"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 12 marca 2018

PCM - oczekuję 12% dywidendy

PCM (grupa Masterlease) - zajmuje się leasingiem samochodów oraz usługami zarządzania flotą tj. car fleet management. 
Kupiłem 300 akcji po 26,60 zł, oczekiwany wzrost 10-15% w okresie najbliższych 4 miesięcy.

Jest to ponowne kupno akcji spółki które posiadałem w zamkniętym w zeszłym roku portfelu fundamentalnym "blogprezesa". Poza danymi finansowymi spółki za 3 kwartał 2017 niezbyt wiele się zmieniło jeśli chodzi o fundamenty dlatego odsyłam do poprzedniej analizy link.
Moje obecne zagranie jest tylko i wyłącznie pod wysoką dywidendę i jest ograniczone czasowe do 4 miesięcy (sprzedam przed dniem przyznania dywidendy). Oczekuję iż całość zysku skonsolidowanego (oczywiście dywidendy są wypłacana z zysku jednostkowego ale on jest obecnie wyższy od skonsolidowanego) zgodnie z polityką dywidendy  zostanie przeznaczone dla akcjonariuszy co dałoby  minimum 3,20 zł dywidendy ze stopą 12% . 
PCM działa w bardzo konkurencyjnym otoczeniu, pomimo wzrostu przychodów widoczna jest presja na marże i w zasadzie trzeci rok z rzędu zysk netto jest płaski. Firma stara się zmienić ten stan rzeczy zwiększając flotę (w 2017 roku wzrost o 9,70% r/r link) oraz mocno rozszerzając innowacyjną ofertę Abonament który widać po ogłoszonym rekordowym przetargu na zakup 3000 pojazdów link
Zakładam jednak iż pomimo możliwego wzrostu przychodów o 10% w obecnym roku to zyski będą raczej znowu płaskie, poza konkurencją mogą też być widoczny wzrost kosztów finansowania które było zaciągnięte na zakup zwiększonej floty pojazdów.
Wskaźniki firmy link są w średnich wielkościach: c/z 8,38, c/zo 6,79, c/wk 0,72, ev/ebidta 10,38, ROA 2,08.
W bilansie firmy widoczne jest wysokie zadłużenie finansowe firmy 1,324 mld ale jest ono typowe dla branży leasingowej która działa na wysokiej dźwigni finansowej i zadłużenie jest w pełni pokryte aktywami. Typowe dla branży są też "dziwne przepływy" w których jest bardzo wysoka amortyzacja.
Technicznie kurs przebywa w długoterminowym kursie spadkowym i nie wykluczony jest spadek do listopadowych dołków w okolicach 24,50zł.
 
Główne ryzyko to trwający trend spadkowy, wysokie zadłużenie,
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
Udostępnij:

15 komentarzy:

 1. A kiedy spodziewasz się tej bessy lub głębszej korekty? Trzymam gotówkę właśnie na duże zakupy, jeśli do bessy dojdzie.To tak pół żartem, ale też pół serio, bo już takiej okazji jak 2008 rok to nie chciałbym przepuścić.Pozdrawiam wszystkich czekających mną okazję Dio tanich zakupów.Seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dlugo juz czekasz na te besse?

   Usuń
  2. Ja oczekuję że początek zimy i zaczną się mocniejsze spadki dlatego moja strategia to w okolicach wakacji być mocno skrócony. Oczywiście jeśli będą oczywiste okazje inwestycyjne to zamierzam je wykorzystywać. Powód spadków już pisałem czyli podwyżki stóp % w USA.

   Usuń
 2. Ja? Tak od 2014. Jedyne co udało mi się od tego czasu uchwycić to ogłoszenie wyników referendum w UK.Pozdrawiam, Seba

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety - ja za szybko wskoczyłem w PCM i teraz muszę czekać na jeszcze niższe poziomy aby uśrednić... Jest jednak ryzyko, bo wystarczy jedna zła informacja ( np. tak jak w przypadku Ferro ) i lecimy niżej. Za 2 tygodnie wyniki i może coś będzie na temat dywidendy.
  Jaccek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety w przypadku każdej firmy wystarczy jedna zła informacja i kurs leci w przepaść. Coraz więcej wychodzi nieprawidłowości z ZUS i US (nowa władza więc nowe interpretacja przepisów) więc trzeba się spodziewać iż nowe tego typu komunikaty będą wychodzić. W moim przypadku kupno PCM jest trochę spekulacyjne gdyż jest to zakup na krótki termin i pod wysoką dywidendę.

   Usuń
 4. A Farm51? Może choć parę zdań o perle z NC.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz kilka słów czemu się interesujesz (lub masz w portfelu) akcje , dlaczego twoim zdaniem warto kupić akcje a wtedy i ja swoją opinię napiszę.

   Usuń
 5. Prezes, wskazywane przez Ciebie spółki to jak pocałunek śmierci. Podobnie jest z PCM. Mocne sprzedaj na Biznesradarze, bardzo złe prognozy przy niezłych wskaźnikach. Podobnie pisałeś o Getbacku i innych Twoich wpadkach. Piotr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ach Ty pocałunku śmierci, zauważyłem że czytelnicy wolą pisać o złych transakcjach a o dobrych już nie. Dziwna jest natura Polaków :-(

   Pozwól że ocenimy tą transakcję jak się skończy za 3-4 miesiące.

   Usuń
  2. Natura nie ma tu nic do rzeczy drogi Autorze bloga. Wątek dotyczy PCM, stąd moja opinia. Niestety dość precyzyjna. Co do wsparcia. Nie dostrzegam go, niestety, Piotr. I oczywiście każdą rekomendację można skwitować: no, na razi źle, ale co będzie za 2 lata?

   Usuń
  3. Panie Piotrze niestety potwierdzam że ludzie wolą krytykować niż chwalić, dlaczego nie piszesz o dobrych wskazaniach ? Odkąd prowadzę bloga (czyli blisko 1,5 roku) zdecydowanie było więcej zyskownych transakcji i wskazań ciekawych spółek. Poza obecną wtopą na Getbacku miałem straty 10% na Unimot czy Cloud i to w zasadzie wszystkie złe "strzały". A jeśli chodzi o pozytywy których jest bardzo dużo (nie będę ich wymieniał wszystkich bo możesz przeanalizować bloga) to choćby nawet PCM do którego się czepiasz. Moje wejście w listopadzie po 25,25 zł http://www.analizyprezesa.pl/2017/11/pcm-licze-na-dwucyfrowa-dywidende.html mogło dać 24% bo kurs urósł do 31,40.
   Seko wejście po 6,55 http://www.analizyprezesa.pl/2017/06/seko-mocny-zoty-to-tanie-rybki.html i szczyt 11 czyli 68 %.
   4Fun wejście po 5,83 http://www.analizyprezesa.pl/2017/04/4fun-media-czy-nowy-broker-reklam.html a kurs do szczytu na 11,70 urósł 100%.
   Jak Ci mało to mogę dalej wymieniać ale mój blog nie służy do chwalenia się i nie zamierzam tego robić.

   Usuń
 6. Piotr, nie patrz tylko na wskazniki z biznesradaru. Na 26 jest mocne techniczne wsparcie, wiec moze odrobine za szybko kupione, ale nie wiadomo bylo przeciez czy zejdzie do tego poziomu. Gra jest pod wynik, a nie na dwa tygodnie. Troche cierpliwosci.

  Arek

  OdpowiedzUsuń
 7. Słuchajcie, czy my nie mamy do czynienia z jakąś głębszą korektą właśnie? Pozdrawiam,Seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jutrzejszy wieczór nam wiele wyjaśni, FED pewnie podniesie stopy % ale ważny będzie komunikat z którego jeśli będzie wynikało przyspieszenie podwyżek to może być nieciekawie na giełdach w średnim terminie.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni

Archiwum