"Informuję iż rozwój bloga i jego prowadzącego wspierany jest reklamami google wyświetlanymi na blogu których treść jest niezależna od woli prowadzącego. Prezes."

środa, 24 stycznia 2018

Asbis ze skokowym wzrostem przychodów wskakuje do Wirtualnego Portfela Fundamentalnego


Znalezione obrazy dla zapytania ASBISc Enterprises Plc

Asbis jest dystrybutorem komputerów i sprzętu IT na terenie całego świata.
Kupiłem 1500 akcji po 3,37, okres inwestycji do 15 miesięcy, oczekiwany wzrost kursu 10-20%.

Jest to drugi po ABC Data zakup dystrybutora sprzętu IT dlatego nie jest to duża pozycja aby nie było dużego zaangażowania w tą samą branżę. W przypadku tej inwestycji są aż cztery powodu zakupu akcji:
1. Bardzo mocna dynamika wzrostu przychodów w 4 kwartale 2017r. Asbis dzisiaj poinformował link iż w grudniu 2017 wzrosły przychody r/r o 52% a w całym 4 kwartale wzrost wyniósł aż 48%.
2. Silne osłabienie dolara do większości walut. Asbis jest importerem towarów głównie z Chin za co płaci w dolarach więc czym słabszy dolar tym większe może osiągnąć marże. W ciągu ostatnich 12 miesięcy dolar spadł do Eur o 15% a do PLN 18%.
3. Niska wycena patrząc na wskaźniki i spodziewana znacznie niższa po wynikach rocznych. Obecne wskaźniki link c/z to 8,29, c/wk 0,57, c/zo 2,14, ev/ebidta 5,42.
4. Korzystna technika. Kurs przebywa w trendzie wzrostowym który powinien być kontynuowany.
Poniżej załączam dane z raportu za 3 kw 2017 oraz moje szacunki zysku za 4 kw i cały 2017r. Założyłem że w 4 kw w stosunku do 3 kw spadnie (wcale to nie jest pewne) marża brutto do 5% z 5,36%. Szacuję że w całym 2017 zarobili 10,2 mln USD co może dać spadek wskaźnika c/z do 5,50.
Nie ukrywam iż liczę że obecny rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni, zakładam że zarówno przychody jak i zysk netto mogą wzrosnąć około 20%.
W zasadzie nie ma do czego się przyczepić, bilans jest prawidłowy, przepływy operacyjne za 12 miesięcy dodatnie (za 3 kw 2017 są na razie ujemne), płaci dywidendy na poziomie 4-5%, dobrze komunikuje się z rynkiem pomimo iż jest to zagraniczna spółka (raporty finansowe w języku polskim i angielskim).
W przypadku tej inwestycji gram z trendem wzrostowym i liczę na mocną poprawę zysków w tym roku.
Jeśli chodzi o ryzyka to ciężko mi powiedzieć czy Asbis podobnie jak polskie spółki (patrz Action) jest zagrożony naliczeniem przez polski US jakimiś zaległymi podatkami Vat (zakładam że nie ma tego ryzyka). 
Zwracam też uwagę naPrzedstawione informacje są prywatnymi opiniami autora i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Analiza nie spełnia wymogów stawianym rekomendacjom w rozumieniu w/w ustawy. Zgodnie z powyższym autor nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podejmowane na podstawie niniejszej analizy. Czytelnik musi być świadomy, że wyłącznie on ponosi odpowiedzialność z tytułu podejmowanych decyzji inwestycyjnych. 


Udostępnij:

5 komentarzy:

 1. Poprzeglądałem raporty z 2016 i 2015 i w 4 kwartałach zawsze rosną koszty sprzedaży w stosunku do poprzednich kwartałów. Dlatego jeśli marża brutto będzie 5% to jednak zysk netto może być z 1,2 mln usd niższy. Dałoby to 9 mln usd zysku w 2017 i c/z wyniosłaby 6,23 (nadal nisko). Nie chcę już poprawiać posta dlatego piszę w komentarzu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Pojawiła się najnowsza rekomendacja z 22 stycznia dm boś dla Asbisa wg której ustalają cenę docelową na 4,80 czyli 40% potencjał wzrostu kursu. Analitycy nie znali jeszcze przychodów za grudzień i szacowali je niżej od faktycznych o 14 mln usd, przyjęli marżę brutto na 5,10 % (wyżej niż moje 5%), oczekują 10,1 mln zysku operacyjnego (ja 12,3 mln), i zysk netto minimum 6 mln usd (ja tak samo). W 2018 oczekują 14% wzrostu przychodów i 23% wzrostu zysku netto.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wie ktoś dlaczego dzisiaj ASBIS tak w górę poszybował? I dlaczego aż tyle transakcji było (jest nadal)?

  OdpowiedzUsuń
 4. Prezes kupił i rekomendacje poszły ot co. :-) pozdro Jaksa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wczoraj na forum parkietu wrzuciłem moją analizę ale to nie ona ruszyła kursem, na comparic.pl wspomnieli że chcą kupić do portfela oraz była analiza techniczna dm ING (chyba tego) która jest na youtubie. Dzisiaj obrót był ogromny i raczej duzi inwestorzy wchodzili w akcje a oni nie czytują podrzędnych blogów.

   Usuń

Aktualności, analizy, komentarze ..

Krotkie analizy spółek z GPW i newconnect

27.09 Alumetal w mojej ocenie jest wzorową wręcz fundamentalną spółką w przypadku której oczekuję wręcz stałej i umiarkowanej popraw...

Wirtualny Portfel Dywidendowy

Istotne Notowania

Liczba wyświetleń ostatnie 30 dni