"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 11 kwietnia 2018

Wpływ obecnych zawirowań w Rosji na spółki z moich portfeli

Większość czytelników bloga zapewne wie iż w ostatnim tygodniu nałożone zostały przez USA kolejne sankcje na Rosję (sankcje dotyczą głównie firm i osób powiązanych z obecną władzą w Rosji).
Reakcja rynków na nałożone sankcje była natychmiastowa, kurs moskiewskiej giełdy RTS i rosyjskiego rubla spadły gwałtownie po 12-15%.


Każdy inwestor powinien w takiej sytuacji postawić sobie pytanie czy te zawirowania mogą wpłynąć na spółki których akcje ma w portfelu. Może warto sprzedać aby obniżyć ryzyko lub dokupić akcji aby zwiększyć szanse na zarobek. Ja znalazłem w swoich wirtualnych portfelach aż dwie takie spółki ale jeśli konflikt pomiędzy USA i Rosją się zaogni to pewnie wszystkie spółki to odczują (mam na myśli ich kursy) gdyż mogą na giełdach zawitać mocniejsze spadki.
Pierwszą spółką która może odczuć negatywnie sytuację w Rosji jest Asbis. Poza mniejszą sprzedażą negatywnie na wyniki może wpłynąć mocne osłabienie RUBla do USD.
Asbis w Rosji i krajach byłego ZSRR osiąga blisko 50% wszystkich przychodów więc bardzo dużo.

O tym iż kurs RUB/USD jest istotny zwracają też uwagę analitycy dm boś w swojej ostatniej rekomendacji

Na wykres kursu RUB/USD naniosłem poglądowo zyski netto z ostatnich 5 lat aby w przybliżeniu sprawdzić czy faktycznie waluta może mieć wpływ na zysk netto.

Ja widać na powyższym wykresie w okresach gdy kurs RUB jest mocniejszy do USD i nie ma dużych gwałtownych wahań wówczas wyniki Asbisu są wysokie. Natomiast w latach 2014 i 2015 gdy Rubel gwałtownie spadł w związku z konfliktem Rosji na Ukrainie wówczas Asbis zanotował mocny spadek zysku (w 2014 roku) oraz dużą stratę w 2015 roku. Nie wczytywałem się w te raporty ale zakładam że słabsze wyniki były zarówno na poziomie operacyjnym (osiągana niższa marża) jak i strata na transakcjach walutowych.
Kolejną spółką na której wyniki może mieć wpływ spadek Rubla to Inter Rao Lietuva (IRL). W przypadku tej spółki prawdopodobnie odwrotna jest korelacja niż w przypadku Asbisu, czyli osłabienie Rubla pozytywnie wpływa na wyniki. IRL jest pośrednikiem sprzedaży energii którą sprzedaje w EUR głównie na Litwie (78% przychodów) a jest ona głównie importowana w Rublach z Rosji (65%). 

Na wykres kursu RUB/EUR naniosłem poglądowo zyski netto z ostatnich 5 lat aby w przybliżeniu sprawdzić czy faktycznie waluta może mieć wpływ na zysk netto.

Ja można zauważyć na powyższym wykresie czym bardziej jest niższy kurs RUB/EUR tym lepsze są wyniki IRL, szczególnie to widać w latach 2014 i 2015 gdy Rubel spadł kilkadziesiąt %.

Podsumowując: powyższa analiza jest pewnym uproszczeniem gdyż wiele czynników poza kursem walutowym wpływa na wyniki, jednak jeśli obecna tendencja osłabienia Rubla będzie trwała to z pewnością przełoży się w odczuwalny sposób na wyniki tych firm. 
Obecnie rynki są mocno nieprzewidywalne i prognozowanie zysków w dłuższym terminie jest wręcz niemożliwe. Ja jeszcze dwa tygodnie temu w poście o Asbis link napisałem 
i jak widać po dwóch tygodniach nie mam już pewności że jest to najmocniejsza spółka w portfelu a ryzyko iż działa głównie w Rosji i krajach dawnego bloku sowieckiego już zaczęło się materializować.

p.s. spółką na której wyniki może mieć pozytywny wpływ obecny spadek rubla jest Unimot, czyli spółka która miałem jakiś czas temu w portfelu a wielu czytelników bloga posiada ją pewnie nadal. Nie wczytywałem się w ostatni raport i nie znam dokładnych danych ale z tego co pamiętam Unimot większość sprzedawanego w Polsce oleju napędowego importuje z Rosji i Białorusi więc obecne osłabienie Rubla jest korzystne dla firmy. Ta sytuacja może tłumaczyć mocny wzrost premii lądowej w ostatnich dniach, dzisiaj to 7,41%, wczoraj 7,23% a w piątek 6,99% - rok wcześniej w podobnym okresie tak wyglądały premie lądowe

Pisząc tego posta korzystałem z danych finansowych spółki przez nią opublikowanych, z wykresów walut ze strony stooq.pl, z danych finansowych na bankier.pl, rekomendacji bm boś oraz premii lądowej wyliczanej przeze mnie.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

8 komentarzy:

 1. Witam,
  Napisałes o IRLu, że konflikt/sankcje będą mieć na niego wpływ pozytywny. Czy nie bierzesz jednak pod uwagę tego, że ewentualne działania USA/Francji/UK w Syrji (kraje te chyba zgadzają się co do konieczności interwencji) mogą wywołać odwet Rosji, a odwet pogłebienie sankcji których efektem może być zablokowanie możliwości sprzedaży rosyjskiej energi przez IRL?
  Ciekawy artykuł na temat przygotowań można znaleźć tutaj:
  http://www.defence24.pl/jak-moze-wygladac-atak-usa-na-syrie-prognoza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną nie zakładam żadnego globalnego konfliktu zbrojnego (może tylko lokalnie w Syrii) a obecna sytuacja liczę że w tym miesiącu się już uspokoi. Usa nie może zakazać sprzedaży rosyjskiej energii do europy a może to zrobić Unia Europejska. Oczywiście nie można tego nigdy wykluczyć i jeśli pojawi się taka informacja wówczas niezwłocznie trzeba sprzedawać IRL. Obecnie jednak wiele wskazuje że obecny kwartał może być świetny, ceny energii wyższe r/r ponad 30%, kurs rubla pomaga i mocno wieje i nic w zasadzie więcej nie potrzeba.

   Usuń
 2. Dobra analiza.

  Asbis - być może po raz czwarty cykl wejdzie w swoją spadkową fazę:
  https://stooq.pl/q/?s=asb&c=10y&t=l&a=lg&b=1

  OdpowiedzUsuń
 3. Pytanie czy sie nie zabezpieczyli przed wahaniami walut (unimot). unimotek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu wiele zabezpieczenie nie ma wpływy, jeśli codziennie lub raz w tygodniu importują olej z Rosji to mają wówczas tańszą, oczywiście jest możliwe że kurs kupna jest w USD a nie Rublu i wówczas obecne osłabienie Rubla nie ma żadnego wpływu na Unimot. Dzisiejsza premia lądowa to 6,92% czyli nadal wysoko.

   Usuń
 4. Podaz ciśnie na PCM mimo zakupow zarządu. Jak oceniasz Prezes ile jeszcze może spaść? Czy masz zalozony SL?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja SL nie stosuje i w przypadku PCM na razie trzymam bo cel który sobie założyłem czyli minimum 3 zł dywidendy jeszcze nie jest określony (cisza o dywidendzie). Zły jestem na siebie że zbyt wcześnie wszedłem ale kurs z miesiąc stał na 30zł i po spadku w okolice 26,50zł zdawało się że to dobry poziom a tu jeszcze ponad 10% zleciał, można się wściec. Ostatnio w zbyt sporo transakcji za wcześnie wchodzę i to mnie trochę nurtuje.

   Usuń
 5. Asbis wybił górą z konsolidacji na dużych obrotach

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

13.03 Krynica Vitamin - Krynica trudna spółka do oceny i wydaje się że jest obecnie właściwie wyceniana. Jest ona po sporym progra...

Wirtualny Portfel Fundamentalny

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni