"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 31 stycznia 2018

Wirtualny Portfel Fundamentalny - podsumowanie stycznia

W styczniu wartość Wirtualnego Portfela Fundamentalnego wzrosła o 1,92% do 100.844 zł a od założenia portfela tj. 1.12.2017 roku całkowity wzrost to 0,84%. WIG czyli mój benchmark w tym samym okresie wzrósł odpowiednio o 3,61% i 4,90%. 

W styczniu nie było jakiś przełomowych informacji ze spółek z portfela ale ze względu na duże moje zakupy sporo miałem pracy. Niestety tak jak w zeszłym roku ponownie kursy dużych spółek lepiej się zachowywały niż tych mniejszych dlatego wynik WIG jest lepszy od mojego. 
Sukces miesiąca - bez wątpienia są to akcje Seko które od mojego zakupu w styczniu urosły o 13%. W przypadku tej spółki spore są oczekiwania odnośnie wręcz skokowej poprawy wyników za 4 kw 2017 i 1 kw 2018 i pod to grają inwestorzy. Dobrze też wyglądały styczniowe zakupy: Colian (4,96%), Asbis (3,56%) czy Kania (3,36%).
Porażka miesiąca - jedyna strata w portfelu to Telestrada która spadła o 1% i jest to raczej spowodowane brakiem płynności na spółce.
Oczekiwania na przyszły miesiąc - luty to miesiąc początku publikacji wyników szczególnie spółek z newconnect (Telestrada) ale można też oczekiwać że spółki z gpw będą podawały szacunki wyników za 2017 rok. Spodziewam się iż prawie wszystkie spółki z portfela podadzą lepsze wyniki r/r więc ze spokojem i niecierpliwości oczekuję wyników. W styczniu na giełdach światowych jak i polskiej panowała nadal hossa i nie widać sygnałów do zmiany tej tendencji w lutym.
Obecnie mam 47% wolnej gotówki i nie wykluczam kolejnych zakupów do portfela, jednak nie mam obecnie dużo ich na "oku". 
Wirtualny Portfel Fundamentalny jako portfel publiczny prowadzony jest od początku na www.biznesradar.pl, a od tego tego roku testuję też prowadzenie portfela na płatnym myfund.pl. Na razie jestem pozytywnie zaskoczony funkcjonalnością tego serwisu i dużą ilością narzędzi analitycznych. Za 2-3 miesiące zrobię posta w którym opiszę funkcjonalność serwisu myfund.pl.


Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 

Udostępnij:

8 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. GBK w styczniu minimalnie wzrósł więc nie był ani porażką ani sukcesem.
   Przypominam o podpisywaniu się chociaż a nicka.

   Usuń
  2. Rzeczywiście, mój błąd (18,40 vs 18,39). Ja właśnie wszedłem.

   Usuń
 2. Cześć Prezes

  Tytuł porażki miesiąca brzmi groźnie, a tymczasem to tylko 1% pleców na mało płynnej spółce. Oby tylko takie porażki wpadały. Jak oceniasz szansę Telestrady na 20.00 przed odcięciem dywidendy w tym roku?

  Pozdrawiam
  Jakov

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy do 20 dojdzie zależeć będzie od wysokości dywidendy, gdyby dali 1,80 a na tyle po cichu liczę to jest możliwe. Oczywiście ważne są wyniki ale w 4 kw i 1 kw powinno być bardzo dobrze. Pojawiło się pewne ryzyko w tym roku związane z pracami rządu o zmianie naliczania vat od kart prepaid. Teraz vat jest naliczany przy zakupie a ma być podczas używania. Ryzyko polega tylko na tym że trzeba przystosować systemy informatyczne a to pewnie będzie parę złotych kosztować.

   Usuń
 3. @Prezesie, wiem, że masz już pozycję na rynku windykacyjnym ale może przeprosisz się z VINDEXUSEM :) ?
  Spółka bardzo mocno ucierpiała przez negatywny sentyment do branży (chociaż w jej biznesie niewiele się zmieniło od historycznego szczytu w listopadzie) a jej wycena zrobiła się już naprawdę interesująca...
  Na PL rynku windykacyjnym robi się co raz większa konkurencja i spółka powoli będzie co raz mocniej skręcać w stronę rynku pożyczek.
  Jaki będzie tego efekt zobaczymy, ale mimo wszystko ważam, że to ciekawa i pozytywna informacja na przyszłość, że są plany i nowe pomysły biznesowe (współpraca z SuperGroszem).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa tygodnie temu napisałem : Fatalny wręcz jest obecnie sentyment do całej branży więc i obrywa też Vindexus. Tydzień temu bieniek ze stockwatcha zamieścił analizę i jest ona negatywna (duży niedosyt), wolne tempo wzrostu biznesu, wyemitowane obligacje za które nie kupili nowych portfeli (pewnie nie udało im się wygrać przetargów), pomimo kupna dużych pakietów w 2016 nie widać dużego przełożenia na spłaty w 2017. Ja od dawna ubolewam że brak jest dynamiki rozwoju biznesu w Vindexusie, mimo niskiego c/z 5,70 widzę większe szanse na zarobek Getbacka który ma wyższe c/z 7,50 (oczywiście c/z dla tych firm jest mało ważny)."

   Jak nie będzie jakiegoś przejęcia tej spółki to raczej kurs będzie stał w miejscu (+-10%). A czy Super Grosz da jakieś zyski to nie mam pojęcia.

   Usuń
  2. Co do ewentualnych przetargów/nabyć pakietów - spółka jak dobrze wiesz nie informuje na bieżąco o wszystkich swoich zakupach, więc jedyne na czym można się opierać w tym wypadku to na kwartalnych raportach i szczatkowych informacjach (VIN jest mocno w tym powściągliwy) , także tutaj bym był bardzo ostrożny z oceną, bo tak naprawdę nie wiemy czy i co kupili...

   Bienek moim zdaniem niesłusznie negatywnie ocenił spółkę. Ja bym mimo wszystko upatrywał pozytywów w nowych pomysłach biznesowych, zapowiedzi ekspansji zagranicznej, podtrzymaniu polityki dywidenowej czy we słowach prezesa z końca listopada:

   "Nie ma ryzyk i zagrożeń, które by powodowały, że coś się zmienia na gorsze. Mamy sytuację lepszą niż ta, w której wchodziliśmy w 2017 rok. Wynik będzie na pewno wyższy niż w 2016 r."

   Ewentualne (zbliżające się?) spowolnienie dostrzec będziemy mogli jedynie przy raporcie rocznym.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni