"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 26 marca 2018

Defensywny BAH zaparkował w Wirtualnym Portfelu FundamentalnymBritish Automotive Holding (BAH) to importer i dystrybutor w Polsce aut marek Premium Jaguar, Land Rover i Aston Martin.
Kupione 600 akcji po 8,36 zł (jeśli wyniki będą lepsze od oczekiwań lub kurs spadnie dużo niżej to dobieram jeszcze 400 akcji), oczekiwany zarobek 10% rocznie, średnioterminowy okres inwestycji do 2-3 lat.
BAH powstał z podziału w 2017 roku grupy Marvipol na dwie części: dystrybucyjną aut klasy premium (BAH) i deweloperską (Marvipol). Podział ten nastąpił w 4 kwartale 2017 i niestety nie ma jeszcze raportu finansowego dla samego BAH dlatego muszę się na razie posiłkować/sugerować rekomendacjami biur maklerskich.  Ostatnie rekomendacje dm Trigon i dm Boś prognozują iż zysk firmy w 2017 wyniósł około 50 mln a szacunki na ten rok przewidują 45-48 mln zysku. 
A dlaczego tak ważna jest wysokość zysku i dlaczego postanowiłem zainwestować w tą firmę ?
Ma to związek z ogłoszoną w styczniu nową polityką dywidendową link która zakłada przeznaczanie 80% zysku netto na dywidendę oraz jako druga spółka w Polsce zamierza wypłacać dywidendę co kwartał co może sprawić że w tym roku otrzymamy dywidendę za rok 2017 i połowę 2018 roku.
Gdyby potwierdziły się szacunki zysku biur maklerskich z 50 mln zysku i deklaracje zarządu odnośnie wprowadzonej polityki dywidendy to dywidenda za 2017 rok wyniosłaby 11,70% (50 mln x 80%/342 mln kapitalizacji) a w przyszłym roku około 10,80% z czego pewnie 2,5% byłoby wypłacone w formie zaliczki jeszcze w grudniu tego roku. Czyli możliwe jest blisko 14% w tym roku dywidendy i 22,50% w ciągu najbliższych 18 miesięcy.  
Nie znając faktycznych wyników wydzielonego BAH za rok 2017r. trudno jest stwierdzić czy realny jest dalszy rozwój firmy (przynajmniej utrzymanie wyników) i jakie faktyczne są możliwości firmy, jednak z publikowanych comiesięcznych danych operacyjnych wiele wskazuje że rozwój jest kontynuowany. Po dwóch miesiącach 2018 roku sprzedaż samochodów jest wyższa o 41% r/r (sztuki) i wyższa o 25% jeśli chodzi o wolumen sprzedaży (mln zł) link.
Pomimo wysokich dynamik sprzedaży w pierwszych miesiącach roku możliwa jest lekka presja na koszty gdyż firma rozszerza liczba i formę salonów sprzedaży link a są to z pewnością kapitałochłonne inwestycje ale powinny się przełożyć w przyszłości na wyższą sprzedaż. 
Analizując wykres za ostatnie 3 miesiące (dłużej nie ma sensu bo jest to "nowa" spółka na GPW) należy zwrócić uwagę na dzień 9 stycznia 2018r.
W tym dniu pojawiła się informacja link iż główny akcjonariusz spółki Mariusz Książek sprzedaje w przyspieszonej księdze popytu ABB aż 20% akcji. Ze względu na tak dużą sprzedaż akcji (łącznie sprzedał 25% akcji) kurs zareagował dosyć negatywnie i do dnia dzisiejszego jest niżej o 25%. Moim zdaniem tak duży spadek nie ma uzasadnienia fundamentalnego a akcje zostały wszystkie objęte przez fundusze np. TFI PZU zwiększyło znacznie swój udział a także v-ce prezesi zarządu też kupili akcje. Ciekawostką i pewnym usprawiedliwieniem sprzedającego akcje Mariusza Książka jest fakt iż inwestował w tym czasie Synektik link i ujawnił się z 26% pakietem akcji.
Podsumowując: zakup akcji BAH traktuję jako inwestycję defensywną odpowiednią na podwyższoną zmienność jaka jest obecnie na rynkach. Nie oczekuję wielkich zysków na tej inwestycji ale realne dywidendy na poziomie 10-12% rocznie powinny rekompensować możliwe spadki kursu. Nie znam oficjalnych wyników i faktycznych wskaźników firmy ale wiele wskazuje na to że obecne c/z to 7, więc jak na spółkę z dobrymi perspektywami i typowo dywidendową nie jest na pewno drogo.
Główne ryzyko to krótkoterminowy trend spadkowy,

Uwaga - wykres akcji jest zrobiony w dniu 25.03.2018 więc różni się od aktualnego i pochodzi z biznesradar.pl.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Poniżej tak jak zapowiadałem załączam analizę techniczną wraz z opisem wykonaną przez gpwatak.pl w dniu 25.03.2018r.sugestią dla mnie było aby kupić akcje przy poziomie 8 zł lub po przebiciu 9 zł jednak ze względu na ogłaszane wyniki 30 marca 2017r. tj. w najbliższy piątek uznałem iż nie czekam do wskazanych poziomów.

Używając wykresów bez uwzględnienia operacji można zaobserwować, że nawet luki powstałe w wyniku „odpisania” dywidendy od kursu akcji stanowią później opór z perspektywy analizy technicznej.
Taką lukę mieliśmy na BAHolding w grudniu, przy podziale spółki Marvipol na dwa segmenty, dnia 08.12.17.
Analiza uwzględnia tę „sztuczną” lukę. W przypadku wykresu uwzględniającego operacje dużo się nie zmienia odnośnie perspektywy dalszych wzrostów. Na wykresie uwzględniającym operacje widoczne również mocniejsze wsparcie w obszarze 7,50 zł.

Wykres miesięczny:
Na wykresie nieuwzględniającym operacje (takiego używa GPW ATAK) widoczny jest długoterminowy trend wzrostowy od 2014 roku. Większe wsparcie właśnie się znajduje przy 7,50 – 8,00 zł. Wykres miesięczny ma jednak przez podział spółki mniejszą wartość analityczną, dlatego skupmy się bardziej na wykresie dziennym. Tam braliśmy jedynie obszar czasowy już po podziale spółki. Jest on więc bardziej wymowny:

Wykres dzienny
Od początku podziału na wykresie spółki trwa krótkoterminowy trend spadkowy niższego rzędu. Tworzą się coraz niższe dołki (punkt 1. 2. Oraz 3.), które obrotem potwierdzały aktualny trend. Ostatnia zaznaczona świeca na wykresie dziennym (21.02.2018) była również negatywna (mały korpus o historycznym obrocie). Można było to poznać po kolejnej negatywnej świecy dnia 22.02.18. Świeca z dużym korpusem bez knotów, tzw. Marubozu. Sygnalizuje kontynuację danego trendu, a więc w tym przypadku: spadkowego.

Teraz kurs doszedł do mocniejszego wsparcia 8,00 zł. To dopiero te obszary będą potencjalnym obszarem kupna. Pierw jednak najlepiej poczekać na pozytywną reakcję kursu na te poziomy. Pierwszym pozytywnym sygnałem będzie stałe przebicie 9,00 zł. To wtedy kurs „zneutralizuje” negatywne świece powstałe właśnie 21.02 oraz 22.02.18. Stałe przebicie tego poziomu będzie oznaczało, że podaż na tych poziomach już nie jest tak mocna, jak we wspomnianych dniach. Popyt będzie więc wtedy przewyższać podaż, która – patrząc na obrót – występowała właśnie na poziomach ~9 zł. Z perspektywy analizy technicznej będzie to jednoznaczne z zażegnaniem krótkoterminowego trendu spadkowego. Utworzy się wyższy szczyt.

Stałe przebicie 9,00 zł będzie więc potencjalnym sygnałem kupna.

Podsumowując: według AT będzie można zainwestować potencjalnie przy ~8,00 zł lub na przebicie 9,00 zł. Na razie jednak nie widać większej reakcji na poziom 8,00 zł (może się to zmienić w każdym momencie).


Notka prawna:
Autorzy strony www.gpwatak.pl informują, że nie wykonują działalności maklerskiej składającej się z doradztwa inwestycyjnego, zarządzania portfelem, czy też przygotowywaniem rekomendacji dotyczących transakcji na instrumentach finansowych, ani jakiejkolwiek innej działalności maklerskiej określonej w Ustawie o Obrocie Instrumentami Finansowymi w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz. U. z 2005 r. Nr 206, poz. 1715) i w odpowiednich rozporządzeniach. Transakcje dokonywane przez użytkownika strony www.gpwatak.pl uważa się za jego własne, niezależne decyzje. Autorzy nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie powyższych danych, ani za szkody poniesione w ich wyniku.


Udostępnij:

17 komentarzy:

 1. Część, czytając ostatnie raporty to BAH z działalności kontynuowanej czyli z działalności motoryzacyjnej wykazał za 3 kwartały 41 mln zysku( 1 i 2 kwartał po 13 mln, 3 kwartał 15mln). Czyli aby ukazać 50mln,4 kwartał musiałby wynieść 9 mln. Bilans wygląda również calkiem fajnie, martwią mnie jedynie zobowiązania z tytulu dostaw w kwocie 194mln, ale po wskaźnikach i całkiem przejrzystym biznesie można powiedzieć że inwestycja z calkiem dużym marginesem bezpieczeństwa. Student T.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I te 9 mln wg dm bosia ma wynieść zysk w 4 kw a wpłyną na to niższy przychód r/r, spadek cen samochodów i spadek bardziej rentownej sprzedaży eksportowej, dojdzie tez wyższa efektywna stopa podatkowa.

   Usuń
 2. Ja mam dwa defensywne typy na obecne czasy BAH plus deweloperzy z uwagi na bardzo mocne wyniki w tym roku + wysokie dywidendy które będą sprzyjały stabilizacji notowań, ATAL, DOM DEVEL czy ARCHICOM to w miarę pewne inwestycje. Pogorszenie wyników wśród deweloperów będzie dopiero w okolicach 19-20. Na marginesie chciałbym porządną bessę i spadki dobrych spółek jak w 2009 gdy FORTE było po 5 zł, a NEUCA po 40 zł, jak się Amerykanie rozpędzą to i my powinniśmy w tym roku ładnie spaść, ja czekam na spadki na giełdzie i okazje. Pozd. Paweł

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja jednak wolałbym aby nie było bessy a tylko zdrowa korekta tak ze 25%. Moje założenia na ten rok zakładały że do końca czerwca sprzedam większość akcji z portfela (myślę zarówno o rzeczywistym portfelu jak i prowadzonych na blogu portfelach) ale jak dalej będą trwały spadki to może nie będzie sensu sprzedawać akcji bo będą już nisko wyceniane. Inwestorów powoli ogarnia lęk a czy to dobrze czy źle to za kilka miesięcy się dowiemy.

  OdpowiedzUsuń
 4. BAH to fajna spółka, ale faktycznie jako defensywną inwestycję trzeba ją traktować. Z 2 powodów: po pierwsze, nie wiadomo kto objął te 20% akcji od prezesa. Pewnie parę podmiotów pod progiem i mogą z kursem robić teraz wszystko, czyli w praktyce trzymać go w sztywnych ramkach. Po drugie, rozwój własnych salonów zje pewnie część zysków, bo jednak to kosztuje nie mało, więc może być tak, że przez 2-3 lata dywidenda będzie trochę niższa niż zakładamy.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za 2017 rok zakładam że dywidenda będzie na poziomie 80% zgodnie z przyjętą ostatnio polityką dywidendową. Główny akcjonariusz który sprzedawał swoje akcje w przyspieszonej księdze popytu ABB aby lepiej sprzedać akcje celowo wprowadził tak atrakcyjną politykę dywidendy i w tym roku raczej jej nie zmieni (byłoby to spore nagięcie). Co do przyszłego roku i kolejnych lat nie można wykluczyć że będzie tak jak piszesz, mogą obniżyć do 50-60% zysku aby sfinansować spore inwestycje.

   Usuń
 5. Ja bym poczekał z kupnem, coś za pięknie to wygląda... mały pakiecik można kupić, ale warto być ostrożnym, już widzieliśmy dużo wydmuszek na naszej giełdzie. Zamiast takich niepewnych perełek mamy sporo tanich spółek i dużo wiarygodniejszych z dłuższą historia.

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie jest nowa firma na giełdzie a funkcjonuje na giełdzie od wielu lat tylko wcześniej w grupie Marvipolu, w ubiegłym roku jak Marvipol wypłacał spora dywidendę to środki pochodziły z BAHu a nie z działalności deweloperskiej. Oczywiście komu się firma podoba ale ma zastrzeżenia to jak najbardziej może poczekać na oficjalne wyniki i propozycję podziału zysku tym bardziej że słabo giełdy wyglądają i możliwe są spadki na szerokim rynku.

   Usuń
  2. jak na dzien przed wynikami to maly obrot...

   Usuń
  3. Do tego kierunek prawidłowy, tylko zwrot przeciwny :) Spory pesymizm na naszej giełdzie: Ameryka spada, my spadamy. Ameryka rośnie, my boimy się że jutro spadnie. Ogłaszają wyniki, to ludzie wychodzą, by nie stresować się otwarciem po świętach.
   Gerard

   Usuń
 6. Hmm czemu nie ma wyników jeszcze? Czy sądzisz prezesie, że jednak nie mają się czym chwalić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie mają jajeczko i się im przeciąga :-)
   Nie ma co teraz już tak z niecierpliwością ich oczekiwać, najbliższa sesja dopiero za 4 dni więc nic zmienia godzina publikacji raportu.

   Usuń
  2. jestesmy po wynikach I cisza I spokoj, popytu nie widac, czy warto czekac na komunikaty o dywidendzie? I kiedy sie ich mozna spodziewac?

   Usuń
  3. Sam musisz ocenić czy warto czekać na dywidendę? W maju ma być już płacona zaliczka więc kwestia pewnie kilkunastu dni i pozytywne komunikaty mogę na rynek trafić. Niestety nie było żadnej reakcji kursu zarówno na wyniki jak i zapowiedź przeznaczenia 80% zysku skonsolidowanego na dywidendę tak jakby rynek nie dowierzał lub bał się bessy.

   Usuń
 7. Witam Prezesie. Czy wg CIebie az tak znaczne zejscie kursu BAH ma uzasadnienie fundamentalne? Wg mnie jest malo prawdopodobnecalkowite zerwanie umowy importowej bo przeciez producenci exkluzynych marek tez na tym zarabiaja. Z ich strony jest to rowniez duze ryzyko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim zdaniem kurs zdecydowanie za dużo spadł 9samych dywidend przez 2 lata może być 50-70 mln) ale zerwanie umowy importowej jest raczej przesądzone. Sporo napisaliśmy o sytuacji z BAH pod tym postem i tu poczytaj
   http://www.analizyprezesa.pl/2018/08/aktualnosci-analizy-komentarze-8a2018.html

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni

Archiwum