"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 19 marca 2018

Aktualności, analizy, komentarze 3b/2018

dodano 26.03. bardzo ciekawy artykuł o Getback, trzeba go przemyśleć bo jak mają racje to może być różnie z kursem w przyszłości link
We wtorkowej gazecie parkiet też jest artykuł o Getback  w którym jest napisane iż może być ciekawie podczas najbliższego Walnego, może zostać ogłoszona przerwa gdyż akcjonariusze będą chcieli poczekać na roczne wyniki. Jest też możliwe że Abris (główny akcjonariusz) może nie chcieć się zgodzić na drugą emisję akcji i dopuścić inwestorów z USA i Izraela do akcjonariatu. Zaczyna się robić nerwowo.
dla zainteresowanych Unimot na stockwatch.pl jest analiza spółki oraz czat z zarządem za 4 kwartał które sporo wyjaśniają co się dzieje w firmie.

23.03  Getback - na strefainwestorow.pl jest wywiad z zarządem, wyglądają wiarygodnie ale co w głowach siedzi to ciężko powiedzieć. Jak zakomunikowali emisję to najpierw mówili że niższe odsetki rocznie to 80-90 mln, ze dwa tygodnie temu 70-80 mln a obecnie 60-70 mln, nie zdziwię się jak faktycznie to będzie 50 mln.

Kania dostała (na razie pozytywna decyzja kredytowa) 97 mln kredytu z Alior Banku, pozytywne info bo raczej bankrutom banki nie przyznają tak dużych kredytów, ze środków ma być refinansowane zadłużenie i uzupełniony kapitał obrotowy.

iFirma na poziomie zysku netto w 4 kw miała 50% mniej zysku, czyżby już koniec poprawy wyników?

22.03 Getback - dm mbanku ocenił wczorajszą informację o liście intencyjnym jako pozytywną i co ciekawe stwierdza że jeśli ma być postępowanie antymonopolowe to oznaczy że ten podmiot prowadzi działalność na terenie Polski. Teraz można zacząć sobie spekulować o jakiej firmie jest mowa (ja nie wiem?)

Unimot opublikował raport roczny link wg którego wynika iż w 4 kw 2017 miał 0,5 mln straty przy 9 mln zysku rok wcześniej. Jest to słaby wynik na który główny wpływ miał wg zarządu jednorazowy koszt blendowania biopaliw (niestety nie znalazłem informacji jaka to była konkretnie kwota)

21.03 Astarta tak na szybko bez analizowania raportu podała wyniki za 4 kw 2017 i tak jak przewidywałem są bardzo słabe, przychody spadły o 28% a zysku 4 mln euro rok temu zrobiło się 12,26 mln eur straty. Prawdopodobnie wpłynęły niższe zbiory r/r, 30% spadek cen cukru oraz rosnące koszty na Ukrainie (czytałem gdzieś że wzrosły o 30% r/r).

Getback poinformował link o podpisaniu listu intencyjnego z branżowym inwestorem zagranicznym na objęcie akcji nowej emisji, jest to nie wiążąca umowa

Asbis podał świetne szacunki przychodów za luty 2018 link które wzrosły aż o 95%, są to świetne informacje (ja oczekiwałem około 40% wzrostu). Poniżej wrzucam tabelką którą na szybko skleciłem aby pokazać jak mogą się wyniki w 1 kw 2018 wzrosnąć r/r (na niebiesko zaznaczone moje szacunki).Lena bez wnikania w szczegóły raportu wykazała w 4 kw 2017 spadek zysku o 42% czyli faktycznie nie jest tak super w firmie jak wielu uważa.


20.03 premia lądowa Unimot dzisiaj to 6,76% czyli trend wzrostowy trwa, projektem podniesienia opłaty paliwowej o 10 groszy (8 netto) ma się dzisiaj rząd zajmować link

zarząd Seko rekomenduje 45 groszy dywidendy (ja oczekiwałem 50 groszy) dywidendy czyli stopa dywidendy 4,5%, czekam na raport który ma być dzisiaj opublikowany.

dm boś podał spółki do prowadzonego portfela na marzec link i są to m.in. Eurotel i Asbis (w moich portfelach), LSI, Tower czy Mercator (często omawiane na blogu), a wypadła z portfela Lena Lighting.

Przepraszam że dzisiaj zarzuciłem bloga analiza technicznymi ale nie dałem rady ich umieścić w jednym poście. Zapewniam że taka sytuacja się więcej nie powtórzy i był to jednorazowy incydent.
Dzisiaj musiałem wykasować kilka komentarzy niejakiego Karola który okazuje się że był spamerem i chciał poprawić pozycjonowanie swojej strony poprzez mój blog. Nie wiem o co chodzi ale podobno tak można robić.
Dzisiaj firma Wawel podała raport roczny i nie ukrywam iż w kontekście akcji Colian trochę się zaniepokoiłem. Wawel przy płaskich przychodach tylko nieznacznie poprawił marże a dzięki korzystnym surowcom (duży spadek cukru i kakao) w 4 kw 2017 liczyłem jednak że poprawa będzie zdecydowanie większa. Jestem przekonany że Colian w 4 kw 2017 miał na poziomie zysku netto znacznie lepszy r/r ale to może nie być taki duży wzrost jak oczekiwałem jeszcze kilka dni temu. W mojej ocenie ceny cukru są istotniejsze dla wyników Colian niż Wawel gdyż Colian produkuje napoje np. Helena a cukier jest raczej istotnym kosztem. Dzisiaj cukier na giełdach był najniżej od ponad 2 lat.

Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.
 
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.Udostępnij:

153 komentarze:

 1. Wydaje mi się Prezesie, że producenci wszelkich słodyczy, gdzie mogą (oczywiście dla zwiększenia zysków, nie bacząc na niezbadany długoterminowy wpływ tego zamiennika(?) na zdrowie konsumentów i nie obawiając się (hi, hi) nadzoru organów państwa), stosują zamiast cukru syrop glukozowo-fruktozowy, bo to im ułatwia produkcję. Nie wiem czy cena tego syropu spadła podobnie jak cena cukru i czy w zużyciu jako środka słodzącego u producentów przeważa obecnie syrop g-f czy cukier.

  CR

  OdpowiedzUsuń
 2. Zamiast cukru ja widze wszedzie aspartam...

  Budzik

  OdpowiedzUsuń
 3. Po pierwsze analizujac pozycje zysku netto-zwracaj uwage, czy nie bylo "one offow". A na pierwszy rzut oka widac, ze tak bylo. Zysk netto bylby pewnie bardzo podobny, ale maja jakis odpis podatkowy i dlatego tak wzrosl r/r. Kety np. tak mialy rok temu ze wzgledu na odpis z tytulu dzialania w SSE. W tym roku teoretycznie byl mniejszy a tak naprawde r/r wiekszy o 5%. Po drugie spolka swietnie sobie radzi z tyzykami operacyjnymi, jak ceny surowcow. Tzn., ze wahania ich cen nie maja w srednim terminie wplyw na wyniki, ale w dluzszym terminie w korelacji z AT to moze byc korekta. Bardziej martwi brak ekspansji zagranicznej spolki np. poprzez akwizycje. Spolka praktycznie nie ma dlugu i wysokie mozliwosci gotowke. A nie patrzec co bedzie z Biedronka. Nawiasem mowiac-czekolady Magnetic sa pyszne:) Teraz o wiele bardziej wazniejsza jest sytuacja techniczna. Moim zdaniem od 4/lat trwa ruch horyzontalny w dlugoterminowym trendzie wzrostowym, wiec wybicie bedzie trwale. Ja widze wieksze szanse na wybicie gora, ale lepiej troszeczke sie spoznic, niz lapac tzw. okazje. Pozdrawiam, Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze zwracam uwagę na jednorazowe przychody/koszty których nie uwzględniam w szacowaniu wartości firmy. Wawel miał one offy w 3 kwartale a nie 4 kwartale o którym pisałem. Wczoraj kurs po początkowym 2% spadku odbił i wzrósł blisko 2%, rynek mógł doczytać że zamierzają mocniej w tym roku zwiększyć przychody w dyskontach i marketach, może się przeprosili z Biedronką lub widzą że na małych sklepikach biznesu nie zwiększą.

   Usuń
  2. Nieuku co sadzisz o ketach? Tracimy ciag (trend), odbijemy na drugi krag? Pilot

   Usuń
 4. Jesli jesz ze chodzi o te wahania cen surowcow-to pewnie.moze to implikowac slabszgmi wynikami w srednim terminie. Tylko, ze na tak dobrych spolkach jak Wawel to moze byc okazja do zakupu na korekcie patrzac z.perspektywy dlugoterminowevo trendu wzrostowego. Wawel to powinien skompensowac rozwojem-byc moze poprzez akwizycje. A z Biedronka sie pewnie dogadaja, ale pewnie nizsze marże juz tam beda mieli. Musza zdywersyfikowac model biznesowy, zeby pozniej nie bylo gwaltownych spadkow wynikow.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jesli jesz ze chodzi o te wahania cen surowcow-to pewnie.moze to implikowac slabszgmi wynikami w srednim terminie. Tylko, ze na tak dobrych spolkach jak Wawel to moze byc okazja do zakupu na korekcie patrzac z.perspektywy dlugoterminowevo trendu wzrostowego. Wawel to powinien skompensowac rozwojem-byc moze poprzez akwizycje. A z Biedronka sie pewnie dogadaja, ale pewnie nizsze marże juz tam beda mieli. Musza zdywersyfikowac model biznesowy, zeby pozniej nie bylo gwaltownych spadkow wynikow.W zoraj byly pakietowki, ale to i moze naweg dobr,e. Ogolnie spolka z olbrzymim potencjalem.

  OdpowiedzUsuń
 6. SEKO nie wprost podało wynik za 2017 r.
  Dywidenda 3 mln zł, co stanowi 33% zysku.
  Czyli 9 mln zł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raport jest na interii, a nie ma na infostrefie
   http://mojeinwestycje.interia.pl/news?inf=2560910

   Usuń
  2. Dzięki, nie mam czasu teraz przejrzeć ale widzę że zysk był wyższy w 4 kw o 1 mln i wyniósł 4,257 mln co daje wzrostu 33% (ja oczekiwałem 50% wzrostu r/r). Przychody wyniosły 63,233 mln co daje 17% wzrostu r/r. c/z spada do 7,40. Przez to że raportu nie ma na infostrefie chyba dlatego nie widać ruchu na akcjach ?

   Usuń
 7. Witam Prezesie.

  Jakie odczucia po wynikach i ogłoszeniu dywidendy na CDRL? Jest dobrze? Jest źle? Chyba takich cyferek można było się spodziewać... Jest coś ciekawego w raporcie/bilansie?

  Pozdrawiam,
  romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic nie pisałem o CDRL bo liczyłem że OBS napisze jakąś analizę ale jak widać tego nie zrobił. Wzrosły przychody, zysk Ebidta i marża Ebidta, poprawiły się przepływy operacyjne ale spadł zysk netto znowu przez zabezpieczenia walutowe. W całym roku było 6,8 mln strat na zabezpieczeniach czyli całkiem sporo ale oczywiście faktycznie raczej firma na tym nie straciła bo miała wyższe marże brutto. Najważniejsze pytanie co dalej a tu trochę są sprzeczne informacje. Z jednej strony patrząc na zachowanie kursu usd/pln w obecnym kwartale to można się spodziewać bardzo wysokiego zysku netto, bo jeśli kupowali tanio kolekcję na początku kwartału (tak do końca lutego) to kurs mieli bardzo sprzyjający i osiągną ładne marże na sprzedaży. Dodatkowo mamy mocniejsze osłabienie złotówki i jeśli utrzyma się do końca miesiąca to mogą jeszcze wykazać zyski z różnic kursowych, jeśli się zabezpieczali. Z drugiej strony to wycena jest dosyć wysoka bo c/z 14 (oczywiście gdyby nie różnice kursowe byłoby atrakcyjniejsza), słaby jest dane o sprzedaży za styczeń i luty (płasko r/r), dochodzą też zamknięte niedziele i ciężko przewidzieć jak będą wyglądać dalsza sprzedaż (dłuższa zima też nie pomaga w 1 kw).
   W związku z powyższym trudno przewidzieć jak to wszystko się ułoży, zakładam że zysk w 1 kw mogą wykazać spokojnie ze 100% wyższy płaskie przychody ale wycena nawet wtedy będzie wysoka c/z 13. Mamy słaby rynek i nie chcę być złym prorokiem ale kurs może się lekko osuwać :-(
   Krótka ale konkretna analiza jest tutaj
   https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wlasciciel-sieci-coccodrillo-traci-na-kursach,218,0,2401242.html

   Usuń
 8. Prezesie-fajny z Ciebie chlopak. Chcesz dobrze i widac, ze jestes uczciwy-to sie czuje. Mam jednak kilka uwag-za co mam nadzieje, ze sie nie obrazisz i mnie nie zablokujesz;) No, ale postaram sie merytorycznie. Nie wiem, czy sobie zdajesz sprawe, ale napisanie, ze stracilem "tylko" 10% na Unimocie, czy Getbacku jest nietaktowne. Dlaczego? Napisales, ze wlozyles tylko 2000 zl. Spoko. Nie pomyslales jednak, ze moze jestes autorytetem dla kogos, ktorego cale oszczednosci to 2/tys. zl? Bez obrazy dla nikogo, ale jak ktos sie sugeruje opiniami i sa one priorytegowe w podejmowaniu decyzji inwdstycyjnych/spekulacyjnych-to jego wina. Obojetnie, kto by tych rad nie udzielal. To moze nawet wyjsc na dobre, bo racjonalna analiza po stracie uczy. No, ale kazdy Twoj wpis na blogu powinien byc dwa razy przemyslaPBG. Piszesz to jako autor bloga a nie w komentarzach jak jak. Ja tez lubie konstruktywna krytyke, bo alfa i o omega nie jestem;) Odnioslem sie do Getbacku, Wawelu, Kani, Asbis, czy tez ZE Pak. Mam troche odmienne zdanie co do patrzenia na ceny surowcow, np. w przypadku Wawelu. To jest spolka z gatunku-ddkupuj na korektach w ramach dlugoterminowego trendu wzrostowevo albo akumuluj po wybiciu z konsolki bardzo dlugiej. Jest kilka lub kilkanascie spolek bardzo dobrze zarzadzanych, ktore przetrwaja wahania cen surowcow a pogorszenie wynikow w krotkim terminie moze byc okazja do zakupu. Kolejna kwestia-tworzysz portfel dywidendowy-czy nie lepsze byloby zalozenie portfela-nazwijmy to stabilnego wzrostu. Jesli ktos jest rentierem-to takie zalozenie jest dobre, ale moim zdaniem troszke lepsze jest podejscie bardziej agresywne. "Lowic" te spolki, ktore wyplacaja jakad dywidende, ale jest potencjal na aprecjacje kursu w srednim lub nawet dlugim terminie. Podam przyklad, jak moglby on wyglaxac. Biore pod uwage trend, potencjal ekspansji, kompetencje zarzadu. Moglby on wygladac w tym momencie tak:/Asbis, Wawel, K2internet, PZU, Amica, Famur, Kety, PBKM, Cognor. A propos Cognora-dobra robota Twoich kolegow z gpwatak;) Nie ma co sie obrazac na spolki. Ja nie lubilem nigdy Polimexu ani Eko Export, ale i tu i tu widac akumulacje. W Polimeksie sa dodatkowe plusy, bo duze kontrakty energetgczne sie szykuja a w akcjonariacie sa spolki energetyczne, wiec nie wierze, ze rzad da wygrac Chinczykom albo Francuzom z Alstomu. Rafako tez raczej przypadkowo nie rosnie a norweski fundusz emerytalny nie kupowalby na darmo akcji PBG. To, co jest zavrozeniem dla PGE i innych spolek energetycznych, ze beda drenowane z cashflowu, jest szansa dla Polimexu. A wracajac do Cognora-to moze jest tez dobre troche takie myslenie quasi "hedge fund". Pisales, ze Wielton moze miec gorsze wyniki przez wyzsze ceny stali. Moze to i to do portfela. A Wielton i tak jest bardzo dobra spolka, wiec i tak w dluzszym terminie bedzie ciezko stracic. A najciekawsza spolka dywidendowa na gpw sa Kety. Z innej beczki-masz cos z NewConnect? Pozdrawiam serdecznie.
  " Nieuk".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co widzę jesteś raczej krótko czytelnikiem bloga i dużo informacji nie wiesz o których pisałem wielokrotnie (ale to nie tak istotne). Po pierwsze kwota 2000zł przy portfelu 50k-70k jest niewielka i bo tylko 3% kapitału więc ryzyko dla całego portfela niewielkie. A co ma do tego że ktoś wcale nie ma oszczędności i dla niego 2000 to dużo, trochę bzdura z Twojej strony. Ja nie widzę żadnego nietaktu że napisałem o stracie na Unimot czy Getback, przecież to jest giełda, są stratne i zyskowne pozycje, ważne aby pamiętać o dywersyfikacji portfela aby portfel cały nie popłynął w przypadku jakieś nietrafionej inwestycji.
   Co do Twojego portfela czy Twoich propozycji to nie będę się wypowiadał bo nie widzę sensu mieszać w głowie Tobie czy Sobie, ja inny typ spółek preferuję co widać po portfelu fundamentalnym który prowadzę na blogu i on jest jakby przewodnim bloga. Co do Cognoru to jest to spółka w która jak najbardziej mogę wejść ale pod warunkiem że zrefinansują drogie obligacje eur co da im dodatkowego 25 mln zysku rocznego, bez tego nie widzę korzyści w posiadaniu tych akcji gdyż firma nie jest tania jeśli uwzględnimy zyski z przeszacowania obligacji w eur, ponadto już Ci dzisiaj mogę napisać że wyniki 1 kwartału będą dużo gorsze r/r na poziomie zysku netto.
   Z innej beczki to z newconnect mam Telestradę i jedyną spółkę którą rozważam zakup to Danks a dlaczego to odsyłam do raportów a szczególnie przepływów operacyjnych i bilansu tych firm.

   Usuń
  2. No i jest.... GETBACK - analiza techniczna na życzenie od " krewa"
   jurek

   Usuń
 9. Co myślicie o tej Kani? Zrefinansują obligi przed koncem marca? Kiedy powinni cos publikować?

  Notoco

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 30 marca 25 mln im zapada i pewnie dopiero 28-29 marca coś się dowiemy. Raczej uda mi się refinansowanie ale na to pieniędzy bym nie postawił. Dopuszczam też opcję że nie dostaną 150 mln na refinansowanie kilku serii a będą im cykać po tyle ile w danym momencie potrzebują. Jeszcze 10 dni i będziemy mądrzejsi.

   Usuń
  2. Teraz pewnie chodzą z raportem rocznym i prezentacją w zębach po funduszach, a finalne deklaracje/zapisy w przyszłym tygodniu. Typowe. Zbig

   Usuń
 10. Nie jestem ignorantem i nadrabiam zaleglosci w czytaniu bloga. Szanuje Twoje podejscie do inwestowania. Danks przejrze oczywiscie.
  Ps. A odnoszenie sie do jakis tam propozycji moich, czy Twoich-to moim zdaniem nie jest mieszanie sobie nawzajem w glowach-tylko burza mozgow, ktora moze zamienic sie w ciekawy dyskurs, ktory w mojej ocenie jest immanentna cecha dobrego bloga.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardziej mi chodzi o to że miałem swoje podejście do doboru spólek ktore przez lata się sprawdzało. Jak jakiś czytelnik mocno pisze o jakiś spółkach to w pewnym momencie się zastanawiam że może ma on rację. Mocno naganiał na blogu jakiś Marcin ze 3-4 miesiące temu na kupno Getbacku, Pge, Pkn i innych z wig 20. Niestety dałem się przekonać, złamałem swoją zasadę inwestycyjną i kupiłem Getback, kurs jest niżej z 70% więc dramat. Dodam że pozostałe przez niego spółki spadły po 20-30% więc gościu nie trafił. Oczywiście na blogu już nie pisuje chyba że robi to pod innym pseudonimem.
   Ja obecnie muszę uspokoić portfel i trochę odrobić strat ale nie za wszelką cenę, na rynku jest nerwowo dlatego na chwilę obecną wybieram spółki dywidendowe ale mniej wzrostowe (duża dywidenda ale wolny rozwój biznesu). Ja inwestuję głównie w spółki które poprawią mocno zyski lub dadzą wysoką dywidendę lub będzie skup lub wezwania, horyzont raczej 3-6 miesięcy no chyba że spółka cały czas poprawia wyniki i jest rozsądnie wyceniana. Z twoich typów żadna w zasadzie nie spełnia moich kryteriów a ewentualnie to PBKM (Asbis już jest w portfelu) pasuje do moich zasad. Jak chcesz wymieniać się poglądami to jak najbardziej, napisz jednego dnia o jakiejś spółce dlaczego jest warta uwagi (krótką analizę) a ja z chęcią się do tego odniosę i swoje spostrzeżenia napiszę. Tylko nie zarzuć mnie jednego dnia wieloma spółkami bo nie będę miał czasu aby to rzetelnie zrobić.

   Usuń
 11. Powiem Ci tak...Nie bede sie odnosil do Twojego portfela, bo dales mi argument, ktory swiadczy niestety o Twojej naiwnosci...Jak mogles posluchac jakiegos goscia, ktory przekonal Ciebie-doswiadczonego inwestora do spolki, ktora miala olbrzymia kapitalizacje, byla w trendzie spadkowym? Napisalem Ci na watku o zmianie podejscia do portfela, co jest wazne oprocz gry pod poprawe wskaznikow, dywidende etc.Na pewno to wiesz, ale widze, ze tego nie stosujesz...Ja stracilem wiele na gieldzie, ale potdzebny jest reset czasem. Moze i bankructwo. Nie obraz sie, ale po co wspolpracujesz z kolegami od at? Potencjalny sukces na gieldzie to hybryda, mieszanka wielu czynnikow. Taka gra pod poprawe wskaznikow/wynikow musi byc poparta wykresem. Jak nie trafisz w sam dolek-spoko. Ja sie nie bawie w lapanie dolkow, bo nawet jak spolka "wystrzeli", to wole ja kupic na korekcie niz 3mac cos troche bez sensu...lub kupic po jakiejs nagonce...portfel sie nazywa fundamentalny...a Ty masz sie za analityka od fundamentow, wiec pewnych pozycji nie rozumiem. Poza tym, jaki by on nie byl-wsparcia, to wsparcia...dywidendowy jeszcze sie jako tako broni.Na ZE Paku to tam jest cienka grnica...ale nie bedac zlosliwy-pewnie Ciebie to nie martwi, bo bedziesz mial wieksza stope dywidendy;)


  Co do Danksa-kilka lat temu obserwowalem. Jak bedziesz mial chwilke-to mi napisz dlaczego ta spolka. Do NewConnect mam takie podejscie, ze albo naprawde inwestuje i szukam perelek, albo sladowa iloscia mozna grac pod " back door listing". Innej mozliwosci nie ma. No chyba, ze spekulacja na spolkach z vame dev, ale to kiedys. Swoje przezylem na tym rynku. Bralem tez udzial w private placement i nie zawsze bylo kolorowo;)/Dzialala tam moim zdaniem potencjalnie zorganizowana grupa przestepcza. W szczegoly nie wnikam, bo to nie ma sensu. Ja obserwuje w tym momencie: Biomaxime, Infoscan i Brand24. Spokojnej nocki. 'Nieuk'

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę mnie już męczysz bo nie piszesz rzeczy które możesz sam sprawdzić na blogu. Po pierwsz Getback kupiłem do portfela jak był w ewidentnym trendzie wzrostowym bo debiutował po 18,50 a ja kupowałem po 25,30 i kurs jeszcze do 28,50 czyli gdybym wówczas sprzedał to byłoby ponad 10% do przodu. Po drugie: ten koleś to mnie nie przekonał ale zainteresował, ja stosowałem zasadę że nie inwestuję w nowe spółki na giełdzie bo wyniki wcześniejsze mogą być podrasowane. Po jego namowach przyjrzałem się spółce a przekonały mnie rekomendacje biur maklerkich które oczekiwały kursu 20-30% wyższego. Wszystko jest w analizie i ją dobrze przeczytaj zanim będzuesz oceniał coś po fakcie http://www.analizyprezesa.pl/2017/09/getback-czyli-ogromna-dynamika-rozwoju.html?m=1.
   To kupno akcji było w rzeczywistym portfelu który prowadziłem na blogu a który zamknąłem na koniec listopada http://www.analizyprezesa.pl/2017/11/podsumowanie-i-zamkniecie.html?m=1. Wówczas pisałem czytelnikom aby traktowali to jako informację że sprzedałem wszystkie akcje co w przypadku Getbacku i kilku innych faktycznie miało miejsce. Zamknąłem go chyba po 22,70 i czyli straciłem 10%. Obecnie mam małą pozycję po 10,20 którą będę powiększał jak pojawią się oczekiwane informacje. Jak widzisz moje faktyczne wejści w Getback było uzasadnione wówczas trwającym trendem wzrostowym który był poparty wysokimi rekomendacjami. Obecny mały zakup wynika z faktu iż uważam obecną wycenę za śmiesznie niską i w żaden sposób nie uzasadnią patrząc na wyniki (jeśli coś dzieje się złego w firmie to ja o tym nie wiem). I tyle dyskusji z Tobą na temat Getbacku.

   Usuń
  2. Odniosę się jeszcze do spółek o których Ci wspomniałem żeby Cię nie męczyć. Rynek newconnect jest obecnie fatalny do inwestowania i jeśli się na jakiejś spółce coś dzieje to pewnie spekulanci ją zaatakowali a znając życie spółka jest niezbyt wiele warta. Mam tylko Telestradę ze względu na niską wycenę (c/z 5,30), świetnie generowaną gotówkę 15,7 mln przepływów operacyjnych przy 54 mln kapitalizacji, nie ma zadłużenia finansowego, spółka w zeszłym roku spłaciła duży kredyt i zakończyła budowę nowej siedziby i nie powinna już mieć większych potrzeb kapitałowych co może sprawić że za rok lub dwa może wypłacać nawet 15% dywidendy (obecnie płaci 8% dywidendy).
   Danks to ewenement na całej giełdzie bo ma 14 mln gotówki w kasie, żadnych długów a wyceniany jest na 10 mln (od kiedy gotówka jest mniej warta?), niskie c/z 5,81 i ma w tym roku być skup akcji, niby zapowiedziane jest że 50% zysku pójdzie na skup czyli jakieś 0,9 mln ale możliwe że będzie to 1 mln i co najważniejsze cena skupu może być nawet 70-80% wyższa od rynkowej.

   Żeby było jasne nikogo nie zachęcam do kupna akcji tych spółek a tylko pokazuję jakie z newconnect mogą znaleźć się w moim portfelu (bezpieczne, z dużą ilością gotówki zarabianej i w posiadaniu).

   Usuń
  3. Dzieki za analize Telestrady i Danks. Jesli chodzi.o Twoje pierwsze wejscie w Getback. Jednak drugiego nie rozumiem i nie zrozumiem. Moim zdaniem lepiej bylo poczekac az.sytuacja kursu sie ustabilizuje, bo walczysz z rynkiem. Ja.Ciebie nie chce.meczyc. Co do NC zgadzam sie, ale sa ciekawe spolki. Kilka, ale jest. Wczoraj rano czytalem na jednym z Twoich watkow na blogu o zlych aktywach Czarneckiego i zgadzam sie z Toba. Mial perelke a kurs sie uwolnil.i to deweloper o olbrzymim potencjale. I spora xywidenda bedzie. Zeby sie nie klocic-zalozylem sobie tez wirtualny portfel-tak do potencjalnej dyskusji. Jeszcze mi tam brakuje Neuki. Milego dnia. Moj nick taki sam, jak tu-Neuki i jeszcze moze paru spolek. Lekture bloga nadrabiam-nie denerwuj.sie tak.

   Usuń
  4. Nie denerwuję się tylko zarzuciłeś mnie dużą liczbą wpisów i spółek które Ci się podobają a ja nie jestem w stanie na wszystkie Twoje wpisy rzetelnie odpowiadać. Zauważ że ja dziennie mam około 50-70 wpisów czytelników pod różnymi wątkami i chciałbym wszystkim rzetelnie odpowiadać.
   Rozumiem że to Twój portfel https://www.biznesradar.pl/portfel/29064,nieuk , szkoda że nie napisałeś przy każdym zakupie w opisie dlaczego daną spółkę kupiłeś - będę zerkał co jakiś czas.

   Usuń
  5. O czesci spolek pisalem. Reszte argumentacji Ci napisze wieczorem. Mialem w tym portfelu 2500 akcji Asbisa po 3,41. Dokupilem 2500 w ok. 3.5, ale tam sie wyswietla zanizona srednia cena zakupu, bo w realu byloby to ok. 3.45 zl. Tak dla przejrzystosci i transparentnosci transakcji. Pozxrawiam i zycze milego dnia Tobie i wszystkim czytelnikom:)

   Nieuk.

   Usuń
 12. Mozesz podac link o skupie na Danks?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. https://www.bankier.pl/wiadomosc/DANKS-Otrzymanie-zadania-umieszczenia-okreslonych-spraw-w-porzadku-obrad-najblizszego-Walnego-Zgromadzenia-7539039.html

   Jakiś czas temu pisałem już o możliwym skupie i o tym że chodzą słuchy (nie potwierdzone) że przynajmniej 1 mln ma pójść na skup z ceną w okolicach 1,20zł. Że skup będzie to raczej prawdopodobne a że cena 1,20 zł traktujmy to na razie w kategoriach plotki.
   Żeby było jasne to w rzeczywistym portfelu nie mam akcji Danksa i nie wiem czy będę miał (ale nie wykluczam), bo widzę zagrożenia do powolnego spadku zysków w przyszłości, podałem @nieukowi przykład Danksa że wolę takie stabilne spółki niż spekulacyjne z newconnect.

   Usuń
 13. Spoko. Rozumiem. Szanuje. Dlatego tez pisalem o BioMaximie, bo moze posaowac do Twojego profilu inwestycyjnego. Pozdrawiam. Ps. Vistula tez podala raport.

  OdpowiedzUsuń
 14. Asbis dzisiaj pięknie ,może wyskoczy na szczyt i dalej droga na 4zeta.
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na górze posta wrzuciłem prognozę możliwego zysku w 1 kw 2018 na podstawie znanych nam już przychodów i wyników, jeśli się sprawdzi to zysk może nawet 533% być lepszy. Oczywiście są to tylko szacunki i nie znamy poziomu marży osiąganej ale nie zmienia to faktu iż wyniki będą mocne a firm jest rozsądnie wyceniana.

   Usuń
  2. Jak na takie wyniki, to kurs i tak nie powala.
   Niedługo prognoza na 2018, patrząc po takich wynikach w 2018, prognoza zapowiada się bardzo obiecująco. Może wtedy kurs ruszy bardziej na północ.
   Michał H.

   Usuń
 15. No to świetnie z Asbisem powinno być,prezes mam jeszcze pytanie co sądzisz o Trakcji za tydzień wyniki,a papieru mam trochę na 7 procentowym spadku,patrząc na pkpcargo i torpol padły kiepskie wyniki.Sprzedać z obawy na wyniki czy trzymać?
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Asbis, nie analizując przyczyn zjawiska:
   https://stooq.pl/q/?s=asb&c=10y&t=c&a=lg&b=1
   wygląda jak spółka mocno cykliczna, 2 lata dobrej koniunktury, następnie 1.5 roku zjazdu i tak cyklicznie.

   Usuń
  2. To nie do końca jest cykliczność, oni dużą część swoich przychodów generują w Rosji i państwach sąsiadujących, spadek kursu u wyników w 2014 i 2015 wynikał z konfliktu Rosji z Ukrainą przez który musieli mocno ograniczyć sprzedaż. Teraz starają się odbudowywać sprzedaż bo sytuacja się uspokoiła, były w raporcie nawet informacje że większe koszty w 4 kw 2018 (ja niższe szacowałem) wynikała ze zwiększonej liczy pracowników w Rosji, ostro zatrudnili to i ostro zwiększają sprzedaż. Kurs eur/usd sprzyja ale faktycznie to bardziej dla nich jest istotny kurs rubla.

   Usuń
  3. Rozumiem, tak popatrzyłem na to nie wchodząc w przyczyny,
   - 2008 olbrzymi załamanie
   - później 1,5 roku dobrej koniunktóry
   - 2011 potężne załamanie
   - 2 lata dobrej koniunktury
   - 2014 - 2015 olbrzymie załamanie (podałeś przyczynę)
   - ponad 2 lata dobrej koniunktury i pewnie jeszcze kurs ma potencjał aprecjacji
   - 2018/2019 - potężne załamanie (nie wiem jaka przyczyna, tylko skoro już 3 razy tak było cyklicznie) i kurs jak zwykle dochodzi poniżej 1PLN ?

   Usuń
  4. @ BBB - wiesz że unikam spółki budowlane i nie za bardzo mam co ci napisać. Zerknąłem co dm mbanku napisał o nich w lutym i cytuję "Spółki budownictwa kolejowego (Torpol, Trakcja, ZUE) pozycjonujemy neutralnie. Kursy znajdują się w okolicy historycznych minimów. Oczekiwania rynku odnośnie
   wyników ‘18 są niskie, a w II/III powinna istotnie wzrosnąć liczba otwarć ofert od PKP PLK, co zachęca do spekulacyjnego kupna. Szacujemy, że jedynie ok. 6% pozyskanych kontraktów kolejowych zakończy się w ‘18,
   45% w ‘19 oraz ok. 50% w ‘20, stąd rzeczywista rentowność portfeli zamówień pozostanie w bieżącym roku zagadką. Uważamy, że relatywnie najbezpieczniejszy jest backlog Torpolu, niemniej ta część
   rynku budowlanego niesie ze sobą wysokie ryzyko"
   Mbank szacuje c/z za 2017 12,90 a w 2018 c/z 17,60 a to by oznaczało że w 4 kw 2017 wyniki będą bardzo dobre jakieś 90% lepsze r/r (9 mln do 17 mln).
   Inne biura maklerskie prognozują podobne zyski w 4 kw 2018 - BDM zysk 19 mln w 4kw 9czyli ponad 100% wyższy), BOS widzi natomiast mały wzrost zysku tak z 50% r/r.
   Jak widać wyniki 4 kw 2017 wg dm mają być sporo lepsze i może się nie myląJednak wyniki na ten rok nie są jakieś optymistyczne (raczej podobne jak w 2017) a to daje c/z w okolicach 15 czyli nie tak tanio. Przy takich wskaźnikach i przy braku potencjału poprawy ja nie widzę sensu trzymać te akcje. Możesz sobie rozważyć potrzymanie akcji do wyników i jak będą dobre a kurs wzrośnie może wtedy rozważ sprzedaż. Ja Ci nic nie rekomenduje i nie sugeruję, sam musisz sobie wszystko przemyśle na spokojnie.

   Usuń
  5. @L - może oby nie Putin jakąś wojnę wywoła pod koniec roku (po mistrzostwach świata w piłce nożnej w rosji) i kurs znowu zjedzie na 1 zł. Patrząc na wielkości przychodów w ubiegłym i obecnym roku to zakładam że trzymam akcje do wyników aż 3 kwartału czyli długo. Oczywiście gdyby bessa stała się faktem lub przychody zaczęły spadać to wówczas zamykam pozycję.

   Usuń
  6. Dzięki prezes za ocenę trakcji,dużo mi pomogłeś i postanowiłem trzymać szczególnie,że szoruje po dnie i przy lepszych wynikach może odbić..
   BBB

   Usuń
 16. Czasami dziwię się tym wszystkim malkontentom, co szczególnie po czasie wymądrzają się i mają pretensje do Przemka(Prezesa)o np. GETBACK czy Unimot etc.
  Powiem szczerze, że trochę mnie to śmieszy ale i złości.
  Po pierwsze. Przemek robi dobrą robotę bo w przeciwieństwie do bełkotu na różnych forach stara się uzasadnić swoje decyzje inwestycyjne. Można się z nimi nie zgadzać i wtedy jest fajnie gdy ktoś merytorycznie polemizuje. Ale po faktach każdy się może wymądrzać. Tylko po co.
  Po drugie. Kto nie chce niech nie czyta.
  Po trzecie. Myślę, więc jestem. To również obowiązuje na giełdzie.
  Po czwarte. Jeśli ktoś gra na giełdzie za swoje ostatnie pieniądze to jest niepoważny albo głupi.
  Po piąte. Giełda nie jest na pewno do końca przewidywalna ani logiczna. Można się starać ją zrozumieć, ale nie da się jej do końca zrozumieć. Dlatego zawsze ktoś zarobi i zawsze ktoś straci. I to w jednym i drugim przypadku możesz być TY drogi czytelniku bloga.
  Po szóste Prognozy Przemka i nie tylko są zawsze prognozami. Warto spojrzeć na rekomendacje fachowców z biur maklerskich. Dlaczego Nieuk do nich nie kieruje swoich żali? Przecież to oni mają lub powinni mieć odpowiednie narzędzia do analizy danych i lepszego przewidywania przyszłości spółek giełdowych.Zobaczcie jaka jest ich skuteczność.
  Po siódme. Nikt nie ma szklanej kuli do przewidywania przyszłości. I dlatego też wszyscy chętnie czytamy tych, którzy mówią, że ją mają.

  Jeśli chodzi o mnie z przyjemnością czytam blog Prezesa. Nie zawsze się z nim zgadzam, czasami się dziwię czasami podchwytuję jakąś jego myśl. Ale nigdy nie odważyłbym się po fakcie napisać, że jest on naiwny. Ani to grzeczne, ani merytoryczne.
  Jeśli chodzi o GETBACKA nikt nie wie jak będzie. Ja ciągle dokupuję małe pakieciki po 1000 zł, jeśli cena spada około 10 procent od poprzedniego zakupu a zacząłem od 19 zł.Wierzę, że na tym zarobię. A jak stracę, nie gram (tak giełda to rodzaj gry na pieniądze) za ostatnie pieniądze. Podobnie robię z IDEA Bankiem. Czy mam rację, nie wiem. Czas pokaże.
  Pozdrowienia dla Prezesa za super blog. I na Boga jak się ktoś nie zgadza z jego opinią to niech to mówi zaraz a nie po fakcie.
  To byłoby na tyle.
  Pozdrawiam
  ROMUŚ

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Romek,

   Ja sie z Toba zgadzam w wiekszoscia aspektow tevo, co napisales zgadzam. Nie moge sie jednak zgodzic z usrednianiem w dol przy spadajacym nozu. Z tego, co piszesz-sam tak robisz. No, ale to Twoja kasa i strategia inwestycyjna-nie wnikam. Sam tak kiedyz robilem i tracilem duzo. Z tdende. Sie nie walczy. Jesli chodzi o pisanie po fakcie-to ja po prostu jestem tutaj od przedwczoraj. Wczoraj pisalem, ze predzej odbije Kruk i to uzasadnilem. Dzisiaj zalozylem portfel na biznes radar i go tez tam umiescilem. Jeszcze pozniej uargumentuje dlaczego i kazda transakcje z osobna. Jesli chodzi o aktywa Leszka Czarneckiego-to najlepszym bylo LC Corp. Co do rekomendacji to ja jestem nadzwyczaj ostrozny. Zobacz sobie na reko DM BZ WBK z 14 listopada ub.r.. Chodzi mi o takie zestawienie z tymi z tego dnia i wczesniejszej. TOP3:/Work Service, Torpol, Elemental. Prezesa szanuje a mi bardziej w aspekcie Get backu chodzi o ochrone kapitalu po prostu. Sam portfel, ktory zalozylem uwazam za ciekawe pole do dyskusji a nie kto zarobi wiecej. Ja nie mam zamiaru.naganiac na zadne spolki. To rynek jest tu wyrocznia i zaden z Nas nie ma wplywu na kurs. Natomiast podyskutowac mozna. Ja sie przez te 2 dni odnosilem do kilku spolek taki ch jak: Wawel, Kania, Asbis, ZE PAK etc. Nie ma se su co sie sprzeczac. Lepiej podyskutowac:)/Pozdrawiam serdecznie i zycze milego wieczoru.

   Ps. Prezesie, jak mialbys czas w weekend to opisz, jak widzisz Ropczyce i mozliwosci poprawy zyskow. Dziekuje,

   Nieuk.

   Usuń
  2. Ropczyce z miesiąc temu przeglądałem, niestety nie mogłem w pełni zrozumieć od czego konkretnie ich wyniki zależą i odpuściłem temat. Podobały mi się ich wyniki i liczyłem że dzięki rozwiązaniu problemów wśród głównych akcjonariuszy wyniki pójdą w górę, poprawi się też atmosfera wokół firmy.
   Oni w 4 kwartale mieli mocno zaniżony wynik przez kwota 5,453 jako "Utworzenie odpisu aktualizującego inwestycje długoterminowe" i był to odpis wartości akcji ZMI SA. Gdyby wyłączyć ten raczej jednorazowy koszt to zysk netto wyniósłby 16 mln a c/z 10. Czy to dużo i mało to każdy ma inne zdanie. Nie wypowiem się jakie mogą ich być wyniki w tym roku bo nie wiem, na plus może działać unormowanie spraw właścicielskich które poza kosztami prawnymi pewnie destabilizowały firmę. W mojej ocenie lepiej obecnie poczekać na wyniki 1 kw, jeśli będą lepsze to wtedy można wracać do tematu.

   Usuń
  3. Takien analizy mi bylo tdzeba. Dziekj. Po pdostu chlodnego spojrzenia;) Dzieki za szybka, wrecz ekspresowa odpowiedz:) Te spory.mnie najbardziej inferesowaly. Jak sa spory a ze spolki nie sa wyprowadza e pieniadze, to moze byc okazja. Tylko, ze ja patrze takze na wolumeny a tutaj kicha. Trzeba poczekac na wybicie z konsolki, bo spolka naprawde ciekawa i powiedzmy to tak po chlopsku-zdrowa. Po prostu trzeba obserwowac.

   Tak z innej beczki. Jakbys potrzebowal jakas analize spolek z branzy game dev, to na watku Playwaya sa ponadprzecietni fachowcy od analiz z tej branzy. Merytoryka, elokwencja, poczucie humor i empatia, to ich znak rozpoznawczy. Mowie tu o najbardziej znanym forum w PL. Ja troche tez odnioslem sie do spolek z mojego portfela na watku Playa tego forum. Zeby nie zasmiecac bloga-powiem tak: dobrze, ze podjales wspolprace ze specjalistami od AT, bo kofelacja analizy value i wykres daje potencjalne sukces-vide Asbis. Gra przeciwko rynkowi skonczyla sie dla mnie zle w pewnym momencie chocby na Ergisie. Nie mowie, ze to zla spolka, ale na gieldzie potrzebna jest strategia/taktyka hybrydowa. A tak konczac konczac-adwokatow nie potrzebujesz. Mam tu na mysli Romka. Getback moze odbije, ale to jest wrozenie z fusow. Emisja, enigmatyczni inwestorzy powinni implikowac jednoznacznymi refleksjami. A jak ktos skupia sie na spolkach z jednej "stajni"/to tez jest dla mnie znak...A o tych spolkach z portfela napisze. Nie zvadzam sie z Toba w wielu kwestiach, ale kazdy moze sie mylic i miec wlasne zdanie...to gielda. Masz strategie i taktyki. Wole to niz sluchanie rad Romka o usrednianiu w dol. Ja wiele o sobie napisalem na watku telekomu Playa. Na Playwayu tez dywagowalismy o rekomendacjach bm. Jak bedziesz mial chwilke, to poczytaj. Pozdrawiam i zycze dobrej nocki. " Nieuk".

   Usuń
  4. Prezesie,
   Kilka dodatkowy pytań na temat Ropczyc, jako że spółka raczej zapomniania i ciężko znaleźć kogoś kto się nią interesował (ze względu na spór z ZMI jak rozumiem)
   1. Dla jakiej ilości akcji liczyłeś C/Z bez odpisu?
   2. Co myślisz o częściowym umorzeniu akcji na ostatnim NWZ? Jakieś pomysły co zrobią z resztą?
   3. Czy szacowałeś możliwą stopę dywidendy za 2017? I czy uważasz, że skup reszty akcji od ZMI może być czynnikiem znacząco obniżającym dywidendę?
   Pozdrawiam,
   Prodion

   Usuń
  5. Przepraszam, mój błąd, zapomniałem że oni odkupili swoje akcje od ZMI.
   1. Czyli c/z jest faktyczne (uwzględniając odpis i skupione akcje) 6,40 a to już niska wycena.
   2. Umorzyli 33% akcji ale nie mam pojęcia dlaczego taką liczbę.
   3. Aby odkupić resztę akcji od ZMI potrzebują równo 8 mln i o taką kwotę należałoby logicznie odjąć od zysku. Dodatkowo wydali w styczniu na uregulowanie części zakupu akcji 10,5 mln więc ja bym na dywidendę w tym roku nie liczył ale całkowicie jej nie można wykluczyć. Nie widzę sensu szacować dywidendy bo jak będzie im zależało to wypłacą też z zapasowych kapitałów.
   Tutaj trzeba dobrze rozgryźć jakie mogą być ich przyszłe wyniki, bo jeśli mogą się poprawiać a dodatkowo umorzą wszystkie nabyte akcje to inwestorzy mogą spółkę dostrzec.

   Usuń
 17. Prezesie,

  Patrząc na zagrożenia i możliwości rozwoju, to w sumie bardzo łatwo przewidzieć już wyniki przyszłoroczne dla CDRL.
  Będzie to pewnie 260mln przychodów i zysk netto 14-18mln.

  Sieć w Polsce praktycznie rozwinięta do maksimum. Sklep internetowy pewnie wykręci wyniki +100% r/r. Trzeba wierzyć, że spółka rozwinie się za granicą.
  Tak jak napisałem, 260mln przychodów to będzie dobry wynik. zysk 14-18mln jest najbardziej prawdopodobny.

  romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli dolar powoli będzie się umacniał a złotówka do niego osłabiała (mam na myśli stopniowy ruch) to zysk może być bardziej w okolicach 18-20 mln. Przychody też raczej 300 mln niż 280 mln bo zwiększa im się przecież powierzchnia i mieli w planach jakieś większe wejście do Niemiec (może nie będzie zbyt kosztowne i nie wpłynie mocno na zysk netto).

   Usuń
 18. Prezesie,

  Obiecalem, ze napisze troche argumentow odnosnie spolek, ktore wybralem do tego portfela.
  1.Gwiazda ostatnich sesji, czyli Neuca. Spolke obserwuje od bardzo dawna. Kurs w dlugoterminowym trendzie wzrostowym po srednioterminowej korekcie.
  1. Lider hurtowego rynku aptecznego, ok. 30%. Posiada 64 przychodnie, inwestuje w telemedycyne, badania kliczne a takze buduje marki wlasne parafarmaceutykow-co moze implikowac poprawa marzy calej grupy kapitalowej. Poza tym norweski fundusz emdrytalny znacznie zwiekszyl alokacje w akcje r/r. Z 10 mln na koniec 2016 roku do ok. 30 mln zl na koniec 2017 (to samo zrobil na Famurze, Wawelu). Spolka z ogromnymi mozliwosciami gotowki, vide dywidenda i potencjalny buy back akcji za 60 mln zl. Olbrzymi potencjal akwizycyjny, jak i rozwoju organicznego. Poza tym spoleczenstwo sie starzeje...branza medyczna szdroko rozumiana jest bardzo rozwojowa, przyszlosxiowa i ciekawa inwestycyjnie w dluzszym terminie-to tez tak odnosnie drugiej spolki z portfela, czyli PBKM. Jesli chodzi o at, to kluczowe moim zdaniem bylo przebicie poziomow w ok. 270 zl. Odbylo sie to na wysokich wolumenach a wczoraj zostalo potwierdzone. Papier zostaje na dluzej w podtfelu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W poprzednim poście pytałeś o gamedev i krótko, są branże w które nie inwestuję jak banki, budowlanka, deweloperzy i producenci gier. Game developerów omijam szerokim łukiem z jednego powodu: akcje ich są moim zdaniem potężnie przewartościowane, większość wycenianych jest z c/z 50 to przecież kosmos. Nawet dzisiaj CDProjekt podał wyniki które są gorsze r/r (o dziwo konsensus PAP był niższy) ale co to jest 200 mln zysku przy 10 mld kapitalizacji, koszmar.
   Jeśli chodzi o Neuca to jak dla mnie jest zbyt droga, ja nie widzę jakiegoś potencjału poprawy zysków (może 10% maksymalnie w tym roku) co sprawia że obecna c/z 15 jest zdecydowanie za wysoka. Dodatkowo branża zamieszana jest w nielegalny export leków i jak dla mnie to wystarczy aby nie kupować tej spółki.

   Usuń
  2. Ciekawa uwaga odnosnie branzy game dev. Na watku Playwaya otrzymalem kilka odp. a propops Twoich uwag. Jedna odnosnie CD Projekt. Ja w fa spolke nie inwestuje, ale gdatuluje tym, co zarobili. Mialem ja raz w ok. 8 zl, jak byly te zamieszania ws. OFE. Czysto spekulacyjnie daytradingowo. Nastepna moja uwaga odnosila sie do tego, ze szansa dla Plahwaya sa zwolnienia w CI Games a Playway bedzie wyciagal najlepszych fachowcow z branzy. Dostalem riposte od niesamowitego fachowca orzel74, ze to nie ma nic wspolnego z potencjalnym rozwojem tej spolki, bo CD Projekt jest w top3 postrzegania przez graczy w branzy i to w skali swiatowej. To, co na pewno masz racje. Tez uwazam, ze jest banka, bo nie zgadzalem sie w kwestii potencjalnego zaangazowania instytucji w walory ty h spolek. Fundusze odkupowaly akcje na gorce od Babieno z Bloobera. Nagomiast perelki warto lowic. Co do Neuki to sie nie zgadzam, ale bede mial w vlowie to, co piszesz. Jednak barxzo pozyrywna reakcja rynku w piatek i potwierdzenie tego w ciagu ostatnich dni-moze wskazywac jednoznacznie na to, ze rynek ma racja. A rynek zawsze ma racje. Ja patrze tutaj tez na wrecz astronomiczne wolumeny. Chociaz wcale nie twierdze, ze korekta i lekka konsolka sie nie przyda przed koleknym ruchem wzrostowym, ktorg moim zda iem bedzie. W rzeczhwistym portfelu mam ja kupiona w okolocach 270-275 zl.

   Usuń
  3. Ty grasz bardziej technicznie a ja zupełnie inaczej, jeśli oczekuję poprawy wyników a spółka jest nisko wyceniana (najlepiej c/z do 10) to wówczas kupuję akcje. W przypadku Neuca wycena jest jak dla mnie za wysoka a oczekiwania poprawy zysku są raczej niskie. Zerknąłem w ostatnią rekomendację dm boś i oni oczekują w tym roku 101 mln zysku czyli 9% więcej r/r a to żadna poprawa.

   Usuń
 19. Sorry za prywatę. Została wynegocjowana umowa z kancelarią prawną na reprezentację mniejszościowych akcjonariuszy FAM. Piszcie na: niedlawezwaniafam@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak wiemy, ja odpuszczam umowę z Kancelarią i poczekam czy uda się jej coś załatwi, jeśli się uda to najwyżej wtedy dopiero do nich uderzę.

   Usuń
  2. Powodzenie negocjacji zależy w dużym stopniu od tego jak duży pakiet akcji zbierze kancelaria. Jak będzie mały to pozycja negocjacyjna będzie o wiele słabsza.

   Usuń
  3. Ja mam trochę inny cel niż większość osób z Porozumienia nie dla FAM, im zależy jak na najwyższej cenie a mi zależy aby akcje sprzedać chociaż w okolicach 4zł. Jeśli im się uda sprzedać po 5 zł to tym bardziej mi się uda sprzedać po 4 zł. Ja się nie spieszę i czekam na efekty negocjacji, gdy się dogadają to może będzie jeszcze możliwość aby się dołączyć.
   Z tego co mi pisali na emaila to jednak wiele osób które mają sporo akcji nie za bardzo chcą podpisywać umowy z Kancelarią który chce kasę na start, bez gwarancji (to oczywiste) że zorganizują sprzedaż.

   Usuń
 20. 2. Asbis. Moim zdaniem to jest pola w Twoim portfelu fundamentalno-dywidendowym najciekawsza i z najwiekszym potencjalem aprecnacjj kursu. Nie bede powtarzal analiz. Zgadzam sie z kolega, ktory pisal, ze to byla spolka cymliczna. Jednak widac pewne zmiany. Szczegolnie w potencjale rozwoju i budowaniu marek wlasnych. To wlas ie powinno pkprawizc rentownosc biznesu. Spolka znalazla swoja nisze rynkowa i sprzedazowa. Jesli chodzi o AT to kluczowe jest przebicie oporow w ok. 3_60. Korekty sa plaskie i moim zdaniem trwa akumulacja waloroow.z punktu widzenia at to przebicie poziimow w ok. 3_6/zl. Pozniej sky is the limit.

  3. PBKM. Juz pisalem o tej spolce. Bardzo ciekawe jest to, ze juz wyplaca dywidende.

  4. Playway. Komunikacja z rynkie. Zarzad kompetentny. Zero dlugow, przyszle debiuy zaleznych srudkkw z game dev

  OdpowiedzUsuń
 21. Witam Prezes

  Jak oceniasz wyniki Unimotu?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudno coś konkretnego powiedzieć o tych wynikach bo jest kilka niewiadomych (przynajmniej ja nie wyczytałem dokładnych informacji). Niestety finalnie okazało się w 4 kw 2017 mieli straty z 0,5 mln w stosunku do 9 mln zysku rok wcześniej. Wiemy na pewno że niższe były premie lądowe oraz mocno wpłynął jednorazowy koszt blendowania zgodnie ze zmienioną ustawą o biokomponentach. Ja niestety nie wyczytałem w raporcie jakiej wysokości był faktycznie ten koszt, czy to było 1, 2, 5 czy 10 mln bo to jest istotne do oceny faktycznych osiągnięć firmy. Obecna c/z 6,70 to raczej niska wycena, można się spodziewać 4% dywidendy, firma się rozwija i to plus. Jednak na chwilę obecną wszystko wskazuje na to że wyniki 1 kwartału 2018 będę gorsze r/r, zakładam jednak iż aż 3 kwartały będą gorsze bo baza jest wysoka, ceny ropy na świecie nie sprzyjają oraz podniosą opłatę paliwową o 10 groszy co może lekko wpłynąć na osiągane marże. Czy kurs spadnie to tego nie wiem (oby nie) ale niestety trzeba oczekiwać trochę gorszych wyników w tym roku.

   Usuń
 22. Tu bylo wielkie oburzenie dot. akcji Unimota. Nie zgadzam sie z tym. Wiem, zs to bylo pytanie do Grzeska, ale pozwole sie wgpowiedziec. Unimot to bardzo ciekawa spolka spolka patdzac z perspektywy inwestycji w wartosc. Jednak jak nie prze ije 22-23 zl, to analiza fundamentow jest bezskuteczna. Spolka ma olbrzymie przychody a skrajnie niska marze. Zeby to sie nie skonczylo tak, jak na Action patrzac na strukture przychodow i kosztowa. Poza tym w tle pozostaje moim wazna kwestia. Wspolpracuje z Orlenem, ale w ostatnich tygodniach pojawily sie informacje, ze wiele spolek z branzy paliwowej dzialaly na zasadzie takiej, ze levalnie dzialamy w core businessie a wiaryvodnosc wykorzystamy do zrobienia walkow na boku. To jest silnie skorelowane z ekspansja spolki na Wschod. Moim zdaniem ta moja publicystyka gieldowa i tak jest bezsensu, bo trzeba powrocic na poziomy powyzej 22-23 zl. Na pewno w zestawieniu spolek, o ktorych jest na forum najglosniej, czyli Getback i Unimot, to Unimot i potencjal aprecjacji kursu jest o wiele wiekszy. Pozdrawiam. "Nieuk".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieuk
   Wracając do naszej małej polemiki związanej z subiektywnymi odczuciami do niniejszego bloga(21 marca 2018 13:34) oraz Twojej odpowiedzi a także informacji o tym, że prowadzisz portfel na radarze("Dzisiaj założyłem portfel na biznes radar i go tez tam umieściłem. Jeszcze później uargumentuje dlaczego i każda transakcje z osobna".-znalazłem go) mam takie pytanie: W jaki sposób zamierzasz prowadzić Twój portfel. Zainwestowałeś (chyba wirtualnie) w jeden dzień prawie 200 w 20 spółek. Czy masz kapitał ograniczony bo tak jak pisałem na giełdzie należy być ostrożnym. Wydać 200 tysięcy w jeden dzień to jest ostre granie.
   Pozdrawiam i czekam na racjonalne uzasadnienia.
   Romuś

   Usuń
  2. Co do spolek z gatunku inwestycje-to chyba wyjasnilem. Jesli masz jakies pytanie odniosnie kazdej-jesli bede znal odp., to zrobie to z checia. Portfel byl zalozony tak, zeby zminimalizowac ryzyka a zoptymalizowac zyski. Te spolki, ktore wlozylem do niego to nie przypadek. Nie jest agresywny, bo zalozylem go wczoraj rano a wiadomo jaka wyprzedaz byla przez 3 dni. Portfel sie sam obronie w srednim terminie, wiec o wynikach nie rozmawiajmy, ale z reszta sam nawet o tym nie piszesz. Co do reszty spolek-spokojnie...napisze. Po pierwsze-nie mam czasu, zeby wszystko odrazu napisac a po drugie nie chce zasmiecac watku. Pozdrawiam i zycze milego dnia. A bledy tez tam w nim popelnilem i juz to widze, ale wagi sa tak dobrane, ze ogolnie te.decyzje nie wplyna negatywnie na calosc.

   Usuń
  3. Jeśli chcesz pokazywać swój portfel to lepiej będzie wyglądało jak określisz budżet jaki Twoje inwestycje mogą mieć. Zrób wpłatę w tamtym portfelu 300-400 tysięcy i wtedy łatwiej oceniać, bez wpłaty i określenia budżetu to możesz wiecznie sobie kupować akcje np. spadające i nie będzie to wiarygodne bo nikt przecież nie ma budżetu bez dna.

   Usuń
  4. Dzieki Prezes. Nigdy nie robilem wirtualnego portfela. Zrobilem w sumie tam wplate na 300 tys. zl. Staram sie go tak zbudowac, ze odpowiednimi wagami, patrzac proporcjonalnie do wartosci.mozna byloby zainwestowac nie 300 a jak ktos chce to i 30 tys. zl. Pozdrawiam.

   Usuń
 23. Dovado chyba zaangażował się teraz właśnie w Unimot. Znany jest z dość dokładnego podejścia do tematu, rzetelnych wpisów i komentarzy.

  OdpowiedzUsuń
 24. Niuek - możesz pisać trochę staranniej? Nie jestem purystą językowym ale fatalnie się to czyta.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgodzę się z Tobą. Nieuk widocznie chce dużo treści przekazać i zrobić to w jak najkrótszym czasie - a wychodzi jak widać.

   Usuń
 25. Prezesie, nie mam czasu teraz opisac argumentacji, co do reszty spoek. Napisze takie vademecum w dobieraniu spolek i i tym, czym sie kierowalem: sytuacja rynkowa, at, gra pod korekty w trendach, nie walczylem z frendem, doswiadczenie, timing, wolumeny, potencjalna fluktuacja kapitalu na rynku gieldowym, ustawianie stopw, myslenie hybrydowe: spekulacje krotkotet, psychologia gieldowa. Moglem sie pospieszyc w niektorych przypadkach, jak:/Vistula, Benefit, Vivid. Jednak struktura portfel i wagi sa fak dobrane, ze ryzyko strat zostalo zoptymalizowane. Kwota inwestycji,spekulacji to max. 350-400 tys. zl a hotowka to 100-150 tys. zl./"Nieuk"

  OdpowiedzUsuń
 26. A Vindexus dysponuje jakąś gotówką, żeby objąć akcje Getback? Tak spekulacyjnie pytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba z 50 mln mieli do dyspozycji z obligacji których na razie nie wykorzystali na kupno nowych pakietów więc mogą kupować Getback :-)

   Usuń
  2. W komunikacie jest info o firmie zagranicznej, patrząc na podmioty większe działające w Polsce to nasuwa się w pierwszej kolejności skojarzenie z intrum justitia który niedawno połaczył się z lindorfem:
   https://www.intrum.com/pl/pl/o-nas/newsroom/krzysztof-krauze-stanie-na-czele-polaczonych-firm-w-polsce/

   Tyle tylko, że kilak miesięcy temu chodziły plotki, że to getback chciał przejmować "resztówki" po tym połaczeniu w Europie Północnej...

   Pozdrawiam
   Piterson

   Usuń
 27. Szybko chcą drobnych wykołować na FAMIE. Uzupełniono porządek obrad o olbrzymią prywatną emisję akcji: https://www.imsig.pl/pozycja/2018/58/12267,FAM_SP%C3%93%C5%81KA_AKCYJNA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zagrywka spodziewana/niespodziewana, generalnie grają niezyt uczciwie, najpierw czasochłonny odbiór akcji (dwie wizyty we Wrocławiu), w międzyczasie ogłoszone walne tak zrobione aby nikt nie zdążył się na nie zapisać i przyjechać, a teraz tydzień przed walnym mocne rozwodnienie kapitału. Zobaczymy czy kancelarii uda się coś zablokować (może chociaż jedna osoba podpisała z nimi umowę i zdążą z odbiorem akcji).

   Usuń
 28. Ja podpisałem i jak rozmawiałem mowili,że jest nas sporo, ale ile faktycznie tego nie wiem. King_99

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To super, nawet jedną akcją można próbować blokować w sądzie wszelkie zmiany w spółce, a jak jest więcej to lepiej.

   Usuń
 29. Witaj Prezes. Czytam twego bloga od dłuższego i podoba mi się twoje podejscie do inwestycji.wpadki każdy ma i jest to normalne.Obecnie jest ciężki okres do inwestycji niby mamy hosse a większość spółek spada, ale w dłuższym czasie spółki z dobrymi zyskami dadzą zarobić. Czy możesz coś napisać jak pod kątem fundamentów widzisz Elemental. Technicznie jest szansa na odwrócenie trendu. Pozdrowienia
  Andi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kto mnie posłuchał i nie kupił lub sprzedał Elemental to uchronił 40% kasy (pisałem o nim już kilka razy)
   http://www.analizyprezesa.pl/2017/10/krotkie-analizy-firm-z-gpw.html
   Ja z techniki nie jestem zbyt dobry ale nie widzę na razie oznak na odwrócenie trendu spadkowego, codziennie w zasadzie są niższe poziomy.
   Muszę przyznać że obecna wycena się już urealniła i nie jest firma jakoś specjalnie droga. Ciężko oszacować ich wyniki ale wydaje się że jest szansa na poprawę wyników w tym roku, znowu coś poprzejmowali w ostatnich 12 miesiącach dlatego przychody i zyski mogą wzrosnąć. Ryzykiem poza trendem spadkowym może być przegląd opcji strategicznych który spółka zapowiedziała bo to może zwiastować nadchodzącą emisję akcji.

   Usuń
 30. Prezesie,

  Na poczatku chcialem Ci powiedziec,ze sam fakt publikacji portfela chocby wirtualnego swiadczy o odwadze. To jest moje zdanie. Dlatego sam taki stworzylem bardzo dokladnie analizujac aspekty, o ktorych mowilem przy nazwijmy to strategii inwestycyjno spekulacyjnej. Zalozony zostal wczoraj i duzo kasy zjadly prowizje przy rozmachu z jakim go tworzylem hehe:) Najwazniejsza dla mnie jest ochrona kapitalu, dlatego dzisiaj postanowilem oddac ze stratami spolki: Benefit, Kruk. Na szczescie ze wzvledu na skrajna dywersyfikacje i dobre zachowanie niektorymozliwosci skompensowaly te porazki. Jestem zly na siebie, choc nie do konca...w tym portfelu wirtualnym nie widze mozliwosci zlecenia z lim akt...nie bylo mnie przez kilka godzin i.jak zobaczylem kurs Kruka to stwierdzilem, ze lepiej sprzedac z minimalna strata niz ryzykowac dalej. Samo zajecie pozycji bylo dobre bo w ok. 217 zl srednio przed wybiciem. No, ale coz. Brak wiekszego odbicia krotkoterminowego oznacza mozliwosc dalszych spadkow. Cieszylem sie tez, ze Wasz getback odbil, ale chyba skonczylo sie podobnie. W obecnej sytuacji rynkowej wole miec przynajmniej 33% gotowki i zwiekszac alokacje w te akcje, ktore sie dobrze zachowuja albo czekac na slawetne oma,je spekulacyjne. No i tez nie chce, zeby wlasnie zyski z innych, dobrych inwestycji nie byly zjadane przez tych marudedow a straty sie nawet powiekszaly na tych pozycjach. Potencjalnie dlatego do wyrzucenia PKP Cargo i KGHM. Ciesze sie natomiast z Prairie. Pisalem o tym, ze negocjuja z JSW a JP Morgan inwestuje olbrzymie pieniadze w biuro w Warszawie. Inne branze, ale takie inwestycje, czy w energetyce, czy w finansach musza miec przyzwolenie rzadu a bardziej mi tu chodzi nawet o to, ze widac, ze JP Morgan swietnie poki co dogaduje z nim. To papier kupiony spekulacyjnie, ale dlugo go obserwowalem. Utrzymanie wsparcia na koniec wcorajszej sesji dawalo potencjalna kontynuacje trendu i tak tez sie stalo.

  Jesli chodzi o ciekawy temag na jutro, to zobacz sobie raport roczny K2internet:) Rynek kocha takie historie. Spolke obserwowalem od kilku ladnych lat. Zdecydowalem sie na jej kupno w realu po.ostatnich raportach o niezaudytowanych wynikach. Pomysl na wlaczenie jej do portfela tego tez wirtualnego byl dla mnie oczywisty. Kupilem malo, zeby nie mrozic kapitalu, ale ze wzgledu na mozliwosci potencjal aprecjacji kursu i takiego raportu musiala sie tez tam znalezc. Jutro prawdopodobnie akumulacja.akcji do portfela.

  Do portfela trafil Rainbow. O samej spolce nie bede pisal, bo w zakladce 'o mnie'/wspomniales chyba o niej. Chyba korekta sie konczy, bo wolumeny sie znacznie zwiekszyly przy tych dwudniowych wzrosdach i mozliwy powrot do dalszego ruchu wzrostowego.

  Milej nocki.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po wczorajszych spadkach w USA (-2,5%) i dzisiejszych w Japonii (-4,5%) to raczej w Polsce spora luka w dół na otwarciu (pewnie z -1,5%) i technicznie wiele spółek będzie wyglądało gorzej - Rainbow też. Rainbow to trochę moja porażka bo nie przewidziałem takiej dynamiki wzrostu, ja zarobiłem ze 20% jak kurs był jeszcze poniżej 20 zł a łącznie urósł kurs blisko 150%.
   Ty znając szacunki zysku K2internet zainwestowałeś w niego, ja wczoraj na zamknięciu pod dzisiejszy raport roczny kupiłem Decorę, też podali szacunki i przyspieszyli raport, liczę że może kurs wystrzeli bo zysk ma być ładny, może nawet ze 12% dywidendy i dosyć niska wycena. Zobaczymy czyj kurs mocniej zareaguje :-)
   ps nikogo nie namawiam do zakupu (bo może jest już za późno) i to nie jest żadna rekomendacja, z mojej strony jest to trochę spekulacja (zagranie pod duży zysk i wysoką dywidendę) w dobrą firmę

   Usuń
 31. Czy ktoś wie kiedy wejdą do obrotu akcje Mtrans? Niepotrzebnie zamrożona gotówka, a nigdzie nie potrafię znaleźć oficjalnej informacji w tej kwestii. Ma ktoś podobną sytuację? Prezio, jak oceniasz tą spółkę? Prawie rok jest na giełdzie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam czasu teraz odpisać (dopiero po 10), już ją omawialiśmy, dla mnie to firma wałek patrząc z tym co się dzieje (zagrali podobnie jak Getback), przed wejściem super wyniki a jak są na giełdzie to wyniki notują mocny spadek (kreatywna księgowość), powiązani z Minoxem na którym też jakieś podejrzane operacje się dzieją i nie wykupił obligacji. Lepiej nie mieć akcji.

   Decora podała raport i raczej jest bez fajerwerków, zysk w 4 kw wyższy o 90% ale to efekt niższego podatku i korzystniejszych przychodów/kosztów finansowych. Nie polecam :-)

   Usuń
 32. Witaj z rana:)

  Wiem, ze to nie sa rekomendacje-spokojnie;) Zwroce uwage na Decore. Dzieki. Jesli chodzi o Rainbow, to nie jest spolka z gatunku tych, ktora powinna oberwac. Co do analizy sytuacji rynkowej.ogolnej-/zgadzam sie. Wracajac do Rainbow-to Twoj sukces a nie porazka. Jakbym ja mial to myslenie, co teraz kilka lat temu wy3malbym konsolke albo dokupil na wybiciu, ale wymeczyla mnie i sprzedalem przed silnym wybiciem. No, ale coz. Co do samej.analizy spolki, to: marza sie powinna zdecydowanie popawic, ciekawe projekty hotelowe w Grecji, spolka lepiej sie zabezpieczyla lepiej.walutowo. Licze na przychody w ok. 1,45 mld zl w 2018 roku a zysk w granicach moze ok. 55 mln zl. Dywidenda ma byc tez wieksza w tym roku, spolka swietnie zarzadzana. No zobaczymy. Milego dzionka;)
  A i jeszcze reko biur, ktord " kocham";)

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 33. Ale dziś pogrom na Atlasest. O co może chodzić?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziwne ruchy odchodzą muszę przyznać, odnoszę wrażenie że ktoś między sobą trochę pakietów przewala, raz po raz pojawiają się duże pakiet na sprzedaży i kupnie. W poniedziałek wyniki, w mojej ocenie powinny być lepsze r/r ale czy to coś zmieni to nie wiem.

   Usuń
  2. Dziwnie to wygląda. Chciałem zaryzykować niewielki zakup, ale pomiędzy aktualną sprzedażą o 0,95 leży grubo ponad milion akcji na sprzedam. To jest ponad 2% przy free float (wg. bankiera) 8,64%.
   Gerard

   Usuń
 34. Wrzucane pakiety po 170-350k akcji, po czym wycofywanie ich. Ktoś tu chyba chce pokazać moc, żeby kurs nie wyskoczył zanadto.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz wszystkie pakiety zniknęły ze sprzedaży, dziwna spółka, raczej nisko wyceniana i do zakopania na kilka lat, gdyby spieniężyli część nieruchomości i zrobili skupy tak jak ostatnio Soho to byłby piękny zarobek. A tak pozostaje obserwować i albo trzymać akcje albo się z nimi pożegnać.

   Usuń
 35. Ale mnie rynek w konia dzisiaj zrobił na Getbacku, kupiłem trochę po 9 zł i ustawiłem zlecenie na sprzedaż po 9,90 (po 10 wydaje się że jest jakiś obecnie opór więc przed nim się ustawiłem), jak kurs doszedł 9,50 to zaczął się cofać i po 9,35 sprzedałem te akcje, kilka minut po sprzedaży zaczął znowu rosnąć i maksymalnie doszedł do 9,90. Cieszy wzrost a smuci że można było więcej zarobić ze skalpowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prezesie, ale zauwaz transakcja zyskowna. Bravo. Tk jest najwazniejsze. Nie ma co plakac nax straconymi, potencjalnymi zyzkami a nad stratami. Nie odrazu Rzym zbudowano. Lepiej zarobic te kilka procent niz to stracic.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  2. Prezesie, ale zauwaz transakcja zyskowna. Bravo. Tk jest najwazniejsze. Nie ma co plakac nax straconymi, potencjalnymi zyzkami a nad stratami. Nie odrazu Rzym zbudowano. Lepiej zarobic te kilka procent niz to stracic.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  3. Prezesie,

   Mam prosbe, co myslisz o Unified Factorg?/Mysle, ze w tym chaosie gieldowym znalazlem spolke o bardzo duzym wzroscie na przestrzeni kilku lat. Z gory dziekuje za opinie,

   Nieuk.

   Pozdrawiam,

   Nieuk.

   Usuń
  4. Wydaje mi się że Unified może dać w tym roku z dwóch powodów. Pierwszy to prawdopodobny szybki dalszy wzrost o czym świadczą obecne progresy wyników jak i prognoza zarządu 12 mln zysku w tym roku czyli 40% więcej r/r. Drugi powód to złożenie prospektu do KNF w związku z przeniesieniem notowań z newconnect na gpw, historycznie patrząc przed zmianą notowań spółki notują duże zwyżki kursu (Unimot, Tower, Sunex, PGS i wiele innych). Oba te czynniki mogą wpłynąć pozytywnie na kurs. Zerknąłem w raport i raczej nie ma się do czego przyczepić, nie widzę pozycji które wyglądałyby na naciągane lub niepokojące. Nie oceniam ich branży bo to dla mnie trochę czarna magia.

   Usuń
  5. No wlasnie ja to widze podobnie. Poza tym spolka ma w strategii na najblisze lata ma chce silnego rozwoju ekspansji zagranicznej a ja na to tez patrze. Na.gielde przenosi sie bez emisji a przeprkwadzila oferte w ramach debiutu.na NC chyba na ok.9 mln zl i widac, ,e te pieniadze madrze zainwestowala vide zaufanie instytucji w finansowaniu dluznym firmy. Ja tez patrze, kto wprowadzal spolks na NC i tu tez dobre wiesci. A tak a propos AD z NC, to najciekawsze spolki wyszly ze stajni Capital One Advisers patrzac retrospektywnie.
   Poxsumowujac: jak my sie zgadzamy, czyli fundamentalista z hybryda hehe;) Do tego wykres wrecz mniamnusny-to trza tam zwiekszyc zaangazoaanie i zostawic ja na dluzej. Podobnie myslelismy w przypadku PBKM. To jesg wlasnie ten fajny efekt synergii, czyli wartosc dodana naszych dyskusji.

   Milego dnia,
   Nieuk.

   Usuń
  6. Wiesz. Wpadlem na fajny pomysl;) Biorac pod uwage to, o czym wyzej napisalem-zaloze wirtualny portfel na biznesradar. Nazwd vo Hybrid&Value Investments haha:) Beda tam trafialy spolki, co do ktorych zgadzamy sie w dyskusji albo mamy w portfelu. Bede tam wrzucal tez firmy ciekawe z mojego punktu widzenia, o ktorych ktos napisze a Ty sie pozytywnie do tego odniosles. Zalozenia portfela:

   1. Okres inwestycji od roku do powiedzmy 3 lat, tu bedzie wiele czynnikow, ktore beda na.to wplywaly.
   2. Kapital do inwestycji 1mln zl
   3. Alokacja w jedna spolke to ok. 100 tys.zl.
   4. Mozliwosc zakupu takiej spolki w godzinach,w ktorych nie.ma notowan. Wiaze sie to z tym, ze moge znalezc taka spolke np w weekend, jak teraz, gdy portfel zostanie zalozony. Kolejna rzecz, to nie infedesuja mnnie wahania spekulacyjne kursu, wiec to ostatecznie nie.ma znaczenia.

   Wez statystyki odslon bloga od tego Twojego kolegi,.ktory zajmuje sie obsluga IT bloga, bo mysle, ze znacznie zwiekszy sie ilosc odslon Twojego bloga a Ty na tym zarobisz-z czego bardzo bym sie cieszyl:)

   To jest taki aurea mediocritas tych naszych konwersacji a osobiscie gwierdzd, ze bedzie ten portfel sie duzo lepiej od naszych i rynku. Bedzie tez bardzo ciekawy. Jak osiagnie wysokie stopy zwrotu, to bedzie nasz wspolny sukces. I to bede caly czas powtarzal.

   Ps. Napisz.mi prosze, co wtedy pisales o K2internet, bo nie pamietam za co przepraszam a bardzo chcialbym ta spolke umiescic w portfelu.
   Pozdrawiam serdecznie,
   Nieuk.

   Usuń
  7. O K2 nic nie pisałem dlatego nie pamiętasz, niestety nie do końca rozumiem ich biznesu i ciężko mi coś o tej spółce napisać. Spółka patrząc na wskaźniki jest rozsądnie wyceniana (ani drogo ani tanio), dobry bilans i przepływy operacyjne a gdy utrzyma dalej ładne dynamiki wzrostu biznesu to kurs może faktycznie trochę urosnąć.

   Usuń
 36. Ehh...nie tylko ciebie, ja kupilem z rana po 8,6 i oddalem od razu na cofce z 9 na 8,8 bo juz myslalem ze znowu dzis lipa bedzie, ciezki walor do gry i po tylu sesjach spadku jednak strach zwyciezył u mnie nie z chciwoscią.
  Mike

  OdpowiedzUsuń
 37. Nie badz zly na siebie za pofencjalnis ugdacone zyski. Jakbym Ci lowiedzial, co.zrobilem z Rainbow,.czy 11bit kjlka lat temu, to masakra. No, ale coz...B?ardziej zaluje strat w tgm okresie a teraz mam i Rainbow, i 11bit. Nie ma co sie obrazac swietne spolki z duzym potencjalem wzrostu.

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 38. Cos mi sie dzieje z klawiatura. Przepraszam za literowki. Psychika nasza, czyli inwestora, spekulanta jest bardzo skomplikowana j lepiej cieszyc sie z chocby najmniejszych, udanych transakcji, niz patrzec na strae rzedu np. -30%. Gielda jest rodzanu zenskiego i nie da sie do konca jen zrozumiec, jak powiedzial Romek. Lepiej ned ak, zeby to byla milosc z rozsadmu niz intemsywna, toksykologiczna milosc. A rozwod przyszedl szybko...;)

  Milego wieczoru,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kilka sprostowań do wypowiedzi o Unimocie .Premia lądowa w 1q najlepsza od 3 lat
   Poniesienie jednorazowych kosztów związanych
   z realizacją NCW od zapasu obowiązkowego –
   ok. 5 mln zł
   Utracone przychody i marża:
   Konieczność ograniczenia sprzedaży ON (B0)
   w sytuacji, gdy premia lądowa była wyjątkowo
   korzystna (grudzień 2017)
   Zmniejszenie sprzedaży ON (B7) w wyniku
   ograniczenia w dostępie do estrów
   niezbędnych do blendingu
   15 marca 2018 Ministerstwo Energii przedstawiło oficjalne stanowisko, w którym
   informuje o przygotowywanej nowelizacji ustawy o biokomponentach i paliwach
   płynnych, doprecyzowującej kluczowe zapisy. Intencją ME jest wprowadzenie
   poprawki od 1.07.2018. W przypadku zmaterializowania się tego zamiaru, koszty
   poniesione z tytułu konserwatywnego podejścia do przepisów, będą do
   „odzyskania” przez Grupę Unimot w przyszłości.
   Wprowadzeie Avia i Tankuj 24 za 2017 rok to koszt 7 mln
   Ebitd Lpg z minis 1,6 mln w2016 do plus 8,9 mln w 2017Nakłady poniesione na koszty budowy i rezagifikacji
   Będziemy zbierać owoce zeszłorocznej pracy – w 2017 r. przyłączyliśmy bowiem do sieci kolejnych odbiorców, w tym dwa duże podmioty przemysłowe, a przychody z tego tytułu będą widoczne już w tym roku. Liczymy, że w 2018 r. EBITDA z tego biznesu będzie dodatnia.
   wrócą się w tym roku .

   Usuń
  2. Jeśli piszesz o premii lądowej Unimotu w 1 kwartale 2018 to nie jest prawdą że jest najwyższa od 3 lat bo jest sporo niższa od tej rok wcześniej. W obecnym kwartale wyniesie około 5,5% a rok temu było to 6,20%. Musisz też pamiętać że rząd podniósł opłatę paliwową o 8 groszy netto (po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw będzie już obowiązywała) a to może negatywnie wpływać na premię lądową i marże osiągane przez Unimot (jeśli nie podniosą odpowiednio cen).
   Co kosztów blendowania to "odzyskanie" będzie się raczej przejawiało w niższych kosztach blendowania rozłożonych na kilka miesięcy (nie powinno być raczej jednorazowego dużego spadku kosztów a umiarkowany spadek pewnie przez 2 kwartały).
   Mi brakuje informacji o aplikacji Takuj24, chwalą się że tak dużo stacji przyłączyli do tego programu ale nigdzie nie widzę informacji czy rzeczywiście ludzie z niej korzystają i płacą za paliwo. Mam dziwne przeczucie że nikt z tego nie korzysta i jest to kasa wyrzucana w błoto, oczywiście koszty powinny spadać dotyczące aplikacji więc nie powinna mocniej ciążyć już w wynikach.
   https://imgur.com/2Gp5G7i

   Usuń
 39. Mi się też wydaje że tankuj24 to jest porażka i strata pieniędzy. Dzisiaj wszystko starają się przerzucić do cyberprzestrzeni, ale tankowanie paliwa to jest prosta rzecz i ogólnie dostępna. Nie ma niedoborów paliwa. NIE trzeba tego zamawiać ani rezerwować. Więc ta aplikacja nie ma logicznego zastosowania jak dla mnie. Dobrym kierunkiem jest gaz, (to się będzie rozwijać, bo domy trzeba będzie ogrzewać gazem za jakiś czas a nie węglem), elektryczność, i stacje Avia. aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się że to raczej porażka ze względu na skomplikowanie takich zakupów, musisz wcześniej zarezerwować paliwo i dopiero następnego (chyba tak jest) dnia tankować. Ta aplikacja może działać lokalnie, jak ktoś będzie mieszkał obok stacji która obsługuję aplikacje to będzie mógł z tego korzystać aby zapłacić mniej 5 groszy.

   Usuń
 40. Myslalem, ze.pisales. cos mi.sie pomylilo jak dalem wzmianke o niej wczoraj. No, ale to niewazne;) Takze jest 5 spolek na debiut portfela w poniedzialek. Oby nie skonczyly jak te, ktore debiutowaly na GPW przy otwarciu gieldy. Dalej funkcjonuje i jest notowany tylko Prochnik, bo Kable Dunczycy zdjeli , gieldy a na NC chyba tylko Digital Avenue i Veno pox maska Erne Ventures. Nie dziwie sis, ze nazwe zmienili:D.

  Co do spolek, na temat ktorych chcialbym poznac Twoje zdanie to: Vistula, Monnari, Famur, LC Corp i Mirbud, ale to na spokojnie;) Dzieki i narazicho. Aaa i czy moglby ostatecznie trafic do portfela Rainbow?

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nieuk - prośba:
   - ogranicz swoje wpisy do 2 dziennie
   - posta pisz w edytorze tekstu, który podświetli ci błędy
   - przed wysłaniem przeczytaj, to co napisałeś, popraw błędy i dopiero opublikuj.

   Niestety, nie da się patrzeć (a tym bardziej zrozumieć) na twoją "tfurczość". I nie wciskaj żadnych wymówek o pisaniu z telefonu czy innym dysmózgowiu.

   Prosta zasada - nie umiesz pisać, to nie pisz. Ja bardzo lubię śpiewać, ale nie umiem, więc tego nie robię.

   atb

   Usuń
  2. Jak ktoś ma nick "nieuk" to nie ma co oczekiwać mistrza stylistyki ale trzeba przyznać że wniósł trochę kolorytu do bloga :-)

   Usuń
  3. Szanowny Prezesie,

   Tak po ludzku, to jest mi po prostu przykro...Zawiodlem sie...Twoj komentarz dal mi jednak odpowiedz na wszystko. Rozumiem, ze sa oskby, ktore moga "konstruktywnie" mnie krygykowac. Na wpis Kolegi nie bede nawet odpowiaxal ani z nim polemizowal. Uwlacza to mojej godnosci...Moje wpisy byly rodzaju prowokacja, zeby wlasnie ozywic dyskusje na blogu. Dodalem kolorytu. To pewnie moglo implikowac potencjalnie zwiekszonymi przychodami dla Twojego bloga. Jestes bardzo dobrym rzemieslnikiem od analizy fundamentalnej-to fakt. Jednak pofrzebujesz wiecej "empatii rynkowej". Co do bycia Nieukiem. Sam nick jesf pewnego rodzaju prowokacja i antonimem. Skonczylem ladnych kilka lat temu studia w trybie dziennym na kierunku: dziennikarstwo i komunikacja spoleczna. Musialem ciezko pracowac przez 5 lat, zeby bylo mnie stac na sfuxiowanie w trybie dziennym. Prace naukowe pisalem w ujeciu komparattystyki. Jedna odnosnie marketingu politycznego a druva o dziennikacb ekonomicznym biorac pod uwags wiele aspektow. Nie bede uprawial prywaty, bo nie o to chodzi...Bede pisal rzadko, bo widze, ze potrzebna jest cenzura.

   Co do tego portfela Hybrid&Value Investments, to jednak bede robil tak, ze bedd dolaczal tam spolki, ktore w Twojej ocenie nie daja perspektywy poprawg wynikow (czyt. Neuca) albo spolki z branzy gamd dev, do kforej masz awersje.

   Ps. Troche zaluje tych pozytywnych wpisow na watku Playway na bankierze, bo kompletnie mnie zawiodles w aspekcie ludzkim. No, ale coz-nie kazdy moze byc Prezesem...

   Milej niedzieli,
   Nieuk.

   Usuń
  4. Tu się nie ma co obrażać bo nikt tego nie chciał robić. Po prostu jak chcesz żeby ludzie Cię czytali musisz pisać ze zrozumieniem, ja mam problem żeby to robić bo piszesz dużo i nie do końca wiadomo o co Ci chodzi. Nie będę polemizował z doborem Twoich spółek do portfela bo każdy ma inne strategie, inne zasady i czym innym się kieruje ale nurtuje mnie pytanie czy Ty w swoim portfelu rzeczywistym też posiadasz tak dużo spółek (22) https://www.biznesradar.pl/portfel/29064,nieuk ? Jeśli tak to jak Ty taką ilością zarządzasz. Jeśli masz zupełnie inaczej zbudowany faktycznie portfel czyli mniejsza liczba spółek i inne, to jaki sens jest tworzyć portfel którego nie masz czy nie utożsamiasz się z nim w życiu realnym?
   Nie bardzo też rozumiem co masz na myśli pisząc o Playway i wątku na bankierze, ja nigdy tam nie pisałem i jeśli to robią to jako zalogowany blogprezesa ?
   Nie bardzo rozumiem też jak Twoje wpisy mogę zwiększyć oglądalność mojego bloga chociaż może nie znam/rozumiem zasad funkcjonujących w sieci.

   Usuń
 41. @ nieuk - na temat trzech spółek o które pytasz nie wypowiem się bo: FAMUR - nie mam pojęcia jaki wpływ na spółkę może mieć połączenie z Kopexem a to jest najważniejsze w tej firmie. LC Corp branża deweloperska w którą nie inwestuję i nie analizuję a do tego wywodzi się z ręki Czarneckiego co wystarczy aby lepiej omijać. Mirbud branża budowlana w którą też nie inwestuję i się nie interesuję z powodu dużego ryzyka upadłości przez ciągłe problemy z płatnościami, teraz dochodzą problemy z pracownikami (brak rąk do pracy i rosnące płace), problemy ze wzrostem kosztów materiałów budowlanych i może się tak zdarzyć że kontrakty rok czy dwa lata temu zawierane mogą okazać się nierentowne. Mirbud może pokazać słabsze wyniki niż wielu inwestorów uważa gdyż spółka ich zależna JHM Development pokazała spadek zysku netto o 46% w 4 kwartale a Mirbud tą spółkę konsoliduje.

  Jeśli chodzi o Monnari i Vistula to w listopadzie mocno sceptycznie o nich pisałem http://www.analizyprezesa.pl/2017/10/krotkie-analizy-firm-z-gpw.html i z perspektywy czasu patrząc na wzrost ich kursu (Monnari +10% a Vistula +40%) myliłem się. Ewidentnie na wzrosty kursu wpłynął mocny spadek dolara w grudniu i styczniu (tego nie przewidziałem) a dla tych firm jest to istotny koszt który wpływa na wyniki. Gdyby kurs usd/pln utrzymał się do końca roku na podobnych poziomach co obecnie to można zakładać że mogą te firmy poprawić wyniki o nawet 40-50%. W przypadku Vistuli poza kursem walutowym pomoże rosnąca sprzedaż (chyba że zamknięte niedziele coś pogorszą w wynikach) oraz połączenie z Bytom (kokosowe z tego nie będzie ale kilka milionów mogą rocznie zaoszczędzić). Jeśli chodzi o Monnari to może pomóc przejęcie spółki Simple od Gino Rossi tym bardziej że kupują firmę za gotówkę bez kredytów. Pamiętaj jednak że nawet jak poprawią wyniki o te 40-50% to nie jest powiedziane że spółki są nisko wyceniane, obie mają c/z w okolicach 20 (w Monnari nie uwzględniam 6 mln przychodów z przeszacowania nieruchomości inwestycyjnej) i nawet poprawa zysku da nadal wysoką wycenę bo c/z 15. Raczej nie liczę aby w kolejnych latach mieli nadal wysokie dynamiki poprawy wyników i zakładam jak z 10% będą poprawiać to chyba wszystko. Akcje tych spółek widać że są w mocnych rękach, są bardzo popularne wśród inwestorów i raczej nie pozwolą na duże spadki kursu, ja jednak od strony fundamentalnej uważam iż są obecnie za drogie i mają w sobie zawarte wysoką premię za wzrost.

  OdpowiedzUsuń
 42. Hej Prezes
  Jaki procent Twojego realnego portfela to akcje?

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz że musiałem sporo kasy wycofać z giełdy bo życie mnie zmusiło, ja tą kasę mam ale ona na giełdę nie wróci raczej już nigdy dlatego trudno napisać jaki % portfela. Pozostało mi 28 k i wszystko jest w akcjach i jeszcze mam 10k w akcjach FAM, z tych pieniędzy raczej się nie dorobię ale porealizuję swoją pasję :-)

   Usuń
 43. Pelna profeska. Dziekowa. Do portfela dolaczylem w miedzyczasie umiescilem. Czasem warto pobawic sie w rybaka fundamentalnego, jak to robisz. Do tego dochodzi wykres. Potencjalne hity inwestycyjne najblizszych lat;) Obie spolki znalem, ale ostatnio nie sledzilem informacji o nich ani wykresow. Spia na gotowce, dywidendy, olbrzymi potencjal ekspanji akwizycyjnej a takze rozwoju organicznego. Lubie tez to, jak biznesy rodza sie z pasji, kompetencji i myslenia troche wizjonerskiego a zalozyciele pozostaja w akcjonariacie-vide Rainbow. Przeczytaj prosze ostatni wywiad z prezesem Baszczynskim. Jedyny minus Decory to skrajnie niski ff i nie ma odsprzedazy akcji. Mysle, ze moga trwac potencjalne rozmowy z instytucjami, co do tej kwestii, bo spolki doskonale z punktu widzenia inwestora dlugoterminowego.

  Jesli chodzi o LC Corp i wyjscie z akcjonariatu Czafneckiego-to raczej pomoglo kursowi. Sama spolka pozyskala sporo kasy z IPO i jej nie zmarnowala. Mysle, ze tu trwaly "negocjacje" z zs sluzbami i nazwijmy to kolokwialnie ukladem rzadowym. W stylu: jak nie oddasz najcenniejszego aktywa gieldowego, to dobierzemy sie do Ciebie za twoje aktywa bankowe. Chodzi mi o kredyty frankowe Getinu i klopoty braku wywiazania sie z obietnic kampanii prezedyneckiej Dudy. Podobnie widze to w przypadku Mazgaja. Glosno bylo o tym, ze PiS sie wzial za sprawe. Uwazali, ze PZU OFE przeplacalo za akcje Vistuli. Sprawa ucichla. Wzieli sie za Nievo, bo na salonach czesto byl widywany z baronami, z PO. W Wiadomosciach tez czazami pokazuja go z Tuskiem. Zobacz jak kombinowal przy Krakchemii i Almie, zeby odzyskac te akcje a nie zostaly wlaczone, np. do masy upadlosciowej.

  Mnie sie wydaje, ze ten sam zabieg "negocjuja" ze stara gwardia z Agory. To takie spekulacje, ale cos moze w tym byc. Zobacz, co sie dzieje z Kulczykami. Pisalem tez o tym, ze to mozd stac sie w przypadku ZE PAKu, bo podenrzewam, ze sluzby maja oztre haki na niego i PO za zprzedaz Plusa przez KGHM. To tak w tle "indianskiej" historizvodzicdo samej Vistuli, Monnari a takze Esotiq to widze olbrzymi potencjal synergii i ekspansji zavranicznej, jesli np. doszloby do polaczenia tych spolek w ramach jednej grupy kapitalowej. Zobacz sobie wlasnie na wspomniany Famur. Łazili po sadach z Kopexem a zakonczylo sie malzenstwem z rozsadku hehe:) W sumie to powstal gigant o nieograniczonych wrecz mozliwosciach rozwoju organicznego,potencjalu akwizycyjnevo, gotowkowevo etc. To chyba musialo przejsc przez UOKiK...Musieli sie zgodzic a to oznacza, ze maja przyzwolenie rzadu a takze parasol ochronny sluzb. Wiec fo, co jesf zagrozeniem dla Solorza i reszty-to dla wlascicieli Famuru jest szansa. Tutaj w tle pojawa sie Prairie, jesli chodzi o wspolprace rzadu i JP Morgan. To jest taka publicystyka, ale mysle, ze ciekawa. Z punktu widzenia inwestora/spekulanta.

  Pozdrawiam,
  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 44. Nie liczylbym drastycznie na potencjał ekspansji zagranicznej Vistuli, Monari lub "Esotiq". Rynek mody jest dosc plytki i aby sie na nim wybic trzeba czyms zablysnac (zadna z tych marek nie ma nic takiego w sobie). Do tego żadna z nich nie jest masówka jak sporo marek ze stajni LPP czy CCC (gdzie istotny element to ilosc sprzedazy i bardzo dobry system logistyczny). Vistula to niszowy rynek, i z tego wzgledu koszty ekspansji bylyby wysokie [budowa marki dla klientow (25-30+) jest znacznie trudniejsza niz dla mlodziezy. Aby wejsc na rynek musieliby przejac jakas lokalna marke. Wg mnie Vistuli nie stac na to obecnie.

  OdpowiedzUsuń
 45. Cenne uwagi odnosnie ekspansji zagranicznej. Przypomnialy mi sie slowa prezesa CCC, jak kiedys mowil o olbrzymich kosztach z tym tez zwiazanych.
  Tak abstrahujac od oceny fundamentalnej biznesu etc., to ostatnio pojawil sie komunikat, ze Mazgaj sprzedal w pakietowce 200 tys.akcji po 6 zl. A w ogole po co Colian ma ich akcje. To musze sprawdzic, bo juz kiedys tam czytalem o planach inwestycyjnych Copiana, ale mnie sie wydaje, ze oni cos Mazgajem kombinuja...Tu musialby sie wypowiedziec Prezes o tej transakcji.

  Dobrej nocki,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń
 46. Cenne uwagi odnosnie ekspansji zagranicznej. Przypomnialy mi sie slowa prezesa CCC, jak kiedys mowil o olbrzymich kosztach z tym tez zwiazanych.
  Tak abstrahujac od oceny fundamentalnej biznesu etc., to ostatnio pojawil sie komunikat, ze Mazgaj sprzedal w pakietowce 200 tys.akcji po 6 zl. A w ogole po co Colian ma ich akcje. To musze sprawdzic, bo juz kiedys tam czytalem o planach inwestycyjnych Copiana, ale mnie sie wydaje, ze oni cos Mazgajem kombinuja...Tu musialby sie wypowiedziec Prezes o tej transakcji.

  Dobrej nocki,

  Nieuk.

  OdpowiedzUsuń

 47. Analizę premii lądowej z 1q z trzech lat na prośbę żeby nie było wątpliwościpodaje w prezentacji wynikowej http://www.unimot.pl/plik_categories/dla-inwestora/prezentacje/ (s. 6 dla mnie wygląda że jest dużo lepsza niż w1q 2016 ale wzrok jest omylny i każdy może widzieć inaczej każdy to może sprawdzić
  Resort energii zapowiedział, że ustawa o opłacie emisyjnej 10 gr wejdzie w życiu od 1 stycznia 2019 roku. Projekt musi jeszcze trafić do Sejmu a pisanie że wejdzie za dwa tygodnie i dlatego wzrost premii to Przemku lekka przesada bo w całym 2018 roku nie będzie miało to wpływu na wyniki dovado .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chodzi o podwyższoną opłatę paliwową to czytałem artykuł w sieci że ustawa wchodzi w życie 14 dni pod ogłoszeniu w dzienniku ustaw. Po Twoim wpisie poszukałem i znalazłem inny artykuł że po 6 miesiącach ma wejść w życie, generalnie nie widzę jednoznacznych informacji od kiedy wchodzi zwiększona opłata.
   Jeśli chodzi o premię lądową to liczenie jej zapoczątkowaliśmy od stycznia 2017 i za ten okres mamy dane, czy one są zgodne z faktycznymi premiami lądowymi które osiąga Unimot to już inna sprawa. Ja posługuje się liczbami które widzę i na podstawie tych liczb wyrażam swój pogląd.
   https://i.imgur.com/yhG1FYc.png
   W załączonym powyżej linku możesz zerknąć jak prawdopodobnie wyglądały osiągane premie lądowe od stycznia do września (później już przestałem wyliczać) i tak mamy w styczniu 5,30%, w lutym 6,40% i marcu 6,80% (średnia całego kwartału wyniosła 6,20% i jest ona wyliczona z wszystkim dni roboczych a nie średnia z każdego miesiąca czyli jest bardziej wiarygodna).
   Cały czas premie lądowe liczy Arkadiusz Stańczak
   https://i.imgur.com/2Gp5G7i.png i wg załączonego wykresu widać że są to niższe wartości niż rok temu, tak patrząc wzrokowo to styczeń około 4%, luty 5% a marzec około 6% czyli średnia kwartału może być na poziomie 5% (może 5,50%).
   Jeśli faktycznie podwyższona opłata paliwowa wejdzie w życie od stycznia 2019 to będzie to korzystne dla Unimot bo jest szansa że do końca roku będzie osiągał wyższą marżę niż na początku roku, jednak nie jest powiedziane iż te marże (premia lądowa) będą wyższe niż w 2017 roku. Mogę dodać że jeśli utrzyma się wzrost ropy na świecie na koniec kwartału to oni przeszacują swoje zapasy (mają sporo zapasu obowiązkowego) co pozwoli wykazać kilka milionów dodatkowego zysku.

   Usuń
  2. Ja myślę że cały problemem dlaczego podajemy różne premie za 1q 2016 roku jest to że Ty opierasz się na prowdopodobnej premiJa opieram się na danych o które prosiłem spółkę bo nie bardzo zgadzały mi się premie prawdopodobne podawane na forach dlatego sądzę że to nieporozumienie podawania premi powinno już się skończyć Przecież Unimot bierze za to odpowiedzialność w tabeli podał nie swoją premię lądową tylko szacunkowa premia lądowa największych polskich producentów oleju napędowego* [zł/m3 i wykres jest dzienny .Jak podkreśla spółka
   Analizę premii lądowej pokazujemy w naszej prezentacji wynikowej http://www.unimot.pl/plik_categories/dla-inwestora/prezentacje/ (s. 6) i będziemy to kontynuować.dovado

   Usuń
  3. Cały problem dovado jest w tym że chyba piszemy o innych kwartałach, ja porównuję obecny kwartał z 1 kw 2017 roku a Ty kolejny raz podajesz 1 kw 2016 roku :-) ?

   Usuń
 48. Prezesie masz całkowitą rację ..Porównuję z 2016 bo poprzednio napisałem od 3 lat 1q jest najwyższa premia lądowa .Nie porównywałem z 2017 rokiem bo nie przyszło mi do głowy że patrząc na wykres mógłby mieć ktoś choć cień watpliwości kiedy premi była wyższa .Ale nie będę się sprzeczał bo i tak nadużyłem gościnności na blogu za co przepraszam i pozdrawiam dovado

  OdpowiedzUsuń
 49. Hej mam pytanie o realne koszty ewentualnej odpowiedzi na wezwanie AviaAM? Koszt świadectwa depozytowego + co jakieś prowizje, może lub opłaty. I jak to wygląda czasowo.05 kwiecień to ostatni dzień zapisów. Jeśli nie będzie zmiany ceny wezwania to chciałbym to zrobić w ostateczności ewentualnie w ostatniej chwili. Dzięki z góry za odpowiedzi i podpowiedzi.Sobek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Koszty i czas zależą od biura maklerskiego w którym masz rachunek i czy mieszkasz w dużym mieście czy na "wsi" i ile masz czasu. Jeśli masz akcje w mbanku to koszt nie będzie wyższy niż 0,5% i to raczej zdążysz zrobić nawet ostatniego dnia. Jeśli masz w innym biurze niż mbank to musisz zakładać że koszty wyniosą około 1% i teraz jak to czasowo wygląda. Gdybyś mógł załatwiać w Warszawie lub mieście w którym są twoje biuro maklerskie i mbanku to potrzebował będziesz dwóch dni, jednego dnia zgłaszasz (możesz pewnie telefonicznie, osobiście i przez internet)w swoim biurze że chcesz wziąć udział w wezwaniu na aviaam, oni ci przygotuję świadectwo na następny dzień które możesz odebrać i zawieźć do domu maklerskiego mbanku i tam od ręki przyjmą twój zapis. Jeśli jednak nie masz czasu i mieszkach daleko od takich miast gdzie są oba biura maklerskie to możesz zrobić to pocztą ale w takim przypadku potrwa to przynajmniej tydzień, zanim Ci wyślą i poczta przyśle to pewnie ze 3-4 dni minie, później zanim odeślesz do mbanku i do niego dojdzie to kolejne 2-3 dni.
   Ważne - najlepiej o procedurę i koszty wezwania zapytaj w swoim biurze maklerskim bo w każdym są różne zasady, są biura które osobiście nie wydają świadectw i wysyłają tylko pocztą, są biur gdzie koszty są niskie ale są i biura gdzie koszty są wysokie.
   Ja kiedyś jak uczestniczyłem w wezwaniu które obsługiwał mbank a miałem akcje w bosiu to szybko mi to poszło, jednego dnia przez internet zamówiłem świadectwo a następnego dnia w Warszawie odebrałem w bosiu to świadectwo (5 minut mi to zajęło) i poszedłem do mbanku (5 minut spacerkiem) i tam 30 minut wszystko trwało.

   Usuń
  2. Też mam w mBanku. Trochę ponad 2 tysiące sztuk. Czy nie lepiej będzie sprzedać po 5,58 na rynku teraz? Próbowałem liczyć wszystkie koszty (prowizja i koszt świadectwa). Poprawcie mnie jeśli źle piszę.

   Usuń
 50. Jeśli masz w mbanku nie potrzebujesz świadectwa :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak masz rachunek maklerski w mbanku to nie masz co się zastanawiać i zrobić zapis na wezwanie, koszty będą porównywalne jakbyś normalnie sprzedawał akcje, cena wezwania trochę wyższa od aktualnego kursu i dajesz sobie szanse na wyższą cenę jeśli podniosą cenę wezwania.

   Usuń
 51. a czy w mbank prowizja od zlecenia na skup wezwanie nie wynosi 0,95 % ?
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie 0,39%. Najlepiej żeby rozwiać wszelkie wątpliwości zadzwonić i zapytać.

   Usuń
 52. 0,39 jest za pośrednictwem internetu ja pytałem kiedyś to było 0,95 może się coś zmieniło jak ktoś będzie dokładnie wiedział proszę o info
  lukas8i8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak może być jak piszesz, w każdym w zasadzie biurze droższe są zlecenia osobiste/telefoniczne niż internetowe. Nie zmienia to faktu iż nie straci zapisując się na wezwanie po 5,62 niż sprzedając na rynku po 5,58.

   Usuń
 53. Jeżeli składasz dyspozycje w oddziale to płacisz 0,95%. A jeżeli telefonicznie to 0,39%.

  OdpowiedzUsuń
 54. Dziękuję Panowie.

  OdpowiedzUsuń
 55. Sprzedałem po 10,60 w rzeczywistym portfelu nieszczęsne 200 akcji Getbacku które kupowałem po 10,20 - całe 3% zysku :-) Ciekawe czy mnie znowu wyleszczą jak z poprzednim zbyt wczesnym zamknięciem Getbacka ale trudno bo nie podoba mi cały rynek GPW. Liczę też że jeszcze będzie jedno bujnięcie kursem Getbacka w dół jak poznamy cenę nowej emisji.

  OdpowiedzUsuń
 56. Dzisiaj na Altusie ktoś wywalił z samego rana trochę papieru. Co to mogło być? Nadal trzymasz Prezes akcje Altusa czy już spieniężyłeś?

  OdpowiedzUsuń
 57. Kania:
  (1) Zapisy na obligacje będą w tym tygodniu. Rozprowadza tak jak przy wcześniejszych emisjach Kani - NWAI.
  (2) Pozytywna decyzja komitetu Alior to już chyba nic nie stanie na przeszkodzie do podpisu umowy kredytowej?

  Spodziewacie się, że obie historie zakończą się pozytywnie?

  InvestCEE

  OdpowiedzUsuń
 58. Atlasest pokazał wyniki. W sumie to ciężko powiedzieć czy pozytywne czy negatywne. Skomplikowana spółka.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 59. Co ciekawe w 1 kwartale zostanie zaksięgowana sprzedaż 110 apartamentów przy Krasińskiego, więc z tego obszaru działalności będzie pewnie ładny przychód. Ciekawi mnie skąd się wzięły i co się kryje pod pozostałymi kosztami na poziomie 11,2 mln euro, które znacznie ograniczyły zysk i na jakich zasadach udało im się załatwić anulowanie długu ponad 19 mln euro?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co ciekawe i zarazem kiepskie (wcześniej tego nie wyczytałem) oni zapłacili 8,6 mln eur opłaty za zarządzanie z zysku który firma osiągnęła. Jak nie ma jakiś extra zysku to płacą 2% od aktywów (czy czegoś tam) a jak są zyski to jest dodatkowa opłata (wszystko jest napisane na 35 stronie raportu).
   Oni już kilka apartamentów Krasińskiego uznali w przychodach 4 kw ale pewnie większość będzie w tym kwartale, pewnie z tego tytułu z 50 mln zł przychodów wykażą.
   Mi się przed chwilą reszta po 0,95 sprzedała (łącznie zarobiłem z 7-8% kilka razy podgrywając) i na razie popatrzę co się dzieje z kursem. Trzeba obserwować tą firmę bo w każdej chwili mogą pojawić się korzystne dla kursu informacje np. sprzedaż Millenium Plaza.

   Usuń
  2. Prezes, ty sprzedajesz taką spółkę za, dosłownie, grosze?
   trup

   Usuń
  3. Przecież to za bardzo nie ma gdzie spadać...
   trup

   Usuń
 60. No właśnie ciężko, żeby kurs miał jeszcze bardziej spaść i tak jest wyciśnięty do granic możliwości. Na str 13 jest informacja, że mają 100 apartamentów do zaksięgowania w 1 kwartale, bo do 31.12.17 podpisali jedynie umowy przedwstępne. 50 mln z tego może być przychodu.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 61. poprawka: 110 apartamentów.
  Prezes, skąd przypuszczenie,żę Millenium Plaza jest na sprzedaż?
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewności nie mam i pewnie to jest bzdura ale ktoś mi coś o tym wspominał że mogą sprzedawać, robili porządek z zadłużeniem na tą inwestycję i coś w którymś raporcie pisali że może będą sprzedawać jakiś biurowiec (trzeba poszukać, na pewno wprost nie było napisane).
   Ja na szybko sprzedałem z dwóch powodów : pierwszy to wynik 4 kwartału gorszy o 7,4 mln eur r/r a drugi powód to piątkowa podaż i pokazówka przez kogoś wielkości pozycji - oba te powody mnie wystraszyły a ja w zasadzie wszedłem w Atlas spekulacyjnie choć oceniając spółkę przez pryzmat wartości księgowej i posiadanego majątku kurs powinien być kilkaset % wyżej.

   Usuń
  2. Dzisiaj 4 fun szaleje i rośnie 19%, można tylko żałować że w ubiegłym tygodniu jak rozważaliśmy zakup tej spółki to uznałem że lepiej poczekać do wyników za 4 kwartał. Albo ktoś gra pod wyniki albo wie że są dobre (za kilka dnia się dowiemy).

   Usuń
  3. Prezes a spodziewasz się lepszych wyników? Zeta

   Usuń
  4. No właśnie i tutaj jest problem bo nie wiem, z jednej strony przejęli 3 małe spółki w zeszłym roku co powinno w jakimś stopniu na plus się przełożyć, ponadto reklama zewnętrzna powinna dać dobre wyniki, a z drugiej strony spada im trochę oglądalność co może niekorzystnie wpłynąć na przychody z reklam TV.
   Dlatego uważam że rozsądnie jest czekać na wyniki które dadzą kierunek na ten rok.

   Usuń
 62. "Zrozumieć giełdę" - taka mi się nasunęła myśl gdy popatrzyłem w wyniki 11 bit. Pokazany zysk netto w 2017 to tylko 3,5 mln co przy 472 mln kapitalizacji daje c/z 135!!! Nie wnikam w szczegóły dlaczego takie są wyniki a nie inne (przychody też maleńkie bo 19,1 mln) to dlaczego inwestorzy tak ja wysoko wyceniają, takie dla przykładu Helio zarabia 11 mln rocznie a przychody 177 mln zł a spółka ma niższą kapitalizację o 85%.
  Jak kiedyś akcje game deweloperów spadną z 50% to ludzie zrozumieją że mieli napompowane balony w swoich portfelach akcyjnych.

  OdpowiedzUsuń
 63. Z tym 11 bit chyba chodzi o to że zysk tej spółki w br może wzrosnąć np 10-cio krotnie
  a Helio takiej możliwości nie ma.
  Chodzi o potencjał o dynamikę.
  Może chodzi też o barierę wejścia do danej branży.
  Kupować jakieś tam np orzeszki , pakować w torebki i sprzedawać to nie jest zbyt skomplikowana działalność, praktycznie każdy kto ma kasę może to robić.
  Natomiast wyprodukować grę , którą kupią miliny graczy na całym świecie to jest już
  trochę bardziej skomplikowane i nie każdy to potrafi.
  Te dwie spółki to dwie różne półki, bardzo różne i dlatego Helio nigdy nie będzie wyceniane na takich wysokich wskaznikach jak 11 bit , Selvita , CDR czy np CLN.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Helio dałem do przykładu, są setki firm rozsądniej wycenianych niż 11bit. Zauważ że oni najlepszy swój wynik osiągnęli w 2016 kiedy zarobili 12,9 mln przy sprzyjającym kursie dolara. Niech nawet uda im się jakaś kolejna gra w najbliższych dwóch/trzech latach i zarobią 20 mln to nadal będzie kosmiczna wycena (c/z 22). Takie Helio (nie mam tej spółki w portfelu żeby było jasne) czy podobne spółki w tym czasie zarabiając tak jak obecnie mogą wypłacać dywidendy akcjonariuszom czy inwestować w rozwój firmy. A jeśli 11 bit wypuści jednak słabą grę na którą poniesie spore nakłady to podobnie jak CIGames moga mieć spore problemy. Ja jednak marzeń nie kupuję jak akcjonariusze 11bit.

   Przeglądam teraz spółki jak zachowywały się na dzisiejszej sesji i rzucił mi sie w oczy spadek Krezusa, spółki która dwa tygodnie temu była na ustach wszystkich inwestorów a ja sceptycznie podchodziłem i wręcz ostrzegałem przed inwestycją. Od szczytu mamy kurs 42% niższy więc ewidentnie wcześniejsze wzrosty to mega spekulacja.

   Usuń
  2. Prezesie,

   Na po poczatku komplement-cos tam sie znasz na AF. Nie porownuj CI Gamez do 11bit. A wiesz, zs oni jada na dlugach? Zawdzieczaja to "inzynierom finansowym" z IDMu. CI Games zwalnia ludzi, gdzie jest ogromny deficyt pracownikow w branzy. Kolejny aspekt, to ta spolka ma ponad 30 zl gotowy. A z tym zyskiem za rok 2018/r. to fajna analiza. Maja wiele projektow a FP to majstersztyk.

   Usuń
 64. Spółki takie jak 11bit, Cdr, Selvita i temu podobne wycenia się metodą opcji rzeczywistych. Dlatego wskaźniki porównawcze nie są tutaj brane pod uwagę.

  OdpowiedzUsuń
 65. Żeby było jasne to nie mam 11 bit i nie zamierzam kupować.
  A dobrą grę mogą pokazać nie w przeciągu 2/3 lat a w przeciągi jednego miesiąca.
  Czasem warto kupować marzenia bo jak się spełnią to można zarobić znacznie więcej niż na spółkach, które marzeń nie sprzedają.
  Można zarobić 1000 % a nie 15-20 %.
  Oczywiście jest też ryzyko dużo większe niż na spółkach które marzeń nie sprzedają.

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 66. Pomyliłem się na 11 bit można było zarobić 6000 %

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z perspektywy czasu wiemy że było warto kupować marzenia i na wszystkich można było stać się bogaty, ja jednak nie potrafię tak i sugeruję się liczbami. Jak dla mnie wyniki najbliższych lat nie będą uzasadniały tak wysokiej wyceny ale z rynkiem nie dyskutuje się.

   Usuń
 67. Prezes nie wzrusza cię powolny spadek Seko od kilku sesji?
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wzrusza i to bardzo, nie ma wcale popytu, jednak założyłem sobie że trzymam przynajmniej akcje do wyników za 1 kw i tego się trzymam. Mam trochę obawy o te wyniki bo oni rok wcześniej wykazali 0,5 mln zysku z umocnienia pln do euro a teraz ze 0,2 mln będzie straty (0,7 mln łącznie gorzej na kosztach finansowych).
   Mnie bardziej inne spółki niepokoją jak Altus który przez chwilę dzisiaj rano miał 8% straty (za nisko w realu się ustawilem aby kupić) i odrobił na szczęście straty. Możliwe 12% dywidendy widać że nie działa na inwestorów.
   Coraz słabiej portfel wygląda bo rynek cały siada i jest dylemat albo wszystko sprzedać i poczekać aż spadki się skończą albo liczyć że te 10-13% dywidend których się spodziewam na kilku spółkach podbiją kursy.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni

Archiwum