"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

niedziela, 11 lutego 2018

Aktualności, analizy, komentarze 2a/2018

Prywata - jeśli ktoś z czytelników bloga posiada dostęp do facebooka i może zagłosować (łapka w górę) na mojego syna (Błażej Parzyszek) który wykonał pięknego dinozaura z butelki po napoju i wytłaczanki po jajkach  to będę wdzięczny, link


Dodano 16.02. Stalexport - pokazał bardzo słabe szacunki zysku za 4 kw, zysk spadł jakieś 33% (około 20 mln) a przychody wzrosły o 7% (około 5 mln), spadek przepływów operacyjnych, oczywiście możliwe że zawiązali jakieś spore rezerwy ale wynik idzie w świat.

15.02  Skarbiec - dobry raport, wzrost przychodów o 26% a zysku o 52% (zysk wyniósł 5 mln i jest wyższy od prognozy dm mbanku 4,5 mln), tutaj ze względu na wysokie dywidendy trzeba zwracać uwagę na jednostkowy raport gdzie zysk jest na razie sporo niższy ale dopiero w kolejnym kwartale będzie można określić dywidendę (powinna być wysoka), bardzo dobre przepływy operacyjne i bilans, wyniki lepsze od konsensusu link

Komputronik - (nie zauważyłem że wczoraj był raport) pokazał całkiem pozytywny raport, przy wzroście przychodów o 12% wzrosła im marża z 10,08 % do 10,27% (możliwe że widać efekty mocnej złotówki do dolara), jednak pozostałe koszty były wyższe r/r i mamy wzrost zysku netto o 9%, c/z spada do niskiego 4,22. Bardzo mocne przepływy operacyjne, mocny bilans i pozostaje czekać na realizację ugody po której zobaczymy co faktycznie w firmie zostało.

Avia AM Leasing - tak na szybko - oczekiwałem 4 mln usd zysku a jest 3,2 mln usd, co ciekawe widziałem oczekiwania nawet 10 mln usd dlatego zobaczymy jaka będzie reakcja dzisiaj rynku. Na gorszy wynik wpłynęło zaskakująco niski zysk spółki zależnej (JV Chiny) gdzie oczekiwałem nawet 3 mln usd a jest 0,5 mln usd straty (trzeba poczytać czemu tak się dzieje) !!! Nie zmienia to faktu iż spółka jest nisko wyceniana (c/z 2,75) i bardzo perspektywiczna.

14.02 - Danks (dzięki któremu blog powstał) pomimo wzrostu zysku netto o 320% na który wpłynęły "Inne przychody operacyjne" (nie do końca wiem co w nich siedzi, może konsolidacja spółki zależnej) to mamy duży spadek przychodów bo aż o 37% i to jest największy negatyw wyników. Co więcej zarząd spodziewa się dalszego spadku przychodów więc pewnie i zysk też spadnie. Przepływy operacyjne całkiem przyzwoite w 4 kw (wyższe od zysku netto) i jedyny ale największy atut Danksa to świetny bilans. Przy braku zobowiązań finansowych firma posiada 13 mln gotówki czyli więcej niż obecna kapitalizacja firmy 11 mln. 


Modecom - przychody niższe o 5% a zysk o 13%, wpływ na niższy zysk mają ujemne przychody finansowe (-0,224 mln) a może to dotyczyć zabezpieczeń walutowych, złotówka do dolara w końcu roku mocno się umocniła i możliwe że musieli wykazać straty na zabezpieczeniach walutowych. Brzydko wyglądają też w całym roku przepływy operacyjne gdyż przy rocznym zysku 4,5 mln mamy ujemne przepływy 0,854.

Onico - wynik na poziomie zysku netto wyższy o 15% r/r ale trzeba pamiętać że rok temu 3 mln utworzyli rezerw (nie do końca jasne po co). Generalnie jest lepiej niż można było oczekiwać choć brzydko wygląda spadek przychodów o 23%, niekojące też są nadal ujemne przepływy operacyjne co przy spadających przychodach nie powinno mieć raczej miejsca.

Telestrada - na poziomie zysku netto wynik jest zdecydowanie niższy od moich szacunków (2,75 mln szacunku zysku do 1,42 mln faktycznego zysku) a wynika to z faktu iż cytuję "W pozostałe koszty operacyjne zaksięgowano jednorazowe pozagotówkowe koszty wyburzonych budynków (wartość z momentu zakupu nieruchomości obejmującej grunt i budynki) w wysokości 1,838.126 PLN". Jest to wyłącznie zabieg księgowy ale gorszy wynik poszedł w świat. Przychody tak jak można się było spodziewać spadły o 5% ale wzrosła mocno marża na sprzedaży z 45%  do 57%, przepływy operacyjne nadal świetne bo w 4 kw 3,4 mln a w całym 2017 roku 15,7 mln przy rocznym zysku netto 10,14 mln, c/z rośnie do 5,4 czyli nadal nisko.

Aiton pokazał słabe wyniki, bardzo spadła rentowność bo przy spadku przychodów o 9% zysk ze sprzedaży spadł aż o 50%, pytanie czy to pogorszenie rentowności może być wynikiem zmian w organach firmy, c/z 8, przepływy operacyjne sporo słabsze i widoczny jest duży spadek środków pieniężnych r/r co może wpłynąć negatywnie na wysokość tegorocznej dywidendy.

Pro-log - znowu mocne wyniki pokazał, wzrostu zysku i przychodów o około 15% r/r, c/z w okolicach 5, przepływy operacyjne niższe od zysku netto ale to może wynikać z charakteru prowadzonej działalności, rzuca się w oczy mocny wzrost WNiP i środków trwałych (rzekomo kupili wózki widłowe i maszyna do etykiet). Bardzo tania firma ale na horyzoncie możliwe zagrożenie (nie wiadomo czy firmy dotyczy) a mianowicie zniesienie obowiązku banderolowania win przez małe firmy winiarskie.

Madkom  - tak jak można się było spodziewać pokazał mocne wyniki, przy wzroście przychodów o 103% zysk wzrósł o 0,5 8mln a c/z spada do 5,25, dobre przepływy operacyjne choć sporo niższe od zysku netto, poprawa też bilansu, wysoka amortyzacja. Ciekawe stwierdzenie zarządu "W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej – niedoszacowanie kursu akcji uniemożliwia podjęcie kroków związanych z dalszym rozwojem. Zarząd Jednostki Dominującej nie wyklucza podjęcia współpracy z nowymi inwestorami, którzy będą mogli zwiększyć płynność podmiotu bierze jednak pod uwagę możliwość rekomendacji na najbliższe WZA uruchomienia programu skupu akcji własnych" - może świadczyć iż planują emisję akcji. Lekko negatywny jest za to raport miesięczny gdzie mamy spadek przychodów o jakieś 5%.


Aleja Samochodowa  - kolejny raz świetne wyniki patrząc na RZiS, jednak jest to spółka z bardzo ograniczonym zaufaniem do zarządu (głównych właścicieli), zawsze w tych raportach się coś nie zgadza (przepływy wcale się nie bilansują i zgadzają), inwestycja tylko spekulacyjna.

13.02 - Vidis - pokazał fantastyczne wręcz wyniki, wzrost przychodów o 67% a zysku aż o 143%, c/z spada do niskiego 1,92. Na tak dobre wyniki wpływ miały 2 czynniki: program dla szkół "Aktywna tablica" oraz słaby usd gdyż są oni importerem dolarowym " w omawianym kwartale znacząco umocnił się kurs złotego. Sytuacja ta miała szczególnie korzystny wpływ w momencie regulowania zobowiązań z tytułu zakupionych artykułów wobec kontrahentów".
Wszystko wskazuje że można spodziewać się poprawy jeszcze wyników w tym roku gdyż zarówno kurs walutowy pomaga jak i przejęli rentowną spółkę. Vidis jest przykładem że warto czasem inwestować w mało płynne spółki, ja ją dodałem do potencjalnych inwestycji przy kursie 1,60 zł ale nie kupiłem bo zdarzało się że w tygodniu nie było żadnej zawartej transakcji, obecnie kurs jest aż 115% wyżej i obroty mocno wzrosły (nawet po 100.000 dziennych obrotów).


12.02 -  Cloud - pomimo wzrostu w 4 kw przychodów o 15% to zysk spadł aż o 25% na co wpłynęło przeszacowanie (koszty finansowe) posiadanych środków w eur o jakieś 2,7 mln r/r, zaczyna się też potwierdzać moja teoria że te wyniki są naciągane gdyż za zyskami nigdy nie idą przepływy operacyjne, w całym 2017 pokazali 22 mln zysku netto a przepływy operacyjne tylko 0,3 mln, podobnie było też w 2016 r. gdzie zysk 20 mln a przepływy operacyjne to 10,7 mln. Gdzie w 2 lata podziało się 30 mln gotówki (nie płacą im kontrahenci ?


Agroliga z newconnect pokazała fajny raport, zysk w 4 kw wzrósł o 91% do 1,857 mln eur a przychody wzrosły o 4,70% do 7,24 mln eur, c/z spada do bardzo niskiego 1,25. W tym kwartale kończą dużą inwestycję która może poprawić przyszłe wyniki.


Od poniedziałku zaczyna się wysyp wyników za 4 kwartał głównie ze spółek z newconnect dlatego ciekawe wyniki i spółki krótko napiszę w tym poście (nie komentarzu).W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych i nie może być traktowany jako porada inwestycyjna.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
Udostępnij:

178 komentarzy:

 1. Przypominam iż na anonimowe komentarze nie odpisuję, wystarczy jak na końcu swojej wypowiedzi czytelnik bloga poda swój nick, imię czy pseudonim i to w zupełności wystarczy.

  Od tego miesiąca wszystkie napływające istotne informacje ze spółek z moich portfeli będę krótko wpisywał w tym poście, będzie znacznie więcej treści.
  Ponadto w związku napływającą dużą ilością raportów finansowych za 4 kwartał 2017 co ciekawsze wyniki i zaskoczenia (pozytywne i negatywne) napiszę w poście.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. @Gerard - usunęły mi się dwa Twoje wpisy a chcialem błędny. https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-6320p18_GETBACK.aspx
   Tak, na stockwatchu jest gorąca dyskusja o Getbacku ale podobnie na bankierze, widać że dużo osób ma ich akcje i wielu pewnie ma spore straty.

   Usuń
 2. Wykupiłem dostęp do parkietu więc jak coś będzie ciekawego to napiszę.
  Dzisiaj jest artykuł o windykatorach " Miło i przyjemnie już było", mowa jest obligacjach które Best chce emitować i nie tylko. Faktycznie w ostatnim czasie można zaobserwować trudności w plasowaniu kolejnych emisji przez największych windykatorów. Pierwszym czynnikiem odpowiadającym za taki stan rzeczy może być nasycenie portfeli inwestorów prywatnych obligacjami firm windykacyjnych, oferowanymi przede wszystkim w emisjach publicznych, ale również prywatnych, prowadzonych regularnie m.in. przez GetBack. Dodatkowo silna konkurencja rynkowa, powodująca wzrost cen nabywanych portfeli, oraz brak bodźców do dalszego dynamicznego wzrostu na polskim rynku poskutkowały gorszymi nastrojami w stosunku do całej branży, co przełożyło się na przecenę akcji windykatorów notowanych na GPW, a także wzrostem rentowności notowanych obligacji – mówi Krzysztof Dziubiński, członek zarządu DM Navigator.

  OdpowiedzUsuń
 3. Agroliga na dłuższą metę może być dobrym wyborem(fajne wskaźniki).Niestety wolumen obrotu jest strasznie niski.

  OdpowiedzUsuń
 4. Koniec korekty ?

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak szybko ? Jeśli nawet po korekcie to nie ma co oczekiwać że będą teraz duże wzrosty, w mojej ocenie raczej po hossie.

   Aviaaml dzisiaj mocno się wybił ponad 6 zł z rocznej konsolidacji, jeśli wyniki będą mocne to może pofrunąć wysoko. Ja tylko mogę żałować że już sprzedałem :-(

   Usuń
 5. Na razie to nie widać powodów żeby hossa miała się skończyć.
  Zwykła korekta wychładzająca rozgrzane głowy i tyle.
  Chyba ze wyskoczy jakiś czarny łabędz , 100 % pewności nigdy nie ma .

  muzyk

  OdpowiedzUsuń
 6. Avia przebiła opór i może przy pozytywnych wynikach spokojnie dotrzeć do 7,4 zł. Kto wie czy to nie będzie spółka 2018 r.
  Dla mnie jeszcze czarnym koniem jest Madkom. Za 2 dni wyniki - r/r powinno być znakomicie, a backlog na ten rok wygląda bardzo obiecująco.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak na razie powrót do ceny otwarcia. Trzeba powoli i cierpliwie poczekać. Teraz najważniejszy raport, a potem zobaczymy.

  OdpowiedzUsuń
 8. Witaj Prezes,

  co myślisz o Decora, mocno ja zgnoili przez ostatnie 2 tygodnie? Jaka szacujesz dywidendę?

  Pozdro
  Apacz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aż tak mocno Decora nie spadła, 5-6% spadku to podobnie jak cały rynek. Ostatnie wyniki nie były zbyt dobre (gorsze od oczekiwań), chociaż dzięki sprzedaży spółek zależnych i przeszacowaniu kredytów walutowych końcowy wynik się obronił. Ja oczekuję że 4 kw był trochę gorszy (wyższe ceny surowców, wzrost wynagrodzeń, mocny złoty niekorzystne przy sprzedaży exportowej). Jeśli chodzi o dywidendę to zakładam że może być podobna r/r czyli 85 groszy czyli stopa dywidendy 9%.

   Usuń
 9. Myślicie, że na Avii może być wezwanie? Kurs dziwnie trzymany.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w żadne wezwanie nie liczę bo kto miałby to zrobić. Dzisiaj bardzo dziwne ruchy, strasznie szarpane ale powoli do góry, ustawiłem się w okolicach 5,5 i niewiele zabrakło a udałoby się kupić.

   Usuń
  2. a kiedy Avia podaje wyniki bo nie mogę znaleźć
   mucha

   Usuń
  3. Aviaaml podaje zazwyczaj tego samego dnia co jego siostrzana spółka avia sg czyli 15 lutego, chociaż w listopadzie były wyjątek od tej zasady bo wyniki aviaaml były dzień wcześniej. Czyli 14 lub 15 luty powinny być wyniki.

   Dzisiaj gwiazdą sesji jest Getbacka, 10 % wzrostu i zaraz szykują się widełki :-)

   Usuń
  4. Pokłosie piątkowej informacji o finansowaniu oraz odbicie na giełdach uruchomiło popyt na papier :)

   Usuń
 10. Cloud w 7 miesięcy spadł 50%...
  ciekawe gdzie jest dno...?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedna z najdziwniejszych spółek, te dobre orzychody i zyski są jakby wirtualne, nie ma spływu gotówki do firmy i tylko rosną nakeżności. Jak tak dalej będzie to jeszcze kurs z 50% może zlecieć od bieżącego kursu.

   W kontekście umacniającego się złotego do dolara niezle wyniki może pokazywać Modecom, oni mocno zmniejszyli wynagrodzenia (trochę to dziwne) i to może im dodatkowo poprawić wyniki. Zobaczymy co zaraportują.

   Usuń
  2. pokazali w raporcie 7,1 mln euro w należnościach, na które podpisano porozumienie z dłużnikami z terminem spłaty 30.04.18. Tu jest te 30 mln brakujące w przepływach operacyjnych.Pytanie ile z tego spłynie?

   Usuń
  3. Ja całkowicie temu zarządowi nie ufam, w raporcie za 1 i 2 kw (nie pamiętam czy i za 3 kw) było stwierdzenie "Zdecydowana większość przeterminowanych należności została spłacona do dnia sporządzenia sprawozdania finansowego." - i co ? Ja wcale tych pieniędzy nie widzę nadal czy nie było spływu. Oni tylko na papierze zarabiają, pracują na zlecenie jakiejś sieci afiliacyjnej która im nie płaci, widocznie jest wirtualna jak i zyski wirtualne. Trzeba uważać i jak pojawi się kasa w firmie dopiero można myśleć o kupnie (generalnie lepiej zapomnieć spółkę).

   Usuń
 11. Czy mógłbyś się odnieść do wyników Aramusa?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz że dobrze się nie znam na deweloperach i mogę napisać tyle co każdy widzi. Bardzo mocny wynik za 4 kw zawdzięczają sprzedaży aż 40 apartamentów, zakładam że jest on nie powtarzalny ale ile mogą mieć jeszcze ich do sprzedaży to nie wiem (z bilansu nie wyczytam i trzeba się pewnie cofnąć do wcześniejszych raportów). Patrząc na kapitały i kapitalizację to wydaje się że spółka jest prawidłowo wyceniana choć pewnie dzisiaj mocno wzrośnie.

   Usuń
  2. Jak na razie 16% w dol. Nie znam spolki, ale ciekawe z czego wynika takie masowe wyjscie (obrot to jedynie 141k PLN, ale jak na ta spolke to dosc sporo).

   Usuń
  3. Ja też jej nie znałem , patrząc na wykres widać jakby ktoś w okolicach stycznia przy kursie 1zł skupował trochę akcji (może jakiś znajomy insajderów) bo wiedział że będą dobre wyniki a teraz sprzedaje fakty.

   Usuń
 12. Pytanie do mądrzejszych ode mnie: czy jest sens długoterminowego trzymania Unimotu ? Jakie są szanse, że spółka kiedyś wróci w "przyzwoite" rejony, a jakie są szanse, że to nie koniec spadków ?
  Maniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie nie jestem mądrzejszy od Ciebie ale krótko spróbuję napisać co obecnie myślę o mojej sporej wtopie ostatniego roku. Oczywiście nie jestem w stanie przewidzieć jak może się kurs zachowywać gdyż on zależy od wielu czynników ale w mojej ocenie może jeszcze trochę spaść ale czy 10 czy 30% to nie wiem. Wpłynąć mogą na to prawdopodobnie gorsze wyniki nie tylko 4 kwartału 2017 ale i obecnego roku. Wszystko wskazuje na to że zysk w 4 kw mógł spaść nawet 50-70% i jest możliwe że i ten rok będzie z gorszymi wynikami. Myślę że rozsądnie jest zakładać zysk za 2017 jakieś 25 mln a za ten jakieś 22 mln, co dałoby c/z odpowiednio 7,4 i 8,40. Raczej nie jest to dużo. Do tego trzeba pamiętać że płacą dywidendę i można zakładać że przy obecnym kursie stopa dywidendy wyniesie 5% i 4,5% w przyszłym roku. Na plus trzeba też pamiętać że otwierane stacje sieci avia będą się z czasem przekładać pozytywnie na wyniki ale przewaga przychodów (z opłat franczyzowych) nad kosztami (koszt przystosowania stacji do nowej wizualizacji) pewnie będzie dopiero za 2-3 lata. Dlatego wydaje się że kurs może spaść ze względu na możliwe gorsze wyniki tego roku, jednak cena robi się już coraz bardziej atrakcyjna i dołek długoterminowy jest blisko ze względu na niską wycenę, wypłacane dywidendy i coraz większą sieć stacji avia.

   Usuń
 13. Ja trzymam, a mam srednia 45 I dosc pokazna kwote. Ciezko mi sie z ta inwestycja rozstac, wczesniej nie mialem takich problemow wiec moj blad. Spodziewam sie dalszych spadkow co prawda I po przekroczeniu bariery 20 PLN wlaczy sie stop loss.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powtarzałem, powtarzam i będę powtarzał. DYWERSYFIKACJA, DYWERSYFIKACJA I JESZCZE RAZ DYWERSYFIKACJA.

   Usuń
  2. Akurat portfel mam zdywersyfikowany I wlasnie ze wzgledu na to, ze strata sie bilansuje zyskiem na innych spolkach ciezko mi sie z nia rozstac, bo przyznam szczerze wierze w potencjal.

   Usuń
 14. Prezes, to co piszesz dziś o VIDIS moim zdaniem będzie można niebawem skopiować na MADKOM.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko jak Vidis wpadł mi w oko (miał właśnie umorzyć blisko połowę akcji) to c/z byłaby około 2, w przypadku Madkomu jest to c/z 7 czyli zupełnie inna skala. Oczywiście nie można wykluczyć że Madkom da zarobić tym bardziej że zaczyna się na niego lekka nagonka (chyba nawet to Twój trzeci wpis na blogu o tej firmie) ale poczekajmy na wyniki które pomimo pewnego wzrostu przychodów pokażą nam osiągane rentowności.

   Usuń
 15. Nagonka to za dużo powiedziane, ale faktycznie chwalę spółkę, bo wydaje się że kurs jest zdecydowanie za nisko w stosunku do perspektyw na najbliższe lata. C/Z jeśli w 4 kwartale zarobią tyle co w poprzednich trzech spadnie do około 5, a to już jest atraykcyjnie.
  Vidis wygląda obiecująco, ale wciąż zadłużenie i zapasy są dla mnie za wysokie. Akurat w tej branży zapasy to samo zło.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dotyczy się to tylko Twojej osoby, widziałem że ktoś do publicznego portfela wrzucał na stockwatchu i widziałem na forum bankiera że sporo jest pisane. Polecanie ciekawych spółek a taką jest Madkom trudno nazwać nagonką.
   Co do Vidis to oczywiście msza rację że w branży elektronicznej lepiej utrzymywać niskie zapasy ze względu na szybkie starzenie się produktów, jednak oni jasno w raporcie podają że muszą utrzymywać duże zapasy aby od ręki klienci mogli kupować duże partie towaru, ponadto w obecnym raporcie oddali że odpisy na zapasy będą robić co miesiąc a nie co roku. Żeby było jasne nie naganiam na Vidis który przy obecnej cenie nie jest w moim zainteresowaniu do kupna.

   Tarczyński podniósł cenę wezwania aż o 20%, nieźle go fundusze przycisnęły, kolejna firma o której pisaliśmy pozytywnie sporo na blogu i kurs jest ze 30% wyżej. Dobry prognostyk dla akcji Kani.

   Usuń
 16. Czyżby to oznaczało, że Tarczyńscy dogadali się z fundami? A może jeszcze jest do ugrania kilka procent?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musieli się na 12,60 już dogadać, kurs zresztą jest wyżej więc nie bardzo widzę szanse coś urwać z tego.

   Usuń
 17. Po ostatnich spadkach atrakcyjnie wskaźnikowo wyglądają Esotiq i Odlewnie, co sądzisz Prezes o tych spółkach, są wartę zakupu , intrygują mnie zwłaszcza Odlewnie niska wycena, dywidenda, w czerwcu kończą im się raty układowe, także od 3 kwartału 2018 będzie dodatkowa kasa dla spółki Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nigdy się w Esotiq nie wczytywałem i niezbyt wiele mogę powiedzieć o niej, fachowcem jest OBS i u niego na blogu można sporo przeczytać.

   O Odlewniach napisałem 29 stycznia (kurs jest niżej 5%)"Fundamentalnie jest obecnie średnio. Pomimo rosnących przychodów (tonaż i przychody w pln) to mocno im spadają marże na co mają wpływ mocny złoty do eur, rosnące ceny wsadów i pewnie wynagrodzenia. Wydaje mi się że wyniki na poziomie zysku netto mogą lekko się pogarszać. Pomimo dosyć niskiej wyceny patrząc na wskaźniki finansowe nie widzę pod co można byłoby zagrać (jedyne co przychodzi mi do głowy to dywidenda z 5-6% ale to zbyt mało aby grać pod to)".
   Ja na razie nie spieszyłbym się z zakupem i obserwował wyniki, dopóki będą spadały to czekać z zakupem.

   Usuń
 18. Prezesie czy kiedykolwiek przyglądałem się Mennica i jej inwestycjach deweloperskich. Ciekawi mnie tem twoja opinia o spółce Tim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od dawna piszę na blogu że deweloperką się nie interesuję i w nią nie inwestuję. Generalnie Mennica to ciekawy temat do inwestycji bo sporo w tej spółce się dzieje, rośnie im sprzedaż moment, sprzedali akcji Netii na których pewnie zarobili (nie liczyłem) i sporo im gotówki się pojawi oraz dochodzą też projekty deweloperskie o które pytasz. Z tego co kojarzę, mieli zeszłej jesieni podpisywać akty notarialne Mennica Residence więc wyniki za 4 kw byłyby mocne (nie wiem czy faktycznie podpisywali ale pewnie tak), ruszają z II etapem budowy Mennica Residence który skończyć mają 2019 (wstępnie było 240 rezerwacji przy 330 liczbie mieszkań), w 2019 zakończyć mają też biurowiec Mennica Legacy, i mają też 27 ha gruntu po FSO na które starają się dosyć długo o pozwolenie na budowę, jakby to wypaliło to 5000 mieszkań ma być docelowo czyli spora inwestycja. Wydaje się że 3-5 lat mają zapewnionych niezłych przychodów z deweloperki ale pytanie jest co dalej ? Rosną ceny zakupu ziemi, koszty materiałów i wynagrodzeń, nie jest powiedziane że nadal będzie też tak wysoki popyt na nowe mieszkania.

   O TIM napisałem 16 stycznia (kurs spadł o 6%), "Niezbyt dobrze znam spółkę ale popatrzyłem chwilę w raporty. Niezbyt dobrze ta firma wygląda, od dłuższego czasu w zasadzie nie zarabia a wyceniana jest na 170 mln zł. Marża fatalna, roa i roe ujemne, amortyzacja równa capexowi. Tim pokazuje ładne wzrosty przychodów ale jest to zasługa e-commerce który w większości firm jest gorzej marżowy i w tej firmie tak się dzieje. Jak dla mnie kurs ma spory potencjał spadku, nawet ze 20% ze względu na straty, nawet jeśli spółka będzie zarabiać 10 mln (a to nie szybko) to wtedy c/z 17 będzie bardzo wysokie.

   Usuń
  2. Popatrzyłem jeszcze krótko w Mennicę i wygląda na to że wyniki za 4 kw mogą być rekordowe, wykażą zysk ze sprzedaży Netii aż 120 mln i pewnie dojdzie podpisanie aktów notarialnych oddanej 30.11.2017 Mennica Residence. Mogą łącznie ze 150 mln zysku netto mieć przy 3 mln rok wcześniej. Pewnie fundy to wiedzą ale drobni inwestorzy nie koniecznie.

   Usuń
  3. Kurs podczas ostatniej paniki prawie niedrgnoł.Ostatnie dni to spore obroty.Cały czas pamiętać należy,że robią monety na cały świat.W Polsce monopol na bicie monet.Był nawet plan zakupu kopalni złota w Afryce ale narazić cisza.

   Usuń
  4. Mennica wcale nie ma monopolu na bicie. NBP ogłasza przetargi i wygrywają je również mennice zagraniczne. Przez w latach 2014-2016 groszówki były bite przez mennicę brytyjską. Dopiero od 2017 znów są bite przez mennicę:
   http://wyborcza.pl/1,155287,21028602,bedzie-repolonizacja-groszowek-bicie-monet-1-gr-2-gr-i-5-gr.html

   Usuń
  5. W kraju konkurencji nie ma.Oddanie kontraktu Brytyjczyków to jak sobie przypominam trochę polityczna. (coś u Sowy wyjaśnianie :-)

   Usuń
 19. Kupując mennica mam 3 w 1 ☺

  OdpowiedzUsuń
 20. Dzisiaj między 9 a 15-16 nie będę mógł czytać spływających raportów finansowych dlatego gdyby jakiś ważny (spółka z portfela) albo ciekawy się pojawił to piszcie, szkoda coś przegapić.

  OdpowiedzUsuń
 21. Getback vs Kruk... analiza by Stockwatch...
  https://wiadomosci.stockwatch.pl/sztuczne-rysy-na-diamentach-branzy-windykacyjnej,akcje,210529?utm_source=HP20&utm_medium=duzy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto przeczytać choć i tak pewnie połowa nie zrozumie, widać że Bieniek chce ostudzić trochę rozpalone głowy i dosyć pozytywnie pisze.

   Usuń
 22. Aleja Samochodowa bardzo ładne wyniki imo...

  OdpowiedzUsuń
 23. Autopartner też nie odpuszcza,wyniki 41% w górę r/r...kupiłem dzisiaj
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 24. Obie ciagna w gore od czasu jak w PL jest wiecej Ukraincow, ktorzy masowo przerzucaja czesci na swoj rynek.

  OdpowiedzUsuń
 25. Madkom podał wyniki, C/Z spada do 5.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 26. Madkom ktoś cały czas sypie i dobrze to nie wygląda.
  Prolog ładne wyniki(nie spodziewałem się)
  Aiton za 4 kwartał bardzo słabo (dywidenda pewnie bedzie podobna jak za 2016r)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj nie wiem czy Aiton da taką samą dywidendę, zauważ że oni prawie na koniec roku nie maja gotówki i wątpię czy uda im się nazbierać tyle co w 2017, jak dadzą połowę tej dywidendy to będzie dobrze.

   Usuń
 27. Dzień dobry,

  Czy prezes przyglądał się może spółce JHM Development?
  C/Z 6
  C/WK 0.4

  Spółka szacuję wzrost przychodów 140 mln za 2017.
  Jestem ciekaw opinii :)

  Matt

  OdpowiedzUsuń
 28. Na takich Madkomach to jest jeden problem. Płynność. Jak stany znowu zaczną spadać po 5% to te wszystkie Madkomy lecą i po 20%. A to dlatego że tam inwestory wkładają po 1, 2 góra 5 tys. zł i łatwiej akceptują stratę 200 lub nawet 1000 zł i sypią tymi swoimi perłami bez opamiętania.
  trup

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba, że stany będą rosnąć to na takim Madkomie wzrosty rzędu 20% mogą się pojawić...

   Usuń
 29. akurat Madkom przy ostatnich spadkach nawet nie drgnął. W raporcie za 4 kwartał jest zapowiedź, że na walnym rozważą skup i to może wzmocnić po stronie kupna papier.
  mn

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "W ocenie Zarządu Jednostki Dominującej – niedoszacowanie kursu akcji uniemożliwia podjęcie kroków związanych z dalszym rozwojem. Zarząd Jednostki Dominującej nie wyklucza podjęcia współpracy z nowymi inwestorami, którzy będą mogli zwiększyć płynność podmiotu bierze jednak pod uwagę możliwość rekomendacji na najbliższe WZA uruchomienia programu skupu akcji własnych"

   Załączone zdanie z raportu jest trochę nielogiczne, w pierwszej części zdania wygląda jakby chcieli zrobić nową emisję akcji (niedoszacowanie kursu uniemożliwia podjęcie kroków związane z dalszym rozwojem lub współpracy z nowymi inwestorami, którzy będą mogli zwiększyć płynność podmiotu) a w dalszej części zdania piszą o skupie akcji ? Skup akcji przecież zmniejszy płynność waloru. Nie wiem dlaczego ale ten Madkom mnie niezbyt przekonuje, niby dobry wynik za 2017 i niska wycena jednak poprzednie lata były słabe i nie można wykluczyć że za 2-3 lata jak będą się kończyć pieniądze z UE to znowu będą straty pokazywać. W przypadku tej firmy nie ma co za bardzo liczyć na dywidendy.

   Usuń
 30. Poproszę o pomoc bo już się zgubiłem czy Orzeł to to samo co Orzeł biały? czy dwie różne,bo Orzeł podał dobre wyniki i chciałem kupić ale już zgłupiałem.
  Mucha

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwie różne: Orzeł Biały z gpw a Orzeł Opony to newconnect.Orzeł Opony faktycznie pokazał w 4 kw lepsze wyniki ale i tak za cały 2017 jest 0,8 mln straty. Spółka z dużymi problemami w przeszłości widać że sie trochę odbija ale czy wróci do trwałej rentowności ciężko powiedzieć, zwracają uwagę ujemne kapitały własne.

   Usuń
  2. Plus za rok muszą wykupić obligacje za prawie 2 mln PLN. Zabezpieczone na lini produkcyjnej, z tego co wiem kilka osób nie będzie skłonna je refinansować i liczą na pełen wykup.
   Na zmiany po przetasowani akcji bardzo bym nie liczył.

   Usuń
 31. Prezes, co do Madkom, znów mi się tu kojarzy analogia z Vidis, gdy pytasz co po tych 2-3 bogatych latach?
  Zarząd Madkomu w raportach wyraźnie sygnalizuje, że dąży do zwiększenia przychodów z usług serwisowych i faktycznie tak jest. Te usługi to pewnie coś w rodzaju abonamentu rocznego i one dają im gwarancję stałych przychodów przez kolejne lata. W założeniach sprzed 3 czy 4 lat mieli docelowo właśnie w 2017-18 osiągnąć taki poziom przychodów z ww usług, aby móc się tylko z tego finansować a kontrakty i wygrane przetargi byłyby tylko na plus. Mają jeszcze 2-3 lata na osiągnięcie tego typu stabilizacji finansowej. Bo przez ten czas będą duże przychody i nowi klienci z dotacji UE.
  Mnie spółka przekonuje, bo wydają się być bardzo transparentni. Choćby w komunikacji z akcjonariuszami.
  Co do emisji, to stawiałbym, że jeśli w ogóle będzie to pójdzie dużo powyżej obecnego kursu... I znowu byłoby jak w przypadku Vidis, gdzie ostatnio była emisja o 40% wyżej od ówczesnej ceny rynkowej.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 32. Ile powinno wyjsc dywidendy od Telestrady?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja od dawna zakładałem że 1,50 chociaż mogą do 1,80 zł podciągnąć. Oni większość wypracowanej gotówki w zeszłym roku wydali na całkowitą spłatę kredytu oraz na budowę nowej siedziby (wg raportu przenieśli się do nowego budynku w 4 kw ale nie widzę aby w aktywach trwałych pojawił się jako środek trwały) więc ten rok będzie szedł już na zbieranie gotówki (nie powinno być większych wydatków).

   Przeglądanie raportów skończone można iść spać. Nic ciekawego nie wyłapałem, było kilka mocnych przyrostów zysków i przychodów ale albo firmy drogo wyceniane albo zyski nie miały pokrycia w przepływach operacyjnych. Generalnie to coraz gorzej ten newconnect wygląda.

   Usuń
 33. Prezes możesz się odnieść co do ostatniej sesji Aleji , czy czasem nie było to wywalanie pod raport ? jak widzisz dalej spółkę w krótkim terminie , jeszcze kilka słów prosiłbym o Bloober

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W przypadku Alei ewidentnie ktoś zagrał pod lepsze wyniki gdyż kurs wzrósł przed wynikami o 10% i wczoraj była realizacja zysków. Aleja to jest trudny temat bo na papierze (patrząc na raport finansowy) firma jest mocno niedowartościowana ale znając historie tej firmy i kilkanaście podejrzanych w niej operacji (rzeczy czy faktów) wycena jest jaka jest. Jak dla mnie jest to spółka wyłącznie spekulacyjna.

   Od zawsze nie jest zwolennikiem spółek z branży gier i nigdy nie kupiłem ich akcji i patrząc na obecne wyceny nigdy nie kupię. Nie bardzo jest tu co pisać, firma zarobiła 1,5 mln przy kapitalizacji 69 mln to c/z 45 a to bardzo drogo. Nawet jeśli będzie zarabiać 5 mln rocznie to nadal żadną nie jest okazją. Zobacz np Seko (inna branża) jest niżej wyceniana bo 62 mln a zysk ma 8 mln i do tego płaci co roku dywidendę, widać ogromną różnicę. Dlatego nie widzę sensu kupowania/trzymania tego typu spółek jak Bloober, no chyba że się oczekuje wydania hitu na miarę Wiedźmina ale raczej to im nie grozi.

   Usuń
 34. Prezio, mamy chyba raporcik AAL:
  https://www.igpw.pl/komunikaty/raport/aviaam-leasing/736418

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na górze w poście krotko skomentowałem, jest gorzej od oczekiwań, trzeba się wczytać w ten raport co nie jest łatwe.

   Usuń
 35. Tak, tak. W jednym czasie pisaliśmy ;)
  2 pytania Prezio: jak oceniasz tą inicjatywę drobnych akcjonariuszy i możliwość/wysokość dywidendy? Oczywiście mowa o AAL.
  Pytanie do techników: sytuacja AAL, następne opory itd.
  Z góry dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 36. a co powiecie o nabyciu pakietu akcji? mowa tez o aviaaml. komunikat z godz. 8.12

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy to nie jest wezwanie ?

   http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29661703,aviaam-leasing-ab-5-2018-notice-of-exceeding-threshold-of-75-of-votes-at-the-general-meeting-of-shareholders-in-the-company

   Trzeba czekać na kolejny komunikat

   Usuń
 37. Robi się ciekawie. Jeśli wezwanie to po ile?
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wychodzi jasno z tego że dzisiaj ogłoszą wezwanie, przekroczyli w porozumieniu prób 66% i ogłaszają wezwanie, cytat"zgodnie z art. 87 ust. 1 pkt 5 Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego obrotu oraz o spółkach publicznych "Ustawa publiczna") z dnia 14 lutego 2018 r. (" Działając w porozumieniu ") związanym z publicznym wezwaniem na 100% akcji Spółki ogłoszonym w dniu 15 lutego 2018 r. Przez HAIFO LTD (w załączeniu)."
   Jeśli chodzi o cenę to godziwa powinna być 15-20zł ale pewnie tyle nie dadzą, z kursów za 3-6 miesięcy wyjdzie poniżej 6zł. Ile dadzą i czy faktycznie jest wezwanie pewnie dzisiaj się dowiemy.

   Usuń
  2. Razem porozumienie ma 78,27% akcji, a więc zostaje blisko 22

   Usuń
  3. I jest wezwanie http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29661876,wezwanie-do-zapisywania-sie-na-sprzedaz-akcji-aviaam-leasing-ab

   Najśmieszniejsza jest cena 5,62 czyli 20% niżej niż obecny kurs, ciekawe jak chcą określić cenę godziwą która jest minimum 150% wyższa. Dobrze że OFE jest na pokładzie to im wybije tą cenę z głowy.
   Ogłoszone wezwanie mogło mieć wpływ na gorsze wyniki które dzisiaj pokazali ale to tylko mój domysł.
   Musze przyznać że jeszcze tydzień temu nie brałem pod uwagę żadnego wezwanie i jestem mocno zaskoczony.

   Usuń
 38. średnia z 6 miesięcy to 5,42, więc skandalicznie mało. Mam nadzieję, że nie będą skąpić w wezwaniu.
  mnogi

  OdpowiedzUsuń
 39. Jakby dali 12 to chyba bym oddał bez większego zastanowienia. Ciekawe, oprócz progu cenowego jaki zostanie zaproponowany w wezwaniu, jest także to jak zareagują na nie akcjonariusze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a takie pytanie bo nigdy nie mialem okazji miec akcji jak jest wezwanie, wtedy wystarczy wystawic na sprzedaz czy oni to jakos z automatu kupuja po okreslonej cenie inakcje znikaja z naszego konta? prezes prosze o odpowiedz

   Usuń
  2. http://bfy.tw/GcBY
   Internetu Ci zabrakło?

   Usuń
 40. Tak naprawdę nie wiemy kiedy może być to wezwanie. Tego nie ma w informacji. Jest tylko, że celem porozumienie jest nabycie 100%. Ale kiedy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi


  1. Data ogłoszenia Wezwania: 15 luty 2018

   Data rozpoczęcia przyjmowania zapisów: 7 marzec 2018

   Data zakończenia przyjmowania zapisów: 5 kwiecień 2018

   Przewidywana data zawarcia transakcji na GPW: 10 kwiecień 2018

   Przewidywana data rozliczenia transakcji: 11 kwiecień 2018

   Usuń
  2. http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29661876,wezwanie-do-zapisywania-sie-na-sprzedaz-akcji-aviaam-leasing-ab

   Usuń
  3. No to już nieaktualne

   Usuń
 41. I wodospad na avia am i 10% ..

  OdpowiedzUsuń
 42. Prezes jak to jest z tym wezwaniem. Jeżeli nie sprzedam im akcji czy bede miał prawo do dywidendy? Co roku?

  OdpowiedzUsuń

 43. Wygląda to na zbijanie ceny pod wezwanie, średnia z 6 m-cy 5,42 zł/akcję i to może stanowić punk odniesienia

  OdpowiedzUsuń
 44. Żadne zbijanie ceny pod wezwanie teraz. Cena jest już ustalona na 5,62 i kurs po prostu do niej równa.

  OdpowiedzUsuń
 45. Spadek niezły, dziwni są inwestorzy, polskie fundusze mają blisko 14% akcji i wydaje mi się że podniosą cenę ale to moje gdybanie.
  Jak masz akcje spółki i Ci przymusowo ich nie odkupią a będą wypłacać dywidendy to je otrzymasz, niezależnie czy akcje będą zdjęte z giełdy.
  Tutaj trzeba dokładnie przeczytać treść wezwania bo jest kilka ciekawych wątków, mnie interesuje czy jest jakieś minimum które chcą nabyć (Wzywający nabywa Akcje jako długoterminową inwestycję strategiczną. Wzywający wraz ze Stronami Dziejącymi w Porozumieniu zamierzają nabyć do 100% Akcji i głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy w Spółce. Ostateczna liczba nabytych przez Podmiot Nabywający Akcji będzie zależeć od odpowiedzi akcjonariuszy Spółki na Wezwanie) - wygląda że nie.
  Chcą zrobić przymusowy wykup jak osiągną 95% akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. OBS sugeruje, że fundusze mogły sprzedać swoje akcje... stąd wzywający mają aż 78%...

   Usuń
  2. Jeśli faktycznie OFE sprzedały to po 5,30 musiały to zrobić i w przeciągu tygodnia powinni to ogłosić. Jeśli sprzedali to nie będzie trochę obrońcy ceny wezwania i może być trudno o podbicie.
   No nic wiele nikt nie zdziała teraz, kto sprzedał w dobrej cenie powinien być zadowolony.

   Usuń
  3. Mam dość. Wywalam akcje wszystkich moich spółek.
   Skrót GPW: Gruby Przyjdzie Wydyma.
   Czas na reset i odpoczynek od tej szulerni.
   trup

   Usuń
  4. Tylko że teoria że fundusze sprzedały po 5.3 jest nie logiczna, jeśli w grę nie weszły łapówki. Wezwanie jest po 5.62 więc czemu taniej oddawać. Kolejna rzecz to NN mające 5.77 akcji starczace na blokowanie przymusowego wykupu.

   Usuń
  5. W wezwaniu napisali że w ostatnich 6 miesiącach kupowali po 5,30, ponadto wg tego zawiadomienia http://infostrefa.com/infostrefa/pl/wiadomosci/29661603,aviaam-leasing-ab-4-2018-notice-on-the-acquisition-disposal-of-a-block-of-ab-aviaam-leasing-shares kupili wczoraj 7,99% akcji i jest to możliwe że od OFE NN który miał 5,77% i resztę z rynku które w zeszłym tygodniu stały po 5,30 (może sprzedawali powiązania z OFE NN którzy rok temu od niego kupili po 4,50 i zarobili sobie 15% w rok). Czy moja teoria jest prawdziwa dowiemy się w przeciągu 7 dni bo tyle jest czasu na zawiadomienie o sprzedaży akcji i zejście poniżej 5% progu.

   Usuń
 46. Cena wezwania 15% taniej niż na wczorajszym zamknięciu walą sobie w ciula.

  OdpowiedzUsuń
 47. Chyba wpierw będą chcieli ściągnąć akcje z giełdy. Przy 75% mogą to przegłosować na walnym. Co wtedy jak zostanie ktoś z akcjami na koncie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie mogą przegłosować ściągnięcia mając tylko 75%, i to, że będa sami na walnym i będą mieli na tym walnym 100% głosów nic nie zmienia bo to nie o to tutaj chodzi

   jr

   Usuń
  2. Wg litewskiego prawa mogą. To nauczka. Nie kupować akcji litewskich i ukraińskich spółek.
   trup

   Usuń
  3. Wg polskiego też mogą patrz przykład Famu

   Usuń
 48. Witam nie mam akcji AAl jak myślicie czy warto wejść w te akcje z nadzieją, ze podniosą cenę?

  OdpowiedzUsuń
 49. Jak moze wygladac procedura samego wezwania? Czy to bedzie przez jakies litewskie biuro? Ciekawe jakie koszta wyjda?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 50. Panowie, co to za różnica czy litewskie czy polskie prawo, u nas też trzeba odpowiednią liczbę głosów aby uchwalić wycofanie spółki z gpw. I najważniejsze to KNF musi wyrazić zgodę ake patrząc na Fam to nie zablokuje wycifania.
  Moim zdaniem lepiej nie zostawać z akcjami pomimo faktu iż jest spółka mocno niedowartościowana (zobaczymy co zarząd napisze na temat wartości godziwej) i lepiej przystąpić do wezwania ale nie sprzedawać na giełdzie poniżej ceny wezwania. Jeśli teraz sprzedacie akcje to odbieracie sobie szanse na wyższą cenę wezwania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. przy czym na obecną chwilę "rynek" nie wierzy w podwyższenie ceny wezwania...

   Usuń
 51. Zdjęcie z giełdy pewne, ale moim zdaniem nie po takiej cenie. Ja czekam na podniesienie. Mam nadzieję, że OFE jeszcze tam siedzą. I tak jak prezes mówi, nie sprzedawajcie teraz na rynku.
  Z drugiej strony chcę zostawić sobie mały pakiet akcji, żeby mieć ciekawy przypadek i obserwować co się będzie działo po zdjęciu spółki z giełdy. Jak osiągną powyżej 95% to i tak sobie nie poobserwuję, ale jeśli nie to może być ciekawy przypadek do nauki.
  Jak będzie wyglądał kontakt ze spółką? Jak będą wyglądały sprawy dywidendy?

  OdpowiedzUsuń
 52. Kurcze - mam zagwozdkę - Avia w moim portfelu to ponad 40% (ponad 200k PLN). Bardzo liczyłem na tą spółkę jeśli chodzi o zarobek. Nie wiem czy nie zostanę z nią poza giełdą. Trudno - zamiast mieszkania na wynajem zostanę z papierem. Zobaczymy co z tego wyniknie.
  King_99

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że jak wypłacą dywidendę to możesz na tym jeszcze nieźle zarobić.
   Orientowałeś się może jak wygląda sprawa trzymania takiej spółki poza giełdą? Jak wygląda komunikacja ze spółką, wypłata ewentualnej dywidendy?

   Usuń
  2. znaczy się nie chcesz odpowiedzieć na wezwanie???
   kurde... ja bym tak nie ryzykował...
   poczekałbym do ostatnich dni z odpowiedzią (licząc, że podniosą cenę) ale z papierem bym nie został...

   Usuń
  3. @ King_99 - pytanie to czy kupiłeś poniżej 5,60 ?
   W pełni się zgadzam ze Zgredem, każdy kto ma akcje powinien oddać je w wezwaniu ale zrobić to pod koniec zapisów, nie ma sensu na tak dużych pieniądzach zostawać poza giełdą tym bardziej że nie jest to polska firma. Oczywiście oni mogą sobie wypłacić dywidendę solidną która wystarczy im na wykupienie wszystkich akcji z gpw i zrobią interes życia ale taka jest giełda (wygrywają zawsze Ci z dużą kasą i siedzący w spółce).
   Pamiętaj że będzie jeszcze wiele okazji inwestycyjnych i lepiej zawsze mieć gotówkę.

   Usuń
  4. Mam jeszcze trochę czasu zorientować się co i jak. Kto nie ryzykuje ten nie zarabia. Mi się nigdzie nie spieszy - kasa nie jest mi potrzebna - a nie mam lepszego pomysłu, żeby mieć spółkę, która zarabia takie pieniądze (i będzie zarabiać jeszcze więcej).
   King_99

   Usuń
  5. Średnią mam trochę powyżej 5 PLN. Sprzedam pewnie na samym końcu z kont IKE i IKZE, bo tam łącznie mam tylko z 3k akcji.Z FAM-em też małym pakietem schodzę z giełdy kupionym po 2,31. Zobaczymy. Ale ostateczną decyzję podejmę pewnie przy końcu wezwania. Na razie od niedzieli zasłużony urlop :)
   King_99

   Usuń
 53. AviaAML, czy my jako inwestorzy indywidualni posiadamy możliwość wpływu na cenę wezwania? Czy są narzędzia, których możemy użyć?

  Tituch

  OdpowiedzUsuń
 54. tak o ile uda się zebrać grupę akcjonariuszy, która zablokuje plan zdjęcia spółki z GPW

  OdpowiedzUsuń
 55. Prezesie, pytałeś King_99 czy kupił pakiety poniżej 5,60, czy to ma związek z rozliczeniem IKE/IKZE?
  Ja mam część kasy na IKE przeniesione z PPE, które w przypadku wypłaty z IKE w połowie powinny trafić do ZUS-u. Ciekawe jak to by się miało w przypadku materializacji akcji.
  Gerard

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytałem dla tego żeby ocenić jego ryzyko, jeśli kupił w okolicach 5 zł to moim zdaniem nie powinien się wcale zastanawiać nad sprzedażą w wezwaniu, jeśli kupiłby w okolicach 6 to dopiero mógłby myśleć na trzymaniem długoterminowym. Nie ma co na razie za bardzo kombinować, trzeba spokojnie poczekać i zobaczyć jak będzie się to wszystko rozwijało. Dla mnie kluczowe pytanie jest czy to OFE NN sprzedał akcje, jak tak to kiepsko bo spada szansa na podniesienie ceny wezwania.

   Usuń
  2. Dokładnie pytanie czy OFE NN zeszło poniżej 5%

   Patrząc na zestawieni akcjonariatu na koniec grudnia 2017 ładny pakiet miał też OFE PKO BP 3.46% (1,498,000 kacji) łącznie z NN to ponad 9% akcji.

   Piterson

   Usuń
  3. a czy OFE mogą być w posiadaniu akcji nienotowanych ???
   bo jeśli nie.. to są trochę pod ścianą...

   Usuń
 56. Czy ludzie którzy kupowali GetBacka po 25 zł jeszcze trzymają te akcje z jakąś nadzieją ? Bo zachowaniem przypomina drugi UNIMOT. Makabra.
  Maniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dołączam się do pytania,proszę o opinię mądrzejszych,Daniel.

   Usuń
  2. Moim zdaniem, to po ile się kupowało nie powinno mieć wpływu na aktualne decyzje. Liczy się tylko, czy w przyszłości ma szansę pociągnąć portfel czy go zwalić.
   Wczoraj troszkę spanikowałem po info z USA i wywaliłem troszkę akcji. Jako pierwsza poleciała Avia, bo te podbitki po 1 akcji mnie wczoraj przestraszyły. Plułem sobie w brodę, bo myślałem, że dzisiaj będzie na rynku rajd, a tu pokusa by odkupić niżej :/.
   Co do Getback to w poniedziałek i wtorek na godzinowym widać kilka zielonych świec na mocnym wolumenie (180k i 200k). To tyle co wczoraj cały dzień. Daje mi to nadzieję...
   Gerard

   Usuń
 57. A kiedy mozna sie spodziewac info, czy OFE ma jeszcze jakies akcjea
  Maio

  OdpowiedzUsuń
 58. Spółka działa zgodnie z prawem litewskim. Jeżeli chcą zdjąć spółkę z giełdy to mogą to już teraz zrobić. Dywidendy będą wypłacane minus 15% podatek.Spółka poza kontrolą drobnicy będzie totalnie. Do Wilna można jeździć na walne, a co jak przeniosą siedzibę na Cypr albo do Chin? Przegraliśmy po raz kolejny ( dla mnie to już 6 wezwanie w ciągu roku). Wniosek - bardzo słaby rynek.Dużo spółek wycenianych poniżej wartości, których nikt nie kupuje.
  bies

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Działają zgodnie z prawem litewskim ale są notowani na polskiej giełdzie i obowiązuje ich zasada że na opuszczenie giełdy i materializację akcji musi wyrazić zgodę KNF. Jeśli drobni się stawiają, na walnym będą głosować przeciw opuszczeniu i udowodnią że cena wezwania nie jest godziwa to KNF może nie zezwolić na opuszczenie giełdy. Tutaj prawo litewskie czy polskie nie jest ważne.

   Usuń
 59. mała odskocznia...
  coś o PPK...
  http://tvn24bis.pl/pieniadze,79/glowne-zalozenia-ustawy-o-pracowniczych-planach-kapitalowych,815300.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To może w dłuższym terminie dać niezłego kopa dla giełdy, jednak ten rok i przyszły może być jeszcze z podażą akcji z OFE - muszą kilka mld z tytułu suwaka do ZUSu przekazać i do tego będą musiały upłynnić trochę akcji aby we właściwych progach się zmieścić.

   Usuń
  2. trzeba obserwować flow-y do tfi... no i giełdy na świecie, jak się ulica podłączy, tfi będą kupować, to trzeba sprzedawać, bo będzie górka. Na dziś zainteresowanie tfi na ulicy nadal słabe... ŁD.

   Usuń
 60. fajne ilości na S...
  ponad 102000 sztuk od jednego sprzedającego...

  OdpowiedzUsuń
 61. Fundusze powinny mieć 15% akcji Avii. 10% OFE i 5% TFI. Wolumen obrotu na Avii od 2017-07-01 (czyli początku od okresu, który nie był raportowany przez TFI) to ledwo 5.1%.
  Wolumen obrotu od 1 stycznia to 2%. Wynika z tego że OFE mają conajmniej 8% (bo raportowały stan na koniec 2017 roku). A TFI też powinny coś mieć bo na 30.06.2017 roku miały 5% akcji, a do wczoraj łączny wolumen obrotu od 2017-07-01 to 5.1%, czyli TFI nie zeszły do 0, bo tyle nie obróciłoby się akcji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Mogą sprzedać poza rynkiem
   2. Mogli sprzedać w ostatnich dniach i jeszcze nie zdążyli zaraportować
   Moim zdaniem fundy nadal mają akcje i będą walczyły o wyższą cenę

   Usuń
 62. Czekam na dalszy rozwój wydarzeń. Na razie nie widzę powodu, aby odpowiadać na wezwanie. Kluczem jest stanowisko fundów i kwestia czy jeszcze w ogóle mają coś do powiedzenia w spółce. Trzeba jeszcze chwilę cierpliwie poczekać.
  Twister.

  OdpowiedzUsuń
 63. Tak trochę z innej beczki. Co się dzieje z Kanią?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kania mocno spadła jak była ostatnia korekta na giełdach, spadek był ponad 20%, teraz trochę kurs odbił i nie jest źle. Generalnie inwestycję w nią trzeba traktować jako lekko spekulacyjną i jak będą spadki na giełdach ona może mocniej spadać (to jest ból w tej spółce). Ceny wieprzowiny nadal są korzystne więc wyniki powinny być dobre (tak jak pisałem począwszy od 1 kw, 4 kw mógł być podobny r/r).

   Usuń
  2. Wywołaś do tematu Kanię i są komunikaty (raczej negatywne choć trudno ocenić cel nowej emisji) iż chca zrobić emisję obligacji na 150 mln i zmianę warunków obecnych obligacji (dadzą wyższą marże w zamian za przymknięcie oka na wyższy dług netto do ebidta). I teraz główne pytanie po co im olejne obligacje, czy chcą zrefinansować obecne (to raczej nie to) czy przeznaczyć na rozwój i kapitał obrotowy (jak to kiepsko bo lepiej jakby to robili z wypracowanych zysków, chyba że im mocno sprzedaż rośnie).

   Usuń
 64. Przed chwilą siostrzana avia sg podała raport, zysk w przeliczeniu na złotówki to 20 mln co daje c/z 6, ciekawe czy i tą spółkę będą chcieli zdjąć z giełdy, moim zdaniem powinni bo po co trzymać i ją na gpw.

  Swoją drogą to mocno giełda spadła, widać że jest spora nerwowość i na razie dużych wzrostów nie można się spodziewać.
  Czekam dzisiaj na wyniki Skarbca.

  OdpowiedzUsuń
 65. Panie Prezesie czy prawdą jest zdanie "wykup jest robiony wg prawa litewskiego." Mam wrażenie że na bankierze zaroiło się od trollów naganiajacych do wezwania.

  Rusek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sam już nie wiem jak to jest w przypadku tej spółki, powyżej napisałem że aby opuścić gpw musi być zgoda KNF na zniesienie dematerializacji tak jak się to zazwyczaj odbywa https://www.biznesradar.pl/a/32620,knf-zezwolila-na-zniesienie-dematerializacji-akcji-fam-i-uniwheels-od-20-lutego .
   Jednak czym bardziej się wczytuję w treść tego wezwania to oni zarówno się powołują na ustawę obrocie polską jak i litewską. Co więcej akcje te są "Wszystkie Akcje Spółki zostały dopuszczone do obrotu i są notowane na rynku podstawowym Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie S.A. („GPW”) oraz zostały zarejestrowane w Nasdaq CSD SE (Societas Europaea) na Litwie jako depozycie macierzystym oraz Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. w Polsce („KDPW”) jako depozycie wtórnym pod kodem ISIN LT0000128555." Gdy było np. wezwanie Uniwheels to tam nie było żadnych odwołań do prawa niemieckiego. Wydaje się że najlepiej napisać do swojego biura maklerskiego (najlepiej jak ktoś ma w mbanku rachunek) i wyjaśnić to. Oczywiście moim zdaniem trzeba sobie zakładać że akcje i tak zostaną wycofane z giełdy a każdy musi rozważyć czy zostać z akcjami czy nie.

   Usuń
 66. Ok dziekuje za odpowiedź, ja mam akurat rachunek w mBank, spróbuje się tego dowiedzieć od nich.

  Rusek

  OdpowiedzUsuń
 67. Z jutrzejszego parkietu o aviaaml

  Litwini: klamka zapadła? Akcje tej ostatniej spółki w czwartek traciły nawet 12 proc., a kurs niemal zrównał się z ceną w wezwaniu, wynoszącą 5,62 zł. Wezwanie ogłosiła firma Haifo, działająca w porozumieniu z kilkunastoma podmiotami, posiadającymi w sumie ponad 33,8 mln akcji, stanowiących 78,3 proc. głosów. Wzywający chcą mieć 100 proc. i wycofać spółkę z obrotu giełdowego. Wydaje się to przesądzone. Powód? – Zgodnie z prawem litewskim decyzja o wykluczeniu akcji z obrotu na rynku regulowanym musi zostać podjęta w formie uchwały walnego zgromadzenia większością co najmniej 75 proc. ogólnej liczby głosów obecnych na tym walnym zgromadzeniu – mówi Ryszard Manteuffel z kancelarii Dentons, pełnomocnik działający w imieniu wzywających. Ci ten próg już przekroczyli. Są też zobowiązani do zagłosowania za taką uchwałą, a zatem powinna ona zostać podjęta niezależnie od wyniku wezwania. Przyjmowanie zapisów do sprzedaży akcji rozpocznie się 7 marca, a zakończy 5 kwietnia. Vladas Bagavicius, reprezentujący firmę Haifo, podkreśla, że oferta publiczna AviaAM Leasing była decyzją strategiczną i pomogła spółce zebrać dodatkowe fundusze do realizacji ambitnych planów rozwojowych. Jednak warunki i otoczenie rynkowe w ostatnich latach się zmieniły. Wśród powodów planowanego delistingu Bagavicius wymienia między innymi niską płynność akcji, wysokie koszty administracyjne oraz inne obciążenia związane z faktem bycia spółką publiczną. Podczas oferty publicznej w 2013 r. cena emisyjna akcji wynosiła osiem zł. Kilka miesięcy później kurs zanotował maksimum na poziomie ponad dziewięciu zł, ale od tego czasu zniżkował aż do 2016 r., kiedy to spadł do najniższego poziomu niespełna 2,5 zł. W ostatnich kilkunastu miesiącach oscylował w okolicach 5–5,5 zł

  I jeszcze z bankiera artykuł kto nie czytał
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/Litewskie-samoloty-odleca-z-GPW-Sprawa-wydaje-sie-przesadzona-7572871.html

  OdpowiedzUsuń
 68. Co do Getback, to mam akcje ze średnią 19,xx zł i nie mam zamiaru sprzedawać. Wycena śmiesznie niska. Najwyżej potrzymam dwa lata i wtedy sprzedam za 30zł. Mam nadzieję, że nic nie zmusi mnie do wyciągnięcia tych pieniędzy wcześniej.

  Zwróćcie uwagę na CDRL, który był tu też opisywany kilka razy. Prezesie czekałeś, aż cena spadnie aby kupić. Tymczasem, ktoś chyba ładne zakupy pod wyniki zrobił :)

  CCC długoterminowo jest w ciekawym miejscu. Poziom 260zł to wsparcie kanału wzrostowego. Myślę, że ich biznes oraz eobuwie na dobre opanują region. Mają szansę utrzymać wzrost przychodów i zysków. Tutaj kwestią czasu jest, kiedy pojawi się czwórka z przodu :)

  Daniel

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. CDRL uciekł (coraz więcej mi ucieka) ale wcale wyniki za 4 kw nie będą takie super, mogą być lekko tylko lepsze bo zarówno baza była wysoka, przychody nie za dużo urosły i jeśli zabezpieczali kursy walutowe to mogą pokazać tak jak w 2 kw stratę na zabezpieczeniach. Ja bardziej oczekuję że począwszy od obecnego kwartału mogą mocniej poprawiać wyniki bo kurs usd/pln mocno zleciał i cały kwartał mogą już na lepszej marży handlować.

   Do CCC nie mogę się przekonać bo jednak spora jest wycena, jednak oczywiście dynamika wzrostu biznesu jest duża. Ja tak bardzo nie jestem przekonany do branży odzieżowo-obuwniczej która jest zależna od pogody czyli czynnika którego nie można przewidzieć.

   Usuń
 69. Witam. Kupiłem akcje PCM, ale dziwi mnie ostatnie zachowanie kursu. Czyżby jednak dużo niższa dywidenda? Mam papier ze średnią 29 zeta.

  Jaccek

  OdpowiedzUsuń
 70. A ja niestety nie zdecydowałem się na Skarbca gdy był w atrakcyjnych cenach, teraz obawiam się, że już kurs całkowicie mi odjechał.

  Marek J

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja w http://www.analizyprezesa.pl/2018/02/aktualnosci-analizy-komentarze-22018.html#comment-form pisałem że mbank nie zakłada wysokiej dywidendy wyrównującej 2016 rok, wydaje się że pewnie będzie około 3 zł czyli stopa 10,5%, zysk mbank szacuje na 8,2 mln w 4 kw.

   Usuń
  2. @ Przemek i Marek J - każde wyniki trzeba rozpatrywać w ujęciu kwartału a nie jak oni pokazali za półrocze, przecież ich 1 kw był już znany wcześniej.
   Fakt, uciekła okazja zakupu w okolicach 25 zł, można było wtedy ryzykować, ja planowałem po wynikach za 3 kw dopiero kupić i dlatego wtedy nie kupiłem.

   Usuń
 71. Cześć fachowcy podpowiedzcie czy jest jakaś strona gdzie wpiszę nazwę spółki i dowiem się kiedy przekazuje raporty chodzi mi o datę, znam kilka ale tam cała lista i ciężko się szuka.Pozdro Adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja korzystam z http://infostrefa.com/infostrefa/pl/index/
   Tam na stronie masz duże kalendarium a pod nim wpisujesz nazwę spółki i szukaj.

   Usuń
 72. Jeśli po zejściu firmy z GPW zostanę z jej akcjami to zostanie mi to zaliczone jako strata którą mogę rozliczyć? Orientuje się ktoś?

  FAMAVIA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zostanie Ci zaliczona strata o ile je sprzedasz :-). W zależności od tego jak sprzedasz (czy przez DM, czy też przez zwykłą umowę cywilnoprawną) to odpowiednio dostaniesz PITa lub tez będziesz musiał sam wpisać koszty sprzedaży spółki. Natomiast radzę udokumentować koszty nabycia spółki - bo je na 100% będziesz musiał sam wyliczyć. Ciekaw jestem czy spółka zniknie z historii transakcji w DMach jak zostanie wycofana.

   Usuń
  2. Strata lub zysk powstaje w momencie sprzedaży, zdejmując akcje z gpw to możesz je zawsze sprzedać.

   Dzisiaj lub we wtorek jest ostatni dzień notowań FAM, zobaczymy jakim kursem się skończy przygoda z giełdą.

   Usuń
  3. Ryzykujesz Prezes z zakupem Fam? Czy odpuszczasz?

   Usuń
  4. Kupiłem dzisiaj 5000 akcji po 1,62, gdyby jeszcze w poniedziałek (ostatni dzień na giełdzie) spadło niżej to może dokupię. Spółka w tej cenie ma kapitalizację 50 mln przy rocznych zyskach 20 mln, niech wypłacą nawet 50% zysku w formie dywidendy (w tym roku raczej nie liczę na dywidendę bo zakupili cynkownie) to stopa dywidendy wyniesie 20% (i tak co roku :-)
   Żeby było jasne nikogo nie zachęcam do kupna, gdyż może być tak że przez kilka lat kasy się nie wyciągnie i kasa będzie zamrożona, ja jednak jestem dobrej myśli a i jakieś nowe doświadczenie nabędę.

   Usuń
  5. A, dostałem jeszcze informacje że z mbanku maklerzy dzwonili i mówili że FAM w poniedziałek ostatni dzień jest na gpw i możliwe że oni wpłynęli na mocny spadek kursu. Może i w poniedziałek reszta ludzi się wysypie.

   Usuń
  6. A co jeśli nie będą wyplacac dywidendy?

   Usuń
  7. Jest takie ryzyko, jest ryzyko że będą chcieli drobnych wykiwać, trzeba zawsze brać najgorszy scenariusz. Oni mają trochę kredytow więc zawsze trzeba zakladać że w pierwszej kolejności będą chcieli je spłacić i nawet 2-3 lata może być bez dywidendy. Jednak liczę że fundusz firmą zarządza który będzie chciał rozwinąć firmę aby jak najwięcej zarobić i może nam się opłaci. Liczę jednak że jak się za jakiś czas inwestorzy zbiorą to mogą do głównego uderzyć aby odkupili akcje, niech dadzą nawet 3 zł to 100% zarobku, przypomnę że wezwanie było po 4,20. Kto teraz kupuje Fam musi mieć świadomość że może stracić kasę lub ją nawet na 5-10 lat zamrozić dlatego nikomu nie polecam. Plus to kurs nie spadnie ani nie wzrośnie bo nie będzie notowań.

   Usuń
  8. ryzykowne zagranie...
   tak się tylko zastanawiam, czy nie byłbyś w stanie tymi 8k zł zagrać tak na giełdzie, aby wyciągnąć podobne pieniądze co (chciałbyś) na FAMie?

   Usuń
  9. Czy na IKZE mozna kupic FAM? Czy to nie jest luka w prawie pozwalajaca wyplacic kase z Ikze bez podatku?
   Szeniek

   Usuń
  10. Kupić na IKZE pewnie możesz tylko nie wiem czy później nie byłyby z tym problemy, lepiej nie kombinować (albo spytać się maklerów tylko mało czasu).

   @Zgred - ostatnie 9 miesięcy było dla mnie słabe (raczej na zero chociaż 5,5 k mam podatku do zapłacenia) i nie jest powiedziane że zarobiłbym na giełdzie. Zakup ten pozwoli na własnej skórze dowiedzieć się jaki jest obieg informacji poza giełdą, jak główni akcjonariusze podchodzą do drobnych, jak wyglądają papierowe akcje, czy będą raporty roczne przesyłane w jakiś sposób, czy można jakoś ich przyciskać i być "upierdliwy" itd.

   Usuń
 73. OBS sensownie to opisał: http://www.gazetagieldowa.pl/2018/02/gdy-wycofuja-spoke-z-obrotu.html

  OdpowiedzUsuń
 74. Witam chcialabym sie dowiedziec jakie macie zdanie na temat spolki
  Novavis po wynikach

  pozdrawiam
  Sylwia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaznaczam że nie znam tej firmy ale patrząc na liczby to słabo wygląda ta firma. Przychody 1,4 mln, zysk netto 0,25 mln przy kapitalizacji 6,7 mln to bardzo duża wycena. Przepływy operacyjne ujemne od 5 lat, bilans niby dobry ale rosnące należności to źle wygląda. Patrząc na same liczby to kurs może ze 25% być niżej.

   Usuń
 75. Witam, co myślicie na obecny kursu ifirmy 3,20 ? ktoś może szacował wyniki za 4kw ?
  Michał H.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciężko powiedzieć jakie będą wyniki, wydaje się że z 10% przychody i zysk powinny wzrosnąć ale pewności nie mam. Obecna wycena robi się atrakcyjna, c/z 10 to nie jest dużo. Niestety raczej w tym roku przychody i zyski mogą być płaskie i są niewielkie zagrożenia zmian prawnych, ograniczyć chcą samozatrudnionych a to chyba byli klienci ifirmy.

   Usuń
  2. Co do ifirmy - z lepszym zyskiem w q4 może być różnie, w 2016q4 wynik zawyżył segment IT, a ten segment (który tak na prawdę stanowi stosunkową małą część ich biznesu) jest narażony na duże wachania i ciężko przewidzieć jak będzie w tym roku. Jako że odchylenie w poprzednim roku było na plus to ja bym zakładał jednak wyniki płaskie lub nieco gorsze.
   Zapędy rządu w kierunku ograniczenia samozatrudnienia rzeczywiście stanowią duże ryzyko na przyszłość, ale to temat raczej na 2019. W tym roku wydaje mi się, że uda im się poprawić wyniki ze względu na obowiązek raportowania jpk dla mikrofirm + trwającą tendencję migracji klientów z tradycyjnych biur rachunkowych do internetowych (bo taniej).
   Wyniki w przyszłości mógłoby poprawić wprowadzenie produktu na rynki międzynarodowe, coś tam pisali że robią system księgowy na EU, ale ciężko powiedzieć na jakim to jest etapie i jak by im szło pozyskiwanie klienta za granicą.
   Można też dodać, że mają 5 mln gotówki w kasie (a raczej mieli na zakończenie q3) przy kapitalizacji ~20 mln. No i trzeba też pamiętać o tych 327,5 tys. akcjach, które zostały wcześniej zamienione z imiennych i wprowadzone do obrotu w styczniu - tu jest ryzyko sypania, choć jak na razie nie było komunikatu o zejściu poniżej 5% (327,5 to ~5,12% akcjonariatu).

   Spółka jest ciekawa, c/z ~10 przy założeniu dalszego rozwoju nie jest zbyt wygórowane, ale na dwoje babka wróżyła - są szanse i są ryzyka, każdy musi ocenić sam.

   Jarek

   Usuń
 76. Prezesie, przyglądałeś się może ostatnio 4fun? Spółka spadła do linii trendu wzrostowego i technicznie jest na wsparciu. Wskaźniki interesujące. Na raport roczny jeszcze troszkę poczekamy, jednak ciekawe co mogą pokazać?
  Gerard

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio odpisywałem krótko o 4fun "Wydaje się że mają potencjał do poprawy jeszcze wyników tym bardziej że przejeli ostatnie 2 firmy (o jednej nie informowali) i mogą trochę dodać do zysków, jednak trzeba byłoby sprawdzić jaka jest ich oglądalność" Napisałem o oglądalności bo np. stopklatka ma gorszą oglądalność r/r i jej przychody z reklam spadły. 4fun ma ryzyko że im spada oglądalność bo eska wróciła do multiplexu. Patrząc tutaj http://www.wirtualnemedia.pl/wyniki/query:4fun# to sporo się dzieje w spółce.

   Usuń
 77. Cześć.
  Co sądzisz o Akcjach Idea Banku czy cena jest już atrakcyjna?
  Czy może czekamy na dalszą obniżkę... (trzeba pamiętać że to Spółka L.C. ;) )
  Z góry dziękuję za odpowiedź.
  Adam.
  Adam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Inwestowanie w banki pozostawiłem zawodowcom a amatorzy jak ja raczej mniejszymi spółkami się zajmują. Od strony technicznej na Idei niezaprzeczalnie trwa trend spadkowy i raczej się nie powinno kupować (Unimot pokazał dobitnie aby nie kupował w trendach spadkowych). Oczywiście czasem kupuję akcje w trendach spadkowych jak cena jest atrakcyjna lub będzie ekstra dywidenda, skup czy wezwanie. Czy tak jest w przypadku Idei ? Jedynie chodzą słuchy że może Czarnecki będzie sprzedawał ten bank aby ratować jego główne aktywo czyli Getin Bank. To może być powód że rynek zbija kurs (chociaż powinno być odwrotnie) aby jak najtaniej kupić od Czarneckiego. Patrząc na wskaźniki nie jest drogo bo c/z 5,51 i nawet jak skoryguje się ją o jednorazowe zyski i spodziewany spadek zysku w 4 kw to pewnie zarobili ze 200 mln w całym 2017 co da c/z po korektach 7,2 (nadal niska wycena). Dopóki RPP stóp nie podniesie trzeba sobie zakładać lekki spadek zysków Idei, firma raczej za sobą ma już dynamiczny rozwój i niczym rynku nie zaskoczy, do tego podobno są jakieś odejścia w zarządzie, nie ma co liczyć też raczej na żadną dywidendę. To wszystko sprawia że możliwy jest jeszcze spadek kursu (raczej już niezbyt duży) ale nie widzę powodów aby te akcje kupować (jedyne możliwe przejęcie ale to nie jest pewne). Kupić aby nic z nich nie mieć to jaki sens ?

   Usuń
 78. Prywata, na górze posta napisałem prośbę dla tych którzy mają facebooka i mogą/chcą zagłosować na pracę mojego syna, będą ogromnie wdzięczny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mieszkam tuż przy podstawówce w Zagościńcu :))

   Usuń
  2. Widzisz jaki mały świat jest, to jak będzie okazja to się możemy spotkać (a może nawet codziennie się mijaliśmy :-)

   Usuń
 79. ciekawe raporty podały firmy Remak, Sevanet i GOTFI. Dwie ostatnie to NC, więc mała płynność i duże ryzyko, ale Remak wydaje mi się ciekawą inwestycją. Nie rozumiem tylko z czego wynikają ujemne przepływy operacyjne?
  Prezesie, mógłbyś odnieść się do ww. firm.
  Termus

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Remak też zwrócił moją uwagę ze względu na niskie c/z po wynikach 4,3 jednak to nie jest branża której przedstawiciela chciałbym mieć w portfelu. W całym 2017 mamy wzrost przychodów i zysku ale odbywa się to kosztem spadającej marży, bilans mocno napięty, tylko 17 mln kapitałów przy 32 kapitalizacji a zobowiązania to 83 mln przy 75 mln kapitału obrotowego. Oczywiście dopóki wszytko z obsługą kontraktów jest dobrze to nie ma czym się martwić ale w momencie jakiś problemów może się firma posypać i zadłużenie ich zabije. Wynika to z tego że robią kilka dużych kontraktów na rzecz elektrowni i nie zdywersyfikowanych przychodów. Przepływy operacyjne są w 2017 ujemne ale wynikać może to z przesunięcia jakiejś faktury, tym bym się na razie nie martwił bo pracują na rzecz rzetelnych kontrahentów a w poprzednich latach mieli mocno dodatnie przepływy więc jeden rok może być gorszy. Osobiście nie widzę powodów do kupna akcji tej firmy chociaż nie można wykluczyć że lekko wyniki mogą się poprawiać tak do 10%) gdyż ani nie ma dywidend ani skupów a zyski pewnie pójdą na spłatę zadłużenia.

   Sevent faktycznie pokazał mocne wyniki w ostatnim kwartale a wynik to cyt: "Wypracowany znaczący wzrost wartości Przychodów netto ze sprzedaży produktów (o 236%) wynikał między innymi z zakończenia prac w projektach realizowanych w ostatnich miesiącach przez Emitenta". Prawdopodobnie można zakładać że kolejne kwartały nie będą tak mocne. Pomimo dobrego kwartału to jednak za ostatnie 12 miesięcy jest 1,67 mln straty, firma od wielu lat jest na stratach i mam obawy czy jest w stanie stać się rentowna. Z drugiej strony niezły bilans, dobre obecnie przepływy operacyjne w ostatnim kwartale oraz niska kapitalizacja sprawiają że spekulanci mogą zaatakować kurs ale czy tak się stanie to nie wiem. Ja bym nie kupił.
   Go TFI wydaje się nisko wycenianą spółką i ma szansę na poprawę wyników gdyż rosną im aktywa oraz wprowadzają nowego produkty. Jednak jest bardzo niski ff (4,5%), nie płacą dywidend więc moim zdaniem lepiej kupić akcje TFi notowanych na gpw (Skarbiec, Quercus czy Altus który mam w prowadzonych portfelach na blogu).

   Usuń
  2. Prezesie a co sądzisz o spółce Photon Energy z New Connect? Firma zajmuje sie budowa i serwisowaniem elektrowni fotowoltaicznych. Do 2021 ma wybudować ponad 100 MW nowych elektrowni do wlasnego portfolio.

   Usuń
 80. Dziękuje za spostrzeżenia na temat wymienionych przeze mnie spółek. Termus

  OdpowiedzUsuń
 81. Prezesie a co sądzisz o spółce Photon Energy z New Connect? Firma zajmuje sie budowa i serwisowaniem elektrowni fotowoltaicznych. Do 2021 ma wybudować ponad 100 MW nowych elektrowni do wlasnego portfolio. Szprotek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę że się podpisałeś to Ci później odpiszę, teraz nie mam czasu. Generalnie raporty w języku angielskim więc będzie krótko.

   Usuń
  2. Photon to spółka zagraniczna (raporty w języku angielskim), notowana na newconnect, niski ff i do tego wysoko wyceniana a to w mojej ocenie bardzo słabe połączenie. Zaznaczam iż nie wczytywałem się mocno w raporty tylko a tylko przejrzałem za 4 kwartał i wydaje mi się że jest drogo. Firma od wielu lat pokazuje na poziomie zysku netto straty na które wpływa dosyć wysoka amortyzacja około 5,5 mln eur i przez to trudniej ocenić właściwą wartość spółki,ja w takich przypadkach patrzę wówczas na przepływy operacyjne. Tutaj mamy 9,7 mln zł średnio z ostatnich dwóch lat więc przy obecnej kapitalizacji 88,2 mln dawałaby hipotetyczną c/z 9. Jest to wartość średnia, dla spółek rozwijających do nisko a dla dojrzałych właściwy poziom. Patrząc na obecne dynamiki przychodów to wygląda na to że powinna spółka mieć potencjał do zwiększania przychodów co powinno się pozytywnie przełożyć na zyski, jednak czy to się może przełożyć na wzrost kursu to trudno mi powiedzieć. Z tego co widzę to insider skupuje akcje więc z jego strony popyt jest. Spółka to nie moja bajka i ja bym jej na pewno nie kupił do portfela głównie z tych powodów które na początku tego wpisu napisałem.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni