"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 28 lutego 2018

Wirtualny Portfel Fundamentalny - podsumowanie lutego

Luty okazał się bardzo słabym miesiącem dla Wirtualnego Portfela Fundamentalnego gdyż jego wartość spadła o 3,37% do 97.249 zł a od założenia portfela tj. 1.12.2017 roku całkowity spadek to 2,75%
Mój benchmark WIG spadł w tym samym okresie spadł odpowiednio o 6,17% i 2%.


W lutym nastąpiła dawno oczekiwana i niespodziewana :-) mocniejsza korekta w USA która automatycznie spowodowała spadki na giełdach całego świata. W USA większość tych spadków została już odrobiona ale niestety nasz rynek ma problem, nie może się podnieść i pogłębia spadki. Jest to bardzo zła oznaka dla siły rynku i może oznaczać że w najbliższym czasie będzie nerwowo na polskiej giełdzie. Luty był także pierwszym miesiącem od dłuższego czasu kiedy indeks dużych spółek WIG 20 (spadek 8,80%) zachowywał się gorzej od WIG (spadek 7,70%) czy małych spółek SWIG 80 (spadek o 2,80%).
Nie ukrywam iż nie jestem zadowolony z moich wyników inwestycyjnych i ogarnia mnie powoli pesymizm tym bardziej iż większość wyników ogłaszanych przez "moje" spółki na poziomie zysku netto są gorsze od moich oczekiwań.
Sukces miesiąca - nie wiem czy można nazwać wzrost kursu Colian o 3,20 %, IRL 2,42% i Asbisu o 2,30% sukcesem ale były to jedyne spółki które nie spadły.
Porażka miesiąca - spadki kursów Getback (-18,32%), Kania (-15,88%), Seko (-11,32%), Abc Data (-8,64%) w zasadzie powinienem zostawić bez komentarza ale usprawiedliwieniem może być to iż nie podały jeszcze wyników finansowych za 4 kwartał 2017roku. Oczekuję dobrych wyników i wzrostów kursów tych akcji.
Oczekiwania na przyszły miesiąc - po słabym lutym i dużych spadkach naturalna wydaje się korekta wzrostowa tych spadków i tego oczekuję. Nie mogę się spodziewać wsparcia kursów ze strony wyników gdyż w marcu tylko Seko publikuje raport roczny i tutaj fundamenty powinny działać.
Wirtualny Portfel Fundamentalny jako portfel publiczny prowadzony jest od początku na www.biznesradar.pl, a od tego tego roku testuję też prowadzenie portfela na płatnym myfund.pl. Na razie jestem pozytywnie zaskoczony funkcjonalnością tego serwisu i dużą ilością narzędzi analitycznych. 
Za 1-2 miesiące zrobię posta w którym opiszę funkcjonalność serwisu myfund.pl.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
Udostępnij:

12 komentarzy:

 1. Komentarz jest taki- wszystko zrobiłem dobrze a i tak dupa z tyłu. Nie ma co sie kopać z koniem. Niedługo będą wakacje i będzie jeszcze gorzej. Dopóki PiS rządzi i zagranica będzie miała nas w poważaniu nic na dobre się nie zmieni a czasy np. 2000 roku i hossy internetowej już nie wrócą. Dlatego jeśli trzymać to płynne akcje z wigu 20, grać na futures lub dać sobie spokój do zauważenia pierwszych sygnałów zmiany. Pisałem Wam już o tym ale z reguły nikt mnie tu nie słucha bo mam inne zdanie od zapakowanych po uszy małolatów. Pozdrawiam serdecznie Zibi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Akurat Polska gospodarka pod rządami PIS-u ma się świetnie. Może chodzi o to, że złotówka się umocniła (zwłaszcza w stosunku do doalra), więc okiem zagranicznych inwestorów realna cena polskich akcji rośnie. W tej sytuacji inwestują w amerykańskie (dolar jest tani więc teoretycznie można tanio kupić spółki amerykańskie).

   Usuń
 2. właśnie takie komentarze jak powyżej dają trochę optymizmu. Oczywiście co mocno spadło może spaść jeszcze mocniej ale wskaźnik sentymentu (kontrariańsko) jest niezłym prognostykiem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja w przeciwieństwie do Zibiego widzę światełko w tunelu dla naszej giełdy jak zostaną wprowadzone PPK i może to dać podobny impuls jak było OFE gdy zaczęły działać. Niestety musimy poczekać do tego jeszcze z rok czasu a prawdziwe efekty zobaczymy dopiero za 2-3 lata. Obecnie lepiej dobrze mieć zapas gotówki na pojawiające się okazje na rynku a coraz więcej może być spadków po 10% gdy stop lossy będą puszczać niektórym.

  OdpowiedzUsuń
 4. Problemem jest głównie to, że jest to portfel wirtualny. Czyli nijaki i nic nie warty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zycze abys ty mial choc w polowie portfel tak dobry jak prezesa

   Usuń
 5. Dokładnie, ani dla czytelnika ani dla prowadzącego.

  OdpowiedzUsuń
 6. Panowie (choć mam wrażenie że do darek i jacek to jedna osoba) załóżcie swojego bloga w którym będziecie pokazywać rzeczywiste transakcje to ja z chęcią poczytam uzasadnień Waszych inwestycji i może się czegoś nauczę. Z przyjemnością też popatrzę jak będziecie reagować na krytykę czytelników którzy was skopiowali i później swoje żale na Was wylewają. Powodzenia i nie zapomnijcie dać znak jak bloga otworzycie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Triton podał wyniki i pierwszy raz od bardzo dawna pojawił się zysk 4,8 mln zł w 2017 r. 9 mln w samym IV kw ale wczesniej była strata.
  Co myślicie o sensownym kursie po tych danych ?
  Zastanawiam się czy dokupić akcji jutro ale jeśli kurs odjedzie do kiedy wato kupować a od kiedy już sprzedawać ... ?
  Do tej pory C/Wk wynosiła 0,34 a dziś kurs 4,03. Teraz wiadomo, że awrtość księgowa wzrosła a c/z 5,3 choć w tej branzy trudno przewidzieć co będzie dalej.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest to spółka odkryta przez OBSa z gazetagieldowa.pl który ją zna i poczekajmy na jego analizę wyników. Wynik jest dobry i z tego co wyczytałem oni dopiero 60% umów przeniesienia zrobili więc pewnie jeszcze wyniki 1 kwartału będą dobre. Pytanie co dalej, czy nie będzie tak że znowu trzeba będzie czekać na zyski a będziemy widzieć same straty? Oczywiście patrząc przez pryzmat posiadanego majątku (wartości księgowej) jest niska wycena spółki, oni mają sporo ziemi a Warszawie podobno przez rok ceny ziemi wzrosły o 20-30%. Optymalnie jakby sprzedali część posiadanej ziemi a gotówkę przeznaczyli na szybsze budowy i do wypłaty dla akcjonariuszy tak jak to zrobił ostatnio Soho Development.
   Co do jutrzejszej sesji to wydaje się że może być falowanie, na początku sesji mogą być wzrosty po których może nastąpić realizacja zysków tym bardziej że niektórzy blisko rok czasu czekali na taki/ten raport. Czasem dobrą zasadą jest nie kupowanie akcji w pierwszej godzinie handlu aby popatrzeć co się dzieje z kursem ale to nie jest złota reguła.

   Usuń
 8. http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/henryk-kania-zapowiada-wzrosty-kluczem-eksport-i-silna-marka,155613.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, bardzo dobry artykuł i w mojej ocenie rozwiewający ryzyko bankructwa. Wcześniej mogło się wydawać że mają problemy z obsługą zadłużenia dlatego nowa emisja obligacji i podniesienie oprocentowania wcześniej wyemitowanych. Jednak wszystko wskazuje na to że potrzebują kasę gdyż weszli do jednej z największych sieci handlowych (może wielkość biedronki) w Niemczech którą trzeba właściwie zatowarować i poczekać aż płatności spłyną.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

13.03 Krynica Vitamin - Krynica trudna spółka do oceny i wydaje się że jest obecnie właściwie wyceniana. Jest ona po sporym progra...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni