"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 3 marca 2018

Getback - spodziewana emisja akcji, niespodziewana wielkość

Piszę tego posta żeby trochę wykrzyczeć swoją złość, trochę się usprawiedliwić, trochę zebrać informacje w jednym miejscu i trochę znaleźć odpowiedź co dalej ? Jako że posiadam akcje w wirtualnym portfelu
fundamentalnym (w rzeczywistym którego już nie pokazuję nie posiadam akcji), moi znajomi oraz czytelnicy bloga posiadają akcje chcę chociaż krótko zebrać wiadomości (co wiemy) aby można było łatwiej podjąć decyzję co robić?
W mojej ocenie obecnie w przypadku Getback są trzy poważne minusy (ryzyka) oraz jeden plus (szansa).
Pierwszym i najważniejszym ryzykiem jest brak zaufania do spółki oraz do jej zarządu. Prezes Kąkolewski wiele mówił i wiele obiecywał a jak na razie nie ma to pokrycia w faktach. W październiku 2017 mówił link że w ciągu 1-2 miesięcy przedstawi politykę dywidendową - minęły cztery miesiące i polityki brak. W tym samym okresie obiecywał że przedstawi wkrótce (niec roku 2017-1 kwartał 2018) 3-letnią strategię rozwoju link a zamiast strategi mamy przegląd opcji strategicznych który jest zupełnie czym innym. W opublikowanym wywiadzie na parkiet.tv link, na pytanie o fundamentalne uzasadnienie spadków kursu stwierdza że "absolutnie nie, widzi wręcz fundamentalne uzasadnienie aby kupować nasze akcje" (czy tak zachowuje się osoba która wie że szykuje się emisja akcji która może spowodować spadek kursu ?). Niejasne są też pojawiające się ostatnio nadania ratingów przez agencje ratingowe (czyżby przygotowanie pod emisję akcji i jakiegoś dużego inwestora z USA ?) z których jeden S&P stwierdza"pozytywny wpływ ewentualnego dokapitalizowania Spółki i zmiany struktury akcjonariatu, jeżeli takowe zdarzenia miałyby miejsce".
Drugie ryzyko to rozwodnienie akcji i możliwość kolejnych emisji w przyszłości. Jeśli uda się ogłoszona wczoraj emisja akcji (zakładam że wszystko jest dogadane i jakiś inwestor może nawet całość objąć) link, liczba akcji zwiększy się o 70% czyli do ok. 170 mln akcji co sprawi że zyski osiągane na jedną akcje będą sporo niższe (spadną o jakieś 40%). W związku z nową emisją akcji zaczną się teraz pojawiać uaktualnione rekomendacje które będą musiały obniżyć docelowy ich kurs. Jednak co gorsze Getback zachowuje się trochę jak "narkoman" (przynajmniej ja tak odczuwam) i bez nowej "działki" czyli zakupu nowych pakietów wierzytelności jest na "głodzie" i zrobi wszystko aby ją dostać. Oczywiście jest to przenośnia ale mam wrażenie że Getback chce wszystkie przetargi wygrywać i nie można wykluczyć że jak pieniądze z nowej emisji się skończą to za rok lub dwa sięgnie po nową emisję akcji.
Trzecie ryzyko to ewidentny trend spadkowy. Nie ma co ukrywać iż mamy wyraźny trend spadkowy a wczorajsza brzydka świeca i zamknięcie na minimach sesji niestety zwiastuje dalszy spadek w kolejnych dniach.
Na końcu został jeden plus (szansa tylko na co?) czyli dobre fundamenty. Poza negatywnymi aspektami (rozwodnienie akcji) nowa emisja akcji da firmie jeden ale istotny czynnik czyli gotówkę. Zakładając że nowa emisja akcji będzie po 10 zł (oczekuję że będzie wyższa ale przyjmuje taką wartość aby łatwiej się liczyło) to do firmy wpłynie 700 mln gotówki. Jak wiemy Getback najdrożej ze wszystkich firm windykacyjnych pożycza pieniądze na swój rozwój, wg www.gazetagieldowa.pl oprocentowanie niektórych serii obligacji dochodzi do 14% i nawet sam prezes Kąkolewski we wspomnianym wyżej wywiadzie w parkiet.tv mówił o drogim finansowaniu. Środki pozyskane z emisji chcą przeznaczyć na spłatę drogiego zadłużenia co może dać większy zysk wg zarządu o 80-90 mln link (oczywiście przy niższej cenie emisji i mijaniu się z prawdą pewnie będzie to z 50 mln zysku). Należy też przypomnieć że w lutym 2018 podpisali link finansowanie na 300 mln zł (może być powiększone do 450 mln) które tez pozytywnie powinno wpłynąć na niższe koszty obsługi zadłużenia. Na blogu już wcześniej zwracałem uwagę iż Getback powinien uspokoić swój bilans, poprzez ograniczenie nabyć nowych pakietów oraz spłatę i unormowania swojego zadłużenia i to po części może osiągnąć (obniży drogie zadłużenie). Oczywiście poza ograniczeń zadłużenia trzeba mieć świadomość iż poprawią się kapitały własne i zwiększą możliwości nabyć kolejnych pakietów co powinno się też przełożyć na wyższe zyski w przyszłości. 
Jak to może wyglądać wszystko na liczbach. Przy założeniu iż emisja akcji będzie po 10zł i objęciu całej emisji akcji przez inwestorów kapitalizacji firmy wyniesie 1,7 mld zł (100 mln obecnych akcji + 70 mln akcji nowej emisji). Do obliczeń przyjmę prognozy zysku dm mbanku z ich rekomendacji z 30.11.2017 wg której zysk w 2018 ma wynieść 370 mln a w 2018 zysk to 412 mln zł. Dzięki redukcji drogiego zadłużenia zakładam że realne jest iż w tym roku zarobią 380-400 mln a w przyszłym roku 450-480 mln (blisko konsensusu rynkowego). Taka wysokość zysków dawałaby c/z około 4,40 (za 2018) i c/z 3,7 (za 2019). Czy to jest realne i czy to wysoka cena każdy musi sobie sam odpowiedzieć. Oczywiście trzeba pamiętać że w przypadku spółek windykacyjnych c/z  nie jest miarodajnym i właściwym wskaźnikiem do oceny dochodowości firmy ale daje jakiś pogląd na bieżącą wycenę.
Ja nie nikomu nie napiszę co powinien zrobić: czy powinien sprzedać akcje i zapomnieć, czy może zacisnąć zęby i liczyć że za jakiś czas kurs odbije wraz z poprawiającymi się wynikami, czy może uśrednić po cenie nowej emisji i liczyć że w ten sposób szybciej odrobi straty. Każdy inwestor ma swoją strategię, różne podejście do inwestowania, inną zasobność portfela i dla jednego inne rozwiązanie będzie dobre a dla kolejnego inwestora jeszcze inne rozwiązanie. 
Poczuwam się jednak zobowiązany aby podać co zrobię w wirtualnym portfelu fundamentalnym który prowadzę na blogu. Na chwilę obecną zamierzam trzymać akcje i podwoić pozycję po cenie akcji nowej emisji, tzn. akcje kosztowały do tej pory około 8000zł i za taką samą kwotę dobiorę akcji. W przypadku wzrostu kursu o 40% (którego nie można wykluczyć) odrobiłbym całość straty (przy założeniu 10 zł akcji nowej emisji), jednak wzrosty 20-30% mnie zadowolą i będę wówczas częściowo skrócał pozycję aby ograniczać ryzyko. Moja strategia wynika z faktu iż w długim terminie widzę dobre fundamenty firmy które się nie zmieniają od czasu gdy kurs był po 25zł a dopływ dużej gotówki firmy może unormować sytuację w firmie. Mam świadomość że może mnie spotkać krytyka za taką strategię i jak najbardziej ją zrozumiem i przyjmuję na klatę. Ostrzegam aby lepiej jej nie kopiować gdyż można stracić duże pieniądze a ja nie biorę odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne czytelników. Uważam iż mogę sobie pozwolić na takie zagranie gdyż dobrze jest na razie zdywersyfikowany portfel i 15% portfela w jednej spółce nie będzie przekroczeniem poziomu bezpieczeństwa. Przypominam o dywersyfikacji portfela link która w przypadku źle trafionej inwestycji może doprowadzić do bolesnych strat. Zawsze ryzyko trzeba rozkładać na wiele spółek (5-10) czy produktów inwestycyjnych (lokaty, fundusze, akcje, nieruchomości).
Nie wiem czy komuś pomogłem tym postem a może jeszcze bardziej namieszałem w głowie ale musiałem post napisać aby oczyścić głowę.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

84 komentarze:

 1. Ciekawy post z bankiera nt. Getback.

  Re: Getback bankrut? Problemy z plynnoscia dlatego emisja? Autor: ~expert_jedyny_Polsce [94.254.170.*] 2018-03-03 14:12

  oczywiście że to bankrut,

  Wg mojej opinii :
  1. zyski są fałszywe, w windykacji zysk jest zafałszowany mocno poprzez fałszywy koszt własny uzyskiwanych odzysków oraz fałszywą wycenę portfeli po uzyskaniu odzysku. To powoduje że nikt o zdrowych zmysłach nie patrzy na zyski, nawet ebitda gotówkowa jest zafałszowana z tego samego powodu. Tylko przepływy się liczą a tego nie widać w bilansie bo to jest perspektywa 5 lat fo 10 lat.
  2. 39 audytorów, to fikcja, żaden audytor nie rozumie windykacji, poza tym przepisy pozwalają dowolnie wyceniać portfela, poza tym każdy audytor bierze kasę to nie jest niezależny, poza tym audytor bierze oświadczenie że dostał takie dane do portfeli i że nie ponosi odpowiedzialności za nieprawdziwe dane jakie poda mu spółka. Czyli wszystko ok. Tylko inwestorzy dostają w dupę oszukani na maxa.
  3. Wspomniana emisja jest tylko i wyłącznie łataniem braku płynności , świadczy o tym skala, świadczy o tym że nie mogą zabrać 15 mln na obligi tak wysoko oprocentowane tyko uzbierali 12, świadczy o tym że kupują portfele za 47% nominału. Tego się nie da zarobić. Kupują wszystko co się da za dowolną cenę ponieważ przepływ w 1 roku jest nawet przy stopie IRR -15% przepływ w 1 roku jest dodatni. Im dalej tym większy minus. Na te minusy potrzeba kasy z obligów, emisji, kredytów. To piramida finansowa. Jeden z kolegów pisał że zachowuje się jak narkoman GBK i ma rację i to jest właśnie wyjaśnienie. Aby utrzymać płynność musi to robić. Kupuje portfele dużo drożej niż powinien przy ujemnych stopach zwrotu.
  4. Sami czujecie że prezes nie mówi prawdy. Często to co powiedział i co zrobił to dwa różne światy.
  5. Część inwestorów ode mnie wie że tej jest i sprzedają jak się da. Ale to duzi i za to słono płacą. A dla Was małych to jest gratis bo i tak sporo straciliście.
  6. uważam że Abris kupił gb za 825 sporo powyżej wartości rzeczywistej. GB kupił EGB za ogrom więcej niż było warte. Same śmieci za ponad 200 mln. To wszystko składa się do kupy.
  7. Agencje ratingowe wezmą kasę i podpiszą wszystko co im gb napisze. Audytorzy szczegónie tych 39 to lipa na maxa. A giełda w Lobdynie to następni naiwni których chcę oszukać. Na szczęście to obcy , Angole, nie Polacy to mi ich nie żal.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypominam aby się podpisywać pod komentarzem bo w przeciwnym razie nie odpisuję.
   Patrząc co się dzieje na forum bankiera odnośnie Getback to czyste szaleństwo, emocje wzięły górę bo ludzie stracili sporo kasy. Autor wpisu trochę pisze prawdę ale i mija się z prawdą (celowo albo z niewiedzy). Faktem na pewno jest że sprawozdania firm windykacyjnych są bardzo trudno do analizy i tylko nieliczni analitycy potrafią je zrozumieć. Uważam iż tych kilka OFE które objęło akcje ma inteligentnych pracowników którzy wiedzą czy dane ze sprawozdań są rzetelne. Jeśli chodzi o przepływy to widać że autor nie ma wiedzy o co chodzi. W każdej firmie z wyjątkiem firm windykacyjnych jak są ujemne przepływy operacyjne to może być oznaka że coś złego się dzieje z gotówką (ktoś nie płaci za należności albo firma silnie się rozwija a to akurat plus). W przypadku firm windykacyjnych przez przepływy operacyjne przechodzą nabycia i spłaty nabytych wierzytelności, jeśli firma dużo inwestuje i kupuje nowych pakietów tak jak Getback to będą ujemne, a jak nie będzie nabyć a tylko spłata to wówczas będą dodatnie. Najprościej czy się dobrze dzieje w firmie ocenić przez podawane przez firmę spłaty a te w 2017 wyniosły aż 1,212 mld (do portfeli własnych i zarządzanych). Tekst typu aby utrzymać płynność musi kupować pakiety to bzdura, jest wręcz na odwrót tzn. jak przestanie kupować to poprawi się płynność. Nowe emisje obligacji wynikają z agresywności i skupowanie większości pakietów dostępnych na polskim rynku (około 65% skupują wszystkich pakietów). Jeśli np. nabyli pakiety za 1,9 mld w 2017 roku to muszą gdzieś te pieniądze pozyskać , część jest z funduszy a część biorą z obligacji. Obecnie są przy dopuszczalnej granicy zadłużenia i nie mogą się więcej zadłużać dlatego pozyskanie środków z emisji akcji pozwoli ponownie uruchomić dźwignie i kolejne zakupy. Można trochę też wytłumaczyć wysokie ceny obligacji (oprocentowanie w okolicach 10%). Jak pojawiają się okazyjne pakiety wierzytelności na rynku i trzeba szybko pozyskać pieniądze to łatwiej jest od funduszy drożej pożyczyć (raczej nie prowizji) i mieć kasę od ręki, niż zrobić program emisji obligacji (oczekiwanie na walne miesiąc czasu, spore koszty prospektu i oferującego) z niższym oprocentowaniem.

   Ja mogę zasugerować spokój gdyż w mojej ocenie nic złego się nie dzieje a może nawet wręcz odwrotnie. Pojawił się jakiś duży inwestor który chce w spółkę zainwestować to zamiast kurs podbijać do góry aby on jak najwięcej zapłacić i były jak największe korzyści dla firmy, to wszyscy sprzedają akcje w wilczym pędzie i dają mu okazję się oskubać. On pewnie pojawił się w firmie gdy kurs był w okolicach 20 zł i był w stanie zapłacić taką wysokość to tym bardziej się cieszy jak zapłaci 12-13 zł.

   Usuń
  2. "w mojej ocenie nic złego się nie dzieje a może nawet wręcz odwrotnie",
   kur.. prezes proszę Cię!
   trup

   Usuń
  3. Może faktycznie złych słów użyłem, powinno być raczej
   "Wg mojej wiedzy nic takiego się nie dzieje w firmie aby pisać że bankrut itp"

   Usuń
 2. Dzis z ciekawosci zerknalem na wywiad Kakolewskim i nie odbieram go dobrze. Za duzo sie tlumaczy. Gdyby biznes był zdrowy, to byloby mu obojetne. Ja sprobuje pograc na wahaniach kursu
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 3. @Prezesie, tak szczerze, Ty naprawdę wierzysz, że emisja może być po 10 PLN ?

  Przecież to byłby jakiś absurd i ostateczny gwóźdź do trumny wiarygodności spółki i samego prezesa. Po takiej zagrywce, która zapewne rozeszłaby się błyskawicznie po inwestorach szansa na pozyskanie jakiekolwiek finansowania pod zakup pakietów będzie graniczyć z cudem.

  Spółka nadszarpnęła zaufanie uinwestorów indywidualnych, ale czy na pewno instytuacjonalnych ? Być moze jest jeszcze coś o czym my indywidualni nie wiemy.

  Poczekajmy do oficjalnego ogłoszenia ceny i opublikowania wyników.
  Jeżeli ktoś zapakował się w akcje dużo wyżej (a zapewne większość jest na kilkudziesiecio- procentowych stratach), sprzedawanie w tym momencie jest kwestią mocno dyskusyjną , zaś zakupy na tych poziomach mogą być naprawde warte podjętego ryzyka.

  Jakiekolwiek jednak doradzanie tutaj mija się z celem, każdy powinien podjąć samemu decyzję.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w piątek pisałem że wg mnie cena nowej emisji w okolicach 14-14,50 wydaje się rozsądna, oznaczłoby to dyskonto około 15% od ceny z przed ogłoszenia emisja. Przecież nierozsądne byłoby przez głównego akcjonariusza sprzedawanie tak tanio, przecież pół roku wcześniej oddawał po 18,50 a firma się rozwinęła. W mojej ocenie rynek mocno przesadził z takim spadkiem ale z rynkiem się nie dyskutuje.

   Usuń
 4. Podejrzewam, ze skoro chca sie skupic nad rynkiem PL i zostac liderem w branzy beda przejmowac mniejsze podmioty. Najbardziej atrakcyjny wydaje sie VINDEXUS. Od obecnej ceny +20-25% i sa w stanie kupic atrakcyjna spolke ponizej 10 PLN za akcje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, vindexus jest idealny doa nich do przejęcia bo jest mało zadłużony i dzięki przejęciu Getback mógłby sporo się zlewarować. Po to przejął Egb choć raczej sporo przepłać (ja sprzedawałek 50% niżej). W mojej ocenie gdyby doszło do przejęcia vina to przynajmniej po cenie 100% wyższej od obecnej.

   Usuń
  2. Dokładnie, prezes w piątek deklarował:

   "Nie planujemy dużego rozwoju zagranicznego, zrozumieliśmy, że rynek oczekuje od nas stabilizacji i 80 proc. biznesu będzie w Polsce, a 20 proc. za granicą" - dodał.

   Być może lada moment kurs zacznie grać pod ten scenariusz.
   Dodajmy do tego fakt, że podobnie jak VIN, Getback również planował rozszerzyć działalność o rynek pożyczkowy.

   Usuń
 5. http://www.inwestorak.pl/getback-sa-4-marca-2018-analiza-najlepsza-okazja-inwestycyjna-w-roku-czy-wyjatkowa-wtopa/

  OdpowiedzUsuń
 6. powiedzmy, ze podadza info o emisji za 15 zl, myslicie ze kurs pozytywnie zareaguje na ta wiadomosc?

  OdpowiedzUsuń
 7. Cytat Prezesa
  Ja mogę zasugerować spokój gdyż w mojej ocenie nic złego się nie dzieje a może nawet wręcz odwrotnie. Pojawił się jakiś duży inwestor który chce w spółkę zainwestować to zamiast kurs podbijać do góry aby on jak najwięcej zapłacić i były jak największe korzyści dla firmy, to wszyscy sprzedają akcje w wilczym pędzie i dają mu okazję się oskubać. On pewnie pojawił się w firmie gdy kurs był w okolicach 20 zł i był w stanie zapłacić taką wysokość to tym bardziej się cieszy jak zapłaci 12-13 zł

  I co Prezesie nic się nie stało to można zobaczyć po kursie.Ciekawe czy ktoś próbował w piątek kupować spadającego noża po wpisie Prezesa. Zadziwia mnie sentyment prezesa do tej spółki. Janusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mój post był w sobotę a nie piątek i ten post jest negatywny. Zauważ ponadto że napisałem że będę uśredniał jak będzie znana cena nowej emisji a jej jeszcze nie znamy.
   Ja do tej spółki nie mam żadnego sentymentu, jedyne spółki sentymentalne to Danks i Telestrada.

   Usuń
 8. A kto to niby kupi za 15 zł

  OdpowiedzUsuń
 9. Brak zaufania do spółki ze strony inwestorów to moim zdaniem największy problem. Raz utracone później bardzo ciężko odbudować. Następna kwestia czy ktoś obejmie nową emisję. Jak cena będzie sporo wyższa to może skupią z rynku taniej. Ja 5% portfela zostawiłem i będę obserwował ale na razie nie dokupuje liczę że jeszcze spadnie. Po Unimocie nie namawiam jednak nikogo na taka opcje. Tam uciąłem straty i była to słuszna decyzja. Tu zaryzykuje i zobaczę jak będzie. Dominik

  OdpowiedzUsuń
 10. O co myślicie o takiej teorii na temat tego co się dzieje z kursem Getbacka ?
  Kurs jest obecnie obniżony celowo aby zbić do jak najniższych poziomów i wówczas w cenie rynkowej będzie emisja 20 mln akcji. Jest to robione po to aby mogli akcji dobrać obecni więksi akcjonariusze z 0,5% progiem (DNLD i OFE) a następnie pozostałe 50 mln zostanie objęte po ustalonej wcześniej cenie (np.15-16) z inwestorem który chce mocniej wejść w spółkę. Taka zagrywka pozwala obniżyć obecnym akcjonariuszom średnią cenę zakupu przed wpuszczeniem do akcjonariatu dużego inwestora który tak jak napisałem obejmie w wyższej cenie akcje ? OFE które kupowały po 18,50 to dobiorą po 11,50 (średnia im wyjdzie z 15zł) i nowy inwestor w podobnej cenie obejmie akcje.

  OdpowiedzUsuń
 11. W komunikacie Kąkolewski nie podawał czasem, że obie emisje w tej samej cenie?

  OdpowiedzUsuń
 12. http://www.parkiet.com/Wierzytelnosci/303039998-Akcje-GetBack-tanialy-po-informacji-ze-spolka-planuje-duze-emisje-akcji.html

  "Ważne jest to, że cena emisyjna akcji będzie taka sama zarówno przy pierwszej, jak i drugiej ofercie. Chcemy, aby inwestorzy, którzy wezmą udział w obu ofertach, byli traktowani w taki sam sposób – zapewnia Kąkolewski."

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wg uchwały zarządu "stanowić będzie co najmniej równowartość ceny emisyjnej jednej akcji emitowanej na podstawie Uchwały nr 1." - ale jeżeli faktycznie Kąkolewski stwierdza (jeśli mówi prawdę) że inwestorzy mają być jednakowo traktowani w obu ofertach to nie było z mojej strony tematu.
   Dzięki.

   Usuń
 13. Cena akcji nowej emisji zostanie ustalona przez zarząd. Przede wszystkim zostanie ona oparta o kurs notowań na GPW. Choć to nie będzie jedyne kryterium może dlatego mamy zwale [ marek ]

  OdpowiedzUsuń
 14. Getback - jutro o 12 na parkiet.tv wywiad z prezesem Kąkolewskim (czyżby kolejna porcja kłamstw?).

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak ta spółka upadnie, to dopiero się będzie działo. Normalnie drugi Amber Gold. Dla mnie raporty finansowe spółek windykacyjnych to czarna magia, dlatego nie inwestuję w GetBack.

  OdpowiedzUsuń
 16. co sądziecie o wywiadzie?

  Mirek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie skomentuję bo ostatnie 2 minuty tylko widziałem (zgapiłem się i szukałem na youtubie a było na parkiet.com).

   @ Obserwator - to fakt że najtrudniejsze są to spółki do oceny ich faktycznych wyników, ja gram pod skokową poprawę zysku netto w najbliższych latach a nie faktyczną wartość spółki. Ruch z emisją akcji jest rozsądnym rozwiązanie (oczywiście zdecydowanie za duża ta emisja) ale za tym musi pójść umiar w nabywaniu nowych pakietów. Bo co z tego że spłacą część drogiego zadłużenia jak za pół roku skończy się pozyskana kasa i znowu zaczną brać drogie obligacje. Na szczęście podaż na ryku jest ograniczona i nie będą mogli wszystkiego przecież wykupić, konkurencja przecież nie śpi.

   Usuń
 17. Wklejam jeszcze dzisiejszy komentarz dm mbanku na temat Getback

  GetBack uzyskał pozytywną decyzję od komitetu kredytowego jednego z zagranicznych banków w sprawie udzielenia spółce finansowania w kwocie do 250 mln PLN. Oprocentowanie finansowania wynosić będzie Wibor + 1,75%. Warunkiem uzyskania Finansowania jest pozytywne zakończenie negocjacji jego warunków przez strony.
  Wiadomość pozytywna. Finansowanie pomoże w restrukturyzacji obecnego drogiego zadłużenia spółki, które jest także przewidziane w ramach emisji akcji. Uważamy, że GetBack poprzez emisję obligacji z początku roku oraz dzięki pozytywnej decyzji banku zabezpieczył już potrzeby finansowania na 2018 rok. (M. Konarski)

  OdpowiedzUsuń
 18. Dość trafna diagnoza Getback płynąca ze słów Prezesa Kruka z dziś:
  "Polski rynek zarządzania wierzytelnościami jest już rynkiem dojrzałym. Podaż nowych portfeli jest stabilna, a ceny płacone za portfele są jedne z najwyższych w Europie. Naturalnym następstwem będzie postępująca konsolidacja rynku. Szczególnie przy spadających stopach zwrotu z nowych inwestycji i problemach z zadłużeniem naszych konkurentów, my jesteśmy dzisiaj gotowi na aktywną rolę Kruka jako konsolidatora" – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Prezes Krupa
  Zestawiając to z dzisiejszymi wypowiedziami P. Kąkolewskiego to zastanawiam się czy te firmy faktycznie działają w tej samej branży i na tym samym rynku...
  Pozdrawiam,
  Michał

  OdpowiedzUsuń
 19. Wreszcie wysłuchałem wywiadu z prezesem Getbacka i trochę się uśmiecham bo prowadzący chciał go od razu zaatakować a Kąkolewski swoją nawijką go zablokował.
  Co ważne (dla mnie)
  - wynik dzięki emisji zwiększy się o 70-80 mln rocznie (miało być 80-90 jeszcze tydzień temu :-)
  - mają mieć 600 mln taniego finansowania od banków zagranicznych (wstępne)
  - chce aby kurs był nie 12-18 zł a 40zł+, akcjonariusze którzy notują obecnie straty powinni szybko je odrobić
  - nie sądzie aby była w przyszłości nowa emisja akcji
  W zasadzie tyle mi utkwiło w pamięci, nie wiem jak ocenić ten wywiad. Wszystko wskazuje że faktycznie mają czekających inwestorów którzy chcą wyłożyć spory kapitał (objąć akcje i sprzedać obligacje) i mogą być oni powiązani z JPMorgan którzy w Polsce otwierają swoje duże biuro. Trzeba cierpliwie czekać aż będzie znana cena i wówczas podejmować oby trafne decyzje.

  OdpowiedzUsuń
 20. DM mbanku zrobił cykliczny raport (ten za marzec 2018) odnośnie spółek które rekomenduje i pokrywa, w przypadku Getback nie zmieniał parametrów rekomendacji do czasu poznania ostatecznej wielkości emisji akcji ale wklejam ciekawe podsumowanie.
  "GetBack ogłosił plany podwyższenia kapitału. Plan zakłada dwa etapy. W pierwszym etapie spółka wyemituje do 20 mln nowych akcji, z których Zarząd chciałby pozyskać pomiędzy 250 mln PLN a 300 mln PLN. W drugim etapie spółka
  wyemituje do 50 mln akcji, z których będzie oczekiwać wpływów rzędu 700 mln PLN. Prezes podał, że w obu emisjach prawo pierwszeństwa będą mieli inwestorzy, którzy posiadają 0,5% udziału w spółce. Ponadto, znacząca cześć
  drugiej emisji skierowana będzie do dwóch inwestorów strategicznych (inwestycja na 10 lat), ale nie branżowych. Emisje akcji w połowie mają posłużyć do restrukturyzacji zadłużenia, a w połowie na dalsze nabycia portfeli. Dzięki restrukturyzacji zadłużenia spółka oczekuje spadku kosztów
  finansowania o 80-90 mln PLN. Po emisji kapitału GetBack chce utrzymywać wskaźnik długu netto/KW na poziomie 1,2-1,25x. Spółka nadal planuje przeznaczyć 80
  -90% nakładów na rynek Polski. Zarząd podał także, że zysk netto GetBack w kolejnych latach, jak i w 2017, powinien rosnąć w tempie +20-25%. Ponadto, wyniki za 2017 rok mają charakteryzować się niskimi rewaluacjami oraz wysoką jakością. Emisja akcji była negatywnym zaskoczeniem dla rynku co jest odzwierciedlone w kursie akcji. W chwili obecnej nie uwzględniamy emisji akcji ani jej skutków w naszych prognozach."

  Mi się rzuca w oczy że akcje mają objąć inwestorzy długoterminowi z 10 letnim horyzontem inwestycyjnym.

  OdpowiedzUsuń
 21. Czyli emisja powinna byc pomiedzy 12.5 a 15 zl. Mozliwe ze terazniejszy kurs to okazja..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli prezes Kąkolewski mówi prawdę to faktycznie może być okazja ale jeśli łże to w tych okolicach może utknąć na lata.

   Usuń
 22. Czy leci z nami technik? Ciekaw jestem czy przypadkiem Vindexus po korekcie nie rozpoczął kolejnej fali wzrostowej z zasięgiem powyżej 10 zł.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie to korekta ostatnich spadków ale kluczowe miejsce to 8,30-8,40, w tym miejscu jest luka bessy z początku lutego jak to trwale przejdzie to będzie lepiej wykres wygląda. Widać że inwestorzy kupują Vina pod możliwe przejęcie przez Kruka lub Getback, ma to sens bo spółka jest nisko wyceniana więc ryzyko nie jest duże. Kruk też ładnie rośnie kolejny dzień co może oznaczać że sentyment się poprawia (z wyjątkiem Getback).

   Usuń
 23. Jeśli vindexus zostanie przejęty to pewnie dużo wyżej, bo to firma niemal rodzinna i tanio swojego biznesu nie oddadzą. Z drugiej strony jest presja na konsolidację w branży. Może więc w okolicach WK? Byłaby duża przebitka.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taka 60% przebitka jest jak najbardziej realna, ale wydaje mi się że gdyby właściciele chcieli sprzedać to trzeba byłoby jednak więcej trochę dołożyć.
   Tak jak ktoś pisał na blogu Vindexus to firma rodzinna, pewnie z kilkanaście osób pracuje w niej a wraz ze sprzedażą mogliby oni utracić pracę (czyli ciepłe posadki :-), dlatego premia w takim przypadku musi być większa.
   Pamiętaj że my sobie trochę spekulujemy (fantazjujemy), Kruk i Getback mówią wprost że chcą w Polsce przejmować ale nie wiemy czy dotyczą to Vindexusa więc granie pod przejęcie jest trochę nieuprawnione.

   Usuń
 24. Mam pytanie do Prezesa dotyczące modecom spółka polecana kiedyś jeszcze na forum danks wtedy urosła 100% czy obecne spadki mają uzasadnienie w fundamentach, dlaczego tak spada i czy warto kupić? Obecna kapitalizacja to 11 mln
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napiszę brzydko, ku..a co się dzieje na Modecomie dzisiaj ?
   Ktoś mocno się wysypał widocznie mu się spieszyło ale są szerokie widełki (15%) więc trudno kupić w takiej cenie. Fakt że ponad rok temu udało się ugrać ponad 100% (przynajmniej tyle kurs urósł bo ja zarobiłem trochę mniej na wejściu) i teraz mamy powrót kursu do punktu jaki były dwa lata temu.
   Wydaje się że tak niska wycena spowodowana jest brakiem gotówki na newconnect i tragiczną płynnością, dobre firmy są pomijane a tylko spekulanci się na niektórych bawią. Ponadto jakieś dziwne ruchy/ transakcje były właścicielskie i trzeba było się mocno wczytać o co tam faktycznie chodzi. Generalnie Modecom teoretycznie powinien być minimum 100% wyżej wyceniany gdyż spółka co roku zarabia około 4 mln i wycena razy 2,5 roczny zysk to nisko. Powinien im tez pomagać słaby dolar bo większość produktów importują z chin. Lekki niepokój mogą budzić dwa lata z rzędu ujemne przepływy operacyjne, co widać doskonale w rosnących zapasach i pozostaje pytanie czy zapasy (czyli sprzęt elektroniczny) są zbywalne , czy nie powinni na nie zrobić jakiegoś odpisu (sprzęt elektroniczny się szybko starzeje). Marne są ich też sprawozdania finansowe z których mało konkretnych danych finansowych można wyczytać. Moim zdaniem lepiej na razie obserwować co się dzieje niż kupować, może ktoś z firmy się wysypuje bo coś złego się dzieje i to zobaczymy w wynikach ?

   Usuń
 25. Rosnące zapasy mogą bardzo niepokoić.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @lukas8i8 - jest komunikat że prezes Modecomu sypie, pytanie czy potrzebuje kasy na waciki czy coś złego się dzieje.

   Usuń
 26. Ulga z jaką pozbyłem się Getback bezcenna. Kilka dni temu ktoś tu poradził zakupy Krezusa. Kupiłem po 3,20. Nieźle. Polecam. Powinno być bardzo dobrze. Adam.

  OdpowiedzUsuń
 27. Albo rynek przesadza z ta przecena,albo emisja za 10zl bedzie...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tym tempem spadku to i niżej może być, dlatego kto myśli o kupnie powinien czekać do okolic walnego. Mi zabrakło we wszystkich wywiadach z Kąkolewskim pytania czy jak cena rynkowa będzie np. 10 zł to czy emisje akcji w takiej cenie mają sens. W takim przypadku zbiorą tylko 700 mln i zyski z refinansowania pewnie będą na poziomie 40-50 mln, do tego na nowe pakiety będzie mniej kasy.

   Usuń
 28. Teoretycznie caly czas jest wspominany 1mld, ale moze dla niego 700mln to "prawie" 1mld :-)

  OdpowiedzUsuń
 29. Ciekawa teoria: http://niepoprawnipolitycznie.com/rozdziobia-nas-kruki-i-wrony-czyli-biznes-po-polsku/
  Kruk przejmie GetBacka?
  "znamiona działań mających na celu osłabienie konkurencji GetBack w celu wrogiego wykupu jej akcji."

  OdpowiedzUsuń
 30. Dzięki, zobaczymy co się wydarzy.
  Mi się wydaje (podkreślam że wydaje) iż ktoś duży chce mocno w Getback zainwestować (nie tylko akcje ale i obligacje kupić) i Kruk zaczyna się obawiać że rynek przejmą w Polsce. Może choćby o tym świadczyć fakt iż Kruk chce wypłacić o 150% większą dywidendę niż rok temu co może oznacza że nie potrzebują dużej kasy na zakup nowych pakietów bo jest tych pakietów mało (Getback zasysa wszystkie ?).
  Jedno jest pewne, będzie ciekawie w najbliższych tygodniach w tej branży.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawie w tej branży jest OD ZAWSZE, art. OBS-a naświetla to co w branży jest od lat... prawdą jest, że te firmy działają opresyjnie na dłużników, niekoniecznie zgodnie z prawem, a często za pośrednictwem właśnie komorników. Zasadą jest też, że nawet jak dług się przedawnił (źle kupiony, zaniedbania pracowników, oraz NAGMINNE braki formalne w postępowaniach przed sądami prowadzące w konsekwencji do umorzeń) to mimo wszystko wydzwaniają i straszą (mówię o całej branży) itp., licząc na nieświadomość Kowalskich (bo to jest NAJTAŃSZA metoda na odzyskanie środków, bo z każdym następnym krokiem trzeba wnosić opłaty na wpisy, czy po zakończeniu prawomocnym postępowań trzeba płacić zaliczki i za czynności komorników, a wtedy często okazuje się, że dłużnik jest "pusty w ryj")... Pewnie jest też i tak, że czasem się udaje przycisnąć i ludzie płacą mimo, że już dawno nie musieli, a czasem świadomi dłużnicy kładą laskę i windykatorzy są na minusie na tych wierzytelnościach.

   Kąkolewski mówił, że ma sprawdzoną metodę i STAWIA na negocjacje i to JEST BARDZO DOBRA DROGA! To nawet jeden z elementów, który przekonuje mnie do inwestycji (kiedyś). Trzeba pamiętać, że dużo łatwiej jest wdrożyć taką metodę w małej organizacji, niż w ogromnym Kruku... moim zdaniem w tej branży oprócz umiejętności kupowania (bo zawsze w pakiety wkładane są śmieciowe długi) należy też umieć je możliwie tanio i szybko zacząć egzekwować. To tyle z pkt. widzenia kogoś artykułu i własnej wiedzy prawniczej, kogoś kto prowadzi taką działalność na malutką skalę. Pzdr, ŁD.

   Usuń
  2. Przez wiele lat byłem związany z branżą bankową więc wiem jak kiedyś było i jak teraz jest, skończyło się wręcz bandyckie odzyskiwanie długów (wiem co z kolegą windykatorzy z providenta zrobili) i obecnie jest to wszystko ucywilizowane. Oczywiście pełna zgoda że dużo firm działa na nieświadomości wierzycieli ale raczej to dotyczy nie bankowych długów a transportowych czy telekomunikacyjnych który Getback czy Kruk nie obsługują. Głośno z rok temu było o BVT z newconnect który skupuje długi transportowe (jazda bez biletu) które po dwóch latach się przedawniają a co ciekawe BVT kupił je jak już były przedawnione ale nie przeszkadzało im to aby je próbować ściągnąć.

   Usuń
 31. Ciekawa teorie wysnuli, prawda jak zawsze jest gdzieś pośrodku.

  Ja uważam że Kruk nie przejmie GetBack S.A., czy GetBack będzie wstanie kupować drogo pakiety wierzytelności w tym i przyszłym roku zobaczymy - póki co jest to firma która trzeba napędzać nowymi kapitałami żeby jechała do przodu. Krzywa rentowności co najmniej dwu-krotnie wyższa niż konkurencji raczej może być nie do utrzymania w dłuższym terminie.

  Z mojej perspektywy zbyt dużo szumu w mediach jest odnośnie tej spółki (czy i ile GetBack mogłby płacić media za obecność w nich?), stad lepiej trzymać się z dala aż nie zostanie wyjaśniona cena nowej emisji.
  Ile to już było spółek w których zarząd zachwalał przyszłość, był wszędzie w mediach a kurs był w trendzie spadkowym? - wg zasady róbmy wszystko aby ratować kurs. Popatrzcie jak takie podmioty skończyły.


  OdpowiedzUsuń
 32. W związku z pojawiającymi się doniesieniami medialnymi i związanymi z tym pytaniami ze strony inwestorów, dotyczącymi rzekomych wrogich działań konkurencji w odniesieniu do naszej Spółki, Zarząd GetBack oświadcza, że w przypadku potwierdzenia tych informacji jesteśmy w pełni przygotowani do podjęcia działań mających na celu ochronę interesu oraz dobrego imienia Spółki. Model biznesowy GetBack określany jest przez uczestników rynku jako akceptowalny i innowacyjny. Spółka jest również postrzegana jako jedna z najbardziej przyjaznych osobom zadłużonym firm w sektorze zarządzania wierzytelnościami.
  W związku z powyższym wszelkie próby powiązania GetBack z nieuczciwymi praktykami spotkają się ze zdecydowaną reakcją prawną. Zastrzegamy podjęcie wszelkich kroków prawnych w celu ochrony interesu oraz dobrego imienia Spółki w odniesieniu do podmiotów bądź osób podejmujących nieuczciwe działania wobec GetBack S.A.
  Dziś, tj. 9 marca 2017 zwrócimy się do Konferencji Pracodawców Finansowych w Polsce o ujawnienie dokumentów, na które powołują się dziennikarze oraz o złożenie pisemnych wyjaśnień w niniejszej sprawie.
  Dodatkowych informacji udziela:
  Jolanta Grzechca-Meissner
  Rzecznik Prasowy GetBack
  rzecznik@getbacksa.pl
  tel. 887 873 871
  Kamil Gemra
  InnerValue Investor Relations
  k.gemra@innervalue.pl
  tel. 694 655 155 marek

  OdpowiedzUsuń
 33. https://www.getbacksa.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/oswiadczenie-zarzadu-getback-s-a [ marek]

  OdpowiedzUsuń
 34. chyba początek wojny [marek]

  OdpowiedzUsuń
 35. Witam.

  Prezesie czy w obecnej sytuacji istnieje jakiekolwiek ryzyko upadku Getbacka ? Nie ukrywam , że ma też kilka serii obligacji tego windykatora i zaczynam się trochę stresować.

  Pozdrawiam Jaksa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli publikowane przez firmę wyniki są rzetelne i prawdziwe (a tak zakładam że tak jest bo audytorzy je sprawdzają oraz agencje ratingowe) to nie widzę takiej możliwości aby firma miała upaść (mam na myśli perspektywę 2-3 lat). Getback chwali się że w 2017 wierzyciele dokonali aż 1,2 mld spłat do ich własnych portfeli oraz zewnętrznych (ciężko określić jakie są proporcje) dlatego wystarczy aby ograniczył lub zaprzestał nabywanie nowych pakietów to w zasadzie w 2-3 lata spłaciłby całe zadłużenie i sporo by zostało jeszcze wierzytelności do ściągnięcia z klientów. Więc w jaki sposób miałby upaść ?

   Tak jak napisałem wyżej jest obecnie zamieszanie z Getbackiem ale wszystko wskazuje na to że polscy konkurenci zauważyli duże ryzyko ze strony Getbacku który zbiera blisko 70% wystawianych pakietów na rynku. Chyba jest oczywiste że jeśli firma która ma/miała jakiś 10% udział w rynku i teraz zbiera prawie wszystko to pozostałe firmy (90%) muszą czuć zagrożenie, po prostu może być tak że za 2-3 lata nie będą mieli co robić bo nie będą mieli wierzytelności do obsługi. Zauważ że taki Kruk który chciał wyjść za granicę ma problem bo tam nie jest tak jak planował (będzie to widać w wynikach 4 kwartału), w Polsce mu się podaż nowych pakietów skurczyła się więc musi w jakiś sposób zareagować (zobaczymy czy plotki się potwierdzą i uruchomi czarny PR).
   W mojej ocenie (mam nadzieję że się nie mylę) ostatnie informacje o emisji akcji i możliwym tanim finansowaniem z banków zagranicznych na 600 mln świadczą o ogromnym potencjale Getbacka.

   Usuń
 36. Mnie moje zasady uchroniły przed kupnem Getbecka

  1. Nie inwestuję w spółki które są notowane na GPW krócej niż rok … brak wyników finansowych i wykresu do analizy.
  2. Nie inwestuje w spółki w trendzie spadkowym.
  3. Unikam spółek które drukują akcje.
  4. Unikam spółek z nadmiernym zadłużeniem.
  5. Wiarygodny prezes i zarząd.

  Getback obecnie nie spełnia, żadnego z tych kryteriów.

  Jeśli zakończy się proces emisji akcji i wejdą one na rynek, a na wykresie pojawi się szansa na zmianę trendu można rozważyć kupno tych akcji …
  Problem w tym, że jeśli miałbym wybrać spółkę z tej branży to byłby to Kruk albo Vindexus … zdecydowanie bardziej wiarygodne zarządy, płacą regularnie dywidendy i mają dużo mniejsze wskaźniki zadłużenia.


  Na Catalist obligacje Getback przy oprocentowaniu ok 6% są notowane 93-94% ceny (rok wykupu 2020 i 2021)
  Czyli kupując po 93% można uzyskać w ciągu dwóch lat 12% z odsetek i 7% z dyskonta tj 19% … rocznie 9,5% ...a obligacje Kruka są oprocentowane ok 5% z wyceną 100-101% nominału.

  Po cenach obligacji Getback widać, że spółka ma duże problemy.
  Zerknijcie na skalę emisji obligacji 1,63 mld na 30.09.2017

  Po co im tak szybko ta nowa emisja? Po co nowe kredyty?
  Brak spłaty obligacji lub odsetek od obligacji byłby dla Getback katastrofą.

  I na koniec ciekawostka.
  Polecam wejść na blog o obligacjach autor od wielu lat inwestuje w obligacje ... partnerem bloga (daje kasę) jest Getback

  tutaj autor promuje obligacje Getback

  https://www.rynekobligacji.com/2018/02/getback-publiczna-emisja-obligacji-serii-pp6/

  a tu jego portfel obligacji

  https://www.rynekobligacji.com/2018/03/portfel-obligacji-lutym-2018/

  Gdzie w obligacje Getbacka zainwestował 1% kapitału !!! (i to w jedyną serię która jest zabezpieczona) ... a Kruka 12%

  I jeszcze artykuł o obligacjach Getback

  http://www.gazetagieldowa.pl/2018/02/getback-jakie-moze-byc-oprocentowanie.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podpisuj się na końcu wpisu wówczas lepiej wymienia się poglądy.
   Ja stosowałem od lat podobną zasadę że nie inwestuję w debiutantów (przynajmniej muszę 3 raporty zobaczyć), niestety pierwszy raz od wielu lat złamałem swoją zasadę i kupiłem Getback (teraz cierpię). Było ona w mocnym trendzie wzrostowym, sporo Ofe kupiło i to moją czujność uśpiło. Jak unikasz spółek z nadmiernym zadłużeniem to w zasadzie żadna windykacyjna nie nadaje się do portfela bo taki jest ich model działania, funkcjonują na wysokiej dźwigni.
   Jak najbardziej zgadzam się z Twoim wpisem.

   Usuń
 37. Postaram się coś jeszcze napisać i to nie o Getback

  Sorki za brak podpisu
  Pozdrawiam
  Jacek

  OdpowiedzUsuń
 38. Prezesie, zgodziłbym się ze wszystkim co piszesz bo robisz bardzo ciekawe i rzetelna analizy, ale prawda niestety leży zupełnie gdzie indziej. Sugeruję szukać najprostszych rozwiązań. A najprostsze jest to, że prawdopodobnie załamał się agresywny sposób windykacji w związku z działaniami pewnej instytucji. I to jest cała przyczyna spadków - od tego zaczyna się cała historia. Jak się załamuje system wówczas spada dynamika odzysków, a jak spada ta dynamika to czekają nas potężne przeszacowania i w związku z tym potrzebna jest emisja, żeby przetrwać trudny okres, obsłużyć dług przeprowadzić szkolenia i zmienić system. To fakt, że mają potężne portfele, ale w chwili obecnej dynamika ich windykacji prawdopodobnie zostawia wiele do życzenia. I to jest prawdopodobne wyjaśnienie całej sytuacji, zresztą to jest tajemnica poliszynela...
  I takie pytanie - sokoro w IPO część emisji musiał objąć gwarant emisji, to czy jesteś pewny, że po obecnych zawirowaniach ktoś wyłoży prawie 1 mld zł na nową emisję? I dlaczego miałby płacić 15 zł za coś co może kupić za 11? (oczywiście bez ujawniania się do 5 procent). Polskie fundusze, które są kilkadziesiąt procent do tyłu sprzedałyby te akcje z pewnością z pocałowaniem ręki.
  Jeśli emisja dojdzie do skutku to na pewno sytuacja się uspokoi, firma będzie miała czas na wprowadzenie zmian i dostosowanie się do nowej sytuacji, w związku z prawdopodobnym obecnym załamaniem się systemu operacji. Ale czy na pewno będą chętni na akcje tego giganta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prośba abyś się następnym razem podpisywał.

   Żeby było jasne że nie zamierzam za Getback "umierać" gdyż jest to jedna z kilkuset moich inwestycji, jednak powstała obecnie istna histeria która nie jest w żaden sposób poparta liczbami.
   Na jakiej podstawie twierdzisz że załamał im się ich sposób windykacji ?
   Ja staram się inwestować na podstawie liczb a nie plotek i dla mnie liczby są jednoznaczne: wg raportów spółki spłaty (fundusze własne i zewnętrzne) w 4 kwartale 2017 wyniosły 346 mln i wzrosły o 60% r/r, w 3 kw 2017 spłaty wyniosły 326 mln i wzrosły o 103 % r/r, w 2 kw 2017 spłaty wyniosły 308 mln i wzrost o 64% r/r. Czy ty widzisz gdzieś załamanie spłat i jakieś niepokojące informacje bo ja nie, każdy kwartał to wzrost spłat zarówno w ujęciu r/r jak i kw/kw ?
   Na chwilę obecną nie rozumiem i nie widzę sensu przypisywania jakiś dziwnych teoria poza tym że prawdopodobnie dwa duże zagraniczne podmioty chcą mocno wejść w firmę obejmując dużą część akcji, to raczej poza negatywnym rozwodnieniem akcji jest pozytywną wiadomością. Wiele wskazuje też na to że poza objęciem akcji będą oni też w formie tanich obligacji dodatkowo finansować spółkę. Wszystko wskazuje też na to (jutro mamy się dowiedzieć) że konkurencja Getbacka widzi duży kapitał który go chce wesprzeć i zamierza jakiś czarny PR uruchomić.

   Usuń
  2. W jutrzejszym parkiecie jest ciekawy (choć krótki) artykuł o emisjach Getinu i Getbacku i wpływie na notowania obligacji.
   Autor stwierdza iż emisja Getinu ma nie wielki wpływ na kapitały ale w przypadku Getbacku natomiast GetBack, pozyskując 1 mld zł, nieomal go potroi (licząc według stanu na koniec września) lub przynajmniej podwoi (jeśli do wrześniowego kapitału zaliczyć zarejestrowaną nieco później publiczną emisję akcji z wakacji ub.r.). Tak czy inaczej, byłby to zastrzyk - gatelny".
   i jeszcze "zamiar podniesienia kapitału – to dla wierzycieli wiadomość korzystna, co dostrzegła agencja S&P, podnosząc perspektywę ratingu GetBacku do pozytywnej właśnie ze względu na planowane podwyższenie kapitału. Właściwie jedynym, czego można sobie w tej sytuacji życzyć, jest zamiana deklaracji na czyny. Pierwsza emisja 20 mln akcji miałaby nastąpić w ciągu kilku tygodni. "
   W mojej ocenie autor w przeciwieństwie do rynku widzi pozytywy w podniesieniu kapitału.

   Usuń
 39. Prezesie, odpowiadam. Unikatowy system windykacji, o którym mówił prezes firmy tak naprawdę polegał na bardzo częstym dzwonieniu do dłużnika. Ale w pewnym momencie w ubiegłym roku (coś koło listopada) podobno zainteresowała się tym duża państwowa instytucja, która ponoć nakazała realizację swoich zaleceń, tak żeby dłużnicy byli mniej "nękani". I w wyniku tych zaleceń skuteczność windykacji podobno została obniżona o blisko kilkadziesiąt procent, a to oznacza przeszacowania i konieczność emisji. Ot całe prawdopodobne wytłumaczenie - tu nie ma żadnego grubasa, żadnego zaniżania kursu, żadnych manipulacji. Tu jest tylko rynek, który ocenia, że prawdopodobnie obecny wzrost się załamie.
  Zgadzam się, że do tej pory w dynamice spłat nie było niepokojących sygnałów, ale śmiem twierdzić, że to przeszłość, a jak wiemy rynek jest zainteresowany tylko przyszłością. A ta wydaje mi się, że nie jest już taka różowa. Dlatego zalecam ostrożność.
  Oczywiście to moje subiektywne opinie, pozdrawiam.
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację że ostrożność jest wskazana, jednak inwestowanie z plotkami nie powinno mieć związku. Nie chcę drążyć tematu rzekomej instytucji i jej nieoficjalnego wpływu na prywatną firmę, za miesiąc poznamy faktyczne spłaty za 1 kw 2018 i wtedy będziemy mogli teorie spiskowe wysuwać. Z zakupami czy ewentualnym uśrednianiem nie ma co i tak się spieszyć bo szybko kurs nie odbije, muszą się najpierw emisje pokończyć a to ze 3 miesiące potrwa.

   Usuń
  2. Prezesie, zgadzam się - byłoby cudownie, gdyby inwestycje na rynku kapitałowym opierały się wyłącznie na raportach i oficjalnych wskaźnikach. Ale dobrze wiemy, że tak nie jest, w szczególności na malutkiej giełdzie w skali nie tylko światowej, ale i europejskiej. Świat rynku windykacyjnego jest jeszcze mniejszy - ok, nie będę brnął dalej w ten temat ale wiem, że zrozumiałeś mój przekaz.
   Moim zdaniem raport za rok 2017 i Q4 będzie jeszcze bardzo dobry - zostanie on ogłoszony przed zamknięciem emisji, tak żeby pokazać znakomite wyniki. Ale jeśli emisja się uda to po Q1 lub Q2 wyjdzie cała prawda. Ale z kasą na koncie spółka będzie dobrze przygotowana do twardego lądowania z niebios wiodącego gracza do portu zwykłego gracza, który musi usprawnić system, wyszkolić ludzi i zając się pracą organiczną. A to wymaga czasu - może rok, może dwa lata. Oczywiście, zakładając, że emisja się uda.
   Szkoda, że nie piszesz o akcjach z Nasdaq lub Dax. Są tam setki fascynujących historii i akcji o gigantycznej płynności. Jeden człowiek nie jest w stanie tego ogarnąć, a skoro na trudnym i malutkim i niestety prowincjonalnym (sorry, ale tak jest) rynku GPW umiesz "powyciągać" ciekawe inwestycje to na największych rynkach świata osiągnąłbyś jeszcze więcej.
   Pozdrawiam
   Michał

   Usuń
 40. Podobno, podobno. Dużo czarnego PR, a twarde dane pokazują że Getback jest po prostu bardzo tani po obecnych spadkach. Same spłaty z portfeli w ubiegłym roku to 1,2 mld zł , ten rok będzie jeszcze lepszy bo mnóstwo portfeli kupili w zeszłym roku. Ponad 28 mld zł nominalnych wierzytelności które mają w portfelu. 370 mln w gotowce z emisji, a dziś cały Getback jest wart jakieś 1,1 mld zł. Jak dla mnie okazja, dlatego w ostatnich dniach kupuję, bo mogę nabyć porządną spółkę za małe pieniądze

  OdpowiedzUsuń
 41. Getback. Emisja akcji za gotówkę to zawsze dobra wiadomość dla kondycji spółki i dla obligatariuszy, jak wielka nie byłaby to emisja i po jakiej cenie (nawet po 2 zł). Jakby nie patrzeć im więcej gotówki w kasie tym lepiej (nawet gdyby to było 200 mln akcji po 2 zł). Problem jest dla akcjonariuszy bo przyszłe zyski i majątek spółki trzeba dzielić przez znacznie większą liczbę.

  OdpowiedzUsuń
 42. https://www.igpw.pl/komunikaty/raport/getback/738385 przynajmniej wiadomo co to za inwestor

  OdpowiedzUsuń
 43. Po wczorajszej informacji o inwestorach z Izraela i USA jest krótka informacja w parkiecie." Tak informowaliśmy wcześniej spółka jest zainteresowana rozszerzeniem akcjonariatu o kolejnych inwestorów z długoterminową perspektywą inwestycyjną. Cieszy nas uwaga inwestorów dotąd mało aktywnych w naszym kraju. W nadchodzących dniach spółka planuje szereg kolejnych spotkań z inwestorami w Izraelu oraz USA w celu poszerzenia grupy inwestorów zainteresowanych inwestycją w naszą firmę – mówi Konrad Kąkolewski, prezes GetBacku."

  Coś mi się zaczyna z tą emisją nie podobać gdyż wszystko wskazywało że mają oni kolejkę chętnych do objęcia akcji i pod tych inwestorów jest robiona emisja. Jednak wg zacytowanej wypowiedzi oni jadą szukać takich inwestorów do USA i Izraela.
  Wydaje się że możliwe jest że cała emisja nie zostanie objęta i kurs emisji będzie niski (aby jak najwięcej złowić akcjonariuszy nowych).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie, ewidentnie mają ciśnienie na potężny zastrzyk gotówki. Z czego to prawdopodobnie wynika napisałem wcześniej. Strach myśleć, co będzie gdy w ogóle nie będzie chętnych i emisja nie dojdzie do skutku.
   Te informacje o obietnicy finansowania z jakiegoś zagranicznego banku oraz o negocjacjach to w ogóle jakaś rzadko spotykana praktyka, jakby tonący brzytwy się chwytał...
   Michał

   Usuń
  2. na stockwatch przykuło moją uwage
   Wyckoff zaobserwował, że pod koniec trendu spadkowego często pojawiają się bardzo duże obroty. Oznacza to wejście nowych inwestorów, prawdopodobnie dla których wycena waloru jest wystarczająco atrakcyjna, aby rozpocząć inwestycję. W czasie Selling Climax nastawienie do akcji jest skrajnie złe, a wszystkie wskaźniki dają jasne sygnały spadkowe. Po ustanowieniu nowego dołka (na wysokim wolumenie) pojawia się odbicie, a następnie cena przechodzi w trend boczny. Potocznie nazywane jest to „uklepywaniem dna”, a w praktyce jest rozpoczęciem fazy akumulacji ciągle tanich walorów. Duży kapitał wykorzystuje ten okres do kupna i powiększania swoich pozycji, również przez fałszywe wybicia dołem z konsolidacji w celu sprawdzenia reakcji pozostałych inwestorów.
   wydaje mi sie ze getback tu pasuje
   Paweł

   Usuń
  3. Trend boczny? Getback na pewno tu nie pasuje.

   Usuń
 44. W środowej gazecie parkiet jest artykuł o Getback, trochę niejednoznaczny. Abris główny akcjonariusz GetBacku, składa deklarację, że weźmie udział w emisjach wartych w sumie nawet 1 mld zł. – Staramy się wspierać zarząd w pozyskaniu nowych źródeł finansowania. Emisja akcji może być jednym ze sposobów, ale niekoniecznie jedynym – mówi Wojciech Łukawski, partner w Abris Capital Partners.
  Ponadto parkiet próbował potwierdzić od 3 firm z Izraela czy faktycznie są zainteresowane inwestycją w Getback ale do zamknięcia wydania gazety nie otrzymali odpowiedzi.
  Albo jeszcze kolejny wpis "Gros specjalistów z biur maklerskich odmawiało nam we wtorek komentarza, tłumacząc się najczęściej zobowiązaniami instytucji wobec spółki. Jedna osoba nie chciała w ogóle udzielić wyjaśnień. "

  Coraz bardziej nieciekawie to wszystko wygląda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proste pytanie i można zamknąć ten temat - KTO NAJLEPIEJ wie co się tam dzieje? Zarząd? Pracodawca, który go zatrudnia? A może pracownicy nowi/odchodzący? Bo, chyba nie gazety, blogerzy, czy posterzy (w tym ja!)...

   Odp. MY NA PEWNO NIE WIEMY (częściowo giełda też nie wie, bo wszyscy jesteśmy lepiej lub gorzej poinformowami, ktoś kupuje ktoś sprzedaje, na pewno jedna strona transakcji się MYLI). I MOŻEMY SOBIE SPEKULOWAĆ do końca świata, a puki główny właściciel nie zacznie opuszczać pokładu to do tego czasu trzeba się trzymać (NIESTETY) tego co mówił Kąkolewski... a, że mówił dużo i jak historia pokazuje "szczery" nie był, to jego wiarygodność puki SAM NIE ZACZNIE KUPOWAĆ jest warta funta kłaków... i dopiero wtedy jak on i główny właściciel zaczną kupować/obejmować emisję można myśleć o scenariuszach.

   A odpowiadając na to co pisze Przemek to można to jednym stwierdzeniem podsumować=dupa zbita Ryba ;-))) ŁD.

   Usuń
  2. Prezes. Artykuł jest pozytywny. Dokapitalizowanie spółki pozwoli przegonić Kruka, spółka będzie mieć tańsze finansowanie. Z bilansu wynika, ze jej sytuacja finansowa jest bardzo dobra, co nie znaczy , że nie potrzeba jej kapitału chociażby na spłatę najdroższych zobowiązań . I Abris mający pakiet kontrolny im w tym pomoże . A pisanie maili do funduszy przez Parkiet jest mało profesjonalne. Poza tym widać grę na zniżkę cen akcji i na niską cenę nowej emisji. Codziennie przed zamknięciem kurs nurkuje o pare procent. Ja dziś zakupiłem bo widzę ze można kupić dobrze zarządzaną, dynamiczną spółkę w bardzo niskiej cenie. Obecna cena to zaledwie suma zysków z dwóch ostatnich dwóch lat oraz wpływów z ostatniej emisji akcji.

   Usuń
  3. Mnie zastanawia że parkiet i może polskie fundusze drążą temat tej emisji bo może nie jest dla nich oczywisty powód tych emisji.
   o 11:26 pisałem też że Kąkolewski jedzie do USA i Izraela w poszukiwaniu inwestorów do objęcia akcji a wszystko wskazywało że tacy już byli wcześniej.

   ps podpisuj się

   Usuń
  4. Dokładnie... "bo może nie jest tak oczywisty"... ludzie zacznijcie dokładnie (najlepiej po kilka x słuchać/czytać wywiady z Kąkolewskim). Przecież ten człowiek od pół roku chodzi uśmiechnięty i opowiada jak to jest dobrze (a co ma innego mówić??? Za to mu m.in. płacą). Przecież nie "ora" tam na tel. do dłużników i nie zastępuje np. prawników w sporządzaniu pism/reprezentacji w sądach, lub w poszukiwaniu zabezpieczenia majątkowego nabytej wierzytelności! Płaci mu się za m.in. komunikację z rynkiem i reprezentację Spółki! Ostatnie wywiady nadszarpnęły bardzo mocno jego wiarygodność i na dziś RATUJE go wyłącznie to, że faktycznie z powodu tego, że Spółka non stop robi jakieś emisje (obligów), czy raportuje to NIE MOŻE KUPOWAĆ... ale ten czas się kiedyś skończy i jeżeli deklaruje, że widzi wycenę Spółki 40 per share, to chyba głupkiem nie jest i może postawić jakiś ułamek swojego majątku, aby go potroić w 3 np. lata, skoro Spółka jak twierdzi konsekwentnie, ma unikalny i dobry model windykacji??? Coś tu nie gra, ja czekam z zakupem do powodzenia emisji i oceny bilansu (szczególnie pozycji spłat i ew. przeszacowań pakietów). ŁD.

   Usuń
 45. Patrząc na wykresy Kruka, Vindexusa, Kredytincaso, Getbacka widać że rynek negatywnie ocenia perspektywy całej branży. Problemem są obligacje. Zwłaszcza Getbacka. Brak spłaty choćby odsetek od obligacji może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Co uderzy także w obligacje innych firm z branży. W interesie dużych instytucji finansowych leży nie tyle pomoc Getbackowi tylko ochrona własnych portfeli obligacji. Dlatego Getback powinien otrzymać pomoc finansową.
  Obecnie główny udziałowiec Getbacka ma 60 z 100 mln akcji po emisji będzie miał 60 z 170 mln akcji tj.35% (w praktyce pakiet kontrolny). Myślę, że przedmiotem negocjacji może być nie tylko cena akcji, ale też wielkość emisji, oraz to na co pójdzie kasa z tej emisji. (np. dajemy kasę ale wykupcie nasze obligacje) itp.

  Gdyby ktoś zapytał co robić teraz z akcjami Getback. Odpowiem nie wiem.
  Pozdrawiam
  Jacek

  ps. nie mam i nie miałem akcji Getbacka.

  OdpowiedzUsuń
 46. Do poczytania pytania do Prezesa Getback

  http://www.sii.org.pl/12123/ochrona-praw/biezace-interwencje/7-pytan-sii-do-prezesa-spolki-getback.html#ak12123

  OdpowiedzUsuń
 47. i odpowiedzi...
  https://www.getbacksa.pl/biuro-prasowe/informacje-prasowe/odpowiedzi-na-pytania-sii

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie, dla mnie odpowiedzi na te pytania nieco rozjaśniają sytuację. Moim zdaniem ewidentnie nie mają chętnych na nową emisję. Oznacza to, że przy załamaniu dynamiki windykacji (szacuję to na załamanie o blisko 40-50 procent), potężnych przeszacowaniach oraz w związku z tym wzrostem kosztów obsługi długu, firma jest postawiona w bardzo i to bardzo trudnej sytuacji.
   Firma jest do uratowania bo mają wartościowe aktywa w postaci pakietów wierzytelności, ale musi się znaleźć inwestor, który to kupi i natychmiast przejmie zarządzanie.
   A tak z innej beczki, trochę humoru - na bankierze na forum GB jest człowiek, który skupuje akcje GB od 18 zł, kupuje nawet teraz, ciągle namawia do zakupu i twierdzi że do tej pory nic nie stracił bo uśrednia i dopóki nie tnie strat to nic nie traci. Logiczne? Jak w Amber Gold, ci co nie sprzedali to nic nie stracili. Ot, taki folklor dla odprężenia.
   Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru.
   Michał.

   Usuń
  2. Ja do czasu gdy nie zobaczę tego o czym piszesz w raportach nie przyjmuję do wiadomości i traktuję to w kategoriach plotki. Najlepsze/najgorsze w tym że gdyby mało nowych inwestorów objęło nową emisję akcji to nie wiadomo czy się cieszyć czy smucić. Cieszyć bo małe rozwodnienie i wycena jest śmieszna, smucić bo może faktycznie coś złego się dzieje i nikt nie chce kasy wykładać.

   Jeśli chodzi o humor rodem z bankiera to wejdź sobie na ZEPAK, tam jest koleś Finansista oczekujący sporej dywidendy i twierdzi że jego spadek kursu nawet o 90% nie przejmuje bo dostanie dużą dywidendę. Gościu wydał około 200.000 zł na akcje (chwali się że ma 15.000 akcji) i nawet gdyby dostał 20.000 dywidendy a kurs spadnie na 20.000 to faktycznie jest do tyłu 160.000 zł (oczywiście do momentu gdy nie sprzeda straty fizycznej nie ma).

   Usuń
 48. W poniedziałkowym parkiecie jest artykuł o słabeuszach giełdowych i o Getbacku jest wypowiedź analityka z raiffeisen "........Przypuszczam że chętni na akcje się znajdą, pytanie po jakiej cenie i czy to wystarczy by zebrać 1 mld jak zakłada spółka. Sądzę że potencjalni strategiczni inwestorzy, dyskutujący o dużych pakietach, maja teraz mocną rękę przy stole negocjacyjnym. My obecnie rewidujemy nasze rekomendacje i cenę docelową."

  OdpowiedzUsuń
 49. Witam,
  Prezesie czy jest jakaś aktualizacja strategii w świetle ostatnich newsów ze spółki (2,4 mld obligów, kolejne 200 mln już wykupione od początku roku, wycofanie potencjalnego inwestora itd.)
  Max

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na bieżąco spółki omawiamy pod postami "Aktualności, analizy..."
   Ogólnie wszystko wskazuje na to że Getback nie jest już inwestycją fundamentalną bo nie możliwy jest dalszy dynamiczny rozwój spółki jak pokazywał to w poprzednich kwartałach. Mam zasadę że dopóki w wynikach nie zobaczę że faktycznie jest źle to nic nie zmieniam w inwestycjach ale w tym przypadku nie wiem co robić. Z jednej strony wydaje się że nie możliwe jest aby w 2 miesiące firma się posypała ale z drugiej strony paniczny spadek kursu i obligacji fatalnie wygląda. Na chwilę obecną nic nie robię z tą inwestycją czy sprzedam akcje czy uśrednię to podejmę decyzję gdy poznamy cenę nowej emisji, ile zostało akcji objętych i ostateczne wyniki za 4 kw.
   Nie widzę już sensu robić cokolwiek z tą pozycją.

   Usuń
 50. Teraz z perspektywy czasu inaczej się to czyta.

  OdpowiedzUsuń
 51. ...a dziś to w ogóle inna bajka

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni

Archiwum