"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 28 lutego 2018

Altus TFI - wyniki i szacowana dywidenda

Altus TFI zaprezentował wyniki za 4 kwartał 2017r. które na poziomie zysku skonsolidowanego wyniosły 17,84 mln i są niższe o 22% od moich szacunków (23 mln). Możliwe że jeszcze przy raporcie rocznym zostaną
skorygowane w górę tak jak było to rok temu kiedy zysk został podniesiony o około 4 mln.
Moje optymistyczne dość szacunki wynikały z oczekiwań pozytywnego wpływu na wynik przejęcia BPH TFI dzięki któremu wzrosły aktywa pod zarządzanie i po części to się potwierdziło, bo zysk ze sprzedaży wzrósł o 3,5 mln. Jednak wynik został zepsuty pozycją "Pozostałe koszty rodzajowe" (co to takiego jest ?) które wyniosły 8,594 mln a rok wcześniej było to tylko 0,534 mln. Bilans i przepływy operacyjne dobre choć zawsze mogłyby być lepsze, c/z wynosi 6,71. 

Aby oszacować dywidendę należy zerknąć do raportu jednostkowego z którego jest wypłacana. I tak zysk netto jednostkowy wyniósł 80 mln, z którego zgodnie ze statutem Altusa 10% jest przeznaczane na cele charytatywne tj. 8 mln (80 mln - 10%) czyli na dywidendy może zostać przeznaczone 72 mln zł. Jeśli cała ta kwota zostanie przeznaczona na dywidendę (spółka posiada 100 mln gotówki) to wyniesie ona 1,56 zł (72 mln zysku /46,12 mln akcji) na akcję czyli przy dzisiejszym kursie stopa dywidendy wyniesie 10,64% (1,56 zł dywidenda/14,65 kurs)*100. Niestety taka wysokość dywidendy będzie niższa od moich oczekiwań 1,70 zł dywidendy na akcję.
Podsumowując trochę chaotyczny wpis jestem zawiedziony wynikami gdyż zarówno wynik skonsolidowany (zaniżony pozostałymi kosztami rodzajowymi) jak i raport jednostkowy (gorszy operacyjnie niż rok wcześniej) z którego wypłacane są dywidendy były gorsze od moich oczekiwań. Zazwyczaj jeśli mnie spółka zawodzi to sprzedaję jej akcje, jednak ze względu na dosyć wysoką możliwą dywidendę o której powinniśmy się dowiedzieć za trzy miesiące trzymam akcje. Sprzedam je w momencie wzrostu kursu akcji ale nie później niż do lipca 2018. Oczywiście jeśli wyniki za 1 kw 2018 będą mocne i perspektywy na dalszą część roku pozytywne to nie wykluczam iż przytrzymam dłużej akcje. 


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
Udostępnij:

5 komentarzy:

 1. Nie chcę już zmieniać treści posta ale przed chwilą pojawiła się rekomendacja zarządu Altus wg której 90% zysku ma być przeznaczone na dywidendę lub skup akcji czyli potwierdza to moje wyliczenia z postu, na dywidendę lub skup będzie przeznaczone 72 mln złotych czyli 1,56zl dywidendy.

  OdpowiedzUsuń
 2. A skąd zysk ze sprzedaży 3,5mln? Z tabelki 'zysk (strata) na sprzedaży' wynika 23 133 - 22 051 = 1082.

  pzdr
  inżynier

  OdpowiedzUsuń
 3. Widzę że czytasz myśląc a to bardzo dobra cecha. 3,5 mln zysku na sprzedaży o którym napisałem to jest zysk jaki prawdopodobnie został osiągnięty przez BPH TFI i wyliczyłem na podstawie dwóch raportów: skonsolidowanego i jednostkowe. W skonsolidowanym mamy zysk ze sprzedaży 23.133 a w jednostkowym 19.619 i 3,5 mln różnicy to właśnie wygenerował przejęty BPH. Niestety jest to mniej niż ja oczekiwałem gdy kupowałem Altusa do portfela bo wtedy szacowałem że BPH doda 16 mln zysku netto rocznie a wygląda że może to być ze 12 mln.

  OdpowiedzUsuń
 4. A co z tą dyrektywą unijną, która ma uderzyć w TFI?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zagrożenia są dwa ze strony nowych przepisów: pierwszy Midfid II który obowiązuje od stycznia i wymusza na sprzedających fundusze o informowaniu o wszystkich kosztach i ile sprzedawca zarabia. To może lekko ograniczyć aktywa. Druga regulacja która wchodzi od 2019 roku to obniżanie opłat za zarządzanie funduszami, będą to stopniowe ruchy ale mogą wpłynąć że banki nie będą chciały sprzedawać funduszy firm z nimi nie powiązanych (altusa, quercusa czy skarbca). To jest groźne bo taki Altus może powoli tracić aktywa i mniej zarabiać na opłatach zarządzanie (to nie jest jednoznaczne bo i mniej będą musieli płać dystrybutorom fubduszy). Są lekkie zagrożenia jak widać dla przyszłych wynikow i w dłuższym terminie wyniki Altusa mogą spadać. W tym roku widziałem szacunki zysku 80 mln i byłby to wynik podobny do tego z 2017 jak wyłączymy jednorazowy przychód z przejęcia bph tfi. Dywidenda przy takim zysku też przekroczyłaby 10% tak jak będzie w tym roku.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

13.03 Krynica Vitamin - Krynica trudna spółka do oceny i wydaje się że jest obecnie właściwie wyceniana. Jest ona po sporym progra...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni