"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

poniedziałek, 19 lutego 2018

FAM opuścił giełdę a ja zostałem z akcjami, co robić ?

Jeśli ktoś jest zainteresowany porozumieniem odnośnie FAM to podaję namiary https://web.facebook.com/groups/192299780791388 i niedlawezwaniafam@gmail.com .

Uwaga !!! Ważne !!! Jeśli czytelnicy bloga mają akcje FAM i mogą się tą informacją ze mną się podzielić to proszę o przesłanie na mojego e-maila blogprezesa@gmail.com następujących informacji: liczba akcji, cena po jakiej jesteś w stanie sprzedać akcje i czy należałeś do Porozumienia "Nie dla wezwania FAM" które zawiązało się na facebooku.

Moja prośba wynika z faktu iż inicjator Porozumienia napisał na fejsie (wpis załączony w komentarzach 22.02.2018) iż zbiera liczbę aktualnych akcji i twardo chcą wyższą cenę niż 4,20 zł po której było wezwanie. Możliwe iż czytelników bloga może interesować inna cena (niższa, wyższa) i może my będziemy się kontaktować z firmą. Na chwilę obecną (chyba że pracę znajdę wcześniej i nie będę wówczas mógł) zamierzam jechać na Walne (pewnie do Wrocławia) aby dowiedzieć się jakie są plany głównych akcjonariuszy i zarządu wobec spółki oraz ewentualnie rozmawiać o sprzedaży akcji.
Ja się zobowiązuję że na blogu i poza nim nie poinformuję nikogo ile kto ma akcji, a mogę podać ile łącznie wszyscy mamy akcji.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Pozwoliłem sobie tego posta napisać aby umieścić w nim dane finansowe które pewnie znikną z wielu serwisów ekonomicznych po wykluczeniu akcji z giełdy. Ponadto wiem że kilku czytelników bloga nie sprzedało akcji i chcę z nimi "przejść drogę przez piekło ?" - oczywiście mam nadzieję że "niebo" posiadania akcji w formie papierowej.
Zacznę od tego iż w maju 2017 spółka na krótko pojawiła się w moim portfelu fundamentalnym link kiedy zagrałem pod wezwanie i liczyłem na cenę w okolicach 6. Niestety wówczas w tym samym dniu co mój zakup koło południa (zazwyczaj wezwania są ogłaszane przed sesją) pojawiło się wezwanie na akcje po 4,20 i zdusiło mocno kurs (z 4,60 kurs spadł na 4,20). Po kilku dniach gdy okazało się że nie ma co liczyć na podniesienie ceny wezwania sprzedałem akcje z 3 % stratą.
Piszę o tym aby pokazać co się zmieniło od tego czasu. Kurs z 4,20 spadł na 1,80 czyli aż 60% a przychody i zyski bardzo ładnie się poprawiły: po 3 kw 2017 roku przychody wzrosły o 24% a zysk netto o 19%.

9 miesięcy temu wskaźniki były na atrakcyjnych moim zdaniem poziomach, c/z 7,c/zo 5,67 c/wk 3,38, ev/ebidta 6,35 a teraz to pozostawię bez komentarza tylko wkleję rysunek :-)


Przechodząc do meritum chciałbym rozważyć warianty co może się wydarzyć z tą trudną i ciekawą inwestycją.

Jak widać powyżej FAM po problemach w 2013 i 2014 gdzie przeszedł sporą restrukturyzację zaczął poprawiać zyski i tak pokazał w 2015 9,3 mln zysku, w 2016 19,5 mln zysku a w 2017 możliwe że zarobił 23 mln zysku. Do moich dywagacji istotna jest tez informacja link iż w grudniu 2017 kupił od Mostostal Zabrze cynkownie w Opolu za 27,70 mln. Zakładam że przejęta cynkownia może dawać 2-3 mln zysku rocznie.
I tak: mamy firmę która może zarabiać około 25 mln złotych rocznie (oczywiście zyski zależne od koniunktury, cen surowców itd) przy 57 mln obecnej kapitalizacji. Na chwilę obecną nie wiemy jakie główni akcjonariusze planują kierunki rozwoju dla tej firmy: czy chcą zwiększać wartość firmy czy drenować ją z całej kasy. Gdyby chcieli ją rozwijać to niestety trzeba zakładać że przez 2-3 lata nie wypłacą żadnych dywidend (w ostatnich 2 latach były dywidendy) a zyski przeznaczą na spłatę zadłużenia i ewentualne przejęcia. W tym wariancie można się wówczas spodziewać wzrostu przyszłych zysków netto dzięki niższym kosztom finansowym (około 3,5 mln rocznie) oraz dzięki zwiększeniu skali. Ten wariant jest możliwy bo głównym akcjonariuszem jest fundusz inwestycyjny któremu może zależeć na zwiększeniu wartości firmy a później sprzedaży inwestorowi branżowemu.
W wariancie II czyli drenowanie firmy z kasy główni akcjonariusze wypłacają maksymalnie dywidendy czyli nawet 40% stopy dywidendy co roku patrząc na dzisiejszą wycenę firmy.
Ja chciałbym aby był trzeci wariant a mianowicie 50/50 czyli połowa zysku na rozwój i/lub spłata zadłużenia i połowa na dywidendę dla akcjonariuszy czyli stopa 20%.
Co robić, na co czekać, jak "żyć" z tymi papierowymi akcjami ?
Ciężko na obecną chwilę określić/przewidzieć jakie są faktyczne plany głównego akcjonariusza. Czy chce on uprzykrzyć życie drobnym akcjonariuszom a może ma jakiegoś kupca na FAM i chciałby szybko drobnych wykupić (tak jak to było w Polcoloricie) a następnie sprzedać całą firmę. Na pewno dużo drobnych inwestorów w akcjonariacie to problem dla zarządu i głównego akcjonariusza, bo każdy może żądać aby wysyłać mu bieżące informacje o spółce, dostawać raporty roczne, wypłacać dywidendy na osobiste konta akcjonariuszy, czynnie uczestniczyć w Walnych Zgromadzeniach Akcjonariuszy - o tym wszystkim trzeba informować każdego akcjonariusza z osobna (pewnie drogą pocztową) nie tak jak to było do tej pory poprzez komunikat EBI/ESPI. Co więcej podczas WZA akcjonariusze mogą składać protesty do uchwał i kierować do rozstrzygnięć sądowych a to może destabilizować pracę firmy.
Dlatego liczę że będzie możliwość dogadania się z głównym akcjonariuszem aby odkupił od nas akcje i co więcej liczę że cena będzie tożsama z ceną wezwania. Głównemu akcjonariuszowi może zależeć na dogadania się świadczyć mogą wpisy na forum stockwatch link, gdzie asseco slovakia które opuściło giełdę chce usilnie odkupić akcje od jednego akcjonariusza (możliwe że od wszystkich) i proponują cenę wyższą o 8 zł od wezwania (23,5 zł wezwanie) czyli 34% wyżej !!!
Czy tak się stanie w przypadku FAM to nie wiem, ale w mojej ocenie spółki się wycofuje bo spodziewa się znacznej poprawy wyników lub sprzedaży firmy jakiemuś innemu podmiotowi.
Teraz czekamy na dematerializację akcji która może potrwać około miesiąca (tak było w przypadku Polnej) a następnie dostaniemy list iż należy się zgłosić do jakiegoś biura maklerskiego (które wybierze FAM) w którym prowadzona jest księga akcyjna. W liście tym nie będzie określony raczej termin do kiedy należy się zglosić więc chyba spieszyć się nie trzeba będzie. Jest też możliwość że księgę akcyjną będzie prowadzić sama firma ale to może zależeć od liczby pozostałych akcjonariuszy (informacje uzyskane od KarolADX za co dziękuję :-)
Na końcu chciałbym dodać iż zakup FAM traktuję nie tylko w celach zarobkowych ale też w celach szkoleniowych, nigdy nie miałem akcji w formie papierowej i nie wiem jak to wszystko technicznie wygląda. Dobrze mieć taką wiedzę jak się bloga giełdowego prowadzi bo przed nami raczej jeszcze sporo wezwań na giełdzie i pytania czytelników mogą się w przyszłości pojawiać.
Nie ukrywam iż jeśli czas pozwoli to będę chciał pojechać na WZA które będzie zatwierdzało raport roczny za 2017 rok aby poznać kierunki i plany zarządu i głównego akcjonariusza wobec FAM.


Udostępnij:

28 komentarzy:

 1. Panowie apeluje każdego czytelnika o zakup paru akcji :D skoro oni nas traktuja jak smieci to my odpłacimy im się pieknym za nadomne :D czy jak to szło.
  Prezes bedzie nas reprezentował na walnym :D
  krzysiek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już nie kupisz bo wczoraj był ostatni dzień notowań. Dlatego analiza/post mój jest nietypowy, nie dotyczy prowadzonych portfeli i nie zawiera ostrzeżeń o ryzyku inwestycyjnym.

   Usuń
 2. Prezes czyli rozumiem, że na obecna chwilę nie przystępujesz do "Porozumienia FAM" (https://web.facebook.com/groups/1922997807913881/?ref=group_header)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie mam facebooka i przez to nie wiem co oni chcą osiągnąć i o co walczą ?
   Jak będę znał ich cele i widział że faktycznie działają to czemu nie. Myślę że potrzeba kilka miesięcy na reakcję ze strony FAMu, najpierw niech trochę uporządkują sprawy związane z materializacją akcji.

   ps jak ktoś ma dostęp do faca to może napisać co porozumienie chce osiągnąć.

   Usuń
 3. Ja mam dostęp do stowarzyszenia Nie dla FAM i powiem szczerze, że nie za bardzo rozumiem ich intencje. Generalnie ich działania były o pół roku spóźnione i dali się ograć, jak dzieci. Ta lekcja kosztowała mnie pieniedzy, a wszystko przez to, że nie chciało poczytać mi się o wezwaniu na pewną spółkę produkującą płytki. Tam pokazali, jak należy walczyć o swoje. Generalnie dziwię się, że tutaj tak dali się wyleszczyć. Pewnie wiesz, że chcieli zebrać 5% akcji - podobno to się udało - jak pytałem się prawnika, dlaczego nie zrobili wcześniej porozumienia >5%, to powiedzieli, że niepotrzebne. Parę dni później spółka odrzuciła żądanie umieszczenia punktu w NWZA. Ja postanowiłem, że nie zamierzam trzymać ich akcji papierowych - sprzedałem w od razu po pojawieniu się informacji - miałem niewiele akcji raptem 1,3% portfela. Kupowałem w okolicach 2,8 sprzedałem po 2,25. Weź to pod uwagę, że FAM nie będzie spółką publiczną - Asseco to zupełnie inna liga. W przypadku spólki niepublicznej nie masz wpływu na to co zarząd będzie robił - podniesie sobie pensje, da pożyczki firmom z Cypru - sprzeda zakłady za 1 zł i w FAM S.A nie zostanie nic. W tej firmie zawsze dziwne decyzje podejmowali - popatrz, co się działo przed 2015. Też jestem ciekaw, jak potoczy się sytuacja w FAM, ale wolę pozostać z boku bez akcji.
  Gunio77

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkiego można się spodziewać po głównym akcjonariuszu dlatego o tym napisałem w analizie. Ja jednak kupując akcje liczę jednak na dobrą ich wolę, oni przecież chcieli już raz zapłacić po 4,20 i nie można wykluczyć że mogą to nadal zrobić. Fam zrobił się obecnie dużą firmą która zarabia 20-25 mln rocznie i nie jest tak łatwo już ukrywać takie zyski, gdyby to było 1-2 mln zysku to zawsze można przez jakieś usługi obce transferować zyski ale 20 mln już trudniej. Drobni akcjonariusze moim zdaniem nie powinni iść za mocno obecnie w zaparte i powinni dążyć do dogadania się z głównym akcjonariuszem, aby odkupił w rozsądnej cenie.
   Co do stowarzyszenia to kto ma fejsa to może podpytać tam czy jeszcze działają czy tylko się zawiązało to porozumienie aby walczyć o wyższą cenę wezwania i nie wykluczanie spółki z giełdy.

   Usuń
 4. Pamiętam jak z 10 lat temu Ponar Wadowice (może pamiętacie taką spółeczkę z prezesem Arkadiuszem Śnieżko na czele)kupił akcje FAM za chyba ok. 25 mln. po 10,40 zł/szt. co było początkiem końca Ponaru. Teraz na giełdzie nie będzie żadnej z nich, a prezesa do dziś chyba prześladują prokuratorzy min. za tą transakcję.
  Darek

  OdpowiedzUsuń
 5. Tak jak pisałem w innym poście zostałem z 775 akcji FAM. Prośba pisz wszelkie zdobyte informacje. W tym temacie. Na pewno wielu będzie śledzić ten temat, tych co zostali z akcjami i tych co chcą to wykorzystać jako edukację na przyszłość. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja mam 14700 szt. Jak coś dam Ci Prezes upoważnienie na walne. King_99

  OdpowiedzUsuń
 7. Nasz wspaniały Banan GPW. takie ruchy sa normalne na tym burdelu. Już parę razy się z tym spotkałem. Dałem sobie spokój z GPW bo brak słów. Gdzie nie wszedłem to wyjeb-ka. Zaniżanie kursu a później o dziwo wezwanie aby ściągnąć spółkę z giełdy jak zaczęła zarabiać. KNF nic sobie z tego nie robi. Porażka.

  Tomek

  OdpowiedzUsuń
 8. Pawel Bielesz
  3 godz.
  Drodzy Państwo,

  Wbrew komentarzom na Bankierze ani nie sprzedałem akcji, ani nie współpracuję w żaden sposób z akcjonariuszem większościowym. Wręcz przeciwnie zwiększyłem zaangażowanie w spółkę. Zwyczajnie ostatnio nie miałem tyle czasu żeby bardziej aktywnie udzielać się na forach internetowych.

  Mam dwie prośby:

  Po pierwsze chciałbym ponownie policzyć szable i sprawdzić kto się wykruszył a kto dokupił.

  Po drugie odnośnie naszego porozumienia przyjmijmy warunki brzegowe tj że nikt z porozumienia nie sprzeda poniżej 4.20 pln za akcję, a jeżeli będzie zmuszony się pozbyć taniej lub dostanie ofertę od większościowego to najpierw zgłosi się do naszego Porozumienia z opcją pierwokupu. Myślę że wszyscy z Was się na to zgadzacie?

  Dodatkowo napisałem do Gielda Nova.pl z prośbo o informację jak możemy wejść na ten alternatywny rynek obrotu.

  Wszelkie sugestie są mile widzialne i będą kolportowane wśród Was.

  Jedną z nich jest zwołanie walnego i głosowanie nad dywidendą. Pewnie to nie przejdzie ale próbować trzeba i pokazać że jest nas dużo i będziemy im mieszać!

  Pozdrawiam!
  Paweł

  To jest post z Facebooka w grupie NIE dla wezwania FAM
  King_99

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, jak na razie twardzi są i twardo chcą trzymać cenę wyższą od wezwania, nawet chcą skupić.

   Zaraz zmodyfikuję posta z prośbą o przesyłanie do mnie e-mailem informacji o posiadanych akcjach.

   Usuń
 9. Cześć Prezes. Kiedyś częściej tu zaglądałem, teraz mniej bo chyba sie w w Twoim blogu pogubiłem. Masz więc same wirtualne portfele, więc niejako Twoje prognozy-komentarze są trochę teoretyczne bo nie ryzykujesz pieniędzmi. Czy czegoś nie wiem? Adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można tak nazwać że komentarze są teoretyczne, pomimo tego że są to obecnie portfele wirtualne to przynajmniej połowa spółek znajduje się w moim rzeczywistym portfelu którego już nie ujawniam.

   Myślę że przez 2 lata pokazywania publicznie swojego portfela kto nikt tego wcześniej w sieci nie robił (mam na myśli o dokładnym pokazywaniu posiadanych akcji i gotówki poprzez zrzuty z ekranu rachunku maklerskiego) udowodniłem swoją prawdomówność, jakąś niewielką wiedzę i fakt że inwestując fundamentalnie można osiągać przyzwoite wyniki. Czy ktoś mi nadal ufa (pomimo zdarzających się błędów i jak każdy człowiek omylności) albo czy nadal go interesują treści przedstawiane na blogu to może czytać bloga, jeśli jednak treści mijają się z kogoś zapotrzebowaniem to nie musi zaglądać na blog, w sieci jest całe mnóstwo blogów giełdowych (pewnie lepszych :-)

   Usuń
 10. Ok, zadowala mnie Twoja odpowiedź. Choć z pewnością b. wiarygodne byłoby ukazanie rzeczywistego portfela, ale Twój blog, Twoje reguły gry. Adam

  OdpowiedzUsuń
 11. witam,

  posiadam 2000 akcji, dwa pytania:
  - w jaki sposób "udowodnić" posiadanie? czy Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych wystawia jakiś dokument?
  - czy większościowy udziałowiec jest zobowiązany informować mnie o wynikach, walnych zgromadzeniach itd?
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od czytelnika bloga mam takie informacje:" Rozmawiałem dziś z panią od kontaktów w FAM;akcje będą w formie papierowej czyli żaden dom maklerski nie będzie prowadzil księgi akcyjnej (nie wiem czy będą na okaziciela czy imienne); będą o tym informacje na zakładce w dziale relacji inw. na stronie FAM z informacjami jak sie odbiera akcje; pani nie wie kiedy to się stanie dokladnie- - póki co kwdp pracuje nad przygotowaniem listy akcjonariuszy"
   Jeśli chodzi o dostęp do informacji:"Akcjonariusz nie ma prawa do otrzymywania bieżących informacji o sprawach spółki. Może natomiast zapoznać się ze sprawozdaniem z działalności spółki, które ta udostępnia co najmniej 15 dni przed dniem walnego zgromadzenia. W czasie obrad walnego zgromadzenia akcjonariuszowi przysługuje prawo do uzyskania informacji, której spółka może nie udzielić jedynie z ważnych względów (np. mogłoby to wyrządzić szkodę spółce albo spółce z nią powiązanej)."

   Usuń
  2. Regulamin już dostępny:
   http://famgk.pl/wp-content/uploads/2018/03/Regulamin-wydawania-akcji.pdf

   Pozdrawiam,
   Doodeck

   Usuń
  3. Super, dzięki. Jutro na spokojnie się wczytam.

   Usuń
  4. Co do udowodnienia posiadania akcji - możesz zwrócić się do swojego biura maklerskiego, wystawią dokument potwierdzający stan na dzień wycofania akcji FAM z GPW. W BRE kosztuje to 30pln. Inna sprawa czy administacja w siedzibie spółki uzna takie potwierdzenie za wystarczające (zalecany tel. do działu relacji inwestorskich)

   Usuń
 12. Procedura nie wygląda zachęcająco. Z tego co rozumiem, konieczne będzie dwukrotne wybranie się do siedziby spółki.

  Pozdrawiam,
  Doodeck

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz raz gdyż wniosek możesz pocztą przesłać tylko trzeba potwierdzić podpis notarialnie (potwierdzenie kosztuje pewnie ze 30 zł). Generalnie jak ktoś nie potrzebuje papierowych akcji to może nic nie robić. Trzeba tylko ustawę przeczytać czy można w walnych uczestniczyć bez odebranych akcji papierowych.

   Usuń
 13. porozumienie na facebooku zaczyna działać ,może coś z tego będzie ale jedynie dla tych którzy będą chcieli opłacić od każdej akcji 7 gr i podpiszą umowę z kancelarią która będzie prowadziła rozmowy za nas,pozdrawiam..... Bartek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie na 7 groszy wejściowego wiele osób się nie zgodzi, chociaż jak ktoś kupował w okolicy 2 zł to nie jest duży koszt, jednak jak ktoś kupił bliżej 4 zł to już jest to do zastanowienia.
   To nie tak do końca że to jest tylko dla tych co działają w porozumieniu bo jeśli im się uda dobrze sprzedać to wówczas można spokojnie do kancelaria uderzać i oni resztę załatwią.
   Ja z taką Kancelarią lub kimkolwiek innym mogę zgodzić się nawet na 50% procent prowizji powyżej kwoty 4,20 ale bez wejściowej opłaty.

   Usuń
 14. Moje próby kontaktu z porozumieniem nie dały żadnego efektu (brak odpowiedzi na mailu przez kilka dni), konto facebookowe chyba niepubliczne - jakieś pomysły gdzie jeszcze można podyskutować / poczytać o ewentualnych dalszych krokach? Jakby co, mam na sprzedaż mały zapodziany na zapomnianym koncie pakiecik 2K ackji, chętnych zapraszam do kontaktu na sprzedam.fam@gmail.com (mam nadzieję, ze Prezes nie ma mi za złe tego ogłoszenia i nie skasuje posta).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic Ci nie będę kasował ale mogłeś się chociaż podpisać aby nie być anonimowym czytelnikiem. Nie mam dojścia do facebooka i ciężko mi stwierdzić co się tam dzieje, jednak wiele wskazuje na to że jednak działa Porozumienie. Pewnie czytałeś że zawarli umowę (każdy musi pojedyńczo podpisać umowę jak chce) z Kancelarią Prawną aby negocjowała sprzedaż akcji po korzystnym kursie. Jest też informacja iż na piątkowym walnym chcą podnieść i to znacznie liczbę akcji (rozwodnić aż o 103 mln nowych akcji) a to jest niekorzystne dla drobnych akcjonariuszy. Ja na razie czekam na rozwój sytuacji, chcę zobaczyć czy Kancelaria coś ugra i wynegocjuje sprzedaż akcji, jak im się uda to wówczas dopiero będę chciał podpisać z nimi umowę.
   Mam listę osób które mi odpisały i Ciebie wrzucę na nią, jak coś będę działał to dam znać.

   Usuń
 15. hello...? moze jakis update

  OdpowiedzUsuń
 16. sprzedam akcje FAM

  OdpowiedzUsuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni