"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 28 marca 2018

PCM - wyniki gorsze od oczekiwań

PCM opublikował raport roczny za 2017 r. i niestety wyniki 4 kwartału były znacznie gorsze od tych rok wcześniej. Zysk netto wyniósł 5,7 mln i spadł aż o 31% r/r przy moich szacunkach 5% spadku. Analizując wyniki widoczna jest presja na marże w segmencie leasingu operacyjnego jak i segmencie leasingu finansowego, wzrosły też koszty koszty z tytułu napraw i serwisu ale to jest związane z większym wolumenem. 

Warto zacytować wypowiedź prezesa PCM Jakuba Kizielewicza które trochę wyjaśniają gorsze wyniki link:
""Wyniki finansowe spółki są na porównywalnym poziomie r/r pomimo wzrostu aktywów. Jest to głównie wynik naszych inwestycji rozwojowych, takich jak wsparcie marketingowe dla naszej platformy e-commerce Master1.pl, kampania reklamowa pod hasłem 'Motorewolucja' oraz rozwój nowej linii biznesowej (wynajem krótkoterminowy MasterRent24). Szacujemy, że koszty związane z tymi projektami, które bezpośrednio obciążyły wyniki, wyniosły ok, 2,3 mln zł. W naszej ocenie, są to inwestycje, które przełożą się na wzrost naszego biznesu oraz pozwolą nam uzyskać szereg synergii kosztowych pomiędzy biznesami grupy. W 2017 podstawowe marże usługowe naszego biznesu rozwijały się stabilnie i proporcjonalnie do rozwoju naszej floty. Zakładamy kontynuację tej tendencji w kolejnych kwartałach".
Pomimo gorszych wyników nie zmienia to moich oczekiwań odnośnie dywidendy, oczekuję 3 zł dywidendy co da 12% stopę. Przypomnę że dywidenda jest wypłacana z zysku jednostkowego a polityka dywidendy przewiduję wypłatę do 100% tego zysku. 
Od strony technicznej zgodnie z analizą link wsparcie jest na 24,50zł ale mam wątpliwości czy wytrzyma. Obecne c/z 8,40 to jak na spółką dywidendową to nie jest dużo ale perspektywa gorszych wyników w przyszłości jest negatywna dla kursu.
PCM znajduje się w moich obu portfelach fundamentalnym i dywidendowym więc jest istotne, jako że firma podała złe wyniki powinien zamknąć tą pozycję jednak podejmuję ryzyko i trzymam akcje do dywidendy (nie wiem czy do dnia dywidendy czy do jej ogłoszenia) i liczę na pozytywną reakcję kursu jeśli będzie ze stopą dywidendy 12%. Niestety jeśli dywidenda zostanie ogłoszona jak w ubiegłym roku czyli w połowie maja to do tego czasu kurs może kilka % jeszcze spaść. Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 


Udostępnij:

12 komentarzy:

 1. Obawiasz się kolejnych kwartałów? Czy MasterRent24 nie jest kosztem jednorazowym? ink

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak chyba trzeba zakładać, może nie 10% r/r ale z 5% może być niższych zysków. Wzrost floty wcale nie przekłada się na wzrost zysku, wchodzą w nowe produkty ale początkowe koszty marketingu jak widać są spore. Oczywiście jest część kosztów pewnie jednorazowych ale są to raczej niskie wartości. Ciężko też przewidzieć jak koszty finansowe wpłyną na wyniki bo z jednej strony spadł w tym kwartale odrobinę Wibor (z 1,72 do 1,70) a to będzie dla nich korzystne bo wiele umów z klientami ma stałą stopę % ale z drugiej strony zwiększyli znacznie zadłużenie 250 mln obligacji i nie wiadomo czy w pełni te pozyskane środki pracują już na wynik (mogą generować na razie koszty finansowe choć obligacje 3,40% są oprocentowane a to bardzo nisko). Ratunkiem jak dla mnie dla kursu jest obecnie jak najszybsza informacja o dywidendzie, jak dadzą 12% a tyle powinni dać to kurs ma szanse wzrosnąć albo chociaż być stabilny, czym później podadzą tym niestety niżej może spaść (takie mam odczucie).

   Usuń
  2. Pisałeś Prezesie, że dywidendę wypłaca się z zysku jednostkowego. Wobec tego jeśli "W ujęciu jednostkowym zysk netto w 2017 r. wyniósł 37,33 mln zł wobec 28,12 mln zł zysku rok wcześniej.", to dywidenda powinna być wyższa niż ostatnio (2,36zł)? Jeśli zysk jednostkowy wzrósł ~30% to i dywidenda mniej więcej o tyle wzrośnie?
   CR

   Usuń
  3. Dywidenda powinna być (przynajmniej ja tego oczekuję) w wysokości zysku skonsolidowanego czyli 3 zł na akcje co da 12,70% stopę dywidendy przy obecnym kursie.

   Usuń
 2. Prezesie, kolejne wsparcie chyba w okolicach 22 zł - tam może coś łapnę...

  Jaccek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,

   wszystko leci, rynek jest mega słaby. Tragedia.

   Pozdro
   Apacz

   Usuń
  2. U mnie pesymizm jest ogromny (spodziewałem się spadków ale w drugiej połowie roku) i pewnie u wielu inwestorów więc przesilenie chyba blisko.

   @Jaccek - mnie martwi że PCM wyniki podaje z 1 kwartał już 9 maja a baza jest wysoka za 1 kw i znowu może być ze 30% gorzej. Gdyby przed tym podali dywidendy propozycję w okolicach 13% jak liczę to w przypadku wzrostu kursu tak z 10% to sprzedaję akcje (ale na taki rozwój wypadków nie ma co liczyć raczej).

   Usuń
  3. U mnie też pesymizm :-(.
   Z ciekawostek członkowie RN PCM wykorzystali przeceną do kupna niezłych pakiecików akcji. Brak mi tych 300k PLN (oraz wiedzy RN), bo bym zrobił tak samo :-)

   Teraz podobnie jak Prezes, zastanawiam się czy "wychodzić" z wszystkiego (mam 5 spółek dywidendowych, oprócz PCM) czy czekać na ogłoszenie dywidend i liczyć na odbicie kursu.
   Pozdrawiam
   Marek123 J (stały czytelnik)

   Usuń
  4. Ja dlatego trzymam bo historycznie przed przyznaniem prawa do dywidendy kursy mocniej rosną (nawet do 20% są wzrosty), jak się historia powtórzy to będzie dobrze, jak nie to trudno. Na PCM mam wrażenie że jakiś fundusz od dłuższego czasu wychodzi z akcji a jest ich tak dużo. Zakup osób z RN jest pozytywny bo może oznaczać że dywidenda będzie w maksymalnych wartościach, gdyby tylko nie te ostatnie wyniki to nie byłoby żadnych obaw (a tak stresik mały jest).

   Usuń
  5. Dosyć istotne informacje odnośnie PCM wg mbanku "Podczas spotkania omawiającego wyniki za 2017 rok Zarząd zaznaczył, że Polityka dywidendowa
   oraz założenia programu motywacyjnego będą omawiane na najbliższym spotkaniu z Radą Nadzorczą. Spółka ma małe szanse na uruchomienie programu motywacyjnego co jest równoznaczne z nie osiągnięciem celu 44 mln PLN zysku netto w 2018 roku (35 mln było w 2017 roku). Uważamy, że prognoza na 2018 rok rozczarowuje. Jeszcze w 3Q’17 Zarząd podtrzymywał 100% wypłaty zysku netto przez co najmniej kolejne 2 lata oraz wskazywał, że założenia programu motywacyjnego są w zasięgu spółki. Nasze prognozy zakładały wypłatę 100% zysku netto w formie dywidendy przez kolejne 2 lata a następnie jej obniżenie do 50%. Jednocześnie podkreślamy, że dywidenda w wysokości 100% zysku netto jest nadal możliwa w 2018 roku."

   Usuń
  6. Prezesie, zgadzam się z Tobą odnośnie wychodzenia funduszu. Zbyt dużo akcji "przewaliło" się ostatnio i dzisiaj moim zdaniem dalej ktoś sypie. Niebawem się dowiemy kto opuścił pokład. Uważam również, że pojawią się "nowi" kupujący z rady. Trzymam nadal akcje, a czas pokaże, czy był to dobry wybór. Pozdrawiam.

   Jaccek

   Usuń
 3. Napiszcie teraz coś przy kursie 14,50 zł/walor - czy dokupić czy pozbyć się, a jak poleci na 9,50 zł to odkupić!! Niestety dla tej spółki polityka kolejnych władz po/pis jest zabójcza /włączenie OFE do ZUS-u/. Najlepiej byłoby, żeby dobra firma z zagranicy wykupiła więcej walorów od 'naszych OFE' - byłaby wtedy nadzieja na odbicie kursu, a tak to stanie się to samo co z pge upadek z okolic 20 zł na marne 9 zł....

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni

Archiwum