"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 11 maja 2018

Aktualności, analizy, komentarze 5a/2018

dodano 22.05 Asbis poinformował link iż przychody w kwietniu wzrosły mu o 55%, bardzo wysoko tylko szkoda że nie wiemy jak z rentownościami tym bardziej że były duże zawirowania na rublu.

15.05 CDRL - przychody wzrosły o 13% do 63 mln, wzrosła marża ze sprzedaży do 46,5% z 44,9%, wzrósł zysk ze sprzedaży o 11,9% do 3,43 mln tylko czemu spadł zysk netto aż o 1,5 mln ? Szacowałem 2 mln zysku a jest 0,3 mln straty a wpłynęły na to głównie pozostałe koszty operacyjne 2,9 mln (rok temu 1,16 mln).  Zaczynam coraz mniej rozumieć giełdę i raporty przedstawiane przez firmy, coraz trudniej przewidzieć wyniki finansowe gdyż nie zawsze czarne jest czarne a białe to białe.


14.05 - Altus poinformował link iż będzie 1,49zł dywidendy (11,75% stopa dywidendy) albo skup akcji z kursem 16 zł czyli wyższy od rynkowego o 26% - jeśli będzie skup to jak dla mnie kiepsko bo może nie być wzrostu kursu jaki mógłby być w przypadku 11,75% dywidendy.


Telestrady zysk w 1 kw to 2,541 mln, jest niższy o 11% r/r i odrobinę wyższy od moich 2,5 mln szacunków. Marża ze sprzedaży minimalnie wzrosła (pozytywnie) a negatywnie wpłynęła wyższa amortyzacja (nie spodziewałem się wzrostu), wyższe koszty sprzedaży, zarządu i niższe o 4% przychody. Świetne jak zawsze przepływy operacyjne oraz mocna poprawa bilansu, brak kredytów a spółka posiada aż 5,88 mln gotówki i przez rok przybyło jej uwzględniając spłatę kredytu aż 6,50 mln zł. c/z rośnie do 5,56 czyli nadal nisko jak na spółkę dywidendową. Zaskoczeń większych nie ma i jestem umiarkowanie zadowolony, czekam teraz na raport roczny i propozycję minimum 1,50zł dywidendy na akcję.

Ambra tak na szybko patrząc na same liczby to świetny wyniki, zysk w 3 kwartale (mają przesunięty rok obrachunkowy) wyniósł 2,177 mln i był wyższy o 5,446 mln r/r (rok wcześniej 3,269 mln straty) oraz wyższy od mojego szacunku 1 mln zysku. Przychody wzrosły o 12% (9,8 mln)m bardzo dobre przepływy operacyjne, coraz ładniejszy bilans - ideał fundamentalny. C/z spada do 10,65.

Nietypowo ale krótko odniosę się do głównej zasady giełdowej aby "kupować akcje spółek w trendach wzrostowych". Oczywiście w pełni się z tym zgadzam ale trzeba pamiętać że od każdej zasady jest
odstępstwo. Jeśli spółka będzie właściwie przeanalizowana i będziemy pewni że wyniki mocno się poprawią a obecna wycena jest niewymagająca to czasem można ryzykować kupno nawet mocno spadkowych spółek. Podaje dwa ostatnie moje przykłady na których takie ryzyko się opłaciło, ja niestety nie wykorzystałem całego ruchu wzrostowego.

LSI kupiłem w długoterminowym trendzie spadkowym po 3,75 w 2016, kurs w trochę więcej niż rok dał 300% stopy zwrotu.

4fun kupowałem po 5,60 (na rysunku jest 5,83), kurs w rok urósł 110%.Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.  

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

204 komentarze:

 1. Pod poprzednim postem "Aktualności..." zrobiło się dużo komentarzy więc wrzucam nowy wątek.
  Przypominam o podpisywaniu się pod swoimi wpisami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co to znaczy, że będziemy pewni, że wyniki się mocno poprawią? Przy takiej "pewności" można dziś w ciemno brać TRK i GCN bo kursy mocno dołują. Zmiana trendu albo (jak chcą niektórzy)pre-trend to najbardziej tajemnicze zjawisko. Gdyby ktoś miał na to patent to wchodziłby w papier na absolutnym dołku... Niestety każdy wchodzi dopiero gdy mamy potwierdzenie (np. Swing) zmiany - często to potwierdzenie jest daleko od tego dołka.
  Pozdro
  Adam Kowal (wime@o2.pl)

  OdpowiedzUsuń
 3. Caly czS twierdze ze warto zainteresowac sie Novavis a to z racji nie tylko bardzo dobrego raportu
  mysle ze kolejne raporty beda jeszcze lepsze z uwagi na to ze z 22 instalacji po 500 kw wykonali dopiero 2 do dego doszla kolejna instalacja 1 mw w Polsce ktora prowadzili jako kierownik budowy obecnie sa juz generalnym wykonawca

  o prosumenkich instalacjach niewspomne

  do tego trzeba jeszcze dodac nadchodzoce aukcje Pv w ktorych z duza doza prawdopodobienstwa chca wygrac

  jedyny problem to brak plynnosci

  pozdrawiam Kasia

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest nowe reko na 11 bit z Pekao SA

  Cena 586,1 zł

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 5. Pół zartem pół serio - Od razu niech rzucą 1000 ;) analitycy lubią podążać za trendem...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj lubią ponosić się emocjom. Najlepszy przykład PKN z października 2017. Boś daje reko 130 jak kurs był po 125 (po sporych wzrostach) a tego samego w zasadzie dnia mbank dał reko po około 80zł (wszyscy wtedy się dziwili takiej wycenie). I kurs w zasadzie spadł do 80zł, mbank wówczas trafił a bos mocno przestrzelił (kurs spadł 35%). Oczywiście takich przypadków jest wiele ale tutaj ewidentnie bosia poniosło a mbank okazał chłodną głowę i rozsądek.

   Usuń
  2. To gra interesow. Dm Bos to spolka zalezna banku BOŚ (polski bank) a mBank, to Austriacy i OMV/(to tak w kontekscie Orlenu)
   ;)

   A juz jak ktos tak bardzo analizuje reko dm, to warto czytac raporty rozszerzone a nie same wyceny. Ja oskbiscie rekomendacje dm mam gdzies;)

   Pozdrawiam,

   Nieuk

   Usuń
  3. Dla 11bit granicą psychologiczną jest 1000. kiedyś myślałem, że będzie to 400 albo 500, ale patrząc jak przeleciał cztery stówki to na pięciu się nie zatrzyma. Playway i QUB pędzą podobnie, QUB jest nawet szybsze.

   Rafff

   Usuń
 6. Tak czytam niektóre komentarze kwestionujące wartość spółek "wirtualnych" ;-) i trochę ręce opadają. Tu na prawdę nie trzeba wyobraźni - wystarczy popatrzeć na jedne z największych spółek na giełdzie US. Takiego Facebooka używa KAŻDY na CAŁYM świecie. Buraki z Agrotonu nie trafią na cały świat a 100tys ha... ok, ten kołchoz to kilkudziesięciu - kilkuset farmerów US tyle, że pewnie ma gorszą wydajność.
  Nie, nie kwestionuję spółek innych sektorów. Nieuk to napisał: dywersyfikacja.
  pozdr. endru

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja dodam tez jedna ciekawostke dot. dm...te ukrainskie "super spolki" wprowadzal dm bzwbk...ciekawe, czy nie bylo pozniej jakis rekomendacji.

  Ja powiem to, co nasz Prezes. Moim zdaniem, to za duzo ryzyko. Tam moze byc wojna na wieksza skale...W Amerykanie wysylaja "bron" za darmo Ukrainie, ktora niestety nie jest w Nato.

  A propos rekomendacji. Bodajze Unicredit w 2009 roku wystawil reko dla Lotosu z wyxena...0 zl. Ladne jaja. Czy sluzby sie tym zajely...? Odpowiedzcie sobie sami. W czyim interesie to bylo? To moglo potencjalnie byc zsgrozeniem dla bezpieczenstwa energetycznego panstwa...

  Nieuk.  OdpowiedzUsuń
 8. Spółki produkucjące gry są modne w ostatnim czasie. Zostało to juz na blogu poruszane. Moim zdaniem ze zbioru spolek produkujacych oprogramowanie najbardziej ciekawą pozycją jest LVC, pisalem juz o tym. Przychody lvc powinny regularnie rosnac. To jak bedzie zachowywal sie kurs to inna sprawa. Uwazam ze kazda cena ponizej 40 jest dobra aby powoli skubac akcje tej spolki. Nie są to propozycja tak medialna producenci gier. Swoj produkt sprzedaja na calym swiecie co dodatkowo sprzyja stabilnosci ich biznesu. Jest to moj tym jesli chodzi o spolki "informatyczne". Jakie widzicie zgrozenia co do przyszlosci LVC.

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
 9. Wejście w gry było dobrym pomysłem, ale ja się sparzyłem i niestety zaprzestałem tej praktyki. Głównym powodem było CI Games i Sniper z błędami, po którym kurs spadł i się nie podniósł. Drugi przykład moich inwestycji to Vivid Games, na którym co prawda zarobiłem, ale mogłem zarobić dużo, dużo więcej, ale trzeba było wiedzieć kiedy wyjść.
  Tu była pompka pod konkretne gry i później zwała do poziomu sprzed pompki. Swoją drogą w piątek się zaczęła kolejna pompka na tej spółce, bo kolejne gry wypuszczają, ale nie chcę się już w to bawić. Gry to trochę spekulacja, której nie jestem zwolennikiem. Oczywiście spekulacja spekulacją ale jak spółka jest dobra i ma dobry produkt (CD Project, 11bit), to kurs zachowuje się tak jak powinien. Pozostałe w większości są teraz pompowane tylko dlatego, że cały gamedev rośnie.
  A ostatnio wszedłem w BAH i miałem uciechę jadąc ostatnio wawelską w warszawie i widząc powstający nowy salon. :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Z innej beczki. Było tu wspominane o dywidendach ze spółek zagranicznych jak np Asbis. Rozumiem, iż są wypłacane nieopodatkowane i nie uwzględniane w wysyłanym przez biuro maklerskie PIT-38?. Nawet nie widać tego pod dywidendami w historii rachunku. Jak to wygląda w praktyce, np w 2017 dostalem 50 USD ( nie miałem pojęcia, że trzeba coś z tym robić więc nic nie odliczałem w pit ) w 2018 dostanę 300 USD. Rok 2017 ogólnie strata. Rok 2018 zysk. Jak to rozegrać? Wspomóżcie doświadczeni inwestorzy :)

  Pozdrawiam,
  Romek

  OdpowiedzUsuń
 11. Zobacz ile proc. pobrane zostało u źródła. tzn. w kraju rejestracji spółki oproc. od zysk. kapitałowych ( są opodatkowane). W picie 38 wykaż różnicę do 19%. Jeżeli złożyłeś pit to teraz spokojnie korektę i ewentualnie dopłatę i parę groszy odsetek od różnicy.
  bies

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba doświadczenie księgowi ?
   Na pewno nie wpadaj w panikę, nie zapłaciłeś 30zł podatku więc Państwo z tego powodu nie zbankrutuje. Wyjścia masz dwa: pierwsze o którym wspomniał @ bies a drugie nic nie robić i liczyć że nikt się tego nie dopatrzy. Ja nie bardzo widzę mechanizmu w jaki sposób Urząd Skarbowy może dowiedzieć się że nie zapłaciłeś podatku od dywidendy gdyż oni taki sam PIT 8c otrzymują co i Ty z biura maklerskiego i nie mają informacji że była wypłacana dywidenda.

   Usuń
 12. 33 zł to cały podatek według polskiej skali. Załóżmy że u źródła pobrano 15%.
  Do zapłaty jest 4% czyli 7 zl. nawet odsetki nie rzucą na kolana ( ok. 40 gr).
  Na razie nie jest łatwo US wyłapać takie rzeczy, ale zależy od jakiego kraju. Po pierwsze US zagraniczne ( europejskie) bardzo opornie przekazują dane podatkowe z własnego podwórka ( no chyba że chodzi o VAT), ale np. USA przesyła zestawienie dochodów i pobranych podatków od obywateli polskich. Cyfryzacja postępuje. Na ściganie mają 5 lat. A jaki to problem zażądać z KDPW wykazów peseli i nipów osób i firm otrzymujących dochody kapitałowe z zagranicy.Kasy brakuje na rozdawnictwo, możliwa jest więc akcja skubania tych przebrzydłych rekinów giełdowych...Nie jestem księgowym, ale brak znajomości prawa nie zwalnia od odpowiedzialności a i rozmawiając z księgowymi trzeba wiedzieć o co pytać.
  bies

  OdpowiedzUsuń
 13. Cześć.
  Panie Prezesie zechciał byś "rzucić okiem " na spółkę Aer Finance- New Connect.
  Zainwestowali w myjnię pod nazwą Hydropress.
  Pokazali wyniki za pierwszy kwartał i wreszcie coś się zaczyna dziać...
  Poproszę o opinię czy warto obserwować.
  Adam IB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak masz czas to warto każdą spółkę obserwować, jednak ja swojego czasu nie poświęciłbym na zawracanie sobie głowy tą spółką. Wynik 1 kw na pozór dobry bo nie ma straty ale to zasługa przychodów ze zbycia niefinansowych aktywów za 0,25 mln. Fatalne przepływy operacyjne i bilans. O fatalnym postrzeganiu firmy może świadczyć podsumowanie subksrypcji akcji serii C z której pozyskali 150 tys zł a koszty emisji to 250 tys. Nie przypominam sobie aby firma miała większe koszty emisji akcji od pozyskanych środków. Fundamenty są słabe choć nadziej jakieś są że coś się ruszy w firmie, jednak obecna kapitalizacja jest zdecydowanie zbyt wysoka, spadek kursu z 50% urealniłby wycenę.

   Usuń
 14. Prezesie co myślisz o Lena Lighting? Długa historia dywidendowa, w tym roku okazała dywidenda również powinna być, choć jeszcze nie jest ustalona data. Ponadto dobre wyniki konkurencyjnego LUG i sprzyjająca branży oświetleniownej sytuacja w budownictwie, co siłą pociąga za sobą wzrost popytu na produkty m.in. Leny. Z czego wynika spadek kursu. Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na inne małe spółki wzrostowe jak LSI, Seko, 4fun i dziesiątki innych to Lena jest wyżej od nich wyceniana patrząc przez pryzmat c/z. Wydaje mi się że inwestorzy oczekiwali wyższej dywidendy, do tego fatalny jest sentyment do MiŚów, spółki gameningowe drenują kasę z rynku itd. Kolejna i bardzo istotna rzecz o której musisz pamiętać jeśli masz akcje to fakt iż oni w 1 kw 2017 mieli jednorazowego i niepowtarzalnego przychody ze sprzedaży nieruchomości za 2,5 mln a to mocno podbiło zysk. Teraz mogą pokazać z 1,5 mln zysku netto co przy 3,7 mln zysku rok wcześniej może spowodować negatywną reakcję kursu.

   Usuń
 15. Ten mocny spadek zysku o którym piszesz może pchnąć kurs jeszcze niżej, a to daje wyższą stopę dywidendy. W moim odczuciu perspektywy przed spółką są, co związane jest z trendenm w budownictwie, więc pod dywidendę można by rozważyć. Dzięki za odpowiedź Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
 16. GoAdvisers za tym stala. Jest to jezzcze notowane? :) Fajna ciekawostka...Ciekawe, kiedy zostanie zawieszona;)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 17. Prezesie jaki jest powód spadku kursu Altusa? Nastawienie do całego rynku, obligacje GetbBack'a które posiadał Quercus ? Myslę czy nie kupić akcji Altusa pod dywidendę i teraz moje pytania jak to wygląda, jak długo przed wypłatą dywidendy muszę posiadać akcję, czy po wypłacie dywidendy kupon jest odcinany i kurs spada automatycznie, jak kurs reaguje na informacje o dywidendzie i jak się zachowuje po jej wypłaceniu( czy po odcieciu, inwestorzy wracają po jakimś czasie do kursu który był przed wypłaceniem). Czy mógłbyś Prezesie opisać ten proces.
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Pozdrawiam,
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat Altusa i powiązań z Getbackiem pisane na blogu było dużo i wiemy że jakieś są (mieli 10 mln obligacji w swoich funduszach oraz maja fundusze wierzytelności które serwisuje Getback). Powody spadku kursu wynikają na pewno po części z problemów Getbacka ale pewnie i ze słabego sentymentu do MiSiów. Jeśli chodzi o dywidendę to powinna być ze stopą 12%, będzie podana jeszcze w ty miesiącu i będą podane dokładne daty kiedy jest dzień dywidendy i wypłaty. Kurs po dniu dywidendy i zawsze jest pomniejszany o wysokość dywidendy, a czy wróci do poziomów do poziomów z przed odcięcia to będzie na pewno zależało od przyszłych wyników Altusa. Ja niestety spodziewam się iż długoterminowo może być powolne pogarszanie wyników czyli fundamenty są słabe chociaż obecna wycena jest dosyć niska (to może trochę amortyzować spadki kursu).

   Usuń
  2. Jak zawsze merytoryczna odpowiedz, dzięki ! Jeszcze mam jedno pytanie jak szukasz raportów bieżących, czy jest jakaś strona która te raporty zbiera od razu po publikacji spółek czy trzeba szukać po relacjach inwestorskich?
   Pozdrawiam,
   Michal

   Usuń
  3. Jest dużo serwisów internetowych które podają informacje o spółkach, ja korzystam głównie z dwóch. Pierwszy to https://www.biznesradar.pl/news/ w którym na bieżąco wpływają wszelkie informacje ze spółek i nie tylko (jest super czytelny i przydatny) a drugi to http://infostrefa.com/infostrefa/pl/index/ i w nim przeglądam kalendarium czyli wiem kiedy i jakie informacje będą publikowały spółki w kolejnych dniach. Na infostrefie możesz się zalogować, stworzyć listę swoich spółek i wówczas jeśli jakaś zdefiniowana przez Ciebie spółka poda jakiś komunikat giełdowy wówczas na emaila dostanie taką informację, ponadto o 17 na emaila otrzymasz też wydarzenia ze zdefiniowanych spółek które mają się wydarzyć następnego dnia.

   Usuń
 18. Prezes, co z moim sobotnim pytaniem? Zajrzałem tu żeby się czegoś nauczyć...
  Co to jest ta pewność co do wyników?
  Adam K.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładam że jesteś początkującym inwestorem dlatego zadałeś na pozór proste pytanie. Inwestowanie fundamentalne na giełdzie (teoretycznie każde inwestowanie) polega na przewidywaniu przyszłości a nie na bazowaniu na historii dlatego ważne jest aby potrafić przewidzieć przyszłe wyniki firm. Jest to o tyle ważne żeby w momencie publikowania wyników np. kwartalnych nie być zaskoczonym tymi wynikami. Na podstawie czynników makroekonomicznych (globalnych) są też czynniki mikroekonomiczne (lokalne) które wpływają na wyniki i można oszacować jakie dana firma osiągnie wyniki.
   Doskonałym przykładem jest Seko które urosło od mojego kupna w lipcu 2017 o 80% a wpływ na wzrost kursu była mocna poprawa zysków które wzrosły o 100% r/r. Tak mocną poprawę wyników przewidziałem z OBSem z gazatagieldowa.pl(może nie aż tak dużą) gdyż właściwie przeanalizowaliśmy czynniki wpływające na wyniki. Poza przewidywanym wzrostem przychodów (dzięki zwiększaniu współpracy z sieciami handlowymi) na ich wyniki istotny jest kurs waluty eur/pln i cena zakupu śledzia w norwegii gdyż stanowi on większą część ponoszonych kosztów. Złotówka się umocniła (korzystne) oraz spadły ceny śledzi o 30% r/r więc można było wyliczyć ile mogą wzrosnąć zyski firmy. Informacje o wszelkich kosztach są w raportach finansowych i należy tylko podstawić sobie oczekiwane liczby (wartości) i dzięki temu można oszacować wyniki.
   Informacje wpływające na wyniki w zasadzie każdej firmy można znaleźć w internecie i każdy może próbować sobie samemu szacować przyszłe wyniki. I na koniec zasada jest w zasadzie prosta, jeśli oczekujesz że firma poprawi wyniki i jej wycena jest umiarkowana to wówczas można próbować kupować akcje i czekać na wyniki i wzrost kursu. Popatrz dzisiaj na Ambrę czy będą wzrosty, wiedziałem że będą dużo lepsze wyniki r/r (jest 5,4 mln lepiej r/r) i zobaczymy czy rynek na to zareaguje.
   Sorry że tak napisałem może nie składnie ale trzeba dzisiaj czytać raporty finansowe a to dużo czasu zajmuje.

   Usuń
 19. Czesc,

  Pisalismy sporo o Ropczycach. Poprawiajace sie wyniki. Dzisiaj spore obroty. Wybicie powyzej 25 zl mozna oznaczac potencjalnie silna fale wzfostowa. Wyniki + technika tu ida w parze. No i wreszcid jakies przyzwoife wolumeny dzisiaj.

  Milego dnia,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 20. Prezesie, co myślisz o ACG?

  Rafff

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ceny benzyny mocno rosną obecnie i są najwyższe o 3 lat więc dla producentów instalacji gazowych jakim jest ACG może to być okres żniw. Wydaje się że mogą spokojnie poprawiać wyniki około 15% więc przy obecnej c/z 12,80 jakieś miejsce na wzrost kursu na pewno jest. Z drugiej strony oni maja program motywacyjny i aby go uruchomić to muszą mieć ebidtę w tym roku 50,6 mln a to nie dużo bo w 2017 roku wynosiła ona 47,30 czyli wzrost mało ambitny (8%).

   Usuń
  2. Altus ma w tej spółce 7,28%, więc Ty też ją w sumie pośrednio posiadasz.

   Usuń
 21. Wielton (bardzo dobrze zarzadzana spolka) z dobrymi wynikami. Jak przekroczy 13-13,20 zl bedzie bardzo dobrze, bo Kety potwierdzily powrot do trendu wzrostowego. No i po co szukac "ciekawych" spolek w trendzie spadkowym, jak te slolki to high quality:) Warto jeszcze oczywiscie obserwowac Odlewnie.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 22. Jest nowe rko na 11 bit od WBK

  cena 710 zł

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 23. Pompowania bańki ciąg dalszy...

  OdpowiedzUsuń
 24. ​Były prezes spółki GetBack Konrad Kąkolewski miał wysyłać listy do premiera i przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, w których pisał, że jeśli państwo nie pomoże rozwiązać problemów z windykatorem, to straty wierzycieli uderzą polityczne w Prawo i Sprawiedliwość (...) Oczekiwał, że należący do Skarbu Państwa Polski Fundusz Rozwoju udzieli GetBackowi 200-250 mln zł podwyżki, a państwowe banki - PKO BP, Bank Pekao i Alior Bank - kredytu do 250 mln zł.

  http://www.rmf24.pl/ekonomia/news-byly-prezes-getbacku-grozil-pis-afera-pisal-listy-m-in-do-mo,nId,2580975

  Rafff

  OdpowiedzUsuń
 25. Szkoda, że nie mamy możliwości szortowania naszych game dev:)

  Automotive

  OdpowiedzUsuń
 26. Na Cd projekt masz kontrakty. Możesz szortować...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Wojkt. Z pewnością to rozważe :) Chociaż wolałbym szortować indeks odzwierciedlający wartość game devow a nie tylko sam cd projekt.

   Automotive

   Usuń
 27. Prezes, przyglądałeś się wynikom Madkomu? Z czego może wynikać niższy zysk netto?
  mn

  OdpowiedzUsuń
 28. Przecież napisali w raporcie!

  OdpowiedzUsuń
 29. no właśnie nie widzę, żeby opisane były czynniki spadku zysku netto.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę się uśmiałem czytając wpis prezesa Madkomu "Spoglądając na naszą Spółkę nie sposób nie zwrócić uwagi na nieracjonalne zachowanie się kursu akcji spowodowane bezmyślnym wyzbywaniem się akcji przez jednego z naszych akcjonariuszy. Niestety jako Zarząd spółki nie mamy na to wpływu – niski kurs jednak stanowi w naszym mniemaniu nie lada gratkę dla tych, którzy potrafią prawidłowo ocenić potencjał naszej Spółki. W ostatnich dwóch tygodniach kurs akcji sięgnął bowiem historycznego minimum, jeszcze nigdy nie był w historii spółki tak niski – z tym kursem nie koresponduje bowiem żadne negatywne zdarzenie."

   W raporcie tym jest mocny i dziwny rozjazd przychodów, bo wykazują 1,987 mln przychodów a wg raportów miesięcznych które publikują powinno być 2,485 mln. Wygląda to tak jakby jakaś duża faktura została przesunięta na kolejny kwartał, koszty jej realizacji zostały poniesione i stąd sporo niższy zysk netto. Może tą teorią potwierdzać " Obecnie Grupa jest na etapie prac wdrożeniowych, które w kolejnych okresach zaowocują wyższymi przychodami ze sprzedaży oraz wyższymi wynikami." Z tego wpisu też wynika że sporo ponoszą obecnie kosztów prac których przychody będą w przyszłych okresach. Zobacz też że mocno im wzrosły należności i inne rozliczenia miedzyokresowe (ponad 0,85 mln) i to wygląda ewidentnie że coś się wydarzyło z jakąś fakturą.
   Jak masz akcje i się niepokoisz to napisz do firmy z pytanie dlaczego jest tak duża rozpiętość w przychodach między raportami miesięcznymi a raportem za 1 kwartał, oraz zapytaj skąd się wzięło aż 0,888 mln w rozliczeniach międzyokresowych i należnościach podobny wzrost.

   Usuń
 30. Playway nagradza forumowiczow

  Zrodlo: Bankier.pl

  :) Jestem w "lekkim" szoku:)

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 31. Nieuk mam rekomendacje dla twoich spółek wydmuszek https://youtu.be/tDftqSaFB2E

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tymi wydmuszkami to trochę przesadzasz gdyż trzeba rozróżniać pojęcia przewartościowany a wydmuszka. W przypadku większości spółek game deweloperów to są one przewartościowane ale raczej nie wydmuszkami (to słowo mi się kojarzy brakiem przychodów, perspektyw i wysoką wyceną). Oczywiście każdy może mieć swoją definicję.

   Usuń
 32. Masz racje Prezes. Napisałem tak z przekorą :-)

  OdpowiedzUsuń
 33. Wielkie dzięki, Prezes, za wyjaśnienia co do Madkomu.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 34. Ja z trochę innej beczki a mianowicie: czy spółki odpisują na mailowe zapytania akcjonariuszy lub potencjalnych inwestorów? Jeśli chciałbym wiedzieć np. czy spółka planuje zwiększenie marży na produkcie, emisję akcji albo zmniejszenie zadłużenia to wyslanie takiego maila z zapytaniem może przynieść sukces? Czy oczekują jakiegoś potwierdzenia na bycie akcjonariuszem - np zrzut ekranu z konta maklerskiego? Pytam, bo nie mam doświadczenia. Dość dziwne wydaje mi się, że mieliby poświęcać czas komuś kto ma ich akcje o wartości powiedzmy 3 tysięcy złotych. Z drugiej strony - byłby to bardzo fajny ukłon zarządu w stronę akcjonariuszy i wiem, że Ty Prezes coś pisałes do spółek i miałeś odpowiedź. Możecie podzielić się swoimi doświadczeniami? Czy raczej tak poważne tematy to tylko na NWZA?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Informowanie spolek.o ich dzialaniach musza byc zakomunikowane przez odp. komunikaty gieldowe. Reguluja to adekwatne ustawy.

   Troche sie posmialem (to nie chodzi o atak ad persona), ale spolka bylaby niepowazna a tym bardziej osoba, ktora wysylalaby skan z rachunku maklerskiego. Czym innym jest rejestracja na samo WZA. No, ale kto pyta, nie bladzi;)


   Pozdrawiam,

   Nieuk

   Usuń
  2. Wrażliwych informacji takich jakie mogą być przyszłe wyniki czy jakie osiągają marże to firma Ci nie poda bo to jest raczej tajemnica przedsiębiorstwa. Jednak wyjaśnienia odnośnie podanych przez spółkę historycznych informacji np. wyjaśnienia odnośnie danych w raportach finansowych to powinni podać emailem.
   Z odpisywaniem to jest różnie, większość (pewnie z 60-70%) odpisuje choć może to być czasem wymijająca odpowiedź. Raczej zrzuty z ekranu nic nie dadzą bo taki zrzut nie udowadnia że jest się akcjonariuszem firmy. Ja jak pytam o coś firmę to tylko piszę że "jestem akcjonariuszem firmy i chciałbym się dowiedzieć ...." i zazwyczaj to wystarcza.

   Usuń
 35. Dziwne rzeczy na Astarcie - pakiety po 50000.
  Ktoś cos wie ?

  Maciek

  OdpowiedzUsuń
 36. Witam Prezesie, co sądzisz o wynikach Mercatora? Ja trochę się pogubiłem dochodząc do przepływów z działalności operacyjnej - nie ukrywam, że dla mnie to czarna magia.

  RM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi to w zasadzie najbardziej podoba się w wynikach Mercatora wzrost przychodów o 20%,natomiast pozostałe składowe wyniku wyglądają trochę gorzej niż to wydawało się jeszcze po podanych szacunkach. Na wyższy zysk netto wpłynęły dodatkowe różnice kursowe (1 mln), niższy podatek dochodowy (0,5 mln) więc tak super nie jest. Nie mam czasu dzisiaj dokładnie się wczytać w raport, może OBS z gazetagieldowa.pl zrobi analizę.

   Usuń
 37. Czesc,

  Swietne wyniki Instal Krakow:) Bardzo dobra reakcja rynku. Wybicie.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 38. Co sądzicie o ATT ? Stabilna duża społka, wiadomo Państwowa, ale takei społki warto podbierać na spadkach, bo mała szansa, że się wywrócą...

  W przypadku małych spółek zaryzykuej stwierdzenie, że Analiza Techniczna jest wazniejsza bo na małej płynności insiderze sprzedający ciągną kurs w dół i decydują o trendzie...

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na temat dużych państwowych spółek się nie wypowiadam, bo fundamenty swoją drogą a polityka swoją.

   Usuń
 39. Cloud Technologies spadek przychodów r/r przy wzroście należności. Oczywiście ujemne przepływy operacyjne. Niby jest jakaś ugoda o spłacie ok. połowy należności i nawet info o spłacie części z nich ale wciąż wygląda to na mydlenie oczu. Być może spłacają stare przeterminowane należności "rolując" je nowymi. Branża perspektywiczna ale spółka musi być bardziej transparentna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakbyś poszukał we wcześniejszych raportach (chyba za 1 kw 2017) to oni wówczas napisali że większość należności została spłacona do publikacji danego raportu, jak się wówczas okazało w raporcie za 2 kw 2017 nie było widocznych żadnych dużych spłat. Co by nie pisali i się działo w spółce lepiej całkowicie odpuścić Cloud (bo to same wirtualne przychody i zyski).

   Usuń
 40. Instal Sprzedany!

  OdpowiedzUsuń
 41. Ciekawie wygląda Delko, prezes ma duzy pakiet akcji, przepływy bardzo dobre zawsze na +, dywidenda 40gr w zanadrzu... ale technicznie kurs aszedł na 8.7 z 11 i nie wygląda dobrze. Nic tylko czekąc na wybicie, jesli takie nadejdzie :) Lubię takie spółki :)

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
 42. Widzę, że Altus się ruszył. O włos za szybko go sprzedałem.

  Ale co się dzieje z FOR (Forever Entertainment)?

  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
 43. Dobre wyniki Kinopol za 1 kw. Przebicie 12 zl. Przypomne, ze trwa proces negocjacyjny dot. przejecia Stopklatki od Agory.  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 44. Prezesie,
  przyglądałeś sie społce GLGPharma? Jest ciekawa reko z Polskiego Domu Maklerskiego na 6,48zl.

  Marek

  OdpowiedzUsuń
 45. 11 kwietnia tak napisałem i nic nowego nie dodam.

  "Niezbyt wiele mogę napisać Ci na temat tej spółki, jest to kolejna gdzie kupujemy marzenia i ja tego nie "kupuję". Nigdy nie zrozumiem jak można kupować akcje spółki która jeszcze nic nie zrobiła, od lat ma 0 przychodów i same spore koszty a ma tylko szanse coś zrobić może za 2 lata. Ktoś moim zdaniem zwariował, poszła wysoka rekomendacja a inwestorzy kurs podbijają o 50% w tydzień, przecież to nie jest w żaden sposób nie jest uzasadnione.
  Cytując z rekomendacji ""Wyceniamy GLG Pharma ściśle przez pryzmat potencjału komercyjnego dla dwóch równolegle rozwijanych przez spółkę formulacji. Nasza metodologia wyceny wskazuje, że bieżąca wartość netto projektu GLG - 801 wynosi ok. 35 mln zł, z kolei wartość formulacji GLG - 805 szacujemy na ok. 26 mln zł. Oznacza to waluację przedsiębiorstwa GLG na poziomie 57,1 mln zł (po uwzględnieniu potrzeb kapitałowych), co implikuje cenę docelową akcji spółki na poziomie 6,48 zł i tym samym bardzo duży (ponad 180 proc.) potencjał wzrostu wartości" - napisano w raporcie."
  Jak widać analitycy oszacowali wartość tych projektów na 57 mln , a to wcale nie tak dużo, ponadto jeśli one wejdą w życie to co dalej ze spółką, czy będzie dalej nowe leki tworzyć itd.
  Jak dla mnie to jest tylko i wyłącznie spekulacja."

  OdpowiedzUsuń
 46. Prezesie,

  Co myslisz o raporcie LC Corp? Chyba wreszcie przebije na stale 2,75 zl...wreszcie:)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem specem od deweloperki więc się nie wypowiem bo to nie będzie wiarygodne.

   Usuń
 47. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/30386478,cdrl-sa-raport-okresowy-kwartalny-skonsolidowany-1-2018-qs

  jakiś komentarz? Chyba słabo to wygląda.

  romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na górze w poście dwa słowa napisałem, nie bardzo rozumiem jaki jest powód niższego zysku (jakieś pozostałe koszty operacyjne i trochę różnice kursowe) gdyż przychody i marża ze sprzedaży wzrosły. Słabsze też są przepływy operacyjne i pogorszyły się bilans ale to można jeszcze wytłumaczyć.
   Najgorsze w tym wszystkim jest to iż patrząc na obecne wzrosty kursu usd/pln to liczyłem że wyniki za 2 kwartału będą ze 150% lepsze a teraz to już niczego nie jestem pewien.

   Usuń
 48. Na których raportach się skupiacie: jednostkowych czy skonsolidowanych i dlaczego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wczytuję się tylko w raporty skonsolidowane, jednostkowe natomiast tylko przeglądam jeśli jest to spółka dywidendowa.

   Usuń
 49. Mialem sie pytac o Cdrl. Moim zdaniem na dwoje babka wrozyla, ale rynek raczej oceni to negatywnie...I zobaczcie, czy technika nie idzie w parze...nie przekroczyl walor bardzo silnego oporu przy 33 zl. A jak wyniki ZE Paku oceniasz..?

  Troche kicha moim zdaniem...

  Nieuk.  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wczytywałem się mocno w ZEPAKa bo całkowicie tą spółkę odpuściłem, jeśli 10% dywidenda nie rusza kursem to żadne wyniki nie pomogą. Strata jest duża ale nie wiem czy wynika ona z zawiązanych rezerw które dotyczą zamkniętej w styczniu elektrowni.
   Dzisiaj jest zbyt dużo raportów aby je wszystkie szczegółowo czytać i tylko patrzę na przychody i zyski, niestety większość firm podaje gorsze wyniki a to kiepsko wróży dalszym perspektywom na giełdzie.

   Usuń
 50. Prezes a co myslisz o wynikach AviaAml? Oczywiście czystko szkoleniowo bo już praktycznie jej nie ma.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma co myśleć bo doskonale widać że wynik sporo wyższy r/r, mocno jest podciągnięty sprzedażą samolotu, niższą amortyzacją ale to u nich normalne operacje. Jedyny minus to niskie dochody z joint venture, jest tylko 1 mln usd a wydawało się że co kwartał powinno być 2,5 mln usd (pewnie w lato dopiero tyle będzie). Świetna spółka i szkoda że wykiwała inwestorów i zwiewa z giełdy.

   Usuń
 51. Co do CDRL tak słabemu wynikowi winna jest chyba zagranica, dużo słabiej niż w 2017 roku (odpisy na należności???)
  Wynik operacyjny I kw 2017 (kraj: 0,89 mln zł, zagranica: 2,43 mln zł)
  Wynik operacyjny I kw 2018 (kraj: 1,39 mln zł, zagranica: 0,31 mln zł)

  piterson

  OdpowiedzUsuń
 52. Prezes, czy jestes w stanie odniesc sie do komunikatu o szacunkowych Getbacku?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj w sporej ilości serwisów będzie o Getbacku więc pewnie znajdziesz dużo wypowiedzi. Można się było spodziewać że jak dali propozycję dla obligatariuszy że zetną 35% im kapitału to i pewnie o tyle zrobili rewaluację posiadanych wierzytelności. Jakby nie patrzył Getback to dramat wielu ludzi a prawdopodobnie doprowadził do tego jeden człowiek.

   Usuń
 53. Ja Ci powiem, ze jak odwiesza, to i tak bedzie taki TKO po 21 maja, ze sie nie otworzy...to juz koniec tej "spolki". Akcjonariusze nic nie odzyskaja a obligatariusze prawie nic...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie przesadzaj ze taki koniec GBK,- wystarczy skonwertować dług na 99% akcji i firma mogłaby kontynuować działalność; pewnie byłaby przez dłuższy okres wyceniana blisko zera, ale z czasem jeśli generowała by zyski kurs wybiłby się.

   Wczoraj dużo raportów było,-
   Unimot pokazał bardzo fatalny - piękna strata; bardzo niska marża na sprzedaży (dziś będzie piękny wodospad)
   Danks - niezły kwartał ale raczej nie do powtórzenia (potwierdza to zarząd); sama spółka spi na pieniądzach.

   Usuń
  2. W przypadku Danksa to trochę dziwna sprawa w tych wynikach, zauważ że im spadła o 100.000 amortyzacja a nie powinna bo znak towarowy powinni przez więcej lat odliczać. Mi to trochę wygląda jakby bali się Urzędu Skarbowego i zrezygnowali z tej optymalizacji co może skutkować w przyszłości wyższymi zyskami netto ale ryzykiem że mogą im się przyczepić do lat wcześniejszych i kazać zapłacić zaległy podatek. Oczywiście zapłata nawet 0,2 mln zaległego podatku nie będzie odczuwalna jak się ma 13 mln wolnej gotówki.

   Usuń
 54. Karol, wodpospadem nazywasz zmianę kursu w okolicach zera (Unimot)? Poczytaj trochę głębiej.
  Marek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozwiń proszę swoją myśl. Na co powinniśmy zwrócić uwagę wg ciebie? Co jest przyczyną spadku zysku? Dlaczego firma traci marze i co planuje zrobić aby ją odzyskać?

   Usuń
  2. Napisał Dovado. Żeby nie było - też nie do końca wierzę zarządom i czekam na wyniki Q2 ale jestem ostrożnym optymistą przy tej cenie. Jak widać z wodospadu nici nawet mimo niesprzyjającego otoczenia.
   Marek

   Usuń
 55. Karol-nie zgadzam sie. To jest koniec operacyjnej dzialalnosci tej firmy. Windykatorzy finansuja sie dlugiem a ciekawe, kto im kase pozyczy...W ogole firma w upadlosci, ktora sciaga dlugi...taki paradoks:)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdzie nie twierdze ze jest to koniec działalności operacyjnej GBK; wciąż mogą windykować posiadane portfele. Na nowe pakiety nie mają co liczyć a rozwiązanie kwestii długu powinno bardziej zaboleć akcjonariuszy niż obligatariuszy.

   Ciekawe czy obligatariusze zabezpieczonych obligacji, skorzystali ze swojego zabezpieczenia i zabrali zabawki do siebie?

   Usuń
  2. Ja napisalem, ze tak sadze. Moim zdaniem to moze nie koniec dzialalnosci operacyjnej a jej wygaszanis, bo wlasnie chodzilo mi o brak potencjalnego finansowania zakupu nowych portfeli.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. A tak realnie serio uważacie, że układ jest lepszym rozwiązaniem dla posiadających obligacje, czy lepsza upadłość i odzyskanie przynajmniej części kasy od razu? Zaznaczam, że nie mam ani obligacji, ani akcji GBK.

   Usuń
 56. Mamy rekordowy wzrost gospodarczy:
  www.strefabiznesu.pl/wiadomosci/a/rekordowy-wzrost-gospodarczy-w-polsce-gus-w-pierwszym-kwartale-2018-r-pkb-wzrosl-o-51-procent,13176598/
  W tym samym czasie u naszych sąsiadów spadł, więc można chyba oczekiwać, że inwestorzy zagraniczni będą uciekali z inwestycji w Niemczech, Czechach i Rumunii i rzucą się na naszą giełdę. Czeka nas więc Hossa :)

  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gielda dyskontuje przyszlosc srednio z wyprzedzeniem 6-12 miesiecy. Skoro dynamika wzrostu PKB u naszych sasiadow spada to i do nas to dojdzie (moze tylko z mniejsza beta). Z tego wynika, ze u nas W PKB w najblizszych kwartalach bedzie schlodzenie, czego dowody mamy obecnie na gieldzie ktora to dyskontuje.

   Usuń
 57. Wiecie, tak mysle...2,75 zl bylo oporem na LC Corp...Teraz to jest wsparcie...dywidenda 0,24 zl..moze przed odcieciem dojdzie przynajmniej do ok. 3 zl, zeby wlasnie utzymalo sie to wsparcie...No, ale nikogo nie namawiam do kupna. Czyste spekulacje:)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 58. Karol umiesz czytać raporty strata przez przeksięgowanie zapasów która wróci do firmy jak wygaśnie hedging Na wyniki Grupy Unimot istotny wpływ miała (o charakterze księgowym, a nie gotówkowym) niższa o 7,7 mln zł wycena zapasu obowiązkowego oleju napędowego, spowodowana istotną zmianą różnicy pomiędzy natychmiastowymi a terminowymi cenami oleju napędowego. Po korekcie o tę pozycję, skonsolidowana EBIDTA wyniosła 8,4 mln zł .Piszesz dużo gorsze marże a przecież na marzy to tylko strata 1 mln wiec ta róznica była mała na marzy ladowej .Zobacz handel energią zysk 4,5 mln zł .naprawde dużo bo gdyby sprzedał pozostałą działalność i spieniężył zapasy to rocznie mamy z samej sprzedazy energii 18 mln zysku netto co i tak dawałoby 15 % dywidendę Niestety GazZiemny w tym kwartale koszty rozbudowy sieci głownie koszty kredytów dały stratę 1,4 mln zł .
  dovado

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytać nie wątpliwie umiem (czasem nawet ze zrozumieniem:)) ale także krytycznie podchodzić do tego co jest w nim napisane - w szczególności komentarze które mogą nie do końca być potwierdzeniem liczb. Zasadniczo lepiej interpretować negatywnie to co jest tam napisane niż zakładać ze dokładnie tak jest.

   Audytor zweryfikuje cyfry czy się zgadzają ale do komentarzy praktycznie nigdy się nie przyczepi o ile drastycznie nie odbiegają od prawdy - wszelka wyceny księgowe można bardzo rożnie interpretować.

   A tu mamy zarówno ujemny zysk jak i ujemne przepływy z podstawowej działalności, spadek marży i próbą wytłumaczenia tego zabezpieczeniami.
   Wpadamy w ujemne ROE, ROA - oby to był tylko wypadek przy pracy.


   Gdzie te 7,7 mln jest pokazana w tabelach Bilansu/RZIS/Przepływów finansowych ?

   Długu okresowo ja jestem optymistą dla tej spółki dlatego mam ja w portfelu.

   Usuń
 59. Nie ma w raporcie bo na razie nie ma raportu jednostkowego i opieram sie na komentarzu do wyników prezesa Szozdy, jesli uważasz że kłamie twoja sprawa .http://www.unimot.pl/unimot-prezentuje-wyniki-za-i-kwartal-2018/
  Piszesz o marżach ale przeciez przypomnę że premia zaczeła wzrastać od marca a wysoka powyżej 6,5 jest dopiero od kwietnia więc jeśli przyjmiemy że 3,5% z tej premi to jednak koszty zakupu i zarzadu to w 1q mielismy tylko 1 % z 600 mln zysku na czysto poszło w przeszacowanie zapasów teraz tego zysku na czysto jeśli premia sie utrzyma jest 3 % z 600 mln więc jest to kolosalna różnica

  OdpowiedzUsuń
 60. Nie twierdze ze kłamie, ale może naciągać/naginać pewne fakty na potrzeby. Ale to moje pesymistyczne założenie.

  W skonsolidowanym raporcie na ostatnich stronach - od 41 mamy liczby dla jednostkowego, a w nim:
  Zyski (straty) z instrumentów finansowych zabezpieczających sprzedaż - 2.4 mln na minus; troche brakuje do tych 7 mln.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Karol wczytaj się w raport, bo bzdury piszesz. Jest to dokładnie wpisane w raporcie
   "Wpływ powyższego zdarzenia na skonsolidowane wyniki finansowe za I kwartał 2018 roku to ok. 7,7 mln zł"
   Ta pozycja, którą podałeś wyżej mówi o czymś innym.

   Usuń
  2. Gdzie ta pozycja wg ciebie ujęta jest w Rachunku Zysku/ Strat oraz w aktywach bo ze wpisana jest jako komentarz to każdy kto czytał raport wie,-

   Usuń
  3. Na moje oko te wartości są w pozycjach Wycena zapasów do wartości godziwej i Wycena bilansowa instrumentów pochodnych do wartości godziwej

   Usuń
 61. A ty Prezes jak oceniasz ostatni raport Unimotu? Myślisz o zakupie czy raczej odpuszczasz?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zupełnie się nie wczytywałem i na razie nie będę tego robił. Jak pisałem już wcześniej dopiero mogę kupno Unimot rozważyć po wynikach za 3 kwartał. Nie mogę się tylko z Dovado zgodzić że obecne premie lądowe są super, bo są wysokie ale rok temu były jeszcze wyższe więc może być trudno pobić wyniki 2 kw. Kolejną rzeczą negatywną jest opłata paliwowa która ma być podniesiona, w przyszłym roku możliwe że spadną im marże odrobinę i znowu będzie niezbyt ciekawie (można dodać negatywne wzrosty paliw). Jedyna nadzieje jaką widzę dla kursu to niska kapitalizacja jak na takie przedsiębiorstwo.

   Usuń
  2. Nawet jeśli premie lądowe są super, to w raporcie jest zdanie "W marcu 2018 r., gdy premia lądowa rosła, wzrosty marż były ograniczane rosnącymi cenami oleju napędowego.", więc w II kwartale może być podobnie i zyski nie muszą być takie duże.

   Usuń
 62. OBS napisał podsumowanie wyników CDRL http://www.gazetagieldowa.pl/2018/05/cdrl-pierwszy-kwarta-obciazony-odpisami.html , wszystko wskazuje że niższy zysk netto wynika ze zmiany prezentacji raportów w oparciu o MSSF 15/9. Kto ma akcje CDRL i się niepokoi to warto przeczytać, ja się wstrzymałem z jakimikolwiek ruchami bo liczę na świetny 2 kwartał (jeśli kurs dolara do pln będzie nadal tak rósł to mogą wykazać potężne zyski z różnic kursowych a rok temu były straty).

  OdpowiedzUsuń
 63. Madkom dziś kolejna umowa znacząca. Tym razem na 1,6 mln. Zapowiada się rekordowy rok, a kurs na historycznych minimach.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 64. po wynikach kwartalnych tak na szybko wytypowałem sobie kilka spółek...
  LCC (LCCORP)
  MCI (MCI)
  INK (INSTALKRK)
  MPH (MASTERPHA)
  JHM (JHMDEV)
  tylko, że cały rynek jest słabiutki... i pewnie się wstrzymam z zakupami jeszcze...

  OdpowiedzUsuń
 65. F51 - poleciało w kosmos.

  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
 66. Masz duzo racji. Rynek jest slaby, ale.zarazem bardzo mocny. Po prostu trzeba analizowac wszystko. Hossa selektywna. In minus trzeba powiedziec o trzech sprawach: slabe wskazniki wyprzedzajace, odplywy z tfi (nie dziwie sie). Nie dziwie sie dlatego, ze to jest powiazane z trzecim wnioskiem: afera Getback. Juz jakis czas temu pisalem, zd implikacje dla rynku kapitalowego beda dalekosiezne...

  Trzeba jednak patrzec na spolki, ktore nie reaguja na teoretycznie negatywne informacje w trendzie spadkowym (potencjalna szansa na odwrocenie trendu), ale wieksza szansa w srednim terminie jest na spolkach w long trendzie wzrostowym, ktore pomimo slabego rynku sa w trendzie wzrostowym: np. wymieniles LC Corp i Instal Krakow...O game dev. nie bede wspiminal, ale Wielka Trojka broni sie sama, czyli: Czerwoni, Jedenastka i Playway. Rainbow jak przebije 45 zl powrot do dlug. trendu up. Tym bardziej, ze zbliza sie sezon letni. Zagrozenie, to dynamiczne wahania na dolarze, ale przychodami powinno to sie skompensowac. Benefit, Wielton-tez szansa na wzrosty. Kety to jakos sana w sobie. Spolki medialne dobrze sie zachiwuja. Selekcja, selekcja.

  Co di Unimotu...troche analogia do dystrybutorow sprzetu IT. Bardzo duzo czynnikow zakeznych (geopolityka, waluty etc.). Nie twierdze, ze tam nie bedzie wzrostow. Bardziej to spekulacje pod fundamenty, niz inwestycja. Ale jak zagrozenie okaze sie szanse-zysk moze byc spory.

  A po Getback, to juz sie kostucha odzywa;)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 67. Patrzę na ten raport CDRL i nie wierze.tam jest przeciez cos pokićkane. Nawet wpis OBSa za duzo nie wyjasnia.
  Przychody na plus
  Zysk na plus
  Marza na plus
  Odpisy jednorazowe i podobno potem beda odwrocone
  Dolar rosnie, wiec z kursow bedzie zysk.
  Nie mam pojecia jak to policzyli, ale strata jest wrecz niemozliwa.

  Ciekawe dokad kurs zleci :(

  Krokodyl.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem, choc nie wczytywalem sie dokladnie i nie wiem, gdzie produkuja dokladnie odziez CDRL, to rynek dyskontuje przyszlosc...Popatrz-jesli kurs dolara byl niski, co sprzyjalo teoretycznemu importowi (mam na mysli najwiekszych graczy na rynku w PL), to wszystko dobrze...Dolar jednak sporo wzrosl i teoretycznie wyniki za II kw powinny byc lepsze. Czy bedzie? A skad mamy to wiedziec. Jedno jest pewne...rynek, jak i ja odczytalem wyniki negatywnie. Dochodzi kolejny aspekt...Moim zdaniem giganci z odziezowki moga negocjocjowac ceny w galeriach handlowych (inny segment, ale mialem na mysli LPP) a coz moze zrobic fajna, ale malusienka spolka w Polsce, jak Cdrl? Moim zdaniem niewiele. Przyrost % w e-commerce moze byc spory, ale czy to skompensuje brak niedziel handlowych...Do tego dochodzi konsolidacja rynku...i analiza techniczna, jtora wskazuje w moim, chlopskim rozumieniu tyle, ze musi przekroczyc walor 33 zl. Spoolka na pewno ciekawa-to jasna sprawa, ale czy da zarobic w srednim terminie. Poprosze o wypowiedz wrozbite Macieja:)

   Nieuk.

   Usuń
 68. Bardzo fajne wyniki pokazał PCC Rokita, wzrost zysku o 90% r/r to sporo.
  Czy ktoś jest w stanie znaleźć notowania na świecie sody kaustycznej i ługu sodowego bo ja mam z tym problem (chyba gdzieś jest na bloombergu ale znaleźć nie mogę).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba szukać spółek, którym będzie pomagał wzmacniający się dolar, bo myślę, że jest na to duża szansa, że w ślad za rosnącymi rentownościami obligacji w USA będzie napływ kapitału w tym kierunku - a niestety odpływ z EMM (rynki rozwijające się). Na pewno Marcatorowi pomaga mocniejszy dolar bo sprzedają w USA - do tego raczej ich produkty nie mają charakteru cyklicznego (w szpitalach zawsze potrzebują rękawiczek). Medicalgorythmics też sprzedaje w USA ale ma ostatnio fatalną passę. Może się to odwrócić. PCC Rokita, świetne wyniki, tylko pytanie czy wysokie i rosnące ceny ropy nie przełożą się na wzrost cen benzenów i propylenów bo wtedy koszty mogą przejściowo wzrosnąć. Ja chyba zaczekam na wyjaśnienie sytuacji z Iranem bo słyszy się, że ropa może pójść w górę do 100 USD. DO jesieni myślę, że najlepszą opcją jest lokata albo jakieś solidne obligacje. aleks

   Usuń
  2. Słusznie piszesz, myślę że dłużej niż do jesieni może być tak fatalny sentyment, może nawet rok trzeba będzie poczekać na lepsze czasy (niższe poziomy?). Ja z dolarowych bardziej obstawiam Livechata jako najlepsza inwestycja na lata jak znowu się coś nieprzewidzianego nie wydarzy.
   Co do PCC Rokita to wyniki powinny być lepsze jeszcze w 2 kw bo ceny ługu i sody są sporo wyższe r/r ale nikogo nie namawiam do kupna. Co ciekawe dzisiaj pojawiła się rekomendacja dm boś (z 14 maja) i rekomendują kurs chyba 146zł.

   Usuń
 69. Prezesie gdzie można znaleźć spis transakcji pakietowych na każdy dzień dla NC i GPW? by można zobaczyć jakie były zawierane po każdej sesji. Jan

  OdpowiedzUsuń
 70. Na biznesradar masz wszystkie transakcje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi najlepiej się czyta ze https://stooq.pl/t/bt/ , pakietowe transakcje też są na stronie gpw.pl tylko trzeba sobie poszukać.

   Usuń
 71. Firma wydmuszka BAH Holding leci, lepiej ciąć straty, oprócz chwilowej dywidendy to jedna wielka niewiadoma :)

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydmuszka? Znaczy sie co falszuja dane sprzedazowe? W ogole nic nie sprzedaja? Kreuja zyski z niczego? Daj jakis konkretniejszy argument bo jak dla mnie to firma zarabia niedlugo powinna wyplacic kolejna dywidende kwartalna sprzedaja samochody i je serwisuja. Kazda Kazda firma to jedna wielka niewiadoma
   JR

   Usuń
  2. Czemu niby wydmuszka? Firma działa od kilkunastu lat i przynosi zyski.

   RM

   Usuń
  3. Wydmuszka, bo co innego prezentują (skorupka cała), w środku nic ciekawego nie ma. Zyski rosną sprzedaż rośnie jak na GetBacku. Zerknijcie tutaj: https://www.fundamentalna.net/analiza/przeplywow/BAH

   BudzikM

   Usuń
  4. To samo niestety z Unimotem, na który się dałem namówić i jestem -20% bo za nisko stop loss ustawiłem: https://www.fundamentalna.net/analiza/przeplywow/UNT

   Trzeba poczekać jeszcze kilka raportów i wtedy się okaże ile są warte te firmy.

   BudzikM

   Usuń
  5. Przesłuchajcie tzw. meandry biznesu z Prezesem Książkiem na Parkiet TV (ja sobie zadałem trud, aby usiłować zrozumieć skąd mają WYNIKAĆ przyrosty sprzedaży, ale osobiście uważam, że odp. nie dostałem, w raportach o tym Zarząd też nie pisze... jaka to ma byś ta nowa super strategia poza przerzutem ze spółki importującej do dilerów i innych spółeczek, nie koniecznie klientów docelowych). Jak Prezes wspaniale sprzedażowo opowiada o tej Firmie... gdyby nie był jednak wielkim biznesmenem (bo to szanuję) powiedziałbym, że to jak opowiada o tych samochodach to do bólu wyuczona i powielana dobra gadka sprzedażowa... mnie to się śmiać chce na ten pseudo luxus jaki BAH sprzedaje (no może poza dosłownie 2 modelami Range'a), bo puki nie pokażą przyrostów na Astonie to dla mnie te samochody to tak samo jak sprzedaż niższych modeli BMW/Audi itp., ŻĄDEN wyjątkowy, smaczny, czy gustowny przedmiot... zwykły Jaguar, nie mający nic wspólnego z prawdziwym Luxusem. ŁD.

   Usuń
 72. Prezesie Szanowny, jakbyś ocenił wyniki Skarbiec Holding za 3 kwartały i komentarz prezesa o potencjale dywidendowym na 29 mln? Ostatnio wypłacili ok 17...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z pozdrowieniami od Tomi :-)

   Usuń
  2. Teraz prognozowanie czegokolwiek na rynku jest strasznie trudne, spółki podają gorsze wyniki r/r a kursy cały czas się obsuwają pod własnym ciężarem. Dlatego najrozsądniej jest zakładać że będą wyniki się pogarszać Skarbca jak i innych spółek. Jeśli chodzi o dywidendę to że taka może być wiemy już z ponad pół roku gdyż zyski z 2017 wykazane w skonsolidowanym będą wypłacone do jednostkowego pewnie w ostatnim kwartale (czyli obecnym). Czy tak wysoka dywidenda spowoduje wzrost kursu to zaczynam śmieć wątpić, u mnie w portfelu większość spółek może dać ponad 10% dywidendy a kurs spadają i coraz bardziej to dołuje.
   Jeśli chodzi o wyniki Skarbca to wkleję Ci co napisał mdm który rekomendację zrobił firmy, wyniki są lepsze od ich oczekiwań gdyż zysk wyniósł 6 mln a oczekiwali 5,30 mln. Co ciekawe oczekiwali pozytywnej reakcji rynku a kurs jednak spadł.

   Wyższe od oczekiwań wyniki w 1Q’18
   Skarbiec Holding zaraportował zysk netto w 1Q’18 (3 kwartał roku obrotowego) na poziomie 6,0 mln PLN, -29,1% R/R ale +19,7% Q/Q.
   Wyniki znalazły się 14% powyżej naszej prognozy na poziomie 5,3 mln PLN oraz 7,2% powyżej konsensusu na poziomie 5,6 mln PLN. Wyniki były zgodne z oczekiwaniami na linii przychodowej ale powyżej oczekiwań na linii kosztów.
   Przychody Skarbca wzrosły o 8,9% Q/Q ze względu na wyższą opłatę zmienną (success fee), która w kwartale wyniosła 5,7mln PLN wobec 3,6 mln PLN w 4Q’17 oraz 11,4 mln PLN w 1Q’17.
   W 1Q’17 fundusze akcji pod zarządzaniem spadły o 2,3% Q/Q przy jednoczesnym wzroście funduszy pieniężnych, obligacji i aktywów niefinansowych o 14,2% Q/Q. Przełożył się to na całkowity wzrost na poziomie 6,4% Q/Q. Fundusze dedykowane wzrosły w kwartale o 1,6% do poziomu 12,3 mld PLN.
   Wzrost funduszy pod zarządzeniem przełożył się na wzrost opłaty stałej do poziomu 20,7 mln PLN (+3,8% Q/Q i +18,6% R/R).
   Jednocześnie Skarbiec Holding zanotował wzrost po stronie kosztów dystrybucji (+2,4% Q/Q oraz 17,1% R/R), którego tempo było niższe w porównaniu do przyrostu opłaty stałej. Koszty pracownicze, które są powiązane z opłatą zmienną wzrosły o 19% Q/Q (-6% R/R) zaś pozostałe
   koszty spadły w kwartale o 2,8% Q/Q (oczekiwaliśmy wzrostu ze względu na sezonowe koszty KNF).
   Oczekujemy pozytywnej reakcji rynku szczególnie z względu na przyrost opłaty stałej. Opłata zmienna zaksięgowana w 3Q’17/18 zostanie wypłacona z dywidendą w 2019 roku.

   Usuń
  3. Dodam jeszcze że mdm roczny ich zysk szacuje na 24 mln co by oznaczało że w ostatnim kwartale zarobią 8 mln czyli o 3 mln mniej r/r (mniej o 25%).
   Dlatego jak ktoś gra pod tak wysoką dywidendę lepiej niech się nie spieszy żeby nie stało się to samo co z PCM, ma być wysoka dywidenda ale były przed nią jeszcze słabe wyniki kwartale które przez inwestorów zostały jednoznacznie odebrane. Ja myślę o kupnie Skarbca ale będę chciał to zrobić dopiero po wynikach rocznych.

   Usuń
  4. Wszystko jasne,dzięki
   Tomi

   Usuń
 73. Prezes przeczytaj bilans GetBacka. Chce Ci się?.

  https://www.wroclaw-fabryczna.sr.gov.pl/sites/default/files/2018-05/Zalaczniki%203-5%20i%208%20wniosku%20GR%2013-18.pdf
  ciemniak

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawszy jest rzis szczególnie pozycja usługi doradztwa i ekspertyz na 21 mln - widać że mocno szukali wyjścia z tej trudnej sytuacji. Przez wiele lat nie zrozumiem jak mogli do tego doprowadzić i jak tak wiele instytucji finansowych dało się nabrać.

   Usuń
  2. Cały ten raport jest ciekawy. Polecam WNiPy "relacja z klientami EGB" na 28 mln PLN. To musiały być naprawdę głębokie relacje. Samochody też ciekawe.

   Usuń
  3. Sam z ciekawości się wczytałem i:
   - bardzo fajnie wykazują kilkanaście laptopów o wartości 20-40 tyś, gdy takowy kosztuje 3-5 tyś w sklepie [ten co sprzedawał im takie komputery musiał nieźle zarobić na tym] czy choćby Samsung S7 za 28 tyś. nie wspominając o tablecie Galaxy Samsung Tab A 10.1 16 GB LTE za tylko 88 515 pln
   - masa samochodów w leasingu (wystarczy ze nie zapłacą raty i tych samochodów niema)

   Analiza RZiS nie ma większego sensu, podobają mi się jednak pozycja:
   - koszty obsługi obligacji 16 mln, gdy same odsetki to tylko 41 mln... może to koszty dyskonta ceny nabycia bo az tyle za prospekty nie zapłacili?
   - doradztwo i ekspertyzy na ponad 21 mln
   - pozostałe koszty operacyjne na ponad 17 mln Puszczam oczko

   Co do bilansu, to na dzień dobry spisałbym z aktywów:
   - 100 mln wartości niematerialnych
   - 108 mln wartości firmy
   - 100 mln aktywów z odroczonego podatku
   - wycenę środków trwałych [te laptopy i tablety ze zlota i platyny]
   - dużym znakiem zapytania sa inwestycji w jednostki stowarzyszone oraz pożyczki udzielone długoterminowe

   Usuń
  4. Tu jest rzeczowo opisane https://obligacje.pl/pl/a/getback-mial-strate-w-i-kwartale-tego-roku , może nie jest tak źle jak wynika z raportu złożonego w sądzie bo cytuję "Opublikowane informacje nie dają więc pełnego obrazu, choćby dlatego, że większość przychodów Getback generuje poza jednostką dominującą, w przeciwieństwie do kosztów (np. odstek od obligacji), które ponosi natomiast podmiot dominujący w grupie. Warto w tym miejscu więc przypomnieć, że w I kw. ubiegłego roku spółka też miała stratę netto (-2,4 mln zł), ale na poziomie grupy wykazano 57,5 mln zł skonsolidowanego zysku."

   Usuń
 74. Zastanawiam się jakie firmy mają ciągnąć tą giełdę jak większość prezentuję słabe wyniki, teraz mamy znów korektę prognoz Maxcom i słabe wyniki Apatora,do tego nawet wysoka dywidenda nie potrafi ratować kursów / BAH, Unimot, PCM/. Lepiej chyba stać z boku bo na razie łatwiej stracić niż zarobić. Dziś chyba popuścili trochę balona ze społek growych. Przydałyby się jeszcze takie mocne spadki na giełdzie co by oczyściły atmosferę i stworzyły nowe podstawy pod hosse. Paweł

  OdpowiedzUsuń
 75. Duzo piszecie o BAH. Na inwestorzy.tv widzialem tez jakis czas temy wywiad z Ksiazkiem. Nie interesuje sie za bardzo spolka, ale wykres nie wyglada ciekawie. Wsparcia przebite.

  Trend spadkowy wyhamowal na Brasterze. Spolka z branzy medycznej. Raporty finansowe to smiech na sali, ale gielda dyskontuje przyszlosc. Maja bardzo ciekawe, opatentowane urzadzenie. Poza tym wolumen dzis ogromny i walor skonczyl prawie na maksach. Jak nie bedzie zmiany trendu, to przynajmniej jest szansa na kontynuacje krotkoterminowej lub dluzszej korekty, ale trzeba uwazac.

  Milego wieczoru,

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Uciekłeś przed formacja wodospadu z PlayWay?

   Filon

   Usuń
  2. Technikiem jestem marnym, ale wolumen byl przy tych spadkach spory, wiec to mnie martwi..W przypadku premier (a wczoraj byl HF) i to wlasciwie po sesji, bo tak to trzeba ujac-rzadzi jednak psychologia. HF bardzo dobrze sie sprzedaje, jak na taka gre i ma dobre oceny. Jednak chyba czesc sprzedam, bo strasznie szarpie...

   Milego dnia,

   Nieuk.

   Usuń
  3. A co z 11b,Qubic.
   Je też planujesz sprzedać?
   Wczoraj na początku część inwestorów przechodziła na Farmę, ale potem wszystko siadło.
   Rafff.

   Usuń
 76. 4fun ładnie się wybiło na dużych obrotach, ktoś chyba gra pod wyniki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie,

   Ja myslalem, ze masz ta spolke...tyle sie o niej nqgadalismy hehe:) Pamietam jak byla korekta do okolic 10 zl i sam pisales, ze z gpwatak Ci mowili, ze to dobre wejscie. Bardzo fajna spolka. Duzo silniejsza fundamentalnie tez niz wtedy, kiedy osiagala +15 zl.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  2. Spadki innych spółek mnie przytłoczyły że nie zdecydowałem się na kupno 4fun a widać że błąd. Spora pajda na 12 zł stoi i z nią może być problem aby przejść.

   Usuń
  3. to pajda z 12 zł zjedzona :)

   Marek Bednarski

   Usuń
  4. Pajda zjedzona i kurs wisi na widełkach, nie lubię jak "moja" wypatrzona spółka rośnie a te co mam w portfelu spadają :-(

   Usuń
 77. Układ techniczny też jest ciekawy ORGR. W przypadku zrealizowania daje wybicie na min 15,50...

  OdpowiedzUsuń
 78. Prezesie, którą ze spółek byś obecnie kupił do portfela?

  Widzę portfele, ale sytuacje spółek w nich się zmieniają.
  Np. SEK jest już dość drogie i nie wiem, czy nadal za obecną cenę polecasz je do zakupu. Są nowe raporty, i też nie jestem pewien czy w ich kontekście byś nadal swoje spółki kupił. Gamedev padł, wiec szukam spółki do których mógłbym przelokować część pieniędzy. Może BAH? Co by o nim nie mówić jest już dość tani.

  Pozdrawiam,
  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie bardziej myślę o sprzedawaniu akcji a nie o kupowaniu, rynek nie ma siły rosnąć więc pewnie będzie spadał. Wolę nic nie polecać bo nie mam przekonania że pomimo lepszych wyników kurs urośnie. Seko jak dla mnie jest obecnie już zbyt wysoko i ja bym nie kupił. Jeśli chodzi o BAH to trzeba czekać na wyniki, lepiej przed nimi nie ryzykować. Obecna wycena jak dla mnie zakłada wariant spadku wyniku o 15% co dawałoby jakieś 80 groszy dywidendy czyli stopa 11%. Kupowałem ostatnio średnio po 1,93 zł ABC Data bo i wysoka 12% dywidenda będzie i spodziewam się mocnych wyników za 1 kw i 2 kw ale rynek jak widać tego nie widzi, wszędzie jest ciężko i lepiej chyba czekać z gotówką na lepsze czasy.

   Usuń
 79. EurotaX propozycja dywidendy 0,52 zł na akcje reszta na kapitał zapasowy.
  Umiarkowany optymizm:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ładna bo 13% dywidenda, te 8 groszy to będzie na przyszły rok (oni tak robię aby co roku w miarę była równa dywidenda). Zobacz tez co się dzieje z kursem eur/pln, jest już ponad 4,30 a to dla nich extra zyski, wyniki za 2 kw powinny być już bardzo mocne a jak tak dalej waluty będą rosły to i cały rok może być znowu mocny.

   Usuń
 80. Wiem:)
  Chciałem sprzedać przed dywidendą ale raczej zostawię większość.

  OdpowiedzUsuń
 81. To już musisz sam zdecydować. Za rok wydaje się że może być dywidendy w okolicach 45-50 groszy ale jak się kurs zachowa trudno powiedzieć. Dobry moment na wyjście może być jeszcze jak walne zatwierdzi dywidendę ale jak faktycznie będzie to czas pokaże.

  OdpowiedzUsuń
 82. Czy ktoś się może orientuje skąd takie spadki na Eurotelu ?
  Mariusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja sprzedalem Eurotel. Przelamane wsparcie na wysokim wolumenie, jak na ta spolke. Za tym pewnie ida fundamenty, czyli brak mimo wszystko przeslanek do poprawy wynikow (nie ma akwizycji etc.). Spolka z ugruntowana pozycja na rynku, ale to nie zawsze przeklada sie na wycene rynkowa-jeszcze w tak trudnym okresie na GPW.

   Milej soboty,

   Nieuk.

   Usuń
 83. Tak samo i ja chciałbym zapytać o przyczynę spadków Onico. Ktoś coś wie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najprawdopodobniej ma to związek z NCW. Od kwietnia zdaje się realizują. A to przełoży się na wyniki

   Usuń
 84. @ nde - rozumiem że jak pytasz o Onico to pewnie jeszcze masz akcje tylko nie bardzo rozumiem po co je trzymasz. Wiele wskazuje że przed branżą paliwową nadchodzą ciężkie czasy, ceny ropy na świecie mocno rosną więc spadną im marże i sprzedaż. Dochodzą NCW i zwiększona opłata paliwowa którą jak twierdzi PKN Orlen że weźmie na siebie, jeśli to choćby częściowo się stało to i marże musiałoby obniżyć Onico. Obecnie jestem pesymistą giełdowym więc słabo widzę kurs i przyszłość Onico (Unimot trochę lepiej ale nie dużo lepiej).

  @ Mariusz i @ nde - widać na przykładzie większości firmy że kurs spadają nawet spółek rozsądnie wycenianych. Może być tego wiele powodów np. efekt Getbacku i stopniowe umorzenia jednostek w TFI, może być hossa w game deweloperach która wydrenowała rynek z pieniędzy, mogą być to pogarszające się wyniki firm na które wpływają rosnące koszty pracy, może to być wpływ obaw o światową bessę którą mogą wywołać podwyżki stóp % w USA.
  Ja już podjąłem decyzję że z końcem miesiąca sprzedaję wszystkie akcje w portfelu fundamentalnym (dywidendowy zostawię ale cudów się nie spodziewam) i nie będę robił nowych zakupów dopóki nie zobaczę że rynek się całkowicie wyczyścił. Może to potrwać nawet rok gdyż może pod koniec roku być mała bessa w USA a pod drugie Polski rynek może odżyć dopiero jak wprowadzone zostaną PPK , wtedy może rozpocząć nowa pokoleniowa hossa (może podobna jak OFE zostało wprowadzone).
  Żeby było jasne ja nikogo do niczego nie namawiam i mogę się mylić, każdy może mieć inne spojrzenie na rynek i gpw, inaczej zarządzać swoimi pieniędzmi i inny mieć stosunek do ryzyka. Mi się rynek nie podoba, nie mogę patrzeć jak codziennie spada stan konta dlatego decyzja jest taka a nie inna.

  OdpowiedzUsuń
 85. Prezes,interesowales sie zapisami na kupno akcji ML System? Ewentualnie masz jakies zdanie na jej temat? Harry

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie patrzyłem zupełnie co to za firma, w 95% ostatnio przypadków (wyjątek to Dino) spółki spadają w średnim terminie po debiucie więc szkoda nerwów.

   Usuń
 86. Bardzo spokojny weekend na blogu :) Domyślam się, że decyzja o sprzedaży akcji spowodowała to, że nie dodałeś linka do wyników Efektu. Jak planujesz prowadzić w bloga w nadchodzacych miesiacach? Mam na mysli horyzont 6-8 najbliższych miesiecy.

  Pozdrawiam,
  Automotive

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Link do wyników Efektu nie pojawił się na blogu bo nie mam go ustawionego w liście spółek które mam w portfelu albo miałem w ostatnich miesiącach. Co do wyników to są lepsze niż oczekiwałem i co jest pozytywne to wzrosły przychody o 7% a jakby nie patrzył marzec był fatalnym miesiącem na turystykę po Krakowie. Oznaczać może to iż mają więcej klientów biznesowych (szkolenia itd) a to dobry trend gdyż zmieszają zjawisko sezonowości które jest widoczne w tej branży. Potwierdza to trochę komentarz zarządu w którym napisali że zwiększa się liczba rezerwacji na najbliższe miesiące i to głównie ze strony biznesu. Przepływy operacyjne nadal dobre, poprawiający się z każdym kwartale bilans, większa amortyzacja niż rok temu (czyli faktyczny zysk większy), zabrakło mi tylko informacji co oni nowego chcą budować i jaki efekt finansowy zamierzają osiągnąć. W mojej ocenie jest szansa na lekko, kilku % poprawę zysku netto (może kurs walutowy nie będzie bujał wynikiem).

   Większych zmian nie zamierzam wprowadzać na blogu i nadal istnieje, sprzedam wszystkie spółki w portfelu fundamentalnym i kupię prawdopodobnie dwie (Livechata i możliwe że IAI z newconnect - ale tą spółkę rozważę dopiero po raporcie rocznym gdyż chcę sprawdzić czy biegły im coś zastrzeże).

   Usuń
 87. Witam,
  Odpowie mi ktoś, czy będzie można odzyskać jeszcze jakieś pieniądze z akcji Getback ? Albo jeśli temat był już poruszany to może mi ktoś przekopiować ten komentarz ? Dziękuję.
  Ben

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak odwieszą kurs to pewnie otworzy się w okolicach 50 groszy więc jakieś grosze może odzyskasz, niestety przyszłości dla tej spółki nie ma patrząc na dokumenty które złożyli w sądzie.

   Usuń
  2. ALTUS zawiadomienie KNF:
   Zawiadomienie dotyczy również, pisze "DGP", zarządów Saturn TFI, Noble Funds TFI oraz Altus TFI i jest związane ze "sprowadzeniem bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody majątkowej funduszom inwestycyjnym poprzez niewykonywanie bieżącego nadzoru nad działalnością funduszy powierzonych w zarządzenie GetBackowi".
   https://www.bankier.pl/wiadomosc/KNF-ma-wiecej-podejrzen-ws-GetBacku-4118331.html

   Rafff

   Usuń
  3. To ładnie zaczyna się dziać. Kto ma akcje Altusa powinien rozwarzyć sprzedaż akcji aby ograniczyć ryzyko. Niby czekamy na pozytywne informacje z walnego o dywidendzie lub skupie ale odwrót klientów od Altusa jest możliwy i mogą im wyniki spadać. Ja po kursie na koniec dnia wyrzucę z portfela dywidendiwego.

   Usuń
 88. Czasem Altus TFI nie byl tylko przechowywaczem ich akcji w FIZ'ie?
  /Karol Adx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Altus ma fundusze wierzytelności które serwisował (odzyskiwał długi) Getback i do tego Getback miał tam jakieś chyba pieniądze i coś gwarantował - generalnie skomplikowana sprawa. Zawiadomienie KNF może bardziej dotyczyć wyceny przejętego EGB, za który Getback zapłacił chyba ze 200 mln a jak dla mnie (sam miałem przez chwilę akcje egb ) to EGB warte było najwyżej 100 mln. Tak przypuszczam (to jest moje przypuszczenie niczym nie podparte) że KNF może uważać że było to wyprowadzanie pieniędzy. Nie wnikając nawet w szczegóły to trzeba się postawić z punktu widzenia klienta Altusa który ma jakieś fundusze zakupione. Jeśli będzie widział że Altus jest wiązany z Getbackiem a są ku temu podstawy to pewnie będzie wolał umorzyć/sprzedać jednostki inwestycyjne i w inne TFI zainwestować. Takie umorzenia nawet kilkuset klientów mogą wpłynąć na niższe aktywa i niższe wyniki. Trzeba też pamiętać że od przyszłego roku branża ta będzie pewnie zmuszona zmniejszyć opłaty za zarządzanie a to negatywnie wpłynie na osiągane wyniki.
   Po dłuższych namysłach uważam że lepiej Altusa nie mieć w portfelu ze względu na słabe perspektywy poprawy wyników pomimo niskiej obecnie wyceny.

   Usuń
 89. Jeśli ktoś jeszcze nie zraził się do WGPW i mało płynnych spółek to mam ciekawą. Wiem że już tu było dużo o niej nawet prezes kiedyś kupował. Ta firma to dystrybutor chemii Delko. Najbardziej do zakupu zachęciły mnie ostatnie spadki, oraz list prezesa do akcjonariuszy z raportu skonsolidowanego rocznego. Przypuszczam też, że ogromne wrażenie na przyszłych akcjonariuszach zrobi raport za I -wszy kwartał, w którym firma ta może pokazać nawet jeszcze lepsze wyniki r/r, gdyż zacznie zarabiać na detalu, oraz lepszy był układ świąt. Tak więc moment wydaje się dobry. Mariusz P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam jestem ciekawy wyników Delko ale trzeba pamiętać że oni wręcz na odwrót i wbrew logice mniej zarabiają w okresach przedświątecznych np. w grudniu to z tego co pisali to nie mają już w zasadzie sprzedaży hurtowej. Podobnie mogło być w 1 kwartale i sprzedaż mogła im spaść i dopiero odbuduje się w 2 kwartale - to są moje luźne dywagacje które mogą się nie sprawdzić.

   Usuń
 90. Czesc Wszystkim,

  Pisalem jakis czas temu, ze watek EGB moze byc jednym z najciekawszych w sprawie "pinokio team", czyli GTB. Dywidenda Altusa bedzie sowita, bo wlasnie sporo zarobil na tej transakcji. Od poczatku tez twierdzilem, ze to bardzo skomplikowana inzynieria finansowa...Kilka wnioskow nasuwa sie po tym artykule z DGP:

  1. Instytucje ostro wziely sie za sprawe
  2. Sprawa jest jednak o duzej wadze politycznej.
  3. Buczek troche pewnie zostal persona non grata w srodowisku zarzadzajacych tfi-przelamal milczenie
  4. Organy nadzoru weryfikuja watki pojawiajace sie na forum Bankiera ws. Getback..Wstyd im to bedzie przyznac, ale 10% wpisow to nawet daja przeslanki do podjecia sledztwa w sprawie.

  Ps. Nie rozumiem " troche" SII, bo zapraszaja na rozmowe: jak uniknac drugiej afery Getback czlowieka z Noble Banku...strange...

  Pozdrawiam,

  Nieuk.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jaki nadzór....dobrze wiemy, że nadzór jest tylko iluzoryczny...teraz wszyscy patrzą na GTB...ale nie wiem czy większa kasa nie została "podprowadzona" na samym NC...dobrze wiemy jakie spółki tam debiutowały...na chwilę obecną to może max 10% prowadzi realny biznes

   Usuń
  2. Nie wiadomo czy dywidenda będzie, bardziej robi się możliwe że zrobią skup aby zaprzyjaźnione TFI mogły sprzedać część akcji w dobrej cenie (po 16zł). To jest środowisko wzajemnej adoracji więc będą się starali zrobić krzywdy.

   Usuń
 91. Coraz bardziej skłaniam się do opinii że getback już sie nie otworzy. Prawdopodobnie będzie likwidacja, sprzedaż wierzytelności do konkurencji i próba odzyskania jak najwięcej dla obligatariuszy. Sprawa się robi polityczna i władza ostatnie co będzie chciała to aferę Amber Gold II przed wyborami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli Getback przedstawi raport roczny z opinią biegłego to KNF nie będzie miał przesłanek aby utrzymywać zawieszenie. Dzisiaj jest termin w którym zobowiązali się do jego opublikowania ale czy będzie to trudno powiedzieć.

   Usuń
  2. W sumie to sprzedaż wierzytelności niekoniecznie będzie korzystna dla obligatoriuszy. Konkurencja nie działa charytatywnie i odkupi portfele tylko po cenie, która zapewni im zysk i skompensuje całe ryzyko.
   Skoro GB przepłacało i rzucało wszystkim kasą, to dużo podmiotów na nich zarobiło i nie dziwi fakt, że wszędzie było tyle pozytywnych sygnałów. Źle to jednak świadczy o naszym środowisku finansowym. Teraz pewnie pora, by kto może umył ręce, a reszta wykaże skruchę i poniesie symboliczną karę.
   Gerard

   Usuń
 92. Shun_tzu,

  Masz zupelna racje. Na NC od poczatku dzialala zorganizowana grupa przestepcza. Ten "rynek" powstal po to, zeby pozbawic srodkow tych, co zarobili na hossie na rynku glownym i na fali wciagnac zoltodziibow. To byla tez potencjalna pralnia brudnych pieniedzy i fabryka pustych akcji. Zorientowalem sie dopiero w tym po jakims czasie...Faktem jest jednak to, ze pare spolek zrobilo kariere i przenioslo sie na rynek glowny.
  Teraz trwa katharsis NC i redukcja podmiotow notowanych. Musza sie wyplatac jakos z tego bagna...to jeszcze sporo potrwa...

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 93. Prezesie jak szacujesz jutrzejsze wyniki Kani, raport przyspieszony wiec powinno być dobrze, dzisiaj spore wybicie, insajdeszy już wiedzą czy ludzie kupują pod przyspieszony raport?
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam znikoma ilosc Kani. Spore wybicie? Popatrz chlodnym okiem na wolumen. Najwazniejsze w raporcie Kani beda: przeplywy operacyjne i zobowizania krotkoterminowe vs. aktywa obrotowe. Na dwoje babka wrozyla. Raport na pewno wazny, czy w ogole sobie zawracac sobie glowe ta spolka...

   Nieuk.

   Usuń
 94. Wszyscy myślą że raport wcześniej równa się świetnym wynikom a to pułapka w którą dzisiaj ludzie wpadają. Jutro będzie lament.
  stary grzyb

  OdpowiedzUsuń
 95. Wcześniejszy raport o niczym nie świadczy, jednak ja w swoich szacunkach które opublikowałem na blogu oczekuję że zysk netto wzrósł nawet 60% r/r. Oczywiście najważniejsze będą przepływy operacyjne i czy poprawiła się struktura bilansu. Zwróćcie tez uwagę że bardzo mocno spadły ceny żywca wieprzowego w ostatnim miesiącu, obecnie cena sprzedaży jest aż 20% niższa r/r co może pozytywnie wpłynąć na wyniki Kani, Tarczyńskiego czy nawet Pamapolu (firma z problemami w którą mocno w zeszłym roku uderzył wzrost wieprzowiny).
  Muszę przyznać że rynek jest niekonsekwentny w przypadku Kani, gdyż gdy było duże ryzyko upadłości gdyby nie rolowali obligacji to kurs był 20% wyżej, obecnie ryzyko bankructwa znacznie spadło, szykują się mocne wyniki i koniunktura w branży im sprzyja.
  Jeśli wyniki około 16 mln zysku (lub w zbliżonych okolicach) się jutro potwierdzą i nadal będą niskie cena wieprzowiny to realne będzie mocne, nawet 50%, poprawienie zysku netto w obecnie trwającym kwartale.
  http://www.minrol.gov.pl/Rynki-rolne/Zintegrowany-System-Rolniczej-Informacji-Rynkowej/Biuletyny-Informacyjne/Rynek-wieprzowiny/RYNEK-WIEPRZOWINY-notowania-za-okres-07.05.2018-13.05.2018-r

  ps żeby było jasne że nikogo nie namawiam do zakupu akcji gdyż pomimo dobrych perspektyw jest to spółka podwyższonego ryzyka

  OdpowiedzUsuń
 96. PGS Software slaby raport, z IT jeszcze Ailleron i Ifirma daja rade

  OdpowiedzUsuń
 97. Mam propozycje aby zrobić sonde na blogu która branza da najlepiej zarobić od teraz do końca 2019r. Bez nazw spółek ale z grupami e.g. IT, gamedev,developerka, tfi, banki, przemysł (np. Slodycze/ stalowy), handel stalą/ ubraniami/ elektronika ... lista mogła by być długa i w pól otwarta;

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Media - nazwijmy to ogolnie tez bym dodal;) Widac to po zachowaniu kursow w ciezkim czasie i poprawie przychodow a takze rentownosci.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  2. Mogę zrobić dowolną sondą tylko czy to coś nam da ? W danych branżach są lepsze i gorsze spółki więc i tak trzeba do każdej spółki podchodzić indywidualnie. Ja bardziej obstawiam okres bez akcji w portfelu i to nawet do 2 lat.

   Usuń
  3. Eee daj spokoj;) Wystarczy, jak nie bedziesz kupowal spolek w trendach spadkowych i poustawiasz ewentualnie stopy. Zobaczysz, ze z Twoja wiedza to przyniesie profity.

   Z branz, to raczej game dev. w tym roku juz nic nie pobije, ald media i reklama (np. 4funmedia i Kinopol) prezentuja sie bardzo atrakcyjnie.
   Branza medyczna, okolomedyczna tez wydaje sie byc ciekawa (np. Mercator, czy Voxel). Sa tez oczywiscie inne spolki w w/w, jak i perelki z innych: Lc Corp, Odlewnie, Ropczyce (tutaj musi byc wybicie powyzej 25 zl. Warto spojrzec na wykres 10-letni w tym przypadku). No i jeszcze kilka innych z potencjalem aprecjacji kursu.

   Glowa do gory Prezesie;)

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  4. Do Nieuka ...

   Podałeś nazwy 7 spółek z których 2 mam w portfelu a 2 pozostałe rozważam kupno. (widać, że kierujemy się podobnymi kryteriami)
   Pełna zgoda, że należy inwestować z trendem + dywersyfikacja (mam ok 12 spółek średnio)
   optymalnie jest kiedy spółka jest w trendzie wzrostowym (lub może się wybić) + niska wycena akcji + płaci dywidendę.
   Jakby nie patrzeć trzeba grać z trendem ...
   Dodałbym do tego spółki które mogę wskoczyć do Wig80 czy Wig40

   Pozdrawiam Jacek

   Usuń
  5. No to dzisiaj idealnym przykladem tego bylo wlasnie 4funmedia. Podejrzewam, ze ja masz. A druga, to jaka? No i nad jakimi sie zastanawiasz, jesli moge spytac?;) Voxel wreszcie sie wybija, Kinopol. Na Brasterze chyba jakas spekula siadla. Tak ten papier narazie traktuje, ale moz cos fajnego sie z tego wykluje...o Playway nie bede juz mowil, bo to jedna z najjasniej swiecacych gwiazd calej bananowki.
   Neuce oddalem z niewielka strata i Rainbow tez bede chyba sprzedawal. Jutro sie zastanowie po raporcie, co z Kania, ale te spolki, to niewielka alokacja % w portfelu. W sumie ze wszystkim sie z Toba zgadzam. Dodalbym, ze bardzo wazny jest moment wejscia w spolke. Nauczylem sie tego po wielu, wielu porazkach...:P Moja

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
 98. Dynamiczny getback��

  OdpowiedzUsuń
 99. Wielton pokazał bdb wyniki i dywidenda 30 maja. Pozdrawiam Jan

  OdpowiedzUsuń
 100. Ten wszech obecny pesymizm moze byc niezlym wskaznikiem kontrarianskim. Szczegolnie, ze w ta mini hosse co trwala w latach 2016-2017 nie byla zaangazowana ulica, akcje nie byly jakos mocno napompowane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie pełny pesymizm ale uzasadniony, małe spółki od ponad roku ciągle spadają i to pomimo niskich wycen co dobitnie świadczy o braku kapitału na gpw, skupieniu się inwestorów tylko na dużych i płynnych spółkach. Ponadto moim zdaniem nieustannie zbliżamy się do większych spadków w USA i te dwa czynniki nie dają mi powodów do optymizmu. Zauważ że w przypadku dobrych informacji ze spółek kurs rośnie dzień lub dwa a potem wraca do spadków.
   Popatrzyłem sobie na wyniki funduszy małych i średnich spółek i jest bardzo słabo. Za ostatnie 12 miesięcy aż 17 z nich spadło a tylko 3 wzrosły, a w przypadku akcji uniwersalnych aż 50 spadło a tylko 8 wzrosło. Nie ma co się dziwić że jak ciągle spada to lepiej przeczekać i umorzyć jednostki a z tego robi się efekt kuli śnieżnej.

   Usuń
  2. Moj portfel na GPW tez nie blyszczy, surowce za to pieknie przy szczytach, tak samo moja czesc portfela w UK i US. Polecam dywersyfikacje geograficzna.

   Usuń
 101. Pisalem o tej spolce wielokrotnie. Bardzo dobra spolka z olbrzymim potencjalem rozwoju, choc to juz spora firma. Technicznie tez fajnie wyglada. Tak, jak przewidywalem-musiala sie wybic powyzej 13 zl.

  Pozdrawiam,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 102. Obstawiam odziezowke - CDRL i CCC

  OdpowiedzUsuń
 103. CCC to moze byc petarda Wig20 w tym roku. Chyba "najbezpieczniejsza" spolka z branzy modowej na ten rok. Technicznie tez moim zdaniem wyglada atrakcyjnie.

  Ps. Zobaczcie sobie jak fundusze tankowaly w tamtym roku (alokacja.na koniec 2017).

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja bym z CCC uważał, przeczytajcie sobie wczorajszą rekomendację sprzedaj biura BDM http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/30430014,dm-bdm-sa-ccc-raport-analityczny-sprzedaj-z-cena-docelowa-237-5-pln

   Usuń
 104. Prezesie, dzisiaj solidny raport za I kwartał pokazało PMPG, którym niedawno się interesowałeś, miałeś chwilę, by rzucić na niego okiem? Od kilku dni pojawił się wreszcie popyt, jutro kończy się okres zamknięty Prezesowi Spółki...

  RO

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet myślałem dzisiaj o kupnie PMPG po wynikach ale jak zobaczyłem że na kupnie były tylko dwie oferty i to nisko, odpuściłem. Wyniki są na pozór bardzo dobre jeśli chodzi o zysk netto ale super tak nie jest. Z tego co pamiętam to wykazali 0,75 mln z odwrócenia jakiegoś odpisu więc teoretycznie gdyby tego nie uwzględnił to zysk byłby w okolicach 1,6 mln. Rok temu było 1,4 mln czyli jakiś progres jest ale trzeba pamiętać że przejęli większość udziałów Orlego Pióra (czyli dodatkowy zysk) oraz były wcześniejsze święta a to w branży reklamowej pewien bonus. Nie spodziewałem się też że przychody spadną bo doszło Orle Pióro i święta. Dlatego fundamentalnie niestety cały czas im biznes się kurczy więc kurczenie biznesu w długim terminie jest możliwe. Oczywiście spekulacyjnie odważni mogą próbować wchodzić w tą spółkę (ale lepiej poczekać i dopiero przed wynikami za 2 kw) gdyż drugi kwartał 2017 ma zaniżoną bazę odpisem na jakieś 2,5 mln i realne jest że za pierwsze półrocze będzie ze 4,5 mln zysku przy 1,6 mln rok wcześniej. Oczywiście i 4 kwartał jest z dużym jednorazowym odpisem który się nie powtórzy.

   A czy Prezes PMPG ma kupować akcje że czekasz na zakończenie okresu zamkniętego to nic mi nie wiadomo. Teoretycznie skup ma być akcji ale wątpię aby ruszył w najbliższych miesiącach.

   Usuń
 105. Jedną rzeczą jest skup akcji własnych przez Emitenta w celu dalszej odsprzedaży - ten uchwalony na 5 lat w 2016 - tutaj zasłaniają się niejasnym interpretacjami prawnymi. Drugą rzeczą jest to, że Prezes sam od czasu do czasu skupuje akcje z rynku dla podbicia kursu, ostatnio miało to miejsce w dniu udzielenia wywiadu dla Strefy Inwestorów. Z tydzień temu na Twitterze odnosił się do niskiego kursu akcji (+ komunikat Spółki), wiec możliwe, że jutro będzie chciał zainterweniować. Mamy dziś +10%, więc trochę szkoda, że nie udało Ci się wejść. Pozdrawiam!
  RO

  OdpowiedzUsuń
 106. Cześć wszystkim . Mam pytanie odnośnie aiton , spółka jest notowana na NC co roku wypłaca ładną dywidendę , kurs jednak stoi w miejscu co z tą spółką jest nie tak że inwestorzy boją się w nią wejść . Pozdrawiam . Drobny ciułacz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Głowny problem to akcjonariat (ja:) )
   A tak na poważnie, jest to bardzo małą spółka bez perspektywy znaczącego wzrostu zysków potwierdzonych przepływami finansowymi (właściwe to mamy tendencje spadkowe tutaj) do tego mamy bardzo mocno rozproszonym akcjonariatem.
   Od strony fundamentalnej, ich produkty choć są okay nie są wstanie podbić rynku lokalnego a już o zagranicznym nie ma co wspominać. Niestety efekt skali jest tu ciężki do uzyskania. Do tego firma powoli ale jednak traci rynek.

   Stad kurs jest względnie płaski a niski obrót i ostatnio wyjście jednego akcjonariusza który miał istotny pakiet powoduje co widzimy na wykresie.
   Ja widzę spore ryzyko odnośnie przyszłości przedsiębiorstwa dlatego mam symboliczną ekspozycje na podmiot na rachunku IKZ na którym zakładam odbieranie dywidendy z tego podmiotu.

   Usuń
 107. No i Kania szybko na południe. A miała być północ.

  Rafff.

  OdpowiedzUsuń
 108. Syriusz ulicy to tutaj już chyba nigdy nie zobaczysz. Popularność GPW bardzo słaba wśód inwestorów indywidualnych. To już nie lata 90-te gdzie każdy się tym interesował. Myślę, że dzisaiaj więcej osób jest zaangażowana w Bitcoin bądz Forex. Na GPW to tylko "elita".

  Prezesie, podałeś potencjalną inwestycję w Livechat- pod co chcesz grać? pod umocnienie dolara?, wydaje mi się że oni mieli sporą bazę w II kw. 2017 więc może być trudno o jakiś spektakularny przyrost nowych klientów. Czy nie lepiej byłoby zaintersować się działającym w podobnym modelu Brand24, tam chyba rynek jest nieco większy.

  Wogóle to jakoś dziwnie przyjąłem Twoją deklarację o sprzedaży wszystkich papierów. Uzbierała się tutaj już jakaś społeczność, przyznaję że jest to ciekawe miejsco do wymiany doświadczeń, przemyśleń, a niejednokrotnie podsłuchanie inspiracji innych - dzięki za Seko :-) więc może warto dalej poszukiwać, w sumie to i tak jest tyko portfel wirtualny, więc realnie nic nie tracisz.
  A propo Seko - liczyłem, że po wynikach za I kw. będzie szybki wzrost i spadek - tak jak to ma miejsce w przypadku większości spółek, a tutaj widzę silne ataki i utrzymujące się przez parę dni w okolice 12,00 zł. Pod co gra rynek? Chyba nie pod dywidendę. Myślisz że wyniki za II kw tez będą dobre? Niby cena surowca w dół, ale za to umacnia się euro.
  Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
 109. I jak prezesie oceniasz wyniki KANI?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W nowych "Aktualnościach..." na szybko napisałem krótkie podsumowanie.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni