"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

niedziela, 18 lutego 2018

Aktualności, analizy, komentarze 2b/2018

dodano 1.03. Getback od 17 marca wejdzie do indeksu mWIG40 link


28.02 zarząd Altus TFI rekomenduje link przeznaczenie 90% zysku netto na dywidendę lub skup akcji co dałoby 1,56 zł na akcję i 10,64% stopę dywidendy.


27.02 Asbis podał oficjalne wyniki za 4 kw i wyglądają bardzo dobrze, wzrost przychodów o 23% i zysku o 25%, mocne przepływy operacyjne które wzrosły o 45% i w całym 2017 wyniosły 157 mln zł przy 37 mln zł rok wcześniej i rocznym zysku 26 mln zł, bilans się poprawił. Jedyne co słabo wygląda i jest ostrzeżeniem to spadek marży brutto w 4 kw z 5,81 % do 4,89% i aby to nie był trwały trend.


23.02. zarząd Stalexport poinformował iż zamierza rekomendować na WZA 29 groszy dywidendy tj. 6,70% stopa dywidendy przy obecnym kursie. Jest to poniżej moich oczekiwań które wynosiły 7-9%.

22.02 - Livechat podał wyniki i są raczej zgodne z moimi oczekiwaniami gdyż zysk wzrósł o 3% do 12,4 mln, przez niski kurs usd i obecny kwartał może być z podobnym wynikiem.


21.02. - Asbis podał wstępne szacunki przychodów za styczeń i przyrost jest wręcz piorunujący bo 73% r/r link, wygląda na to że ten rok będzie bardzo dobry dla firmy a kurs może sporo urosnąć.

Unimot podał bardzo słabe choć oczekiwane szacunki zysku jednostkowego (ważne nie skonsolidowanego !!!) za 4 kw link i wygląda to bardzo słabo gdyż przy spadku przychodów o 25% zysk netto spadł aż o 95% !! Dywidenda wypłacana z jednostkowego zysku powinna wynieść 90 groszy czyli stopa 4,50%.

20.02 Ambra - nie jednoznaczne wyniki gdyż pozytywnie wzrosły przychody (o 5%), marża ze sprzedaży (o 7,2%) ale spadł zysk netto (o 3,4%), na spadek zysku wpłynęły wyższe koszt wynagrodzeń (o 6,6%), zwiększone koszty marketingu "reklamy" o 2 mln (25% więcej r/r) ale na plus 1,5 mln otrzymane roszczenia. Ciekawy jestem dzisiejszej reakcji rynku gdyż nie znam oczekiwań rynku do dynamiki rozwoju a przecież Ambra nie jest nisko wyceniana (c/z 14). Stabilizować kurs może oczekiwanie na wyniki 1 kw które powinny być lepsze (rok temu była jednorazowa strata 3,5 mln i przesunięte są święta na 1 kw).

W gazecie parkiet są dwie informacje o Getback: pierwsza że prawdopodobnie od marca wejdzie do indeksu mWIG40 a druga że rynek wymusił podniesienie marży nowej emisji obligacji z 4% do 4,4% powyżej stawki Wibor 3M. W artykule jest o teoriach spiskowych na forach internetowych (Kruka też dotyczą) iż np. Getback został skojarzony z wyciekiem danych z bazy PESEL, pojawiły się też informacje o oferowanych prywatnie emisjach GetBacku, których oprocentowanie przekracza kupony z publicznych ofert, co częściowo da się usprawiedliwić niższym kosztem przeprowadzenia samych emisji.
W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych i nie może być traktowany jako porada inwestycyjna.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
Udostępnij:

151 komentarzy:

 1. Przypominam iż na anonimowe komentarze nie odpisuję, wystarczy jak na końcu swojej wypowiedzi czytelnik bloga poda swój nick, imię czy pseudonim i to w zupełności wystarczy.

  Od tego miesiąca wszystkie napływające istotne informacje ze spółek z moich portfeli będę krótko wpisywał w tym poście, będzie znacznie więcej treści.

  Ponadto w związku napływającą dużą ilością raportów finansowych za 4 kwartał 2017 co ciekawsze wyniki i zaskoczenia (pozytywne i negatywne) napiszę w poście (głównie firm których nazwy padały na blogu).

  OdpowiedzUsuń
 2. Cześć prezes, chciałem dziś kupić #fam, ale chyba już nie ma notowań, pozdrawiam, seba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są notowania FAM, oni są notowani na dwóch fixingach czyli o 11 i 15 przez 30 minut trwa ich sesja.

   Usuń
  2. Niestety, nie udało się kupić.W podobny sposób zostałem właścicielem assecoslo.Akcje kupiłem na ikze, później zniknęły z konta i przyszły pocztą.Co ciekawe, cena z wezwania to była 1/4 ceny nominalnej.Seba

   Usuń
  3. a mi się udało zakupić trochę akcji Fam...
   i to właśnie na ikze...
   zobaczymy co z tego będzie...

   Usuń
  4. Kupno tego na IKZE/IKE to nie najlepszy pomysł - gdyż wyksięgują te papiery z rachunku a nie zaksięgują żadnej gotówki więc to po prostu niepotrzebny transfer z konta bez podatkowego (IKE) na konto podatkowe, nie wiem jak to będzie w przypadku IKZE bo nie wypłaciłeś pieniądze ale papiery wartośćiow i jak to ugryź od strony podatkowej to zagadka.

   Usuń
  5. Sam jestem ciekawy jak z tym IKZE rozliczą, z tego co wiem przez rachunek IKZE nie można rozliczać transakcji kupna-sprzedaży na umowy cywilno-prawne.
   Ja jeszcze dokupiłem 2000 akcji i mam łącznie 7000 akcji, zobaczymy czy coś z tego będzie, czy papierowymi akcjami będzie można sobie podetrzeć "cztery litery".

   Usuń
  6. Z ikze było moim zdaniem ok, wyciągnąłem papier z rachunku,a nie musiałem czekać do 65 roku życia.Tak stałem się właścicielem assecoslo w nadziei na jeden euro dywidendy co roku, hehe.Pozdrawiam, Seba

   Usuń
 3. Co myślisz o Tower Investments S.A. Fundy zapakowane Prognozy bardzo dobre . Prezes co prawda parę bzdur powiedział że jak zrobi emisję to po ok 100 zł ( zrobił za 45 ) czy też że wycena BOŚ 112 zł jest konserwatywna . Ale może warto tą spółkę mieć fundy też mogą zechcieć podciągnąć kurs

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wieczorem coś Ci napiszę o Tower bo zaraz wyjeżdżam i pewnie dopiero koło 20 będę przy kompie.
   Niestety tak jak pisałem już wcześniej z Tower mam bardzo złe skojarzenia gdyż ich przejście z newconnect na gpw bardzo podobne jest do Unimotu. Też tym zajmuje się dm boś, tez mamy najpierw mocny wzrost kursu i później oferowanie akcji niby w niskiej cenie a po debiucie akcji słabe zachowanie kursu. Co do fundamentów to też im coś się ich inwestycje przeciągają, kilka w ostatnich dniach dali komunikatów i nie za bardzo się wczytywałem.

   Usuń
 4. Dziś ciekawy komunikat ze spółki Tower. Rynek zareagował pozytywnie.
  Przed spółką ciekawe perspektywy. Cena w okolicach emisji obejmowanej przez fundusze(45 zł) jako inwestycja wydaje się dosyć atrakcyjna w dłuższej perspektywie i tak też traktuję tą spółkę w swoim portfelu.
  Pozdrawiam Twister.

  OdpowiedzUsuń
 5. A co sądzisz o CDRL? Segment ciekawy, bo dla dzieci, ale martwią mnie pustki w ich sklepach, brak klientów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O CDRL sporo już wcześniej pisaliśmy (przejrzyj sobie ostatni post i wcześniejszy "Aktualności ....".
   Tak w skrócie porównując ją z innymi odzieżówkami to jest jedna z tańszych opierając się na wskaźniku c/z i ma szanse na poprawę wyników dzięki zwiększaniu liczby nowych sklepów (chcą wejść też mocniej do Niemiec) oraz słabemu dolarowi gdyż importują w usd. Zyski za 4 kw mogą być jeszcze płaskie bo lepsza marża może zostać skonsumowana przez transakcje zabezpieczające kurs walutowy jeśli takie w mieli zawarte, a dopiero widoczniejszej poprawy zysku oczekuję od obecnego kwartału (dolar raczej już wyczerpuje potencjał spadku).
   Jeśli chodzi o pustki w sklepach to masz rację, faktycznie jak się przechodzi koło tych sklepów to często jest pusto (myślę o weekendzie), do tego ich produkty są markowe ale drogie i zastanawia mnie gdzie udaje im się tych przychodów nałapać. Ogólnie do spółki raczej trzeba podchodzić że zarówno przychody i zyski powinny się poprawiać 10% rok rocznie.

   Usuń
 6. To jako ciekawostkę wklejam. Może tez się dogadają w sprawie AVII i podobne pismo wystosują. Po kursie Tarczyńskiego widać, że samo pismo wystarczyło do lekkiej podbitki.
  Teraz wystarczy tylko w piśmie podmieć nazwy spółek, kwoty i wysłać na Litwę.

  Zarząd spółki Tarczyński S.A. _Spółka_ informuje, że w dniu dzisiejszym Spółka otrzymała pismo, w związku z ogłoszonym przez EJT Investment S.a.r.l w Luksemburgu w dniu 12 grudnia 2017 roku Wezwaniem do zapisywania się na sprzedaż akcji Spółki _"Wezwanie"_. Pismo zostało podpisane przez przedstawicieli Aegon Otwarty Fundusz Emerytalny, Aviva Otwarty Fundusz Emerytalny Aviva BZ WBK, Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny oraz Otwarty Fundusz Emerytalny PZU "Złota Jesień" i Otwarty Fundusz Emerytalny Pocztylion _łącznie "OFE"_.

  W przedmiotowym piśmie OFE oświadczyły, że cena za akcje Spółki zaproponowana w Wezwaniu nie odzwierciedla ich zdaniem wartości godziwej akcji Tarczyński S.A. i w związku z tym każde OFE oświadczyło, że nie sprzeda akcji Spółki w Wezwaniu po cenie 12,60 zł za jedną akcję. W piśmie wskazano również, że OFE nie podjęły względem siebie żadnych innych zobowiązań niż wyżej opisane.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jestem całkowicie zaskoczony że OFE pomimo podniesienia ceny o 20% nie zgodziły się na sprzedaż, bardzo ciekawy teraz będzie ruch wzywających bo roki się już drogo. Takie wyceny dobitnie świadczą iż jest dużo spółek niedowartościowanych z podobnych branż ale brak funduszy w akcjonariacie sprawia iż kursy są takie jak widać.

   Usuń
 7. Prezesie, mam pytanie. Do kiedy można Twoim zdaniem bezpiecznie trzymać akcje AVII, z nadzieją, że podwyższą cenę wezwania, a bez ryzyka, że obrót akcjami zostanie zawieszony i zostaniemy z akcjami bez możliwości sprzedania na giełdzie?
  Będę wdzięczny za odpowiedź.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spokojnie, zawieszenie i wykluczenie nie będzie tak z dnia na dzień. Teraz robią wezwanie, po drodze będzie walne, gdzie pewnie uchwalą wycofanie i dopiero wtedy będzie informacja z konkretną datą. Wydaje mi się, że najważniejszą datą będzie tu 9 marca, czyli walne, na którym dowiemy się czy i jak fundusze zawalczą o wyższą cenę. Akcje na rynku będziesz mógł sprzedać spokojnie jeszcze po wezwaniu, choć nie wiadomo jak się wtedy cena ukształtuje.

   Usuń
  2. @ Czepan - jak dla mnie najważniejsza data to koniec tego tygodnia bo mniej więcej do tego czasu będziemy wiedzieć czy OFE NN sprzedało akcje. Jeśli sprzedało to negatywne info i nie widzę sensu trzymania akcji, jeśli jednak nie sprzedało to jest szansa na podniesienie ceny wezwania.

   @ mnogi - jeśli nie chcesz się bawić w papierologię związaną z załatwianiem wezwania to wydaje mi się że koniec marca to ostateczny termin na sprzedaż akcji. Musisz też pamiętać że jeśli OFE NN sprzedał akcje w zeszłym tygodniu to nie będzie miał kto walczyć o wyższą cenę i jest możliwe że czym bliżej kwietnia tym będzie większe zwątpienie akcjonariuszy i kurs może się obsuwać.

   Ja nie ukrywam iż mocno obserwuję kurs avi i możliwe że jeszcze kupię akcje pod podniesienie ceny wezwania. Zależy to od OFE i czy kurs trochę spadnie, jeśli bym kupił to na pewno przystępuję do wezwania (lub sprzedaję na giełdzie jeśli ceny będzie wyższa) żeby nie zostać z akcjami po wykluczeniu z giełdy.

   Usuń
 8. Prezesie, co myślisz o sytuacji Kani. Pozdrawiam MS

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W fundamentach nic od kupna się nie zmieniło, nie mamy wyników a z firmy pojawiły się tylko komunikaty o emisji nowych obligacjach (lekko negatywny wydźwięk), natomiast ceny sprzedaży wieprza czyli koszty surowca wg najnowszych danych są o 11% niższe r/r. Niestety pojawiła się większa nerwowość na rynku po ostatnich spadkach na giełdach i spółki takie jak Kania (fundamentalno-spekulacyjne) mogą najmocniej dostawać rykoszetem i mogą być większe spadki tej spółki niż innych. Lekko na plus może ale nie musi oddziaływać podnoszenie ceny wezwania na Tarczyńskiego czyli bardzo podobną firmę, tam c/z jest 10 a u Kani 4 (oczywiście w przypadku Kani jest większe zagrożenie ze względu dużego długu).

   Uwaga - koło 14 dopiero będę przy kompie więc trochę nie będę na blogu.

   Usuń
 9. Ciekawy artykuł do poczytania o Avii na Stockwatch https://wiadomosci.stockwatch.pl/wezwanie-na-aviaam-leasing-ab-czyli-polowanie-na-tanie-latanie,akcje,210988

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wnioskując że na kupnie stoi 150 tysięcy akcji do 5,54 to chyba artykuł poskutkował i wielu przekonało się o niskiej cenie wezwania. Oni nic nie odkryli, od dawna wiemy że cena powinna być wyższa ze 100% a minimum przyzwoitości to z 50% więcej. Zobaczymm czy życie brutalnie zweryfikuje.

   Usuń
 10. Prezesie,
  Wiem, że są portfele (fundamentalny i dywidendowy), ale niektóre ze spółek generalnie rzecz ujmując mają gorsze wyniki niż przewidywałeś kiedy je kupowałeś.
  Z drugiej strony jak piszesz w aktualnościach niektóre ze spółek których nie masz w portfelu zaskoczyły cię pozytywnie.
  Tak więc, gdybyś dzisiaj miał kupić jakieś akcje, w które byś zainwestował?
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Faktycznie jakby popatrzył na zaraportowane wyniki to wszystkie spółki (dopiero 3) pokazały znacznie gorsze wyniki na poziomie zysku netto od moich szacunków. Telestrada 50%, Stalexport około 40%, a Ambra około 15%. W przypadku Telestrady mocny spadek zysku był tylko "papierowy" gdyż zaksięgowali w koszty wyburzony budynek ale najważniejsze faktycznie gotówka z firmy nie wypłynęła - wierzę w tą firmę bo świetnie generuje gotówkę, nisko jest wyceniana i świetne ma rentowności ROE 58%, ROA 45%.
   Stalexport podał szacunki wyników i nie dokładnie nie znamy powodów spadku zysku, tak jak pisałem zakładam że wynika on z utworzenia większych rezerw na przyszłą wymianę nawierzchni ze względu na wzrost cen asfaltu (powiązany ze wzrostem cen ropy). Ambra powyżej zaszalała z reklamą (2 mln) co zwiększyło koszty.
   Ja na chwilą obecną nie planuję zakupów do żadnych portfeli (jedynie może Altus wrzucę do fundamentalnego) gdyż nie jasna dla mnie sytuacja na giełdach, w mojej ocenie jesteśmy blisko mocnej korekty (tak 15-20%) gdyż nerwowo się robi na obligacjach amerykańskich (rosną ubezpieczenia z tytułu zabezpieczenia wypłacalności obligacji). Rentowności przekroczyły poziom 3% więc jest możliwe że będą wędrowały tam pieniądze bo stopy mogę mocniej wzrosnąć. Na naszym podwórko dochodzą spore transfery z OFE do ZUS (sporo zwiększyła się liczba emerytów) oraz może być dodatkowa podaż akcji w związku z demontażem OFE i przekazaniem akcji i gotówki do PPK - dobrze już nie pamiętam ale łącznie może być z tych tytułów 10 mld podaży w najbliższych 12 miesiącach.
   Sugeruję na razie trzymać gotówkę - jest możliwe że jeśli z nowym rokiem wejdą PPK to tak za rok zapanuje w polsce pokoleniowa hossa (wszystkie akcje będą rosły) tak jak było gdy OFE funkcjonowały.

   Usuń
 11. Tak a propos, ktoś gdzieś napisał, że PKN ORLEN idzie na dno. Jakby jednak spojrzeć na KANIę, to PKN ORLEN jest w szczycie hossy ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. O Kanii:
  https://www.bankier.pl/forum/temat_re-nowy-raport-na-stronie,27252913.html

  OdpowiedzUsuń
 13. A Ty Prezio masz jeszcze Kanie? W wirtualnym czy w realu?

  OdpowiedzUsuń
 14. Widzę że po Unimot i Getback kolejna spółka czyli Kania spędza zysk z powiek niektórym inwestorom. Ja już 15 lutego napisałem po infie o tych obligacjach
  "15 lutego 2018 17:59
  Wywołałeś do tematu Kanię i są komunikaty (raczej negatywne choć trudno ocenić cel nowej emisji) iż chcą zrobić emisję obligacji na 150 mln i zmianę warunków obecnych obligacji (dadzą wyższą marże w zamian za przymknięcie oka na wyższy dług netto do ebidta). I teraz główne pytanie po co im olejne obligacje, czy chcą zrefinansować obecne (to raczej nie to) czy przeznaczyć na rozwój i kapitał obrotowy (jak to kiepsko bo lepiej jakby to robili z wypracowanych zysków, chyba że im mocno sprzedaż rośnie). "
  Dziwne że rynek dopiero dzisiaj zareagował a nie już wczoraj. Generalnie w mojej ocenie nic złego się nie stało i to można było przewidzieć, pomimo że jest ryzyko bankructwa o którym pisałem w analizie gdy kupowałem Kanie do wirtualnego portfela fundamentalnego jednak nic nie wskazuje że jest do niego bliżej. Oni przejmując Specjały przejęli tez ich dług (głównie obligacje) więc automatycznie wzrosło im zadłużenia a przecież jeszcze na wynikach (zysku) przejęcie nie będzie widać (dopiero od 1 kwartału). Kania w porównaniu z Getbackiem ma niskie % teraz obligacji (poniżej 7%) więc nie jest źle, ponadto wystarczy zerknąć w bilans że mają aż 600 należności głównie z biedronki (200 mln trzeba odjąć na specjały) czyli z tych pieniędzy mogą spłacić całe zadłużenie finansowe (poniżej 300 mln). Do poczytania artykuły https://obligacje.pl/pl/a/zm-henryk-kania-planuja-emisje-obligacji-do-150-mln-zl oraz o najnowszych danych GUS iż ceny wieprzowiny spadły w styczniu o 13% r/r a to powinno poprawić marże http://www.egospodarka.pl/146871,Ceny-produktow-rolnych-I-2018,1,39,1.html
  Ja nie mam w realnym portfelu Kani tylko w wirtualnym, tak jak pisałem iż zmuszony byłem okroić swoje realne inwestycje na giełdzie i zostałem tylko ze spółkami dywidendowymi których kilka pokrywa się ze spółkami w wirtualnym portfelu dywidendowym.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Prezio. Mam mały pakiet i zastanawiam się czy dokupić po tych cenach, czy lepiej się ewakuować.

   Usuń
 15. A czy ktoś zwrócił uwagę na Master Pharm wczoraj bardzo dobre szacunki wyników podali i ostro poszła w górę dzisiaj trochę spada ustawiłem się na 4,05 i właśnie dzisiaj mi wpadła myślę ,że do szóstki dojdzie. BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gorąco Ci życzę takiego zarobku.

   Na parkiet.tv https://www.youtube.com/watch?v=wPIc4DNHm2Q jest dzisiejszy wywiad z prezesem Getback i na pierwszy rzut oka wg niego firma jest cudowna :-) Jednak w przypadku pytania o nową emisję akcji odpowiedział trochę wymijająco iż to nie od niego zależy a od akcjonariuszy.

   Usuń
 16. Czy jest ktoś na blogu kto inwestuje w obligacje i doświadczył przedterminowego wykupu obligacji? Chciałbym spytać gdzie wam biuro maklerskie wpisało premie za wcześniejszy wykup w pit8c? Bo mi BOSSA wpisała w części D i podpisała "nieterminowe wypł. świadczeń z tyt. posiadania pw" a to nie były odsetki za zwłokę tylko premia za wcześniejszy wykup i nie wiem czy tak powinno być cy pisać w tej sprawie do mojego dm żeby zrobili korektę i jedna wpisali to w "normalne" przychody.
  Wojtek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie miałem takiej sytuacji ale główne pytanie czy tak umieszczony przychód wpływa na wysokość płaconego podatku ? Chyba w zasadzie wszystkie dochody z PIT8C są obłożone 19% stawką podatku.

   Ja dosłownie godzinę temu rozliczyłem PIT i pomimo słabego roku trzeba sporo dopłacić, liczyłem na mniej do zapłaty.

   Usuń
  2. U mnie by wpływał, bo ogólnie osiągnąłem stratę. A teraz z tej premii będę musiał zapłacić podatek a tak to zmniejszyłaby mi się strata. Co prawda nie są to wielkie pieniądze, ale głównie chodzi mi o sam fakt.
   Dzięki Prezesie za odpowiedź.
   Wojtek

   Usuń
 17. Witam.

  Mam pytanie . W pierwszych postach przewinął się temat akcji fam na ikze. Preferujecie właśnie IKZE czy raczej IKE ? Czy może oba konta ? Jak to u Was i u Ciebie Prezes wygląda ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mam i to i to...
   każde ma swoje wady i zalety...
   wystarczy poczytać...

   Usuń
  2. Jakiś rok temu była spora dyskusja o tych produktach i nie chce mi się szukać i pisać ponownie. Dla osób dobrze zarabiających, najlepiej w 2 progu podatkowym to IKZE w zasadzie powinien być niezbędnym produktem inwestycyjnym, gdyż każda wpłata niejako od razu "zarabia" 30% bo możesz sobie odliczyć od podatku. Ja miałem IKZE i mi się to nie opłaciło gdyż w ciągu 2 lat zarobiłem na nim 700% https://www.bankier.pl/forum/temat_fundamentalny-portfel-emerytalny-sprzedalem-wszystkie-akcje-wazne,21416109.html i byłem zmuszony zlikwidować. I to mnie mocno zabolało bo musiałem spory podatek zapłacić taki jak w drugim progu podatkowym pomimo faktu iż nigdy w tym progu nie byłem. Obecnie mam IKE i raczej jest jak dla mnie bezpieczniejszy gdyż można coroczne wypłaty robić a gdybym musiał wszystko zlikwidować to wówczas płacę tylko 19% podatku od zysków.
   Każdy człowiek inne ma potrzeby życiowe, inne zarobki i inne cele dlatego dla jednego IKE będzie dobry a dla innego IKZE, osoby dobrze zarabiające w mojej ocenie powinny mieć oba produkty.

   Usuń
 18. DM BOŚ usunął Vindexusa ze swojego portfela i to może tłumaczyć słabsze zachowanie kursu w ostatnich dniach.
  http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29708125,dm-bos-wprowadzil-kilka-zmian-do-swojego-portfela-inwestycji

  Dzisiaj tak dla pokazu ktoś chciał pokazać wielkość swojego portfela na Kani, na kupnie położył 1,5 mln zł.

  OdpowiedzUsuń
 19. Czesc Prezes,

  Czy mógłbyś podać twoje subiektywne prognozy dla spółek: Vindexus, LSI, Helio, Prolog. Dziękuję.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale czy Ty pytasz o prognozy wyników za 4 kw 2017 lub za 2018 a może pytasz o zachowanie kursów w najbliższym czasie bo z tym jest trudniej ?

   Usuń
 20. Dębica pokazala swietne wyniki, zysk wzrosl o prawie 93%. co myslisz prezesie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam dobrze Dębicy bo zawsze była dla mnie zbyt droga dlatego nie wiem od czego jej wyniki zależą. Nie ma co ukrywać iż pokazała świetne wyniki i co najważniejsze nie są to tylko super wyniki 4 kw ale oni aż w trzech kwartałach 2017 roku mieli znacznie lepsze wyniki. W całym roku ładnie wzrosły im przychody i marża ale co najważniejsze utrzymali pozostałe koszty pod kontrolą a nawet je obniżyli. Świetne przepływy i mocny bilans czyli jakby nie patrzył spółka zdrowa. Pytanie co dalej i czy można na tym zarobić ? Odpowiem że nie wiem. c/z 11 to nie jest na pewno drogo ale pod warunkiem że będzie nadal progres wyników a tego nie wiem. Oni poinformowali ostatnio że zmienili zasady współpracy z Goodyear co powinno dać kilka milionów większego zysku, można tez się spodziewać około 5% dywidendy. Jednak w tym półroczy kończy im się zwolnienie z podatku z tytułu inwestycji w specjalnej strefie ekonomicznej i można się spodziewać iż wynik w 2 półroczu będzie z podatkiem dochodowym i może być gorszy (chyba że dalej będą zwiększać sprzedaż i marże).

   Usuń
 21. Czy ktoś z techników może napisać gdzie jest opór na spółce DGA?
  Bardzo ładnie to wygląda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Technicy z bloga zniknęli niestety.
   Z tego co widzę od mojej krótkiej analizy na blogu o DGA w grudniu kurs urósł o 40% więc mogę sobie "pluć w brodę" że widząc perspektywę zarobku nie kupiłem akcji :-(
   Dalszy wzrost bardziej zależy od wyników które opublikują a nie od techniki ale mogę się mylić.

   Usuń
  2. Pytałem Ciebie o tą spółkę i ją zakupiłem w tym czasie więc nie mogę narzekać:)
   Korci sprzedać ale z drugiej strony jest bardzo silny trend wzrostowy i nawet 10zł wydaje się realne w krótkim terminie.
   Pytałem też o Quantum przy 14zł(też zakupiłem ale za szybko sprzedałem)
   Po wynikach zakupiłem Agroligę bo też wydaje się wychodzić z korekty.
   Pozdrawiam

   Usuń
  3. Sam wiesz że spekulanci lubią spółki z niską kapitalizacją a taką ma DGA więc nie można wykluczyć że jeszcze kurs urośnie, oczywiście dobrze aby wyniki były lepsze r/r. Oni wynik w 3 kwartale sobie podciągneli więc jeszcze 2-3 kwartały są raczej bezpieczne.

   Usuń
 22. Jest wycena dla Tower Inwestment 112,7 zł (!!!) przy kursie poniżej 50 zł i dodanie do "Top picks" przez DM BOŚ. W ostatnich dniach wyraźnie wzrosły także obroty na spółce co pokazuje rosnące zachowanie spółką.
  Twister

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. identycznie robili z unimotem...
   a gdzie teraz jest unimot?

   nie twierdzę, że tak samo będzie z tower...
   ale już nie ufam bosiowi... sorry...

   Usuń
  2. Ja na Twoim miejscu tak bym się nie zachwycał, wszystko co tpbi dm boś podchodzi pod manipulację. Identycznie było z Unimotem, przeniesienie na gpw z newconnect wraz z nową emisją akcji, następnie wysoka rekomendacja i dodanie do Top picks - a po kilku miesiącach obniżanie rekomendacji. Kurs Unimot jest 60% niżej od emisji więc sporo akcjonariuszy umoczyli którzy obejmowali akcje.
   Czy tak będzie z Tower to czas pokaże.

   Usuń
  3. W tekście miało być robi a nie tpbi.
   Przypomnę też casus Vindexusa o którym z pół roku temu pisałem, maklerzy bosia co miesiąc podwyższali rekomendacje bez fundamentalnych powodów aby jakiś cel osiągnąć (ja miałem swoją teorię ale jej nie powtórzę).
   Vindexus też mocny spadek zalicza.

   Usuń
 23. Są wstępne jednostkowe wyniki Unimot i jest tragicznie, ja oczekiwałem z 50-75% spadku a mamy aż 95% spadku. Oczywiście dane skonsolidowane mogą być odrobine lepsze ale trzeba zakładać 75% przynajmniej gorsze. Patrząc obecnie na marże lądowe to obecny kwartał będzie słaby ale baza jest na szczęście niższa.

  OdpowiedzUsuń
 24. Znam historię z Unimotem i BOŚiem.
  Z Tower sytuacja dotychczas wyglądała podobnie - zjazd z ceną w dół, pozytywne rekomendacje i wyceny przy przeniesieniu na główny parkiet. Należy pamiętać jednak, iż Tower to zupełnie inny charakter działalności i odpowiedzieć sobie na pytanie czy otoczenie makroekonomiczne w jakim obecnie działa spółka i najbliższe perspektywy to podstawy do tego, aby pozytywnie oceniać przyszłość spółki.
  Twister.

  OdpowiedzUsuń
 25. A ja tam kupiłem Dębicę za co prawda nie wielką kwotę bo to tylko 30 akcji ale wyniki pokazała naprawdę świetne . Zobaczę co z tego będzie .

  OdpowiedzUsuń
 26. Ładnie ktoś dzisiaj łykał akcje Dębicy za grube miliony. ( Goodyear ) pewnie sprzedawał ale kto kupował .

  OdpowiedzUsuń
 27. Przykład UNIMOTU i nie zapominajcie jeszcze ROBYGa, którego rekomendali sprzedawać po żenującej cenie wezwania, dają naprawdę dużo do myślenia...
  Ludzie niestety mają krótką pamięć, bo więcej takich zagrywek było, ale mam nadzieję, że tym razem przynajmniej krótkoterminowo BOŚ odczuje spadek liczby swoich Klientów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam IKE i zwykły rachunek maklerski i sobie obsługę chwalę, nie mogę złego słowa powiedzieć. Jak miałem dużo pytań to czasem nawet miałem odpowiedzi o 23 i 2 nad ranem, chyba dyżury nocne mają :-(
   Natomiast zagrywki z pompowaniem kursu a następnie emisją akcji to większy przekręt ale nikt nikogo za rękę nie złapał więc to tylko domysły. A rekomendacje i zmienianie prognoz wyników co kwartał czy częściej to trochę jak dzieci w przedszkolu, próbują a może trafią.

   Usuń
  2. Systemowo również sobie chwalę, narzędzia mają bardzo dobre, na obsługę Klienta również nie można narzekać.
   Jednak nie sposób powstrzymać się od ktoś powie teorii spiskowych, widząc to co wyprawia ich dział analityczny...

   Usuń
 28. Ek
  AB INTER RAO Lietuva informuje, że wyniki za IV kwartał 2017 r. Oraz Skonsolidowany roczny raport roczny, skonsolidowane sprawozdanie finansowe jednostki dominującej za rok zakończony 31 grudnia 2017 r. Wraz z raportem niezależnego biegłego rewidenta zostaną opublikowane w dniu 23 lutego 2018 r

  OdpowiedzUsuń
 29. Pytanie: czy myślicie (i wierzycie), że po wynikach getback'a kurs nagle odbije i zredukuje wasze 30-40% straty ? Bo we wcześniejszych tematach ludzie się wypowiadali, że płacili za getbacka min-max po 20-25 zł. Wyżej ludzie pisali, że są stratni i będą trzymać. Oj drogo was będzie kosztował ten upór. Naprawdę, sytuacja ta sama co z Unimotem.
  Quba

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie skomentował Twojego wpisu więc i ja zostawię bez komentarza.

   Usuń
 30. Rekordowe zamówienia dla polskich firm;
  https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rekordowy-portfel-zamowien-gus-koniunktura,58,0,2399034.html?src01=483bb&src02=6223035703703681

  Jak to kurcze jest, rekordowy wzrost płac, wszystkie nasze wskaźniki gospodarcze super (generalnie jest, zawsze się można do jakiegoś drobiazgu przyczepić), a giełda pędzi w dół.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bo giełda zawsze dyskontuje przyszłość o kilka/kilkanaście miesięcy

  OdpowiedzUsuń
 32. Gdyby to była prawda to mielibyśmy grybą hossę kilka lub kilkanaście miesięcy temu a jakoś jej nie zauważyłem ... zwłaszcza na małych spółkach.
  Grzegorz

  OdpowiedzUsuń
 33. Na spółkach z WIG 20 trochę hossy było, od dołków indeks urósł ze 40% więc nie mało. Teraz wiele spółek już oddaje te wzrosty, taki PKN czy PGE od szczytów spadły po 30% i nie widzę żeby na blogu ktoś o nich wspominał.
  Na pewno jest nerwowo na rynku i raczej nie ma to związku z polską gospodarką a raczej z USA, oni zbyt mocno urośli i w związku z podwyżkami stóp % są możliwe spore spadki które jak zawsze mogą pociągnąć w dół cały świat (myślę o giełdach).

  Dzisiaj z naszego podwórka wyniki Livechata a jutro z moich obu portfeli Inter Rao Lietuva (IRL) po których będzie można oszacować wysokość dywidendy.

  OdpowiedzUsuń
 34. Czesc Prezes,

  Czy mógłbyś podać twoje subiektywne prognozy wyników finansowy 4Q2017 dla spółek: Vindexus, LSI, Helio, Prolog. Dziękuję.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pamiętaj że jest to tylko mój szacunek na szybko niczym nie podparty:
   Vindexus - zysk bez zmian, 5 mln
   LSI - zysk 1,4 mln, wzrost o 40%
   Helio - zysk 5 mln, spadek o 15%
   Pro-log - 0,5 mln, wzrost o 40% (szacunek za obecny kwartał gdyż za ostatni już podawali).

   Usuń
  2. Prezesie,
   Na jakiej zasadzie oszacowałeś te wyniki. Podpowiedz. Interesuje mnie konkretnie szacunek w odniesieniu do Pro-log i LSI
   Pozdrawiam
   Paweł

   Usuń
  3. Tak jak napisałem było to na szybko dlatego nie liczyłem na podstawie marży brutto bo nie widziałem sensu a przyjąłem trochę na logikę.
   Prolog - założyłem że zwiększone przychody mają w okolicach świąt bo wówczas więcej win się sprzedaje (czyli mają więcej banderolowania w tych kwartałach oraz więc przez ich firmę importowanego alkoholu się przewija), te spostrzeżenia potwierdzają wyniki (podaję rok kalendarzowy a nie ich obrotowy) - 1 kw 17 zysk to 0,373 mln, 2 kw 17 (Święta Wielkanocne) z. 0,754 mln, 3 kw 17 z. 0,485 mln i 4 kw 17 (Boże Narodzenie) z. 1,152 mln. W związku z faktem iż w tym roku Święta Wielkanocne są wcześniej niż rok temu (2 kwietnia) zwiększony zysk będzie w 1 kw 2018 i przyjąłem że będzie to kwota pomiędzy 0,373 mln (z. 1kw17) a 0,754 mln (z. 2kw17) czyli 0,5 mln (właściwie powinienem przyjąć 0,6 mln).
   Jeśli chodzi o LSI to trochę prościej bo znamy przychody za 4 kw 17 które wyniosły 13,6 mln i w tym roku osiągali marżę netto 10-11% a ja przyjąłem 10,3% marży netto.
   Helio np. jeszcze miesiąc temu przyjmowałem że zarobi 5,5 mln a na ich niższy wynik miały wpływać znaczne koszty reklamy które mogli ponieść (marża brutto liczę że była minimalnie lepsza) w 4 kwartale, teraz wynik obniżyłem bo widziałem w wynikach Ambry wzrost kosztów na reklamę o 2 mln (z tego co pamiętam 100%) więc możliwe że jednak i Helio więcej wydał niż zakładałem.

   Usuń
 35. Nie wydaje Ci się @prezes, że kurs ASBISu może być celowo trzymany ?
  Dzisiejszy wzrost naprawdę nie zachwyca patrząc na znaczenie wczorajszej informacji o szacunkach przychodów za styczeń. Za trzy dni wyniki być może pod to grany jest obecny scenariusz na tej spółce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Abisu nie zastanawiałem się nad żadnymi teoriami, w mojej ocenie mocny jest kurs/trend (odbił 20% od ostatniej przeceny) i bardzo dobre fundamenty o czym świadczą rosnące przychody. Wyniki roczne w zasadzie są znane i więcej niż 0,5-1 mln usd nie powinno być zmiany odnośnie podanych przez firmę szacunków.
   Dzisiaj po otwarciu mnóstwo akcji się przemieliło ale spora podaż nie pozwoliła rozwinąć skrzydeł a to może być pewne ostrzeżenie dla kursu.

   Usuń
 36. AviaAML - Czy ktoś dysponuje źródłami (linki), gdzie jest określone po jakiej cenie OFE obejmowały akcje spółki w 2013 roku?

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Litewska firma, zajmująca się leasingiem i handlem samolotami komercyjnymi, ustaliła cenę emisyjną swoich akcji na 8 zł.

   Wyznaczona wcześniej cena maksymalna wynosiła 16 zł. Natomiast analitycy ING, które jest oferującym, wycenili walory AviiAM w przedziale 14,1–15,6 zł.

   Cena jest taka sama dla inwestorów indywidualnych (zapisy zakończyły się w piątek) i instytucjonalnych (ruszyły w piątek i potrwają do wtorku). Inwestorom zostało wstępnie przydzielonych 13,9 mln akcji nowej emisji oraz 161 tys. istniejących. AviaAM oferuje w sumie 14,2 mln akcji, w tym 13,9 mln nowych. Jeśli inwestorzy złożą zapisy na wszystkie wstępnie przydzielone akcje, łączna wartość oferty wyniesie 112,2 mln zł i spółka pozyska 110,9 mln zł. AviaAM planuje wykorzystać gotówkę na leasing samolotów (ok. 65 proc. środków), handel samolotami (25 proc.) oraz leasing i zarządzanie silnikami samolotowymi (10 proc.).

   http://www.parkiet.com/artykul/1325885.html

   Usuń
 37. Prezes a co myslisz o AviaSG? Kurs spada pewnie poklosem tego co sie stało na Aviaam. Wskazniki dobre tylko jak zaufac teraz Litwinom? No i ten trend spadkowy. Pozdrawiam Raf

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idąc tokiem rozumowania ludzi powiązanych (głównych akcjonariuszy) z tymi firmami (jest to jedna grupa kapitałowa) to powinni też ogłosić wezwanie na AviaSG bo po co ma być na giełdzie. Jednak czy jest sens zagrać pod takie wezwanie to wątpię. Spółka gorzej wygląda jeśli chodzi o osiągane wyniki i perspektywy a jeśli nie będzie szybko wezwania przy trwającym trendzie spadkowym można umoczyć kasę.

   Usuń
 38. Prezesie, pisałeś swego czasu o zakupie Atlas Est. czy trzymasz dalej mimo spadku? Kurs zachowuje się dość paskudnie z jednej strony, ale z drugiej wezwanie jeśli będzie to powinno być powyżej aktualnej średniej półrocznej. Czyli powyżej 1,16.
  pozdrawiam
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam to jeszcze cudo i trzymam minimum do wyników rocznych. Co dalej to po nich podejmę decyzję czy jest sens jeszcze to trzymać. Jeśli chodzi o wezwanie to na nie liczę ale gdyby nawet było to moim zdaniem cena byłaby znacznie wyższa, bliżej wartości księgowej a nie rynkowej. Zaznaczam że to jest mała pozycja która nie ma wpływu na mój portfel.

   Usuń
 39. Prezes, bardzo dziękuję za wpis. Wypowiedz się proszę na temat następującego pisma do OFE, które zamierzamy wystosować (KNF będzie w DW).

  Jestem klientem Państwa OFE. Proszę o informację, czy macie Państwo zamiar brać udział w wezwaniu na akcje AVIAAML po cenie 5.62 PLN? Czy Państwa zdaniem cena jaką zaproponowali wzywający stanowi wartość godziwą?

  Przypomnę, że obejmowaliście Państwo akcje w 2013 roku po cenie powyżej 8 PLN. Dodatkowo akcje AVIAAML zostały przez Państwa wycenione w przedziale 14,1 - 15,6 PLN za akcję.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapomnij o tym że Ci odpiszą bo nie mogą tego zrobić, takie instytucje nie mogą informować o swoich ruchach/planach.
   Dla mnie pozytywne jest że nie ma informacji o sprzedaży akcji przez OFE NN a jakby mieli sprzedawać to już powinni to zrobić bo minął tydzień.
   Ktoś ładną pajdkę położył na sprzedaży po 5,60 (175.000), jak w przyszłym tygodniu nie będzie informacji o sprzedaży OFE NN a kurs spadnie w okolice 5,40-5,50 to kupuję akcje i biorę udział w wezwaniu (mieszkam blisko warszawy więc papiery mogę nawet osobiście załatwiań).

   Usuń
  2. Ktoś też tą pajdkę szybko skonsumował i w dodatku robi się mały popyt.

   Usuń
  3. Prezes do 5,40-5,50 nie spadnie, bo to pewny ponad 3% zarobek w krótkim czasie, także każdy by kupił za taką cenę. Można chyba już powiedzieć, że OFE NN miało akcje w momencie ogłoszenia wezwania, choć latają ostatnio duże pakiety, więc nie wiem, czy czegoś nie upłynnili na rynku. Z drugiej strony nie wiem po co teraz mieliby rzucać to na rynek.
   Czekamy teraz na ich dalsze ruchy, walne i ewentualnie wypowiedź zarządu spółki na temat ceny godziwej.

   Usuń
  4. Fakt że szybko rozebrali tą pajdę, w tym tygodniu to jest kolejna duża wymiana akcji aż nasuwa się pytanie co się dzieje ?

   Po "cichu" liczę że w połowie trwania wezwania zniecierpliwieni będą oddawać taniej akcje bo nie będą chcieli bawić się w załatwianie wezwania, jak nie spadnie kurs to trudno, nie kupię.

   Usuń
 40. Prezes, kojarzysz po ile była emisja/emisje Unimot dla których kończy się lockup (czyli po ile mogą się pojawić akcje na sprzedaż)?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie kojarzę ale sprawdziłem po 19,50 (166.021 akcji), te akcje nie powinny się pojawić na rynku bo intencją posiadacza tych akcji było długoterminowe wiązanie się z firmą (on chyba nadal jest prezesem tej Tradei którą przejmowali).

   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/27373428,unimot-sa-27-2017-tresc-uchwal-podjetych-na-nadzwyczajnym-walnym-zgromadzeniu-w-dniu-18-maja-2017-r

   Usuń
  2. Dzięki. Coś mi się kojarzyło, że były jeszcze jakieś inne akcje. Bo te rzeczywiście kupował (a raczej wziął w ramach rozliczenia) prezes Tradea.

   Usuń
 41. Moim zdaniem wezwanie na Atlasie bardzo prawdopodobne i to w krótkim terminie. Bardzo niski ff i żenująca wycena. po co trzymać akcje na gpw?
  mn

  OdpowiedzUsuń
 42. Ek
  https://interrao.lt/pl/aktualnosci/2018/grupa-inter-rao-lietuva-oglasza-wyniki-finansowe-za-rok-2017-wyzsze-wytwarzanie-i-sprzedaz-energii-elektrycznej-wyniki-finansowe-zblizone-do-roku-2016/

  OdpowiedzUsuń
 43. Witam mam pytanie takie z grubszej rury. Czy można by bylo w jakis sposób ukarać BOŚ, które oferowało akcje Unimotu o oszustwo? Przecież to oni pomagali w emisji akcji i wycenili ją za drogo. Ani przez moment od emisji akcji na rynek GPW akcje nie rosły tylko spadały. Wiem, że to szalony pomysł, ale tak sobie rozważałem taką nauczkę, żeby inne biura ograniczyły ten proceder.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie ma praktycznie żadnych szans na ukaranie BOSia...
   KNF nic nie pomoże...
   rynek tak wycenił akcje unimotu a nie inaczej...
   a że Ty na tym straciłeś to już niestety tylko Twój problem...

   jedyne co można zrobić to... nie brać udziału w emisjach organizowanych przez BOŚ... ja mam taki plan...

   Usuń
  2. PDA w pierwszym dniu notowań rosły o 20% więc nie można mówić że cały czas spadały, można mieć tylko do siebie pretensje (przynajmniej ja mam) że się wtedy nie sprzedało. Niestety wchodzące wtedy pakiety paliwowe i transportowe wydawało się że mocno poprawią wyniki firmy (trochę tylko tak było).
   Jak jesteś w stanie udowodnić jakieś działanie na rzecz akcjonariuszy i masz dobrego prawnika to możesz próbować. Zauważ tylko że sporo weszło wtedy do akcjonariatu funduszy (tfi i ofe) i oni jakby widzieli szanse na ukaranie to pewnie to by zrobili. Zauważ że Quercus kupił ze 230.000 akcji czyli obecna strata klientów to ponad 5 mln zł.
   Ja za swoje inwestycje i straty tylko i wyłącznie obwiniam siebie bo ja kupowałem akcje, staram się do nikogo nie mieć pretensji nawet jak wprowadzony byłem w błąd (celowo lub nie).

   Usuń
 44. Pamietajcie, ze to wlasnie my, klienci decydujemy czy BOS jest dalej na rynku. Poza tym, zawsze mozna ich zhejtowac w necie. Zaden prawnik nie zadziała więcej jak media.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 45. Wie ktos skad te dzisiejsze wzrosty na Vindexusie i Getbacku?
  Robos7

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dodam jeszcze, ze wystrzal nastapil na obu o 12, a na innych windykatorach ruchu nie bylo. Moze jakies wezwanie Getback bedzie robil na Vin?
   Robos7

   Usuń
  2. Raczej te wzrosty to tylko odbicie po ostatnich spadkach, obie spółki patrząc na wskaźnik c/z są najniżej w branży wyceniany więc może ktoś uznał że warto kupić.
   Dzisiaj w parkiecie jest artykuł "Windykatorzy na cenzurowanym" i w mojej ocenie jest to raczej pozytywny artykuł, no. cytat" Patrząc na windykatorów od strony fundamentalnej, wydaje się, że przynajmniej na razie powodów do paniki nie ma. Kolejne spółki pokazują, że operacyjnie wciąż są bardzo mocne. Obiecująco wyglądają chociażby spłaty od dłużników, które nadal systematycznie rosną, co m.in. jest pochodną poprawy sytuacji gospodarczej. Rośnie również liczba przeterminowanych długów, a także skłonność banków do ich sprzedawania. Na rynek trafiają też coraz „świeższe” długi, co przynajmniej w teorii powinno ułatwić pracę spółkom. Windykatorzy jednak rozpieścili rynek i te pozytywne sygnały nie trafiają już do inwestorów. Ci oczekują od nich czegoś więcej. W przypadku Kruka liczono chociażby, że od początku strzałem w dziesiątkę okaże się ekspansja na rynek włoski. Ta, przynajmniej na razie, rozczarowuje, chociaż przedstawiciele spółki od początku podkreślali, że jest to projekt długoterminowy. GetBack praktycznie od początku swojego istnienia budzi mieszane uczucia. Jedni z podziwem patrzą na dokonania spółki, drudzy twierdzą, że jest to kolos na glinianych nogach. Prezes GetBack Konrad Kąkolewski zapewnia o transparentności firmy i mocnych fundamentach, ale patrząc na notowania giełdowe, górą na razie są pesymiści."

   Usuń
 46. Prezes czy przyglądałeś się kiedyś spółce MEX POLSKA, wycena nie wydaje się być wysoka + około 5 % dywidendy, planują na ten rok ponad 5 mln zysku, lokali nie mają w centrach handlowych także zakaz handlu raczej w nich nie uderzy, Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponad rok temu się przyglądałem spółce i negatywnie podchodziłem ze względu na spodziewany wzrost kosztow wynagrodzeń i składek zus, branża restauracyjna i ochrony najbardziej ucierpiały na ozusowaniu wszystkich umów. Widać że spadły im wyniki w 2017 roku tak jak można się było spodziewać ale 3 i 4 kwartał (na razie szacunek) daje nadzieję że będzie lepiej. Jednak pytanie jest najważniejsze pod co zagrać na tej spółce? Przychody lekko rosną więc taki sobie rozwój, zyski mogą maksymalnie osiągać 4 mln (max 4,5 mln) co da c/z 8-9 i dywidenda możliwa 6-8%. Ja bardzo nie widzę sensu ale mogę się mylić (może czegoś nie widzę).

   Usuń
 47. Dzięki za odpowiedz. A co do Bos-ia, tez postanowilem, że nie będę korzystal z ich ofert i tyle niech mają:)

  OdpowiedzUsuń
 48. Witam.
  Czy ktoś z Was otrzymał już PIT 8C z Aliora?

  Tiruriru

  OdpowiedzUsuń
 49. Ja nie. King_99

  OdpowiedzUsuń
 50. Ciekawe z tym pitem z Aliora, mbank dał koło 20 stycznia, boś koło 20 lutego a Alior jeszcze nie. Widać że prywatna firma szybciej działa niż powiązane z państwem.

  ciekawostka
  OFE znowu stwierdziły że cena w wezwaniu na sprzedaż akcji Tarczyńskiego nie jest godziwa, jest to już ich trzecia odmowa. Robi się ciekawie bo zaczynam mieć wątpliwości czy Tarczyńscy ją podniosą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alior zawsze dawał pity końcem Lutego, poczatkie Marca - kilka dat z lat poprzednich:
   21-02-2012
   02-03-2013
   12-03-2014
   27-02-2015
   26-02-2016
   24-02-2017

   Dokument pojawi się na dniach zapewne.

   Usuń
  2. Dzięki za info.

   Tiruriru

   Usuń
 51. ja z mbanku dostalem w zeszlą srode

  OdpowiedzUsuń
 52. Rynek nie przyjął jakoś euforycznie tych wyników Asbisu. Reakcja jest co najmniej dziwna, ale należy pamiętać, że mogły być one już zdyskontowane w kursie akcji...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mamy "Kupuj plotki, sprzedawaj fakty" i realizację zysków, nie zmienia to faktu iż wyniki powinny być w tym roku dobre (o tym na konferencji powiedział zarząd) i kurs ma szanse jeszcze urosnąć.

   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29758092,asbis-oczekuje-w-18-wzrostu-w-kazdym-segmencie-biznesowym

   Usuń
 53. Kania rośnie o bardzo dużych obrotach o ponad 8%, nie widzę informacji co może być powodem. Czy to ma związek z wezwaniem Tarczyńskiego i podnoszeniem ceny wezwania to czas pokaże.

  OdpowiedzUsuń
 54. Tydzień temu pisałem tu o Dębicy i Od tego czasu pięknie urosła co prawda kokosów nie zbiłem bo kupiłem po 101 zł tylko 30 akcji ale zamierzam dalej dokupywać . Altus myślę że wie co robi i na pewno nie zechce na Dębicy stracić . Ale pytanie mam Odnośnie Krezusa spółka co prawda mocno ostatnio podrożała ale myślę że sporo jeszcze może podrożeć kiedyś kosztowała nawet i 20 zł . Mają w planie przejąć Walcownię Dziedzice która rok rocznie ma zysk netto po kilkanaście milionów . Co Prezes myślisz o Krezusie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pomogę Ci w przypadku Krezusa gdyż nie znam dobrze spółki i nie chcę się w nią zbyt mocno zagłębiać. Na pierwszy rzut oka kapitalizacja 159 mln jest wysoka patrząc na fakt iż w zasadzie od 5 lat pokazują straty, słabe przepływy operacyjne i slaby bilans (kapitał własny to tylko 25 mln co nie powinno mieć miejsca przy takich rentownościach które osiągają).

   Usuń
 55. Ciekaw jestem jaka jest wasza opinia na temat przejecia lotosu przez orlen? Ja mysle, ze jest to pojscie w dobra strone, patrzac jak duze sa spolki energetyczne w europie (nawet juz nie wspominajac o swiatowych championach)

  OdpowiedzUsuń
 56. Moim zdaniem Lotos bardziej powinien rosnąć bo jest przejmowany i może być wezwanie,a Orlen chyba zaraz klapnie bo przecież muszą wyłożyć niezła kasę...BBB

  OdpowiedzUsuń
 57. jeszcze nie tak dawno były plotki o połączeniu Pekao z Aliorem i oba banki ostro w dół, dzisiaj podobne info z Orlenem i Lotosem a kurs góra, niby sytuacja podobna ale jak różna
  Krzysiek

  OdpowiedzUsuń
 58. Każde przejęcie czy połączenie spółek jest dobre jeśli pociąga za sobą zyski dzięki uzyskanym synergiom a czy tu będzie to trudno powiedzieć (pewnie tak). Z tego co widzę to chcą oni zachować odrębność podmiotową więc pewnie zostaną dwie centrale i większość kadry. Wspominają o kilkuset milionach ograniczenia kosztów funkcjonowania rocznie więc sporo ale przekładając na obecne ich kapitalizacje i słabe jednak perspektywy dla branży to może się rozmyć zysk z połączenia. Kursy rosną po 8% więc rynek bardzo pozytywnie zareagował ale prawdziwy test sentymentu tych spółek będzie za 2-3 dni.
  Mnie zastanawia czy będzie mieli zgodę na przejęcie przez organy nadzoru (UOKiK) oraz czy będzie też wezwanie na na 15% akcji (różnica między 66% a 51% przejmowanymi akcjami).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak na razie chca zachowac odrebnosc podmiotowa. Mysle, ze na to tez przyjdzie czas tylko chca uniknac duzego buntu samorzadowcow i lokalnych politykow swojej partii, ktorzy nagle straca swoje wplywy w lotosie.

   Usuń
 59. Rzeczywiście może Unimot przyspieszy rozwój sieci Avia.

  https://businessinsider.com.pl/firmy/zarzadzanie/fuzja-pkn-orlen-i-lotosu-stacje-paliw-do-przejecia/qc2vcsz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeb pamiętać że takie przejęcie Lotosu może potrwać z rok czasu więc długi termin, jednak faktycznie Unimot mógłby trochę na tym ugrać bo sprzedawane stacje raczej pewnie są rentowne (oczywiście będą sprzedawać najgorsze). Pytanie jak takie przejęcie mogłoby wyglądać czy Unimot by wyrywał/negocjował po jednej stacji czy kupiliby w pakiecie. Trochę nie wyobrażam sobie że Unimot kupiłby 200 stacji np. po 0,5 mln jedna czyli musiałby 100 mln przeznaczyć na to (nowa emisja akcji szykowałaby się).

   Usuń
 60. Prezes, pisałeś kilka dni temu o słabych premiach lądowych. Wydaje się, że pierwszy kwartał wcale nie musi wyglądać tragicznie. Sam zobacz :

  https://i.imgur.com/79Dt92u.png

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zerkam co drugi/trzeci dzień jak wyglądają premie lądowe i faktycznie w ostatnich dniach trochę się poprawiła. Nie zmienia to faktu iż w 1 kw 2017 wyniosła około 6,20% a w tym kwartale jest w okolicach 4,50% więc trzeba się nastawiać na sporo gorsze wyniki (50% spadku zysku ?).
   Dopiero trwały powrót premii w okolice 6% da nadzieje na ustabilizowanie wyników i lepsze perspektywy dla kursu.
   Niestety z optymisty w przypadku Unimotu stałem się pesymistą :-(

   Usuń
 61. Rok temu jak akcje były po 55- 60 zł nasz Prezes widział Unimot po 100 zł na koniec 2017r. Teraz jak poprawia się otoczenie, pojawia się szansa przejęcia 200 stacji, spółka ma już 20 stacji własnych a akcje są po 19 zł Prezes widzi że będą spadki. Myślę, że to dobrze wróży kursowi.
  Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej wszystkim życzę aby kurs Unimotu jak najmocniej wzrósł aby można było odrobić straty. Zauważ że ja nigdzie nie napisałem o spadkach kursu tylko o spadkach zysku który może być w 1 kw (4 kwartał niestety potwierdził moje przewidywania o których ostrzegałem od trzech miesięcy), mam nadzieję że faktycznie będę anty wskaźnikiem dla Unimotu.
   Przewidywałem że wyniki 2 i 3 kw 2017 będą lepsze niż rok wcześniej i to się sprawdziło a kurs spadał, teraz przewiduję gorsze wyniki 1 kw (i 4 kw 2017 też) to może kurs zrobi psikusa i wzrośnie.

   Usuń
 62. Czołem

  Parę postów wyżej napisano, że w przypadku Tarczyńskiego OFE kolejny raz stwierdziły, że nie dostały wyceny godziwej i nie sprzedadzą papierów w wezwaniu po proponowanej cenie.

  Nie wiem czy jest jakaś logika w tym ale trochę zbieram Avię, do tej pory nie było chyba infa że OFE sprzedały, a co najmniej dwa z nich pokrywają się z OFE siedzące w Tarczyńskim.
  Ryzyko żadne, a jakaś szansa na podwyższenie ceny wezwania jest bo czemu OFE w przypadku Avii miałyby postępować inaczej niż u Tarczyńskiego, co myślicie ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Robisz to co i ja chciałem/chcę zrobić tylko czekam na niższy kurs. Pozytywny jest brak zejścia Ofe z akcjonariatu bo to oznacza że nie tylko drobnica została. Ja mam dziwne przeczucie że chińczycy chcą odkupić część akcji i zrobią to od wzywających tylko w godziwej cenie. Oczywiście trzeba trzymac rękę na pulsie i nie być zbyt nachalny tak jak w przypadku Tarczyńskiego którego wezwanie prawdopodobnie nie dojdzie do skutku (jutro mogą być spore spadki) i ci którzy ostatnio kupowali mogą stracić.

   Usuń
 63. Moim zdaniem to zupełnie inna bajka. W przypadku Avii i tak bez OFE zdejmą ją z GPW co już zapowiedzieli. King_99

  OdpowiedzUsuń
 64. Witam.

  Prezesie i Panowie a co myslicie o spółce PRAIRE MININg ? bedzie mozna na tym zarobic czy spekóła jak na bumechu ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną wszystko wskazuje że będzie można zarobić na Praire gdyż albo sprzedadzą kopalnię dla Jsw albo uruchomią wydobycie co przy obecnych cenach węgla koksującego może być dobrym interesem. Oczywiście jest to inwestycja typowo spekulacyjna i lepszym wariantem na szybki zarobek jest dogadanie się z Jsw.

   Usuń
 65. No i jeszcze ruszają zapisy na tego litewskiego turoperatora. Na 50 papierów się można zapisać . Co myślicie ? Jaksa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie interesowałem się bo wracam do zasady że akcji spólek w ipo nie kupuję.
   Warto zapoznać rapotrem http://biznes.interia.pl/gieldy/news/norges-bank-notuje-pokazne-zyski,2558546,1844#android jakie posiada fundusz norweski.
   Kupował akcje znane z bloga jak Inter Rao Lietuva, Getback czy Unimot, a sprzedawał ambrę, stalexport cloud, pcm .

   Usuń
  2. Uważam tak jak Prezes, nigdy więcej IPO, wystarczająco umoczyłem na Unimocie. A swoją drogą uważam, że GPW idzie na dno. Uciekają wartościowe spółki a na to miejsce będą wchodzić litewskie czy ukraińskie, których nikt przy zdrowych zmysłach i tak nie będzie kupował, będzie taka kalka jak na Avii.
   Paweł

   Usuń
 66. Nie mogę się zalogować do blogu dlatego piszę jako niezalogowany ale to ja prezes :-)

  DM BOŚ uaktualnił rekomendację dla Vindexusa i obniżył cenę docelową z 13,60 do 11,70.
  Oczekują że w 4 kw 2017 zysk wyniósł 5,1 mln czyli 2% więcej r/r, w 2018 ma wynieść 20,3 mln a w 2019 23,8 mln. Rekomendacja jest z 22 lutego 2018.

  W parkiecie jest artykuł o Asbis "Publikacja dobrych wyników Asbisu za IV kwartał stała się pretekstem do realizacji zysków przez inwestorów. Akcje we wtorek taniały, ale nadal są wyraźnie droższe niż na początku roku. Zdaniem analityków kurs ma potencjał wzrostu, ponieważ spółka systematycznie poprawia wyniki, a wyceniana jest ze znaczącym dyskontem wobec lokalnych i zagranicznych konkurentów."

  OdpowiedzUsuń
 67. Ta nasza polska giełda jest słaba i wystraszona jak zając którego pędzi stado psów.... żygać się chce,codziennie gorzej i gorzej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. SII wnioskuje do GPW i KNF o zajęcie stanowiska w sprawie spółki AviaAM Leasing AB.

   W związku z wkrótce rozpoczynającym się terminem przyjmowania zapisów w ramach ogłoszonego wezwania na akcje spółki AviaAM Leasing AB, który przypada na dzień 7 marca 2018 r., jak również w związku z przypadającym na dzień 2 marca 2018 r. dniem rejestracji uczestnictwa w nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu spółki zwołanym na dzień 9 marca 2018 r. w celu podjęcia uchwały w sprawie zniesienia dematerializacji akcji spółki, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych skierowało do Zarządu Giełdy Papierów Wartościowych, jak również do Komisji Nadzoru Finansowego pismo w przedmiotowej sprawie. Oba pisma są wynikiem zarówno wątpliwości prawnych odnoszących się do warunków, jakie muszą być spełnione w przypadku potencjalnego wykluczenia tej spółki z obrotu, jak również wynikiem obaw po stronie akcjonariuszy mniejszościowych, że mogą być potraktowani w sposób naruszający ich interes.

   Usuń
 68. Ailleron nie podał jeszcze wyników a kurs ponad 6 procent w dół,czyżby jakieś przecieki? BBB

  OdpowiedzUsuń
 69. Witam Prezes

  Myślisz coś kupić Aviaml? Po jakiej cenie myślisz wejść?

  Pozdrawiam
  Wojt

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W dniu ogłoszenia wezwania widząc spadki kursu założyłem sobie że po 5,40 kupię akcje ale kurs nie spadł tak nisko. Obecnie wobec braku informacji o zejściu OFE z akcjonariatu kurs do kupna który mnie interesuje to 5,50, wyżej płacić nie widzę sensu bo przecież są koszty operacyjne które trzeba ponieść (pojechać też muszę wtedy do warszawy aby pozałatwiać papiery).

   Usuń
 70. Prezes,

  Jak odnosisz się do działań SII dla Avia?

  http://www.sii.org.pl/12090/ochrona-praw/biezace-interwencje/sii-wnioskuje-do-gpw-i-knf-o-zajecie-stanowiska-w-sprawie-spolki-aviaam-leasing-ab.html#ak12090

  Czy twoim zdaniem mają szanse na powodzenie?

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każde działania które są ukierunkowane aby pomóc drobnym akcjonariuszom są mile widziane tylko pozostaje pytanie czy to coś da ? Jak koniecznie chcą opuścić GPW to zrobią to, jak nie w ten to inny sposób, ja jestem zdania że jak ktoś czegoś nie chce to nie ma sensu go przekonywać. Nawet jeśli wezwanie będzie zablokowane to nie zmieni to położenia akcjonariuszy, kurs nie urośnie i wydaje mi się że może spaść bo inwestorzy będą mieli świadomość iż może być ponowione wezwanie.
   Moim zdaniem najważniejsze jest pytanie czy cena wezwania jest godziwa a w tym piśmie nie jest w żaden sposób ta kwestia poruszana.

   Usuń
 71. Fakt, jak będą chcieli wyprowadzić spółkę z giełdy zrobią to w taki, czy inny sposób.
  Jest jednak pozytywna strona działania Stowarzyszenia. Jeżeli GPW i KNF wypowiedzą się, że do zdjęcia spółki z GPW jest potrzebne 90% głosów, wówczas OFE będzie mogło zająć głos w dyskusji (i zaproponować np. wyższą cenę). Jeżeli do podjęcia decyzji (prawo litewskie) jest tylko 75%, to OFE nie będą mieć nic do powiedzenia.

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 72. Prezes mam ogromn ą prośbę, rzuć okiem na winiki Ailleron, jak je oceniasz. Wielką pomocą byłoby dla mnie gdybyś napisał na co zwracać uwagę w raporcie, jakie wyniki są istotne, bym mógł z czasem sam ocenić. Podaję link do raportu http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29772670,ailleron-sa-raport-okresowy-kwartalny-skonsolidowany-4-2017-qsr Z góry wielkie dzięki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy inwestor ma różne oczekiwania odnośnie spółek i na co innego patrzy. Ailleron jest wysoko wyceniany przez pryzmat c/z (c/z 23) dlatego od takiej firmy oczekuje się na pewno dwucyfrowej dynamiki wzrostu przychodów i zysku.
   Ailleron pokazał wzrost przychodów o 12% do 38,87 mln i wzrost zysku o 27% do 5,544 mln czyli wydaje się że dynamika jest właściwa. Marżę brutto ze sprzedaży mieli identyczna jak rok wcześniej czyli 32,5 % (bardzo ładna), koszty sprzedaży i ogólnego zarządu nie wzrosły więc dobrze. Wynik byłby lepszy 0,5 mln gdyby nie koszty finansowe które prawdopodobnie wynikają z umocnienia złotówki przez które musieli przeszacować środki pieniężne w walucie (tak przypuszczam). Trochę słabe przepływy operacyjne bo wyniosły 1 mln przy 5,5 mln zysku netto ale przy szybkim rozwoju firmy można przymknąć na to oko. Generalnie nie znam oczekiwań rynku i ciężko przewidzieć jak może się kurs zachować, obecne c/z 20 nie jest wysoko jak na taką innowacyjną firmę ale reakcja może być różna. W mojej ocenie można oczekiwać dalszej poprawy wyników ale pewnie będzie ona umiarkowana (tak z 10% wzrostu przychodów i zysku) więc przy trudnym rynku może kurs się obsuwać.

   Usuń
  2. Bardzo dobre wyniki ALL. Ja wykorzystam obecna korekte i dokupuje.

   Usuń
 73. Prezes jesteś WIELKI. Bardzo dziękuję za taką analizę. Więc mogę spać spokojnie. Posiadam akcje od czasu zakupu PDA. Myślę, że USD w końcu zacznie się umacniać co będzie na plus dla firmy. Dzięki za kawał dobrej roboty. Trzymaj się zdrowo i życzę wiele zysków

  OdpowiedzUsuń
 74. Prezes pięknie Dębica rośnie . I myślę że dalej będzie rosła )))

  OdpowiedzUsuń
 75. Krótko co napisał mbank o Asbis (po konferencji) i Ailleron (po wynikach).
  - wzrost kosztów ogólnego zarządu związany ze wzrostem zatrudnienia w dawnym bloku ZSRR
  - marża 5,17 % w 2017 powinna się utrzymać w przyszłości
  - 1 mln usd odpisu w związku z likwidacją społki zależnej na Słowacji
  - wysokie przychody w styczniu 160 mln usd (92 mln usd rok wcześniej) zawierają jednorazową transakcję na 25 mln usd
  - w marcu prognoza zarządu na cały rok

  Ailleron - wyniki powyżej oczekiwań, zwracamy uwagę na koszty SG&A niższe R/R i poprawę wyników kluczowego segmentu Fintech oraz segmentu Hoteltech. Po spadku notowań Ailleronu o ponad 15% w ciągu ostatniego miesiąca, oczekujemy pozytywnej reakcji na wyniki

  OdpowiedzUsuń
 76. Wyliczenie premi ladowych to fikcja ponieważ spółka stosuje zabezpieczenia dla zapasów paliw. Spółka zabezpiecza wszystkie pozycje podatne na wahania cen surowca oraz wahania kursów walutowych i tak w raporcie za pierwszy kwartał 2017 czytamy .Po przejściu na główny parkiet Unimot zaczął pokazywać rachunek segmentowy. Dowiadujemy się z niego, że marża brutto spadła przede wszystkim w najważniejszym i największym segmencie czyli obrocie paliwami płynnymi (5,3 proc. w 1 kw. 2016 r. do 3,8 proc. w 1 kw. 2017 zatem premia ladowa w 1q nie mogła wynosić 6% i była bardzo niska .Potwierdza to Antyteresa omawiająć 1q 2017 z dn 1 czerwca 2017 i odnosi sie również do wyliczeń premi lądowej przez OBSa https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-3870p5_UNIMOT.aspx dovado

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dovado z całym szacunkiem do Ciebie ale to Ty chyba jesteś fikcją.
   Jak najbardziej liczenie premi lądowej ma sens bo to w zasadzie jest ich jedyny i główny zarobek, czym premie lądowe będą niższe tym zyski im będą spadały. Premia lądowa to inaczej marża jaką Unimot zarabia na sprzedaży oleju napędowego i nic do tego nie mają żadne zabezpieczenia walutowe czy paliw. Model który stworzył OBS, cytuję jego wpis "kalkuluje on marżę UNIMOT bardzo szacunkowo i bez kosztów transportu i dodawania biokomponentów. Ma służyć przede wszystkim do obserwowania zmian na rynku, co pozwala szacować marżę na sprzedaży brutto."
   Nie wiem czy czytałeś ostatnią rekomendację dm boś którzy szacując wynik za 4 kw 2017 Unimotu bardzo się pomylili gdyż wzięli pod uwagę tylko jednorazowy zwiększony koszt biokomponentów na zapasy (5 mln Ebidta) a nie uwzględnili spadającej premii lądowej. Przez to prawdopodobnie przeszacowali zysk skonsolidowany o 3 miliony ale o tym się dowiemy gdy będą oficjalne wyniki.
   Rozumiem że masz akcje Unimot i chcesz na nich zarobić tak jak każdy inwestor, ja tylko stwierdzam to co widzę, premię lądowe są w tym kwartale sporo niższe niż rok temu (choć powoli rosną i różnie może się kwartał skończyć), do tego trzeba doliczyć 10 mln rocznych kosztów o których piszą analitycy mbanku, cyt: "Jednocześnie spodziewamy się jednak, że logistyka, magazynowanie oleju napędowego oraz wymogi dotyczące biokomponentów w 2018 roku spowodują wzrost kosztów operacyjnych, które szacujemy rocznie na ok. 10 mln".

   Usuń
 77. Ja tylko piszę że nie da się jej tak prosto wyliczyć OBS wyliczając ją bierze cenę na rynku ARA jak zabezpieczyli się przed wahaniem cen ON to mogą kupić taniej .Potem bierze kurs USD do PLN a jak zabezpieczyli wahanie kursu i płacą po innym kursie jaki to mas sens, jeśli nie znamy tych danych .Piszę wyliczenie premii lądowej to fikcja a nie premia lądowa to fikcja o czym swiadczą wyliczenia OBSa w 1 jak i 2 q 2017 nie pokrywają się z marżą brutto jaką podała spółka w raporcie .dovado

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie lubię wracać do nieudanych inwestycji bo sporo o Unimot było na blogu ale krótko. Wyniki Unimot oraz wszelkich firm paliwowych, importerów i exporterów z dużą ekspozycją walutową należy analizować nie przez zysk ze sprzedaży (czyli marżę brutto) a najlepiej przez zysk operacyjny (marżę Ebit)a wynika to ze stosowania zabezpieczeń walutowych/surowcowych. I tak: importer zabezpiecza kupno partii towarów za 1 mln usd, jeśli dolar się umocni o 10% to oni osiągną stratę na sprzedaży bo taniej będą musieli sprzedawać (strata 0,1 mln) ale zaksięgują zysk z przeszacowania zabezpieczeń walutowych (zysk 0,1 mln). Odwrotnie będzie gdy taki dolar się osłabi, oni wtedy drożej sprzedadzą towar i wykażą wysoki zysk ze sprzedaży ale będą musieli wykazać stratę na transakcjach zabezpieczających. Unimot z tego co pamiętam to zyski/straty z zabezpieczeń walutowych (kurs usd/pln)/towarowych (ropa) księguje w pozostałe koszty/przychody operacyjne ale np. firm CDRL księguje w kosztach finansowych.
   W przypadku Unimot 1 i 2 kwartał to umocnienie złotówki do dolara i Unimot pokazywał słaby zysk ze sprzedaży ale był on rekompensowany w pozostałych przychodach operacyjnych, 3 kwartał to akurat odwrotna sytuacja bo złotówka pod koniec kwartału się osłabiła wykazali ładny zysk ze sprzedaży ale straty w pozostałych kosztach operacyjnych.

   Usuń
 78. Jeszcze do dych kosztów oszacowantch przez BOSia na 10 mln
  Zgodnie z polskimi przepisami art5,3b
  http://www.lex.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2017-1210-t-j-
  Producenci i handlowcy tworzą zapasy obowiązkowe ropy naftowej lub paliw, z wyłączeniem gazu płynnego (LPG), obliczając ich ilość na dany rok kalendarzowy na podstawie wielkości produkcji paliw, z wyłączeniem gazu płynnego (LPG), lub przywozu ropy naftowej lub paliw, z wyłączeniem gazu płynnego (LPG), na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w poprzednim roku kalendarzowym.
  ZAPASY na ten rok Unimot obicza na podstawie przywozu ropy w 2017 Spółka miała w 2017 nieznacznie wieksze przychody ze sprzedazy niż w roku 2016
  BOS liczył że spółka zwiększy swoją sprzedaz dwukrotnie . z raportu http://bossa.pl/_gAllery/aid61971/Raport_Unimot_SA_IPO.pdf strona 9 wykres 4
  (Z wykresu widzimy że pomiędzy 2016 a 2017 nastapił dwukrotny wzrost zapasów i do tego wzrostu zapasu spółka wydała 5 mln pln na biokomponenty w 4 q2017 roku .
  Z szacunków BOSia wynikało podwojenie sprzedaży oleju napędowego w 2017 roku i przy założeniu
  że cena ropy wzrosłą o 30% mogło oznaczać dla Spółki docelowe zamrożenie około 260 mln **( szacowane 216mln plus 30% wzrost ceny ropy )Z tego wykresu wynika też że szacunkowo w roku 2016 było zamrożone 129 mln na zapasy obowiwązkowe .
  . Jeśli sprzedaz nie wzrosła dwukrotnie bo spółka nie chcąć obniżyć marży nie konkurowała w sprzedaży hurtowej oznacza że spółka przy podobnym volumenie wyda mniej o 100 mln pln na zakup zapasów obowiązkowych , oraz zmniejszy dwukrotnie od planowanych koszty magazynowania oraz zakupu drogich biokomponentów do zapasów obowiązkowych .Wydaje się zatem bezzasadne twierdzenie zawarte w raporcie styczniwym BOSia że znacznie wzrosną koszty magazynowania i koszty biokomponentów . dovado

  OdpowiedzUsuń
 79. Witam.Czy ktoś może wytłumaczyć dziwne wartości przepływów w raporcie Stalexportu?
  Max

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć
   piszemy już pod aktualnościami 3.
   Zakładam że możesz mieć wątpliwości do trzech pozycji.
   Wpływy z długoterminowych lokat środków przeznaczonych na inwestycje 12,762 do 58,556 mln w 2016 roku. Tak duża różnica może wynikać z faktu iż w 2016 Stalexport rozwiązywał dużo rezerw na wymianę asfaltu i pieniądze z tego tytułu przeszły na rachunek bieżący. Oni zawiązując rezerwy blokują fizyczne pieniądze na lokatach długoterminowych których na koniec roku mieli aż 434 mln.
   Kolejna pozycja to płatności z tytułu koncesji na 59,585 mln a w zeszłym roku 0. Jak widać oni zapłacili pierwszą część opłaty za koncesje którą mieli płacić w tym roku (dokładnie nie wiadomo kiedy i jak długo to mają robić).
   I ostatnia pozycja Dywidendy wypłacone 44,507 do 0 - wypłata dla nas akcjonariuszy dywidendy w 2017 roku.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni