"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

wtorek, 27 marca 2018

Aktualności, analizy, komentarze 3c/2018

dodano 30.03 BAH zaprezentował wyniki, zysk netto wyniósł 48,05 mln i był niższy od prognoz biur maklerskich o 2 mln, nie jest to duża różnica ale gdyby wydzielił sam 4 kw to wynik jest gorszy o 30%
(7 mln zysku przy 9 mln oczekiwań). Nie będę się doszukiwał powodów (może zwiększone koszty podziału firmy) gdyż raport jest trudny do analizy bo zawiera informacje jeszcze o połączonych firmach a do tego nie ma wydzielonego samego czwartego kwartału. Wg listu Prezesa Zarząd będzie rekomendował zgodnie z polityką dywidendy przeznaczenie 80% zysku skonsolidowanego na dywidendę co odpowiadałoby 92 groszom na akcję i 11% stopą dywidendy, ponadto ma być dodatkowo jeszcze wypłacona zaliczka z zysku za 2018r. Aktualne c/z 7,20.29.03. zarząd Decory poinformowała iż będzie rekomendował 90 groszy dywidendy (tyle oczekiwałem), stopa dywidendy 9% link

zarząd Getbacka poinformował iż ustali cenę akcji nowej emisji nie niżej niż 10 zł link


jest wezwanie Colian po 3,76 czyli w miarę uczciwie patrząc na kursy historyczne ale w żaden sposób nie oddają wartości godziwej spółki, ja z tym nie dyskutuję

szykuje się wezwanie na Colian link ale nie ma jeszcze komunikatu z ceną (średnia z 6 m-cy to 3,32 a 3 m-cy 3,46), a cena godziwa wg Zarządu (3,50 ?)

28.03. -  NWZA uchwaliło 19,999 mln akcji Getbacku i ogłosiło przerwę w głosowaniu nad kolejną emisją 50 mln akcji do 6 kwietnia, nie znam powodu i go nie rozumiem,ponadto prezes Kąkolewski powiedział ""Zarząd widzi zainteresowanie większe niż 1 mld zł w Polsce i za granicą. Popyt jest” ale czy to prawda to pewnie nawet on sam nie wie link

na stockwatch.pl jest analiza Altus TFI, raczej neutralna, analityk mocno skupia się na zagrożeniach jakie wiszą nad prywatnymi TFI w związku ze zmianami prawnymi.

DM Vestor podniósł cenę docelową BAH na 10,50zł (potencjał wzrostu o 26%), oczekują iż zysk w tym roku wyniesie 51,4 mln, ponadto łączna wypłata dywidendy w tym roku wraz z zaliczką ma wynieść 1,19 zł na akcję (DY 14,40%) a w przyszłych latach 1zł (DY 12,10%) link reko

Getback poinformował że jeden z czterech potencjalnych inwestorów o których spółka informowała wcześniej zrezygnował z objęcia akcji nowej emisji link, wiadomość negatywna

PCM podał nie ma co ukrywać słabe wyniki za 4 kw, przy lekkim wzroście przychodów zysk netto spadł aż o 30% a ja oczekiwałem do 5% spadku. Zysk jednostkowy i skonsolidowany zgodnie z polityką dywidendy pozwala na wypłatę 12% dywidendy, tyle oczekuję i na to czekam (nie sprzedaję akcji), jednak bardzo słabo to wygląda. Postaram się mocniej wczytać i zrobić dzisiaj krótka analizę.

Tak jak przewidywałem zaczynają się obniżki rekomendacji dla Getback, Erste wydał rekomendację sprzedaj i kurs docelowy 7,60zł link.  Ciekawostką jest że są jeszcze cztery aktualne rekomendacje których potencjał wzrostu kursu jest od 210% do 260%.

Na stockwatch.pl jest analiza Seko, w mojej ocenie pozytywna choć analityk wskazuje też możliwe zagrożenia jak wzrost płac czy spore uzależnienie od sieci handlowych.
Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.
 
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten (treść i komentarze) służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna bo nią nie jest.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.Udostępnij:

137 komentarzy:

 1. Wracam jeszcze do fenomenu jakim jest kurs Atlasest. Można tłumaczyć, że spółka wyceniana jest na poziomie 1/10 wartości tym, że ma spore zadłużenie i niewyjaśnione umorzenie długu (samo umorzenie w gruncie rzeczy pozytywne). Ale po wartości aktywów widać, że spółce nie grozi jakiś czarny scenariusz i nawet przy negatywnym sentymencie C/WK powinna oscylować minimum na poziomie 0,3-0,5. Jeśli by to miało być granie w dół pod wezwanie, to przecież wezwanie po średniej z 6-miesięcy byłoby zdaje się najbardziej zuchwałym w historii GPW. Co o tym sądzicie?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy rozsądny inwestor który potrafi czytać sprawozdania to widzi że Atlas jest bardzo nisko wyceniany, wystarczy WK porównać z większym Echo które jest podobną firmą i on c/wk 1,34 a Atlas ma 0,14 (różnica kolosalna). Jeśli chodzi o zadłużenie to nie jest duże porównując je z posiadanym majątkiem, wskaźnik LTV jest na poziomie 54% co oznacza 94 mln eur kredytów jest 174 mln wartości nieruchomości zabezpieczających kredyt. Przeliczając to prosty język gdyby sprzedali swoje nieruchomości i spłacili kredyty to zostałoby 80 mln eur gotówki czyli jakieś 340 mln zł przy kapitalizacji spółki 48 mln.
   Jest bardzo tanio ale aby na tym zarobić to jeszcze inwestorzy musieliby interesować się firmą i kupować akcje a tutaj jest słabo, niskie zainteresowanie i kurs po wyskoku w górę (3-4 miesiące temu) spadł do najniższych poziomów od ponad roku. Dopóki nie pojawią się dobre informacje ze spółki jak dywidenda, skup czy sprzedaż nieruchomości połączona ze spłatą zadłużenia kurs może przebywać w trendze bocznym.
   Co do wezwania to ja na to liczę, oni są deweloperem i bycie na giełdzie podnosi im wiarygodność w oczach potencjalnych nabywców ich mieszkań. Ja trzymam kciuki za wzrosty, czekam na pozytywne informacje ze spółki aby wówczas kupić akcje.

   Usuń
  2. Po pierwsze Atlas byl/jest w formie dual listing. Po druvie.pamietam debiut...Po trzecie: Rynek jest hegemonem. Myslicie, zeby nie dostrzegl dyskonta w notowaniach. Po czwadte w a analogii, jesli lubicie takie spolki malo transparetne, to polecam Warimpex. Believe me. Na rynku jest wazna wiarygodnosc. Echo i LC Corp wymiataja. A wiecie, ze austriacki Immoeast placil podwykonawcom w votowce i to nawet z gory...trzeba na rynku szukac analogii. Pozdrawiam i milego dnia.

   Nieuk

   Usuń
 2. Panowie, wiecie czy coś dzieje się w firmie Berling? W kilka dni cena akcji poleciała z 4.10 na 3.12. Niedawno były wyniki, ale nie widziałem nic złego.
  Pozdrawiam Gerard

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spółka nie jest tania patrząc na wskaźnik c/z (po dzisiejszym spadku kursu c/z 9), notowana na dwóch fixingach czyli mało płynna, ze spadającymi przychodami więc to może być wytłumaczeniem takiej wyceny. Oczywiście są w tej spółce pozytywy jak świetny bilans (brak zadłużenia oprocentowanego i 40 mln gotówki) oraz fakt że spółka płaci dywidendy (7-9% stopa dywidendy) ale widocznie inwestorzy nie doceniają tego. Trzeba byłoby poczytać dokładnie jakie są perspektywy dla spółki na przyszłości, czy ma szanse rozwoju i poprawy rentowności czy jednak nadal będzie się kurczyć.

   Usuń
 3. Dzisiaj został opublikowana rekomendacja KGHM dm bz wbk - sprzedaj i kurs wyznaczony na 59 zł (wcześniej było kupuj i 142 zł). Jest to ogromna zmiana w wycenie spółki, nie znam powodu bo nie czytałem. Może znowu wrócą czasy że KGHM będzie kosztował po 15zł i jak się dobrze kupi to może to będzie okazja życia jak 10 lat temu :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czytałem tylko streszczenie rekomendacji bo calej nigdzie nie moglem znalezc, chyba tylko dla klienta dm bz wbk jest dostepna. Ale w temacie.....rekomendacja na pewno z tych medialnych. Brakuje najważniejszego czyli analizy jak może sie zachowywać cena miedzi w przyszłości. Aczkolwiek to jest najtrudniejsza rzecz, równie dobrze można by o tym doktorat napisać ;). Ciekawi mnie czy za prezesa Morawieckiego też by taka rekomendacja powstała

   Usuń
  2. Ja rekomendację mogę zdobyć ale w zasadzie nie jest mi potrzebna bo KGHM nie jest obecnie w kręgu moich zainteresowań.
   BZ WBK ostatnio spor rozrzut ma w rekomendacjach w stosunku do kursów rynkowych, KGHM blisko 50%, ZEPAK +122%, Stalexport +60% i pewnie innych kwiatków więcej by się znalazło.

   Usuń
 4. Prezesie,
  Rekomendacji nie ma co sluchac. Jakis czaz temj pisales o reko odnosnie Getbacku. Nikt z nas nie jest insiderem (cbyba) Zobacz sobie reko BZWBK z 22/listlpada ub.ur..Masakra. Chodzi mi o zestawienie komparattystyczne ze wczesnienszych reko. A Getback dla mnie to jest analogia do biotonu i petrolinvest.

  Milego dnia,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie ukrywam iż kupiłem Getback sugerując się rekomendacjami (można to sprawdzić w mojej analizie kupna) ale nie kursami potencjalnymi a tylko prognozami zysków i przychodów jakie miał wg analityków osiągać Getback. Ja w rekomendacjach staram się czytać zawsze co wg analityków może wpływać na wyniki danych spółek, jakie szacują przychody i zyski itp.
   Co do rekomendacji Getback która dzisiaj została upubliczniona to moim zdaniem założenia jej raczej są błędne bo przecież nie znamy jeszcze istotnych informacji dla spółki związanych z nową emisją akcji, nie wiemy czy do emisji dojdzie, nie wiemy ile i po ile akcje zostaną objęte. Przecież jak można wyceniać akcje na 7,50 jak może być 100 mln akcji albo 170 mln akcji a to jest fundamentalna różnica.

   Usuń
  2. Mnie to się bardzo podobała Twoja analiza Seko. Bo była Twoja autorska. Pierwszy zwróciłeś na tą spółkę uwagę co należy podkreślić.

   Usuń
 5. Nieuk,
  skąd wziąłeś na Atlasest dual listing? Co z ich debiutem było nie tak (debiutowali w najgorszym dla deweloperów momencie)? Poza tym transparentność,a raczej przejrzystość księgowania w takiej spółce jak Warimpex i Atlasest, które poza budowaniem zajmują się najmem jest znacznie trudniejsza niż u tradycyjnych deweloperów. Trzeba np. wciąż na nowo szacować wartość nieruchomości, a nie tylko budujesz, sprzedajesz i rozliczasz.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odnosnie Atlasa (umownie mowiac). Nie wiem czy sa teraz tak notowani, ale ak bylo w momencie debiutu. Na londynskim "NC".
   Zobaczcie sobie, co sie stalo z Plaza Centerz. Wniosek odnosnie wszystkich tych spolek: potencjalna pralnia brudnych pieniedzy.

   I jeszcze jedno a propos Famu etc. Po co sie uzalac? Nie lepiej " wybadac" temat i podzwonic do sluzb specjalnych, niz sie uzalac. Ja tak robie. Swoje "donosy" trzeba skrajnie zdywersyfikowac, bo jest permanenetny icb konflikf...ale to juz inna opowiesc;)

   Pozdrawiam serdecznie,
   Nieuk.

   Usuń
  2. Człowieku o czym Ty piszesz, jakie dzwonienie do służb specjalnych i badanie tematu. Jeśli tak inwestujesz to nie komentuję. Tak można robić jak się miliony w jedną spółkę inwestuje ale jak się kupuje za kilka tysięcy to po co.

   Usuń
 6. Kilka uwag. Moze byc moj nick albo post skreslony. Pisalem kilkakrotnie o tym, ze dla mnie Getback to analogia do Petrolinvestu. N8e dam chocby 1/zl na takie spolki, jak ta nawet przy 20 zl. Tak samo jak na Bioton etc..Lepiej byc wyznawca spiskowej teorik dziejow niz miec w portfelu i to fundamentalnym Getback. Tutan widze w tej inwestycji/spekulacji mnostwo paradkksow, ale juz sie nid chce "znecac".
  Zobaczcie sobie w jakim momencie, jesli cbodzi nawet o kurs sa: Getback i LCcorp. Przypadek?. Pewnie tak;)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się nie wymądrzać w przypadku inwestycji która jest moją porażką ale porównywanie Getback do Petrolinwest to jakieś nieporozumienie. Petrolinwest niczego nie miał bo nigdy ropy nie wydobył, Getback posiada nabyte kilkanaście miliardów wierzytelności (chyba 28 mld łącznie z funduszami zewnętrznymi) i gdyby awaryjnie musieli jest sprzedać to kilka miliardów by za to wzięli. Starczyłoby na spłatę wszystkich obligacji i pewnie ze 2 mld jeszcze zostałoby wolnej gotówki (nie liczyłem dokładnie więc mogę się mylić).
   Ja się cieszę że stworzyłeś własne portfele na biznesradar.pl (każdy krytyk mógłby tak zrobić) i moglibyśmy wtedy oceniać jak idzie wszystkim gdy trzeba pokazać faktyczne wyniki. Napisz mi czym się kierowałeś kupując ATCCargo na którym w jeden dzień jest do tyłu 17% (czy to drugi jest Getback) ?

   Usuń
  2. Uderzyles w sedno sprawy. ATC Cargo kupilem na szczycie. Caly portfel jest zabawa i prowokacja. Natomiast za Hybrid&Value Investments bede bral na klate po kazdym kwartale. Odnosnie Getback-dla mnie ta polemika nie ma sensu. Chodzilo mi o rozwadnianie kapitalu akcyjnego. Jest awersja do tej branzy a Kruk pewnie pojawi sie w portfelu. Jest tam silny trend spadkowy i lepiej poczekac. Byc moze ta "okazja" pojawi sie jutro. A tak podsumowojuc-to predzej Unimot bedzie bedzie o 30-40% wyzej niz Getback, ale to moja subiektywna ocena.

   Nieuk.

   Usuń
  3. Uderzyles w sedno sprawy. ATC Cargo kupilem na szczycie. Caly portfel jest zabawa i prowokacja. Natomiast za Hybrid&Value Investments bede bral na klate po kazdym kwartale. Odnosnie Getback-dla mnie ta polemika nie ma sensu. Chodzilo mi o rozwadnianie kapitalu akcyjnego. Jest awersja do tej branzy a Kruk pewnie pojawi sie w portfelu. Jest tam silny trend spadkowy i lepiej poczekac. Byc moze ta "okazja" pojawi sie jutro. A tak podsumowojuc-to predzej Unimot bedzie bedzie o 30-40% wyzej niz Getback, ale to moja subiektywna ocena.

   Nieuk.

   Usuń
 7. Witam.mam pytanie o Berling co się stało że kurs tak spadł? Podpis mój to ciekawski . Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 10 komentarzy wyżej krótko odpisywałem o Beringu, nic nowego raczej nie dodam - może inny czytelnik bloga zna lepiej spółkę.

   Spółka nie jest tania patrząc na wskaźnik c/z (po dzisiejszym spadku kursu c/z 9), notowana na dwóch fixingach czyli mało płynna, ze spadającymi przychodami więc to może być wytłumaczeniem takiej wyceny. Oczywiście są w tej spółce pozytywy jak świetny bilans (brak zadłużenia oprocentowanego i 40 mln gotówki) oraz fakt że spółka płaci dywidendy (7-9% stopa dywidendy) ale widocznie inwestorzy nie doceniają tego. Trzeba byłoby poczytać dokładnie jakie są perspektywy dla spółki na przyszłość, czy ma szanse rozwoju i poprawy rentowności czy jednak nadal będzie się kurczyć.

   Usuń
 8. Polwax, Infoscan

  Prezesie,

  Załóżmy, że buduję portfel spółek, które mają jakąś wartość dla inwestora. Szukam czegoś na bardzo długi termin. Zastanawiam się na spółkami Polwax i Infoscan. Załóżmy, że kupno na obecnych poziomach.

  Która ze spółek ma większe szanse na odniesienie sukcesu na przestrzeni 2-5-10 lat? Jak byś ocenił potencjalne szanse zarobku? Takie luźne pytanie...

  romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam jeszcze, że spółka opublikowała szacunki wyników.

   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29464969,polwax-sa-3-2018-szacunki-wynikow-spolki-polwax-s-a-za-rok-ubiegly

   Wyniki będą gorsze niż w zeszłym roku, ale wydawać by się mogło, że są już w cenie...

   romek

   Usuń
  2. Jeśli czytasz dłuższy czas mój blog to może się zorientowałeś że staram się twardo chodzić po ziemi a nie bujać w obłokach. W związku z tym nie potrafię inwestować w spółki które nie pokazują wyników a mają lub chcą stworzyć produkt który ma się rzekomo świetnie sprzedawać. Dobitnie to pokazał przykład Brastera (jak był po 30 zł ostrzegałem przed nim a kurs jest teraz po 6,30) który stworzył dobry produkt ale sprzedaż wcale nie istnieje, firma generuje potężne miesięczne koszty i nie zdziwię się jak zabankrutuje w przyszłości.
   Powyższy wywód dotyczyć może Infoscanu, który wyceniany jest na 60 mln a nie ma żadnych przychodów od kilku lat a koszty roczne przekraczają 20 mln i rosną. Niech nawet ich produkt do badania snu wejdzie na rynek to nie jest powiedziane że odniesie sukces, policz jeśli teraz mają strat i długu i ile muszą zacząć sprzedawać/ zarabiać aby byli rentowni. Ja tego nie czuję, horyzont 5-10 letni kiedy firma może być rentowna jest dla mnie zbyt odległy, lepiej kupić stabilną spółkę dywidendową która płaci 8-10% rocznie i przez takie 10 lat zarobisz już 80-100%.

   Polwax dla mnie jest zdecydowanie lepszy ale też ma swoje problemy. Dla mnie to zrobili oni głupotę z inwestycją w nową linię technologiczną, około 160 mln które mają wydać na nią to bardzo duża kwota i jej spłata z kosztami pochłonie 10 lat zysków. Głupota jest to że oni działają w konkurencyjnym otoczeniu i coraz mocniej ich naciska konkurencja ze wschodu i porywają się na tak droga inwestycję nie mając gwarancji że za te 2-3 lata będą wysokie marże.
   Gdybym musiał to wybrałbym Polwax ale jeszcze się nie spieszył z zakupem, wiele wskazuje że wyniki mogą im się powoli pogarszać (konkurencja i spadek marż) a w obecnym otoczeniu na rynkach kurs może jeszcze spaść. Sam myślę o kupnie Polwaxu ale mam przeczucie że za 10 zł spokojnie się kupi.

   Usuń
  3. Przed chwilą wyniki opublikowała Selvita z podobnej branży co Infoscan. 6,7 mln zysku przy 988 mln kapitalizacji to daje c/z 140, znowu kosmiczna wycena.

   Usuń
 9. Berling

  W IV kw 2018 r zanotował stratę, trudno żeby rósł.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strata mogła być w cenach i może to być sezonowość, trzeba patrzeć na cały rok ale jakieś ostrzeżenie pewnie to jest.

   Wklejam poniżej z raportu Open Finance jakie czynniki wpłynęły na końcowy zysk netto, to jest skomplikowana księgowość i bądź człowieku mądry.

   "W okresie 12 miesięcy zakończonych 31 grudnia 2017 roku Grupa poniosła stratę na pozostałej działalności operacyjnej (per saldo pozostałe przychody operacyjne oraz pozostałe koszty operacyjne), co wynika głównie z odpisu aktualizującego wartość firmy Home Broker w kwocie 19.707 tys. zł oraz utworzenia dodatkowych rezerw na sprawy sądowe w kwocie 5.136 tys. zł i utworzenia dodatkowych rezerw na koszty związane z zerwaniami produktów w kwocie 4.771 tys. zł. Powyższe zdarzenia skompensowane zostały przychodami finansowymi związanymi z wyceną opcji na akcje Noble Funds TFI S.A. oraz Open Brokers S.A. w kwocie brutto łącznie 17.984 tys. zł oraz wyceną do wartości godziwej udziałów w połączonym podmiocie Noble Funds TFI S.A. w kwocie brutto 4.142 tys. zł. Udział w zysku spółek stowarzyszonych za rok 2017 wyniósł 17.663 tys. zł. Na wynik Grupy za 2017 rok miało również wpływ spisanie aktywa z tytułu podatku odroczonego od podatkowej wartości firmy w kwocie 19.438 tys. zł oraz korekty podatku dochodowego za 2016 rok w kwocie 628 tys. zł będącej efektem obniżenia kosztów uzyskania przychodów za te okresy w związku z niższą amortyzacją podatkową wartości niematerialnych i prawnych.
   W efekcie opisanych powyżej zdarzeń, w okresie 12 miesięcy 2017 roku Grupa poniosła stratę netto w wysokości 18.173 tys. zł. "

   Usuń
 10. Berling nie po raz pierwszy pokazał strate w 4 kwartale ale przy ich specjalizacji to nic nadzwyczajnego. Spółka nie jest zadłużona i ma dużo kasy na koncie. Stabilne dywidendy na poziomie 7=8%,
  Ja kupiłem pakiecik po 3.12 i trzymam do dywidendy lub sprzedaje przy większej podbitce.

  OdpowiedzUsuń
 11. Odnośnie Polwaxu to się nie zgodzę.
  Nie można patrzeć na inwestycję w takich kategoriach, że głupio robią bo dużo wydają i lepiej byłoby jakby zostali przy parafinach świecowych i nic nie zmieniali.
  Nie prawdą jest też, że będą spłacać inwestycje przez 10 lat. Po uruchomieniu instalacji to bardzo konserwatywnie szacując powinni zarabiać 30mln zł netto. Może to być nawet 40 mln zł w optymistycznym scenariuszu. Trzeba też pamiętać, że spółka za 2016 nie płaciła dywidendy i w tym roku pewnie tez nie będzie i zyski zatrzymane idą na rozwój w majątek trwały, który wcześniej czy później musi znaleźć odzwierciedlenie w wycenie akcji. Z drugiej strony trzeba pamiętać że minie jeszcze 2 lata zanim ruszą z produkcją a dobry czas giełdowy się kończy. Ja chcę kupić ale nie w tym roku
  aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba wszystkiego nie wziąłeś pod uwagę wyliczając zyski choć przyznam że nie znam oczekiwań odnośnie nowej linii.
   Po 1 - za 2-3 lata jak ruszy linia to oni mogą z dotychczasowej działalności zarabiać 15 mln rocznie, od 9 kwartałów mają spadek zysków (r/r), rosną koszty i konkurencja więc jest to jak najbardziej realne
   Po 2 - od 100 mln kredytu (tyle pewnie łącznie będą mieli) zapłacą 5 mln odsetek rocznie (5% oprocentowanie, może być większe)
   Po 3 - czy uwzględniałeś amortyzację która obniży zysk, jeśli będą amortyzować linię 10 lat to rocznej amortyzacji będzie aż 15 mln złotych
   Czyli jak uruchomią linię to będą mieli na początku 5 mln rocznej straty i uważasz że nowa linia im da 35 mln dodatkowego zysku czyli prawie dwa razy więcej niż jest obecnie? Śmiem w to wątpić.
   Zanim kupisz akcje Polwaxu to musisz najpierw dobrze to przeliczyć i za dużo jeśli chodzi o wyniki nie oczekiwać.

   Usuń
 12. I jeszcze jedno Prezesie. W swoich inwestycjach/spekulacjach moge popelniac bledy. Nikt nie jest genialny. Roznica miedzy nami jest jednak fundamentalna. Nie ufam nikomu-vide Twoj specjalista od IG bloga. Nastepna kwestia abstrahujac od wyceny Getbacka. Jeden z prajwat bankierow powiedzial mi, ze Czarnecki musial sprzedac te aktywa z roznych powodow. Jak sie dopytywalem o szczegoly, to byla agresja. Nie wnikam w to, ale czytam didaskalia.

  Niehk.

  OdpowiedzUsuń
 13. Kolego Nieuk pamiętam, że parę dniu temu jeden z kolegów prosił cię żebyś wreszcie pisał tak aby dało się to czytać a jeszcze lepiej zrozumieć. Nie zapamiętałeś tego bo mam wrażenie, że ty sam nie bardzo rozumiesz co piszesz.
  Moja propozycja:mniej ale jaśniej.
  Darek

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam. Przyłączam się do prośby Darka. Czytanie postów od nieuka to masakra. Wiem, że mogę pomijać te posty nieuka i tak zacząłem robić. Pozdrawiam i bez urazy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bravo. Jestescie wrecz genialni. Pisalem, zeby Prezes nie sluchal poplecznikow, tylko konstruktywnych krytykow. Bardzo jest to ciekawe w kontekscie aktualnej sprawy. Wszem i wobec gadam glosno, ze rozwale stara "Wieś". Nie czytacie moich wpisow a sie do nich odnosicie. A juz myslalem, ze to ja jestem potencjalne chory;)

   Pozdrawiam serdecznie i zycze milego wieczoru,

   Nieuk.

   Usuń
 15. Prezes, koledzy,

  Kania uplasował obligi za 86mln (miało być 150) i ma deklaracje na kolejne 14 na początek kwietnia.
  Razem 100mln zl z nowych obligacji + do 97 mln z Aliora (jest decyzja komitetu, umowa pewnie w ciągu kilku dni).

  Dzięki temu spłacą:
  - 25 mln obligi 30 marca
  - 70mln kredyt citi 12 kwietnia
  - 45 obligi polowa kwietnia
  - 50 obligi staropolskich specjalow w maju

  Zrotują krótkoterminowe zobowiązania na długoterminowe (splata 2021). Wiec tu może być grubo i dobrze w 2018 i 2019.

  Co myślicie?

  Cross

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Problem bankructwa Kani jest zamknięty przynajmniej na rok a w mojej ocenie raczej do niego nigdy nie dojdzie (nigdy nie mów nigdy), teraz warto skupić się na wynikach które w 1 kw powinny być bardzo dobre. Ceny żywca niższe 6% w całym kwartale, wcześniejsze święta i zyski z przejętych specjałów mogą nawet dać lepsze 40-50% zyski (nie liczone ale realne).
   Oczywiście czy kurs wzrośnie to nigdy pewności nie ma bo może ktoś grał pod pozytywne rozstrzygnięcie w sprawie zadłużenia.

   Usuń
 16. Prezesie,

  Jedno chcialbym stanowczo zaznaczyc. Nie bede polemizowal z wycena Getbacku. Ja w takie spolki nie wchodze z "zasady". Nie obchodzj mnie ich portcel wierzytelnosci etc..Trzymam kciuki za Ciebie i innych, zebyscie odrobili straty. Niech " lata" po 20-30 zl.

  Mam jednak kilka glupich rad. Ta najwazniejsza: nie ufaj poplecznikom. Uwierz mi, ze to jest zgubne. Wole osoby, ktore przez swoja konstruktywna krytyke w sposob rzeczowy odnosza sie do jakis kwestii niz bawia sie w "przyjaciol" lub hejterow.
  Odnosnie Twoich, niektorych analiz fundamentalnych jestem pelen podziwu Twoich kompetencji. Widze jednak sporo sprzecznosci. Piszesz o pieknych siedzibach niektorych spolek a zaraz piszesz, ze nie wiesz, co sie w nich dzieje...Siedziby moga byc piekne, ale to tez moze dzialac w druga strone...Budujemy wizerunek, zeby robic wałki na boku. Bylo cos pisane o Helio. Wiesz, co oni zrobili kilka lat temu? Sprzedali ja, zeby pozniej ja wynajmowac. To sie chyba nazywa odwrocony leasing. Bardzo ciekawe, jesli chodzi o trzymanie kosztow w ryzach. Majac na uwadze rozne ryzyka operacyjne.

  Odnosnie Famu. Napisalem, ze najlepsze jest zaciagniecie jezyka w sluzbach. Oni Ci nic nie powiedza. Najlepsza jest metoda "na glupa". Wydzwaniasz do nich a w miedzyczasie piszesz pisma do KSS i zdywersyfikowane merytorycznie i terytorialnie pisma do prokuratur regionalnych. Rozwalilem tak najwieksza mafie finansowa w historii III RP. Bohatera z siebie nie robie. Nie o to chodzi. Po prostu moj przyjaciel prawie zbankrutowal przez to wszystko. I to byla moja glowna motywacja. Dostalem pismo z centrali ABW, ze zajela sie sprawa i to od dyrektora ds. przestepczosci ekonomicznej. Piekna teczka. Zostawilem sobie na pamiatke. Jedno zdanie wlasciwie tam bylo, ze podjeli dzialania, Po 2/miesiacach wszystkie firmy zniknely z " rynku". Musze sie zaglebic w sprawe Famu, bo moze cos da sie zdzialac.

  Wiesz, ile mialem ciekawych sytuacji w tym okresie...przyklad. Stala pod moim mieszkaniem beemka, cbyba 7. I to przez kilka godzin. Zszedlem i sie zapytalem, czy maja moze zapalniczke. Miny bezbledne. Odpowiedz, ze nie. Pozzedlem w miejsce monifofowand. Wyciagnalem fajke i odpalilem. Odjechali po kilkunastu minutach...O tej aferze jeszcze napisze, ale na szczescie nie sa notowane na gieldzie.

  Milego dnia,
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 17. Prezesie,

  Jedno chcialbym stanowczo zaznaczyc. Nie bede polemizowal z wycena Getbacku. Ja w takie spolki nie wchodze z "zasady". Nie obchodzj mnie ich portcel wierzytelnosci etc..Trzymam kciuki za Ciebie i innych, zebyscie odrobili straty. Niech " lata" po 20-30 zl.

  Mam jednak kilka glupich rad. Ta najwazniejsza: nie ufaj poplecznikom. Uwierz mi, ze to jest zgubne. Wole osoby, ktore przez swoja konstruktywna krytyke w sposob rzeczowy odnosza sie do jakis kwestii niz bawia sie w "przyjaciol" lub hejterow.
  Odnosnie Twoich, niektorych analiz fundamentalnych jestem pelen podziwu Twoich kompetencji. Widze jednak sporo sprzecznosci. Piszesz o pieknych siedzibach niektorych spolek a zaraz piszesz, ze nie wiesz, co sie w nich dzieje...Siedziby moga byc piekne, ale to tez moze dzialac w druga strone...Budujemy wizerunek, zeby robic wałki na boku. Bylo cos pisane o Helio. Wiesz, co oni zrobili kilka lat temu? Sprzedali ja, zeby pozniej ja wynajmowac. To sie chyba nazywa odwrocony leasing. Bardzo ciekawe, jesli chodzi o trzymanie kosztow w ryzach. Majac na uwadze rozne ryzyka operacyjne.

  Odnosnie Famu. Napisalem, ze najlepsze jest zaciagniecie jezyka w sluzbach. Oni Ci nic nie powiedza. Najlepsza jest metoda "na glupa". Wydzwaniasz do nich a w miedzyczasie piszesz pisma do KSS i zdywersyfikowane merytorycznie i terytorialnie pisma do prokuratur regionalnych. Rozwalilem tak najwieksza mafie finansowa w historii III RP. Bohatera z siebie nie robie. Nie o to chodzi. Po prostu moj przyjaciel prawie zbankrutowal przez to wszystko. I to byla moja glowna motywacja. Dostalem pismo z centrali ABW, ze zajela sie sprawa i to od dyrektora ds. przestepczosci ekonomicznej. Piekna teczka. Zostawilem sobie na pamiatke. Jedno zdanie wlasciwie tam bylo, ze podjeli dzialania, Po 2/miesiacach wszystkie firmy zniknely z " rynku". Musze sie zaglebic w sprawe Famu, bo moze cos da sie zdzialac.

  Wiesz, ile mialem ciekawych sytuacji w tym okresie...przyklad. Stala pod moim mieszkaniem beemka, cbyba 7. I to przez kilka godzin. Zszedlem i sie zapytalem, czy maja moze zapalniczke. Miny bezbledne. Odpowiedz, ze nie. Pozzedlem w miejsce monifofowand. Wyciagnalem fajke i odpalilem. Odjechali po kilkunastu minutach...O tej aferze jeszcze napisze, ale na szczescie nie sa notowane na gieldzie.

  Milego dnia,
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 18. Jeszcze tak odnosnie Famu. Kompetentna instytucja moze w tym przypadkh byc KAS, czyli dawny UKS. Maja kompetencje organow scigania, jak i sluzb specjalnych. Paradoksem jest jednak to, ze sprawdzaja jakosc paliwa np. na Lotosie a obok jest sklep 24 h i handluje lewymi fajkami, ale to jest tzw. "potencjalny uklad samorzadowy". A propos rekomendacji dm, to moja ulubiona jest Lotosu sprzed kilku lat z wycena 0 zl. Co robily wtedy sluzby? Pewnie zanmowaly sie Amber Gold haha:). W tle pojawia sie Gdnask. Piekna starowka, miasto-ale tez nedna z " siedzib" mafii finansowych.
  Pozdrawiam,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 19. @ BBB - Trakcja bez szczegółowego wgłębiania się pokazała na poziomie zysku netto bardzo duży wzrost zysku bo aż o 160% (trochę im podatek niższy pomógł) a przychody spadły o 13%. Wzrost zysku jest znacznie lepszy od przewidywań analityków bm którzy przewidywali do 100% wzrostu zysku. Trzymam kciuki aby Ci kurs jak najwięcej urósł.

  OdpowiedzUsuń
 20. Dzięki prezes,że o "mojej" Trakcji pamiętałeś ,zaraz zobaczymy co notowania pokażą :)
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety Trakcja nie rośnie, nie wiem czy masz dostęp do analiz dm mbanku i jak nie masz to możesz przeczytać co o wynikach piszą, raczej nie ekscytują się nimi

   https://i.imgur.com/Ee13W7o.png

   Usuń
 21. Na Atlasest dziś znowu jakieś przepakietowanie. Ciekawe o co tam chodzi. Jak pisaliśmy wczoraj, trudno o dalsze spadki. Może coś się grubego za to szykuje na plus.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 22. Witam
  A co Preses myśli o MBFGROUP?Krew się leje prawie na wszystkich spółkach a tutaj ładna spora zieleń.Niedługo ma zadebiutować ich spółka portfelowa Vabun.Dodatkowo ma być emisja akcji po cenie 2.65zł a kurs giełdowy 1.46zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam zdania na temat tej spółki bo zupełnie jej nie przeglądałem. Wejście Majdana na giełdę może krótkotrwale podbić kurs Vabun i pewnie MBF Group ale czy to w długim terminie coś zmieni wątpię. MBF przeszacuje wartość inwestycji w którymś kwartale i pewnie pokaże ładny zysk ale to będzie tylko zabieg księgowy. Nie potrafię ocenić wyników Vabun bo ich nigdy nie widziałem i ciężko powiedzieć czy jest to spółka rozwojowa i rentowna.

   Usuń
 23. Na Parkiecie trwa relacja z NWZA GetBacku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obserwuję trzepiąc dywany tylko od 30 minut nic się nie dzieje (może głosują).
   Wnioskując z wpisów o płynności to nie jest dobrze z firmą, jednak uchwalona i objęta emisja akcji może krótkoterminowo pomóc kursowi. Straszna wpadka ten Getback.

   Usuń
 24. Widze Prezesie ze wszedles w BAH. mam 500 papiera po 8.40 tez mam w podobnej cenie. Tutaj zobaczymy co bedzie w piatek po wynikach. Ja jestem dobrej mysli😁 Tutaj komunikaty o dywidendach mnie skusiluy. Pozdro

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dywidendowym miałem już z miesiąc wcześniej, slabo giełda wygląda to i BAH się dostosowuje.

   Usuń
 25. Zgadza sie gielda ostatnio jest lipa, ale firma wyglada ok, no I tak jak mowie ja kupilem pod dywidende.

  OdpowiedzUsuń
 26. Zerkam na Millenium Plaza. Ciekawe jak go Atlasest wycenia, bo wygląda na to, że jest tam ponad 42000 m2 powierzchni biurowych (28 pięter po ponad 1500m2). Licząc promocyjnie po 4 tys. za metr to wychodzi prawie 170 mln zł!
  Przy kapitalizacji poniżej 50 mln.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 27. Hej Prezes

  Jak myślisz jak może zachować sie kurs Aviaaml po terminie wezwania? Bo wiadomo ze akcje jeszcze beda notowane aż do decyzji knf . Nie opłaca mi się odpowiedzieć bo za wysoka prowizja wychodzi i rozważam taka opcje.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że po wezwaniu a przed decyzją KNF kurs lekko może spaść do 5,50, ale jeśli KNF zgodzi się na przywrócenie akcji papierowych to wówczas może sporo polecieć w dół. Przemyśl lepiej czy jest sens trzymać akcje jeśli skończy się wezwanie, przykłady Komputronika czy Fam pokazują że spadki są spore a aviaaml to spółka zagraniczna więc jeszcze gorzej.

   Usuń
 28. Moje biuro żąda aż 1,5% za tą transakcję + świadectwo+ dojazd do biura+ czas. To wogóle się nie opłaca odpowiadać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To przemyśl sprzedaż na rynku, chyba że wolisz zostać z akcjami na dłużej ale mając świeże doświadczenia z FAM to wiem że nie warto zostawać z akcjami papierowymi (może coś w przyszłości się zmieni).

   Usuń
 29. Jeszcze jedna sprawa....myslicie, zs wszystko-co sie dzieje w otoczeniu fo pewnie przypadek i farsa. Moze tak byc i pewnie tak jest. Jednak jak do mnie dzwoni prezes jednego z AD na NC i mi mowi, ze nr znalazl na Allegro,..A po chwili chwali sie, ze Religa dev i inwazja pc nie popelnily przestepstwa, bo w komunikacie gieldkwym nje dodali, ze nierucbomosc nabgl Patrowicz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz trochę jaśniej bo nie rozumiem co masz na myśli ?

   Usuń
 30. Jeszcze jedna sprawa....myslicie, zs wszystko-co sie dzieje w otoczeniu fo pewnie przypadek i farsa. Moze tak byc i pewnie tak jest. Jednak jak do mnie dzwoni prezes jednego z AD na NC i mi mowi, ze nr znalazl na Allegro,..A po chwili chwali sie, ze Religa dev i inwazja pc nie popelnily przestepstwa, bo w komunikacie gieldkwym nje dodali, ze nierucbomosc nabgl Patrowicz.

  OdpowiedzUsuń
 31. wychodzi na to ze getback to bankrut obligację spadają 20 % oczywiście kupiłem bo nie wierze ze to już kociec spółki
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
 32. ja sie zastanawiam nad lapaniem gilotyny.. cena i tak od arbisu zalezy

  OdpowiedzUsuń
 33. Ja w ostatnich dniach 4 razy wchodziłem w Getback i zarobiłem 1,50, dzisiaj kupiłem po 8,80 i cały zysk poszedł w piz.u. Oczywiście dopóki transakcja nie zamknięta to nie ma straty ale nerwy są.
  Wszystko wskazuje że będę fundy i Abris chcieli zbić maksymalnie kurs aby tanio dobrać, a tak liczę (łudzę się) że nowi inwestorzy z USA i Izraela (jeśli tacy są) którzy chcą objąć akcje będą obejmować akcje po wiele wyższym kursie (oby).
  Jak to się zakończy wszystko to nie wiem, jedno jest pewne że tysiące ludzi potraciły kasę i wściekłość jest ogromna. Nie chce się wierzyć że jeszcze 2 miesiące temu spółka notowała przyrosty przychodów i zysków po 50%, pozyskała z emisji akcji kilkaset milionów złotych a teraz jest blisko bankructwa! Jeśli nawet przeinwestowali to powinni sprzedać część nabytych wierzytelności np. Krukowi, spłacić drogie zadłużenie i poprawa byłaby znaczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie, pisałem Ci jakiś czas temu co tam faktycznie się stało i jak dramatycznie załamała się dynamika odzysków w związku z wprowadzeniem zaleceń UOKIK (Q1). A zalecenia te polegały na tym, że obecnie nie można dzwonić do dłużnika 5 razy dziennie i przed każdą rozmową konsultant musi wypowiedzieć minutową formułkę. I to obniżyło skuteczność windykacji o blisko 50-70 procent, bo zanim konsultant wypowie magiczne formułki to 50 procent ludzi się rozłącza.
   Tu nie ma żadnych grubych zaniżających cenę, tu jest tylko i wyłącznie niewidzialna ręka rynku, która wyprzedza to, co będzie w raportach w związku z opisanymi problemami w działalności operacyjnej. Czasami najprostsze wyjaśnienie jest prawdziwe. Kupuj plotki, sprzedawaj fakty, banał, łatwo powiedzieć, sam się dziwię dlaczego Nasdaq dramatycznie spada - czytam setki artykułów, analizuję poprzednia lata, wydarzenia, ich wpływ, szukam teorii spiskowych, obwiniam Trumpa, a ktoś ktoś w jednym artykule napisał - spada bo spada - i być może to jest wyjaśnienie sytuacji spadków Nasdaq, ale na pewno nie GB. Pozdrawiam serdecznie
   Michał

   Usuń
  2. Pamiętam i biorę pod uwagę to co napisaleś, za jakieś 2 tygodnie będą dane o spłatach za 1 kwartał i będziemy wiedzieć jak faktycznie jest. Może faktycznie ich Uokik przycisnął ale jak dla mnie to nie może mieć większego wpływu na spłaty. Po pierwsze podpisane już ugody raczej się spłacają. Po drugie zarządzałem kiedyś placówką kredytową i dziennie pracownicy około 100 telefonow do dłużnikow wykonywali i działał tylko na tych którzy zapomnieli o racie, kto nie chciał lub kasy nie miał to telefon nic nie dawał. Po trzecie Kruk jakoś przewiduje poprawę zysku o kilkanaście % w tym roku więc raczej nie przewiduje problemów, Getback przestawić się może na dzialania jakie Kruk robi i może być dobrze. Po czwarte odpowiedz sobie czy jak ktoś do Ciebie dzwoni aby sprzedać jakiś produkt to czy kupisz przez telefon czy raczej zbywasz go. Ja jestem wzrokowcem i muszę widzieć to co podpisuję lub kupuję a telefon zbywam.
   Jeśli będę widział w liczbach że coś jest nie tak to zamykam pozycję i zapominam.

   Usuń
  3. Prezesie,, zgadzam się że GB może przestawić się na operacje podobne do Kruka ale to wymaga roku, dwóch lat. Oni kupili jak leci w wysokich cenach pakiety z założeniem że będą się spłacać jak kiedyś. A teraz założenia poszły w kosmos i portfele trzeba przeszacować i czekają ich potężne straty księgowe. A jako na to zareagują właściciele obligacji?

   Mogą to robić jak Kruk i teraz próbują, ale niestety wcześniejsze założenia biznesowe obecnie się nie sprawdzają. Na to trzeba czasu i po to im są potrzebne pieniądze, żeby mieć poduszkę finansową.

   Co do procesu windykacji - moim zdaniem tu jest niestety inaczej niż opisujesz - to nie jest przypominanie o ratach. W tej windykacji jak nie przyciśniesz to nie ma efektu. A jak będzie trzepał formułki i nie będziesz dzwonić do dłużnika 5 razy dziennie to nie osiągniesz sukcesu, takiego jak wcześniej.
   A jeśli jest spłacalność taka jak była to skąd presja płynnościowa, o której mówił dziś prezes GB? Nic się nie bierze z kosmosu, coś musi zawodzić w biznesie który prowadzą...
   Dodam jeszcze że tam pracuje kilkaset osób w kilku miastach w Polsce, informacje szybko się rozchodzą i stąd te spadki, to o czym piszę to są tajemnice poliszynela. Ponieważ masz otwartą pozycję long życzę, żeby w raportach się nie sprawdziły. Pozdrawiam.
   Michał

   Usuń
  4. Dzięki
   Mam to na uwadze, jeśli zobaczę że faktycznie jest źle to na pewno sprzedam. Mnie Getback w realnym portfelu nie boli ale wielu czytelników bloga ma akcje i większość ma spore straty.
   Do końca kwietnia będziemy mądrzejsi oby nie biedniejsi.

   Usuń
  5. W jutrzejszym parkiecie będzie artykuł o Getbacka. Na pytanie po co ogłoszono przerwę w obradach? Chodzi o to aby potencjalni nowi akcjonariusze mieli okazję poznać się ze „starymi”. Mam nadzieję, że druga emisja, jeżeli
   oczywiście zostanie przegłosowana, również zostanie przeprowadzona stosunkowo szybko. Bardzo możliwe, że pojawi się kolejny inwestor finansowy, który będzie zainteresowany naszymi akcjami. Wpływy z emisji będą
   podzielone na pół – połowa zostanie przeznaczona na spłatę najdroższych obligacji, a druga na rozwój firmy i
   inwestycje w nowe portfele – wyjaśniał Kąkolewski.

   Usuń
 34. Bardzo madre konkluzje Prezesie. Ja tez wcale.nie uwazam, zd spolka jest bankrutrutem-wrecz przeciwnie. Tylko to, ze zarobia wlasciciele, vlowni akcjonariusze, nie oznacza tego, ze nam da zarobic.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto złapie dołek lub jego okolice to może sporo zrobić bo ogromna liczba inwestorów/spekulantów czeka na kupno Getback, jak wszyscy zaczną kupować to może nawet i 50% kurs wzrosnąć. Pytanie od jakiego poziomu i gdzie ten dołek ?
   Generalnie jestem przytłoczony Getbackiem i tym co się dzieje obecnie na giełdzie, skrajny u mnie pesymizm.

   Usuń
  2. Ten pesymizm to może być niezły prognostyk. Białem na swoim blogu dużo pisze o graniu kontrariańsko w stosunku do nastrojów. Ma nawet strategię która notuje niezłe rezuntaty.

   Usuń
  3. Masz racje. Przyznaje sie do tego..tylko po co mi analiza sprawozdan finansowych, jak biegly rewident jest "klientrmn" fitmy.

   Pozdrawiam,
   Nieuk

   Usuń
  4. Dolkow raczej nie radze lapac. Nawet czytalem kiedys artykul z jakims CEO z hadge funda. Czekaja az np. sytuacja kursowa sie ?uspokoi a walor bedzie notowany z 5% wyzej. Moja zasada tez jest taka. Nie lap dolkow,nie doszukuj sie gorek.

   Nieuk.

   Usuń
 35. Prezesie,

  W takim razie jakie według Ciebie są najlepsze spółki dywidendowe, które płacą po 8-10% dywidendy rocznie?

  romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na blogu prowadzę portfel dywidendowy w którym uważałem że są dobre spółki i mogą być wysokie dywidendy, jednak ostatnie dni pokazują że niczego nie można być pewnym (zarówno wyników jak i wysokich dywidend). Przykład Ferro gdy wychodzi nagle zaległy podatek i dywidendy może nie być lub nawet Pcm który pokazuje nie do końca wiadomo czemu gorsze wyniki a kurs leci 6% pomimo możliwej 12% dywidendy.

   Usuń
 36. Coś w tym jest. Cytuję post z bankiera odnośnie ATLASEST:
  "Czytam sobie raport za 2017 r. i co widzę: BARDZO DUŻY ZYSK i to liczony w Euro - 27,8 mln euro.
  Czytam dalej - co składa się na ten zysk: 19,5 mln darowanego kredytu i 7,5 mln euro różnice kursowe - czyli zerowe przepływy finansowe.
  Czytam dalej: Firma zarządzające naliczyła sobie od tak wypracowanego zysku 8,4 mln euro - tym razem prawdziwej gotówki. Otrzymała te środki i w kasie firmy zostało zaledwie 278 tys. euro.
  Nic dziwnego że nie ma dywidendy i kasy w firmie, ale za to wskaźniki są oszałamiające.
  Płakać się chce ............."
  trup

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po pierwsze on pisze o jednostkowym raporcie a nie skonsolidowanym. Po drugie różnice kursowe dzięki umocnieniu złotego to nie są w ich przypadku jednorazowe tylko trzeba je uwzględniać jako normalne bo oni mniej otrzymują pieniędzy za czynsze (czynsze zawierane są w euro) od najemców. Po trzecie nic nie piszą o amortyzacji ich nieruchomości ktora zaniża zysk netto tylko księgowo i wynosi 2,5 mln euro. Po czwarte przepływy operacyjne (to co najważniejsze w firmie) wynoszą 21 mln euro.

   Każdy znajdzie coś co mu pasuje, ten co ma akcje napisze o plusach a ten co chce tanio kupić napisze o minusach.

   Usuń
 37. Jeszcze jedno. Myslicie, ze kurs spolek gieldowych trzeba wnosic w kontekscie akfualnego sentymenfu gieldowego...Dalej tak myslcie. Pisze to w kontekscie potencjalnej mafij finansowej. Chodzi mi tu o Alior Bank i co sie dzialo tam, nam wlascicielem bylo wloska grupa Carlo Tassara. Repolonizacja aktywow wloskich byla pewnie przypadkiem...Tak, jak ataki na Morawieckiego.

  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 38. Oj ja tam się nie znam na analizach ale Getback i jego prezio to uczeń LC a nie ruszam nic z jego stajni a dlaczego to chyba nie trudno się domyśleć

  OdpowiedzUsuń
 39. Nastroje giełdowe nie są zbyt optymistyczne (najoględniej rzecz ujmując).
  Na wszystkich indeksach spadki. Zagranica wychodzi z wig 20, pewnie dosypują jeszcze troche OFE i TFI.
  Na wigu poziom 57300 pkt 50% zniesienia fali wzrostowej od dołka z 18 listopada 2016. 54800 pkt 61,8% zniesienia i dodatkowo dolna strefa kanału wzrostowego. Moim zdaniem na 90% zaliczymy ten poziom - 54800 ale nie tak z marszu, a potem solidne odreagowanie w górę 10-15%.
  Odnośnie Polwaxu pisząc o zyskach 30-40 mln zł miałem na myśli całkowite zyski a nie tylko z nowej instalacji. Do tego raczej amortyzacja będzie bliższa 2,5%czyli jak dla budynków i budowli. Nie wiem dlaczego mieliby amortyzować stawką 10%, takich instalacji nie buduje się na 10 lat, ale mniejsza o to.
  BTW - całkiem ciekawe towarzystwo się zebrało na blogu - trup, Nieuk....
  aleks

  OdpowiedzUsuń
 40. Ktoś pisał o spółkach dywidendowych 8- 10 procent proszę bardzo Elektrobudowa

  OdpowiedzUsuń
 41. Jestem niekiem i to przyznaje. Szczegolnie zyciowym. Podejrzewam jednak, ze przynajmniej 3 spolki.sa na liscke ostrzezen KNF. Ciekawa w tym kontekscie jest firma "Kredyty Chwilowki". Spklka zaprzestala swojej dzialnosci quasi para parabankoej. Tglko sa dwa " smaczki". Dymisja pani Premier skorelowala sie w czazie w roznych aspektacb a Ona pochodzi z okolic Oswidcimia. Po drugie: w miedzyczasie skladalem "donosy" dk ss. Moze przypadek a moze nie. Vide reko Lotosu i afera Lotu.

  Pozdrawiam,
  Nieuk

  OdpowiedzUsuń
 42. Z takich ciskawostek okologielxowych...nazwijmy to okologielxowych... Wiecie, ze Zagorowsmi byl/jest prawa reka Pawlaka. Potencjalnie poznali sie w Ministertwie Przeksztalcen Wlasnosclowych. Ciekawy w tym kontekscie jest wywiad prok. krajowego, czyli Swieczkowskkiego. Maja haki na PO-PSL, a to, ze nie chca z Nkmi "negocjowac", to juz inna sprawA.

  Ps. Wiecie o fym, ze pod kopalniami trwa permanentny handel lewymi fajkami i ze ludzie ze spolek z okolo gornictwa zarabiaja duzo wiecej. Te uklady jeszcze jestem w stanie zrozumiec, ald to zs Tesco placi ludziom na lewo to juz nie. Wykorzystalbym to w nevocjacjacjach ds. Brexitu.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 43. W jutrzejszym parkiecie jest o branży paliwowej w tym o Unimot. Wg v-ce prezesa jest wysoka sprzedaż oleju napędowego ale marże w styczniu i lutym było znaczne obniżenie marż hurtowych. Korzystna może być rosnąca konsumpcja i planowane przestoje remontowe w dwóch polskich rafineriach, a niekorzystnie będą wpływać koszt blendowania zgodnie z NCW gdyż rośnie udział biokomponentów w paliwach.

  Powyższe potwierdza wyliczenia marży lądowej które często podaję na blogu.

  OdpowiedzUsuń
 44. Kolego Prezesie proszę nie wypisuj takich bzdur jak to:"Powyższy wywód dotyczyć może Infoscanu, który wyceniany jest na 60 mln a nie ma żadnych przychodów od kilku lat a koszty roczne przekraczają 20 mln i rosną".
  Po pierwsze wycena to ok. 50 mln, a po drugie, dużo bardziej istotne, ich roczne koszty operacyjne w 2017 wyniosły 1,097 mln a nie 20 mln a to ze wzrosły wiąże się z prowadzeniem procesu certyfikacji w USA oraz przygotowaniami do startu sprzedaży na tamtym rynku.
  Mike

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pobawie sie w "adwokata diabla". Prezes jest ograniczony w swoich analizach fundamentalnych. Jesf rzemieslnikiem-bardzo dobrym, ale brak mu factora X. Skupia sie na rzeczach malo istotnych. Nie wiem, czym sie zajmuje zawodowo, ale nadaje sie na bieglego rewidenta/audytora.
   Odnosnie Infoscanu-bardzo ciekawa spolka. Mam ja w portfelu. Jedno, co mnie martwi to fakt, ze AD bylo Blue Oak Advisory. To sa " dzieci" Wdmu. W portfelu Hybrid&Value Investments umiescilem bardziej bezpieczna spolke, czyli Voxel.

   Pozdrawiam serdecznie,
   Nieuk

   Usuń
 45. Tylko to, co odroznia obecna wladze od poprzedniej, to uczciwosc a tvp pewnie bedzie miala wielomilionowe zyski za 2018 rok.
  Milego dnia,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę Cię abyś ograniczył wpisy polityczne i bardziej skupił się meritum czyli wynikach spółek i ich perspektywach.

   Usuń
 46. Colian - 3,76...

  Mikołaj

  OdpowiedzUsuń
 47. co z Colianem? jakieś wezwanie...Zen

  OdpowiedzUsuń
 48. Getback ludzie sprzedają na potęgę tylko dlaczego, przecież teraz wszyscy zaliczają stratą i to wielką ,bo przecież spółka na historycznych minimach...wydaje mi się ,że to już tak zwany owczy pęd,tylko zazwyczaj był w drugą stronę...
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. spada i nie wiadomo kiedy się zatrzyma, a spadki nie sa po 1-2% dziennie. Ja kupowałem po ok 20,50 a sprzedałem po 14 z groszami, strata olbrzymia, ale jakbym trzymal do teraz to ile więcej bylbym na minusie, nie mówiąc o psychice, teraz mógłbym odkupić te akcje za połowe tego co sprzedałem, na chwile obecna jest strata ale można odrobić gdy zacznie rosnąć, ale na dziś nie wiadomo kiedy to będzie
   Krzysiek

   Usuń
 49. Emisja po 6 zl to tylko 420 mln, splaca obligacje, za 3 mc kolejna by byla...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mas rację że 420 mln nic nie daje i mija się zupełnie z oczekiwaniami zarządu, oni twardo obstawali że chcą zebrać 1 mld więc druga emisja 50 mln akcji musiałaby być po kursie z 15 zł. Jeśli w spółce jest dobrze to jest to realne ale jak źle (problemy z płynnością) to więcej niż 8-10 zł nikt im nie da.

   Usuń
 50. Asbis prognozuje 9-10M $ zysku, rekomenduje dywidendę 0,6$ na akcje. Co myślisz Prezes?

  Mikołaj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napiszę krótkiego posta niedługo, bardzo dobrze to wygląda i jeszcze 20 groszy dywidendy.

   Usuń
 51. Głupi to ma szczęscie :) zaryzykowalem i kupiłem ze srednia 6,60 getbacka, 30 min później komunikat ze emisja nie bedzie ponizej 10 zl ;)

  Mirek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezes Kąkolewski powiedział ...
   Historycznie słaba wiarygodność. Później powie, że jednak się nie udało po 10 zł.

   Usuń
  2. No i dotyczy to tylko przegłosowanej emisji, a nie tej większej.

   Usuń
  3. a to nie jest przypadkiem tak ustalone, że ta druga emisja nie może być po cenie niższej niż ta mniejsza ?

   Usuń
  4. Też mi się tak kojarzy.

   Usuń
  5. Druga emisja z ceną nie niższą niż pierwsza emisja. Spadki kursu były z dwóch powodów czyli nie znana cena emisji oraz plotki że nawet spółce grozi bankructwo. Pierwszy powód spadków czyli cena już wygasa (pewności nie ma że taka będzie ostateczna) a czy drugi istnieje to się dowiemy za jakiś czas.
   Logika podpowiada że kurs powinien teraz zmierzać w kierunku 10 zł ale to tylko logika.

   Ja 200 sprzedałem po 7,94, zostało 1000 akcji (nie będę raczej już pisał o prywatnym portfelu bo miałem tego nie robić ale jak sprzedam całego Getbacka to napiszę).

   Usuń
  6. Sprzedałem (miałem nie pisać) jeszcze 200 po 8,30 Getbacka, resztę 800 zostawiam do dalszych rozstrzygnięć.
   Sprzedałem część dlatego że cenę emisji ma ustalić Rada Nadzorcza a nie zarząd więc faktycznie może być niższa niż 10zł. Dzisiejszy komunikat może być próbą oczyszczenia trochę Zarządu który jest obecnie niewiarygodny dla inwestorów i akcjonariuszy.

   Usuń
 52. Ja złapałem 1000 po 7,30, łącznie mam 1200 średnia mam 7,55

  OdpowiedzUsuń
 53. Ja standardowo złapałem na chwilowej górce (po 8,20), a teraz pojawiły się wątpliwości, czy to był dobry pomysł. Średnią mam niestety około 15 zł. Tragedia :/
  Gerard

  OdpowiedzUsuń
 54. Prezesie,
  Jedna wazna kwestia odnosnie Religi Dev. Pytales sie o to, wiec odpowiadam. Kilka lat temu byl komunikat o sprzedazy nieruchomosci. Nabyl ja Patrowicz. Nawet nie bylo tego w komunikacie gieldowym. Cytuje prezesw AD:"nie chcielismy pompki". Tylko mi to akurat smierdzi wyprowadzaniem majatku ze spolki.
  Poznalem wirtualnie tez slupow od Falenty. Ale to inna sprawa;) Zrobili pompke a Hawe. Kase mieli ze sprzedazy akcji Idmu.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 55. Złapalem po 7,82 i sprzedałem po 8.24 jak najszybciej :P Jak można wierzyć temu prezesowi (getBacku, dlatego z małej), że cena będzie po 10zł, insiderzy sobie pogrywają na kursie i kręcą ludzi w balona. Ciekawe kiedy wyniki za 1 kwartał...

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Patrząc na cofający się kurs to nikt nie chce zostać Z Getbackiem na święta, jutro nie ma sesji i łącznie 4 dni wolnego od giełdy więc ludziska realizują zyski. Tutaj w każdej chwili może się pojawić komunikat a kurs we wtorek może się z 10% luką w dół lub górę.

   Dzisiaj trzeba pamiętać że mamy koniec kwartału giełdowego i teoretycznie fundusze powinny podciągać kursy aby lepiej kwartał finalnie wyszedł.
   Jednak 0,5% wzrosty są żadne a to niestety świadczy o słabości naszej giełdy i braku popytu.

   Usuń
 56. No i co? dlaczego GBK dalej nie rośnie ,choć horyzont do wzrostu przynajmniej 10zŁ
  ZEN

  OdpowiedzUsuń
 57. Na obligacjach Getback'a też dzisiaj wyprzedaż. Niektóre można było kupić za 66,10 !
  trup

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To faktycznie mocno spadły, one raczej nie są zabezpieczone na żadnych wierzytelnościach więc ryzyko trochę spore aby je kupować. Jeśli jednak emisja dojdzie do skutku, cena emisyjna będzie 10 zł i wszystkie akcje będą objęte to ktoś kto kupi po 66 zł (np. lepiej poinformowany) może nieźle zarobić (ponad 50% w rok lub dwa).
   Ciekawy artykuł jest tutaj
   https://obligacje.pl/pl/a/podsumowanie-tygodnia-getback-jak-tesla

   Widać po spadku kursu że nikt nie chciał zostać z akcjami Getbacku na święta, w każdej chwili można spodziewać się komunikatów ze spółki więc kto nie ma akcji to ma spokojniejsze święta.

   Usuń
 58. Pojawiają się wyniki różnych spółek i tak króciutko
  Atlanta którą 2 lata temu miałem w portfelu (bakalie, ta sama branża co Helio) wyższy zysk w 2 kw (mają przesunięty rok obrachunkowy) ale nie zmienia to faktu że słabe ma ostatnio wyniki. Co mnie zastanowiło w raporcie to stwierdzenie "Umocnienie PLN wobec USD, jakie miało miejsce od stycznia 2017r. niekorzystnie wpłynęło na poziom marż realizowanych przez Spółkę, w szczególności w sprzedaży eksportowej. Ponadto, spadek wskaźnika marży brutto ze sprzedaży był również efektem zmian cen części surowców." Niby osiągają 30% przychodu z exportu ale większość importują surowców w usd więc trochę ich wpisu nie rozumiem.

  PBKM wyniki płaskie, zysk w 4 kw taki sam jak rok wcześniej a kilka % rosną przychody, nie znam oczekiwań rynku ale progres niski.

  EUCO 30% spadł zysk w 4 kw r/r czyli dalsze pogorszenie wyników, kurs w rok spadł 56% ale to jeszcze nie jest okazja inwestycyjna. Ostatnio pojawiła się dobra informacja dla tego typu firm gdyż Sąd Najwyższy ogłosił że najbliżsi ofiar wypadków mogą dochodzić odszkodowań od firm ubezpieczeniowych. Do tej pory część sądów oddalała takie roszczenia a część uznawała, obecne jednoznaczne stanowisko sprawia że kancelarie odszkodowawcze mogą trochę zarobić na tym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do EUCO, znajomy tam pracował, ale odszedł bo stwierdził, że stali się bardzo wybredni co do wybierania spraw jakich się podejmują, czyli odrzucają drobnicę, i dopiero, żeby się ruszyć to musi być wysoka kwota. nie wiem czy to dobrze czy nie, ale marnowali potencjał i czas pracowników, którzy zamiast brać więcej nawet małych spraw nie robili nic
   jr

   Usuń
 59. Zwracam uwagę na Odlewnie 2017 był dość trudny poprzez wzrost surowców i osłabienie Euro, ale i tak wynik bardzo ładny blisko 10 ml zysku kapitalizacja 77 ml. I teraz - w czerwcu ostatnia rata układowa, kurs w konsolidacji, Euro od stycznia się umacnia, surowce już nie drożeją, i wisienka 0,25 dywidendy na akcję. Firma bardzo porządna jak na naszą giełdę a zapomniana. Warto ją obserwować i dla kogoś kto ceni fundamenty nie powinna zniknąć z pola widzenia. Pozdrawiam Paweł.

  OdpowiedzUsuń
 60. Prezesie,
  Lubie Cie. Tsk po ludzku. Tak, jwk PiS lubi Buzka. Zmiieniaja Jego wszystkie reformy. Widziales gdzies ataki ad persona wobecJego osoby.

  Falenta byl wygodny politycznie, ale PiS go zalatwil. Maja na Niego potencjalne haki.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 61. I jeszcze jedno. Trzeba czytac didaskslis. Targretem Pisu nie jest Kapica, tylko Rostowski.A slupy IDMu, czyli Falenta cbcialy mnie ograc. Zobacz w jakiej sytuacji jestesmy...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po raz drugi przypominam Ci że to jest blog giełdowy a nie polityczny, jak nie przestaniesz zamieszczać tego typu wpisów to będę usuwał tego typu wpisy. Robisz śmietnik z bloga a tego nie chcę.

   Usuń
  2. Prezesie masz racje. Robie smietnik politycxny. Tylko tego sie nie tego zrozumiec w kontekscie aresxtowan, np. dla Stonogi. Byl zwiazany z Eko Export i Uboat Line.

   Usuń
 62. Można śmiało usuwać takich trolli wg mnie. Twój blog Twoje zasady Prezes.

  Merytorycznie: PGNIG fajnie spada, warto się przyjrzeć analizie technicznej, solidna spółka (wiem! państwowa...), płaci dywidendy i porusza się długoletnim trendem... Szukuje się na 5.50 na podebranie...

  BudzikM

  OdpowiedzUsuń
 63. Też byłbym za tym, by tego typu posty usuwać.
  Nie da się tego czytać zarówno ze względu na treść, jak i składnie.
  Wpisy Nieuka tylko zaśmiecają bloga.

  PawełD

  OdpowiedzUsuń
 64. Fakt, ciężkie wpisy i niechlujne. Dla utrzymania poziomu bloga podpisuję się pod powyższymi 2 wpisami.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 65. Nieuk wziąłbyś się za siebie bo się ludzie skarżą

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dopóki będzie pisał bezsensowne wpisy polityczne to będą jego wpisy kasowane, za długo tolerowałem psucie bloga jego wpisami.

   Usuń
  2. Sprawdz sibie "ogladalnosc" bloa, od czasu moich wpisow.

   Usuń
 66. Nie kazdy moze byc Prezezesem.

  OdpowiedzUsuń
 67. Nieuk przedstaw nam swój profil psychologiczny moze cię polubimy:-)

  OdpowiedzUsuń
 68. Przestawilem, ale zostal skasasowany przez Prezesa.
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 69. Witam Prezes, chcialem zapytac co sadzisz o krotkoterminowym zakupie Quercusa pod ewentualne wzrosty zwiazane z prawdopodobnym skupem akcji. W ostatnich latach poziom ok.5 zl byl wsparciem po ktorym nastepowal 20-30% wzrost (przy czym nie chodzi mi o wziecie udzialu w wezwaniu). Dla jasnosci mam pewien pakiecik ale zastanawiam sie na jego zwiekszeniem, jezeli ceny jeszcze postoja na obecnych poziomach. Pozdrawiam. Jass

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnie 3 lata kupowanie przed skupem akcji po 9,50zł dawało zarobić tak jak piszesz 20-30% (najlepszy był pierwszy rok) więc nie można wykluczyć że i w tym roku tak będzie. Wycena spółki obecnie się już urealniła, nigdy nie było tak aby Quercus był notowany z c/z poniżej 9 (zazwyczaj w okolicach 11 był).
   Ale uważaj abyś za długo nie trzymał tych akcji bo są spore zagrożenia dla spółki w dłuższym horyzoncie. Gdzieś czytałem że duży bank wycofywał ze swojej oferty fundusze prywatnych TFI i Quercusa już tam nie ma, ponadto od nowego roku pewnie opłaty za zarządzanie będą niższe co spowoduje pewnie kurczenie się sieci dystrybucyjnej, w 1 kw były mocne spadki na giełdach więc im wyniki siądą bo nie będzie opłaty zamiennej za sukces (Quercus szczególnie na niej zarabia), w 1 kw mogą być też duże koszty prawne związane z prowadzonym od stycznia MFIDem wg którego wszystkie koszty funduszu muszą klienci znać przed zakupem. Quercus najbardziej może odczuć wszelkie zmiany prawne, spada mu wartość aktywów za zarządzanie więc 1 kw może być bardzo słaby.
   Może rozważ przeczekanie z zakupem do wyników za 1 kw które są 19 kwietnia bo jak podadzą ze 30% gorsze to kurs może się różnie zachować, z drugiej strony pewnie w przyszłym tygodniu będą projekty na walne i jak znowu pojawi się 9,50 cena skupu to rynek może podbić kurs.

   Usuń
 70. Integer. Fajna spolka. Sprawa ucichla a byl odkup olbrzymi akcji na gorkach przez OFE. Tak stracil olbrzymie pieniadze ZUS.  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 71. Wiem że blog jest w dużej mierze o polskiej giełdzie ale jak widzimy to co się dzieje za oceanem ma tez wpływ na nasze podwórko. Przeglądając internet natrafiłem na ciekawego bloga o inwestycjach zagranicznych i temat który warto przejrzeć.
  Dotyczy on amerykańskiej giełdy i jej przyszłości na najbliższe miesiące.
  https://www.tradingforaliving.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=123&sid=8155de514a8643575ecb3c0486981f79
  Czytania jest sporo wiec jak ktoś nie ma czasu warto zerknąć na ostatnie wpisy i śledzić nowo dodane. Wiem że nikt krachu nie przewidzi ale w miarę wczesna ewakuacja z akcji pozwoli trochę uchronić kapitału. Naprawdę warto poczytać bo przyszłość różowo nie wygląda.
  Dominik C.

  OdpowiedzUsuń
 72. Prezesie , prezesie niech Ci zajączek złote jajko na Wielkanoc przyniesie . A tak już poważnie mam pytanie o LARQ . Na tych rowerach jadą co roku mocno do przodu . Wychodzą za granicę a w kraju idzie im co raz lepiej , rynek miast zainteresowanych z roku na rok rośnie . Wyniki na razie są pompowane rosnącą wyceną spółek zależnych , ale w przyszłości zyski tych firm powinny być co raz większe .

  Piter

  OdpowiedzUsuń
 73. Wig 20 to chyba na koniec roku idzie na Grunwald a może i nawet na Cedynie. Całe to pisowskie rządzenie rozwala giełdę. Jak tu nie pisać o polityce skoro polityka ma wpływ na giełdę. Zaczęli znów coś bełtać z tymi OFE a teraz zamilkli i zagranica nawet kijem nie chce tknąć polskich akcji. Wałęsa miał puszczać w skarpetkach a na koniec pis puści nas wszystkich inwestorów nawet bez skarpet bo do tego to wszystko zmierza. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A może chrzest polski zaliczymy :-)?
   Nie ma co ukrywać słabo obecnie światowe giełdy wyglądają a nasza to od dawna to dramat. Jeśli taki Tauron ma c/z 3 a Energa c/z 5 to o czym tu mówić. Oczywiście te wyceny są troche zrozumiałe bo posiadanie spółek państwowych energetycznych nic nie daje, nie ma dywidend i szykują się ogrome wieloletnie wydatki ale jakby nie patrzyć jest tanio. W obecnej sytuacji są trzy wyjścia: wycofanie kasy z giełdy lub stabilne spółki dywidendowe lub kupowanie marzeń w popularne i bardzo drogie spółki game deweloperów czy medyczne.

   Usuń
  2. Spółki energetycznie nigdy nie upadną to jest ich niezaprzeczalny atut. Jak wyniki będą pod kreską to wzroście cena za prąd o kilka % co rok i już będzie in plus :)

   Usuń
  3. Ale wytłumacz mi jaki jest logiczny sens z punktu widzenia inwestora, który chce zarobić, inwestowania w taką energetykę. Ja całkowicie nie rozumiem sensu nawet istnienia takich akcji na giełdzie. To czy upadną czy nie upadną to dla inwestora ma akurat małe znaczenie skoro od lat ich wyceny spadają a teraz to już jest dramat i zapowiada się będzie o wiele niżej. Skarb Państwa powinien je wykupić i zdjąć z giełdy i po temacie. Jedyny sens ich istnienia to jest dla dużego kapitału, który na nich spekuluje. aleks

   Usuń
  4. No właśnie, może tak jest obecnie że celowo spółki energetyczne są angażowane w kosztowne inwestycje aby zniechęcić inwestorów i za pół darmo od nich później skupić akcje.
   Jeśli chodzi o sens jakiegokolwiek inwestowania na giełdzie to wiele razy się nad tym zastanawiałem. Logicznie wydaje że powinno się kupować tylko w spółki dywidendowe bo one dzielą się kasą i inwestorzy we własnym portfelu odczuwają korzyści z posiadania takich spółek w portfelu. A teoretycznie po co kupować spółki które nie dzielą się kasą i do tego są wyceniane kosmicznie, niby nie ma sensu.

   Usuń
  5. Aleks - państwowe spółki energetyczne państwowe teraz nie dzielą się zyskiem (chociaz nie wiem jak to jest z Energą), jeszcze 2-3 lata temu były to spółki typowo dywidendowe, niewykluczone, że za kilka lat do tego wrócą. Spółki te mają monopol. Wraz ze wzrostem gospodarczym będzie rosło zapotrzebowanie na energię. Jakakolwiek elektryfikacja pojazdów (nawet jak to będzie tylko kilka % tego co chce rząd), spowoduje znaczny wzrost zużycia energii. Również wybudowanie elektrowni atomowej w długim horyzoncie będzie korzystne. Jedyne jakie widzę zagrożenie to budowa mostów energetycznych z innymi Państwami.

   Sprawą osobną jest dylemat czy taki Tauron, PGE, PGNiG to ma maksymalizować zyski czy działać w imię interesu i bezpieczeństwa Państwa, dywersyfikacja kosztuje. I tutaj dla mnie jest konflikt, bo uważam, że spółki tego typu powinny dbać o stabilne i relatywnie tanie dostawy energii dla pozostałych gałęzi gospodarczych.

   Usuń
  6. Pamiętać należy o jednym - spółki są państwowe - czekają je mocne wydatki - pokryć je mogą same albo zwiększając cenę za prąd, ale zbliżają się wybory samorządowe i ostatnie co będzie chciała władza ta czy inna to podniesienie cen przed wyborami bo to wygląda bardzo źle w sondażach.
   Elektryfikacja to mrzonka, pomijając fakt, że Polaków nie stać na nowe samochody elektryczne, to brak infrastruktury do ładowania nie mówiąc o tym, że jeżeli ma być tyle aut elektrycznych to na każdym osiedlu powinno być po kilka stanowisk do ładowania aut, żeby ładować wszystkie auta na raz, ot taka ilość obciąży poszczególne gałęzie sieci energetycznej, która lata młodości ma daleko za sobą.
   Atomówka to daleka melodia przyszłości i to bardzo daleka - na razie to same koszty bez widocznej perspektywy zwrotu - spółka EJ1 ma coraz więcej pracowników, a dalej nie wiadomo nic - ani lokalizacji ani typu ani sposobu finansowania, zwróć uwagę na inwestycję brytyjska w atomówkę - ona też leży i kwiczy bo UE zakazuje ingerencji państwa w ustaleniu dla takiej elektrowni minimalnych cen zakupu od niej prądu, a bez tego banki nie dadzą kredytu na budowę, a bez tego z budowy nici.
   Dodatkowo UE zacieśnia politykę emisji CO2, która uderza w nasze stare elektrownie, a dodatkowe regulacje co do emisji NOx-ów i SOx-ów będą wymagać kosztownych modernizacji.

   Także z jednej strony duże wydatki, a z drugiej ograniczone pole wzrostu cen energii elektrycznej bo niedługo wybory
   Jr

   Usuń
 74. Syriusz - jeszcze kontynuując mój wątek;

  Zauważyłeś, że jest konflikt interesów pomiędzy realizowaniem interesu akcjonariuszy a realizowaniem innych "szerszych" celów ( bezpieczeństwo państwowe, cele społeczne, polityczne itd. itd.) Na giełdzie powinny być spółki tylko i wyłącznie takie, które realizują interesy akcjonariuszy bo taka jest idea rynku kapitałowego - działanie spółki na rzecz akcjonariuszy. Uważam że inne spółki, które nie realizują tego nadrzędnego celu powinny być wykluczone z obrotu i nie powinny szukać kapitału na giełdzie. aleks

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni

Archiwum