r czyli 1,453 mln, wyniki są trochę gorsze gdyż oczekiwałem 2 mln zysku. Coraz bardziej siada im oglądalność i przez to niższe dochody z reklam, odrabia za to reklama zewnętrzna.

  OdpowiedzUsuń
 89. Ek
  Wojna celna nadchodzi .
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/USA-nakladaja-na-UE-Kanade-i-Meksyk-cla-na-stal-i-aluminium-4123450.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przeciez to jest dawno w cenach...Bardziej przejmowalbym sie implikacjami Getback dla polskiego "rynku kapitalowego". Ten cudzyslow nie jest przypadkowy. Jakas intuicja mi mowila, ze to " pachnie" walkiem. Jednak skala przerosla wszystko i Wszystkich, ale o tym pozniej...

   Nieuk.

   Usuń
 90. Widzę że na blogu flauta .
  W oczekiwaniu na bessę ?

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie rynek gra przeciwko mnie :-) bo od zamknięcia wszystkich akcji WIG urósł już 1,10%.

   Dzisiaj ktoś mocno sprzedał Telestradę i wszystkie oferty kupna wyczyścił, dawno takiej sytuacji nie widziałem.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni