"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 10 marca 2018

Aktualne ceny surowców i walut a wyniki spółek z Wirtualnego Portfela Fundamentalnego

Inwestorzy inwestujący na giełdzie zapewne wiedzą iż giełda (ceny akcji) dyskontują przyszłość.
Jeśli spodziewane jest spowolnienie gospodarcze (czyli możliwe pogorszenie wyników) za 6-9 miesięcy to wówczas zazwyczaj giełdy zaczynają spadki aby w momencie nadejścia spowolnienia wyceny spółek były urealnione. Oczywiście odwrotna jest sytuacja gdy gospodarka nabiera rozpędu i oczekuje się jej dalszego wzrostu, wówczas ceny akcji rosną z wyprzedzeniem i dyskontują przyszłe lepsze wyniki. 
Jednak analiza fundamentalna powinna nie tylko uwzględniać skalę makro (globalną) ale też skalę mikro czyli otoczenie rynkowe w którym działają pojedyncze firmy (podmioty). Często dzieje się tak iż pomimo pogorszenia globalnego niektóre spółki na tym zyskują lub przynajmniej nie tracą. W przełożeniu na prostszy język każdy inwestor powinien kontrolować (sprawdzać) jak  kształtują się obecne ceny surowców, walut, kosztów pracy czy materiałów i energii które wpływają na rentowność firmy i końcowy zysk netto. 
Pomimo iż żadna tzw. spółka surowcowa (wyniki zależne od cen surowców używanych do produkcji i sprzedaży) z mojego Wirtualnego Portfela Fundamentalnego nie opublikowała raportu za 4 kwartał 2017 r. to najwyższy czas aby sprawdzić (ja to robię codziennie) jak mogą wyglądać wyniki obecnego (1) kwartału i przyszłego. Na pewno w przypadku każdej firmy trzeba obecnie brać pod uwagę o wzrost kosztów pracy (o 5% r/r) oraz wzrost kosztów energii czy paliwa (o 5% r/r), należy też pamiętać że spadek lub wzrost surowca nie zawsze ma od razu przełożenie na faktycznie płaconą cenę gdyż podpisywane są długoterminowe kontrakty które bazują na określonej z góry cenie (jakieś powiązanie o cenę rynkową zapewne jest). 
W przypadku Seko link analiza na jej wyniki duży wpływ mają ceny śledzia norweskiego oraz waluty eur/pln (po trochu kurs pln/nok czyli korona norweska). Wg cotygodniowych raportów z portalu www.sildelaget.no ceny śledzia są obecnie niższe o 20% r/r i podobna różnica była przez cały 1 kwartał. Korzystnie też wyglądają kursy walutowe gdyż Seko jest importerem a polska złotówka jest r/r mocniejsza o 3% w stosunku do euro i 8% mocniejsza do korony norweskiej. Warto dodać iż na początku kwartału kursy były jeszcze bardziej korzystne. Dzięki niższym surowcom spodziewam się obniżki sprzedawanych produktów prze Seko dla swoich odbiorców co powinno się przełożyć na wzrost przychodów co przy wyższej marży ze sprzedaży powinno wpłynąć na lepsze wyniki r/r w 1 kw 2018r.
Colian link analiza jest producentem słodyczy oraz napojów a główny wpływ na wyniki mają ceny cukru, kakao, tłuszczy (np. masło) i co ciekawe na końcowy zysk netto wpływa kurs akcji Vistuli.
W przypadku cukru (główny koszt) ceny są obecnie niższe o jakieś 30% r/r (nie mam polskich danych ale załączam notowania w Londynie), ceny kakao wzrosły o 11% r/r ale jak widać na poniższym wykresie dynamiczny wzrost jest dopiero od lutego 2018. Jeśli chodzi o ceny tłuszczy głównie masła to obecnie wg Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ceny masła w blokach są wyższe o 7,9% r/r ale tutaj trzeba zaznaczyć że na początek kwartału były jeszcze wyższe więc negatywny wpływ będzie na wyniki. W przypadku Colianu trzeba też brać uwagę kurs akcji Vistula która jest inwestycją portfelową (zainwestowane zostały nadwyżki środków finansowych). I tak kurs Vistuli obecnie jest wyższy o 17,5% od początku roku i jeśli się utrzyma do końca kwartału to zwiększy o 8,7 mln przychody. Podsumowując Colian wszystko wskazuje że wyniki 1 kwartału podobnie jak w przypadku Seko będą znacznie lepsze niż rok temu, głównie dzięki mocnemu spadkowi cen cukru oraz extra zyskom na akcjach Vistuli, ceny kakao neutralnie wpłyną na wyniki a negatywnie wpłynie masło.
Kania link analiza to producent wędlin i na jego koszty główny wpływ mają ceny zbytu mięsa wieprzowego. Wg Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ceny zbytu mięsa wieprzowego są niższe r/r 3,7% , w całym kwartale jednak spadki są średnio w okolicach 7-8% gdyż w ostatnich kilku dniach dopiero nastąpił wzrost cen spowodowany zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi (miesięczny wzrost o 10%). W mojej ocenie dzięki niższym cenom wieprza i wcześniejszym świętom który wpłyną na wyższe przychody wyniki 1 kwartału będą lepsze r/r.
W przypadku spółek Asbis link analiza i Abc Data link analiza (ta sama branża) istotne są osiągane marże na sprzedaży które ze względu na sporą konkurencję są pod presją. Jednak wydaje się że niezwykle korzystne kursy waluty usd/pln który jest niższy o 16% r/r oraz eur/usd wyższy o 16% r/r powinny pozwolić na osiągnięcie lepszych wyników niż rok temu. Warto podkreślić że obie firmy zakomunikowały wzrost przychodów w styczniu i lutym (Asbis tylko styczeń) więc będzie to dodatkowe wzmocnienie dla wyników. 
W przypadku Inter Rao Lietuva link analiza czyli pośrednika w dostarczaniu energii do odbiorców na Litwie trudniej zdefiniować czynniki wpływające na osiągane wyniki ale można przypuszczać że są to ceny energii, kurs rubla i siła wiatru. Wg giełdy energii Nord Pool ceny energii w styczniu były porównywalne r/r aby w lutym wzrosnąć o 20% r/r, obecnie wraz ze wzrostem temperatury spadają ceny energii więc ciężko stwierdzić jak marzec będzie wyglądał. Jeśli chodzi o siłę wiatru z własnej farmy wiatrowej to styczeń był bardzo dobry (codziennie sprawdzam w aplikacji pogodowej), luty i marzec to raczej niska siła wiatru. Inter Rao Lietuva głównie importuje prąd z Rosji od swojego główne akcjonariusza który następnie sprzedaje w Europie (większość na Litwie) dlatego spadek kursu rubla do euro o 10% w ciągu roku powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki. Wydaje mi się że wyniki 1 kwartału powinny być lepsze r/r.

Telestrada jako operator telekomunikacyjny link analiza nie jest uzależniony od surowców i trudno wyodrębnić jakiś główny czynnik wpływający na wyniki, jedyne na czym można się oprzeć to podawana co miesiąc przez firmę baza aktywnych kart sim. I tak wg komunikatów społki "liczba aktywnych kart SIM w GK Telestrada S.A. I 2018: 69 863" co oznacza wzrost o 7% gdyż cytuję "liczba aktywnych kart SIM w GK Telestrada S.A. I 2017: 65 089".

W portfelu pozostaje jeszcze Getback link analiza w przypadku którego nie da się wyodrębnić czynników wpływających na wyniki które można łatwo wyliczyć.

Jak widać w świetle przytoczonych powyżej danych, wiele wskazuje na to iż większość firm znajdujących się obecnie w Wirtualnym Portfelu Fundamentalnym powinna pokazać lepsze wyniki w 1 kw 2018 w porównaniu do tych sprzed roku. Oczywiście jest to pewien pogląd gdyż kwartał jeszcze się nie skończył i nie znam wyników za poprzedni kwartał więc nie wiem jak się inne koszty faktycznie kształtowały.  
Celem tego posta jest pokazanie iż inwestując na giełdzie nie powinno się oglądać w przeszłość a analizować przyszłość na podstawie dostępnych informacji co każdy inwestor powinien robić. 
Proszę traktować ten post jako szkoleniowy a nie rekomendację do zakupu akcji w/w spółek.

Wszelkie dane i wykresy przytoczone w poście pochodzą z następujących serwisów: stooq.pl, bieznesradar.pl, kowr.gov.pl, nordpoolgroup.com, sildelaget.no oraz komunikatów firm.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
Udostępnij:

8 komentarzy:

 1. Co do IRL, to siła wiatru w styczniu i lutym była porównywalna do zeszłorocznych w tym okresie (średnio 3483MWh do 3345MWh dziennie) ale te parę procent mniej nie powinno być odczuwalne w zyskach z farmy wiatrowej. A co do cen energii to faktycnzie za okres styczeń-luty mamy 10% lepszą cenę, ale za to pierwsze 10 dni miesiąca dają nam 60% wyższe ceny średnio i jeżeli do końca miesiąca ceny już będą ustabilizowane (a myślę, że serbska dziura z prądem została już załatana więc różnic nie powinno być) to na marcu będziemy mieć 20% lepsze ceny średniodobowo. Należy tylko żałować, że strona polskiego połączenia LIT-POL jest taka marna w stosunku do NORDPOLA i nie można wyciągnąć danych na temat transferu prądu przez to łącze

  Pozdrawiam
  Jr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, z ciekawości napisz z jakiej strony uzyskałeś informacje o sile wiatru, ja tylko mam wiedzę jak obecnie wieje ale nie znam historycznych prędkości.

   Usuń
  2. W kwestii IRL, to tym wiatrem nie ma się za bardzo co ekscytowac, poniewaz (zaczerpniete z bloga OBS-a):
   IRL to litewska spółka, której podstawową działalnością jest obrót energią.
   W strukturze przychodów 97% to handel energią, a 3% to produkcja energii.

   pzdr
   Syriusz

   Usuń
  3. Tu się nikt niczym nie ekscytuje, jednak nie zgodzę się że produkcja z wiatru jest nieistona, pomimo 3% udziału w przychodach to stanowi ona aż 20% zysku operacyjnego czyli dużo. Produkcja z wiatru jest na 40% marży operacyjnej a handel tylko na 5% marży operacyjnej. Dlatego wiatrze wiej na Litwie :-)
   https://interrao.lt/pl/aktualnosci/2018/grupa-inter-rao-lietuva-oglasza-wyniki-finansowe-za-rok-2017-wyzsze-wytwarzanie-i-sprzedaz-energii-elektrycznej-wyniki-finansowe-zblizone-do-roku-2016/

   Usuń
 2. Rozwiązanie miałeś w zasięgu ręki, na stronie NORDPOLA, https://www.nordpoolgroup.com/historical-market-data/
  tam znajdź wind power i masz właśnie te dane dla Litwy, oczywiście z wiatrem nie jest tak, że 10% silniejszy wiatr da 10% większą produkcje, bo to jest bardziej skomplikowane, ale daje pewny pogląd na zysk w stosunku do poprzednich okresów.

  PS w tym samym linku wybierając Elspot Prices można sobie obejrzeć rozkład godzinowy/dzienny/miesięczny cen na Litwie do bardziej szczegółowej analizy

  Pozdrawiam
  Jr

  OdpowiedzUsuń
 3. "Inter Rao Lietuva głównie importuje prąd z Rosji od swojego główne akcjonariusza który następnie sprzedaje w Europie (większość na Litwie) dlatego spadek kursu rubla do euro o 10% w ciągu roku powinien pozytywnie wpłynąć na wyniki. " A jesteś przekonany, że oni kupują w rublach?

  OdpowiedzUsuń
 4. Przekonany w 100% nie jestem ale iz kurs ruble jest istotny mogą wskazywać: w Rosji kurs waluty to Rubel (tak jak w Polsce Eur) dlatego w którymś momencie musi być zamiana gotówki na Rubla z Euro. Druga rzecz to porównując osiągane wyniki z kursem walutowym widać iż w 2015 gdy Rubel był bardzo słaby (pochodna jeszcze konfliktu na Ukrainie) to wówczas IRL zarobił 18,8 mln eur, natomiast 2016 i 2017 to umocnienie rubla (ze 30% umocnienia) i spadek zysku o 50% IRL do poziomu 9 mln eur. Oczywiście waluta nie ma pełnego przełożenia na wyniki bo trzeba uwzględniać inne czynniki (niekorzystne połączenia energetyczne dla firmy Litwy z Norwegią od końca 2016).

  https://i.imgur.com/AVFCM0j.png

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytam, bo Spółka w swoim raporcie rocznym pisze, że skupia się na handlu w EUR i w związku z tym nie podlega istotnemu ryzyku kursowemu i się nie zabezpiecza. A ogólnie stosuje zabezpieczenia (kontrakty na energię oraz stopę procentową). Więc ja to rozumiem, że handel (zakup i sprzedaż
   ) jest w tej samej walucie. A ponieważ mają podobne terminy płatności to w takim wypadku ryzyka istotnego by nie było. A w zasadzie by leżało raczej po stronie IA Rosja. Ja bym nie do końca wiązał spadek zyskowności z kwestą RUB tylko z obniżką cen energii, one spadają już dłuższy czas. Oczywiście IA Rosja może przerzucać zyskowność między Rosją a Litwą ale czy tak robi?

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni

Archiwum