"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

czwartek, 1 lutego 2018

Aktualności, analizy, komentarze 2/2018

dodano 8.02 -  Seko wygląda na to że ceny śledzia norweskiego (stąd prawdopodobnie Seko głównie importuje) były niższe o 17,5% r/r link,

Kania wg Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa link ceny zbytu mięsa wieprzowego w ubiegłym tygodniu były niższe o 9% m/m i 13% tańsze r/r.

ABC Data podała link iż przychody w styczniu wyniosły 374 mln czyli było o 2,46% wyższe r/r

7.02 - BAH poinformował Link iż w styczniu sprzedał 203 samochody czyli 93% więcej r/r, przy wartości netto większej o 27% r/r, dobre informacje ale zauważalny jest spadek wartości sprzedawanych aut. Co ciekawe dm boś w rekomendacji z zeszłego tygodnia zakłada wzrost sprzedanych aut w 2018 tylko o 21% niż w 2017r.

Altus podał link wartość aktywów na koniec stycznia i są w zasadzie podobne do tych miesiąc wcześniej, trochę jestem zawiedziony bo liczyłem że tak jak konkurencja (Skarbiec i Quercus) pokaże wzrost aktywów.

6.02 - mbank 2 lutego podał prognozy zysków za 4 kw oraz strategię akcyjna na 2018 rok, ze spółek mnie interesujących zysk wyniesie: Getback 79,9 mln (+6% r/r), PCM 8,2 mln (-2% r/r), Skarbiec 4,5 mln (+37% r/r), Tarczyński 3 mln(+547%).

Asbis podniósł prognozę zysku netto za 2017 do 6,8-7 mln usd link , jest to sporo mniej niż moje szacowane 9 mln usd, c/z spadnie w okolice 7,60.

5.02. - Unimot - dm boś ponownie obniżył rekomendację do 27,50 (poprzednio 45 i 35), powodem obniżki to duży wzrost kosztów (o 10 mln)  magazynowania, logistyki i wymogi dotyczące biokomponentów. Premie lądowe uważają że się nie zmienią. Ważne są ich szacunki zysku netto gdyż przewidują że w 2017 r. zarobili 25,40 (czyli w 4 kw zarobek tylko 2,7 mln czyli spadek o 70% r/r), w 2018 zysk przewidują na 26,60 mln.

2.02. - jest rekomendacja trzymaj dm boś dla BAH z wyceną 10,30, prognozują że w 2017 było 50,5 mln ale w 2018 już tylko 44,3 mln przez brak zyskownej sprzedaży eksportowej i modernizację sieci dealerskiej - negatywne info

Quercus podał wartość aktywów za styczeń i jest ich wzrost, cieszy szczególnie wzrost o 70% funduszy detalicznych, jest to dobry prognostyk dla aktywów Altus TFI - pozytywne info

1.02. Z portfeli fundamentalnych prowadzonych przez Parkiet wypadł Asbis, pozostają nadal ABC Data i Stalexport.


W poście tym zamieszczam najnowsze i istotne informacje na temat spółek z mojego portfela oraz krótkie analizy na temat spółek o które pytają czytelnicy bloga, zachęcam do zadawania pytań pod tym postem
aby w jednym miejscu były zgrupowane wszystkie komentarze czy opinie i nie trzeba było "skakać" po różnych wątkach. Co miesiąc będzie przynajmniej jeden nowy post otwierany. Szukam optymalnego rozwiązania aby mój blog był jak najbardziej przejrzysty i możliwe są dalsze zmiany w formule czy wyglądzie,  post ten będzie zawsze po prawej górnej stronie bloga !!!  
Wprowadzam zasadę że na anonimowe i obraźliwe komentarze nie odpisuję i komentarze te mogą być w każdej chwili usunięte !!!
W momencie przekroczenia 200 komentarzy pod postem aby rozwinąć ostatnie komentarze należy wcisnąć przycisk   "Wczytaj więcej..."
Ważne !!! Wszystko co tutaj piszemy nie jest żadną rekomendacją do zakupu a tylko wyrażeniem własnej opinii, post ten służy tylko i wyłącznie do wymiany własnych poglądów i doświadczeń inwestycyjnych i nie może być traktowany jako porada inwestycyjna.
Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad mojego bloga a szczególnie informacji o ogromnym ryzyku które jest w przypadku inwestowania na giełdzie link zasady i ryzyko
Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 
Udostępnij:

155 komentarzy:

 1. Przypominam iż na anonimowe komentarze nie odpisuję, wystarczy jak na końcu swojej wypowiedzi czytelnik bloga poda swój nick, imię czy pseudonim i to w zupełności wystarczy.

  Jak otrzymam informację o wyświetleniach reklam na blogu w styczniu to poinformuję.

  Od tego miesiąca wszystkie napływające istotne informacje ze spółek z moich portfeli będę krótko wpisywał w tym poście, będzie znacznie więcej treści.

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam Chciałbym zapytać o 10 dniowy dostęp do gazety Parkiet? Zrobiłem wszystko zgodnie z instrukcją z filmu. Link powyżej. I nic. Nie dostałem żadnego kodu na maila. Proszę o instrukcję.
  Moje drugie pytanie dotyczy globalnej korekty. Jakie są wasze scenariusze a przede wszystkim twój Prezesie? Trzymasz akcje czy też będziesz się starał sprzedać? Pozdrawiam Nick

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najpierw trzeba zrobić subskrypcje kanału, następnie w komenatarzu wpisać #subdlaparkiettv i wysłać emaila ze swoim nickiem na sos@parkiet.com ? Ja po godzinie otrzymalem zwrotnego emaila. Jak dłuższy czas nie masz żadnej informacji zwrotnej to proponuję abyś napisał do nich na sos@parkiet.com z pytaniem kiedy dostaniesz dostęp.
   Tak jak wcześniej pisałem większość moich inwestycji zamierzam zamykać w okolicach maja-czerwca czyli okresie raportów rocznych, za 1 kw i ewentualnych propozycji czy uchwał dywidend. Oczywiście jeśli będę przekonany że jakaś spółka będzie nadal poprawiać wyniki i spodziewam się wzrostów kursu to jej nie zamknę.
   Jeśli chodzi o bessę to blisko 2 lata temu jeszcze na bankierze jak pisałem i prowadziłem portfel to już wtedy było straszenie i jak widać hossa w pełni. Na pewno kiedyś będzie bessa ale na razie nie widzę sensu się zbytnio tym przejmować, zazwyczaj jest czas aby zdążyc ze sprzedażą bo najpierw są spadki 10-15% po których następuje kontra z 10% kupujących (tu trzeba sprzedawać chociaż część) i jest mocniejsze ponowienie sprzedających.

   Usuń
 3. Prezesie, wiesz co zaszło na Altusie ze kurs spadł do okolic 14 zł ? Czy nie jest to dobry moment do dokupienia akcji ?
  Michał H.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem co się dzieje i nie ukrywam że martwi mnie kurs. Jeszcze 2 tygodnie temu główny skupował akcje z rynku co mogło oznaczać dobry wynik i wysoką dywidendę, a obecnie mamy spadek trochę niespodziewany.
   Są to poziomy kursu atrakcyjne do portfela fundamentalnego ale kupna dokonam dopiero po podaniu wartości aktywów za styczeń, muszę sprawdzić czy nie ma jakiegoś dużeo spadku aktywów detalicznych.

   Usuń
 4. Synektik pochwalił się świetnymi wynikami...
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 5. Ale ASBIS wypadł z Twojego portfela fundamentalnego, czy z portfela Parkietu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby z mojego portfela wypadł to byłaby analiza na blogu.
   Chodzi o parkiet na którym prowadzone są portfele fundamentalne i techniczne, na początku miesiąca 6-7 analityków z różnych biur maklerskich podaje swoje typy (jakie spółki, jaki poziom kupna i sprzedaży, ewentualnym stop loss).

   Usuń
 6. Na Avii znowu jakieś parcie na zbicie kursu podobnie jak rok temu(zaczęło się 15 lutego). Ciekawe czy sytuacja się powtórzy .Najpierw zjechali do 4,40 by po tygodniu podbić do 6 zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też o tym samym pomyślałem. Wówczas wcześniejsze spadki były zwiastunem pokazanej straty przez firmę, mam nadzieję że tak nie będzie bo raczej nie ma podstaw do tego. Swoją drogą to 600 tysięcy obrotu to chyba znowu ustawione transakcje przez OFE NN, może znowu swoim ludziom sprzedają po taniości.

   Usuń
 7. W przypadku BAH te prognozowane 44 mln zysku nie brzmi źle. To da dywidendę 80 gr + 95 gr za 2017. Łącznie przez 2 lata około 20% przy obecnym kursie.
  mn

  OdpowiedzUsuń
 8. Ze sprzedażą eksprotową w B.A.H. jest jeden problem - w sumie nie wiadomo ile tego jest (ja się domyślam,, ze głównie na LR a nie Jaguarach) i też nikt nie może zakładać, ze się nie powtórzy (choć też dla bezpieczeństwa raczej lepiej nie zakładać, że się powtórzy). Jeśli wierzymy w ich zapewnienia co do 5000 sztuk za kilka rok to faktycznie wzrosty 10% rok do roku już w 2018 powinny być - pytanie o marże (konkurencja i kurs) oraz o to czy inwestycje w nowe salony i przejęcie części tortu detalicznego (jak salon w Katowicach) opłaci się analizujące ROI.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pozytywne w rekomendacji jest oczekiwanie że zysk w 2019 wzrośnie do 50,2 mln.
  Export wg bosia w 2017 to miało być 350 pojazdów a w tym roku zakładają braku sprzedaży. Wygląda na to że oczekują spadku ceny sprzedaży czyli spadku pewnie marży, gdyż więcej ma być sprzedaży do osób indywidualnych (mniejsza marża) niż sprzedaż hurtowej (wyższa marża).
  Powiem tak, niezbyt super to wygląda, niby wycena firmy nie jest wysoka c/z 8 które może wzrosnąć do c/z 10, przy dywidendzie 8-10% jednak ze względu na brak potencjału wzrostu przychodów i zysków kurs może być płaski lub nawet w średnim terminie lekko opadać. Jedyne co może działać stabilizująco na kurs to kwartalne dywidendy.

  OdpowiedzUsuń
 10. Prezesie, podpowiedź proszę, kiedy jest najlepszy czas na sprzedanie spółki dywidendowej? Kiedy jest najlepsza szansa na wzrost kursu?
  Planuję sprzedanie np. Eurotelu i Stalexportu. Pierwotny plan to zebrać dywidendę i czekać, aż kurs powróci po odcięciu i wtedy sprzedać. W sumie wolałbym wcześniej.
  Pozdrawiam
  P.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Historycznie/statystycznie z tego co pamiętam maksymalny kurs jest około 2 tygodnie przed przyznaniem prawa do dywidendy a po odcięciu spada przez około 6 miesięcy. Oczywiście jeśli wyniki będą się poprawiać lub pogarszać wówczas więcej rośnie lub mocniej spada.
   Nie zawsze się opłaca brać dywidendę gdyż jest 19% podatku od dywidendy, jeśli masz na IKE/IKZE kasę to można brać dywidendy ale jak się ma na zwykłym to uważam że lepiej sprzedawać przed przyznaniem bo na tym traci się ten podatek.

   Usuń
  2. https://10-procent-rocznie.blogspot.com/2015/05/jak-zachowuje-sie-kurs-akcji-w.html
   Z moich doświadczeń wynika że lepiej odkupić dwa trzy miesiące po dywidendzie jak kurs jeszcze lekko spadnie.
   Dominik C.

   Usuń
 11. Nie wiem skąd u Was taki pesymizm odnośnie BAH, po pierwsze już BZWBK w reko na 12 zł wskazywał że zysk w tym roku będzie w okolicach 45 ml, po drugie Prezes niedawno w wywiadzie wspominał, iż głównym celem jest zdobycie jak największego rynku kosztem marż, do tego dojdą koszty rozwoju sieci dilerskiej, także spadek zysku w tym roku nie powinien być dla nikogo zaskoczeniem, druga sprawa jest inna co lepsze stabilna spółką z dywidendą około 10 % i niskimi jak na rynek wskażnikami, czy wzrostowa spółka bez dywidendy z C/Z około 40 czy 50 mam tu na myśli takie spółki jak DINO, CD PROJECT, PLAYWAY, bo jak widać rynkowi nie przeszkadza taka wycena, czyli lepiej chyba kupować spółki wzrostowe nawet jeżeli wskażnikowo są drogie, niż spółki tanie ale stabilne, inna sprawa jak Prezes oceniasz 4 Fun Media widzisz tu jeszcze pole do poprawy wyników.Pozd. Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje się że mają potencjał do poprawy jeszcze wyników tym bardziej że przejeli ostatnie 2 firmy (o jednej nie informowali) i mogą trochę dodać do zysków, jednak trzeba byłoby sprawdzić jaka jest ich oglądalność.
   Stopklatka podała szacunki wyników i spadła im oglądalność która automatycznie przełożyła się na mniejsze przychody.

   Usuń
  2. Pawel uwzględnij w ocenie produkt jaki sprzedaje BAH (luksusowe samochody niszowej marki) oraz osoby które kupują takie samochody - te bardziej kierują się marką a nie cena. Tutaj wiele nie ugrają zdobywając rynek na niskiej marży,a samochód kupuje się na co najmniej kilka lat. Obecnie mamy rekordową sprzedaż ze względu na dobre czasy, niskie stopy procentowe.

   Wg mnie obecnie jesteśmy blisko szczytu sprzedaży na całym rynku samochodowym, dzięki niskim stopą procentowym dającym szeroką opcje leasingu. W klasie premium przegrywają znacznie z Meredesem, Porshe (ten ma marże 50% na sztuce). Nie oczekiwałbym dużego wzrostu sprzedaży samochodów tej marki w latach przyszłych.

   Głowy akcjonariusz nie bez powodu pozbył się części udziału, uważam że jest świadom tego na ile może wzrosnąć sprzedaż. Nigdy też nie widziałem aby jakikolwiek prezes, był pesymistą co do swojej firmy i jej rozwoju - jego czyny mówią jednak same za siebie bo sprzedał cześć udziałów.

   BAH może być dywidendową krową dająca długo okresowo przepływy dla akcjonariusz, ja spodziewałbym się jednak że nie będą one rosnąć a raczej lekko spadać od 2020 gdy zaczną rosnąc stopy procentowe. Katalizatorem do wzrostu będzie natomiast wzrost przywiązania do marki która przyciągnie nowych klientów lub wypuszczenie ciekawych modeli które skuszą nowe osoby.

   Usuń
 12. Mam pytanie trochę z innej beczki, czy ktoś rezygnował z prenumeraty parkietu i dostał zwrot kasy? - chodzi mi o rezygnację do 14 dni, tak jak w regulaminie.

  pzdr
  Piotrek

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam

  Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie nowy zakup do mojego portfela dywidendowo-emerytalnego i czaję się na Altus lub Budimex. Obie spółki w mojej ocenie fundamentalnie są w porządku, a kursy kuszą do zakupu. Wiesz może czy Altus w tym roku pokusi się o dywidendę? Patrząc na to, że zarówno zyski jak i przychodzy r/r w górę to podobna do zeszłorocznej dywidenda moim zdaniem zapewniłaby całkiem sympatyczny rajd tej spółce. Co sądzisz?

  Pozdrawiam
  Jakov

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Budowlanki od lat unikam tym bardziej że zaczynają mieć coraz większe ze znalezieniem pracowników (trzeba będzie podnosić mocno pensje), rosną materiały budowlane itd. Budimex pewnie 5-6% dywidendy da ale czy to dobra spółka na długi termin i ogólnie do portfela to nie wydaje mi się.

   Jeśli chodzi o Altus to 2 tygodnie temu napisałem:"Nie wiem czy widziałeś ale Altus mam w swoim portfelu dywidendowym, oczekuję 1,80 zł dywidendy w tym roku czyli stopa 12%. MIFID raczej będzie miał negatywne przełożenie na wyniki gdyż jest ryzyko że zacznie im się kurczyć sieć dystrybucji bankowej, oczywiście to nie będzie tak że zyski im spadną od razu 50% ale 5% co roku jest realne. Ten rok generalnie powinien być ciekawy dla spółki bo z jednej strony negatywny MIFID ale z drugiej strony przejęcie BPH TFI będzie dawało dodatkowe zyski dzięki posiadanych aktywom (z biegiem lat mogą one jednak spadać bo nie ma dostawy nowych napływów z banku bph). Ja oczekuję w tym roku płaskich wyników na poziomie zysku netto i w okolicach dywidendy wzrostu kurs o 10-15%, przyszły rok to powolny spadek zysków. "

   W mojej ocenie cena zrobiła się bardzo atrakcyjna i chcę firmę wrzucić do portfela fundamentalnego aby zagrać pod 12% dywidendę (1,7 zł oczekuję dywidendy) i lepsze wyniki za 4 kw (powinny być na poziomie zysku skonsolidowanego sporo lepsze r/r dzięki przejęciu BPH). Jednak zakupu zamierzam dopiero dokonać po podaniu wartości aktywów na koniec stycznia (w poniedziałek lub wtorek podadzą).

   Usuń
 14. Dzięki za merytoryczne podejście do tematu. Ogólnie do portfela dywid-emryt szukam spółek, które ze spokojem mogę potrzymać kilka lat,a najchętniej ich nie sprzedawać tylko przekazać portfel dzieciom, aby cieszyły się spadkowymi dywidendami po tatusiu, choć najpierw muszę dorobić się dzieci :)

  W tym portfelu bardziej przyświeca mi idea ochrona kapitału przed inflacją i coś lepszego od nędznych lokat. Mógłbyś polecić mi jakieś spółki w takim horyzoncie czasowym i targecie?

  Jakov

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie polecę Ci spółek na "wieczność" bo nie znam w Polsce takich spółek, zbyt mało mamy spółek globalnych jak Coca-cola czy Microsoft. Można byłoby jeszcze pomyśleć o dużych spółkach z wig20 jak Pzu czy Pkn ale one są drogie i płacą 3% dywidendy. Nie wyobrażam też sobie iż nie zarządzałbym aktywnie swoim portfelem.

   Usuń
  2. Prezesie może źle tu przedstawiłem temat. Posiadam portfel, w którym aktywnie dokonuję transakcji, coś na zasadzie Twojego fundamentalnego. Drugi to taki rachunek gdzie wrzucamy nasze nadwyżki i tu nie liczę na mega zysk na kursach. Chodzi nam bardziej, aby w tym portfelu mieć akcje stabilnych spółek, które dzielą się zyskiem, komu nie przyda się kilkaset zlotych miesięcznie po 50tce. Oczywiście obserwuję bacznie te spółki, ale dopóki fundamenty są ok to będę trzymał. Na szczęście na ten czas wszystkie spółki trzymają przychody i zyski na stabilnym lib wzrostowym poziomie. Jeszcze żadnej spółki nie pogoniłem z tego portfela i staram się sensownie reinwestować dywidendy i dokupywać na bieżąco walory. Szukam spółek, które w wypłaciły jedną lub dwie dywidendy i niech pójdą w ciągu lat jak SKA czy PCR. Nie chcę tu kokosów, chcę aby z pracy łyżeczką powoli stworzyła się hałda.

   Usuń
  3. Skoro Twoje spolki tak dobrze performuja to moze podzielisz sie samodzielnie z reszta czytelnikow - kilkaset zlotych miesiecznie po 50-tce brzmi zbyt dobrze zeby bylo prawidziwie, przy stwierdzeniu ze zbierasz mala lyzeczka. Przy kapitale 50k PLN i 10% rocznie wyciganiesz niewiele ponad 300 PLN/mc.

   Usuń
 15. https://youtu.be/T2tovpEk2oM

  OdpowiedzUsuń
 16. W poście zamieściłem statystyki reklam za styczeń i są bardzo pozytywne, wzrosły wejścia na bloga (to raczej naturalne po świątecznym grudniu) z 20789 do 40787, czytanie reklam z 31 do 574, oczekiwany zarobek z 22 do 678 zł. Jeszcze jeden dobry miesiąc i wykupię roczny dostęp do gazety parkiet, będę mógł się istotnymi informacjami ze spółek które są w gazecie dzielić się z czytelnikami. Dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 17. Gratulacje,blog zyska także na jakości,pozdrawiam wszystkich Daniel.

  OdpowiedzUsuń
 18. Super , że temat z reklamami wypalił. Sam pozakładałem konta na jakimś elvenerze, tms brokers walutomacie itp, ale grunt że blog dalej będzie się kulał.

  pozdrawiam Jaksa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko tak nie szalejcie bo jak przyjdzie Wam płacić za jakieś niepotrzebne rzeczy to ja kasy nie zwracam :-)
   Zobaczymy jak luty będzie wyglądał, pewnie spadek po styczniowej euforii.

   Usuń
 19. Naprawdę dobry wynik, którego gratuluję. Taka forma jest zdecydowanie lepsza niż subskrybcja, która na wielu blogach i serwisach jest słono płatna, a merytoryczna wartość nie dorasta do pięt poziomowi tu. Fajnie, że wpływ z reklam tak naprawdę przeznaczony będzie na rozwój i podnoszenie poziomu analizprezesa ��

  OdpowiedzUsuń
 20. Może osoby inwestujące na newconnect wiedzą jakie wałki się dzieją na Minoxie (powiązany trochę osobowo z Danksem i EBC Solicitors który potężnie ostatnio też spadł). SII na prośbę drobnych akcjonariuszy wysłało pismo z listą pytań która jest bardzo obszerna i dosyć szczegółowa. Nie wiem czy się z załączonego linku otworzy ale załączam bo warto przeczytać
  http://www.sii.org.pl/static/img/012043/2018-01-18_pytania_sii_do_zarz--du_minox_sa.pdf

  OdpowiedzUsuń
 21. Prezes, w jaki sposób mogę dokonać transakcji z moim znajomym na akcje z newconnect, ale poza rynkiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisz do swojego biura maklerskiego jakie są zasady i może mają odpowiedni wzór takiej umowy. Umowa raczej musi być zawarta u notariusza i zapłacone 2% od czynności cywilno-prawnej, z taką umową sprzedający idzie do swojego biura maklerskiego i tam oni przetransferują akcje do kupującego. Kupujący przesyła ci kasę na konto za akcje, raczej biuro pieniędzy nie przesyła. Musisz się liczyć że z 5% kosztów wyjdzie

   Usuń
  2. Da się zrobić umową przez DM, gdzie wszelkie prowizje nie powinny być wyższe niż PCC (oczywiście jest jakaś wartość minimalna). Sprawdź kontrolnie (zadzwoń) np. do Q Securities - wiem że oni sporo takich umów robią. Zaleta jest taka, że dostajesz od nich PITa.

   Usuń
 22. Czy ktoś ma rachunek w Alior Banku i wie czy są prowadzone jakieś prace serwisowe albo wystąpiła awaria. Dzisiaj się zalogowałem i nie widzę swojego rachunku, a nie ma żadnej informacji, trochę to słabe ze strony banku.
  pozdrawiam
  Syriusz

  OdpowiedzUsuń
 23. chodzi mi oczywiście o rachunek maklerski :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pomogę w tym temacie.

   Usuń
  2. Prace techniczne. Niestety często w weekendy w nocy tak bywa w Aliorze. Pozdrawiam. Tiruriru

   Usuń
 24. Witam.
  mam pytanie do Ciebie Prezes jaki procent oszczędności masz zainwestowane w akcje teraz?
  Pzdr Rekinek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 35% mam w akcjach i na pewno nie będę miał więcej niż 40%. Wynika to z problemów osobistych jakie mam od końca zeszłego roku, potrzebowałem uwolnić gotówkę która na giełdę raczej nie wróci.

   Usuń
 25. Dzisiaj portfel fundamentalny mocno obrywa i sporo spółek zachowuje się gorzej niż rynek. Niezbyt to dobra oznaka bo liczyłem że mocniejsze mam spółki w portfelu.
  Największa obsuwka jest na Getbacku i to na chwilę obecną najgorsza inwestycja od lat, gorsza nawet od Unimot. Trzymam Getbacka długoterminowo ale nie ukrywam iż nie rozumiem tak słabego zachowania kursu tej spółki. Wg mbanku zysk ma wynieść w tym roku 370 (w przyszłym 412) co dawałoby c/z 4,70 a w 2019 c/z 4,20.

  OdpowiedzUsuń
 26. Ale pamiętajmy o zadłużeniu Getbacka i co się dzieje na rynku długu. Może rynek przereagowuje (ja tak zakładam), ale ewidentnie boi się gwałtownego wzrostu inflacji i stóp procentowych. A to bije podwójnie w windykatorów. Raz jako wzrost obsługi zadłużenia i dwa poprzez spadek ściągalności wierzytelności. Stąd ten kiepski sentyment do spółek windykacyjnych i Getbacka w szczególności. Getback jedzie ostro i wielu boi się, że takiemu łatwiej się może podwinąć noga. Z drugiej strony w razie korzystnego scenariusza więcej jest do ugrania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chcę za dużo filozofować w przypadku nie trafionej inwestycji ale jeśli tylko chodzi o stopy procentowe to ja żadnego zagrożenia nie widzę. W tym roku podwyżek nie będzie a nawet jak w przyszłym podniosą o 0,5% to przy 2 mld zadłużenia będzie tylko 10 mln więcej odsetek. Takie 10 mln to nic przy możliwych 400 mln zysku, c/z nadal byłaby sporo poniżej 5 (4,40).
   W dzisiejszym parkiecie jest artykuł o obligacjach Besta które chcą sprzedać po 5,20% czyli droższe od podobnych serii notowanych Kruka (4,4%) i tańsze od Getbacka (6,60%). Premia w notowaniach obligacji Getback może wydawać się zastanawiająca. Rynek zdaje się być wciąż ostrożny wobec szybkiego tempa rozwoju. Jest też jeszcze porównanie że Best wydal w zeszłym roku na nowe pakiety 300 mln a spłaty to 240 mln, Getbacka wydał 1,9 mld a spłaty 1,2 mld i to może te być różnica w rentownościach" - napisałem o tym bo Getback ma duże możliwości w zbijaniu emitowanych obligacji, jeśli płaci obecnie około 6,5 % rocznie to spokojnie może zbić o 1 pp do oprocentowań Bestu, takie zmniejszenie może z nawiązką całe podwyżki stóp procentowych zrekompensować.
   Mi tylko po głowie ta baza Pesel chodzi ale czy ona może mieć wpływ na wyniki to nie wiem.

   Usuń
  2. Cieszy poprawa wyników związana z wejściami na strony reklamodawców. Dobrze że podniosłeś ten temat swego czasu, tylko jedno pytanie, jak sprawa się ma z wejściem na reklamę by, mówiąć kolokwialnie - było zaliczone. Czy to tylko klik, czy może trzeba tę stronkę trochę potrzymać otwartą? Myślę że wiele pomogło przeniesienie reklamy na górę strony (wcześniej były na samym dole) co dodatkowo wzmaga instynktowy odruch kliknięcia.
   No tak GB leci mozno, ale to jest moim zdaniem pochodna negatywnego sentymentu do tej branży. Przecież lider - Kruk od pół roku jest w trendzie spadkowym, więc pociągnął za sobą i mniejsze spółki z tego segmentu. Co do bazy pesel - myślę że sprawa nie odgrywa w tej chwili większego znaczenia dla kursu GB, bo gdyby tak było to pozostałe spółki zachowywały by się inaczej. A może toczą się już jakieś prace legislacyjne, niekorzystne dla tej branży?
   Oj dzisiaj mocno w pewnym momencie Seko tąpnęło, była okazja do zakupu bo fundamentalnie chyba żadnych negatywnych sygnałów nie ma, a ten spadek mógł być obawą mniej cierpliwych inwestorów i chęcią zrealizowania całekim fajnych zysków. Pozdrawiam Łukasz_S

   Usuń
  3. Zupełnie nie mam pojęcia czy trzeba na klikniętej stronie z 1 minutę pobyć czy tylko kilka sekund. Nie szukałem takich informacji.

   Wczoraj sobie robiłem "burzę mózgu" czy warto nadal trzymać akcje a dzisiaj kurs poleciał (nie ja sprzedawałem :-) Myślałem o Seko bo chciałbym uniknąć sytuacji jaka była na Helio że miałem 100% zysku a skończyło się na 30-40%. Uznałem jednak że trzymam przynajmniej do wyników 1 kw i/lub decyzji o dywidendzie, oczywiście gdyby wyniki przedstawiane przez firmę były znacznie gorsze od szacunków to wtedy sprzedaję.

   Usuń
  4. Może warto Prezesie wyjaśnić tę kwestię, tzn. jaka forma kliknięcia powoduje, że jest ono uwzględnione w ostatecznym rozrachunku, unikniemy "pustych" wjeść i idziemy na nowy rekord w lutym :-)
   Wyniki za IV kw. napewno będą sporo lepsze r/r., za pierwszy też powinny być, bo przynajmniej narazie, cena ryb i waluta dalej sprzyjają. Pytanie jednak o ogólną sytuację na giełdach, jeśli poleje się czerwień to myślę, że nawet wyniki nas nie uratują.
   Pytanie o Eurotela, czy planujesz jakieś zakupy? Wątpliwa kwestia już się wyjaśniła, a na horyzoncie zupełnie przyzowita dywidenda. Pozdrawiam Łukasz_S

   Usuń
  5. Chyba wystarczy kliknięcie ale nie chcę drążyć tematu bo mogą mi zablokować te reklamy, zabronione jest nakłanianie do celowego otwierania reklam więc tego nie chcę robić.
   Seko liczę na 9,7 mln rocznego zysku czyli c/z 7, czy to dużo czy mało rynek zweryfikuje. Gdyby dali z 60-70 groszy dywidendy to kurs dobrze się zachowa ale jak 30 groszy jak w 2017 to trochę lipa. Trzeba cierpliwie czekać wyników (ostatnio kilka razy kupowałem Seko produkty to zyski im skoczą :-)
   O prywatnych inwestycjach już nie informuję, natomiast w mojej ocenie cena Eurotelu jest atrakcyjna i można pod wyniki zagrać i 2,2 zł dywidendy. Oni w listopadzie otworzyli nowy salon Apple więc może trochę poprawi to sprzedaż. Trochę nie pasują mi napływające informacje o sprzedaży Apple, Asbis handlujący głównie tym sprzętem notuje rekordowe przychody ale podobno jednak nowe Iphony sprzedają się poniżej oczekiwań.

   Usuń
 27. Unimot - dm boś ponownie obniżył rekomendację do 27,50 (poprzednio 45 i 35), powodem obniżki to duży wzrost kosztów (o 10 mln) magazynowania, logistyki i wymogi dotyczące biokomponentów. Premie lądowe uważają że się nie zmienią. Ważne są ich szacunki zysku netto gdyż przewidują że w 2017 r. zarobili 25,40 (czyli w 4 kw zarobek tylko 2,7 mln czyli spadek o 70% r/r), w 2018 zysk przewidują na 26,60 mln.
  Pokrywa się to z moimi szacunkami że będą fatalne wręcz wyniki ale co ciekawe spadek wg bosia ma wynikać nie ze spadku premii lądowej a biokomponentów "Oczekiwane bardzo słabe wyniki za IV kw. 2017 pod wpływem kosztów dotyczących biokomponentów. Prognozujemy jedynie ok. 4 mln zł EBITDA w ostatnim kwartale
  2017 roku w porównaniu z 14,4 mln zł rok wcześniej. Tak spektakularne pogorszenie przypisujemy głównie jednorazowym kosztom biokomponentów. Niestety w świetle obowiązujących przepisów niedookreślona pozostaje kwestia rozpoznania wymogów dotyczących zawartości biokomponentów od zmian zapasów obowiązkowych traktowanych jako zastaw rejestrowy. W przypadku Unimotu, który stosuje konserwatywne podejście do przepisów NCW, takie wymogi mogą skutkować jednorazowym ujemnym efektem EBITDA rzędu 5 mln "
  Bardzo źle to wygląda

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czyli kurs Unimotu "wiedział" wcześniej lepiej. Kiedyś wymyśliłem taką zasadę dla swoich spółek: "jeżeli spółka regularnie notuje roczne minimum, sprzedaj ze stratą nawet jeśli uważasz, że fundamenty są dobre bo rynek dyskontuje to czego ty nie wiesz". I oczywiście często łamię swoją zasadę i później mam do siebie pretensje.

   Usuń
 28. BOŚ ostatnio się nie popisuje ładnie ubrali ludzi w Unimot, Tower Inwest / reko było na ponad 100zł/ czy IDEA BANK też tak zachwalali, a kurs notuje co rusz minima. Przypomina mi to MBANK i kupuj dla TXM czy Stelmet cały rok uparcie kupuj a kurs notuje nowe mimima, gdyby tak człowiek słuchał tych rekomendacji to dawno poszedłby z torbami. Obawiam się że GETBACK będzie kolejną taką perełką wychwalaną przez analityków, coś tam musi śmierdzieć przecież przy takich perspektywach i niskiej wycenie nikt by tak nie wywalał. Lepiej się na razie trzymać z boku od tej spółki.Wolę stabilny BAH czy dywidendowych deweloperów jak DOM DEVEL. Wpadła mi w oko ostatnio spółka Patentus , wyniki dziś nie zachwycają ale mogą mocno poprawić wyniki w 2018 i 2019r, kapitalizacja mała, szansa na wzrost jest . Jakie jest Prezes Twoje zdanie o tej spółce.Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie chcialem krytykować bosia ale jak Ty to zrobiłeś to i ja kontynuację zrobię. Pisałem że Tower przypomina mi Unimot i to się sprawdza, wyciągnięcie kursu pod niebiosa, następnie emisja akcji i super rekomendacje a wszystko to boś. Mi bos trochę kojarzy się z grupką małoletnich maklerów którzy sobie kombinują jak na boku dorobić (oczywiście o to nie posądzam). Ich analizy w rekomendacjach są bardzo minimalistyczne i mało w nich treści, 2-3 strony. Mi bardzo się podobają profesjonalne analizy bdm, mają ze 20 stro i widać że rzetelnie są robione.
   Jeśli chodzi o Bah to słowo stabilny to raczej nie dotyczy dzisiejszego dnia, kurs chwilowo spadł poniżej 9 a to już daje 20% spadku w miesiąc.
   Patentusa dawno temu przeglądałem i nie pamiętam o co w nim dokładnie chodzi, z tego co pamiętam to w dzisiejszej gazecie parkiet coś było o producentach maszyn górniczych i pewnie stąd te wzrosty. Patrząc na liczby to na pierwszy rzut oka wygląda słabo, straty od wielu lat na poziomie zysku netto. Ale może być lepiej niż się wydaje bo wysokie są kapitały własne oraz duża amortyzacja środków trwałych zaniżająca zysk netto. Trochę firma podobna do Fasingu. Popatrzę jutro jak będę miał czas.

   Usuń
 29. Witam.
  Getback'owi na pewno trochę by pomogła polityka dywidendowa. Coś kiedyś mi się obiło o uszy , że prezes zamierza zaproponować politykę dywidendy , ale nie pamiętam gdzie o tym czytałem.

  pozdrawiam Jaksa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W październiku mówił że w przeciągu 1-2 miesięcy ją przedstawią a mamy już 4 miesiąc. Na tak dynamiczne kupowanie pakietów i duże zadłużenie lepiej żeby 2-3 lata nie płacili żadnej dywidendy. Niech trochę spasują z tymi zakupami pakietów i pospłacają zadłużenie.

   Usuń
 30. Nie wygląda to dobrze, w USA widać, że totalna panika. SP500 w ciągu ostatnich dwóch minut kilka razy spadł i wzrósł o ponad 1%.
  Robos7

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I S&P 500 poleciał, co ciekawe od szczytu jest to już 8% spadku więc spora korekta. Jutro w Polsce początek ze 2% spadku i pewnie zakończy się 1% spadku. Na chwilę obecną uważam że to zwykła zdrowa korekta której nie był w usa ponad roku ale czy się nie mylę czas pokaże.

   Usuń
  2. Dokladnie, tez tak uwazam.

   Korekta schlodzi troche wskazniki.

   Usuń
  3. Żeby tylko tyle. Widać, że niektóre spółki szczególnie te mniejsze bez powodu obrywają po kilka procent. Jak ta korekta w USA ma potrwać dłużej (a tam jest z czego spadać), to nie będzie czego podnosić :/
   Gerard

   Usuń
 31. Czy moglbys zaproponowac top 3 spolki, ktore sprobowalbys łapać przy obecnej korekcie? Mysle o Telestradzie przy 17zl i Seko przy 8zl.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Strasznie duże rozpiętości podałeś Telestrada 2% spadku a Seko 20% ? Każdy musi wg własnego portfela myśleć sobie co dobierać, ja obecnie myślę o dobieraniu spółek typowo dywidendowych. Nie znamy możliwej skali przeceny, zakładając 10% spadku wszystkich kursów to Asbis, Altus, Eurotel, PCM, Seko, Bah, Irl czyli większość spółek które mam w wirtualnym portfelu dywidendowym. Myślę że nie jest to zaskoczeniem że jestem za tymi spółkami. Co do Telestrady to płynność strasznie siadła a za 9 dni wyniki więc można już do nich poczekać.
   Do osobistego portfelu najbardziej chciałbym kupić PCM ale czekam na poziomy 25-26 zł, kurs coś nie chce spadać.

   Usuń
  2. Telestrada jest w rekach mocniejszego gracza, natomiast Seko sporo uroslo i bylo grane przez drobnych i moga chciec uchowac czesc zyskow.moze byc glebsza panika po prostu.
   Szeniek

   Usuń
 32. Moze jakies placace wysokie dywidendy, Ambra, Abcdata, Dektra?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Abc data jest podwyższonego ryzyka ze względu na kontrolę us, prędzej Asbis przy kursie 3,10 jakby spadł. Mnie Dektra nie przekonuje, jak koniecznie chcesz newconnect to już lepsza Telestrada (przepływy operacyjne to największy atut). Ambra może z 10% spaść na co zwracałem uwagę wcześniej, gdyby spadł kurs i wyniki były dobre (przypominam iż jest małe ryzyko ze strony niekorzystnych cen surowców czyli jabłek i winogron) to można wtedy brać.
   Może poczekaj kilka dni aby poobserwować jak rynek będzie się zachowywał, lepiej stracić okazję niż pieniądze.

   Usuń
 33. no to na przecenie kupiłem troszkę Asbisu (3,04) i Avii (5,04)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko ciągle leci w dół, nie wiem czy to dobry moment na kupowanie :)
   Radek

   Usuń
  2. Jak coś spada 10% a ma dobre fundamenty to pod odbicie można zagrać.
   Ja Asbisa też kupiłem na otwarciu i juz sprzedałem (30 groszy zarobku), Livechata też kupiłem i sprzedałem ale coś mniej zarobku.
   Nie ukrywam iż mam sporo wolnej gotówki i trochę jestem jak sparaliżowany bo nie wiem co kupować i czy kupować. Myślałem nad OEX który spadał nawet 18%, po spadku c/z 7 (wyniki 4 kw będą bardzo dobre ale boję się trochę przyszłości bo oni mają archiwizację dokumentów a zmienia się przepis przechowywania dokumentów pracowniczych z 25 do 5 lat).
   CDRL ładnie spada, kochany Getback, dużo spółek spada, jest co kupować tylko strach :-)

   Usuń
  3. Ja poczekam do jutra jak sie rynek zachowa. RADEK

   Usuń
 34. Prezes masz jeszcze Getbacka w portfelu którego kupowałeś w granicach 26zł? Czy już dawno sprzedałeś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o mój rzeczywisty portfel (na prawdziwych pieniądzach) o którego strukturze miałem już nie informować to Getback dawno sprzedałem. Przez problemy życiowe z listopada sporo inwestycji byłem zmuszony zamknąć aby ograniczyć ryzyko a zostawiłem same spółki dywidendowe (część spółek jest takich samych co w prowadzonym na blogu wirtualnym portfelu dywidendowym).

   Usuń
 35. Asbisa sprzedałeś, ale w wirtualnym portfelu fundamentalnym nadal go masz.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zgredowi napisałem o portfelu rzeczywistym którego nie pokazuję już na blogu.

   Zasadą natomiast wirtualnego portfela fundamentalnego lub dywidendowego jest to że kupno lub sprzedaż może się odbywać tylko i wyłącznie po kursie z zamknięcia (czyli na koniec dnia). Oczywiście widząc wczoraj że USA mocno spadły to mogłem kombinować (gdybym był kombinatorem) i zamknąć wszystkie pozycje ale tego nie zrobiłem :-)

   Usuń
 36. A może dokupić GETBACKA. Może to dobra inwestycja do portfela IKE czytaj długoterminowe inwestowanie.
  Romek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Gdyby człowiek miał pewność że większych spadków na giełdach nie będzie to można i Getbacka brać, ale jeśli to początek większej korekty (tak ze 20%) to jest jakieś ryzyko. Każdy musi przemyśleć transakcje według własnej strategi i zawartości portfela.

   Usuń
  2. Pewności nigdy nie ma. Ameryka, póki co, nie planuje odreagowania, kontrakty na poziomie wczorajszego zamknięcia, więc po otwarciu może być czerwono, a więc jutro..... Druga sprawa, że już w radiu kilkanaście razy słyszałem o "krachu", więc biorąc po uwagę "edukację ekonomiczną" społeczeństwa, fundusze będą zmuszone "umaczać" jednostki i promocja potrwa.
   Gerard

   Usuń
  3. Rynek jest przewrotny, tydzień temu historyczny rekord na gpw został pobity, a dzisiaj mamy prawie "krach", jedno i drugie poszło w eter.
   Widać rynek się obsuwać zaczyna więc raczej będzie niżej, jedyny pozytyw to mocna nadal obsuwka więc raczej nie jest to wyjście zagranicy z naszego rynku.

   Usuń
 37. A aviaa? czyzby wyniki mialyby byc gorsze od przewidywanych ze kurs tez polecial?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie sądzę, by Ci co dziś sprzedają, brali pod uwagę przyszłe wyniki :) A Aviaa w sumie trzyma się dzielnie.
   Gerard

   Usuń
 38. Avię planowałem kupić po 5,20 ale obecnie patrząc na spadki na gpw wstrzymuję się z zakupem, może będzie niżej.
  Wyniki będą na pewno dobre i znacznie lepsze r/r, nie zrobią już przeszacowań wartości samolotów bo mniejsza flota. Jednak nawet jak będzie lepiej r/r o 7-10 mln usd to nie jest pewne że kurs urośnie (trudna jest to spółka).

  OdpowiedzUsuń
 39. No dobrze to nie wygląda. Wszędzie czerwono nawet na bitcoinie ;)
  Ja z rana sprzedałem połowę swoich akcji i czekam niżej aby odkupić. Dziwne też że kapitał nie ucieka do bezpiecznych przystani jak złoto czy frank. USD też jakoś mocno nie rośnie a jest przeważnie odwrotnie skorelowany do WIGu co wskazuje że zagranica mocno nie wychodzi. Może to wskazywać że na giełdzie to tylko korekta a nie krach. Obserwuje sobie też które spółki trzymają się dzielnie a które lecą jak kamień w wodę. Taka lekcja na przyszłość :) W końcu gdzieś ten kapitał popłynie a jak będzie odbicie to do EM takich rynków jak Polska. Pytanie tylko kiedy. Dominik C.

  OdpowiedzUsuń
 40. Kiedy maja byc wyniki Avi?
  Radek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oni tego samego dnia publikują co avia sg, a ta podaje 15 lutego.

   USA otwierają sie 1,5 % na minusie, zobaczymy czy pójdą w górę czy dalej w dół.

   Usuń
  2. Mnie mocno zastanawia Eurotel, ktoś mocno go dzisiaj broni na sporych obrotach, może za kilka dni pojawi się komunikat kto kupuje (mam nadzieję że ktoś z firmą związany).
   USA trochę odbiły ale kursy się rozjeżdżają ich indeksów.
   Ciekawe czy będzie podciąganie na koniec sesji kursów czy na minimach zamknięcie.

   Usuń
 41. Przecena dzisiaj naprawdę niezła, można sobie dobrać niezłych spółek dywidendowych w dobrych cenach:
  SEKO, FERRO, DECORA, PCM

  Poza tym warte odnotowania:
  Niezłe przychody za styczeń CDRL:
  http://cdrl.pl/Informacja_o_przychodach_-_styczen_2018_32468.html

  Esotiq rozpoczął skup akcji:
  https://www.bankier.pl/wiadomosc/ESOTIQ-HENDERSON-Nabycie-akcji-wlasnych-7571008.html

  Spółka nadal nisko wyceniana + popyt ze strony skupu (chcą skupić ponad 446000 akcji)

  Pozdr.
  Piterson


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy dobre ceny to się dowiemy za 1 miesiąc może 2.
   Ja z chęcią PCM i CDRL kupiłbym w okolicach 25zł więc trochę muszą jeszcze spaść :-)

   Usuń
 42. Tak jak w poście napisałem mbank podał szacunki zysku za ostatni kwartał i kilka znanych firm podam, może kogoś zainteresuje kto mnie na rachunku maklerskiego w mbanku:
  Alior 143mln (-61% r/r), PZU 535 (-16%), Ciech 126 mln (-36%), Lotos 594 mln (+96%), JSW 460 mln (+389%), KGHM 764 mln (+39%), Play 205 (+38%), Ailleron 5,3 mln (+21%), Asseco Poland 157 mln (+105%), CD Projekt 43 mln (-46%), Amica 25 mln (-11%), Dom Development 116 mln (+37%), Monnaro na które zwracam uwagę że jest zbyt drogie 14,1 mln (-40%), Vistula 24 mln (+21%),

  OdpowiedzUsuń
 43. I jeszcze jedna rzecz która mi utkwiła ze strategi inwestycyjnej na 2018 rok (bardziej na 2019 i dalej) a nigdy się w to nie wczytywałem, gdyby to weszło to jest szansa że w przyszłości mogą być długotrwałe wzrosty :-)

  Powszechne Plany Kapitałowe - Rząd nadal nie przedstawił projektu ustawy dotyczącej PPK programu opartego na wzorze brytyjskim (automatyczny zapis, co dwa lata ponawiany w przypadku wcześniejszej rezygnacji). Biorąc pod uwagę sytuację w jakiej znalazły się OFE, program PPK w kształcie proponowanym przez Premiera
  Morawieckiego pozytywnie wpływałby na rynek kapitałowy w Polsce. Premier deklarował, że legislacja PPK powinna zakończyć się do lipca 2018, a zacznie on funkcjonować od stycznia 2019. Jeżeli Rząd miałby dotrzymać słowa, najpóźniej do końca 1Q powinniśmy zobaczyć projekt ustawy. Uważamy, że już sama dyskusja rynkowa/medialna
  na temat skutków programu (publikacja projektu zwiększy prawdopodobieństwo jego wejścia) będzie pozytywnie wpływać na rynek akcji w kolejnych miesiącach. Dodatkowo, akcje zachęcania do oszczędności m.in. poprzez giełdę (w ramach PPK) powinien prowadzić Rząd. Przy założeniu partycypacji na poziomie 60
  -75%, roczne napływy nowego kapitału w ramach programu to ok. 15-17 mld PLN, z czego ok. 1/3 powinno trafić na rynek akcji. Oznacza to powrót do czasów z dużą aktywnością OFE.

  OdpowiedzUsuń
 44. Ek
  Ciekawy artykuł
  http://next.gazeta.pl/next/7,151245,22989837,jesli-chcesz-wiedziec-dlaczego-gieldy-tak-spadly-musisz-sie.html#Z_MT2

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzisiaj na polsacie jeden analityk zwracał uwagę że VIX mocno wzrósł i nawet kilka funduszy padło które grały na spadki.

   Usuń
  2. Ek
   Jak na razie NASDAQ na plusie , ciekaw jestem końca sesji.

   https://www.bankier.pl/inwestowanie/profile/quote.html?symbol=NASDAQ

   Usuń
 45. Prezesie obserwowałeś może spółkę Atlas Estates Limited, obecnie P/E 0,70 , P/BV 0,15. Dobre wyniki za 3 kwartał po których cena doszła do 1,70 przy czym dzisiaj cena jest na wysokości 1,10. Spółka trochę specyficzna, ale czy nie jest mocno niedowartościowana?
  Odniosę się jeszcze do dzisiejszego raportu bieżącego Asbisa w którym spółka poinformowała o prognozowanym zysku większym niż wcześniejsza prognoza za rok 2017. Co Prezes o tym myśli bo jest to sytuacja mocno paradoksalna z jednej strony negatywne nastawienie rynku z drugiej strony pozytywna informacja od spółki. Może jutro jakieś odbicie?
  Michał H.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żeby było jasne że nie naganiam na zakup jakiejś spółki ale dzisiaj w prywatnym portfelu kupiłem trochę akcji Atlasu po 1,11 i gdyby wzrosło w okolice 1,20-1,30 to pewnie sprzedam (jeszcze nie zdecydowałem). Faktycznie na pierwszy rzut oka c/z 0,68 jest bardzo niska bo zysk z 12 miesięcy jest większy niż obecna kapitalizacja ale tak wysoki zysk wynika z faktu iż bank umorzył im kredyt i wykazali około 80 mln zl zysku. Ciężko mi powiedzieć czy spadną im odsetki od tego umorzonego kredytu (jak tak dobrze), oni przychody z wynajmu mają w euro więc trochę niekorzystne jest umocnienie złotówki ale i kredyty mają w euro więc niższe raty (może jakieś przeszacowanie na koniec roku zrobią). Generalnie kupiłem tą spółkę typowo spekulacyjnie ale pod bardzo niską c/wk 0,15, to jest ewenement wśród deweloperów komercyjnych i po cichu liczę że sprzedadzą Millenium Tower uwalniając duże ilości gotówki. Kurs w miesiąc spadł blisko 40% bez żadnych informacji więc może z 10-20% odbije, szczególnie jak podadzą wyniki roczne i ludzie nie zapoznaniu ze spółką którzy zobaczą duży zysk zaczną kupować akcje (tak sobie marzę).
   O Asbisie napisałem na górze tego posta, mnie ta prognoza mocno negatywnie zawiodła bo liczyłem na 9 mln usd a ma być z 7 mln usd. Wygląda na to że sprzedaż produktów Apple (tego chyba dużo sprzedali) jest na minimalnej marży i przez to trudno oszacować marże w przyszłości. c/z będzie 7,60 (to jak dla mnie neutralnie) i szansa na jakąś poprawę wyników w tym roku dzięki słabemu dolarowi. Kurs może jutro trochę wzrosnąć (jak stany dobrze się zamkną) jednak ja jest mocno zawiedziony.

   Usuń
 46. Tarczynski zapowiada sie ciekawa inwestycjai
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 47. Wklejam jeszcze mbanku rekomendacje o których wspominałem na górze w poście. W przypadku PCM już nie zakładają wysokiej dywidendy za 2017 (miało być wyrównanie za 2016), Getbacka ma w 2019 osiągnąć podobny zysk jak Kruk a jest 55% niżej wyceniany, Skarbiec podnoszą wycenę przy niższych zyskach.

  https://i.imgur.com/FDDzzrg.png

  OdpowiedzUsuń
 48. Tak z ciekawości Panowie. Jak oceniacie sytuację na rynku? W USA szaleństwa nie ma i kontrakty raczej czerwone. Azja też cienko. Nasz rynek niby na plusie, ale euforii nie widać. Niby jest taniej, ale strach czy to nie tylko odreagowanie spadków. Jakie macie przemyślenia? Prezesie widzę nowe zakupy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie podpisałem... sorki
   Gerard

   Usuń
  2. Słabo te odbicie wygląda, wszyscy czekają na USA i to jest najgłupsze w inwestowaniu bo cały świat jest uzależniony od jednego kraju.
   Ja wczoraj dobrałem za małe pieniądze do portfeli wirtualnych licząc na 5% podbitki ale coś się zanosi że może tyle nie być.

   Usuń
 49. Spore tranzakcje na Atlasest. WygladaW jakby ustawiony poziom do wymianyw
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie jest to ustawione, ktoś usilnie wychodzi z papieru bo wczoraj też wisiał na 1,11, trochę słabo to wygląda bo nie wiadomo ile papieru ma. Liczyłem że szybko będzie zebrane i ruszy kurs do góry a tu lipa.

   Usuń
 50. Ale ktos tez kupuje po 10k.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ukryta sprzedaż na Atlasie przeniosła się na 1,10.
   Powoli uchylają się drzwi szafy a tam...
   trup

   Usuń
  2. Duży się już wyprzedał,a teraz jakiś leszcz spanikował i sprzedał po 1,10 pod koniec sesji powinno podskoczyć...

   Usuń
  3. Wyprzedał? To spróbuj dojść do 1,12 :)
   trup

   Usuń
  4. Przez prawie cały 2017 rok 1.10 to była właściwa cena za te akcje. Może więc po prostu cena tych akcji powróciła do swojej 'realnej' wartości.

   Usuń
  5. Ciekawy masz nick "trup", niestety jest spora zapora na 1,11 i pewnie zejdzie kurs niżej. Tam nie ma za bardzo co wypaść z szafy, firma z problemami ale z dużym majątkiem, wystarczy że sprzedadzą kilka biurowców, spłacą kredyty i będzie sporo dla akcjonariuszy. Atlas to inwestycja spekulacyjna za małe pieniądze, trzeba się liczyć że można stracić dlatego lepiej nie inwestować kto nie chce stracić.

   Usuń
  6. Po rumuńsku trup to ciało, organizm :)
   trup

   Usuń
 51. Kiedyś Vindexus był gorącą spółką u nas na forum,teraz ma niską cenę może by podkupić co ty prezes na to?
  BBB

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 18 stycznia napisałem "Fatalny wręcz jest obecnie sentyment do całej branży więc i obrywa też Vindexus. Tydzień temu bieniek ze stockwatcha zamieścił analizę i jest ona negatywna (duży niedosyt), wolne tempo wzrostu biznesu, wyemitowane obligacje za które nie kupili nowych portfeli (pewnie nie udało im się wygrać przetargów), pomimo kupna dużych pakietów w 2016 nie widać dużego przełożenia na spłaty w 2017. Ja od dawna ubolewam że brak jest dynamiki rozwoju biznesu w Vindexusie, mimo niskiego c/z 5,70 widzę większe szanse na zarobek Getbacka który ma wyższe c/z 7,50 (oczywiście c/z dla tych firm jest mało ważny)" i nic nowego nie dodam. Nie bardzo widzę pod co można zagrać (chyba tylko przejęcie ich przez inny podmiot) obecnie na Vindexusie, niby niska wycena ale zyski będą raczej płaskie, dywidenda 2-3% więc szkoda zamrażać kasę.

   Usuń
 52. Jak oceniasz Prezes wartość aktywów pod zarządzanie w Altusie? Myślisz dobrać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teraz wszystko dotyczące firm z mojego portfela wpisuję na górze postu, Altusa krótko też napisałem.
   Generalnie jest zawiedziony płaskimi (minimalnie niższymi aktywami niż miesiąc temu) bo konkurencja pokazała wzrosty. Oczywiście trzeba też pamiętać że oni mają ze 2,5 mld aktywów przejętego bph tfi których nie pokazują czyli jest faktycznie lepiej niż to widać.
   Nie kupuję na razie nowych spółek do portfeli bo trochę ostatnie spadki mnie wystraszyły i chcę kilka dni poobserwować rynek.

   Usuń
 53. całkiem ciekawy art. w pb.pl:

  "Windeln, który miał być europejskim czempionem, zwija żagle w tej części Europy. Miał tu przenosić centralne magazyny, a będzie sprzedawał biznes
  Od giełdowej gwiazdy do gracza, którego poważni konkurenci, jak Rossmann, już nie traktują serio — tak historię Windeln.de podsumowuje „Handelsblatt”. Akcje Windeln. de, niemieckiego e-sklepu z artykułami dziecięcymi, w którym największym akcjonariuszem jest MCI, na debiucie w 2015 r. kosztowały 15 EUR, a teraz oscylują wokół 2 EUR. I właśnie ogłoszono kolejny plan naprawienia biznesu. Wielkie nadzieje Wątki polskie są trzy. Pierwszy to właśnie MCI (poprzez TechVentures 1.0). Fundusz zainwestował w spółkę w 2012 r., z przekonaniem o wielkiej przyszłości tego biznesu. —...
  "

  OdpowiedzUsuń
 54. https://stooq.pl/n/?f=1218976 Mysle, ze bardzo dobre info dla Altusa

  pzdr
  Syriusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno dobra informacja bo jest szansa że już od obecnego kwartału odrobinę zwiększą przychody. Generalnie to dużych kokosów bym się nie spodziewał bo takie fundusze zamknięte wiele nie dają zarobku (jest stała opłata i zmienna zależna od wyników ale pewnie nisko ustawiona) ale ja widzę inny pozytywny podtekst. Współpracują z państwową firmą (JSW i PGE TFI) i to może im w przyszłości otworzyć jakieś drzwi do szerszych pieniędzy państwowych (może jak zlikwidują OFE i zrobią z nich TFI to może coś Altusowi skapnie). Ja o tym nie pisałem ale członkiem zarządu jest Czerwonka który przez wiele lat była członkiem zarządu Skoku Stefczyka czyli instytucji mocno powiązanej z PIS. Co więcej jak wiemy oni 10% corocznego zysku przekazują na cele charytatywne ale nie doczytałem się do jakich instytucji to trafia, a może to do jakiś religijnych trafia ale promowanych przez polskie władze. Oczywiście moje dywagacje są niczym nie uzasadnione i tak tylko sobie gdybam :-)

   Usuń
 55. Abcdata podała ,że przychody ze sprzedaży w styczniu 2018 roku wyniosły 374 mln, jak na jeden miesiąc niezły wynik,czyli prezes dobre wiadomości dla twojej spółki.
  Bob

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, mam dzisiaj problemy z internetem i nie mogłem wpisać.
   Wzrost przychodów o 2,46% r/r to pozytywny wynik gdyż rok temu oni jechali na znacznie niższych marżach a poprawa zaczęła się od 3 kwartału. Jak im US mocno nie namiesza to może być dobra inwestycja na przyszłość bo obecnie jest podwyższonego ryzyka.

   Usuń
  2. Przychody ABC Daty w podobnym tonie skomentowali na SII http://www.sii.org.pl/12055/aktualnosci/newsroom/udany-poczatek-roku-dla-abc-daty.html#ak12055
   cytat"Powyższa dynamika nie wydaje się zbyt wysoka, jednak warto przy tym zwrócić uwagę na jeden dość istotny szczegół. Mianowicie, spółka zapowiadała wcześniej, że zamierza koncentrować się na poprawie rentowności poprzez rezygnację z niskomarżowych kontraktów, co miało mieć wpływ na obniżenie poziomu przychodów. Jeśli zatem rzeczywiście strategia polegająca na koncentracji na kontraktach o wyższej marży jest nadal realizowana, mogłoby to mieć przełożenie na wyraźniejszą poprawę notowanych wyników operacyjnych i netto".

   Usuń
 56. Na stronie obs ciekawy wpis o Getbacku. Mrozi krew w żyłach.
  To prosta droga do ..........
  Sami sobie odpowiedzcie do czego i czy chcecie mieć ich akcje.
  trup

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie inne rzeczy mrożą krew w żyłach a nie takie które OBS podał.
   Nic takiego się nie dzieje, od dawna wiadomo że płacą największe odsetki od obligacji (nawet powyżej w komentarzach jest). Oni działają mocno dynamicznie i na granicy dopuszczalnych widełek zadłużenia, dlatego jak mają okazję ciekawe pakiety kupić to pozyskują za wszelką cenę gotówkę i nie patrzą na koszty. Oczywiście jest z tym jakieś ryzyko związane i mam nadzieję że jest to pod ich kontrolą. Z drugiej strony niech tylko uspokoją swoją ekspansję, ograniczą kupno pakietów i jak zaczną spłacać swoje zadłużenie to wówczas bardzo mocno mogą im spaść koszty finansowe (odsetek).

   Usuń
 57. OBligacje PROPERTY LEASE FUND S.A. https://www.bankier.pl/wiadomosc/PROPERTY-LEASE-FUND-S-A-Przekazanie-srodkow-pienieznych-na-czesciowa-splate-wartosci-nominalnej-obligacji-serii-C-D-E-7571035.html
  Przekazanie środków pieniężnych na częściową spłatę wartości nominalnej obligacji serii C,D,E
  A my Mamy Seri B więc nic nie dostaniemy :( może się pomylili

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie pomylili się, ja już dawno na straty spisałem te obligacje. Niestety seria B nie była zabezpieczona a pozostałe były więc im chociaż trochę odzyskają kasy.

   Usuń
 58. Witam, Czy ktoś jeszcze z posiadających trzyma akcje UNIMOTU ? Ubrałem sie w te akcje poniekąd sugerując sie niestety pozytywnymi aspektami opisywanymi na tym blogu. Teraz mamy wodospad/katastrofę.
  Jarek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. to trzeba było się też poniekąd zasugerować jak sprzedawaliśmy te akcje ze stratą...
   taka jest giełda...

   Usuń
  2. Przepraszam chodzi mi o akcje GETBACKA ! Wcześniej czytałem o UNIMOCIE i pisemnie się przejęzyczyłem !
   Jeszcze raz - chodzi o GETBACK

   Jarek

   Usuń
 59. Najlepiej ustawić sobie stop loss albo mentalny stop, ja mam 10 % straty i wtedy sprzedaję, tak uratowałem się na GETBACK gdzie sprzedałem po 20,5 gdybym trzymał i miał nadzieję że odrobię to byłbym kolejne 20 % stratny, a tak tamte środki mogłem odrobić gdzie indziej, nie ma nic gorszego niż hodowanie strat, podam inny przykład miałem kiedyś i3d i sprzedałem ze stratą przy kursie po 2 zł, dziś kurs jest po 0,03 grosze i spółka wniosła o ogłoszenie upadłości. Nie można żyć nadzieję że kiedyś się odrobi, lepiej ciąć stratę. Paweł

  OdpowiedzUsuń
 60. Generalnie mało spółek po IPO i emisji nowych akcji rośnie. Można spekulacyjnie zagrać na chwilę. Z tego też powodu nie pchałem się w Getbacka bo wiedziałem że będzie to samo. To jest lekcja, droga lekcja żeby się w IPO nie ładować. Oczywiście jest szansa ale prawdopodobieństwo nieduże. Teraz to albo można ciąć stratę na Unimocie albo przeczekać bo spółka jest perspektywiczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W ostatnich latach było sporo udanych debiutów np. Dino które miało od debiutu w kwietniu nawet 130% wzrostu. Getback też zresztą mocno urósł i niestety cały wzrost oddał z nawiązką.
   Ja też miałem zasadę że nie kupuję spółek w IPO i nawet Getbacka prospektu nie czytałem, niestety trafił na blogu jakiś "Marcin" (który już znikł albo się nie ujawnia) i mocno zachęcał do Getbacka aż przyjrzałem się mocniej firmie i kupiłem akcje. Oczywiście była to w pełni moja decyzja i nikogo za nią nie winię, też straciłem trochę kasy na niej. Nadal jednak uważam iż będzie można zarobić bo perspektywy ma dobre spółka, powinna tylko się trochę uspokoić z zakupami nowych portfeli i pospłacać zadłużenie, takie wyciszenie dobrze wpłynęłoby na nią.
   Swoją drogą to spójrzcie na PKN Orlen, on w 4 miesiące spadł 30% czyli spadki też konkretne.

   Usuń
  2. Orlen Spada bo nie będzie już takich zysków jak w 2017, choć gra pod dywidendę będzie i to będzie ostatnia okazja do sprzedaży. Jan

   Usuń
  3. Pewnie każdej spółki da się wytłumaczyć spadki, a analitycy są w tym najlepsi zawsze po fakcie. PGE w 6 miesięcy spadło do dziś 27% i też znajdzie się wytłumaczenie, najważniejsze to wyprzedzić rynek i sprzedać/kupić w odpowiednim momencie. W przypadku Getbacku nie udało się wyjść przed spadkami których z perspektywy czasu zapalnikami była najpierw sprzedaż akcji przez Morgana oraz afera z bazą Pesel.

   Usuń
 61. Prezesie dalej zachwalasz Getback, kiedyś pisałem że jest ryzyko wchodzenia po 30% wzroście dobrze że nie posłuchałem tych rad i nie wszedłem. 12 -14% to jest Amber Gold ciekawe kiedy wykup obligacji i czy w ogóle będą mieć na wykup. Janusz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pokaż mi gdzie tak zachwalam Getback bo sobie nie przypominam, a że mam w portfelu wirtualnym i widzę cały czas szanse że da zarobić to inna sprawa.
   Widzę że nagonka na spadki trwa na dobre, czy chociaż wiesz/wiecie ile mają tych obligacji oprocentowanych na 14% ? Pewnie nie, a jest to prawdopodobnie kwota do 30 mln więc ich nie zaboli. A teksty czy będą mieli na wykup są już najlepsze, w zeszłym roku spłat wierzytelności mieli za 1,2 mld ( w tym pewnie 1,5 mld) więc 30 mln to spływ z tygodnia spłat mają.

   https://www.biznesradar.pl/a/31087,getback-uzyskal-lacznie-1-212-9-mln-zl-splat-w-2017-r-wzrost-o-70-1-r-r

   Usuń
 62. he he nagonka na spadki dobre

  OdpowiedzUsuń
 63. Wiadomo że da zarobić ale od ilu 15,14? Co się orientuję to mialeś średnią 25,77 i będzie ciężko wrócić do tych poziomów. Jan..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 30 listopada jak zamykałem mój portfel fundamentalny na rzeczywistych transakcjach napisałem wówczas żeby traktować iż wszystkie moje transakcje traktować jako zamknięte, cytuję "Zastrzegam od razu że nie będę informował o tym na blogu i najlepiej sobie myśleć że nie mam już żadnych akcji w rzeczywistym portfelu." http://www.analizyprezesa.pl/2017/11/podsumowanie-i-zamkniecie.html . Wtedy było 10% straty i w zasadzie tyle na Getbacku faktycznie straciłem.
   Obecnie mam te akcje tylko w wirtualnym portfelu fundamentalnym ze średnią 21,31 i jak spadki wyhamują to zamierzam uśrednić.

   Usuń
 64. Nie ma co tu obwiniać Prezesa bo każdy kupował sam i jeżeli nie może znieść straty to powinien po męsku wziąść ją na klatę a nie mazać się i szukać winnych. Jeżeli ktoś dywersyfikuje portfel to będzie to niewielki ułamek. A jeżeli ktoś zapakował się jak głupi to może mieć pretensje tylko do siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki, krzyki już na mnie nie działają odkąd zamknąłem rzeczywisty portfel i prowadzę wirtualny, zeszło ze mnie bardzo duże ciśnienie i odpowiedzialność. Staram się też w każdej analizie podkreślać ryzyka inwestycyjne a szczególnie ryzyko większej korekty a nawet bessy. Obecnie USA spadły od szczytu 8-10% a u nas zrobiła się panika, co będzie jak będzie prawdziwa bessa i kursy spadną z 50 %, czy wszyscy są na takie coś gotowi ?

   Usuń
 65. PS nie miałem Getbacka i nie mam straty, co prawda to na Unimocie tak wyszedłem po ok37zł
  S&P 500 ciekawe czy dziś pęknie jest na granicy? Jan..

  OdpowiedzUsuń
 66. Nie obwiniam Prezesa, tylko cały czas da zarobić i tak od pół roku to samo wałkowanie i nie którzy uśredniają. Jan

  OdpowiedzUsuń
 67. Z ciekawostek rynkowych, SAXO Bank od kilkunastu dni mocno obniża dopuszczalne lewary na różnych instrumentach (wymagany margin rośnie np. z 10% do 40% lub 40 do 80%) - zapowiada to ze z rynku instrumentów [akcje, pochodne, cdf,..) może zejść sporo kapitału, automatycznie spowoduje to spadek notowań wielu z nich (poprzez zamykanie pozycji). Nie wiem jak w innych biurach/brokerów ale jeśli postępują podobnie może powstać efekt kuli śnieżnej i przeceny będą głębsze...
  Z polskiego rynku to tylko dotyczy tych z top 40.

  OdpowiedzUsuń
 68. Czy te ceny śledzia niższe o 17% to dobrze czy bardzo dobrze ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miesiąc temu jak wrzucałem do portfela to 40% były niższa a teraz już tylko 17% więc raczej dobrze a nie bardzo dobrze. Ceny śledzia spadały prawie cały zeszły rok i z każdym miesiącem baza jest coraz niższa. Nie zmienia to faktu iż wyniki tego i poprzedniego kwartału powinny być świetne ale w świetle spadków na giełdach pewnie i Seko trochę spadnie.

   Usuń
 69. Rynek ma w dupie twoje śledzie :) Jutro znów panika.
  trup

  OdpowiedzUsuń
 70. Śledzę bloga ponad 1 rok i jedyne akcje jakie kupiłem dzięki temu blogowi to ... 4 fun po 5,42 a sprzedałem w czarny wtorek po 10,90 zł 100% plus 25gr dywidendy.
  Ja tam nie mam żalu do Prezesa ;)) może jedynie, że za mało kupiłem
  Rolnik
  p.s jutro chyba spróbuje pierwszy raz shorta na kghm jak powyżej 100 się otworzy

  OdpowiedzUsuń
 71. Sprawdzilem, Apple dalej mozna kupic z margin 10%.

  OdpowiedzUsuń
 72. Ciekawie zamknęły się giełdy w USA. Czy my jutro także zobaczymy powtórkę z początku tygodnia? Ja nadal szukam spółek, które można kupić i zgarnąć dobrą dywidendę.
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
 73. A jak oceniacie Aiton?
  Szeniek

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Aiton nic się nie zmieniło odkąd jakiś insider sprzedawał sporą ilość akcji, lepiej z zakupami poczekać do wyników w przyszłym tygodniu.
   Dzisiaj możliwe na giełdzie są mocne spadki i łapacze mogą próbować kupować spółki mocniej przecenione (tak z 5-7%). Ja mam listę swoich spółek i jak zobaczę mocny spadek to łapię. Nie zachęcam nikogo do takich zagrań bo można stracić. S&P spadł już od szczytu prawie 11% więc spora korekta.

   Usuń
 74. Niestety nic nie udało się złapać w promocji, rynek jakoś wysoko się otworzył jak na wczorajsze spadki w USA, ciekawe czy po południu nie przycisną mocniej.
  Co do Getback i wysokich oprocentowań odniósł się wczoraj Bieniek ze stockwatcha, warto przeczytać dla zainteresowanych i wieszczących bankructwo
  https://www.stockwatch.pl/forum/wpisy-6320p16_GETBACK.aspx

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. też nic nie kupiłem... :(

   Usuń
  2. Ambrę można było po 12,40 kupić ale zdążyłem. Aviaam bardzo mocne i widać że kurs jest wysoko trzymany pod mocne wyniki. No nic, trzeba czekać jak rynek będzie się zachowywać, z jednej strony chciałbym jeszcze z 5-10% spadków aby trochę dokupić ale z drugiej strony spadną akcje tych które mam, nie ma złotego środka.
   https://stooq.pl/mol/?id=945

   Usuń
 75. Kamień mi rano spadł z serca jak zobaczyłem na plusie kontrakty z USA,zakupiony jestem po korek i teraz po nocach spać nie mogę...ach ta giełda...
  BBB

  OdpowiedzUsuń
 76. Duże spadki mamy ale jak są dobre spółki to ciężko coś podkupić poluję na PCC ROKITA CZY DOM DEVEL ale nic nie chce wpaść po interesujących mnie cenach, za to na LSI mamy 12,7 to chyba dobra cena na wejście, jakie jest Twoje Prezes zdanie obecnie o LSI, Pozdrawiam Paweł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie znam Twojej zasobności portfela i ile masz wolnej gotówki ale uważam że warto obecnie trzymać kasę i nie spieszyć się z zakupami. Ja Lsi w swoim portfelu prywatnym ponad miesiąc temu sprzedałem po 12,90, kurs urósł 15% jeszcze i wrócił. Obecnie jednak nie kupuję znowu i czekam. Po szacunkach przychodów za 4 kw można oczekiwać 1,3 mln zysku czyli 30% więcej r/r. Nie można wykluczyć że nawet 1,4 mln zarobią jeśli już porządek zrobili w przejętej spółce. Przy tych zyskach mamy c/z 8,2 to jak na ciekawą wzrostową spółkę oraz perspektywę dywidendy wydaje się tanio. Gdyby nie globalne spadki to można byłoby kupować a tak chyba lepiej poczekać jeszcze trochę, może będzie niżej. Można też zacząć powolną akumulację i rozłożyć sobie zakupy na części.
   Jeśli chodzi o pozostałe spółki to mogą się do czasu trzymać, jak usa będzie spadać jak do tej pory to i te spółki runą bo ludzie nie wytrzymają ciśnienia.

   Usuń
 77. W temacie Getbacka, mamy pozytywne info ws. finansowania:

  GetBack ma term sheet z bankiem zagr. ws. zapewnienia do 300 mln zł finansowania

  https://stooq.com/n/?f=1219300&search=getback

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej neutralne, my w zasadzie z tego zawiadomienia nic nie wiemy. Nie znamy warunków i czy faktycznie coś zrefinansują czy wydadzą na nowe pakiety.

   Usuń
  2. Pozyskanie 4 letniego term sheet'a od banku zagranicznego uważam jest pozytywne.
   Wprawdzie to wciąż jeszcze zapowiedzi (bo nie mamy podpisanych umów kredytowych), ale mimo wszystko stawia spółkę w dobrym świetle. Podobnie zresztą jak ostatni rating Fitcha.
   Jak oceni to rynek, zobaczymy w poniedziałek.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni