"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 24 marca 2018

Zmiana zasad w wirtualnym portfelu fundamentalnym i dywidendowym

W związku z dużym wzrostem zmienności na rynkach giełdowych w ostatnim czasie co się przejawia sporymi lukami otwarć sesji giełdowych (zarówno spadkowych jak i wzrostowych) oraz pojawianiem się istotnych informacji cenotwórczych ze spółek przed sesjami, postanowiłem zmienić istotną zasadę prowadzonych przeze mnie portfeli. 
Obecnie transakcje mogły być zawierane (ogłaszane) po kursie zamknięcia na koniec sesji i uważam iż w wielu przypadkach mogło to być niekorzystne dla portfeli. Dlatego zmieniam i wprowadzam zasadę iż otwarcie/zamknięcie transakcji może być zarówno po kursie otwarcia jak i zamknięcia sesji giełdowej. Każda transakcja po kursie otwarcia musi być ogłoszona na blogu (w formie oddzielnego posta lub podania tej informacji w komentarzu na blogu) maksymalnie do godziny 10 (postaram się to szybciej robić tak do 9:15). Natomiast transakcje dokonane po kursie z zamknięcia sesji muszą być podane na blogu maksymalnie do godziny 24 tego samego dnia.
Zmiany te robię gdyż obecne zasady były trochę krzywdzące dla portfeli i nie pozwalały właściwie wykorzystywać okazji/ryzyk inwestycyjnych pojawiających się na rynku. Na przykład pojawiają się ostatnio sesje gdzie spadek kursów spółek na otwarciu sesji przekracza nawet 10% a kurs w ciągu dnia odrabia straty. Zawarcie transakcje na starych zasad czyli po kursie z zamknięcia nie dawał możliwości w takim przypadku zarobku. Kolejny przykład gdy spółka przed sesją podaje świetne wyniki na które oczekiwałem i pod nie inwestowałem, kurs się otwiera bardzo wysoko (luka hossy) a następnie następuje realizacja zysków i na koniec dnia kurs jest niżej niż na otwarciu. Nowa zasada pozwala mi sprzedać po kursie z otwarcia czyli jest szansa że może być korzystny niż na koniec dnia. Nowa zasada pozwala też ograniczać straty, jeśli jest negatywna informacja ze spółki przed sesją (np. emisja akcji) to czasem trzeba koniecznie sprzedawać akcje na otwarciu niezależnie od poziomu kursu aby nie powiększyć możliwych strat gdy rynek w pełni zareaguje na negatywne informacje.
Zaznaczam iż nadal nie będzie zamknięć/otwarć po kursie z trwania sesji (innym niż otwarcie/zamknięcie sesji) nawet w przypadku negatywnych/pozytywnych informacji ze spółki, nie chcę żeby były do mnie zastrzeżenia iż  manipuluję aby pokazać jak najlepsze wyniki.

Zmienione zasady Wirtualnego Portfela Fundamentalnegopod tym linkiem, a zasady wirtualnego portfela dywidendowego tutaj.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.

Udostępnij:

12 komentarzy:

 1. Zmiana zasad zakupu akcji dobra, jednak nie widzę potrzeby byś dokładał sobie pracę i informował w określonych przez ciebie godzinach. Uważam, że wystarczy jak na koniec dnia napiszesz o transakcji i o której była dokonana. Obawiam się, że jeśli będziesz pisał np. po g.10 o transakcji zrobionej po otwarciu sesji, to znajdzie się wielu naśladowców, którzy przy niekorzystnej transakcji, będą mieli do ciebie pretensje. Wiem, że jest klauzula by nie naśladować, że nie jest to rekomendacja itd, jednak pewnie zdajesz sobie sprawę, że wielu (bez urazy dla większości czytających bloga) małpuje twoje zagrania. Więc mym skromnym zdaniem wystarczy pisać w godzinach wieczornych o czasie transakcji. Zwłaszcza, że to portfele edukacyjne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie robię mało transakcji bo rynek mi się nie podoba i raczej dużo nie będzie zakupów po cenie z otwarcia. Jeśli podam wieczorem że w ciągu dnia po jakimś kursie wrzuciłem lub sprzedałem akcje do portfela a kurs mocno się zmienił, to później dopiero będą wątpliwości. Dlatego kurs otwarcia lub zamknięcia moim zdaniem jest wiarygodny.
   Ja ze swojej strony mogę zdradzić że do czwartku chcę wrzucić do fundamentalnego portfela BAHolding ale czekam na niższy kurs a analizę już powoli piszę.

   Usuń
 2. Ciekawe Prezesie co myślisz o takich spółkach giełdowych jak Peixin czy Atlasest... C/z kolo 1, ale nie wypłacaja dywidendy, mają mały freefloat i nie wiadomo co robią z tym zyskiem... Jest takich spółek kilka i nie ma interesu z zakupu ich akcji, wiec są nisko wyceniane...

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Peixin to jakiś wałek na giełdzie i ostatnio bardze słabe wyniki pokazał i c/z ma 6,80 to żadna łaska.
   Atlas jakbyś czytał bloga to nawet w piątek o nim pisaliśmy, mam odrobinę akcji, ta firma jest jest raczej normalna choć ruchy kursu nieprzewidywalne. W mojej ocenie powinna być przynajmniej 300-500% wyżej wyceniana a stwierdzam to przez pryzmat wysokiej wartości księgowej. W poniedziałek są wyniki i powinny być mocne bo powinni wykazać zyski ze sprzedaży apartamentów, natomiast mogliby sprzedać ze dwa biurowce i kasę albo dla akcjonariuszy przeznaczyć albo pospłacać kredyty. Jest to spółka do zakopania na dłuższy czas.

   Usuń
  2. Dzięki. Czytam bloga, ale zdarza się coś przeoczyć. Więc przeprszam jeśli zdarzy się poruszyć ten sam temat, nie jest to eleganckie. BudzikM

   Usuń
 3. Nie wiem Prezesie po co takie zmiany. Uważam, że czas transakcji powinien byś dowolny.
  Jak ktoś będzie chciał się czepiać, to zawsze znajdzie powód. A z drugiej strony podawanie do 24 infa o transakcji dokonanej po cenie zamknięcia nie zmieni sytuacji jaka była w przypadku "niewykonalnej" transakcji po pamiętnym komunikacie Getbacku.
  Moim zdaniem transakcje powinny być "wiarygodne", czyli takie, które można było realnie wykonać. Wiadomo, że trudno uwierzyć iż ktoś zawsze łapie górkę, lub dołek, ale bez sensu jest blokowanie możliwości złapania okazji w ciągu dnia. Jak się wykonało "wirtualną" transakcję w ciągu dnia, to pewnie można napisać w komentarzach wzmiankę kilka minut po transakcji. A jeśli było to zlecenie oczekujące to wieczorem, albo zasygnalizować jak wyżej BAH. Zresztą jeśli ktoś nie wierzy, to jaki sens go przekonywać?
  Gerard

  OdpowiedzUsuń
 4. Witam mam do Ciebie pytanko odnośnie Getin Holding ostatnio strasznie spadła cena akcji mimo dobrych wyników sądzisz że nastąpi zmiana trendu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zasadą bloga jest iż wymieniamy się swoimi poglądami po swoim przedstawieniu (nick, imię, nazwa itp).

   Usuń
 5. Będzie można podrasować wyniki na ściemnianym wirtualnym portfelu. Powodzenia,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A Ty znowu swoje. Przyznać Ci muszę z wielkim bólem że masz jak zwykle racje i prześwietliłeś mnie na przewylot, wszystko co robię na tym blogu to jedna wielka ściema i jakbyś był inteligentnym człowiekiem nie czytałbyś takiej ściemy.

   Usuń
 6. Dopiero zaczynam swoją przygodę na giełdzie i szukając informacji o biurach maklerskich znalazłem Twojego bloga. Musze przyznać, że od razu widać, że masz to w małym palcu i naprawdę fajnie się to czyta. Powodzenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w ciekawym momencie zaczynasz przygodę z giełdą, szykuje nam się na horyzoncie bessa (oby to była tylko większa korekta) więc się przekonasz jak to może wyglądać.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni

Archiwum