"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

piątek, 2 marca 2018

Aktualności, analizy, komentarze 3/2018

dodano 14.03 na comparic.pl Seko jako gorąca spółka dnia, trochę to przesadzone stwierdzenie ale przynajmniej dobrze piszą o spółce.

na stockwatch.pl bardzo dobra analiza Inter Rao Lietuva, analityk wskazuje niską wycenę i niedowartościowanie akcji ale może to wynikać z dużych zagrożeń w przyszłości, szczególnie po roku 2020r. gdy skończą się dopłaty do energii produkowanej z farmy wiatrowej.

13.03. na strefainwestorow.pl ciekawy artykuł o zagrożeniach dla prywatnych TFI (Altus, Skarbiec, Quercus)

Unimot - premia lądowa dalej rośnie i dzisiaj to 6,60%


12.03 Getback zaczął negocjacje link z potencjalnymi trzema podmiotami na temat objęcia przez nich akcji, co ciekawe podmioty te pochodzą z Izraela więc nieoczekiwany kierunek (liczyłem na USA)


Ferro poinformował link iż może być zmuszony przez US zapłacić do blisko 28 mln zaległego podatku

LSI Software - dm bos podniósł cenę w rekomendacji do 17,50zł, oczekują że było 5,1  mln w 2017 zysku i będzie 5,8 mln w 2018 (zwracają na możliwą dywidendę i trwający skup).

Helio (spółka która kilka miesięcy temu miałem w portfelu) opublikowało raport za drugi kwartał ich roku obrotowego i wyniki na poziomie zysku netto są sporo lepsze od moich oczekiwań, oczekiwałem spadku o 10% (koszty reklamy telewizyjnej) a mamy wzrost o 10% (6,529 mln), marża wzrosła o 1 pp do 27,37% a przychody wzrosły o 1% (w zasadzie płasko), c/z spada do 5,76, przepływy operacyjne gorsz r/r gdyż wg raportu firma świadomie zwiększyła zapasy, bilans mocny.

11.03 Eurotel w bykach tygodnia wg poniedziałkowej Gazety Parkiet, w czwartek historyczny kurs notowań wspierany formacją złotego krzyża.

9.03 - prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie budowy i eksploatacji autostrady A4 (Kraków-Katowice) którą zarządza Stalexport link, ciekawe czy kurs w jakiś sposób zareaguje ?

na parkiet.com ciekawy artykuł o wskaźniku EV/EBIDTA (wartość przedsiębiorstwa/ebidta)  którego używam w analizach spółek, wg artykułu jest to lepsza alternatywa od c/z.

kolejny dzień wzrostu premii lądowej Unimot, dzisiaj to już 6,48%.


8.03 pisałem poniżej iż firmy paliwowe mogą przed wejściem opłaty emisyjnej dyskontować podwyżkę i widać to już w premii lądowej Unimot, wczoraj wynosiła 5,80% a dzisiaj wzrosła do 6,39%.

ABC Data podała przychody ze sprzedaży za luty link które wyniosły 306 mln i są one wyższe o 5,5% r/r, łącznie za dwa pierwsze miesiące 2018 wzrost wynosi 3,80%. Jeśli faktycznie firma przechodzi na wysokomarżowe produkty to wyniki za obecny kwartał mogą być mocne.

Unimot, PKN i Lotos - państwo chce wprowadzić 8 groszy na litrze paliwa opłaty emisyjnej co teoretycznie może podnieść ceny benzyny o 10 groszy. Co ciekawe PKN i Lotos twierdzą że nie podniosą cen ale jest to raczej blef gdyż w połowie 2017 jak miała być podniesiona o 25 groszy opłata paliwowa to przez kilka tygodni wcześniej mocno marże hurtowe poszły w górę. Teraz spodziewam się że będzie podobnie, w krótkim terminie dobre info ale w długim negatywne.

7.03 wg v-ce prezesa BAH w 2018 oczekiwany jest dwucyfrowy wzrost sprzedaży samochodów Land Rover i Jaguar link


Altus poinformował link że wzrosły mu w lutym aktywa o 600 mln, jednak wzrost wynika z otrzymania środków w zarządzanie przez JSW (niskomarżowy dochód), aktywa wyżej marżowe niestety odnotowały spadek.

6.03 kto ma akcje FAM to został opublikowany regulamin wydawania akcji Link

BAH podał dane sprzedaży za luty link i patrząc na wzrosty kursu rynek przyjął je pozytywnie, ja nie ukrywam iż nie do końca rozumiem ich raportowania (nie wiem na co konkretnie patrzyć).

5.03.  we wtorkowym parkiecie jest artykuł o Avia AM Leasing i problemach z rejestracją na walne, firma zbyt późno zgłosiła je do KDPW, i tylko jeden dzień był na rejestrację, ponadto niektóre biura pobierały kilkaset euro opłaty za zaświadczenie o rejestracji. Jest też informacja że wg KNF opuszczenie GPW wg prawa litewskiego jest prawidłowe.

Telestrada - jest analiza wyników za 4 kw 2017 na stockwatch.pl link, lekko pozytywna.

Getback - jutro o 12 na parkiet.tv wywiad z prezesem Kąkolewskim (czyżby kolejna porcja kłamstw ?)

Unimot poinformował iż chce rozszerzyć swoje produkty o stacje ładowania pojazdów elektrycznych, ciekawe info link

zarząd Avia AM Leasing uważa link że cena wezwania jest godziwa a opierają się na notowaniach kursu w ostatnich latach (śmieszne)

2.03  Polski Dom Maklerski link w swoim portfelu umieścił na marzec Altus i Eurotel.

Altus - w pulsie biznesu jest wywiad z Buczkiem który wskazuje 8 faworytów Quercusa i jest wśród nich Altus TFI , oczekuje on ponad 10% dywidendy, podkreśla że firma ma 150 mln zł gotówki i warto trzymać taką spółkę w portfelu. Jednak nie można się spodziewać szalonego wzrostu wyniku w tym roku.

W gazecie parkiet też jest pozytywny artykuł o Altus TFI , zwracają na wysoką możliwą dywidendę oraz fakt iż przejęty BPH TFI dołożył do wyniku 3,5 mln zł.

Stalexport podał oficjalne wyniki i potwierdziła się moja teoria o zwiększeniu rezerw na wymianę nawierzchni, wzrost r/r wyniósł 24,837 mln więc bardzo dużo. Ciekawostka jest to iż zaczęli płacić w 4 kwartale już koncesję na którą wydali 59,5 mln zł i chyba zostało jeszcze 159 mln.


zdążyłem tylko napisać wpis o Getback iż może być nowa emisja akcji i podali komunikat o nowej emisji :-(  Nowych akcji może być aż 70% więcej więc bardzo dużo, co ciekawe mają to być dwie uchwały i zawieszone (pierwsza zawieszona a druga nie może wejść w życie dopóki pierwsza nie zostanie zrealizowana). W mojej ocenie mają jakiegoś inwestora strategicznego który chce wejść w Getback, najpierw dadzą akcje dużym inwestorom obecnym w akcjonariacie a to co zostanie obejmie inwestor. Skala emisji jest negatywna gdyż rozwodni kapitał ale środki pozyskane z emisji pozwolą na nowe zakupy i/lub spłatę drogiego zadłużenia. Zobaczymy jaka będzie reakcja rynku?

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
pojawiło się rano kilka ciekawych informacji. Getback poinformował o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych link, może to być poszukiwanie inwestora strategicznego, aliansu strategicznego itp.
- wydaje się to pozytywne info w przypadku przejęcia spółki (wezwania na akcje), gorzej jak będzie nowa emisja akcji ale ona wydaje się być już w cenach.

Quercus poinformował iż spadły mu aktywa pod zarządzanie o 200 mln (jakieś 4%).

Livechat podał iż wzrosła mu liczba klientów o 321 netto, słabe info bo w lutym 2016 wzrost był o 431.

W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych i nie może być traktowany jako porada inwestycyjna.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.
Udostępnij:

133 komentarze:

 1. Przypominam iż na anonimowe komentarze nie odpisuję, wystarczy jak na końcu swojej wypowiedzi czytelnik bloga poda swój nick, imię czy pseudonim i to w zupełności wystarczy.

  Od tego miesiąca wszystkie napływające istotne informacje ze spółek z moich portfeli będę krótko wpisywał w tym poście, będzie znacznie więcej treści.

  Ponadto w związku napływającą dużą ilością raportów finansowych za 4 kwartał 2017 co ciekawsze wyniki i zaskoczenia (pozytywne i negatywne) napiszę w poście (głównie firm których nazwy padały na blogu).


  OdpowiedzUsuń
 2. nie sadze zeby getback wrocil na godziwe poziomy powyzej 20 zl. No coz to jest gielda....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety spodziewana emisja akcji widać że nie była w cenach, może wynikać to ze skali tej emisji. Rynek teraz próbuje ocenić jaka może być cena nowej emisji, pewnie w okolicach 15zł ale ile faktycznie wyniesie to dowiemy się za miesiąc lub dwa. Czekam na jakąś informację prasową (wywiad) z prezesem Kakolewskim, w ostatnim na parkiet.tv na pytanie o emisję akcji powiedział że to od akcjonariuszy zależy, jednak jak widać wniosek o emisję jest ze strony zarządu więc doskonale wiedział co się wydarzy. Jedyny plus tego to gdyby pozyskali 1 mld (bo tyle przy 15zł wyjdzie) to gdyby spłacili drogie obligacje które mają (przypomnę że mają nawet po 14%) to z samych odsetek zaoszczędzą rocznie ze 100 mln i o tyle mógłby być większy zysk.

   Dobra rada i nauczka na przyszłość że lepiej unikać spółek gdzie są emisje akcji (dotyczy to spółek wchodzących na giełdę jak i tych które są na niej) bo z ostatniego roku większość kursów takich firm spadła (poza Dino Polska) - getback, Unimot, Autopartner, Transpolonia, Tower, Maxcom, Stelmel i pewnie jeszcze kilka innych.

   Usuń
  2. to nie jest zwykła emisja, to jest raczej emisja ratunkowa. Nikt nie rozwadnia tak mocno kapitału jeżeli nie musi. Kolejny raz sie potwierdziło żeby trzymać się daleko spółek powiązanych z panem Cz.

   Usuń
  3. 15? GBK zejdzie minimum na dyche, tak dla bezpieczenstwa co zarzad wymysli.

   Usuń
 3. "Dobra rada i nauczka na przyszłość że lepiej unikać spółek gdzie są emisje akcji (dotyczy to spółek wchodzących na giełdę jak i tych które są na niej) bo z ostatniego roku większość kursów takich firm spadła (poza Dino Polska) - getback, Unimot, Autopartner, Transpolonia, Tower, Maxcom, Stelmel i pewnie jeszcze kilka innych."

  Stosuję zasadę trzymania się od emisji akcji z daleka i to się od lat sprawdza. Jeśli już notowana firma się rozwadnia to coś jest nie tak. Oczywiście czasami ma to plusy (kapitał na inwestycje itd), z drugiej jednak strony czy dobra zyskowna spółka nie potrafi z zysków (bo dywidendy płacić nie musi, przecież obowiązku nie ma) oraz kredytów bankowych i ostatecznie obligacji finansować rozwoju ? Dino to trochę specyficzna sytuacja - oni wchodzili na rynek sprzedając część akcji i emitując nowe. Póki co już będąc notowani planów kolejnego drukowania nie mają, więc postrzegam ich pozytywnie.

  Osobna sprawa - czy AT w przypadku Unimotu, Getbacku, Tower, Stelmecie się pomyliła ? Trendy spadkowe trwały już od dłuższego czasu na tych papierach. Oczywiście AF też jest świetnym narzędziem, ale nawet inwestorzy korzystający głównie z niej, powinni unikać trendów spadkowych. Już lepiej by kupowali spółki w konsolidacjach, akumulując niczym fundusze, ale nie tam gdzie spadki pędzą na łeb na szyję. "Kupuj gdy leje się krew" to dobra maksyma, ale jak ma się naprawdę gruuby portfel i ogromną odporność na straty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupuj gdy krew się leje może się sprawdzić co do spółek które mocniej spadają gdy cały rynek gwałtownie spada, nawet miesiąc temu gdy mieliśmy mini krach na giełdzie były spółki które zbyt mocno spadły np. Asbis i można było zarobić (nawet 25% od dołka w kilka dni). W przypadku gdy na rynku jest spokój i jakaś spółka "bez powodu" mocno spada to wtedy może się maksyma nie sprawdzić.

   Ogólnie słabo wygląda portfel i rynek, u mnie pełny pesymizm ale to może dobry znak.

   Usuń
  2. a czy dobre wy iki moga ustabilizowac kurs, badz troche go dzwigna? moze trzeba traktowac getbacka na dluzej powiedzmy 2 Lata

   Usuń
  3. Co do zasady się zgadzam prawie każda emisja niesie duże ryzyko dla inwestorów nie kontrolujących spółki.

   Są jednak pewne wyjątki (emisja która jest potrzebna do rozwinięcia biznesu po cenie wyższej niż długo okresowy kurs) dla spółek które mocno się rozwijają. Takim przypkladem może być tutaj Pragma Faktoring.

   Dla inwestora który kontroluje spółkę, taka emisja to po prostu wzmocnie firmy zgodnie z zasada - lepiej mieć cześć tortu wartego dużo nic mieć cały nic nie warty (bo np. brakuje kapitałów).
   Wystrzegać się trzeba spółkę z których inwestor chce zamienić na gotówkę choćby częściowo.

   GetBacka trzymam się z dala z powodów fundamentalnych i niema niczego co by mnie przekonało do posiadania ich akcji.
   Unimot - dostał spory zastrzyk gotówki, i w długim czasie może go odpowiednio wykorzystać, jest to horyzont kilku lat. Właściciele na emisji zyskali dużo.
   Tower - dwa razy analizowałem ją i nie dostrzegam wartości w tej spółce.
   Autopartner - glówni akcjonariusze sprzedawali cześć akcji, tyle w temacie.
   Dino - rośnie ale ten czas się skończy gdy pojawią się pierwsze rysy w biznesie, pamietacie jak kiedyś Eurocash był na fali?

   Usuń
 4. No i zmaterializowało sie kolejne duże ryzyko w przypadku GetBacka.
  Info zdecydowanie negatywne, wiarygodność spółki nadszarpnięta.
  Kluczowa informacją po jakiej cenie GBK wyemituje te akcje ile szacujecie? 14 pln?
  Na pewno ciężkie czasy tutaj będą i duża zmienność przez kolejne miesiące.

  Pozdr.
  Piterson

  OdpowiedzUsuń
 5. Problemy jakie obecnie widzę dla kursu są trzy: nawet jak pozyskają sporą kasę z emisji (pewnie mają już dogadanych inwestorów) to przy ich agresywności w pozyskiwani nowych pakietów i sporym planom nabyć na ten rok, może się okazać że za rok kasę wyczerpią i zrobią kolejną emisję akcji (np. w 2020). Drugi to fakt iż zaraz pojawią się rekomendacje z niższymi wycenami które będą musiały uwzględnić rozwodnienie akcji. Trzeci problem to cena nowej emisji, na chwilę obecną nie ma jeszcze terminu walnego więc pewnie ze 2 miesiące upłynie zanim poznamy cenę emisyjną, przez ten czas kurs może być przy obecnych poziomach co będzie niekorzystnie wpływało na cenę emisji. Uwzględniając ostatnią wycenę spółki i sporo emisję wydawało mi się że będzie w przedziale 14,50-15zł (bliżej 15zł), jednak patrząc na obecny kurs to rynek może ją już zna więc pewnie koło 14zł będzie.

  OdpowiedzUsuń
 6. No i mamy krótki wywiad z Kąkolewskim (prezes Getback), potwierdza się to co napisałem w poście na górze że dzięki tej emisji mogą zmniejszyć zadłużenie i koszty finansowe (80-90 mln wg niego rocznie). Chcą pozyskać 1 mld co dawałaby cenę 14,40 i pierwsze akcje zostaną objęte już w marcu.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29789242,zmniejszenie-kosztow-finansowania-getbacku-powiekszy-zysk-w-skali-roku-o-80-90-mln-zl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to chyba dobrze ze zmniejsza zadluzenie, a cena14,40 raczej niska.

   Usuń
  2. Czytaj to tak: chcemy uplasować akcje po 14.40 PLN ale po ile ktoś kupi to inna kwestia, może być równie dobrze 10 PLN. Trzeba czekać na propozycje uchwały aby określić kurs. Pozostaje spekulacja na papierze do tego czasu.

   Usuń
  3. Karol dokladnie tak jak piszesz, uwzglednij do tych wyliczonych 14 bufor bezpieczenstwa, 30% minimum i ladujemy na dyszcze. Pisalem o tym juz wyzej. Kolejny tydzien uwazam nadal spadkowy, ewentualnie powolna stabilizacja. Noza nie lapalbym powyzej 10pln.

   Usuń
 7. Dla zainteresowanych tematem Kani link do ciekawego artykułu
  http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/henryk-kania-zapowiada-wzrosty-kluczem-eksport-i-silna-marka,155613.html
  MS

  OdpowiedzUsuń
 8. Prezesie czy jako znawca spółek windykacyjnych mógłbyś odnieść się do tego wywiadu https://youtu.be/wPIc4DNHm2Q czy gość łże jak swego czasu Bertrand Le Guern czy można mu wierzyć, z góry dziękuję.pawko

  OdpowiedzUsuń
 9. Znawcę od spółek windykacyjnych znam jednego (Bieniek ze stockwatcha),ja gdybym był to nie miałbym Getbacku w wirtualnym portfelu. Czy Kąkolewski łże to on tylko wie, ewentualnie musiałby się wypowiedzieć jakiś specjalista od mowy ciała lub psycholog. On mówił o faktach z Getbacku i raczej mowił prawdę tylko przesadnie chwalił swoją firmę. Odnośnie emisji akcji powiedział że nie może o tym mówić, a zarząd przedstawia akcjonariuszom różne plany rozwoju. Generalnie w przypadku emisji nie skłamał.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wracając jeszcze do wywiadu na parkiet.tv to pada pytanie o ostatnią przecenę akcji i czy ma ona fundamentalne uzasadnienie. Prezes odpowiada "Absolutnie nie, widzi wręcz fundamentalne uzasadnienie aby kupować akcje itd". Tą wypowiedź można traktować jako wkręcanie/oszukiwanie inwestorów, to jakby zachęta że wy podnieście kurs akcji bo szykuje się emisja akcji i czym będzie kurs wyższy tym więcej gotówki do firmy wpłynie.

   Usuń
  2. Prezes, a jest jakis 'prezes' spolki ktory powie ze jego akcje sa za drogie? :-)

   Usuń
  3. Elon Musk powiedzial tak o Tesli

   Usuń
 10. Karol napisał Unimot - dostał spory zastrzyk gotówki, i w długim czasie może go odpowiednio wykorzystać, jest to horyzont kilku lat. Właściciele na emisji zyskali dużo.
  Raczej nie kilku lat i to nie jest tak jak wszyscy myslą że skorzystali tylko właściciele tylko trzeba brać otoczenie rynkowe w jakim stanęła spółka. Gdyby zostało zrealizowane dwukrotne planowane zwiększenie volumenu sprzedaży ropy w roku 2017 wiązałoby się z nieplanowanym wzrostem kosztów zakupu ropy na zapasy obowiązkowe i blendowania tej ropy w tym roku aż o 37 % co dawałoby kolosalną kwotę 160 mln i zablokowanie takich pieniedzy na rozwój sieci stacji Avia i pewno znowu nową emisję jak w przypadku GETback dzieki racinalnemu myśleniu menadzerów spółki i wyhamowaniu i stabilizacji w 2017 mamy koszty obowiązkowegho zakupu i blendowania tych zapasów tylko 14 mln na ten rok a dwukrotny rozwój jest nawet tym roku jesli spadna ceny ropy i dolara a Orlen chcąc dostać pozwolenie na bycie gigantem krajowym poluzuje polityke konkurencji http://forsal.pl/artykuly/1108491,glowny-ekonomista-pkn-orlen-w-ciagu-dwoch-lat-mozliwy-slabnacy-dolar-i-taniejaca-ropa.html
  W lutym ropa WTI staniała o 4,8 proc. Był to pierwszy miesięczny spadek notowań od sierpnia 2017 .
  Wyliczenie ile spółka wyda na zapasy w tym roku obliczone z raportu volumeny sprzedaży głównych towarów w 2017 r. i dane porównawcze (m3):
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/UNIMOT-S-A-Przychody-ze-sprzedazy-w-styczniu-2018r-i-wybrane-jednostkowe-dane-finansowe-za-IV-kwartal-2017r-wstepne-dane-7573671.html
  • 2017 r. Olej napędowy i biopaliwa: 829 171 m3
  • 2016 Olej napędowy i biopaliwa: 740 852 m3
  Ponieważ bieżące zapasy obowiązkowe liczone są w oparciu o wolumeny sprzedaży z poprzedniego roku i wzrost zapasów obowiązkowych następuje z rocznym opóźnieniem a różnica przywozu wynosi troche ponad 10% zatem wydatki na zakup zapasów i ich magazynowanie i blendowanie wzrosna w całym roku 2018 tylko o 10% czyli spółka wyda jakieś 14 mln zł PRZYPOMNĘ z tabeli http://bossa.pl/_gAllery/aid61971/Raport_Unimot_SA_IPO.pdf strona 9 wykres 4 że w 2017 spółka na wzrost zapasóww 2017 musiała wydać 68 mln zł zwiekszając zapasy z 61 mln zł w 2016 do 129 mln zl w 2017 Jesli by to podwoiła i doszło 38 % wzrostu ceny ropy wyszła by na ten rok kwota 160 mln Jesli przyjmiemy za BOSiem że dodatkowo na NCW w 2017 (zakup biokomponentów do podwyższonych zapasów) wydano 5mln To w tym roku do podwyższonych zapasów spółka na NCW wyda tylko 0,5 mln .
  JAK widzimy z tych zestawień rok 2017 który jest za nami był tak słaby ponieważ dopiero w 2017 roku spółka ponisła koszty dwukrotnego zwiększenia sprzedaży w roku 2016 (wzrost zapasów obowiązkowych następuje z rocznym opóźnieniem)
  Reasumująć spółka w 2017 zwiększyła volumen o 10 % ale koszty poniosła jakby zwiększyła o 100% . Jeśli by w tym roku zwiększyła volumen o 100% to koszty zakupu magazynowania blendowania poniesie w tym roku tylko 10 % . Biorąc pod uwagę te zmiany wyceny ropy i dolara i dużo mniejsze koszty i nie do pogardzenia 1/3 zysku przeznaczone na 5% dywidendę stawia tę inwestycję w dużo lepszej sytuacji niż inwestowanie fundamentalne w Getbeck .dovado

  OdpowiedzUsuń
 11. W jutrzejszej gazecie parkiet jest sporo o Getback ale w zasadzie wszystko to już jest znane. Wypowiedzi prezesa Getback "Głównym celem emisji jest utrzymanie tempa dalszego rozwoju spółki oraz obniżenie kosztów finansowania, co przełoży się na wzrost rentowności. Nie da się też ukryć, że GetBack rozwija się na wysokim lewarze i nigdy nie mieliśmy istotnego zewnętrznego kapitału własnego. Finansowanie rozwoju od samego początku odbywało się głównie dzięki kapitałowi dłużnemu, którego koszt w ostatnim czasie wzrósł. Planowana emisja akcji ma nam pomóc rozwiązać ten problem. Mamy zainteresowanych inwestorów ze Stanów Zjednoczonych oraz z Europy i wierzę, że to będzie kolejny ważny krok w naszym rozwoju. Są to inwestorzy strategiczni, którzy są gotowi zainwestować w spółkę na dłuższy okres, co też da nam pewną stabilizację przy rozwijaniu biznesu." Pozyskana kwota zostanie rozdysponowana na obniżenie wskaźników zadłużenia oraz na inwestycje. Widzimy dużo atrakcyjnych portfeli wierzytelności i chcemy być aktywnym graczem na rynku."
  Jest też celna sugestia analityka Ipopemy który zwraca uwagę że rodzi się pytanie czy w przyszłości ni będzie tego typu operacji.

  OdpowiedzUsuń
 12. Prezesie, piszesz o kwocie za reklamy. Zapytam, czy wystarczy dla Ciebie, że czytam Twojego bloga i dostajesz kasę? Czy muszę klikać w reklamy. Robisz dobrą robotę więc jak trzeba to "poczytam" reklamy :-) Pozdrawiam.

  Jaccek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Staram się być lojalny i uczciwy wobec czytelników bloga dlatego pokazuję ile z reklam blog zarobił, jednak faktycznie dla mnie jest tylko połowa z tej kwoty gdyż dzielić się mam z "kolegą" (nigdy go nie widziałem a znam z sieci)który mi bloga pomógł otworzyć i pomaga pod kątem informatycznym (na jego konto wpływa kasa z reklam). Nigdy jeszcze nie wypłacałem tych pieniędzy i nie do końca wiem jak to funkcjonuje (ale nie o to pytasz). Wg mojej wiedzy samo czytanie bloga (wejścia) nie wystarcza, na pewno należy wejść i przeczytać wyświetlaną reklamę, niestety nie mam pojęcia czy wystarczy tylko w nią kliknąć czy np. kilka sekund mieć otwartą. Wiem na pewno że nie można namawiać nikogo do celowego klikania w reklamy bo google może zablokować reklamy i będzie wówczas lipa. Muszę jakąś regułkę wymyślić i dopisać iż z reklam utrzymuje się blog (bo to jest dozwolone i to jest prawda), chciałbym też poprawić jakoś wyświetlania reklam aby była zbieżna z wyglądem bloga. Jeszcze raz dziękuje za tak liczne czytanie reklam, stać mnie będzie aby mieć wykupione abonamenty do stockwatch i parkietu (myślę jeszcze gdzieś dostęp wykupić) które są przydatne inwestorom i mogą poprawić jakoś pisanych treści na blogu.
   ps nie chcę już wracać do tematu reklam aby nie było bana ze strony google :-)

   Usuń
  2. Niezlego masz "kolege" co kasuje ci 50% zarobkow a ty odwalasz cala robote. Umial sie chlop ustawic.

   Usuń
 13. Dzisiaj pojawiła sie oficialna odpowiedż http://www.unimot.pl/relacje-inwestorskie/pytania-i-odpowiedzi/
  Cześć zwiększonych kosztów poniesionych w 4 kwartale 2017 r. związana była z realizacją Narodowego Celu Wskaźnikowego (‘NCW’) od operacyjnych stanów magazynowych oleju napędowego oraz rezerwy obowiązkowej objętych zastawem. Ustawodawca, w związku z niejednoznacznością relatywnie nowych przepisów NCW, uczestniczył w rozmowach z podmiotami operującymi w tym segmencie i planował doprecyzowanie tych przepisów. Niestety, do końca roku 2017 ustawodawcy nie udało się wprowadzić tych zmian. W związku z tym Zarząd podjął decyzję o realizacji NCW w oparciu o konserwatywne interpretacje obecnych przepisów ustawy. Z uwagi na jednokrotność realizowania NCW dla danej partii towaru koszty te miały jednorazowy charakter.Cześć zwiększonych kosztów poniesionych w 4 kwartale 2017 r. związana była z realizacją Narodowego Celu Wskaźnikowego (‘NCW’) od operacyjnych stanów magazynowych oleju napędowego oraz rezerwy obowiązkowej objętych zastawem. Ustawodawca, w związku z niejednoznacznością relatywnie nowych przepisów NCW, uczestniczył w rozmowach z podmiotami operującymi w tym segmencie i planował doprecyzowanie tych przepisów. Niestety, do końca roku 2017 ustawodawcy nie udało się wprowadzić tych zmian. W związku z tym Zarząd podjął decyzję o realizacji NCW w oparciu o konserwatywne interpretacje obecnych przepisów ustawy. Z uwagi na jednokrotność realizowania NCW dla danej partii towaru koszty te miały jednorazowy charakter dovado

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odpowiedź ta ma pokrycie w tym co napisał bos w swojej rekomendacji, szkoda tylko że Unimot podając szacunki zysku za 4 kwartał nie dopisał o tych jednorazowych kosztach i wówczas nie byłoby tak dużego spadku kursu. Zakładam że 5 mln poszło na te rezerwy a 5 mln spadku zysku wynikało z niższych marż.
   W mojej ocenie nie zmienia to faktu iż w obecnym kwartale jest presja na marże (widać to po premiach lądowych) i trzeba się liczyć że zysk za 1 kw 2018 może być z 50% niższy r/r (mam nadzieję że się mylę).

   Usuń
 14. Nie wiem czy CIe Przemku zmartwie bo to jest nachalne tak pisać ale Kamień odrzucony przez budujących stał sie kamieniem węgielnym .W 3 q w kosztach stacje na 7 stacji poszło 3,8 mln W 4q było 8 wiec 4 mln poszło z zysku na same stacje i apkę tankuj 24 każdy nowy klient zamawiający z aplikacji dostaje 20 zł Wiec marża nie była mała tylko koszty duże Ale co tam olej i biopaliwa na prezentacji http://www.unimot.pl/wp-content/uploads/2017/11/skonsolidowane-wyniki-finansowe-grupy-unimot-iii-kwartal-2017_.pdf strona 9
  Spółka Unimot system w 3q 2017 roku podłączyła istotnego klienta przemysłowego na ok 1 mln m3/rok w 4 q podpisano umowę na przyłaczenie kolejnego dużego klienta na 1,5 mln m3 /rok Jakia to jest skala 2,5 mln m3 gazu rocznie napiszę tylko że za cały 2017 rok spółka sprzedała 0,9 mln m3 oleju napędowego i biopaliwa . czy rozumiesz tę skalę działalności i co sie może dziać się na wynikach skonsolidowanych więć pisanie o słabych wynikach 4 q czy 1 q jest niepoważne z poważaniem dovado .

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dobra, ja się nie wypowiadam na temat Unimotu a dopiero to zrobię po wynikach za 1 kw, wówczas sprawdzimy kto się mylił (mam nadzieję że ja bo to będzie dobre dla akcjonariuszy).

   Usuń
  2. O dovado na Unimocie, więc wiem, że mam dobrą spółkę :)
   Co prawda sporo w plecy, ale trzymam długoterminowo, bo wierzę, że w końcu fundamenty dadzą o sobie znać.

   Usuń
 15. Przemku ty jesteś tu szefem i nie chodzi o to kto ma rację tylko żeby zarobić i kupić na dołku . Bo nie jest tak że spółka jest na szczycie zyskała 200% i ja ją chcę komuś opchnąć .Nie chodzi o to żeby nawet ktoś kupił ,tylko jeśli ma kupione drożej żeby nie sprzedawał bo perspektywy rozwoju firmy naprawdę sa duże .Nie wiem ale odniosłem takie wrażenie że raczej odradzasz Nie wiem czemu tylko ja widze tu ogromne perspoektywy bo dla mnie ważne są fundamenty .Spółka pozyskała 100 mln widomo że ci co kupili po 45 nie są w komfortowej sytuacji ,ale ten rozwój nie musi trwać jak niektórzy piszą latami . powrót do ceny 45 zł może nastąpoic jeszcze wtym roku Ale przecież spółak wypłaca co roku 30% na dywidendę w zeszłym roku dało to 1,2 zł nieiezależnie nawet od wyniku 4q czy 1q to zyski z handlu gazem będą wzrastały lawinowo bo na wybudowanie odcika 130 km idzie olbrzymia ilość kasy ale zwroty z tej inwestycji i przyłączać takich dużych klientów nie tylko 2 jak do tej pory z możliwością podwajania zysków a nie bicia sie z niską marżą z ORlenem Ja nie widzę żeby BOS brał pod uwagę te zyski . W UNIMOT SYSTEM mają co prawda tylko 58% ale to i tak bardzo dużo a nikt nie zwraca w ogóle na to uwagi że spółka posiada więcej takich podmiotów dowado

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie odradzam nikomu zakupu czy inwestowania w Unimot bo bez dwóch zdań jest to inna spółka niż jeszcze rok temu, ja tylko uważam iż wyniki tego kwartału i możliwe że jeszcze 2 i 3 kwartału mogą być gorsze niż rok temu. Powód tłumaczyłem ale mamy: wysoką bazę kiedy premie lądowe były bardzo wysokie a teraz mocno spadły, dojdą większe koszty blendowania i przechowywania paliwa, muszą też utrzymywać obowiązkowe zapasy gazu (tego jeszcze rok temu nie było), mamy wzrost kosztów wynagrodzeń, wzrosły ceny paliw co zmniejsza marże i ogranicza popyt na paliwa, są duże koszty otwarcia stacji Avia (około 0,3 mln jedna a pewnie otworzą w tym roku około 30). Czy pomimo możliwych gorszych wyników kurs spadnie tego ja nie wiem. Mamy obecnie trudny rynek, jest spora nerwowość na giełdzie i inwestorzy mocno reagują gdy zyski są inne niż oczekiwali. Oczywiście tak jak piszesz jeśli ktoś długoterminowo inwestuje to Unimot powinien powinien się rozwijać i zacząć poprawiać wyniki, oni przecież pieniądze zarabiają i z tych pieniędzy się rozwijają. Mając większe środki obrotowe mogą mocniej pozyskiwać nowych klientów, mogą zmniejszyć koszty kredytów i co najważniejsze rozbudowują sieć paliw Avia. Trzeba zakładać że jeszcze ze 2 lata będą pokazywać straty na nich gdyż koszty otwarcia będą wyższe niż otrzymywane opłaty franczyzowe ale przyjdzie taki moment że będą już zarabiać i co miesiąc będzie to większa kwota. Korzystnie powinni wychodzić też na handlu gazem, odkąd w połowie zeszłego roku wprowadzono zapasy obowiązkowe wiele firm zrezygnowało z handlu gazem i na pewno Ci którzy pozostali podzielili między sobą ten kawałek tortu. Jest też szansa że w świetle spadających wyników Orlenu czy Lotosu zaczną podnosić swoje marże (zwiększą premie lądowe) a ten manewr pozwoli Unimotowi podnieść marże.
   Dovado do wyników za 1 kwartał nie będą już z Tobą polemizował bo uważam że najlepiej to robić na twardych danych (czyli wynikach), jak coś ciekawego i istotnego się pojawi z firmy lub gdzieś będzie w necie to jak najbardziej napisz i ja też to zrobię. Mnie ta firma interesuje, nie ukrywam iż jak poprawi się otoczenie i będę widział szanse na zarobek to kupię akcję.

   Usuń
 16. Rynek jest trudny i obecnie mało przewidywalny, ja obecnie z dużą częścią gotówki stoję z boku, małą częścią operuję w płynne spółki w trendach wzrostowych jak Alior, Famur, Handlowy, kupowanie spółek w trendach spadkowych jak Unimot czy Getback nawet jak mają dobre perspektywy to dla mnie obecnie rujnowanie portfela, kupić zawsze się zdąży a to że spółka ma mocne fundamenty + dobre rekomendacje to nie wszystko, mimo że techniką się głównie nie kieruję to jeżeli na spółce jest trend spadkowy a taki jest na Unimot czy Getback to widać że rynek wie lepiej, wolę płynąć z rynkiem niż przeciw niemu. Wielu wierzyło w zapewnienia obu prezesów ale rynek wiedział lepiej i w obu spółkach mamy spadki od dawna, ale są i tacy co żyją iluzją że jak to taki fajny GETBACK a spada od pół roku. A póżniej liczą tylko straty. Takie lużne przemyślenia po płaczach niektórych tutaj ile to stracili na obu spółkach, już nie mówiąć o tym że stop jakiś powinien być. Pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
 17. Atb zadał takie pytanie które się nie zapisało "Witam,
  od niedawna śledzę Twój blog i z tego co się zorientowałem co miesiąc podsumowujesz portfel fundamentalny, a dywidendowy już nie. Dlatego mam pytanie o 2 największe minusy z portfela dyw. - PCM i BAH. Masz jakiś pomysł, dlaczego ich kursy się osuwają?
  pozdrawiam - atb "
  Odpowiadam
  Fundamentalny portfel jest jako odpowiedzią na filozofi mojej inwestowania czyli fundamenty spółek dlatego jest co miesiąc omawiany a zakupy/sprzedaż akcji są publikowane w formie postów. Portfel dywidendowy otwarty został z inicjatywy czytelników, była ankieta itd. Miałem go co miesiąc omawiać ale czytelnicy uznali że nie ma sensu dlatego będą to robił co 4 miesiące, nie ma też oddzielnych postów odnośnie kupowanych/sprzedawanych spółek.
  Jeśli chodzi o PCM to kurs był nawet już znacznie niżej bo 25 i odbił w pewnym momencie 20%. Generalnie jeszcze 2 miesiące temu oczekiwania były na 14% dywidendy a obecnie w związku z dużymi zakupami floty dywidenda może być w okolicach 10%. Doszły odrobinę gorsze wyniki i możliwe że 4 kw też będzie trochę gorszy i to w połączeniu z niższą dywidendą i słabym sentymentem do małych spółek może powodować spadek kursu.
  Jeśli chodzi o Bah nie potrafię znaleźć wytłumaczenia spadków ale w przypadku tej firmy analiza jest utrudniona ze względu na brak wydzielonego raportu. Tutaj trochę bazujemy na analizach biura maklerskiego który szacuje 50 mln zysku za 2017 co w połączeniu z polityką dywidendy dałoby 11% stopę dywidendy i dodatkowo ze 3-4% wypłaconej zaliczki z zysku za 2018 rok. Raportowana sprzedaż za styczeń była bardzo dobra i jeśli wyniki roczne się potwierdzą to jest spory potencjał do wzrostu kursu, nawet w okolice 10zł, aż tak duży spadek kursu jest raczej nieuzasadniony (chyba że ktoś wie że nadchodzi bessa).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za odpowiedź.
   strasznie się namęczyłem z CAPTCHA, więc byłem zawiedziony, że post zginął, ale może to dlatego...
   Ja ten rok poświęcam na naukę giełdy - na razie bolesną:) - i twój (oraz zaprzyjaźniony OBSa) są jednymi z ciekawszych. Chciałem "ćwiczyć" wirtualnie, ale to raczej nie ma sensu, dlatego inwestuję niewielkie, ale rzeczywiste pieniądze. Przy każdej firmie, w którą wszedłem (lub nie) staram się notować dlaczego. Czas zweryfikuje.
   pozdrawiam - atb

   Usuń
 18. Witam. Sory prezes za prywatę na liście, jeśli uznasz to za nie stosowne, usuń posta. Mam nietypową prośbę do wszystkich czytelników bloga. Nawiążę kontakt z osobą, która zna w stopniu zaawansowanym Excel. Prośba o pomoc w stworzeniu arkusza dostosowanego do mych wymagań. Potrzebuję kilku funkcji, zadań, które automatycznie się wykonają w arkuszu. Zapłacę nawet, rozsądną cenę za taką pomoc lub stworzenie takiego arkusza. Proszę o kontakt: marzyciel42@o2.pl

  OdpowiedzUsuń
 19. Prezes mógłbyś zestawić Lenę z Lugiem? Która spółka wydaje się Tobie bardziej perspektywiczna w średnim terminie (od pół roku do 1 roku). Lena mocno urosła, czy ma jeszcze potencjał? Lug z kolei to Argentyna i CISCO.
  pozdr. Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W mojej ocenie w terminie do 1 roku obie spółki nie dadzą zarobić bo patrząc na realia są po prostu za drogie.
   Obie spółki większość przychodów osiągają za granicą a umocnienie złotówki raczej będzie nie korzystnie wpływać na wyniki przynajmniej jeszcze ze 2 kwartały.
   Lena miała bardzo niejednoznaczne wyniki w 2017 (po 3 kwartałach), ponieważ przy płaskich w zasadzie przychodach w 1 kwartale było 2,5 mln ekstra przychodu ze sprzedaży nieruchomości, drugi kwartał słabszy r/r i dopiero 3 kwartał był dobry. Gdyby wyłączył jednorazowy zysk to mamy 10 mln zysku za 12 m-cy czyli c/z 13 - a to jak na spółkę nie wzrostową to drogo.
   Lug też raczej jest wysoko wyceniany c/z 12 i dodatkowo można przypuszczać że kurs trochę jest podpompowany pod przejście na rynek główny z newconnect.

   Gdybym miał natomiast kupować spośród tych dwóch spółek na dłuższy termin (3-5 lat) to raczej kupiłbym LUG, oświetlenie led coraz bardziej zdobywa świat i zastępuje zwykły żarówki (dużo miast przechodzi na takie oświetlenie), do tego nowo otwierane fabryki w Argentynie dadzą zwiększenie mocy produkcyjnych czyli wyższe przychody.

   Usuń
 20. Moim zdaniem w obu tych firmach kurs ma oczywiście znaczenie ale drugorzędne. Obie formy zarówno sa importerami jak i eksporterami. LUG w raportach zawsze podaje, ze kursy nie mają istotnego wpływu na spółkę (są neutrelane).
  Wyceny powyżej 10 C/Z wynikają chyba bardziej z perspektywy branży bo obie firmy mają w ofercie LED-y. LUG ma wiekszy udział i skokowo go zwiększa.
  Sprzedaż LED-ów rośnie o 20% rocznie a na dodatek jest sporo unijnego wsparcia do projektów zmniejszających zużycie energii.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 21. Telestrada - jest analiza wyników za 4 kw 2017 na https://www.stockwatch.pl/forum/wpis-najnowszy-350869_TELESTR.aspx#350869 , lekko pozytywna, analityk potwierdza to co widać "gołym" okiem, lekki spadek przychodów i wzrost marży brutto, wpływ jednorazowych kosztów rozbiórki budynku na zysk netto, wg wyceny rentą wieczystą wycena akcji powinna wynosić 32,50 zł czyli blisko 2 x więcej niż obecna cena rynkowa. Może to świadczyć a atrakcyjności inwestycyjnej ale też o niepewności sprawozdań finansowych i uwarunkowań i rynkowych.

  OdpowiedzUsuń
 22. siema, czy analizowal ktos govene?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiedz sam co tu analizować, spółka powinna być wyceniana z 70% niżej, wszelkie informacje o autach elektrycznych można wsadzić sobie w bajki, z tego nie będzie kasy i to jedna wielka spekulacja.

   Usuń
 23. ja bardziej wierze w elektryke, skoro tak mowisz to o ursusie powiesz pewnievto samo?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z ursusem jest inny problem, gorszy chyba niż z Getbeckiem a mianowicie całkowicie niewiarygodny główny udziałowiec i zarazem prezes w jednym. Od ponad roku ostrzegam przed tą firmą i myślę że paru osobą uratowałem kasę. Nie chce mi się szukać co dokładnie pisałem ale ma to związek z tym artykułem http://www.sii.org.pl/11165/ochrona-praw/biezace-interwencje/sii-oczekuje-wyjasnien-od-zarzadu-ursusa-w-zwiazku-ze-sprzedaza-akcji-bioenergia-invest.html#ak11165 , ponadto ostatnie upychanie akcji w rynek przez głównych akcjonariuszy to największe kur..wo. Śmiem twierdzić że w Ursusie nie będzie przez wiele lata dobrych zysków ale znając życie kurs pewnie urośnie pod nowe komunikaty (nowy kontrakt autobusowy czy do afryki ciągniki).

   Usuń
  2. Ursus mi dal troche zarobic. Mozna. Niemniej jak Prezes mowi na ten moment trzeba sie wstrzymac i grac pod informacje. Niedlugo bedzie sukces Zielonogorski. Niemniej z traktorami poki ci slabo a akcjonariusz tu oglasza ze zalezy mu na firmie i wykupuje akcje kutna by po kilku dniach pchac ile wlezie w rynek... no i wczesniejsze emisje po 2.5 dla siebie przy znacznie wiekszej cenie rynkowej...

   Mikolaj

   Usuń
 24. Prezesie, a co sądzisz o PMPG Polskie Media? Wiem, że nie jest to spółka leżąca w Twoim obszarze zainteresowania, ani też nie przepadasz za spółkami, gdzie mamy nie do końca wiarygodny zarząd, ale spróbuję spytać.
  Pozdrawiam,
  Michał

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj ją nawet krótko analizowałem ale nie starczyło mi cierpliwości bo jakieś mają dziwne stare obligacje ponad 10 mln i nie chciało mi się dokładnie szukać o co z nimi konkretnie chodzi. Generalnie spółka wygląda nisko wyceniana (nie wiem jaki wpływ na nią mogą mieć te obligacje) i wydaje mi się że ma potencjał do poprawy wyników. Pomimo spadku sprzedaży papierowych gazet zaczęli mocno wchodzić w internet i patrzą na rentowności wygląda na to że całkiem im dobrze idzie. Wyniki drugiego kwartału są obciążane jednorazowym sporym kosztem (rezerwą) i gdyby nie to byłoby c/z pewnie ze 3. Teoretycznie dzięki przejęciu Orlego Pióra wyniki mogą jeszcze im mocniej się od tego roku poprawiać ale ciężko powiedzieć czy to był dobry deal (kupowali od lisieckiego). Z tego co pamiętam też mają sprawy sądowe wytoczone przez Durczoka i Lisa na ponad 10 mln i to też jakiś jest element ryzyka. Podsumowując: gdyby nie ciągnęły się za firmą niejasne rzeczy (obligacje, procesy) to patrząc na aktualne wyniki kurs powinien być znacznie wyżej.

   ps jeśli dokładnie wiesz o co chodzi z tymi obligacjami to napisz

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź. Te obligacje to jakieś mało czytelne rozliczenia między podmiotami powiązanymi z Prezesem. Próbowałem to ugryźć parę razy, ale nigdy nie udało mi się tego w pełni zrozumieć. Traktuję to w kategoriach optymalizacji finansowej dla Prezesa/Spółki. Mogę tylko dodać, że procesy są też w drugą stronę, gdzie powodem jest PMPG (przeciwko Newsweekowi), Spółka ma uchwalony skup akcji własnych (Prezes kupował jakieś niewielkie ilości, które zbiegają się z podbiciem kursu - zwłaszcza ostatnim), a obecnie praktycznie każda transakcja zawierana jest przez animatora. 28 marca powinny pojawić się wyniki za IV kwartał, który w branży jest najlepszym okresem i tutaj upatruję szansy na rozruszanie spółki (+zakończenie okresu zamkniętego dla Prezesa i wznowienie skupu). Gdybyś wchodził głębiej w spółkę i udałoby Ci się zrozumieć kwestię tych obligacji będę bardzo wdzięczny za jakiś krótki komentarz.
   Z pozdrowieniem,
   Michał

   Usuń
 25. Prezesie, Kiedyś kupowałeś (jak dobrze pamiętam) Atlas Estates. Czy nadal go jeszcze posiadasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam jeszcze i nawet gdzieś niżej czekam aby odrobinkę dokupić, w tym miesiącu będą wyniki i powinny być bardzo dobre bo powinni podpisywać w 4 kw umowy notarialne apartamentów Krasińskiego. Jak nie będzie mocnej reakcji po wynikach to wtedy raczej gonię, chyba że będą jakieś dobre informacje w raporcie (liczę na sprzedaż millenium plaza).

   Usuń
 26. Z tego co proponuje PDM najciekawiej moim zdaniem na chwile obecna wygladaja FKD, GLG, SHD, MON, TXM, SKH i IST.

  OdpowiedzUsuń
 27. Do użytkowników aplikacji "giełdowej" NOL3 z Alior Banku.
  Czy u Was również aplikacja "popsuła się" po ok. 16.30 ?

  CR

  OdpowiedzUsuń
 28. Witam.

  Spółka CDRL co jakiś czas jest tu poruszana przez Prezesa i czytelników. Pojawił się raport przychodów za miesiąc luty. http://cdrl.pl/Informacja_o_przychodach_-_luty_2018_32497.html

  Szczerze mówiąc, liczyłem na to, że będzie lepiej i dynamika wzrostu przychodów w sklepach detalicznych wyniesie ok +10%, tymczasem wynik to tylko 2%.

  Co ciekawe, spółka raportuje tylko przychody ze sklepów polskich i ze sklepu internetowego (brakuje eksportu).

  Uważam, że ostatni wzrost kursu to gra pod wyniki roczne, które powinny wynieść ok 12-15mln zysku netto. Wynik będzie pewnie obciążony wyceną dolara, ale za to pokazana zostanie wysoka marża.

  Wyniki za luty są o tyle istotne, że wliczone zostaną do raportu z Ikw. Tutaj powinno się wiele wyjaśnić, w którym kierunku zmierza firma. Liczę na to, że wzrost liczby sklepów za granicą + ekspansja na Niemcy pozwolą utrzymać wzrost przychodów na poziomie 15% rocznie.

  Bardzo ciekawa spółka do portfela longterm i dywidendowego. Prezesie, może warto ją umieścić w portfelu?

  romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko w zasadzie napisałeś i nie ma co za wiele dodawać. Zauważ że wszystkie firmy odzieżowe pokazały bardzo słabą sprzedaż za luty która pewnie wynikała ze sporych mrozów, marzec też może być taki sobie bo były mrozy i wchodzą ograniczenia w handlu w niedzielę. I ze względu na niedziele wydaje mi się że lepiej 2-3 miesiące poczekać jak z tym handlem będzie faktycznie. Kapitalizacja jak na osiągane/przewidywane wyniki nie jest niska więc lepiej poobserwować z boku.

   Usuń
  2. Posiadam w portfelu, spolka szybko sie rozwija. W biezacym roku kolejne 20-30 sklepow ma otworzyc.

   Wiele spolek odziezowych raportowalo spadek przychodow a CDRL nawet zwiekszylo przychody w lutym wiec pozytwynie sie wyroznia.

   Spolka placi dywidende, trzymamy i zarabiamy.

   Usuń
  3. CDRL to dobra spółka, ale na pewno nie jest już niedowartościowana.

   Taką była w przedziale 24-27 zł.

   Teraz wg mnie wycena już dyskonuje poprawę wyników w przyszłości (i to sporą).

   W 2016 r. zysk netto wyniósł 14 mln.
   Teraz po III kwartałach mamy zaledwie 7,6 mln. Czyli by wyrównać wyniki z roku poprzedniego w IV kwartale powinni zrobić ok. 7 mln zysku netto. Wg mnie jest to mało realne, sukcesem będzie wyrównanie wyników z IV kw. tj 5,6 mln (nawet to wg mnie będzie b. ciężko osiągnąć).
   Tak więc baza wysoka, kurs wg mnie dysokntuje już poprawę - dlatego ja np. tutaj się skracałem przy 32-33 zł.

   Dopiero od I kw. można się spodziewać progresu, kursy sprzyjają, ale przychody trzeba obserwować (dobry styczeń, słaby luty, marzec ???)

   Piterson

   Usuń
 29. Na Altas est. nie masz co patrzeć na wyniki. Moim zdaniem trzeba czekać na wezwanie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 30. Zmiana terminu publikacji raportu na Helio z 29 marca na 12 marca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też z ciekawością czekam na ten raport, kurs w 3 dni 15% urósł więc ktoś chyba pod wyniki zagrał.

   Swoją drogą to powoli zaczynają wsparcia na dużych spółkach pękać i jeszcze trochę i cały ubiegłoroczny wzrost zostanie wymazany.

   Usuń
 31. "BAH podał dane sprzedaży za luty link i patrząc na wzrosty kursu rynek przyjął je pozytywnie, ja nie ukrywam iż nie do końca rozumiem ich raportowania (nie wiem na co konkretnie patrzyć)."
  Fajnego bloga prowadzisz to pomogę rozszyfrować :) na przykładzie lutego 2018.

  Komunikat Spółki:
  "Nawiązując do Raportu bieżącego nr 06/2016 opublikowanego w dn. 4 lutego 2016 r. Zarząd British Automotive Holding S.A. [Emitent] informuje, że w lutym 2018 r. osiągnięte zostały następujące wyniki:
  - Liczba sprzedanych przez Importera samochodów - 252 szt. (+16% r/r), w tym 196 samochodów marki Land Rover i 56 samochodów marki Jaguar; YTD 2018 455 szt. (+41% r/r).
  - Wolumen sprzedaży zgodnie z wynikami generowanymi w Grupie: 129 szt. (-9% r/r), w tym 102 samochody marki Land Rover i 27 samochodów marki Jaguar, sprzedane do dealerów spoza Grupy; 111 szt. (+76% r/r), w tym 86 samochodów marki Land Rover i 25 samochodów marki Jaguar, sprzedane przez dealerów z Grupy do klienta finalnego.
  - Wartość sprzedaży netto samochodów sprzedanych do dealerów spoza Grupy oraz wartość samochodów sprzedanych przez dealerów z Grupy do klienta finalnego wyniosła 58,1 M PLN (+24% r/r); YTD 96,8 M "
  Tłumaczenie na całości (rozbicie na Jaguara i Rovera każdy inteligentny inwestor samo zrobi:):
  - Generalny Importer BAH sprzedał w lutym 252 samochody - sprzedał, ale również do dealerów własnych (tam gdzie GK BAH jest właścicielem większościowym spółek posiadających salony i będących dealerami).
  - no ale cześć została sprzedana do własnych spólek i być może nie została sprzedana do klienta na zewnątrz więc ne jest to do końca istotna sprawa. Ta wartość powyżej to jest to co BAH raportował jako 2.500 sztuk sprzedanych rocznie w roku 2017. Tutaj jest mały haczyk, bo spółka czasami podpisuje umowy na sprzedaż zagranicę (czyli np. do Niemiec) - jest to sprzedaż i jest marża ale potem nie ma przychodów z serwisu no i to są one-off - ale oczywiście są
  - potem Spółka raportuje, że sprzedała 129 sztuk do dealerów zewnętrznych i to będzie w ich sprawozdaniu skonsolidowanym (zarówno sprzedaż jak i marża)
  - a dodatkowo dealerzy wewnętrzni (ci których właścielem jest na końcu BAH) sprzedali do klientów zewnętrznych 111 sztuk (też będzie w sprzedaży skonsolidowanej)
  - w efekcie w sprzedaży skonsolidowanej pojawi się 240 (129+111) sztuk o wartości 58.1M
  - czyli można powiedzieć, że spółka sprzedała 12 sztuk na zapas, które są na stanie dealerów wewnętrznych (t jednak jest bardziej skomplikowane i złożone, ale takie uproscenie)
  pozdrawiam
  Analityk_Fundamentalny

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super, to by się zgadzało patrząc na raport sprzed roku. Podsumowują faktycznie sprzedali 240 sztuk co daje wzrost o 16,5% (206 w lutym 2017) o wartości 58,1 mln czyli więcej o 24,50%. Dane te wyglądają dobrze bo było ryzyko (tak dm boś napisał) że mogą stosować większe upusty dla klientów indywidualnych przy mniejszej sprzedaży do klientów zagranicznych. Kasę zbierać i tylko kupować :-)
   Dziękuję.

   Usuń
  2. Upusty w styczniu to dawali (akcja jaguar bez VAT) - ale jak rozumiem to powinno być w sporej części finansowane przez koncern. Generalnie średnia cena sprzedaży auta w styczniu była sporo niższa, w lutym wróciła do poziomów bardziej "normalnych" Oczywiście trudno na tej podstawie wyciągać wnioski bo ceny aut są bardzo różne, dwie marki i miks sprzedażowy może robić swoje.

   pozdrawiam

   Usuń
 32. Witam. Bardzo dziękuję osobą, które napisały do mnie z chęcią pomocy. Dzięki prezes za wyrozumiałość i tolerancję mojej prywaty

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja to Cię podziwiam, jak niewidomy człowiek może być inwestorem giełdowym, co więcej jak można pracować na excellu. Dla mnie szok i pełen szacun.

   Usuń
 33. Witam Prezes

  Ponieważ zbliża się pomału okres zacieśniania polityki pieniężnej chciałbym cię prosić o jakiś wpis wprowadzający w świat obligacji. Chodzi mi o praktyczny poradnik jak zacząć. Jakie obligacje najlepiej kupić? Na co zwracać uwagę przy kupnie? Gdzie są notowane obligacje. Czy mając zwykłe konto maklerskie mogę kupić obligacje?
  Bedzie to miało zastosowanie do zbudowania dobrze zdywersyfikowanego portfela. Jak wiadomo każdy taki portfel powinien zawierać w sobie jakiś udział obligacji.
  Każdy taki portfel powinien też być zabezpieczony opcją. Ale to chyba bardziej odnosi się do spółek opartych na indeksie dużych spółek.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba mnie przeceniasz, wątpię aby moja wiedza była wyższa od większości czytelników bloga. Z tego co czytałem to Paweł (OBS) z gazetagieldowa.pl ma napisać posta o obligacjach w które inwestuje. Gdyby do końca marca nie zrobił posta to wtedy dopiero jakiegoś praktycznego posta napiszę. Tak na szybko mogę polecić stronę obligacje.pl tam wszystko jest na ten temat, z tego co kojarzę to raz w miesiącu albo nawet tygodniu podają ciekawe propozycje zakupu obligacji na dany miesiąc.

   Usuń
  2. Wszedłem na stronę obligacje.pl i jest ebook dla początkujących https://obligacje.pl/pl/a/poradnik-jak-zaczac-inwestowac-w-obligacje-korporacyjne

   Jak ktoś nie boi się że Kania zbankrutuje to ciekawą propozycją są obligacje serii F, oprocentowane 6,72 rocznie (wibor 3 m + 5% marży) a do tego możliwe że w marcu wypłacą 1% premii ze względu na przekroczenie określonych pułapów zadłużenia. https://gpwcatalyst.pl/o-instrumentach-instrument?nazwa=KAN0619

   Usuń
  3. Ja bym nie był taki pewien tego okresu zacieśniania polityki pieniężnej. Dzisiaj w końcu rynek sobie to uświadomił, przeceniając banki o kilka procent.
   1. Zbliżają się lata wyborów, trudno oczekiwać, że PiS będzie sobie strzelał w kolano i podnosił stopy/dusil gospodarke. Nie po to wprowadzali 500+ aby przed wyborami wykasowac bodziec fiskalny. Wczorajsza wypowiedz Glapinskiego tylko to podkresla.
   2. Ta czekajac to mysle, ze mozemy nawet doczekac spowolnienai gospodarczego i wtedy bedzie mowa o obnizkach stóp.
   3. Inflacja nawet jakby było 3-4% to tragedii nie będzie przez niedługi okres.

   Usuń
 34. Odnośnie obligacji tak na szybko najlepszą stroną jest ta:
  https://gpwcatalyst.pl/statystyki-kalkulator-rentownosci
  W kalkulatorze są wszelkie istotne dla inwestora dane.
  Jak dla mnie to można rozważyć zakup obligacji PCC Rokita i PCC Exoll,(5-5,5% stały kupon), Może jeszcze Echo, czy Cyfrowy Polsat jako odrobine lepsza alternatywa lokaty. Orlen czy banki nie ma sensu kupować bo takie oprocentowanie jest na lokacie jak na ich obligacjach a w banku przynajmniej jest BFG. Do tego na mniejszych emitentach płynność jest beznadziejna lub żadna.
  Ja np. nie kupiłbym nigdy obligacji Kani czy np. windykatorów - dla paru groszy ryzykować stratę całych pieniędzy to nie ma żadnego sensu. Jak już kupować obligi to spółek, których się jest pewnym i ważne żeby spać spokojnie mając te papiery. Ryzykuje się na akcjach ale tutaj oczekuje się min. 20% rocznie. Ja mam takie podejście.
  aleks

  OdpowiedzUsuń
 35. Prezes,

  Co myślisz o szansach ZM KANIA na uzyskanie refinansowania obligacji wlasnych oraz Staropolskich, zapadających w marcu, kwietniu i maju? To ponad 120 mln. Zaplanowali emisje obligacji na 150 mln (zapewne rolka + aby trochę poprawić plynnosc biezaca).
  Sadzisz ze zbiora chętnych na te nowe obligacje?

  Cross

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się że nie powinni mieć problemów z rolowaniem tych obligacji. Nie wiem czy czytałeś ostatni wywiad z prezesem Kani który mówił że wchodzą do jednej z największych sieci handlowych w niemczech, zakładam że na to potrzebują sporo gotówki aby właściwie zatowarować sklepy. Wydaje mi się że wszystko mają pod kontrolą a chcąc się rozwijać jadą na sporym lewarze (podobnie jak Getback). W momencie gdy uznają że starczy tego rozwoju to liczę że zaczną spłacać zadłużenie i uspokajać bilanse. W weekend wrzucę analizę surowców które wpływają na rentowność, ceny zbytu wieprza w ostatnim miesiącu mocno rosną pewnie przed świętami i obecnie są tylko 3-4% niżej r/r (gorzej to trochę wygląda niż 2 miesiące temu).

   Usuń
 36. Odrobina spekulacji - XPLUS :)

  Lubię inwestować w spółki dywidendowe w miarę przewidywalne.
  Jednak jak każdy od czasu do czasu potrzebuję trochę adrenaliny i dzisiaj jest taki dzień.

  Na spółeczce, którą długo już mam, jest wybicie.
  Normalne poziomy po których spółka chodzi to ok. 17gr, dzisiaj jest już 20gr.
  W zeszłym roku na takim wybiciu kurs dojechał do ok. 28gr.

  Spółka informatyczna, C/Z w miarę , tylko płynność normalnie słaba, ale pod spekulację ...

  OdpowiedzUsuń
 37. AviaAML - za delistingiem głosowało 87,25%. Informacja prosto z WZ.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Że chciało ci się jechać na Litwę, podziwiam.
   Napisz czy OFE NN było i czy udało się ich podpytać co zamierzają robić. Generalnie czy były pytanie o podniesienie ceny wezwania i czy jacyś chinole byli ?

   Usuń
  2. Tituch...

   serio byłeś na Litwie na WZ?

   napisz coś więcej...

   Usuń
  3. Poprawcie mnie jeśli się mylę, czy nie miało być 90% żeby to przeforsować? Albo coś pokręciłem... I racja, jeśli tam byłeś to szacun.

   Usuń
  4. 75% musi być bo to ma się odbywać wg prawa litewskiego.

   Usuń
  5. tak z ciekawości a z czego to wynika ze wg prawa litewskiego?Pozdrawiam K.

   Usuń
  6. Siedzibę mają na litwie i wezwanie zrobili wg ich prawa. Jest to potwierdzone przez KNF więc nie ma odwrotu i opuszczą giełdę. Pytanie co zrobią z akcjonariuszami gdyż raczej 90% nie będą mieli aby przymusowy wykup zrobić. Jeśli 87% było za opuszczeniem oznacza to że OFE NN musiało głosować przecież opuszczeniu a to już pozytyw.

   Usuń
 38. Prezes interesowałeś się kiedyś spółką Masterpharm, spółka jest po ostrej przecenie, C/Z w granicach 10 + dywidenda i oczekiwana poprawa wyników w tym roku, na minus płynność + możliwość zakazu reklamy suplementów, Pozd. Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Opublikowane szacunki przychodów i zysków za 2017 rok wyglądają zachęcająco ale bez raportu nie można stwierdzić czy zyski nie zostały jakimiś jednorazowymi transakcjami podrasowane (patrząc na osiągane marże to raczej nie). W 4 kw przychody wzrosły o 44% i wyniosły 23,7 mln a zysk netto wzrósł o 82% i wyniósł 5,1 mln. Oni w kwietniu 2017 zakończyli rozbudowę zakładu produkcyjnego w Łodzi i możliwe że pozwoliło to na mocne zwiększenie przychodów. Mogą to potwierdzać zarówno szacunki wyników za 4 kw jak i wyniki za 3 kw 2017 kiedy przychody wzrosły aż o 58% a zysk o 3% (spadek marży jest widoczny ale i podwyższona amortyzacja też robi swoje). Wydaje mi się że jest możliwa dalsza poprawa wyników w obecnym jak i przyszłym kwartale dzięki rozbudowie zakładu oraz dosyć mroźnej zimie którą mieliśmy w tym kwartale (oni sprzedają suplementy diety więc dla nich to czysty zysk). Oczywiście trzeba się przyczepić do raportu po 3 kwartałach 2017 do kilku rzeczy jak spadek marży, mocny wzrost kosztów surowców, materiałów i wynagrodzeń, wzrost należności przeterminowanych i ujemne przepływy operacyjne w tym roku. Jednak jeśli w raporcie za 4 kw nie będzie żadnych one-offów to wydaje się że kurs w przeciągu najbliższych 6-9 miesięcy może kilkanaście % urosnąć na co mogą wpłynąć możliwe lepsze wyniki tego półrocza, 5-7% dywidenda na co może pozwolić niskie zadłużenie.

   Usuń
 39. Avia AML - tak były wszystkie fundusze, w tym te największe. Jednego nie uznali, bo nie miał tłumaczenia na litewski, ale to mały procent udziału (0,4%). Komunikat ma być do 7 dni.

  Tituch

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A było coś o cenie wezwania? Poza walnym ludzie z funduszy coś mówili?

   Usuń
 40. Wg. Parkietu oferta GPW na przejecie giełdy w Izraelu została odrzucona ze względów politycznych chociaż finansowo była najkorzystniejsza. Ciekawa sprawa. Co w ogóle sądzicie o zakupie akcji GPW? Co rok mają większe przychody i zysk o kilka %, płacą bardzo stabilna dywidendę, c/z też umiarkowana.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja wracam do swojego negatywnego nastawienia do spółek zarządzanych przez Państwo, gdyż nie są realizowane cele aby zwiększyć wartość spółek a tylko cele społeczne. Przykłady to energetyka (30% spadku wig energetyka w 6 miesięcy), paliwa, banki. Nie widzę sensu po prostu kopać się z koniem bo nie wygram.

   Usuń
 41. W przypadku GPW, jest ten plus, zysk z 2017 to 156 mln. Jest to kwota na tyle mała, że nie opłaca się rządzącym z tym kombinować, bo dodatkowo może to mieć wpływ na cały rynek kapitałowy, inne sektory jak banki czy energetyka mają znacznie większą kasę do rozdysponowania.

  OdpowiedzUsuń
 42. Panie Prezesie :)
  Pytanie o ED INVEST SA.
  Jesteś zwolennikiem inwestowania w Deweloperów?
  Czy twoim zdaniem warto zakupić czy może z uwagi na przegrzanie gospodarki lepiej poczekać na spadki.
  Stefan.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Blisko dwa lata temu miałem tą spółkę w portfelu ale obecnie bym jej nie kupił. Pisałem wielokrotnie że nie inwestuję w deweloperów (skomplikowane jak dla mnie raporty finansowe) i firmy budowlane (ryzyko bankructwa) a bezsprzecznie EDI jest taką firmą - dewelopersko-budowlaną (można to wnioskować bo rzis). Jest kilka powodów dlaczego moim zdaniem nie warto kupić akcji: słabe w ostatnim czasie wyniki, niski ff, zerowa wręcz płynność, spółka nie wzrostowa ze spadającymi dywidendami, działająca na rzecz jednego kontrahenta czyli SM Gocław, zlecające większość prac budowlanych spółce powiązanej z zarządem i właścicielami Redox co może świadczyć że tam zyski trafiają. Jedynym plusem jaki widzę to niska kapitalizacja ale to nie jest raczej powód aby kupować akcje.

   Usuń
 43. pytanie odnośnie FAM.

  Chciałbym się upewnić - wypełniam formularz z linku na początku strony. Zabieram dowód osobisty, jadę do firmy i tyle? Żadnych wyciągów z biura maklerskiego nie trzeba?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety procedura jest prosta ale czasochłonna jeśli ktoś mieszka daleko od Wrocławia. Oni listę akcjonariuszy posiadają i do żadnego biura maklerskiego nie trzeba jechać. Jednak potrzebne są dwie wizyty w firmie, pierwsza aby zgłosić chęć odbioru akcji a następnie firma Cię poinformuje kiedy można już fizyczne (papierowe) akcje odebrać. Można to skrócić do jeden wizyty w siedzibie ale musiałbyś najpierw iść do notariusza który potwierdzi notarialnie podpis i taki wniosek o wydanie wysyłasz do firmy pocztą lub kurierem. Z tego co kojarzę to notarialne poświadczenie podpisu kosztuje ze 30zł (dawno tego nie robiłem to stawki mogły się zmienić).

   Usuń
  2. Dzięki. Tak właśnie rozumiałem ale wolałem się upewnić.
   Szkoda że z AVIAAML tak prosto się nie da :(

   Usuń
  3. I jeszcze jedna sprawa - czy coś tracę nie pobierając z FAMu akcji na papierze? Czy to w jakiś sposób ogranicza moje prawa akcjonariusza?

   Sorry za głupie pytania ale sytuacja jest nowa, pewnie nie tylko dla mnie.

   Usuń
  4. Nie ma obowiązku pobierania akcji papierowych (ja na razie nie odbieram), one będą czekały cierpliwie w skrytce bankowej firmy. Muszę przyznać że nie wiem (nie czytałem jeszcze KSH) czy nie odbierając akcji papierowych można uczestniczyć w Walnych czy nawet zapoznawać się z raportami rocznymi spółki.

   Usuń
 44. Jest raport Helio - bez szału ale przynajmniej jest mały wzrost zysku - czekamy na 15 zeta.

  Jason

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi się wyniki Helio podobają, opisałem krótko na górze posta.

   Usuń
 45. Prezesie co sądzisz o SANOK. Kurs najniżej od 3 lat. Biznes raczej stabilny.

  OdpowiedzUsuń
 46. Witam Prezes

  Jakie jest twoje stanowisko w sprawie Aviaaml? Myślisz że jest szansa na podniesienie ceny wezwania? Myślisz że już można złatwiać świadectwo z innego banku? Czy jeszcze poczekać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Realnie trzeba zakładać że szanse na wyższą cenę wezwania są 50/50. Niewątpliwym plusem jest fakt że OFE NN nie sprzedały akcji i raczej głosowały za pozostaniem na gpw a to pozytyw. Świadectwo już można załatwiać ale myślę że z tydzień możesz jeszcze poczekać, może jakiś komunikat ze strony OFE się pojawi (tak jak to było z Tarczyńskim).

   Dzisiaj mocno Kania rośnie i na wysokich obrotach, kurs urósł/odbił 20% w ciągu tygodnia. Ciekawe czy to radość po walnym odnośnie obligacji czy coś więcej. I są nawet w tej chwili górne widełki :-)

   Usuń
  2. Ktoś na Avii od rana usiłuje kupić 50tyś akcji ,najpierw miał po 5,60 a teraz podniósł na 5,62-ryzykant czy lepiej poinformowany?

   Usuń
  3. Uchwała Nr 526/2015Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.z dnia 29 maja 2015 r. w sprawie wykluczenia z obrotu giełdowego na Głównym Rynku GPW akcji spółki GLOBAL CITY HOLDINGS N.V. Zarząd GPW postanowił wykluczyć z obrotu giełdowego akcje tej spółki, oznaczone kodem „NL0000687309”, pod warunkiem:
   1) ogłoszenia przez akcjonariusza/akcjonariuszy większościowych wezwania do zapisywania się na sprzedaż akcji tej spółki przez wszystkich pozostałych akcjonariuszy, oraz
   2) podjęcia przez organ stanowiący tej spółki, większością 4/5 głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego, uchwały o wyrażeniu zgody na wycofanie akcji tej spółki z obrotu giełdowego
   Na chwile obecną nie ma podstaw by sadzic iz GPW zmieni swoje podejscie (obecnie większość 9/10) A wprowadzenie nerwowości to woda na młyn wzywających. Zbiorą jeszcze brakujace ok.5% (za delistingiem na Walnym głosowało ok. 86% kapitału) i praktycznie za pieniądze Spółki ja kupią. Pozdrawiam K.

   Usuń
  4. Rozumiem że piszesz o Aviaam ?
   Podejście GPW nie jest jakoś sztywne, może wyrazić na delisting nawet jak główny akcjonariusz nie ma 90% - najlepszy przykład to FAM gdzie główni mieli tylko 81% a FF było 19%. Dlatego gdyby w przypadku aviaam podnieśli cenę wezwania chociaż z 10% to spokojnie GPW zgodzi się na materializację akcji.

   Usuń
  5. Zgodnie z art. 91 ustawy o ofercie walne zgromadzenie spółki, większością 9/10 głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego, podejmuje uchwałę o zniesieniu dematerializacji akcji. Nie musisz miec 90% kapitału. Mozesz miec polowe, jezeli nikt oprocz Ciebie sie nie pojawi na WZ przegłosujesz to co chcesz :) Na FAMie przegłosowali bo akcjonariusze zostali w domach. Na Aviaam jak fundusze beda razem glosowały a wzywajacy nie zbiorą ok. 4%kapitału to nie beda mieli 9/10 :)
   Uchwała FAM
   Przewodniczący stwierdził, że w głosowaniu jawnym za powyższą uchwałą oddano 23.600.639 głosów (liczba akcji, z których oddano ważne głosy wynosi 23.600.639 co stanowi 74,02 % kapitału zakładowego), w tym głosów za: 23.001.546, głosów przeciw 599.093, głosów wstrzymujących się nie było, wobec czego powyższa uchwała została powzięta.

   Usuń
  6. Pozdrawiam K.

   Usuń
  7. "Na Aviaam jak fundusze beda razem glosowały a wzywajacy nie zbiorą ok. 4%kapitału to nie beda mieli 9/10 :)"

   Przecież walne Avii już było i przegłosowali zejście z GPW.

   Usuń
  8. Jak rozumiem wpis @ K. to bardziej mu chodzi (ale pewności nie mam) o to że GPW może nie zezwolić na materializację akcji.

   Usuń
  9. To ze sobie przeglosowali wiekszoscią wymagana przez prawo litewskie ok, ale spółka jest notowana na parkiecie w Warszawie, a nie w Wilnie :) a zgodnie z regulaminem GPW Zarząd moze uzaleznic wykluczenie z obrotu od dodatkowych warunków np zazadac przeglosowania uchwały większością 9/10 głosów oddanych w obecności akcjonariuszy reprezentujących przynajmniej połowę kapitału zakładowego (casus Global City Holding). A gdy wezwanie sie nie uda beda potrzebowali ok. 4% kapitału żeby uzyskać taka wiekszość :)

   Usuń
  10. W tej całej sytuacji z Aviaam widzę hmmm… sporo półprawd, które sprzyjają i tu niespodzianka wzywającym. Początek informacja o wezwaniu i ze będzie się odbywało to na podstawie prawa litewskiego czyli potrzebują większości 75% kapitału zakładowego, którą dysponują. Portale i gazety informują, ze litewskie samoloty odlatują z GPW i ze wszystko przesądzone. Dodatkowo podanie informacji ze KNF potwierdził ze proces może się odbywać na podstawie regulacji litewskich (bo niestety w polskiej ustawie jest luka i nic innego nie mógł powiedzieć). W obecnym stanie prawnym takiej spółki jak Aviaam nie dotyczy art. 91 ustawy o ofercie i wymogi w nim zawarte. Wydźwięk tej informacji jest taki ze KNF przesadził, ze Aviaam odchodzi z giełdy. Na forach ludzie nawołują żeby sprzedawać bo zostaniemy z nic niewartym papierem, bo na Litwe trzeba będzie jeździć. Wniosek trzeba szybko puścić PKC. Znowu wsparcie wzywających, którzy korzystając z ułomności przepisów za darmo chcą przejąć spółkę. Nikt nie pokusił się o analizę jak ten proces będzie wyglądał bo informacje krążące w przestrzeni publicznej już wszystko przesadzały. Nikt nawet słowem się nie zająknął spokojnie a gdzie prawa akcjonariuszy mniejszościowych (jeżeli ktoś taki był a ja jego wypowiedz przeoczyłem to przepraszam). To fakt, jest luka w przepisach, ale GPW na podstawie swojego regulaminu może stanąć w obronie akcjonariuszy mniejszościowych. W akcjonariacie są polskie fundusze, które jak pokazało walne nie dadzą się łatwo oskubać. Teraz czekam na wspólny komunikat od polskich funduszy ze zaproponowana cena nie odzwierciedla wartości godziwej spółki.
   Wiec może nie wszystko stracone – nie panikujmy, trzymajmy akcje i czekajmy na decyzje GPW ��
   Pozdrawiam - K.

   Usuń
  11. Tutaj GPW może przyczepić się do formy zwołania WZ, krótki czas mógł wykluczyć dużą ilość akcjonariuszy z możliwości pobrania odpowiednich papierów by przyjechać na walne. Ale to będzie dużo teraz zależało od GPW

   Jr

   Usuń
 47. Czy ktos, poza spodziewanymi dobrymi wynikami, zna powod az tak duzego wzrostu na Kani?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja osobiście nie spodziewam się jakiś dobrych wyników za 4 kwartał, tak jak pisałem w analizie że raczej powinny być płaskie (podobne r/r). Większej poprawy oczekuję od 1 kwartału 2018.

   Usuń
 48. W mbank oferuję obligacje PCC Rokita oprocentowanie stałe 5 % płatne co kwartał, co sądzisz o takiej formie dywersyfikacji, spółka porządna także nie powinno być problemu z odsetkami, tylko mam pytanie czy na przykład po roku mogę te obligacje sprzedać czy muszę trzymać do wykupu bodajże do 2024, Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obecnie zakładam że w połowie roku będę sprzedawał (lub mocniej się skracał)większość akcji i możliwe że część kasy przerzucę na obligacje (mówię o realnych inwestycjach). Obligacje jeśli są notowane na catalyst (a te pewnie będą) to możesz w każdym momencie je sprzedać tak jak akcje, jednak musisz pamiętać że od kupna i sprzedaży jest prowizja maklerska (nie wiem czy taka sama jak za akcje).

   Usuń
 49. Cześć Prezes
  Jak myślisz czy akcje helio jeszcze wzrosną czy to juz koniec wzrostow w najblizszym czasie i na nastepne trzeba bedzie poczekac do świąt grudniowych. Czy realne jest osiagniecie poziomów 15zł.
  Pozdrawiam Aski

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moja złota kula mówi że będą potężne wzrosty. Kurs dobije do 20 a później zawróci na moment by znowu zaatakować 20 i go przekroczyć aż do 30. Trochę realizmu.

   Pozdrawiam

   Usuń
  2. Nie mam pojęcia jak może się kurs zachować w najbliższym czasie bo o tym rynek decyduje. W ostatnim czasie kurs odbił ze 20% i nie wiem czy to była zagrywka pod wyniki czy coś więcej (a może korekta spadków z ostatniego roku). Gdyby to było zagranie pod wyniki to raczej można się spodziewać teraz spadków (realizacja zysków) tylko nie bardzo ma kto odbierać akcje. W świetle wczorajszych wyników wydaje mi się że można oczekiwać bardzo dobrych wyników w obecnym kwartale (+20% wzrost zysku r/r ?) gdyż będzie to pełny kwartał ze słabym dolarem oraz przesuniętymi świętami więc mogą się kumulować pozytywne czynniki. Gdybym musiał obstawiać to teraz spadek kursu (tak do 10%) a przed kolejnymi wynikami ponowny wzrost z 10-15%.

   Usuń
 50. Na 30 marca jest już zwołane pierwsze walne FAM: https://www.imsig.pl/pozycja/2018/48/10145,FAM_SP%C3%93%C5%81KA_AKCYJNA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za info. Na razie nic ciekawego.Jedynie wkurza mnie, że wykreślili, że będą ogłaszać walne na stronie www. Chamstwo. King_99

   Usuń
  2. Coraz więcej będzie takich zagrań aby zniechęcić drobnych akcjonariuszy do FAM i oddać akcje za pół darmo.

   Usuń
 51. Witaj Prezes,

  twoja sprzedaż akcji Ferro w portfelu dywidendowym po negatywnej informacji która pojawiła się po sesji to niewłaściwe podejście. Transakcja po tym kursie co sprzedałeś była nie możliwa do zrealizowania. Bazując na sprzedaży po kursie zamknięcia sesji, powinieneś bazować na sesji, na którą ta informacja tak na prawdę ma wpływ. Wartości portfela postępując w ten sposób to fikcja. Ja bym to skorygował.

  Pozdrawiam
  Apacz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak wyżej napisałem w większości przypadków gdy komunikaty cenotwórcze są przed sesją lub w trakcie to moje zasady rozliczania transakcji po kursie z zamknięcia sesji będą niekorzystne dla portfela. Oczywiście takich sytuacji raczej nie powinno być dużo ale mogą się zdarzyć.

   Ok, ale aby nie było zastrzeżeń i wątpliwości co do mojego portfela usuwam transakcję sprzedaży akcji Ferro i uznaję że nadal mam akcje.
   Wprowadzam zasadę że w portfelu dywidendowym przy dacie każdej transakcji (kupna lub sprzedaży) zawsze będę wpisywał godzinę o której to robię. Oczywiście będzie to godzina między 17 a 24 i gdy opiszę o godzinie np. 17:30 jakąś transakcję a istotny komunikat będzie o godzinie 20 to w takim przypadku uznajemy że moja transakcja jest prawidłowa :-)

   Usuń
 52. Witam, co z tym Krezusem?, rośnie bez końca na każdej sesji praktycznie bez korekt, strach w to wejść bo kiedyś przecież musi być korekta, czy wyniki mogą się jeszcze poprawiać w kolejnych kwartałach?
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja ci nie pomogę, w mojej ocenie wyniki spółki są mocno naciągane (oczywiście nie piszę tu że ktoś łamie prawo) raczej niepowtarzalne a kurs ciągną mocno spekulanci. Wynik podbity 7,3 mln ze sprzedaży spółki Gold Investments oraz są uwagi audytora który że po przeprowadzonym teście na utratę wartości aktywów w spółce Krezus Energia Wiatrowa zarząd uznał, iż nie powstały przesłanki utworzenia odpisu. Wniosek oparty został na prognozowanych przepływach pieniężnych – rewident podkreślił, że nigdy nie ma pewności, iż założenia zostaną osiągnięte.

   Usuń
 53. Prezes, co sądzisz o KRVITAMIN?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj napisałem posta organizacyjnego w którym jasno zakomunikowałem iż będę wypowiadał się na temat pytanych spółek jeśli pytający napisze kilka zdań na co mam zwrócić uwagę - szanujmy swój czas.

   Krynica Vitamin trudna spółka do oceny i wydaje się że jest obecnie właściwie wyceniana. Jest ona po sporym programie inwestycyjnym (rozbudowa zakładu i budowa oczyszczalni) który powinien przełożyć się na wyższe przychody dzięki zwiększonym mocom produkcyjnym. Jednak jak widać przychody rosną jednak spadają osiągane marże. Na pewno wpływa na to po części wyższa amortyzacja i koszty obsługi większego zadłużenia, jednak wydaje się że konkurencja robi swoje. W raporcie rocznym zarząd zwraca nawet uwagę że kilka firm zlecających produkcję przeszło do tańszej konkurencji ale gorszej jakościowo. Patrząc na zyski za ostatnie 12 miesięcy to wygląda to słabo bo mamy 0,9 mln zysku netto a wpłynęły na to spore odpisy na koniec 2016 roku (2,5 mln na nieruchomość którą będą chcieli sprzedać, 1,4 mln niedobory,utylizacje, straty produkcyjne i 0,951 mln inne koszty operacyjne). Wszystkie te pozycje czyli 4,851 mln nie były w latach wcześniejszych więc w zasadzie jest szansa że są niepowtarzalne. Obecne wskaźniki finansowe są bardzo nieatrakcyjne i po wynikach rocznych wydaje się że ulegną poprawię. Szacuję że zarobiła firma 4,5 mln w 2017 co dałoby c/z około 13 czyli dosyć wysoko. Jak mogą wyglądać wyniki tego roku ? Jest szansa że mogą być lepsze niż w 2017 r. gdyż cukier czyli jeden z największych kosztów produkcji jest obecnie niżej o 30% r/r, poinformowali ostatnio też o nowym kontrahencie z szacowany przychodem rocznym 30 mln (2,6 mln miesięcznie). Dużą niewiadomą jest nowe prawo wodne które ma być niekorzystne głównie dla firm zużywających duże ilości wody a niewątpliwie taką jest Krynica - niestety nie potrafię ocenić tego wpływu na wyniki.
   Podsumowując: nie jest super, kurs jest raczej wysoko i może się po wynikach rocznych sporo skorygować, jednak w dalszej części roku jeśli wyniki za 1 kwartał potwierdzą pozytywny wpływ niższych cen cukru to cały rok może być pozytywny zarówno dla kursu jak i samej firmy.

   ps pamiętaj że to jest moja opinia i mogę się mylić, nie biorę odpowiedzialności za nią

   Usuń
  2. Dzięki. No właśnie z powodu spodziewanej niepowtarzalności tych niestandardowych wydatków i nowej umowie (tu chyba jeszcze nie wszystko ogłosili bo jeśli tak to lekkie rozczarowanie) się zainteresowałem. Wynik 2017 obstawiam minimalnie wyżej (5mln) i 10 mln za rok. Co oznacza, że wycena powinna stać się atrakcyjna w ciągu tego roku a kurs najgorsze ma już za sobą. Czekamy na wyniki.

   Usuń
  3. To mnie źle chyba zrozumiałeś, ja oczekuję 4,5 mln zysku za cały 2017 rok a ty rozumiem że 5 mln w samym 4 kwartale. Nie ma podstaw by liczyć na znacznie lepszy wynik, jakby nie patrzył pierwsze trzy kwartały były z niskim zyskiem i tak będzie pewnie i teraz. Ponadto 4 kw 2016 miał dziwne księgowania bo poza 4,851 mln raczej jednorazowych kosztów to mieli dodatni podatek (jakieś 1,7 mln) więc to tym bardziej jest niepowtarzalna sytuacja.
   4,5-5 mln to raczej maksymalny zysk za cały 2017 rok.

   Usuń
  4. Nie no, 5 mln za 2017, 10 mln dopiero za 2018. "Za rok" miałem na myśli 2018, za rok od teraz:-)

   Usuń
 54. Prezesie,

  Czytałem Twój komentarz o Krezusie, natomiast ciekawy jestem czy to faktycznie jest spekulacja czy czegoś nie rozumiem. Mają działkę złotonośną w Kongu lub coś innego:)))
  Dzisiaj prezes Krezusa zakupił 200 000 akcji po 4,80.

  pozdrawiam
  L.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na zakup prezesa raczej nie patrz, to wygląda na przeparkowanie akcji i możliwą dystrybucję akcji. Nie znam dobrze tej firmy i może lepiej nie będę się wypowiadał.

   Usuń
 55. Dzięki za odpowiedź. Fajny blog, dużo energii w niego wkładasz.

  OdpowiedzUsuń
 56. Premia lądowa to jakaś marża? Im wyższa to wyższy zysk? Dlaczego zmienia się z tak dużą częstotliwościa, tj codziennie?

  Mam troche Unimotu i zastanawiam się nad dokupieniem, jednak doświadczenie mówi, żeby spadających noży nie brać... (Dziś sprzedałem ZEPAK, jako cut-loss)


  Budzik

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na temat Unimot sporo było już na blogu dlatego krótko. Premia lądowa dotyczy handlu olejem napędowym jest to trochę jakby marża ze sprzedaży (ale to nie to samo), zmienia się codziennie i jest składową kursu ropy, dolara i wszelkich podatków zawartych w paliwe (akcyza itp). Dzięki jej liczeniu można mieć pewne rozeznanie na to jakie mogą być wyniki. W ostatnich dniach jest ładny jej wzrost ale nie zmienia to faktu iż w tym kwartale jest niżej niż rok temu, dlatego możliwe jest że wyniki będą gorsze. Dlatego jak nie musisz kupować to może poczekaj z zakupem do wyników za 1 kw.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni

Archiwum