"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 6 kwietnia 2018

Wirtualny Portfel Fundamentalny ubrany w Coccodrillo

Grupa CDRL jest wiodącym na rynku polskim i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej producentem i dystrybutorem ubranek dla dzieci i młodzieży, którą sprzedaje pod marką własną COCCODRILLO.
Kupiłem 200 akcji po 31,80 zł,  oczekiwany wzrost kursu 20% w okresie najbliższych 12 miesięcy, inwestycja średnioterminowa do maksymalnie 2-3 lat.
Od dłuższego czasu przymierzałem się do tej inwestycji czekając na niższy kurs, jednak to się nie stało więc zakup jest trochę po wyższej cenie niż chciałbym. Na wstępie zainteresowanych spółką CDRL zachęcam do przeczytania analizy "zaprzyjaźnionego" blogera OBS-a z gazetagieldowa.pl który zrobił analizę po wynikach rocznych i w zasadzie wszelkie najważniejsze rzeczy w niej zawarł link analiza.
Ja skupię się na powodach dlaczego kupiłem akcje i dlaczego oczekuję wzrostu kursu w najbliższym roku. 
CDRL sprzedaje zaprojektowane przez siebie ubranka głównie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej których prawie całą produkcję zleca w Azji. Zapłata za wyprodukowane ubranka następuje w dolarach którego kurs po wielomiesięcznym osłabieniu sprzyja osiąganiu wyższych marż. Potwierdza to poniższa tabelka wg której marża na sprzedaży wzrosła z 52% do 54%.
Nasuwa się pytanie dlaczego jeśli marża i przychody wzrosły to dlaczego zysk spadł ? Wpływ na niski zysk netto mają koszty finansowe które dotyczą zabezpieczeń walutowych importowanych ubranek oraz przeszacowanie posiadanych aktywów i należności w walutach obcych..
W skrócie polega to na tym iż CDRL zamawiając towar ustala jakąś cenę zakupu z azjatyckim kontrahentem i w polskim banku zabezpiecza kurs walutowy tzn. gwarantuje sobie kurs waluty gdyż płatność za towar odbywa się zazwyczaj za kilka tygodni. Jeśli przez te kilka tygodni kurs spadnie i będzie koniec kwartału to firma wykazuje stratę na trwającej pozycji, jest to strata tylko księgowa (papierowa). 
Kolejną rzeczą są posiadane środki pieniężne i należności w walutach obcych, na koniec kwartału trzeba określić wartość w złotówkach posiadanych takich środków i robi się to o aktualne kursy walutowe. Jeśli złotówka się umacnia to wykazywana jest strata a jak osłabia to mamy zysk (księgowy). 
Można przyjąć że w 2017 roku poprzez umocnienie złotówki głównie do dolara CDRL poniósł księgowej straty około 7 mln zł (reszta to odsetki od kredytów) i jeśli w tym roku nie będzie zmiany kursów walutowych teoretycznie o te 7 mln powinien być wyższy zysk netto. Gdyby dodatkowo dolar do złotego zaczął się umacniać to mogą zostać wykazane dodatkowe zyski walutowe (księgowe). 
Szanse na mocną poprawę zysku netto upatruję w słabym dolarze który duże umocnienie było na koniec 2017 roku a obecnie już czwarty miesiąc kurs się konsoliduje na niskich poziomach, ponadto mocno spadła jego zmienność a to może spowodować iż nie będzie strat z wycen zabezpieczeń walutowych.

Jak widać na powyższym wykresie, dolar do złotego jest niższy o 13,78% r/r a to jest korzystne dla spółki gdyż importując za około 100 mln towarów teoretycznie daje to 13 mln extra zysku (to jest teoria bo rosną płace i obniża się ceny sprzedawanych produktów co zwiększy sprzedaż). Ponadto stabilizacja kursu w tym roku zdecydowanie ułatwia zarządzanie firmą. 
Kolejnym pozytywnym czynnikiem jest nieustanny rozwój firmy co widać po otwieranych sklepach i rosnących przychodach. Wg wywiadu ISBnews link z  prezesem spółki Markiem Dworczakiem wynika
Wzrost przychodów w tym roku widać po publikowanych przez spółkę comiesięcznych raportach o sprzedaży

Warto jednak zwrócić istotną uwagę iż raporty sprzedażowe odnoszą się tylko do sprzedaży w polskich sklepach i e-commerce, nie zawierają sprzedaży zagranicznej która mocno się rozwija i stanowi około 25% przychodów całej grupy.
Podsumowując: jeśli do końca roku nie będzie dynamicznego i niespodziewanego umocnienia złotego do dolara to oczekuję mocnej poprawy zysku netto w tym roku. Oczekuję nawet 20 mln zysku netto w całym roku 2018 co oznaczałoby 50% wzrost r/r i c/z 9,50. Znając kurs waluty w 1 kw 2018 i szacowane przychody zakładam iż zysk netto wyniósł 2 mln i wzrósł o 70% r/r. W mojej ocenie CDRL w porównaniu do innych spółek odzieżowych notowanych na GPW jest znacznie niżej wyceniana i ma większy potencjał do poprawy wyników ze względu na rozwój sprzedaży na rynkach zagranicznych. Warto też dodać iż jest to spółka dywidendowa która przeznacza około 30% zysku na dywidendę i jest to proporcja bardzo rozsądna (prorozwojowa dla spółki). Proponowana przez zarząd dywidenda za 2017 rok to 1zł czyli 3% stopa dywidendy. 
Główne ryzyko w przypadku tej inwestycji to

Pisząc tego posta korzystałem z danych finansowych spółki opublikowanych przez nią, z wykresu waluty ze strony stooq.pl i wywiadu z prezesem CDRL który przeprowadził serwis ISBnews.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poniżej tak jak zapowiadałem załączam analizę techniczną wraz z opisem wykonaną przez gpwatak.pl w dniu 05.04.2018r.
Wykres spółki liczy dopiero 3 lata i nie zdążył jeszcze zbyt wiele narysować. Wykresy tego typu na ogół nie należą do łatwych w interpretacji z uwagi na swoją ubogą historię. 
Na wykresie dziennym widać ładnie, że nie ma tutaj wyraźnych oporów czy wsparć. Kto grał na wykresie CDRL w oparciu o jakąś barierę spadkową czy wzrostową, szybko mógł przekonać się, że ona tutaj nie ma miejsca. Główny opór to wspomniany rejon 34 zł, ale na niższych szczeblach wybicie się kursu z lokalnej konsolidacji niekoniecznie skutkowało impulsem wzrostowym. To samo ze wsparciami. Wybite wsparcia okazały się na tyle "słabe", że kurs parę sesji potem szybko rósł. Zasługę w tym wszystkim mają m.in. obrót, znikoma ilość transakcji czy wspomniana już historia wykresu. Tak samo analiza histogramu MACD nie wykazuje na szczególną uwagę. Jeżeli mamy na siłę szukać najbliższych "kluczowych" poziomów, to będą to dla strony popytu przebicie 30,80 zł, a dla strony podaży przebicie 29,5 zł.
CDRL dzienny
Analiza długoterminowa wykresu podzielona jest na dwie części: tę od debiutu do szczytu w sierpniu 2016 oraz od września do dzisiaj. Pierwszy okres (12.2014-8.2016) cechuje się silnym impulsem wzrostowym (z lekkim powrotem poniżej ceny emisyjnej), który de facto trwał równe 10 miesięcy. Kurs po ustanowieniu historycznych maksimów (9.2016 do dzisiaj) wykazuje brak większego zdecydowania i ostatecznie wpadł w trend boczny z ruchem w obrębie 24-34 zł. Zastanawiający jest fakt ustanawiania niższych szczytów (34,36 8.2016, 33,7 5.2017 oraz  33,4 2.2018). Różnica nie jest znacząca, ale zauważalna.
CDRL tygodniowy
Notka prawna:
Autorzy strony www.gpwatak.pl informują, że nie wykonują działalności maklerskiej składającej się z doradztwa inwestycyjnego, zarządzania portfelem, czy też przygotowywaniem rekomendacji dotyczących transakcji na instrumentach finansowych, ani jakiejkolwiek innej działalności maklerskiej określonej w Ustawie o Obrocie Instrumentami Finansowymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) i w odpowiednich rozporządzeniach. Transakcje dokonywane przez użytkownika strony www.gpwatak.pl uważa się za jego własne, niezależne decyzje. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.
Udostępnij:

15 komentarzy:

 1. I tutaj chciałbym zauważyć, że 31,80 to na prawdę drogo. Kurs był do łapania po 29zł w zeszłym tygodniu i to była dobra cena.

  Wojna USA-Chiny może przyczynić się do dalszego osłabiania dolara. Może to pozytywnie wpłynąć na spółki odzieżowe.

  Zysk 13mln zł i 6 mln akcji. Na dywidendę przeznaczono więcej niż 30% zysku.

  Model biznesowy przedsiębiorstwa odporny na kryzys- wysoka dywersyfikacja dostawców oraz kanałów sprzedaży. To spory plus.

  Nowy magazyn to również zapowiedź planowanego rozwoju...

  romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem że był nawet wczoraj kurs 29,50 ale w trakcie sesji, a jednak wg zasad mojego portfela mogę kupować/sprzedawać po kursie otwarcia lub zamknięcia a ten od dawna nie był poniżej 30zł. Czy drogo czy tanio kupiony został to okaże się za rok, 15 maja mamy już raport za 1 kw 2018 który będzie dobry (zachowawczo przyjąłem 2 mln ale bliżej będzie 2,5 mln zysku netto) i liczę że od tego raportu zacznie się dalszy trend wzrostowy.
   Co do kursu usd/pln gdyby dolar dalej się osłabiał to długoterminowo byłaby to świetna informacja gdyż osiągali by lepsze marże choć krótkoterminowo znowu wykazywaliby koszty finansowe z tytułu zabezpieczeń walutowych. Jako długoterminowy inwestor CDRL (gdybym takim był) wolałbym dużo niższy kurs dolara (najlepiej szybki spadek kursu) a później utrzymywanie się przez dłuższy czas na tak niskich poziomach, wówczas przez kwartał lub dwa (w zależności od dynamiki spadku) firm pokazałaby więcej kosztów finansowych a później tych kosztów by nie było a można by było wyższe marże osiągać.

   Usuń
 2. Panie Prezesie co by Pan poleciła na najbliższe dni?pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krótkoterminowo nie inwestuję bo tak raczej grają głownie technicy. Moje zagrania są przynajmniej na kilka miesięcy i co mam w portfelach to widać na blogu.

   Usuń
 3. Spolka ciekawa, ale obawiam sie, ze moze troche "dostac" po przychodach-szczegolnie, zd ma marna dynamike w e-commerce.

  Pozdrawiam,
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie to patrzysz co trzeba, po pierwszych trzech miesiącach dynamika w e-commerce +47% to mało ?
   Kolejna rzecz to oni głupio robią że pokazując miesięczne raporty ze sprzedaży nie uwzględniają sprzedaży zagranicznej która mocno rośnie a w Polsce jest płaska bo jest spore nasycenie. I tak dla informacji w 4 kw 2017 w polskich sklepach przychody wzrosły o 5,30% r/r ale przychody całej firmy (łącznie z e-commerce i zagranicą wzrosły o 20,15%, a w całym 2017 roku polskie sklepy to 7% ale sprzedaż z e-commerce i zagranicą wzrosła o 13%. Spółka niezbyt droga, zwiększa sprzedaż i rozwija się, płaci dywidendy, kurs waluty sprzyja - idealna fundamentalna spółka.

   Usuń
 4. Mowie, ze spolka ciekawa-bdz nerwow. Nie czytalem wszystkiego. Chodzi mi tez jak to bedzie wygladalo po ustawie o zmianach w niedzielach handlowych i czy to ecommerce nie skompensuje raczej (niewielki udzial w przychodach) pomimo byc moze sporej dynamiki. No i najwieksze firmy negocjuja stawki czynszowe. Trzeba bedzie sprawdzic, jak bedzie wygladala marża brutto po II kwartale.

  Pozdrawiam,
  Nieuk.
  Ps. Nie trzeba czytac wszystkiego. W bieglego rewidenta i audytora sie nie bawie. Na gieldzie chyba nie o to chodzi;)

  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 5. Dodam ja tez do portfela, jak sie wybije ponad 33 zl. Milego dnia i tygodnia.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 6. @Nieuk; faktycznie 33zł są tutaj kluczowe i wybicie tego poziomu będzie bardzo pozytywnym sygnałem. Nie zmienia to faktu, że wahania kursu dochodzą do 29zł, więc w momencie wybicia można mieć już grubo ponad 10% :)

  Ciekaw natomiast jestem czy wraz z jakąś gorszą sesją w USA lub w Polsce uda się kupić papier w okolicach 27zł. Arkusz prawie pusty i jak kogoś emocje poniosą, to będzie można pakować.

  @Prezes, @Nieuk; 47% wzrostu w ecommerce to bardzo dobry wynik. Najważniejsze jest to, że potencjał jeszcze nie wykorzystany i śmiało można przyjąć, że rozwój tego kanału będzie wynosił >20% r/r. Jest też spora szansa, że niedziele bez handlu pozytywnie wpłyną na wyniki sklepu internetowego.

  Prezesie, jaki jest sens robić transakcję na 1szt akcji na otwarciu i zamknięciu? otwarcie jest niskie a zamkięcie wysokie, dzięki czemu mam pełno świec młotków. Czy to ma jakiś wpływ na technikę/ oscylatory?

  Szkoda, że dokonujesz tych zakupów po cenach zamknięcia. Przy tych dziurach w arkuszu, to zawsze kilka procent.

  romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy nie rozumiałem podbitek po 1 akcji na koniec sesji i za bardzo nie wnikałem (szczególnie jak mam akcje danej spółki i ktoś podnosi kurs).
   Jak prowadziłem realny portfel to zakupy i sprzedaż były wykonywane w trakcie sesji bo byłem w stanie udowodnić daną transakcję. Generalnie 1-2% w jedną czy drugą stronę nie robi różnicy, ja liczę że CDRL da znacznie więcej zarobku niż ta strata kupna po kursie zamknięcia.

   Usuń
 7. Romku, zgadzam sie z wszystkim, co powiedziałes. Szkoda, ze ff jest tak marny. No, ale spolka naprawde godna uwagi.

  Pozdrawiam,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak rozumiem kupiłeś CDRL do portfela fundemantalnego, a w okienku z wynikami (wtyczka) się nie pokazuje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ok ;) Dzięki. Trochę zielonego dodałeś ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jest krótka analiza spółki na https://comparic.pl/cdrl-cdl-czas-nowe-historyczne-maksima-analiza-zamowienie/

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni