"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 14 marca 2018

Aktualności, analizy, komentarze 3a/2018

dodano 19.03. - Abris główny akcjonariusz Getback oświadczył link iż zamierza objąć akcje nowej emisji (mniejszej na 19.999.999 akcji) proporcjonalnie do posiadanego udziału i nie zamierza zmniejszać swoich udziałów w spółce.

16.03 - w gazecie parkiet link jest interesujący artykuł o przepływach pieniężnych które wg autora tekstu są ważniejsze od raportowanych wyników i trudno się z tym twierdzeniem nie zgodzić


 SII wystosował 7 pytań do prezesa Getback link i jest odpowiedź z firmy na pytania link

ostatnio sporo jest pytań o Krezusa (ja nie mam zdania) i dla zainteresowanych jest ciekawy artykuł na strefainwestorow.pl

Lena poruszana wielokrotnie na blogu z rekomendacją dywidendy 0,30 zł, bardzo mało gdyż można było oczekiwać z 0,45 zł.


Krótko: na anonimowe komentarze nie odpisuję (chcesz wymieniać poglądy to się podpisz pod swoim wpisem) a jeśli chcesz znać moją opinię na temat jakiejś konkretnej spółki to najpierw napisz co Tobie się w niej podoba albo jakie widzisz w niej zagrożenia.
 
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze/opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule i/lub wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych, nie może być traktowany jako porada inwestycyjna.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

60 komentarzy:

 1. Madkom podał raport za luty. W pierwszych 2 miesiącach podpisali umowy na 3 mln. Przychody póki co płaskie r/r, ale chwalą się wzrostem kluczowych dla nich przychodów z usług serwisowych. Poza tym gdyby powtórzyli wyniki z 2017 to za 2 lata by się uzbierało 3,5 mln zysku przy kapitalizacji 8 mln.
  Wiem, Prezes, napiszesz, że naganiam, ale coraz bardziej mi się podoba ta spółka.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak ktoś rozsądnie uzasadnia zakup jakiejś spółki to nie jest naganianie, naganianie jest wtedy gdy ktoś pisze kupuj bo jest tanio, kupuj bo ja kupiłem, kupuj bo mi się śniło że kurs wzrośnie 100% i to w tydzień.
   Co do Madkom to problemem dla kursu nie jest może sama spółka a brak gotówki na rynku, na gpw dużo spółek jest nisko wycenianych i podobnie na newconnect, najgorsze w tym że nie widzę perspektyw aby to się zmieniło w najbliższym roku. Inwestując na newcoonect albo wybierasz gdzie kursami starują spekulanci i się do nich dołączasz (raczej oni Cię wydoją niż Ty ich) albo szukasz stabilnych spółek dywidendowych które dają z 8-10% dywidendy.

   Usuń
 2. "kupuj bo mi się śniło że kurs wzrośnie 100% i to w tydzień." - z tym bym polemizował :) jest to jakaś metoda analityczna, może kontrowersyjna ale jest :) przynajmniej do wstępnego screeningu listy spółek :)

  OdpowiedzUsuń
 3. co się dzieje na ZEPAK? wie ktoś?

  gregor-69

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ci to sprzedają pewnie wiedzą, albo nie dostali zgodę na nową kopalnię albo nie będzie dywidendy w tym roku. Pewnie wieczorem się dowiemy o co chodzi (może w parkiecie napiszą).

   Usuń
  2. A nie jest po prostu tak że ZEPAK spada bo cała branża spada WIGENERG ?
   Adi1

   Usuń
  3. Niby to jest wigenerg ale to co odróżnia od innych spółek z branży to fakt iż Zepak zwija biznes, za 10 lat może go już nie być. Przez ten czas może sporo wypłacić dywidendy ale też musi spłacać kredyty. Obecna kapitalizacja prawie jest równa rocznym przepływom operacyjnym a stopa dywidenda może wynieść i 40% (oczywiście tyle to nie będzie, liczę na 10% że Solorz wypłaci). Spadki mocne zaczęły się o 15:30 i to wyglądało jakby jakieś info się gdzieś pojawiło ale w parkiecie nic nie ma, może ktoś po stop lossy się wybrał. Miesiąc do prawdopodobnie dobrego raportu rocznego więc może kurs niżej wiele nie spadnie.

   Usuń
  4. Kapital nie powinien miec barw politycznych. Jednak to branza energetyczna a wiadomo, jaki jest stosunek rzadu do Zaka. Branza energetyczna jest "prerofygatywa" panstwa.

   Usuń
 4. Prezesie a jakie jest twoje zdanie o Ferro obecnie? Cena jest dosyć atrakcyjna, widać że po wczorajszej informacji ktoś ładnie zebrał akcje. W moim odczuciu spadek po takim info też nie był jakiś straszny. Pamiętam podobny przypadek z Emperią gdzie spadek był dużo głębszy. Jedyny problem to że nie bardzo jest pod co zagrać bo dywidendy może nie być. Jednakże gdyby się okazało że ta dywidenda będzie to można oczekiwać sporego wzrostu. Oczywiście mówimy tu o średnim terminie bo w dłuższym terminie może być różnie. Ryzyko globalnej korekty.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiałem się czy pisać posta o Ferro ale zrezygnowałem bo jednak jest w portfelu dywidendowym czyli mniej ważnym (jeśli chodzi o ideę bloga).

   W mojej ocenie na Ferro trzeba patrzeć przez pryzmat rozwoju biznesu a dywidendę należy traktować jako extra dodatek. W mojej ocenie wycena wydaje się obecnie atrakcyjna patrząc zarówno na wskaźniki jak perspektywy. Firma dosyć ładnie się rozwija a sprzyja zarówno bum w polskim budownictwie jak i wchodzenie na nowe rynki (chyba na bałkany). Jeśli chodzi o dywidendę to wydaje mi się że jakaś będzie, OFE nie odpuszczą i wezmą z kapitału zapasowego, ja liczę że te 4-5% będzie jednak, zmniejszą tylko dywidendę w tym i przyszłym roku. Zauważ że firma może zarobić w tym roku 40 mln więc zaległy podatek 27,50 mln jest niższy od osiąganego zysku.
   Jednak pamiętać o ryzyku iż jest to już kolejny zaległy podatek który ujawnił się w ciągu ostatnich 12 miesięcy (poprzednie były małe bo w okolicach 2 mln) i nie można wykluczać iż za jakiś czas znowu coś wypłynie.
   Ja nie widzę obecnie sensu zamykać tej pozycji i czekam do raportów finansowych i decyzji walnego o dywidendzie.

   Usuń
 5. Nie mogę znaleźć ostatniego wpisu twojego Prezes o 4fun Media a mamy spadek od szczytu o ponad 20 %, okazja zakupowa czy jakaś pułapka, jaka jest Twoja opinia o spółce, jest szansa na poprawę wyników w nabliższych kwartałach, pozdr. Paweł.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od szczytu to już ponad 25% jest spadku więc sporo. Sam się dzisiaj zacząłem zastanawiać nad kupnem 4fun widząc obecny kurs i nie wiem co robić. Oni przejęli w końcówce roku dwie czy trzy małe firmy i to powinno się przełożyć na lekką poprawę wyników (dużo się dzieje w firmie). Jednak nie mogę obecnie znaleźć informacji o oglądalności (wcześniej sprawdzałem na wirtualnemedia.pl) a ta jest dosyć istotna ze względu na generowane przychody (ostatnio Stopklatka podała słabsze wyniki na które wpłynęła niższa oglądalność). Ponadto mocna poprawa wyników była w ostatnich czterech kwartałach i baza nie jest jakoś mocno zaniżona. Wydaje mi się że warto poczekać do wyników rocznych, tym bardziej że kurs spada i na całej gpw są spadki.

   Usuń
  2. najnowsze dane oglądalności są za styczeń: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/ogladalnosc-kanalow-muzycznych-styczen-2018-polo-tv-eska-tv

   Usuń
  3. Czyli na 4 fun materializuje się jedno zagrożenie o którym myślałem czyli Eska TV, widać że powrót tego kanału odbiera innym stacjom oglądalność a jeszcze do tego dochodzi polsat music. NIe ma sensu na razie kupować przed wynikami za 1 kw 2018.

   Usuń
  4. Nie jest to jakiś spadek który wpłynąłby znacząco na wyniki. Przy dużo niższej oglądalności niż teraz spółka w 2015 roku zarobiła prawie 3 mln. zł. Wyniki mamy dopiero za 2 miesiące więc nawet nie cały pierwszy kwartał a weźmy pod uwagę wzrost cen reklam rok od roku. Jeszcze jedna kwestia jest taka że przychody z reklamy telewizyjnej to już poniżej 50% całości przychodów. Obecna wycena C/Z biorąc pod uwagę 4 kwartały (IV przyjęty z 2016 r.) to niecałe 7.

   Piotr

   Usuń
 6. Atmosfera na giełdzie nie za ciekawa. OFE skracają polskie akcje. Redukcja w lutym o ok 1,7 mld zł. Jak dobrze pamiętam to TFI redukowały aktywa akcyjne w lutym o 700 mln zł. Trudno w takich warunkach o wzrosty. OFE muszą dalej redukować akcje w kontekście reformy jeśli mają przekazać 25% gotówki do FRD (jak źle rozumie założenia tej reformy proszę mnie poprawić). Mam tylko nadzieje, że skupią się na wyprzedaży najbardziej płynnych spółek z wig20, bo jak zaczną wyprzedawać udziały w mniejszych, to przy braku popytu i dużej podaży może być słabo na kursach.
  A z drugiej strony już teraz wiele spółek jest już mocno zdołowanych i poniżej wartości godziwej.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Będą musiały ofe 25% oddać gotówki ale 20% z tego co kojarzę mają, więc jakieś 5% akcji trzeba będzie w rynek puścić. Nie zmienia to faktu iż do połowy przyszłego roku może być słabo (jak usa zaczną spadać to bardzo słabo. Ale kto wytrwa to jest szansa że za rok w Polsce zacznie się wieloletnia pokoleniowa hossa. Co roku ma coraz więcej kasy trafiać na rynek (koło 2022 szacuje się około 10 mld rocznie) więc może być dobrze. Teraz trzeba szanować gotówkę.

   Usuń
  2. Gotówki to oni mają coś około 11,5 mld zł a to jest tylko jakieś 6,5%, do przekazania mają ponad 43 mld zł więc sporo brakuje. Pytanie czy wysypią wszystkie inna aktywa do 0 (obligacje, akcje zagraniczne). Czy jednak będą chcieli wywalić więcej polskich akcji, żeby zachować balans portfeli. A co do tej hossy to szansa jest, i kto będzie miał kasę to za rok o tej porze powinny być ciekawe okazje inwestycyjne.
   aleks

   Usuń
  3. OFE do FRD mogą przekazać akcje , nie muszą zamieniać na gotowkę.
   Tak wypowiedział się prezes PFR Borys.

   muzyk

   Usuń
  4. Tylko trzeba wziasc pod uwage, ze gielda dyskontuje przyszlosc, jesli wszyscy wiemy, ze pojawi sie nowy duzy popyt to pewnie bedzie to juz troche w cenach. Zagranica tez sobie zdaje sprawe, ze PPK wejdzie w Polsce.

   Usuń
 7. Prezesie,

  Jako posiadacz akcji Leny jestem zadowolony z rekomendowanej kwoty dywidendy. Te 0.30 zł na akcję to w moim przypadku stopa rzędu ~7%. Jeśli firma ma pozostały zysk z sensem przeznaczyć na utrzymanie pozycji i rozwój to jako akcjonariusz jestem za, bo to może oznaczać poprawę zysków i rentowności, a co za tym idzie wzrost kursu i kwoty dywidendy w przyszłych latach. Jakie Prezes ma zdanie?

  Pozdrawiam
  Luko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli jesteś zadowolony z inwestycji w Lenę to gratuluję i życzę wzrostów.
   W pełni się z Tobą zgadzam iż jeśli spółka pozostawiony zysk dobrze spożytkuje np. spłacając zadłużenie lub inwestując w dalszy rozwój to jak najbardziej dobre jest pozostawienie zysku w spółce.
   Sam jestem ciekawy jej wyników, gdyby nie ostatnie dobre wyniki za 3 kw to spodziewałbym się gorszych wyników za 4 kw a tak neutralnie podchodzę do spółki.

   Usuń
 8. Zgadzam się z Syriuszem, że tak długo wypatrywana bessa w Polsce może być stosunkowo płaska. Już mamy duże korekty a przy dość ładnie rozwijających się wielu branżach trudno oczekiwać na większości spółek dalszych dużych przecen. W wakacje może będzie jak co roku, czyli spadniemy z -10%, a na mniej płynnych nawet więcej, ale jesienią można już oczekiwać dyskontowania przyszłości. Skoro już teraz o tym piszemy, to znaczy, że jesienią nawet każdy Kowalski i Nowak o tym usłyszy. Szczególnie przed wyborami.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 9. chyba dzisiaj pęknie 10 zł na getback. Widocznie nikt nie chce wyłożyć więciej na nową emisję.

  OdpowiedzUsuń
 10. Cześć Prezes, a jak widzisz PZU? Dobre wyniki, a tu spadek? Cena wydaje się w miarę atrakcyjna, dywidenda 66-100% zapowiedziana?

  Pozdrawiam,
  Mikołaj

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. PZU to jedna z niewielu spółek z WIG20 która faktycznie można rozpatrywać jako potencjalny zakup. Nie ma tak dużego ryzyka jak w przypadku spółek energetycznych że trzeba będzie finansować "narodowe dobra" jak kopalnie czy drogie elektrownie Obecna wycena c/z 13 czy możliwa 6% dywidenda jak na tak dużą i płynną spółkę to nie jest obecnie drogo, ponadto wydaje się że w wynikach nie ma jeszcze uwzględnionych wszelkich możliwych synergii z przejęcia Pekao SA (szczególnie oferowanie ubezpieczeń PZU w banku). Wydaje mi się że jak uspokoi się atmosfera na GPW i skończą spadki to PZU ma największe szanse z grona największych spółek.

   Usuń
  2. Dzięki Prezes za potwierdzenie mojego poglądu i ukazanie większej ilości argumentów do cierpliwości.

   Mikołaj

   Usuń
 11. Czy SII jakoś odniosło się do odpowiedzi na swoje pytania do prezesa Getback? Bo nie mogę znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie widziałem komentarza SII na temat odpowiedzi Getbacku.
   Dzisiaj trzeba przyznać że dobrze wygląda obrona 10zł, uaktywnił się popyt chociaż podaż jest spora, ciągle dokładają na sprzedaży.

   Usuń
  2. Zobaczcie jaka wymiana na Getbacku była na dogrywce-obrót większy niż przez całą sesję.Może to już koniec spadków.

   Usuń
 12. Dzisiaj kupiłem Getback na fixingu pozycja krótka max do wyników za 1q. Pozdrawiam Janusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To i ja się przyznam że kupiłem dzisiaj trochę akcji ale po 10,20 bo wyglądało że zaczyna się odbicie (zagrałem kontrariańsko), jednak w świetle zamknięcia po 10zł to mam trochę wątpliwości czy dobrze zrobiłem.
   Oczywiście nikogo nie namawiam do zakupu bo jednak spore ryzyko jest gdyby różne plotki się potwierdziły.

   Usuń
  2. Wracając jeszcze do Getback to sobie teraz przypomniałem iż od poniedziałku wchodzi do mWIGu40, może być tak że fundusze inwestujące w sWIG80 musiały dzisiaj sprzedawać bo opuszczał indeks, a w poniedziałek fundusze inwestujące w mWIG40 będą kupować akcje Getbacku. Oczywiście może to być naciągana teoria ale szybko będzie zweryfikowana bo w poniedziałek. Dzisiaj CDProjekt też mocniej spadał, od poniedziałku przechodzi do Wig 20.

   Usuń
 13. WITAM
  PREZESIE CO MYŚLISZ O MODECOMIE, SKĄD TO ZAWIROWANIE Z KURSEM

  POZDRO
  KRZYGIB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 8 marca jak były spadki na Modecom odpowiedziałem na pytanie lukas8i8: "Ktoś mocno się wysypał widocznie mu się spieszyło ale są szerokie widełki (15%) więc trudno kupić w takiej cenie. Fakt że ponad rok temu udało się ugrać ponad 100% (przynajmniej tyle kurs urósł bo ja zarobiłem trochę mniej na wejściu) i teraz mamy powrót kursu do punktu jaki były dwa lata temu.
   Wydaje się że tak niska wycena spowodowana jest brakiem gotówki na newconnect i tragiczną płynnością, dobre firmy są pomijane a tylko spekulanci się na niektórych bawią. Ponadto jakieś dziwne ruchy/ transakcje były właścicielskie i trzeba było się mocno wczytać o co tam faktycznie chodzi. Generalnie Modecom teoretycznie powinien być minimum 100% wyżej wyceniany gdyż spółka co roku zarabia około 4 mln i wycena razy 2,5 roczny zysk to nisko. Powinien im tez pomagać słaby dolar bo większość produktów importują z chin. Lekki niepokój mogą budzić dwa lata z rzędu ujemne przepływy operacyjne, co widać doskonale w rosnących zapasach i pozostaje pytanie czy zapasy (czyli sprzęt elektroniczny) są zbywalne , czy nie powinni na nie zrobić jakiegoś odpisu (sprzęt elektroniczny się szybko starzeje). Marne są ich też sprawozdania finansowe z których mało konkretnych danych finansowych można wyczytać. Moim zdaniem lepiej na razie obserwować co się dzieje niż kupować, może ktoś z firmy się wysypuje bo coś złego się dzieje i to zobaczymy w wynikach ?"

   Miałem nosa bo sam prezes Modecomu rzucił sporo akcji w rynek i ciężko powiedzieć dlaczego to zrobił. Jeśli potrzebował gotówki na swoje wydatki to ok ale jeśli źle się dzieje w firmie to już gorzej. Dlatego jak ktoś nie musi to lepiej niech poczeka na rozwój sytuacji.

   Usuń
 14. Prezesie chciałbym wrócić do Ferro, ktorą uważam za dobrą i solidną spółkę. W tym roku brak dywidendy lub jej mała kwota pewnie wystraszy cześć drobnicy i kurs tąpnie jeszcze trochę. Jak na to patrzę to w głowie słyszę słowa Buffeta - dobre okazje pojawiają się wtedy, gdy dobre spółki zostają dotknięte przez niespodziewane okoliczności, które zaniżają ich wartość. Jestem prawie pewien, że to tylko chwilowa zadyszka Ferro. A Ty co myślisz?

  Luko

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powyżej w komentarzach 14.03 o 17:10 odpisałem na temat Ferro co myślę. Mogę jedynie jeszcze dodać iż obecny spadek można traktować trochę jakby było odcięcie dywidendy i jest szansa że za rok wrócimy na wyższe poziomy. Oczywiście warunek to nadal dobre wyniki i brak nowych niespodzianek ze strony zaległych podatków bo jeśli znowu coś wyjdzie to lepiej żegnać się ze spółką.
   Jest jeszcze jedna istotna sprawa na dłuższy termin a mianowicie likwidacja OFE. Jeśli od 2019 wejdą PPK a OFE będą likwidowane to ciężko przewidzieć jak nowi zarządzający będą podchodzić do takich firm jak Ferro (może ograniczą dywidendy). W Ferro większość akcjonariatu to OFE i to jest pewien czynnik ryzyka który trzeba brać pod uwagę.

   Usuń
 15. Prezesie co myślisz na temat Cognoru? Podali dobre wyniki i dywidenda będzie. Interesowałeś sie parę miesięcy temu Cognorem. Posiadam trochę ich akcji, uważam że perspektywy są dobre i wskaźniki niskie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak pewnie pamiętasz moje wejście było uzależnione od refinansowania bardzo drogich obligacji w Euro a tego cały czas nie ma. Na pierwszy rzut oka wyniki wyglądają bardzo fajnie a c/z 4 i 5,5% dywidendy mogą sprawić iż kurs może w najbliższych dniach sporo urosnąć. Jednak koniecznie trzeba mieć świadomość że w zysku jest 22 mln przeszacowania wartości obligacji w eur dzięki mocnemu umocnieniu złotówki na koniec roku 2017. Dlatego prawidłowo nie powinno się w pełni uwzględniać tak wysokiego zysku i lepiej przyjmować że zysk wyniósł 25 mln (a nie 47 mln). Dopóki nie zrobią porządku z obligacjami (część spłacą i resztę zrefinansują) to nie widzę sensu kupować akcji bo faktycznie (jeśli odejmiemy przeszacowanie) tanio nie jest a trzeba pamiętać też że możliwe jest sporo nowych emisji akcji już zatwierdzonych które mogą rozwodnić akcjonariat.

   Usuń
 16. Witam
  Dopiero niedawno dowiedziałem się o Waszym istnieniu dzięki informacji o współpracy zamieszczonej na stronie gpwatak.Mam takie zapytanie co Prezes myśli o spółce Tower Investment?
  Na shoutboxie zamieścił Błażej taki oto wpis.
  cytuję
  "17.03 16:11
  Błażej (a)Batman TOW walczy z 48 zł, wygląda to obiecująco patrząc na rozkład wolumenu."
  Będę wdzięczny za odpowiedź.
  P.S.
  Z tego co widze to super blog na pewno będę teraz tutaj częstszym gościem.
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja się dobrze nie znam na technice dlatego nie odniosę się do wpisu Błażeja odnośnie wolumenu, mogę krótko napisać o samej spółce. O tej spółce trochę na blogu już dyskutowaliśmy i niestety przynajmniej mi się ona źle kojarzy. Ma to związek z podwyższeniem kapitału i przeniesieniem notowań z nc na gpw w którym doradzał dm boś. Jak dla mnie bardzo to wszystko jest podobne do Unimot, czyli bardzo wysoki i niczym nie uzasadniony wzrost kursu, następnie emisja akcji, wysoka rekomendacja dm boś, wrzucenie do portfela bosia top picks, duży spadek kursu i obniżanie rekomendacji. Czy tak będzie w przypadku Tower to nie wiem, na razie większość się pokrywa a za kilka miesięcy dowiemy się czy i reszta się spełniła. Ja raczej sceptycznie podchodzę do ich biznesu, wątpię czy na ich biznes będzie zapotrzebowanie gdyż budowanie nowych marketów/dyskontów nie może trwać wiecznie bo mamy spore nasycenie rynku. Ponadto negatywnie może wpływać na wyniki znaczny wzrost kosztów budowy oraz cen ziemi. Wg pojawiających się informacji to ceny materiałów budowlanych wzrosły o 30% r/r, wynagrodzenia pewnie z 10% (brak też pracowników) a ziemi też około 10-20% a to wszystko może sprawić iż sieci handlowe ograniczą swoją ekspansję.
   Ja długoterminowo słabo widzę tą spółkę jeśli chodzi o osiągane wyniki ale ten rok ma wg zarządu być dobry gdyż wg prognoz z przed kilku miesięcy mają w tym roku zarobić netto aż 18,3 mln, gdyby to się sprawdziło to c/z wyniesie około 4. Podsumowując: ja nie kupiłbym akcji Tower ze względu na "opiekę" dm boś, jeśli jednak spółka zrealizuje swoje prognozy przychodów i zysków w 2018 to faktycznie będzie niska wycena i kurs będzie miał szanse sporo urosnąć.

   Usuń
 17. dzięki za obszerną wypowiedź.pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 18. Unimot. Premia lądowa w Q1/2018 której nie można chyba już dłużej ignorować. Zaczyna się robić ciekawie :

  https://i.imgur.com/2Gp5G7i.png

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spory artykuł jest w jutrzejszym parkiecie o biopaliwach, " przepisy dotyczące biopaliw mogą spowodować pod koniec każdego kwartału spadek ilości oleju napędowego i benzyn dostarczanych na rynek i wzrost presji na ich ceny." i jest o Unimot. "Obecne regulacje stwarzają zbyt szeroką i dowolną interpretację definicji momentu powstania obowiązku realizacji NCW oraz jego realizacji. Naszym zdaniem, przepisy powinny zostać dopracowane tak, aby nie pozostawiały wątpliwości interpretacyjnych – mówi Robert Brzozowski, wiceprezes Unimotu, grupy będącej jednym z największych importerów paliw płynnych w Polsce. Według spółki powstanie obowiązku NCW powinno następować z chwilą faktycznej sprzedaży paliwa, a nie jego importu lub wprowadzenia do obrotu, czyli tak jak to było przed wprowadzonymi zmianami. Unimot informuje, że podjął wiele czynności zabezpieczających przed ewentualną błędną interpretacją przepisów, co wiązało się z wyższymi kosztami obsługi prawnej, a przede wszystkim realizacją obowiązku NCW już na etapie nabycia paliwa, a nie w momencie jego zbycia. W związku z koniecznością ponoszenia większych kosztów oraz w sytuacji kwartalnego rozliczenia obowiązku NCW, import paliw w postaci czystego oleju napędowego lub benzyn do baz magazynowych pod koniec każdego kwartału może być mocno ograniczony. Innymi słowy firmy obawiają się, że nie zdążą dokonać blendingu sprowadzonego w danym kwartale paliwa przed końcem tego okresu. Tym samym nie chcą się narażać na horrendalne kary z tytułu braku realizacji nowych obowiązków. – W efekcie mogą powstać sztuczne problemy z podażą paliw, co będzie skutkować rozchwianiem łańcucha logistycznego, a nawet limitowaniem sprzedaży. W konsekwencji takie ograniczenia mogą się przełożyć na wzrost cen paliw pod koniec każdego kwartału – twierdzi Brzozowski. "

   To po części może wyjaśniać słaby wynik 4 kwartału.

   Usuń
 19. Witaj Prezesie,
  gratuluję stałego rozwijania bloga. Współpraca wzmacnia szanse na tak trudnym rynku.
  Od siebie podzielę się obserwacją spółki Atal.
  Dzisiaj ukaże się raport roczny 2017. Spółka podawała prognozy zysk netto 175-190 mln zł vs 93 mln rok poprzedni.
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/ATAL-S-A-Prognoza-wybranych-danych-operacyjnych-i-finansowych-grupy-kapitalowej-ATAL-S-A-na-rok-2017-7510011.html
  Zarząd zarekomendował 80% zysku na dywidendę co przy realizacji prognozy dało by ok. 100% wzrostu dywidendy vs 2017.Stopa dywidendy przy obecnym kursie to ponad 8%.
  Dywidenda dotychczas wypłacana była na przełomie kwiecień/maj.
  Perspektywa na 2018: wg oceny zarządu podobne wyniki jak w 2017 .
  pzdr

  Technicznie z szansą fazie wybicia.

  OdpowiedzUsuń
 20. Co sądzicie o perspektywach zmiany trendu na Open finance? Raport dopiero 25 kwietnia ale wydaje mi się, że najgorsze już za spółką i zastanawiam się czy to nie jest dobry moment na wejście.

  OdpowiedzUsuń
 21. Na wstępie zaznaczam że nie analizowałem tej spółki więc tylko krótko odpiszę. Jest to spółka związana z Leszkiem Czarneckim aby przykłady Getinów, Idea Banku czy nawet Getbacku dobitnie pokazują że lepiej nie mieć powiązanych z nim akcji spółek.
  Kolejna rzecz to oni w 4 kw 2016 mieli dużo dziwnych jednorazowych transakcji (pewnie coś sprzedawali) i chyba lepiej poczekać do wyników rocznych które pełniej oddadzą sytuację firmy.
  https://www.biznesradar.pl/raporty-finansowe-rachunek-zyskow-i-strat/OPEN-FINANCE,Q

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odpowiedź. Fakt, że są tu ryzyka ale wydaje mi się, że restrukturyzacja idzie ok, otoczenie sprzyja i powinno być tylko lepiej (pierwszy sprawdzian za trochę ponad miesiąc) co powinno odbić się na kursie w ciągu najbliższych miesięcy (choć przy takiej płynności to nie do końca jest skorelowane). Ostatnio trochę ryzyka na KVT się na razie opłaciło:-)

   Usuń
  2. Najciekawszym aktywem Czarneckiego byl LC Corp. Z reszta jeden z najciekawszych deweloperow na rynku. Pozdrawiam, "Nieuk". Czyli jak go tam nie ma-to w tym przypadku to duzy plus:) I to nie bedzie Getback 2, bo poszedl w dobre fece. A nawiasem mowiac-to ja sie zastanawiam, czy Getback nie bedzie mial sprawy w UOKiKu, bo znajoma kiedys pokazywala mi pisma od nich, jak miala klopoty i to byla masakiera.

   Usuń
 22. Dziwie się Prezes Tobie bo jesteś długoletnim inwestorem a nie trzymasz się swoich zasad, sam mówiłeś że z Getback lepiej poczekać na cenę w emisji i tego jak się sytuacja wyklaruje a tu kupujesz akcje w mega silnym trendzie spadkowym chcą złapać dołek, Nie traktuj tego osobiście ale dziwię się jak wielu z was łapie się z uważam psychologiczną myślą że taki tani ten Getback muszę go mieć. Ale podstawą jest przecież na giełdzie ochrona kapitału, także nie rozumiem nigdy kupowania takich spółek w takim trendzie. Na tej spółce wielu już straciło setki tysięcy i jak widać nic się ludzie nie nauczyli. Przecież spółka ustanawia swoje minima to nagle nie będzie silniejsza niż rynek który też jest słaby. Takie tam przemyślenia, ale już nie mogę wytrzymać jak to wszyscy piszą jaka to okazja na Getback, a taka też była podobno przy 20 zł. Pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Getback złamałem swoją zasadę inwestycyjną czyli nie kupowanie debiutantów na giełdzie i teraz są fatalne tego efekty (zrobię niedługo posta o łamaniu zasad). Jest to top 3 moich najgorszych inwestycji w ostatnich 5-7 latach.
   Moje piątkowe zagranie w realnym portfelu było spekulacyjne i za śmieszne pieniądze bo 2000zł więc nawet jak spadnie kurs jeszcze to krzywdy mi nie zrobi.
   Do portfela który prowadzę na blogu Getback nie będzie na razie dokupiony aż się wyklaruje sytuacja, poczekam do informacji o cenie emisyjnej, o spłatach za 1 kw 2018 i raport roczny za 2017. Jak będzie coś bardzo niepokojącego w tych informacjach to rozważę wówczas zamknięcie pozycji.

   Oczywiście w pełni z Twoim poglądem się zgadzam.

   Usuń
  2. Ostatnia kwestia-jak ktos lubi spadajace noze-to nie lepszym pomyslem jesr obserwacja PKP Cargo. Moim zdaniem pozostaje tylko kwestiwa, w ktorym momencie. Odbicie zdechlego kota bedzie, bo silny trend spadkowy zostal zainicjowany po wynikach. Takie zagranie pod korekte. "Nieuk".

   Usuń
 23. Prezes a Unimot na którym miejscu się plasuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na Unimot finalnie straciłem około 10% więc nie tak dużo, normalna akceptowalna strata.
   Co ciekawe jedna i druga spółka po moim kupnie ponad 10% wyżej i gdyby zrealizować zysk to nastrój byłby lepszy. Ah, pomarzyć czasem można :-)

   Usuń
 24. Z ciekawych tematow spekulacyjnych pod kazdym wzgledem moze byc Prairie. Ciekawy temat dla traderow rowniez. Technicznie fez. Wsparcie w ok. 2.2 zl. A biorac kontekst polityczno-gospodarczy to potencjalna wspolpraca z JSW (czyr. z rzadem)./W tle jest tez olbrzymia JP Morgan w Warszawie. To finanse, ale finanse i energetyka musza miec pokrycie, akceptacje rzadow. A tak fundamentalno-technicznie, to: wspominany Asbis a takze Playway, Neuca, Amica, K2internet. Na Prairie to jeszcze mozna grac pod slynna zasade: kupuj plotki, sprzedawaj fakty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypominam aby się podpisywać pod postem bo wówczas możemy dyskutować :-)

   Usuń
  2. To ja-"Nieuk". Zapominam o takich sprawach. Pisalem. A Kani, Wawelu, odnioslem sie do ZE Pak. No i jeszcze Ci napisalem posta odnosnie zmiany podejscia do inwestycjj/spekulacji. Pozdrawiam.

   Usuń
  3. Get back to firma dzialajaca na granicy prawa a moze ja lamie. Z reszta tajemnica Poliszynela jesf to, ze stoja za nia ludzie z EGB Investments. Szukanie inwestorow za hranica etc...Nie osmieszajmy sie...To wysokiej jakosc "inzynierowie finansowi"/w tym pejoratywnym kontekscie. Poza tym nawet 2000 zl wchodzac bez zadnych przeslanek-to moim zdaniem hazard. Tez tak kiedys robilem...trzeba to z siebie samego wyplenic na zawsze i obojetnie, czy to sa 2/czy 200/tys.zl

   Usuń
  4. To bylem ja, czyli Nieuk o tym Getbacku. Moim zdaniem tu zafobia, ale managerowie w spolce, ale nie akcjonariusze zwykli. Bexzie produkcja akcji w malo transparentnym swietle etc..moim zdaniem potrzena jest "higiena filtracji" firm na rynku. Po co sie zajmowac taka firma-skoro tu moze byc potencjalna historia inwestorow z takich spolek, jak Petrolinvest. Chodzi mi o permanentne rozwadnianie kapitalu etc. Tylko branza inna.

   Usuń
 25. Atal, rekomendowana dywidenda 8,03% , 3,54 zł/akcję

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni

Archiwum