"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 3 kwietnia 2018

Aktualności, analizy, komentarze 4/2018

dodano 6.04 Altus poinformował o wartości aktywów pod zarządzanie link i mamy spadek m/m o 2%, niby nie dużo patrząc na procenty ale patrząc na wolumen 266 mln to już spory spadek (r/r jest podobny 2 % spadek).

Getback przerwane znowu walne, teraz do 17 kwietnia, pytanie główne po co to robią i na co liczą?

5.04 BAH podał dane operacyjne za marzec 2018 i są bardzo mocne link, sprzedaż samochodów wzrosła o 31% r/r do 373 sztuk a wartość sprzedaży wzrosła o 35% do 69 mln,


4.04. Getback poinformował link iż otrzymał 50 mln pożyczki (może być zwiększone do 85 mln) od głównego udziałowca, jest to raczej kiepska informacja długoterminowo gdyż potwierdza że Getback ma problemy z płynnością (krótkoterminowo kurs może odbić w górę).

Quercus poinformował link iż utworzy fundusz który wykupi obligacje Getback z subfunduszu zarządzanego przez spółkę Quercus Ochrony Kapitału po cenie 100% wartości nominalnej. Przekładając to na prosty język
to w ostatnim miesiącu mocno spadły ceny obligacji Getbacku (o 20-40%) i Quercus nie chciał pokazać sporych strat na swoim funduszu gdyż mogłoby to spowodować duży odpływ klientów i masowe umorzenia jednostek uczestnictwa. Dzięki temu dla klientów nic się nie zmieni i nie będą mieli strat ale przeniósł duże ryzyko na wyniki swojej firmy gdyż objęła za 43 mln obligacje które faktycznie są znacznie niżej wyceniane. Kto posiada akcje Quercus musi się liczyć iż wyniki za 1 kw mogą być bardzo słabe (przeszacują wartość posiadanych obligacji) i nie ma co liczyć na skup akcji lub wysoką dywidendę. Pytanie jest czy pozostałe fundusze (Altus, Skarbiec) też miały obligacje Getback i będą robiły podobny manewr ?


Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.
 
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

166 komentarzy:

 1. To jest w mojej subiektywnej ocenie inzynieria finansowa...Zabawy ksiegowe etc..Ja to wszystko widze negatywnie z punktu widzenia inwestora sa to przynajmniej malo transparentne dzialania. Ale ja sie na tym nie znam.

  Pozdrowionka,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Prezesie, wyglada na to, ze temat z dokupieniem akcji Quercusa trzeba odwiesic na kolek. Pakiet, ktory posiadam to ok.10% portfela, strata na ten moment to ok.10%. Z jednej strony zastanawiam sie na skroceniem pozycji (inwestycja byla z zalozenia krotkoterminowa), z drugiej nie wiem, czy nie warto poczekac na wynik WZA Getbacku. Wyglada, ze na to, ze jest sporo instytucji, ktorym moze bardzo zalezec, zeby emisja nowych akcji powiodla sie (chociaz nie wiem, czy maja w tym wszystkim cos do powiedzenia). Pozytywna informacja prawdopodobnie wyciagnelaby ceny obligacji i pociagnela kurs Quercusa w gore. Pozdrawiam. Jass.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wygląda na to że wiele osób i instytucji mocno straci na Getbacku. Ja jestem na siebie zły że nie właściwie oceniłem nową emisję akcji, wg zapewnień zarządu to chętni inwestorzy byli aby wejść do spółki a może się okazać że prawda jest inna.
   Jeśli wszystko skończy się (wyjaśni) dobrze to obligacje i akcje Getbacku mocno odbiją, a to przełoży się pozytywnie na Quercusa i inne firmy które zainwestowały w Getbacka. Ja mam w portfelu akcje Altusa więc też nerwowo spoglądam na te wydarzenia.

   Usuń
  2. Quercus nie wycenia obligacji wg ceny rynkowej tylko liniowo. Podobnie jak wiele funduszy. Sa to zazwyczaj obligacje emitowane tylko dla nich i nie są notowane. Dlatego jak popatrzysz na notowania funduszu Ochrony Kapitału, to nie ma tam dziennych skoków związanych z wyceną obligacji.
   Tak samo nie będzie zapewne straty po I kw., o której napisałeś, bo Quercus nie ma tych obligacji, a jednostki w stworzonym funduszu, w którym również nie wycenią obligacji rynkowo, ale liniowo.
   Szacuję, że Quercus w I kw. będzie miał ok. 6 mln zł zysku. Ale obecnie bym go nie kupił, ze względu na brak corocznego skupu, ryzyko odpływu aktywów i negatywnego wpływu regulacji MIFID II :)

   Usuń
  3. Witam mam trochę akcji Getbacka co byście doradzili uśrednić czy sprzedać że stratą?

   Usuń
  4. Usrednianie jest nasza zla cecha i abstrahuje tu w ogole od jakichkolwiek akcji. Nie mam Kruka, ale zobaczcie, jak kurs odreagowuje po "laniu"...
   Pozdrawiam, a poza tym jesli najwieksze tfi maja obligi a byc moze akcje Getbacku-to czemu on tak spada? Strange...Ja swoja teze mam, ale nie moge sie podzielic, bo za spadek kursu moglby mnie skarzyc ten podmiot. A jak ktos wytoczylby taki proces, to dla mnie potencjalnie oznacza (czyt. didaskalia), ze ma cos na sumieniu...
   Nieuk.

   Usuń
  5. Pytanie pod co kupować teraz GetBacka?
   Pod odbicie? Czy fundamentalnie?

   Obecnie moim zdaniem mało realna jest już wersja, że spadek GetBacka wynika tylko z ogłoszonej emisji. Nie ta skala spadku. A ruch na obligacjach wskazuje na inną wersją.
   Najbardziej prawdopodobna wersja to problem z płynnością. GetBack szedł bardzo agresywnie - kupował portfele jak szalony, pozyskiwał dynamicznie środki. I nagle w IV kw zacięło się. Obligi przestały się sprzedawać, bo rynek był już zajechany przez GetBack (wszyscy mają ich obligacje i nikt już nie chce więcej). Stąd szalone emisje po 12%, żeby tylko spłacać raty za kupione wierzytelności.

   Potwierdza to m.in. komunikat o niepodpisaniu umowy na kupno pakietu od duńskiego banku, wygrane Kruka w przetargach (GetBack odpuścił), przebieg WZA.
   Emisja akcji ogłoszona została nagle i jak się okazuje wcale nie pod konkretnego inwestora. Po prostu potrzebna kasa.

   I mamy teraz możliwe 2 scenariusze.
   Pierwszy, który mam nadzieję, że się nie pojawi (i moim zdaniem mniej prawdopodobny) GetBack będzie miał problemy z płynnością takie, że skończy się jakimś układem.
   Drugi - fundusze z nożem na gardle (każdy ma obligi) dadzą kasę na akcje, ale będą to pamiętać. Spływy z portfeli pójdą na spłatę długu, ale nikt nie będzie chciał dać nowej na nowe portfela.
   Więc GetBack będzie się kurczył, a wyniki będą drastycznie spadać. Myślę, że również los prezesa Kąkolewskiego jest już przesądzony.

   Czyli pod co teraz kupować akcje? Bo były droższe?
   Czy jednak to tylko chwilowa przerwa w dynamicznym wzroście?
   Pewnie spekulacyjnie będzie jakieś odbicie po takim spadku. Tylko na jakim poziomie się zacznie i jak będzie duże to trudno powiedzieć.
   Ale fundamentalnie to widać więcej przeciw, niż za.

   Oczywiście to tylko gdybanie w atmosferze spadku akcji i obligacji GetBacka, więc każdy i tak musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie czy i pod co inwestować w GetBack.

   Usuń
  6. @ OBS - Faktycznie większość funduszy opartych na obligacjach wycenianych jest liniowo (ma to swoje plusy i wady) i dopiero przy wykupach lub braku wykupu obligacji może się okazać że jest strata a nie pozorny zysk. Zagranie Quercusa jest rozsądne ale ryzykowne, bo w przypadku braku wykupu obligacji przez Getback ktoś (akcjonariusze) będą mogli zarzucić Zarządowi spowodowanie szkody w majątku Quercusa a za to są sporo prawne konsekwencje. Ryzyko jest spore ale widocznie mocno je przemyśleli.

   Usuń
 3. doradzam (i to szczerze) przeczytać 10x (i samemu sobie zinterpretować) to co na temat oczekującej emisji akcji GetBack powiedział ostatnio Buczek, bo po tym wpisie i ruchu ze strony jego Funduszu NIE MAM JUŻ WĄTPLIWOŚCI, że wypowiadając się poznał lepiej i boleśniej sytuację tej Firmy - i nawet powiem więcej, nie wyobrażam sobie, aby obejmując emisję ich obligacji jej nie znał, ale po tym, że wykłada teraz pieniądze tylko dlatego, że wcześniej musiał się mocno pomylić w szacunkach to jest to ruch w kierunku ratunku własnej reputacji i ukłon w kierunku swoich klientów i biznesu jakim się zajmuje. ŁD.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mozna prosic o zrodlo do wypowiedzi Buczka o ktorej wspominasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://forsal.pl/artykuly/1113470,getback-potrzebuje-kapitalu-windykator-przeprowadza-emisje-ostatniej-szansy.html

   Prezes go załączał, ale chętnie przypominam. ŁD.

   Usuń
 5. Do Buczka mam szacunek. No, ale Osiecki wzbudza we mnie ambiwaletne odczucia...Ja tam nie wnikam...ale zapach jest jak z filmu "Erik Brokowich", za ktory Julia Roberts dostala oscara. I " ktos" mi zadaje pytanie pytanie pytanie o Altusa i Quercusa...to pewnie przypadek. Zaden fakt i zadna spiskowa teoria dziejow. Prawda lezy gdzies w polowie. A abstrahujac od faktow i w/w spolek, to walki robi sie tak: robi sie renome. Zarabia sie "grosze" na transparentnosci a "miliony" na tym, ze "zainwestowalo" sie przez "nieuwage" w bankruty. Poza tym, skoro Getback ma bogaty portfel widrzyfelnosci, to dlaczego robi emisje a inwestorow szuka zagranica? Naprawde smiech na sali.
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 6. Zostawcie w spokoju ten getback przynajmniej do wynikow wtedy na pewno bedziemy wiedziec wiecej pamietam jak kurs byl po 15 zl i co niektorym wydawal sie tani a teraz jest ciut powyzej 6 zl. Ja bym nie tykal poki co tego paieru poki sprawa sie nie wyjasni bo lepiej nic nie zarobic niz stracic

  amatorrr

  OdpowiedzUsuń
 7. ponoc jeszcze w końcu ubiegłego roku jakies aforti czy cos opowiadali na spotkaniach z inwestorami (a model biznesowy ten sam, agresywne obligi co tydzień pod przyszle wyniki), ze getback nie te te te. W sumie tamci z tej samej stajni co getbacki. czyzby wiadomo było już od dawna?

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam swoje wnioski. Moze beda miec jakas kare z UOKiku albo szykuje sie zmiana w "egzystencji" takich podmiotow, jak firmy obracajace widrzyfelnosciamu. Czyste spekulacje. Sam spadek srednii nnie interesuje, ale wolumen juz tak.
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 9. Tylko taka ciekawostka-jak Getback mogl wtopic gruba kase jak obracal wierzytelnosciami...tylko tu jest taka ciekawostka...parabankow...A moze prawo zadziala wstecz? Zdarza sie. To sa spekulacje. Rzad powinien zmienic ustawe antylichwiarska a wtedy "wszyscy moga oberwac". Z gory przepraszam za te spekulacje.
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 10. Mnie zastanawia Abc data przesuneli raporty o 2 tygodnie czyzby kontrola miala trwac duzej ?


  amatorrr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie miałem dostępu do internetu przez kilka godzin a to prawie dramat :-)

   Mocno poleciał Getback dzisiaj i to pomimo jednego niby pozytywnego infa (że w 3 miesiące wykupili za 197 mln obligacji). Obecnie nie ma wątpliwości że coś złego się dzieje w firmie (my tego oficjalnie nie wiemy) i każdy kto ma akcje Getback powinien przemyśleć czy jest sens je nadal trzymać (sam nie wiem o robić i nie pomogę, muszę to przemyśleć).
   Tak jak OBS wyżej napisał obecnie z fundamentalną inwestycją nie ma nic wspólnego (raczej kolejki inwestorów z zagranicy chętnych do objęcia akcji nie ma) gdyż nawet jeśli obecny pożar zostanie ugaszony to długoterminowo żadne fundusze inwestycyjne i więksi inwestorzy nie będą chcieli kupować obligacji firmy czyli może się już nie rozwijać. Getback nic nie robi aby przekonać inwestorów że nic złego się w firmie nie dzieje, wystarczyłoby chociaż szacunki wyników za zeszły rok podać (tak jak to robi większość firm np. Kruk tak zrobił) czy nawet wielkość spłat dłużników za 1 kw 2018 a to by uspokoiło lub nie inwestorów. Jeśli problem byłby z tym że zbyt dużo kupili wierzytelności i za duże koszty odsetek są to mogliby sobie z tym poradzić (wystarczy sprzedać nawet z jakąś stratą cześć nabytych wierzytelności i odzyskać część gotówki) ale jeśli faktycznie ktoś ich z góry przycisnął i nie idą spłaty tak jak powinny to wtedy jest gorzej.
   Lepsza jest nawet informacja że jest źle niż niepewność.

   Usuń
 11. Prezesie,
  Masz w zupelnosci racje. A, ze mam insytnkt detetywa (oczywiscie zart), to wystarczy napisac meila do KNFu, do GPW-zeby sprawdzili, jakie podmioty staly "za pompka" i wolumenach na niedawnych wzrostowych sesjach i tyle. Odpowiedza wymijajaco, czyli tzw. metoda na "glupa", ale sprawa sie zajma. Pozdrawiam,
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 12. Przypomnę tylko, że dzisiaj był ostatni dzień na kupno akcji Aviaml, które można sprzedać w wezwaniu. Jutro może być niezła zwała!!!

  OdpowiedzUsuń
 13. Gdybym miał wolne środki i konto w mbanku to dzisiaj byłby mój dobry dzień.
  Swoją drogą to nawet przy koncie w np. BOŚ można byłoby zdążyć. Jeśli oczywiście zdążyliby w BOŚ wydać deklarację. DM mBanku jest jakieś 50m od DM BOŚ, więc byłby to tylko spacerek po pieniądze :) ...
  Czy ktoś jeszcze wierzy w to że cena na AVIAAM może być podniesiona? ja odpowiedziałem na wezwanie (będę przy obecnej cenie stratny 2%).
  Egon

  OdpowiedzUsuń
 14. Przy okazji Getbacka to w parkiecie właśnie ukazał się wywiad z przedstawicielem funduszu Abris. Ma ktoś może dostęp i przeklei? jestem bardzo ciekawy co tam się znalazło.
  Egon

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po 22 wrzucę co ważniejsze tylko dzieci uśpię. Nic konkretnego, rynek ma ustalić cenę i tego się trzymają.

   Usuń
 15. Hej :)

  To ja się pochwalę...
  Jakiś czas temu (może miesiąc) rekomendowałem - kupowałem po 20 gr. XPLUSa pod wybicie, które jest (jak do tej pory) kopią tego z zeszłego roku.
  Dzisiaj ostatecznie zamknąłem pozycję - sprzedałem po 26 gr - wyrwałem spekulantom trochę grosza.
  Pewnie w najbliższych dniach zobaczę tam może 28 gr. może 30 gr, ale czasy niepewne, wolę chronić zarobek.

  Zarobione srebrniki wrzucam w BAH, wedle tutejszych sugestii :)
  Getbacka nawet spekulacyjnie się boję...

  OdpowiedzUsuń
 16. Bravo! Naprawde kazdy, choc najmniejszy zysk w tym okrdsie to sukces. Milego wieczoru;) Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 17. Wywiad z przedstawicielem Asbisu czyli głównym inwestorem Getbacka (pytań nie piszę ale powinniście się domyślić jak brzmią)
  Patrząc na potencjał tej spółki obecny kurs zupełnie nie odzwierciedla tego, co ona sobą reprezentuje. Nawet kurs akcji, który obserwowaliśmy kilka tygodni temu, też nie odpowiadał moim oczekiwaniom.

  Zależy nam na tym, aby cena emisyjna była jak najwyższa, co wydaje się być oczywiste.

  Chciałbym, aby cena była jak najwyższa i mam nadzieję, że taka będzie. Wydawało mi się trochę ryzykowne ustawianie jakiegokolwiek progu ceny emisyjnej. Zachęca to bowiem rynek do powiedzenia „sprawdzam”. Możemy się z tym zgadzać albo nie, ale to rynek ma zawsze racje, a nie jakieś sztywne ustalenia. Uważam więc, że takie decyzje lepiej zostawić rynkowi.

  Zakładaliśmy, że informacja o tym, że GetBack ma szansę pozyskać dodatkowy kapitał, wzmocnić swój bilans i dalej móc realizować swoje plany będzie odebrana pozytywnie. Stało się inaczej i dziś pewnie łatwiej jest to oceniać. Nie zmienia to jednak faktu, że według nas takie decyzje lepiej zostawić rynkowi.

  Jeszcze raz mogę powtórzyć: uważam, że dzisiejsza cena czy nawet to 10 zł, to jest zdecydowanie mniej niż wynikałoby z potencjału spółki i mam nadzieję, że kiedy dojdzie już do tej pierwszej emisji, to cena będzie nawet wyższa niż 10 zł. O tym jednak zdecyduje rynek. Co z tego, że powiemy, że w Wielkanoc nie może padać śnieg, bo jest kwiecień i wszystko wskazuje na to, że powinna być już wiosna. Śnieg jednak padał. Uważam, że naszą rolą jest jak najlepsze przygotowanie i odpowiadanie na tendencje rynkowe.

  ...Wierzę, że pierwsza emisja akcji GetBacku zmieni nastawienie do spółki. Natomiast jeszcze raz powtórzę, o wszystkim decyduje rynek. Jeden z inwestorów instytucjonalnych powiedział mi ostatnio coś bardzo mądrego, a mianowicie, że rynki mają bardzo dużą skłonność do hiperbolizacji, a wręcz schizofrenii. Dobre wiadomości są amplifikowane i bardzo pozytywnie wpływają na kurs akcji, a informacje negatywne potrafią sprowadzić kurs do nieracjonalnie niskich poziomów. Dziś spółka i audytor pracują jeszcze nad zamknięciem sprawozdań finansowych za 2017 r. W efekcie mamy do czynienia z jakimś błędnym kołem. Skoro nie ma wyników, a kurs dodatkowo spada, to inwestorzy zakładają, że jest naprawdę źle. Tak wcale nie musi być. Ja cały czas jestem przekonany, że spółka ma potencjał i będzie mogła realizować swoje długoterminowe cele....

  Pytanie czy jeszcze mogą być kolejne emisje?
  Jeśli miałbym odpowiadać z obecnej perspektywy, spółka ma zdrowe fundamenty i nie wydaje się, by istniała konieczność dalszego pozyskiwania kapitału tą drogą.

  W zasadzie to wszystko, było kilka jeszcze pytań ale raczej niezbyt wiele wnoszą nowego.  OdpowiedzUsuń
 18. Chyba chodzilo Ci o Abrisa a nie Asbisa ;)
  Warto poprawic bo ktos moze sie w blad wprowadzic
  Jr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jasne że Abrisa a nie Asbisa, myślę że wszyscy zainteresowani spółką domyślili się o kogo chodzi. Dzięki.

   Usuń
 19. Czy to co robi Quercus jest dozwolone? Wygląda mi to na oszukiwanie klientów co do rzeczywistych wyników.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli to zrobili to znaczy że jest to dozwolone ale tak jak wyżej napisałem: w przypadku gdyby Getback nie wykupił obligacji a Quercus stracił na tym pieniądze to wówczas można pociągnąć zarząd Quercusa do odpowiedzialności prawnej jako działanie na szkodę spółki.
   Oczywiście trzeba mieć nadzieję że wszystko się dobrze skończy i Getback przetrwa.

   Usuń
  2. Czesc Prezes!
   Jak mozesz pisac ze info o pozyskaniu kredytu przez GB (i do tego wygladajacego na zaliczke na poczet zakupu akcji nowej emisji) to kiepska informacja??? Po pierwsze utrata plynnosci jest mozliwa w zasadzie tylko w przypadku jak wszyscy/wiekszosc zglosza sie po wykup obligacji a zglosza sie jesli bedzie strach bo cala ta zabawa kreci sie na zaufaniu inwestorow. To tak jakby wszyscy klijenci banku zglasili si po swoje srodki... KAZDY BANK UPADNIE! Jesli GB pokaze ze ma dostep do finansowania to i wlasciciele obligacji sie uspokoja i przestana sie zglaszac po nominal.
   To byla sprawa pierwsza a teraz odnosnie Quercus.
   Nie wydaje ci sie jednak ze Pan Sebastian Buczek inwestujac ogromna kwote w "zagrozone obligacje" swoich wlasnych pieniedzy nie pokazal ze jednak upadek GB nie wchodzi w rachube? Pozdrawiam Tomasz.

   Usuń
  3. Ci w funduszu to ciężko myślą . Trzeba było pożyczyć Getbackowi te pieniądze , które dostali za sprzedaż udziałów na 5% rocznie i byłaby cisza i spokój w temacie , a tak na papierze są już do tyłu 1 mld zł . Wygląda więc na to , że sami nie wiedzą co z tego będzie i szukają frajerów , którzy ich uratują , bo kasa to nie wiadomo kiedy się zwróci . Quercus to też głupotę zrobił , bo zainwestował 1% aktywów całego funduszu w obligacje tylko jednej firmy , bo to przecież była okazja , płacili wysokie odsetki na papierze , a oni to fachowcy i na tym się znają , więc grzech było tego nie brać .

   Piter

   Usuń
  4. Tomasz
   Nie mogą obligatariusze ot tak zgłosić się po nominał obligacji.
   Muszą poczekać do terminu wykupu.
   Chyba, że ...
   ... GetBack złamie konwenanty obligacji, a to wg Stockwatcha jest możliwe.
   A wtedy ruszy lawina. Może dlatego m.in. chcieli zrobić emisję przed opublikowaniem raportu rocznego, bo dane zaudytowane są ważne.

   Usuń
  5. Cześć OBS!
   Poruszyles sprawe najwazniejsza... czyli konwenanty.
   To teraz podsumujmy co sie tak wlasciwie stalo... no wlasnie.... NIC SIE JESZCZE NIE STALO a tylko jacys ludzie twierdza ze MOZE dojsc do zlamania konwenantow.Znajac specyfike branzy to tak zrobia raport ze beda na granicy (po otrzymaniu kasy za akcje... oczywiscie Abris wylozy tyle ile potrzeba na domkniecie ksiag). I bedzie pan zadowolony :). Odnosnie dzisiejszych inf o kredycie i (to drgie znacznie wazniejsze) o tym ze wciaz sa w stanie plasowac nowe emisje obligacji jestem spokojny o najblizsze 6-12 miesiecy (co bedzie pozniej nie wiem :)). Balem najbardziej ze nie beda mogli plasowac nowego dlugu a jednak daja rade i to im sie chwali. Pozdrawim Tomasz.

   Usuń
  6. Po czasie okazuje się że wypuszczali obligacje z możliwością wykupu co kwartał ... robi się tragedia. Wszyscy ci obligatariusze zgłoszą żądanie wykupu przed terminem (bo mają takie prawo) i domek z kart się sypie, kowenanty (nie wiem czemu wszyscy piszą konwenanty) złamane kolejne żądania wykupu obligacji, nie wiem czy nie mieli jeszcze kredytów ...

   Usuń
 20. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 21. Drogi Prezesie,

  Widziales raport PBKM? Rentownosc biznesu, cos pieknego. Co ciekawe-spolka praktycznie nie korzysta z dotacji.
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 22. Mam konto maklerskie i właśnie dzwonili do mnie z mBanku, że jest wezwanie na AAL itd. Nacisk jest, albo tak dbają o klientów? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mbank tak ma, jak na FAM przecież szykowało się opuszczenie giełdy to też dzwonili do klientów (wtedy jednego dnia ze 20% kurs w dół poleciał).
   Swoją drogą to lipa z tym AAL, nie podnieśli ceny wezwania i nie było oficjalnej reakcji ze strony OFE NN.

   Usuń
 23. Mowilem, ze to inzynieria finansowa. Kontekstu nie oceniam. Legalne to pewnie bylo, bo Buczek z Quercusa to prof. SGH i wieloletni zarzadzajacy fundhszami ING.
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Profesor czy nie profesor, to nie jest istotne (nie tacy mają wyroki karne), jeśli Quercus TFI straci kasę na tych obligacjach to będzie to z kasy akcjonariuszy firmy, jeśli któryś się uprze to spokojnie może wtedy złożyć zawiadomienie do prokuratury że Buczek działał na szkodę spółki.
   Oczywiście tego nikomu nie życzę bo jakby nie patrzył inwestowanie na giełdzie jest ryzykowne i trzeba na klatę umieć straty przyjmować a nie po sądach później latać.

   Usuń
  2. Więc patrząc w ten sposób, można założyć, że Quercus nie bierze pod uwagę możliwości straty kasy, a zagrywka ma inny cel (zbicie ceny akcji, przygotowanie do objęcia akcji lub może co innego).
   Patrząc na obroty i kurs akcji, wygląda to na jakąś nieczystą zagrywkę tylko kto i pod co gra?
   Gerard

   Usuń
  3. Ruch Buczka z Quercusa wizerunkowo wygląda w porządku bo zdjął ryzyko z klientów ich funduszy i zahamuje odpływ środków z tych funduszy. Ponadto wyobraź sobie co byłoby gdyby jednego dnia przeszacowali wartość jednostek o 2-3% (strzelam że tyle) a to dla funduszy ochrony kapitału z pewności nie byłoby dobrą informacją. Na przykładzie Getbacku panika może każdą firmę zniszczyć i quercus mógłby sporo oberwać.
   Dlatego szacun dla Buczka że położył swoją kasę (40 mln) aby ratować firmę, ja chyba bym tego nie zrobił, odchudzony Quercus pewnie by przetrwał a w kieszeni zostałoby 40 mln złotych.

   Usuń
 24. Pamietacie Assecoslo ? Calkiem przegapilem zapisy na te akcje bo sie wycofali z gieldy i juz o nich zapomnialem gdy nagle przyszlo mi pismo czy chce sprzedac oczywiscie nie zrobilem tego i teraz dostalem wyniki roczne za 2017 i musze podac konto na ktore maja wplacic dywidende nwz 18 czy 19 kwietnia


  amatorrr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I tak z ciekawości, czy wyniki w 2017 były lepsze niż w 2016 roku i ile tej dywidendy chcą wypłacić ?

   Usuń
  2. Amatorrze, wybierz sie na WZA.
   Nieuk.

   Usuń
  3. Raport jest po slowacku hehe ale z tego co widze zarobili w 2017 roku 13481 dla porownania w 2016 mieli 10156 to daje na akcje 0.63 do 0.48 w 2016 Jesli chodzi o dywidende to nie jest napisane ile chca przeznaczyc tylko jest wzmianka ze 19 kwietnia bedzie zwz i jednym z punktow jest o podziale zyskow i wyplacie dywidwndy
   P.s. Dobrze pojade ale pod warunkiem ze Ty pojedziesz ze mna jako moj kierowca oki ?

   Usuń
 25. Rozwalileś mnie na łopatki;) W pozytywnym sensie:) A profesorzy ds. inz. finansowej robia dzisiaj swietna robote na Getbacku: Beda sie zaslaniac slabym rynkiem. To za co niesamowicie cenie Kolegow Prezesa z gpwatak...Tak to wnioskuje: W trendzie wzrostowym patrz na korekty spadkowe a w trendzie spadkowym odwrotnie.

  Ps. Ta wycieczka na Slowacje moglaby sie dla Nas zle skonczyc, bo mam ladne znajome hehe i jeszcze trunki lokalne doszlyby do tego, ale carpie diem i ogolnie poprawiles mi humor;)
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 26. Z dzisiejszej rozmowy na stockwatch z prezesa KRUK-a.
  Jeszcze w tamtym roku na tym blogu dziwiłem się innej krzywej odzysku GetBacka. Jak widać prezes Kruka też sie dziwi:
  "Z dostępnych informacji wynika, że Kruk w pierwszym roku obslugi pakietu odzyskuje znacznie mniejsza cześć zapłaconej ceny niż największy konkurent w Polsce. Z czego to wynika Pana zdaniem?
  Piotr Krupa: Kupujemy portfele w Polsce od 15 lat. Mamy bardzo długą i pozytywną historię wycen i transakcji. Nie wiem, z czego wynika inny kształt zakładanej krzywej. Nie wiem też, z czego może wynikać założenie odzysku z portfeli na poziomie średnio trzykrotności zapłaconej ceny. Moim zdaniem, przy obecnym rynku to niemożliwe."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ofensywa Kruka medialna widać że trwa (ratują wizerunek branży a szczególnie swój), mogą być oni wygranymi wojenki którą im wytoczył Getback i sromotnie przegrał. Niestety Getback zepsuł sentyment do firm windykacyjnych i ewidentnie wzrosną koszty długu dla pozostałych firm, dla Kruka też.
   Nie ma sensu obecnie inwestować w spółki z tej branży bo lepiej już było.

   Usuń
  2. A ja stawiam na Kruka :)
   On wygra na słabości GetBacka. Już teraz wygrywa przetargi. Bez GetBacka ceny spadną. Wydaje mi się, że w 2018 r. Kruk mocno zwiększy swoje aktywa.
   A jeszcze może odkupić od GetBacka po okazyjnych cenach.

   Usuń
  3. Mi smierdzi "kontrolowana upadloscia Getback. Jesli jest tak dobrze-to dlaczego jest tak zle? Proste. Nie dzialam jako lobbysta zadnej z tej grup. Zaraz sie pojawia hejterzy z roznych stron-to zrozumiale. Nawet sie temu nie dziwie. Z reszta nie lubie windykatorow. Tylko dlaczego Getback szuka enigmatycznych inwestorow zagranica? Podkreslam, ze nie wiem kto za tym stoi, ale kurs leci na dno po komunikacie gieldowym, ze laczy sie z EGB Investments. Nastepne-jak zostana ksiegowane straty na obligach i to jest smaczek. Wszystko to jest dla mnie inzynieria finansowa w pejoratywnym kontekscie.
   Nieuk.

   Usuń
  4. Ja również stawiam na Kruka oraz Vindexusa, który dzięki zadyszce Getbacka będzie mógł w końcu kupić jakiś większy portfel wierzytelności, bo ostatnimi czasy mieli z tym problem.

   Usuń
 27. Uderzyles w sedno. Bravo. Getback chyba kupowal widrzyfelnosci od parabankow...nie wiem, w jakim procencie etc..W ogole mnie to nie interesuje. Tylko jedna uwaga. Jesli zostanie zmieniona ustawa antylichwiarska a prawo bedzie ekstraordynarynjnym casusem i zadziala wstecz-to, co moze to oznaczac dla portfela widrzytelnosci. Nie wiem co bedzie i jak bedzie. Wladza sie zmienia. Tylko jedna uwaga w glupich wnioskach. Taki tylko przyklad. Firma, ktora zarabiala grube milionsy, czyli "Kredyty Chwilowki" nagle bankrutuje a jej wierzytelnosciami zajmuje sie zamiast spolka Nobiles2, jakies Obligo.pl.. Strange. Dywersyfikacja portfela jest najwazniejsza. No bo przeciez ciosu mozna spotykac sie mozna z kazdej strony.
  Pozdrowionka,
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 28. Prezesie, Czy masz jeszcze ATL-a i jeśli tak to po jakim wydarzeniu, albo przy jakim kursie będziesz chciał go sprzedać? Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Domyślam się że pytasz o portfel o którym miałem nie pisać nic ? :-)

   Mam Altusa i jest on moją drugą największą w portfelu a jak wiesz kupiłem go pod wysoka dywidendę i na dzień dzisiejszy zamierzam trzymać go do jej uchwalenia/przyznania (jeszcze zobaczę). Nie ukrywam iż liczyłem że kurs wzrośnie w okolice 16 zł i wtedy też mogę sprzedawać ale na razie to słabo wygląda i może być ciężko o taki wzrost.
   Wczoraj mi trochę Quercus napędził stracha , myślałem że Altus też miał obligacje Getbacka ale wszystko wskazuje na to że raczej ich nie było (chyba że coś w tym roku kupili).
   Rynek jest obecnie dynamiczny więc moje oczekiwania odnośnie sprzedaży Altusa mogą się niestety nie sprawdzić.

   Usuń
  2. Dzięki za informacje o Altusie, ale chodziło mi o Atlas Estates.
   Wydaje mi się, że kiedyś też go kupowałeś? Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Pisałem na blogu że w dniu wyników Atlasa sprzedałem, obawiałem się reakcji rynku po niespodziewanie słabych wynikach (mało kto pewnie wiedział że zapłacą prowizję za umorzenie kredytu, trochę słabe to było zagranie).

   Usuń
  4. Dzięki za info. Pozdrawiam.

   Usuń
 29. Tekst o Komputroniku:

  http://www.propertynews.pl/magazyny/komputronik-chce-rozwinac-skrzydla-cel-logistyka-i-jeszcze-wiecej-e-commerce,62903.html

  Firma się rozwija a kurs się osuwa ☹️

  OdpowiedzUsuń
 30. I jezzcze jedna uwaga. Wiecie kto "naganial" w "inwestowanie" w New Connect. Na spotkaniu w hotelu Cracovia: Rucinski i Zuber. Jak do tego drugiego nie mam pretensji, tak zastanawialbym sie nad dzialaniami Rucinskiego. To byla ustawka. "Czytsa". Trzeba myslec, jak na Gancie. Zarobilismy fortune na kantorze a sprzedalismy marzenia. Z reszta spolka od Rucinskiego zajmowala sie albo chciala sie zajmowal Veno, czyt. Erne Ventures. Fajne nie?
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 31. Prezesie,
  Co sądzisz o moich 2 świeżych zakupach: Sunex i Masterpharm?
  Będę wdzięczny za opinię.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba zapomniałeś że jeśli chcesz abym kilka zdań napisał na temat jakiejś spółki to najpierw Ty musisz napisać dlaczego kupiłeś daną spółkę.
   Na temat masterpharm to sporo tutaj napisałem http://www.analizyprezesa.pl/2017/10/krotkie-analizy-firm-z-gpw.html?m=1

   Sunex natomiast ma szanse na wzrosty kursu ze względu na niską kapitalizację i rosnące przychody które mogą się przełożyć na większe zyski. Jednak wydaje się że na tak trudnym rynku rozsądniej byłoby poczekać na wyniki, brzydko wygląda wzrost należności i słabe przepływy operacyjne (mogą wynikać ze wzrostu biznesu).

   Usuń
 32. Czy ktoś pobierał może dywidendę od Asbis w zeszłym roku? Ile biuro maklerskie pobrało podatku? 19%, czy muszę coś dopłacać?
  Miałem wtedy 2000 szt. akcji, dywidenda wynosiła 0,03USD (ok. 0,12zł), a ja dostałem 215,52 zł. Zabrali tylko ok. 10%?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz do ich relacji inwestorskich. Ładnie odpowiadają :)

   Carlos

   Usuń
  2. Do firmy nie ma sensu pisać bardziej do biura maklerskiego. Generalnie na cyprze jest 10% podatek od dywidendy więc w pit 38 musisz dopłacić jeszcze 9%.

   Usuń
  3. Bzdury Prezesie piszesz.

   Jeśli jesteś rezydentem podatkowym PL osoba fizyczną, ASBIS przekazuje do KDPW kwotę dywidendy dla Ciebie w kwocie brutto.
   KDPW przekazuje kwotę brutto do DM.
   DM potrąca podatek od dywidendy wg stawek krajowych PL.

   Calr

   Usuń
  4. Ale z wyliczen tez wychodzi 10%.

   Usuń
  5. Carl, nie zawsze tak jest. Dywidenda jest opodatkowana w wielu krajach w miejscu powstania i to np. spolka placi podatek do odpowiednika Urzedu Skarbowego, nastepnie mozna wystapic o jej zwrot jesli jest sie rezydentem innego kraju.

   Usuń
  6. @ Carl - mogę Ci dać wiele przykładów że biura maklerskie rożnie interpretują przepisy podatkowe i każde biuro inaczej wypłaca dywidendy dla tej samej spółki. Mylisz się całkowicie że firma zagraniczna przekazuje kwotę dywidendy brutto do KDPW, w przypadku IRL podatek od dywidend wynosi 15% i jest on pobierany już na Litwie (u źródła) a do Polski przekazywana jest kwota pomniejszona właśnie o te 15%. Zakładam że w przypadku Asbis jest podobnie ale to musiałbym sprawdzić.

   Usuń
  7. BOSSA w ogóle nie pobrała podatku od dywidendy

   Usuń
  8. oczywiście jeśli chodzi o ASBIS

   Usuń
 33. Znowu w gazecie parkiet jest o Getback i rekomendacjach które biura maklerskie wystawiły spółce. Analitycy tych biur nie chcą rozmawiać na temat tej spółki i chowają głowę w piasek. Tylko analityk mbanku powiedział że wstrzymują się z ewentualną zmianą do raportu rocznego i zakończenia emisji akcji.

  OdpowiedzUsuń
 34. Czesc chlopaki. Dzisiaj do mojego wirtualnego portfela Hybrid&Value Investments trafily dwie spolki: Esotiq i CD Projekt. Potencjal zarobku CD Projekt na Cyberpunku oceniam w ciagu kilka lat na grube mld zl. Gra moze potencjalnie zdobyc o wiele szersze grono fanow niz Wiedzmin. A w korelacji do tego sprzedaz Witchera moze tez zyskac. Moim zdaniem Cybdrpunk 2077 zapisze sie w annalach historii branzy.
  Pozdrowionka,
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O CD Projekt coś napisałes, a co z Esotiq? Dlaczego ta spółka jest godna zainteresowania?

   Usuń
  2. Napisze Ci pozniej. Mam tu dylemat, ale z samego raportu i troche at-jest gotowa do wybicia. Wczoraj dolaczylem tez Livechat. Zdecydowanie wieksze.wolumeny przy probie pokonania oporu. Druga sprawa-sytuacja na dolarze sie uspokoila. To idzie w korelacji z.poprawa sentymentu do game dev, Rainbow i innych spolek, ktore sa nie tyle od samego kursu zalezne, jak jego wahan.
   Pozdrawiam,
   Nieuk

   Usuń
 35. Co do CDP jest taka możliwość.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 12 mln odslon na ytb. Do tego dochodzi wspolpraca z najlepszymi, z ludzmi z branzy. Ponoc juz Microsoft i Sony maja jakies wersje dema gry. Poza tym zawsze bylem sceptycznie nastawiony do spolki, ale ostatnio kolega na forum bankiera powiedzial, ze CD to top3 w opiniach graczy na calym swiecie. Wig20 skorzysta na tym, ze ta spolka tam trafila. Wystarczy tylko zobaczyc na wolumeny. Poza tym w akcjonariacie jest ponad 30 instytucji... To nie jest balon. Ja tak myslalem, jak latal po 10 zl...doszlo jedno zero w kursie...
   Pozdrawiam,
   Nieuk

   Usuń
 36. Od Interaolt pobiera 15% dywdendy, od ASBIS pobrało 10% bo pewnie główną siedzibę czy zarejstrowaną działalność ma gdzieś w Rosji czy na Cyprze gdzieś gdzie jest 10%.

  BudziM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Interaolt to Litwa i 15% dywidendy a Asbis to Cypr i 10% dywidendy.

   Usuń
  2. W Mbanku napisali, że żadnego podatku nie pobrali, tylko, że brakuje 10%. Co za niekompetencja.
   Szeniek

   Usuń
  3. Mbank Ci prawdę napisał bo to nie on pobrał kasę, tak jak wyżej napisałem kasa z z Cypru na dywidendę przyszła już pomniejszona o 10%. Na Cyprze te pieniądze zostały.

   Usuń
 37. Zwroccie uwage na jedno...Jakie walory probabli;)akumuluje zagranica...PGNIG, CCC i moim zdaniem najbardziej CD Projekt. Obroty na Cd red ok. 30% wyzsze niz na strategicznej z punktu widzenia bezpieczenstwa energetycznego spolki Skarbu Panstwa.
  Milego wieczoru,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 38. I jezzcze jedno. Widzialbym efekt synergii w polaczeniu spolek: CD Projekt, 11bit (komplementarne produkcje). Dodalbym jeszcze do tego bardzo ciekawy i skrajnie zdywersyfikowany model biznesowy Playway. W miedzyczasie wypuszczac produkcje Bloobera, Farmy i Vivida. Powstalby podmiot, ktory by wymiatal. Dodalbym jeszcze do grupy kapitalowej Platige Image i ludzi od Vincenta. Spolke nazwalbym Polish games 4.0. Mamy darmowy swiatowy marketing.
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 39. Witam,

  BAH pokazał świetne wyniki i wiele wskazuje na to, że na rynku aut luksusowych jest jeszcze spory potencjał. Na dzisiejszej sesji wolumen był gigantyczny w porównaniu do ostatnich tygodni. Ostatnio takie wymiany miały miejsce przy 9zł. Ciekaw jestem jak to rozegrają. Dywidenda kusi.

  CDRL pokazał dziś komunikat na stronie cdrl.pl nie widać go jednak na infostrefie. tutaj link:

  http://cdrl.pl/Informacja_o_przychodach_-_marzec_2018.html

  Wydaje się, że są podstawy do mocnego raportu za Ikw. Pojadę od myślników:
  -przychody w marcu i styczeń-marzec można było przewidzieć
  -internet według mnie pozytywnie zaskakuje (jest tu jeszcze sporo miejsca do rozwoju)
  -brak publikacji danych za eksport- kilka nowych sklepów na pewno podbije wyniki
  -rozpoczęła się budowa nowej hali
  -dywidenda 1zł (ok 3%)

  Liczę też, że w raporcie pochwalą się otwarciami nowych sklepów poza Europą.
  Myślałem, że 30zł to trochę drogo, ale powoli chyba warto kupować.

  romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cdrl wywołałeś do tematu, jutro trafi do portfela po sesji (może analiza będzie w weekend).

   Bah mi się też bardzo podobają dane za marzec, cieszy szczególnie większy % wolumen sprzedaży od sztuk, oznacza to że wyższe ceny osiągali na sprzedaży czyli może być wyższa marża.

   Usuń
  2. Teraz tylko trzymać kciuki, żeby nie namieszali na walutach znów.

   Swoją drogą Ferro ciekawe - po informacji o decyzji US były mocne spadki, a wczoraj/przedwczoraj nagłe, dość konkretne odbicie. Niby tam PKO raportował przekroczenie progu 15% we środę, ale sam ruch i wzrosty byłī raczej wczoraj w II poł. sesji.

   Usuń
  3. No właśnie, czy ktoś ma informacje z czego wynikają te wzrosty? W ciągu tygodnia od 13,75 do 15,70 wczoraj. Żadna informacja ze spółki nie wypłynęła, wyniki dopiero 17,04,2018 r. Wątpię by ten ruch był wywołany wyłącznie przez zwiększenie udziału przez PKO. Pozdrawiam Łukasz_S

   Usuń
  4. Ferro wyniki powinien pokazać bardzo dobre więc fundamentalnie nic się nie zmienia w spółce pomimo znacznie mniejszej dywidendy lub jej braku w tym roku. Możliwe że zwiększenie liczby akcji przez OFE PKO mogło jednak pomóc wzrostom, ja te wzrosty wykorzystałem do zamknięcia pozycji w portfelu dywidendowym.

   Usuń
 40. Prezesie a co myslisz o TXM? W zeszłym roku były spore problemy w spółce, więc najbliższe kwartały powinny być dużo lepsze r/r.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. TXM dosyć młoda firma na gpw i kolejna wtopa biura maklerskiego (mbanku) który tą firmę wprowadzał i daje jej rekomendacje z dużo wyższymi cenami. Czepiam się bo zaraz po wprowadzeniu na gpw zaczęły się ogromne problemy z ich nowym systemem do zatowarywowania sklepów i to się długi czas ciągnęło.
   Tak jak piszesz wyniki będą pewnie w tym roku lepsze ale nie dużo (przychody w tym roku są gorsze r/r) a strata jest ogromna bo 12,7 mln za ostatnie 12 miesięcy. Nawet niech poprawią wyniki o 50% co nie jest pewne to nadal będzie z 6 mln straty i firma pogłębi tylko problemy. Ja nie widzę w tej spółce jak na razie szans na zarobek bo moim zdaniem problemy są głębsze i długotrwałe w tej firmie jak słabe produkty lub/i niewłaściwy format sklepów.

   Usuń
  2. Dzięki. Pozdrawiam 🙂

   Usuń
  3. Txm. Bardzo ciekawa spolka. Jest na moim radarze hehe;) Milego piatku,
   Nieuk

   Usuń
  4. Jak dla mnie nic ciekawego w TXM, porównując go nawet do CDRL widać że któraś wycena jest błędna. TXM 79 mln kapitalizacji i 12 mln straty a CDRL 190 mln kapitalizacji a zysk 13 mln - 25 mln różnicy w zyskach a tylko 111 mln różnicy w kapitalizacji. To takie uproszczenie ale różnica jest widoczna.

   Usuń
 41. Z tym, ze jako jedyni w branzy odzieżowej pokazali solidne wzrosty za marzec i ok sprzedaż za I kw.
  Podczas gdy LPP, CCC, Monnari w dol po 20-25%
  To może sygnalizować dobry I kw.

  Calr

  OdpowiedzUsuń
 42. Czesc Prezes

  Co myślisz o ZEPAK ?

  Tania, dobra marża od lat, prywatna (Solorz).
  Zapotrzebowanie na prąd rośnie i będzie rosło - elektryczny
  transport wchodzi wielkimi krokami.


  Możesz Ty lub ktokolwiek na forum wskazać problemy.
  i ryzyka.

  Dzięki
  Maciek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słabo szperasz po blogu bo ZEPAK mam w portfelu dywidendowym (mała pozycja ale może powiększę) kupiony w lutym, niestety zbyt wcześnie kupił i jest 15% strata. Kupując tak uzasadniałem: oczekuję 1,20zł dywidendy czyli 9,5% stopa dywidendy oraz wzrostu zysku netto w 4 kw 2017 nawet o 100%. Jest to trochę inwestycja spekulacyjna (zakład o dobre wyniki i wysoką dywidendę) gdyż fundamentalnie słabo przyszłość przed firmą wygląda, możliwe że będzie musiała zamknąć w przeciągu kilkunastu lat wszystkie swoje elektrownie z powodu nie przystosowania ich do rosnących wymogów środowiskowych. Wyniki za 4 kw powinny być bardzo mocne gdyż rosną ceny energii z bloków które wykorzystują węgiel brunatny, a ZEPAK ma swoją kopalnię i z tego tytułu nie ponosi zwiększonych kosztów a ma większe przychody. Dojdą też różnice kursowe z przeszacowania kredytów w Eur dzięki mocnemu złotemu na koniec roku oraz w związku ze spłatą kredytów spadają koszty odsetek. Na początku stycznia została wyłączona jedna elektrownia co wpłynie na gorsze wyniki już od 1 kw 2018, jednak szacowana Ebidta zmniejszy się poniżej 100 mln co przy obecnych 500 mln nie jest dużą wartością. Patrząc na wskaźniki jest bardzo tanio c/z 2,93, c/wk 0,28, ev/ebidta 0,2 ale wynika to z faktu "zwijania" się firmy i niepewnej przyszłości, świetne przepływy operacyjne bo przy 635 mln kapitalizacji mamy 471 mln przepływów, wysoka amortyzacja obniżająca zysk i wysoka ebidta w stosunku do kapitalizacji.

   Uzupełniając ten wpis można dodać iż od marca mocno rosną ceny energii i to dla ZEPAk jest świetna wiadomość, gdyż przy stałych kosztach produkcji (mają własne kopalnie) mają ekstra przychody.
   https://wyniki.tge.pl/wyniki/rtee/tables/

   Usuń
 43. Miałem ZEPAK, ale przebiło mi stop loss. Jedną elektrownie już zamknęli i mają zamykać kolejną podobno - dokładnie nie sprawdzałem tej informacji, tyle udało mi się znaleźć. Jeśli to prawda to zyski mocno w dół w przyszłości. Niskie C/Z z niczego się nie bierze.

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
 44. Wezcie aspekt polityczny pod uwage przy kupowaniu ZE Paku. Pisalem o tym wielokrotnie. Energetyka to prerogatywa panstwa. Dla mnie najciekawszym aktywem jest Energa. No, ale moze byc "atomowka" i troche drenazu z cashflowu.
  Pozdrawiam,
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 45. Panowie i panie tylko 11 Bit do premiery 250 zł po premierze 300 zł to moje subiektywne zdanie

  OdpowiedzUsuń
 46. W przypadku spadków na ABC, to albo się ktoś przestraszył przesunięcia terminu ogłoszenia wyników, albo ktoś wie coś, czego rynek jeszcze nie wie. Jakieś podejrzenia?
  Gerard

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tez mnie to zastanawia i obawiam sie ze chodzi o ta kontrole z US i nie bedzie to dobre info chociaz sentymen na rynka jest jaki jest a spadki na maych obrotach ;)

   Usuń
  2. Nie lubię inwestowania opartego o plotki i wykorzystywanie wiedzy insajderów ale faktycznie na ABC Data odnosi się wrażenie że spadki wynikają z tego że ktoś coś wie więcej niż rynek. Oczywiście możemy się domyślać o możliwym zaległym podatku które może nałożyć trwająca w firmie kontrola. Za kilka dni wyniki i będziemy my tą wiedzę posiadać, ja dopóki nie mam twardych danych to nic nie robię z tą spółką w portfelu.

   Usuń
  3. Kto sie bawi w insajderke, ten jest oslem. Analiza fundamentalna nie opiera sie tylko na twardych danych, np. z raportow finansowych etc. Czasem trzeba czytac didaskalia abstrahujac od tej spolki. Wez pod uwage, ze Twoi koledzy z gpwatak robiac analize techniczna, tez spekuluja pod fundamenty. Jestes bardzo fajny, ale gielda Cie moze puscic z torbami,
   Nieuk

   Usuń
  4. Patrz, czy marża brutto nie spada a spolki, jak. np Monnari, spadek przychodow kompensuja akwizycjami. Jak, np. Simple a spolki glupie, jak Gino Rossi je oddaja;)

   Nieuk

   Usuń
  5. Jakoś giełda przez te kilkanaście lat nie puściła mnie z torbami a gdybym kasy inwestowanej na giełdzie nie wykorzystywał do prywatnego życia to pewnie byłbym milionerem (a tak jestem zerem) :-)

   Usuń
 47. Na http://www.parkiet.com/Wierzytelnosci/180409975-GetBack-Konrad-Kakolewski-ostro-odpowiada-Buczkowi-z-Quercus-TFI.html jest tekst o odpowiedzi Getbacku na propozycje uzdrowienia spółki które wystosował Buczek z Quercusa. Cytat "Ten model biznesowy, który mamy jest odpowiedni. Koncentrujemy się na pracy. Nie będzie żadnego obniżania oprocentowania obligacji. Po stronie kapitałowej widzimy bardzo duże zainteresowanie i popyt inwestorów, którzy są w stanie dostarczyć duże wolumeny kapitału o długim horyzoncie czasowym. Ci inwestorzy doceniają nasz model biznesowy, jak i ten zarząd – mówił Kąkolewski." - świadczy to trochę jak jakiegoś dramatu w spółce nie było i faktycznie byli chętni inwestorzy aby zainwestować kasę.
  Inny cytat"Znamy się z Sebastianem Buczkiem, cenimy się, ale jasnym tekstem chcę powiedzieć, że nie będziemy obniżali żadnego oprocentowania. Jeśli magister może dać radę profesorowi, to niech on zacznie wypłacać dywidendę swoim akcjonariuszom, zamiast skupować akcje z pokrzywdzeniem praw mniejszościowych akcjonariuszy. Sebastian Buczek doskonale wie, że brakującym ogniwem naszych dywagacji jest działalność TFI. Współpracujemy natomiast z różnymi TFI. Jego porady odbieram trochę jako końskie zaloty, abyśmy objęli współpracą również Quercus TFI. Jestem otwarty na te zaloty, tylko niech Sebastian Buczek zmieni metody. Dajemy mu bardzo dobre warunki na obligacjach i są one wykupowane w terminie – twierdził Kąkolewski."
  Ten fragment świadczy o arogancji Kąkolewskiego który niepotrzebnie miesza się w sprawy Quercusa ale jest trochę prawdy że Quercus (czytaj Buczek jako główny udziałowiec) nie fair zachowywał się wobec drobnych akcjonariuszy gdy robił skupy akcji zamiast dywidend.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na ile można ufać słowom prezesa GBK?
   Czy obniżenie kosztu długu nie jest sensownym rozwiązaniem dla spółki?
   Dlaczego Prezes GBK odrzuca od razu taką koncepcją? Czy to tylko dobra mina do złej gry?
   Jeśli jest tak duże zainteresowanie i popyt to gdzie te emisje? (pożyczki od właściciela się nie liczą gdyż jemu zależy na tym aby nie było nawet koncepcji upadłości naprawczej)

   Należy pamiętać ze każdy z tych prezesów dba o swój biznes (Kakolewski o GBK, Buczek o QRS).
   Dla Buczka skup jest opłacalny bo jego FIZ nie płaci zapewne podatku od tej operacji.

   Usuń
  2. Prezesie dlaczego uważasz, że skupy akcji nie są fair, a dywidenda tak?
   Przeczytaj sobie książkę "Liderzy", tam jest opisanych 8 liderów amerykańskich przedsiębiorstw, którzy dążyli do tego, aby maksymalizować wartość pojedynczej akcji, głównie właśnie poprzez skupy akcji. (Książka polecana przez Buffeta i jego wątki tez się tam pojawiają).
   Jeśli ktoś ma akcji za 1000zł to rzeczywiście może się nie opłacać brać udziału w skupach, bo koszty świadectwa będą zjadały zysk, ale wydaje mi się, że nie można powiedzieć, że skupy akcji nie są fair.

   Usuń
  3. Tak jak sam napisałeś jak ktoś ma mało akcji to mu się nie opłaca brać udziału w skupie. Koszty świadectwa, załatwiania, dojazdu do biur maklerskich jak mieszka dalej od miasta, czas stracony - to wszystko sprawia że nigdy się nie zwróci. Taka forma premiuje dużych graczy którzy zazwyczaj mają siedziby w Warszawie i wszelkie biura pod nosem.

   Usuń
  4. Opłaca się Prezes. Wystarczy założyć rachunek w DM przez który jest realizowane wezwanie i wtedy nie trzeba świadectwa depozytowego i nie trzeba jeździć. Można za darmo złożyc dyspozycje przez telefon i to ostatniego dnia wezwania. Ja tak zrobiłem przez DM mbank z Avią bo złodzieje z ING chcieli 1,5% prowizji za tą transakcje plus 30zł za świadectwo.

   Usuń
  5. Quercus z tego co widzę skupy robi przez mbank więc sporo tam ma drobnych inwestorów rachunki. Gdyby kurs jeszcze zleciał a Getback pozbierał się to wtedy spekulacyjne można przez mbank kupić trochę akcji. Niestety jest ryzyko pogorszenia wyników Quercusa w przyszłości i kurs może się obsuwać.

   Usuń
  6. Tylko jest jeden warunek. Żeby odpowiedzieć na wezwanie telefonicznie trzeba mieć rachunek eMakler. W mbanku są dwa rachunki. Jeden który można założyć telefonicznie eMakler i drugi w oddziale. W przypadku tego drugiego żeby odpowiedzieć trzeba się pofatygować do oddziału.

   Usuń
  7. A propos skupu. A mozna dzialac zdywersyfikowanie. Neuca skupuje akcje i wyplaca dywidende.
   Pozdrawiam,
   Nieuk

   Usuń
 48. Zepak -skonsolidowany wynik netto za 2017 niższy o 41mln z uwagi na zdarzenia jednorazowe. Może dlatego tak spadło wcześniej z ponad 12zł- ktoś już musiał wiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może i tak jest jak piszesz, jednak jest to zabieg tylko księgowy bez wpływu na generowaną gotówkę, ponadto w przypadku tej spółki 50 mln mniej lub więcej zysku nie zmienia faktu iż jest niska wycena. Oczywiście w kontekście zamkniętej elektrowni i słabych perspektyw wycena może być uzasadniona ale moim zdaniem nie aż taka. Ja czekam na kluczowe informacje o wysokości dywidendy która może być nawet 20% ale i żadna.

   Usuń
 49. A co po tej dywidendzie-jak na samych akcjach stracisz. A nie zakladasz, np. takiego scenariusza, ze.po odcieciu dywidendy, kurs dalej bedzie tracil?

  Pozdrawiam,
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko jest możliwe, kurs może lecieć. Ja tą spółkę wrzuciłem do wirtualnego portfela dywidendowego (w prywatnym nie mam) ze względu na świetnie generowaną gotówkę i wolne przepływy gotówkowe czyli to co najważniejsze jest w każdej firmie. Zepak pewnie wygenerował około 400 mln wolnych przepływów w 2017 rok, w 2018 pewnie z 250 mln a w najbliższych 9 latach około 1,5 mld (wg prognoz dm bz wbk) co będzie przekraczało dwukrotnie obecną kapitalizację. Firma już się nie rozwija i nie inwestuje w nowe aktywa trwałe więc spłaca mocno zadłużenie i w którymś momencie (może za 2-3 lata) nie będzie co miała robić z posiadaną gotówką i będzie ją wypłacała akcjonariuszom. Jak to się stanie wówczas dywidendy mogę być potężne, nawet po 20-30% patrząc na obecną kapitalizację. Dlatego w którymś momencie rynek zrozumie o co chodzi w tej firmie a kurs znajdzie poziom równowagi. Żeby było jasne nie namawiam do kupna ZEPAKu bo to jest trudna spółka.

   Usuń
  2. przeciez akcje nie zjada do 0, poza tym gdy rozpocznie sie okres z mocna dywidenda kurs bedzie wzrastal okresowo...

   Usuń
  3. Zgadza się, trzeba pamiętać też że głównym akcjonariuszem jest Solorz a on raczej będzie chciał całkowicie wybrać pieniądze ze spółki. Jestem ciekawy jak to wszystko będzie wyglądało za kilka lat.

   Usuń
  4. Gielda to przeszlosc, terazniejszosc a takze przyszlosc. Trzeba brac wszystko pod uwage jesli chodzi o kazda spolke. Akcje nie zleca do 0. Moga zleciec do 0,01 zl. Ja tam nie mam nic do Solorza. Oligarcha i tyle. Sledzilbym komparattystycznie kurs Cyfrowego Polsatu. Poza tym sprawdzilbym, kto jest dostawca surowcow dla ZE Paku. No i jeszcze jedno. Analiza techniczna...ja nie jestem super specjalista, ale juz ktos napisal powyzej, ze mu stopy chwycily. Pamietajcie, ze AT wywodzi sie troche z przyrody a natura jest madrzejsza. W kontekscie polytycznym pozytywnie dodalbym, ze metoda badan ogladalnosci TVP opiera sie na Netii a wiadomo, kto ja przejmuje. Pozdrowionka;)

   Nieuk

   Usuń
  5. "AT wywodzi sie troche z przyrody a natura jest madrzejsza."
   Dalej juz nie czytałem. Szanujmy swój czas tutaj prosze...

   Usuń
 50. Widać że insajderzy działali na 4fun media który podał kapitalne wręcz wyniki za 4 kw 2017, wzrost zysku netto o 190% a przychodów o jakieś 35% bardzo ładnie wyglądają. Było trochę jednorazowych operacji ale nie zmieniają one pozytywnego efektu. C/z spada do 5,90, ładne wreszcie przepływy operacyjne i mocny bilans. Jest możliwe że wyniki w tym roku mogą być płaskie lub nawet lekko gorsze ale nie zmienia to faktu iż spółka jest nisko wyceniana i dobrze wygląda. Można żałować zbyt wcześnie wyskoczyła ona z mojego portfela bo zyski byłyby trzycyfrowe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co Wy z tymi insiderami hehe? Cecha immanetna rynku kapitalowego, ze kazdy CEO w spolce jest insidersm. Czym innym sa grupy przestepcze. Ja do wirtualnego portfela.dodalem ostatnio 4fun. Pamietajcie jednak o faktach, a nie szukaniu dziwnych spiskow. 4fun wprowadzali na gielde 'zlotousci" z IDMu. Co wcale nie oznacza, ze spolka nie jest ciekawa-tak, jak Kinopol.
   Milej soboty,
   Nieuk

   Usuń
 51. Hej Prezes, używasz już od jakiegoś czasu myfund - podziel się proszę doświadczeniami, plusy dodatnie i ujemne, jak to narzędzie oceniasz. Mają też apkę na komórki - jak to wypada w praktyce. Pozdrawiam endru

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W maju zrobię posta z funkcjonalnościami myfund więc jeszcze trochę cierpliwości. Generalnie jak ktoś lubi liczby i wszelkie statystyki to myfund.pl jest do tego doskonały. Jest kilkadziesiąt różnych funkcjonalności przydatnych w analizowaniu własnego portfela i nie tyko, pojawiają się wszelkie komunikaty ze spółek portfelowych (to mi się podoba bo jak loguję się tam do konta to od razu na pulpit wyskakują wszystkie ostatnie raporty spółek z portfela), itd, itd, itd.

   Usuń
  2. Już za kilka dni będą nowe apki na telefony... Będzie między innymi funkcja powiadamiania o nowych komunikatach bezpośrednio na telefon :) ... i kilka innych nowych funkcji.

   Trwają ostatnie testy.

   Damian

   Usuń
 52. Okazało się, że Asbis nie pobrał żadnego podatku i teraz musze zapłacić 19% w PIT38.
  Czy wystarczy, że zwieksze kwotę przychodu o wielkość wyplaconej dywidendy?
  Czy powinienem uwzglednic tą wartość w innym oknie PIT38?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może przykład IRL ci pomoże, tam są rubryki podane http://www.portfelemerytalny.pl/inwestycje/rozliczenie-dywidendy-ab-inter-rao/

   Usuń
 53. Co Wy sie przejmujecie podatkiem od dywidendy z Asbisu?;) Lepiej sie cieszta, ze nie handlowaliscie kryptowalutami...chyba czeka nad lawina upadlosci spolek i konsumenckich. Milej, slonecznej niedzieli;)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 54. Ja z kolei czekam na ogloszenie infa o dywidendzie na BAHu, teraz juz kurs ladnie zareagowal wiec robi sie tam na prawde ciekawie😁

  OdpowiedzUsuń
 55. W jutrzejszym parkiecie wskazania są do spółek dywidendowych na drugi kwartał i są BAH i PCM.
  W artykule o bykach tygodnia jest natomiast 4fun media.

  OdpowiedzUsuń
 56. bylem kiedys na 4fun I dala zarobic ale teraz na kupno chyba troche za wysoko, sam nie wiem bo z kolei spolka ma potencjal wg mnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za wysoko? Niby dlaczego? Zobacz sobie na wzrost wolumenow w ostatnim czasie. Pokonanie 10,75 zl przy w miare wysokich obrotach daje otwarta droge do max rocznego a pozniej to juz..moga byc poczatki pieknego, przynajmniej.srednioterminowego trendu wzrostowego (moze nawet long). Tutaj wyniki ida z technika. Co bedzie-zobaczymy;)
   Pozdrawiam,
   Nieuk.

   Usuń
 57. czy kurs abc Date dołuje opóźnienie publikacji raportów? czy ma związek z kontrolą skarbową?
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiemy tego co wpływa na spadek kursu, raporty są przesunięte oba bo zarówno roczny jak i za 1 kwartał dlatego raczej w nich nie będzie nic strasznego. A kontrola skarbowa gdyby naliczyła karę to podadzą w odrębnym komunikacie. Ja dzień przed wynikami dobiorę trochę do portfela fundamentalnego, jak nic nie wyskoczy z zaległymi podatkami to wyniki będą świetne a c/z może na 7 spaść.
   Z ciekawostek podam że telefony xiaomi które dystrybuuje Abc data pojawiły się od kwietnia w biedronce a każdy chyba wie jakie są to możliwości :-)

   Usuń
 58. Współpracujący z blogiem gpwatak.pl na https://stooq.pl/n/?f=1228397 wziął się za BAHolding, dobre miejsce do kupna widzą w okolicach 8,80 zł (4% niżej od obecnego kursu).

  OdpowiedzUsuń
 59. Pisałem 11 Bit w czwartek czy piatek i prosze jak pięknie rośnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się niestety nigdy nie przyłącze do tego stada inwestorów inwestujących w tą branże. Nie potrafię inwestować pod oczekiwania i marzenia a robię tylko pod twarde liczby.
   Zerkając na ostatnią rekomendacją dm boś - oni szacują że w tym roku zysk wyniesie 34,7 mln co da c/z 13,30 (spadek z obecnych c/z 150). Niby spadek ogromny i poprawa wyników także ale czy c/z 13,30 to tak nisko - raczej normalnie. Ale co dalej prognozują analitycy ? W 2019 roku oczekują mocnego spadku zysku do 18,70 mln a c/z wzrośnie do 25 (a to już wysoko).
   A teraz co z tego mają akcjonariusze ? Nic !!! Teraz kurs wzrośnie za kilka miesięcy kurs spadnie bo przyszłe zyski będą spadać, dywidendy żadnej nie dostaną i tak zabawa w kółko. Przed premierami gier wzrosty a po premierach spadki (oczywiście kto będzie robił kółka to zarobi).
   I jeszcze uwaga, żadne rekomendacje i oczekiwania inwestorów nie są w stanie przewidzieć jak przyjęta może być wprowadzana gra przez graczy, może być sytuacja że nie spodoba się graczom a to szybko przełoży się na słabsze wyniki (CIGames jest świetnym przykładem).

   Usuń
 60. Ci games tonie w dlugach. Nie porownuj tych spolek. Poza tym, jakie marzenia-to sa spolki bez dlugow i.oplywaja w gotowce (cd red ma ponad 600/mln).
  Nie obrazajac Ciebie, to LPP powinno byc po 1000/zl. Kolejna sprawa-zagranica np na cd kupuje marzenia. Tam w piatek obtoty stanowily 10% calej GPW.
  Lepiej kupowac spolki "fundamentalne", ktore lamia wsparcia bez insiderow a twierdziles, ze na 4fun tam cos wiedzieli. My musimy patrzec bardzo na technike, bo insiderami nie jestesmy.
  A ZE Pak i ABC to zanizanie przed odpalem?;)
  Pozdrawiam,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co to jest 600 mln gotówki przy 11,6 mld kapitalizacji, to tylko 5% czyli nic. Takie zachęty to możesz dzieciom wciskać a nie mi czy potrafiącym liczyć osobom.
   A kto pisał że Zepak i Abc to zaniżanie przed odpałem bo na pewno nie ja ?
   Dobry jesteś magik, najpierw mądrzyłeś się że się nie uśrednia akcji w przypadku Getbacka a jak zerkam w twoje portfele które prowadzisz na biznesradar to z Praire od pierwszego wejścia masz blisko 50% straty i cały czas uśredniasz.
   A zagranica już pokazała w zeszłym roku jak się zarabia w Polsce, weszła, podbiła kursy a teraz większość spółek z WIG20 zaliczyła spadku po 30-40% w ostatnich miesiącach. Dlatego z całym szacunkiem nie wymądrzaj się bo już mnie i nie tylko mnie męczysz na blogu.

   Usuń
  2. Dziękuję Prezes za ten komentarz, bo i ja mam podobne odczucia.Komentarze Pana Nieuka niczego nie wnoszą a zajmują miejsce.Jego portfel dokładnie pokazuje ,profesjonalizm'i znajomość giełdy...
   K.C

   Usuń
  3. Dodam tylko, że błędy gramatyczne, literowe oraz wtrącenia polityczne Pana Nieuka bardzo mnie irytują.
   Doszło do tego, że przestałem czytać wszelkie komentarze pod artykułami.
   Dziś zacząłem i znowu Pan Nieuk się wymądrza, wrrr.
   Marek J

   Usuń
 61. Nie bede sie wdawal w polemiki. O ZE Paku pisalem wielokrotnie, ze energ., to prerogatywa rzadu a w piatek w trakcie sesji, ze najciekawszym aktywem jest Energa.

  Zobaczymy, kto bedzie mial wyzsza stope zwrotu. Ja, czyli Nieuk na dwoch portfelach, czy Ty..zycze Ci wiekszej, ale nie widze jednak potencjalu.
  A o tym zanizaniu, to bylo przerysowanie. Nie walczy sie z trendem.

  Milego dnia,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 62. Prezes
  To nie jest tak że 11 bit rośnie przed premierą a po premierze spada i akcjonariusze nic z tego nie mają.
  11bit jest w długoterminowym trendzie wzrostowym i praktycznie każdy cierpliwy zarabia na nim.
  Kiedyś te akcje kosztowały poniżej 4 zł a teraz powyżej 200 zł
  Tak samo sytuacja wygląda z CDP , firmy się rozwijają i kosztują coraz więcej.
  To że po premierze występują spadki to normalność bo to są tylko korekty w długoterminowych korektach.
  Oczywiście ryzyko w krótkim terminie jest nieporównywalnie większe niż na stabilnych .
  spółkach.
  Żeby było jasne nikogo nie namawiam na kupno takich spółek.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie mam nic przeciwko jakimkolwiek spółkom, każdy inwestor wkłada swoją kasę, to są jego pieniądze i jego ryzyko. Ja tylko uważam że patrząc na osiągane wyniki i perspektywy to spółki z tej branży są zdecydowanie za drogie. Ja się nie przyłączam do tego trendu i to jest mój wybór a kupującym 11 bit życzę dużych zysków. A teksty tego typu że Cdprojekt ma 600 mln gotówki do mnie nie przemawiają bo to jest nic przy obecnej kapitalizacji. Taki pzu ma 8 mld gotówki obecnie przy 36 mld kapitalizacji.

   Usuń
 63. Spolki produkujace czy tez robiace tworzace :D gry to spolki ktore w krotkim okresie daja zarobic pod info o dobrze sprzedanej grze np cd projekt czy tez teraz plaway ale fakty sa takie ze jesli chodzi o analize f. to za ciekawie to nie wyglada ale chociaz jest roznorodnosc sa spolki zdrowe fundamentalnie sa spolki spekulacyje sa spolki dywidendowe oraz panstwowe dla kazdego cos milego. Ja osobiscie nie mialem zadnej spolki typu cdprojekt ale co ostatnio mi sie rzucilo w oczy to playway ladnie urosla ta spolka przez pare sesji i dopiero w sobote sie dowiedzialem czemu bo koszty produkcji gry oraz marketing zwrocil sie w ciagu 48 h Nasze spolki z tej branzy dopiero tak naprawde od nie dawna sie pokazaly swiatu i coraz wiecej maja udanych gier wiec moim skromnym zdaniem jest potencjal w tej branzy ps. Nie posiadama zadnych akcji z tej branzy bo nie placa dywidendy jak zaloze portfel spekulacyjny to sie zobaczy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Liroy- zauważ, że w tym samym czasie jeszcze lepiej radziło sobie PlayWay - dzisiaj wzrosty nawet parenascie procent w szczytowym momencie. Amatorr PlayWay często zwraca koszty poniesione na grę w pierwszych dniach. Jak mnie pamięć nie myli to w przypadku CMS18 chyba w pierwszym dniu wszystkie koszty się zwróciły. Zazanaczyć jednak trzeba, że w ich modelu wydawniczym koszty nie są tak wielkie jak w przypadku CDR lub 11 Bit, pewnie stąd ta szybkość ich pokrycia. Pozdrawiam Łukasz_S

   Usuń
 64. Na 4fun wykorzystywanie informacji poufnych. Niby jest to nielegalne ale jak widać dzieje się. Ktoś się bogaci dlatego, że wie trochę szybciej niż wszyscy inni.
  Prezes jesteś członkiem SII, mógłbyś zorientować się czy SII interesuje się takimi sprawami? aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie takie rzeczy działy się na giełdzie i nikt nic z tym nie zrobił. W 4fun są wzrosty więc tak bardzo nie boli nikogo, gorzej jak informacje poufne są wykorzystywane do sprzedaży i wtedy tracisz, to wtedy boli i jest nie uczciwe.
   Jakiś czas temu pisałem że transakcje insajderów trzeba przyjąć że były i będą i nie ma co się rozczulać nad tym, zawsze można giełdę rzucić i trzymać kasę na lokatach :-)

   Usuń
 65. Znowu ktoś dokupuje akcje Unimota. Tym razem za 18 tys zł osoba zwiazana z czlonkami RN: http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/30090575,unimot-sa-12-2018-informacja-o-transakcji-osoby-powiazanej-z-osobami-pelniacymi-obowiazki-zarzadcze-otrzymana-w-trybie-art-19-ust-1-mar

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj liczyłem premię lądową i była wysoka bo 7,28% (w piątek 6,99%), muszę jutro zerknąć czy to stała tendencja czy tylko jednodniowy wyskok bo aż mi się nie chce wierzyć. W kwietniu zeszłego roku średnia była 6,50% więc dzisiaj jest 10% wyżej. Jak tak dalej się utrzyma to obecny kwartał będzie mocny (niestety nie ma co się spieszyć bo poprzedni będzie raczej gorszy).

   Usuń
 66. Prezes ja rozumiem, ze masz awersje do game dev., ale co ma ilosc gotowki w PZU do rozwijajacej sie spolki technologicznej a PZU jest dojrzala spolka z branzy finansowej i tam tez widze pole do stabilnej aprecjacji kursu.
  Ps. A pan Maciej niech mi wskaze te bledy. Jesli takowe byly, to przepraszam. To chyba ta sama osoba, co ja zdenerwowalem, ze predzej Kruk odbije od Getbacka, jak wszystko lecialo. I dodam, ze tak moze byc dalej, bo Kruk na zakupach wierzytelnosci a w getbacku maja prezesa aroganta i co z tego dobrego ma niby wyniknac. A Ty drogi Macieju-zauwaz, ze z Prezesem ostro polemizujemy, ale w ramach granic kultury osobistej.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie chodzi o awersję, uważam że wszystkie firmy z tej branży są mocno przewartościowane ale tak jak napisałem wyżej nie moje pieniądze i nie mój biznes. Co do Cdprojekt który mi zdecydowanie najlepiej z tych firm wygląda to na wielu portalach giełdowych podkreślali że ma 600 mln wolnej gotówki ale taka ilość gotówki wystarczyłaby wypłacić 5% dywidendę i po całej kasie. Ogromna kapitalizacja sprawia że te 600 mln to jest nic, jeśli kolejna duża gra wyjdzie za rok czy dwa to z tych 600 mln zostanie pewnie 300-400 mln bo spółka spala ogromne ilości gotówki a stare gry będą się gorzej sprzedawały.
   Nie wracam już do dyskusji na temat game dev. i trzymam kciuki aby wszyscy zarobili i w porę sprzedali :-)

   Usuń
 67. Prezesie szanuje Cie. Nie moge sie jednak zgodzic, co trzymania super gotowki w kasie, jak sie nie jest instytucja finansowa. Czym innym sa sppre przeplywy operacyjne na plusie. Zobacz-Eurotel, czyli tez Twoja spolka-ma kase na lokatach, ale ogladaja sie za.akwizycjami. Spolka musi miec oczywiscie wentyl bezpieczenstwa, ale bez przesady. Jak spolka ma za duzo kasy i nic z nia nie robi-to sie cofa, bo po co ta gotowka?
  Co do CD Red-myslalem tak, jak Ty. Jednak Cyberpunk ma potencjal byc powiedzmy w TOP5 wszystkich gier w historii. Potencjal zarobku nieograniczony wrecz. A co mi byloby po jednorazowej dywidendzie 5%? Wkurzylem sie dzisiaj, bo mi Famur odjechal:/ czekam na lekka korekte.

  Pozdrawiam,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 68. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/30093427,british-automotive-holding-sa-29-2018-uchwala-zarzadu-british-automotive-holding-s-a-dotyczaca-wyplaty-dywidendy

  92gr dyw na bah

  romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dobrze, tyle ile obiecali tyle ma być, jeszcze w grudniu dorzucą pewnie 2%. Teraz jakby wyniki zaczęły się jeszcze mocniej poprawiać to super będzie spółka.

   Usuń
  2. tak, tak tak😁 na to czekalem, zobaczymy jak rynek zareaguje

   Usuń
  3. A ja jestem niepocieszony. Ustawiałem się, w okolicy 8zł, bo miałem nadzieję, że tam dojdzie. Niestety, pociąg odjechał...

   romek

   Usuń
  4. Miałem wątpliwości co do przyszłych wyników w przypadku Bah (bo sporo mają w tym roku kosztownych inwestycji) ale wyniki za pierwsze 3 miesiące dają szanse że będą jednak lepsze r/r (wcześniej zakładałem że z 5% mogą być gorsze). Czy pociąg odjechał to faktycznie jutro się dowiemy, wg analizy gpwatak.pl którą dzisiaj linkowałem na blogu kurs może się cofnąć na 8,80 ale patrząc na zamknięcie dzisiejsze sesji gdy ktoś skupił 10.000 akcji raczej będzie trudno o 5% cofnięcie kursu.
   Dzisiaj to i na Stalexporcie ktoś położył 300k i podbił jednym zagraniem kurs o 4%. Widać że zaczyna się granie spółek dywidendowych i nie ma co się dziwić bo najbliższe 2 miesiące będą żniwa w tym temacie.

   Usuń
 69. Unimot w Czestochowie otwiera stacje (może już jest otwarta) za kilka dni bede musiał zatankować i jak będzie otwarta to zatankuje u nich. Zastanawiam się nad kupnem małego pakietu i zamrożeniem u nich gotówki na lata ( biorąc pod uwagę dywidendę) Częstochowianin

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z dywidendy to kokosów raczej nie zarobisz, choć w okolicach 5% jest realna co roku. Wydaje się że Unimot patrząc na bilans, to czym się zajmuje i jakie ma perspektywy jest obecnie nisko wyceniany, jednak trzeba mieć w pamięci że 3 pierwsze kwartały 2017 były z dosyć wysokim zyskiem i raczej ten w tym roku będą gorsze. Ale o ile i czy kurs na to zareaguje to trudno powiedzieć. Napiszę jutro premię lądową i zobaczymy czy to trwała tendencja.

   Usuń
  2. W Częstochowie Unimot ma od lat stację, która poprzednio była pod flagą "Bliska" a obecnie Avia. Jest ona na Dębiu, chyba, że otwiera kolejną....
   Marcin

   Usuń
 70. Ek
  Może ktoś będzie zainteresowany
  18 kwietnia zaprezentujemy film opowiadający o przyczynach kryzysu finansowego z lat 2007-2008, który spowodował pęknięcie tzw. bańki kredytowej. Reżyserem i współscenarzystą jest Adam McKay, a w filmie występują Christian Bale, Steve Carell oraz Ryan Gosling.
  https://www.gpw.pl/aktualnosc?cmn_id=106731&title=Gie%C5%82dowa+Akademia+Filmowa

  OdpowiedzUsuń
 71. Super. Dziekowa. A za Wilka z Wall Street L.DiCaprio powinien dostac Oscara. Swietny film to tez "Ryzyko". A jesli polityka sie nie liczy, to polecam serial " Billions". Jeszcze polecam "Pakt".

  Have a nice day,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni