"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 11 kwietnia 2018

Wpływ obecnych zawirowań w Rosji na spółki z moich portfeli

Większość czytelników bloga zapewne wie iż w ostatnim tygodniu nałożone zostały przez USA kolejne sankcje na Rosję (sankcje dotyczą głównie firm i osób powiązanych z obecną władzą w Rosji).
Reakcja rynków na nałożone sankcje była natychmiastowa, kurs moskiewskiej giełdy RTS i rosyjskiego rubla spadły gwałtownie po 12-15%.


Każdy inwestor powinien w takiej sytuacji postawić sobie pytanie czy te zawirowania mogą wpłynąć na spółki których akcje ma w portfelu. Może warto sprzedać aby obniżyć ryzyko lub dokupić akcji aby zwiększyć szanse na zarobek. Ja znalazłem w swoich wirtualnych portfelach aż dwie takie spółki ale jeśli konflikt pomiędzy USA i Rosją się zaogni to pewnie wszystkie spółki to odczują (mam na myśli ich kursy) gdyż mogą na giełdach zawitać mocniejsze spadki.
Pierwszą spółką która może odczuć negatywnie sytuację w Rosji jest Asbis. Poza mniejszą sprzedażą negatywnie na wyniki może wpłynąć mocne osłabienie RUBla do USD.
Asbis w Rosji i krajach byłego ZSRR osiąga blisko 50% wszystkich przychodów więc bardzo dużo.

O tym iż kurs RUB/USD jest istotny zwracają też uwagę analitycy dm boś w swojej ostatniej rekomendacji

Na wykres kursu RUB/USD naniosłem poglądowo zyski netto z ostatnich 5 lat aby w przybliżeniu sprawdzić czy faktycznie waluta może mieć wpływ na zysk netto.

Ja widać na powyższym wykresie w okresach gdy kurs RUB jest mocniejszy do USD i nie ma dużych gwałtownych wahań wówczas wyniki Asbisu są wysokie. Natomiast w latach 2014 i 2015 gdy Rubel gwałtownie spadł w związku z konfliktem Rosji na Ukrainie wówczas Asbis zanotował mocny spadek zysku (w 2014 roku) oraz dużą stratę w 2015 roku. Nie wczytywałem się w te raporty ale zakładam że słabsze wyniki były zarówno na poziomie operacyjnym (osiągana niższa marża) jak i strata na transakcjach walutowych.
Kolejną spółką na której wyniki może mieć wpływ spadek Rubla to Inter Rao Lietuva (IRL). W przypadku tej spółki prawdopodobnie odwrotna jest korelacja niż w przypadku Asbisu, czyli osłabienie Rubla pozytywnie wpływa na wyniki. IRL jest pośrednikiem sprzedaży energii którą sprzedaje w EUR głównie na Litwie (78% przychodów) a jest ona głównie importowana w Rublach z Rosji (65%). 

Na wykres kursu RUB/EUR naniosłem poglądowo zyski netto z ostatnich 5 lat aby w przybliżeniu sprawdzić czy faktycznie waluta może mieć wpływ na zysk netto.

Ja można zauważyć na powyższym wykresie czym bardziej jest niższy kurs RUB/EUR tym lepsze są wyniki IRL, szczególnie to widać w latach 2014 i 2015 gdy Rubel spadł kilkadziesiąt %.

Podsumowując: powyższa analiza jest pewnym uproszczeniem gdyż wiele czynników poza kursem walutowym wpływa na wyniki, jednak jeśli obecna tendencja osłabienia Rubla będzie trwała to z pewnością przełoży się w odczuwalny sposób na wyniki tych firm. 
Obecnie rynki są mocno nieprzewidywalne i prognozowanie zysków w dłuższym terminie jest wręcz niemożliwe. Ja jeszcze dwa tygodnie temu w poście o Asbis link napisałem 
i jak widać po dwóch tygodniach nie mam już pewności że jest to najmocniejsza spółka w portfelu a ryzyko iż działa głównie w Rosji i krajach dawnego bloku sowieckiego już zaczęło się materializować.

p.s. spółką na której wyniki może mieć pozytywny wpływ obecny spadek rubla jest Unimot, czyli spółka która miałem jakiś czas temu w portfelu a wielu czytelników bloga posiada ją pewnie nadal. Nie wczytywałem się w ostatni raport i nie znam dokładnych danych ale z tego co pamiętam Unimot większość sprzedawanego w Polsce oleju napędowego importuje z Rosji i Białorusi więc obecne osłabienie Rubla jest korzystne dla firmy. Ta sytuacja może tłumaczyć mocny wzrost premii lądowej w ostatnich dniach, dzisiaj to 7,41%, wczoraj 7,23% a w piątek 6,99% - rok wcześniej w podobnym okresie tak wyglądały premie lądowe

Pisząc tego posta korzystałem z danych finansowych spółki przez nią opublikowanych, z wykresów walut ze strony stooq.pl, z danych finansowych na bankier.pl, rekomendacji bm boś oraz premii lądowej wyliczanej przeze mnie.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

11 komentarzy:

 1. Witam,
  Napisałes o IRLu, że konflikt/sankcje będą mieć na niego wpływ pozytywny. Czy nie bierzesz jednak pod uwagę tego, że ewentualne działania USA/Francji/UK w Syrji (kraje te chyba zgadzają się co do konieczności interwencji) mogą wywołać odwet Rosji, a odwet pogłebienie sankcji których efektem może być zablokowanie możliwości sprzedaży rosyjskiej energi przez IRL?
  Ciekawy artykuł na temat przygotowań można znaleźć tutaj:
  http://www.defence24.pl/jak-moze-wygladac-atak-usa-na-syrie-prognoza

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną nie zakładam żadnego globalnego konfliktu zbrojnego (może tylko lokalnie w Syrii) a obecna sytuacja liczę że w tym miesiącu się już uspokoi. Usa nie może zakazać sprzedaży rosyjskiej energii do europy a może to zrobić Unia Europejska. Oczywiście nie można tego nigdy wykluczyć i jeśli pojawi się taka informacja wówczas niezwłocznie trzeba sprzedawać IRL. Obecnie jednak wiele wskazuje że obecny kwartał może być świetny, ceny energii wyższe r/r ponad 30%, kurs rubla pomaga i mocno wieje i nic w zasadzie więcej nie potrzeba.

   Usuń
 2. Dobra analiza.

  Asbis - być może po raz czwarty cykl wejdzie w swoją spadkową fazę:
  https://stooq.pl/q/?s=asb&c=10y&t=l&a=lg&b=1

  OdpowiedzUsuń
 3. Pytanie czy sie nie zabezpieczyli przed wahaniami walut (unimot). unimotek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu wiele zabezpieczenie nie ma wpływy, jeśli codziennie lub raz w tygodniu importują olej z Rosji to mają wówczas tańszą, oczywiście jest możliwe że kurs kupna jest w USD a nie Rublu i wówczas obecne osłabienie Rubla nie ma żadnego wpływu na Unimot. Dzisiejsza premia lądowa to 6,92% czyli nadal wysoko.

   Usuń
 4. Podaz ciśnie na PCM mimo zakupow zarządu. Jak oceniasz Prezes ile jeszcze może spaść? Czy masz zalozony SL?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja SL nie stosuje i w przypadku PCM na razie trzymam bo cel który sobie założyłem czyli minimum 3 zł dywidendy jeszcze nie jest określony (cisza o dywidendzie). Zły jestem na siebie że zbyt wcześnie wszedłem ale kurs z miesiąc stał na 30zł i po spadku w okolice 26,50zł zdawało się że to dobry poziom a tu jeszcze ponad 10% zleciał, można się wściec. Ostatnio w zbyt sporo transakcji za wcześnie wchodzę i to mnie trochę nurtuje.

   Usuń
 5. Asbis wybił górą z konsolidacji na dużych obrotach

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj Prezesie.
  Chcialbym CIe zapytac o Broadgate. CO o niej sadzisz? Moim zdaniem fundamentalnie ta spolka ma niesamowite przychody wraz zniezwykle niska wartoscia ksiegowa. Potencjal do wzrostow uwazam za godny uwagi. Bede wdzieczny za odpowiedz.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jeśli mogę zasugerować to lepiej odpuść sobie tą spółkę, w niej jest ogromna liczba nieprawidłowości, zastrzeżeń biegłych do raportów że lepiej nie dotykać tego. Wartość księgowa jest prawdopodobnie fałszywa i naciągnięta gdyż w 2016 niby sprzedali swoją spółkę za 37 mln ale do tej pory nie dostali zapłaty. Zapłata była już kilkukrotnie aneksowana, ostatnio w styczniu przedłużono zapłatę do 2020, ja jednak wątpię czy kiedykolwiek będzie to uregulowane. Na forum stockwatcha jest starsza analiza spółki która dobrze pokazuje jaki jest tam bałagan.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni