"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

sobota, 6 stycznia 2018

Cztery miesiące wirtualnego portfela dywidendowego - podsumowanie

Minęły już 4 miesiące od otwarcia wirtualnego portfela dywidendowego link portfel i zasady (3 razy w roku będę podsumowywał portfel) więc najwyższa pora aby podsumować wyniki jak i najważniejsze wydarzenia spółek w nim znajdujących się.
Pomimo trudnego startu i początkowych strat ostatnie tygodnie są dobre co pozwoliło na osiągnięcie przyzwoitych wyników. W tym czasie portfel wzrósł o 8.423 zł link wyniki czyli 8,42% co daje średnioroczną stopę zwrotu 28,05%.
Osiągnięte wyniki portfela były lepsze od moich benchmarków gdyż w tym czasie WIG wzrósł o 1,57% a WIG Dividend spadł o 0,73%.

Aktualnie w portfelu znajduje się 9 spółek w które zaangażowane jest 80%  całej gotówki więc w zasadzie nie mam zbyt dużo miejsca aby dokupić nowe spółki.

Najlepszymi stopami zwrotu przez te 4 miesiące mogą pochwalić się Seko (43%) oraz Ambra (37% wraz z dywidendą), najgorzej natomiast wypadły Altus (-9%), Telestrada (-3%) i PCM (-1%).

Najważniejsze wydarzenia w spółkach w minionym okresie oraz przewidywania na przyszłość:
Altus - w związku z przejęciem BPH TFI wykazał spory księgowy zysk z okazyjnego nabycia który pojawi się jeszcze w 4 kw (około 2,1 mln), dzięki przejęciu BPH TFI, wzrostowi aktywów detalicznych r/r i hossie na GPW spodziewam się jeszcze lepszych wyników za 4 kw 17, 1 kw i 2 kw 18, oczekuję też wzrostu dywidendy o 20% r/r czyli do 1,80 - trzymam i czekam na wzrosty.
Ambra- uważam że zbyt wysoko kurs urósł ale z rynkiem się nie dyskutuje, w ostatnim raporcie mamy wzrost zysku netto o 82%, mam obawy o wyniki przez możliwy koszt surowców (przymrozki wpłynęły negatywnie na zbiory winogron i jabłek), pomaga mocny złoty gdyż są importerem, jeśli wyniki ostatniego kwartału były jednak dobre to i obecny będzie sporo lepszy bo wykazali ze 3 mln kosztu z powodu kradzieży pieniędzy z konta - trzymam i co dalej zrobię zależeć będzie od wyników.
Eurotel - firma zaraportowała 25% wzrostu przychodów i 42% wzrostu zysku więc ładnie, przejęła ostatnio sieć salonów nc+ oraz do końca miesiąca rozstrzygnie się czy przejmie dużą sieć salonów elektroniki użytkowej w segmencie premium link, gdyby przejęli to możliwa jest emisja akcji (nawet 50% więcej akcji) która może krótkoterminowo obniżyć kurs ale długoterminowo wyniki się mocno poprawią - dalsze ruchy zależne od przejęcia.
Ferro - stabilny 20% wzrost na poziomie przychodów i zysku, dzięki boomowi w budownictwie, zwiększaniu działalności na nowych rynkach (kraje bałtyckie), mocnemu złotemu (trochę niwelowane przez drogą miedź) oczekuję że wyniki będą nadal się  poprawiać - trzymam.
IRL -  wyniki mocno mnie pozytywnie zaskoczyły na poziomie zysku netto (wzrost o 35% r/r) dlatego oczekuję też mocnych wyników w 4 kw (mocno wiało choć temperatury były wyższe) i dywidendy na poziomie 15% - trzymam.
PCM - jedyna spółka która pokazała gorsze wyniki (spadek przychodów i zysku o 10%) a strata na tej pozycji była już nawet 20% (kurs już odbił), nie zmienia to faktu iż możliwa jest 14-15% dywidenda - trzymam.
Seko - mocne zaskoczenie gdyż zysk zaraportowany wzrósł o 240%, wpływ na tak dobry wynik miał nie brany przeze mnie pod uwagę spory spadek cen importowanych ryb (głównie śledzi) oraz umacniająca się złotówka, wszystko wskazuje że ceny śledzia w Europie są nadal sporo niższe r/r, złotówka jest mocna dlatego oczekuję o 50% wyższych zysków w 4 kw 17 i 1 kw 18 (dojdą przesunięte święta) - trzymam przynajmniej do wyników za 1 kw.
Stalexport - wyniki przewidywalne bo około 10% lepsze r/r i takiej poprawy oczekuję w 4 kw 17 i 1 kw 18, cały 2018 może być lepszy o nawet 20% gdyż nie będzie tworzona rezerwa na koncesję -  trzymam.
Telestrada - zysk wzrósł o 27% czyli lekko powyżej moich oczekiwań, oczekuję że wyniki 4 kw 17 będą jeszcze z 20% lepsze r/r a począwszy od 1 kw 2018 możliwa jest stabilizacja zysku (lub lekki powolny spadek). Nie zmienia to faktu iż firma z 11 mln rocznego zysku, płacąca 7-8% dywidendy, wyceniana jest tylko na 55 mln - trzymam.


Wirtualny Portfel Dywidendowy jako portfel publiczny prowadzony jest od początku na www.biznesradar.pl, a od tego tego roku testuję też prowadzenie portfela na płatnym myfund.pl. Na razie jestem pozytywnie zaskoczony funkcjonalnością tego serwisu i dużą ilością narzędzi analitycznych. Za 3-4 miesiące zrobię posta w którym opiszę funkcjonalność serwisu myfund.pl.

Przypominam o koniecznym przeczytaniu zasad portfela link i o ryzyku inwestycyjnym link zasady.
Aktualny stan wirtualnego portfela dywidendowego oraz posiadane akcje link rachunek.

Przedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych.


Udostępnij:

12 komentarzy:

 1. Gratuluję wyników i dziękuję za super opisy, analizy jakich dokonujesz. Czy rozważasz Prezesie dokupienie do tego portfela ATM Grupa. Co prawda C/Z nie do końca zbieżne z Twoimi wymogami, ale niezłe wyniki z III kw/2017 mogą dać wyższy ZN r/r i podnieść wielkość dywidendy. W dodatku biznes w miarę stabilny. Minusem jest mała płynność waloru. Pozdrawiam Łukasz_S

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezbyt dobrze wiem od czego zależą wyniki ATM Grupy (producenta telewizyjnego powiązanego z Solorzem) dlatego nie kupuję. Jakby spojrzeć na wyniki 2017 to na poziomie zysku netto 1 i 2 kwartał były słabsze r/r a dopiero 3 kw dał świetny wynik. Nie pamiętam/ nie wiem już czy miało na to wpływ jakieś wydarzenie sportowe (zakładam że tak) dlatego trochę te wyniki 3 kw trzeba traktować jako jednorazowe i niepowtarzalne. Przy założeniu że 4 kw był podobny r/r to dywidenda może wynieść 7% czyli przyzwoicie, jednak nie mam pewności że obecny rok będzie tak dobry a to może wpłynąć na spadek kursu w przyszłości. Rozsądnie wydaje mi się że lepiej poczekać do wyników za 4 kw bo wtedy będzie pełny obraz.

   Usuń
  2. Jeżeli chodzi o dobre wyniki z III kw/2017 - masz rację, wpłynęło na nie wydarzenie jednorazowe - World Game 2017. Ja dodatkowo oczekuję lepszych wyników r/r za IV kw. z uwagi na październikową premierę Watacha II i przyzwoitą dywidendę. Dzięki za Twoją opinię. Pozdrawiam Łukasz_S.

   Usuń
 2. Witam.

  Co do ATM Grupy Łukaszu masz słuszność w twierdzeniu , że niska płynność . Skusiłem się na dywidendę , a po ostatnich wzrostach postanowiłem sprzedać. Masakra jakaś 2 tygodnie się męczyłem żeby upłynnić. Chyba , że mocno opuścisz cenę .
  pozdrawiam Jaksa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie Jaksa, to jest duży problem - płynność, z moich obserwacji wynika, że obroty wzrastają, a co się z tym wiąże - kurs "przyspiesza"w okolicach podejmowania decyzji związanych z dywidendą. I tu upatrywałbym szansy. Pozdrawiam Łukasz_S

   Usuń
  2. Moim zdaniem granie pod dywidendę wyłącznie ma sens gdy jej stopa przekracza 10%, stąd moje wejścia w Irl, Pcm czy Altus. W przypadku gdy są to dywidendy na poziomie 5-6% to jeśli nie przewiduje się progresu wyników to nie ma sensu kupować danej spółki.
   Co do płynności to wszystko zależy od założeń portfela, wielkości i inwestora. Jeśli spółka ma szanse poprawiać wyniki (Seko) czy płacić 15% dywidendy (Irl) to czasem warto ryzykować w mniej płynne spółki.

   Usuń
 3. Czołem

  Prezesie, a co sądzisz o KGN pod dywidendę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak wiesz Kogeneracja została przejęta przez PGE i obecnie nie znamy polityki PGE wobec KGN. Nie wiemy czy nadal będą wypłacane dywidendy i to jest czynnik ryzyka. Na dniach powinno być ogłoszone wezwanie na 16% akcji z ceną trochę wyższą od rynkowej ale to raczej wiele kursu nie podbije.

   Usuń
  2. Fakt, upolitycznić się może KGN... a jeśli miałbyś w tym tygodniu kupić spółkę strice dywidendową z myślą aby potrzymać ją minimum 5 lat, to na co byś się zdecydował? Ja myślę o PCC Rokita.

   Usuń
  3. Przypominam o podpisywaniu się chociaż z nicka, z zasady nie odpisuję anonimowym. Na temat PCC Rokity dzisiaj już odpisywałem w głównym poście którym dyskutujemy o spółkach : "Aktualności ...." cytuję PCC Rokita to trudna spółka do przewidywania przyszłych wyników gdyż ma kilka segmentów działalności, do tego dochodzą białe certyfikaty czy różnice kursowe. Ja generalnie raczej sugerowałbym z zakupem wstrzymać się do wyników za 4 kw, oni rok wcześniej pokazali około 50 mln jednorazowych przychodów i gdyby je wyłączył to obecna wycena nie jest taka niska, część inwestorów może tego nie brać pod uwagę.
   Dlatego PCC Rokita odpada jak dla mnie obecnie do kupna.
   Gdybym musiał kupić jakąś spółkę do portfela w tym tygodniu to kupiłbym IRL którą mam w obu prowadzonych portfelach. Co roku wypłaca dywidendy ze stopą dywidendy około 15% ( w tym roku tez tyle powinno być), raczej (jeśli wyniki drastycznie nie spadną) przez jeszcze 3 lata tyle będą płacić co roku - później mogą im zyski trochę spaść a dlaczego w moich analizach.
   Do typowych dywidend na długi termin może też być PCM (nie mam w portfelach), w tm roku może być 14% dywidendy a w kolejnych powinno być po 10%.

   Usuń
 4. Gdzie się podział Twój prawdziwy portfel? Byłeś bardzo transparentny, a przy wirtualnych wiarygodność jest mniejsza - bo to nie prawdziwy pieniądz. Skąd ta zmiana?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przypominam o podpisywaniu się bo anonimowym nie odpisuję.

   http://www.analizyprezesa.pl/2017/11/podsumowanie-i-zamkniecie.html

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni