"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 13 marca 2018

ZM Kania - wyniki z jednym zaskoczeniem

Tak jak można było przypuszczać raport roczny zawiera wiele zmian szczególnie w bilansie w związku z przejęciem w grudniu 2017 r. spółki Staropolskie Specjały. W przybliżeniu sprawdziły się moje szacunki
 link analiza spadku należności, wzrostu zapasów, majątku trwałego oraz zobowiązań. Jedynym i chyba mocno pozytywnym zaskoczeniem jest mocny wzrost zysku netto w 4 kwartale 2017 aż o 65% r/r do 18,85 mln zł przy 1% wzroście przychodów do 343 mln. Bardzo ważne że wzrost tego zysku nie wynika z jakiś jednorazowych przychodów (przynajmniej tego nie zauważyłem) ale ze wzrostu marży na sprzedaży z 6,30 % do 9,56% co daje 32,8 mln zysku ze sprzedaży. Jest to bardzo duży wzrost który rzadko się zdarza ale prawdopodobnie wynika on ze spadku cen żywca wieprzowego o 10% o którym pisałem w analizie.  Aktualne c/z to 3,90 czyli bardzo nisko.
Jeśli chodzi o bilans i przepływy operacyjne nie zmieniło się o tyle że nadal jest bardzo trudna sytuacja płynnościowa. Widoczny jest wzrost zobowiązań krótkoterminowych (szczególnie oprocentowanych) których spłata w najbliższym kwartale (firma poinformowała o emisji obligacji na 150 mln). Niepokojące jest też to że nastąpił wzrost przeterminowanych zobowiązań handlowych co oznacza że Kania odracza płatności wobec swoich kontrahentów (mogą to być zobowiązania przejętej spółki SS). W tym temacie wypowiedział się też audytor.

Podsumowując wyniki w pierwszej kolejności trzeba brać pod uwagę trudną sytuację płynnościową firmy i to jest główne ryzyko. Jeśli jednak uda się zapowiadana emisja obligacji na 150 mln duże ryzyko się oddali (przynajmniej w czasie) i jest szansa iż kurs ruszy mocniej w górę. Oczekuję że na poziomie zysku netto 1 kwartał będzie dużo lepszy r/r dzięki niższym kosztom cen sprzedaży wieprzka ( o 5% niżej r/r), wcześniejszym świętom Wielkiej Nocy co skumuluje sprzedaż w 1 kw oraz przejęta spółka SS doda też do wyników kilka milionów zysku (jeśli faktycznie je osiąga). Należy też wspomnieć iż pozytywnie na wyniki może wpływać kontrakt z jedną największych sieci w Niemczech o której w wywiadzie wspominał Kania.
W świetle przedstawionych wyników pozostawiam akcje do wyników za 1 kwartał 2018, mogę jedynie wcześniej zamknąć pozycję jeśli kurs mocno wzrośnie lub nie uda się uplasować obligacji przeznaczonych na spłatę zapadających i kapitał obrotowy.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
Udostępnij:

11 komentarzy:

 1. Prezesie w 2017 roku sprzedałem Wielton na początku spadków. Tera technicznie wygląda,że odbija.Wielton c/z ok 10. Spółka mocno się rozwija i mam przekonanie, że idzie w dobrym kierunku.Mam do niej sentyment atomowej błąd. Bardzo interesuje mnie również Medicalgorithmics leci na łeb na szyję z zwrotnej c/z ok 40 do c/z 10.Rentowności i dynamika zysków wydają się dobre. Podmawiam Piotr

  OdpowiedzUsuń
 2. Proszę o opinię j.w.Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Medicalgorithmics znam słabo bo zawsze uważałem że jest zbyt drogo wyceniany i się nim zbytnio nie interesowałem. W rok spadli blisko 60% więc sporo i może być tego powodem zbyt optymistyczna wcześniejsza wycena. Obecnie nie jest to spółka wzrostowa jeśli chodzi o biznes o czym świadczy słaba dynamika składanych wniosków refundacyjnych i na pewno słaby dolar się do tego przykłada gdyż blisko 100% przychodów jest w USD. Firam zwiększa zatrudnienie handlowców ale to nie przekłada się na wzrost liczb wniosków składanych ubezpieczycielom, a początkowo generuje spore koszty i dopóki to się nie zmieni to wyniki będą raczej pod presją (kurs pewnie też).

   Wielton c/z ma 15 a nie 10 więc zasadnicza różnica. W mojej ocenie jest trochę zbyt wysoko wyceniany obecnie Wielton, gdyż raczej nie można się spodziewać tak super wyników. Oni obecnie pokazują dynamiczne wzrosty przychodów dzięki przejęciem ale niekoniecznie idzie to w parze ze wzrostem zysku netto. Kiedyś pisałem teorię że rosnące ceny stali mogą niekorzystnie wpływać na wyniki i trzeba obserwować czy tak faktycznie się dzieje. Wydaje mi się że wyniki 4 kwartału nie będą lepsze r/r i jeśli to się sprawdzi to jest możliwe że kurs spadnie. Nic sensownego Ci nie napiszę o tej spółce, jak dla mnie kurs jest zbyt wysoki ale z rynkiem się podobno nie dyskutuje.

   Usuń
 3. Witam,
  Prezesie czy IV kw. 2018 to 32,8 mnl zl ? A nie niecałe 19 mnl zl ( i tak super wynik ) ?
  Pozdrawiam
  Szymon2

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 32,8 mln to zysk ze sprzedaży w 4 kw, zysk netto to 18,85 mln i już poprawione. Zwykłe przeoczenie ale dziękuję za zwrócenie uwagi.

   Usuń
 4. Prezesie,
  Czy można jakoś fundamentalnie uzasadnić ostatnie wzrosty Krezusa?
  Zbyszek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj po innym postem tak napisałem i nic nowego nie dodam:
   "Ja ci nie pomogę, w mojej ocenie wyniki spółki są mocno naciągane (oczywiście nie piszę tu że ktoś łamie prawo) raczej niepowtarzalne a kurs ciągną mocno spekulanci. Wynik podbity 7,3 mln ze sprzedaży spółki Gold Investments oraz są uwagi audytora który że po przeprowadzonym teście na utratę wartości aktywów w spółce Krezus Energia Wiatrowa zarząd uznał, iż nie powstały przesłanki utworzenia odpisu. Wniosek oparty został na prognozowanych przepływach pieniężnych – rewident podkreślił, że nigdy nie ma pewności, iż założenia zostaną osiągnięte."

   Usuń
 5. Prezesie,
  Czy Twoim zdaniem Kania będzie miała problem ze zrefinansowaniem obligacji (120 mln) oraz kredytu (45m) zapadających w najbliższych 3 miesiącach?
  Cross

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie nie powinni mieć z tym problemu (problem to pewnie mają ale powinno im się to udać), większość zapadających obligacji jest w rękach instytucjonalnych i im raczej nie będzie zależało aby ogłosić niewypłacalność Kani. Kania ma 500 mln w zapasach i należnościach (100 mln jest problematyczne i pewnie nie do odzyskania) i wystarczy że ograniczą nową sprzedaż a sporo gotówki uwolnią (biedronka jak im popłaci to sporo kasy spłynie).
   https://obligacje.pl/pl/a/zm-henryk-kania-ujawnily-warunki-planowanej-emisji

   Usuń
 6. Bardzo dobry artykuł o Kani napisał OBS

  http://www.gazetagieldowa.pl/2018/03/zm-henryk-kania-duzy-zysk-ale-gdzie-on.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Pytanie jakie takie artykuły mają przełożenie na zainteresowanie obligacjami nowej emisji. Z drugiej strony co ugraliby obligatariusze nie godząc się dziś na rolkę. Zupełnie nic. Lepiej wziąć obligi i mieć trzy lata na rozdysponowanie ich.
  Finalnie, Zarząd podaje dużo dobrych wiadomości. Gdyby z obligami miało być źle, baliby się opowiadać bo jednak jest to podpowiedź inwestycyjna.
  Cross

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

13.03 Krynica Vitamin - Krynica trudna spółka do oceny i wydaje się że jest obecnie właściwie wyceniana. Jest ona po sporym progra...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania